Në tri komuna të Kosovës sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor


Sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor kundër virusit COVID-19, edhe në tri komuna të Kosovës. Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, sot e ka vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Obiliq, ku edhe po jepen vaksinat anti-COVID. Siç thuhet në njoftim për media,  aktualisht në dispozicion QKMF-Obiliq i ka 70 vaksina për […]

Angazhimi i njësiteve të FSK-së në operacionet e shpëtimit pas vërshimeve në Kosovë


Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), pas reshjeve të vazhdueshme ditëve të fundit dhe vërshimeve në gjithë territorin e Kosovës, me njësitet e specializuara për reagim në kriza, ekipet e kërkim-shpëtimit dhe të xhenios, u doli në ndihmë qytetarëve dhe institucioneve shtetërore në përballimin e situatës, me fokus të veçantë në shpëtimin e jetës së […]

Komuna e Kamenicës shpall gjendje emergjente, pas situatës së krijuar nga vërshimet


Si pasojë e vërshimeve që u shkaktuan nga reshjet e shiut e borës, komuna e Kamenicës ka marrë vendim për shpalljen e gjendjes emergjente. I pari i komunës, Qëndron Kastrati, përmes këtij vendimi ka obliguar Drejtorinë për Mbrojtje dhe Shpëtim, që të koordinojë dhe të ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për evidentimin e dëmeve […]

Gjendet një person i vdekur në Kamenicë


Është gjetur një person vdekur në komunën e Kamenicës Rasti është bërë i ditur në raportin 24-orësh të Policisë së Kosovës. Vdekja po konsiderohet si e dyshimtë, andaj trupi i pajetë i viktimës është dërguar në obduksion. “Kamenicë 16.12.2020 – 14:45. Është raportuar se viktima mashkull kosovar është gjetur pa shenja jete. Njësitë relevante kanë dal në vendin […]

50 euro për të infektuarit me COVID-19 në Kamenicë, ja ecuritë e aplikimit


Komuna e Kamenicës i ka njoftuar qytetarët e saj të prekur me COVID-19 për kushtet që duhet plotësuar dhe ecuritë që duhet ndjekur për subvencionim në vlerë prej 50 euro.  Personi që aplikon duhet të jetë në listen e IKShPK-së dhe gjithashtu duhet ta dërgojë konfirmimin e xhirollogarisë bankare. “Ju njoftojmë se për të aplikuar […]

Kamenica bëhet me sistem të matjes së vijueshmërisë së mësuesve


Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka njoftuar se pas Administratës edhe institucionet arsimore do pajisen më sistem të vijueshmërisë në Punë. Sipas të parit të Kamenicës, me anë të këtij sistemi do lehtësohet menaxhimi i mësimdhënësve në vendin e punës. “Pos administratës, edhe institucionet arsimore pajisen me Sistem të Vijueshmërisë në Punë. me anë të […]

Qytetarët e prekur me COVID-19 në Kamenicë janë të liruar nga pagesat në institucione shëndetësore


Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, me anë të një statusi në Facebook ka bërë të ditur që personat e infektuar me COVID-19 e që s’ i kanë kushtet e mira financiare, janë të liruar nga pagesat në institucionet shëndetësore. “Situata me pandeminë ka ndikuar dukshëm edhe tek ekonomitë familjare dhe me këto pagesa, […]

Kastrati liron nga pagesat në institucionet shëndetësore të prekurit me Covid-19


Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka njoftuar se nga sot qytetarët e prekur me COVID-19 lirohen nga të gjitha pagesat në institucionet shëndetësore. Kështu ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook. “Tani e tutje qytetarët e prekur me #COVID19 lirohen nga të gjitha pagesat në institucionet shëndetësore. Situata me pandeminë ka […]

Kastrati i pakënaqur më sanimet e udhëve në Kamenicë, paralajmëron procedura ligjore për kompaninë


Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati së bashku më shefin e kabinetit të tij kanë inspektuar punimet që po bëhet sanimi i udhëve në këtë komunë. me anë të një postimi në Facebook, Kastrati ka kritikuar sanimet që janë bërë duke thënë që s’ janë të nivelit të duhur. “Bashkë me shefin e kabinetit […]

Komuna ndihmon 129 biznese për përballimin e pandemisë


Komuna e Kamenicës ka ndarë 65 mijë euro për subvencionimin e 129 bizneseve individuale në këtë komunë. Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka thënë që komuna është duke u munduar t’u ndihmojë bizneseve. “Rreth 65 mijë euro kemi ndarë për subvencionimin e bizneseve individuale të komunës sonë. Marrë parasysh që situata me pandeminë […]

Komuna e Kamenicës s’ i bindet Qeverisë, vendos që e hëna të jetë pushim


Komuna e Kamenicës ka vendosur që dita e hënë të jetë ditë pushimi në të gjitha institucionet. Sipas njoftimit në faqen zyrtare, ky vendim vjen për nder të festës së 28 Nëntorit. Sipas njoftimit, për respektimin e këtij vendimi, obligohen të gjitha Drejtoritë Komunale të Komunës së Kamenicës. Kryeministri i vendit Avdullah Hoti, dje ka […]

Tre kryediplomatët shqiptarë me urim të përbashkët për 28 Nëntorin


Mëngjesin e sotëm ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla zhvilloi një takim tripalësh me homologun e Shqipërisë, Gent Cakaj dhe homologun shqiptar nga Maqedonia e Veriut Bujar Osmani. “Në ditën e shënuar të festës kombëtare të shqiptarëve dhe 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, ky takim virtual është simbol i forcimit të rolit […]

Pengohet në punë, kryetari i Kamenicës i raporton dy asamblistë në Polici


Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati i ka raportuar dy asamblistë komunalë pasi kanë penguar mbajtjen e seancës së Kuvendit Komunal. Kastrati rastin e ka raportuar dje rreth orës 14:15, ndërsa është kontaktuar edhe Prokurori dhe me vendim të tij, pas intervistimit personat e dyshuar lirohen në procedurë të rregullt. “Ankuesi mashkull kosovar (kryetar […]

Kuvendi i Kamenicës ‘pa vullnet’ për ta votuar buxhetin


Pauza prej 5 minutave bëri që shumica e asamblistëve në Kamenicë të mos kthehen më në mbledhjen e Kuvendit Komunal ku edhe i priste pika për votimin e buxhetit për vitin 2021. Mungesa e kuorumit bëri që të mos hedhet aspak në votim kjo pikë e cila ishte paraparë që të votohet sot për të […]

Kuvendi s’ ka kuorum për t’i votuar projektligjet dhe rezolutat


Kuvendi i Kosovës s’ kishte kuorum për të votuar pikat e pa përfunduara nga seancat e kaluara. Kuvendi s’ kishte kuorum të mjaftueshëm për vendimmarrje për Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së pasi vetëm 32 deputetë kanë marrë pjesë në votim. As Propozim-rezoluta nga raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Avdullah […]

Bastisen disa barnatore e banesa, konfiskohen ilaçe


Policia e Kosovës njofton se në Ranillukë të Kamenicës dje rreth orës 06:30 njësitë policore gjatë realizimit të urdhëresës kanë bërë bastisjen e disa lokacioneve si barnatore, banesa në pronësi të 4 personave të dyshuar. Sipas policisë gjatë bastisjes në këto lokacione janë gjetur dhe konfiskuar 330 medikamente të ndryshme dhe 199 injeksione. Tutje policia […]

Kuvendi mban seancë, grumbull pikash të pakryera në rend dite


  Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot në ora 10:00 për të provuar edhe njëherë votimin e disa projektligjeve, rezolutave dhe shqyrtimin e shumë raporteve të mbetura nga seancat e kaluara si pasojë e mungesës së kuorumit. Kuvendi nga fillimi i sesionit vjeshtor është përballur me mungesë së vendimmarrjes dhe si pasojë kanë mbetur […]

Sot në rend dite të seancës së Kuvendit shumë projektligje e rezoluta


Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot në ora 10:00 për të provuar edhe njëherë votimin e disa projektligjeve, rezolutave dhe shqyrtimin e shumë raporteve të mbetura nga seancat e kaluara si pasojë e mungesës së kuorumit. Kuvendi nga fillimi i sesionit vjeshtor është përballur me mungesë së vendimmarrjes dhe si pasojë kanë mbetur shumë […]

Kuvendi sot mban seancë, në rend dite shumë projektligje e rezoluta


Kuvendi i Kosovës do të mblidhet sot në ora 10:00 për të provuar edhe njëherë votimin e disa projektligjeve, rezolutave dhe shqyrtimin e shumë raporteve të mbetura nga seancat e kaluara si pasojë e mungesës së kuorumit. Kuvendi nga fillimi i sesionit vjeshtor është përballur me mungesë së vendimmarrjes dhe si pasojë kanë mbetur shumë […]

NË KAMENICË/ Fshati i Delvinës, ku rrënojat mesjetare i kanë mbijetuar shekujve


Rrënojat e Kamenicës gjenden në rrethin e Delvinës, rrëzë shpatit jugperëndimor të Malit të Gjërë. Ato shtrihen mbi dy kodra të ulta, me pjerrësi të butë të bashkuara me një qafë të ulët prej lindjes në drejtim të perëndimit. Fshati, në të kaluarën, zinte dy lartësitë e kodrave, qafën që i bashkon ato, si dhe […]

Mbi 200 raste të reja me COVID-19 në Prishtinë


645 persona kanë rezultuar pozitië me koronavirus vetëm gjatë 24 orëve të fundit. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka njoftuar që sërish Prishtina prin sa i përket numrit të rasteve me COVID-19. ‘Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 248 raste, Prizren 53 raste, Mitrovicë 42 raste, Gjakovë 33 raste, Podujevë 33 raste, Gjilan 28 raste, […]

353 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës njofton se gjatë 24 orëve të fundit 24 orëve janë shëruar 353 pacientë. Po ashtu IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542  mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i […]

Rastet e reja me koronavirus, janë nga këto komuna dhe fshatra


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit, janë shënuar 645 raste pozitive, ndërsa 353 pacientë janë shëruar, njofton Gazeta Blic. Poashtu në 24 orët e fundit, nga ky virus kanë humbur jetën, 12 persona. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 248 raste, Prizren 53 raste, Mitrovicë 42 […]

Do të vazhdojmë me zbatimin e reformës në arsim


Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka reaguar pas vendimit të Gjykatës së Apelit e cila e ka kthyer në rivendosje vendimin e Gjykatës Themelore në Prishtinë për pezullimin e fazës së tretë të reformës në arsim. I pari i Komunës së Kamenicës ka thënë se qëllimi i vendimit është i mirë. “Ai që […]

Lirim Kastrati i lumtur që ia solli fitoren Kosovës


Kosova ka fituar me golin e Lirim Kastratit, ndaj Moldavisë, ndeshje e vlefshme për Grupin 3, të Ligës C, në Ligën e Kombeve. Djaloshi nga Hogoshti i Kamenicës, ka deklaruar se e rëndësishme është që shënuan fitore në një ndeshje të vështirë ndaj Moldavisë. “Pas një kohe të gjatë e shënuam fitoren, s’ ka rëndësi […]

Vdesin 3 pacientë në Spitalin e Gjilanit, 2 prej tyre me COVID-19, njëri i dyshuar


Brenda gjashtë orëve të fundit, tre pacientë kanë humbur jetën në Spitalin e Përgjithshëm të Gjilanit. Dy prej tyre kanë humbur jetën shkaku i infeksionit me COVID-19, ndërkohë tjetrit i është marrë mostra dhe gjatë ditës pritet rezultati. Lajmin për Mediafokus.info e ka bërë të ditur drejtori klinik i Spitalit të Përgjithshëm të Gjilanit, dr. […]

Skema e 10-përqindëshit në tenderë – LIVE


Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “sepse një numër […]

Mbyllet shkolla “Gjon Serreçi” në Ferizaj, 6 mësimdhënës të infektuar me COVID-19


Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Gjon Serreçi” në Ferizaj ka njoftuar se që nga nesër do të kalojë në skenarin C të mësimit, pasi gjashtë mësimdhënës janë infektuar me COVID—19. me anë të një postimi në Facebook, shkolla ka bërë të ditur se mësimi online do të zhvillohet për dy javë. “që një numër […]

Mbyllet një shkollë në Kamenicë, 6 mësues dhe një punëtor teknik pozitivë me COVID-19


Shkolla fillore “Abdullah Krashnica-Presheva” në fshatin Koretinë të Kamenicës është mbyllur pasi gjashtë mësimdhëmës dhe një puntorë teknik janë infetkuar me COVID-19. Komuna e Kamenicës ka njoftuar se mësimi do të kaloj në skenarin C, meqë rast do të realizohet në mënyrë,” online”. Njoftim i plotë i Komunës: Për shkak të rasteve me COVID-19, mbyllet […]

Kamenicë, pritje deri në 15 ditë për tabela të regjistrimit


Qytetarët në Kamenicë tash e disa ditë s’ janë duke mundur të pajisjen me tabela të regjistrimit të automjeteve në këtë Komunë. Në kushte anonimitet një qytetar ka raportuar në KALLXO.com se është duke pritur që nga data dy nëntor për t`u pajisur më tabela të regjistrimit. Qytetari poashtu ka thënë se për të vozitur […]

Apeli e kthen në rivendosje vendimin për riorganizimin e shkollave në Kamenicë


Pak ditë pas vendimit të Gjykatës së Prishtinës për shtyrje të ekzekutimit të vendimit për fazën e tretë të ‘riorganizimit’ të shkollave në Komunën e Kamenicës, Gjykata e Apelit ka marrë vendim që çështjen ta kthej në rivendosje. Me vendimin e datës 2 nëntor 2020, Gjykata e Prishtinës kishte vendosur që t`u japë të drejtë […]

Kamenicasi del në gjueti, por qëllon aksidentalisht dy persona


Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar në Graçanicë nën dyshimet se ka hequr shenjat e vendosura nga inspektorati komunal. Sipas njoftimit të policisë, dje rreth orës 09:05, është arrestuar i dyshuari pasi që i njëjti nga vend punishtja ka larguar shenjat zyrtare për ndalimin e punës të vendosura nga […]

Viti shkollor në pandemi, sa u zbatuan masat anti-COVID në shkollat e Kosovës?


Nxënësit e Kosovës filluan vitin e ri shkollor 2020/21 më 14 shtator, duke u kthyer në bankat  pas një periudhe disa mujore ku kishin zhvilluar vetëm mësim nga distanca. Mësimi filloi sipas tre skenarëve të përgatitur nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Skenari A që është për mësim fizik në shkolla, skenari B […]

Përfaqësuesi ligjor i prindërve në Kamenicë dorëzon kallëzim penal ndaj Qëndron Kastratit


Besim Osmani përfaqësues ligjor i disa prindërve të Komunës së Kamenicës të cilët po kundërshtojnë reformën ka dorëzuar kallëzim penal ndaj Kryetarit të Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati dhe Drejtoreshës së Arsimit, Mirhane Morina. Sipas Osmanit, mësimi në Kamenicë pas vendimit të Gjykatës Themelore për pezullimin e një vendimi të Kastratit që është pjesë e […]

Mësimi akoma s’ filloi në disa shkolla të Kamenicës edhe pas pezullimit të vendimit të reformës


Pas pezullimit të vendimit të tretë për riorganizimin e shkollave në Kamenicë nga Gjykata Themelore në Prishtinë,  në shkollat e prekura nga vendimi akoma s’ është duke u mbajtur mësimi. Zyrtarja për informim në Komunën  e Kamenicës, Albulenë Bakiu ka thënë që janë duke i përgatitur objektet në mënyrë që mësimi të fillojë normalisht. Në […]

Kuvendi nesër tenton sërish ta votojë Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike


Kuvendi i Kosovës do të mblidhet nesër në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur për në orën 11:00, për votimin në lexim të dytë të Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike. Kjo seancë do të mbahet pas dështimit që ky Projektligj të kalojë në seancën e javës së kaluar. në ato e sipër, në orën 12:00 pritet […]

Avokati i rezultoi pozitiv me Covid-19, shtyhet seanca ndaj burrit që vrau gruan me shufër metali


Është shtyrë seanca gjyqësore ndaj Nuhi Mavrovqanit i cili ka pranuar se më 25 korrik ka vrarë gruan e tij me shufër metali në Berivojcë të Kamenicës. Shkak i shtyrjes së seancës u bë avokati i tij, Arsim Vranovci, i cili rezultoi pozitiv me COVID-19. Trupi gjykues vendosi që seanca e ardhshme, ku do të […]

Gjilan, sërish dënohet ish-kryeinspektori i Kamenicës


Refik Latifaj, ish-kryeinspektor në Kamenicë, është shpallur fajtor për të dytën herë nga Gjykata e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës. Latifaj akuzohej se ka ndihmuar në forma të ndryshme mbi 6 kompani që merren me eksploatimin e rërës. Kështu, Latifaj u dënua me dënim burgu prej 180 ditësh, por me propozimin e tij dënimi iu […]

Kryesia e Kuvendit mblidhet sot


Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet sot në orën 14:00 për të shqyrtuar disa pika të rendit të ditës. Kryesia mes tjerash do të shqyrtojë dhjetëra pika që kanë mbetur pa u shqyrtuar në seancat e kaluara plenare, si projektligje dhe rezoluta. KALLXO.com ka raportuar se Kuvendi në sesionin aktual miratoi vetëm një […]

Laramani çmimesh në tenderët për dezinfektim


Në tenderët për dezinfektim, që s’ pati transparencë dhe konkurrencë, pati laramani çmimesh. Përderisa komunat si Dragashi e Graqanica dezinfektuan një metër katror me 0.10 centë, në komunën e Junikut metri katror kushtoi 0.39 centë apo 0.29 centë më shumë se në këto dy komuna. Në Obiliq, dezinfektimi i një metri katror kushtoi 0.57 centë, […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas tij […]

Gjykata vendos ta pezullojë vendimin e fundit të Qëndron Kastratit për riorganizimin e shkollave


Gjykata e Prishtinës ka marrë vendim që të shtyjë ekzekutimin e vendimit për fazën e tretë të ‘riorganizimit’ të shkollave në Komunën e Kamenicës. Deri te ky vendim erdhi pas kërkesës së 25 prindërve nga fshatrat të cilat ishin prekur nga ky vendim. Të njëjtit i kërkuan Gjykatës së Prishtinës që ta anulojë vendimin e […]

Vazhdon më tutje të rëndohet bilanci me COVID-19, 5000 raste aktive në Kosovë


Në Kosovë po vazhdon trendi negativ i bilancit me koronavirus. Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar edhe 546 raste të reja me koronavirus – nga gjithsej 1626 testime të kryera, shkruan lajmi.net. Numri total i rasteve pozitive është 21.545 raste nga 100.395 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2. Gjatë kësaj kohe, në […]

Problemet e vjetra me kryetarin e ri në Kamenicë


Komuna e vogël e Kamenicës udhëhiqet nga kryetari më i ri në Kosovë, Qëndron Kastrati, por tre vite pas fillimit të mandatit e tij, në Komunën e Kamenicës vazhdojnë të ekzistojnë disa probleme të vjetra. Mungesa e ujit, kanalizimit, ujësjellësit, bërlloku, mungesa e asfaltit e ndriçimit janë disa nga problemet me të cilat përballen qytetarët […]

Kuvendi sot mblidhet për 16 votimet e mbetura shkaku i mungesës së kuorumit dhe Bordin e KOSTT-it


Kuvendi i Kosovës pritet që sot nga ora 10 të fillojë seancën e radhës në të cilën në rend dite do të jenë 16 pika nga seancat e kaluara. Në këtë seancë përpos ligjeve janë edhe 6 propozim-rezoluta që pritet të miratohen pas raportimeve të kryeministrit Avdullah Hoti. ndërsa seanca e dytë pritet të fillojë […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania përgjegjëse. […]

Premtimet e (pa)qëndrueshme të Qëndronit!


Në debatin ‘Jeta në Komunë’ kryetari Qëndron Kastrati u sfidua edhe me premtimet që i kishte dhënë në vitin 2017 atëherë kur kërkonte votën e qytetarëve të Kamenicës për të udhëhequr me Komunën. Kastrati kishte premtuar ‘ujë për të gjithë’, por në anën tjetër vetëm 9 prej 58 vendbanimeve në Kamenicë kanë ujësjellës, ndërsa në […]

Qëndron Kastrati tregon se çfarë zgjidhje do t’i bëjë klubit të atletikës ‘Rogana’


Klubi më i suksesshëm në Kamenicë është klubi i Atletikës “Rogana”, atletët e këtij klubi kanë garuar edhe në lojëra olimpike, kampionate botërore, kampionate evropiane. Vijona Kryeziu dhe Musa Hajdari, kanë qenë pjesëmarrës në Lojërat Olimpike “Rio 2006”, në Brazil. Për vitin 2019, Komuna i ka ndarë vetëm 5 mijë euro për Klubin e Atletikës […]

Kamenica me objekt të gjinekologjisë, por pa gjinekolog


Pak muaj më parë në Kamenicë është përuruar objekti i ri i gjinekologjisë por që në këtë objekt qytetarët s’ po mund të marrin shërbime, kjo për shkak që Kamenica s’ ka gjinekolog. Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, në debatin “Jeta në Komunë, ka thënë se është bërë zgjidhje për të ofruar kontrolla tri herë […]

Kamenica probleme me bërllok, Qëndron Kastrati flet për zgjidhjen e këtij problemi


Ashtu si në shumicën e Komunave të Kosovës edhe Kamenica ka probleme me bërllokun. Hodonoci, Hogoshti e Rogana janë vetëm disa nga fshatrat në të cilat gjenden deponi ilegale të mbeturinave. Komuna na ka thanë që janë edhe 29 deponi ilegale të mbeturinave në të gjithë territorin e komunës. Fotot që janë në transmetim janë […]

Kastrati i painformuar Po qe se nxënësit në Roganë janë duke marrë shujtën ushqimore


Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka thënë që s’ është i informuar që nxënësit të fshatin Roganë s’ janë duke e marrë shujtën ushqimore ashtu siç i ka premtuar. Në debatin ‘Jeta në Komunë’ Kastrati tha se do të kërkoj përgjegjësi pasi që sipas tij ai s’ e ka një informacion të tillë […]

Telashet me reformën e arsimit në Kamenicë, flet Qëndron Kastrati


Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka thënë që riorganizimi i shkollave apo siç njihet ‘reforma’ në arsim ka qenë iniciativë e guximshme e me kosto politike. Në emisionin ‘Jeta në Komunë’ Kastrati ka treguar për sfidat që i ka pasur si kryetar për të filluar riorganizimin e shkollave. “Ishte diçka e domosdoshme që […]

Një pjesë e Kuvendit Komunal e shohin si mundësi ‘përfitimi’ votën e tyre për buxhet


Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati në debatin “Jeta në Komunë” ka thënë që asambleja në Kamenicë për të dytën herë s’ po ia voton buxhetin për shkak që sipas tij ata po e shohin si mundësi përfitimi votën e tyre për buxhet. “Sfida në komunat e vogla, po më vjen keq që po […]

Qëndron Kastrati përballë Jeta Xharrës- LIVE


I ftuari i radhës në debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës, është kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati. Në debatin e sontëm Kastrati do të ballafaqohet me premtimet e tij të dhëna në fushatën e zgjedhjeve lokale të vitit 2017, punët e kryera si dhe punët e papërfunduara për tri vite të qeverisjes. […]

Vushtrri, pesë persona kapen në lojëra të fatit


Policia e Kosovës ka hasur dje në pesë persona duke luajtur lojëra të fatit në Vushtrri. Gjatë kontrollit janë gjetur dhe janë konfiskuar tre televizorë, tri shtëpiza kompjuteri, tre monitorë dhe një skaner. Siç bëhet e ditur, inspektorët komunalë kanë mbyllur lokalin. Lidhur me rastin është intervistuar i dyshuari dhe me vendim të prokurorit rasti […]

Sot mblidhet Kryesia e Kuvendit, Avdullah Hotin e presin edhe dy interpelanca


Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mblidhet sot në ora 14.00 për të diskutuar mbi pikat e papërfunduara nga seancat e kaluara dhe caktimin e datës për mbajtjen e seancës së re plenare, në të cilën pritet të mbahen dy interpelanca me kryeministrin Avdullah Hoti. Anëtarët e Kryesisë së Kuvendit do të vendosin për […]

Të hënen mblidhet Kryesia e Kuvendit të Kosovës


Nesër në ora 14 do mblidhet kryesia e Kuvendit të Kosovës. Kryesia e kuvendit në këtë mbledhje si rend dite e ka Miratimin e procesverbaleve nga mbledhjet e mëparshme; Pika e papërfunduar, nga Seancat plenare, të mbajtura më 7, 13, 14 gusht dhe 17, 18, 21, 25, 28 shtator, 8 dhe 16 tetor 2020; Pikat […]

Kemi arrestuar 97% të të dyshuarve në Karaçevë


Katër javë pas aksionit të madh të shkatërrimit të aktivitetit ilegal në fshatin Karaçevë të Kamenicës, emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ ka zhvilluar një intervistë me prokuroren e rastit Rozelida Manastiri. “Hetime në vazhdimësi jemi duke bërë dhe jemi në fazën ku jemi duke i intervistuar të dyshuarit mund të them se plani është realizuar gati […]

Gjendet i varur në litar një person në Kamenicë


Një person është gjetur pa shenja jete mbrëmë rreth orës 21:50 në një fshat të Komunës së Kamenicës. Siç mëson KALLXO.com, viktima ishte gjetur nga familjarë i varur në litar në shtëpinë e tij. Në lidhje me rastin KALLXO.com ka kontaktuar edhe me Policinë në Gjilan. Të njëjtit kanë konfirmuar rastin ndërsa kanë thënë se […]

Kryetari i Kamenicës fton organet shtetërore ta hetojnë rastin e vetëvrasjes së një të reje


Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, ka shprehur keqardhje për vetëvrasjen e një të reje në këtë komunë. përmes një postimi në Facebook, Kastrati ka thënë që izolimi për shkak të pandemisë COVID-19 po ka efekte negative në shoqëri. “Vetëvrasja s’ është gjithmonë akt individual i izoluar nga dinamikat socio-ekonomike. Kështu, edhe vdekja e vajzës së […]

Prapaskenat e operacionit Karaçeva – VIDEO


Një plan mirë i planifikuar, i cili rezultoi me arrestimin e më shumë se 30 personave, 12 nga ta të cilët ishin zyrtarë policorë, e u konfiskuan kafshë të dyshuara si të kontrabanduara nga Serbia u zhvillua të premten e 18 shtatorit të muajit të kaluar. Ekipe policore të cilat kishin marrë detyrat e tyre, […]

Pamje – Specialët ndërhyjnë nga malet e Karaçevës


Një aksion i gjerë ku cak ishin dhjetëra qytetarë të Komunës së Kamenicës e mbi dhjetë zyrtarë policorë u zhvillua orët e mbrëmjes së 18 shtatorit në fshatin Karaçevë të Kamenicës. Gjysma e ndërrimit të policisë në Kamenicë u arrestuan nga hetuesit e Inspektoratit Policor të Kosovës. “Kemi një urdhëresë nga Gjykata e Gjilanit, për […]

‘Poshtërohen policët e korruptuar’, arrestohen gjysma e ndërrimit


Një aksion i gjerë ku cak ishin dhjetëra qytetarë të Komunës së Kamenicës e mbi dhjetë zyrtarë policorë u zhvillua orët e mbrëmjes së 18 shtatorit në fshatin Karaçevë të Kamenicës. Gjysma e ndërrimit të policisë në Kamenicë u arrestuan nga hetuesit e Inspektoratit Policor të Kosovës. Ekipet policore, nën drejtim të prokurores Rozelida Manastiri […]

Pamje ekskluzive të arrestimeve të para në Karaçevë


Pas më shumë se 12 muajsh hetime për të identifikuar rrjetin i cili funksiononte në zonën e Karaçevës, i cili organizoi e zhvilloi lojëra të fatit brenda objekteve të cilat ishin ndërtuar në kohë rekorde, përfundoi me 13 objekte të rrënuara, mbi 50 të arrestuar ,ndër ta edhe 12 zyrtarë policorë të Departamentit të kufirit. […]

Kuvendi s’ ka kuorum për votimin e disa projektligjeve


Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum që ta votojë Projektligjin për Mbrojtjen e Vlerave të Luftës së UÇK-së. Kryetarja e Kuvendit të Kosovës Vjosa Osmani, ka thënë se janë 36 vota për, asnjë kundër dhe asnjë abstenim dhe sipas saj s’ ka kuorum për vendimmarrje. Kuorum s’ kishte as për pikat e tjera. Me […]

Policia jep detaje për vdekjen e 39 vjeçarit në Kamenicë


Një 39 vjeçar ka humbur jetën gjatë ditës së djeshme në fshatin Lisockë të Kamenicës. Policia ka bërë të ditur se dje rreth orës 15:50, derisa ishte duke prerë dru në pyll, një lis e ka zënë viktimën duke i shkaktuar lëndime të rënda trupore. Sipas njoftimit, viktima fillimisht është dërguar në emergjencën e Kamenicës […]

Kamenicë, 39-vjeçari vdes teksa po priste dru në mal


Një person ka humbur jetën teksa ishte duke prerë dru në një mal të komunës së Kamenicës. Viktima është 39 vjeçar. Rastin për KALLXO.com e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjilanit, Ismet Hashani. Detaje të tjera lidhur me rastin akoma s’ ka.

Rritet numri i të arrestuarve në rastin e Karaçevës


B.A dhe SH.I janë arrestuar si të dyshuar lidhur me rastin Karaçeva, duke e dërguar numrin në 63 të të arrestuarve për këtë rast. Prokuroria në Gjilan ka njoftuar se B.A. dyshohet se ka kryer veprën penale ‘’Blerja, pranimi ose fshehja  e sendeve të përfituara me kryerjen e veprës penale’’, për shkak të dyshimit të […]

Kamenicë, çiftet do të marrin nga 200 euro per foshnjat e porsalindura


Komuna e Kamenicës përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur do të ofrojë mbështetje financiare për foshnjat e porsalindura. Në njoftim thuhet se tani e tutje, çiftet do të subvencionohen me nga 200 euro si mbështetje për foshnjat e porsalindura. Kryetari i komunës, Qëndron Kastrati ka thënë se lindja dhe rritja e fëmijëve […]

Tri gra rrahin një burrë


Një rast i dhunës në familje ka ndodhur në Kamenicës mëngjesin e së premtes, ku një burrë ka pësuar lëndime trupore dhe ka pranuar ndihmë mjekësore. Viktima dyshohet se ka pësuar lëndime pas një përleshje fizike mes tij dhe 3 grave të tjera. Sipas Policisë së Kosovës deri te përleshja ka ardhur për shkak të […]

Kush e vendosi datën për ndërhyrjen në Karaçevë


Mbi një vit hetim intensiv, masa të shumta të fshehta të vëzhgimit, identifikimi i personave të dyshuar për bixhoz e kontrabandë, do të përfundonte me një aksion të gjerë të Prokurorisë Themelore në Gjilan dhe Inspektoratit Policor të Kosovës së bashku me njësitë speciale të cilat ishin përgatitur për ndërhyrje. Pamje ekskluzive të zhvillimit të […]

VIDEO- Masat e fshehta që u përdorën për të hetuar grupin e Karaçevës


Një hetim i gjatë më shumë se një vit rezultoi me dhjetëra të arrestuar, më shumë se dhjetë objekte të rrënuara në Karaçevë që shërbyen si kazino ilegale dhe 12 zyrtarë policor të arrestuar Në emisionin e sotëm në “Drejtësia në Kosovë”, u transmetuan pamjet ekskluzive të një hetimi të gjerë në zonën për të […]

Pamjet ekskluzive brenda kazinove në Karaçevë


Në emisionin e sotëm në “Drejtësia në Kosovë” u transmetua pjesa e parë e aksionit të ndërmarrë në fshatin Karaçevë në Komunën e Kamenicës për shkatërrimin e rrjetit të kazinove Sonte u transmetuan pamjet se si kishte nisur i gjithë hetimi në zonën e njohur si të ‘paprekur’ që përfundoi me rrënimin e 13 objekteve […]

Qeveria s’duhet të udhëheq me inate, ka dështuar 6 herë për votimin e pakos për rimëkëmbje


Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, i ka bërë thirrje Qeverisë që të mos udhëheq me inate, por të ulen me opozitën dhe Odat ekonomike që të bisedojnë për t’u tejkaluar situata ekonomike në të cilën gjendet Kosova në këtë kohë pandemie. Veseli ka thënë se trusti pensional s’ është e vetmja zgjidhje, […]

Bastoret do të jenë shtetërore, jo private


Qeveria e Republikës së Kosovës ka hartuar projektligjin për Lotarinë e Kosovës, që parasheh kthimin e lojërave të fatit në Kosovë që ishin ndaluar në prill të 2019. Në këtë propozim ligji parashihet që pasë miratimit, të shfuqizohet ligji për ndalim e lojërave të fatit. me anë të këtij projektligji, do të jetë Qeveria e […]

Qeveria Hoti planifikon t’i kthejë bastoret


Qeveria e Republikës së Kosovës ka hartuar projektligjin për Lotarinë e Kosovës, që parasheh kthimin e lojërave të fatit në Kosovë të cilat ishin ndaluar në prill të vitit 2019. Në këtë propozim ligji parashihet që pas miratimit, të shfuqizohet ligji për ndalim e lojërave të fatit. Sipas këtij projektligji që është shkruar në gusht […]

s’ kalojnë propozim-rezolutat për raportimin e kryeministrit Hoti dhe për patrullimin e  xhandarmërisë serbe


Dy propozim-rezolutat e propozuar nga Lëvizja Vetëvendosje s’ kaluan sot në Kuvendin  e Kosovës. s’ kaloj propozim-rezoluta për raportimin  e kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti në lidhje me dialogun Kosovë-Serbi. s’ kaloj as propozim-rezoluta për interpelancën e ministrit të Ministrisë së Punëve të Brendshme Agim Veliu, sipas kërkesës së deputetes Fatmire Kollçaku, në lidhje me […]

Qëndroni ‘i vetëm’ në iniciativën për riorganizimin e shkollave


Për më shumë se një vit, banorët e fshatrave të Kamenicës kanë kundërshtuar iniciativën për riorganizimin e shkollave të marrë nga autoritet komunale. Asnjë nga fazat e këtij projekti s’ janë përkrahur nga qytetarët e Kamenicës, për çka ministri i Arsimit, Ramë Likaj dhe Komisioni për Arsim kanë kërkuar pezullimin e këtij vendimi për një […]

Procesi i arsimit është keqkuptuar, fëmijët të kthehen në shkolla


Reformat e reja në arsim në komunë e Kamenicës kanë nxitur protestë nga ana e prindërve, ku gjatë protestës të mbajtur sot para shkollës së mesme Policia e Kosovës ka arrestuar katër persona. Për këtë, kryetari i komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, përmes videos të publikuar në facebook ka treguar se që nga fillimi i […]

Qëndron Kastrati, thotë procesi i arsimit është keqkuptuar dhe kërkon të dërgohen fëmijët në shkollë


Reformat e reja në arsim në komunë e Kamenicës kanë nxitur protestë nga ana e prindërve, ku gjatë protestës të mbajtur sot para shkollës së mesme Policia e Kosovës ka arrestuar katër persona. Për këtë, kryetari i komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, me anë të videos të publikuar në facebook ka treguar se që nga […]

Një muaj paraburgim për 24 persona të dyshuar për kontrabandë në Karaçevë


Gjykata Themelore në Gjilan ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Gjilanit, duke i caktuar masën e paraburgimit prej 30 (tridhjetë) ditë, për 24 (njëzet e katër) të dyshuar, të cilët janë ndaluar gjatë aksionit të djeshëm të zhvilluar nga organet e ndjekjes. Në komunikatën Gjykatës Themelore në Gjilan thuhet se ekziston dyshimi i bazuar […]

Prokuroria kërkon paraburgim për 24 të arrestuarit e dyshuar lidhur me Karaçevën


Prokuroria në Gjilan ka kërkuar paraburgim për 24 të arrestuarit e dyshuar në lidhje me aksionin në kazinotë në fshatin Karaçevë të Kamenicës të zhvilluar me 01 Tetor 2020. Sipas kërkesës së prokurorisë, të pandehurit R.S., L.M., F.A., A.A., N.M., H.Rr., P.Sh., A.D., F.B., R.K., I.Th., R.A., A.Th dhe F.K., që nga muaji Nëntor 2019, […]

Bastisje sot pati edhe në Karaçevë


Bastisja e cila po zhvillohet ditën e sotme në disa lokacione në Kosovë, u zhvillua gjatë ditës edhe në fshatin Karaçevë, në afërsi të vijës kufitare me Serbinë. Edhe në Karaçevë, pati bastisje për mish të kontrabanduar nga kafshët të cilat janë konfiskuar nga ana e institucioneve. Bastisja dukuri gjatë ditës së sotme dhe u […]

Mish pule, pije e duhan kontrabandë nga Serbia konfiskohen në Kamenicë


Një veturë e dyshuar me tabela të Serbisë është ndaluar në fshatin Rogoçicë të Komunës së Kamenicës. Nga e njëjta veturë janë konfiskuar 270 kilogram mish i pulës, 48 kanaqe pije energjike, 1 kilogram duhan dhe dy paketime me cigare. Konfiskimi u bë pas kontrollit të automjetit të dyshuar. Pas konsultimit me prokurorin e shtetit […]

Policët e arrestuar në Karaçevë ishin dënuar më parë


Një rrjet i dyshuar kriminal ku bëjnë pjesë 12 Polici të Kosovës janë duke u hetuar për kontrabandë dhe pjesë e grupit të kazinove të Karaçevës. Pjesëtarë të grupit të cilët u arrestuan të premten e kaluar janë të njohur edhe më parë për vepra penale. KALLXO.com ka gjurmuar në dosje të gjykatës ku ka […]

Burri nga Prizreni lëndohet pas kontaktit me rrymën


Policia e Kosovës ka kryer bastisje në një lokal në fshatin Brekoc të Gjakovës nën dyshimin për kryerjen e veprës penale – organizim i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm. Në këtë lokal janë gjetur dhe konfiskuar tre aparate të lojërave të fatit, një printer dhe katër shtëpiza të kompjuterëve. Aksioni ka ndodhur mbrëmë rreth […]

Gjakovë, Policia bastis një lokal, gjen aparate të lojërave të fatit


Policia e Kosovës ka kryer bastisje në një lokal në fshatin Brekoc të Gjakovës nën dyshimin për kryerjen e veprës penale – organizim i skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm. Në këtë lokal janë gjetur dhe konfiskuar tre aparate të lojërave të fatit, një printer dhe katër shtëpiza të kompjuterëve. Aksioni ka ndodhur mbrëmë rreth […]

Kamenicë – Vdes pasi rrokulliset me traktor


Një person ka humbur jetën në fshatin Ruboc të Kamenicës mesditën e së premtes pasi rrokullisjes së traktorit me të cilin ishte duke bartur dru. Sipas Policisë së Kosovës, viktima kishte pësuar lëndime të rënda trupore dhe ishte dërguar në QKMF në Kamenicë, por sipas mjekut kujdestar ai ishte sjellë pa shenja jete. Në vendin […]

Ndërpritet marrëveshja trepalëshe për Grandin e performancës 5.2 milionë eurosh për komunat fituese


Ministria e Pushtetit Lokal, Komunat dhe Oragnizata Zvicrane HSIK kanë anuluar grandin e performancës për komunat e Kosovës. Kryetari i komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati, tha se kanë pranuar një vendim, por për të cilin s’ e di Po qe se nënkupton anulim të grantit për performancë. “Ne e pranuam një vendim, por s’ e […]

Kalon rezoluta nga Interpelanca e ministrit të Arsimit dhe Shkencës Ramë Likaj


Kuvendi i Kosovës ka miratuar me 62 vota për rezolutën e harmonizuar nga Interpelanca e ministrit të Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj, sipas kërkesës së nënkryetares së Kuvendit, Arberije Nagavci, e nënshkruar edhe nga 7 deputetë tjerë nga Grupi Parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, në lidhje me përgatitjet për fillimin e vitit shkollor në kushte të […]

Kuvendi me dy seanca, në rend dite sërish Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike


Deputetët e Kuvendit të Kosovës do të mblidhen sot në dy seanca plenare. Fillimisht prej orës 10:00 do të provohet të votohet në parim projektligji për rimëkëmbjen ekonomike, i cili ka dështuar në dy seancat e kaluara të marrë votat e nevojshme. Të zgjedhurit e popullit sërish do të sfidohen për votimin e një tjetër […]

Kuvendi i Kosovës nesër mban seancë, në rend dite edhe Projektligji për Rimëkëmbjen Ekonomike


Kuvendi i Kosovës nesër pritet t’i mbaj dy seanca. Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit pritet të mbahet në orën 10:00 me pikat e papërfundua nga seancat e kaluara si dhe seanca e re plenare e cila pritet të mbahet në orën 13:00. Disa nga pikat të cilat pritet të votohen në vazhdimin e seancës […]

Dosja e Prokurorisë shpjegon rrethanat e vrasjes së gruas nga burri i saj në Kamenicë


Nuhi Mavrovqani po akuzohet nga Prokuroria Themelore në Gjilan për vrasjen e gruas së tij, Sabile Mavrovqani. KALLXO.com ka mësuar se aktakuza është dërguar në Gjykatën Themelore të Gjilanit gjatë ditës së sotme nga ana e prokurorit të rastit Arben Ismajli. KALLXO.com ka siguruar edhe aktakuzën në të cilën prokurori i rastit ka shtjelluar gjithë […]

Vetëdorëzohet në Polici edhe një i dyshuar për kontrabandë në Karaçevë


I dyshuari L. S. për kontrabandim të mallrave në Karaçevë të Kamenicës  është vetëdorëzuar në Policinë e Kosovës. Prokuroria Themelore në Gjilan, Inspektorati Policor i Kosovës dhe Policia kanë njoftuar se si rrjedhojë e aksionit të përbashkët në fshatin Karaçevë, sot në Polici në Sektorin për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit është vetëdorëzuar personi […]

Kryeministri e ministri takojnë kryetarin e Kamenicës, flasin për shkollat që s’ po mbajnë mësim


Kryeministri  Avdullah Hoti ka thënë se Kosovës i duhet një strategji nacionale e reformimit të sistemit arsimor parauniversitar, sot gjatë takimit me ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj dhe me kryetarin e Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati. Sipas njoftimit, ata kanë biseduar për gjetjen e një zgjidhjeje pas gjendjes së krijuar në arsimin parauniversitar […]

Kryeministri e ministri takojnë kryetarin e Kamenicës, flasin për shkolat që s’ po mbajnë mësim


Kryeministri  Avdullah Hoti ka thënë se Kosovës i duhet një strategji nacionale e reformimit të sistemit arsimor parauniversitar, sot gjatë takimit me ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj dhe me kryetarin e Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati. Sipas njoftimit, ata kanë biseduar për gjetjen e një zgjidhjeje pas gjendjes së krijuar në arsimin parauniversitar […]

Arian Mavriqi, promovuesi i faunës shqiptare përmes fotografisë (VIDEO)


Në kërkim të botës së egër me aparatin e tij në dorë, fotografi nga Kamenica, Arian Mavriqi rrëfen për pasionin e tij. “Kryesisht fotografoj botën e egër, por edhe gjithçka tjetër që e shoh artistike dhe me vlerë pa dyshim që e fotografoj dhe është shënjestër e fokusit tim”, thotë Mavriqi për KALLXO.com. “Qëllimi im […]

IPK kërkon suspendimin e 12 policëve të arrestuar në Karaçevë


Një zyrtar policor u arrestua nën dyshimet për ndihmë në kontrabandë dhe organizim të lojërave të fatit e 11 të tjerë u arrestuan për ndihmë në kontrabandë të premten në mbrëmje në një aksion të gjerë në fshatin Karaçevë, në afërsi të vijës kufitare mes Kosovës dhe Serbisë. E pas arrestimit dhe vendimit të Gjykatës […]

Veliu flet për arrestimet e konfiskimet në Karaçevë


Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, në mbledhjen e qeverisë e cila po mbahet sot ka thënë se nga aksioni në Karaçevë janë arrestuar gjithsej 37 persona. “Sot 30 persona janë të ndaluar ngase i është caktuar masa e paraburgimit. Janë sekuestruar 220 aparate të lojërave të fatit, gjashtë kompjuterë, kafshë, armë me gaz. […]

Disa prej të arrestuarve në Karaçevë kontrabanduan lopë të sëmura nga Serbia


Njëri nga 12 zyrtarët policorë të arrestuar mbrëmjen e së premtes në fshatin Karaçevë po dyshohet për dy vepra penale, kontrabandim me mallra si dhe për organizim te skemave piramidale dhe bixhozit të paligjshëm ndërsa zyrtarët e tjerë policorë po dyshohen për veprën penale kontrabandim. Kështu thuhet në dosjen e prokurores së rastit Rozelida Manastiri, […]