Kalon 1.5 miliard numri i vaksinave të dhëna kundër koronavirusit


[ad_1] në të tërë botën janë dhënë së paku 1.5 miliard doza të vaksinës kundër coronavirusit, tregon një vlerësim i agjencisë së lajmeve AFP. Sipas llogaritjes së saj, të bazuar në burime zyrtare, saktësisht janë dhënë 1,500,017,337 doza. Rreth tri të pestat e totalit janë të përqendruara në tri vende: Kinë, SHBA dhe Indi. Izraeli […]

13 situata kur prindërit i dëmtojnë fëmijët e tyre pa e ditur


[ad_1] Në ditët e sotme, ka kaq shumë rekomandime të ndryshme për mënyrën e rritjes së fëmijëve në mënyrë korrekte dhe ato shpesh janë mjaft të diskutueshme. Por mjekët dhe psikologët vazhdojnë të kryejnë eksperimente të reja, të analizojnë rezultatet dhe pastaj të bëjnë lista të reja rekomandimesh. Në fillim, këto këshilla mund të duken […]

A janë vaksinat ndaj Covid-19 të sigurta për shtatzënat?


[ad_1] Gratë shtatzëna i përkasin grupit të personave më të rrezikuar për t’u përballur me COVID-19 të rëndë. Por, vaksinimet në mesin e shtatzënave janë duke u zhvilluar më ngadalë në Gjermani se sa në vendet e tjera të botës Vetëm sikur këshillat mjekësore të ishin më të qarta, Anja W, një grua 35-vjeçare në […]

Izraeli s’ mjaftohet me vaksinat, po prodhon sprajin për hundët që vret COVID-in


[ad_1] Sipas mediave të huaja, në një fabrikë izraelite ka filluar të prodhohet një spraj për hundët, i cili ka aftësinë të “vrasë” 99.9% të grimcave të koronavirusit. Krijuesi, Dr. Gilly Regev tha në “Times of Israel” se spraji mund të kishte parandaluar Covid-19 të përhapet në këtë nivel në botë. Ndër të tjera, Regev […]

Me “green pass”, maskat në shtëpi, rikthim në realitet për të vaksinuarit, dy botë paralele. Izraeli demostron se si do të jetojmë me Covid -19 pas përdorimit të vaksinës


[ad_1] Pas vaksinimit në masë në Izrael qytetarët janë të lirë të udhëtojnë, të shkojnë në palestër, bare restorante apo të zhvillojnë çfarëdolloj aktiviteti dëshirojnë në publik pa maska. Në Izrael disa aktivitete janë të ndaluara për qytetarët që s’ kanë marrë të dyja dozat e vaksinës. Falë pasaportës jeshile jeta po rikthehet në normalitet. […]

Zemaj bisedon me homologun e tij izraelit për sigurimin e vaksinës anti-Covid për Kosovën


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj, sot ka zhvilluar një takim virtual me homologun e tij nga Izraeli Yuli Edelstein. Gjatë këtij takimi është biseduar për gjendjen e pandemisë në Kosovë. Zemaj tha se është diskutuar edhe angazhimin e Kosovës në gjetjen vaksinës anti-COVID. Ai theksoi se bashkëpunimi mes dy vendeve në këtë […]

Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë


[ad_1] Republika e Kosovës sot shënon trembëdhjetë vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori janë organizuar një sërë aktivitete nga institucionet e vendit. Fillimisht aktivitetet nisin me ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Me pas në bazë të agjendës shtetërore te aktiviteteve […]

Një mjekim i ri kundër Covid!


[ad_1] Qendra Mjekësore Ichilov në Tel Aviv ka përfunduar me sukses studimet e fazës një të projektit kërkimor mbi këtë ilaç të ri, i cili po jep përgjigje shumë inkurajuese AGI – Izraeli po eksperimenton me një ilaç kundër Covid, i cili, në rezultatet e para, deklarohet efektiv mbi 90%, shkruan shtypi izraelit. Qendra Mjekësore […]

OBSh-ja: 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se 95 për qind e dozave të vaksinave të administruara deri tani, në të gjithë botën, ishin të kufizuara në 10 vende dhe bëri thirrje për një shpërndarje më të drejtë. Vendet kryesore që kanë siguruar vaksina janë SHBA-ja, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Emiratet e Bashkuara […]

Izraeli paralajmëron për kërcënim ndaj qytetarëve jashtë vendit pasi Irani zotohet për ‘hakmarrje’


[ad_1]   Izraeli paralajmëroi të enjten për një kërcënim në rritje ndaj shtetasve të tij jashtë vendit, pas thirrjes së Iranit për hakmarrje ndaj vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor iranian, javën e kaluar në Teheran. Për vrasjen e shkencëtarit, Mohsen Fakhrizadeh, Irani ka fajësuar pjesërisht Izraelin. “Në vazhdën e kërcënimeve të fundit nga elementët […]

Deklarata e fortë e zyrtarit amerikan: Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit iranian!


[ad_1] Një zyrtar amerikan ka thënë se Izraeli qëndron pas vrasjes së shkencëtarit të lartë bërthamor të Iranit. Mohsen Fakhrizadeh u vra të premten në periferi të Teheranit. Një zyrtar anonim nga administrata e presidentit Donald Trump ka deklaruar për CNN se autoritetet e Tel Avivit e kanë ndjekur prej kohësh shkencëtarin, por s’ ka […]

​Gjermania i dorëzon anije raketore Izraelit në kohën e tensioneve me Iranin


[ad_1] Gjermania i ka dorëzuar Izraelit sot anijen e parë nga katër sosh të blera dhe oficeri më i lartë detar izraelit vlerësoi se kjo do të përmirësojë aftësinë e vendit për t’iu kundërvënë rivalëve rajonalë, përfshirë shtetin e Iranit. Blerja e katër anijeve raketore dhe tre nëndetëseve nga gjiganti industrial gjerman Thyssenkrupp ka qenë […]

Shkencëtari iranian i armëve bërthamore u qëllua me armë të komanduar


[ad_1] Shkencëtari bërthamor iranian, i vrarë në lindje të Teheranit, u qëllua nga një mitralozë me telekomandë që lëvizte nga një makinë tjetër, tha të dielën agjencia gjysmë zyrtare e lajmeve ‘Fars News’. Derisa zyrtarët e lartë iranian po fajësojnë Izraelin, lideri suprem Ayatollah Seyyed Ali Khamenei dhe të tjerët kanë premtuar hakmarrje për vrasjen […]

Iran, varroset shkencëtari i vrarë


[ad_1] Në Iran është zhvilluar ceremonia e varrimit të shkencëtarit të lartë bërthamor, Mohsen Fakhrizadeh, i cili u vra në një sulm, për të cilin Teherani e ka fajësuar armikun e tij të madh, Izraelin. Televizioni shtetëror transmetoi ceremoninë më 30 nëntor, duke treguar arkivolin e Fakhrizadeh, të mbështjellë me një flamur iranian në një […]

Vrasja e shkencëtarit iranian thekson dobësinë në sigurinë e Iranit


[ad_1] Udhëheqësi suprem i Iranit po kërkon shpagim për vrasjen e shkencëtarit kryesor të lidhur me programin bërthamor të vendit. Të shtunën, Ajatollah Ali Khamenei bëri thirrje për “ndëshkim përfundimtar” të kujtdo që është përgjegjës për vdekjen e Mohsen Fakhrizadeh, siç tha ai. Vrasja ditën e premte e Mohsen Fakhrizadeh, figura e dytë më e […]

Iran, vritet shkencëtari i lidhur me programin ushtarak bërthamor


[ad_1] Shkencëtari i njohur bërthamor i Iranit, Mohsen Fakhrizadeh vdiq në spital pas një atentati të premten, pranë Teheranit njoftuan mediat iraniane. Fakhrizadeh dyshohej prej kohësh nga vendet perëndimore dhe Izraeli si dhe nga kundërshtarët në mërgim të Republikës Islamike si organizatori i asaj që ata e quajnë një program i fshehtë i bombës bërthamore, […]

Teknologjia, taktikat dhe këshillat turke rezultuan me fitore të Azerbajxhanit në Nagorno Karabak


[ad_1] Azerbajxhanit i janë dashur vetëm 43 ditë për të fituar sërish territorin e vet pranë rajonit të Nagorno Karabakut – shtatë rajonet malore dhe kodrinat që janë okupuar nga separatistët armenë prej kohës së dështimeve të Bakus në fushëbetejë në fillim të viteve 1990. Analistët thonë se tre faktorë sqarojnë pse Azerbajxhani ka qenë […]

Izraeli sulmon forcat siriane dhe iraniane në Siri


[ad_1] Izraeli tha se ka nisur sulme ajrore kundër një numri të objektivave në Siri, kundër ushtrisë siriane dhe Forcës Kuds të Iranit. Agjencia shtetërore e lajmeve siriane raportoi se tre pjesëtarë të ushtrisë u vranë dhe një u plagos gjatë sulmeve. Sidoqoftë, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë me seli në […]

Vritet udhëheqësi i lartë i Al Kaidës përmes një operacioni sekret në Iran


[ad_1] Lideri i dytë me rradhë në hierarkinë e Al-Kaidës, i akuzuar për planifikimin e bombave vdekjeprurëse të vitit 1998 ndaj dy ambasadave të SHBA-së në Afrikë, u vra nga agjentët izraelitë në Iran në muajin gusht, raportoi gazeta amerikane The New York Times. Sipas gazetës, udhëheqësi i lartë i Al Kaidës, Abdullah Ahmed Abdullah, […]

Izraeli dhe Arabia Saudite urojnë Bidenin


[ad_1] Udhëheqësit e Izraelit dhe Arabisë Saudite iu bashkuan udhëheqësve të tjerë botërorë, që uruan presidentin e zgjedhur të Shteteve të Bashkuara, Joe Biden. Edhe pse zgjedhja e Bidenit paraqet një pengesë për kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu, ai e uroi atë dhe nënpresidenten e zgjedhur, Kamala Harris. “Joe, kemi pasur marrëdhënie të gjata dhe të […]

Trondit ministri izraelit: Do të bëjmë luftë me Iranin Me kusht që fiton Joe Biden


[ad_1] Ministri izraelit i ‘kolonive të reja’ është një nga shumë zyrtarë vendas që duan të shohin Donald Trump të mbrojë presidencën e SHBA, kryesisht prej politikave anti-Iran. Tzachi Hanegbi tha se Me kusht që Joe Biden fiton presidencën, mund të ketë një luftë Izrael-Iran. Ai pretendonte se kjo do të vijë nga rikthimi i […]

​Pse Mossadi solli vaksinat kineze për koronavirus në Izrael?


[ad_1] ndërsa disa vende dhe kompani në të gjithë botën garojnë për të zhvilluar një vaksinë efektive antiCOVID-19, agjencia e inteligjencës e Izraelit, Mossad ka sjellë vaksinën koronavirus të zhvilluar nga Kina në vendin e Lindjes së Mesme javët e fundit për studim. Gara për vaksinën koronavirus ka filluar disa muaj më parë, por gjithsesi […]

Netanyahu thotë se armatimi i Hezbollahut ndodhet afër një depoje të gazit në Bejrut


[ad_1] Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu, akuzoi të martën grupin militant Hezbollah të Libanit për prodhimin e armëve afër një “stacioni karburanti” në Bejrut, duke paralajmëruar për “një tjetër tragjedi” Po qe se ndodh ndonjë shpërthim. Izraeli ka akuzuar vazhdimisht lëvizjen shiite Hezbollah, të mbështetur nga armiku i Izraelit, Irani, për ndërtimin e raketave për […]

Viti i ri hebraik i bën bashkë Thaçin, Osmanin, Hotin e Kurtin


[ad_1] Në Kosovë këtë pasdite është organizuar një dukuri për të shënuar Vitin e Ri Hebraik 5781 në të cilën mes tjerash kanë marrë pjesë krerë të institucioneve dhe partive politike të Kosovës. Me këtë rast, kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se s’ ka dy popuj që i kuptojnë vuajtjet e […]

error: Content is protected !!