OBSH i Kërkon Europës Masa Më Të Ashpra Kundër Koronavirusit


Organizata Botërore e Shëndetësisë u bëri thirrje vendeve evropiane të bëjnë më shumë për të frenuar një variant të ri të koronavirusit, i cili është detektuar për herë të parë në Mbretërinë e Bashkuar.

Drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha se duhen masa më të ashpra për të “rrafshuar vijën vertikale” të rasteve në disa vende.

Ai tha se 22 vende evropiane tani kanë raste të variantit dhe këtë e cilësoi si një “situatë alarmante”.

specialistët e shëndetit thonë se varianti është dukshëm më i transmetueshëm sesa llojet e mëparshme, por jo domosdoshmërisht më i rrezikshëm për të infektuarit.

Ata gjithashtu e kanë minimizuar mundësinë që vaksinat të mos jenë efektive ndaj variantit.

Në Evropë, vendet me numrin më të madh të të infektuarve janë: Mbretëria e Bashkuar me 2.8 milionë, Franca me 2.7 milionë dhe Italia me 2.2 milionë.

Numrin më të madh të viktimave e ka Mbretëria e Bashkuar: mbi 78,000.

“Pa kontroll të shtuar për të ngadalësuar përhapjen e variantit, do të ketë një ndikim të shtuar në objektet shëndetësore, të cilat tashmë janë nën presion”, tha Kluge.

Sipas OBSH-së, mbi 230 milionë njerëz në Evropë janë duke jetuar në vende që janë nën izolim të plotë kombëtar.

në të tërë botën, sëmundja COVID-19, që e shkakton koronavirusi, ka prekur mbi 88 milionë njerëz. Prej tyre, mbi 1.8 milion kanë ndërruar jetë dhe mbi 49 milionë janë shëruar./ REL

Related posts

Italia do ta padisë Pfizerin, kompania ka ngadalësuar prodhimin e vaksinave


Një vendim nga Pfizer dhe BioNTech për të zvogëluar numrin e dozave të vaksinave që ata dërgojnë në vendet evropiane ka detyruar zyrtarët shëndetësorë të ngadalësojnë planet e vaksinimit, me të paktën një shtet anëtar të BE-së që ka kërcënuar me veprime ligjore ndërsa tensionet mbi furnizimet e kufizuara rriten.

Kontratat e Pfizer dhe BioNTech me qeveritë janë për një numër të caktuar dozash dhe kompanitë u janë përgjigjur udhëzimeve të rregulluara duke zvogëluar numrin e dozave që ata dorëzojnë, raporton financialtimes.

Italia tha se një rënie prej 29 për qind e numrit të dozave të vaksinave BioNTech/Pfizer që po merrte pritej të vazhdonte përtej kësaj jave.

Domenico Arcuri, krye menagjues i pandemisë në shtetin italian, tha se vendi planifikoi të ndërmarrë veprime ligjore kundër Pfizerit “në ditët në vijim”.

“Fushata e vaksinimit s’ mund të ngadalësohet, veçanërisht kur bëhet fjalë për administrimin e dozave të dyta për italianët që kanë marrë tashmë të parën”, tha ai.

Kompania Pfizer në një deklaratë për Financial Times pohoi se marrëveshjet e saj me qeveritë kishin qenë gjithmonë të bazuara në shpërndarjen e dozave. 

Related posts

OBSh-ja: 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se 95 për qind e dozave të vaksinave të administruara deri tani, në të gjithë botën, ishin të kufizuara në 10 vende dhe bëri thirrje për një shpërndarje më të drejtë.

Vendet kryesore që kanë siguruar vaksina janë SHBA-ja, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Emiratet e Bashkuara Arabe, Italia, Rusia, Gjermania, Spanja dhe Kanada.

Drejtori rajonal i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge, tha në një konferencë për media se OBSH-ja po punonte për të siguruar vaksinat për gjitha vendet, por “çdo vend që është i aftë të kontribuojë duhet ta bëjë këtë”. Sipas faqes në internet Our World in Data, mbi 32 milionë doza të vaksinave COVID-19 janë administruar deri më tani.

Në Rajonin Evropian të OBSH-së, i cili përbëhet nga 53 vende, që përfshin Rusinë dhe disa vende në Azinë Qendrore, 31 vende kanë filluar programet e vaksinimit.

Por, përkundër fillimit të fushatave të vaksinimit, sipas Kluge shpejtësia e përhapjes së koronavirusit në disa vende, për shkak të varianteve të reja më ngjitëse, ishte alarmante.

“Kjo është një situatë alarmante”, tha ai.

Në rajonin evropian, 25 vende, përfshirë Rusinë, kanë regjistruar raste të variantit të ri të koronavirusit, i zbuluar fillimisht në Mbretërinë e Bashkuar.

“Në të njëjtën kohë, ne jemi të shqetësuar për dy arsye: Ky variant ka një normë më të lartë transmetimi. Së dyti është pyetja se çfarë do të thotë kjo për vaksinat”, shtoi Kluge.

Sidoqoftë, Kluge gjithashtu theksoi se kishte akoma arsye për të qenë optimist. “Ky do të jetë një vit më i parashikueshëm, situata do të jetë më e lehtë për t’u kontrolluar”, tha Kluge.

Related posts

Numri i të vdekurve nga COVID-19 në Itali arrin në mbi 80,000


Italia të mërkurën kaloi numrin prej 80,000 vdekjeve nga COVID-19 me 507 viktima në 24 orët e fundit, tha ministria e shëndetësisë.

Sipas mediave vendase, bëhet fjalë për saktësisht 80,326 vdekje deri më tani.

Siç bëhet e ditur më tej, ka pasur 15,774 raste të reja në 24 orët e fundit, nga testimi i 175,429 personave.

Sa i përket rasteve në Kujdes Intensiv, ato thuhet se kanë rënë për 57 ndërsa pranimet në spitale për 187

Related posts

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


Nga  Zaria Gorvett, BBC

Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja.

Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s.

Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi se epidemia shkaktoi 6,000 viktima dhe vetëm 150 banorë mbijetuan. Në fakt, mendohet se epidemia vrau 60% të popullsisë së qytetit, u hapën varre masive, disa prej të cilave janë edhe sot e kësaj dite.

Sidoqoftë situata mund të kishte shkuar edhe më keq, por murtaja në Alghero u zhduk brenda 8 muajve.

Fati i epidemisë u përcaktua nga një njeri dhe konceptimi i tij paraprak i distancës shoqërore.

Sëmundja më e keqe që mund të ketë okupuar Europën dhe Azinë në 1346 ishte murtaja e cila shkaktoi mbi 50 milion viktima në të gjithë botën.

Por megjithëse murtaja s’ ishte kurrë aq e rrezikshme sa në fillim, mbeti një sëmundje që u përhap edhe në shekujt e ardhshëm. Murtaja ka prekur Parisin një në çdo tre vite deri në 1670, ndërsa në 1563 mendohet se 24% e popullsisë së Londrës vdiq nga kjo sëmundje.

Sigurisht që behët fjalë për një periudhë para shkencës moderne, ku mendohej se sëmundjet shkaktoheshin nga “ajri i ndotur”.

Trajtimet për murtajën ishin të ndryshme nga larja me urine, deri tek më e çuditshmja- një metodë popullore ishte përpjekja për të nxjerrë “helmin” duke fërkuar kyçet e ënjtura me një pule të gjallë.

Siç shpjegojnë Benedictow dhe bashkautorët e tij, vetë Alghero s’ ishte i përgatitur për një epidemi. Qyteti s’ kishte sisteme shëndetësore të zhvilluara, dhe kishte shumë pak mjekë që s’ ishin të trajnuar.

Quinto Tiberio Angelerio, një mjek tek të 50, ishte trajnuar jashtë vendit, përse në atë kohë s’ kishte asnjë universitet në Sardenjë.

Për fat të mirë për banorët e Alghero, ai kishte mbijetuar nga një epidemi e murtajës në 1575. Pacienti zero i Alghero  kishte ënjtje në kyçe dhe, më vonë, dy gra vdiqën nga simptoma të njëjta të sëmundjes.

Angelerio e kuptoi menjëherë se çfarë po ndodhte. Instinkti i tij i parë ishte të kërkonte leje për të karantinuar pacientët, por kjo që gjë s’ u pranua. Fillimisht u vendosën mure rreth qytetit, për të parandaluar çdo tregti me njerëzit e tjerë, por kur murtaja filloi të përhapej gjerësisht dhe shumë njerëz vdiqën, atij iu besua plotësisht detyra për të përmbajtur shpërthimin.

Vite më vonë, ai botoi një manual, Ectypa Pestilentis Status Algheriae Sardiniae , duke sqaruar me detaje 57 rregulla që ai i kishte vendosur.

Rregullat përfshinin:

Bllokimet

Së pari, qytetarët u këshilluan të mos largoheshin nga shtëpitë e tyre. Sipas këtyre rregullave, Angelerio gjithashtu ndaloi të gjitha takimet dhe vendet e argëtimit dhe caktoi vetëm një person për familje për të bërë pazaret, një rregull i njohur edhe gjatë pandemisë sot.

Bllokimet s’ ishin unike për Alghero-n. “Në Firence, për shembull, ata vendosën një karantinë totale të qytetit në pranverën e 1631”, thotë John Henderson, një profesor i historisë së Rilindjes Italiane në Birkbeck, Universiteti i Londrës.

Padyshim që njerëzit ishin të paduruar”, thotë Henderson. Njerëzit krijuan mënyra të ndryshme për të kapërcyer mërzinë totale të izolimit.

Distancimi social

Një rregull tjetër ishte distanca deri në  gjashtë metra, në të cilin Angelerio udhëzoi që – siç është përkthyer nga ekipi i Benedictow – “Njerëzit që lejohen të dalin duhet të mbajnë një distancë deri në 6 metra nga njeri-tjetri.

Ka rezultuar se politika e Shekullit 16 ka qenë e duhura.

Në fillim të pandemisë Covid-19, shumë vende në të gjithë botën miratuan një politikë të ngjashme  duke rekomanduar që njerëzit të qëndrojnë  dy metra larg njeri-tjetrit.

Në shumë vende, duke përfshirë Mbretërinë e Bashkuar, Francë, Singapor, Korenë e Jugut dhe Gjermani, distanca minimale është zvogëluar në një ose një metër e gjysmë.

Por rezulton se politika e Shekullit 16 mund të ketë qenë në anën e duhur të shkencës: një studim vlerësoi se rreziku i transmetimit të Covid-19 në një metër mund të ishte midis dy dhe 10 herë më i lartë se rreziku në dy metra .

Angelerio gjithashtu rekomandoi njerëzit të shmangnin kontaktin fizik dhe shtrëngimin e duarve.

Dezinfektoni ato çfarë blini

Rilindja mbahet mend gjerësisht si një epokë e artë e filozofisë klasike, letërsisë dhe posaçërisht artit, kur Michelangelo, Donatello, Raphael dhe Leonardo (da Vinci) – artistët italianë transformuan botën e artit me veprat  e tyre.

Pastaj rreth vitit 1500, mendimtarët kryesorë krijuan idenë se sëmundjet ishin shkaktuar nga “ajri i ndotur”, dhe një nga gjërat që ata menduan se ishte më e rrezikshmja ishin industritë e  tekstilit.

“Unë shoh një lidhje midis zhvillimit të Rilindjes dhe aftësisë së njerëzve të Shekullit 16 për të kuptuar më shumë se si u përhap sëmundja”, thotë Benedictow.

“Angelerio e kuptoi që ajo u përhap nga kontaktet që njerëzit kishin me njeri-tjetrin”.

Çdo shtëpi duhet të dezinfektohej, ndërsa  objektet e vjetra duhej të digjeshin. Në atë kohë, ishte gjithashtu e zakonshme të dezinfektoheshin mallrat kur mbërrinin – veçanërisht ato nga anijet.

“Një nga gjërat që ata menduan se ishte më e rrezikshmja ishin tekstilet”, thotë Alex Bamji, një historiane sociale dhe e kulturës të Europës së hershme moderne nga Universiteti i Leeds.

Pasaportat shëndetësore

Një mënyrë popullore për të parandaluar përhapjen  e murtajës ishte të kontrollohej me kujdes gjendja shëndetësore e personave që udhëtonin. Megjithëse sistemi dështoi në Alghero, në disa pjesë të tjera të Europës duket se funksionoi.

Në disa raste, autoritetet lëshuan dokumente, duke i mundësuar personave që ishin të shëndetshëm të udhëtonin në vende të tjera, dokumente që sot njihen si pasaporta shëndetësore.

Kur filloi pandemia Covid-19, koncepti i “pasaportave shëndetësore” u ringjall. Kohët e fundit disa aeroporte ndërkombëtare – përfshirë Londrën, Nju Jorkun, Hong Kongun dhe Singaporin – kanë aprovuar ” CommonPass “, një dokument digjital që tregon të dhënat e një përdoruesi të vaksinimit.

Ideja është që të konfirmohet lehtësisht statusi i tyre i infeksionit duke i bërë udhëtimet ndërkombëtare më të sigurta dhe më efikase.

Karantina

Italia ishte një pioniere e hershme e izolimit të njerëzve që dyshoheshin se ishin të infektuar me sëmundjen e murtajës.

Spitali i parë i murtajës u krijua në Venecia në 1423  dhe ata kishin pajisje të veçanta për pacientët aktivë përkundrejt atyre që po shëroheshin ose që kishin pasur  kontakt me dikë të infektuar. Deri në vitin 1576, qyteti kishte deri në 8,000 njerëz që ishin aktivë dhe rreth 10,000 që kishin pasur  kontakt më dikë të infektuar.

Përfundimisht spitalet u bënë pjesë e modelit standard për trajtimin e sëmundjes dhe u hapën spitale të tjerë  në të gjithë Italinë, përfshirë Sardenjën. Rreth gjysma e njerëzve që  u trajtuan në spital për fat të keq humbën jetën por gjysma tjetër arriti të rikuperohej dhe të shkonte në shtëpi.

Në rrëfimin e Angelerios për spitalet në Alghero, ai tha se spitalet kishin kushtet e duhura.

Kafshët e ngordhura

Për të gjitha ngjashmëritë midis masave të marra kundër shpërthimeve në shekullin 16 dhe pandemisë  sot, ka disa ndryshime thelbësore.

Në Sardenjën e Rilindjes, besëtytnia dhe feja ishin akoma elementët kryesorë të planeve epidemiologjike të Angelerios – ai i tha popullit se murtaja ishte një ndëshkim hyjnor dhe i paralajmëroi ata që të silleshin mirë.

Një shembull është udhëzimi që “gjelat dhe macet duhet të vriteshin dhe të hidheshin në det”.

Ky ishte një reagim çuditërisht i zakonshëm ndaj një epidemie – autori Daniel Defoe raportoi se, gjatë murtajës së vitit 1665 në Londër, kryebashkiaku urdhëroi therjen e 40,000 qenve dhe 200,000 maceve.

Sidoqoftë, ky ekzekutim masiv i kafshëve të qytetit mund të ketë pasur efektin e kundërt me atë të synuar – meqenëse minjtë janë bartës të njohur të murtajës.

Deri përpara vitit 2020, megjithëse ka prova të forta se macet dhe qentë mund të infektohen me Covid-19, shumë qendra bamirësie të kafshëve shtëpiake kanë raportuar numër rekord të birësimeve muajt e fundit, me një degë të RSPCA në Australi duke raportuar 20,000 aplikime që nga fillimi i pandemisë.

Shpërthimi zgjati për tetë muaj dhe më pas qyteti s’ pa një tjetër epidemi të murtajës për 60 vite.

Sipas pikëpamjes së Benedictow, krahasimet midis murtajës dhe Covid-19 duhet parë me skepticizëm. “Murtaja ka pasur një shkallë vdekshmërie shumë më të madhe,” thotë ai.

Pra, çfarë gjë me banorët e Alghero?

Shpërthimi zgjati për tetë muaj dhe më pas qyteti s’ pa një tjetër epidemi të murtajës për 60 vite – por kur gjë, gjëja e parë që bënë praktikuan manualin e Angelerio.

Marinari fatkeq, i cili arriti në Alghero gati katër shekuj e gjysmë më parë mund të ketë qenë shkaktari i  një epidemie, por gjithashtu kjo rezultoi në diçka pozitive: në një udhëzues gjithëpërfshirës për higjienën dhe distancimin shoqëror.

Related posts

414 viktima dhe mbi 18 mijë raste të reja me COVID 19 në Itali


Në  24 orët e fundit në Itali janë shënuar 414 viktima nga koronavirusi. Ndërkohë që rastet e reja kanë kapur shifrën e 18020 personave nga 121 mijë e 275 testime që janë bërë në 24 orët e fundit.

Me 414 viktimat që u regjistruan sot, numri total i fataliteteve ka shkuar në 77,291 që nga fillimi i pandemisë.

Italia radhitet e 8-ta në botë për nga numri më i madh i rasteve të infektuara.

Ky shtet ka regjistruar deri tani 2 milionë e 220 mijë e 361 raste.

1 milionë e 572 mijë e 15 persona janë shëruar nga ky virus, ndërsa 571 mijë e 55 raste janë aktive me të.

Italia deri tani ka testuar 27 milionë e 439 mijë e 249 persona për COVID-19/

në raportin ditor të publikuar sot evidentohet fakti se shtrimet në spitalet në Itali u rritën me 117 persona. Në pavijonet e spitaleve janë 23,291 pacientë.

Related posts

Italia vaksinoi mbi 151 mijë persona kundër COVID-19


Gjithsej 151.606 persona në Itali janë vaksinuar kundër coronavirusit të ri (COVID-19) që kur filluan vaksinimet më 27 dhjetor, njoftuan zyrtarë nga kryeministria italiane.

Nga të vaksinuarit, 134.255 janë personel mjekësor, 8.771 persona të moshuar dhe 8.580 profesionistë të tjerë.

Nga kryeministria shtuan se Italia ka marrë 479.700 doza vaksinash që nga 27 dhjetori dhe ka përdorur 31,6 për qind prej tyre deri më tani, shkruan Telegrafi.

Rajoni ku janë kryer shumica e vaksinimeve është Lazio, që përfshin kryeqytetin Romë, transmeton Anadolu Agency.

Numri i përgjithshëm i vaksinimeve në Lazio është 28.134, ndërsa më pas vijnë rajonet Toskana dhe Veneto.

Në Lombardi, ku u regjistrua numri më i lartë i rasteve të vdekjes nga COVID-19 me gjithsej 25.344 viktima, janë vaksinuar vetëm 6.973 persona.

Fakti që Lombardia dhe rajone të tjera mbeten prapa në vaksinimin ka qenë një çështje debati në vend.

Italia pret të marrë edhe 470.000 doza të tjera të vaksinës Pfizer/BioNTech.

Të paktën 75.680 persona kanë humbur jetën nga coronavirusi në Itali, ndërsa gjithsej 2.166.244 janë infektuar, sipas shifrave të përpiluara nga universiteti amerikan “Johns Hopkins”, duke e bërë Italinë një nga vendet më të goditura në të tërë botën.

Related posts

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera.

Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në të gjithë botën, dhe të shkaktoj numër të madh të viktimave dhe të infektuarve me COVID-19, transmeton Telegrafi.

2 janar, “ndizet toka

Australia u godit nga zjarri më i madh në historinë e këtij vendi, pjesë të këtij kontinenti tani janë zona të pabanuara.

15 shtator, shërimi nga noviçoku

Alexei Navalny pasi u zgjua nga koma pas helmimit, akuzoi Vladimir Putinin për këtë veprim.

25 prill, të burgosurit në “turma”

Hetimet filluan pas raportimeve të shumta që në burgun famëkeq Izalko në Salvador, ndodhin gjëra nga më të tmerrshmet.

9 prill, varrimet masive

Varrimi i viktimave të coronavirusit në Nju Jork – përkatësisht në ishullin Hart ishin kryer në masë të madhe, ku mijëra trupore qëndronin pranë ekskavatorëve.

20 prill, vdekjet shënuan vitin

Varrezat për viktimat e COVID-19 në Sao Paulo të Brazilit ishin bërë kryetemë e mediave botërore, ku pamjet e filmuara nga ajri shfaqin hapësira tejet të mëdha që janë dedikuar enkas për varreza të viktimave të COVID-19.

18 mars, horror në Bergamo

Pamjet rrëqethëse të qytetit italian në pikun e pandemisë së coronavirusit, ua kishin futur frikën në palcë botës.

6 janar, “nderimet” e gjeneralit të vrarë iranian në Teheran

Qindra mijëra njerëz kishin marrë pjesë në varrimin e gjeneralit iranian Qassem Suleimani, i vrarë me dron nga ushtria amerikane në aeroportin e Bagdadit.

25 maj, nëntë minuta ngufatje

Polici i bardhë Dereck Chovin mbyti afro-amerikanin George Floyd, të cili i mbajti gjurin në qafë derisa viktima qëndron i shtrirë me fytyrë në asfalt.

28 maj, Amerika përfshihet nga protestat e dhunshme

Vrasja e Floydit shkaktoi protesta masive në mbarë SHBA-të, ku s’ u kursye asgjë – duke filluar nga thyerjet e lokaleve e deri të vjedhjet masive.

23 prill, “Italia shndërrohet në vend fantazmë”

Për shkak të karantinimit, në Itali për muaj të tërë destinacionet e preferuara turistike s’ e patën as edhe një vizitorë.

23 gusht, paniku diktatorial

Presidenti bjellorus me kallashnikov në dorë ka provokuar demonstruesit, që vazhdojnë të mos e njohin fitoren e tij në zgjedhjet presidenciale.

4 gusht, sikur të ishte shpërthim bërthamor

Një shpërthim tejet i fuqishëm kishte ndodhur në një depo pranë portit detar të Bejrutit, ku si rezultat hodhi në erë gjysmën e qytetit – duke bërë të duket sikur kurrë më parë kjo pjesë s’ ka ekzistuar.

31 janar, festa e Brexitit

Britanikët filluan të festojnë largimin nga Bashkimi Evropian, që zyrtarisht ka përfunduar më 31 dhjetor. 

Related posts

Itali, 347 vdekje nga koronavirusi të dielën dhe mbi 14 mijë infeksione të rejaItalia njoftoi të dielën 347 vdekje të lidhura me koronavirusin nga 364 të shënuara ndonjë ditë më parë. Numri i infeksioneve ditore u rrit në 14,245 nga 11,831.

Të shtunën u kryen rreth 102,974 teste, sipas zyrtarëve të lartë shëndetësor të atij vendi, kundrejt 67,174 të zhvilluara ndonjë ditë më parë.

Që prej 21 shkurtit Italia ka regjistruar 75,332 vdekje si pasojë e koronavirusit kohë kur shpërtheu pandemia, duke e bërë atë vendin me numrin më të lartë të viktimave në Evropë dhe të pestin në botë. Vendi ka raportuar gjithashtu 2.1 milionë raste infeksionesh që prej fillimit të pandemisë.

Sipas të dhënave të publikuara të dielën aktualisht numri i pacientëve të shtruar në spital me COVID-19 llogaritet në 23,075. 127 persona u shtruan ndonjë ditë më parë. 154 të tjerë u shtruan në njësitë e kujdesit intensiv, krahasuar me 134 të shtunën.

Numri aktual i pacientëve në pavionët e kujdesit intensiv u rrit me 14 duke arritur në 2.583 gjithsej.

ndërsa vala e dytë e pandemisë në Itali po përshpejtohej në gjysmën e parë të nëntorit, shtrimet në spitale pësuan një rritje me rreth 1 mijë shtrime në ditë, ndërsa numri i pacientëve me COVID në njësitë e kujdesit intensiv u rritet me rreth 100 në ditë.

Related posts

VIDEO/ “Në të s’ëmës 2020” parodistët e Vlorës bëhen pjesë e këngës italiane me artistë nga vende të ndryshme të botës


Parodistët vlonjatë Afrim Agalliu dhe Agron Hamo, të cilët me anë të humorit të tyre kanë qenë prezentë gjatë gjithë vitit 2020, që u përshkua nga pandemia Covid 19 janë bërë pjesë e këngës “Vaffanculo 2020”.

Kënga “Në të s’ëmës 2020” e krijuar nga këngëtarët italianë ka bërë bashkë shumë artistë nga vende të ndryshme të botës si Kina, Rusia, Italia, ku mes tyre dhe parodistët vlonjatë.

Artistët me anë të kësaj kënge, rikujtojnë dëmet dhe pasojat e rënda që la pandemia Covid 19 tek njerëzit kudo ata ndodhen.

ndërsa, shpresojnë që pandemia të mos vazhdojë më gjatë Vitit 2021, duke sjell më shumë gëzim dhe shëndet tek njerëzit.

o.j/dita

Related posts

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi thotë se asnjë pacientë s’ ka mbetur pa shërbime mjekësore.

Krasniqi madje nga java e ardhshme ka paralajmëruar edhe rikthim të shërbimeve në ambulancat specialistike dhe shërbimet elektive në klinikat e QKUK-së, shërbime këto të cilat ishin pezulluar për shkak të pandemisë.

Për të përballuar fluksin e qytetarëve që ishin të prekur me COVID-19, Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës u detyrua të rris kapacitetet e shtretërve.

U.d të drejtorit të këtij institucioni shëndetësor, Valbon Krasniqi në një intervistë për KosovaPress tregon se nga Klinika Infektive ku ishte paraparë të bëhej tretmani i pacientëve me COVID, u detyruar t’i destinojnë edhe katër klinika tjera spitalore.

“Për shkak të numrit të madh të pacientëve dhe fluksit shumë më të madh, tani ne u detyruam që hapësirat me shtretër t’i shtojmë shumë më shumë në QKUK dhe tani kemi pesë klinika të cilat janë duke trajtuar pacientët e infektuar me COVID. Kliniken e sëmundjeve Infektive, Klinikën e Pulmologjisë, Klinikat Internistike, objektin tek Mjekësia Sportive dhe kemi Mjekimin Intensiv Qendror. Krahas këtyre klinikave kemi edhe një repart për të sëmurët e moshës fëmijërore në Klinikën e Pediatrisë dhe po ashtu një repart tjetër për gratë shtatzëna në Gjinekologji. Ndërkohë, të gjitha spitalet tashmë repartet infektive dhe të Pulmologjisë i kanë shndërruar në reparte ku trajtohen pacientët e prekur nga COVID-i”, tha ai.

Krasniqi i ka listuar disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaquan për menaxhimin e pandemisë COVID-19. U.d. të drejtorit të QKUK-së, thotë se duke e parë nevojën për shtretër të lidhur me oksigjen, kanë arritur që të rrisin kapacitetet në këtë drejtim dhe aktualisht vetëm në QKUK, kanë 200 shtretër të kujdesit intensiv.

“Mendoj se tri kanë qenë sfidat gjatë kësaj pandemie. Në një sigurimi i barnave dhe produkteve medicinale dhe oksigjeni, sidomos për pacientët e prekur nga COVID-i, riorganizimi i tërësishëm i resurseve humane dhe riorganizimi i hapësirave me shtretër shtesë. Pra, këto kanë qenë tri fushat kryesore që ne i kemi prioritizuar dhe jemi marrë në vazhdimësi për të arritur ta përballojmë fluksin e madh të pacientëve dhe e them pa modesti se ia kemi dal me sukses të plotë asnjë pacientë që ka pasur nevojë për të marrë shërbime spitalore dhe për t’u shtrirë në spitale s’ ka mbetur pa u shtrirë në spital… Në korrik e gusht kishim vetëm 12 shtretër të lirë kujdesit intensive. Kemi bërë përforcime të shpejta të sistemit të oksigjenit dhe nëntorin dhe dhjetorin ne tani kishim në shfrytëzim 25-26 shtretër në kujdesin intensive. Ne kishim në dispozicion të gjithë respiratorët po flas vetëm për QKUK-në, ndërkohë që edhe spitalet e përgjithshme kanë numër të kufizuar të këtyre shtretërve të kujdesit intensive. Gjatë muajit shtator dhe tetor, arritëm të shtojmë deri në 200 shtretër shtesë vetëm në QKUK”, tha Krasniqi.

Krahas mungesave dhe sfidave të shumta, si sfidë për sistemin shëndetësor ishte raportuar edhe mungesa e oksigjenit për pacientët me koronavirus. E, për këtë drejtori në detyrë, Valbon Krasniqi thotë se klinikat dhe spitalet e Kosovës për asnjë ditë s’ kanë mbetur pa oksigjen. Madje ai thotë se janë lidhur me sistem të oksigjenit të lëngshëm edhe disa spitale dhe klinika në QKUK.

“Ne qëndrojmë aktualisht mjaftë mirë, kemi arritur ta stabilizojmë furnizimin me oksigjen për shkak të punëve që i kemi kryer dhe jemi duke i vazhduar….në të gjitha spitalet do kemi rezervar të oksigjenit të lëngshëm dhe do zgjidhet njëherë e përgjithmonë çështja e furnizimit me oksigjen. Ky është një vendim i imi me grupin tim që kemi punuar kur e kemi parë nevojën për të kaluar nga furnizimi i oksigjenit me bombola të gazta, në atë me sistem të lëngshëm. Për tri arsye oksigjeni i lëngshëm është më i qasshëm në tregun rajonal, mund të arrihet më shpejt dhe më lehtë. Është shumë më i lirë sesa oksigjeni me bombola të gazta dhe kërkon fuqi punëtore shumë më pak… QKUK asnjë ditë të vetme s’ ka mbetur pa kontrata të oksigjenit pra në gjithë kohën kemi pasur kontrata me operatorë të licencuar ato kontrata janë rinovuar tash kohëve të fundit akoma pa përfunduar për shkak të kontratave të tilla dhe ne jemi furnizuar me oksigjen medicinal”, tha ai, shkruan Telegrafi.

E për shkak të situatës epidemiologjike në vend, shumë shërbime që s’ ishin urgjente dhe në veçanti shërbime në Ambulancat Specialistike ishin ndërprerë. Për këtë Krasniqi thotë se nga java e parë e janarit do rikthehen këto shërbime.

“Jemi të vetëdijshëm që është cenuar në njëfarë mënyre marrja e atyre shërbimeve, por jemi detyruar ta bëjmë një gjë të tillë. Ju e dini që edhe në fillim të pandemisë janë suspenduar shërbimet në ambulancat specialistike po ashtu edhe intervenimet apo operacionet kirurgjike elektive, më pastaj pas situatës më të mirë u rikthyen ato shërbime për t’u pezulluar sërish gjatë muajve nëntor-dhjetor kur kishim numër të madh të rasteve. Ne këtë javë me komitetin e menaxhimit të pandemisë në nivel të SHSKUK-së e kemi analizuar situatën epidemiologjike në nivel vendi dhe jemi duke e përcjell me vëmendje numri e pacientëve nëpër spitalet tona dhe kemi planifikuar që si javën e parë menjëherë pas festave të fundvitit , të rikthejmë shërbime specialisitike dhe po ashtu me një plan gradual edhe rikthimin e operacioneve elektive”, tha ai.

Për mungesën e barnave nëpër klinikat ku trajtoheshin pacientët me koronavirus, Krasniqi tha se ka pasur mungesa të herë pas hershme. Ai tha se prej ilaçeve antivirale që klinicitët ua përshkruan pacientëve, kurrë në klinika s’ ka pasur Remisivir, ndërsa Favipiraviri ka qenë i pranishëm

“Sa i përket barnave anti-COVID ato të cilat janë në udhërrëfyesin klinik që përdoren unë i ndaj në tri grupe: barnat mbështetëse siç janë tretjen infuzive, vitamina, analgjetik, antiperetik të cilat kanë qenë në vazhdimësi prezent dhe kanë qenë në dispozicion të klinikave. Barnat antibiotik ku prej antibiotikëve shumica prej tyre i kemi pasur ka pasur mungesa të herë pas hershme të ndonjë antibiotiku të caktuar, megjithatë, ka qenë zëvendësimi i atij antibiotiku së fundmi tash jemi furnizuar me doza të mëdha edhe të cefriaksonit dhe na mungon të them të drejtën vetëm Imipermeni por që përdoret shumë rrallë dhe vetëm në raste specifike. Dhe grupi i tretë janë këto barnat antivirale si Favipiraviri dhe Remdesivir. Favipiravirin e kemi pasur në dispozicion gjatë gjithë kohës pasi kemi marr donacion ndërkohë që Remdesivirin s’ e kemi pasur kurrë në dispozicion pasi ministria e Shëndetësisë s’ ka arritur t’i përmbyll ecuritë e blerjes ” , theksoi ai.

Rrugëtimin e tij në luftën e pandemisë COVID-19, Valbon Krasniqi e kishte nisur si infektolog në Klinikën Infektive, e më pas ai mori detyrën si ushtrues detyre i drejtorit të SHKSUK-së, pasi nga ky post tashmë ishte shkarkuar, Basri Sejdiu.

E për këtë, ai tha se është ndjejnë shumë e mirë kur je në shërbim të pacientëve. Krasniqi madje e kujton edhe momentin kur kishte trajtuar pacientin e parë të dyshuar për COVID në muajin shkurt. Por shton se posti i drejtorit i jep mundësinë që të avancojë shërbimet spitalore në të mirë të pacientëve.

“si në janar dhe shkurt filluam me përgatitjet, trajnimet e nevojshme për stafin, për t’u mbrojtur për të veshur uniformat, për të hequr uniformat, maskat, syzet, të themi atë arsenal të pajisjeve mbrojtëse ndaj COVID-it, në shkurt e caktuam një dhomë të triazhimit dhe më kujtohet më 12 shkurt kur kisha rastin e parë të dyshimtë dhe që mora mostrën e parë të një qytetari që u kthye nga Italia… Deri në javën e parë të korrikut për asnjë moment s’ jam larguar nga Klinika Infektive dhe kemi punuar me gjithë stafin natë e ditë për t’u trajtuar pacientët… Është shumë më lehtë dhe ndjehesh shumë më mirë kur trajton pacientët direkt me COVID, edhe tash trajtoj një numër të madh të pacientëve… Edhe të qenit drejtor i përgjithshëm të jep mundësinë që t’i të bësh shumë më shumë për një numër më të madh të pacientëve. Pra, për të siguruar se po ofrohen shërbime për të gjithë pacientët e prekur nga COVID por edhe shërbimet tjera”, u shpreh Krasniqi.

Kosova rastet e para me COVID-19, i ka regjistruar më 13 mars, nga ajo kohë e deri tani pozitiv kanë rezultuar mbi 50 mijë qytetarë, ndërsa betejën me koronavirus e kanë humbur mbi 1300 person, ndërsa janë shëruar mbi 40 mijë qytetarë.

Related posts

HARTA: Vaksinat kundër Covid, pak humor nga rrjeti për ne dhe fqinjët tanë


E përditësuar – Vendet e Bashkimit Europian nisin sot vaksinimin masiv anti-COVID-19. Vaksinat janë shpërndarë në 27 vendet e Bashkimit Evropian që prej ditës së djeshme dhe sot pritet që të nisë injektimi i dozave të ‘Pfizer’.

Lajmi është konfirmuar nga Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen ditën e djeshme, me anë të një postimi në Twitter.

“Sot, ne fillojmë të kthejmë faqen e një viti të vështirë. Vaksina COVID-19 është shpërndarë në të gjitha vendet e BE. Vaksinimi do të fillojë nesër në të gjithë BE”, ka thënë ajo.

Edhe fqinjët tanë, anëtarë të BE do të vaksinohen. Italia dhe Greqia kanë nisur sot, madje grekët e kanë quajtur operacionin e vaksinimit masiv me emrin “Liria”.

Po në vende si Shqipëria kur do nisë procesi i gjërë i vaksinimit të popullatës kundër COVID?

s’ pritet të nisë para vitit 2022, – thotë The Economist Intelligence Unit, që ka publikuar edhe një hartë, sesi do të bëhet procesi i vaksinimit masiv në të gjithë botën.

The Economist Intelligence Unit, thotë se vendet e pasura do të kenë më parë akses në vaksinat e koronavirusit, ndërsa ato më të varfra, afati kohor do të shtrihet deri në vitin 2024.

Sipas EIU shtetet do ndahen në katër kategori: Në grupin e parë ku vaksinimi do bëhet shpejt përfshihen SHBA, disa nga shtetet e BE dhe Japonia.

Në grupin e dytë, futen Kanadaja, Argjentina, Kina. Në grupin e tretë futet Shqipëria e krejt Ballkani, përveç Greqisë. ndërsa në grupin e katërt futen  vendet e varfra, kryesisht të Afrikës.

Në rrjet ndërkohë s’ mungon humori me retorikën politike për vaksinën, siç shihet në memen më lart, ku krahasohet Shqipëria me fqinjët.

Sipas të dhënave, gati 70 vende të varfra do të jenë në gjendje të vaksinojnë, në rastin më të mirë, vetëm 1 në 10 persona gjatë vitit 2021. Gjithsesi, për grupet e riskut dhe kategori të caktuara procesi do nisë më herët dhe sasi të caktuara të vaksinave do të mbërrijnë para këtij afati.

j.l./ dita

Related posts

Moda në zi, ndahet nga jeta gjiganti Pierre Cardin


Stilisti francez Pierre Cardin, është ndarë nga jeta.

Lajmin e ka konfirmuar familja e tij. Në korrik, ai kishte festuar ditëlindjen e tij të 98-të. Stilisti vizionar dhe pionieri i prêt-à-porter, e dha frymën e fundit në një spital në Paris. Biri i emigrantëve italianë, ai u bë një gjigant i modës dhe stilit. Në 1950-ën ai themeloi shtëpinë e tij të modës.

Cardin u bë i famshëm për stilin e tij futurist, i frymëzuar shpesh edhe nga sipërmarrjet e para të njeriut në hapësirë. Preferonte prerjet gjeometrike, duke injoruar shpesh format femërore. Adhuronte stilin unisex dhe eksperimentimin e linjave të reja. Në 1954 ai prezantoi bubble dress, fustanin me flluska.

Cardin ka patur një intuitë të jashtëzakonshme edhe për zgjedhjen e tregjeve të reja. Në 1959 ai u bë i pari stilist që hapi në Japoni një dyqan të modës së lartë.

Pietro Cardin, ishte djali i tregtarëve francezë të verës dhe lindi në Treviso të Italisë më 2 korrik 1922. Ai ishte i fundit i 11 fëmijëve.

Prindërit e tij, u larguan nga Italia e Musolinit për t’u kthyer në Francë. Ata donin që Pierri i ri, tashmë, të bëhej një arkitekt, por që kur ishte fëmijë ishte e qartë se interesi i tij ishte i fokusuar te moda dhe dizajni.

Në moshë të re, një fallxhore i lexoi atij fatin dhe i tha se do të bëhej jashtëzakonisht i suksesshëm dhe emri i tij do të ishte i njohur deri në Australi. Ai mendoi asokohe se ishte e çmendur, por duket se që aty kish nisur ngritja e tij…

o.j/dita

Related posts

Italia dhe Spanja fillojnë me vaksinimet kundër koronavirusit


Pothuajse 10 muaj pasi u raportua rasti i parë i coronavirusitItali, vendi filloi të dielën vaksinimet e para kundër kësaj sëmundjeje.

Sipas Reuters, tre punonjës shëndetësorë në spitalin Spallanzani të Romës u vaksinuan pak para orës 07:00 (GMT) me vaksinën e Pfizer-BioNTech, tha në një deklaratë komisioneri për epideminë, Domenico Arcuri.

Vaksina shkoi shumë mirë dhe ishte një moment historik emocionues”, tha infermierja 29 vjeçare, Claudia Alivernini.

Claudia Alivernini

Përveç Italisë edhe Spanja filloi të dielën vaksinimin kundër coronavirusit me vaksinën e Pfizer-BioNTech, e cila u miratua të hënën nga Komisioni Evropian.

Bëhet e ditur se një e moshuar 96-vjeçare që jeton në një shtëpi kujdesi në Spanjën qendrore është e para që u vaksinua kundër COVID-19.

Vaksina e Pfizer-BioNTech, e cila u vlerësua edhe nga Administrata Amerikane e Ushqimit dhe e Barnave, vlerësohet të jetë rreth 95 për qind efektive, Vetëm po të përdoret me nga dy doza

Related posts

Evropa e para në botë për nga numri i të vdekurve nga COVID-19 – tejkalohet shifra e 500 mijë viktimave


Evropa është bërë rajoni i parë në botë, ku numri i të vdekurve nga coronavirusi ka tejkaluar shifrën prej 500 mijë, në momentin kur varianti i ri i COVID-19 u zbulua në Britaninë e Madhe – duke detyruar autoritetet të shtrëngojnë edhe më shumë masat për luftimin e pandemisë, shkruan Reuters.

Sipas evidencave të agjencisë britanike, Evropa ka raportuar rreth 30 për qind të rasteve me vdekje nëpër botë. Numri i të vdekurve nga COVID-19 në kontinentin e Evropës, është rritur dukshëm muajve të fundit, transmeton Telegrafi.

Që kur rasti i parë i vdekjes është raportuar në Francë gjatë muajit shkurt, kanë kaluar tetë muaj derisa numri i të vdekurve në Evropë arriti në 250 mijë, e gjatë 60 ditëve të fundit është rritur në 500 mijë të vdekur.

Franca, Spanja, Italia, Britania e Madhe dhe Rusia kanë raportuar qindra mijëra të vdekur, e sipas statistikave të Reuters, në botë aktualisht janë të infektuar 77.5 milionë njerëz, ndërsa ata që kanë humbur jetën ka shkuar në 1.7 milion.

Related posts

Të kërkuar nga Interpol për trafik droge, ekstradohen dy shqiptarë në Itali


Ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike, arrestohen në Tiranë me qëllim ekstradimi drejt Italisë dy shtetas.

Sipas policisë është arrestuar një 49 vjeçar i cili është kishte rolin e një menaxheri të një grupi që merrej me trafikim droge. Ky shtetas, në periudha të ndryshme kohore, merrej me sigurimin e lëndës narkotike të llojit kokainë.

Gjithashtu nga Interpol Tirana u ekstradua për në Itali shtetasi në kërkim ndërkombëtar Fation Xhezairi, 35 vjeç, banues në Durrës, të cilin Gjykata Apelit e Ankonës, Itali, e ka dënuar me 5 vjet, 9 muaj e 6 ditë burg, për veprën penale “Trafik droge”.

Njoftimi i plotë:

Ishin shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik të lëndëve narkotike arrestohen në Tiranë me qëllim ekstradimi drejt Italisë dy shtetas.

Falë bashkëpunimit të Interpol Tiranës me Interpol Romën, ekstradohen drejt Italisë 2 shtetas shqiptarë të kërkuar nga drejtësia italiane për veprimtari kriminale në fushën e narkotikëve.

Nga Interpol Tirana u ekstradua drejt Italisë shtetasi në kërkim ndërkombëtar F. T., 49 vjeç banues në Lushnjë, për të cilin Gjykata e Pavias, Itali, ka lëshuar urdhrin e arrestit për veprimtari kriminale në fushën e drogës. Shtetasi F. T. ka pasur rolin e menaxherit të një grupi që merrej me trafikim droge. Ky shtetas, në periudha të ndryshme kohore, merrej me sigurimin e lëndës narkotike të llojit kokainë.

Po nga Interpol Tirana u ekstradua për në Itali shtetasi në kërkim ndërkombëtar Fation Xhezairi, 35 vjeç, banues në Durrës, të cilin Gjykata Apelit e Ankonës, Itali, e ka dënuar me 5 vjet, 9 muaj e 6 ditë burg, për veprën penale “Trafik droge”.

Nga fillimi i qershorit deri në fund të gushtit 2011, në një zonë të Italisë, ky shtetas, në bashkëpunim me shtetas të tjerë, është marrë me shitje të lëndëve narkotike dhe ka menaxhuar dorëzimin e lëndëve narkotike të llojit  kokainë dhe heroinë nga tregtarë droge me origjinë nga Italia. Në disa raste ka hasur problematika për të marrë paratë që i kishin borxh tregtarët lokal të drogës, të cilët ai i kërcënonte dhe i detyronte me dhunë që t’i jepnin paratë.

Në Rinas, specialistët e Interpol Tiranës, të dy shtetasit e arrestuar ua kanë dorëzuar oficerëve të eskortës Interpol Roma, për shoqërimin drejt Italisë./abcnews.al

Related posts

Makarona Me Mish Të Grirë – Si t’i Përgatisni Për Një Darkë Plot Shije


Padyshim që Italia është atdheu i makaronave. Spaghetti-it e famshme me shijen e tyre tunduese kanë magjepsur gjithë botën. E sigurisht, të gjithë jemi dakord me këtë fakt.

Por fantazia dhe mjeshtëria në kuzhinë i lë gjithmonë një shteg të hapur sfidës.

Receta shqiptare, e përkryer e makaronave me kima është rasti tipik kur shijet e kulinarisë së shteteve të ndryshme sfidojnë njëra-tjetrën.

Shumë vite më parë, përgatitja e makaronave me kima nga amvisat shqiptare sidomos gjatë periudhës së komunizmit dëshmonte mirëqenie.

Ky gatim special ishte ndër më të mirat që ofronin restorantet e asaj kohe, traditë që vijon edhe sot, megjithëse e kombinuar dhe e ndërthurur me recetat italiane.

Makaronat me kima kanë një shije të plotë dhe kombinohen në mënyrë të shkëlqyer me sallatat e freskëta të stinës sidomos sallatat jeshile, spinaq apo rukola.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë recetën e vjetër të traditës shqiptare të makaronave me kima, një mënyrë fantastike për ta përgatitur për gjithë familjen.

Përgatitja e Makaronave me Kima në Shtëpi

Përbërësit

Një pako makarona të gjata

400 gramë mish të grirë

4-5 kokrra domate të pjekura mirë

Një karrotë

Një kokërr qepë

Një thelpi hudhër

Gjysmë gotë me verë të kuqe (sipas preferencës)

Vaj ulliri

Kripë

Piper

Majdanoz

Djathë kaçkavall i grirë

Përgatitja

Në një tigan të thellë shtojmë vajin e ullirit, qepën e grirë hollë dhe karrotat e grira në kubikë të vegjël.

I kaurdisim derisa të zbuten. Shtojmë hudhrën e grirë hollë bashkë me mishin e grirë dhe vijojmë t’i kaurdisim. Më pas i shuajmë me pak verë të kuqe dhe e lëmë derisa të avullojë. Më pas shtojmë domatet e grira në rende si salcë, shtojmë kripën dhe piperin. I kaurdisim për pak dhe shtojmë 1-2 gota ujë dhe i lëmë të zjejmë derisa salca të bëhet e trashë.

Ndërkohë, në një tenxhere hedhim ujë, kripë dhe disa pika vaj ulliri dhe e vendosim në zjarr që të zjejë.

Në momentin që uji nis të zjejë hedhim makaronat dhe i lëmë të zjejnë për 8-9 minuta.

I heqim nga zjarri, i kalojmë në kullorëse dhe i bashkojmë me salcën e përgatitur.

I shërbejmë të ngrohta dhe i spërkasim sipër me djathë kaçkavall të grirë. /AgroWeb.org

Related posts

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm.

Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje.

“Kur virusi e ndryshon metodën e sulmit, ne duhet ta ndryshojmë metodën e mbrojtjes”, ka thënë kryeministri britanik, Boris Johnson.

Varianti i ri është zbuluar për herë të parë në shtator. Në nëntor, rreth një e katërta e rasteve në Londër kanë qenë të këtij varianti; në mes të dhjetorit, afro dy të tretat.

Johnson ka thënë se varianti i ri mund të jetë deri në 70% më i transmetueshëm. Ai ka paralajmëruar se kjo mund ta rrisë për 0.4 vlerën R – një e dhënë që tregon Po qe se epidemia rritet ose zvogëlohet.

Varianti i ri mund të gjendet në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, përveç Irlandës së Veriut, por është më i përqendruar në Londër dhe në Anglinë Lindore.

Të dhënat nga Nextstrain – një projekt që monitoron kodet gjenetike të mostrave virale në të gjithë botën – sugjerojnë se rastet e variantit të ri të koronavirusit kanë arritur edhe në Danimarkë dhe në Australi nga Mbretëria e Bashkuar. Holanda ka raportuar gjithashtu raste të tilla.

Çfarë dimë për variantin e ri?

Të gjitha viruset dhe koronaviruset bëjnë mutacione gjatë gjithë kohës.

Koronavirusi që është zbuluar për herë të parë në Vuhan të Kinës, s’ është i njëjti që qarkullon në të gjithë botën.

Mutacioni D614G është shfaqur në Evropë në muajin shkurt dhe është bërë forma mbizotëruese e virusit.

Një tjetër variant, i quajtur A222V, është përhapur po ashtu në Evropë dhe është lidhur me pushimet verore të njerëzve në Spanjë.

Në një raport të publikuar të dielën, grupi këshillimor i Qeverisë britanike ka thënë se ka “besim të moderuar” se varianti i ri përhapet më shpejt se variantet e tjera.

specialistët, megjithatë, kanë thënë se të dhënat janë paraprake dhe se bazohen në modelim.

“Edhe pse rezultatet varen nga cilësia dhe sasia e të dhënave, ky duket të jetë një variant i rëndësishëm, bazuar në të dhëna gjenetike. Është potencialisht më i transmetueshëm, por ne s’ e dimë sa dhe s’ kemi siguri absolute”, ka thënë dr Muge Cevik, nga grupi këshillimor.

Profesori i virologjisë në Kolegjin Mbretëror të Londrës, Stuart Neil, thotë për gazetën Guardian se “të dhënat e grumbulluara deri më tani, bëjnë të kuptojnë se varianti është më infektues”. Por, sipas tij, s’ ka konfirmim në laborator.

Neil thotë se në këtë moment, më alarmante janë ndryshimet në një proteinë specifike që përdor virusi për të hyrë në trupin e njeriut.

Nga ka ardhur varianti i ri?

Varianti ka krijuar mutacion të madh dhe shpjegimi më i mundshëm është se ai është shfaqur te ndonjë pacient me sistem të dobësuar imunitar, që s’ ka qenë në gjendje ta mposhtë virusin.

Në vend të kësaj, trupi i tij është bërë terren shumëzimi për virusin dhe ai ka krijuar mutacion.

A e bën infeksionin më vdekjeprurës?

s’ ka asnjë provë që sugjeron se po, edhe pse kjo do të duhet të monitorohet.

Megjithatë, rritja e transmetimit mund të jetë e mjaftueshme për të shkaktuar probleme për spitalet.

Po qe se varianti i ri do të thotë që më shumë njerëz infektohen për kohë më të shkurtër, kjo do të çojë në më shumë njerëz që kanë nevojë për trajtim spitalor.

A do të funksionojë vaksina kundër variantit të ri?

Me siguri që po, ose së paku tani.

Të tria vaksinat kryesore tani për tani zhvillojnë përgjigje imune kundër koronavirusit.

Vaksinat e trajnojnë sistemin imunitar për të sulmuar disa pjesë të ndryshme të virusit. Edhe pse një pjesë ka krijuar mutacion, vaksinat funksionojnë.

“Por, Po qe se e lëmë të shtojë më shumë mutacione, atëherë ju filloni të shqetësoheni”, citon BBC profesorin Ravi Gupta nga Universiteti i Kembrixhit.

OBSH, në kontakt me Mbretërinë e Bashkuar

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka thënë se është në kontakt të afërt me Mbretërinë e Bashkuar, në lidhje me variantin e ri të koronavirusit.

”Ata do të vazhdojnë t’i ndajnë informacionet dhe rezultatet e analizave dhe hulumtimeve të vazhdueshme. Ne do ta azhurnojmë publikun dhe vendet anëtare kur të mësojmë më shumë dhe të kemi një pasqyrë më të qartë të karakteristikave të këtij varianti”.

”Ndërkohë, ne i këshillojmë njerëzit që t’i marrin të gjitha masat mbrojtëse për të parandaluar përhapjen e koronavirusit dhe të sillen në përputhje me udhëzimet e autoriteteve kombëtare”, ka thënë OBSH-ja.

Ndalimi i fluturimeve nga Mbretëria e Bashkuar

Vendet evropiane kanë vendosur ndalesa udhëtimi ndaj Mbretërisë së Bashkuar, për shkak të përhapjes së variantit të ri të koronavirusit.

Irlanda, Gjermania, Franca, Italia, Holanda dhe Belgjika i kanë ndërprerë fluturimet.

Masat variojnë dhe aktualisht janë afatshkurtra.

“Ka shumë pyetje rreth mutacionit të ri”, ka thënë kryeminitsri belg, Alexander de Croo.

Bashkimi Evropian pritet të diskutojë të hënën një përgjigje më të koordinuar./Burimi:REL

Related posts

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë.

Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 013 851 raste me COVID-19, i cili për herë të parë u shfaq në Wuhan të Kinës dhe më pas u përhap në të gjithë botën, raporton ATSh.

Numri më i madh i rasteve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 17 888 353 raste deri më tani, e cila pasohet nga India (10 004 825), Brazili (7 163 912), Rusia (2 791 220), Franca (2 442 990), Turqia (1 982 090), Britania e Madhe (1 977 167), Italia (1 921 778), Spanja (1 817 448), Argjentina (1 531 374), Kolumbia (1 482 072), Gjermania (1 469 991), Meksika (1 301 546), Polonia (1 182 864) dhe Irani (1 145 651).

Për shkak të COVID-19 deri më tani në mbarë botën kanë humbur jetën 1 681 255 persona ndërsa 53 282 158 janë shëruar duke mposhtur virusin.

Related posts

47 statistika alarmuese nga bullzimi kibernetik te vitit 2020


Teknologjia ka ndryshuar thellë mënyrën tonë të jetesës dhe vlerat. Telefonat, interneti dhe mediat sociale janë bërë pjesë e pandashme e jetës sonë dhe veseve tona të përditshme.

Një problem që vije nga ky përparim i madh i teknologjisë është bullzimi kibernetik.

Disa statistika të nxjerra gjatë këtij viti lidhur me bullzimin kibernetik janë jashtëzakonisht alarmuese.

Raporti në fjalë është bazuar në të dhënat globale, por  ka një përqëndrim më të madh në Amerikë dhe Angli.

Është viti 2020 dhe media sociale është shndërruar ndër agjensit kryesorë për krijimin e opinionit publik. A ka ndikuar kjo në mënyrën se si komunikojmë ne? Le t’i kontrollojmë disa statistika që tregojnë me përqindje shkallën e ngacmueshmërisë në rrjetet shoqërore.

1. Viktimat e ngacmimit në internet kanë 1.9 herë më shumë gjasa të bëjnë vetëvrasje.

(Burimi: ResearchGate, ScienceDaily)

Bullizmi s’ shkatërron vetëm vetëvlerësimin e njerëzve. Mund të bëjë shumë më keq.

Sipas statistikave të ngacmimit në internet për vitin 2020, ngacmimi në internet ka dy herë më shumë gjasa të shkaktojë mendime vetëvrasëse te viktimat. Është gjithashtu e zakonshme që viktimat të përfshihen në sjellje vetë-dëmtuese si një mekanizëm përballimi.

Edhe ngacmuesit janë të rrezikuar nga ky problem, andaj gjasat që ata të bëjnë vetëvrasje është 1.7.

andaj, ka një nevojë të madhe për politika anti-ngacmim në shkolla, për të ndihmuar në frenimin e problemit.

2. 36.5% e fëmijëve të moshës midis 12 dhe 17 kanë pasur përvoja ngacmimi në rrjete të paktën një herë në jetën e tyre.

(Burimi: Cyberbullying.org)

A mund ta imagjinoni që adoleshentët që në moshën 12 vjeç po përjetojnë ngacmime në internet? Pothuajse 37% e 12-17 vjeçarëve kanë pasur ngacmime në internet. 25% kanë pasur dikë që t’u shkruajë një koment të ulët rreth tyre, ndërsa 22% kanë pasur një thashethem rreth tyre.

30% e së njëjtës grupmoshë kanë kaluar një ose më shumë forma të ngacmimit në internet. Shembujt përfshijnë; kërcënime, komente domethënëse, vjedhje identiteti, racizëm, apo sulme bazuar në pamjen ose fenë e tyre.

 3. 68% e fëmijëve që kanë hasur ngacmime në internet kanë përjetuar probleme  të shëndetit mendor.

(Burimi: Cyberbullying)

Sipas statistikave të efekteve të ngacmimit në internet, dy të tretat e viktimave (të dy fëmijë dhe të rinj) kanë vuajtur nga probleme të shëndetit mendor. Këto problem përfshijnë stresin, depresionin, ankthin dhe humbjen e ndjeshmërisë, ndër të tjera.

4. 60% e fëmijëve dhe të rinjve kanë dëshmuar se dikush ngacmon në rrjetet shoqërore

(Burimi: Childrenssociety)

Ngacmimi në internet është aq i zakonshëm sa që më shumë se 50% e të anketuarve në sondazh raportuan të kenë qenë të pranishëm gjatë grindjeve të tilla virtuale.

Nëse kalimtarët do të ndërhyjnë në raste të tilla, kjo thjesht mund të ndihmonte në ndalimin e sulmeve.

5. Mbi 40% e ngacmimeve në internet ndodhin në Instagram

Instagram merr pozicionin e parë si platforma ku ka shumë të ngjarë të ndodhë më së shumti ngacmimi në internet. Statistikat e ngacmimeve në internet 2020 tregojnë se 42% e ngacmimeve në internet vijnë nga kjo platformë. Duke marrë parasysh që mbi një miliardë njerëz e përdorin atë, ju vetëm mund të imagjinoni sa raste ndodhin çdo ditë.

Facebook dhe Snapchat ndjekin nga pranë, me 39% dhe 31% respektivisht. Çuditërisht, YouTube merr vetëm rreth 10% të pjesës së ngacmimit në internet.

6. 71% e pjesëmarrësve në sondazh mendojnë se platformat socialenuk  po bëjnë sa duhet për të luftuar problemin e bullzimit kibernetik.

(Burimi: Ditch The Label)

rrjetet shoqërore s’ po bëjnë sa duhet për të mbrojtur viktimat nga ngacmimet virtuale. Sipas statistikave të ngacmimit kibernetik në MB, 7 në 10 njerëz ndjehen sikur platformat duhet të bëjnë më shumë.

s’ është e mjaftueshme dëmimi i ngacmuesve e veprave me ndalim disa ditor të aktivitetit. Gjigandët socialë duhet t’i  ndjekin rastet e ngacmimeve në internet dhe të japin ndëshkime më të rënda për ngacmuesit.

7. Polonia mban rekordin për efektet më të dhimbshme të ngacmimit në vitin 2020.

(Burimi: Statista)

Statistikat e ngacmimeve në internet në një shkallë mbarëbotërore tregojnë se Polonia ka format më të rënda të ngacmimeve në internet. 9 nga 10 të anketuarit e anketës thanë se kanë përjetuar stress të rëndë pas ngacmimit në internet. Në disa raste, ngacmimi ishte aq i keq saqë njollosi reputacionin personal dhe madje atë profesional  të individit.

8. 75% e rumunëve thanë se ngacmimi në internet kishte më pak të ngjarë të ndodhte në klasat në internet.

(Burimi: Statista)

Të paktën gjërat po kërkojnë lart në Rumani.

Një në shtatë persona ka raportuar se ka parë më pak raste të ngacmimit në internet në vitin 2020. Për shkak të COVID-19, më shumë shkolla kanë lëvizur në mësimin virtual dhe duket se po funksionon mirë për të eleminuar ngacmimin në internet.

Statistikat e përgjithshme të ngacmimit në internet

Ngacmimi në internet është një problem global dhe numrat më poshtë e vërtetojnë atë.

9. Mbi 6% të përdoruesve globalë kanë pësuar hakim e llogarive të tyre në internet dhe 4% kanë humbur aksesin në pajisjen e tyre për shkak të hakerave

(Burimi: Statista)

Ngacmimi në internet dhe siguria në internet janë të ndërlidhura dhe shpesh ndajnë probleme të përbashkëta. Pakujdesia për sigurinë në internet hap një portë për hyrjen e paautorizuar në informacionin dhe momentet tona më private. Çështja kryesore vazhdon të jenë pajisjet e infektuara me virus, me 14%, por llogaritë e hakuara gjithashtu po shfaqen si një kërcënim.

10. Njerëzit nga Evropa dhe Amerika e Jugut janë përgjithësisht të pakënaqur me matjet aktuale të ngacmimit në internet.

(Burimi: Comparitech)

Statistikat e ngacmimit kibernetik midis 28 vendeve të anketuara zbulojnë pakënaqësi të përgjithshme se si trajtohet ngacmimi, madje edhe në vende me ligje aktive kundër ngacmimit. Vetëm 13% e serbëve dhe 15% e kilianëve shprehin kënaqësi. Në skajin tjetër të spektrit, rusët dhe kinezët janë të kënaqur me gjendjen aktuale, përkatësisht me 37% dhe 41%.

11. Llojet më të zakonshme të ngacmimeve në internet, sipas studentëve amerikanë, janë komentet mesatare (22.5%), thashethemet në internet (20.1%) dhe vërejtjet seksuale (12.1%)

(Burimi: Qendra e Kërkimit Cyberbullying)

Qendra e Kërkimit Cyberbullying është një burim i dedikuar informacioni dhe parandalimi i ngacmimit në internet në shkolla. Një hulumtim i vitit 2016 midis 12-17 studentëve amerikanë përshkruan disa forma të këtij fenomeni modern. Fëmijët më së shpeshti përballen me probleme me komentet mesatare, thashethemet në internet, vërejtjet racore dhe seksuale, madje edhe hakimin e profilit. 34% e të anketuarve kanë përjetuar ngacmim në internet të paktën një herë.

12. Trollet në internet janë më aktive në mediat sociale. 38% vëzhgojnë sjelljen e trollingut në platforma të tilla, ndërsa 23% i kanë parë ata shpesh “të veprojnë” në faqet e internetit të ndarjes së videove.

(Burimi: Statista)

Statistikat e ngacmimit të mediave sociale nga një hulumtim global i Statista vendos kontrollin e internetit si një gjë e përditshme. Trollet gjithashtu janë shumë të dhënë pas platformave video si YouTube, bloge të modës, dhoma bisedash dhe forume. Sjellja e tyre mbështetet shumë në shprehjen e mendimeve provokuese dhe lulëzimin në kaosin që krijon.

Statistikat e ndërgjegjësimit për ngacmimet në internet

Dy dekada më parë, vetëdija për ngacmim në internet s’ ekzistonte as si term. Sot, në vitin 2020, gjërat janë ndryshe.

13. Kërkimet për “ngacmim në internet” janë trefishuar në dekadën e fundit.

(Burimi: Google Trends)

Ndërgjegjësimi dhe kurioziteti i përgjithshëm në lidhje me termin “ngacmimi në internet” është në rritje të vazhdueshme në dhjetë vitet e fundit, sipas Google Trends. Me vetëm disa kërkime vjetore para vitit 2008, kjo gjithashtu tregon se nivelet e ngacmimit kibernetik janë në rritje çdo vit.

14. Ndërgjegjësimi global për ngacmim në internet është në 75%. Suedia dhe Italia po kryesojnë tabelën me 91% të vetëdijes.

(Burimi: Statista)

Është e rëndësishme të theksohet si niveli i vetëdijes nëpër vendet e ndryshme të botës ndaj bullizmit kibernetik dallon shumë.

Në një pjesë të Evropës, si në Itali dhe Suedi, vetëdija ndaj fenomenit të bullzimit është 91%, ndërsa, për dallim nga këto dy shtete, Franca ka nivel vetëdijeje vetëm 50%.

15. Kompanitë në mënyrë aktive po përpiqen të përhapin vetëdijen

Mbi 45% e të punësuarve në ndërmarrjet më të mëdha pajtohen se punëdhënësi i tyre ka një politikë gjithëpërfshirëse të ngacmimit në internet.

16. Ndërgjegjësimi në vendin e punës është më i dukshëm në Australi (57%) dhe MB (51%).

(Burimi: Statista)

Punëtorët australianë janë ata që informohen më mirë për politikat e punëdhënësit të tyre. 57% e australianëve dinë saktësisht se çfarë të bëjnë në një situatë të ngacmimit në internet, ndërsa 33% të tjerë janë vetëm disi të vetëdijshëm për politikën e tyre të vendit të punës. Nga ana tjetër, statistikat mbi ndërgjegjësimin e ngacmimit kibernetik në Francë tregojnë se vetëm 1 në 5 persona është i informuar për çështjen dhe mënyrën e trajtimit të tij.

Statistikat e viktimave të ngacmimit në internet

Tani që dini shumë për shtypësit dhe ndërgjegjësimin, le të shohim synimet më të zakonshme të këtij ngacmimi.

17. Femrat multiraciale kanë rrezikun më të lartë të viktimizohen nga ngacmuesit. 210 nga 1000 viktima janë vajza të shkollës së mesme me ngjyra të ndryshme të lëkurës.

(Burimi: Qendra e Kërkimit Cyberbullying)

Për aq sa kemi evoluar, racizmi dhe paragjykimi seksuale akoma pllakosin shoqërinë. Ekziston një tendencë e qartë e ngacmimeve në internet sipas gjinisë dhe ngjyrës së lëkurës, madje edhe në vendet që kanë qenë multikulturore për dekada.

18. Statistikat e ngacmimit kibernetik midis studenteve femra në ShBA. zbulojnë se 36.7% kanë përjetuar shpërdorim në internet të paktën një herë në jetën e tyre. 10.2% pranojnë të ngacmojnë të tjerët.

(Burimi: Statista)

Çuditërisht, gratë shpesh janë një shënjestër e preferuar e ngacmimeve në internet. Një sondazh midis 5700+ të anketuarve zbulon se 1 në 3 vajza bien viktima të ngacmimit në internet. Nga ana tjetër, 1 në 10 pranon se ka qenë ngacmues për dikë tjetër në internet.

19. Ngacmuesit shpesh përqeshin aftësitë e kufizuara dhe problemet mendore si autizmi (75%), defektet fizike (70%) dhe problemet e të mësuarit (52%)

(Burimi: DitchTheLabel)

Aftësitë e kufizuara të ndryshme natyrore janë një shënjestër e shpeshtë për shpërdorimet në internet, veçanërisht midis të anketuarve më të rinj. Këto statistika ngrenë një shqetësim të arsyeshëm në lidhje me nivelin e ndërgjegjësimit dhe parandalimit të ngacmimit në sistemin arsimor.

20. 42% e të rinjve LGBT kanë përjetuar ngacmim në internet. 35% e tyre kanë marrë kërcënime në internet, ndërsa 58% kanë qenë viktimë e gjuhës së urrejtjes të paktën një herë.

(Burimi: Netsanity)

Qëndrimi ynë ndaj orientimit seksual alternativ ka bërë një rrugë të gjatë në dekadat e fundit. Gjithnjë e më shumë vende po miratojnë ligje në mbështetje të marrëdhënieve homoseksuale, martesave dhe të drejtave të tjera shoqërore. Megjithatë, jo të gjithë zgjedhin të jenë aq të kuptueshëm, dhe komuniteti LGBT është një viktimë e vazhdueshme e ngacmimeve në internet.

21. Statistikat e ngacmimit në internet nga BE: mosha më e zakonshme që ka të ngjarë të përjetojnë ngacmim në internet është 13-15 vjeç

(Burimi: Parlamenti Evropian)

Fëmijët fitojnë akses në teknologjitë moderne në një moshë progresive të re. Kjo vjen me përfitimet dhe kërcënimet e veta. Ata janë të ekspozuar ndaj ngacmimeve në internet edhe para ditëlindjes së tyre të njëmbëdhjetë dhe rreziqet për ta rriten ndërsa hyjnë në vitet e tyre të adoleshencës. Edhe pse gjasat për t’u ngacmuar s’ duket të jenë të lidhura me moshën, studimet nga shumë vende si Greqia, Franca dhe Hungaria shënojnë të gjitha  periudhën 13-15 vjec  si periudhën më të rrezikshme.

22. Fakte alarmante rreth ngacmimit në internet në vendet aziatike – një sondazh midis 3000 studentëve zbulon se 48.4% kanë pasur video të sikletshme të postuara në internet dhe 47.3% kanë qenë viktimë e gjuhës së urrejtjes.

(Burimi: Talking Point)

Forma të tjera të zakonshme të ngacmimit përfshijnë komente të turpshme në internet dhe tallje sociale. Shumë pak raportojnë këtë sjellje abuzive te prindërit ose mësuesit, nga frika se mos u merren pajisjet elektronike.

23. Vetëm 35% e studentëve në Mbretërinë e Bashkuar s’ kanë qenë kurrë viktima të ngacmimit në internet, ndërsa 7% pranojnë se vuajnë nga kjo lloj sjellje rregullisht.

(Burimi: DitchTheLabel)

Statistikat e viktimave të ngacmimit në internet tregojnë se situata në shkollat ​​e Mbretërisë së Bashkuar është përkeqësuar në pesë vitet e fundit. ndërsa fëmijët akoma hezitojnë të pranojnë se kanë qenë viktima ose autorë të ngacmimit në internet, përgjigjet e përgjithshme sugjerojnë një numër në rritje të adoleshentëve të prekur.

24. 63% e komenteve përqeshëse në internet në ShBA janë për tema politike. Lëndë të tjera të njohura janë të famshmit (52%) dhe feja (48%).

(Burimi: Statista)

Trollet në internet “ushqehen” me reagime emocionale kështu që s’ është për t’u habitur që shpesh mund t’i gjesh ata që përgjojnë rreth temave të zakonshme, por disi delikate. Ata do të heqin një mendim jopopullor ose të diskutueshëm dhe synojnë të shkaktojnë një valë reagimesh të përkeqësuara.

Statistikat e ngacmimit në internet për adoleshencë

Edhe pse të rriturit s’ janë imunë ndaj ngacmimeve në internet, adoleshentët janë viktimat më të zakonshme të këtyre sulmeve.

25. Ngacmimi në internet midis adoleshentëve amerikanë shpesh përfshin thirrje fyese të emrave (42%), përhapjen e thashethemeve të rreme (32%) dhe marrjen e imazheve të qarta të padëshiruara (25%).

(Burimi: Statista)

rrjetet shoqërore dhe platformat e bisedave janë një mjedis i përsosur për ngacmim në internet. Kryerësit e veprave penale mund të fshihen pas një muri anonimiteti ndërsa ndërveprojnë me të tjerët. Platformat si Chatroulette dhe së fundmi Snapchat janë shembuj të mirë të anës së fshehtë të anonimitetit.

26. Fëmijët janë gjithnjë e më të vetëdijshëm për rreziqet e ngacmimit në internet. 68% e të anketuarve ShBA. konfirmojnë se po ndajnë më pak informacion personal në internet se më parë.

(Burimi: ReportLinker)

Millennials dhe Gen-Z duket se e kuptojnë sa fëmijë janë ngacmuar në internet sot dhe janë më të kujdesshëm si rezultat. Kjo është veçanërisht e vërtetë kur bëhet fjalë për ndarjen e informacionit personal, dërgimin e fotove private apo edhe zbulimin e ideve të tyre të vërteta

27. Një nga fenomenet më të diskutuara moderne është sexting. 33% e të anketuarve të rinj i kanë dërguar imazhe ose tekst të qartë dikujt tjetër të paktën një herë.

(Burimi: ReportLinker)

Tre në katër adoleshentë të anketuar gjithashtu kanë shumë të ngjarë të fshijnë imazhin / tekstin menjëherë pas dërgimit, nga frika se do të shantazhohen nga të tjerët në internet.

28. Të miturit që kanë përjetuar ngacmim në internet kanë 9 herë më shumë gjasa të jenë viktima të mashtrimit në identitet gjithashtu.

(Burimi: Javelin)

Një hulumtim botëror i vitit 2017 i kryer nga Javelin Strategy & Research zbulon se mbi 1 milion fëmijë ranë viktima të mashtrimit të identitetit në 12 muajt e fundit. Studimi tregon një korrelacion të drejtpërdrejtë midis ngacmimit në internet dhe mashtrimeve kur bëhet fjalë për gjasat për t’u bërë viktimë.

Statistikat e Bullizmit në Mediat Sociale

Jo se çuditërisht, shumica e rasteve të ngacmimit në internet ndodhin me anë të rrjeteve sociale. Dhe numrat më poshtë e vërtetojnë atë.

29. Statistikat e viktimave sugjerojnë që gratë janë më të prekshme në Facebook (57%). Platforma të tjera sociale me rrezik të lartë janë Facebook Messenger (23%) dhe Instagram (10%).

(Burimi: Statista)

rrjetet shoqërore dhe platformat e bisedave mbajnë rrezikun më të lartë për gratë, sipas statistikave të ngacmimit kibernetik nga 2017. Një mendim interesant i këtij raporti është numri në rritje i femrave që përjetojnë shpërdorim në internet me anë të zgjidhjeve streaming si Youtube dhe Tëitch.

30. Mbi 80% e fëmijëve kanë një telefon celular dhe kanë llogari të shumta në rrjetin social. 57% e tyre pranojnë se kanë parë ose përjetuar ngacmime në internet.

(Burimi: NoBullying.com)

Edhe thjesht dëshmitari i abuzimit në internet si një “kalimtar i rastit” mund të ketë një efekt psikologjik nga ngacmimet në internet. Studimet krijojnë një lidhje të drejtpërdrejtë midis mungesës së reagimit ndaj incidenteve të tilla dhe gjasave që të bëheni vetë viktimë e ngacmimit kibernetik.

31. Statistikat e ngacmimit në media sociale i vendosin adoleshentët LGBT në një rrezik më të lartë 5 herë për t’u abuzuar në Facebook.

(Burimi: BrandonGaille)

Njerëzit me orientim seksual jo-tradicional sulmohen më shpesh në internet sesa në një mjedis jashtë linje. Kjo kryesisht ngaqë autorët e krimit mendojnë se ka më shumë të ngjarë të shpëtojnë nga veprimet e tyre në botën virtuale. Facebook strehon mbi 83 milion profile të rreme, shumë prej të cilave mbrojnë anonimitetin e ngacmuesve dhe trolleve.

Ngacmimi kibernetik në lojëra

Duke marrë parasysh numrin e njerëzve që luajnë lojëra video, s’ është çudi që është një nga kanalet e preferuara për ngacmim në internet. Statistikat më poshtë zbulojnë disa detaje kurioze.

32. 38% e lojtarëve kanë pësuar ngacmim në internet të paktën një herë.

(Burimi: DitchTheLabel)

Hulumtimi i përbashkët nga organizata kundër ngacmimit Ditch The Label dhe platforma e rrjeteve sociale Habbo ka mbledhur statistika të ngacmimit në internet nga mbi 2500 të anketuar. Ata sugjerojnë se llojet më të zakonshme të ngacmimeve në internet midis lojtarëve janë kontrollimi (64%), gjuha e urrejtjes (57%) dhe kërcënimet personale (47%).

33. Adoleshentët ia atribuojnë rastet në rritje të ngacmimit në lojë anonimitetit (86%), mosnjohjes së pasojave nga jeta reale (76%) dhe frikës nga ndëshkimi (73%).

(Burimi: ISCAP)

“Pse sjellja e ngacmimit në internet është aq e përhapur në lojërat online me shumë lojtarë?” – Kjo pyetje u ngrit midis 936 të anketuarve si pjesë e një studimi të kryer nga dy të diplomuar të Kolegjit Sierra. 805 prej tyre vendosin “anonimitetin” si arsyen më të zakonshme, ndërsa 605 besojnë se niveli në rritje i ngacmimit në internet është për shkak të vëmendjes së autorëve.

34. A ka  shumë mundësi lojtarët të bëhen ngacmues kibernetikë? 11% janë përfshirë në ngacmime në internet, krahasuar me 8% jo-lojtarë.

(Burimi: Qendra e Kërkimit Cyberbullying)

Edhe pse është e vështirë të provosh një lidhje të drejtpërdrejtë midis lojrave dhe ngacmuesve, shpesh lojtarët mund të marrin rolin e një ngacmuesi. Mjaft interesante, kjo është gjithashtu e vërtetë kur bëhet fjalë për të qenë viktimë – 40.7% kanë qenë në pritje të abuzimit në internet, krahasuar me 27.2% jo-lojtarë.

35. Cilat lloje lojërash iu interesojnë më shumë ngacmuesve në internet? Statistikat e ngacmimit në internet vendosin MMORPG në krye të listës me 26.8%, ndjekur nga pranë nga rekreativë dhe lojëra sportive.

(Burimi: Qendra e Kërkimit Cyberbullying)

Një sondazh i vitit 2016 nga Qendra e Kërkimit Cyberbullying, përshkroi zhanret e lojës që më shpesh bëhen një arenë për ngacmuesit kibernetikë. Padyshim që lojërat me një komunitet të madh aktiv tërheqin më shumë interes, por lojërat sportive konkurruese si FIFA konsiderohen gjithashtu me rrezik të lartë (11.9%)

Ngacmimi në internet nga këndvështrimi i një prindi

Kur flasim për ngacmim në internet, s’ mund t’i lëmë prindërit jashtë. Kjo është arsyeja pse ne kemi mbledhur disa statistika për të treguar se sa të vetëdijshëm janë prindërit për ngacmimin në internet.

36. Ndërgjegjësimi prindëror dhe veprimet pasuese ndryshojnë mjaft në të tërë botën. Mbi 37% e prindërve në Indi kanë raportuar që fëmija i tyre vuan nga ngacmimi në internet. Në Japoni dhe Rusi, ky numër është më pak se 4%.

(Burimi: Statista)

Një studim i kryer në mbi 28 vende ofron një pasqyrë të pazakontë. Ndërgjegjësimi i prindërve në vende si ShBA, India dhe Brazili është në rritje, ndërsa vendet evropiane mbeten akoma të painformuara sa duhet rreth këtij fenomeni.

37. Mbi 20,000 prindër morën pjesë në kërkime në mbarë botën për platformat në internet me rrezik të lartë. 65% veçojnë ngacmimin në internet në mediat sociale si frikën e tyre më të madhe. Kërcënime të tjera të zakonshme përfshijnë mesazhe me tekst (38%) dhe dhoma bisede (34%).

(Burimi: Statista)

Kur bëhet fjalë për rrjetin social më të popullarizuar midis adoleshentëve, ekziston një mospërputhje interesante midis asaj që mendojnë prindërit dhe fëmijët. ndërsa të rriturit akoma besojnë se veprimi më i madh ndodh në Facebook dhe Twitter, fëmijët në mënyrë progresive po adoptojnë rrjete më të reja si Instagram dhe Snapchat.

38. Prindërit aziatikë janë të vetëdijshëm për rreziqet e ngacmimeve në internet dhe shpesh përpiqen të diskutojnë sjelljen në internet me fëmijët e tyre. Statistikat e ngacmimit në internet zbulojnë se 46% e bëjnë atë “gjatë gjithë kohës” dhe 39% e ngrenë temën herë pas here. Vetëm 12% s’ ​​kanë folur kurrë për këtë çështje.

(Burimi: Telenor)

Teknologjia moderne s’ është e padiskutueshme për prindërit në të tërë kontinentin aziatik dhe ata kuptohet se janë të shqetësuar për rreziqet që fshihen në internet. Komunikimi i vazhdueshëm është kritik për ta, veçanërisht pasi fëmijët nga ky rajon adoptojnë teknologjinë në moshë shumë të re.

39. Një sondazh online i Statista u kërkoi prindërve opinion  në lidhje me efektet e dëmshme të mediave sociale me rininë e sotme. Varësia nga interneti është një shkak shqetësimi për 14% nga ta, ndërsa 7% shqetësohen kryesisht për ritmet në rritje të ngacmimit në internet.

(Burimi: Statista)

Sondazhi gjithashtu zbuloi se prindërit janë të mirëinformuar në lidhje me rreziqet e mundshme në internet dhe përgjigjet e tyre përshkruajnë pasojat e shumta. Ky fakt, i kombinuar me vetëdijen e lartë të përgjithshme, i ndihmon ata të komunikojnë më mirë dhe të predispozojnë fëmijët e tyre të ndajnë përvoja negative.

40. Nga ata që u ngacmuan vitin e fundit, 37% zhvilluan ankth shoqëror ndërsa 36% ranë në depresion.

(Burimi: DitchTheLabel)

Ngacmuesit shpesh s’ e kuptojnë atë, por veprimet e tyre kanë pasoja të rënda në jetën e viktimave të tyre. Adoleshentët në Mbretërinë e Bashkuar raportojnë ankthin, depresionin, vetë-dëmtimin, madje edhe zhvillimin e çrregullimeve të të ngrënit si pasoja të ngacmimeve në internet në shkolla.

41. shpërdorimi në internet dhe mendimet vetëvrasëse janë të ndërlidhura drejtpërdrejt. 24% kanë menduar për vetëvrasje pas ngacmimeve të vazhdueshme në internet.

(Burimi: CNN)

Puberteti është një periudhë delikate e fëmijërisë sonë dhe është mjaft e frikshme në vetvete. Bulbimi në internet rrit pa nevojë stresin dhe ankthin e adoleshencës sonë të hershme, veçanërisht me vajzat, pasi ato hyjnë në pubertet më herët se djemtë.

42. s’ është e gjitha e zymtë kur bëhet fjalë për abuzimin në internet. 24% e dëshmitarëve të ngacmimit në internet në Azi u bënë më vigjilente dhe 7% ndiheshin të frymëzuar për të bërë një ndryshim.

(Burimi: Telenor)

Faktet pozitive të ngacmimit në internet mbërrijnë nga rajoni aziatik. Së bashku me të gjitha pasojat negative, fëmijët duket se janë gjithnjë e më aktivë në parandalimin e ngacmimeve në internet kur e shohin atë. Ky fakt nënkupton një pamje progresive të një çështjeje që vazhdimisht mundon një mjedis ku ata banojnë.

43. Një sondazh në të tërë vendin midis 5400 adoleshentëve të ShBA bie alarmin – 64% e viktimave të ngacmimit në internet thonë se kjo “ndikoi vërtet në aftësinë e tyre për të mësuar dhe për t’u ndier të sigurt në shkollë”.

(Burimi: Florida Atlantic University)

Shkollat ​​supozohet të jenë vendet e shenjta, ku mësuesit mbjellin farën e dijes në mendjen që mbin të rinjtë tanë. Pra, është alarmante të kuptosh se sa fëmijë janë ngacmuar në internet, gjë që ndikon negativisht në të gjithë përvojën në vitet më të rëndësishme të zhvillimit të tyre.

44. Ndikimet më të rëndësishme psikologjike për gratë viktima që ngacmohen në internet përfshijnë ndjenjat e pafuqisë (66%), humbjen e gjumit (63%) dhe vetëvlerësimin më të ulët (61%).

(Burimi: Statista)

Rreth 1000 gra, të moshës 18-55 vjec, folën rreth asaj se si shpërdorimi në internet ndikoi në jetën e tyre të përditshme. Shumë prej tyre vendosën efekte të shumta të dëmshme, të cilat ndryshonin nga ndryshimet e humorit dhe përqendrimi i ulët te depresioni dhe sulmet e panikut.

Reagimet ndaj ngacmimit në internet

Atëherë, si reagojnë viktimat ndaj këtij ngacmimi virtual?

Ne kemi mbledhur disa të dhëna që i përgjigjen pyetjes.

45. A po bëjmë ndonjë gjë për të trajtuar këtë çështje? Për fat të mirë, një përqindje e mirë e viktimave të ngacmimit në internet janë të gatshëm ta pranojnë atë tek prindërit e tyre (38%) ose miqtë (27%).

(Burimi: ReportLinker)

Vetëm 15% e adoleshentëve të anketuar besojnë se fshirja e çështjes nën “qilim” është mënyra më e mirë për ta zgjidhur atë. Në ditët e sotme është një aftësi thelbësore e jetës që të jesh në gjendje të tregosh dhe të reagosh ndaj shumë kërcënimeve që shoqërojnë evolucionin teknologjik.

46. ​​Mbi 70% e adoleshentëve thonë se bllokimi i llogarisë së autorit të krimit ishte metoda më efektive për sigurinë në internet.

(Burimi: Këshilli Kombëtar i Parandalimit të Krimit)

Kërkimi u krye midis adoleshentëve amerikanë dhe përshkruan marrjen e tyre në mënyrat më të mira për parandalimin e ngacmimit në internet. Para se të kthehen te prindërit e tyre megjithatë, shumë preferojnë të përdoruesit që i ngacmojnë t’i bllokojnë ose t’i diskutojnë me shokët e tyre për këto probleme.

47. Si reagojnë viktimat femra ndaj ngacmimit në internet? Mbi gjysma e tyre pranojnë se ata thjesht bllokojnë llogarinë në fjalë (57%), por shumë kërkojnë të ndjekin më tej autorin e krimit me ndihmën e pronarit ose administratorit të platformës (22%).

(Burimi: Statista)

Statistikat e ngacmimeve në internet nga viti i kaluar tregojnë se fuqizimi i femrave po ndihmon vërtet gratë të fitojnë më shumë besim dhe vetëvlerësim. Ato s’ janë më vetëm dëshmitarë të heshtur të sjelljeve abuzive dhe të papërshtatshme, përkundrazi ato qëndrojnë me guxim dhe i mbrojnë të drejtat e tyre.

Related posts

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët.

Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin PCR negativ.

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka njoftuar se shtetet të cilat aktualisht Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me coronavirus janë: Gjermani, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e Madhe, Holanda, Rumania, Belgjika, Çekia, Austria, Irlanda, Hungaria, Luksemburgu, Islanda, Sllovenia, Malta, Polonia, Kroacia, Lihtenshtajni, Polonia dhe Bullgaria.

Më poshtë mund t’i gjeni masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës të cilat kanë hyrë në fuqi gjatë muajit nëntor:

– Të gjithë qytetarët e huaj të cilët hyjnë në Republikën e Kosovës (RKS), e që vijnë nga vendet me risk të lartë, sipas listës zyrtare të ECDC-së, duhet të dëshmojnë me anë të testit RT-PCR në Sars COV-2 që janë me rezultat negativ me COVID-19, në bazë të parimit të reciprocitetit, me përjashtimet si në vijim

1.1. Gjatë hyrjes me anë të Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari” s’ kanë nevojë të kenë vërtetim për test RT-PCR negativ, duke marrë parasysh që shtetasit e huaj vetëm do të kalojnë nëpër territorin e RKS-së, dhe me kusht që në hyrje do të nënshkruajnë një deklaratë që në afat prej 3 orësh do ta lëshojnë territorin e RKS-së;

1.2. Gjatë hyrjes në pikat kufitare tokësore, me qëllim të daljes nëpër pikat ajrore, nga Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari” dhe pikat tokësore, s’ ka nevojë për vërtetim për test RT- PCR negativ, shtetasit e huaj janë të obliguar të shfaqin biletën e aeroplanit dhe të nënshkruajnë deklaratën që brenda 3 orësh do ta lëshojnë territorin e RKS-së;

1.3. Transportuesit profesionistë (vozitësit) s’ është e nevojshme të kenë vërtetim për testin PCR negativ, me kusht që të respektohet protokolli për transport ndërkombëtar;

1.4. Për transport të organizuar me autobus ose linjë të rregullt ndërkombëtare tranzite, s’ duhet testi RT-PCR negativ, me kusht që të nënshkruhet deklarata se do ta lëshojnë territorin e RKS-së brenda 5 orësh;

1.5. Shtetasit e huaj të cilët e kanë të rregulluar leje qëndrimin e përkohshëm ose përhershëm në RKS, gjatë hyrjes në RKS duhet të shfaqin vërtetim për test RT-PCR negativ, të bërë më së largu 72 orë para hyrjes në RKS;

1.6. Në rast të mos paraqitjes së dëshmisë së testit negativ, shtetasit e huaj obligohen të vetë -izolohen për 7 ditë;

1.7. Diplomatët e huaj në RKS si dhe familjarët e tyre, s’ është e nevojshme të kenë vërtetim për test RT-PCR negativ;

 1.8. Shtetasit e huaj të cilët kanë caktuar termin për mjekim në institucione shëndetësore në RKS-së, mund të hyjnë Me kusht që shfaqin vërtetim për test TR-PCR negativ, të bërë më së largu 72 orë para hyrjes në RKS si dhe vërtetimin për termin të caktuar të lëshuar nga spitali;1.9. Bartësit e dokumenteve personale të lëshuara nga RKS mirëpo me adresë vendbanimi në një shtet tjetër, gjatë hyrjes në RKS, duhet të shfaqin vërtetim për test RT-PCR negativ, të bërë më së largu 72 orë para hyrjes në RKS ose të vetë-izolohen për 7 ditë në mungesë të testit RT-PCR. /familjajone

Related posts

Shqipëri- Që nga fillimi i pandemisë 28 mjekë humbën jetën


Ish-deputeti i PD-së, Tritan Shehu thotë se Shqipëria është renditur ndër vendet me numrin më të lartë të humbjes së mjekëve, si pasojë e coronavirusit.

me anë të një postimi në Facebook, ku publikoi disa shifra në lidhje me viktimat nga Covid-19 ndër bluzat e bardha, ish-deputeti tha se mbrojtja dhe fillimi i vaksinimit te personeli duhet të fillojë me 15 janar, me “domosdoshmëri”.

Shqipëria ka arritur në 28 humbje mjekësh nga Covid-i, duke u renditur ndër vendet me numrin më të lartë në rruzull për këto vdekje. Nr total. % mbi vdekjet. % mbi mjekët. Shqipëria. 28 3,2 1,3 M. Veriut. 12 0,6 0,24 Italia. 218 0,36 0,09 Gjermani 28 0,14 0,006. Një realitet tragjik ky”, shkruan Shehu në Facebook.

Shehu thotë se “Mbrojtja e personelit s’ sigurohet me dhënien e dy maskave në javë mjekut të familjes, me mungesat e mëdha në spitale, me amullinë e plotë organizative në institucione, me mungesën e testimeve për personelin e pacientët”.

“Të diskriminosh kështu personelin është një vepër kriminale, për të cilën edhe Prokuroria duhet të veprojë”, apelon Tritan Shehu. “Ndryshe këto shifra”, vijon ai, “së bashku me humbjet e jetëve në përgjithësi do të njohin vetëm rritje me çmim të pallogaritshëm njerëzor”. /tch/

Related posts

Evropa në bllokim para Krishtlindjes dhe Vitit të Ri


Një numër vendesh evropiane kanë vendosur masa të rrepta të kufizimeve para festës së Krishtlindjes, pa një rritjeje të numrit të të infektuarve. Holanda ka vendosur një bllokim pesë-javor, duke mbyllur dyqanet jo thelbësore, teatrot dhe palestrat.

Gjermania, ndërkohë, nga data 15 dhjetor do të hyjë në një bllokim të rreptë pasi numri i të infektuarve ka arritur në nivele rekord.

Franca ka lehtësuar disa masa. por megjithatë shumë kufizime do të mbesin në fuqi pasi numri i të prekurve nga sëmundja COVID-19 është akoma i lartë transmeton Radio Evropa e Lirë.

Italia, Spanja, Franca dhe Britania e Madhe janë ndër vendet që kanë regjistruar numrin më të lartë të rasteve gjatë pandemisë.

Javët e fundit, qeveritë e vendeve evropiane janë përballur me dilema të vështira Vetëm po të duhet të lehtësojnë kufizimet për periudhën e pushimeve.

Por, vala e fundit e të infektuarve në disa vende i ka shtyrë qeveritë të ndalojnë planet për të zbutur rregullat.

Related posts

28-vjecari kosovar dëbohet nga Italia, konsiderohet person i rrezikshëm


Një 28-vjecar kosovar me inicialet F.B është dëbuar nga territori Italian, pasi konsiderohet i rrezikshëm për sigurinë kombëtare.

Në vitin 2018 ai ishte dënuar me 4 vjet heqje lirie për pjesëmarrje në aktivitet kriminal me qëllim terrorizëm ndërkombëtar, transmeton Indeksonline

Hetimet investigative kanë evidentuar aktivitetin xhihadist fanatik dhe propagandistik në favor të Kalifatit islamik që 28 vjeçari kosovar kryente me anë të profilit të tij në Facebook.

Autoritetet gjyqësore italiane kanë vendosur dëbimin e tij nga territori italian si person me rrezik për sigurinë kombëtare.

Prej fillimit të vitti 2020 e deri më sot Italia ka dëbuar 55 persona të huaj nga territori i saj, të konsideruar me rrezik kombëtar për sigurinë e vendit.

Prej vitit 2015 e deri më sot numri i personave të dëbuar nga Italia me këtë motiv është 516.

Më vitin 2019 numri i të dëbuar për rrezik sigurie kombëtar ishte 98, në 2018 u dëbuan 126persona, në 2017 105, në 2016 u dëbuan 66 persona e në 2015 po 66 shtetas të huaj të konsideruar mjaft të rrezikshëm për aktivitetin tyre në dëm të sigurisë kombëtare të shtetit italian.

Related posts

Fokaçe Me Miell Intergral – Shija e Butë dhe e Shëndetshme


Kjo recetë ka dy karakteristika, aromën e mirë dhe ngjyrën e fortë të kaftë që ju tregon se brumi është pjekur aq sa duhet.

Fokaçet megjithëse origjinën e tyre e kanë nga Italia fqinje mund t’i krahasojmë me shumë shije të ngjashme në vendin tonë.

Pra Po qe se ju pëlqen kulaçi tradicional, pitet apo petullat atëherë edhe fokaçen do ta adhuroni për nga shija e mirë.

Mielli integral e bën edhe më të shëndetshme për t’u konsumuar nga e gjithë familja.

Ndiqni mëposhtë mënyrën e përgatitjes nga AgroWeb.org, dhe shijojeni.

Përbërësit

420 ml ujë temperaturë ambienti

250 gr miell integral

300 gr miell

10 gr miell

50 ml vaj ulliri

30 gr kripë

4 gr maja birre e thatë

2 degë rozmarine

Përgatitja

Për të nisur këtë recetë AgroWeb.org ju këshillon, të shtoni  në një enë të thellë miellin integral, majanë e birrës.

Shtoni miellin e më pas me anë të një luge përzieni të gjithë përbërësit.

Hidhni ujin në temperaturë ambienti pak nga pak derisa të përfitoni një masë homogjene brumi.

Më pas punojeni edhe për 5 minuta me duar pë rtë formuar topthin e brumit.

Shtoni kripën, vajin, duke vazhduar me shtypjen e brumit e më pas vendoseni në një tavolinë pune  dhe vazhdoni ta punoni nga poshtë lartë me duar siç bëni me brumin  e byrekut duke e spërkatur dhe me pak miell herë pas here.

Pasi të keni formuar një topth të butë e pa korkrriza, vendoseni në një enë qelqi, mbulojeni me qese plastike dhe lëreni të fryhet për 3 orë.

Më pas përgatisni një tavë katrore pjekje 35x28cm të lyer me vaj ulliri dhe përhapeni brumin me duar nëpër të gjithë sipërfaqen e tavës.

Lëreni brumin të pushojë edhe për 5-10 minuta të tjera e më pas shtypni me gishta nëpër sipërfaqen e brumit për të krijuar gropëza të vogla.

Spërkasni sërish me vaj ulliri, shtoni kripë të trrashë dhe rozmarinë nëpër të gjithë sipërfaqen e fokaçes.

Futeni në furrë të parangrohur të piqet në temperaturë 220 gradë për 40 minuta dhe më pas shërbejeni sipas dëshirës.

Mund ta ruani të mbyllur deri në 2 ditë dhe mund ta konsumoni edhe të ftohtë./AgroWeb.org

Related posts

Tartufi Shqiptar – Biznesi Fitimprurës Që Sjell Miliona


Rreth 3.000 Euro për një kilogram kërpudha. Duket një çmenduri dhe në fakt është, por tartufi e ka piacën e lartë.

Aq sa në Itali dhe Francë, gjuetarët e tartufit i stërvisin qentë e llojit Lagotto Romagnolo. Në mënyrë që të nuhasin kërpudhën më të shtrenjtë në botë.

Shqipëri, kjo kërpudhë e rrallë rritet gjerësisht.

Askush s’ e di për çmimin tejet të shtrenjtë që ka, për më tepër që qentë e huaj po vijnë e po na e nuhasin.

Tartufi shqiptar është shumë i ngjashëm me kushëririn e tij francez, por ato kushtojnë shumë më pak.

Por ndodh shpesh që tartufi shqiptar të merret dhe të shitet në tregun evropian me shumëfishin e vlerës.

Aq me vlerë është tartufi i bardhë saqë është i kuotuar edhe në bursë, ku çmimet fillojnë nga 300 në 1000 Euro.

Mungesa e një legjislacioni që të mbrojë këtë bimë të rrallë ka bërë që Shqipëria të humbasë me miliona euro të vjedhura nga “gjuetarë” të paligjshëm të tregut vendas dhe atij të huaj.

Ata mbërrijnë në Shqipëri kryesisht nga Italia por dhe vende të tjera dhe jenë kërkues të tartufit. Vjedhja e të cilit do t’u siguronte atyre përfitime të mëdha.

Kjo, pasi janë konstatuar edhe transportime të zhardhokëve të ngjashëm me pataten drejt Italisë. Për të cilat s’ është se ka një kuadër të përcaktuar ligjor që e ndalon kalimin jashtë kufijve.

Gjuetia e Tartufit 

Për gjetjen e tartufit, “gjuetarëve” u nevojiten edhe qentë e stërvitur mirë, që janë edhe maskimi i tyre më i mirë.

Më parë përdoreshin derrat të cilët lëshohen në pyll.

Aroma e tartufit i ndjell, pasi ka të njëjtat feromone seksuale si të mashkullit, duke bërë që në këtë mënyrë të gjejnë bimën.

Tartufi është një lloj kërpudhe që rritet në rrënjët e lisit, blirit, pishës dhe shelgut të egër.

Zakonisht ai rritet në tokë ranore dhe s’ ka as rrënjë, as gjedhe, as degë. Kjo specie është në formën e zhardhokut dhe e merr ushqimin nga rrënjët e bimëve të tjera.

Ai thith prej rrënjëve kripëra minerale, të cilat janë pikërisht ato që e bëjnë kaq të kërkuar dhe të çmuar këtë specie të rrallë.

Në natyrë gjenden disa lloje tartufë. I ziu është ai që haset më shpesh dhe që arrin një vlerë deri në 350 euro për kilogramë.

Tartufët e bardhë ngjajnë me zhardhokët e patates. Por me formacion më të çrregullt, të cilët çmohen më shumë, për shkak të vlerave ushqyese dhe shijeve që mbartin.

E veçanta e këtyre kërpudhave është se aroma e tyre varet nga bima në të cilën rritet.

Tartufi më i shtrenjtë rritet në rrënjët e lisit dhe merr aromën e kësaj peme.

Zhardhoku i tartufit e merr formën nga formacioni i terrenit dhe nga rrënjët e bimëve në të cilat paraziton.

Sa më i madh të jetë zhardhoku i tartufit aq më shumë vlerësohet e për këtë arsye i rritet edhe çmimi.

Kërpudhat e zonës së Reçit në Malësi të Madhe janë gjithashtu tejet të kërkuara dhe eksportohen në Francë.

Këto kërpudha rriten në zonën e gështenjave dhe mbulohen nga degë dhe gjethe gështenjash.

Këto kërpudha të bardha të cilësisë së lartë, të cilat pak kush i njeh shiten më pas restorantet e Tiranës dhe Durrësit.

përderisa kultivimi i kësaj specieje s’ ka arritur të imitojë asnjë prej cilësive të saj në gjendje të egër, e ka rritur tej mase çmimin në treg.

Tartufi është padyshim një thesar i fshehur në pyjet tona. Për të cilin ne dimë kaq pak dhe që kemi humbur kaq shumë. Tartufi është një biznes me fitim marramendës./AgroWeb.org

Related posts

Efekti Covid – Importet e Barnave Arrijnë Rekord, Po Përdoren Shumë Antibiotikë


Importet e barnave shënuan rritje të ndjeshme në tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin 2014.

Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike në tetor arriti në vlerën e 2.7 miliardë lekëve, ose 22 milionë euro. Kjo shifër është 42% më e lartë sesa mesatarja mujore e periudhës janar-shtator dhe 34% më e lartë sesa mesatarja mujore e 2019-s.

Mjekët, përfaqësuesit e depove farmaceutike dhe farmacistët, të kontaktuar nga Monitor, thanë se arsyeja kryesore e kësaj rritjeje lidhet me situatën e krijuar nga pandemia e Covid-19, ku përhapja masive e virusit nga shtatori i cili po vijon të kulmojë, ka nxitur përdorimin e më shumë barnave.

Kërkesa më e lartë ka qenë për antibiotikë, edhe për ata më të fortët, për të cilët mjekët kanë paralajmëruar shpesh se po përdoren pa kriter. Përfaqësuesit e depove farmaceutike thanë se ka kërkesë shumë të lartë edhe për vitaminën C, madje po përballen me vështirësi për furnizimin me këtë produkt, pasi në të tërë botën është rritur përdorimi saj. Krahas vitaminës C, ka kërkesë të lartë edhe për vitaminën D.

Kortizonikët, antikoagulantët janë barnat e tjera për të cilat ka pasur një konsum të shtuar, të lidhura sërish me pandeminë.

Mjekët dhe farmacistët pohojnë se kërkesa për barnat e tjera, kryesisht për të sëmurët kronikë ka qenë e qëndrueshme, ndërsa rritja e lartë e importeve të tetorit është e lidhur me Covid-19.

Sipas shteteve, Italia është burimi kryesor nga vijnë barnat në vend, me 14% të totalit për muajin tetor. Importet nga ky shtet u rritën me 14%. Aktorët e tregut pohojnë se shtesa ka ardhur edhe nga vitaminat, që importohen kryesisht nga Italia.

Shteti i dytë, me rritjen më të fortë nga të gjithë, është Zvicra (11.7% e totalit). Importet nga ky shtet u rritën me 121% në tetor, në krahasim me mesataren mujore të periudhës janar-shtator. Nga ky vend vijnë kryesisht produktet për përdorim spitalor, të cilat janë dhe më të shtrenjta në vlerë.

Turqia është shteti i tretë që furnizoi tregun shqiptar me barna (10% e totalit). Aktorët e tregut pohojnë se produktet nga Turqia kanë depërtuar në treg edhe për faktin se janë më të lira.

Për 10-mujorin, importet e barnave në total janë rritur me vetëm 1.5%. Në mars- prill, pas karantinës, kompanitë farmaceutike nxituan të importonin, teksa situata ishte e pasigurt, duke krijuar edhe stoqe. Kjo çoi në rënien e importeve në muajt në vijim, duke u  rritur sërish më pas ndjeshëm në tetor, si rrjedhojë e shtimit të kërkesës pas rritjes së rasteve të Covid-19./Burimi:Monitor

Related posts

Efekti i Covid Në Popullsi – Cilat Janë Qytetet Më Të Goditura


Shkodra dhe Lezha rezultojnë qarqet që kanë pasur rritjen më të lartë të jetëve të humbura në raport me popullsinë përkatëse në tremujorin e tretë të këtij viti, në krahasim me korrik-shtator 2019. Pas tyre renditen Korça, Durrësi dhe Tirana.

Të dhënat e përpunuara nga Monitor, bazuar mbi statistikat e INSTAT për vdekjet në tremujorin e tretë dhe popullsinë sipas qarqeve tregojnë se rritjen më të lartë të jetëve të humbura në vend në krahasim me të njëjtën periudhë të një viti më parë e kishte Shkodra me një shtesë prej 8.4 vdekjesh për 10 mijë banorë. Në këtë qark, në tremujorin e tretë u raportuan 577 vdekje gjithsej, me një rritje prej 41%, ose 169 vdekje më shumë se korrik-shtator.

E dyta, sipas të njëjtës llogaritje është Lezha (me një shtesë prej 7.8 për 10 mijë banorë), që ka parë një rritje të vdekjeve me 46% në krahasim me tremujorin e tretë 2019.

Për Korçën, që renditet e treta me rritjen më të lartë të vdekjeve në raport me ky tregues është 6.

Pas Korçës renditet Durrësi (5.2). Në këtë qark, vdekjet janë rritur me 35%, ose 151 persona kanë humbur jetën më shumë në korrik-shtator të këtij viti, në krahasim me tremujorin e një viti më parë.

Qarku i Tiranës, më i madhi në vend ndonëse ka rritjen më të lartë të numrit më të lartë të jetëve të humbura (me 460 persona më shumë), Vetëm po të krahasohet në raport me popullsinë, është i pesti, me tregues 5.1.

Rritjen më të ulët të vdekjeve në raport me popullsinë e kanë Berati, Dibra, Fieri dhe në fund të listës janë Kukësi dhe Vlora

Të 12 qarqet në vend kanë shënuar rritje të jetëve të humbura në tremujorin e tretë 2020, që përkon me periudhën kur vala e infeksionitCovid-19 filloi të bëhej agresive.

Rritja e vdekjeve vlerësohet nga pasojat e Covid-19

Të dhënat e INSTAT treguan se në periudhën korrik-shtator u shënuan gjithsej në vend 6,294 vdekje, me një rritje prej 25.7% në të njëjtën periudhë të një viti më parë, ose 1,288 vdekje më shumë, duke arritur nivelin më të lartë rekord të dekadës së fundit.

Në krahasim me mesataren historike të pesë viteve të fundit (periudhës 2015-2019) prej 5,005 personash po të tremujorit të tretë ka një rritje 26% mbi mesataren historike 5-vjeçare (1,289 persona më shumë).

Zyrtarisht deri më 30 shtator, numri i vdekjeve zyrtare të raportuara nga Covid-19 ishte rreth 400, ose tre herë më e ulët se shtesa e vdekjeve në të njëjtën periudhë.

Alban Ylli, specialisti i Institutit të Shëndetit Publik ka pohuar më herët për Monitor se “Për tremujorin e tretë, arsyeja kryesore e rritjes së vdekjeve është Covid. Tipike si në gjithë vendet e tjera”. “Është një fenomen mbarëbotëror”, pohon ai. “Nga Italia në Mbretërinë e Bashkuar dhe nga ShBA në Indonezi, në momentet e valëve të Covid ka pasur vdekje të shtuara, kryesisht të moshuarit, që vdesin në shtëpi dhe të raportuar me shkaqe të tjera (si p.sh., qarkullimi i gjakut etj.)”. Ylli shton se kalkulimi preciz i vdekjeve të shtuara do të bëhet vetëm kur ata të kenë të dhënat e sakta javore.

Në raportimet zyrtare jepen vetëm vdekjet në spitale, që ishin të konfirmuar me tampon, ndërkohë që ka të tjerë, që edhe pse mund të kenë humbur jetën nga Covid-19, s’ janë të raportuar të tillë, pasi s’ kishin konfirmin me tampon. Ka dhe shumë raste të vdekjeve në Turqi, apo të tjerë që kanë humbur jetën në shtëpi, apo që Covid-19 u ka dëmtuar organizmin dhe kanë pasur arsye të dukshme sëmundjen e qarkullimit të gjakut (zemra apo tensioni p.sh).

Një vit më parë, në 2019-n, vdekjet në total u rritën me 133 humbje jete gjithsej. Deri tani, viti më vdekjeprurës, në dekadën e fundit ishte 2015-a, me 1762 vdekje më shumë. Por, 2020-a pritet ta kalojë këtë rekord, siç tregoi dhe tendenca e 9 mujorit, teksa Covid-19 është akoma në kulmin e tij.

Shtesa e vdekjeve në qarqe, rreth 2-4 herë më e lartë se ato të raportuara nga Covid-19

Deri në fund të shtatorit, sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë kishte gjithsej 388 humbje jete nga Covid-19. (Qarku Tiranë 184, Durrës 46, Shkodër 41, Elbasan 27, Fier 22, Korçë 19, Lezhë 16, Kukës 11, Dibër 8, Vlorë 8, Gjirokastër 4, Berat 2).

Nga krahasimi i të dhënave zyrtare të INSTAT, në Shkodër psh, shtesa e vdekjeve (169) është katër herë më e lartë se ato të raportuara nga Covid-19 (41).

Në Tiranë, shtesa e vdekjeve është 2.5 herë më e lartë se e raportuar nga Covid-19, në Durrës 3.3 herë më e lartë, në Korçë 6 herë, në Gjirokastër 6 herë. Dy qarqet që rezultojnë më pak të prekura nga pasojat fatale të Covid-19 janë Vlora dhe Kukësi, ku shtesa e jetëve të humbura ka qenë minimale dhe pa diferencë të larta nga vdekjet e raportuara nga Covid-19.

Gjirokastra mbetet qarku me vdekjet më të larta

Gjirokastra ka vijuar që të jetë qarku me vdekjet më të larta në vend në raport me popullsinë edhe në tremujorin e tretë, me 34 vdekje për 100 mijë banorë. Kjo vdekshmëri e lartë e Gjirokastrës, sipas mjekëve shpjegohet nga plakja e shpejtë e popullsisë së qarkut jugor, rrjedhojë e emigracionit të lartë.

Në vend të dytë ka kaluar Shkodra, e cila një vit më parë ishte e katërta, si rrjedhojë e humbjeve të larta të jetës në tremujorin e tretë, që mjekët i lidhin jo vetëm me Covid-19, por edhe me plakjen e popullsisë së këtij qarku dhe sëmundjet shoqëruese. Shkodra në fakt, rezulton dhe qyteti i tretë sa i takon rasteve totale me Covid-19, pas Tiranës dhe Durrësit, sipas të dhënave zyrtare të Ministrisë së Shëndetësisë.

Korça që ishte e dyta, ka zbritur në vend të tretë.

Një ngjitje të fortë në renditjen e qarqeve sipas vdekshmërisë në raport me popullsinë ka shënuar Lezha, që ka kaluar e katërta, nga e 10-a që ishte në periudhën normale të një viti më parë.

Pavarësisht se kanë qenë më të goditurat nga Covid-19, Tirana dhe Durrësi mbeten dy qarqet që në total kishin numrin më të ulët të vdekjeve në raport me popullsinë (përkatësisht 19 dhe 20). Të dy këto qarqe janë të vetmet që kanë parë rritje të popullsisë edhe në 2020-n, sipas INSTAT, për shkak të migracionit të lartë që orientohet drejt qendrës dhe kanë një moshë mesatare më të re. Ndërkohë, të gjitha qarqet e tjera në 2020-n shënuan ulje të popullsisë, e ndikuar kryesisht nga migrimi i brendshëm dhe emigracioni./Burimi:Monitor

Related posts

Substanca Që Mbron Shëndetin Nga Sëmundjet Gjendet Tek Speci Djegës


Një studim i Cleveland Clinic në Shtetet e Bashkuara, pretendon se njerëzit që konsumojnë rregullisht speca djegës kanë 23-26 përqind më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme prej kancerit apo sëmundjeve të zemrës.

Sipas këtij studimi, njerëzit që hanë spec djegës janë gjithësej 25% më pak të rrezikuar nga vdekja e parakohshme nga sëmundje të tjera.

Gjetjet u bazuan në të dhënat e mbi 570,000 njerëzve nga Shtetet e Bashkuara, Italia, Kina dhe Irani.

Sipas specialistëve, ky efekt i specave djegës i atribuohet kapsicinës,që i je specit djegësinë.

Kapsicina, Substanca Që Mbron Shëndetin Nga Sëmundjet

Kapsicina shërben si antioksidant i fuqishëm që lufton inflamacionin dhe shkatërron mikrobet.

Kjo e bën atë tepër të çmuar në luftën kundër kancerit, sëmundjeve të zemrës dhe obezitetit.

Kapsicina ka një reputacion të shkëlqyer kundër dhembjeve, madje përdoret nga industria farmaceutike për kremëra dhe tretësira kundër artritit.

Sa i përket shëndetit të zemrës, disa studime kanë sugjeruar se konsumi i rregullt i specit të kuq djegës ul tensionin e gjakut, kolesterolin dhe pengon trombozën.

Pavarësisht gjetjeve premtuese, specialistët rekomandojnë kryerjen e testeve klinike për të përcaktuar sasinë, formën, frekuencën e konsumit dhe llojin e specit djegës që duhet konsumuar për të marrë prej tij të gjitha këto përfitime.

Veç të tjerash, në studim theksohet se konsumi i ushqimeve me nivele të larta të kapsicinës mund të jetë acarues për gojën, stomakun dhe zorrët.

Ky acarim mund të shkaktojë të vjella dhe diare ndërsa nuhatja e kapsicinës ose produkteve të saj shkakton kollë, vështirësi në frymëmarrje, lotë, të përziera, madje edhe verbëri të përkohshme.

Për këtë arsye, njerëzit këshillohen që të mos e teprojnë me konsumin e specave djegës dhe ta përfshijnë atë në një regjim të shëndetshëm ushqimor.

Speci djegës mund të përdoret si zëvendësues i kripës, mund të përfshihet në shumë gatime të shijshme e të shëndetshme.

Për ata që kanë tolerancë të ulët ndaj djegësisë, specialistët rekomandojnë që të përzieni specin djegës me yndyrna të shëndetshme si avokado apo arrorët meqenëqë kapsicina tretet në yndyrë./AgroWeb.org

 

Related posts

alarmante në Itali: 662 viktima nga COVID-19 e mbi 21 mijë të infektuar


Italia në 24 orët e fundit ka regjistruar 662 viktima e 21.052 të infektuar nga Covid-19.

Numri i të infektuarve aktivë për është 754.169.

Dita e sotme ka shënuar 23.023 të shëruar më shumë e numri i përgjithshëm i tyre ka arritur në 896 308.

Në repartet e terapisë intesive numri i pacientëve është aktualisht 3517 të infektuar.

Në izolim shtëpiak janë 720.494 të infektuar dhe 30.158 të tjerë që po kurohen në strukturat spitalore.

Në 24 orët e fundit janë kryer rreth 195 mijë tampone e deri më sot numri i tyre është gati 23 milionë tamponë të kryer.

Që nga marsi deri më sot Italia ka regjistruar 1.709.991 të infektuar e 59.514 viktima Covid.Related posts

Brahim Diaz shumë i kënaqur me fitoren ndaj Celtic, e vlerëson lartë Milanin


Brahim Diaz është ‘me të vërtetë shumë i lumtur që është në një klub kaq të madh si Milani’ pasi shënoi në asistimin e Jens Petter Hauge kundër Celtic.

Lojtari i huazuar nga Real Madrid doli nga pankina dhe mori një fitore 4-2 në Europa League në San Siro.

“Unë jam shumë i lumtur që jam këtu, pasi ndihem me të vërtetë mirë në një klub kaq të madh si Milani,” tha Brahim Diaz për Sky Sport Italia, përcjell GazetaBlic.

“Unë luaj kudo që dëshiron trajneri. E di që duhet të përmirësohem dhe jam shumë i lumtur që po e bëj në këtë klub. ”

Trajneri Stefano Pioli ishte përsëri në stol  mbrëmë pas 18 ditësh jashtë me COVID.

“Kthimi i Pioli ishte shumë pozitiv. Stafi i tij na lejoi që të punojmë gjithashtu mirë, por prania e tij na jep një hov shtesë.

“Ne jemi të kënaqur me performancën” përfundoi ai.

/GazetaBlic/Related posts

Itali – Spanjë dhe Belgjikë – Francë, do të jenë gjysmëfinalet e edicionit të dytë në Ligën e Kombeve


Gjatë ditës së sotme është tërhequr shorti për fazën finale të edicionit të dytë të Ligës së Kombeve.

Italia do të përballet me gjysmëfinale me Spanjën, ndërsa Belgjika me Francën.

Italia do të jetë organizatore e këtij turneu.

Gjysmëfinalet do të luhen më 6-7 tetor të vitit 2021.

Finalja dhe ndeshja për vend të tretë do të luhet më 10 tetor.

 Related posts

Hidhet shorti, këto janë duelet gjysmëfinale të Ligës së Kombeve


Është hedhur shorti për gjysmëfinalen e edicionit të dytë të Ligës së Kombeve.

Italia do këtë përballë Spanjën, derisa Belgjika do takohet me Francën.

Ndeshja mes Italisë dhe Spanjës do zhvillohet në Milano në datën 6 tetor.

ndërsa, Belgjikë – Francë do zhvillohet me 7 tetor në Torino.

‘Lufta’ për vendin e tretë dhe finalja do zhvillohen me 10 tetor 2021.Related posts

Ndalohen udhëtimet për festa, Italia merr masa kundër përhapjes së Covid


Italia të enjten njoftoi kufizime të udhëtimeve në shkallë kombëtare për festat e fundvitit me qëllim kufizimin e përhapjes së covid 19, në vendin evropian që është goditur i pari nga pandemia.

Rregullat e reja, bashkë me ndalim qarkullimin dhe masat e tjera në fuqi, synojnë të reduktojnë qarkullimin në vend gjatë periudhës së festave duke kufizuar tubimet. “Nëse ne tani ulim vëmendjen, vala e tretë na pret”, tha ministri i shëndetësisë, Roberto Speranza.

Udhëtimi mes rajoneve në Itali do të jetë i ndaluar nga 21 dhjetori deri në 6 janar me njerëzit që s’ do të mund të dalin nga qytetet e tyre më 25 dhe 26 dhjetor dhe as më 1 janar. Dekreti përfshin edhe një rekomandim të fortë për të evituar pritjen në shtëpi të personave që s’ jetojnë bashkë. Rregulla të reja pritet të bëjnë të detyrueshme një karantinë 10 ditore për të gjithë ata që hyjnë në Itali nga vende të tjera, duke filluar nga 20 dhjetori. Lëvizja pjesërisht ka si qëllim të pengojë italianët të udhëtojnë drejt resorteve të skive që janë akoma hapur në vendet fqinje të BE.

Qeveria pritet të mbajë akoma në fuqi sistemin e ndarjes në zona rreziku që imponon nivele të ndryshme të kufizimeve ndaj koronavirusit në rajone të ndryshme. Baret dhe restorantet do të mbeten të mbyllura në rajonet e klasifikuara si zona të kuqe dhe portokalli. ndërsa mbyllja në orën 6 pasdite në zonat e verdha mbetet në fuqi ashtu si edhe ndalim qarkullimi pas orës 10 të mbrëmjes në të tërë vendin.

Në zonat e verdha, restorantet janë të hapura por duhet të mbyllen në orën 6 pasdite dhe qeveria po debaton Nëse do të lejojë apo jo restorantet të shërbejnë drekën në ditën e krishtlindjes dhe më 26 dhjetor. Pistat e skive do të qëndrojnë të mbyllura po ashtu edhe krocerat. Ministria e shëndetësisë raportoi 20709 raste të reja të mërkurën dhe 684 viktima, duke e cuar totalin në më shumë se 1.6 milionë të infektuar.

The post Ndalohen udhëtimet për festa, Italia merr masa kundër përhapjes së Covid appeared first on Insajderi.

Related posts

Nënkryetari i Juventusit: s’ varemi nga Ronaldo


Nënkryetari i Juventusit, Pavel Nedved këmbëngul se klubi i tij s’ varet  nga Cristiano Ronaldo.

Skuadra e Juventusit sot takohet me Dynamo Kiev me fillim nga ora 21:00, në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, përcjell GazetaBlic Sport.

CR7 kthehet në formacionin startues, pasi ishte munguar në barazimin 1-1 në Benevento gjatë fundjavës.

“Ronaldo do të shënojë 750 gola në karrierën e tij, por ne s’ jemi të varur nga ai,” tha Nedved për Sky Sport Italia.

“Prania e tij ndryshon karakterin e skuadrës, ashtu si edhe Leonardo Bonucci, Giorgio Chiellini apo Gigi Buffon”, përfundoi ai.

/GazetaBlic SportRelated posts

Haaland në dyshim për ndeshjen e sotme ndaj Lazios


Erling Braut Haaland mund të mos startojë sonte ndaj Lazios, pretendon Sky Sports Italia.

Ndeshja mes Lazios dhe Dortmundin zhvillohet sot me fillim nga ora 21:00, në kuadër të fazës së grupeve të Ligës së Kampionëve, përcjell GazetaBlic Sport.

Sipas Sky Sport Italia, Haaland pësoi një goditje në muskul gjatë stërvitjes dje dhe është në dyshim serioz për të filluar këtë mbrëmje.

Haaland është vetëm 20 vjeçar, por tashmë një super yll evropian me 17 gola në 14 ndeshje këtë sezon. Kjo përfshin gjashtë gola në vetëm katër ndeshje të Ligës së Kampionëve, një gol bë çdo 58 minuta në këtë garë.

/GazetaBlic SportRelated posts

Lojtarët e Milanit u stërvitën, pavarësisht se kishin ditë pushimi


Lojtarët e Milanit u paraqitën sot në Milanello për t’u stërvitur edhe pse sot ata ishin në ditën e tyre të pushimit, sipas Sky Sport Italia.

Rossonerët kanë fituar ndaj Fiorentinas me rezultatin 2-0 dhe tashmë janë kryesuesit e renditjes tabelare në Serie A, përcjell GazetaBlic Sport.

Pavarësisht një kishin ditë pushimi nga trajneri i tyre Stefano Pioli, shumica e lojtarëve të Milanit u paraqitën në Milanello për të stërvitur sot.

Vetëm lojtarët e dëmtuar supozohej të shkonin në Milanello për t’iu nënshtruar terapive, por edhe shumë lojtarë që kanë luajtur dje arritën në terrenin e Milanit sot, përfshirë kapitenin e Rossonerëve, Alessio Romagnoli.

/GazetaBlic SportRelated posts

​Edhe në të ardhmen e zezë për Italinë, ‘shpërthen’ Covid-19


Italia regjistroi 541 vdekje sot, krahasuar me 686 të shtunën dhe 20.648 pacientë të ri u regjistruan si të prekur me COVID-19, njoftoi Ministria e Shëndetësisë.

Të shtunën, 26.323 njerëz u sëmurën, që është gjithashtu një rënie prej pak më pak se 6.000 krahasuar me në të ardhmen më parë, raporton Reuters.

The post ​Edhe në të ardhmen e zezë për Italinë, ‘shpërthen’ Covid-19 appeared first on Insajderi.

Related posts

Virologu i njohur gjerman thotë se koronavirusi i ri s’ ka origjinë nga Wuhan


Sëmundja vdekjeprurëse COVID-19 është përhapur në të tërë botën ndërsa studiuesit po punojnë për të gjetur një kurë kundër saj.

Tani, një virolog i lartë gjerman Alexander Kekule tha se virusi koronavirus që ka qenë i shfrenuar në të tërë botën s’ është me origjinë nga qyteti kinez i Wuhan, por një mutacion nga Italia veriore.

Lloji i koronavirusit nga Italia quhet ‘G’ dhe ka mutacione gjenetike, shpjegoi profesori Kekule për televizionin ZDF. Ndoshta do të jetë më ngjitës sesa varianti i zbuluar në Wuhan, i cili dikur ishte epiqendra e shpërthimit të koronavirusit në Kinë.

Më shumë se 99 për qind e rasteve të koronavirusit mund të gjurmohen gjenetikisht në variantin nga Italia dhe madje edhe rastet aktuale të sëmundjes në Kinë ri-importohen nga Evropa dhe pjesa tjetër e botës, konfirmoi organizata gjermane e lajmeve Weser Courier duke cituar virolog.

specialisti gjithashtu vuri në dukje se injoranca e gjatë e Italisë për paralajmërimet nga Kina dhe mungesa e kundërmasave duhet të fajësohet, përndryshe, virusi origjinal mund të vihej nën kontroll, transmeton KosovaPress.

Përhapja vdekjeprurëse e virusit ka krijuar një trazim të madh në të tërë botën duke infektuar më shumë se 61.7 milionë njerëz dhe mbi 1.4 milion të vdekur, ndërkohë që një vaksinë efektive pritet nga tremujori i parë i 2021.Related posts

Evropa regjistron 400,000 viktima me koronavirus


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit.

Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Pesë shtetet që kanë raportuar më së shumti vdekje janë: Mbretëria e Bashkuar (57,551), Italia (53,677), Franca (51,914), Spanja (44,668), dhe Rusia (39,068) transmeton Radio Evropa e Lirë.

Pandemia del nga kontrolli në SHBA

Përgjatë Atlantikut, Shtetet e Bashkuara kanë prekur shifrën e 4 milionë të prekurve me koronavirus në muajin nëntor, më shumë se dyfish në krahasim me shifrat e muajit tetor.

Teksa virusi vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara, vdekjet janë duke arritur në 1,500 në baza ditore.

Prej fillimit të pandemisë, autoritetet amerikane kanë regjistruar më shumë se 266,000 viktima me sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Ndërkohë, numri i të hospitalizuarve ka arritur në 90,000 për herë të parë, çka ka shtyrë shumë shtete dhe qytete që të rrisin masat kufizuese.

“Jemi duke bërë rrumbullakësim fatkeq”, ka thënë mjekja Leana Wen, profesoreshë në Universitetin George Washington, për kanalin televiziv, CNN.

“Shumë shpejt do të tejkalojmë shifrën e më shumë se 2,000 vdekjeve, ndoshta edhe 3,000 apo 4,000 çdo ditë këtu në SHBA”.

“Kemi tre deri në katër muaj të gjatë të dimrit përpara nesh”

Ndonëse përhapja e virusit është duke u ngadalësuar, falë kufizimeve të ashpra në Evropë, ky kontinent vazhdon të jetë në qendër të pandemisë, duke regjistruar më shumë raste sesa SHBA-ja, javën e kaluar.

Në Gjermani, kancelarja Angela Merkel ka thënë se pavarësisht valës së dytë të pandemisë dhe kufizimeve të reja, ky shtet ka kaluar “rrugë të gjatë” prej kur ka shpërthyer virusi në Evropë, në fillim të këtij viti.

“Sot ne dimë më shumë për mënyrat e infektimit, për mënyrat e mbrojtjes së vetes, për simptomat dhe mundësitë e trajtimit”, ka thënë ajo.

Teksa vala e dytë dhe tretë godasin hapësira të mëdha në botë, shpresat tani janë përqendruar në vaksinat e reja, të zhvilluara në Perëndim, të cilat mund të nisin të prodhuari në dhjetor dhe të jenë të qasshme për publikun e gjerë në mesin e vitit 2021.

Meqë vaksinat janë disa muaj larg shpërndarjes masive, ministri gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier, ka thënë se masat e izolimit të pjesshëm në ekonominë më të madhe në Evropë, mund të shtyhen deri në pranverën e vitit të ardhshëm, Nëse infektimi s’ kontrollohet.

“Ne kemi tre deri në katër muaj të gjatë të dimrit përpara nesh”, ka thënë Altmaier për Die Welt.

“Është e mundshme që kufizimet të zbatohen deri në muajt e parë të vitit 2021”, ka thënë ai.

Gjermania ka vendosur masa të kufizimit në fillim të muajit nëntor, që kanë rezultuar me mbyllje të bareve dhe restoranteve, ndonëse shkollat dhe dyqanet kanë mbetur të hapura.

Autoritetet gjermane këtë javë kanë shtyrë masën e izolimit të pjesshëm deri më 20 dhjetor, mirëpo shteti fqinj Franca ka nisur rihapjen e pjesshme më 27 nëntor.

Dyqanet kanë nisur të shesin mallra jo të domosdoshme pasi autoritetet këtë javë kanë njoftuar se masat e izolimit mund të hiqen më 15 dhjetor Nëse përmirësohen shifrat e infektimit.

Veprime të ngjashme janë marrë edhe në Poloni, Holandë, Mbretëri të Bashkuar, Belgjikë, disa pjesë të Italisë dhe gjithandej në Evropë, ndonëse shumë kufizime vazhdojnë të aplikohen, për shkak të shifrave alarmante.

Ndërkohë, në Alpet franceze, protestat janë mbajtur për mbyllje të qendrave të skijimit, restoranteve dhe bareve, gjatë sezonit dimëror.

Në Lodër, policia britanike ka arrestuar mbi 150 persona, në një protestë kundër kufizimeve të lidhura me koronavirus./REL/

Related posts

Evropa regjistron 400,000 viktima me coronavirus


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me coronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit.

Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me coronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Pesë shtetet që kanë raportuar më së shumti vdekje janë: Mbretëria e Bashkuar (57,551), Italia (53,677), Franca (51,914), Spanja (44,668), dhe Rusia (39,068).

Pandemia del nga kontrolli në SHBA

Përgjatë Atlantikut, Shtetet e Bashkuara kanë prekur shifrën e 4 milionë të prekurve me coronavirus në muajin nëntor, më shumë se dyfish në krahasim me shifrat e muajit tetor.

Teksa virusi vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara, vdekjet janë duke arritur në 1,500 në baza ditore.

Prej fillimit të pandemisë, autoritetet amerikane kanë regjistruar më shumë se 266,000 viktima me sëmundjen COVID-19, që shkakton coronavirusi.

Ndërkohë, numri i të hospitalizuarve ka arritur në 90,000 për herë të parë, çka ka shtyrë shumë shtete dhe qytete që të rrisin masat kufizuese.

“Jemi duke bërë rrumbullakësim fatkeq”, ka thënë mjekja Leana Wen, profesoreshë në Universitetin George Washington, për kanalin televiziv, CNN.

“Shumë shpejt do të tejkalojmë shifrën e më shumë se 2,000 vdekjeve, ndoshta edhe 3,000 apo 4,000 çdo ditë këtu në SHBA”.

“Kemi tre deri në katër muaj të gjatë të dimrit përpara nesh”

Ndonëse përhapja e virusit është duke u ngadalësuar, falë kufizimeve të ashpra në Evropë, ky kontinent vazhdon të jetë në qendër të pandemisë, duke regjistruar më shumë raste sesa SHBA-ja, javën e kaluar.

Në Gjermani, kancelarja Angela Merkel ka thënë se pavarësisht valës së dytë të pandemisë dhe kufizimeve të reja, ky shtet ka kaluar “rrugë të gjatë” prej kur ka shpërthyer virusi në Evropë, në fillim të këtij viti.

“Sot ne dimë më shumë për mënyrat e infektimit, për mënyrat e mbrojtjes së vetes, për simptomat dhe mundësitë e trajtimit”, ka thënë ajo.

Teksa vala e dytë dhe tretë godasin hapësira të mëdha në botë, shpresat tani janë përqendruar në vaksinat e reja, të zhvilluara në Perëndim, të cilat mund të nisin të prodhuari në dhjetor dhe të jenë të qasshme për publikun e gjerë në mesin e vitit 2021.

Meqë vaksinat janë disa muaj larg shpërndarjes masive, ministri gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier, ka thënë se masat e izolimit të pjesshëm në ekonominë më të madhe në Evropë, mund të shtyhen deri në pranverën e vitit të ardhshëm, Me kusht që infektimi s’ kontrollohet.

“Ne kemi tre deri në katër muaj të gjatë të dimrit përpara nesh”, ka thënë Altmaier për Die Welt.

“Është e mundshme që kufizimet të zbatohen deri në muajt e parë të vitit 2021”, ka thënë ai.

Gjermania ka vendosur masa të kufizimit në fillim të muajit nëntor, që kanë rezultuar me mbyllje të bareve dhe restoranteve, ndonëse shkollat dhe dyqanet kanë mbetur të hapura.

Autoritetet gjermane këtë javë kanë shtyrë masën e izolimit të pjesshëm deri më 20 dhjetor, mirëpo shteti fqinj Franca ka nisur rihapjen e pjesshme më 27 nëntor.

Dyqanet kanë nisur të shesin mallra jo të domosdoshme pasi autoritetet këtë javë kanë njoftuar se masat e izolimit mund të hiqen më 15 dhjetor Me kusht që përmirësohen shifrat e infektimit.

Veprime të ngjashme janë marrë edhe në Poloni, Holandë, Mbretëri të Bashkuar, Belgjikë, disa pjesë të Italisë dhe gjithandej në Evropë, ndonëse shumë kufizime vazhdojnë të aplikohen, për shkak të shifrave alarmante.

Ndërkohë, në Alpet franceze, protestat janë mbajtur për mbyllje të qendrave të skijimit, restoranteve dhe bareve, gjatë sezonit dimëror.

Në Lodër, policia britanike ka arrestuar mbi 150 persona, në një protestë kundër kufizimeve të lidhura me coronavirus./RELRelated posts

Evropa shënon mbi 400 mijë viktima nga koronavirusi


Evropa ka regjistruar mbi 400,000 viktima me koronavirus, prej kur ka shpërthyer pandemia, ndërkohë që disa pjesë të kontinentit kanë nisur të lirohen nga kufizimet apo masat e izolimit.

Tetë muaj prej kur është shpallur pandemia, autoritetet evropiane kanë konfirmuar 400,949 viktima me koronavirus, bazuar në Qendrën Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve.

Pesë shtetet që kanë raportuar më së shumti vdekje janë: Mbretëria e Bashkuar (57,551), Italia (53,677), Franca (51,914), Spanja (44,668), dhe Rusia (39,068).

Pandemia del nga kontrolli në SHBA
Përgjatë Atlantikut, Shtetet e Bashkuara kanë prekur shifrën e 4 milionë të prekurve me koronavirus në muajin nëntor, më shumë se dyfish në krahasim me shifrat e muajit tetor.

Teksa virusi vazhdon të përhapet në Shtetet e Bashkuara, vdekjet janë duke arritur në 1,500 në baza ditore.

Prej fillimit të pandemisë, autoritetet amerikane kanë regjistruar më shumë se 266,000 viktima me sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Ndërkohë, numri i të hospitalizuarve ka arritur në 90,000 për herë të parë, çka ka shtyrë shumë shtete dhe qytete që të rrisin masat kufizuese.

“Jemi duke bërë rrumbullakësim fatkeq”, ka thënë mjekja Leana Wen, profesoreshë në Universitetin George Washington, për kanalin televiziv, CNN.

“Shumë shpejt do të tejkalojmë shifrën e më shumë se 2,000 vdekjeve, ndoshta edhe 3,000 apo 4,000 çdo ditë këtu në SHBA”.

“Kemi tre deri në katër muaj të gjatë të dimrit përpara nesh”
Ndonëse përhapja e virusit është duke u ngadalësuar, falë kufizimeve të ashpra në Evropë, ky kontinent vazhdon të jetë në qendër të pandemisë, duke regjistruar më shumë raste sesa SHBA-ja, javën e kaluar.

Në Gjermani, kancelarja Angela Merkel ka thënë se pavarësisht valës së dytë të pandemisë dhe kufizimeve të reja, ky shtet ka kaluar “rrugë të gjatë” prej kur ka shpërthyer virusi në Evropë, në fillim të këtij viti.

“Sot ne dimë më shumë për mënyrat e infektimit, për mënyrat e mbrojtjes së vetes, për simptomat dhe mundësitë e trajtimit”, ka thënë ajo.

Teksa vala e dytë dhe tretë godasin hapësira të mëdha në botë, shpresat tani janë përqendruar në vaksinat e reja, të zhvilluara në Perëndim, të cilat mund të nisin të prodhuari në dhjetor dhe të jenë të qasshme për publikun e gjerë në mesin e vitit 2021.

Meqë vaksinat janë disa muaj larg shpërndarjes masive, ministri gjerman i Ekonomisë, Peter Altmaier, ka thënë se masat e izolimit të pjesshëm në ekonominë më të madhe në Evropë, mund të shtyhen deri në pranverën e vitit të ardhshëm, Me kusht që infektimi s’ kontrollohet.

“Ne kemi tre deri në katër muaj të gjatë të dimrit përpara nesh”, ka thënë Altmaier për Die Welt.

“Është e mundshme që kufizimet të zbatohen deri në muajt e parë të vitit 2021”, ka thënë ai.

Gjermania ka vendosur masa të kufizimit në fillim të muajit nëntor, që kanë rezultuar me mbyllje të bareve dhe restoranteve, ndonëse shkollat dhe dyqanet kanë mbetur të hapura.

Autoritetet gjermane këtë javë kanë shtyrë masën e izolimit të pjesshëm deri më 20 dhjetor, mirëpo shteti fqinj Franca ka nisur rihapjen e pjesshme më 27 nëntor.

Dyqanet kanë nisur të shesin mallra jo të domosdoshme pasi autoritetet këtë javë kanë njoftuar se masat e izolimit mund të hiqen më 15 dhjetor Me kusht që përmirësohen shifrat e infektimit.

Veprime të ngjashme janë marrë edhe në Poloni, Holandë, Mbretëri të Bashkuar, Belgjikë, disa pjesë të Italisë dhe gjithandej në Evropë, ndonëse shumë kufizime vazhdojnë të aplikohen, për shkak të shifrave alarmante.

Ndërkohë, në Alpet franceze, protestat janë mbajtur për mbyllje të qendrave të skijimit, restoranteve dhe bareve, gjatë sezonit dimëror.

Në Lodër, policia britanike ka arrestuar mbi 150 persona, në një protestë kundër kufizimeve të lidhura me koronavirus./relRelated posts

Dresevic fantastik në Holandë, asiston në golin e skuadrës së tij


Pippo Inzaghi lavdëroi lojtarët e tij të Beneventos për një barazim 1-1 kundër Juventusit. ‘Ne mund ta kishim fituar Nëse do të ishim pak më të zgjuar.’

Le Streghe me të vërtetë e kanë gjetur formën e tyre përsëri pas pesë humbjeve radhazi në të gjitha garat, pasi ata mundën Fiorentina 1-0 javën e kaluar dhe këtë mbrëmje u kthyen nga goli i Alvaro Morata për të mbajtur Juventusin 1-1 në barazim, përcjell GazetaBlic.

“Disa muaj më parë po luftonim në fusha me baltë në Serie B, tani po mbajmë Juventusin, dhe madje mund ta kishim fituar Nëse do të ishim pak më të zgjuar” tha fillimisht Inzaghi, përcjell GazetaBlic.

“Këta djem meritojnë të shijojnë këtë mbrëmje, ata kanë bërë aq mirë gjatë 18 muajve të fundit. Kur merr një rezultat kundër Juventusit, një prej skuadrave më të mira në Evropë, të duhet gjithçka për të ecur në mënyrën tënde ”, tha Inzaghi për Sky Sport Italia.

“Ne ishim me staf të shkurtër, pasi Tuia ishte jashtë për një muaj, Maggio shtrëngoi dhëmbët si një kapiten i vërtetë për të luajtur sa më shumë që të mundte. s’ më kishin mbetur më lojtarë, por djemtë dhanë gjithçka dhe arritën diçka të jashtëzakonshme.

“Ju do të mendonit se shmangia e humbjes ndaj Juventusit ishte praktikisht e pamundur, por duke parë ata duke stërvitur gjatë ditëve të fundit, unë pata një informacion që mund ta bënim. Ata do ta shijojnë këtë, mbasi është hera e parë që Benevento ka një rezultat kundër Juventusit. ”

Benevento ka humbur ndaj Interit, Napolit dhe Romës, por gjithmonë e lufton atë me vendosmëri dhe një qasje sulmuese.

“Unë u ktheva në Lega Pro, fitova përvojë në Serie C, Serie B, doja të mësoja dhe të filloja nga e para. Kemi humbur një play-off në promovim me Cittadella pak më shumë se një vit më parë dhe ishim kaq të dëshpëruar, por më pas thyem të gjitha rekordet e Serie B.

“Sonte duke parë djemtë e mi kaq krenarë dhe Presidentin kaq të kënaqur me ta, është shumë e kënaqshme” përfundoi Inzaghi.

/GazetaBlic/

The post E ndali Juventusin me skuadrën e tij, trajneri Inzaghi: Kishim mundësi edhe të fitonim appeared first on GazetaBlic.

Related posts

Evropa gradualisht lehtëson masat kufizuese për koronavirus, SHBA-ja bën thirrje për “qëndrim në shtëpi”


Një mori shtetesh evropiane janë duke lehtësuar gradualisht masat kufizuese për luftim të koronavirusit, ndërkohë që në Shtetet e Bashkuara po bëhet thirrje për qëndrim në shtëpi teksa rritet numri i të infektuarve me këtë virus.

Qarku i Llos Angjellesit do të nisë së zbatuari urdhrin trejavor “më të sigurt në shtëpi” për 10 milionë banorë, duke nisur nga java e ardhshme, pas raportimit të më shumë se 4,500 rasteve ditore me koronavirus një javë më parë.

Ky urdhër u ndalon banorëve që të mblidhen me të tjerët jashtë shtëpisë, mirëpo lejon organizimet fetare dhe protestat, meqë janë të mbrojtura me kushtetutë.

Restorantet në këtë qark veçse janë të mbyllura, mirëpo dyqanet dhe bizneset tjera jo të domosdoshme do të mbeten të hapura me kapacitet të kufizuar.

Numri i të infektuarve me koronavirus, i të hospitalizuarve dhe të vdekurve, është rritur në Shtetet e Bashkuara së fundmi, çka ka nxitur masa kufizuese në shumë shtete dhe qytete.

në të ardhmen pasi amerikanët kanë festuar Ditën e Falënderimeve, qendrat tregtare janë përballur me numër më të vogël konsumatorësh për këtë festë.

Shitjet pritet të rriten përmes shërbimeve online.

Ndonëse përhapja e virusit vazhdon të ulet, falë masave kufizuese, Evropa vazhdon të jetë në qendër të pandemisë, duke regjistruar më shumë raste të infektimit sesa SHBA-ja javën e kaluar.

Disa shtete evropiane janë duke lehtësuar masat në prag të sezonës së festare, marrë parasysh ndikimin e tyre në ekonomi në kohën e Festës së Krishtlindjes.

Dyqanet do të mund të shesin mallra jo të domosdoshme në Francë nga 27 nëntori, kanë njoftuar autoritetet, duke bërë të ditur se izolimi kombëtar mund të hiqet më 15 dhjetor, Po qe se shifrat për koronavirus përmirësohem.

Belgjika ka njoftuar se dyqanet mund të rihapen më 1 dhjetor, mirëpo izolimi i pjesshëm do të zbatohet deri në mesin e muajit janar.

Italia do të lehtësojë kufizimet në pesë rajone nga 29 nëntori, derisa Irlanda ka njoftuar se do të lejojë hapjen e disa bizneseve.

Në nivel global, autoritetet shëndetësore kanë regjistruar më shumë se 61 milionë persona të infektuar me koronavirus dhe 1.4 milion viktima të lidhura me sëmundjen COVID-19, që shkakton koronavirusi.

Shifrat reale besohet se janë shumë më të mëdha, si pasojë e mungesës së testimeve në shumë vende dhe mënyrave të ndryshme të raportimit të viktimave./RELRelated posts

Gjermania shënon mbi 21.000 raste me Covid-19 për herët a vonë
Instituti gjerman për sëmundje ngjitëse “Robert Koch” ka njoftua se gjatë 24 orëve të kaluara në Gjermani janë shënuar 21.695 raste të reja të koronavirusit.

Në këtë mënyrë, numri i përgjithshëm i rasteve të sëmundjes së re në ekonominë më të fuqishme evropiane shkoi në 1.028.089, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.

Përpos infektimeve, gjatë kësaj periudhe u regjistruan edhe 379 viktima të reja dhe numri i përgjithshëm i të vdekurve nga pandemia shkoi në 15.965.

Ndryshe, qeveria gjermane tashmë i ka larguar kontrollet kufitare me shtetet anëtare të Bashkimit Evropian dhe me disa vende të tjera.

Ndonëse është në mesin e shteteve evropiane me numrin më të lartë të personave të infektuar, Gjermania ka regjistruar shumë më pak viktima se Britania e Madhe, Franca, Italia e Spanja.

Related posts

Është hedhur shorti për 1/8 e Coppa Italia, mësoni çiftet


Janë mësuar tashmë çiftet për 1/8 e kupës së Italisë.

Skuadrat favorite kanë mësuar kundërshtarët, ndërsa s’ pritet të kenë probleme në këtë rund, pasi do të jenë në cilësinë e nikoqirëve, përcjell GazetaBlic.

Fituesi aktual i trofeut të dytë për nga rëndësia në Apenine, Napoli, do të luajë përballë Empolit, ndërsa në çerekfinalen hipotetike do të ndeshet me fituesin e duelit Roma – Spezia.

Juventusi do të ndeshet me Genoan, derisa pritet të ketë punë të lehtë edhe në çerekfinale, gjithmonë në kualifikohet, pasi atje do të përballet me njërën nga skuadrat Sassuolo – Spal.

/GazetaBlic/Related posts

Ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e COVID-19Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht në njoftime shtypi.

Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë të premten se akoma s’ është e qartë Po qe se vaksinat kundër COVID-19 mund të reduktojnë aftësinë e njerëzve për të përhapur virusin.

“Është me të vërtetë e rëndësishme që të fillojmë të marrim më shumë informacion në lidhje me atë që bëjnë vaksinat, jo vetëm për parandalimin e sëmundjes, por për të parandaluar marrjen e virusit,” tha zonja O’Brien.

Kompania britanike farmaceutike AstraZeneca tha të enjten se po bashkëpunon me rregullatorët qeveritarë në hetimin e një gabimi prodhimi të një vaksine eksperimentale për COVID-19.

Kompania farmaceutike dhe Universiteti i Oksfordit kanë pranuar se një dozë më e ulët e vaksinës ka rezultuar më efektive sesa një dozë e plotë, sipas një zëdhënësi i cili foli pasi shefi ekzekutiv i AstraZeneca-s tha që një gjykim i mëtejshëm global ishte i mundshëm. Deklarata vjen ndërsa kompania përgatitet të sigurojë një sasi të vogël të ilaçit përpara planeve për të shpërndarë 4 milion doza të vaksinës deri në fund të vitit.

Kompania farmaceutike me bazë në Angli tha në fillim të kësaj jave se vaksina e tyre në tërësi ishte 70% efektive, por kishte dallime midis dy dozave. Njëra ishte 90% efektive. Tjetra ishte 62%.

Edhe kompanitë Pfizer dhe Moderna kanë njoftuar rezultatet fillestare nga provat në fazën e vonë që tregojnë se vaksinat e tyre ishin gati 95% efektive.

Ndërkohë, në Shtetet e Bashkuara, ku numri i rasteve të koronavirusit ishte pranë 13 milion, sipas Universitetit Johns Hopkins, pandemia bëri që në ditën më intensive për blerjet, e Premtja e Zezë, turmat e blerësve ishin të vogla në dyqanet në të gjithë vendin. Shumë dyqane po përdorin blerjet në internet.

Numri i pacientëve me COVID-19 që po trajtohen në spitalet në të gjithë Shtetet e Bashkuara arriti në 90,000 të premten pas gati dyfishimit në muajin e fundit, sipas agjencisë së lajmeve Reuters. Shtrimet në spital vijnë pas disa javësh të rritjes së normave të infeksionit në Shtetet e Bashkuara dhe kanë rritur shqetësimet se grumbullimet për festën e Falënderimeve këtë javë me familjen dhe miqtë do të çonin në më shumë infeksione dhe shtrime në spital.

Në Irlandë, qeveria tha se do të lejojë dyqanet, restorantet dhe palestrat të rihapen javën tjetër pas raundit të fundit të mbylljeve. Kryeministri Micheal Martin tha se udhëtimi do të lejohet midis qarqeve në javën para Krishtlindjes.

“Tani kemi mundësinë të shijojmë një Krishtlindje të ndryshme, por të veçantë,” tha ai në një fjalim televiziv.

Zyrtarët në Francë thanë se niveli i infeksioneve të reja të koronavirusit u ngadalësua përsëri të premten, ndërsa vendi përgatitet të lejojë rihapjen të shtunën të dyqaneve.

Italia po sheh gjithashtu një rënie graduale të shtrimeve në spital nga koronavirusi, duke bërë që qeveria të njoftojë se do të lehtësojë kufizimet në pesë rajone nga e diela, duke përfshirë rajonin e populluar të Lombardisë.

Numri i infeksioneve të koronavirusit në Gjermani arriti në 1 milion të premten. Qendra për kontrollin e sëmundjeve në vend, Instituti Robert Koch, raportoi 22,806 raste brenda natës, duke e çuar totalin e vendit që nga fillimi i epidemisë në më shumë se 1 milion.

Irani të premten njoftoi se zyrat e tij qeveritare do të funksiononin vetëm me staf thelbësor për shkak të një rritjeje të rasteve të koronavirusit. Zyrtarët raportuan një numër rekord të rasteve të reja të premten – 14,051 – duke e çuar totalin e vendit në më shumë se 922,000.

Në zhvillime të tjera, shteti i dytë më i madh i Australisë, Victoria, s’ ka regjistruar asnjë infeksion ose vdekje të re nga koronavirusi në 28 ditët e fundit, thanë zyrtarët shëndetësorë të premten.

Shteti s’ kishte ndonjë rast aktiv pasi pacienti i fundit COVID-19 u lirua nga spitali të hënën.

ndërsa Victoria ka arritur standardin 28-ditor, i pranuar gjerësisht nga specialistët shëndetësorë si eliminimin e virusit nga komuniteti, rastet e infeksioneve të koronavirusit janë zbuluar në pjesë të tjera të vendit.

Në Amerikën Latine, Presidenti Brazilian Jair Bolsonaro tha të enjten se do të refuzonte një vaksinë të koronavirusit, deklaratat më e fundit e tij me skepticizëm ndaj vaksinës.

“Po ju them, s’ do ta marr. Është e drejta ime,” tha ai në komente të transmetuara në disa platforma të mediave sociale.

Brazili, me më shumë se 6 milion raste COVID-19, është i dyti vetëm pas Shteteve të Bashkuara dhe Indisë, dhe me më shumë se 171,000 vdekje, është prapa vetëm Shteteve të Bashkuara, sipas Qendrës së Kërkimeve Johns Hopkins Coronavirus.

Related posts

Ish-futbollisti i “Zonjës së Vjetër”: Maradona do të jetonte akoma, Vetëm po të do të luante për Juventusin dhe jo Napolin


Një deklaratë tejet interesante ka ardhur nga Italia.

Ish-futbollisti i “Zonjës së Vjetër”, Antonio Cabrini, ka lëshuar një deklaratë të çuditshme pas vdekjes së Maradonës, përcjell GazetaBlic.

Sipas “La Repubblica”, Cabrini, në një prononcim për “TV Ispina” ka thënë se Maradona po të luante për Juventusin, do të jetonte edhe më tutje.

Kjo deklaratë s’ u pritë aspak mirë, sidomos në këto momente tejet të vështira, në veçanti në qytetin napoletan, që edhe më tutje po e vajtojnë idolin e tyre, që vdiq para dy dite, për shkak të një sulmi në zemër.

Megjithatë, ish-lojtari bianconer ka reaguar shpejtë, duke thënë se deklarata e tij është keqkuptuar, por e kishte fjalën që atmosfera në qytetin e Torinos do të ishte ndryshe nësa ai dikur do ta djersinte fanellën “bardhë e zi”, teksa aspak në fund ka kërkuar falje për secilin që është ofenduar.

/GazetaBlic/Related posts

Si Italia ndërtoi aksidentalisht hotelin perfekt të epokës së Covid!


Arkitektë të mesjetës, qytetet e shkreta dhe fshatrat e largëta, ajo që tingëllon si përbërësit e një filmi horror mund të jetë në të vërtetë receta për hotelin perfekt të epokës Covid.

Që nga vitet 1990, Italia ka qenë pioniere e një modeli turizmi të njohur si “albergo diffuso” – ose hotel i shpërndarë. Këto lloj formatesh përfshijnë instalimin e një hoteli të plotë në ndërtesa të ndryshme të një fshati kryesisht të braktisur.

Shumica e këtyre fshatrave shekullorë kanë vuajtur nga shpopullimi ndërsa banorët lëvizin në qytete më të mëdha në kërkim të punës – i njëjti problem që ka frymëzuar shumë fshatra italianë të shesin shtëpi për shumë pak lekë.

Sipërmarrësit e hotelerive i kanë marrë këto qytete fantazmë dhe i kanë shndërruar ato në banesa shpesh luksoze, me turistët në gjendje të qëndrojnë në ndërtesën e tyre individuale, por më pas të hanë në një restorant ose ndoshta të vizitojnë një SPA të instaluar në një pjesë tjetër të fshatit.

ndërsa udhëtimet fillojnë të kthehen me perspektivën e një vaksine, ka të ngjarë që shumë turistë të favorizojnë akomodimin që ofron mundësinë e distancës shoqërore, dhe pikërisht në këto lloj hotelesh ku çdo gjë bëhet më e thjeshtë në një kohë pandemie.

o.j/dita

Related posts

Ndryshime te Juventus për ndeshjen e fundjavës, Ronaldo s’ luan ndaj Benenventos


Cristiano Ronaldo thuhet se do të pushojë kur Juventusi viziton Benevento të Shtunën, por Leonardo Bonucci kthehet.

Ndeshja luhet të shtunën në ora 17:00. Sipas Sky Sport Italia, trajneri Andrea Pirlo ka vendosur të ndryshojë skuadrën e tij për udhëtimin në Stadio Vigorito.

Ronaldo po lufton me Zlatan Ibrahimovic për rolin e golashënuesit më të mirë në Serie A, por duket se ai s’ do të jetë në gjendje t’i shtojë numrit të tij të golave në këtë fundjavë, përcjell GazetaBlic.

Është raportuar se Ronaldo do të mbetet prapa në Torino për të pushuar dhe rikuperuar, që do të thotë Paulo Dybala ose Dejan Kulusevski mund të fillojnë me Alvaro Morata.

Danilo gjithashtu mund të pushojë, Me kusht që Bonucci është në gjendje që jo vetëm të kthehet në skuadër, por edhe të fillojë ndeshjen.

Giorgio Chiellini dhe Merih Demiral janë akoma jashtë fushe.

/GazetaBlic/Related posts

Italia shënon shifra rekord me COVID, 822 viktima dhe mbi 29 mijë të prekur në 24 orë


Shifra rekord janë shënuar ditën e sotme në Itali nga COVID-19, ku janë regjistruar 822 viktima dhe 29 003 raste pozitive.

Pavarësisht kufizimeve nga qeveria italiane për qarkullimin e qytetarëve, duket se numri i rasteve të reja vijon të rritet çdo ditë.

në të ardhmen më parë u shënuan 722 viktima, ndërsa sot u shënuan 100 viktima më shumë duke arritur një shifër të lartë.

Tani rastet totale të Covid-19 tejkalojnë një milion dhe gjysmë, duke arritur në 1,509,875 në total që nga fillimi i pandemisë.Related posts

“Dora e Zotit” në duar të Zotit


Në fushën e futbollit, ai konsiderohej një gjeni ndërsa jashtë saj ai ishte një personazh i njohur praktikisht kudo, nga të gjithë.

Futbollisti i madh argjentinas dhe botëror, legjenda e futbollit, Diego Maradona ka humbur jetën ditën e  mërkurë, në moshën 60 vjeçare.

Maradona ka lindur më 30 tetor 1960 në Villa Fiorito, një lagje e varfër në periferi të Buenos Aires.

I rritur në varfëri, ai nënshkroi kontratën e tij të parë profesionale në futboll në moshën pesëmbëdhjetë vjeçare dhe mbështeti familjen e tij që nga ajo ditë.

Sulmuesi legjendar pësoi arrest kardiak në shtëpinë e tij në Tigre të mërkurën, ku ishte duke u rikuperuar nga operacioni i fundit i trurit.

Vetëm pak ditë më parë, Maradona kishte kryer një operacion për mpiksjen e gjakut në tru, ndërsa më herët ishte prekur edhe nga koronavirus.

Maradona konsiderohet si një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, pasi si kapiten i Argjentinës doli triumfues i Kupës së Botës së vitit 1986 në një nga katër paraqitjet në turneun Botëror midis viteve 1982 dhe 1994.

Ishte i guximshëm, i shpejtë dhe krejtësisht i paparashikueshëm. Ishte një mjeshtër sulmi, duke dribluar topin lehtë nga një këmbë në tjetrën ndërsa vraponte dhe garonte në fushë. Këmba e tij majtë ishte shkatërruese për secilin kundërshtar në fushë. Ishte arma e tij më e fuqishme.

Ai ishte gjithashtu i njohur për golin e tij ‘Dora e Zotit’ kundër Anglisë në çerekfinalen e vitit 1986, kur shutoi topin mbi kokë të portierit të Anglisë Peter Shilton pasi paraprakisht e kishte prekur me dorë në një incident i cili kaloi pa u vërejtur nga arbitri kryesor i ndeshjes.

Mosha e vjetër s’ ishte kurrë një opsion për Diego Armando Maradonën. Ai ishte lloji më i keq i fëmijës, dikush që s’ u rrit kurrë. I vetmi vend ku ai kishte një sens përgjegjësie ishte fusha e futbollit. E vetmja herë kur ai s’ lëshoi pe kurrë ishte kur ai kishte një top në këmbët e tij. Apo dorën e tij.

Ai ishte më shumë si një adoleshent i tejkënaqur i cili kurrë s’ e kuptoi se ku ishin kufijtë e ndalesës. Futbolli është një strehë edhe përkundër moshës madhore, për të gjithë, megjithëse; një vend ku lojtarët dhe tifozët mund të veprojnë si fëmijë.

Sa i mirë ishte Maradona? Askush s’ ishte më i mirë se ai. Loja e futbollit ishte e vetmja rrugëdalje për pjekurinë e tij. Ai ishte aq i talentuar, jashtëzakonisht shumë, saqë mund të fitonte një lojë më vete.

Paraqitja e parë e Maradonës ishte për klubin ‘Argentinos Juniors’ para se të siguronte një lëvizje në ‘Boca Juniors’. Pas vetëm një sezoni të plotë me këtë klub, ai u transferua në Barcelonë për një çmim rekord botëror prej 5 milion funtash britanikë, ku ai ndihmoi Barcelonën të fitojë titullin e Copa del Rey dhe Superkupën Spanjolle duke marrë aplaudime të mëdha edhe jashtë fushe gjatë El Clasicos nga rivali i përjestshëm, Real Madrid.

Pas dy sezonesh në Spanjë, Maradona u bashkua me Napolin, ku ai ndihmoi skuadrën italiane që të sigurojë dy tituj të Serisë A dhe Kupën e Italisë, si dhe Kupën e Uefa 1988/89.

Pas një periudhe të shkurtër me ‘Sevillan’, Maradona u kthye në Argjentinë me ‘Newell’s Old Boys’, para se të përfundonte karrierën e tij përsëri në ‘Boca Juniors’ ku doli në pension në  vitin 1997.

Por ishte rekordi i tij ndërkombëtar që i dha jehonë të madhe popullaritetit të tij si dhe la gjurmë të pashlyeshme në  trashëgiminë e tij sportive, me 34 gola në 91 paraqitje për Agjentinën duke përfshirë fitoren e famshme të Kupës së Botës në vitin 1986. Ai udhëhoqi Argjentinën përsëri në Kampionatin Botëror të Futbollit Italia 1990, ku Argjentina mezi arriti të mbajnë statusin e saj si kampion bote pas një humbje në finalen e këtij kampionati me rezultat 1-0 kundër Gjermanisë Perëndimore.

Në Kampionatin e radhës të Botës në Futboll, SHBA 1990, me gjithë faktin se Maradona mbante peshën dhe titullin e kapitenit të Argjentinës për të tretën herë radhazi në një kampionat Botëror, kokëulur dhe i turpëruar, Maradona ai u  detyrua të largohet nga ky kampionat pasi doli pozitiv në testin për efedrinë. Këtu edhe merr funda epoka e artë e Maradonës në skenën ndërkombëtare të futbollit sa i pëket paraqitjeve në nivel shtetesh.

Megjithatë fama e tij kolosale mbeti e tejkufishme edhe për shumë kohë. Përgjithmonë.

Vdekja e tij, relativisht, e hershme, ka shkaktuar reagime të shumta kudo andaj bota sot, me pikëllim të madh, vajton humbjen e një prej futbollistëve më të mëdhenj ndonjëherë.

Argjentina, Napoli dhe bota e futbollit kishin ditë zie të mërkurën pas lajmit të vdekjes së Diego Maradonas, në sytë e shumë njerëzve lojtari më i mirë i të gjitha kohërave, si pasojë e një sulmi në zemër. Maradona vdiç në moshën 60 vjeçare.

Presidenti argjentinas Alberto Fernández, i cili ka shpallur tri ditë zie kombëtare, tha se Maradona e kishte çuar vendin e tij në “pikën më të lartë të botës” me shfaqjet e tij prej artisti në Kupën e Botës së vitit 1986 në Meksikë. “Na keni bërë jashtëzakonisht të lumtur”, ka shkruar ai. “Ishit më i madhi nga të gjithë. Faleminderit që ekzistove, Diego. Do të na mungosh gjithë jetën ”.

Kur lajmi për vdekjen e tij u bë i ditur, disa transmetues të lajmeve në Argjentinë s’ mund t’i mbanin lotët. “Një pjesë e fëmijërisë sonë ka humbur jetën,” ishin fjalët e një prezantuese në kanalin televiziv argjentinas. “Mendova se ai s’ mund të vdiste kurrë”, deklaronte një tjetër.

Ylli argjentinas Lionel Messi, të cilin shumë e konsiderojnë si Maradonën e ditëve të sotme, tha se ishte një “ditë shumë e trishtuar”.

“Ai na la mirëpo ai s’ shkon askund meqë Diego është i përjetshëm. Unë i mbaj të gjitha momentet e bukura të jetuara me të dhe doja t’u dërgoja ngushëllimet dhe urimet e mia të gjithë miqve dhe familjes së tij,” ka shkruar Messi në profilin e tij në Instagram.

Pelé, një tjetër legjendë e lojës, shkroi në Twitter: “Unë kam humbur një mik të madh dhe bota humbi një legjendë. Ka akoma shumë për të thënë, por tani për tani, Zoti i dhëntë forcë anëtarëve të familjes së tij. në të ardhmen, shpresoj, ne do të luajmë futboll së bashku në parajsë “.

Ndërkohë, ylli i Juventusit, Cristiano Ronaldo i tha lamtumirë një “gjeniu të përjetshëm”.

Një nga më të mirët ndonjëherë. Një magjistar i pashembullt. Ai iku shumë shpejt, mirëpo lë një trashëgimi të madhe dhe një boshllëk që s’ do të plotësohet kurrë. Pusho në paqe. s’ do të harrohesh kurrë”, shkroi Ronaldo në Twitter.

Ndërkohë që ndikimi i tij në futboll s’ do të harrohet kurrë, Maradona e tejkaloi edhe këtë sport. Ai ishte më shumë se sporti, shumë më shumë se sa futbolli. Ai ishte legjendë në vete dhe si i tillë do të mbetet gjithmonë.Related posts

Gjermania kërkon marrëveshje të BE-së për të mbyllur qendrat e skijimit


Gjermania po kërkon një marrëveshje me vendet evropiane, për të mbajtur qendrat e skijimit të mbyllura deri në fillim të janarit.

Kjo masë po kërkohet nga ana e Gjermanisë, për të frenuar përhapjen e koronavirusit të ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.

“Unë do ta them këtë hapur. s’ do të jetë e lehtë, por ne do të përpiqemi”, tha kancelarja gjermane, Angela Merkel, pasi foli me udhëheqësit rajonalë të Gjermanisë.

Lajmi u bë i ditur derisa Gjermania zgjati masën e izolimit të pjesshëm, deri më 20 dhjetor.

Që në fillim të pandemisë, disa nga zonat e përhapjes së koronavirusit në Evropë ishin në vendpushimet e skijimit.

Kryeministri italian, Giuseppe Conte, ka mbështetur shtyrjen e fillimit të sezonit të skijimit, por ka theksuar nevojën për një zgjidhje evropiane.

“Me kusht që Italia vendos të mbyllë të gjitha qendrat e saj të skijimit, pa ndonjë mbështetje nga Franca, Austria dhe vendet e tjera, atëherë turistët italianë do të rrezikonin të shkonin jashtë vendit, dhe të bartnin virusin përsëri në Itali”, i tha ai TV La7 në fillim të kësaj jave.

Shumë italianë u drejtohen qendrave të skijimit gjatë pushimeve, për festat e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri.

Kjo është periudhë shumë e rëndësishme për ekonominë lokale të shumë vendpushimeve në të gjithë Evropën.

Presidenti francez, Emmanuel Macron, e bëri të qartë të martën se, vendpushimet në Francë do të qëndronin të mbyllura deri në Vitin e Ri.

Por, Austria ka shprehur shqetësim për një plan të përbashkët evropian të mbylljes së qendrave të skijimit.

Ministri i Financave në Austri, Gernot Blumel, tha se Me kusht që BE-ja detyron zonat e skijimit të qëndrojnë të mbyllura, “atëherë ata do të duhet të paguajnë për të”.

Kompensimi do të arrinte vlerën e miliarda eurove.

Zvicra s’ është në Bashkimin Evropian dhe, ndryshe nga destinacionet e tjera alpine, vendpushimet e saj janë tashmë të hapura, kështu që skiatorët mund të drejtohen atje.

Të mërkurën, Qeveria gjermane njoftoi gjithashtu zgjatjen e bllokimit të pjesshëm, me rregulla më të rrepta që kufizojnë tubimet private në pesë persona.

Udhëheqësit gjermanë gjithashtu kanë vendosur që për Krishtlindje, të lejohen tubimet deri në dhjetë persona. Kjo masë do të vlejë nga 23 dhjetori deri më 1 janar.

Javën e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi se Evropa po përballet me një rritje të rasteve me koronavirus.

Vendosja e kufizimeve të reja kanë çuar në një ulje të numrit të të infektuarve, por ekziston frika se situata me pandeminë mund të përkeqësohet gjatë dimrit, transmeton BBC. /RELRelated posts

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi


në të tërë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave.

Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak të pandemisë, kishin rritur nivelin e dhunës, duke i lënë ato të ekspozuara ndaj një rreziku më të madh.

Kombet e Bashkuara thanë se, që nga shpërthimi i pandemisëCOVID-19, të gjitha llojet e dhunës ndaj grave dhe vajzave, veçanërisht dhuna në familje, ishin intensifikuar.

“Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi. Ajo gjithashtu ka nevojë për reagimin tonë global dhe të koordinuar”, tha drejtorja ekzekutive e agjencisë së Kombeve të Bashkuara “UN Women”, Phumzile Mlambo-Ngcuka në një deklaratë.

Vitin e kaluar, 243 milionë gra dhe vajza kanë përjetuar dhunë seksuale ose fizike nga partneri i tyre.

Këtë vit, raportet theksojnë se ka pasur rritje të dhunës, zyrtarja e OKB-s.

Në qytetin turk të Stambollit, disa qindra njerëz u mblodhën për të protestuar kundër dhunës në familje ndaj grave.

Një grua që mori pjesë në protestë, por që s’ pranoi të identifikohet, i tha agjencisë Reuters: “Ligji s’ i mbron gratë ashtu siç duhet. Ne jemi këtu për t’u dëgjuar zëri jonë. Ka vrasje të grave që ndodhin pothuajse çdo ditë në këtë vend, por njerëzit që po kryejnë krimin janë të lirë “.

Itali, protestuesit u mblodhën jashtë parlamentit duke mbajtur parulla me mbishkrimin “Gratë s’ janë lodra”. Italia kishte një nga masat e izolimit më të rrepta në botë, midis marsit dhe majit, për shkak të pandemisë. Karantina ka krijuar kushte për rritje të vrasjeve të grave nga anëtarët e familjes në të njëjtën shtëpi, sipas një studimi nga Instituti Italian i Kërkimeve Ekonomike dhe Sociale. “Ne kemi qenë dëshmitarë të një rritjeje të dhunës në familje gjatë masave të izolimit”, tha protestuesja, Serena Freddi, raporton TCh.

“Kjo tregon se shtëpia është akoma një vend konflikti dhe dhune për gratë”, shtoi ajo.

Spanja mbajti një minutë heshtje për gratë e vrara dhe në Portugali, organizata vëzhguese OMA, tha se deri më tani, gjatë këtij viti, 30 gra ishin vrarë, gjysma e tyre viktima të dhunës në familje.

Ministri i Brendshëm i vendit, Eduardo Cabrita, tha se kishte një rënie prej 6% të numrit të ankesave në lidhje me dhunën në 10 muajt e parë të vitit 2020 nga një vit më parë. Kjo, sipas tij, tregon se gratë e kanë pasur më të vështirë gjatë izolimit të kërkojnë ndihmë.

Në Gjermani, kancelarja, Angela Merkel, tha se “statistikat tregojnë se çdo 45 minuta një grua në vendin tonë sulmohet nga partneri i saj aktual ose nga ish-partneri”.

“Këto janë fakte mizore. Çdo rast i vetëm tregon një histori të tmerrshme. Ne kurrë s’ duhet ta kthejmë kokën anash kur vajzat ose gratë kërcënohen me dhunë ose sulmohen”, tha ajo.Related posts

Atalanta bëhet vetëm skuadra e dytë italiane që fiton në “Anfield Road”, Gasperini shumë i lumtur!


Gian Piero Gasperini beson se Atalanta mori fitoren e saj historike jashtë Liverpoolit prejse ata shprehën konceptet e tyre të futbollit shumë mirë.

Ishte një ndryshim i taktikës, duke rënë Duvan Zapata dhe Luis Muriel për të përdorur Josip Ilicic dhe Papu Gomez si sulmues në një lëvizje 3-5-2.

La Dea është vetëm skuadra e dytë italiane që fiton në Anfield në Ligën e Kampionëve pas Fiorentinës në dhjetor 2009, dhe italianët e pestë që fitojnë këtu në të gjitha garat.

“Unë isha në Genova për shumë vite, kështu që ata më treguan për atë fitore të famshme këtu në 1992,” i tha Gasp Sky Sport Italia, përcjell GazetaBlic.

Të tjerët ishin Romë në 2001, Fiorentina në 2009 dhe Udinese në 2012.

Liverpool s’ kishte një goditje të vetme në shenjë, ndërsa Atalanta kërcënoi më shumë gola pas Ilicic dhe Robin Gosens.

“Ne kemi dhënë një paraqitje të shkëlqyeshme dhe i kemi shprehur shumë mirë konceptet tona të futbollit. Liverpool hodhi yjet e tyre të mëdhenj kur ishte në telashe, por ne menjëherë shënuam një gol të dytë ”.

Është një kthesë e jashtëzakonshme duke marrë parasysh Liverpoolin që triumfoi 5 me 0 në Bergamo.

“Ne luajtëm shumë më mirë se ndeshja e parë në Bergamo, pasi lëvizëm topin më mirë, ishim teknikisht më precize dhe s’ i bëmë ato gabime përsëri”.

Liverpool është në krye të grupit të Champions League tani me nëntë pikë, i ndjekur nga Atalanta dhe Ajax në shtatë.

/GazetaBlic/Related posts

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës.

Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre të punës dhe janë detyruar të kthehen në shtëpi, pasi pandemia vazhdon të sjellë më shumë kufizime në udhëtime, vështirësi ekonomike dhe papunësi në të tërë Europën.

Pasi punoi për pesë muaj në një vend ndërtimi pranë Mynihut në Gjermani, Tosiç u pushua nga puna shpejt pasi COVID-19 preku Europën në mars. “Kur filloi pandemia, shefi im më tha që duhet të pakësonte shpenzimet. U përpoqa të gjeja një punë tjetër, por për shkak të masave të ndërmarra ishte e vështirë, kështu që u detyrova të kthehesha në shtëpi”, tha Tosiç për BIRN.

Kjo ndërprerje e madhe në flukset e zakonshme të punës është ndjerë në të tërë Europën Juglindore – burimi i miliona punëtorëve të huaj që janë shpërngulur nga lindja në perëndim, vit pas viti. Humbja e mundësive të punësimit jashtë vendit po kërcënon standardet e jetesës tashmë të dobëta në Ukrainë dhe vendet e Ballkanit Perëndimor – Shqipëri, Bosnjë dhe Hercegovinë, Kosovë, Maqedoni e Veriut, Mal i Zi dhe Serbi – vende që kanë qenë eksportues të rregullt të punës në Europën Perëndimore për dekada me radhë.

Megjithatë, kjo gjendje e vështirë po krijon gjithashtu probleme dhe shqetësime edhe për vendet anëtare të BE-së në Europën Qendrore dhe Juglindore – Bullgaria, Kroacia, Republika Çeke, Greqia, Hungaria, Sllovakia, Sllovenia, Polonia dhe Rumania.

Disa nga këto vende janë importues dhe eksportues të punëtorëve. Ato mbështeten në punëtorë më të lirë nga Ukraina ose Ballkani për të plotësuar mangësitë e tyre për punonjës të kualifikuar ose shpesh për të zëvendësuar qytetarët e tyre që kanë kërkuar punë më fitimprurëse në Europën Perëndimore – kryesisht në Gjermani, Mbretërinë e Bashkuar ose Holandë.

Anto Domazet, një profesor në Shkollën e Ekonomisë dhe Biznesit në Universitetin e Sarajevës, thotë se punëtorët e huaj në BE janë prekur më rëndë nga pandemia, pasi ata ishin zakonisht të parët që humbën punën ose të cilëve iu prenë pagat. Kjo, nga ana tjetër, po ndikon në standardet e jetesës në të tërë Europën Juglindore.

ndërsa të gjitha vendet në rajon përballen me kufizime të ngjashme në lëvizjen për arsye pune, shumica e qeverive akoma s’ e dinë shkallën e problemit, për shkak të lëkundjeve të vazhdueshme në intensitetin e pandemisë së koronavirusit gjatë muajve të fundit, ndryshimeve të vazhdueshme të masave të sigurisë dhe mundësisë për të lëvizur, si edhe për shkak të vonesave të zakonshme në përpilimin e të dhënave statistikore.

Dhe është akoma më e vështirë të parashikosh se si do të vazhdojë kjo situatë në muajt në vazhdim, thonë specialistët dhe zyrtarë. “Gjërat po ndryshojnë ditë pas dite dhe tani është e pamundur të dimë se çfarë do të ndodhë”, tha për BIRN një zyrtar nga ministria e punës e Rumanisë në kushte anonimati.

Pengimi i lëvizjes ka pasur më pak efekt në ekonomitë më të mira

deri më tani, pandemia e koronavirusit ka pasur ndikimin më të vogël në ato vende që ishin më të zhvilluara dhe/ose më pak të varura nga një forcë e huaj pune, të tilla si Republika Çeke ose Hungaria. Megjithatë, edhe kjo mund të ndryshojë, Po qe se pandemia vazhdon të përhapet në mënyrë të pakontrolluar në vitin 2021.

Të dhënat e fundit nga Zyra Çeke e Punës tregojnë se numri i punëtorëve të huaj ka rënë vetëm 7 për qind – ose rreth 42,000 – gjatë izolimit të parë të vendit që filloi në pranverë. Ata punëtorë u detyruan të ktheheshin në shtëpi, kryesisht në Ukrainë. Vendi është një treg tradicional i synuar nga ukrainasit, komuniteti i të cilëve tani numëron shumë më shumë se 100,000, sipas OJQ-së Caritas.

Statistikat e emigracionit tregojnë se në Republikën Çeke madhësia e fuqisë punëtore të huaj është rritur ndjeshëm gjatë dekadës së fundit. Të dhënat nga zyra e statistikave (CZSO) tregojnë se 715,651 të huaj ishin të punësuar në Çeki në vitin 2019, më shumë se dyfishi i numrit të tyre në vitin 2011 ose në 2007, kulmi i bumit para se të fillonte kriza financiare globale.

“s’ ka pasur ndonjë ndryshim të madh për sa i përket numrit të punëtorëve emigrantë në Çeki”, tha Klara Boumova nga Caritas për BIRN. “Megjithatë, kushtet në të cilat ata punojnë janë përkeqësuar. Punëdhënësit e dinë që punëtorët e huaj janë ata që kanë më shumë gjasa të humbasin punën e tyre dhe kështu që përfitojnë nga kjo.”

Megjithatë, analistët presin që numri i punëtorëve emigrantë në Republikën Çeke, përfshirë ata nga Ballkani Perëndimor, të bjerë Po qe se kriza e COVID-19 vazhdon. Rreziku i ngadalësimit ekonomik dhe i papunësisë është i qartë, edhe Po qe se kushtet mbeten të qëndrueshme ndërkohë. Republika Çeke tani njihet gjerësisht se ka shkallën më të keqe të infektimeve në Europë dhe kjo do t’i shtyjë punëtorët emigrantë të mos udhëtojnë drejt këtij vendi, duke ndikuar edhe më tej në industrinë vitale të turizmit dhe duke vonuar rimëkëmbjen më të gjerë ekonomike.

Punët në industritë e shërbimeve janë veçanërisht të ekspozuara, me sektorin e turizmit akoma të gjunjëzuar teksa në vend vazhdon vala e dytë e pandemisë. Më 14 tetor, qeveria çeke urdhëroi që baret dhe restorantet të mbyllen përsëri dhe, pas katër javësh, s’ duken pranë rihapjes.

“Ne presim që fluksi i punëtorëve të huaj të bjerë, sidomos në sektorin e shërbimit, ku zakonisht punojnë shumë të huaj”, tha Boumova. “Ne gjithashtu presim që shumë njerëz të fillojnë të kthehen në shtëpi së shpejti.”

Pavarësisht retorikës së ashpër të qeverisë hungareze kundër emigracionit, numri i punëtorëve të huaj gjithashtu është rritur me shpejtësi atje gjatë tre viteve të fundit, duke arritur në 70,000. Kjo prirje në rritje u ndërpre vetëm në pranverë kur vendi u prek nga pandemia.

“Po përjetojmë një mungesë të fuqisë punëtore në sektorët e ndërtimit, e cila plotësohet nga punëtorë zakonisht nga Ukraina ose Serbia”, tha për BIRN Gyula Pallagi, kreu i sindikatës së ndërtimit në vend.

Pallagi thotë se edhe gjatë valës së parë të pandemisë, sektori i ndërtimit në Hungari s’ u mbyll plotësisht, edhe pse mbylljet e kufijve ngadalësuan hyrjen e punëtorëve të huaj. Por mungesa u kompensua kryesisht nga punëtorët hungarezë që ktheheshin nga vendet e Europës Perëndimore.

Gjatë verës, situata u normalizua. Hungarezët filluan të largoheshin përsëri drejt Austrisë ose Gjermanisë, vendet e tyre u zunë nga punëtorët nga lindja dhe jugu, edhe pse kufizimet në udhëtime dhe kontrollet kufitare po i bëjnë lëvizje të tilla më të ndërlikuara.

Përveç fushës së ndërtimit, kërkesa për punëtorë të huaj në Hungari është e ulët. Në sektorin e prodhimit, industrinë e automobilave dhe turizëm, madje edhe hungarezë janë pushuar nga puna, i tha BIRN Eva Toth, një sindikaliste për industrinë kimike. “Për momentin, s’ ka kërkesë për punëtorë të huaj.”

Në Kroaci dhe Bullgari s’ ndryshon fluksi i punëtorëve

Pavarësisht nga pandemia, Kroacia ka mbetur relativisht e hapur për punëtorët e huaj, nga të cilët është varur gjithnjë e më shumë në vitet e fundit, veçanërisht në ndërtim, bujqësi dhe turizëm.

Dega e Shoqatës së Punëdhënësve Kroatë, e cila është e specializuar në industrinë e ndërtimit, i tha BIRN se pandemia s’ ka shkaktuar ndonjë ndërprerje të madhe në flukset e punës. Megjithatë, ai gjithashtu vuri në dukje se masat epidemiologjike dhe kufizimet e udhëtimit kanë pasur një ndikim në organizimin e punës dhe “rotacionin e ekipeve”, duke dobësuar kështu performancën e punës, duke shkelur afatet dhe duke rritur kostot e punës.

Nga ana tjetër, shumë qytetarë kroatë që kishin migruar vitet e fundit në Gjermani ose vende të tjera të Europës Perëndimore kanë humbur vendet e tyre të punës për shkak të pandemisë dhe janë detyruar të kthehen në atdheun e tyre, siç gjeti një studim i publikuar në maj nga Instituti për Studime Emigracioni dhe Etnike.

Studimi, “Pandemia dhe Emigracioni”, arriti në përfundimin se këta punëtorë që kthehen “s’ duhet të shihen si fundi i procesit të emigrimit, por si një nga fazat e tij”, përse shumë qytetarë kroatë ka të ngjarë të shfrytëzojnë ndonjë mundësi tjetër për të lëvizur drejt perëndimit, për sa kohë ata mund të sigurojnë standarde më të mira jetese dhe/ose të rrisin të ardhurat e tyre familjare duke vepruar kështu.

Bullgaria gjithashtu pa më shumë se 200,000 qytetarë të saj, shumë prej tyre punëtorë sezonalë, të ktheheshin nga Europa Perëndimore disa javë pasi vendet filluan të vendosnin gjendjen e jashtëzakonshme dhe të vinin në zbatim masa kufizuese. Kjo tendencë vazhdoi gjatë gjithë pranverës dhe gjatë verës, me bullgarët që ktheheshin kryesisht nga Gjermania, Holanda dhe Britania e Madhe.

ndërsa akoma s’ ka të dhëna të sakta se sa bullgarë janë kthyer deri më tani, dhe Po qe se disa prej tyre janë larguar përsëri, ky zhvillim tashmë ka një ndikim në ekonominë lokale.

Lachezar Bogdanov i Institutit të Ekonomisë së Tregut tha për mediat lokale më 27 shtator se në periudhën që që kur filloi izolimi, transferuat e parave në Bullgari nga jashtë kanë rënë me afërsisht 2 miliardë euro, ose rreth 3.3 për qind të PBB-së vjetore të vendit, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Ngjashëm me Bullgarinë dhe Kroacinë, specialistët dhe media në Poloni kanë raportuar gjithashtu një kthim sporadik të disa punëtorëve polakë nga Europa Perëndimore gjatë pranverës. Më shumë se 3 milionë polakë jetojnë në vende të tjera të BE-së.

deri më tani, ka të dhëna të pamjaftueshme të cilat mund të tregojnë Po qe se apo si ka ndikuar pandemia në prirjet e emigracionit, tha për BIRN Andrzej Kubisiak, zëvendës drejtor i Institutit Ekonomik Polak dhe një specialist mbi emigracionin e punës.

Shumica e banorëve polakë në Mbretërinë e Bashkuar dhe Gjermani – destinacionet kryesore për polakët brenda BE-së – qëndrojnë atje për një periudhë afatgjatë. Ata i dërgojnë fëmijët e tyre në shkollë dhe kanë investuar në prona atje, gjë e cila i ka bërë ata më pak të ndjeshëm ndaj pandemisë dhe efekteve të saj ekonomike.

Në një intervistë me BIRN, Kubisiak tha se që nga fillimi i pandemisë në mars, rreth 10 për qind e punëtorëve nga Ukraina janë larguar nga Polonia dhe janë kthyer në shtëpi, megjithëse ai shtoi se deri në fund të verës ky numër ishte pak më i vogël sesa ishte para krizës.

Ai arriti në përfundimin se ka akoma kërkesa të konsiderueshme në sektorët kryesorë që përdorin punëtorë emigrantë në Poloni, përkatësisht në shitjen me pakicë, ndërtim dhe prodhim.

Rumania dhe Sllovakia përballen me papunësi

Kryeministri rumun Ludovic Orban deklaroi që në maj se rreth 1.3 milion rumunë që jetonin jashtë ishin kthyer në vend pas izolimeve të plota ose të pjesshme në vende si Italia, Spanja, Britania e Madhe, Gjermania dhe Franca.

Ky zhvillim, kombinuar me humbjen e vendeve të punës në vend, e shkaktuar nga izolimi i vetë Rumanisë midis marsit dhe majit, ka kontribuar në një shtim të papunësisë në vend. Sipas shifrave të fundit nga Instituti Kombëtar i Statistikave të Rumanisë, papunësia u rrit në 5.3 për qind në gusht, krahasuar me 3.8 për qind në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.

Disa nga ata që u kthyen në Rumani, ndërkohë, u kthyen përsëri në vendet e BE-së Perëndimore, ku rifilluan punën që bënin para pandemisë ose në punë të reja që gjetën që atëherë.

Duke qenë se shumë prej tyre punojnë jashtë vendit si punëtorë sezonalë në sektorë të tillë si bujqësia dhe ndërtimi, largimi i tyre shkaktoi një debat publik Po qe se punëtorët nga Europa Qendrore dhe Juglindore po shfrytëzohen për të shpëtuar këta sektorë në vendet më të pasura të Europës Perëndimore, ndërkohë që lënë të vuajnë ekonomitë e vendeve të tyre.

Pandemia, megjithatë, s’ ka ndikuar në trendin në rritje të punësimit të punëtorëve të huaj nga vende jo anëtare të BE-së në Rumani. Sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Statistikave, më shumë se 25,000 punëtorë nga vende jo anëtare të BE-së kishin leje të vlefshme pune për Rumaninë që nga 30 qershori. Shumica e këtyre punëtorëve kanë ardhur nga Vietnami, Turqia, Nepali, Sri Lanka, India ose Kina dhe zënë punë në ndërtim, industri ose bujqësi, të cilat rumunët tentojnë t’i shmangin.

Sllovakia rezultoi të ishte një nga ekonomitë më të prekura në BE nga efektet negative të pandemisë. Në shtator, shkalla e papunësisë arriti në 7.4 për qind, nga rreth 5 për qind që ishte në fillim të vitit 2020.

Migracioni, megjithatë, ka luajtur vetëm një rol të kufizuar në këtë zhvillim deri më tani, përveç krizës në mungesën e punëtorëve në bujqësi që dukuri në pranverë, kur kufizimet e udhëtimit dhe karantina e detyrueshme cenuan ndjeshëm numrin e punëtorëve sezonalë të huaj në dispozicion.

Shumica e punëtorëve të huaj vijnë në Sllovaki nga Serbia dhe Ukraina, ndërsa sllovakët zakonisht shkojnë në punë më të paguara në Gjermani, Austri, Republikën Çeke ose Mbretërinë e Bashkuar.

Kur shumica e kufizimeve u hoqën në Sllovaki në maj dhe qershor, punëtorët emigrantë ose sllovakët që udhëtonin për punë jashtë vendit s’ u përballen me kufizime serioze, por numri i punëtorëve të huaj në Sllovaki ka rënë paksa. Sipas Bankës Kombëtare Sllovake, në maj ishin 78,800 të huaj që punonin në Sllovaki, një rënie prej 4.5 për qind nga një vit më parë.

COVID-19 prek paratë që dërgohen në vend nga jashtë

Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë qenë eksportuesit kryesorë të punës në Europën Perëndimore për dekada me radhë dhe kjo prirje u përshpejtua në vitet e fundit për shkak të paqëndrueshmërisë politike, korrupsionit të madh dhe standardeve të ulëta të jetesës.

Gjatë kësaj, të gjitha vendet e Ballkanit janë bërë shumë të varura nga transfertat e parave që punëtorët u dërgojnë familjeve të tyre në shtëpi. Në shumicën e vendeve, këto remitanca çdo vit tejkalojnë 10 për qind të PBB-së vjetore.

ndërsa koronavirusi u përhap në të tërë Europën, punëtorët e pakualifikuar qenë të parët që u shkurtuan nga puna dhe u dërguan në shtëpi. Në këtë mënyrë, pandemia ka pasur një efekt të trefishtë negativ në Ballkan. Ajo uli dërgesat nga jashtë, rriti papunësinë lokale dhe ushtroi presion shtesë mbi shërbimet sociale.

Disa vende të Ballkanit, si Kosova dhe Shqipëria, akoma s’ kanë të dhëna të sakta mbi ndikimin e pandemisë në vendet e tyre me anë të reduktimit të remitancave dhe humbjes së mundësive për punë jashtë vendit. Vende të tjera që kanë të dhëna në dispozicion paralajmërojnë për pasoja alarmante nga pandemia. “Është e alarmante që ky ndikim po ndihet tashmë dhe se rënia e parave të dërguara nga diaspora do të vazhdojë”, paralajmëroi profesori i ekonomisë me bazë në Sarajevë Domazet.

Ai shtoi se remitancat në Bosnjë pritet të bien me pothuajse një të tretën e tyre në  vitin 2020, ndërsa rimëkëmbja, Po qe se përvoja e kaluar nga recesioni i vitit 2009 është diçka të cilës mund t’i referohemi, do të zgjasë të paktën tre deri në katër vjet.

Srdjan, një kamerier 26-vjeçar nga qyteti boshnjak i Kotor Varoshit, ishte një nga shumë punëtorë të huaj që humbën punën në Slloveni. “Të gjithë ne u pushuam nga puna në mars. Thjesht s’ kishte më punë dhe ne s’ mund të paguanim as sigurim dhe as akomodim. Shefi na tha se punën do ta kishim aty kur të qetësohej e gjithë situata”, tha ai, duke shtuar se çdo ditë që kalon ndien gjithnjë e më pak shpresë se pandemia do të marrë fund tani pranë.

Ministria e punës në Serbi tha për BIRN se s’ posedon të dhëna të qarta për flukset e emigracionit, por tha se për shkak të pandemisë dhe mbylljes së kufijve kishte vërejtur “ulje të konsiderueshme të largimeve të qytetarëve të Republikës së Serbisë për të punuar jashtë vendit”.

Ky përfundim mbështetet më tej nga të dhënat nga Banka Kombëtare e Serbisë, të cilat tregojnë se transfertat personale të parave nga jashtë nga janari në maj arritën në 1.05 miliardë euro, që ishte 328.7 milionë euro – gati një e treta – më pak se në të njëjtën periudhë në vitin 2019 .

Këto shifra tregojnë qartë se Serbia, si vendi më i madh në rajon, ka një numër të madh qytetarësh të saj që punojnë jashtë dhe që po përballen me goditjen më të madhe nga pandemia.

58-vjeçari Samuel Kukucka u largua nga Beocini, një komunë e vogël në veri të Serbisë, dhe gjeti një punë në Sllovaki në vitin 2008. Ai u vendos përfundimisht atje dhe tani punon në fabrikën e makinave PSA në qytetin perëndimor të Trnavas.

Kukucka thotë se kur goditi pandemia, punëtorët me kontrata afatshkurtra ishin të parët që u pushuan nga puna dhe iu desh të ktheheshin në Serbi. “Megjithatë, njerëzit që kishin kontrata afatgjata mbetën në Sllovaki . Punuam si të mos kishte ndodhur asgjë”, tha Kukucka për BIRN. “Në gusht, patëm shumë punëtorë nga Serbia. Meqenëse Ukraina ka kufizime në udhëtime, punëtorët serbë janë edhe më të rëndësishëm se më parë.”

Zyrtarët malazezë gjithashtu thonë se ata akoma s’ kanë të dhëna mbi fluksin e emigrantëve të shkaktuar nga pandemia. Por Banka Qendrore e Malit të Zi njoftoi se remitancat nga jashtë në gjysmën e parë të vitit 2020 arritën në 256.2 milionë euro, me një rënie prej 15 milionë euro, ose rreth 7 për qind, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Goran Kapor, një gazetar ekonomie në Mal të Zi, thotë se kjo rënie pritet të rritet gjatë muajve të ardhshëm, pasi shumica e remitancave janë nga malazezët që punojnë në BE. Shumë prej tyre s’ kanë qenë në gjendje të rihyjnë në BE për shkak të kufizimeve të udhëtimit ose kanë humbur vendet e tyre të punës dhe janë detyruar të kthehen në shtëpi.

Edhe pa të dhëna zyrtare, të dhënat sugjerojnë se pandemia ka pasur një ndikim të madh në lëvizjen e punëtorëve në të tërë Europën Juglindore, e cila nga ana tjetër do të ketë ndikime serioze në situatën socio-ekonomike në rajon.

Nga ana tjetër, COVID-19, të paktën përkohësisht, ka ngadalësuar largimin e trurit në rajon, i cili është identifikuar si një nga problemet më të rrezikshme me pasoja të shumëfishta afatgjata për vendet e përfshira.

“Emigracioni ka një rëndësi të madhe për rajonin tonë – 43 për qind e njerëzve të Ballkanit e marrin në konsideratë emigrimin”, tha ministri i jashtëm shqiptar Gent Cakaj gjatë një konference të nivelit të lartë online në tetor me titull, “Të Rinjtë, Migrimi dhe Sfidat Demografike në Ballkanin Perëndimor”, i cili u organizua nga Zyra Federale e Jashtme Gjermane, Shoqata e Europës Juglindore dhe Instituti Aspen Gjermani.

“Të rinjtë largohen kur s’ kanë mundësi dhe ato vende humbin të ardhmen e tyre. Ballkani Perëndimor e ka vendin në BE dhe sapo të krijojmë një mjedis tërheqës, të rinjtë do të qëndrojnë”, tha për konferencën Dubravka Suica, nënkryetare e Komisionit Europian për Demokraci dhe Demografinë.Related posts

Italia do fillojë shpërndarjen e vaksinës kundër COVID-19 në fund të janarit

“Për të mposhtur koronavirusin duhet të vaksinohemi çdo vit”


Italia do që të filloje me shpërndarjen e vaksinës kundër COVID-19 në fund të janarit të 2021-ës.

Kështu është shprehur kryeministri italian, Giuseppe Conte, në një intervistë per televizionin La7.

Gjithashtu ai ka potencuar që vaksina s’ do të jetë e detyrueshme por mund ta marrin vetëm ata që duan.

Related posts

Nis Eksporti i Mandarinave të Sarandës – Në 5 Ditë 120 Tonë Drejt Kosovës e Maqedonisë së Veriut


Në Sarandë ka nisur eksporti i mandarinave drejt vendeve të rajonit.
Zyra e Rajonale e Eksporteve Vlorë, bën të ditur për Agjencinë Telegrafike Shqiptare, “se në 5 ditë (nga 05 tetor deri më 09 tetor), nga zona e Konispolit, Sarandë janë eksportuar 120 tonë mandarina, drejt vendeve të rajonit, kryesisht Kosovë dhe Maqedoni e Veriut”.
Shqipëria ka një traditë të konsoliduar në prodhimin e agrumeve (portokaj, limona dhe mandarina), të përqendruar kryesisht në zonat jugore bregdetare të vendit.
Vitet e fundit prodhimi i mandarinave është rritur ndjeshëm. Ato përbëjnë rreth 2/3 e sasisë totale të prodhimit të agrumeve në Shqipëri. Nga më pak se 100 ha tokë që ishte e mbjellë me mandarina në vitin 2005, prej të cilave merrej rreth 1000 tonë prodhim, sot sipërfaqja e mbjellë me mandarina është rritur në 900 ha dhe prodhimi ka prekur shifrën e mbi 30 mijë tonëve në vit.
Rritja e prodhimit vendas të mandarinave ka tkurrur fort importin e tyre dhe ka zgjeruar hartën e vendeve të BE-së ku eksportohen.
Vitin e kaluar (2019) sipas Eurostat, Shqipëria u pozicionua në vendin e 8-të për nga prodhimi vjetor i agrumeve, më mirë se Malta, që ka një sipërfaqe bindshëm më të vogël të kultivimit dhe se Kroacia, vend që ka një klimë aspak favorizuese, si dhe sipërfaqe të vogël kultivimi si rrjedhojë. “Ndërkohë që kryeson Spanja, Italia dhe Greqia për superprodhimin e agrumeve”, sipas agjencisë së statistikave të Bashkimit Europian.

“Fshati i mandarinave”, oferta për punësim

Në zonën e Konispolit, fermerët kanë krijuar “fshatin e mandarinave”. Superprodhimi i mandarinave në këtë zonë, jo vetëm që ka angazhuar në punësim mbi 1 mijë fermerë të zonës, por ka çelur vende të reja pune sezonale në pikun e prodhimit, siç është aktualisht stina e vjeljeve.

Në zonën e Konispolit ka 3 pika grumbullimi, ndërkohë që një pjesë e konsiderueshme e mandarinës së Konispolit tashmë ka gjetur një shpërndarje mjaft të gjerë edhe në tregjet ndërkombëtare. Synimi i fermerëve dhe drejtuesve vendorë tashmë mbetet shtrirja e prodhimit deri në 6 muaj, shtator-mars, duke kultivuar kultura që i përshtaten zonës së famshme për mandarina.

ndërsa teknologjitë dhe linjat e reja të ambalazhimit që po implementojnë fermerët në këtë biznes, synojnë të shtojnë standardet dhe eksportet e mandarinave “Made in Albania” në tregjet ndërkombëtare./ATSH

Related posts

Statistikat për muajin tetor, Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri


Të dhënat e Agjencisë së Statistikave të Kosovës (ASK) për tregtinë e jashtme të mallrave të Kosovës tregojnë për një deficit tregtar më të ulët për 5.5 për qind në muajin tetor 2020 në raport me muajin e njëjtë të vitit 2019, gjegjësisht në vlerë prej 267.0 milionë euro, krahasuar me deficitin prej 282.7 milionë euro në vitin 2019.

Eksporti mbulon importin me 15.9 për qind..

Në muajin tetor pati mbi 300 milionë euro import të mallrave ndërsa u eksportuan mallra në vlerë mbi 50 milionë euro.

“Eksporti i mallrave në muajin tetor 2020 kishte vlerën 50.6 milionë Euro, ndërsa importi 317.6 milionë Euro, që është një rritje prej 56.6% për eksport dhe 1.0% për import, duke krahasuar me periudhën e njëjtë të vitit 2019”, thuhet në njoftimin e ASK-së.

Sipas të dhënave të grupeve kryesore të eksportit, 32.8 për qind të eksporteve e përbëjnë metalet bazë dhe artikujt prej tyre, 12.3 për qind plastika, goma dhe artikujt prej tyre, 11.0 për qind artikujt e ndryshëm të prodhuar, 9.0 për qind produktet bimore, 8.8 për qind ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani, 6.0 për qind produktet minerale, 5.4 për qind makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike, etj.

ndërsa sipas të dhënave të grupeve kryesore për import, 12.1 për qind e përbëjnë makineritë, pajisjet mekanike dhe elektrike, 11.5 për qind ushqimet e përgatitura, pijet dhe duhani, 11.3 për qind metalet bazë dhe artikujt prej tyre, 10.5 për qind produktet minerale, 9.0 për qind mjetet e transportit, 9.0 për qind produktet e industrisë kimike, 7.2 për qind plastika, goma dhe artikujt prej tyre, etj.

Mbi 16 milionë euro mallra Kosova i dërgoi në vendet e BE-së

Në muajin që shkoi, Kosova dërgoi mbi 16 milionë euro mallra drejt vendeve të Bashkimit Evropian, me partner kryesor Gjermaninë.

“Eksportet e Kosovës në vendet e BE-së arritën në 16.8 milionë euro, ose rreth 33.2% e eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 26.6%. Partnerët kryesorë për eksportin e mallrave në BE ishin: Gjermania (9.5%), Italia (7.5%), Holanda (3.6%), etj.”, bën të ditur komunikata.

Në anën tjetër, importet e Kosovës nga vendet e BE-së ishin rreth 133.4 milionë euro, ose 42.0 për qind e importeve të përgjithshme, me një rënie prej 16.8 për qind. Importet me pjesëmarrje më të lartë ishin nga: Gjermania 12.2 për qind, Italia 5.9 për qind, Greqia 3.1 për qind, Polonia 3.0 për qind, etj.

Kosova më shumë bleu në Serbi e shiti në Shqipëri

Eksportet e Kosovës drejt vendeve anëtare të CEFTA-s kishin vlerën e mbi 20 milionë eurove, ku si partner kryesor e kishte Shqipërinë

“Në muajin tetor 2020, eksportet e Kosovës me vendet e CEFTA-s arritën në 20.2 milionë euro, ose 40.0% të eksporteve të përgjithshme, me një rritje prej 41.0%. Partnerë kryesorë për eksport nga vendet e CEFTA-s ishin: Shqipëria (16.4%), Maqedonia e Veriut  (9.1%), Serbia (8.3%), Mali i Zi (4.3%)”, thuhet në komunikatë.

ndërsa, importet nga vendet e CEFTA-s në muajin tetor 2020, arritën në 68.7 milionë euro, ose 21.6 për qind të importeve të përgjithshme, me një rritje prej 52.7 për qind.

Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import ishin: Serbia 7.3 për qind, Shqipëria 7.1 për qind dhe Maqedonia e Veriut 5.1 për qind.

Shkëmbimi i mallrave me vendet e tjera

Eksportet e Kosovës me vendet e tjera të botës arritën në 13.5 milionë euro, ose 26.8 për qind.

Sipas ASK-së, si partnerë më të rëndësishëm nga këto vende për eksport vlen të përmenden: Zvicra 9.4 për qind dhe SHBA 6.6 për qind.

Nga vendet tjera të botës, Kosova importoi mallra prej 115 milionë eurove.

“ndërsa, importet e Kosovës  me vendet e tjera të botës arritën në 115.5 milionë euro, ose 36.4%. Vendet me pjesëmarrje më të lartë për import në këtë grup ishin: Turqia (12.9%) dhe Kina (10.8%).”, njofton komunikata.

Këto të dhëna, Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) i bëri të ditura me publikimin e statistikave lidhur me rrjedhat e eksportit dhe importit për muajin tetor 2020.Related posts

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë


Gjithsej 59.027.330 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqës së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë.

Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 12.589.088 raste deri më tani, transmeton Anadolu Agency.
Pas SHBA-së radhiten India (9.140.312) Brazili (6.071.401), Franca (2.140.208), Rusia (2.114.512), Spanja (1.589.219), Britania (1.512.045), Italia (1.408.868), Argjentina (1.370.366), Kolumbia (1.248.417) dhe Meksika (1.041.875).

Pas shfaqjes për herë të parë në Wuhan të Kinës në dhjetor të vitit të kaluar, koronavirusi është përhapur në mbarë botën, ndërsa deri më tani kanë humbur jetën 1,39 milionë njerëz, ndërsa mbi 40,7 milionë janë shëruar.

Related posts

Milani triumfoi ndaj Napolit nën urdhërat e Boneras, ky është komenti i tij pas fitores së madhe


Daniele Bonera paralajmëron që Milani duhet të presë rezulatatin e dëmtimit të Zlatan Ibrahimovic, por fitorja 3-1 jashtë Napolit ‘tregon se ne jemi në udhën e duhur, edhe Vetëm po të është e parakohshme’ për të diskutuar për titullin kampion.

Ish mbrojtësi i Milanit duhej të ndërhynte dhe të ishte njeriu kryesor në stol në Stadio San Paolo, pasi trajneri Stefano Pioli, ndihmësi i menaxherit të tij dhe katër anëtarë të tjerë të stafit ishin të gjithë në shtëpi duke u izoluar me COVID-19.

Ishte mjaft mirë sonte, pasi Rossonerët fituan 3-1 që konfirmoi statusin e tyre si drejtues të Serie A, me dy gola të Ibrahimovic dhe një të Jens Petter Hauge vonë.

Pyetja e parë në mënyrë të pashmangshme ishte në lidhje me dëmtimin e Ibrahimoviç, pasi ai shkoi me një akull të lidhur në kofshën e majtë.

“Ne s’ kemi shumë informacion tani, duket si një problem muskulor, por duhet të presim disa ditë për të parë shkallën e tij,” i tha Bonera Sky Sport Italia, përcjell GazetaBlic.

“Kjo është padyshim një fitore e rëndësishme, tregon se jemi në udhën e duhur, por është me të vërtetë e parakohshme në raundin e tetë për të folur për atë që mund të ndodhë në maj.

“Unë fola me Piolin pas ndeshjes, ai ishte shumë i lumtur dhe pa të gjithë djemtë në dhomën e zhveshjes. Ne kemi një skuadër të shkëlqyeshme në dispozicion, ne jemi të vetëdijshëm që jemi tani atje lart dhe duam të qëndrojmë atje për aq kohë sa të jetë e mundur” përfundoi Bonera me deklariamin e tij.

/GazaetaBlic/

 Related posts

Gattuso i frustruar pas humbjes nga Milani: Bërryli i Ibrahimovic dukej si goditje e Mike Tyson