Një sondazh fals për vaksinat Pfizer vjedh paratë e përdoruesve


[ad_1] Një sondazh i rremë mbi vaksinën Pfizer, e administruar tashmë gjerësisht në botë, mund të çojë në vjedhjen e parave dhe të dhënave personale nga mashtruesit në internet. Ky është një tjetër mashtrim kompjuterik me temën Covid-19 dhe ditët e fundit, studiuesit e “Bitdefender Antispam Lab” paralajmëruan uebin, i cili zbuloi se mashtrimi tashmë […]

Anglia para një shqetësimi nga varianti indian i virusit


[ad_1] Derisa udhëtarët në Angli po paketonin valixhet, banakierët po lustronin gotat dhe interpretuesit po ngroheshin, dhe derisa kështu Britania po  përgatitej të që të dielën të bënte një hap të madh nga bllokimi i stërzgjatur përshkak të pandemisë, u shfaqën re të reja shqetësimi në horizont. Ky eksitim për rihapjen e udhëtimit dhe mikpritjes, […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


[ad_1] Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


[ad_1] Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga […]

Shkalla e vdekshmërisë nga virusi ka rënë që nga fillimi i pandemisë


[ad_1] Shkalla e vdekshmërisë në mesin e personave që kanë përfunduar në përkujdesje intensive si pasojë e COVID-19 ka shënuar rënie dramatike që nga fillimi i pandemisë, falë avancimeve në trajtim, ka treguar të martën një studim i ri. Proporcioni i atyre që janë prekur më së rëndi nga sëmundja dhe që si pasojë kanë […]

Irlanda me shkallën më të lartë globale të infektimit me COVID-19


[ad_1] Kur Irlanda doli nga një bllokim i rreptë gjashtë-javor në dhjetor, ajo kishte një nga nivelet më të ulëta të rasteve me COVID-19 në Evropë. Që atëherë, situata është zhbllokuar në mënyrë dramatike. Vendi regjistroi normën më të lartë të infeksionit në botë javën e kaluar, sipas Our World in Data, një botim shkencor […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


[ad_1] Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur […]

Jepet vaksina e parë kundër COVID-19 në Mbretërinë e Bashkuar


[ad_1] Një grua nga Irlanda e Veriut është bërë personi i patrë në Mbretërinë e Bashkuar që ka marrë vaksinën Pfizer/BioNTech kundër COVID-19. Margaret Keenan, 90 vjece, shprehet e privilegjuar për ta marrë vaksinën. Sipas BBC, Qendrat në Mbretërinë e Bashkuar fillimisht synojnë që t’i vaksinojnë personat mbi 80 vjec të cilët janë edhe më […]

Britania e Madhe nis vaksinimin për COVID-19 të martën


[ad_1] Britania e Madhe do të nis të martën vaksnimet kundër koronavirusit. Ky është vendi i parë perëndimor që miratoi vaksinën kundër COVID-19. Sipas mediave të huaja, britanikët e autorizuan vaksinën e Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent. Vaksinimet do të fillojnë të martën në Angli, Uells dhe Skoci. Irlanda e Veriut tha se do […]

Ja si mund të punësoheni në Britani të Madhe


[ad_1] Rregullat e reja për imigrim në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë “të thjeshta dhe fleksibile”, kanë premtuar ministrat e këtij shteti, teksa pritet të nisë së zbatuari sistemi i ri i bazuar në pikë. Nga dita e martë, të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë ata nga Bashkimi Evropian, që dëshirojnë të punojnë në […]

Evropa gradualisht lehtëson masat kufizuese për koronavirus, SHBA-ja bën thirrje për “qëndrim në shtëpi”


[ad_1] Një mori shtetesh evropiane janë duke lehtësuar gradualisht masat kufizuese për luftim të koronavirusit, ndërkohë që në Shtetet e Bashkuara po bëhet thirrje për qëndrim në shtëpi teksa rritet numri i të infektuarve me këtë virus. Qarku i Llos Angjellesit do të nisë së zbatuari urdhrin trejavor “më të sigurt në shtëpi” për 10 […]

Këta janë kundërshtarët e mundshëm të Kosovës për edicionin e ardhshëm të Ligës së Kombeve


[ad_1] Kosova mbrëmë shënoi fitore minimale ndaj Moldavisë, me ç’rast siguroi qëndrimin në Ligën C edhe për edicionin e ardhshëm të këtij kompeticioni. Sezoni i tretë i “Nations League”, do të luhet në vitet 2022/2023, ndërsa do të jetë i vlefshëm për kualifikim në EURO2024, përcjell GazetaBlic. Kombëtarja jonë që synon ta shfrytëzojë në makimum […]

Virtualisht, nesër fillon konferenca “Diaspora Flet”


[ad_1] Nesër pritet të fillojë konferenca virtuale “Diaspora Flet 2020”, organizuar nga GERMIN, organizata lidere për angazhimin e diasporës me vendet amë. Gjatë datave 19, 20 dhe 21 nëntor 2020, nën moton GlobAL:2020, Lidhu, Krijo dhe Bashkëpuno, shumë emra me renome dhe yje të Diasporës Shqiptare do të jenë folës dhe pjesëmarrës të kësaj ngjarjeje […]

Ja kush duhet të ketë test negativ kur futet në Kosovë


[ad_1] Zvicra s’ bën pjesë në listën e shteteve me rrezik për Kosovën E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch JESHOOTS.COM @jeshoots Është bërë e ditur se shtetet të cilat aktualisht Republika e Kosovës i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me COVID-19 janë: Gjermania, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e […]

Evropa pranë izolimit, Franca pret deri në 100 mijë të infektuar në ditë


[ad_1] Kancelarja gjermane Angela Merkel, gjatë një takimi me anëtarët e tjerë të partisë së saj tha se “Jemi para muajve shumë të vështirë. Kështu s’ do të mund të vazhdojmë tutje” paralajmëroi ajo. ndërsa edhe në Francë, Itali, Holandë, Çeki, Austri, Slloveni, Belgjikë dhe Spanjë,  për vetëm 10 ditë numri i të infektuarve me […]

Banorët e Gjermanisë s’mund të hyjnë në Kosovë pa test PCR


[ad_1] Tash e tutje, as shtetasit e Gjermanisë s’ do të mund të hyjnë në Kosovë pa e poseduar një test PCR-Negativ. Pas rritjes së rasteve me COVID-19 gjatë ditëve të fundit, edhe ky shtet i është bashkuar listës së shteteve me rrezik të lartë infektimit. Përveç Gjermanisë, kësaj liste i janë shtuar edhe tri […]

Qytetet Më të Shtrenjta në Botë – Ku Jetohet Më Mirë


[ad_1] Zhvendosja në një vend tjetër të botës s’ është një vendim i lehtë, por duhet peshuar mirë. Një proverb Latin thotë : ‘ bari është gjithnjë më i gjelbër në anën tjetër’. Kjo mund të jetë padyshim e vërtetë, por kur vjen puna tek zhvendosja duhen marrë parasysh shumë gjëra. Një nga aspektet më […]

Belgjika rrezikon të përballet me një bllokim të plotë, Po qe se s’ e “përmbys” rritjen e infeksioneve me COVID-19.


[ad_1] Një virolog belg ka deklaruar se Belgjika rrezikon të hyjë në bllokim të plotë Po qe se s’ ka “përmbysje” të rritjes së infeksioneve me COVID-19. “Ne duhet t’i rishqyrtojmë edhe masat më të rrepta kufizuese, të cilat mund të ngjajnë me një bllokim të plotë sikurse ai i vendosur në muajin mars dhe […]

Shqipëri, gjobë deri 40 euro për dalje pa maska në rrugë


[ad_1] Urdhri i ri i Institutit të Shëndetit Publik është që të gjithë shqiptarët të mbajnë maskë kudo, në rrugë apo në mjedise të tjera, me përjashtim të shtëpive të veta dhe bareve e restoranteve nën kërcënimin e gjobave që do të jenë 3 mijë lekë për shkeljen e parë dhe 5 mijë lekë për […]

Zvicra e heq karantinën për qytetarët nga Kosova


[ad_1] Zvicra ka marrë vendim që Kosovën ta largojë nga lista e zezë, duke hequr karantimin për qytetarët që kthehen në shtetin zviceran. Nga 28 shtatori nga lista do të largohet edhe San Marino.Zvicra kishte futur Kosovën në listë për karantimin nga data 6 korrik. Ndryshe, shteti zviceran ka publikuar listën e re të karantinës […]

Kur do ta heqë Zvicra Kosovën nga Lista e karantinës?


[ad_1] Numri i infeksioneve të reja në Kosovë ka rreth dy javë që është nën kufirin që përcakton Zvicra për vendosjen në listën e rrezikut E Enjte, 24 Shtator 2020 – 18:05 albinfo.ch (KEYSTONE/Alexandra Wey) Sipas shifrave që publikon duke i përditësuar “SRF”, nga sot në listën e rrezikut të BAG, krahas 51 vendeve sa […]

Gjykata Speciale emëron edhe 6 gjykatës


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës, të njohura si Gjykata Speciale, kanë njoftuar se janë emëruar edhe gjashtë gjykatës të rinj në regjistrin e gjykatësve ndërkombëtarë. Sipas njoftimit, gjykatësit e rinj janë: Gilbert Bitti nga Franca, Daniel Fransen nga Belgjika, Fergal Gaynor nga Irlanda, Romina Incutti nga Italia, Nina Jorgensen nga Norvegjia dhe Roumen Nenkov […]

error: Content is protected !!