Klinika Infektive, e mbushur – S’ka shtretër të lirë për të infektuarit me COVID-19


[ad_1] U.D. i drejtorit të Klinikës Infektive, Izet Sadiku, foli rreth situatës me Covid-19 në Infektiv, shkruan Indeksonline. Ai tregoi që po vazhdon gjendja e rëndë në klinikë, teksa tha që s’ ka shtetër të lirë për qëndrim 24-orësh. “Klinika Infektive vazhdon t’i ketë të mbushura kapacitetet me pacientë sepse është klinika e parë për Covidin. […]

Klinika Infektive e mbushur me pacientë, 80 për qind e tyre me oksigjeno-terapi


[ad_1] Në Klinikën Infektive janë të mbushura të gjitha kapacitetet spitalore dhe aktualisht janë të shtrirë 112 pacientë, ndërsa 80 për qind prej tyre janë me oksigjeno-terapi. Kështu ka bërë të ditur për KosovaPress, ushtruesi i detyrës së drejtorit të Klinikës Infektive, Izet Sadiku, i cili deklaroi se në këtë klinikë tashmë janë të shtrirë […]

Infektologu Izet Sadiku emërohet ushtrues detyre i drejtorit të Klinikës Infektive


[ad_1] Infektologu Izet Sadiku është emëruar ushtrues detyre i drejtorit të Klinikës Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar vet infektologu Sadiku, i cili tha se emërimi i tij si u.d të drejtorit në këtë Klinikë është bërë gjatë ditës së djeshme (e martë). “Po jam emëruar ushtrues […]

Rreth 20 pacientë me COVID-19 në Klinikën Infektive kanë marr plazmën konvalescente, infektologët në pritje të efekteve


[ad_1] Kosova akoma s’ ka siguruar asnjë dozë të vaksinës kundër coronavirusit, por tashmë pacientët e shtrirë në Klinikën Infektive kanë nisur të marrin si terapi mbështetëse, trajtimin me plazmën konvalescente. Rreth 20 pacientë kanë marr këtë përbërës të gjakut, por infektologët thonë se akoma është herët të flitet për efektet e këtij tretmani. ndërsa, […]

Paraqitja e specialistëve shëndetësorë në media, shumë e rëndësishme për qytetarët


[ad_1] Nisur nga premisa “Shëndeti së pari, tjerat vijnë”, është jetike që të dimë të jetojmë shëndetshëm, duke u informuar saktë nga profesionistët shëndetësorë. Mundësia që ofrojnë mediat sot është shumë e madhe, rrjedhimisht edhe format e komunikimit me doktorin/doktoreshën bëhen më të lehta. Paraqitja e mjekëve nëpër televizione, lidhje direkte, lidhje telefonike etj., fiton […]

Pas trajtimit 23 ditor në ShSKUK Specialisti Urolog Fahredin Veselaj rezulton negativ me COVID-19


[ad_1] Nga tretmani 23 ditor që rezultoi pozitiv me COVID-19, sot ështe liruar Fahredin Veselaj nga Klinika Infektive në ShSKUK në Prishtinë. Këtë e ka bërë të ditur vetë ai, i cili ka treguar që është në gjendje të mirë shëndetësore dhe që ka rezultuar negativ me COVID-19. me anë të një postimi në Facebook, […]

Infektologu Sadiku tregon çfarë duhet të dini Po qe se infektoheni me Covid-19


[ad_1] tretmani i COVID19 Shkruan: Dr. Izet Sadiku – Deri tash kam shkruar shpesh për mbrojtjen nga COVID19, përse është arma kryesore në prandalim e sëmundjes deri sa të konfirmohet vaksina e cila tani e dim se është çështje jave e ndoshta ditësh deri te zyrtarizimi i saj. – Po shkruaj rreth trajtimit te COVID19 […]

Infektologu Sadiku me porosi për politikanët: Sa kritikoni masat e reja, respektoni ato se spitalet po mbushen!


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti, me anë të një konference për media, dje ka shpalosur masat e reja anti-COVID të cilat pritet të hyjnë në fuqi nesër. Këto masa janë të ndryshme nga komuna në komunë, në varësi të numrit të rasteve me të infektuar, nga zona e kuqe deri tek zona e verdhë. Infektologu, Izet […]

​Preket me COVID-19 infektologu i njohur


[ad_1] Infektologu Izet Sadiku është prekur nga sëmundja infektuese me koronavirus. Lajmi është bërë i ditur nga vetë infektologu Sadiku përmes një postimi në Facebook. “Sot pas disa simptomave gjatë kujdestarisë së mbrëmshme jam testuar dhe kam rezultuar pozitiv me COVID19. Do të vetizolohem për 14 ditë dhe do t’i ndjekë rekomandimet e IKSHPK”, ka […]

Ky është numri i pacientëve që po trajtohen në Infektivë


[ad_1] Infektologu Izet Sadiku vlerëson se situata me pandeminë në Kosovë është akoma e menaxhueshme. Ai, i ftuar në Interaktiv të KTV-së, ka thënë se rastet po shtohen, gjë që është pritur dhe paralajmëruar, porse situata, sipas tij, është larg më e mirë se e shumë vendeve tjera. Ai ka treguar se rreth 100 pacientë […]

Cilat janë tri sëmundjet që e kalojnë me vështirësi COVID-19?- tregon infektologu Izet Sadiku


[ad_1] Në emisionin “Familja jonë” në kanal10 të shtunën, u diskutua për fillimin e pandemisë COVID-19 deri në ditët e sotme, i ftuar për këtë temë ishte infektologu Izet Sadiku. Në klinikën infektive po trajtohen pacientë më së shumti nga Komuna e Prishtinës, në të cilën ka pacientë të cilët janë në gjendje të rëndë, […]

Plot befasi të shtunën në “Familja jonë”


[ad_1] Edhe këtë shtunë  “Familja jonë” do të jetë mysafire në shtëpitë tona me tema interesante dhe të ftuar të veçantë, më fillim nga ora 17:00 në Kanal 10. Në pjesën e parë të emisionit do të jetë i ftuar infektologu Izet Sadiku me të cilin do të diskutohet në lidhje me pandeminë COVID-19 dhe […]

Polemika mes deputetëve në komisionin hetimor parlamentar për menaxhimin e COVID-19


[ad_1] Komisioni parlamentar për menaxhimin e pandemisë COVID-19 ka dëgjuar ish zëvendësministrin e Shëndetësisë, Izet Sadiku, për menaxhimin në karantinë dhe rastin tragjik të Agon Musliut. Gjatë këtij dëgjimi ka pasur polemika mes deputetëve Bekim Haxhiu, Mimoza Kusari-Lila Bekim Haxhiu, deputeti i PDK-së ka thënë se pas konferencës që është mbajtur pas vdekjes në Agon […]

Vitia raporton në komisionin hetimor për menaxhimin e pandemisë COVID-19


[ad_1] Para deputetëve të komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga ana e Qeverisë, sot do të raportojë edhe ish-ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia dhe ish- zëvendës ministri i Shëndetësisë, Izet Sadiku. Derisa gjatë se martës në këtë komision u raportua edhe për vdekjen e Agon Musliut i cili u vetëvra […]

Hetimi për pandeminë, javën e ardhshme pritet të intervistohet ish-ministri Arben Vitia


[ad_1] Komisioni Hetimor Parlamentar për Menaxhimin e Situatës me COVID-19 javën e ardhshme më 23 shtator pritet ta intervistojë ish-ministrin e Shëndetësisë, Arben Vitia. Përveç Vitisë, të mërkurën pritet te intervistohet edhe ish-zëvendësministri i Shëndetësisë, Izet Sadiku. ndërsa, komisioni u pajtua që më datën 22 shtator, të intervistohet edhe prindi i Agon Musliut, djali i […]

Këta persona punojnë edhe sot në Ditën e Punëtorëve


[ad_1] 1 maji është Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. Këtë vit kjo datë na erdhi më ndryshe se vitet e kaluara. Kemi pothuajse dy muaj që si vend jemi në luftë me virusin korona, e një prej mënyrave për ta luftuar këtë virus është qëndrimi brenda në shtëpi. Por janë disa punëtorë që për dallim nga […]

Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese


Fruthi, diagnoza dhe masat parandaluese Çfarë sëmundje është Fruthi? Si njihet ndryshe Fruthi Morbilli? Me çka përcillet klinikisht Fruthi? Si manifestohet fruthi në lëkurë? Fruthi ose morbilli, e njohur edhe si e “keqja e vogёl”, ёshtё sёmundje ngjitёse virale, qё klinikisht pёrcillet me temeraturё tё lartё, me shenja tё shprehura katarrale dhe paraqitjen e ekzantemës […]

error: Content is protected !!