Tregu arab, BE-ja do t’i heqë verës alkoolin. Italia: Do shesim ujin për verë?


Dealkoolizimi i verës ka qenë një temë që është diskutuar shpesh vitet e fundit në BE, por pak ditë më parë është hedhur një hap konkret. Shumica e vendeve anëtare e mbështesin një hap të tillë, duke e parë si një mundësi të mirë për shtrirjen në tregjet arabe. Praktikisht, propozimi bazohet mbi një dokument të Presidencës […]

Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar


Gjermania rikthen sërish bllokimin kombëtar, pas miratimit të legjislacionit që forcon kompetencat e kancelares, Angela Merkel, në mënyrë që të jetë në gjendje të përballet me pandeminë e koronavirusit. Në një kohë kur shumë vende, të tilla si Italia, Belgjika dhe Zvicra, po planifikojnë të lehtësojnë kufizimet, ‘ekonomia e parë e Evropës’ po shkon kundër […]

Mbi 135 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën


Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka shkuar mbi 135 milionë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 135.082.420 raste me COVID-19, transmeton Anadolu Agency (AA). Numri më i madh i të infektuarve […]

Gjykata Evropiane përkrah vaksinimin e detyrueshëm të fëmijëve


Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut ka përkrahur Republikën Çeke në kërkesën për vaksinim të detyrueshëm të fëmijëve të nivelit parashkollor. Ky rast është shqyrtuar pas kërkesës së familjeve, të cilat janë gjobitur, meqë fëmijët e tyre s’ janë pranuar nëpër shkolla që s’ kanë qenë të vaksinuar. Gjykata ka vendosur se ndonëse politika […]

Në Ditën Botërore të Shëndetit, OBSh u bën thirrje shteteve të vendosin barazinë në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19


Organizata Botërore e Shëndetësisë në Ditën Botërore të Shëndetit u ka bërë thirrjeve qeverive të vendosin barazinë në qendër të rimëkëmbjes nga COVID-19. Në reagimin e OBSH-së thuhet se COVID-19 na ka prekur të gjithëve, por disa kanë dalë më keq se të tjerët, thjeshtë për shkak të punës që bëjnë dhe pasigurisë së kushteve […]

Zyrtari i Agjencisë Evropiane të Barnave: Ka një lidhje ‘të qartë’ midis rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës AstraZeneca


Një zyrtar i lartë nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) i ka thënë një të përditshme italiane se është “e qartë” se ekziston një lidhje midis vaksinës AstraZeneca dhe një forme të rrallë të mpiksjes së gjakut, por që shkaku s’ dihet akoma. “Sipas mendimit tim, ne mund ta themi tani, është e qartë se […]

OBSH: Shqipëria, shteti me më pak mjekë për 10 mijë banorë në Evropë


Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), të përditësuara në shkurt 2021. Ndonëse me rritje, në krahasim me vitin 2016, kur ky tregues ishte 12.2, sërish Shqipëria ka më pak mjekë në dispozicion të […]

Italia në bllokim të ashpër treditor gjatë festës së Pashkëve


Italia ka hyrë në një bllokim të rreptë treditor në përpjekje për të parandaluar një rritje të rasteve me coronavirus gjatë festës së Pashkëve. Sipas BBC, të gjitha rajonet janë tani në “zonë të kuqe” – niveli më i lartë i kufizimeve – derisa vendi lufton me një valë të tretë, duke regjistruar rreth 20 mijë […]

Makaronat Diamond – Zgjedhja Më e Mirë Për Ata Që Gatuajnë Me Zemër


Makaronat janë produkti më i dashur nga të gjitha moshat. Duke qenë se është shumë e lehtë t’i përgatitësh ato kanë një larmishmëri recetash. Mund të keni hasur kombinime nga më të shijshmet me perime, salca, madje edhe me fruta e t’ju kenë mbetur në mendje. Origjina e tyre sigurisht që s’ mund të ngatërrohet, por […]

Makaronat Diamond Garantojnë Shije dhe Shëndet në Tryezën Tuaj


Makaronat janë produkti më i dashur nga të gjitha moshat. Duke qenë se është shumë e lehtë t’i përgatitësh ato kanë një larmishmëri recetash. Mund të keni hasur kombinime nga më të shijshmet me perime, salca, madje edhe me fruta e t’ju kenë mbetur në mendje. Origjina e tyre sigurisht që s’ mund të ngatërrohet, por […]

Mbi 100 milionë të shëruar nga COVID-19 në mbarë botën


Numri i personave që janë shëruar pas infektimit me koronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 100 milionë.  Sipas “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat mbi pandeminë, 100.369.788 persona në botë janë shëruar pas infektimit me COVID-19. Katër vendet e para me numrin më të lartë të rasteve në botë në të […]

Studimi: Varfëria na e shkurton jetën


Varfëria duhet të konsiderohet si një faktor i madh rreziku për vdekje të parakohshme. Ky është përfundimi i shkencëtarëve pas analizimit të të dhënave të mbi 1.7 milionë njerëzve. Ky është studimi i parë ku krahasohet ndikimi i statusit të ulët social-ekonomik me kërcënime të tjera për shëndetin, si: mungesa e ushtrimit, pirja e duhanit, […]

Nesër rikthehet ora verore, akrepat lëvizin një orë përpara


Sonte në mesnatë, saktësisht në orën 02:00 të mëngjesit, akrepat do të lëvizin për një orë përpara, duke e cuar kështu orën në 03:00. Ora verore do të zgjasë deri në të dielën e fundit të muajit tetor. Asgjë s’ ndryshon në vendin tonë, pavarësisht nga fakti se Parlamenti Evropian miratoi propozimin për heqjen e […]

Dyshimet për mpiksje gjaku, Agjencia Europiane e Barnave jep vendimin mbi AstraZeneca


Agjencia Europiane e Barnave (EMA) ka hedhur poshtë çdo dyshim mbi efikasitetin e vaksinës “AstraZeneca”, pavarësisht se shumë vende pezulluan përdorimin e saj. EMA deklaroi të martën se përfitimet nga vaksina “AstraZeneca” janë më të mëdha se rreziqet që vijnë prej saj. Deklarata erdhi pasi vende të shumta europiane ndërprenë përdorimin pas disa rasteve të […]

Italia vendos me detyrim vaksinën, mjekët që e refuzojnë s’marrin pagën


Sipas një gjykatësi italian në qytetin Belluno, në rajonin e Venetos, personeli mjekësor që refuzon të vaksinohet s’ do të marrë pagën e tyre. Vendimi u mor pasi 11 qytetarë (tre infermierë dhe tetë personel ndihmës) të cilët punonin në dy azile në  Belluno, refuzuan të vaksinoheshin. Pas refuzimit për tu vaksinuar u mor vendimi […]

AstraZeneca, pas EMA-s edhe specialistët amerikanë dalin në një përfundim…


Pas provave të kryera nga specialistët amerikanë në lidhje me vaksinën e prodhuar nga Oxford-AstraZeneca, ka rezultuar se kjo vaksinë është e sigurt dhe shumë efektive. Në këtë studim, morën pjesë 32 mijë vullnetarë, të shpërndarë në tre shtete, Amerikë, Kili dhe Peru. Nga rezultatet e marra, është arritur në përfundimin se vaksina është 79% […]

“Sapo të më vijë radha, do bëj AstraZeneca. Djali im e bëri para dy ditësh në Angli”


Kryeministri italian, Mario Dragi, tentoi të siguronte italianët mbi vaksinën e Astrazeneca-s, që u pezullua këtë javë para se të shpallej sërish e sigurt, duke thënë se ai do ta bënte vetë atë. “Unë s’ e kam prenotuar akoma radhën time për tu vaksinuar, por grupi i moshës time tashmë ka filluar të imunizohet, dhe […]

”Forbes”: Shqipëria, një tjetër vend i jetës së ëmbël


Në Tokën e Shqiponjave, ne mrekullohemi pas çdo zbulimi,  shkruan gazetarja Sabah Kaddouri për revistën e njohur ”Forbes”. ”Diçka po ndodh në Shqipëri. Mos është energjia krijuese e një rinie frymëzuese? Apo një dëshirë e fuqishme për të bërë një hap thelbësor në udhën drejt biznesit dhe kohës së lirë? Ngjitur me veriun e Greqisë […]

Rastet globale me koronavirus po rriten, por vdekjet po bien


Rastet globale të COVID-19 u rritën me 10 për qind gjatë javës së kaluar, por vdekjet po bien, sipas azhurnimit epidemiologjik të përjavshëm nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Rastet globale u rritën me 10 për qind gjatë javës së kaluar në mbi tre milionë raste të reja të raportuara. Numri i rasteve të reja arriti […]

Këto janë vendet që kanë ndaluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca, deri më tani


Një numër i konsiderueshëm i vendeve, kryesisht në Evropë, kanë pezulluar përdorimin e vaksinës kundër COVID-19 të AstraZeneca për frikën se vaksina mund të ketë shkaktuar që disa marrës të zhvillojnë mpiksje gjaku. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, Suedia dhe Letonia të martën u bënë vendet e fundit që ndaluan shpërndarjen, pas lëvizjeve nga Gjermania, […]

Covid s’ ndalon pushimet/ Si po përgatiten vendet për verën 2021


Edhe vera e 2021-shit ashtu si vera e një viti më parë s’ i shpëton dot pandemisë së Covid-19 dhe masave parandaluese kundrejt saj.  Të gjithë shtetet janë duke hartuar dhe studiuar strategji për një hapje të sezonit veror e për t`i dhënë në të njëjtën kohë një shtysë sektorit të turizmit, i cili duhet […]

Worldometer: Më shumë se 118 milion njerëz në botë janë të infektuar me Covid-19


Sipas faqes në internet të Worldometer, më shumë se 118 milion njerëz janë të infektuar në botë. Vetëm dje, numri i rasteve në botë u rrit me pak më shumë se 254,000 dhe më të infektuarit u regjistruan në Shtetet e Bashkuara, 27,268. Numri i rasteve të reja ndiqet nga Franca me 23,302 raste, Italia […]

​Shqipëri: Një vit pandemi, 100 mijë të prekur, shumë vdekje dhe shpresa për vaksinën


Një vit më parë, Shqipëria raportoi dy rastet zero me koronavirus. Atë e bir nga Tirana pasi ishin kthyer nga Italia, u konfirmuan zyrtarisht pozitivë. Pavarësisht debateve mes mjekëve se Covid-19 ka qenë në qarkullim më herët në vendin tonë, numërimi i rasteve pozitive nis nga 9 marsi i 2020. Në fillimet e pandemisë gjithçka […]

Fokaçe me Patëllxhanë – Shija e Veçantë e Kulaçit Italian


Fokaçja është një lloj kulaçi receta origjinale  e të cilit vjen nga italia. Megjithatë shija e saj s’ është aspak e panjohur ndaj preferohet shumë edhe në vendin tonë. Në recetën e sotëme AgroWeb.org do ju tregojë një lloj të ri përgatitje mes asaj që mund të cilësojmë kulaç apo picë. Ndiqni mëposhtë të gjithë […]

“Shkoja te ajo për të parë RAI-n”. Rama në Pulja rrëfen historinë me gjyshen


Kryeminsitri Edi Rama ndodhet në Itali për të kujtuar eksodin e emigrimit të shqiptarëve. Kreu i qeverisë ka mbajtur fjalën e tij në ceremoninë kujtimore në Pulja me prezencë të ministrit të jashtëm italianë Luigi di Maio. Rama u shpreh se Itali ishte dikur ëndërr për shqiptarët, ndërsa ndau edhe historinë e tij me gjyshen, […]

Variantet e Covid-19 po përhapen me shpejtësi në Evropë


Virusi përfshiu një çerdhe dhe një shkollë fillore ngjitur në periferi të Bollate të Milanos me një shpejtësi të mahnitshme. Për vetëm disa ditë, 45 fëmijë dhe 14 anëtarë të stafit ishin testuar pozitivisht. Analiza gjenetike konfirmoi atë që zyrtarët dyshonin: Varianti shumë ngjitës i coronavirusit i identifikuar për herë të parë në Angli po […]

Shtetet me më shumë njerëz me mbipeshë kanë më shumë viktima të Covid-19


Shtetet me përqindje më të madhe të popullsisë me mbipeshë, si Shtetet e Bashkuara dhe Britania e Madhe, kanë gjithashtu shkallën më të lartë të vdekjeve nga Covid-19, sipas një raporti, duke nxitur thirrje për qeveritë që ta luftojnë mbipeshën dhe t’u japin përparësi për vaksinim personave me mbipeshë. Rreth 2.2 milionë nga 2.5 milionë […]

Në maj mund t’u rikthehen udhëtimeve, britanikët “prenotojnë” Mesdheun


Britanikët po përjetojnë akoma karantinimin për shkak të pandemisë, edhe pse ditët e para të diellit që paralajmëron pranverën i ka bërë të dalë nëpër parqe për të shijuar diellin që i ka munguar prej kohësh. Por ka një tjetër datë, që ata apo presin me padurim, 17 majin. Ajo është data që është caktuar, […]

Italia ashpërson masat kundër COVID-19


Qeveria italiane të shtunën, më 27 shkurt, njoftoi se ka vendosur kufizime të reja në pesë nga 20 rajonet e vendit, në përpjekje për të frenuar përhapjen e coronavirusit. Ky vendim i autoriteteve italiane vjen në kohën kur shkencëtarët paralajmëruan se variantet e reja të COVID-19, që janë më ngjitës, janë duke u përhapur në […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri në […]

Si duhet të rriten eksportet/ specialistët: Duhen sa më shumë produkte, sytë drejt Europës Qendrore


Tregtia e jashtme duket se ka kaluar gropën e thellë për shkak të goditjes së pandemisë dhe po ndjek një trend pozitiv këtë fillim viti. specialisti për ekonominë, Gent Beqiri, shpjegon se kriza ka ndryshuar tërësisht marrëdhëniet tregtare duke shpërbërë edhe një pjesë të mirë të arritjeve në tregti deri para pandemisë. Diversifikimi shton ai, […]

Përse duhet të Zgjidhni Verën Shqiptare


Për prodhimin e verës në Shqipëri mund të flitet shumë,  pasi mendohet qënë trojet tona kjo traditë të jetë nga më të vjetrat në Evropë. Që nga Epoka e Bronxit e më vonë nga Shqipëria tregtohej verë cilësore vendase drejt shumë vendeve si Italia apo Spanja. Prodhuar me lloje rrushi që i trashëgojmë akoma dhe […]

U vaksinuam, po tani? Çfarë po planifikon Europa për hapjen dhe udhëtimet


Pak pas fillimit të vaksinimit në BE vendet anëtare kanë nisur diskutimin për “të drejtat eventuale” për të vaksinuarit. Qeveria daneze deklaroi të mërkurën (03.02) se është duke përgatitur një certifikatë digjitale për koronavirusin, një aplikacion në smartphone, përmes të cilit mund të dëshmohet vaksinimi. hollësitë akoma s’ janë sqaruar, por certifikata, sipas autoriteteve daneze […]

Itali, miratohet tretmani me antitrupa kundër COVID-19


Italia do të përshpejtojë procesin për të miratuar trajtimet me antitrupa, për përdorim për disa pacientë me COVID-19, tha ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza. Ministri tha se kishte nënshkruar një dekret për të administruar trajtime të bazuara në antitrupa monoklonalë, të cilët janë kryesisht antitrupa të modifikuar gjenetikisht. Agjencia Italiane e Barnave, AIFA, dhe këshilli […]

Një e katërta e njerëzve në Francë, Gjermani dhe SHBA mund të refuzojnë vaksinën kundër COVID-19


Gati katër në dhjetë persona në Francë, më shumë se 25% e atyre në SHBA dhe 23% në Gjermani thonë se ata patjetër ose ndoshta s’ do të vaksinohen kundër COVID-19, sipas një studimi që nënvizon sfidën me të cilën përballen qeveritë. Sipas The Guardian, përcjell Telegrafi, hezitimi ishte dukshëm më i ulët në Itali […]

Kush në të vërtetë vdes nga Covidi?!


Instituti i Shëndetit në Itali (ISS) ka nxjerrë disa statistika vërtet interesante mbi COVID-in në Itali. Siç dihet Italia ka qenë një ndër vendet më të prekura nga pandemia. Sipas shifrave rezulton: – Mosha mesatare e vdekjes nga Covid 81 vjeç! – Vetëm 1,1% e të vdekurve janë poshtë 50 vjeç. – 66% e të vdekurve […]

COVID- 19, Ndikimi Dhe Pasojat Tek Niveli i Tregtisë së Shqipërisë në 2020


Vëllimi tregtar i Shqipërisë gjatë vitit 2020 pësoi një rënie me gati 7.5 përqind, ose me 571 milion euro më pak se viti 2019, ndikuar nga efekti i pandemisë COVID 19. Të dhënat e Institutit shqiptar të Statistikave, INSTAT, tregojnë se rënia erdhi si pasojë e tkurrjes si të eksporteve ashtu dhe të importeve, të […]

Rriten shpresat për gjetjen e kurës finale ndaj kancerit


Maya Margit , The Jerusalem Post Një ekip studiuesish të udhëhequr nga shkencëtarët në Universitetin e Tel Aviv kanë deklaruar se ata mund të kenë zbuluar “thembrën e Akilit” të qelizave kancerogjene , të cilat mund të çojnë në zhvillimin e një grupi krejtësisht të ri të ilaçeve dhe trajtimeve të kancerit në të ardhmen. […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve me […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke u […]

OBSH i Kërkon Europës Masa Më Të Ashpra Kundër Koronavirusit


Organizata Botërore e Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve evropiane të bëjnë më shumë për të frenuar një variant të ri të koronavirusit, i cili është detektuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar. Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha se duhen masa më të ashpra për të “rrafshuar vijën vertikale” të rasteve […]

Italia do ta padisë Pfizerin, kompania ka ngadalësuar prodhimin e vaksinave


Një vendim nga Pfizer dhe BioNTech për të zvogëluar numrin e dozave të vaksinave që ata dërgojnë në vendet evropiane ka detyruar zyrtarët shëndetësorë të ngadalësojnë planet e vaksinimit, me të paktën një shtet anëtar të BE-së që ka kërcënuar me veprime ligjore ndërsa tensionet mbi furnizimet e kufizuara rriten. Kontratat e Pfizer dhe BioNTech […]

OBSh-ja: 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se 95 për qind e dozave të vaksinave të administruara deri tani, në të gjithë botën, ishin të kufizuara në 10 vende dhe bëri thirrje për një shpërndarje më të drejtë. Vendet kryesore që kanë siguruar vaksina janë SHBA-ja, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Emiratet e Bashkuara Arabe, […]

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Itali arrin në mbi 80,000


Italia të mërkurën kaloi numrin prej 80,000 vdekjeve nga COVID-19 me 507 viktima në 24 orët e fundit, tha ministria e shëndetësisë. Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për saktësisht 80,326 vdekje deri më tani. Siç bëhet e ditur më tej, ka pasur 15,774 raste të reja në 24 orët e fundit, nga testimi i 175,429 […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi se […]

414 viktima dhe mbi 18 mijë raste të reja me COVID 19 në Itali


Në  24 orët e fundit në Itali janë shënuar 414 viktima nga koronavirusi. Ndërkohë që rastet e reja kanë kapur shifrën e 18020 personave nga 121 mijë e 275 testime që janë bërë në 24 orët e fundit. Me 414 viktimat që u regjistruan sot, numri total i fataliteteve ka shkuar në 77,291 që nga […]

Italia vaksinoi mbi 151 mijë persona kundër COVID-19


Gjithsej 151.606 persona në Itali janë vaksinuar kundër coronavirusit të ri (COVID-19) që kur filluan vaksinimet më 27 dhjetor, njoftuan zyrtarë nga kryeministria italiane. Nga të vaksinuarit, 134.255 janë personel mjekësor, 8.771 persona të moshuar dhe 8.580 profesionistë të tjerë. Nga kryeministria shtuan se Italia ka marrë 479.700 doza vaksinash që nga 27 dhjetori dhe […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në të […]

Itali, 347 vdekje nga koronavirusi të dielën dhe mbi 14 mijë infeksione të reja


Italia njoftoi të dielën 347 vdekje të lidhura me koronavirusin nga 364 të shënuara ndonjë ditë më parë. Numri i infeksioneve ditore u rrit në 14,245 nga 11,831. Të shtunën u kryen rreth 102,974 teste, sipas zyrtarëve të lartë shëndetësor të atij vendi, kundrejt 67,174 të zhvilluara ndonjë ditë më parë. Që prej 21 shkurtit […]

VIDEO/ “Në të s’ëmës 2020” parodistët e Vlorës bëhen pjesë e këngës italiane me artistë nga vende të ndryshme të botës


Parodistët vlonjatë Afrim Agalliu dhe Agron Hamo, të cilët me anë të humorit të tyre kanë qenë prezentë gjatë gjithë vitit 2020, që u përshkua nga pandemia Covid 19 janë bërë pjesë e këngës “Vaffanculo 2020”. Kënga “Në të s’ëmës 2020” e krijuar nga këngëtarët italianë ka bërë bashkë shumë artistë nga vende të ndryshme […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së drejtorit […]

HARTA: Vaksinat kundër Covid, pak humor nga rrjeti për ne dhe fqinjët tanë


E përditësuar – Vendet e Bashkimit Europian nisin sot vaksinimin masiv anti-COVID-19. Vaksinat janë shpërndarë në 27 vendet e Bashkimit Evropian që prej ditës së djeshme dhe sot pritet që të nisë injektimi i dozave të ‘Pfizer’. Lajmi është konfirmuar nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ditën e djeshme, me anë të […]

Moda në zi, ndahet nga jeta gjiganti Pierre Cardin


Stilisti francez Pierre Cardin, është ndarë nga jeta. Lajmin e ka konfirmuar familja e tij. Në korrik, ai kishte festuar ditëlindjen e tij të 98-të. Stilisti vizionar dhe pionieri i prêt-à-porter, e dha frymën e fundit në një spital në Paris. Biri i emigrantëve italianë, ai u bë një gjigant i modës dhe stilit. Në […]

Italia dhe Spanja fillojnë me vaksinimet kundër koronavirusit


Pothuajse 10 muaj pasi u raportua rasti i parë i coronavirusit në Itali, vendi filloi të dielën vaksinimet e para kundër kësaj sëmundjeje. Sipas Reuters, tre punonjës shëndetësorë në spitalin Spallanzani të Romës u vaksinuan pak para orës 07:00 (GMT) me vaksinën e Pfizer-BioNTech, tha në një deklaratë komisioneri për epideminë, Domenico Arcuri. “Vaksina shkoi […]

Evropa e para në botë për nga numri i të vdekurve nga COVID-19 – tejkalohet shifra e 500 mijë viktimave


Evropa është bërë rajoni i parë në botë, ku numri i të vdekurve nga coronavirusi ka tejkaluar shifrën prej 500 mijë, në momentin kur varianti i ri i COVID-19 u zbulua në Britaninë e Madhe – duke detyruar autoritetet të shtrëngojnë edhe më shumë masat për luftimin e pandemisë, shkruan Reuters. Sipas evidencave të agjencisë […]

Të kërkuar nga Interpol për trafik droge, ekstradohen dy shqiptarë në Itali


Ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike, arrestohen në Tiranë me qëllim ekstradimi drejt Italisë dy shtetas. Sipas policisë është arrestuar një 49 vjeçar i cili është kishte rolin e një menaxheri të një grupi që merrej me trafikim droge. Ky shtetas, në periudha të ndryshme kohore, merrej me sigurimin e lëndës […]

Makarona Me Mish Të Grirë – Si t’i Përgatisni Për Një Darkë Plot Shije


Padyshim që Italia është atdheu i makaronave. Spaghetti-it e famshme me shijen e tyre tunduese kanë magjepsur gjithë botën. E sigurisht, të gjithë jemi dakord me këtë fakt. Por fantazia dhe mjeshtëria në kuzhinë i lë gjithmonë një shteg të hapur sfidës. Receta shqiptare, e përkryer e makaronave me kima është rasti tipik kur shijet […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur virusi […]

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 013 […]

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme. Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik. Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht […]

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët. Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin PCR […]

Shqipëri- Që nga fillimi i pandemisë 28 mjekë humbën jetën


Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu thotë se Shqipëria është renditur ndër vendet me numrin më të lartë të humbjes së mjekëve, si pasojë e coronavirusit. me anë të një postimi në Facebook, ku publikoi disa shifra në lidhje me viktimat nga Covid-19 ndër bluzat e bardha, ish-deputeti tha se mbrojtja dhe fillimi i vaksinimit te […]

Evropa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri


Një numër vendesh evropiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo thelbësore, teatrot dhe palestrat. Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i të […]

28-vjecari kosovar dëbohet nga Italia, konsiderohet person i rrezikshëm


Një 28-vjecar kosovar me inicialet F.B është dëbuar nga territori Italian, pasi konsiderohet i rrezikshëm për sigurinë kombëtare. Në vitin 2018 ai ishte dënuar me 4 vjet heqje lirie për pjesëmarrje në aktivitet kriminal me qëllim terrorizëm ndërkombëtar, transmeton Indeksonline Hetimet investigative kanë evidentuar aktivitetin xhihadist fanatik dhe propagandistik në favor të Kalifatit islamik që 28 […]

Fokaçe Me Miell Intergral – Shija e Butë dhe e Shëndetshme


Kjo recetë ka dy karakteristika, aromën e mirë dhe ngjyrën e fortë të kaftë që ju tregon se brumi është pjekur aq sa duhet. Fokaçet megjithëse origjinën e tyre e kanë nga Italia fqinje mund t’i krahasojmë me shumë shije të ngjashme në vendin tonë. Pra Po qe se ju pëlqen kulaçi tradicional, pitet apo […]

Tartufi Shqiptar – Biznesi Fitimprurës Që Sjell Miliona


Rreth 3.000 Euro për një kilogram kërpudha. Duket një çmenduri dhe në fakt është, por tartufi e ka piacën e lartë. Aq sa në Itali dhe Francë, gjuetarët e tartufit i stërvisin qentë e llojit Lagotto Romagnolo. Në mënyrë që të nuhasin kërpudhën më të shtrenjtë në botë. Në Shqipëri, kjo kërpudhë e rrallë rritet […]

Efekti Covid – Importet e Barnave Arrijnë Rekord, Po Përdoren Shumë Antibiotikë


Importet e barnave shënuan rritje të ndjeshme në tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin 2014. Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike në tetor arriti në vlerën e 2.7 miliardë lekëve, ose 22 milionë euro. Kjo shifër është 42% më e lartë sesa mesatarja mujore e […]

Efekti i Covid Në Popullsi – Cilat Janë Qytetet Më Të Goditura


Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që kanë pasur rritjen më të lartë të jetëve të humbura në raport me popullsinë përkatëse në tremujorin e tretë të këtij viti, në krahasim me korrik-shtator 2019. Pas tyre renditen Korça, Durrësi dhe Tirana. Të dhënat e përpunuara nga Monitor, bazuar mbi statistikat e INSTAT për vdekjet në tremujorin […]

Substanca Që Mbron Shëndetin Nga Sëmundjet Gjendet Tek Speci Djegës


Një studim i Cleveland Clinic në Shtetet e Bashkuara, pretendon se njerëzit që konsumojnë rregullisht speca djegës kanë 23-26 përqind më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme prej kancerit apo sëmundjeve të zemrës. Sipas këtij studimi, njerëzit që hanë spec djegës janë gjithësej 25% më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme nga sëmundje […]

alarmante në Itali: 662 viktima nga COVID-19 e mbi 21 mijë të infektuar


Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 662 viktima e 21.052 të infektuar nga Covid-19. Numri i të infektuarve aktivë për është 754.169. Dita e sotme ka shënuar 23.023 të shëruar më shumë e numri i përgjithshëm i tyre ka arritur në 896 308. Në repartet e terapisë intesive numri i pacientëve është aktualisht […]

Brahim Diaz shumë i kënaqur me fitoren ndaj Celtic, e vlerëson lartë Milanin


Brahim Diaz është ‘me të vërtetë shumë i lumtur që është në një klub kaq të madh si Milani’ pasi shënoi në asistimin e Jens Petter Hauge kundër Celtic. Lojtari i huazuar nga Real Madrid doli nga pankina dhe mori një fitore 4-2 në Europa League në San Siro. “Unë jam shumë i lumtur që […]

Itali – Spanjë dhe Belgjikë – Francë, do të jenë gjysmëfinalet e edicionit të dytë në Ligën e Kombeve


Gjatë ditës së sotme është tërhequr shorti për fazën finale të edicionit të dytë të Ligës së Kombeve. Italia do të përballet me gjysmëfinale me Spanjën, ndërsa Belgjika me Francën. Italia do të jetë organizatore e këtij turneu. Gjysmëfinalet do të luhen më 6-7 tetor të vitit 2021. Finalja dhe ndeshja për vend të tretë […]

Hidhet shorti, këto janë duelet gjysmëfinale të Ligës së Kombeve


Është hedhur shorti për gjysmëfinalen e edicionit të dytë të Ligës së Kombeve. Italia do këtë përballë Spanjën, derisa Belgjika do takohet me Francën. Ndeshja mes Italisë dhe Spanjës do zhvillohet në Milano në datën 6 tetor. ndërsa, Belgjikë – Francë do zhvillohet me 7 tetor në Torino. ‘Lufta’ për vendin e tretë dhe finalja […]

Ndalohen udhëtimet për festa, Italia merr masa kundër përhapjes së Covid


Italia të enjten njoftoi kufizime të udhëtimeve në shkallë kombëtare për festat e fundvitit me qëllim kufizimin e përhapjes së covid 19, në vendin evropian që është goditur i pari nga pandemia. Rregullat e reja, bashkë me ndalim qarkullimin dhe masat e tjera në fuqi, synojnë të reduktojnë qarkullimin në vend gjatë periudhës së festave […]

Nënkryetari i Juventusit: s’ varemi nga Ronaldo


Nënkryetari i Juventusit, Pavel Nedved këmbëngul se klubi i tij s’ varet  nga Cristiano Ronaldo. Skuadra e Juventusit sot takohet me Dynamo Kiev me fillim nga ora 21:00, në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, përcjell GazetaBlic Sport. CR7 kthehet në formacionin startues, pasi ishte munguar në barazimin 1-1 në Benevento gjatë […]

Haaland në dyshim për ndeshjen e sotme ndaj Lazios


Erling Braut Haaland mund të mos startojë sonte ndaj Lazios, pretendon Sky Sports Italia. Ndeshja mes Lazios dhe Dortmundin zhvillohet sot me fillim nga ora 21:00, në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, përcjell GazetaBlic Sport. Sipas Sky Sport Italia, Haaland pësoi një goditje në muskul gjatë stërvitjes dje dhe është në […]

Lojtarët e Milanit u stërvitën, pavarësisht se kishin ditë pushimi


Lojtarët e Milanit u paraqitën sot në Milanello për t’u stërvitur edhe pse sot ata ishin në ditën e tyre të pushimit, sipas Sky Sport Italia. Rossonerët kanë fituar ndaj Fiorentinas me rezultatin 2-0 dhe tashmë janë kryesuesit e renditjes tabelare në Serie A, përcjell GazetaBlic Sport. Pavarësisht një kishin ditë pushimi nga trajneri i […]

​Edhe në të ardhmen e zezë për Italinë, ‘shpërthen’ Covid-19


Italia regjistroi 541 vdekje sot, krahasuar me 686 të shtunën dhe 20.648 pacientë të ri u regjistruan si të prekur me COVID-19, njoftoi Ministria e Shëndetësisë. Të shtunën, 26.323 njerëz u sëmurën, që është gjithashtu një rënie prej pak më pak se 6.000 krahasuar me në të ardhmen më parë, raporton Reuters. The post ​Edhe […]

Virologu i njohur gjerman thotë se koronavirusi i ri s’ ka origjinë nga Wuhan


Sëmundja vdekjeprurëse COVID-19 është përhapur në të tërë botën ndërsa studiuesit po punojnë për të gjetur një kurë kundër saj. Tani, një virolog i lartë gjerman Alexander Kekule tha se virusi koronavirus që ka qenë i shfrenuar në të tërë botën s’ është me origjinë nga qyteti kinez i Wuhan, por një mutacion nga Italia […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit. Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve. Pesë […]

Dresevic fantastik në Holandë, asiston në golin e skuadrës së tij


Pippo Inzaghi lavdëroi lojtarët e tij të Beneventos për një barazim 1-1 kundër Juventusit. ‘Ne mund ta kishim fituar Nëse do të ishim pak më të zgjuar.’ Le Streghe me të vërtetë e kanë gjetur formën e tyre përsëri pas pesë humbjeve radhazi në të gjitha garat, pasi ata mundën Fiorentina 1-0 javën e kaluar […]

Evropa gradualisht lehtëson masat kufizuese për koronavirus, SHBA-ja bën thirrje për “qëndrim në shtëpi”


Një mori shtetesh evropiane janë duke lehtësuar gradualisht masat kufizuese për luftim të koronavirusit, ndërkohë që në Shtetet e Bashkuara po bëhet thirrje për qëndrim në shtëpi teksa rritet numri i të infektuarve me këtë virus. Qarku i Llos Angjellesit do të nisë së zbatuari urdhrin trejavor “më të sigurt në shtëpi” për 10 milionë […]

Gjermania shënon mbi 21.000 raste me Covid-19 për herët a vonë


Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 21.695 raste të reja të koronavirusit. Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i rasteve të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 1.028.089, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express. […]

Është hedhur shorti për 1/8 e Coppa Italia, mësoni çiftet


Janë mësuar tashmë çiftet për 1/8 e kupës së Italisë. Skuadrat favorite kanë mësuar kundërshtarët, ndërsa s’ pritet të kenë probleme në këtë rund, pasi do të jenë në cilësinë e nikoqirëve, përcjell GazetaBlic. Fituesi aktual i trofeut të dytë për nga rëndësia në Apenine, Napoli, do të luajë përballë Empolit, ndërsa në çerekfinalen hipotetike […]

Ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e COVID-19


Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht në njoftime shtypi. Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë të premten se akoma s’ është […]

Ish-futbollisti i “Zonjës së Vjetër”: Maradona do të jetonte akoma, Vetëm po të do të luante për Juventusin dhe jo Napolin


Një deklaratë tejet interesante ka ardhur nga Italia. Ish-futbollisti i “Zonjës së Vjetër”, Antonio Cabrini, ka lëshuar një deklaratë të çuditshme pas vdekjes së Maradonës, përcjell GazetaBlic. Sipas “La Repubblica”, Cabrini, në një prononcim për “TV Ispina” ka thënë se Maradona po të luante për Juventusin, do të jetonte edhe më tutje. Kjo deklaratë s’ […]

Si Italia ndërtoi aksidentalisht hotelin perfekt të epokës së Covid!


Arkitektë të mesjetës, qytetet e shkreta dhe fshatrat e largëta, ajo që tingëllon si përbërësit e një filmi horror mund të jetë në të vërtetë receta për hotelin perfekt të epokës Covid. Që nga vitet 1990, Italia ka qenë pioniere e një modeli turizmi të njohur si “albergo diffuso” – ose hotel i shpërndarë. Këto […]

Ndryshime te Juventus për ndeshjen e fundjavës, Ronaldo s’ luan ndaj Benenventos


Cristiano Ronaldo thuhet se do të pushojë kur Juventusi viziton Benevento të Shtunën, por Leonardo Bonucci kthehet. Ndeshja luhet të shtunën në ora 17:00. Sipas Sky Sport Italia, trajneri Andrea Pirlo ka vendosur të ndryshojë skuadrën e tij për udhëtimin në Stadio Vigorito. Ronaldo po lufton me Zlatan Ibrahimovic për rolin e golashënuesit më të […]

Italia shënon shifra rekord me COVID, 822 viktima dhe mbi 29 mijë të prekur në 24 orë


Shifra rekord janë shënuar ditën e sotme në Itali nga COVID-19, ku janë regjistruar 822 viktima dhe 29 003 raste pozitive. Pavarësisht kufizimeve nga qeveria italiane për qarkullimin e qytetarëve, duket se numri i rasteve të reja vijon të rritet çdo ditë. në të ardhmen më parë u shënuan 722 viktima, ndërsa sot u shënuan […]

“Dora e Zotit” në duar të Zotit


Në fushën e futbollit, ai konsiderohej një gjeni ndërsa jashtë saj ai ishte një personazh i njohur praktikisht kudo, nga të gjithë. Futbollisti i madh argjentinas dhe botëror, legjenda e futbollit, Diego Maradona ka humbur jetën ditën e  mërkurë, në moshën 60 vjeçare. Maradona ka lindur më 30 tetor 1960 në Villa Fiorito, një lagje […]

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit


Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet evropiane, për të mbajtur qendrat e skijimit të mbyllura deri në fillim të janarit. Kjo masë po kërkohet nga ana e Gjermanisë, për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19. “Unë do ta them këtë hapur. s’ do të jetë e lehtë, por […]

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi


në të tërë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak të pandemisë, kishin rritur nivelin e dhunës, duke i lënë ato të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh. Kombet e Bashkuara thanë se, që nga shpërthimi i pandemisë së […]

Atalanta bëhet vetëm skuadra e dytë italiane që fiton në “Anfield Road”, Gasperini shumë i lumtur!


Gian Piero Gasperini beson se Atalanta mori fitoren e saj historike jashtë Liverpoolit prejse ata shprehën konceptet e tyre të futbollit shumë mirë. Ishte një ndryshim i taktikës, duke rënë Duvan Zapata dhe Luis Muriel për të përdorur Josip Ilicic dhe Papu Gomez si sulmues në një lëvizje 3-5-2. La Dea është vetëm skuadra e […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre […]

Italia do fillojë shpërndarjen e vaksinës kundër COVID-19 në fund të janarit


Italia do që të filloje me shpërndarjen e vaksinës kundër COVID-19 në fund të janarit të 2021-ës. Kështu është shprehur kryeministri italian, Giuseppe Conte, në një intervistë per televizionin La7. Gjithashtu ai ka potencuar që vaksina s’ do të jetë e detyrueshme por mund ta marrin vetëm ata që duan.

Nis Eksporti i Mandarinave të Sarandës – Në 5 Ditë 120 Tonë Drejt Kosovës e Maqedonisë së Veriut


Në Sarandë ka nisur eksporti i mandarinave drejt vendeve të rajonit. Zyra e Rajonale e Eksporteve Vlorë, bën të ditur për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, “se në 5 ditë (nga 05 tetor deri më 09 tetor), nga zona e Konispolit, Sarandë janë eksportuar 120 tonë mandarina, drejt vendeve të rajonit, kryesisht Kosovë dhe Maqedoni e Veriut”. […]

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë […]

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë


Gjithsej 59.027.330 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqës së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 12.589.088 raste deri më tani, transmeton Anadolu Agency.Pas SHBA-së radhiten India (9.140.312) Brazili (6.071.401), Franca […]