E fali Bajramin me veshje kombëtare, hoxha nga Drenasi tregon se cili ishte mesazhi që deshi të përcjell


Imami i Xhamisë në Krajkovë të Drenasit, Faruk Hoxha, e ka falur sot namazin e Fitër Bajramit me veshjen kombëtare. Hoxha tha se qëllimi i mesazhit që ai deshti ta përcjellte ishte që feja dhe kombi janë sikur dy binjakë që s’ mund të ndahen nga njëri tjetri. Ai theksoi se ne duhet të jemi […]

Drita jeshile është ndezur, por ky koronavirus është tinëzar


Najada Çomo e cila do të jetë deputete e PS në parlamentin e ardhshëm thotë se Shqipëria po hyn në një zonë jeshile tashmë, lidhur me situatën e koronavirusit. Në intervistën për News 24 ajo tha se kjo verë do jetë ndryshe pasi pritet të ketë më shumë turistë, dhe se situata nga Covid do […]

Me COVID dhe pa familje – Fitër Bajrami në QKUK


Në Qendrën Klinike Universitare këtë Fitër Bajram ishin të shtrirë edhe pacientët me COVID-19, përcjell Albanian Post. Një nga ta, Nazmije Pireva, që ka një javë tashmë që po trajtohet në Klinikën Infektive në QKUK. Pireva thotë që është hera e parë që këtë festë e feston larg familjes dhe s’ po e përjeton lehtë. […]

Studimi i fundit – Çfarë ju ndodh Në qoftë se merrni dy vaksina të ndryshme anti-Covid


Sipas një studimi, të rriturit kanë më shumë mundësi të raportojnë efekte të lehta anësore pas përzierjes së dozave të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanive AstraZeneca dhe Pfizer. Ethe, dhimbje koke dhe dhimbje muskujsh janë raportuar më shpesh kur vaksinat e ndryshme janë kombinuar. Reaksionet e rënda kanë qenë shumë të shkurtra. “Gjetjet janë intriguese […]

Si të ndaloni së ngrëni thonjtë


Zakonisht, ngrënia e thonjve s’ nis si rezultat i ankthit apo stresit, por vëzhgohet dhe mësohet në moshë të hershme. Me kalimin e kohës, shndërrohet në ves që shërben për të menaxhuar situatat e vështira dhe të ngarkuara emocionalisht. Si veprim fizik, ngrënia e thonjve të shpërqëndron dhe ofron një lloj çlirimi në momente ankthi […]

Ja çfarë sëmundje keni Në qoftë se ju del gjumi natën


Ju ka ndodhur të zgjoheni për disa net rresht në të njëjtën orë? Mund të duket rastësi, por mjekësia tradicionale kineze (TCM) mund të ketë një shpjegim dhe një zgjidhje për ju. Çdo organ ka orën e tij biologjike, ndaj ekziston dhe një kohë optimale për çdo aktivitet.Disa organe bëjnë punën më të madhe gjatë […]

Udhëtimet drejt Italisë, cilat vaksina do të pranojë vendi fqinj këtë verë?


Italia ka në plan të hapë kufijtë për turistët këtë verë, por një sërë udhëtarësh kanë nisur të shqetësohen se vaksina që kanë bërë kundër Covid-19 s’ do t’i lejojë të kalojnë ata përtej kufirit. Italia ka premtuar të “mirëpresë botën” duke filluar me njerëzit që janë vaksinuar plotësisht kundër Covid-19. Qeveria italiane s’ ka […]

​Ushqimet që shkaktojnë ankthin


A e dini se ajo që hani mund të kontribuojë në ankth? Sjellja dhe gjendja shpirtërore mund të kontrollohen nga ushqimet që marrim në trupin tonë. Stresi mund të ndikojë në dietën tuaj, por ushqimi gjithashtu mund të ndikojë në nivelet e stresit tuaj. Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Mendor, gati një e treta e […]

Rusia planifikon të xhirojë filmin e parë me metrazh të gjatë në hapësirë


Agjencia hapësinore e Rusisë ka thënë se do të dërgojë një aktore dhe një regjisor në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar në Tetor për të bërë filmin e parë me metrazh të gjatë në hapësirë. Aktorja Yulia Peresild, 36 vjeçe dhe regjisori Klim Shipenko, 37 vjeç do t’i nënshtrohen disa trajnimeve, duke filluar jo më vonë se […]

Çfarë bëjnë ndryshe të rinjtë sot?


 1. Në vend që të përgatisin për të ngrënë, të rinjtë sot porositin jashtë Industria ushqimore është duke iu përgjigjur ndryshimeve të mëdha në mënyrën se si të rinjtë sot hanë. Akin Oyedele nga BI raportoi se të rinjtë sot shpenzojnë më pak kohë në përgatitjen e vakteve në krahasim me gjeneratat e vjetra. Në […]

Aksident në magjistralen Mitrovicë-Prishtinë, lëndohen katër persona


Katër persona kanë marrë lëndime trupore si pasojë e në aksidenti në trafik, i cili ka ndodhur sot rreth orës 14:00 në udhën nacionale Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Nadakovc. Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti. Sipas tij, në aksident ishin të përfshira dy vetura. […]

Më shumë vdekje se lindje, Shqipëria po zvogëlohet dhe po plaket – “duhet ndërhyrja urgjente”


Në Shqipëri popullsia s’ po tkurret vetëm prej emigracionit, por edhe për shkak të lindjeve të ulëta nga nënat. Duket se ky trend që ka filluar që nga viti 2011 me rënie të dukshme, po arrin nivele alarmante në vitet e fundit ku nga tetori i 2020-ës, me shume shqiptare vdesin se sa linden dhe […]

Ky ushqim i njohur mund të jetë shakatar i shumë sëmundjeve


Edhe pse e lirë, e lehtë për t’u përgatitur dhe ofron shumë përfitime shëndetësore, fasulet gjithashtu mund të shkaktojnë probleme të caktuara. Fasulet janë fara e bimëve që lulëzojnë nga familja Fabaceae dhe klasifikohen si bishtajore. Përmban aminoacide që janë blloqet ndërtuese të proteinave që trupi përdor për të shëruar dhe krijuar indet e reja, […]

Haziri: Lamtumirë, miku im i shtrenjtë Ismet Bogujevci


I pari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, i ka dërguar një telegram ngushëllimi familjes Bogujevci, me rastin e ndarjes nga jeta të këngëtarit të mirënjohur kosovar, Ismet Bogujevci. Në telegram ngushëllimi, Haziri ka shkruar se Bogujevci s’ do të jetë më fizikisht por veprat e tij artistike do të jetojnë përherë, derisa ka theksuar […]

5 mijë e 749 raste aktive me koronavirus në Kosovë


5 mijë e 749 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive kohëve të fundit ka pësuar ulje, pas uljes së infektimeve në këtë periudhë. Gjatë ditës se sotme u regjistruan 103 të infektuar me koronavirus dhe një person i vdekur nga kjo sëmundje. /familjajone

“Ishte martesë pa dashuri”, Bill Gates iu rrëfen miqve të tij arsyet e divorcit


Shokët e golfit të Bill Gates ishin ndër të parët që mësuan se martesa e tij ishte në vështirësi. Miliarderi i Microsoft-it e përshkroi marrëdhënien e tij me gruan Melinda si “pa dashuri” shumë më përpara se divorci i çiftit të bëhej publik, mësoi The Post. “Billi foli me miqtë e tij të ngushtë në […]

20 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 20 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 12 raste, Ferizaj 9 raste, Gjakovë 9 raste, Drenas 6 raste, Viti 6 raste, Vushtrri 6 raste, Lipjan 5 raste, Fushë-Kosovë […]

SHSKUK: 25 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë, 225 në okisgjenoterapi


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës (ShSKUK) ka treguar se në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 317 pacientë me Sars CoV-2, ku 219 kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 25 prej tyre janë në gjende më të rënduar shëndetësore dhe 225 janë në asistim të oksigjeno-terapisë. Vetëm […]

Zakonet tuaja të pirjes mund t’ju bëjnë më tërheqës për mushkonjat


A ndiheni ndonjëherë sikur jeni një magnet gjigant për mushkonjat? ndërsa kjo mund të jetë për shkak të llojit tuaj të veçantë të gjakut, mund të jetë një fajtor tjetër që ju bën veçanërisht joshëse. Ju mund të vëreni një grumbullim të kafshimeve ndërsa jeni jashtë në një mbrëmje në oborrin e shtëpisë duke shijuar […]

Specializanti i pulmologjisë, Liridon Bujupi, uron qytetarët për festën e Bajramit – Bashkë me të edhe aktori Çun Lajçi


Specializanti i pulmologjisë, Liridon Bujupi, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka uruar të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Fitër Bajramit. Bujupi ndër të tjera  shkroi se shpreson që pandemia të kalojë sa më shpejt dhe bota t’i kthehet realitetit. Në foton e bashkëngjitur në këtë shkrim, pranë Bujupit shihet edhe […]

Mjekja kosovare: I lus qytetarët që të mos e teprojnë me ëmbëlsira


Besimtarët myslimanë në Kosovë sot festojnë festën e Fitër Bajramit. Siç është traditë, për këtë festë në shtëpitë tona përgatiten ëmbëlsira të shumta. Mirëpo, përdorimi i tepërt i tyre nuk rekomandohet nga mjekët.  Një thirrje të tillë e ka bërë edhe mjekja kujdestare në QKMF në Prishtinë, Violeta Haxhija. “Urojë që qytetarët të mos e […]

Pulmologu Flamur Marku uron qytetarët: Gëzuar festa e Bajramit, festoni me kujdes


Pulmologu i njohur në QKUK, dr. Flamur Marku, ka uruar të gjithë qytetarët myslimanë për festën e Bajramit. me anë të një postimi në faqen e tij zyrtare në Facebook, Marku bën thirrje të festohet me kujdes, në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të të tjerëve. “Të gjithë besimtarëve Urime festa e Bajramit. […]

5 ushqime që shkaktojnë probleme me hormonet


Problemet me hormone janë nga ato gjendje të cilat trupi i përkthen në shenja të menjëhershme. Këtu mund të përmendim problemet me lëkurën si aknet, rënien e flokëve, shtimin në peshë, problemet me dhëmbët e një sërë të tjera. Këto probleme mund t’i përjetoni në faza të ndryshme të jetës dhe mund të prekin këdo […]

Përzierja e vaksinave kundër COVID-19 mund të shkaktojë efekte të lehta anësore


Të rriturit kanë më shumë mundësi të raportojnë efekte të lehta anësore pas përzierjes së dozave të vaksinave kundër koronavirusit, të kompanive AstraZeneca dhe Pfizer, është thënë në një studim të kryer nga Grupi për Vaksina në Universitetin e Oksfordit. Ethe, dhimbje koke dhe dhimbje muskujsh janë raportuar më shpesh kur vaksinat e ndryshme janë […]

A duhet të mbajnë maska fëmijët mbi 2 vjeç? Studimi italian hedh dritë mbi shqetësimin kryesor të shumë prindërve


Një studim italian ka verifikuar që maskat kirurgjikale s’ krijojnë probleme të frymëmarrjes edhe për fëmijët e vegjël. Studimi, i kryer nga studiuesit që raportojnë në Departamentin e Nënave-Foshnjave, në Universitetin La Sapienza i Romës, lindi si nevojë për të verifikuar udhëzimet që thonë se fëmijët nën 6 vjeç s’ duhet të përdorin maska ​​kirurgjikale […]

Mali i Zi teste falas PCR edhe për turistët


Nga sot, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhen PCR falas për Koronavirusin në Malin e Zi. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të ardhshëm turistik. Ministria e Shëndetësisë ka informuar Institutin e Shëndetit Publik dhe të gjitha qendrat shëndetësore në vendin tonë […]

Si t’i eliminoni të gjitha bakteret dhe pesticidet nga dredhëzat, mjedrat dhe frutat e tjera


Mënyra e vetme e sigurt është kjo! Frutat që blejmë në markete dhe tregje mund të jenë plot baktere, andaj sigurohuni që t’i lani mirë para se t’i konsumoni. Para së gjithash, para se të merrni frutat në duar, lajini mirë. s’ ka aspak kuptim t’i shpëlani pemët Vetëm po të do t’i transferoni përsëri […]

Falet Fitër Bajrami, bëhet apel për kujdes ndaj njëri-tjetrit


Muslimanët në mbarë botën por edhe në Kosovë sot po kremtojnë festën e Fitër Bajramit, festë kjo që vjen pas agjërimit të muajit të Ramazanit. Për shkak të pandemisë të krijuar nga COVID-19, edhe këtë vit, është hequr dorë nga ceremonia e manifestimit tradicional të kësaj feste. Në xhamitë e Kosovës s’ kishte ceremoni të […]

FOTO: Mund të arrijë 290 km në orë, ecën në ujë dhe ajër. Njihni “Rrëshqitësin” amerikan


Një mjet i veçantë i nxjerrë si projekt nga kompania amerikane “Regent”, i ëmërtuar si “rrëshqitësi i detit”, ka një ngjashmëri mes avionit dhe varkës. Mjeti elektrik që mund të lëvizë edhe në det, edhe në ajër, mund të arrijë një shpejtësi prej gati 290 km në orë. Kompania “Regent”, me anë të këtij mjeti […]

55 mijë e 320 pacientë morën shërbime gjatë katër muajve të parë të vitit në Klinikën e Radiologjisë


Klinika e Radiologjisë ka shënuar rekord shërbimesh për pacientë gjatë katër muajve të parë të këtij viti. 55 mijë e 320 pacientë pranuan shërbime në këtë klinikë vetëm gjatë këtij harku kohotr. Situata me pandeminë e shumëfishoi punën e radiologëve të kësaj klinike, kësisoj Radiologjia ofronte shërbime 24 orë për pacientët. Ky fluks i madh […]

Ja si funksionon sigurimi shëndetësor në Gjermani


Sigurimi shëndetësor i parashikuar me ligj mbulon rreth 85 % të popullsisë së Gjermanisë. Rreth 10% e popullsisë është e mbuluar nga sigurimi shëndetësor privat, me nëpunës civilë dhe të vetëpunësuar duke bërë grupin më të madhë. .Pjesa tjetër (p.sh., ushtarët, policët, dhe të tjerët) janë të mbuluara nën regjime të veçanta. Imigrantët pa dokumente […]

Mali i Zi bën teste falas PCR edhe për turistët


Nga e enjtja, 13 maj, do të jetë e mundur të bëhet një provë PCR falas për coronavirusin në Malin e Zi për ata që kanë nevojë për të që të kthehen në vendin e tyre të lindjes. Ministria malazeze e shëndetësisë konfirmoi këtë informacion dhe vendimi u mor padyshim për shkak të sezonit të […]

Ndiqni këto këshilla për ta festuar në mënyrë të shëndetshme Fitër Bajramin


Duke vëzhguar fundin e muajit të shenjtë të Ramazanit, ne festojmë Bajramin, një festë që pasohet nga gëzimi, dhënia e fitrave dhe një festë me ushqime të larmishme dhe të shijshme. Gjatë muajit të shenjtë të Ramazanit trupi ngadalë mësohet me një rutinë të caktuar të marrjes së ushqimeve në kohë të veçanta të ditës. […]

Tri mënyra për të zhdukur mizat e ushqimeve dhe frutave nga kuzhina, njëherë e përgjithmonë


Çlirimi i shtëpisë nga mizat e frutave kërkon një përpjekje të koordinuar që konsiston në bllokimin e parë të mizave të rritura dhe pastaj heqjen e burimit të ushqimit për brezat e ardhshëm Ka shumë kurthe efektive të mizave të frutave që mund të vendosni së bashku. Sidoqoftë, duke pasur parasysh shkallën me të cilën […]

Recetë origjinale për hallvë liri: Ëmbëlsirë për të gjitha kohërat!


Përvilni mëngët dhe gatuani ëmbëlsirën e vjetër orientale! Përbërësit: – 280 g sheqer,– 100 ml ujë,– 340 g tahin. Përgatitja: Zieni ujin dhe sheqerin, derisa të arrijnë temperaturën prej 125 gradë celsius. Shurupin e përftuar të zier qiteni në tahin, përzieni mirë derisa masa të bashkohet dhe të fillojë të bëhet flluska-flluska. Shtrini letrën për […]

Dr.Rrezon Nalli, tash e nëntë muaj në kujdesin e pacientëve që përballen me COVID-19


Pandemia i ka përballur njerëzit me shumë vështirësi. Mirëpo, vështirësitë më të madhe i patën ata që qëndruan në vijen e parë të frontit, mjekët. Rrezon Nalli, doktor në Mjekimin Intenziv QKUK, tash e nëntë muaj është duke u marrë me kujdesin e pacientëve që përballen me COVID-10. Nalli për portalin Familja Jonë, thotë se […]

Bujar Gashi: “Një falënderim të madh për të cilët me shumë dedikim, infermierët tanë përkushtohen për të plotësuar nevojat e shëndetit të individit”


Bujar Gashi, Drejtor i Shëndetësisë në Ditën Ndërkombëtare të Infermierëve ka uruar infermieriet duke thënë se një falenderim të madh duhet të ju dedikohet atyre, për përkushtimin që plotësojnë nevojat e shëndetit të individit. Postimi i plotë: “Urime 12 Maji, Dita Ndërkombëtare e Infermierisë! Sot është dita Ndërkombëtare e Infermierisë Një falënderim të madh për […]

Dieta me akull, mënyrë e shpejtë për të humbur peshë


Dieta me akull u krijua nga Brian Weiner, një mjek i specializuar në gastroenterologji i cili analizoi veprimin e akullit në trupin tonë dhe gjeti efekte pozitive në drejtim të humbjes së peshës. Kjo dietë pati shumë sukses, aq sa u zbatua menjëherë nga yje ndërkombëtarë. Por si funksionon? Si funksionon dieta me akull? Dieta […]

Ushqimet dhe veset e dëmshme për trurin


Truri i njeriut po plaket shumë shpejt. A e dini pse ndodh kjo? Janë me dhjetëra sëmundje si: infarkti, rritja e sheqerit në gjak dhe hipertensioni që na frikësojnë sepse ato sulmojnë pa dhënë asnjë lloj shenje paralajmërimi. Kur qelizat e gjakut të cilat janë të lidhura me organet kryesore si truri, veshkat, zemra, bllokohen […]

Asamblistja nga Gjilani tregon se si arriti që të vaksinohet në Serbi


Asamblistja e pavarur në Gjilan, Arta Haziri-Nuhiu sot e mori dozën e dytë të vaksinës Pfizer, kundër Covid-19. Por e njëjta këtë vaksinë s’ e ka marrë në Kosovë. Ajo e zgjodhi Preshevën si vend për tu imunizuar ndaj koronavirusit. Në emisionin “Frontal”, në T7, ajo tha se s’ ka shtetësi të Serbisë, por se […]

Dalin pagesat e para për punëtorët e gastronomisë


Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati ka njoftuar se janë ekzekutuar pagesat për grupin e parë të punëtorëve që përfitojnë nga subvencionimi i pagave. Këtë e ka bërë të ditur, vet ministri Murati me anë të një postimi në profilin e tij në rrjetin social Facebook. Murati, ka bërë të ditur se Komisioni është […]

Mamia Bule Elezi uron infermierët: Shëndetësia me ju është më e kompletuar dhe ju jeni zemra e saj


Mamia Bule Elezi, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka uruar të gjithë infermierët për nder të Ditës së Infermierisë e cila shënohet sot. Ndër të tjera, Elezi nënvizoi se kontributi që dhanë infermierët, veçmas në periudhën e pandemisë, dëshmon edhe më shumë profesionalizmin që ata kanë. “Çdo profesion meriton të respektohet, […]

3 ushqime anti-depresion që të gjithë i kemi në kuzhinë


Stresi manifestohet në mënyra të ndryshme, të tilla si takikardi, lodhje e shpejtë, dhimbje koke, çrregullime të tretjes dhe pagjumësi. Kërkimet e fundit kanë treguar se një përqindje e madhe e të rinjve përjetojnë stres të rëndë dhe 13% e tyre, çojnë në vetëlëndim. specialistët sugjerojnë teknikat e kontrollit të frymëmarrjes si një metodë për […]

Fitër Bajrami shënon fundin e Ramazanit – ja çfarë është dhe kur fillon


Pas një muaji abstenimi nga ushqimi dhe uji, myslimanët në të tërë botën festojnë fundin e Ramazanit me një festë. Çfarë është Fitër Bajrami?Bajrami, i cili është arabisht do të thotë ‘festë’ ose ‘festival’, festohet nga myslimanet për të shënuar gjë të rëndësishme në kalendarin hënor islamik. Në muajin e nëntë, i njohur zakonisht si […]

Seks me agjentin e CIA-s brenda Shtëpisë së Bardhë: Libri i ri trondit familjen Trump


Një libër i cili do të botohet së shpejti pritet të jetë një tronditje për familjen Trump. Libri, me titull “Zero Fail: The Rise and Fall of the Secret Service“, nga gazetarja Carol Lyoning, i cili ka fituar edhe çmimin Pulitzer, tregon se si vajza e vogël e ish-presidentit amerikan dhe ish-gruaja e Donald Trump […]

Katër të vdekur nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit


Katër persona kanë humbur jetën si pasojë e koronavirusit gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (72, 66 vjeç), Kaçanik 1 rast (56 vjeç), Mitrovicë 1 rast (74 vjeç). Numri total i rasteve pozitive është 106.651 raste nga 559.537 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe […]

Ja sa është mosha mesatare e mjekëve familjarë dhe mjekëve tjerë specialistë


Mosha mesatare e mjekëve familjarë ka arritur në 57 vjeç, derisa mjekëve specialistë, në rreth 53 vjeç. Këto të dhëna i ka paraqitur Federata Sindikale e Shëndetësisë. Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla, tashmë ka bërë të ditur se duke e parë trendin e pensionimit, por edhe duke u bazuar në moshën mesatare […]

Si trajtohen mbeturinat, pajisjet mbrojtëse dhe mbetjet medicinale të COVID-19?


Stafi mjekësor dhe organizatat e ndryshme joqeveritare kanë shprehur shqetësimin e tyre për rrezikshmërinë e qytetarëve nga prania e pajisjeve dhe produkteve mjekësore që përdoren për mbrojtjen dhe trajtimin e pacientëve të sëmurë me COVID-19, në ambiente të ndryshme në Kosovë, përcjell Albanian Post. Përdorimi i maskave dhe dorezave për parandalimin e përhapjes së Coronavirusit, […]

Ja sa mjekë i ka Kosova dhe sa prej tyre janë të papunë


Kosova i ka mbi 4 mijë mjekë të licencuar, derisa të papunë janë 320 prej tyre. Mosha mesatare e mjekëve familjarë në vend është 57 vjeç, ndërkohë që e atyre specialistë 53 vjeç. Nga Oda e Mjekëve thonë se ndonëse ka mjekë të papunë, në klinika të caktuara ka mungesë të theksuar të tyre, e […]

Pfizer njofton se fëmijët e moshës 12-15 vjeç mund të vaksinohen nga java tjetër


Pfizer ka bërë një njoftim të madh në luftën kundër COVID-19. Provat e suksesshme të vaksinave që përfshijnë fëmijë të moshës 12 – 15 vjeç kanë marrë fund dhe me këtë, vaksina do të vihet në dispozicion të fëmijëve në atë grup moshë. ndërsa disa fëmijë janë kthyer tashmë në shkollë, shumë fëmijë në të […]

27-vjeçarja transportohet në gjendje të rëndë në spitalin e Vlorës, dyshohet se ka pirë fostoksinë


Një 27-vjeçare është transportuar në spitalin e Vlorës, pasi dyshohet se ka konsumuar fostoksinë. Policia njofton se e reja ndodhet në gjendje të rëndë. “Sot, rreth orës 11:00, në spitalin e Himarës, ka shkuar për ndihmë mjekësore shtetasja K. L., 27-vjeçe, e cila dyshohet se ka konsumuar fotoksinë. Shtetasja aktualisht ndodhet në spitalin e Vlorës, […]

Mbreti Luigji XIV bëri banjë vetëm dy herë gjatë gjithë jetës, larja sillte hapjen e poreve ku mund të hynin mikrobet


Historia e higjenës, e cila s’ konceptohej e tillë si në ditët e sotme ka dashur shumë kohë të evoluonte. Mund të themi me shumë siguri që kjo fjalë e mori kuptimin pas ‘Iluminizmit’ dhe se para kësaj përiudhe s’ ekzistonte as si term. Faktin e kësaj gjëje mund ta verifikojmë me anë të Mbretit […]

Spitalet e Përgjithshme të gatshme për të përkrahur fushatën e vaksinimit


Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, dr. Valbon Krasniqi, ka mbajtur takim me drejtorët e spitaleve të përgjithshme. Në takim është diskutuar në lidhje me menaxhimin e situatës me COVID-19, trajtimin e rasteve të tilla në spitalet e përgjithshme, po ashtu referimin e rasteve nga spitalet e përgjithshme për në […]

Kosova pranon pjesën e dytë të 38,400 vaksinave COVID-19 nën iniciativën COVAX


38,400 doza të vaksinave AstraZeneca- Oxford Covid-19 arritën në Aeroportin e Prishtinës, këtë e ka bërë të ditur Dafina Zuna, zyrtare e komunikimit të UNICEF-it. Murat Sahin, Shef i Zyrës së UNICEF në Kosovë, falënderoi partnerët dhe donatorët e COVAX për mbështetjen e tyre kritike për të siguruar vaksinat për të gjithë. “Dorëzimi i këtyre […]

Ilir Kurtishi uron infermierët: Urime Dita e Infermierisë, jeni më të mirët


Drejtori i Klinikës së Onkologjisë në QKUK, dr. Ilir Kurtishi, ka uruar infermierët me rastin e Ditës së Infermierisë. Kurtishi ndër të tjera falënderoi ata për punën e palodhshme që po bëjnë në vazhdimësi. “Urime Dita e Infermierisë!! Shumë respekt për punën e madhe që e bëni! Jeni me te mirët! Forca Onkologjia!!!”, shkroi ai […]

IKShPK inkurajon qytetarët për t’u vaksinuar, tregon si funksionojnë vaksinat dhe sa doza janë të nevojshme


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka inkurajuar qytetarët që të përcjellin njoftimet zyrtare për fazat e ardhshme të vaksinimit dhe kategoritë që do të vaksinohen sipas planit, ndërsa potencon se vaksinat kundër COVID-19 veprojnë së bashku me mbrojtjen natyrale të trupit tuaj për të krijuar imunitet kundër virusit dhe janë mënyra më e mirë për […]

FOTO: Të shpëtojë kush të mundë! Po vijnë me kosore në Tiranë të mbrojnë Presidentin (në vëmendje të Komisionit Hetimor)


“Të rrëmbejmë cfurqet dhe kosoret për të mbrojtur Kushtetutën” – bëri thirrje Presidenti para do kohësh. Edhe votën me spata e lopata. Zgjedhjet mbaruan, sherret filluan, pazaret po kryhen dhe së shpejti i madh e i vogël do gëzonet nga lajmet e mira. Po ja që ka nga ata që sinjalet u venë me vonesë. […]

Bashkësia Islame e Kosovës: Në xhamia falet vetëm namazi i Fitër Bajramit


Bashkësia Islame e Kosovës, përmes një njoftimi, ka bërë të ditur se nesër në xhamia do të falet vetëm namazi i Fitër Bajramit për shkak të situatës me pandeminë COVID-19. “Për shkak të gjendjes pandemike në xhamitë e vendit s’ do të ketë manifestim tradicional, madje edhe namazi i sabahut do të falet nëpër shtëpi, […]

Këshilla për kujdesin ndaj gjirit pas lindjes së bebit


Me kusht që e ushqeni foshnjën me gji, ata do të vazhdojnë të jenë të fryrë, për aq kohë sa do ta vazhdoni këtë proces. Mbani reçipeta të rehatshme dhe cilësore, pastrojini gjinjtë dhe thithat çdo ditë me ujë të ngrohtë apo locion të posaçëm, por shmangni përdorimin e sapunit. Ai mund ta përkeqësojë dhimbjen […]

Varianti indian i COVID-19 gjendet në 44 shtete


Organizata Botërore e Shëndetësisë të mërkurën ka bërë të ditur se varianti indian i COVID-19, që qëndron prapa rritjes enorme të rasteve me koronavirus në Indi, është gjetur në shumë shtete të tjera të botës. Sipas agjencisë së shëndetit, varianti B.1.617 i COVID-19, fillimisht i gjetur në Indi në tetor, është gjetur në më shumë […]

VIDEO / NASA: Anija Kozmike ‘Voyager 1’ regjistroi për herë të parë tingujt e hapësirës ndëryjore


Një lajm i mirë ka ardhur sot nga NASA e cila ka lajmëruar se anija kozmike ‘Voyager 1’ e dërguar në hapësirë rreth 9 vjet më parë ka regjistruar dhe ka dërguar në Tokë një monoton të zbehtë, të përhershëm dhe të frikshëm gumëzhitje e hapësirës ndëryjore. NASA bën me dije se tingulli i padukshëm […]

12 maji, dita ndërkombëtare e infermierëve


Infermierët janë heronjtë e këtyre kohëve përballë krizës së shkaktuar nga COVID-19. në të gjithë botën ata janë duke u përballur me mbingarkesë të punës dhe një situatë aspak të zakontë. Dhe sot është dita e tyre: 12 maji është Dita Ndërkombëtare e Infermierëve, e cila përkujton ditëlindjen e Florence Nightingale, infermierja e parë profesioniste. […]

Sot pritet të arrijnë edhe 38,400 vaksina antiCOVID-19


Të hënën në Kosovë kanë arritur mbi 3,000 doza të vaksinës Pfizer nga Bashkimi Evropian, ndërkohë nga Ministria e Shëndetësisë ditë më parë është bërë e ditur se të mërkurën do të arrijnë edhe 38,400 doza të vaksinës AstraZeneca në kuadër të aleancës COVAX. Po javën e kaluar Kosova ka marrë 4,680 doza të vaksinës […]

Princi Harry njofton projektin e madh që askush s’ e priste


Princi Harry është një nga krijuesit dhe prodhuesit ekzekutiv të shfaqjes së shëndetit mendor “The Me You Can’t See” i cili do të filmohet së bashku me manjaten mediatike dhe drejtuesen Oprah Winfrey, dhe transmetimi i tij do të fillojë së shpejti dhe s’ do të jetë falas. Harry, 36 vjeç, njoftoi në një video […]

Pse s’ duhet të krahasoni fëmijët tuaj me fëmijët e tjerë


Lira Gjika i është drejtuar sërish prindërve, gjyshërve e gjithkujt që ka nevojë ta dëgjojë me një shpjegim e thirrje të qartë për krahasimin mes fëmijëve. Sipas psikologes së njohur, kështu nxitet mes fëmijëve ndjenja e zilise. “Krahasimi than shpirtin. Vazhdoj të dëgjoj prindër dhe gjyshër, që krahasojnë  fëmijët apo nipërit me njëri-tjetrin, si edhe me […]

Ministria e Shëndetësisë publikon orarin e ri të vaksinimit për personat e moshës mbi 65 vjeç


Ministria e Shëndetësisë ka publikuar orarin e ri të vaksinimit për qytetarë, ku për tri ditë do të vaksinohen grup-mosha mbi 65 vjeç. Siç njofton MSH, vaksinimi do të bëhet më datën 12 maj, 14 maj, 15 maj, duke filluar nga ora 08:00. E mërkurë, 12 maj (08:00-19:30) ·Personat e moshës mbi 65 vjeç, (me […]

6 mënyra se si mollët mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë


Megjithëse ka dieta të njohura që s’ rekomandojnë të hani mollë për shkak të se përmbajnë numër të lartë të karbohidrateve, informacioni se mollët s’ mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë është keqinterpretuar plotësisht. Në fakt, mollët janë me të vërtetë një nga ushqimet më të shëndetshme që mund t’i hani, dhe duhet të jenë […]

Këto janë shenjat që tregojnë se po e teproni me sasinë e kafesë


Mesatarisht, një person pi 3 kafe në ditë dhe kjo thjesht dëshmon se njerëzit s’ mund të jetojë pa këtë pije Por përveç efekteve pozitive, ka disa anë negative për të cilat duhet të informohen të gjithë. Këto janë 4 shenjat që tregojnë se po e teproni me konsumimin e kafesë. Keni një problem me […]

Tre përbërësit që ndikojnë shumë në plakjen e lëkurës


Nga retinoli te skualani, kështu që shumë prej emrave të përbërësve që lundrojnë përreth premtojnë të përmirësojnë pamjen e lëkurës së plakur. Shumë prej tyre vërtet vlejnë, për shembull, vitamina C në formën e acidit askorbik mund të parandalojë dëmtimin e shkaktuar nga dielli , të zvogëlojë vijat e holla dhe rrudhat dhe të trajtojë […]

Sllovakia pezullon vaksinimin e qytetarëve me AstraZeneca


Ministria e Shëndetësisë e Sllovakisë tha të martën se po pezullonte përdorimin e vaksinës AstraZeneca COVID-19 për njerëzit që marrin dozat e tyre të para, pasi specialistët shqyrtuan vdekjen e një marrësi. Rregullatori shtetëror i ilaçeve, SUKL, tha javën e kaluar se vdekja e një gruaje 47-vjeçare kishte të ngjarë të lidhej me vaksinën. “Ministria […]

Vaksina e BioNTech lejohet edhe për fëmijët prej moshës 12 vjeç


“Një hap i rëndësishëm”: Pas Kanadasë edhe SHBA lejon vaksinat BioNTech-Pfizer të përdoren për fëmijët prej moshës 12 vjeç. Kjo mund të influencojë zhvillimet në të ardhmen. Vaksina kundër virusit Corona e kompanisë gjermane BioNTech dhe partnerit të saj amerikan Pfizer, në të ardhmen mund të përdoret edhe për grupmoshën 12 deri në 15 vjeç […]

Komuna e Skenderajt ndihmon mbi 2000 familje në nevojë për Fitër Bajram


Në prag të festës së Fitër Bajramit, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me donatorë të ndryshëm ka nisur aksionin e shpërndarjes së pakove ushqimore- higjienike si dhe miellit për mbi 2000 familje në nevojë. Me propozim të kryetarit Bekim Jashari, është marrë vendim që nga buxheti i komunës të përkrahen 1000 familje në nevojë, përfshirë […]

Anëtarët e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale vizitojnë ShSKUK-në


Drejtori i Përgjithshëm i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, dr. Valbon Krasniqi dhe kryesuesja e Bordit Drejtues të ShSKUK-së, dr. Agreta Gecaj- Gashi, kanë pritur në takim pune anëtarët e Komisionit për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale. . Pas takimit, Dr. Valbon Krasniqi, Drejtor i Përgjithshëm i ShSKUK-së, tha se qëllimi i takimit ishte […]

Bie numri i amerikanëve që ngurrojnë të vaksinohen


Aktualisht, janë më të paktë amerikanët që hezitojnë imunizohen ndaj COVID-it krahasuar me vetëm disa muaj më parë, por pikëpyetjet për efektet anësore dhe mënyrën se si u testuan vaksinat akoma i bëjnë disa njerëz të ngurrojnë, sipas një sondazhi të ri. Vetëm 11% e njerëzve akoma të paimunizuar thonë se ata me siguri do […]

Konsumimi i alkoolit nga gratë shtatzëna, këto janë problemet që i shkaktohen fëmijës


Autoritet e shëndetit publik në botë e kanë ulur në mënyrë të vazhdueshme sasinë e rekomanduar të alkoolit gjatë javës për një grua shtatzënë. Kur një grua konsumon alkool, ai kalon në gjak dhe me anë të placentës, te fëmija. Mëlçia e një fëmije është një prej organeve të fundit që zhvillohet. Mëlçia s’ maturohet […]

Lëngu magjik kundër diabetit (sëmundja e sheqerit), kolesterolit dhe sëmundjes së veshkave


Sipas të dhënave, një gotë me lëngun e bamjes ofron 2 gramë proteinë, 21 miligramë vitaminë C, 80 mikrogramë folat, 3 gramë fibër, 7.6 gramë karbohidrate. Mënyrat e konsumit të bamjes janë të larmishme. Bamja mund të skuqet, zihet, kavërdiset por edhe të bëhet turshi. Përfitimet shëndetësore që ofron Bamja: Vetëm po të konsumoni bamje […]

Ja sa përqind e stafit të QKMF-së në Prishtinë e kanë kaluar Covid-19


Ushtruesi i detyrës së drejtorit të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF), Rrezart Halili, në një intervistë për Ekonomia Online tha se 70% e stafit shëndetësor kanë kaluar virusin dhe mbi 60% e stafit janë vaksinuar. Halili tha më tej se janë ballafaquar me mungesë të stafit, për çka edhe ka ndikuar në kryerjen e […]

Për herë të parë në Kosovë, IKSHPK në bashkëpunim me OBSH


Ministria e Shëndetësisë, me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se për herë të parë IKSHPK do të jetë në bashkëpunim me OBSH për të filluar zbatimin e studimit “Hulumtimi seroepidemiologjik bazuar në popullatë” i shtresuar sipas moshës për infeksionin SARS CoV-2 (Covid – 19). Ky hulumtim po bëhet me qëllim […]

Disa mënyra se si të përballeni me pasojat psikologjike të pandemisë


Kjo javë shënon Javën e Ndërgjegjësimit të Shëndetit Mendor, dhe megjithëse jeta mund të kthehet gradualisht në normalitet, shumë prej nesh po ndiejnë efektin e pandemisë në shëndetin tonë mendor. ndërsa ne mund të jemi të ngazëllyer për mendimin e ribashkimit me familjen dhe miqtë, s’ mund të injorojmë ndikimin psikologjik të karantinave rraskapitëse, humbjeve […]

OBSH: Shqetësim global rreth variantit indian të virusit


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të hënën se një variant i koronavirusit që po qarkullon në Indi përbën shqetësim global.  “Ne e klasifikojmë atë si një variant që përbën shqetësim të një niveli global”, tha për shtypin Maria Van Kerkhove e cila kryeson përpjekjet teknike të OBSH-së për koronavirusin. “Kemi në dispozicion të dhëna që […]

Afro 100 mijë pacientë të shëruar nga COVID-19 në Kosovë


Në Kosovë ka filluar të bie numri i personave të infektuar me COVID-19, ndërsa është rritur numri i personave që janë shëruar nga ky virus. IKSHPK ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 202 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 97.877 raste, transmeton Telegrafi. Po […]

Poliklinika EndoMedica, departamenti i mjekësisë familjare ofron gamë të gjerë të shërbimeve


Poliklinika Endomedica si çdo herë prioritet ka shëndetin e pacientëve të saj. Kjo klinikë edhe në mjekësinë familjare si qëllim kryesor ka promovimin, ruajtjen dhe përmirësimin e shëndetit të njeriut. Kontrollet dhe testet e rregullta shëndetësore në Poliklinikën EndoMedica, mund t’ju ndihmojnë që të diagnostikoni sëmundjet në fazën e hershme kur s’ ka simptoma. Skriningu shëndetësor, i cili […]

Prizreni, komuna me më së shumti raste me COVID-19 në 24 orët e fundit


Prizreni prin për nga numri i rasteve me koronavirus ne nivel komunash. Në këtë komunë janë regjistruar 11 raste në 24 orët e fundit Të infektuar ka edhe në komunat tjera e tjera, si: Ferizaj 8 raste, Drenas 6 raste, Mitrovicë 4 raste, Podujevë 4 raste, Prishtinë 4 raste, Vushtrri 4 raste, Fushë-Kosovë 2 raste […]

Mënyrat më të mira për të shpëtuar fëmijët tuaj nga varësia ndaj teknologjisë


Dita ditës vini re se fëmijët tuaj bëhen më të varur drejt teknologjisë. Shumë prindër dorëzohen duke thënë: ‘s’ kam çfarë t’i bëj’. Nga këtu fillon i gjithë problemi. Krijimi i një qëndrimi më të ekuilibruar ndaj teknologjisë në shtëpinë tuaj s’ do të ndodhë brenda natës, por ka një numër strategjish të qarta që […]

OBSh-ja paralajmëron për rritje të obezitetit te fëmijët


Organizata Botërore e Shëndetësisë ka paralajmëruar se muajt me masa kufizimi, me qëllim të luftimit të koronavirusit, kanë rezultuar me më shumë obezitet te fëmijët, çka potencialisht mund të ndikojë në shëndetin e tyre në të ardhmen. Në një raport të publikuar më 11 maj, Zyra evropiane e OBSH-së ka gjetur se mbyllja e shkollave […]

Gabimet që prindërit bëjnë me fëmijët para dhe pasi të divorcohen


Prindërit herë pas here thonë fjalë të pamenduara sidomos me fëmijët, por duhet patur shumë kujdes me to gjatë proçesit të divorcit. Jo vetëm pasi gjërat që thonë mund të jenë një pengesë për kujdestarinë e fëmijës por edhe pasi demtojnë personat e dashur. Shprehjet apo fjalitë që s’ duhet të thoni në sy të […]

VIDEO: Habiten qytetarët në Korçë, krijohet fenomeni i çuditshëm në ajër


Në qytetin e Korçës ka ndodhur një gjë e pazakontë ditën e sotme, teksa një fenomen i çuditshëm ka ndodhur në ajër,  ku është krijuar një re e cila ngjan me atë të tornados. Në videon e siguruar nga JOQ, shihet se kjo dukuri e çudtishme krijohet nga toka. s’ dihen shkaqe konkrete por mendohet […]

Vazhdon vaksinimi antiCOVID-19 në sallën “1 Tetori” – Bardhi: Vetëm sot janë vaksinuar rreth 200 persona


Në qendrën e vaksinimit “1 Tetori” në Prishtinë në të cilën është duke vazhduar vaksinimi anti COVID-19 për personelin shëndetësor për tërë Kosovën, vetëm sot janë vaksinuar rreth 200. Kështu tha në një konferencë për media, koordinatori i qendrës së vaksinimit “1 Tetori”, Niman Bardhi. Sipas tij, sot shënohet dita e shtatë e vaksinimit të […]

Fillon takimi në mes drejtorit të ShSKUK-së dhe deputetëve


Deputetët e Komisionit për Shëndetësi kanë shkuar në vizitë në ShSKUK, ku vecse ka filluar takimi me drejtorin e Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, Valbon Krasniqin. Takimi është i mbyllur dhe s’ lejohet pjesëmarrja për medie, në ato e sipër pritet prononcimi i pjesëmarrësve pas përfundimit të takimit.

Një pilulë nga Pfizer për të trajtuar COVID-19 mund të jetë në dispozicion deri në fund të vitit 2021 – Ja çfarë dihet deri më tani


Këtë javë, shefi ekzekutiv i Pfizer i tha CNBC  se një trajtim antiviral për COVID-19 mund të jetë i disponueshëm për publikun deri në fund të vitit 2021. Do të jetë në formën e një pilule që merret në mënyrë orale në shtëpi dhe pritet të jetë efektive ndaj varianteve të virusit. Lajmi në lidhje […]

FDA e autorizon Pfizer për përdorim tek adoleshentët


SHBA ka autorizuar vaksinën Pfizer për përdorim tek 12 deri në 15 vjeçarët. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se ishte “një hap i rëndësishëm në luftën kundër pandemisë Covid-19”, transmeton Indeksonline. Komisionerja e FDA, Dr.Janet Woodcock, tha se kjo ka për qëllim të na kthejë pranë normalitetit dhe t’i japë fund pandemisë. Rreth […]

Shefja e Agjencisë së Barnave: Të gjitha vaksinat funksionojnë


Ndërkohë që mëdyshjet mes njerëzve për t’u vaksinuar apo jo kundër koronavirusit janë akoma në nivele të larta, Shefja e Agjencisë Europiane të Barnave, Emer Cooke, jep lajmin e mirë që mund të ndryshojë sjelljen ndaj vaksinave. Në një intervistë të gjatë për mediat italiane, Emer Cook rendit disa nga arritjet e EMA dhe bën […]

Mbi 85 mijë viktima nga COVID-19 në Gjermani


Mbi 85 mijë persona kanë ndërruar jetë nga COVID-19 në Gjermani, sipas Institutit Robert Koch. Gjatë 24 orëve të fundit Gjermania ka regjistruar 283 viktima duke e quar numrin e përgjithshmë në 85 mijë e 112, shkruan CNN. Po ashtu Gjermania regjistroi 6 mijë e 125 raste të reja me koronavirus teska numri i pëgjithshëm […]

Vrasja e 27 vjeçarit në Tiranë, policia shpall në kërkim autorin dhe 5 persona të tjerë


Një dukuri e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në lagjen “5 Maji” në Tiranë, ku si pasojë ka mbetur i vrarë me armë zjarri një 27-vjeçar. Policia njofton se autori i ngjarjes së rëndë është një 28-vjeçar, i cili është identifikuar dhe është shpallur në kërkim. Po ashtu, në kërkim janë shpallur edhe 5 […]

6,402 raste aktive me koronavirus në Kosovë, të mërkurën pritet të arrijnë 38,400 doza të vaksinës antiCOVID


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur  se numri total i rasteve pozitive është 106.489 raste nga 556.365 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.210 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 97.877 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 6,402. Ndryshe, herët […]

Gastronomët e Kosovës kërkojnë dorën e shtetit


Sekretari i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, Arian Vranica, ka thënë se sektori i grastonomisë po vuan nga masat joadekuate të Qeverisë së Kosovës. Në një intervistë në “Sytë 7”, ai tha se s’ kanë mbështetje financiare dhe se ky sektor ka pësuar dëme të papara. “Për dallim prej Qeverisë së kaluar, në këtë Qeveri […]

Dermatologët tregojnë pse pasta e dhëmbëve s’ funksionon për aknet


Shpesh kur shohim që kemi një puçërr në fytyrë shkojmë në zgjidhjen më të lehtë, përdorimin e kolinozit. Edhe pse asnjë dermatolog s’ na ka thënë kjo është një mënyrë e shpejtë për një zgjidhje. Dermatologët kanë shpjeguar pse ka dalë ky mit dhe pse s’ duhet të përdoret sot. “Një herë e një kohë, […]

Jo vetëm një i fiksuar pas kompjuterit, zbulohet e kaluara e shthurur e Bill Gates


Bill Gates s’ ka qenë thjesht një person i fiksuar pas kompjuterëve dhe programeve. Përkundrazi, ai ka qenë një beqar që shkonte në klube striptizmi dhe shpesh herë i merrte ato në shtëpinë e tij në Seattle. Kështu shkruan biografi i tij James Wallace, i cili ka shkruar dy libra për Bill Gates në vitin […]

4-vjeçari porosit mbi 2600 $ lëpirëse “online”, zbraz llogarinë bankare të nënës


Një fëmijë 4-vjeçar zbrazi llogarinë bankare të nënës së tij, pasi gabimisht porositi 918 lëpirëse që kushtonin mbi 2600 dollarë. Ishte vetë nëna e të voglit, Jennifer Bryant, e cila tregoi ngjarjen në Instagram, duke theksuar se as s’ mund ta kthejë porosinë, pasi Amazon ndjek politikën “malli që blihet, s’ kthehet”. Duke qenë se […]

Frutat që duhet të zgjidhni për muskuj të fortë dhe shëndet të plotë


Po qe se po përpiqeni të mirëmbani ose të shëroni muskujt, frutat janë të vetmet që s’ ju vijnë ndërmend. Por gaboheni. Frutat janë po aq të rëndësishme sa çdo ushqim tjetër. Kaliumi që ato përmbajnë ndihmon muskujt, karbohidratet parandalojnë djegien e muskujve dhe antioksidantët i mbrojnë ato nga dëmet e oksidimit, transmeton AgroWeb. Kaliumi […]