Afrim Blyta: Gabimet katastrofale të mjekëve në privat, i mbulon QKUK-ja


Neuropsikiatri Afrim Blyta ka folur për raportin e mjekëve në mes të sistemit publik dhe privat në Kosovë. Blyta ka deklaruar se kur mjekët i referojnë pacientët nga publiku në privat për të përfituar nga ta, ndërsa kur bëjnë ndonjë gabim i kthejnë pacientët në QKUK për të mbuluar gabimin. “Fatkeqësisht mjeku punon edhe në […]

Vdes nga koronavirusi neuropsikiatri Nijazi Macula


[ad_1] Sot ka ndërruar jetë nga koronavirusi neuropsikologu Nijazi Macula. Lajmin për vdekjen e tij e bënë të ditur familjarët e tij me anë të rrjetit social, Facebook. Familjarët po ashtu njoftuan se s’ do të mbahet e pame për shkak të situatës me pandeminë. ndërsa neuropsikiatri Dr. Jusuf Ulaj ka thënë se Kosova ka […]

Humb jetën nga Covid-19 edhe një mjek


[ad_1] Edhe një mjek humbi betejën me Covid-19. Nijazi Macula ka humbur jetën dhe është varrosur gjatë ditës së djeshme. Familjarët kanë deklaruar me anë të një njoftimi në Facebook, se s’ do të mbahet e pame për shkak të situatës me pandeminë. ndërsa neuropsikiatri Dr. Jusuf Ulaj ka thënë se Kosova ka humbur një […]

Vdekjet e “dyshimta” nga COVID-19


[ad_1] Më 9 shtator, Ragip Kajtazi nga fshati Syriganë në Komunën e Istogut, mori lajmin se motra e tij vdiq në Klinikën Intensive të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, ku edhe ishte e hospitalizuar si paciente me COVID-19, sëmundjen që e shkakton koronavirusi. Megjithatë, ai filloi të dyshojë se motra e tij 71-vjeçare kishte vdekur […]

Dr.Jusuf Ulaj: Jeta e hajnit është me shumë strese


Shkruan: Dr.Jusuf Ulaj Jeta e hajnit është me shumë strese. Vazhdimisht jeton në ankth se do të zbulohet, kapet nga drejtësia dhe denohet. Plakën dhe sëmurën para kohe. Hajni institucional në një shtet të kapur, derisa e ka pushtetin e ka njëfarë komoditeti. Humbja e pushtetit dhe privilegjeve e dekompenzon (e çartë krejt) deri në […]

Dr.Jusuf Ulaj: Mos pini barna të Serbisë


Dr.Jusuf Ulaj- Specialist i Neuropsikiatrisë, përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka bërë thirrje që të mos konsumohen barna të Serbisë!! Shih postimin e tij të plotë Postimi i Dr.Jusuf Ulaj Mos pini medikamente me banderola të Sërbisë sepse nuk janë të sigurta. I sjellin kontrabanduesit serboshqiptarë – nuk dihet si ruhën […]

Ja cili është dallimi në mes të Psikologut dhe Psikiatrit


Shkruan: Dr.Jusuf Ulaj Psikologu apo psikiatri Ka shumë njerëz në mesin tonë që nuk dallojnë profesionin e psikologut nga psikiatri. Fatkeqësisht ka edhe më keq, e përziejnë neurologun me psikiatër. Psikiatri (për dallim nga psikologu) fillimisht ka të kryer fakultetin e mjekësisë e pastaj specializimin katër vjecar në lëminë e psikiatrisë e disa (plus) të […]