Tentoi ta vriste në gjumë bashkëshorten, duke e goditur me kaçavidë, Prokuroria në Gjakovë kërkon paraburgim ndaj të dyshuarit


Në fshatin Rogovë të Komunës së Gjakovës, më 12 maj, i dyshuari A.K kishte tentuar ta privonte nga jeta bashkëshorten e tij, F.K, të cilën dyshohet se e goditi disa herë me kaçavidë. Prokuroria Themelore në Gjakovë, ka njoftuar se ka kërkuar nga Gjykata që të dyshuarit t’i caktohet masa e paraburgimit. “Prokuroria Themelore në […]

Haziri: Lamtumirë, miku im i shtrenjtë Ismet Bogujevci


I pari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes Bogujevci, me rastin e ndarjes nga jeta të këngëtarit të mirënjohur kosovar, Ismet Bogujevci. Në telegram ngushëllimi, Haziri ka shkruar se Bogujevci s’ do të jetë më fizikisht por veprat e tij artistike do të jetojnë përherë, derisa ka theksuar […]

Disa mënyra se si të përballeni me pasojat psikologjike të pandemisë


Kjo javë shënon Javën e Ndërgjegjësimit të Shëndetit Mendor, dhe megjithëse jeta mund të kthehet gradualisht në normalitet, shumë prej nesh po ndiejnë efektin e pandemisë në shëndetin tonë mendor. ndërsa ne mund të jemi të ngazëllyer për mendimin e ribashkimit me familjen dhe miqtë, s’ mund të injorojmë ndikimin psikologjik të karantinave rraskapitëse, humbjeve […]

Pas dhunimit i luta të më vrisnin – L.B. 16 vjeçare nga komuna e Shtimjes.


Njerëz nga Kosova – L.B s’ dëshiroj të flas me emër për ngjarjen më të hidhur të jetës sime. Ndonjëherë s’ kam dëshirë të jem në mesin e të gjallëve. Vetëm diçka më mban në jetë. aspak pak njerëz dinë se mua më kanë dhunuar. Edhe ata që kanë njohuri se atë ditë më datën […]

Pse ndarja është e dëmshme për shëndet? Ç’duhet ndërmarrë për ta bërë më të lehtë dhe më të përballueshme


Sëmundjet e zemrës, stresi, depresioni, shkurtimi i jetës… Ndarja ndikon në të gjitha! Dr. Samire Gashi – Braina,Psikiatër Ndarja lë gjurmë jo vetëm në aspektin emocional, por edhe në shëndetin trupor: Sëmundjet e zemrës – Më tepër janë të atakuar personat e ndarë rrezikut për sëmundje të zemrës në raport me personat që s’ janë të […]

Ndjenja e zilisë ndaj atyre që e marrin vaksinën


Qëkur filloi pandemia, Peter Jacobsen, 64-vjeç, ka shkuar vetëm pesë herë në dyqanin ‘Joe’s’. Çdo herë që ai e bënte blerjen shumë shpejt për të kufizuar ekspozimin e mundshëm ndaj coronavirusit. “Unë e di saktësisht për çfarë po shkoj. Unë s’ blej askund tjetër, thjesht marr atë që më duhet, e vendos në një qese […]

Pse njerëzit e famshëm janë më të prirur për të përjetuar gjendje ankthi të rënduar?


Vitet e fundit, pothuajse çdo javë shkruajmë lajme për personazhe të famshëm, të cilët përjetojnë ankth dhe depresion. Së fundmi ka folur Kendall Jenner, e cila ka rrëfyer vuajtjen e saj nga ankthi Shpeshherë çuditemi dhe pyesim: ‘Si mundet dikush që bën një jetë kaq të përsosur, pa probleme, që është kaq i dëshiruar nga […]

Shenjat që tregojnë se jeni të lodhur shpirtërisht, jo fizikisht


Kur njerëzit ndihen të rraskapitur, instinkti i tyre i parë është të kontrollojnë shëndetin e tyre. Sidoqoftë, shkaku i rraskapitjes s’ duhet të kërkohet gjithmonë në trup, pasi shpirti gjithashtu mund të jetë i lodhur. Mendimet për të ardhmen tuaj ju bëjnë të ndjeheni të frikësuar dhe të pasigurt. Kur shpirti është i rraskapitur, s’ […]

Ndahet nga jeta aktori spanjoll, e qeshura e tij u bë virale


Aktori i njohur spanjoll që konsiderohej si ikona e komedisë, Juan Joya Borja, ka humbur jetë në moshën 65-vjeçare. Juan Joya Borja u bë i famshëm nga memet, i njohur për videon e tij në të cilën ai s’ mund ta fshihte të qeshurën e tij ikonike. Lajmin për vdekjen e tij e kanë konfirmuar […]

Filmi mbi historinë tragjike të familjes së famshme Gucci del në nëntor


Filmi i shumëpritur “House of Gucci“ me protagonistë Lady Gaga dhe Adam Driver, me regji të Ridley Scott, pritet në ekranet tona në nëntor. Filmi, i cili bazohet në gjëra të vërteta, trajton historinë tragjike të familjes së famshme Gucci . Në 1995, Maurizio Gucci, trashëgimtari i shtëpisë së famshme të modës dhe një nga njerëzit më të pasur në Itali, u vra jashtë zyrës […]

Infektologu Tolaj: Mbyllja për dy javë kishte efekt të vogël në uljen e rasteve me COVID-19, masat ishin të panevojshme


Qeveria e Kosovës mbrëmë (e diel) mori vendim për lehtësim të masave antiCOVID-19, pas dy javë mbyllje. Por pavarësisht dy javëve të mbylljes, numri i rasteve të infektimeve me COVID-19 dhe vdekjeve ishte i lartë, madje këto masa thuhet se kanë pasur efekt minimal në uljen e këtyre rasteve. Kështu ka vlerësuar infektologu Ilir Tolaj. […]

“Erdhi dita të fluturojë Lasgushi i Bardhë…”, poeti popullor kuksian thur vargje për Aeroportin e Kukësit


Poeti popullor kuksian, Riza Vata ka thurur disa vargje për aeroportin e Kukësit, inaugurimin e të cilit qytetarët kuksianë dhe jo vetëm e kanë pritur me shumë entuziazëm. Ai thotë se erdhi dita që të fluturojë avioni i parë, e të ushtojë Gjallica që të tregojë se jemi gjallë. “Shumë herë kanë tentuar për të […]

Gabimet që ju plakin më shpejt – Çfarë duhet të shmangni


Plakja është një proces natyral të cilin njeriu s’ e eviton dot. Megjithatë, njeriu dhe zgjedhjet e tij mund të ndikojnë në mënyrën e plakjes. Ushqyerja e keqe, duhanpirja, ekspozimi në diell dhe aktiviteti fizik luajnë një rol të fortë në jetëgjatësinë e njeriut, shkëlqimin e fytyrës së tij, plakjen e shëndetshme dhe funksionet e […]

U nda nga jeta në moshën 99-vjeçare, çfarë do të ndodhë me pasurinë e Princit Philip me vlerë 30 milionë dollarë


Princi Filip, bashkëshorti i Mbretëreshës Elizabeth, një ndër figurat kryesore të familjes mbretërore për gati shtatë dekada, vdiq mëngjesin e së premtes në datën 9 prill 2021. Duka i Edinburgut ndërroi jetë në moshën 99 vjeçare, duke lënë pas një familje të madhe me katër fëmijë, tetë nipër e mbesa, tetë stërnipër, si dhe një […]

Rekomandime dietike për muajin e Ramazanit nga Valon Faiku


Jeta shoqërore gjatë muajit të Ramazanit është veçanërisht aktive: besimtarët presin miq ose priten nga të afërm, miq e të njohur. Ndërkohë, këto vizita janë të përqendruara kryesisht përgjatë kohës së vaktit që ndërpret agjërimin, i cili është një vakt mjaft i bollshëm dhe festiv, ku shërbehen ushqimet më të mira. Besimtarët agjërojnë gjatë ditës, […]

“Ngelëm jetimë për nënë e për baba…” – Histori Personale |


Ngelëm jetimë për nënë e për baba Mund t’ju them se familja ime ishte shumë e lumtur, ne jemi tre fëmijë që jetonim në harmoni dhe shumë të lumtur derisa na ra një hall shumë i madh në familje. Mamaja filloi të kishte shenjat e para të një tumori në gjoks. Ajo ishte vetëm pesëdhjetë […]

me anë të një letre të hapur, një grup shkencëtarësh hedhin poshtë raportin e OBSH-së mbi origjinën e COVID-19, kërkojnë një hetim të ri


Një grup shkencëtarësh ndërkombëtarë bënë thirrje për një hetim të ri mbi origjinën e COVID-19, pasi Kina dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) lëshuan një raport të shqyrtuar javën e kaluar në përfundim se virusi ka shumë të ngjarë të vinte nga jeta e egër dhe jo nga një laborator. Njëzet e katër shkencëtarë nga […]

Meditime të një Kirurgu italian!


Meditime të një Kirurgu italian! “ Askush nuk do te behet me kirurg”Tashme e degjojme te perseritet cdo dite.💥Ne konkurse specializimi kirurgjia eshte nder deget me pak te kerkuara. Tashme eshte kaluar nga pamundesia per tu bere kirurg për shkak te konkurences se madhe, në situaten kur kirurgjia zgjidhet pasi nuk mbetet alternative tjeter. Në […]

Ç’kuptim kanë shtatë nga sjelljet që ne kopjojmë çdo ditë nga njëri-tjetri


Të imitosh sjelljen e dikujt tjetër është një sjellje që njerëzve i vjen natyrshëm Jo vetëm që dikur bëhej për të mbijetuar, por gjithashtu shërbente për t’u emancipuar si specie si dhe për të zbuluar se çfarë është e pranueshme në një shoqëri dhe çfarë jo. Pavarësisht se njerëzimi sot ka evoluar dhe jeta është […]

Lidhja komplekse midis depresionit dhe intimitetit


Dihet mirë se depresioni dhe disa trajtime të caktuara të ilaçeve për depresionin, siç janë frenuesit selektivë të rimarrjes së serotoninës (SSRI) – mund të ulin interesin seksual, dëshirën dhe aktivitetin Sidoqoftë, rezulton se historia sesi lidhen depresioni dhe seksi është më e ndërlikuar se kaq. Depresioni mund të prekë njerëz të ndryshëm dhe jetën […]

Mungesa e cilës vitaminë shkakton rënien e flokëve ?


Mungesa e cilës vitaminë shkakton rënien e flokëve ? Vitamina E vepron si një antioksidues i fuqishëm që ndihmon në largimin e stresit oksidativë, i cili mund të shkaktojë probleme të ndryshme shëndetësore. Kjo vitaminë është gjithashtu jetësore për funksionimin e syve, gjakut dhe muskujve. Ajo ndihmon edhe në rritjen e flokëve dhe mbajtjen e […]

OIK: Pa infermierët lufta me COVID-19 do të ishte e humbur


Oda e Infermierëve të Kosovës ka theksuar se jeta dhe shëndeti i qytetarëve është pika jetike në sfidën globale të shënimit të Ditës Botërore të Shëndetit, e cila shënohet çdo vit nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Naser Rrustemaj, kryetari i Odës së Infermierëve, Mamive dhe Profesionistëve tjerë shëndetësorë, ka thënë se në luftën me pandeminë […]

‘Mjaft më pyetët pse s’ kam fëmijë, jam 40 vjeç dhe zgjodha të mos jem me njeriun e gabuar’


Kjo është letra e shkruar nga një beqare, e cila ka jetuar 4 dekada dhe akoma s’ e ka marrë vendimin për t’u martuar apo lindur një fëmijë. “Në përcjelljen e nënës sime për në banesën e fundit, unë isha duke mbajtur nipin tim 11 muajsh kur një mik i familjes pyeti: “Kur do të […]

meqë bashkë, zemra e nanës, do të ja dalim!


Shkruar nga: Mire Jakupi Salihu Jeta është gjë që perëndia i cakton çdo njeriu. Njerëzit gjatë jetës kanë ëndrra dhe dëshira të ndryshme, por ndonjëherë edhe jeta i ofron pengesa të ndryshme, ndonjëherë shumë më të mëdha saqë njeriu i humbë të gjitha shpresat dhe forcat e tij për të jetuar, duke menduar se s’ […]

Pashkët – Kalimi (kapërcimi) nga Skllavëria në liri nga vdekja në jetë, nga errësira në dritë


Shkrim nga: Nosh Gjolaj Pashkët s’ janë asgjë tjetër përveç kalimi i mistershëm i Jezu Krishtit nga jeta tokësore nëpër mes vdekjes në jetën e pasosur. Kjo festë krishtere rrjedh nga festa hebraike “pasha” (“peseh”), përkujtimi i madhështor i kalimit etërve të tyre nga skllavëria e Egjiptit, nëpër Detin e kuq, në liri kah toka […]

Mpiksja e Gjakut Në Këmbë – Pse Ndodh Dhe Faktorët e Rrezikut  


Mpiksja e gjakut është një proces i rëndësishëm në organizëm që ka si qëllim të parandalojë gjakderdhjen e tepruar pas një lëndimi ose aksidenti. Megjithatë, ka raste kur gjaku mpikset në brendësi të venave të zonave të ndryshme të trupit. Më pas masa e ngurtë mund të arrijë deri në mushkëri duke rrezikuar seriozisht jetën […]

Lufta me sindromën e rrallë


Çfarë mund ta shtyjë një person të vrapojë 880 kilometra për dikë me të cilin është njohur në Facebook? Që nga viti 2015 dentistja e suksesshme nga Uashingtoni Tara Zier, ishte përpjekur të zbulonte se përse i merrej fryma, përse kishte lodhje të këmbës dhe dhimbje torturuese në shpinë. Simptomat iu shfaqën jo shumë kohë […]

Disa këshilla të specialistëve që do t’ju ndihmojnë të flini


Ekzistojnë një numër faktorësh që mund të ndikojnë në cilësinë e gjumit, si stresi, çfarë hamë dhe pimë dhe ambienti ynë. Por të qenët i dehidruar është një arsye për të cilën jo shumë prej nesh dinë. Studimi i ri zbulon se gati gjysma e popullsisë britanike s’ po plotëson marrjen e rekomanduar ditore të […]

10 rregullat e një personi të lumtur


Barrierat psikologjike, një mentalitet negativ dhe një mendje e ngushtë s’ na lejojnë të jetojmë jetë të lumtur. Për të thyer këtë rreth vicioz, shumë njerëz lexojnë libra të ndryshëm për të gjetur motivimin, qetësinë dhe lumturinë. Psikiatri i famshëm, Mikhail Efimovich Litvak, ka shkruar një  libër ku ka përshkruar pengesat psikologjike. Të cilat s’ […]

Harta e vaksinimit – Si renditet Shqipëria me shtetet e Evropës


Një ndër ndryshimet më të mëdha që 2021 po sjell padyshim, është se po zhvillohet fushata më e madhe e vaksinimit në histori. Aktualisht, më shumë se 410 milion doza janë administruar në 132 vende, sipas të dhënave të mbledhura nga Bloomberg. Shkalla e fundit ishte afërsisht 9.96 milion doza në ditë. Sipas këtyre të […]

Presidenti ka sot ditëlindjen, surprizon bashkëshortja me mesazhin: Të dua si një adoleshente e dashuruar përjetësisht


Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi i ka surprizuar të gjithë me urimin që i ka bërë bashkëshortit të saj, Presidentit Ilir Meta i cili feston sot 52 vjetorin. me anë të një postimi në rrjetet shoqërore, teksa e quan dashurinë e jetës së saj, Kryemadhi e falënderon Metën për të gjitha sfidat e bukura të […]

Terapistët shpjegojnë se çfarë është dhe s’ është trauma


Ju ndoshta dëgjoni fjalën “traumë” të thuhet shumë më tepër sesa dikur – njerëzit në TikTok duke pretenduar se janë të traumatizuar nga prerja e re e flokëve të një të famshmi, për shembull. Koncepti s’ është me të vërtetë ndonjë gjë për të bërë shaka, dhe njerëzit gjithashtu e përdorin atë në kontekste që […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe do […]

Ish-eskorta me dy vagina: Më ka ndihmuar të ndaj punën nga jeta personale


Evelyn Miller zbuloi se vuante nga një gjendje e rrallë, e njohur si uterus didelphys kur ishte vetëm 20 vjeç. Kjo do të thotë se ajo ka dy cikle menstruale në të njëjtën kohë dhe pavarësisht se i thanë se do ta kishte të vështirë të mbetej shtatzënë, ajo është tani 6 muajshe në uterusin […]

Me “green pass”, maskat në shtëpi, rikthim në realitet për të vaksinuarit, dy botë paralele. Izraeli demostron se si do të jetojmë me Covid -19 pas përdorimit të vaksinës


Pas vaksinimit në masë në Izrael qytetarët janë të lirë të udhëtojnë, të shkojnë në palestër, bare restorante apo të zhvillojnë çfarëdolloj aktiviteti dëshirojnë në publik pa maska. Në Izrael disa aktivitete janë të ndaluara për qytetarët që s’ kanë marrë të dyja dozat e vaksinës. Falë pasaportës jeshile jeta po rikthehet në normalitet. Në […]

Pas infektimit me Covid-19, kjo është gjendja e aktorit Cima


Aktori i njohur i humorit, Rasim Thaçi-Cima ditë më parë u infektua me virusin Covid-19. Aktori i famshëm po qëndron në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe po trajtohet. Pas gjendjes së rëndë me infektimin me koronavirus, për aktorin u kërkuan mbi 50 antitrupa, nga vullnetarët e grupeve të gjakut A pozitiv dhe negativ, […]

Tetë zakone të mëngjesit për në të ardhmen më të qetë


Që dita juaj të jetë më produktive duhet t’i praktikoni dhe bëni rutinë këto zakone çdo mëngjes. Jeta tani ka ndryshuar dhe s’ jemi në normalitetin e mëparshëm dhe mendojmë se s’ do të arrijmë kurrë rutinën ideale të mëngjesit. Ne duhet të ndalojmë presionin që i bëjmë vetes për të kryer siç duhet rutinën […]

Detaje rreth vrasjes në Emshir: Burri dyshohet se fillimisht vrau ish-gruan, pastaj veten


Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka njoftuar se pas pranimit të informatës nga policia për dy persona të pa jetë në lagjen “Emshir”, në Prishtinë. “Prokurori kujdestar i këtij departamenti menjëherë ka dalë në vendin e dukurisë bashkë me njësitë tjera relevante. Ekipi mjekësor ka konstatuar dy trupa të pajetë, njëri […]

Lindi në terapi intensive, Manastirliu nxjerr videon kur nëna takon për herë të parë foshnjën e saj


Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka ndarë një video emocionuese të një nëne të re e cila ka sjellë në jetë vajzën e saj teksa ishte në terapi intensive. Nëna e re, Fabiola shprehet se i neglizhoi simptomat e COVID, ndërkohë që arriti në një pikë shumë të rëndë për shkak të kësaj sëmundje dhe […]

Personat e vaksinuar mund të qëndrojnë pa maskë dhe të grumbullohen – specialistët kritika ndaj udhëzimeve të reja


Rekomandimet e para federale për njerëzit që kanë bërë vaksinën kundër COVID-19 lejojnë ndërmarrjen e hapave të kujdesshëm drejt jetës normale. Por, kritikët thonë se këto janë hapa tejet të kujdesshëm. Udhëzimet që Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) publikoi të hënën se ata që kanë bërë vaksinën mund të mblidhen brenda […]

E trishtë: Ishin zhvendosur në Pogradec për t’u mbrojtur nga virusi që kur nisi pandemia, por COVID i merr jetën gruas së aktorit të njohur të humorit


Ditë zie për aktorin e njohur të humorit Muharrem Hoxha. Fatkeqësisht bashkëshortja e tij, Jalldiz Hoxha ka është ndarë nga jeta në moshën 65-vjeçare, pasi humbi betejën me COVID-19. Hoxha do të përcillet për në banesën e fundit ditën e sotme në varrezat e vjetra të Durrësit. Çifti i bashkëshortëve ishin zhvendosur në Pogradec, që […]

Në shtetin ku paga minimale mujore është 0,65 dollarë, prezervativët kushtojnë nga 1 në 4 dollarë


Gratë venezueliane po përballen me një mungesë të kontraceptivëve të përballueshëm, gjë që ka vënë në rrezik shëndetin e tyre. Shumë venezueliane duhet të zgjedhin midis marrjes së ushqimit dhe blerjes së kontraceptivëve për shkak të çmimeve të larta të produkteve të kontrollit të lindjes. Në Venezuelë, paga minimale mujore është $0,65. Ndërkohë që prezervativët […]

SHBA, studentët dhe shkollat akoma përballen me pasojat e COVID-it


ndërsa komunitetet në mbarë Shtetet e Bashkuara përballeshin me shifrat drithëruese të infektimeve nga koronavirusi marsin e kaluar, qindra universitete dhe kolegje mbyllën kampuset, duke sjellë çrregullime në jetën e profesorëve dhe studentëve. “Mendoja gjithë kohës se s’ dija se ku do të shkoja. Ishte vërtet stresuese”, thotë Tae Ayodeji, studente nga Nigeria. Studentët e […]

“Njerëzit atje po dridhen”, deklaratat e rënda të Meghan Markle, familja mbretërore britanike mbledhje urgjente pas akuzave për racizëm


Anëtarë të lartë të familjes mbretërore britanike kanë nisur takimet urgjente pas akuzave të rënda të Dukës Harry dhe Dukeshës Meghan. Princi Harry dhe bashkëshortja e tij, Meghan Markle, në intervistën e dhënë për Oprah folën për racizmin që iu është bërë nga ana e familjes mbretërore, në lidhje me ngjyrën e lëkurës së fëmijës […]

Lumnije Çitaku: “Ballafaqimi me diagnozë të rëndë, ka ndikuar që të bëhem më e fortë”


Besimi, shpresa dhe guximi më kanë ndihmuar të përballoj më lehtë periudhën nëpër të cilën kam pasur momente të vështira jete. Ballafaqimi me një diagnozë të rëndë, tek unë ka ndikuar që të bëhem më e fortë dhe më e vendosur në ate së çfarë të lejoj të kaloi në mendjen time. Përveq atyre momenteve […]

Ndahet nga jeta tekniku medicinal Liman Shala


ka ndërruar jetë Liman Shala, i cili ka shërbyer në Spitalin e përgjithshëm në Mitrovicë. Këtë e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës, përmes një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “Ndahet nga jeta tekniku medicinal Liman Shala Liman Shala ka shërbyer në Spitalin e përgjithshëm Mitrovicë deri në vitin 1993 kur […]

Nëntë llojet e dhembjeve të trupit që lidhen me emocionet dhe gjendjen mendore


Një nga gjërat që mjekësia e vendeve perëndimore e injoron është lidhja mes trupit dhe mendjes sonë, shpirtit dhe emocioneve tona. Ndryshe është qasja e mjekësisë së vendeve të Lindjes Qenia njerëzore ndonjëherë i nënshtrohet lidhjeve midis trupit dhe emocioneve të veta, por shumë prej nesh s’ i japin rëndësi këtij fenomeni. 1. dhimbje koke […]

Sa kohë duhet të prisni që të vizitoni familjen pasi të keni marrë vaksinën anti-COVID?


Pas një viti të gjatë, të çuditshëm, të gjithë po presim arritjen e vaksinave anti-COVID. Por, sa kohë duhet që vaksina të hyjë në fuqi dhe të krijojë imunitet? Dhe a do të thotë kjo se është në rregull të fillosh të vizitosh të dashurit e tu pa maskë? Ne e dimë se sa të […]

Si të flisni me fëmijët që kanë frikë nga infektimi me COVID-19?


Viti 2020 ka qenë një nga vitet më të dëmshme për të gjithë njerëzimin. Shumë fëmijë kanë pasur frikën se mos humbin ndonjë person të dashur, po ashtu kanë menduar se kjo pandemi s’ do të përfundoi kurrë, transmeton Indeksonline. Për gjatë 1 viti kemi kuptuar se sa shumë është ndryshuar jeta, ku me gjithë […]

Pse sot është dita më me fat e muajit mars?


Sipas astrologjisë dhe numerologjisë, 3 mars 2021 është vendosur të jetë një nga ditët më me fat të muajit. Numri tre në numerologji ka të bëj me krijimtarinë dhe komunikimin. Është një energji mjaft optimiste që na inkurajon të shijojmë jetën, të lidhemi me botën përreth nesh dhe të mendojmë jashtë kutisë. Më 3 mars, […]

Reduktimi i dëmit nga duhanit, alternativë më e mirë se ndalimi i tij


Keqinformimi mbi alternativat më pak të dëmshme të duhanpirjes po dëmton Shëndetin Publik. Ky është një prej konkluzioneve që vjen nga përtej oqeanit, prej eksperiencës së një ish duhanpirësi qe ja doli falë alternativave, të hiqte dorë nga cigaret. Tek duhanpirësit e rritur amerikanë, prej kohësh është vënë re tendenca e lënies së cigares dhe […]

Arta Jashari: “Qetësi e trishtë mes lotësh”


Pas Koncertit të fundit që mbajtëm me Ansamblin Vokal te Filharmonisë së Kosovës , përballë të gjithë atyre fytyrave të qeshura e të etura për muzikë të mirëfilltë , pavarsisht maskave dhe distancës ku mund të shihje vetëm sytë e tyre te buzëqeshur; Po mendoja me vehtë aty , në skenë , derisa m’u dridheshin […]

RREZIQET NDAJ TË CILAVE JANË TË EKSPOZUAR FËMIJËT


Përpos lehtësirave dhe avantazheve që Interneti ofron, duhet thënë që duke pasur parasysh që janë miliona njerëz që përdorin internetin, atëherë edhe numri i keqpërdoruesve është i madh.Përdorimi i internetit nga fëmijët është rritur dhe në këtë aspekt, kërkime të ndryshme kanë gjetur se fëmijët që e përdorin internetin më shumë, kanë mundësi që të […]

s’ është Covid-i dhe as një asteroid, ekspertja ngre shqetësimin: Njerëzimi po kërcënohet nga…!


Rënia e numrit të spermatozoideve dhe ndryshimet në zhvillimin seksual janë “kërcënuese për mbijetesën njerëzore” dhe po çojnë në një krizë pjellorie, ka paralajmëruar studiuesja. Shanna Swan, një epidemiologe mjedisore dhe riprodhuese në Shkollën e Mjekësisë të Icahn në Mount Sinai në New York, paralajmëron se kriza e pjellorisë përbën një kërcënim global të pakrahasueshëm […]

Rregullat që s’ nevojitet të thyhen asnjëherë në një lidhje


Jeta do të ishte shumë më e lehtë Në qoftë se do e kishim një fletë ku do të na tregonte se si të i zgjidhim problemet. Këtu do i gjeni 4 rregullat që s’ nevojitet të thyhen kur jeni në një lidhje serioze. “Bright Side”, i ka mbledhur këto 4 rregullat më të rëndësishme. […]

s’ kishte udhëtuar asnjëherë me avion, përpara se të bëhej stjuardesë, më pas… Njihni Boranën, një pogradecare në Arabinë Saudite


Entela Resuli Borana Korça, fluturoi për herë të parë në një avion kur ishte stjuardesë. Paçka se e ëndërronte këtë punë, s’ i ishte dhënë mundësia të udhëtonte më herët. Kështu, pasionin e ktheu në punë dhe nisi një jetë krejt tjetër nga ajo ç’ka ishte duke bërë në Tiranë deri në atë kohë. Pas […]

Njihuni me 17-vjeçarin Bennet Nura, i pari banor shqiptar i planetit Mars!


Bennet Nura 17 vjeç, është shqiptari i parë që tashmë i ka arritur emri në planetin Mars. Në vitin 2020 para se raketa Atlas V të niset për në planetin Mars, NASA ka hapur konkurs për të gjithë banorët e botës në rast të vërtetimit se aty do të mund të zhvillohet jeta. Benneti ka […]

Kur ka “lindur” dhimbja e shpinës?


Kur ka “lindur” dhimbja e shpinës? Përse neandertalët s’ vuanin nga ajo? A kemi të gjithë të njëjtin numër vertebrash? Më poshtë do të gjeni të parashtruara disa kuriozitete e fakte mbi shtyllën kurrizore dhe shpinën dhimbja e shpinës? Trashëgimia e evoluar dhimbja e shpinës e cila ka prekur pjesën më të madhe të popullsisë […]

10 kuriozitete të veçanta që ndoshta iu sjellin pak buzëqeshje


Në këto kohë krize, stresesh, problemesh, lajmesh të hidhura duhet një dozë e vogël lumturie apo jo! Ja 10 kuriozitete që ndoshta do t’ju sjellin pak buzëqeshjen! 10- Lundërzat, kur flenë në ujë, mbahen për dore që të mos humbin! A e dinit se lundërzat, shpesh në mënyrë të pavetëdijshme, i zë gjumi duke mbajtur […]

Mbi 30 plazma gjaku të dhuruara deri më tani nga pacientët të cilët kanë kaluar Covid-19


Në Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut, deri më tani janë mbledhur 30-40 plazma gjaku të cilat i kanë përmbushur kushtet për përdorim terapeutik për pacientët të infektuar me Covid-19. Këtë e ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, Drejtoresha e kësaj qendre, Bukurije Zhubi. Ajo ka përmendur se duhet plotësuar disa kritere qw […]

Ky serum i përgatitur në shtëpi zëvendëson lëngjet e humbura nga të vjellat ose diarreja


Pas problemit të diarresë mund të fshihen shumë shkaqe, që përfshijnë shqetësimet me aparatin tretës apo shkaqe të tjera të jashtme. Para se të diferenconi këto të fundit, duhet të mos ngatërroni diarrenë me pseudodiaretë tek të porsalindurit, as me fecet e ujshme tek fëmijët e shëndoshë, diarrea është tjetër gjë.Në disa raste gjendja mund […]

Një shtet, një flamur, një shpirt


Altina Marmullaku Akrobatja është gjithmonë në kërkim të aventurës dhe gjetjes së mënyrave ndonjëherë ekstreme për ta çuar akrobacinë në ajër në një tjetër dimension. Jeta e Fiona Rushiti është në ajër, përshkruhet me adrelina dhe art të cilat bashkohen në një. Kësaj radhe Fiona Rushiti, talentin e saj në fushën e akrobatisë e shfaqi […]

18 mjekë humbën jetën gjatë pandemisë, Oda e Mjekëve ndan dekorata për familjet e tyre


Oda e Mjekëve të Kosovës ka shpërndarë dekorata për familjarët e mjekëve që humbën jetën si pasojë e Covid-19, raporton Ekonomia Online. Dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe Dekoratën për Arritje Shkencore “Musa Haxhiu”. Kryetari i Odës së Mjekëve, Pleurat Sejdiu, ndau dekoratën Nderi i Mjekut “Ali Sokoli” si dhe dekoratën për Arritje […]

Pandemia ka rënduar shëndetin mendor të fëmijëve me nevoja të veçanta


Pandemia ka ndikuar drejtpërsëdrejti në shëndetin mendor të fëmijëve me aftësi të kufizuara, fëmijëve me Sindromën Down, dhe atyre pa kujdes prindëror. ndërsa organizatat që merren me përkujdesjen e këtyre fëmijëve janë përballur me mungesë të fondeve, si pasojë e krizës pandemike, raporton Ekonomia Online. Nga Forumi Kosovar i Personave me Nevoja të veçanta, kryetari […]

Mjekët janë një pasuri aq e çmuar, sa i çmuar është dhe vetë shëndeti


MJEKET… Mjekët janë një pasuri aq e çmuar, sa i çmuar është dhe vetë shëndeti. Erik Segal në librin ‘Mjekët’ shkruan : “Mjekët shpesh akuzohen si të pa shpirt ryshfetmarrës. Por, në asnjë rast s’duhet të harrojmë që ata kanë sakrifikuar pranverën e jetës për të siguruar aftësi në dobi të njerëzve. Kanë vuajtur privime, […]

VIDEO/ “Dashuron ndonjë mashkull… Je impotent”, degjeneron debati në studio


Një debat i ashpër është zhvilluar mbrëmjen e djeshme ne nje studio televizive midis Julian Zylës dhe analistit, Arjan Çuri. Sherri ka degjeneruar në fyerje personale midis njëri-tjetrit. Zyla: Dua t’i bëj një ndjesë publike Çurit se herën e dytë që e takova s’ e mbajta mend. Ishte hera e fundit, se më pas e […]

Katër ilustrime se si përjetohet vërtet ankthi


“Ankthi kronik është i çrregullt dhe i paparashikueshëm, mbizotërues dhe tinëzar, fizik dhe mendor, dhe ndonjëherë aq dobësues i papritur, sa unë s’ jam në gjendje të flas ose të mendoj qartë apo edhe të lëviz.” – Steve Barry Në një artikull për Healthline, një nga burimet më të sigurta për shëndetin, Steve Barry – një shkrimtar, […]

FSSHK kundër lirimit të masave antiCOVID, e quan skandaloz vendimin e Qeverisë


Federata Sindikale e Shëndetësisë së Kosovës, ka thënë se është i papranueshëm vendimi i Qeverisë së Kosovës për lehtësimin e masave antiCOVID. FSHK thotë se vendimi i tillë është skandaloz. “Skandaloze, e papranueshme lehtësimi i masave nga Qeveria në detyrë, aq më keq si duket për apetite politike asnjë parti politike s’ reagon. andaj FSSHK […]

Aleksitimia – Si duket jeta pa emocione?


Disa njerëz s’ mund të ndiejnë as gëzimin, as hidhërimin por as dashurinë Aleksitimia është një term i gjerë për të përshkruar problemet me ndjenjat e emocioneve. Në fakt, ky term grek i përdorur në teoritë psikodinamike frojdiane përkthehet në “pa fjalë për emocionet”. Ndonëse gjendja s’ është e njohur, vlerësohet se 1 në 10 […]

COVID i merr jetën 35-vjeçarit te “Shefqet Ndroqi”, mesazhi i të riut ndonjë ditë para se të vdiste


Në sallën e reanimacionit në COVID 2, s’ është e njëjta situatë si pak muaj më parë. Vështirë të mendosh se një djalë apo një vajzë e re, lufton për jetën pas infektimit me koronavirusin, që deri dje besonim se i rrezikonte jetën një moshe të thyer. I tillë ishte dhe fati i 35 vjeçarit, […]

Mos fol për mua, por fol me mua


Shqipëron Kuliqi Diku në një restaurant shkruante, “Po qe se jeni të kënaqur flisni për ne, Po qe se jeni të pakënaqur flisni për ne”. Unë dua ta mas se sa jeni të kënaqur me mua ose të pakënaqur ndaj meje, por me anë të kësaj fjalie dhe këtij shkrimi dua t’ua jap një këshillë […]

Raka: Varianti i ri i COVID-19 duhet të jetë alarm për të gjithë – vaksinimi ulë mundësinë e shumëzimit të viruseve


Kujdes të shtuar të qytetarëve nga COVID-19, sidomos në fushatë zgjedhore kërkoi edhe mikrobiologu Lul Raka. Ai vlerësoi se varianti i ri i koronavirusit duhet të jetë alarm për të gjithë. “Ndryshimet gjenetike të virusëve janë normale. Vaksinimi ulë mundësinë e shumëzimit të viruseve. Pra ne duhet t’u përmbahemi masave ngase të gjitha variantet reagojnë […]

E njoh mirë atë dreq sëmundje!


Gjersa ne që në mëngjes ankohemi për gjëra koti, ata luten që së paku agu i mëngjesit të i kotë pak në gjumë. Ankohemi pse kemi mbetur pa dalë në shëtitje edhe sot, pse kemi ngelur në provim, jemi vonë për ligjërata,e ata i gëzohen faktit që mbrëmja i zuri mes njerëzish. Mërzitemi se pse […]

Vaksinat ekzistuese kanë efekt edhe tek variantet e reja


Në pamje të parë, lajmet për vaksinën e koronavirusit të Janssen Pharmaceuticals ishin zhgënjyese. Më 29 janar, kompania, një divizion i gjigantit farmaceutik Johnson & Johnson, njoftoi se vaksina e tij ishte 66% efektive ndaj rasteve të moderuara deri të rënda të COVID-19. Është një rezultat i dobët krahasuar me nivelin 95% të efektivitetit që […]

Hapni dritaren e dhomës tuaj të gjumit natën për të parandaluar mbipeshën dhe diabetin (sëmundjen e sheqerit)


Hapja e dritares në dhomën tuaj të gjumit gjatë natës për të lejuar hyrjen e ajrit të pastër është zgjidhja më e mirë për të parandaluar obezitetin dhe tipin 2 të diabetit (sëmundja e sheqerit) Të paktën kështu sugjerojnë profesorët e endokrinologjisë në Universitetin e Oxford-it, shkruan The Telegraph. Ata besojnë se ka mjaftueshëm prova […]

Thuaj jo kancerit!


Shkruan: Shpresa Doda ndonjë ditë të ftohtë janari,të vitit 2020,unë u diagnostifikova me kancer…Acari i dimrit u bë më i ftohtë, sëmundja mu shfaq mua si një uragan që do të më përmbyste të tërën përnjëhëre.Momente hutimi,trishtimi,lotë të derdhur pa fund,emocione të përziera…s’ di se cili mendim më vinte më parë dhe isha gati që […]

Njerëz nga Kosova – Rrëfime personale – Rina Zeka


“Tash e kuptoj sa e lumtur ka qenë fëmijëria ime edhe pse dikur s’ mendoja si tani. Kam ndjerë boshllëk brenda vetës kur zgjohesha e vetmuar në banesën ku jetonim ngaqë të gjithë tashmë kishin ikur në punë apo shkollë. s’ e kuptoja ritmin e jetës.Besa e kam parë edhe vdekjen me sy, dy herë […]

specialisti britanik: Jeta s’ do të kthehet në normalitet për së paku edhe dy vjet derisa e gjithë bota të vaksinohet


Jeta në mbarë botën s’ do të kthehet në normaliteti për dy ose tri vjet, bazuar në shkallën e përhapjes aktuale të vaksinimit – megjithëse ka shenja të hershme që vaksinimi po ndikon në rënien e numrit të rasteve ditore në Mbretërinë e Bashkuar. Duke folur për Sky News, Clare Wenham, asistente e politikës globale shëndetësore […]

Humb jetën laboranti i Spitalit të Përgjithshëm të Gjakovës Jeton Huma


Ka humbur jetën laboranti i Spitalit të Përgjithshëm të Gjakovës, Jeton Huma. Lajmin e ka bërë të ditur Spitali i Përgjithshëm i Gjakovës, me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: “In Memoriam Jeton Huma (1962-2021) Me hidherim të thelle njoftojme ndarjen e parakohshme nga jeta pas një sëmundje të rënde të laborantit […]

Serbët e Kosovës vaksinohen në Kurshumli të Serbisë


Para qendrës së vogël shëndetësore në Kurshumli, vetëm tridhjetë kilometra larg kufirit me Kosovën, është mbledhur nga orët e para të mëngjesit një grup i madh njerëzish. Nga porta e oborrit deri në hyrje në ndërtesë janë vetëm pesëmbëdhjetë shkallë. Shkallët janë bllokuar tërësisht nga njerëzit. Kanë ardhur banorët e enklavave serbe nga Kosova, të […]

INTERVISTA/ Një shqiptare mes 11 më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale. Njihni Sindi Shkodranin, vajzën nga Vlora, që është “truri” i një prej kompanive më të mëdha në Amsterdam


Entela Resuli Sindi Shkodrani është vajza shqiptare e cila është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën e inteligjencës artificiale që duhet ndjekur në vitin 2021. Sindi aktualisht është “truri” i zhvillimit të teknologjisë në kompaninë holandeze “TomTom” në Amsterdam si inxhiniere e mësimit të makinerisë/vizionit kompjuterik- Autonomus Driving R&D. Ajo ka përfunduar studimet […]

Pjetër Ndrecaj përsëri kërkon nga Apeli uljen e dënimit apo rigjykim, prokuroria kërkon burgim të përjetshëm


I dënuari me 24 vite e gjysmë për vrasjen e bashkëshortes dhe vajzës së tij, Pjetër Ndrecaj, për herë të dytë po kërkon nga Gjykata e Apelit anulimin e vendimit të shkallës së parë, apo kthimin e rastit në rigjykim. Në anën tjetër, Prokuroria Themelore në Prishtinë përsëri ka kërkuar që i akuzuari Ndrecaj të […]

“Korona-somnia”, fenomeni i pagjumësisë që e shkakton jeta me Covid-19


Ky fenomen i ka goditur njerëzit në të gjithë botën. Janë shfaqur përherë e më shumë raste të pagjumësisë të ndërlidhura me stresin e jetës gjatë pandemisë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, një studim i gushtit të 2020-s nga Universiteti i Southamptonit ka treguar se numri i personave që kanë shfaqur probleme me gjumin është […]

Kërkohet paraburgim për Skender Krasniqin, i dyshuar për vrasjen e të birit


Prokuroria Themelore në Prishtinë, Departamenti i Krimeve të Rënda, ka kërkuar nga Gjykata Themelore në Prishtinë, që t’i caktohet masa e paraburgimit Skender Krasniqit, i dyshuar për vrasjen e të birit, Albert Krasniqi. Prokuroria thekson se A.K dyshohet se më 27 janar 2021, rreth orës 17:00, me armë zjarri ka privuar nga jeta personin me […]

Rrugëtimi i bisturisë së një Kirurgeje


Shkruan: Dr. Lida Shosha #Rrugetimi i bisturise se nje kirurgeje. Shpesh, doktoresha qe sapo kane mbaruar mjekesine me pyesin, a te marin kirurgjine si specialitet? Me godet shpirtin kjo pyetje. Po, Entela, Ina, Marina, ju mund ta merni kirurgjine, e ku ka profesion me sublim! Po duhet tju them ca te verteta qe te mos […]

Covax: Si do të shpërndahen vaksinat në vendet më të varfëra


Zhvillimi i shpejtë i vaksinave kundër koronavirusit ishte një veprim i jashtëzakonshëm i progresit shkencor. Tani, ndërsa vaksinat po përhapen globalisht, specialistët e shëndetit kanë një mesazh jetësor: askush s’ fiton luftën kundër pandemisë derisa të gjithë të fitojnë. Me fjalë të tjera, vaksinat duhet të ndahen në mënyrë të drejtë midis të gjitha kombeve, […]

Test personaliteti: Zbuloni se çfarë tregon forma e buzëve për tipin tuaj


Secili prej nesh është unik dhe ka karakteristika dalluese. Përsosmëria është padyshim një mit dhe në këtë pikë a s’ është bukuria e gjërave në papërsosmëritë e tyre? Fytyrat tona zbulojnë shumë për personalitetet tona dhe zbulojnë si cilësitë, ashtu edhe të metat tona. Me kusht që jeni kurioz të dini më shumë dhe Me […]

KEDS njofton për punime në rrjet, në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës


KEDS ka bërë të ditur se si rrjedhojë e punimeve në rrjet, në disa vende do të ketë ndërprerje të rrymës. Me anë të një komunikate për media, KEDS ka njoftuar për lokacionin dhe orarin ku do të ketë ndërprerje. Njoftimi i plotë: Gjakovë TS 35/10 kV Malisheva do të ndërprehet: Dalja 10 kV Mirusha […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator i […]

Një e shtunë më ndryshe në “Familja Jonë”


Të shtunën në emisionin “Familja Jonë”, ju sjellim rrëfimin e mjekëve dhe infermierëve nga Mjekimi Intensiv Qendror në QKUK. Nga vendi ku jeta dhe vdekja luftojnë ngushtë me njëra-tjetrën. Cilat janë rrëfimet e stafit mjekësor atje? Sa po ia dalin ata në luftë me pandeminë? Janë vetëm disa nga pyetjet që do t’u japin përgjigje […]

“Sot, që jam 85 vjeç…” Letra e mjekut të njohur shqiptar që tani jeton në SHBA: Uroj të mos zgjoheni një mëngjes e të thoni për jetën, atë që them unë


Sivjet s’ u mblodhëm të gjithë për të festuar datëlindjen e gjyshit. Pandemia e Covid 19, s’ na lejoi. Kjo është aspak pak, krahashuar me dëmet e mëdha që solli ajo në të gjithë Botën. Mos u mërzisni, bëni kujdes dhe ne, shpejt, do të mblidhemi si më parë. I ndodhur larg jush, me dashurinë […]

“Lamtumirë ma!”, ish-ministrja humb nënën: Model që s’di a do ta arrijë dot


Ditën e sotme është ndarë nga jeta nëna e ish-ministres së Kultures, Mirela Kumbaro dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë ish-ministrja në rrjetet shoqërore. Ajo i ka dedikuar disa fjalë tepër prekëse, teksa se e ëma, zysh Azbija e matematikës, ka shërbyer si një model, të cilin Kumbaro s’ do ta arrijë […]

Flet nëna shqiptare që lindi trenjakët në orët e para të vitit 2021 në Zvicër


Nëna shqiptare, Ardiana Aliaj, është gruaja që lindi trenjakët e parë në Zvicër më 1 janar 2021. Ajo flet për shtatzëninë, lindjen dhe gjithashtu edhe për gëzimin që kanë dy fëmijët e saj më të mëdhenj me tre të posalindurit. Ardiana Alijaj është nëna e cila lindi trinjakë në orët e para të vitit 2021, […]

Vdes mjekja shqiptare, Eni Doko


Mjekja shqiptare, Eni Doko, e cila jetonte në Gjermani ka humbur jetë në moshë të re. Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Evropë, Aurora Dollenberg ka dhënë lajmin e hidhur me anë të një postimi në rrjete shoqërore, por s’ jep detaje për arsyen e vdekjes. “Me hidhërim të thellë ndajmë lajmin e largimit […]

Personaliteti i personit i cili lë duhanin ndryshon


Në një hulumtim shkencëtarët kanë konstatuar që te duhanxhinjtë janë të theksuara dy karakteristika – neurotizmi dhe impulsiviteti – të cilat qetësohen shumë pasi që t’i hedhim cigaret Përveç që vret, pretendojnë shkencëtarët, pirja e duhanit shkatërron edhe personalitetin tonë. Ju madje s’ mund të vini re ndryshime të humorit që i bëjnë të gjithë […]

Disa arsyje shëndetësore pse s’ duhet të qëndrojmë ulur gjatë


Përditshmëria e punës na rrëmben të gjithëve dhe shpeshherë shpenzojmë orë të tëra duke qëndruar ulur në tavolinën e punës pa menduar se si mund të ndikojë në shëndetin tonë. Siç theksojnë specialistët, një mënyrë jetese e ulur gradualisht mund të ketë efekte të dëmshme në trupin tuaj. Mund të shkaktojë apnea e gjumit Kur […]

Ndahet nga jeta ish-komandanti i UÇK-së, Shefqet Paçarizi


ka humbur jetë veterani i luftës dhe komandanti i Batalionit të Dytë të Brigadës 122 të UÇK-së, Shefqet Paçarizi. Lajmin e ka bërë të ditur komuna e Malishevës përmes një postimi në Facebook. Njoftimi i plotë: “Dega e OVL të UÇK në Malishevë, njofton se ka ndërruar jetë veterani i luftës dhe komandanti i Batalionit […]

Sulmohet një infermiere në Klinikën Infektive, reagon Sindikata e Infermierëve


Sindikata e Infermierëve e ka dënuar ashpër sulmin që i ka ndodhur një infermiere në Klinikën Infektive gjatë natës së mbrëmshme. përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, kjo sindikatë u shpreh se sulmet e tilla janë të turpshme dhe dekurajojnë punëtorët shëndetësorë. Sindikata po ashtu ju ka bërë thirrje Ministrisë së Punëve të […]

Ndahet nga jeta nëna e Robert Berishës


Dita e sotme ka nisur me një lajm të kobshëm për familjen e Robert Berishës. me anë të rrjeteve sociale, dy vëllezërit, Roberti dhe Patrisi, kanë bërë të ditur se ka ndërruar jetë nëna e tyre, Teuta. ndërsa Robert Berisha shkroi: “Pusho e qetë mami jem per ty me shkru kom shum, po e la […]

error: Content is protected !!