Fitër Bajrami shënon fundin e Ramazanit – ja çfarë është dhe kur fillon


Pas një muaji abstenimi nga ushqimi dhe uji, myslimanët në të tërë botën festojnë fundin e Ramazanit me një festë. Çfarë është Fitër Bajrami?Bajrami, i cili është arabisht do të thotë ‘festë’ ose ‘festival’, festohet nga myslimanet për të shënuar gjë të rëndësishme në kalendarin hënor islamik. Në muajin e nëntë, i njohur zakonisht si […]

Si mund të reagojë trupi pas marrjes së proteinave?


Ju po përpiqeni të bëni gjënë e duhur për trupin tuaj dhe t’i siguroni atij proteina që i duhen për të ruajtur funksione të ndryshme trupore, duke përfshirë ndihmën për ndërtimin dhe mirëmbajtjen e muskujve. E gjitha ju përpiqeni të bëni është të hani mirë, dhe në kthim ju merrni gazra të pakëndshëm. Është e […]

Dr. Flamur Marku “A mund të adaptohet për agjëruesit terapia e “SPOK”, pa dëmtuar shëndetin?”


Agjërimi I muajit të Ramazanit përveç që është një obligim fetar për besimtaret islam, gjithashtu mbrohet edhe nga shkenca e sotme si një nga dietat më të shëndetshme e cila madje forcon edhe sistemin imunitar tek agjëruesit. Edhe Nobelisti japonez , Joshinori Ohsumi tregon se si pastrohet trupi nga qelizat e panevojshme gjatë këtijë muaji. […]

Në Prizren përurohet shtëpia për personat me aftësi të kufizuara


Në Prizren është përuruar shtëpia për persona me aftësi të kufizuara, ku do të strehohen personat me ngecje në zhvillmi mendor e që janë të moshës së rritur dhe s’ kanë përkujdesje nga të afërmit apo familjet e tyre. Në përurimin e kësaj shtëpie që është e para në Prizren, mori pjesë kryetari i Komunës […]

Opinion: Biden is walking a tightrope on Saudi Arabia


While the four-page report supports a conclusion already reached in 2018 by the CIA — that the man known as MBS was responsible for Khashoggi’s murder — it sends a new signal: that President Joe Biden is willing to publicly challenge what he once called a “pariah” state. The US State Department also announced on […]

Malcolm X: We can finally meet the real man (opinion)


No less than Martin Luther King Jr., Malcolm X hovers over this national moment of reckoning around racial justice. His continued resonance in policy arenas related to ending mass incarceration, police brutality and the war on drugs is evident. So is Malcolm’s indefatigable pursuit of a human rights agenda broad enough to recognize the universality […]

Claudette Colvin: How Black women and girls have been excluded from civil rights history


In March 1955, the 15-year-old was arrested for refusing to give up her seat to a White person on a bus in Montgomery, Alabama. The teenager and others challenged the law in court. But civil rights leaders, pointing to circumstances in Colvin’s personal life, thought that Parks would be the better representative of the movement. […]

Amid the verbal barbs, Macron and Turkey’s Erdogan may be ideal foes


Issued on: 06/12/2020 – 19:04 Relations between Turkey and France sank to new lows this week as the countries’ heads of state engaged in the latest bout of vitriol that had all the colour and spectacle of a ringside sport. French President Emmanuel Macron has been caught up in a series of verbal spats with […]

Trump orders a near total withdrawal of American troops from Somalia


Issued on: 05/12/2020 – 06:24 President Donald Trump has ordered nearly all American troops to withdraw from Somalia, U.S. officials said on Friday, part of a global pullback by the Republican president before he leaves office next month that will also see him drawdown forces in Afghanistan and Iraq. The United States has about 700 […]

‘We’re not Hungary, Turkey or somesuch’: Macron rejects ‘illiberal’ accusations


Issued on: 04/12/2020 – 22:39 French President Emmanuel Macron, in a more than two-hour-long, wide-ranging interview on Friday with the online media outlet Brut, rejected accusations his government had taken an illiberal turn with a contested bill to protect police officers and a crackdown on Islamist groups. The interview, broadcast live by the video-based news […]

Dënohet me burg ish-kryetari i Kllokotit


Ish-kryetari i Komunës së Kllokotit, tashmë nënkryetar i kësaj komune, Sasha Mirkoviq dhe zyrtarët e kësaj komune, Zeqir Selimi, Strahinja Steviq, Nebahate Pira, janë shpallur fajtorë për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Islam Thaçi të akuzuarin Sasha Mirkoviq për dispozitivin e parë të aktakuzës e ka dënuar me dënim me burgim […]

Shkollat e Fushë Kosovës se përfillin kërkesën e SBAShK-ut, mbajnë mësim


Edhe pse në disa qytete të Kosovës shkollat s’ kanë punuar sot për shkak të kërkesës së SBAShK, në shkollat e Fushë Kosovë sot është zhvilluar mësim. Kështu ka thënë për KALLXO.com drejtori i Arsimit në këtë komunë, Islam Shabani. “Ne kemi mësim në të gjitha shkollat e Fushë Kosovës dhe asnjë prej tyre s’ […]

Xhamia e Mazhiqit në Mitrovicë, sot gërmadhë


Në kilometrin e trembëdhjetë në dalje të qytetit të Mitrovicës, në fshatin Mazhiq, përskaj udhës, në krahun e djathtë, mund t’i shohim rrënojat e një xhamie të vjetër, e cila quhet xhamia e Mazhiqit. Është objekt i vjetër kulti, i ndërtuar në shekullin XVI (gjashtëmbëdhjetë), konkretisht në vitin 1549, pra në fund të gjysmës së […]

Biden expected to pick Antony Blinken as secretary of state


Issued on: 23/11/2020 – 03:25 Veteran diplomat Antony Blinken, who served as No. 2 at the State Department and as deputy national security adviser in the Obama administration, is U.S. President-elect Joe Biden’s most likely pick to be secretary of state, a Biden ally said on Sunday. Bloomberg cited sources as saying an announcement on […]

Lauka: Driton Selmanaj përfaqëson “derrin e kënaqun”, ndërsa Saranda Bogujevci “Sokratin e vuejtun”


Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka ka reaguar ndaj deklaratës së zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj, rreth temës së të pagjeturëve. me anë të një postimit të tij në Facebook, Lauka ka thënë Saranda Bogujevci mbijetoi për të treguar të vërtetën, ndërsa Selmanaj përfaqëson heshtjen e blerë për krimet serbe. “Saranda Bogujevci rrnoi për me tregue […]

Macron blames Russia and Turkey for bolstering anti-French sentiment in Africa


Issued on: 20/11/2020 – 15:22 President Emmanuel Macron accused Russia and Turkey of seeking to promote anti-French sentiment in Africa by funding people who whip up resentment against France in the media, in an interview published Friday. “We must not be naive on this subject: many of those who speak, who make videos, who are […]

Kërkohet dorëheqja e drejtorit të Arsimit në Fushë Kosovë


Partia Demokratike e Kosovës ka kërkuar nga drejtori i Arsimit në Fushë Kosovë, Islam Shabani, që të japë dorëheqje. Krejt kjo ka ngjarë pasi, sic thuhet në komunikatën e PDK-së, shkolla e mesme e ulët “Mihal Grameno” tash e 14 ditë s’ ka mbajtur aspak mësim online. “Tash e katërmbëdhjetë ditë s’ është zhvilluar mësimi […]

“Rama s’ është shquar kurrë si patriot – në vend që të jetë faktor bashkues, po ndez fitilin”


Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, i ka quajtur shpifje të Kryeministrit shqiptar Edi Rama, deklaratat e dhëna drejt Lulëzim Bashës. Lauka vlerëson se qëndrimi i Ramës për çështjen e Gjykatës Speciale në Kosovë, është instrumental dhe hipokrit. Sa i përket shpifjeve të Edi Ramës, kundër kundërshtarëve të vet politikë. Sa e njoh Edi […]

‘Legitimising’ violence? Macron takes on the Anglo-American press


Even as France grapples with concurrent health, economic and security crises, President Emmanuel Macron has taken time out of his busy schedule to criticise the English-language press for its coverage of his fight against “Islamist separatism”, accusing British and US media of “legitimising violence”. In November 2016, just days before officially launching his run for the Élysée Palace, Emmanuel Macron lamented the French habit of reviving painful […]

Pompeo arrives in France at start of awkward Europe and Middle East tour


Issued on: 14/11/2020 – 15:48 US Secretary of State Mike Pompeo arrived in France Saturday at the start of a seven-nation tour of Europe and the Middle East, a trip that is certain to be awkward since all the countries on his schedule have congratulated Joe Biden over his victory in the US presidential race […]

Senior al Qaeda commander’s killing exposes ‘deep divisions’ between French and Malian authorities


France on Friday announced the killing of Bah Ag Moussa, a top commander of an al Qaeda-linked militant group, during an operation in northeastern Mali. Ag Moussa was allegedly responsible for several attacks against Malian and international forces in recent years. But what are the implications of his death for the security situation on the […]

Kush po i mbron ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë?


Avokatë të njohur ndërkombëtarë po mbrojnë ish-pjesëtarët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës – (UÇK), të cilëve tashmë u janë konfirmuar aktakuzat për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit nga Dhomat e Specializuara të Kosovës, me seli në Hagë. Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi, Rexhep Selimi e Salih Mustafa, në proceset e tyre gjyqësore do […]

Five years on: Papers reflect on November 13 Paris attacks and ongoing terror threat


IN THE PRESS – Friday, November 13, 2020: We take a look at how the press is covering the fifth anniversary of the November 13 Paris terror attacks. From Emmanuel Macron being seen as the sole EU defender against radical Islam to the view that his policies are scandalous and perverse, the press is divided on the issue […]

France pays silent tribute to victims on fifth anniversary of Paris attacks


Issued on: 13/11/2020 – 11:47 In silence and mourning, France marked five years since 130 people were killed by Islamist extremists who targeted the Bataclan concert hall, Paris cafés and the national stadium in a series of coordinated attacks. The night of carnage on November 13, 2015, which saw 130 people killed and 350 wounded, was […]

France says it has killed senior al Qaeda operative in Mali


Issued on: 13/11/2020 – 08:24 French forces have killed Bah ag Moussa, a military leader of al Qaeda’s North Africa wing, during an operation in northeastern Mali, Armed Forces Minister Florence Parly said on Friday. The former Malian army colonel, also known as Bamoussa Diarra, was a right-hand man of Iyad Ag Ghali, the leader of Mali‘s most […]

Saudi prince vows ‘iron fist’ as IS group claims attack on Western diplomats


Issued on: 13/11/2020 – 08:00 Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman pledged Thursday to strike extremists with an “iron fist”,  after a bombing against a gathering of Western diplomats was claimed by the Islamic State group. The bomb blast struck a World War I commemoration at a non-Muslim cemetery in Jeddah on Wednesday, just two […]

Five years after Paris attacks, France back on highest security alert


Issued on: 12/11/2020 – 09:46 Five years after a squad of jihadist killers carried out France’s deadliest peacetime atrocity, the country is again on its highest security alert following a spate of attacks blamed on Islamist radicals. The night of carnage on November 13, 2015 saw 130 people killed and 350 wounded when Islamist suicide […]

A është shqiptar i arrestuari në Zvicër, me dyshimin për ndihmë atentatorit?


Nisur nga indikacionet jo të drejtpërdrejta për përkatësinë etnike të 18 vjeçarit, albinfo.ch ka kontaktuar përgjegjësen për media në Prokurorinë për të rinj në Winterthur, të cilës i ka drejtuar një pyetje për të sqaruar këtë përkatësi E Premte, 6 Nëntor 2020 – 12:05 albinfo.ch Të martën, një i ri 18-vjeçar është arrestuar në Winterthur […]

Mbyllet shkolla “Mihal Grameno” në Fushë Kosovë, gjashtë mësimdhënës dhe 11 nxënës të infektuar me koronavirus


Është mbyllur shkolla e mesme e ulët në komunën e Fushë Kosovës, “Mihal Grameno”, për shkak të rasteve të paraqitura me COVID-19 te mësimdhënësit dhe nxënësit. Gjashtë nxënës dhe 11 mësimdhënës janë infektuar në këtë shkollë me koronavirus, raporton Telegrafi. Sipas drejtorit të arsimit në këtë komunë, Islam Shabani, mësimi tash e tutje në këtë […]

Sulmi terrorist në Vjenë, Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar autoritetet […]

Austria pranon se s’ është marrë me paralajmërimet rreth sulmuesit


Ministri i Brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer, pranoi se autoritetet austriake s’ janë marrë me një paralajmërim të Sllovakisë për një person që ka kryer sulme, këtë javë në Vjenë. Katër njerëz janë qëlluar për vdekje dhe 23 të tjerë janë plagosur, të hënën në mbrëmje. Policia në Sllovaki tha se i ka informuar autoritetet […]

French Muslim leaders call anti-French boycott ‘unjustified’


Issued on: 03/11/2020 – 08:51 Several French Muslim leaders on Monday condemned calls for boycotts of French goods in Muslim countries as “unjustified” and accused those leading the charge of “using Islam for political gain”. “There are times when we must show solidarity with our country which has suffered unjustified attacks in the past weeks,” […]

Mali airstrikes kill dozens of jihadists linked to Al Qaeda, French government says


Issued on: 03/11/2020 – 00:37Modified: 03/11/2020 – 00:54 The French government said Monday its forces had killed more than 50 jihadists aligned to Al-Qaeda in air strikes in central Mali. The offensive took place on Friday in an area near the borders of Burkina Faso and Niger, where government troops are struggling to rout an […]

France’s schools reopen with national homage to slain teacher Samuel Paty


Issued on: 02/11/2020 – 11:37 French schools reopened Monday for the first time since the beheading of a teacher who opened a class debate on free speech by showing students caricatures of the prophet of Islam, in mourning and under tight security for a national homage. Samuel Paty was killed on Oct. 16 outside his school […]

Identifikohet autori i sulmit vdekjeprurës në Nisë


Autoritetet franceze kanë identifikuar të dyshuarin për një sulm me thikë që la tre të vdekur në qytetin jugor të Nisës. I dyshuari është identifikuar si Brahim Aouissaoui, një tunizian 21-vjeçar. Sipas BBC-së dhe Reuters-it, Aouissaoui mbërriti me anije në ishullin italian të Lampeduzës në shtator. Pasi përfundoi një periudhë karantinë për koronavirusin, atij iu […]

Lauka: Mini-Shengeni, nismë e Serbisë e mbështetur nga Rama


Ish-ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Islam Lauka, i cili së fundmi e ka publikuar librin e titulluar “Instrumentalizimi i një miqësie (Kosovë-SHBA)”, ka shpalosur disa analiza të publikuara në këtë libër. Sipas tij, Mini-Shengeni është nismë e Serbisë e mbështetur nga Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. “Ky është një libër që e kam filluar para […]

‘Islam is being hyper-politicised in France, but Muslims are not in the debate’


The resurgence in attacks by radical Islamists on French soil has rekindled fierce debates on Islam, secularism and discrimination in France, home to Europe’s largest Muslim population. But Muslim voices are largely kept out of the conversation. On October 2, the day President Emmanuel Macron unveiled his plan to fight “Islamist separatism” in France, the […]

Why has Nice become a target for terrorism in France?


Issued on: 29/10/2020 – 17:13 France’s Prime Minister Jean Castex announced the country was going on emergency alert after three people were killed in the southern city of Nice on Thursday. This is not the first terrorist attack that has coincided with a major religious or national holiday in the French Riviera city. Nice Mayor […]

Two killed, several injured in knife attack in Nice


Issued on: 29/10/2020 – 10:06Modified: 29/10/2020 – 10:07 An attacker with a knife killed two people and wounded several others at a church in the French city of Nice on Thursday, French media and police said, in an incident the city’s mayor described as terrorism.  Mayor Christian Estrosi said on Twitter the knife attack had […]

The ‘weaponisation’ of French secularism


Issued on: 28/10/2020 – 14:27 Calls for the boycott of French products are growing across the Muslim world, in response to French President Emmanuel Macron’s robust defence of the right to mock religion, Islam included. This follows the brutal murder of a schoolteacher who showed cartoons of the Prophet Mohammed. It’s the latest twist in a years-long […]

France encourages EU allies to take measures against Turkey after Erdogan’s boycott calls


Issued on: 27/10/2020 – 18:08Modified: 27/10/2020 – 18:13 France encouraged EU allies to adopt measures against Turkey on Tuesday after Turkish President Recep Tayyip Erdogan questioned French President Emmanuel Macron’s mental health and called for a boycott of French goods. Earlier the same day, the EU Commission warned that Turkish membership of the bloc is […]

French firms urged to ‘resist blackmail’ as Turkey’s Erdogan joins calls for boycott


Economists have downplayed the threat to French exports as calls to boycott French goods spread across the Muslim world in a backlash over the hardened stance France has taken against radical Islamists in the wake of the brutal murder of a teacher. Turkish President Recep Tayyip Erdogan became the first head of state on Monday to […]

Tens of thousands answer anti-France rally call by Bangladeshi Islamist party


Issued on: 27/10/2020 – 10:04 Tens of thousands of protesters marched through the Bangladesh capital on Tuesday calling for a boycott of French products and burning an effigy of President Emmanuel Macron after he defended cartoons depicting the Prophet Mohammed. Police estimated that more than 40,000 people took part in the march organised by an […]

Erdogan calls for boycott of French goods, EU calls his comments ‘unacceptable’


Issued on: 26/10/2020 – 15:21Modified: 26/10/2020 – 15:28 Turkish President Recep Tayyip Erdogan on Monday called on Turks to boycott French goods as relations between the NATO allies deteriorated over Paris’s tough stance against radical Islam, while senior EU officials excoriated Erdogan’s remarks. This comes after Erdogan‘s allegation on Saturday that French President Emmanuel Macron had a […]

Franca u kërkon vendeve arabe të ndalin bojkotin e produkteve franceze


Franca u ka kërkuar vendeve të Lindjes së Mesme t’i japin fund thirrjeve për bojkot të mallrave të saj. Produktet franceze janë hequr nga disa dyqane në Kuvajt, Jordani dhe Katar, si protestë ndaj qëndrimeve të presidentit francez, Emmanuel Macron, i cili ka mbrojtur të drejtën për të publikuar karikaturat e Profetit Muhamed. Ministria e […]

Pakistan summons French envoy, Morocco slams Prophet cartoon as crisis spirals


Issued on: 26/10/2020 – 10:43 Pakistan on Monday summoned the French ambassador in Islamabad, a day after Prime Minister Imran Khan accused French President Emmanuel Macron of attacking Islam by defending the publication of cartoons of the Prophet Mohammed. Morocco has also condemned the caricatures. The Pakistani foreign office on Monday confirmed that it summoned the […]

Bekim Jashari jep detaje për gjetjen e Egzona Islamit


Kryetari i Skenderaj, Bekim Jashari ka dhënë lajmin e mirë se Egzona Islami është gjetur gjallë. Ai ka treguar se ajo është gjetur në fshatin Gllanasellë. Tutje, Jashari ka treguar se asaj tashmë është duke ju dhënë ndihma e parë mjekësore dhe se së shpejti do të njoftohen për gjendjen e saj shëndetësore. Kryetari i […]

France recalls ambassador from Turkey after ‘unacceptable’ Erdogan comments


Issued on: 24/10/2020 – 20:27Modified: 24/10/2020 – 20:29 France on Saturday said it was recalling its envoy to Turkey for consultations after comments by Turkish President Recep Tayyip Erdogan suggesting French counterpart Emmanuel Macron needed a mental health check-up that Paris condemned as unacceptable. France and its NATO ally are at loggerheads over a range […]

Looking back at France’s long tradition of caricature


Issued on: 24/10/2020 – 17:30 French history teacher Samuel Paty was murdered on 16 October after showing two caricatures of the Prophet Mohammed in a class about freedom of expression. In recent years, caricature in France has hit the headlines because of the irreverent cartoons of Charlie Hebdo and the 2015 terrorist attacks. But caricature […]

Teacher’s gruesome murder triggers hunt for appeasers who ‘disarmed’ French secularism


The horrific murder of history teacher Samuel Paty has reignited a longstanding debate on the application of France’s cherished secular principle of “laïcité”, leading to virulent accusations that parts of the establishment have caved in to radical Islamists undermining the French Republic’s core values. Among the long list of terrorist attacks to have struck France in […]

French PM seeks new law to improve protection of civil servants against threats


Issued on: 23/10/2020 – 15:40 French Prime Minister Jean Castex said on Friday his government would introduce legislation to improve protection of public servants against threats. France has cracked down on Islamist militants after the October 16 decapitation of schoolteacher Samuel Paty, who was killed by a Chechnya-born 18-year-old man angered at Paty’s use of […]

Anger at beheading of French teacher ‘must not override rule of law’


An escalating crackdown on groups suspected of aiding or abetting Islamist extremists has prompted accusations that the French government is riding roughshood over legal protections in the wake of the gruesome murder of 47-year-old teacher Samuel Paty last week. President Emmanuel Macron has promised to intensify a clampdown on Islamist radicalism in France, days after Paty was murdered […]

French prosecutors charge seven, including two teens, over teacher Samuel Paty’s killing


Issued on: 22/10/2020 – 04:32 Two teenagers accused of pointing out French teacher Samuel Paty to his killer who beheaded him were on Wednesday charged with complicity in terrorist murder, prosecutors said, as the nation paid homage to the slain educator. “We will not give up cartoons,” President Emmanuel Macron earlier told a solemn ceremony […]

Murderer of teacher paid students to identify him, says French prosecutor


Issued on: 21/10/2020 – 16:52 The 18-year-old Chechen who beheaded a French teacher for showing caricatures of the Prophet Mohammad in a civics class paid students in front of the school to identify him, anti-terrorism public prosecutor Jean-François Ricard told reporters at a news conference on Tuesday in which he unveiled details of the investigation.   Ricard also confirmed that […]

Macron dëshiron “të lajë hesape” me myslimanët


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kritikoi masat e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për të luftuar aktivizmin islamik, duke pretenduar se ato, në të vërtetë, kanë qëllim “për të larë hesape” me myslimanët. “Ata që janë të shqetësuar nga rritja e Islamit, e sulmojnë fenë tonë duke nxjerrë kriza të shkaktuara nga vetë ata”, […]

France to dissolve pro-Hamas group involved with French teacher killing


Issued on: 20/10/2020 – 20:18 French President Emmanuel Macron announced on Tuesday the dissolution of a pro-Hamas group active in France, accused of being “directly implicated” in the murder of teacher Samuel Paty. Speaking days after Paty was beheaded last Friday, the French leader said that “actions will be stepped up” against Islamist extremism. The […]

Apeli vendos për ankesat e të akuzuarve për projektin e kanalizimit në Malishevë


Gjykata e Apelit ka refuzuar e aprovuar disa ankesa lidhur me akuzën për keqpërdorim të detyrës rreth një projekti infrastrukturor në një fshat të komunës së Malishevës, Remzi Mazreku, Januz Krasniqi, Jakup Shurdhaj, Besnik Krasniqi, Islam Vrenezi, Valdete Morina, dhe Qlirim Karaqica, po dyshohet se kanë kryer tri vepra penale gjatë realizimit projektit të kanalizimit […]

Global Covid-19 cases pass 40 million as Europe tightens restrictions


The number of confirmed coronavirus cases worldwide passed 40 million on Monday, as fresh measures to combat the spread of the virus came into effect in several European countries. Belgium imposes a nationwide overnight curfew from Monday and Switzerland has made wearing face masks compulsory in indoor public spaces, the latest measures by European governments […]

For a teacher in France, a lesson on freedom of expression was followed by death


Issued on: 17/10/2020 – 11:54Modified: 17/10/2020 – 11:56 The middle school teacher knifed to death on the street of a Paris suburb on Friday showed his teenage students a cartoon lampooning the Prophet Mohammed as part of a class on freedom of expression earlier this month, parents said. Nordine Chaouadi told Reuters he was the […]

Kështu funksionon “kredia hallall” në Kosovë


Në Kosovë janë dy institucione financiare që aplikojnë rregullat islame të bankimit, mirëpo nga hulumtimi del se ka paqartësi rreth funksionimit të tyre; mungon baza ligjore e mjaftueshme dhe s’ dihet shumë sesi realizojnë fitim pa e përdorur interesin. “Kredi pa kamatë”, kjo është motoja e disa prej institucioneve mikrofinanciare në Kosovë që përdorin rregullat […]

Sarkozy under formal investigation for ‘criminal association’ in Libyan funding scandal


Issued on: 16/10/2020 – 12:53Modified: 16/10/2020 – 12:56 French prosecutors placed former president Nicolas Sarkozy under formal investigation for “criminal association” on Friday related to allegations that he accepted campaign funding from former Libyan strongman Muammar Gaddafi  Prosecutors are investigating allegations that former Libyan leader Muammar Gaddafi secretly gave Sarkozy €50 million for his inaugural presidential campaign […]

Biznesi i asamblistit të Vetëvendosjes fitoi 6 kontrata nga komuna e Prizrenit


Komuna e Prizrenit, e cila udhëhiqet nga Mytaher Haskuka, i ka dhënë 6 kontrata kompanisë “N.N.T Shabanaj”, i cili është në pronësi familjare të Adem Shabanaj, asamblistit të Lëvizjes Vetëvendosje.  Gjashtë kontratat, biznesi i familjës së asamblistit të LVV-së i ka fituar që nga viti 2018 nga komuna e Prizrenit që udhëhiqet nga Mytaher Haskuka […]

Switzerland says citizen held hostage in Mali has been killed by captors


Issued on: 10/10/2020 – 11:05 Switzerland’s Foreign Ministry said Friday that a Swiss woman who was held hostage in Mali has been killed by an Islamist group. The ministry said it was informed by French authorities that the hostage had been “killed by kidnappers of the Islamist terrorist organization Jama’at Nusrat al-Islam Muslimeen about a […]

Gjilan, për të tretën herë dështon gjykimi për keqperdorim detyre


Seanca gjyqësore ndaj Kadri Ismajlit, i cili nga Prokuroria  akuzohet se keqpërdori detyrën zyrtare si Shef i Ekonomisë së Pyjeve në Viti, ka dështuar të mbahet sot në Gjykatën e Gjilanit. Shkak për dështimin e seances së sotme ishte mungesa e deshmitarëve të cilët ishin ftuar nga Gjykata por që ftesave s’ u ishin përgjigjur. […]

Shqiptarët myslimanë që restauruan kishën italiane


Bëhet fjalë për Luan Hallullin dhe Arben Mukën, të cilët janë të angazhuar në fushën e ndërtimit. Interesant është fakti që të dy ata janë të besimit islam dhe kanë kontribuar për një objekt të fesë së krishterë, që ishte kthyer në rrënojë. E Mërkurë, 7 Tetor 2020 – 9:00 albinfo.ch .corrierecesenate.it Luan Hallulli dhe […]

Macron outlines proposal for law to fight ‘separatism’ in France


Issued on: 02/10/2020 – 09:49 French President Emmanuel Macron will outline Friday a law to fight what he identifies as the favouring of religious laws over France’s republican, secular values – a stance he calls “separatism” – in a speech in the Paris region.  Macron’s speech in Les Mureaux comes more than seven months after he announced that his government sought […]

‘Ndarja’ e komunitetit mysliman në Kosovë


Projektligji për ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit për lirinë fetare, të cilin e ka miratuar Qeveria e Kosovës më 21 shtator të këtij viti, në parim është mirëpritur nga bashkësitë fetare, meqë ky projektligj synon të rregullojë statusin juridik të tyre. Por, përfshirja në projektligj e Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës (BTK) si bashkësi e […]

Beijing’s crackdown on religious minorities takes aim at 10,000 Muslim Utsuls


While China’s oppressive measures against Uighur Muslims in the Xinjiang region has garnered international attention, Beijing has begun expanding its surveillance of another Muslim minority: the Utsuls of Hainan Island. But efforts to crack down on the peaceful religious minority could backfire and push it to radicalisation, experts warn. Uighurs are no longer the only Muslim minority […]

Provoi t’u japë ryshfet 20 euro policëve në kufi, dënohet nga Gjykata në Gjilan


Jovica Maksimoviq, i akuzuar se ka kryer vepren penale të dhënjes së ryshfetit, ka dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u deklaruar lidhur me atë që Prokuroria e ngarkon. Në fillim të seancës gjyqësore kryetari i trupit gjykues Islam Thaqi tha se Gjykatës i ka arritur një marrëveshje për pranimin e fajësisë me të cilën […]

Komuna ku LDK-ja qeveris tenderët, punësimet dhe opozitën


Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu desh shumë mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient, infrastrukturë dhe shërbime publike, mandati i ri tregon se komuna është fokusuar […]

Komuna ku LDK qeverisë tenderët punësimet dhe opozitën


Në zgjedhjet e fundit Haki Rugovës iu dasht shum mund për të arritur fitoren në Istog.  Me vetëm 14 vota më shumë Rugova mundi Gani Dreshajn e AAK-së për të marrë qeverisjen e Istogut edhe për katër vite. Midis shumë problemeve në ambient infrastrukturë dhe shërbime publike mandati i ri tregon se komuna është fokusuar […]

Bashkimi i dy subjekteve, një hap pozitiv për shqiptarët myslimanë në Zvicër


Institucioni Islam që do të përfaqësojë shqiptarët myslimanë në Zvicër, do të njihet me emrin Komuniteti Mysliman Shqiptar në Zvicër (KMSHZ) E Martë, 22 Shtator 2020 – 15:40 Irfan Agushi Fundjava që lamë mbrapa, ka shënuar një aktivitet të rrallë dhe me rëndësi të veçantë, sa i përket funksionimit të jetës fetare të shqiptarëve […]

Arsimimi i vajzave afgane duhet të jetë i pakompromis


Fituesja e Çmimit Nobel për Paqe, Malala Yousafzai, thotë se në negociatat e paqes për Afganistanin “s’ duhet të ketë asnjë kompromis” për të drejtën e arsimimit të vajzave afgane. Në një intervistë për Shërbimin e Pakistanit të Radios Evropa e Lirë, Yousafzai tha se populli i Afganistanit ka vuajtur për katër dekada në luftë […]

Fazat e dytë e mësimit ka filluar sot


Faza e dytë e vitit të ri shkollor ka filluar në shkollat fillore dhe të mesme të Kosovës, ndërsa faza e parë ka filluar me 14 shtator. KALLXO.com ka kontaktuar me disa nga drejtoritë komunale të Arsimit për fillimin e fazës së dytë. Në komunë e Ferizajt janë dy shkolla të cilat s’ kanë filluar […]

Prishtina me rekord të të infektuarve me Coronavirus


Sot besimtarët e Fesë Muslimane festojnë Kurban Bajramin, dhe sic e do tradita familjarët bëjnë vizita tek njëri- tjetri dhe të urojnë këtë festë. Kësaj radhe është kërkuar që urimet e kësaj feste të bëhen nga largësia për shkak të pandemisë së coronavirusit. Ushtruesi i Detyrës së Drejtorisë së Shërbimit Spitalor Klinikë Universitarë të Kosovës, […]

Apeli i Krasniqit: Festoni në shtëpi, qindra pacientë po kalojnë momente të vështira


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi, ka thënë se me qindra pacientë nëpër spitalet tona janë duke kaluar momente të vështira në përballje me koronavirusin. prandaj, Krasniqi bëri thirrje që qytetarët të kenë kujdes në këtë festë së Bajramit dhe të shmangin vizitat familjare. Ai bëri apel […]

Ju bëjmë thirrje për kujdes në ktë ditë feste


Sot besimtarët e Fesë Muslimane festojnë Kurban Bajramin, dhe sic e do tradita familjarët bëjnë vizita tek njëri- tjetri dhe të urojnë këtë festë. Kësaj radhe është kërkuar që urimet e kësaj feste të bëhen nga largësia për shkak të pandemisë së coronavirusit. Ushtruesi i Detyrës së Drejtorisë së Shërbimit Spitalor Klinikë Universitarë të Kosovës, […]

The many lives of Hagia Sophia, Istanbul’s ‘wonder of wonders’


Issued on: 10/07/2020 – 14:14 An architectural jewel and witness to history’s about-turns, Hagia Sophia, the sixth century Byzantine cathedral at the junction between Europe and Asia once again faces its fate as a Turkish court is set to rule Friday on a 1934 presidential decree converting the site into a museum. An architectural icon […]

Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës


Mëdyshje për grevën tetorëshe, madje refuzim të saj pati edhe në shëndetësi. Jo të gjitha klinikat e Qendrës Klinike, Universitare të Kosovës (QKUK) i janë përgjigjur grevës së thirrur nga Federata e Shëndetësisë e Kosovës. Kirurgët, Sindikata e Mamive dhe e Infermierëve dolën kategorikisht kundër grevës së thirrur nga Federata, shkruan sot gazeta “Zëri” përcjell […]

error: Content is protected !!