Aktakuzë ndaj Faik Graincës se lejoi operimin e bastores pranë çerdhes


[ad_1] Prokuroria Themelore në Ferizaj ka ngritur aktakuzë ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Ferizajt, Faik Granica. Faik Granica po akuzohet se më 1 shtator 2016 në cilësinë e personit zyrtar, Drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Ferizajt, kishte keqpërdorur pozitën e tij zyrtare. Sipas Prokurorisë, Grainca  i kishte lëshuar pëlqimin për ushtrimin e […]

Gjykata në Gjilan dënon ish-kryetarin e Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në akuzën e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Mirkoviq nga Gjykata e Gjilanit është dënuar me dënim burgimi prej 180 ditësh, të cilin do ta vuajë pasi aktgjykimi të merr […]

Anulohen seancat e gjykimit ndaj ish policëve të akuzuar për korrupsion


[ad_1] Seancat e gjykimit ndaj ish zyrtarëve policorë të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare të cilat ishin caktuar të mbahen në Gjykatën e Mitrovicës janë anuluar. Mungesa e njërit prej të akuzuarve dhe kushtet jo të përshtatshme për shkak të pandemisë kanë bërë që të shtyhej seanca e djeshme, po ashtu të anulohen edhe […]

Gjykimi i tretë ndaj ish komandantit të stacionit policor në Novobërdë drejt fundit


[ad_1] Shukri Aliu, ish komandant i stacionit policor në Novobërdë, sërish ka dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me akuzat e Prokurorisë për marrje ryshfeti dhe mos lajmërim të veprave penale. Aliu ka dalë edhe sot para gjykatësit në Gjilan pasi ishte dënuar dy herë nga Gjykata. Në muajin dhjetor 2018, Aliu ishte […]

Gjilan, sërish dënohet ish-kryeinspektori i Kamenicës


[ad_1] Refik Latifaj, ish-kryeinspektor në Kamenicë, është shpallur fajtor për të dytën herë nga Gjykata e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës. Latifaj akuzohej se ka ndihmuar në forma të ndryshme mbi 6 kompani që merren me eksploatimin e rërës. Kështu, Latifaj u dënua me dënim burgu prej 180 ditësh, por me propozimin e tij dënimi […]

Faik Grainca lirohet nga akuza për keqpërdorim të detyrës


[ad_1] Faik Grainca, ish- Drejtor i Urbanizmit dhe Planifikimit Mjedisor në Ferizaj, është liruar nga akuza e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Gjithashtu edhe i akuzuari tjetër Arben Kurteshi  është liruar nga akuzat për falsifikim të dokumentit, pasi Prokurori në seancën e datës 3 nëntor ishte tërhequr nga […]

Tenderi për inventar e ul sërish në bankën e të akuzuarit ish-kryetarin e Komunës së Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare, Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Shqyrtimi i sotëm […]

Mungojnë pesë dëshmitarë, shtyhet seanca ndaj shefit të urbanizmit në Novobërdë


[ad_1] Selatin Beqiri, shef i urbanizmit në Komunën e Novobërdës, ka dalur para gjykatësit për t`u përballur me akuzën e Prokurorisë për keqpërdorim të detyrës. Bashkë me Beqirin, në këtë rast po akuzohet edhe Osman Ramadani, për heqjen e shenjave zyrtare. Megjithatë, seanca  ndaj tyre dështoi të mbahet për shkak të mungeses së pesë dëshmitarëve. […]

Rrëfimi i Kadri Shalës për skandalin e 2 milionëve


[ad_1] Pasditen e së mërkurës së javës së kaluar, përmes një konference të jashtëzakonshme për media, ministrja e financave Hykmete Bajrami njoftoi opinionin për një vjedhje jo të zakonshme, ajo kumtoi lajmin se thesarit të shtetit i ishin “avulluar”, më tepër se 2 milion euro. Pa dhënë shumë detaje ministrja tregoi se bëhej fjalë për […]

LAJMI I FUNDIT: Një muaj paraburgim për Kadri Shalën


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit K.SH për shkak të veprës penale Shpëlarja e parave nga neni 302 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, lidhur me veprën penale e Pastrimit të parave nga […]

Për një jave, 2 skandale të vjedhjeve në institucionet e Kosovës


[ad_1] Dy institucione shtetërore ishin cak i hajnave gjatë këtij muaji. Një prej këtyre vjedhjeve u krye në Ministrinë e Financave, e tjetra në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë. Më 9 tetor, janë zhdukur mbi dy milionë euro të shtetit. Brenda tetë minutave, gjithë këto para janë transferuar në konton e një kompanie private. Për […]

2 milionëshi është krim i organizuar brenda Ministrisë së Financave


[ad_1] Deputeti i Partisë Dmeokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku ka mbajtur konferencë për media në orët e vona për të reaguar në lidhje e vjedhjen e 2 milionë eurove nga thesari i shtetit. Sipas PDK-së, vjedhja e mbi 2 milionë eurove nga thesari i shteti në vetëm pak minuta është krim ndërinstitucional. “Kryeministri Hoti dhe […]

Kjo është ‘Selia qendrore’ e kompanisë ku u transferuan 2 milionë euro


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur një muaj paraburgim për të dyshuarin kryesor që ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës në një kompani private. Radio Evropa e Lirë ka vizituar shtëpinë në fshatin Llapushnik, rreth 30 kilometra larg nga Prishtina, ku kompania ka dhënë adresën kur është regjistruar […]

Dosja e hetimeve, 2 milionët u transferuan me katër transaksione


[ad_1]   Sipas dosjes së Gjykatës për caktimin e masës së paraburgimit prej 30 ditësh, ndaj të dyshuarit Labinot Gruda, të siguruar nga KALLXO.com, ai dyshohet se ka kryer 4 transaksione në vlerë totale prej 2,077,995.90 euro, në llogarinë bankare të kompanisë “LDA Group” SH.P.K. me numër të biznesit 811342617, të regjistruar me dt.21.08.2019 me […]

Shpjegimi i Labinot Grudës për ngjarjen e 2 milionëve


[ad_1] Zyrtari i Ministrisë së Financave me Labinot Gruda ka dalë sot para gjykatës në seancën për caktimin e masës së sigurisë. Ai po dyshohet për një transfer mbi 2 milionë eurosh nga Thesari i Shtetit në një kompani private. I pandehuri Labinot Gruda në seancën dëgjimore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tij, […]

Ish-drejtori i Drenasit del në gjyq për banesat e komunës të lëshuara me qira


[ad_1] Sot në gjykatën e Prishtinës ka filluar gjykimi ndaj Idriz Hysenaj i cili po akuzohet si se si person zyrtar fillimisht si asamblist i Kuvendit Komunal të Drenasit u kishte dhënë me qira banesa personave të caktuar me qëllim që t’i sjellë dobi kompanisë së tij “Kulla Com”. Në kohën kur ishte arrestuar para […]

Gjykata dërgon në paraburgim zyrtarin e dyshuar për transferin 2 milionësh


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka caktuar masën e paraburgimit për 1 muaj ndaj zyrtarit të Ministrisë së Financave L.G pasi  mbajti  seancën me dyer të mbyllura. Paraburgimi  është caktuar për shkak të veprës penale keqpërdorim i detyrës zyrtare. Të pandehurit L.G i është caktuar masa e paraburgimit, pasi sipas gjykatës  i njëjti mund të arratiset […]

Si bëhen transfere nga Thesari i Kosovës?


[ad_1] Kosova është trazuar nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, me anë të katër transaksioneve të ndryshme, ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove të buxhetit në llogari të një kompanie private, LDA Group Shpk. Lidhur më këtë rast, Policia e Kosvës ka arrestuar punëtorin e Thesarit, derisa […]

Në këtë kompani dyshohet se u ekzekutuan 2 milionë euro nga Thesari


[ad_1] Në kompaninë “LDA Group” dyshohet se transferuan mbi 2 milionë eurot e marra ilegalisht nga Thesari i Shtetit, ka mësuar Gazeta Insajderi. Burime të Insajderit brenda autoriteteve të drejtësisë, kanë bërë të ditur se 2.077.995.90 euro nga Thesari i Shtetit kanë kaluar në llogarinë e kompanisë private “LDA Group”. Sipas të njëjtave burime, gazeta […]

Ministrja Bajrami flet për zhdukjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në një konferencë të jashtëzakonshme ka dhënë detaje për zhdukjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Buxhetit të Kosovës. Bajrami tha se bëhet fjalë për 4 transaksione të dyshimta nga Thesari, me vlerë rreth 2.1 milionë eurove që kanë shku tek një Operator Ekonomik. “deri më tani janë […]

Gjykatësi në konferencë, dështon gjykimi për formularët për statusin e veteranëve të UÇK-së


[ad_1] Në mungesë të anëtarit të trupit gjykues, ka dështuar të mbahet seanca gjyqësore ndaj dy zyrtarëve të MPMS-së, Sanije Rexha dhe Kushtrim Bala, të akuzuar për keqpërdorime me formularët për njohjen e statusit të veteranëve të UÇK-së. Sanije Rexha, gruaja e ish-komandantit të UÇK-së, Abedin Rexha, i njohur si “Sandokani”, dhe Kushtrim Bala, akuzohen […]

Prokuroria nis hetimet ndaj ish-ministres Dhurata Hoxha


[ad_1] Ndaj ish-ministres Dhurata Hoxha kanë nisur hetimet nga Prokuroria e Prishtinës Prokuroria e Prishtinës ka njoftuar se ka nxjerrë vendim për fillimin e hetimeve ndaj ish-ministres së Drejtësisë Dhurata Hoxha. Hetimet kanë nisur në drejtim të veprës penale keqpërdorim i detyrës zyrtare. “Prokuroria më 15.09.2020 ka pranuar kallëzim penal nga AKK kunder personit me […]

Prokuroria ka dorëzuar fakte të falsifikuara në lidhje me Haki Rugovën


[ad_1] Pasi ka përfunduar paraqitja e kryetarit të Komunës së Istogut, Haki Rugova dhe zyrtarëve të tjerë para Gjykatës, avokati mbrojtës i kryetarit të Komunës së Istogut, Besnik Berisha ka thënë se Prokuroria ka bërë krim ndaj Haki Rugovës. “Lajmi është se Haki Rugova tash shkon në shpi. Krim s’ ka bërë Hakiu por Prokuroria”, […]

Haki Rugova dhe të tjerët paraqiten në Gjykatë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova dhe dy zyrtarët e tjerë kanë dalë para gjyqtarit në Gjykatën të Pejës. Ata pritet të përballën me kërkesën e Prokurorisë për shqiptimin e ndonjërës nga masat për sigurimin e tyre në procedurë. Të premten kryetari i Istogut, Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar […]

Sot kryetari i Istogut, Haki Rugova, del para gjyqit


[ad_1] Sot në ora 10:00, kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, pritet të dalë para gjyqtarit në Gjykatën të Pejës. Të premten kryetari i Istogut, Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë […]

Arrestimi i Haki Rugovës, reagon i vëllai


[ad_1] Nesër në ora 10:00 Haki Rugova pritet të del para gjyqtarit në Gjykatën Themelore të Pejës. Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat […]

Haki Rugova nesër para Gjykatës


[ad_1] Nesër në ora 10:00 Haki Rugova pritet të del para gjyqtarit në Gjykatën Themelore të Pejës. Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat […]

LDK në Istog thonë se arrestimi i kryetarit Haki Rugova është me motive politike


[ad_1] Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat Prokuroria kishte urdhëruar arrestimin dhe marrjen në pyetje të të tre zyrtarëve. Lidhur me arrestimin e […]

Nis gjykimi i tretë ndaj ish-Komandantit të Stacionit Policor në Novobërdë për 5 metra dru


[ad_1] Ka nisur për të tretën herë nga fillimi shqyrtimi gjyqësor ndaj ish Komandantit të Stacionit Policor në Novobërdë, Shukri Aliu. Aliu ka dalë sërish para gjykatësit në Gjilan pasi ishte dënuar dy herë nga Gjykata. Në muajin dhjetor 2018, Aliu ishte dënuar nga Gjykata e Gjilanit me 6 muaj burgim me kusht dhe 1,500 […]

Nis herë të tretë nis gjykimi ndaj ish Komandantit të Stacionit Policor në Novobërdë


[ad_1] Ka nisur për të tretën herë nga fillimi shqyrtimi gjyqësor ndaj ish Komandantit të Stacionit Policor në Novobërdë, Shukri Aliu. Aliuka dalë sërish para gjykatësit në Gjilan pasi ishte dënuar dy herë nga Gjykata. Në muajin dhjetor 2018, Aliu ishte dënuar nga Gjykata e Gjilanit me 6 muaj burgim me kusht dhe 1,500 euro […]

Gjilan, për të tretën herë dështon gjykimi për keqperdorim detyre


[ad_1] Seanca gjyqësore ndaj Kadri Ismajlit, i cili nga Prokuroria  akuzohet se keqpërdori detyrën zyrtare si Shef i Ekonomisë së Pyjeve në Viti, ka dështuar të mbahet sot në Gjykatën e Gjilanit. Shkak për dështimin e seances së sotme ishte mungesa e deshmitarëve të cilët ishin ftuar nga Gjykata por që ftesave s’ u ishin […]

Inspektori i arrestuar për marrjen e 12 mijë eurove ryshfet del sot para gjykatës


[ad_1] Inspektori i Prishtinës i arrestuar në flagrancë më 29 shtator me 12 mijë euro në xhep të dyshuara si ryshfet, sot do të dalë para Gjykatës së Prishtinës. Pas ndalimit prej 48 orësh i njëjti do të përballet me kërkesën e Prokurorisë e Prishtinës për caktimin e paraburgimit. Gjykata e Prishtinës, me gjykatësin Vesel […]

Komandanti i zjarrfikësve në Kamenicë dënohet për mbushjen e veturës private me derivate nga buxheti i shtetit


[ad_1] Riza Bunjaku, Komandant i shërbimit të zjarrfikësve në Kamenicë, është dënuar sot me 5 muaj burg nga gjykata në Gjilan pasi pranoi fajësinë për keqpërdorim të detyrës zyrtare. “Janë marrë parasysh rrethanat renduese dhe ato lehtësuese. Si rrethanë veçanërisht lehtësuese është marrë pranimi i fajësisë dhe sjellja korrekte e të akuzuarit në seancë”, tha […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]