Rigjykimi i ish-kryetarit të akuzuar të Kllokotit drejt fundit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq, janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Seanca e sotme […]

Anulohen seancat e gjykimit ndaj ish policëve të akuzuar për korrupsion


[ad_1] Seancat e gjykimit ndaj ish zyrtarëve policorë të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare të cilat ishin caktuar të mbahen në Gjykatën e Mitrovicës janë anuluar. Mungesa e njërit prej të akuzuarve dhe kushtet jo të përshtatshme për shkak të pandemisë kanë bërë që të shtyhej seanca e djeshme, po ashtu të anulohen edhe […]

Gjykimi për korrupsion ndaj Xhabir Zharkut pritet të nisë në dhjetor


[ad_1] Ish-kryetari i komunës së Kaçanikut, Xhabir Zharku, pritet të dalë para gjykatës në Ferizaj në fillim të dhjetorit. Zëdhënësja e gjykatës, Albënora Bekteshi, ka konfirmuar se gjykatësi i rastit e ka caktuar 8 dhjetorin si datë për fillimin e këtij procesi gjyqësor. “Po mund të konfirmoj që seanca fillestare ndaj Zharkut është caktuar për […]

Për tjetërsimin e pronës milionëshe të RTP-së prokuroria ngritë aktakuzë ndaj katër personave


[ad_1] Për tjetërsimin e pronës shoqërore në vlerë miliona euro në pronësi të Radio Televizionit të Prishtinës, Dulina Hamiti prokurore në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, ka ngritur aktakuzë për korrupsion ndaj gjykatësit Lekë Prenaj dhe tre personave tjerë Hilmi Kastratit, Shpëtim Pllanës dhe Shkumbin Qehajës. Burime të “Betimi për Drejtësi” në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, […]

Rrëfimi i Kadri Shalës për skandalin e 2 milionëve


[ad_1] Pasditen e së mërkurës së javës së kaluar, përmes një konference të jashtëzakonshme për media, ministrja e financave Hykmete Bajrami njoftoi opinionin për një vjedhje jo të zakonshme, ajo kumtoi lajmin se thesarit të shtetit i ishin “avulluar”, më tepër se 2 milion euro. Pa dhënë shumë detaje ministrja tregoi se bëhej fjalë për […]

LAJMI I FUNDIT: Një muaj paraburgim për Kadri Shalën


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit K.SH për shkak të veprës penale Shpëlarja e parave nga neni 302 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, lidhur me veprën penale e Pastrimit të parave nga […]

Për një jave, 2 skandale të vjedhjeve në institucionet e Kosovës


[ad_1] Dy institucione shtetërore ishin cak i hajnave gjatë këtij muaji. Një prej këtyre vjedhjeve u krye në Ministrinë e Financave, e tjetra në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë. Më 9 tetor, janë zhdukur mbi dy milionë euro të shtetit. Brenda tetë minutave, gjithë këto para janë transferuar në konton e një kompanie private. Për […]

2 milionëshi është krim i organizuar brenda Ministrisë së Financave


[ad_1] Deputeti i Partisë Dmeokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku ka mbajtur konferencë për media në orët e vona për të reaguar në lidhje e vjedhjen e 2 milionë eurove nga thesari i shtetit. Sipas PDK-së, vjedhja e mbi 2 milionë eurove nga thesari i shteti në vetëm pak minuta është krim ndërinstitucional. “Kryeministri Hoti dhe […]

Kjo është ‘Selia qendrore’ e kompanisë ku u transferuan 2 milionë euro


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur një muaj paraburgim për të dyshuarin kryesor që ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës në një kompani private. Radio Evropa e Lirë ka vizituar shtëpinë në fshatin Llapushnik, rreth 30 kilometra larg nga Prishtina, ku kompania ka dhënë adresën kur është regjistruar […]

Dosja e hetimeve, 2 milionët u transferuan me katër transaksione


[ad_1]   Sipas dosjes së Gjykatës për caktimin e masës së paraburgimit prej 30 ditësh, ndaj të dyshuarit Labinot Gruda, të siguruar nga KALLXO.com, ai dyshohet se ka kryer 4 transaksione në vlerë totale prej 2,077,995.90 euro, në llogarinë bankare të kompanisë “LDA Group” SH.P.K. me numër të biznesit 811342617, të regjistruar me dt.21.08.2019 me […]

Shpjegimi i Labinot Grudës për ngjarjen e 2 milionëve


[ad_1] Zyrtari i Ministrisë së Financave me Labinot Gruda ka dalë sot para gjykatës në seancën për caktimin e masës së sigurisë. Ai po dyshohet për një transfer mbi 2 milionë eurosh nga Thesari i Shtetit në një kompani private. I pandehuri Labinot Gruda në seancën dëgjimore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tij, […]

Gjykata dërgon në paraburgim zyrtarin e dyshuar për transferin 2 milionësh


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka caktuar masën e paraburgimit për 1 muaj ndaj zyrtarit të Ministrisë së Financave L.G pasi  mbajti  seancën me dyer të mbyllura. Paraburgimi  është caktuar për shkak të veprës penale keqpërdorim i detyrës zyrtare. Të pandehurit L.G i është caktuar masa e paraburgimit, pasi sipas gjykatës  i njëjti mund të arratiset […]

Si bëhen transfere nga Thesari i Kosovës?


[ad_1] Kosova është trazuar nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, me anë të katër transaksioneve të ndryshme, ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove të buxhetit në llogari të një kompanie private, LDA Group Shpk. Lidhur më këtë rast, Policia e Kosvës ka arrestuar punëtorin e Thesarit, derisa […]

Në këtë kompani dyshohet se u ekzekutuan 2 milionë euro nga Thesari


[ad_1] Në kompaninë “LDA Group” dyshohet se transferuan mbi 2 milionë eurot e marra ilegalisht nga Thesari i Shtetit, ka mësuar Gazeta Insajderi. Burime të Insajderit brenda autoriteteve të drejtësisë, kanë bërë të ditur se 2.077.995.90 euro nga Thesari i Shtetit kanë kaluar në llogarinë e kompanisë private “LDA Group”. Sipas të njëjtave burime, gazeta […]

Ministrja Bajrami flet për zhdukjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në një konferencë të jashtëzakonshme ka dhënë detaje për zhdukjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Buxhetit të Kosovës. Bajrami tha se bëhet fjalë për 4 transaksione të dyshimta nga Thesari, me vlerë rreth 2.1 milionë eurove që kanë shku tek një Operator Ekonomik. “deri më tani janë […]

Akuzohen se s’ morën masa ndaj kafeterisë në pandemi, inspektorët nga Kamenica dalin në gjyq


[ad_1] Enver Ismajli, Naser Vllasi dhe Dobrivoje Milkoviq kanë dalë para gjykatësit në Gjilan për t’u përballur me akuzën e Prokurorisë e cila i ngarkon ata me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Të akuzuarit, të cilët me profesion janë inspektorë komunalë në Kamenicë, deklaruan se s’ e pranojnë fajësinë lidhur me atë që […]

Prokuroria nis hetimet ndaj ish-ministres Dhurata Hoxha


[ad_1] Ndaj ish-ministres Dhurata Hoxha kanë nisur hetimet nga Prokuroria e Prishtinës Prokuroria e Prishtinës ka njoftuar se ka nxjerrë vendim për fillimin e hetimeve ndaj ish-ministres së Drejtësisë Dhurata Hoxha. Hetimet kanë nisur në drejtim të veprës penale keqpërdorim i detyrës zyrtare. “Prokuroria më 15.09.2020 ka pranuar kallëzim penal nga AKK kunder personit me […]

Prokuroria ka dorëzuar fakte të falsifikuara në lidhje me Haki Rugovën


[ad_1] Pasi ka përfunduar paraqitja e kryetarit të Komunës së Istogut, Haki Rugova dhe zyrtarëve të tjerë para Gjykatës, avokati mbrojtës i kryetarit të Komunës së Istogut, Besnik Berisha ka thënë se Prokuroria ka bërë krim ndaj Haki Rugovës. “Lajmi është se Haki Rugova tash shkon në shpi. Krim s’ ka bërë Hakiu por Prokuroria”, […]

Haki Rugova dhe të tjerët paraqiten në Gjykatë


[ad_1] Kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova dhe dy zyrtarët e tjerë kanë dalë para gjyqtarit në Gjykatën të Pejës. Ata pritet të përballën me kërkesën e Prokurorisë për shqiptimin e ndonjërës nga masat për sigurimin e tyre në procedurë. Të premten kryetari i Istogut, Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar […]

Sot kryetari i Istogut, Haki Rugova, del para gjyqit


[ad_1] Sot në ora 10:00, kryetari i Komunës së Istogut, Haki Rugova, pritet të dalë para gjyqtarit në Gjykatën të Pejës. Të premten kryetari i Istogut, Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë […]

Arrestimi i Haki Rugovës, reagon i vëllai


[ad_1] Nesër në ora 10:00 Haki Rugova pritet të del para gjyqtarit në Gjykatën Themelore të Pejës. Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat […]

Haki Rugova nesër para Gjykatës


[ad_1] Nesër në ora 10:00 Haki Rugova pritet të del para gjyqtarit në Gjykatën Themelore të Pejës. Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat […]

LDK në Istog thonë se arrestimi i kryetarit Haki Rugova është me motive politike


[ad_1] Mbrëmë kryetari i LDK-së Haki Rugova, një drejtor i Komunës dhe një zyrtar tjetër janë arrestuar nën dyshimet për tre vepra penale. Keqpërdorim i detyrës zyrtare, konflikt interesi dhe falsifikimi i dokumenteve janë veprat penale për të cilat Prokuroria kishte urdhëruar arrestimin dhe marrjen në pyetje të të tre zyrtarëve. Lidhur me arrestimin e […]

Si merrte inspektori i ATK-së para dhe karriga nga zdrukthtari i Rahovecit?


[ad_1] Prokuroria e Gjakovës ka ngritur aktakuzë ndaj ish-inspektorit të Administratës Tatimore të Kosovës, Driton Fetahu nga Prizreni, për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe marrje ryshfeti. Ai ishte arrestuar dhe prangosur në muajin prill bashkë me Bledar Haskun nga komuna e Rahoveci. KALLXO.com ka siguruar aktakuzën ndaj dy të dyshuarve, të cilët priten që me […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]