FOTO: Fshati i humbur prej dekadash del në sipërfaqen e liqenit italian


[ad_1] Fshati i humbur Curon ka dalë nga liqeni italian Resia. Liqeni ka kulluar përkohësisht duke nxjerrë në sipërfaqe gjurmët e fundit të Curon-it. BBC shkruan se  punimet e riparimit në një rezervuar në Itali kanë zbuluan mbetjet e fshatit që ishte zhytur për dekada. Liqeni Resia, në veri të vendit, është i njohur më […]

Virgjëria vazhdon të jetë akoma një vlerë në pjesën më të madhe të botës: Këto janë statistikat


[ad_1] Të dhënat tregojnë se vazhdon të jetë e qëndrueshme dhe mesatarisht 18 vjeç, mosha e raportit të parë seksual në të gjithë botën. India mban vendin e parë ku virgjëria ruhet deri në 22.9 vjeç, ndërsa skandinavët deri në 16,5 vjeç Pavarësisht zhvillimeve të jashtëzakonshme dhe ndryshimeve me të cilat po përjeton sot bota […]

Italia në bllokim të ashpër treditor gjatë festës së Pashkëve


[ad_1] Italia ka hyrë në një bllokim të rreptë treditor në përpjekje për të parandaluar një rritje të rasteve me coronavirus gjatë festës së Pashkëve. Sipas BBC, të gjitha rajonet janë tani në “zonë të kuqe” – niveli më i lartë i kufizimeve – derisa vendi lufton me një valë të tretë, duke regjistruar rreth 20 […]

Sëmundjet e rralla tek fëmijët, zbulohen 4 gjene të reja


[ad_1] Pandemia Covid-19 s’ ndalon kërkimet në fushën e sëmundjeve të rralla tek fëmijët. Në muajt e fundit, spitali pediatrik Bambino Gesù në Itali ka identifikuar 4 gjene të reja, të lidhura me shumë sëmundje që deri në atë kohë s’ kishin diagnoza. Gjetjet u botuan në Revistën Amerikane të Gjenetikës Njerëzore. 4 gjenet e […]

Studimi: Shqipëria po plaket me ritme më të shpejta


[ad_1] Si kurrë më parë në historinë demografike të Europës, popullsia mbi 65 vjeç shumë shpejt do të jetë më e lartë se ajo nën 15 vjeç. Moshimi i popullsisë në BE ka nisur prej gati gjysmëshekulli, në Shqipëri po ndodh me ritme shumë më të shpejta. Të dhënat e Eurostat tregojnë se në vitin […]

Lëkura e bebit e acaruar? Mos e neglizhoni, mund të jetë psoriazë


[ad_1] Prindërit e dinë mirë: lëkura e fëmijëve të vegjël, nën moshën dy vjeç, është shumë delikate skuqet, pezmatohet, e plasaritet lehtësisht, sidomos në zonën e pelenës, por edhe në zonat e “palosjes” së lëkurës. Sigurisht që është struktura e një lëkure akoma të brishtë, me një shtresë të hollë hidrolipidike dhe për këtë arsye […]

Çfarë po ndodh me COVID në Evropë?


[ad_1] Për shkak të rritjes së rasteve me COVID-19, Gjermania ka forcuar masat në kufirin më Poloninë. Ministri i Shëndetësisë në Varshavë, Adam Niedzielski shprehet se pjesa më e madhe e të infektuarve janë shkaktuar nga varianti britanik i virusit. Në vetëm 24 orët e fundit është raportuar për 21 mijë raste të reja. Polonia zgjati javën e katërt të […]

Psikiatri apelon kujdes psikologjik për personelin shëndetësor gjatë pandemisë


[ad_1] Neli Demi, mjek pskiatër tha për Euronews Albania se përveç ekspozimit të madh që mjekët e vijës së parë kanë ndaj COVID-19, problem është dhe mënyra e përjetimit personal gjatë përballjes me virusin. “Personeli shëndetësor është pjesë e popullatës. Ata kanë familjet e tyre dhe jetët e tyre. I duhet të përmbushin edhe përgjegjësitë […]

“Shkoja te ajo për të parë RAI-n”. Rama në Pulja rrëfen historinë me gjyshen


[ad_1] Kryeminsitri Edi Rama ndodhet në Itali për të kujtuar eksodin e emigrimit të shqiptarëve. Kreu i qeverisë ka mbajtur fjalën e tij në ceremoninë kujtimore në Pulja me prezencë të ministrit të jashtëm italianë Luigi di Maio. Rama u shpreh se Itali ishte dikur ëndërr për shqiptarët, ndërsa ndau edhe historinë e tij me […]

Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli


[ad_1] Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve të vdekura në zjarrin që ra në një fabrikë në Nju Jork, fabrika “Cotton”. Në këtë kohë punëtoret kërkonin kushte më të mira pune dhe me 8 mars pronari i fabrikës bllokoi të gjitha daljet e stabilimentit, në […]

FOTOT E RRALLA: Kryeministri e përmend vazhdimisht, sidomos kur flet për Italinë dhe për italianët, kjo është gjyshja e Edi Ramës, ja si dukej vetë Rama fëmijë


[ad_1] Politikanët e Shqipërisë flasin rrallë ose kurrë për fëmijërinë e tyre. Në Shqipëri ka shumë pak informacion të këtij lloji, ndryshe nga vende të tjerë ku vendim-marrësit shihen me lupë që nga kopshti e ushtria e derisa marrin poste dhe përgjegjësi të rëndësishme. Por Rama flet për gjyshen, të cilën e përmendi edhe dje […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Situata Në Shtetet Fqinje?


[ad_1] Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë […]

COVID-19 në Evropë: Si Është Gjendja Në Shtetet Fqinje?


[ad_1] Situata nga COVID-19 e kryesisht nga variantet e reja vijon të shkaktojë shqetësim në shumë shtete evropiane. Në Itali janë zgjeruar të ashtuquajturat “zona të kuqe”, ku rreziku nga COVID-19 rezulton i lartë. Situata duket kritike në rajonin e Lacios, ku kontrollet dhe masat e autoriteteve do të bëhen më të ashpra. Një javë […]

Autoritetet shëndetësore të Kosovës pa fokus ndaj variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Kosova s’ po arrin të mbikëqyrë apo të monitorojë raste të mundshme me variantin britanik të koronavirusit. Autoritetet shëndetësore në janar të këtij viti, kanë konfirmuar se varianti i ri është prezent në Kosovë. Sali Ahmeti, infektolog në Klinikën Infektive të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), tha se testimet për rastet e […]

Hera e parë në botë: Tumori i veshkës hiqet nga një robot kirurgjikal në një spital në Itali, ndërsa pacienti ishte zgjuar


[ad_1] Një tumor në veshkë është hequr nga një “kirurg robot” ndërsa pacienti ishte zgjuar. Ky, sipas mediave italiane, përcjell Telegrafi, është rasti i parë në botë, i ndodhur në Torino të Italisë. Siç bëhet e ditur më tej, operacioni novator u krye të mërkurën në departamentin e urologjisë në Spitalit Molinette. Aty, shkruan ANSA, […]

A ka ardhur në Shqipëri varianti britanik i koronavirusit?


[ad_1] Rritja e rasteve të me variantin britanik të koronavirusit në Maqedonisë së Veriut, i cili ka shpërthyer gjerësisht në Ohër, s’ ka bërë deri më tani që Shqipëria të kufizojë ose rrisë kontrollet shëndetësore në kufin midis dy vendeve. Qytetarët po hyjnë dhe dalin në pikën kufitarë të Qafë Thanës pa pasur nevojën të […]

Zbulohen antitrupa në 99% të njerëzve pas dozës së parë të vaksinës


[ad_1] Tre javë pas marrjes së dozës së parë të vaksinës anti-Covid, një përgjigje e antitrupave është e pranishme në 99 për qind të të vaksinuarve. ndërsa brenda 7 ditësh nga marrja e dozës së dytë, 100 për qind e të vaksinuarve zhvillojnë antitrupa kundër koronavirusit të ri. Të dhënat e para inkurajuese për efikasitetin […]

Itali, miratohet tretmani me antitrupa kundër COVID-19


[ad_1] Italia do të përshpejtojë procesin për të miratuar trajtimet me antitrupa, për përdorim për disa pacientë me COVID-19, tha ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza. Ministri tha se kishte nënshkruar një dekret për të administruar trajtime të bazuara në antitrupa monoklonalë, të cilët janë kryesisht antitrupa të modifikuar gjenetikisht. Agjencia Italiane e Barnave, AIFA, dhe […]

Si Të Bëhesh specialist Në Blerjen E Vajit Ekstra Të Virgjër Të Ullirit


[ad_1] Në shumë prej shisheve të qelqit apo plastikës shkruhet që vaji i ullirit është ekstra i virgjër ose i thjeshtë. Emërtimet që u jepen vajit të ullirit mund të shkaktojnë konfuzion dhe shpesh marka e vajit të ullirit s’ ta mbush mendjen. Besimi i konsumatorit në industrinë e prodhimit të vajit të ullirit është […]

Kush në të vërtetë vdes nga Covidi?!


[ad_1] Instituti i Shëndetit në Itali (ISS) ka nxjerrë disa statistika vërtet interesante mbi COVID-in në Itali. Siç dihet Italia ka qenë një ndër vendet më të prekura nga pandemia. Sipas shifrave rezulton: – Mosha mesatare e vdekjes nga Covid 81 vjeç! – Vetëm 1,1% e të vdekurve janë poshtë 50 vjeç. – 66% e të […]

Temperatura, shenja tipike e COVID-19 te fëmijët


[ad_1] Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma, më e zakonshmja është temperatura. Kjo s’ do të thotë që nëna dhe babai duhet të alarmohen menjëherë kur fëmija i tyre ka zjarrmi, por sigurisht […]

Personat që konsumojnë speca djegës preken më pak nga këto sëmundje


[ad_1] Personat që pëlqejnë ushqimet pikante dhe konkretisht specin djegës duket se gëzojnë një jetë të gjatë dhe një zemër më të shëndetshme. Kjo mbështetet nga studime të ndryshme shkencore. Eliksir për jetë të gjatë Sipas hulumtimit paraprak të paraqitur nga Shoqata Amerikane e Zemrës, ata që konsumojnë spec djegës mund të jetojnë më gjatë dhe kanë […]

Si të Përgatisni në Shtëpi Biskotat e Tiramisusë


[ad_1] Fjala ‘biskotë’ buron nga latinishtja “bis cotus” që do të thotë diçka e pjekur dy herë. Historianët thonë se biskotat e para janë pjekur në Persi diku rreth shekullit të shtatë përpara Krishtit. U deshën mbi pesë shekuj që biskotat të shfaqeshin dalëngadalë në kontinentin evropian dhe deri më tani, biskotat më të mira […]

“Korona-somnia”, fenomeni i pagjumësisë që e shkakton jeta me Covid-19


[ad_1] Ky fenomen i ka goditur njerëzit në të gjithë botën. Janë shfaqur përherë e më shumë raste të pagjumësisë të ndërlidhura me stresin e jetës gjatë pandemisë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, një studim i gushtit të 2020-s nga Universiteti i Southamptonit ka treguar se numri i personave që kanë shfaqur probleme me gjumin […]

Humb jetën në aksident 19-vjeçari shqiptar në Itali


[ad_1] Një aksident tragjik i ka marrë jetën një 19-vjeçar shqiptar në Itali, i cili është identifikuar nga mediat vendase si Mateo Skënderi. Aksidenti ka ndodhur në zonën e Riminit, ku 19-vjeçari, i cili drejtonte një automjet tip “Opel Corsa”, ka dalë nga udha dhe ka përfunduar në pjesën ku punonin disa punonjës të mirëmbajtjes […]

Shqiptarja 101-vjeçare në Itali e mposhti koronavirusin


[ad_1] Shqiptarja 101-vjeçare në Itali, Bajame Goxhabelli, ka arritur ta mposhtë koronavirusin, ka njoftuar “Udine Today”. Bajame Goxhabelli është lindur në Shqipëri më 12 mars të vitit 1920, por për shumë vjet jeton në Tricesimo. Ajo ka shtatë fëmijë, 15 nipër e 25 stërnipër dhe është e rrethuar nga plotë dashuri. Por, kur Goxhabelli, që […]

Shenja tipike e Covid-19 tek fëmijët: temperatura e lartë


[ad_1] Një studim i ri italian konfirmon një hipotezë që ka qarkulluar që në fazat e hershme të pandemisë Covid-19: fëmijët sëmuren më pak dhe më rrallë. Kur ata kanë simptoma, më e zakonshmja është temperatura. Kjo s’ do të thotë që nëna dhe babai duhet të alarmohen menjëherë kur fëmija i tyre ka zjarrmi, por sigurisht […]

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Itali arrin në mbi 80,000


[ad_1] Italia të mërkurën kaloi numrin prej 80,000 vdekjeve nga COVID-19 me 507 viktima në 24 orët e fundit, tha ministria e shëndetësisë. Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për saktësisht 80,326 vdekje deri më tani. Siç bëhet e ditur më tej, ka pasur 15,774 raste të reja në 24 orët e fundit, nga testimi i […]

Po vjen stuhia Filomena/ Moti i keq do godasë edhe Ballkanin


[ad_1] Spanja po përgatitet për ardhjen e stuhisë Filomena, që duhet të sjellë atje erëra polare dhe reshje të mëdha bore. Por ndërkohë, bora e ka mbuluar tashmë Madridin, duke habitur banorët e tij. Banorët e Madridit, thonë se në qytet s’ bie borë prej kohësh dhe kur bie, thjeshtë mbulon tokën për pak kohë. […]

414 viktima dhe mbi 18 mijë raste të reja me COVID 19 në Itali


[ad_1] Në  24 orët e fundit në Itali janë shënuar 414 viktima nga koronavirusi. Ndërkohë që rastet e reja kanë kapur shifrën e 18020 personave nga 121 mijë e 275 testime që janë bërë në 24 orët e fundit. Me 414 viktimat që u regjistruan sot, numri total i fataliteteve ka shkuar në 77,291 që […]

Fëmijë të fshehtë, seks me punëtoren, emigracioni, vjehrra. Dhe kumari, sidomos kumari! Njihni gjashtë drama familjare nga dosjet e shumta të divorceve në Gjykatën e Tiranës


[ad_1] Entela Resuli  Botuar në DITA Papunësia, gjendja e vështirë ekonomike, përkeqësimi i komunikimit dhe raporteve brenda familjes, mungesa e objektivave seriozë dhe afatgjatë, emigracioni janë disa nga shkaqet që çojnë çiftet drejt ndarjes. DITA ka shfletuar disa vendime gjykate për të kuptuar diçka më shumë. Fëmijët mbeten viktimat kryesore. Ja disa detaje shkëputur nga […]

Italia vaksinoi mbi 151 mijë persona kundër COVID-19


[ad_1] Gjithsej 151.606 persona në Itali janë vaksinuar kundër coronavirusit të ri (COVID-19) që kur filluan vaksinimet më 27 dhjetor, njoftuan zyrtarë nga kryeministria italiane. Nga të vaksinuarit, 134.255 janë personel mjekësor, 8.771 persona të moshuar dhe 8.580 profesionistë të tjerë. Nga kryeministria shtuan se Italia ka marrë 479.700 doza vaksinash që nga 27 dhjetori […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

“Me shami dhe shofere autobusi në Itali”, historia e 37-vjeçares nga Kavaja që thyen stereotipet


[ad_1] Në një botë ideale, historia e Bukurie Voka, një 37-vjeçare shqiptare nga qyteti i vogël i Kavajës që ndodhet disa kilometra nga Durrësi, do të ishte thjesht ajo e një gruaje që ka gjetur vendin e saj në botë si shofere autobusi, shkruan Corriere della Sera. Ajo që e bëri atë të bëhet një […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, […]

Eurostat Publikon Raportin E Mirëqenies Materiale – Ku Renditet Shqipëria?


[ad_1] Përgjatë vitit 2019 Shqipëria konsumoi sa 39 % e mesatares së BE-se, duke shënuar nivelin më të ulët në Europë sipas publikimit të Eurostat. Konsumi i individëve është matës i mirëqenies materiale të familjeve. në të gjithë Shtetet Anëtare në 2019, konsumi për frymë i shprehur në Standardet e Fuqisë Blerëse (PPS) ndryshonte nga […]

6 Ushqimet Fatsjellëse që s’ duhet të Mungojnë Natën e Vitit të Ri


[ad_1] Vetëm po të ëndërron të fitosh llotarinë, të të rritet rroga apo të gjesh dashurinë e jetës bën mirë të mos i anashkaloni fasulet, rrushin apo gicin në natën e ndërrimit të viteve. Viti i Ri është koha kur ne i vemë kapakun disa gjërave dhe hapim dyert për të renë. Në shumë vende […]

Italia dhe Spanja fillojnë me vaksinimet kundër koronavirusit


[ad_1] Pothuajse 10 muaj pasi u raportua rasti i parë i coronavirusit në Itali, vendi filloi të dielën vaksinimet e para kundër kësaj sëmundjeje. Sipas Reuters, tre punonjës shëndetësorë në spitalin Spallanzani të Romës u vaksinuan pak para orës 07:00 (GMT) me vaksinën e Pfizer-BioNTech, tha në një deklaratë komisioneri për epideminë, Domenico Arcuri. “Vaksina […]

FOTO: I varrosur prej dy mijë vjetësh, arkeologët zbulojnë ‘fast food-in’ antik në Pompei


[ad_1] Arkeologët në Pompei, Itali kanë zbuluar një dyqan ushqimesh dhe pijesh, gati 2 mijë vjeçar, i cili do të kishte shërbyer si një ekuivalent i lashtë romak i një ‘fast food-i’ në rrugë. Banaku u gjet gjatë gërmimeve në Pompei, qyteti që u godit nga një shpërthim vullkanik në vitin 79 pas Krishtit dhe […]

Të kërkuar nga Interpol për trafik droge, ekstradohen dy shqiptarë në Itali


[ad_1] Ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike, arrestohen në Tiranë me qëllim ekstradimi drejt Italisë dy shtetas. Sipas policisë është arrestuar një 49 vjeçar i cili është kishte rolin e një menaxheri të një grupi që merrej me trafikim droge. Ky shtetas, në periudha të ndryshme kohore, merrej me sigurimin e […]

Liker me Shegë Dhe Raki – Si të Përgatisni në Shtëpi Shijen e Vjetër


[ad_1] Likeri është një pije e distiluar alkoolike që mund të përgatitet me shije dhe aroma të ndryshme. Ka një shije të fortë dhe zakonisht ngjyra karakteristike që e bëjnë të dallojë nga llojet e tjera të pijeve alkoolike. Fjala liker vjen nga latinishtja dhe do të thotë “të tresësh”, në këtë pije mund të […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


[ad_1] Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë […]

Produktet e Sipërmarrjeve Shqiptare Më Të Kërkuarat në Kanada e Gjermani


[ad_1] Një kompani në Elbasan, e cila prodhon dezinfektantë dhe detergjentë të certifikuar nga BE. Kompania eksporton në shtete si Kanada, Gjermani, Itali, Kosovë. “Me punën që bëni ju këtu në kushtet e pandemisë që duhen sa më shumë dezinfektantë është një gjë shumë e mirë, por fakti se nga këtu prodhohet edhe për Gjermani […]

specialisti i Shëndetit Publik: Shqipëria Rrezikon Këtë Dimër Si Pasojë e Koronavirusit


[ad_1] Mjeku specialist i Shëndetit Publik, Erion Dasho thotë se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit.  Dasho në postimin e tij në Facebook shkruan se Shqipëria rrezikon këtë dimër një numër të lartë vdekjesh si pasojë e koronavirusit dhe duhet shmangur “sidomos skenari me 5,700 humbje jete deri […]

Tartufi Shqiptar – Biznesi Fitimprurës Që Sjell Miliona


[ad_1] Rreth 3.000 Euro për një kilogram kërpudha. Duket një çmenduri dhe në fakt është, por tartufi e ka piacën e lartë. Aq sa në Itali dhe Francë, gjuetarët e tartufit i stërvisin qentë e llojit Lagotto Romagnolo. Në mënyrë që të nuhasin kërpudhën më të shtrenjtë në botë. Në Shqipëri, kjo kërpudhë e rrallë […]

Në Kosovë u raportuan lajme të rreme edhe për ekzistimin e Covid-19


[ad_1] “Factchecker-KS” ka publikuar raportin mujor të monitorimit të medieve dhe rrjeteve sociale për lajmet e rrejshme në Kosovë. Mentor Hoxhaj, drejtor në “Factchecker-KS”, tha se gjatë pandemisë verifikimi i lajmeve është pjesë kueciale, duke shtuar se është e rëndësishme të kemi lajme të sakta dhe të verifikuara. Sipas tij, në këtë periudhë ka pasur […]

alarmante në Itali: 662 viktima nga COVID-19 e mbi 21 mijë të infektuar


[ad_1] Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 662 viktima e 21.052 të infektuar nga Covid-19. Numri i të infektuarve aktivë për është 754.169. Dita e sotme ka shënuar 23.023 të shëruar më shumë e numri i përgjithshëm i tyre ka arritur në 896 308. Në repartet e terapisë intesive numri i pacientëve është […]

Saimir Pirgu do të këndojë para publikut vjenez për Krishtlindje


[ad_1] “Vjena është krejtësisht e mbyllur dhe televizioni austriak këtë vit mendoi që për të gjithë teleshikuesit e Austrisë, por edhe më gjerë të krijonte një koncert televiziv, jo të ashtu-njohurin që bëhet çdo vit” E Shtunë, 5 Dhjetor 2020 – 18:30 albinfo.ch Tenori i famshëm shqiptar Saimir Pirgu në një intervistë për Euronews Albania […]

Moti në fundjavë – GazetaBlic


[ad_1] Prishtina Weather ka njoftuar se në fundjavë do të jetë mot i butë, me më shumë diell të shtunën. Të dielën sërish me erë. Orëve të mëngjesit mundësi për mjegull. Javën e ardhshme mot me shi, viseve malore borë. Ditëve të fundjavës rryma të ngrohta ajrore nga Mesdheu do depërtojnë mbi rajon të cilat […]

COVID-19, në Itali 814 viktima dhe 24.099 të infektuar në 24 orët e fundit


[ad_1] Koronavirusi vazhdon të shkaktoj viktima dhe infektime të mëdha në Itali. Në 24 orët e fundit kanë rezultuar pozitiv me COVID-19, 24.099 persona, kundrejt 200.000 tamponë të bërë. Të premten janë regjistruar edhe 814 viktima nga virusi vdekjeprurës. Situata vazhdon të mbetet kritike edhe në spitale. [ad_2]

Gazetari Rexhep Rifati nderohet me “Diellin Dardan” për Vepër Jetësore


[ad_1] Tetë krijues marrin çmime dhe mirënjohje të ndryshme, ndër ta për veprimtari jetësore, gazetari Rexhep Rifati merr çmimin „Dielli Dardan“ E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 10:00 Shqipe Bytyçi Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë, për nder të festës së 28 NËNTORIT ka ndarë mirënjohje për zhanre të ndryshme arti në mërgatë. Tetë krijues […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


[ad_1] te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura […]

Specialisti italian: Kush e ka kaluar Covidin, s’ ka nevojë të vaksinohet!


[ad_1] Giuseppe Ippolito, specialist i sëmundjeve infektive në Itali njëkohësisht drejtor i Institutit Spallanzani, është shprehur se ata që e kanë kaluar covidin, s’ kanë më nevojë të vaksinohen. Ai tha më tej se para se dikush të vaksinohet, duhet të kontrollojë nivelin e antitrupave. Po qe se ato janë në nivele të ulëta, atëherë […]

Gjuha shqipe, pjesë e librit “La classe plurilingue” në Itali


[ad_1] E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 10:40 albinfo.ch Së fundmi, është bërë e ditur se gjuha shqipe bëhet pjesë e librit “La classe plurilingue” në Itali, transmeton albinfo.ch. Studiuesja dhe pedagogia shqiptare në Itali, Ledi Shamku Shkreli, jep kontributin e saj me përgatitjen e një kapitulli për gjuhën shqipe, i cili zë një vend […]

20 destinacionet më të dashura për të kaluar muajin e mjaltit sipas Pinterest |Revista Monitor


[ad_1] Muaji i mjaltit përfaqëson një nga momentet më të bukura në jetën e një çifti, që kujtohet gjithnjë, me foto për t’u vënë në kornizë, me momente për t’ua treguar miqve dhe fëmijëve që do të vijnë, falë asaj atmosfere unike dhe të papërsëritshme. Por cilat janë destinacionet më të njohura për të kaluar […]

Bëri sherr me gruan, 48-vjeçari bën 450 km rrugë në këmbë për të qetësuar nervat


[ad_1] Një burrë në Itali ka zgjedhur një mënyrë aspak të zakontë për t’u qetësuar pasi pati një zënkë me bashkëshorten e tij. Siç raportojnë mediat itakiane, 48 vjeçari filloi të ecte për të qetësuar nervat në Como dhe përfundoi në Fano. Ai përfundoi duke përshkuar 450 kilometra në këmbë dhe u ndalua në të […]

Pfizer gati të nisë shpërndarjen e vaksinave në dhjetor


[ad_1] Firmat farmaceutike Pfizer dhe BioNTech mund të nisin shpërndarjen në Evropë të dozave të vaksinës së tyre të përbashkët anti-COVID që këtë muaj. Firmat dërguan këtë të martë aplikimin e tyre pranë Agjencisë Evropiane të Barnave “EMA” për aprovimin për përdorim urgjent të produktit të tyre, që renditet mes vaksinave me efektshmërinë më të […]

FOTO nga vendngjarja/ ‘Benzi’ i bardhë i bërë shoshë me plumba, gjendet i shkrumbuar


[ad_1] Gjendet një makinë e djegur në fshatin Dukat të Vlorës. Siç duket edhe nga fotoja, mjeti tip “Benz” ka 8 shenja plumbash, që lë të kuptohet se mes viktimës dhe autorëve ka pasur përplasje me armë zjarri.Personi i vrarë në Vlorës është Beniamin Faslli Bezhani, 27 vjeç. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se […]

Rreth 800 rase të reja me Covid-19 në Itali


[ad_1] Shifrat e rasteve të reja dhe viktimave për shkak të virusit Covid-19 po vazhdojnë të rriten në Itali Në këtë shtet 785 persona kanë ndërruar jetë si pasojë e Covid-19 në 24 orët e fundit, ndërsa janë regjistruar edhe 19.350 raste të reja të infeksionit. Kështu ka njoftuar Ministria e Shëndetësisë e Italisë. Rritje […]

Mjekja shqiptare: Ilaçet anti Covid që përdoren në Shqipëri s’ rekomandohen në Itali


[ad_1] Farmacistja shqiptare në Itali, Imelda Harisi tregoi për “Euronews Albania” se klorokina s’ përdoret tek pacientët, të cilat s’ janë të hospitalizuar.Ajo theksoi se në Shqipëri për të infektuarit me COVID-19 përdoren disa preparate, të cilat s’ rekomandohen nga mjekët në Itali. “Klorokina s’ përdoret tek pacientët që janë të paktën jo të hospitalizuar. […]

Farmacistja shqiptare: Ilaçet që përdoren për Covid-19 në vend s’ rekomandohen në Itali


[ad_1] Farmacitja shqiptare në Itali, Imelda Harisi tregoi se klorokina s’ përdoret tek pacientët, të cilat s’ janë të hospitalizuar. Ajo theksoi se në Shqipëri për të infektuarit me COVID-19 përdoren disa preparate, të cilat s’ rekomandohen nga mjekët në Itali. “Klorokina s’ përdoret tek pacientët që janë të paktën jo të hospitalizuar. Përdoret në […]

Nëna shtatzënë kalon COVID-19, çfarë ndodh me foshnjën pas lindjes


[ad_1] Mjekët po studiojnë ndikimin e COVID-19 nga gratë shtatzëna te foshnjat e tyre në Singapor dhe me atë që kanë zbuluar deri tani, të dhënat janë mjaft interesante Një foshnjë e lindur nga një nënë e infektuar në fillim të muajit nëntor, rezulton të ketë pasur antitrupa kundër virusit, por s’ mbartte sëmundjen. Një […]

Kujdesuni Për Shëndetin E Fëmijëve Duke Shpenzuar Sa Më Pak Energji


[ad_1] Në Shqipëri, familjet shpenzojnë rreth 8.5% të të ardhurave të tyre totale për energjinë elektrike. Kjo normë, sipas Raportit të Forumit Ekonomik Botëror, është më e lartë se në Itali, Francë apo Austri. Me dimrin aspak pranë, temperaturat gjatë mëngjesit dhe natës janë ulur ndjeshëm e duke qenë se prindërit duan t’u krijojnë fëmijëve […]

Epidemiologu amerikan zbulon lajmin e mirë dhe flet dhe për pandeminë e radhës që pritet të godasë njerëzimin


[ad_1] Drejtori i Qendrës për Kërkimin dhe Politikën e Sëmundjeve Infektive (CIDRAP) në Universitetin e Minesotës, epidemiologu amerikan Michael Osterholm, dha një intervistë për gazetën italiane La Repubblica. Kjo intervistë ishte me rastin e botimit të librit të tij në Itali, me titull “Armiku më i keq – Si të fitojmë betejën kundër sëmundjeve infektive […]

Historia e Italianit që Ngriti një Biznes të Suksesshëm dhe një Familje të Lumtur


[ad_1] Investitorët e huaj që vijnë në Shqipëri jo në pak raste, jo vetëm që kanë konsoliduar sipërmarrjet e tyre në vendin tonë por edhe kanë krijuar familje me shqiptarët. Ministri i Shtetit për Sipërmarrjen, Eduart Shalsi ka sjellë rastin e familjes italo-shqiptare të Giuseppes që erdhi në Shqipëri 30 vjet më parë për të […]

Njoftim për diasporën shqiptare, fluturime të reja nga SHBA-ja drejt Italisë


[ad_1] Drejtuesit e linjave ajrore amerikane besojnë në heqjen e plotë të ndalimit për shtetasit e BE dhe Mbretërisë së Bashkuar E Premte, 27 Nëntor 2020 – 10:40 albinfo.ch Pascal Meier @zhpix   Është bërë e ditur se Delta Air Lines dhe Alitalia do të fillojnë fluturime “pa karantinë” nga SH.B.A. në Itali, duke hapur […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi


[ad_1] në të tërë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak të pandemisë, kishin rritur nivelin e dhunës, duke i lënë ato të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh. Kombet e Bashkuara thanë se, që nga shpërthimi i pandemisë […]

25 destinacionet më të mira për vitin 2021, sipas National Geographic |Revista Monitor


[ad_1] Në pritje që të marrim sërish pasaportën në dorë dhe të udhëtojmë pa asnjë kufizim, s’ na ndal asgjë të nisim të zgjedhim se cili do të jetë destinacioni i udhëtimit tonë të ardhshëm. Në ndihmë na vjen National Geographic që edhe këtë vit ka publikuar listën Best of World 2021, 25 vende në […]

Humb jetën prej COVID-19 një tjetër mjek në Shqipëri, 48-vjeçari Bledi Nini


[ad_1] Një tjetër humbje e madhe nga ‘bluzat e bardha’ në Shqipëri prej COVID-19.  Është ndarë nga jeta mjeku 48-vjeçar Bledi Nini. Mjeku Otorinolaringolog në QSUT kishte shkuar në Itali për kurim të specializuar pasi prej ditësh ishte i infektuar me koronavirus. Në lidhje me këtë humbje të madhe në radhët e mjekëve në vend […]

Avokado Për Imunitetin – Si ta Ruani Në Mënyrën e Duhur


[ad_1] Një nga frutat më fantastike për imunitetin është avokado. Po, avokado është frut dhe përshkruhet si kokërr frutore vajore. Kjo pemë që përshkruhet si Pema e Jetës  është pjesë e të njëjtës familje me kanellën. Seriozisht. E si kanella, avokado është aleati ynë më bujar në nevojën për imunitet të fortë, sidomos tani në këto kohë sfiduese […]

Bregu i Diellit, një pjesë e Mati 1 dhe Velanisë janë pa energji elektrike


[ad_1] Konsumatorët e lagjes Bregu i Diellit që nga mesdita janë pa energji elektrike, ndërkohë që KOSTT dhe KEDS po vazhdojnë punën në nënstacionin 110/10 kV Prishtina 2 për largimin e kabllove të dëmtuara, pastrimin e kanaleve dhe montimin e 12 kabllove të reja për të mundësuar kyçjen e transformatorit TR3. Në një njoftim për […]

Prezantohet projekti për ndërtimin e Spitalit të Podujevës…


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë i Republikës së Kosovës, Armend Zemaj dhe Saudin Maliqi, i cili po kryen detyrën e ushtruesit të detyrës së drejtorit të përgjithshëm të ShSKUK-së, kanë prezantuar projektin e sapo finalizuar për ndërtim të spitalit… More [ad_2] Source

Armend Zemaj dhe Ekrem Hyseni prezantojnë projektin për Spitalin e Podujevës


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, së bashku me U.D. Drejtorin e ShSKUK-së, Saudin Maliqin, deputetin Ekrem Hyseni dhe përgjegjësin e Spitalit të Podujevës, Afrim Tahiri, kanë prezantuar projektin e sapo finalizuar për ndërtim të spitalit të Podujevës. Zemaj ka thënë se spitali do të ketë sipërfaqe rreth 7.700 m2. Në këtë spital do të […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


[ad_1] Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me […]

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë


[ad_1] Gjithsej 59.027.330 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqës së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 12.589.088 raste deri më tani, transmeton Anadolu Agency.Pas SHBA-së radhiten India (9.140.312) Brazili (6.071.401), […]

Operacioni që sfidoi mjekësinë, si duken pas 16 vitesh binjaket siameze (Foto)


[ad_1] Në Dhjetor 2001, u zhvillua një operacion i rrezikshëm në Birmingham për të ndarë binjakët siamez tre muajsh, Sanchia dhe Eman Moëatt. Ata e filluan jetën në fokusin e plotë të mediave botërore, por çfarë bëjnë sot motrat 19-vjeçare që sfiduan shanset mjekësore? Në fund të procedurës së përpiktë prej 16 orësh, dy vajzat […]

QKUK-ja bëhet me 5 rentgenë mobil për trajtimin e Covid-19


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, sot në Qendrën Kombëtare të Mjekësisë Sportive, ka bërë pranimin e pesë rëntgenëve mobil në vlerë prej 1 milion e 160 mijë euro. me anë të këtyre rëntgenëve, do të trajtohen pacientët e infektuar me virusin Covid-19. Zemaj ka thënë se këta rëntgen do të mundësojnë trajtimin efikas të […]

Gjilani në pritje të rezultateve për 158 mostra


[ad_1] Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka bërë të ditur se kjo komunë po i pret rezultatet e 158 mostrave për COVID-19. Këtë informatë, Ismajli e bëri të ditur të hënën, në mbledhjen e Komitetit të Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. Komiteti kërkon nga të gjithë qytetarët që t’i […]

Kryepeshkopi Anastas shërohet nga Covid-19, në mesditë del nga spitali


[ad_1] Kryepeshkopi i Shqipërisë Anastasios pritet të dali nga spitali mesditën e sotme.Kryepeshkopi z. Anastasios pas largimit nga spitali, do të mbetet në karantinë në shtëpi duke ndjekur të gjitha udhëzimetLajmi për Kryepeshkopin e Tiranës, Durrësit dhe të gjithë Shqipërisë, z. Anastasios siç u bë e njohur, do të dalë nga Spitali sot, pas 12 […]

Në Spitalin e Pejës janë duke u trajtuar 124 pacientë me koronavirus – 19 prej tyre në gjendje të rëndë


[ad_1] Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë aktualisht janë duke u trajtuar 124 pacientë me koronavirus. Në njoftimin e bërë nga Spitali i Pejës thuhet se, 3 pacientë janë në respirator, 101 pacientë janë në oksigjeno terapi dhe nga këta 19 pacientë janë në gjendje më të rëndë. Përndryshe gjatë vikendit të fundit në Spitalin […]

Këshilli i mësimit shqip për Diasporën video edukative për Ditën e Alfabetit


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Këshilli i mësimit shqip për Diasporën për nder të 22 nëntorit, Ditës së Alfabetit, Kongresit të Manastirit përgatiti një video, ngaqë amaneti i delegatëve të Kongresit të Manastirit ishte dhe është ta ruajmë gjuhën shqipe, ngaqë ajo iu duhet fëmijëve tanë. A mund t`i lëmë fëmijët […]

​Mjeku gjerman vret pacientët me koronavirus


[ad_1] Dy pacientë me koronavirus në një spital gjerman vdiqën pasi një mjek dyshohet se administroi ilaçe që çoi ata në vdekje të menjëhershme, tha policia e Essen. Emisioni i INDOKS: Autoritetet po hetojnë rrethanat e vdekjes së pacientëve, të moshës 47 dhe 50 vjeç, të cilët ishin duke u trajtuar për sëmundjen e shkaktuar […]

Skandaloze – Armend Zemaj i dha urdhër kompanisë së pa licencuar për t’i mbushur me oksigjen spitalet


[ad_1] Kompania “Lindi Gas” ka mbushur bombolat e oksigjenit të Spitalit të Prizrenit ani pse s’ është i licensuar për oksigjen medicional, pastërtia e cilësia e të cilit duhet të jetë mbi 99.5%. Emisioni i plotë: Përfaqësuesi i kësaj kompanie, Arianit Hoxha, në një përgjigje për InDoks ka pranuar publikisht se s’ kanë licencë për […]

Kompani pa-licencë, mungesë oksigjeni, vdekje pas hyrjes në oksigjeno-terapi – Pse Ministria e ShSKUK-ja s’ pranojnë që të japin të dhëna?


[ad_1] Si pasojë e mos menaxhimit për furnizim nga kompanitë të licensuara, disa nga Spitalet Publike janë furnizuara nga kompanitë të cilat s’ as licencë për oksigjen medicional. Njëra prej tyre ka treguar edhe sa herë e ka furnizuar Spitalin e Prizrenit më oksigjen. Emisioni i plotë: Arianit Hoxha nga “Lindi Gas” ka thënë për […]

Furnizuan Spitalin e Prizrenit me oksigjen të palicensuar – Kompania tregon se sa herë mbushi bombolat e spitaleve


[ad_1] Kompania “Lindi” s’ figuron si kompani e licencuar për furnizim me oksigjen medicional. Emisioni i plotë: Megjithatë, kjo kompania për InDoks ka pranuar se ka furnizuar  mbi 10 herë Spitalin e Prizrenit me oksigjen të palicensuar. Edhe pse s’ ka licencë për oksigjen medicional, megjithatë në faqen e tyre në internet kanë shkruar që […]

Simptomat më pak të zakonta të COVID-19, që s’duhen neglizhuar


[ad_1] deri më tani simptoma si temperaturë, humbje e shijes/nuhatjes apo vështirësi në frymëmarrje njihen si shenjat tipike të COVID-19, por këto s’ janë simptomat e vetme që lidhen me sëmundjen e coronavirusit Disa njerëz të infektuar, kanë paraqitur simptoma më pak tipike. “Simptomat e frymëmarrjes kanë tendencë të jenë më të zakonshmet, padyshim, por […]

Vdes ish-zëvendëskryeministri i Shqipërisë Bashkim Kopliku, i prekur me COVID-19


[ad_1] ka humbur jetë i prekuri me COVID-19, ish-zëvendëskryeministri dhe ish-ministri i Brendshëm i Shqipërisë, Bashkim Kopliku. Bashkim Kopliku prej ditësh ishte i shtruar në spitalin e Durrësit, por ai s’ ka mundur që të fitojë betejën me sëmundjen dhe virusin, shkruan Top Channel. Familjarët e kanë marrë nga spitali me ambulancë private për ta […]

Kina heq përgjegjësinë: Virusi erdhi nga Italia!


[ad_1] Duke përdorur një studim të ri mbi përhapjen e hershme të koronavirusit në Itali, Kina ka hedhur dyshimin se sëmundja mund të ketë nisur pikërisht nga fqinji ynë përtej Adriatikut dhe jo nga shteti aziatik që konsiderohet zyrtarisht si vendlindja e saj. “Fox News” thotë se zyrtarët në Pekin janë duke e shqyrtuar me […]

Ndodh edhe kjo, i pastrehu gjobitet se doli nga shtëpia gjatë karantinës


[ad_1] Një i pastrehë në Itali është gjobitur pasi gjatë karantinës ka dalë nga shtëpia. Bëhet fjalë për një 63 vjeçar me emrin Pasquale që është ndëshkuar me 280 euro gjobë në 19 nëntor nga policia e Komos. Pasquale Gudice zyrtarisht ka shtëpi, por prej 10 vitesh jeton në rrugë dhe ushqehet me anë të […]

Lendita Haxhitasim, akreditohet si Ambasadore e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Kosovës në San Marino


[ad_1] Ambasadorja e Kosovës në Itali, Lendita Haxhitasim, është akredituar si Ambasadore e Jashtëzakonshme dhe Fuqiplotë e Republikës së Kosovës (jo-rezidente) në Republikën e San Marinos. Ceremonia zyrtare e Shtetit, e cila u zhvillua në “Palazzo Pubblico” me pritjen solemne nga Garda e Nderit e Këshillit të Madh dhe të Përgjithshëm, ku edhe Ambasadorja Lendita […]

“Italia do të jetë ndër të parët që do të ketë vaksinën kundër COVID-19”


[ad_1] Ministri i Jashtëm, Lugi Di Maio, tha të enjten se Italia do të jetë ndër vendet e para që do të ketë një vaksinë kundër COVID-19. “Italia është pjesë e dy marrëveshjeve të mëdha ndërkombëtare, ajo me Pfizer dhe ajo me AstraZeneca, të cilat janë në fazën më të përparuar dhe po arrijnë sukses […]

Dhoma e biznesit të diasporës shënoi 1 vjetorin e themelimit


[ad_1] E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 22:28 albinfo.ch Më shumë se 100 përfaqësues të Dhomës së Biznesit të Diasporës morë pjesë sot në një takim virtual në kuadër të 1-vjetorit të themelimit të saj.Në fjalën e tij të hapjes, kryetari i Dhomës së Biznesit të Diasporës Ardian Lekaj tha se viti 2020 deri tani […]

Domatet Shqiptare – Më Të Kërkuarat në Tregjet Evropiane


[ad_1] Prodhimet bujqësore shqiptare gjithnjë e më tepër po gjejnë vend në tregjet europiane. Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Blendi Çuçi deklaroi sot se eksporti i fruta-perimeve shqiptare është një realitet që flet vetë për transformimin e madh që ka pësuar sektori bujqësor vit pas viti, falë politikave tona në mbështetje të sipërmarrjeve private […]

Situata për rinovimin te Napoli, në Itali zbulojnë të ardhmen e Hysajt


[ad_1] E ardhmja e Elseid Hysajt vazhdon të mbetet akoma një mister. Kontrata e mbrojtësit shkodran me Napolin përfundon në fund të sezonit dhe ai mund të firmosi me një skuadër të re në janar duke parë që një gjë e tillë lejohet nga rregullorja e FIFA-s. Mediat italiane kanë bërë një pasqyrim të situatës […]

Ilaçi kundër artritit ul vdekshmërinë nga coronavirusi për dy të tretat: Gjetjet e reja nga shkencëtarët janë inkurajuese


[ad_1] Te pacientët e moshuar, ilaçi ka dhënë rezultate të jashtëzakonshme. Ilaçi kundër artritit reumatoid zvogëlon numrin e vdekjeve nga coronavirusi për dy të tretat te pacientët me një pasqyrë klinike të moderuar ose të rëndë. Sipas rezultateve të hulumtimit të kryer në Institutin Karolinska në Suedi, fjala është për baricitinib, i cili zvogëlon aftësinë […]

Paralajmërimi i frikshëm rreth koronavirusit: Javën e ardhshme është piku i valës së dytë


[ad_1] Javën e ardhshme parashikohet të jetë piku i valës së dytë të koronavirusit në Itali. Kështu ka paralamentësuar ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza, i cili ka thënë se për vaksinimin e masës duhet pritur deri në gjashtëmujorin e dytë të vitit të ardhshëm. Deklarata e ministrit vjen pas akuzave ndaj qeverisë italiane se s’ […]

Covid-19 në Itali: 546 viktima e mbi 33 mijë të infektuar


[ad_1] Italia shënon ditë pas dite një rritje të numrit të personave të infektaurve e të viktimave Covid. Të infektuarit aktivë pozitivë kanë arritur mbi 710 mijë. 546 viktima e 33979 të infektuar Covid ka regjistruar Italia në këto 24 orët e fundit. 712 490 janë persona aktivë të infektuar e janë 24 055 më […]

Luis Alberto pendohet për fjalët ndaj presidentit: Ishte një budallallëk i madh


[ad_1] Fantazisti spanjoll i Lazios, Luis Alberto zuri faqet e para të mediave me deklaratën e bërë ditën e djeshme, Ai komentoi blerjen e avionit të ri të klubit nga presidenti Lotito, duke deklaruar se kanë para për blerje, por s’ po japin rrogat. Kjo deklaratë e tij bëri jehonë të madhe në Itali, përcjell […]

error: Content is protected !!