Gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit


Edhepse Kanada konsiderohet si njëri nga shtetet me shëndetësinë më të zhvilluar në botë përsëri vdekjet nga gabimet e mjekëve janë në shifra alarmante. Sipas Institutit Kanadez të Sigurisë së Pacientit, gabimet e mjekëve në Kanada shkaktojnë 28 mijë vdekje në vit. Kështu shkruan Radio Canada International përcjell Gazeta Shëndeti. Ky institut po bën fushatë […]

Virgjëria vazhdon të jetë akoma një vlerë në pjesën më të madhe të botës: Këto janë statistikat


[ad_1] Të dhënat tregojnë se vazhdon të jetë e qëndrueshme dhe mesatarisht 18 vjeç, mosha e raportit të parë seksual në të gjithë botën. India mban vendin e parë ku virgjëria ruhet deri në 22.9 vjeç, ndërsa skandinavët deri në 16,5 vjeç Pavarësisht zhvillimeve të jashtëzakonshme dhe ndryshimeve me të cilat po përjeton sot bota […]

Pse Covid-19 rriti makthet te njerëzit


[ad_1] Në kulmin e pandemisë, një fenomen i çuditshëm dukuri – njerëzit filluan të kenë ëndrra të çuditshme. Efekti duket të ketë qenë më i theksuar tek të prekurit nga virusi dhe në shtetet të cilat morën masa të rrepta të izolimit. Shqetësimet lidhur me izolimet, të dashurit dhe shëndetin personal, u ngatërruan me mendimet […]

Një sëmundje e panjohur? Simptomat e mistershme në tru habisin mjekët


[ad_1] Mjekët në Kanada janë të shqetësuar se mund të kenë të bëjnë me një sëmundje të trurit të panjohur më parë pas një numri rastesh që përfshijnë humbje të kujtesës, halucinacione dhe atrofi të muskujve Politikanët në provincën e New Brunswick kanë kërkuar përgjigje, por me kaq pak raste, specialistët thonë se ka shumë […]

Kurat dhe Ushqimet e Duhura për Pankreas të Shëndetshëm


[ad_1] Pankreasi është një organ i vogël që rrallë herë të vjen ndër mend. Pankreasi ka dy funksione bazë. Ky organ prodhon insulinën për të kontrolluar nivelet e sheqerit në gjak dhe enzimat për tretjen e yndyrnave dhe proteinës. Lëngu që prodhon pankreasi neutralizon acidet që lëshon stomaku, duke krijuar ambientin perfekt për enzimat tretëse. […]

Dy kryeministra europianë marrin vaksinën ‘AstraZeneca’


[ad_1] Dy kryeministra evropianë – Boris Johnson i Britanisë dhe Jean Castex i Francës – imunizohen sot me AstraZenecan, herët a vonë pasi enti rregullator i mjekësisë në Evropë e deklaroi vaksinën të sigurt. Kryeministri Johnson tha se, “gjëja që s’ është e sigurt është marrja e COVID-it, andaj është kaq e rëndësishme që të […]

SHBA-ja vendos për eksportin e parë të vaksinave, ndihmojnë Meksikën dhe Kanadan


[ad_1] Shtetet e Bashkuara të Amerikës po planifikojnë të dërgojnë një dozë prej 4 milionë vaksinash AstraZeneca në Meksikë dhe Kanada për eksportin e parë të tyre, njofton Independent. Një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë konfirmoi të enjten se administrata e presidentit Joe Biden po planifikon të dërgojë 2.5 milionë doza në Meksikë dhe 1.5 […]

Moderna nis testimin e vaksinës në foshnje dhe fëmijë të vegjël


[ad_1] Kompania amerikane e barnave Moderna tha se ka nisur studimin e vaksinës së saj kundër coronavirusit në fëmijë të moshës gjashtëmuajshe deri në 11 vjeç. Moderna është prodhuesi i parë amerikan që teston vaksinën e saj në foshnje. Kompania tha se planifikon të fusë në listën e testimit rreth 6,750 fëmijë në SHBA dhe […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


[ad_1] Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. […]

OBSh-ja: 95% e vaksinave të kufizuara në 10 vende


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se 95 për qind e dozave të vaksinave të administruara deri tani, në të gjithë botën, ishin të kufizuara në 10 vende dhe bëri thirrje për një shpërndarje më të drejtë. Vendet kryesore që kanë siguruar vaksina janë SHBA-ja, Kina, Mbretëria e Bashkuar, Izraeli, Emiratet e Bashkuara […]

Bota në vitin 2021 / Çfarë duhet të presim në vitin e dytë të pandemisë


[ad_1] Vaksinat dhe testimet e lira dhe të shpejta duhet të sjellin ndryshim, shkruan The Economist Për pjesën më të madhe të vitit 2020, retorika publike rreth pandemisë ishte agresive. Politikanët dhe zyrtarët e shëndetësisë flisnin për “goditjen” e koronavirusit dhe “sheshimin” e lakoreve të larta të epidemisë. Por ky grumbull ARN-je, që brenda pak […]

Varianti i ri i koronavirusit është përhapur në 33 vende të botës


[ad_1] Varianti i ri i koronavirusit, i shfaqur së pari në Britani të Madhe, është përhapur në të paktën 33 vende të botës. Të infektuar nga ky mutacion i virusit ka në vende si: Australi, Belgjikë, Kanada, Kili, Kinë, Danimarkë, Finlandë, Francë, Gjermani, Islandë, Indi, Irlandë, Izrael, Itali, Japoni, Liban, Maltë, Holandë, Norvegji, Pakistan, Portugali, […]

Shpërndarjes së Vaksinës – Një Pjesë e Shteteve do ta Marrin në 2020


[ad_1] Edhe në rastin më të mirë, kapacitetet prodhuese për të mbuluar të gjithë popullsinë e botës s’ ekzistojnë. Vendet më të pasura kanë bërë marrëveshje për të blerë pjesën më të madhe të dozave të vaksinave përpara se ato të hynin në fazën e fundit të testimit apo të merrnin miratim nga entet rregullatore. […]

Avokado, ideal për pacientët me diabet (sëmundja e sheqerit)


[ad_1] Avokado është një prej frutave më të shëndetshëm që eksiztojnë. Përveç shumë sëmundjeve, avokado është vërtetuar që pakëson rezistencën ndaj insulinës. Një studim  bërë nga Universiteti Guelph në Kanada, ka vërtetuar që avokado është perfekt për të parandaluar tipin 2 të diabetit (sëmundja e sheqerit). Tipi 2 i diabetit (sëmundja e sheqerit), parandalon trupin […]

Numrat e infektimeve nga koronavirusi po bien globalisht


[ad_1] Në nivel global, pandemia COVID-19 ka pësuar rënie në përhapjen e saj. Ndonëse ky ritëm i uljes së personave të infektuar është i lehtë, janë disa indikacione që virusit po i shihet fundi. në të tërë botën, këtë javë u regjistruan rreth 638,892 infektime, e që i bie 0.5 për qind më pak se […]

Kur mund të ndodhë shpërndarja e vaksinës në pjesën më të madhe të botës?


Sipas një studimi të ri, gati çereku i popullsisë së botës s’ do të ketë qasje tek vaksinakundër COVID-19-s të paktën deri në vitin 2022, në një kohë kur në Shtetet e Bashkuara, Britani e Kanada vaksinimi ka nisur. Edhe në rastin më të mirë, kapacitetet prodhuese për të mbuluar të gjithë popullsinë e botës […]

A shkakton infertilitet vaksina kundër Covid-19? Ja ç’thonë specialistët


[ad_1] Pas shqetësimit në rritje që shihej në platformat e rrjeteve sociale, se vaksina kundër Covid nga Pfizer-BioNTech, mund të shkaktojë infertilitet te gratë, specialistët thonë se këto pretendime janë të pavërteta. “Është një mit, është i pasaktë – s’ ka prova që mbështesin perceptimin e tyre”, tha Saad Omer, një specialist i vaksinave në […]

Produktet e Sipërmarrjeve Shqiptare Më Të Kërkuarat në Kanada e Gjermani


[ad_1] Një kompani në Elbasan, e cila prodhon dezinfektantë dhe detergjentë të certifikuar nga BE. Kompania eksporton në shtete si Kanada, Gjermani, Itali, Kosovë. “Me punën që bëni ju këtu në kushtet e pandemisë që duhen sa më shumë dezinfektantë është një gjë shumë e mirë, por fakti se nga këtu prodhohet edhe për Gjermani […]

​Izolimi Gjatë COVID-19 Jep Pasoja Tek Shëndeti i Të Moshuarve Pas Dy Javësh


Në një kohë kur gjithnjë e më shumë vende po vendosin masa të forta kufizuese për të luftuar valën e dytë të epidemisë së koronavirusit, njerëzit përballen me rreziqe serioze të zvogëlimit të aktivitetit fizik, kështu që krijimi i një plani të aktivitetit fizik mund të ruajë shëndetin.  Shkencëtarët nga Universiteti McMaster në Kanada kanë […]

A ka prova se në të vërtetë vaksina anti-COVID shkakton infertilitet?


[ad_1] Vaksina Pfizer/BioNTech këtë javë filloi t’u jepet atyre që janë në rrezik nga coronavirusi në Mbretërinë e Bashkuar. Ndërkohë, platformat e rrjeteve sociale u përmbytën këtë javë me shqetësime në lidhje me një titull shqetësues që pretendonte se vaksina e coronavirusit nga Pfizer-BioNTech, mund të shkaktojë infertilitet te gratë. Por specialistët thonë se këto […]

Grupi i parë i vaksinave për COVID-19 të Pfizer/BioNTEch arrin në Kanada


[ad_1] Vaksinat e para për COVID-19 zbarkuan në tokën kanadeze të dielën, ka thënë kryeministri Justin Trudeau, dhe disa kanadezë pritet të zhveshin mangët e tyre për një vaksinim që nga dita e hënë. Kjo pasi që, sipas Reuters, përcjell Telegrafi, Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara pritet të bëhen këtë javë vendet e para perëndimore […]

Izolimi gjatë COVID-19 ndikon në shëndetin e të moshuarve pas dy javësh


[ad_1] Në një kohë kur gjithnjë e më shumë vende po vendosin masa të forta kufizuese për të luftuar valën e dytë të epidemisë së coronavirusit, njerëzit përballen me rreziqe serioze të zvogëlimit të aktivitetit fizik, kështu që krijimi i një plani të aktivitetit fizik mund të ruajë shëndetin Shkencëtarët nga Universiteti McMaster në Kanada […]

Diaspora, perspektiva financiare e Kosovës


[ad_1] te ardhurat në format hyrëse gjenerale në Republikën e Kosovës, kanë bërë qe buxheti të rritet dhe të ruhet stabiliteti ekonomik dhe social, me gjithë mangësitë dhe vështirësitë që ka në akumulimin e të hyrave nga taksat brenda për brenda vendi E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 19:20 Shkruan: Emrush T.Shkodra Remitencat e ardhura […]

​Hulumtim i ri: Ky grup gjaku është më i mbrojtur se të tjerët


[ad_1] Disa nga studimet më të fundit shkencore mbi koronavirusin dhe përpjekjet për të gjetur barna dhe vaksina antiCOVID-19 tani janë të njohura për publikun e gjerë. Reuters raporton se një studim i madh i bërë në Kanada ofron prova se njerëzit që kanë grup gjaku zero ose janë Rh negativë janë në një rrezik […]

Për nder të 28 nëntorit Ujëvara e Niagarës u ndriçua kuq e zi


[ad_1] “Ujëvara e Niagarës, simboli i Kanadasë, i njohur në mbarë botën, u ndriçua kuqezi, me ngjyrat e Flamurit Kombëtar mbrëmjen e 28 nëntorit, në nderim dhe respekt të 108-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, si edhe Muajit të Trashëgimisë Shqiptare në Ontario”. Kështu u shpreh sot ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Ermal Muça, ndërsa ndau […]

FOTO+VIDEO: Ujëvara e Niagarës vishet me ngjyrat e flamurit kuq e zi për festën e Pavarësisë, ambasadori shqiptar në Kanada nxjerr pamjet


[ad_1] Ambasadori i Shqipërisë në Kanada, Ermal Muça ka publikuar në llogarinë e tij në “Facebook” ku tregon se Ujëvara e Niagarës, mbrëmjen e 28 Nëntorit ka marrë ngjyrat e flamurit kombëtar shqiptar. Muça shkruan në postimin e tij se simboli i vendit mori ngjyrat kuqezi në nderim dhe respekt të 108-vjetorit të Pavarësisë së […]

Kanada mund ta miratojë vaksinën Pfizer në dhjetor


[ad_1] Kananda, njësoj sikur Britania e Madhe dhe Amerika, mund ta miratojë përdorimin e vaksinës së Pfizer në muajin dhjetor. Këtë lajm e bëri të ditur një zyrtar i lartë në rregullatorin e ilaceve në Kanada. Sipas rishikimeve të Health Canada, vaksina Pfizer është më e përparuara. Bazuar në atë që thotë Supriya Sharma, këshilltare […]

Meshkujt që punojnë natën, rrezikojnë të preken nga kjo sëmundje


[ad_1] Meshkujt që punojnë në turnin e natës, sipas një studimi të kryer në Kanada, kanë tri herë më shumë gjasa të preken nga kanceri i prostatës, në krahasim me ata që punojnë në turnin e ditës. Edhe pse studimet e mëparshme kanë sugjeruar se puna natën i dëmton më shumë femrat, studimet e shkencëtarëve […]

25 destinacionet më të mira për vitin 2021, sipas National Geographic |Revista Monitor


[ad_1] Në pritje që të marrim sërish pasaportën në dorë dhe të udhëtojmë pa asnjë kufizim, s’ na ndal asgjë të nisim të zgjedhim se cili do të jetë destinacioni i udhëtimit tonë të ardhshëm. Në ndihmë na vjen National Geographic që edhe këtë vit ka publikuar listën Best of World 2021, 25 vende në […]

Pfizer dhe BioNTech aplikojnë për miratimin e vaksinës për COVID-19


[ad_1] Gjiganti farmaceutik amerikan, Pfizer dhe partneri i tij gjerman, BioNTech kanë aplikuar për autorizim emergjent të vaksinës së tyre në Shtetet e Bashkuara. Aplikimi në Administratën për Ushqim dhe Barna (FDA) më 20 nëntor nis një proces që pritet të zgjasë me javë dhe kompanitë synojnë që vaksina e tyre të jetë në dispozicion […]

Lajm i mirë: Provat me vaksinën për Covid-19 japin rezultate të mira për të moshuarit


[ad_1] Universiteti i Oksfordit publikoi rezultatet paraprake të studimit të tij për Covid-19 që janë inkurajuese për të moshuarit sipas shkencëtarëve që po mbikqyrin provat me vaksinën. Ata thonë se në fazën e dytë të provave kanë zbuluar se vaksina është e sigurt për të moshuarit dhe ajo shkakton një reagim mjaft të fortë të […]

Tri shtete të Ballkanit i bashkohen sanksioneve të BE-së ndaj Bjellorusisë


[ad_1] Shtatë vende evropiane që s’ janë anëtare të BE-së, janë rreshtuar me BE-në, në sanksionet e vendosura ndaj Bjellorusisë, si përgjigje ndaj goditjes brutale të protestave pro-demokracisë, të shkaktuara nga zgjedhjet e diskutueshme presidenciale në gusht. Shefi i politikës së Jashtme të BE-së, Josep Borrell, në një deklaratë më 20 nëntor, tha se shtatë […]

BE me sanksione të reja për Bjellorusinë, përfshihen edhe bizneset


[ad_1] Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord që të zgjerojnë sanksionet ndaj Bjellorusisë duke përfshirë këtu edhe bizneset në përgjigje të “brutalitetit të autoriteteve” kundër protestave pro-demokratike që filluan pas zgjedhjeve të kontestuara presidenciale që u mbajtën në muajin gusht. Duke parë se sanksionet e mëparshme ndaj Alyaksandr Lukashenka dhe dhjetëra zyrtarëve […]

Parashikimi i frikshëm i Bill Gates: Bota s’do të kthehet shpejt në normalitet


[ad_1] Në një komunikimin në podcastin e tij së bashku me aktoren Rashida Jones dhe Dr. Anthony Fauci-n, drejtorin e Institutit Amerikan për Alergjitë dhe Sëmundjet Infektive, Bill Gates shpalosi vizionin e tij për koronavirusin. Sipas tij, gjërat s’ do të kthehen në normalitet për një kohë të gjatë. Themeluesi i Microsoft është i mendimit […]

Në Kanada mbi 300.000 raste me COVID-19


[ad_1]  Kanadaja, mes valës së dytë të pandemisë së COVID-19, kaloi pragun e 300.000 rasteve dhe 11.000 të vdekurve, sipas shifrave zyrtare. Kanadaja ka regjistruar 301.332 infektime që prej fillimit të pandemisë në vend, në mes të marsit dhe 11.007 të vdekur, sipas shifrave të raportuara nga stacionet televizive  Radio-Canada dhe CTV. Një vend me […]

Artistët shqiptaro-kanadezë, burim frymëzimi i artit dhe kulturës shqiptare


[ad_1] E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch Tashmë artistët shqiptaro-kanadezë janë burim frymëzimi dhe promovimi i artit dhe kulturës shqiptare. Së fundmi, Jani, Livia dhe Sofia Papadhimitri kanë interpretuar “Malli për atdhenë”, me rastin e përvjetorit të 108-të të Pavarësisë së Shqipërisë dhe Muajit të Trashëgimisë Shqiptare në Kanada, transmeton albinfo.ch. Ermal Muca […]

15 shtete formojnë bllokun më të madh tregtar në botë


[ad_1] Pesëmbëdhjetë vende kanë formuar bllokun më të madh tregtar në botë, duke mbuluar gati një të tretën e ekonomisë globale. Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP) përbëhet nga 10 vende të Azisë Juglindore, si dhe Koreja e Jugut, Kina, Japonia, Australia dhe Zelanda e Re. Pakti shihet si një zgjerim i ndikimit të Kinës në […]

Shtoni këtë në bukë dhe qumësht për të luftuar Covidin, thonë shkencëtarët


[ad_1] Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar po bëjnë thirrje që njerëzit të shtojnë vitaminën D në ushqime të zakonshme si buka dhe qumështi për të luftuar Covid-19. Kjo vlen për njerëzit që kanë mungesë të kësaj vitamine në organizëm. Megjithatë pavarësisht kësaj, Shëndeti Publik në Angli dhe Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social i kanë […]

Dosja e “Zogut”/ Eskorta shkon në Turqi për 500 euro me ‘bosin’ nga Fieri, dalin përgjimet


[ad_1] Dosja penale kundrejt 8 të pandehurve, mes tyre Hermes Nikaj i njohur gjithashtu si “Zogu i Tiranës” dhe parukieres Anjeza Benës është kopsitur edhe dërguar për gjykim në gjykatën e Tiranës. Sipas gazetarit Elton Qyno, Prokuroria e kryeqytetit i ka mbledhur të gjitha faktet për të çuar pas hekurave grupin që kishte krijuar një […]

Sulm me shpatë në Kanada – dy të vdekur


[ad_1] Si pasojë e një sulmi me shpatë në provincën Quebec të Kanadasë, dy persona kanë ndërruar jetë si dhe pesë të tjerë kanë mbetur të Sulm me shpatë në Quebec të Kanadasë – dy të vdekur Policia e Quebec ka thënë se sulmi mund të jetë kryer për arsye personale dhe se mund të […]

Ndotja e ajrit në Prishtinë, PDK propozon transport publik falas për 4 muaj


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës në Prishtinë ka ka propozuar që të ofrohet transport publik falas nga muaji nëntor deri në muajin mars në mënyrë që të ketë më pak vetura në kryeqytet dhe rrjedhimisht edhe ndotje më të vogël të ajrit. Nënkryetari i PDK-së në Prishtinë, Ilirik Musliu, tha se propozimi është që kjo […]

Kanada, 2 të vrarë e 5 të plagosur në sulmin me thikë


[ad_1] Të paktën dy persona janë vrarë me thikë dhe pesë të tjerë janë plagosur në Qytetin Quebec, në Kanada. Policia u tha njerëzve të qëndronin brenda pasi një burrë “i veshur me rroba mesjetare” sulmoi “viktima të shumta” me një thikë të shtunën në mbrëmje, transmeton rtv21.tv. Një burrë në mes të të 20-ve […]

Çfarë Është Hipoglicemia – Kujdesi Që duhet Të Tregoni me Nivelin e Sheqerit Në Gjak


[ad_1] diabeti (sëmundja e sheqerit) është një sëmundje e rëndë që rrezikon në shumë mënyra shëndetin e njeriut. Për shkak të diabetit (sëmundja e sheqerit), nivelet e sheqerit rriten aq shumë dhe rrezikojnë shumë organe. Megjithatë , ana tjetër e diabetit (sëmundja e sheqerit) ka të bëjë pikërisht me nivelin shumë të ulët të sheqerit […]

Opozita bjelloruse bën thirrje për grevë të përgjithshme


[ad_1] Opozita bjelloruse ka bërë thirrje për një grevë të përgjithshme në të gjithë vendin më 26 tetor si presion ndaj, Alyaksandr Lukashenkas, për të dhënë dorëheqje. Udhëheqësja e opozitës, Svyatlana Tsikhanouskaya, bëri thirrje që greva të vazhdojë pas goditjes së protestave në Minsk dhe qytete të tjera më 25 tetor. Gjatë ndërhyrjes, policia përdori […]

Si Ndikon Avokado Tek Shëndeti i Personave Me diabetin (sëmundjen e sheqerit) e Tipit 2


[ad_1] Avokado është një burim i shkëlqyer vitaminash dhe ushqyesish. Popullariteti i tij në rritje dhe përdorimi i gjërë në vendet me klimë të ngrohtë e kanë transformuar avokadon në një produkt që s’ duhet të mungojë në kuzhinën tuaj. Fruti i avokados përmban 18 nga 22 aminoacidet e nevojshme për trupin e njeriut, por […]

Udhëheqësit politikë shqiptarë në Ballkan s’ duhet të mbajnë anë në zgjedhjet presidenciale në SHBA


[ad_1] Nga Harry Bajraktari Udhëheqësit politikë shqiptarë s’ duhet të përzihen në zgjedhjet presidenciale në SHBA. duhet t’ia lënë popullit amerikan që të vendosë dhe të respektojnë zgjedhjen e tyre. Nga një anë, këto deklarata s’ kanë shumë peshë, meqenëse shumica e shqiptaro-amerikanëve e kanë vendosur me kohë se për kë do të votojnë. Nga […]

Cilin grup të gjakut e sulmon më shumë COVID-19?


[ad_1] s’ diskutohet se koronavirusi s’e ka kursyer asnjë kategori njerëzish. Të infektuar nga kjo sëmundje ka pasur nga të gjitha moshat. Ndonëse s’ ka ekzistuar ky fragmentalizim së paku në të infektuar, studimet thonë se virusi s’ i prek të gjitha grupet e gjakut njëjtë. Bazuar në dy studimet që janë zhvilluar në Danimarkë […]

Ky shkaktar e sjell intelegjencën e ulët te fëmijët


[ad_1] Bazuar në një studim që përfshinte më shumë se 350 fëmijë, të cilët furnizoheshin me ujë të pijshëm nga puset në Provincën e Quebec, Kanada, shkencëtarët gjetën një lidhje midis nivelit të administrimit të ujit dhe inteligjencës. Fëmijët që pinë ujë me një përqendrim të lartë të manganit tregojnë nivele më të ulëta të […]

Vendi i cili po kalon valën e dytë të koronavirusit


[ad_1] Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau tha se vendi i tij është në valën e dytë të pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19). Trudeau në adresimin e tij drejtuar kombit, paralajmëroi se vendi i tij që përjeton valën e dytë në pandeminë e COVID-19, është në pragun e sezonit të vjeshtës, që mund të kalojë […]

Shqiptari, zv.president ekzekutiv i kompanisë “Air France-KLM”


[ad_1] Oltion Çarkaxhia storie sukesei në shumë kompani të fluturimeve E Hënë, 21 Shtator 2020 – 12:00 albinfo.ch Një numër i konsiderueshëm i mërgimtarëve në në botë, respektivisht në Evropë, po deportojnë në shumë fusha të ndryshme, së fundmi albinfo.ch do t’ju sjellë një store suksesi të një shqiptari në Francë që u emra zv. […]

Simë Dobreci – Biografia


Prof. dr. SIMË GJON DOBRECI. MD.PhD. (1934-17.06. 2020) Mjek Dermatovenerolog, doktor i shkencave të mjekësisë. Profesor Univerteti. Atdhetar i shquar. Simë Gjon Dobreci lindi në Braticë, Ulqin, më 1934. Shkollën fillore tetëvjeçare e kreu në Braticë dhe Ulqin më 1953, gjimnazin klasik në Tivar më 1957, kurse Fakultetin e Mjekësisë në Beograd, më 1963. Punoi […]

Dita e Irisit, Lules Së Ylbertë Me Simbolikë Të Bukur


[ad_1] Irisi është një nga lulet ikonë të globit e cila prej shekujsh ka qenë frymëzim për vepra të bukura arti por edhe në industrinë e aromave. 8 maji është Dita Ndërkombëtare e Irisit. Fakte Interesante Për Lulen e Irisit Irisi njihet si lulja e ylbertë. Ajo e ka marrë këtë emër nga Perëndesha e […]

error: Content is protected !!