Efekti befasues i jogurtit në sistemin imunitar dhe luftimin e inflamacioneve


[ad_1] Shumë njerëz konsumojnë jogurt, përderisa janë të vetëdijshëm për përfitimet nga kalciumi, probiotikët dhe proteina të larta deri në lehtësinë e marrjes së një mase kur keni nevojë për diçka të shëndetshme, mbushëse dhe të shpejtë. Një nga shqetësimet e vazhdueshme në lidhje me jogurtin e qumështit është se, ashtu si me disa produkte […]

Variantet e reja të COVID-19: Fëmijët luajnë rol të madh në transmetimin e tyre


[ad_1] “Ju lutem kuptojeni, varianti B.1.1.7 është i ri në këtë lojë”, tha epidemiologu Michael Osterholm. B.1.1.7 është varianti i identifikuar në Britani. Epidemiologu Michael Osterholm flet për sfidat e këtij mutacioni. “Infekton fëmijët shumë lehtësisht. Ndryshe nga mutacionet e kaluara të virusit, ku s’ patëm fëmijë poshtë klasës së 8 të infektoheshin, të sëmureshin […]

Tre fëmijë nga Kosova arrijnë në Izrael për shërimin e tyre


[ad_1] E ngarkuara me punë e Republikës së Kosovës në Izrael, Ines Demiri, ka bërë të ditur se tashmë në Izrael kanë arritur tre fëmijët së bashku me nënat e tyre të cilët do të marrin trajtim mjekësor në shtetin e Izraelit. Demiri me anë të një postimi në Twitter ka falënderuar organizatën “Save a […]

Renditja finale e Eurovision, ja kur është radha e Shqipërisë


[ad_1] Anxhela Peristeri do të përfaqësojë Shqipërinë në “Eurovision 2021”, me këngën “Karma”. Faqja zyrtare e ‘Eurovision 2021” ka publikuar renditjen e shteteve pjesëmarrëse, të ndara në dy netët gjysmë finale. Anxhelën do ta dëgjojmë në natën e dytë, e renditur e njëmbëdhjeta. Pas publikimit të versionit zyrtar të këngës, shoqëruar me videoklipin, këngëtarja ka […]

Tre fëmijë nga Kosova do të dërgohen për shërim në Izrael


E ngarkuara me punë në Ambasadën e Kosovës në Izrael, Ines Demiri ka njoftuar se do t’i marrë tre fëmijë nga Kosova për shërim atje, shkruan Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. Demiri ka thënë se fëmijët do të dërgohen për shërim si rezultat i bashkëpunimit në mes të Ambasadës së Kosovës në Jerusalem dhe Qeverisë […]

Tre fëmijëve nga Kosova, ju mundësohet shërimi në Izrael


[ad_1] Ambasadorja e Kosovës në Izrael Ines Demiri, ka bërë të ditur se pas një takimi të rëndësishëm me Simon Fisher, Drejtor Ekzekutiv i organizatës humanitare “Save a Child’s Heart” me seli në Holon të Izraelit dhe me Ambasadorin Dan Oryan ju kanë mundësuar tre fëmijëve nga Kosova, të shoqëruara nga nënat e tyre gjatë […]

Me “green pass”, maskat në shtëpi, rikthim në realitet për të vaksinuarit, dy botë paralele. Izraeli demostron se si do të jetojmë me Covid -19 pas përdorimit të vaksinës


[ad_1] Pas vaksinimit në masë në Izrael qytetarët janë të lirë të udhëtojnë, të shkojnë në palestër, bare restorante apo të zhvillojnë çfarëdolloj aktiviteti dëshirojnë në publik pa maska. Në Izrael disa aktivitete janë të ndaluara për qytetarët që s’ kanë marrë të dyja dozat e vaksinës. Falë pasaportës jeshile jeta po rikthehet në normalitet. […]

Rritet sërish numri i infektuarve me COVID-19 në Evropë


[ad_1] Numri i rasteve të infektimit me coronavirus është duke u rritur sërish në gjithë Evropën, duke i dhënë fund trendit gjashtëjavor të rënies, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Evropa ka regjistruar 1 milion të infektuar javën e kaluar, 9 për qind më shumë sesa java paraprake. Rritja e numrit të rasteve është nxitur […]

Variantet e Covid-19 po përhapen me shpejtësi në Evropë


[ad_1] Virusi përfshiu një çerdhe dhe një shkollë fillore ngjitur në periferi të Bollate të Milanos me një shpejtësi të mahnitshme. Për vetëm disa ditë, 45 fëmijë dhe 14 anëtarë të stafit ishin testuar pozitivisht. Analiza gjenetike konfirmoi atë që zyrtarët dyshonin: Varianti shumë ngjitës i coronavirusit i identifikuar për herë të parë në Angli […]

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë


[ad_1] Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, edhe vetëm pas një doze. Rezultatet e botuara të mërkurën, nga një fushatë vaksinimi masive në Izrael, japin siguri të fortë se përfitimet e vërejtura në […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


[ad_1] Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri […]

Studimi izraelit zbulon se sa efektive është vaksina e Pfizer, pas dozës së parë


[ad_1] Doza e parë e vaksinës kundër COVID-19 e Pfizer Inc është 85% efektive, ka zbuluar një studim i punëtorëve të kujdesit shëndetësor në një spital izraelit, duke nxitur potencialisht një debat mbi orarin e rekomanduar me dy doza ndërsa qeveritë përpiqen të shtrijnë furnizimet me vaksina. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, gjetjet e Qendrës Mjekësore […]

Kalkulimi shqetësues i Bloomberg: Kur zhduket pandemia me këtë ritëm vaksinimi


[ad_1] Sipas një përllogaritjeje të “Bloomberg”, Me kusht që shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit vazhdon më ketë shpejtësi, atëherë do të nevojiten edhe shtatë vite që pandemia e COVID-19 të zhduket në mbarë botën. “Bloomberg”, që zotohet se ka ndërtuar bazën më të mëdha të dhënave të COVID-19 ka bërë një kalkulim ku thuhet se […]

Gjenden fije biblike 3000-vjeçare të profetëve të mëdhenj në Izrael


[ad_1] Fijet me ngjyrë të purpurt që janë të përshkruara në Bibël dhe të veshura nga mbretërit e Izraelit, përfshirë Davidin dhe Solomonin, u zbuluan në disa pëlhura 3,000 vjeçare në vendin ikonik të Timna në Negev. Davidi ose Dauti apo Solomoni ose Sulejmani sipas muslimanëve njihen si profetë nga librat e shenjtë të besimeve  […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, […]

Faktet Që s’ i Dinit Për Bakllavanë E Festave


[ad_1] Dhjetorin mund ta quajmë pa frikë muajin e festave dhe gëzimeve familjare. Çdo vit nëpër shtëpitë tona vendosen zbukurimet dhe nis diskutimi i recetave që do të përgatiten gjatë darkës së ndërrimit të viteve. Ajo që s’ mungon kurrë është pikërisht bakllavaja e shijshme plot sherbet dhe arra. Kjo ëmbëlsirë ka me qindra vite […]

Si Të Shmangësh Një Konflikt Për Çështjen e Maskës?


[ad_1] Dimri ka ardhur më stresues se kurrë teksa çdo ditë COVID-19 i merr jetën njerëzve dhe infekton qindra të tjerë. Autoritetet në mbarë botën nënvizojnë rëndësinë e jashtëzakonshme të mbajtjes së maskës për të frenuar përhapjen e COVID-19. Ndërkohë që ndodh kjo, në udhët e Tiranës dallon rëndom tre kategori personash: ata që s’ […]

Bërnabiq: Serbia ka filluar zbatimin e marrëveshjes së Washingtonit


[ad_1] Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiq deklaroi sot se zyra e Odës Ekonomike të Serbisë në Izrael është e gatshme dhe shtoi se po kërkohet një moment i përshtatshëm për të udhëtuar në atë vend në mënyrë që të zyrtarizojë fillimin e punës së kësaj zyreje. Ajo theksoi se hapja e zyrës në Jeruzalem u dakordua […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Netanyahu, vizitë sekrete në Arabinë Saudite


[ad_1] Disa media izraelite kanë raportuar se kryeministri i këtij vendi, Benjamin Netanyahu ka vizituar në mënyrë sekrete Arabinë Saudite më 22 nëntor, për të takuar udhëheqësin de fakto të mbretërisë, si dhe Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo. Transmetuesi publik izraelit, Kan, ka cituar disa zyrtarë anonimë të Izraelit duke konfirmuar se Netanyahu dhe […]

Izraeli sulmon me raketa caqe të Hamasit në Rripin e Gazës


[ad_1] Aeroplanët e Izraelit kanë kryer sulme në disa vende në Rripin e Gazës, si kundërpërgjigje ndaj një sulmi me raketë nga territori palestinez, tha Ushtria izraelite. akoma s’ ka raportime për të plagosur nga këto sulme, raporton AP. Ndonëse disa grupe militante operojnë në enklavën palestineze, Izraeli mban përgjegjës Lëvizjen Hamas – që kontrollon […]

Trondit ministri izraelit: Do të bëjmë luftë me Iranin Me kusht që fiton Joe Biden


[ad_1] Ministri izraelit i ‘kolonive të reja’ është një nga shumë zyrtarë vendas që duan të shohin Donald Trump të mbrojë presidencën e SHBA, kryesisht prej politikave anti-Iran. Tzachi Hanegbi tha se Me kusht që Joe Biden fiton presidencën, mund të ketë një luftë Izrael-Iran. Ai pretendonte se kjo do të vijë nga rikthimi i […]

Studimi i fundit: Gjenden prova të qarta se mishi i kuq e shkakton kancerin


[ad_1] Gjatë viteve, shkencëtarët kanë demonstruar një lidhje të fortë midis konsumimit të mishit të kuq dhe kancerit. Sidoqoftë, ata akoma janë duke i analizuar mekanizmat që e drejtojnë këtë marrëdhënie, shkruan Medical News. Autorët e një studimi të fundit të publikuar në revistën shkencore “BMC Medicine”, kanë argumentuar se të paktën një pjesë e […]

Ku ndryshon politika e jashtme e zotit Trump nga ajo e zotit Biden?


[ad_1] Si kandidatë të dy partive politike rivale, Presidenti Donald Trump dhe ish-Nënpresidenti Joe Biden kanë pikëpamje të ndryshme sesi Shtetet e Bashkuara duhet të ndërveprojnë me pjesën tjetër të botës. Në një plan të përgjithshëm, ndarja mund të shihet në doktrinën “Amerika e Para” të Presidentit Trump dhe nga ana tjetër, të përqafimit që […]

​Pse Mossadi solli vaksinat kineze për koronavirus në Izrael?


[ad_1] ndërsa disa vende dhe kompani në të gjithë botën garojnë për të zhvilluar një vaksinë efektive antiCOVID-19, agjencia e inteligjencës e Izraelit, Mossad ka sjellë vaksinën koronavirus të zhvilluar nga Kina në vendin e Lindjes së Mesme javët e fundit për studim. Gara për vaksinën koronavirus ka filluar disa muaj më parë, por gjithsesi […]

Ushtria izraelite zbulon tunelin që çon nga Gaza në Izrael


[ad_1] Ushtria izraelite njoftoi sot se ekstremistët hapën një tunel prej dhjetëra metrash në Rripin e Gazës, i cili kalon nën gardhin e sigurisë përreth këtij territori palestinez. Zëdhënësi ushtarak, nënkolonel Jonathan Konrikus, tha se tuneli hyri në territorin izraelit, por që s’ përbënte kërcënim për vendbanimet përreth Izraelit pasi s’ kishte rrugëdalje dhe njoftoi […]

Qeveria nis ecuritë për hapjen e misionit diplomatik në Izrael


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, sot takoi ministren e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj. Siç ka njfotuar ekzekutivi kosovar, takimi ishte konsultativ, ku edhe u dha pëlqimin që Presidenti i vendit të bëjë kërkesën për hapjen e misionit diplomatik në Izrael. “Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, sot në një takim […]

BE-ja diskuton për dialogun; Lajçak viziton Prishtinën dhe Beogradin


[ad_1] Këshilli i BE-së – në nivel ministrash – do të diskutojë të hënën (12 tetor) për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Ky diskutim ndodhë për herë të parë prej kur Mirosllav Lajçak është emëruar si i dërguar i posaçëm i BE-së për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë. Lajçak do t’u raportojë ministrave të vendeve […]

Kosova emëron drejtuesen e Ambasadës në Izrael


[ad_1] Ines Demiri është emëruar si drejtuese e Ambasadës së Kosovës në Izrael. Këtë ajo e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook, ku ka thënë që e pret me padurim këtë sfidë të madhe. “E nderuar që jam emëruar si e Ngarkuar me Punë e Republikës së Kosovës në Izrael! […]

Trump inkurajon Shqipërinë të zhvendosë ambasadën e saj në Jerusalem


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump i ka bërë thirrje Shqipërisë të zhvendosë ambasadën e saj në Izrael, nga Tel Avivi në Jerusalem. “Ju inkurajoj që t’u bashkoheni Shteteve të Bashkuara dhe të tjera kombeve evropiane në zhvendosjen e ambasadës suaj në Jerusalem”, thuhet në letrën të cilën presidenti Trump i ka dërguar […]

Kryediplomatët e Kosovës dhe Izraelit zhvillojnë bisedë telefonike


[ad_1] Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, Meliza Haradinaj-Stublla, tha se ka zhvilluar një “bisedë historike” me ministrin e Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi. Kjo bisedë, sipas saj, shënon një hap të rëndësishëm përpara në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit. “Së bashku ramë dakord për të zyrtarizuar […]

Trump nominohet për të tretën herë për Çmimin Nobel për Paqe


[ad_1] Presidenti i ShBA-së Donald Trump ka marrur nominimin e tretë për Çmimin Nobel për Paqe për vitin 2020. Trump këtë nominim e ka marrë nga një grup profesorësh australian të drejtësisë, transmeton Fox News. “Ajo që ka bërë Trump me doktrinën është se ai ka vendosur që s’ do ta përfshinte Amerikën në luftëra […]

Publikohet programi i Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Prishtinë, ‘PriFest 2020’


[ad_1] Filmi ‘Exil” me regji të Visar Morinës do të hapë edicionin e 12-të të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Prishtinë (Prishtina International Film Festival), “PriFest”, i cili mbahet nga 19 deri më 25 tetor 2020 në Prishtinë. Për shkak të Pandemisë së Coronavirusit ky edicion i “PriFest-it” mbahet online, dhe në pamundësi të prezencës […]

Izraeli ia kishte borxh SHBA-së njohjen e Kosovës


[ad_1] Yonatan Touval, analist pranë Institutit të Izraelit për Politikat e Jashtme Rajonale, thotë në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se njohja e Kosovës nga Izraeli, 12 vjet pas shpalljes së pavarësisë, vjen në një kohë kur pozita e palestinezëve në skenën globale është në një pikë të ulët. Shqetësimet se pavarësia e Kosovës do […]

Marrëveshje gjithëpërfshirëse s’ arrihet pa kompromise


[ad_1] Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett tha në një intervistë për Radion Evropa e Lirë se në mënyrë që Kosova dhe Serbia të lëvizin përpara, të gjithë duhet të kenë qasje të re ndaj çështjeve dhe “të ndërmarrin hapa të guximshëm për të sjellë ndryshime”. Duke mos dashur të hyjë në detaje të procesit […]

Vizita e delegacionit amerikan që synon jetësimin e marrëveshjes së Uashingtonit


[ad_1] Në Kosovë, të hënën do të qëndrojë një delegacion i qeverisë amerikane i kryesuar nga Adam Boehler, kryeshef ekzekutiv i Koorporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA (DFC). Pjesë e këtij delegacioni, i cili deri më 25 shtator do të udhëtojë edhe në Beograd, Athinë, dhe Izrael, do të jetë edhe dërguari i […]

Implementimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi – prioritet kryesor i Administratës Trump


[ad_1] I dërguari i posaçëm i presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka konfirmuar se nesër me një ekip zyrtarësh të lartë të Qeverisë amerikane do të jenë në Prishtinë. Në një postim në Twitter, Grenell ka thënë se implementimi i marrëveshjeve të arritura në Washington më 4 shtator ndërmjet Kosovës dhe Serbisë janë […]

Një delegacion i lartë amerikan e viziton Kosovën


[ad_1] Ambasada amerikane në Kosovë ka njoftuar se në ditët e ardhshme Kosovën do ta vizitojë një delegacion i Qeverisë amerikane i udhëhequr nga drejtori ekzekutiv i Korporatës amerikane për Financimin e Zhvillimit Ndërkombëtar, Adam Boehler. Përveç Kosovës, ky delegacion do të ndalet edhe në Serbi, Greqi dhe Izrael. Vizitat do të fillojnë më 20 […]

Viti i ri hebraik i bën bashkë Thaçin, Osmanin, Hotin e Kurtin


[ad_1] Në Kosovë këtë pasdite është organizuar një dukuri për të shënuar Vitin e Ri Hebraik 5781 në të cilën mes tjerash kanë marrë pjesë krerë të institucioneve dhe partive politike të Kosovës. Me këtë rast, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se s’ ka dy popuj që i kuptojnë vuajtjet e […]

13 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 13 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (13.05.2020) janë testuar 11048  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 880 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   688 pacientë të shëruar 161 numri i rasteve aktive […]

12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 12 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (12.05.2020) janë testuar 10802  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 876 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë humbur jetën   682 pacientë të shëruar 163 numri i rasteve aktive […]

11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 11 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (11.05.2020) janë kryer testuar 10559  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 872 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   654 pacientë të shëruar 187 numri i rasteve aktive […]

10 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 10 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (10.05.2020) janë testuar 10438  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 868 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë humbur jetën   650 pacientë të shëruar 187 numri i rasteve aktive […]

8 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 8 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (08.05.2020) janë testuar 10044  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 850 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndëruar jetë   620 pacientë të shëruar 199 numri i rasteve aktive […]

7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 7 Maj 2020/Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (07.05.2020) janë testuar 9806  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 842 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   605 pacientë të shëruar 206 numri i rasteve aktive Shpërndarja sipas […]

5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 5 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (05.05.2020) janë testuar 9266  raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 820 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   570 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve të […]

3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 3 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (03.05.2020) janë testuar 8856 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 795 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   531 pacientë të shëruar Shpërndarja sipas rretheve të rasteve […]

2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 2 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (02.05.2020) janë testuar 8669 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 789 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë vdekur   519 pacientë të shëruar   Shpërndarja sipas rretheve të rasteve […]

1 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] 1 Maj 2020/ Informacion i përditësuar për koronavirusin COVID-19   Situata në vendin tonë sipas MSHMS Në vendin tonë deri më sot (01.05.2020) janë testuar 8498 raste të dyshuara për COVID-19 të cilat kanë rezultuar: 782 raste të konfirmuara 31 pacientë kanë ndërruar jetë   488 pacientë të shëruar   Shpërndarja sipas rretheve të […]

Harta e vendeve që janë prekur nga koronavirusi


Raste të reja të të infektuarve me koronavirus, i njohur si COVID-19, kanë filluar të raportohen çdo ditë në mbarë botën. Në Kinë kanë vdekur 2,592, përderisa më shumë se 77,000 të infektuar janë konfirmuar, raporton Al Jazeera. Mijëra raste janë konfirmuar edhe në të paktën 30 vende. Përderisa, sot, në Kosovë është raportuar për një rast […]

Ja në cilin shtet prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët kujdestarojnë bashkë me mjekët


Izraeli është një nga shtetet më të fuqishme në botë. Ky shtet e vlerëson mjaft shumë punën e mjekut dhe veçanërisht kur janë kujdestarë përcjell Gazeta Shëndeti. Kryetari i komitetit drejtues ndërkombëtar për Bioetikë Prof. Amnon Carmi tregon se si funksionon kujdestaria e mjekëve në Izrael. Prof. Amnon Carmi thotë se ne në Izrael i […]

Të dashur, ne nëse nuk jemi për Çmimin Nobel, nuk jemi as maskarenj


“Ne në Izrael i marrim prokurorët, gjykatësit dhe gazetarët dhe i çojmë në spitale për të kujdestaruar me Mjekët, në mënyrë që ata të njihen punën dhe sfidat e mjekëve – përndryshe nuk ka as edhe një mundësi të kuptohet drejtë natyra e punës së tyre”, thotë kështu Prof. Amnon Carmi, udhëheqës i UNESCO në […]