IN MEMORIAM – FIGURA TË NDRITURA TË MJEKËSISË SHQIPTARE


Shkruan: Isuf Dedushaj Sot, Universiteti i Prishtinës, Fakulteti i Mjekësisë, Shëndetësia e populli i Kosovës, Familja, farefisi, miqtë dhe kolegët humbën pedagogun, mjekun humanist, specialistin e pashoq dhe një personalitet me virtyte të larta profesionale dhe njerëzore. Prof. dr. SYLEJMAN REXHEPI, MD.PhD. (1953- 2020) Mjek, internist, reumatolog, doktor i shkencave dhe profesor universitar. Lindi më […]

Armend Zemaj fton Arben Vitinë për këshilla për menaxhimin e pandemisë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar së bordi këshillëdhënës për COVID-19 të cilën e themeloi sot, do të ftojë në takim katër ish-ministrat e këtij dikasteri që të “kontribuojnë së bashku me përvojën e tyre në menaxhimin e pandemisë”. Zemaj me anë të një konference për media nga Gjilani, theksoi se ky bord do […]

Simë Dobreci – Biografia


Prof. dr. SIMË GJON DOBRECI. MD.PhD. (1934-17.06. 2020) Mjek Dermatovenerolog, doktor i shkencave të mjekësisë. Profesor Univerteti. Atdhetar i shquar. Simë Gjon Dobreci lindi në Braticë, Ulqin, më 1934. Shkollën fillore tetëvjeçare e kreu në Braticë dhe Ulqin më 1953, gjimnazin klasik në Tivar më 1957, kurse Fakultetin e Mjekësisë në Beograd, më 1963. Punoi […]

Fadil Beka – Biografia


Dr. Fadil Beka mr. sc.med. Mjek, kirurg, magjistër i shkencave mjekësore, asistent i autorizuar. Dr.Fadil Beka Lindi më 1 korrik 1962 në Ticë – Skenderaj. Shkollën fillore e kreu në Ticë dhe Likoc, ndërsa shkollën e mesme e mbaroi në Skenderaj. Diplomoi në vitin 1990 në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë. Pas diplomimit filloi të […]

Epidemiologu Dedushaj thotë se numri i vdekjeve nga Covid-19 në Kosovë do të rritet


Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se sot kanë ndërruar jetë dy pacientë si pasojë e Covid 19, duke bërë që të arrijë në tre numri i të vdekurve në Kosovë. Epidemiologu kosovar, Isuf Dedushaj, ka thënë që shpreh keqardhje për familjarët që kanë humbur të afërmit nga koronavirusi. Dedushaj në Klan Kosova, ka paralajmëruar se […]

Dr.Isuf Dedushaj: Mjeku shqiptar me 112 punime shkencore dhe gjashtë tekste universitare të publikuara


Doktor i shkencave të mjekësisë – epidemiolog Lindi në fshatin e Vuthaj –  më 10 tetor 1951. Shkollën fillore e mbaroi në Vuthaj dhe Guci. Gjimnazin e kreu në Pejë, kurse Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë në mars të vitit 1976. Fillimisht punoi në Shtepinë e Shëndetit në Drenas ish Gllogovci. Në vitin 1976 punësohet […]

error: Content is protected !!