Shoqërohet me luksin dhe fuqinë: Kjo është ngjyra më e popullarizuar e sezonit të pranverës!


[ad_1] Disenjatorët thonë se kjo pranverë është e paimagjinueshme pa një nuancë të ngjyrës së gjelbër Do të dominojë skenën e modës dhe çdo femër me stil duhet të ketë të paktën një rrobë në këtë ngjyrë. Pavarësisht Po qe se jeni bionde apo e zeshkane, kjo ngjyrë do t’ju përshtatet në mënyrë të përsosur, […]

Çorapet zbathen vazhdimisht: Pse është mirë që fëmija të ecë zbathur?


[ad_1] Fëmijët e vegjël shumë shpesh s’ i pëlqejnë çorapet, i heqin dhe s’ i duan. Nëse situata e lejon, mos i pengoni Ecja zbathur ka shumë përfitime për shëndetin e fëmijës suaj. – Fëmija do të rrëzohet më pak, ndërsa mëson të ecë. Është e rëndësishme që ata ta ndiejnë dyshemenë sa më mirë, […]

Pse këpucët Christian Louboutin janë të kuqe poshtë?


[ad_1] Po të pyesni çdo vajzë çfarë këpucësh do donte të blinte, me siguri që një palë këpucë me taka, Christian Louboutin, do ishin në majën e dëshirave të thuajse kujtdo. Me takën e tyre stiletto të lartë dhe ngjyrën e kuqe, Louboutin janë një pasaportë mode që çdo njëra nga ne do donte të […]

Gërsheta me stil? Disa ide për flokët pa shkuar te floktari


[ad_1] Dëshira e femrave për të shkëlqyer dhe për të qenë në qendër të vëmendjes dihet dhe askush s’ e vë në dyshim Veshja, këpucët, aksesorët e tjerë kompletues të saj marrin vëmendje maksimale. Modeli i flokëve bëhet një “shqetësim” më vete dhe dilema se si duhet ti mbajmë na harxhon vërtet kohë deri sa […]

Përgatisni omëletë spanjolle sipas recetës së stilistit të famshëm Manolo Blahnik!


[ad_1] Manolo Blahnik, stilisti i famshëm i këpucëve luksoze, ndoshta është më i njohur për faktin se Carrie Bradshaw adhuronte këpucët e tij në seritë ‘Sex and the City’ Si çdo veshje luksi, edhe këpucët e Blahnik kanë një numër të kufizuar prodhimi dhe logon e tij të dallueshme. Sidoqoftë, Blahnik s’ është vetëm një […]

Thembra të plasaritura edhe pse s’ka ardhur akoma vera? Ja ç’fshihet pas këtij problemi


[ad_1] Me kusht që vini re çarje tek këmbët, me siguri supozoni se është për shkak të dehidrimit ose mungesës së lagështirës në lëkurën tuaj. Sidoqoftë, në disa raste, mund të ketë arsye të tjera pse lëkura është e thatë. Këto jan arsyet se pse ndodh plasaritja dhe si t’i rregulloni ato: Pse: Këmbët mbajnë […]

Vende të çuditshme ku fshihen viruset dhe bakteret në shtëpinë tuaj


[ad_1] A është shtëpia juaj aq e pastër sa mendoni se është? Kërkimet zbulojnë vendet befasuese që strehojnë viruse dhe baktere në shtëpinë tuaj – dhe strategjitë e thjeshta për t’ju mbajtur të sigurt dhe të shëndetshëm! Makinë kafeje E errët dhe e lagur, rezervuarët e prodhuesve të kafesë janë terren i përsosur për mikroorganizmat. […]

Sëmundjet dhe kushtet e zakonshme të lëkurës


[ad_1] Ka qindra gjendje të lëkurës që prekin njerëzit. Kushtet më të zakonshme të lëkurës mund të kenë disa simptoma që janë të ngjashme, andaj është e rëndësishme të kuptoni ndryshimet midis tyre, transmeton Gazeta Sinjali. Njerëzit duhet të punojnë ngushtë me një dermatolog për të diagnostikuar dhe trajtuar çdo gjendje të lëkurës për të […]

Cilat sëmundje i tregojnë këmbët e ftohta, ënjtja dhe thembrat e çara


[ad_1] Shumë herë me siguri keni dëgjuar që këmbët mund të jenë pasqyrë e shëndetit dhe këtu janë paralajmërimet shëndetësore që ato më shpesh japin. Plagët mund të jenë shenjë e diabetit (sëmundja e sheqerit), ftohjes së këmbëve, probleme me hipotiroidizëm… Pavarësisht se sa vëmendje dëshironi t’i kushtoni këmbëve tuaja, ekzistojnë disa kushte që s’ […]

FOTO: 8 Marsi, ndryshe në Durrës! Shkallët e galerisë mbushen me këpucë të kuqe


[ad_1] Në ditën ndërkombëtare të gruas, shkallët e galerisë “Nikolet Vasia”, në Durrës u mbushën me këpucë të kuqe si simbol i humbjes së jetës së grave si pasojë e dhunës barbare të ushtruar mbi to. Sipas të dhënave të INSTAT, qarku i Durrësit ka numrin më të lartë të grave të dhunuara dhe kjo […]

FOTO: 8 Marsi festohet ndryshe në Durrës! Shkallët e galerisë mbushen me këpucë të kuqe


[ad_1] Në ditën ndërkombëtare të gruas, shkallët e galerisë “Nikolet Vasia”, në Durrës u mbushën me këpucë të kuqe si simbol i humbjes së jetës së grave si pasojë e dhunës barbare të ushtruar mbi to. Sipas të dhënave të INSTAT, qarku i Durrësit ka numrin më të lartë të grave të dhunuara dhe kjo […]

Takat e larta të bardha janë trendi kryesor i pranverës


[ad_1] Pas një viti në të cilin këpucët e sheshta dhe atletet spikasnin në veshjet tona, takat pothuajse morën një pauzë. Por, ndryshe nga sa parashikuan shumë, takat po kthehen, duke sjellë një nuancë elegance dhe magjepsëse – kryesisht në të bardhë. Duke u shfaqur në versione të ndryshme, trendi mund të përshtatet me stilin […]

Muskuli që Mbron Shëndetin e Trupit dhe Mendjes – Si Ndikon në Organizëm


[ad_1] Mirëqenia jonë psikologjike varet nga një sërë faktorësh, përfshirë këtu muskulin e quajtur psoas i cili sipas shkencëtarëve njihet si “muskuli i shpirtit.” Ky muskul i rëndësishëm  ndodhet pranë kockës së legenit. Ai  është i nevojshëm për fleksibilitetin e gjymtyrëve të sipërme, lëvizshmërisë, ekuilibrin dhe funksionin e tyre në përgjithësi. Muskuli Psoas dhe Roli […]

Flluskat e lëkurës, si t’i trajtoni ato


[ad_1] Flluskat e lëkurës krijohen në sipërfaqe të lëkurës. Ato kanë zakonisht formë rrethore dhe në shumë raste mund të shkaktojnë dhimbje. Në shumicën e rasteve ato s’ janë një simptomë e ndonjë problemi të mirëfilltë shëndetësor. Ato formohen kur lëkura e dëmtuar dhe qëllimi i tyre është për mbroitjen e indeve të thella dhe […]

Flluskat e Lëkurës – Si T’i Trajtoni me Këshillat e Duhura


[ad_1] Flluskat e lëkurës krijohen në sipërfaqe të lëkurës. Ato kanë zakonisht formë rrethore dhe në shumë raste mund të shkaktojnë dhimbje. Në shumicën e rasteve ato s’ janë një simptomë e ndonjë problemi të mirëfilltë shëndetësor. Ato formohen kur lëkura e dëmtuar dhe qëllimi i tyre është për mbroitjen e indeve të thella dhe […]

Çka e shkakton mpirjen e këmbëve?


[ad_1] Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore. Njohja e simptomave dhe sëmundjeve që i shkaktojnë ato është shumë e rëndësishme për të marrë më pas kujdesin në duhur në kurimin e tyre. Është e rëndësishme që ju të këshilloheni me mjekun tuaj menjëherë pasi të vini re që […]

Mpirja e Këmbëve – Zbuloni Arsyet dhe Problemet Shëndetësore që e Shkaktojnë


[ad_1] Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore. Njohja e simptomave dhe sëmundjeve që i shkaktojnë ato është shumë e rëndësishme për të marrë më pas kujdesin në duhur në kurimin e tyre. AgroWeb.org në këtë artikull ju tregon disa nga shkaqet që lidhen drejtperdrejtë me mpirjen e vazhdueshme […]

Kryeministrit i grisen këpucët në Korçë, i poston në Instagram


[ad_1] Kryeministri Rama që prej mëngjesit të ditës së djeshme ndodhet në Qarkun e Korçës, ku ka zhvilluar një sërë takimesh dhe inspektimesh në investime publike ndërkohë që sot zhvilloi një bashkëbisedim me qytetarë atje. Ndërkohë që sot ai ka publikuar një foto të veçantë, ku nga makina e tij tregon këpucën e grisur. “Ai […]

FOTO: “Mes malesh me dëborë”, kryeministri i menduar pranë zjarrit


[ad_1] Kryeministri e ka nisur ditën e sotme në një mënyrë mjaft të veçantë. Ai ka publikuar një foto të vetën, ku shfaqet duke u ngrohur pranë zjarrit. “MIRËMËNGJES dhe me këtë zjarr të ëmbël malesh me dëborë, ju uroj një të dielë plot ngrohtësi me kë ju do zemra”, shkruan kryeministri Rama. Me shumë […]

Përse është mirë të bartën këpucët apo pantoflat në shtëpi?


[ad_1] Nëse shumicën e kohës e kaloni në shtëpi dhe brenda saj, me siguri s’ keni nevojë për të mbathur këpucë, por të ecni zbathur apo me pantofla Dhe derisa kjo gjë duket super, s’ është zgjedhja më e mirë kur është fjala për shëndetin e nyjave tuaja, transmeton Telegrafi. Nëse një kohë të gjatë […]

Si Të Përkujdeseni Për Këmbët Në Stinën e Ftohtë Të Dimrit


[ad_1] Dimri është i ashpër, veçanërisht për këmbët dhe thembrat që plasariten më shpejt. Përkujdesja për këmbët në ditët e ftohta është shumë e rëndësishme për shëndetin tuaj. Në AgroWeb.org do të mësoni hapat bazë të përkujdesjes për këmbët tuaja, sidomos pas një dite të lodhshme e të ftohtë. Si Të Përkujdeseni Për Këmbët Në […]

Si do të ndryshojë jeta juaj (dhe s’ do të ndryshojë) pasi të merrni vaksinën e COVID-19


[ad_1] Punonjësit e kujdesit shëndetësor ishin njerëzit e parë në Shtetet e Bashkuara që morën dozat fillestare të vaksinës COVID-19. Tani që vaksina ka filluar të shumohet gradualisht përmes shoqërisë sonë të gjerë, çfarë do të thotë kjo për gjendjen aktuale të pandemisë? Fatkeqësisht, duke qenë se numrat po rriten në nivelet më të larta […]

Pse është mirë të ecni zbathur?


Sipas një hulumtimi të publikuar në ‘Journal of Foot and Ankle Research’ 63 për qind e njerëzve s’ mbathin këpucët e duhura! Kur s’ keni të mbathura këpucët e duhura, shputa e këmbëe mund të deformohet por mund të keni edhe komplikime të tjera shëndetësore. specialistët sugjerojnë që të ecni zbathur, cdo herë kur keni […]

Test/ Zbuloni karakterin duke zgjedhur një palë këpucë


[ad_1] Duke zgjedhur një këpucë mund të zbuloni detaje që tregojnë personalitetetin tuaj, shikojini këpucët më poshtë, zgjidhi njërën prej tyre dhe shihni çfarë personaliteti keni. A Ju jeni unik mbasi ju pëlqejnë gjërat e thjeshta në jetë. Ju pëlqen t’i mbani gjërat pikante, por edhe të kontrolluara mjaftueshëm që t’i riktheheni përsëri, Po qe […]

Përse duhet Të Hiqni Këpucët Para se Të Hyni Në Shtëpi


[ad_1] Në vendet e Ballkanit Perëndimor, heqja e këpucëve përpara hyrjes në shtëpi jo vetëm që është rregull i pashkruar por s’ shkelet kurrë. Rrallë herë sheh dikë që të futet në shtëpi me këpucët që ka mbajtur veshur gjithë ditën. Kohët e fundit, specialistët e kanë përkrahur këtë rregull të artë duke e cilësuar […]

Rama në banesën e rindërtuar, i zoti i shtëpisë: Mirë është me i heq këpucët! Kryeministri, batuta me çorapet e Ahmetajt


[ad_1] Diçka e pazakontë ka ndodhur me kryeministrin Edi Rama dhe ministrin për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, të cilët kanë përuruar shtëpitë e para të rindërtuara pas prishjes nga tërmeti. Ata janë detyruar të heqin këpucët përpara se të hyjnë në banesën e re  në Gjepalaj të Shijakut. ndërsa s’ kanë munguar as batutat mes kryeministrit Rama dhe Ministrit […]

Ahmeti-qeverisë: Veproni si Prishtina, jepni grante për biznese dhe shpërndani para në krejt sektorët!


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, me anë të një shkrimi në Facebook ka hedhur sërish kritika në drejtim të qeverisë sa i përket menaxhimit të pandemisë dhe ndihmës që po mungon për bizneset dhe qytetarët, raporton Gazeta Blic. Ahmeti thotë se qeveria duhet me ba atë që po bën Prishtina. “Grante për biznese, investime […]

Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes


[ad_1] Disa javë në përballje me valën e dytë të koronavirusit, disa vende në Evropë po shqyrtojnë mundësinë e lehtësimit të masave kufizuese, pas disa sinjaleve se masat e ndërmarra kanë frenuar përhapjen e pandemisë COVID-19. Lehtësimi i mundshëm i masave kufizuese vjen pothuajse një muaj para festave të Krishtlindjes, teksa ka shqetësime për ndikimin […]

Nëna e plagosur më lutej t’i japë ujë


[ad_1] Disa orë pasi NATO kishte nisur sulmet ajrore, njësi ushtarake u futën në familjen Gashi në Tërrnje të Suharekës. Në dokumentarin e KALLXO.com thuhet se 46 familjarë tëj familjes Gashi u vranë nga grupi që sulmoi këtë familje. Bekim Gashi nga fshati Tërrnje në Suharekë, ka rrëfyer për KALLXO.com për masakrën në të cilën […]

Humb jetën nga Covid-19 aktori i mirënjohur Fatmir Xhelili 


[ad_1] Është ndarë nga jeta një nga simbolet e artit dhe kulturës fierake, aktori i estradës së Fierit, Fatmir Xhelili.   Aktori humbi jetë në moshën 69-vjeçare. Aktor në teatrin “Bylis” të Fierit, Fatmir Xhelili, për 46 vjet rresht, ai ka interpretuar përkrah emrave të mëdhenj si Fuat Boçi, Luftar Paja, Hajrie Rond,o etj.   Fatmiri e ka nisur udhën e artit […]

Përdorimet Interesante Të Llumit Të Kafes Në Shtëpi Dhe Kopësht


[ad_1] Kafja është pija më e konsumuar në botë sipas statistikave më të fundit. Njerëzit zakonisht llumin e saj e hedhin, por pasi të keni lexuar këtë artikull nga AgroWeb.org, mund ta mendoni dhe njëherë. Llumi i kafesë ka shumë përdorime praktike si në shtëpi dhe në kopsht, madje mund t’iu ndihmoj dhe për shëndetin […]

‘Sqaro kush je ti dhe pse të kërkojnë ty?’, Rama-Bashës: Akuzat t’i bëjnë dëshmitarë të masakrave në Kosovë


[ad_1] Kryeministri Edi Rama me anë të një reagimi në rrjetet shoqërore ka hedhur akuza ndaj kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha. Në një status në rrjetin social “Twitter”, Rama i kërkoi Bashës që të flasë për akuzat që s’ i bëhen prej tij, po nga dëshmitarët e masakrave. Më tej, Rama i kërkoi Bashës […]

Protesta anti-franceze në disa vende me shumicë myslimane


[ad_1] Dhjetëra mijëra myslimanë në Bangladesh, Pakistan, Liban, në territoret Palestineze, dhe vende tjera arabe, protestuan kundër presidentit të Francës, Emmanuel Macron, i cili ka mbrojtur të drejtën e publikimit të karikaturave të profetit Muhamed në Francë. Demonstratat në kryeqytetin e Pakistanit, Islamabad, ishin të dhunshme pasi rreth 2,000 njerëz u përpoqën të marshonin drejt […]

9 gjërat që ua mësojnë gratë e forta çikave t’veta?!


[ad_1] Nëna ime është grua e fortë. E keni parasysh, ai lloji i gruas që mbetet nënë e vetme, me dy fëmijë nën moshën 4 vjeçe, dhe kurrë s’ dyshon se a do të jetë e mjaftueshme për ta. Lloji i gruas që mund të zgjidh çdo problem me një telefonatë, dhe ta kalojnë çdo […]

Qumësht me Hudhër, Kura Më e Mirë Kundër dhembjeve Të Mesit


[ad_1] Të paktën 80 përqind e njerëzve e kanë provuar njëherë në jetë dhimbjen e mesit me të gjithë intensitetin e saj. dhimbja e mesit dhe e shpinës është një shenjë paralajmëruese për anomalitë e shtyllës kurrizore dhe shpesh vjen si pasojë e qëndrimit jo të rregullt të trupit. Në ditët e sotme, shumica e […]

Filozofia e të Dukurit Bukur – Sa Shpenzojnë Shqiptarët për Veshjen


[ad_1] Moda është një cikël ndryshimi që s’ mbaron kurrë. Krijime të ndryshme të modës janë klasike dhe i rezistojnë kohërave, ndërsa disa të tjera pësojnë ndryshime e bëhen trende të përkohshme. Termi ‘modë’ i referohet një stili veshjeje që është popullor në një kohë apo periudhë të caktuar. Moda shkon përtej veshmbathjeve dhe trendet […]

I arrestuari në Shqipëri, i dyshuar për vrasjet në fshatin Smolicë të Gjakovës


[ad_1] Policia e Shtetit sot ka njoftuar se pas një operacioni kanë arrestuar një 41 vjeçar i cili ishte i kërkuar lidhur me vrasje në Kosovë me armë e eksploziv. I dyshuari siç mëson KALLXO.com lidhet me vrasjet të cilat kanë ndodhur në fshatin Smolicë të Komunës së Gjakovës. Lajmin e ka konfirmuar për KALLXO.com […]