Zemaj paralajmëron taksë për të gjithë ata që kërkojnë teste PCR për të udhëtuar jashtë vendit për dëshirë ose komercializëm


[ad_1] Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka folur për ankesat e bashkatdhetarëve për testet PCR, për të cilat kanë nevojë ata për të hyrë në shtetet e perëndimit. Zemaj në një lidhje direket për Kanal10, ka paralajmëruar edhe për vendosjen e një takse për ata që kërkojnë teste PCR për udhëtime jashtë vendit […]

Oda e Mjekëve të Kosovës distancohet nga veprimet e Dr.Ramadan Sopaj


[ad_1] Sipas raportimit të medieve, Policia e Kosovës ka kërkuar ndihmë nga qytetarët për vendndodhjen e Ramadan (Feriz) Sopajt nga Komuna e Malishevës. Ai është shpallur në kërkim për dërgim në vuajtje të dënimit për veprat penale: 1. Keqpërdorim seksual i personave nën moshën 16 vjeçare dhe 2.Sulm seksual. Ramadan Sopaj ka punuar si mjek […]

Arsyetimi i gjykatës për vendimin ndaj ish-zyrtarit të gjendjes civile


[ad_1] Shkelzen Ahmeti, ish-zyrtar i gjendjes civile, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe për falsifikim të dokumentit zyrtar, ishte liruar nga akuza e keqpërdorimit. ndërsa, sa i përket veprës penale të falsifikimit të dokumentit zyrtar, gjykata e kishte ricilësuar nga falsifikimi i dokumentit në legalizim i përmbajtjes së rreme dhe ishte dënuar me […]

Falsifikoi dokumentet dhe fitoi tenderin me vlerë mbi 900 mijë euro, arrestohet


[ad_1] Policia e Kosovës e ka arrestuar një person në Prishtinë, nën dyshimin për mashtrin dhe keqpërdorim në prokurimin publik. Policia ka njoftuar se dje është bërë arrestimi i këtij personi,  nën dyshimin e bazuar se i njëjti kishte falsifikuar disa dokumente dhe me anë të kompanisë së tij, kishte arritur të fitojë tender për […]

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin milionësh


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin […]

Suharekë, arrestohet drejtori i kompanisë për falsifikim dokumenti për tenderin 200 mijë eurosh


[ad_1] Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar një person të dyshuar për mashtrim, falsifikim, dhe keqpërdorim në prokurim publik. Sipas njoftimit të policisë, Drejtoria për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit (DHKEK)-Sektori për Hetimin e Krimeve Ekonomike, ka zhvilluar hetime lidhur me dyshimet se drejtori i një kompanie nga Suhareka ka falsifikuar dokumentin […]

Aktakuzë ndaj Faik Graincës se lejoi operimin e bastores pranë çerdhes


[ad_1] Prokuroria Themelore në Ferizaj ka ngritur aktakuzë ndaj ish-Drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Ferizajt, Faik Granica. Faik Granica po akuzohet se më 1 shtator 2016 në cilësinë e personit zyrtar, Drejtorit të Urbanizmit në Komunën e Ferizajt, kishte keqpërdorur pozitën e tij zyrtare. Sipas Prokurorisë, Grainca  i kishte lëshuar pëlqimin për ushtrimin e […]

Apeli e kthen në rigjykim rastin e mësuesit nga Drenasi që akuzohet se falsifikoi notat e nxënësve


[ad_1] Në mars të këtij viti, Gjykata e Prishtinës e kishte shpallur fajtor mësuesin Fehmi Ramajn për falsifikimin e notave të 12 nxënësve nga Drenasi. Nën akuzat për kryerje të veprave penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare si dhe falsifikimit të dokumentit zyrtar, Gjykata e Prishtinës, përkatësisht gjyqtari i çështjes Vesel Ismajli, Ramajt i kishte […]

Bajram Gashi: Etem Arifi është i pafajshëm, unë kam gënjyer


[ad_1] Bajram Gashi, Drejtor i OJQ-së “Zëri i Ashkalinjëve për Integrim” thotë se paratë e marra nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale për t’u siguruar fonde komunitetit ashkali dhe egjiptian për festimin e ditës flamurit i mori për vete. Pas lirimit Gashi thotë se deputeti Etem Arifi s’ është fajtor, derisa thotë që iu […]

Asamblistja e PDK-së denoncon Haskukën: I dha para biznesit të babës


[ad_1] Asamblistja e Komunës së Prizrenit nga radhët e PDK’së, Sherife Balaj, ka publikuar një listë në të cilën konfirmohet dërgesë parash të kryetarit të kësaj komune, Mytaher Haskuka, ndaj biznesit të babait të tij, Daver Haskukës. Shuma e parave s’ tregohet në listën në fjalë, mirëpo tregon për konfirmim bankar nga komuna në konton […]

pranë fundit rigjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


[ad_1] Ismet Mazreku, edhe sot është ulur në bankën e ta akuzuarit në Gjykatën e Gjakovës, para trupit gjykues Nikollë Komani, Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, ku u ballafaqua me deklaratat e dëshmitarit Muharrem Hoti. Mazreku, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare në kophën kur ishte shef i shërbimeve publike […]

Dënohet me burg ish-kryetari i Kllokotit


[ad_1] Ish-kryetari i Komunës së Kllokotit, tashmë nënkryetar i kësaj komune, Sasha Mirkoviq dhe zyrtarët e kësaj komune, Zeqir Selimi, Strahinja Steviq, Nebahate Pira, janë shpallur fajtorë për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Islam Thaçi të akuzuarin Sasha Mirkoviq për dispozitivin e parë të aktakuzës e ka dënuar me dënim me […]

Dënim me burg e gjobë ndaj ish-drejtorit të Gjimnazit në Malishevë 


[ad_1]   Izet Hoti, ish drejtori i gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë, u dënua me 8 muaj burgim dhe 1 mijë euro gjobë. Edhe herën e parë, i njëjti ishte dënuar me tetë muaj burg dhe 1 mijë euro gjobë për marrje ryshfeti. Sot, trupi gjykues i përbërë nga kryetari Shaqir Zika, bashkë me anëtarët […]

Gjykata në Gjilan dënon ish-kryetarin e Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në akuzën e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Mirkoviq nga Gjykata e Gjilanit është dënuar me dënim burgimi prej 180 ditësh, të cilin do ta vuajë pasi aktgjykimi të merr […]

Shtyhet seanca ndaj dy hetuesve policor, të akuzuar për ryshfet


[ad_1] Seanca ndaj dy hetuesve të Krimeve Ekonomike në Policinë e Kosovës, Lavdim Osmani dhe Lutfi Menxhiqi, të akuzuar nga Prokuroria për marrje të ryshfetit është shtyrë. Hetuesi Menxhiqi, poashtu akuzohet edhe për armëmbajtje pa leje. Kjo seancë është shtyrë pasi, i akuzuari Lavdim Osmani gjendet në izolim, që e ka babanë e sëmurë me […]

Prokuroria kërkon nga qytetarët të raportojnë shkeljet gjatë votimit


[ad_1] Prokuroria e Shtetit thotë se po e përcjellë procesin e votimit në Podujevë e Mitrovicë të Veriut. Qytetarët ftohen nga prokuroria që çdo shkelje të drejtës së votës ta raportojnë tek Policia dhe Prokuroria, raporton Gazeta Blic. Ky është njoftimi i plotë nga Prokuroria: Prokurori i Shtetit njofton opinionin publik se është duke përcjellë […]

Prokurorë kujdestarë po përcjellin mbarëvajtjen e zgjedhjeve në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Prokurori i Shtetit ka njoftuar se është duke përcjellë me vëmendje procesin zgjedhor i cili po zhvillohet sot, për kryetarë të dy komunave, në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Sipas komunikatës, që nga ora shtatë e mëngjesit të sotëm, janë të angazhuar prokurorë kujdestarë, të cilët do të përcjellin për së afërmi mbarëvajtjen […]

LDK e VV përplasen në Kuvend për zgjedhjet në Podujevë


[ad_1]   Kryetari i Grupit Parlamentar të LDK-së tha se Arbërie Nagavci po e keqpërdor karrigen. Ai tha se polemikat për interpelancën e Agim Veliut po bëhet për të ndikuar në Podujevë. “Çka po bëni këtu është shpërdorim flagrant me karrigen që je ul.  Kjo është vetëm për një qëllim me ndiku në Podujevë. Ndikoni […]

Asnjë bujk s’ ka ardhur me fakte për keqpërdorim të granteve


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës ka folur për akuzat që vijnë nga bujqit për keqpërdorim të granteve. Mustafa tha se gjatë kohës në terren më së shumti merr akuza për keqpërdorim në serra. “Ata i kanë lidhjet me politikën, një akuzë që përmendet për çdo send. Që […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Rigjykimi i ish-kryetarit të akuzuar të Kllokotit drejt fundit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq, janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Seanca e sotme […]

Silvana, njeriu të cilit i besoi shumë Oliver Ivanoviq, po dyshohet të jetë vrasësja


[ad_1] Prej fillimit, rrjedhat e rastit të vrasjes së Oliver Ivanoviq, kanë ndryshuar. Asistentja e tij, nga njeriu që ndihmonte në zbardhjen e rastit, tash është bërë njeriu kryesor që ka marrë pjesë në vrasjen e shefit. Silvana Arsovic po dyshohet se është pjesëmarrësja, një ndër kryesoret në krimin që tronditi veriun e Mitrovicës, raporton […]

MTI largon nga puna deri në përfundim të hetimeve zyrtarin e dyshuar për keqpërdorim të detyrës


[ad_1] Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) ka njoftuar se kanë marrë masa disiplinore për ta larguar nga shërbimi civil deri në zbardhjen e plotë të rastit, zyrtarin i cili dyshohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare. Sot në media u raportua se zyrtari i MTI-së, F. K., dyshohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare gjatë procesit […]

MTI-ja merr masa ndaj një zyrtari si i dyshuar për keqpërdorim të shpërndarjes së licencave


[ad_1] Ministria e Tregtisë dhe Industrisë (MTI) bën të ditur se ka ndërmarrë të gjitha masat ndaj zyrtarit të MTI-së, të dyshuar për keqpërdorim të pozitës zyrtare gjatë procesit të shpërndarjes së licencave të disa kompanive private, që ushtrojnë veprimtarinë e tregtimit të derivateve të naftës. Në njoftimin e dërguar nga MTI-ja thuhet se rastin […]

Apeli i liron për herë të dytë zyrtarët policorë në Prizren


[ad_1] Flurim Tafolli dhe Rexhep Krasniqi, që të dy zyrtarë policorë, për herë të dytë në muajin mars 2020, janë liruar nga akuzat e shkallës së parë të gjykatës në akuzat për keqpërdorim të detyrës zyrtare, por pas këtij vendimi, Prokuroria kishte bërë ankesë në gjykatën e Apelit për shkak të dyshimeve për shkelje thelbësore […]

Mungesa e mbrojtësit e anuloi seancën për shpërlaje të parave


[ad_1] Është anuluar gjykimi ndaj Nuhi Shalës dhe Shahe Tahirukaj, të akuzuare për shpëlarje të parave dhe shmangie nga tatimi. Arsyeja e anulimit të kësaj seance, ishte mungesa e njërit prej mbrojtëseve, i cili paraprakisht e kishte njoftuar Gjykatën për mos prezencën e tij në seancën e sotme. Për KALLXO.com gjykatësi i rastit Valon Kurtaj, […]

Propozohen prova të reja, ndërpritet seanca ndaj të akuzuarve për keqpërdorim të detyrës


[ad_1] Afrim Matoshi, Bekim Ramusholli, Muhamed Beqiri, të cilët nga Prokuroria akuzohen për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe Fatmir Xhemshiti e Mustaf Smajli, të cilët po akuzohen për shmangie nga pagesat e detyrueshme doganore, kanë dalur para gjykatësit por që seanca ndaj tyre u ndërpre. Shkak për ndërprejen e seancës së sotme ishte propozimi i […]

Kosova hesht, OKB i sugjeron dëmshpërblim për 6 shtetasit e dëbuar turq


[ad_1] Gjashtë shtetasit turq Kahraman Demirez, Mustafa Erdem, Hasan Huseyin Gunakan, Yusuf Karabina, Osman Karakaya dhe Cihan Ozkan të arrestuar në Kosovë dhe të dëbuar në Turqi në mars 2018, u dënuan me 56 vjet dhe 7 muaj e gjysmë burgim. Por, përkundër shumë raporteve vendore e ndërkombëtare, institucionet e drejtësisë në Kosovë deri më […]

s’ mbahet gjykimi ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë  


[ad_1] Seanca gjyqësore ndaj Ismet Kryeziut, ish-shef shërbimeve publike në Malishevë, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare s’ u mbajt sot në Gjykatën e Gjakovës. Shkak i mosmbajtjes së kësaj seance ishte mungesa e anëtares së trupit gjykues, Besarta Doli dhe prokurorit Ramiz Buzhala, për shkaqe shëndetësore. andaj, kryetari i trupit gjykues Nikollë Komani […]

Rojtari i pyllit deklarohet për fajësinë para Gjykatës


[ad_1] Skender Fetiu dhe Kamer Leci, kanë dalur para gjykatësit në Gjilan për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë e cila ata i ngarkon me dy vepra penale. Fetiu po akuzohet se e ka keqpërdorur detyrën zyrtare, ndërsa Leci po akuzohet për veprën penale të veprimtarisë së kundërligjshme ekonomike. Në seancën e sotme e cila […]

Ish-ministri Nenad Rikalo emërohet zëvendësshef i Zyrës për Kosovë në Qeverinë e Serbisë


[ad_1] Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të Kosovës, Nenad Rikalo, është emëruar si ndihmës i përkohshëm i shefit të Zyrës së Kosovës sipas një vendimi të Qeverisë së Republikës së Serbisë, shkruan Kossev. Qeveria serbe mori vendimin për emërimin e Rikalos në sesionin e saj të 4-të […]

Mjekja e Spitalit dhe kandidatja e një konkursi, ballafaqohen me kolegen e tyre si dëshmitare


[ad_1] Vera Lleshi, mjeke në Spitalin “Isa Grezda” në Gjakovë, po akuzohet nga Prokuroria e Gjakovës për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe falsifikim të dokumentit, ndërsa Jehona Arapi po akuzohet për deklarim të rrejshëm. Sot, dëshmitarja Afërdita Spasi, infermiere në Spitalin e Gjakovës tregoi se kishte zëvendësuar një motër kryesore si anëtare e komisionit, ditën […]

Ish-ministri Nenad Rikallo merr post në Zyrën për Kosovën në qeverinë serbe


[ad_1] Ish-ministri në Qeverinë e Kosovës dhe anëtari aktual i Komisionit Qendror Zgjedhor të Kosovës, Nenad Rikallo, u emërua ndihmës i drejtorit të ashtuquajturës Zyre për Kosovën në qeverinë serbe. Vendimi për emërimin u mor nga qeveria serbe më 12 nëntor dhe Rikallo do të kryejë këtë funksion në sektorin për mbështetjen e ekonomisë, bujqësisë […]

Anulohet seanca në rastin “Veteranët”


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca gjyqësorë në rastin e njohur si “Veteranët”, me të cilën ish kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, ish-ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, deputeti Shkumbin Demalijaj, si dhe nëntë persona të tjerë, akuzohen për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar stafi mbështetës i gjyqtares Nushe […]

Dëshmitarja tregon për rolin e të akuzuarve në shqyrtimin e aplikacioneve për statusin e veteranëve të UÇK-së


[ad_1] Në gjykimin ndaj dy zyrtarëve të MPMS-së, Sanije Rexha dhe Kushtrim Bala, të akuzuar për keqpërdorime me formularët për njohjen e statusit të veteranëve të UÇK-së, është dëgjuar dëshmitarja Shqipe Krasniqi. Sanije Rexha, gruaja e ish-komandantit të UÇK-së, Abedin Rexha, i njohur si “Sandokani”, dhe Kushtrim Bala, akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe […]

Dështon seanca ndaj ish-drejtorit i Gjimnazit në Malishevë


[ad_1] Izet Hoti, drejtori i Gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë, ishte dënuar me tetë muaj burg dhe 1 mijë euro gjobë për marrje ryshfeti. Sot, para trupit gjykues i përbërë nga kryetari Shaqir Zika bashkë me anëtarët Nikollë Komani dhe Mentor Bajraktari, ishte planifikuar të jepej fjala përfundimtare. Mirëpo, me anë të një parashtrese mbrojtësi […]

specialisti gjerman: Marrëveshja e Washingtonit do t’i mbetet historisë, s’hapen ambasadat në Jerusalem


[ad_1] Pas fitores së Joe Biden, marrëveshja e 4 shtatorit në mes të Serbisë dhe Kosovës e nënshkruar në Washington do t’i mbetet historisë. Kështu ka thënë për Express specialisti gjerman dhe njohësi i zhvillimeve politike në Ballkanin Perëndimor, Bodo Weber. Sipas tij, nga ato që janë nënshkruar nën ndërmjetësimin e Trump do të mbijetojë […]

Edhe dy policë të suspenduar nga IPK për rastin e të shtënave me armë ndaj motoçiklistit në Gjakovë


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës ka njoftuar se sot kanë rekomanduar suspendimin e dy zyrtarëve të Policisë së Kosovës në Gjakovë. Suspendimi sipas IPK-së lidhet me rastin e 13 shtatorit ku dyshohet se një zyrtar policor kishte shtënë me armë zjarri në drejtim të një motoçiklisti i cili ishte në lëvizje ku edhe kishte shkaktuar […]

IPK rekomandon suspendimin e komandatit të stacionit në Gjakovë, togerit dhe katër policëve


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës ka rekomanduar suspendimin e shtatë zyrtarëve të Policisë së Kosovës. “Inspektorati Policor i Kosovës respektivisht hetuesit e saj kanë filluar procedurën hetimore në muajin shtator të këtij viti ndaj disa të dyshuarve (zyrtarë policorë të Policisë së Kosovës – Stacioni Policor i Gjakovës). Hetimi fillimisht kishte filluar me dyshimin për […]

Anulohen seancat e gjykimit ndaj ish policëve të akuzuar për korrupsion


[ad_1] Seancat e gjykimit ndaj ish zyrtarëve policorë të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare të cilat ishin caktuar të mbahen në Gjykatën e Mitrovicës janë anuluar. Mungesa e njërit prej të akuzuarve dhe kushtet jo të përshtatshme për shkak të pandemisë kanë bërë që të shtyhej seanca e djeshme, po ashtu të anulohen edhe […]

Policia flet për dorëheqjen e drejtoreshës e Prokurimit


[ad_1] KALLXO.com mëngjesin e sotëm ka raportuar se drejtoresha e Prokurimit në Policinë e Kosovës, Vjollca Balaj, ka dhënë dorëheqje nga posti i saj. Para pak minutave Policia e Kosovës ka njoftuar se zyrtarja e Policisë së Kosovës, Vjollca Balaj, ka qenë duke shërbyer në kuadër të Departamentit për Shërbime Mbështetëse, në pozitën u. d. […]

Dënohet ish-deputeti Naser Osmani për Fondin e “trepërqindëshit”


[ad_1] Ish-deputeti i LDK-së, Naser Osmani, dhe Atdhe Gashi, të akuzuar në rastin e njohur “Fondi i Trepërqindëshit” u shpallën fajtorë nga gjykata në Prishtinë. Osmani dhe Gashi janë dënuar me nga 3 vjet burgim për veprën penale të shpërdorimit ndërsa janë liruar nga akuza për veprën penale shmangie nga tatimet pasiqë kanë përfituar nga […]

Dënohen ish-inspektorët e Komunës së Prishtinës


[ad_1] Dhjetë ish-inspektorët e Komunës së Prishtinës, të cilët akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare, u shpallën për të dytën herë fajtorë nga Gjykata e Prishtinës. Ismet Haliti është dënuar me dënim me burgim 2 vite për keqpërdorim detyrës dhe me 1 mijë euro gjobë për veprën penale armëmbajtje pa leje. Skender Canolli është dënuar […]

Ma ke bërë me dorë në shenjë për ta hapur lauren e doganës


[ad_1] Në Gjykatën e Ferizajt është mbajtur seanca ndaj Afrim Matoshit, Bekim Ramushollit, Muhamed Beqirit, të cilët nga Prokuroria akuzohen për keqpërdorim të pozitës zyrtare dhe Fatmir Xhemshitit e Mustaf Smajlit, të cilët po akuzohen për shmangie nga pagesat e detyrueshme doganore. Seanca e sotme filloi me dhënien e mbrojtjes nga i akuzuari Muhamet Beqiri, […]

Si i arsyeton zyrtarët me aktakuza kryetari i Pejës?


[ad_1] Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, në emisionin “Jeta në Komunë”, u ballafaqua me hulumtimin lidhur me zyrtarët e kabinetit të tij me aktakuza. Njeriu më i afërt i Gazmend Muhaxherit, Shefi i Kabineti të tij, përmbajtje Sheremeti, po akuzohet për korrupsion nga Prokuroria e Pejës. Ish- zyrtari i kabinetit, Budak Shala, është […]

Ka pasur fatura fiktive dhe kam qenë në dijeni se kishte ndodhur vepër penale


[ad_1] Në gjykimin ndaj ish-shefit të Njësitit të Hetimeve të Administratës Tatimore të Kosovës, Safet Krasniqi, i cili akuzohet për keqpërdorim detyre, është dëgjuar Bekim Haziri, hetues dhe Besim Halili, inspektor në ATK. Krasniqi po akuzohet se që nga viti 2013 e deri në vitin 2019 sa ka qenë në krye të Hetimeve të ATK-së […]

Gjykata e Apelit vërteton aktgjykimin në rastin e Esat Tahirit dhe të tjerëve në gjykimin për tenderin 6-milionësh të KEK-ut


[ad_1] Gjykata e Apelit e ka refuzuar ankesën e Prokurorisë Speciale në rastin e e njohur si “KEK”, ku të akuzuar janë Arben Gjukaj, Hysni Hoxha, Esat Tahiri, Milazim Lushtaku, Driton Pruthi e Azem Duraku. me anë të një komunikate, Gjykata e Apelit ka njoftuar se aktgjykimi i Gjykatës së Prishtinës i datës 09.08.2020 është […]

Gjilan, sërish dënohet ish-kryeinspektori i Kamenicës


[ad_1] Refik Latifaj, ish-kryeinspektor në Kamenicë, është shpallur fajtor për të dytën herë nga Gjykata e Gjilanit për keqpërdorim të detyrës. Latifaj akuzohej se ka ndihmuar në forma të ndryshme mbi 6 kompani që merren me eksploatimin e rërës. Kështu, Latifaj u dënua me dënim burgu prej 180 ditësh, por me propozimin e tij dënimi […]

VIDEO- Prokuroria ia lexon Hashim Thaçit akuzat në Hagë


[ad_1] Gjykimit ndaj ish-deputetit të LDK-së, Naser Osmani dhe Atdhe Gashit të akuzuar për shmangie nga tatimi dhe shpërdorim, në rastin e njohur “Fondi 3 %”, i erdhi fundi. Dy të lartpërmendurit dhe  ish-kryeministri Bujar Bukoshi ndaj të cilit është veçuar procedura penale për shkaqe shëndetësore akuzohen për keqpërdorimin e ‘Fondit 3 %’, i cili […]

Shkaku i COVID-19, shtyhet gjykimi ndaj Pal Lekajt dhe të tjerëve për subvencionet e komunës


[ad_1] Gjykimi ndaj ish-kryetarit të komunës së Gjakovës, Pal Lekaj, për subvencionet e shpërndara në Gjakovë, pas tre muajsh nga mbajtja e seancës së fundit, ishte planifikuar që të vazhdonte sot nën udhëheqjen e kryetarit të trupit gjykues Shaqir Zika bashkë me anëtarët Mentor Bajraktari dhe Besarta Doli, mirëpo ajo s’ u mbajt. Për seancën […]

Gjykimi i Qemajl Mustafës për krim të organizuar kthehet në pikën zero


[ad_1] Kanë kaluar katër vite prej kur Prokuroria Speciale e Kosovës kishte ngritur aktakuzën voluminoze kundër ish kryetarit të Gjilanit Qemajl Mustafa dhe 38 të akuzuarve të tjerë. Me ketë aktakuzë Prokuroria pretendonte se kishte zbuluar një grup kriminal në krye me ish kryetarin e Gjilanit i cili kontrollonte dhe i kurdiste tenderët për ndërtimin […]

Trump hedh dyshime për keqpërdorim të votave: Avantazhi që kisha u zhduk si me magji!


[ad_1] Donald Trump përdori Twitter-in për të shfryrë teori konspirative dhe për të thënë se avantazhi që kishte ndaj Joe Biden “u zhduk si me magji”. “Joe Biden s’ duhet të gënjejë duke thënë se do të bëhet President. Edhe unë mund ta them të njëjtën gjë. ecuritë ligjore janë vetëm në fillim. Ditën e […]

Faik Grainca lirohet nga akuza për keqpërdorim të detyrës


[ad_1] Faik Grainca, ish- Drejtor i Urbanizmit dhe Planifikimit Mjedisor në Ferizaj, është liruar nga akuza e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Gjithashtu edhe i akuzuari tjetër Arben Kurteshi  është liruar nga akuzat për falsifikim të dokumentit, pasi Prokurori në seancën e datës 3 nëntor ishte tërhequr nga […]

Manchester Unitedi po mposhtet nga Basaksehiri (VIDEO)


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Mbrojtja e gjyqtarit të pezulluar nga Peja propozon prokuroren për dëshmitare në gjykim


Prokurori në Prishtinë e ka kundërshtuar kërkesën për hedhje të aktakuzës ndaj gjyqtarit të pezulluar të gjykatës së Pejës, Sali Berisha, i cili akuzohet për marrje të ryshfetit. Në seancën e sotme është paraqitur, përgjigjja e Prokurorisë Speciale lidhur me kërkesat për hedhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave, ndaj të akuzuarit Sali Berisha. Sipas […]

pranë fundit gjykimi i ish-inspektorëve të Komunës së Prishtinës


[ad_1] Në gjykimin ndaj dhjetë ish-inspektorëve të Komunës së Prishtinës, të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare, në seancën e sotme është dhënë fjala përfundimtare. Kjo shënon seancën e fundit para se Gjykata Themelore në Prishtinë do të jap sërish vendimin e saj në këtë rast, pasi ishte kthyer në rigjykim nga Gjykata e Apelit. […]

Alban Sylafeta pritet të gjykohet për keqpërdorim të autorizimeve dhe falsifikim


[ad_1] Alban Sylafeta, ish-komercialisti në një kompani private, i akuzuar për përvetësim të 3,660 euro nga kompania dhe falsifikim të dokumentit zyrtar, s’ do të vazhdojë të gjykohet më për këto vepra, por për veprën penale “keqpërdorim i autorizimeve në ekonomi dhe falsifikimit të dokumentit. Ky rikualifikim i veprave penale, ka ardhur menjëherë pas vendimit […]

Tenderi për inventar e ul sërish në bankën e të akuzuarit ish-kryetarin e Komunës së Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare, Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Shqyrtimi i sotëm […]

6 muaj burgim për ish-zyrtarin e gjendjes civile, dënimi i kthehet në gjobë


[ad_1] Shkelzen Ahmeti, ish-zyrtar i gjendjes civile, i akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe për falsifikim të dokumentit zyrtar, u lirua nga akuza e keqpërdorimit. ndërsa, sa i përket veprës penale të falsifikimit të dokumentit zyrtar, gjykata ricilësoi nga falsifikimi i dokumentit në legalizim i përmbajtjes së rreme. Për këtë vepër të legalizimit të […]

Publikohet një video e rrallë duke kënduar Shkëlzen Haradinaj me luftëtarët e tjerë


[ad_1] Të shpeshta janë rastet kur raportohet për vepra penale të cilat lidhen ne sulme seksuale. Madje shpesh herë, disa nga viktimat e dhunuara përfundojnë pa shenja jete, apo më lëndime të rënda trupore. Vetëm gjatë periudhës janar-gusht të vitit 2020, në Policinë e Kosovës janë raportuar 39 raste të dhunimit. Përpos kësaj, edhe dy […]

Pezullohet një gjyqtar


[ad_1] Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK), nën udhëheqjen e Kryesuesit, Skender Çoçaj, mori vendim për pezullimin nga detyra të gjyqtarit Lekë Prenaj deri në përfundim të procedurës penale. Prenaj, dyshohet për veprën penale keqpërdorim i pozitës zyrtare dhe legalizim i përmbajtjes së pavërtetë. “Njoftimi i Kryetares së Gjykatës Themelore në Prishtinë, Afërdita Bytyçi, për ngritjen […]

Haxhiu: Gjyqtari i akuzuar për korrupsion vendosi për Telekomin


[ad_1] Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka reaguar pas ngritjes së aktakuzës ndaj gjyqtarit Lekë Prenaj, për dyshimin për tjetërsim të pronës shoqërore, përkatësisht të Radio televizionit të Prishtinës, në vlerë miliona euro. Ajo përmes një postimi në Facebook, ka nxjerr edhe një aktvendim të gjyqtarit Prenaj, që lidhet me Telekomin, të cilit sot i […]

Haxhiu: Gjykatësi i cili po akuzohet për keqpërdorim të detyrës kishte vendosur kundër Telekomit


[ad_1] Ish-ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, me anë të një shkrimi në llogarinë e saj në Facebook, ka thënë se gjyqtari Lekë Prenaj i cili vendosi në favor të Devollëve kundër Telekomit, sot akuzohet për keqpërdorim të detyrës. Haxhiu ka thënë se është njoftuar se gjyqtarit Lekë Prenaj i është ngritur aktakuzë për veprat “Keqpërdorim […]

Për tjetërsimin e pronës milionëshe të RTP-së prokuroria ngritë aktakuzë ndaj katër personave


[ad_1] Për tjetërsimin e pronës shoqërore në vlerë miliona euro në pronësi të Radio Televizionit të Prishtinës, Dulina Hamiti prokurore në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, ka ngritur aktakuzë për korrupsion ndaj gjykatësit Lekë Prenaj dhe tre personave tjerë Hilmi Kastratit, Shpëtim Pllanës dhe Shkumbin Qehajës. Burime të “Betimi për Drejtësi” në Prokurorinë Themelore në Prishtinë, […]

“Arratisja nga QKUK”, prokuroria kërkon dënim më të ashpër për Sami Lushtakun


[ad_1] Dënim më të ashpër se sa i kishte shqiptuar gjykata e shkallës së parë, ish-kryetarit të Komunës së Skenderajt, Sami Lushtakut, po kërkon Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK). Një gjë të tillë, PSRK po e kërkon edhe për të akuzuarit Ylber Blakaj, Gëzim Ahmeti dhe Xhevdet Zena, raporton “Betimi për Drejtësi”. Në […]

Ish- drejtori i Haskukës, i cili ka aktakuzë, regjistron parti të re, me mbështetjen e anëtarëve të VV-së në KQZ


[ad_1] Vetëm po të jeni i akuzuar për vepër penale kjo s’ paraqet aspak problem që në KQZ të regjistroni parti politike. Edhe pse Ertan Simitçi është i akuzuar për vepër penale, kjo s’ ka qenë pengesë ligjore që ai ta regjistrojë partinë e vet me emrin “Yenilikçi Hareket Partisi”. Zyrës së Partive Politike (ZRPP) […]

Mungojnë pesë dëshmitarë, shtyhet seanca ndaj shefit të urbanizmit në Novobërdë


[ad_1] Selatin Beqiri, shef i urbanizmit në Komunën e Novobërdës, ka dalur para gjykatësit për t`u përballur me akuzën e Prokurorisë për keqpërdorim të detyrës. Bashkë me Beqirin, në këtë rast po akuzohet edhe Osman Ramadani, për heqjen e shenjave zyrtare. Megjithatë, seanca  ndaj tyre dështoi të mbahet për shkak të mungeses së pesë dëshmitarëve. […]

Suspendime masive në Policinë e Gjakovës


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës (IPK) i ka rekomanduar Policisë së Kosovës suspendimin e shtatë zyrtarëve policor si të dyshuar për kryerjen e veprës penale “shkaktim i rrezikut të përgjithshëm” lidhur me një incident që kishte ndodhur më 13 shtator 2020. Të dyshuarit janë një major – U.D komandanti i stacionit policor të Gjakovës, një […]

Inspektorati Policor rekomandon suspendimin e shtatë zyrtarëve në Gjakovë


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës respektivisht hetuesit e saj kanë filluar procedurën hetimore në muajin shtator të këtij viti ndaj disa të dyshuarve (zyrtarë policorë të Policisë së Kosovës – Stacioni Policor i Gjakovës). përmes një komunikate për medie, IPK, bën të ditur se hetimi fillimisht kishte filluar me dyshimin për kryerjen e veprës penale […]

Rrëfimi i Kadri Shalës për skandalin e 2 milionëve


[ad_1] Pasditen e së mërkurës së javës së kaluar, përmes një konference të jashtëzakonshme për media, ministrja e financave Hykmete Bajrami njoftoi opinionin për një vjedhje jo të zakonshme, ajo kumtoi lajmin se thesarit të shtetit i ishin “avulluar”, më tepër se 2 milion euro. Pa dhënë shumë detaje ministrja tregoi se bëhej fjalë për […]

Mbrohen në heshtje të akuzuarit në gjykimin për “trepërqindëshin”


[ad_1] Ish-deputeti i LDK-së, Naser Osmani, dhe Atdhe Gashi të akuzuar për shmangie nga tatimi dhe shpërdorim, në rastin e njohur “Fondi 3 %”, kanë vendosur të mbrohen në heshtje. Në fillim të shqyrtimit gjyqësor nga avokati Florent Latifaj u propozuan që të bëhet administrimi dhe leximi i disa provave materiale, për të cilat s’ […]

Deklarohen të pafajshëm ish-ministrat e akuzuar për “faljen e hidrocentraleve”


[ad_1] Në Gjykatën e Prishtinës është duke u mbajtur seanca e shqyrtimit fillestar ndaj ish-ministrave të qeverisë “Thaçi 2” Besim Beqaj, Mimoza Kusari-Lila, Dardan Gashi e Nenad Rashiq, rast në të cilin janë të akuzuar edhe ish-drejtori i KEK-ut, Arben Gjuka si dhe 14 persona zyrtarë, nën akuzën për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. […]

Deklarohen të pafajshëm 19 të akuzuarit për rastin e njohur si “Afera e Hidrocentraleve”


[ad_1] 19 të akuzuarit për rastin e njohur si “Afera e Hidrocentraleve”, në shqyrtimin fillestar të mbajtur të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Prishtinë, janë deklaruar të pafajshëm. Për këtë rast, katër ish-ministrat e Qeverisë Thaçi 2, Besim Beqaj, Mimoza Kusari-Lila, Dardan Gashi dhe Nenad Rashiq, si dhe 15 persona tjerë po akuzohen nga Prokuroria […]

Flet drejtori i Thesarit pas vjedhjes së 2 milionë eurove, thotë se buxheti është i sigurtë


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Thesarit, Ahmet Ismajli, tha se buxheti i Kosovës është i sigurt pas vjedhjes së dy milionë eurove. Ai tha se ky rast ka qenë shok për të gjithë, pasi s’ kishte të bënte me sulm të jashtëm kibernetik, por ka qenë kryekëput keqpërdorim i zyrtarëve që kanë pasë qasje në […]

Zbulohet se çfarë kishte brenda arkës që u vodh në AUV


[ad_1] Një mijë e 523 euro, kartela mbushëse telefonike në vlerë prej 30 euro si dhe dokumente tjera të rëndësishme kanë qenë brenda arkës metalike 300 kg e cila u vodh me 22 tetor, në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinës. Kjo arkë përdorej për ruajtjen e parave kesh, për nevoja të pagesave të ndryshme me […]

LAJMI I FUNDIT: Një muaj paraburgim për Kadri Shalën


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë – Departamenti Special ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit K.SH për shkak të veprës penale Shpëlarja e parave nga neni 302 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës, lidhur me veprën penale e Pastrimit të parave nga […]

Bujqit protestojnë para Ministrisë së Bujqësisë, Besian Mustafa u premton përkrahje


[ad_1] Të pakënaqur me mbështetjen institucionale, një numër i bujqve nga rajonet e ndryshme të Kosovës, të udhëhequr nga Federata Sindikale e Bujqve të Kosovës (FSBK) kanë protestuar për më shumë se një orë para objektit të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Kërkesat e tyre janë mbrojtje e prodhuesve të qumështit vendor, mos […]

pranë fundit gjykimi për kabllon e rrymës ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë


[ad_1] Gjykimi për keqpërdorim të detyrës zyrtare ndaj ish-shefit të shërbimeve publike në Malishevë, Ismet Mazreku, në gjykatën e Gjakovës vazhdoi sot me dëshminë e përfaqësuesi të komunës së Malishevës, dëshmitari Mujë Sahitaj. Mazreku akuzohet se ka pranuar kabllon me tension të ulët ndërsa kablloja është dashur të vendoset me tension të lartë, sipas shkresës […]

Dështon të mbahet seanca ndaj ish-drejtorit të Muzeut të Kosovës


[ad_1] Mospajisja me shkresat e lëndës së të pandehurit Skender Boshtrakaj ka bërë që të dështojë mbajtja e seancës ndaj tij. Gjykimi ndaj Boshtrakajt, i akuzuar për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar ishte caktuar të mbahej sot në gjykatën e Prishtinës. I pandehuri Boshtrakaj akuzohet se në cilësinë e personit zyrtar, Drejtor i Muzeut […]

Kjo është historia e tenderit që iu dha vëllait të tij për të gjykohet Haki Rugova


[ad_1] Ditë më parë kryetari i Komunës së Istogut Haki Rugova si bashku me nënkryetarin Lulzim Blakaj është arrestuar me urdhër të Prokurorisë. Rugova është akuzuar lidhur me një tender në vlerë prej rreth 300 mijë euro, të cilin sipas prokurorisë, e ka fituar kompania që udhëhiqet nga vëllai i tij, Gani Rugova. Prokuroria pretendonte […]

Fidan Jupolli ironizon me pasurimin e familjarëve të Isa Mustafës e Haki Rugovës


[ad_1] Pas publikimit të dokumentarit të InDoks “Istogu, Principata e LDK-së”, me autor Visar Duriqi, gazetari Fidan Jupolli, ka ironizuar me pasurimin e të parit të LDK-së Isa Mustafa, dhe të parit të Istogut, së fundmi të akuzuar për keqpërdorim të detyrës zyrtare, Haki Rugova, shkruan Insajderi. Jupolli, në një shkrim në Facebook, duke ironizuar […]

Vjedhja e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i shtetit, sekuestrohen tri vetura


[ad_1] Tri vetura janë sekuestruar mbrëmë në Drenas. Sipas njoftimit të Policisë, veturat janë sekuestruar me urdhër të prokurorit të Prokurorisë Speciale të Kosovës. Sekuestrimi është bërë në kuadër të hetimeve për keqpërdorim të detyrës zyrtare që ka ndodhur më 9 tetor. Në këtë datë është zbuluar skandali i vjedhjes së mbi 2 milionë eurove […]

Për një jave, 2 skandale të vjedhjeve në institucionet e Kosovës


[ad_1] Dy institucione shtetërore ishin cak i hajnave gjatë këtij muaji. Një prej këtyre vjedhjeve u krye në Ministrinë e Financave, e tjetra në Agjencinë e Ushqimit dhe Veterinarisë. Më 9 tetor, janë zhdukur mbi dy milionë euro të shtetit. Brenda tetë minutave, gjithë këto para janë transferuar në konton e një kompanie private. Për […]

2 milionëshi është krim i organizuar brenda Ministrisë së Financave


[ad_1] Deputeti i Partisë Dmeokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku ka mbajtur konferencë për media në orët e vona për të reaguar në lidhje e vjedhjen e 2 milionë eurove nga thesari i shtetit. Sipas PDK-së, vjedhja e mbi 2 milionë eurove nga thesari i shteti në vetëm pak minuta është krim ndërinstitucional. “Kryeministri Hoti dhe […]

Prokuroria Speciale shënjestron edhe një rast të ri


[ad_1] Prokuroria Speciale e Kosovës ka njoftuar se ka vendosur që ta shënjestrojë edhe një rast të ri lidhur me veprën penale, tregti e ndaluar. Prokuroria ka njoftuar se pas takimit të ekipit për përzgjedhjen dhe shënjestrimin e krimeve të rënda është marrë vendim që edhe një rast i ri të shënjezohet si rast brenda […]

Vjedhja e arkës në AUV, IPK rekomandon suspendimin e policit


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës (IPK) i ka rekomanduar Policisë së Kosovës suspendimin për një zyrtar policor nën dyshimin se i njëjti ka kryer veprën penale “keqpërdorim të besimit” gjatë angazhimit të tij në punë sekondare në objektin e AUV-it. Në njoftimin e IPK-së thuhet se hetuesit e IPK-së i kishin pranuar informacionet e para […]

Kërkohet suspendimi i policit që ruante kasafortën e AUV-it


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës ka kërkuar nga policia që të suspendohet nga puna, polici i cili ka qenë në detyrë duke mbrojtur kasafortën e Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë e cila u vodh gjatë ditës së djeshme. Sipas inspektoratit thuhet se polici ka kryer veprën penale “keqpërdorim të besimit”, përcjell Gazeta Insajderi. “Inspektorati Policor […]

Kjo është ‘Selia qendrore’ e kompanisë ku u transferuan 2 milionë euro


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë ka vendosur një muaj paraburgim për të dyshuarin kryesor që ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove nga Thesari i Kosovës në një kompani private. Radio Evropa e Lirë ka vizituar shtëpinë në fshatin Llapushnik, rreth 30 kilometra larg nga Prishtina, ku kompania ka dhënë adresën kur është regjistruar […]

Dosja e hetimeve, 2 milionët u transferuan me katër transaksione


[ad_1]   Sipas dosjes së Gjykatës për caktimin e masës së paraburgimit prej 30 ditësh, ndaj të dyshuarit Labinot Gruda, të siguruar nga KALLXO.com, ai dyshohet se ka kryer 4 transaksione në vlerë totale prej 2,077,995.90 euro, në llogarinë bankare të kompanisë “LDA Group” SH.P.K. me numër të biznesit 811342617, të regjistruar me dt.21.08.2019 me […]

Shpjegimi i Labinot Grudës për ngjarjen e 2 milionëve


[ad_1] Zyrtari i Ministrisë së Financave me Labinot Gruda ka dalë sot para gjykatës në seancën për caktimin e masës së sigurisë. Ai po dyshohet për një transfer mbi 2 milionë eurosh nga Thesari i Shtetit në një kompani private. I pandehuri Labinot Gruda në seancën dëgjimore për caktimin e masës së sigurisë ndaj tij, […]

Prokurori kandidat për anëtar të KPK-së, dështon seanca ndaj të akuzuarve për falsifikimin e lejeve të armëve


[ad_1] Seanca ndaj të akuzuarit Atdhetar e Hashim Rexhepi dhe Qëndrim Veselaj të akuzuar për falsifikim të lejeve për armë ka dështuar të mbahet. Shkaku i mos mbajtjes së kësaj seancë ishte mungesa e anëtares së trupit gjykues Suzana Cerkini dhe prokurorit Shkëlzen Ibrahimi. Kryetarja e trupit gjykues i njoftoi palët se gjykatësja Cerkini për […]

Ish-drejtori i Drenasit del në gjyq për banesat e komunës të lëshuara me qira


[ad_1] Sot në gjykatën e Prishtinës ka filluar gjykimi ndaj Idriz Hysenaj i cili po akuzohet si se si person zyrtar fillimisht si asamblist i Kuvendit Komunal të Drenasit u kishte dhënë me qira banesa personave të caktuar me qëllim që t’i sjellë dobi kompanisë së tij “Kulla Com”. Në kohën kur ishte arrestuar para […]

Gjykata dërgon në paraburgim zyrtarin e dyshuar për transferin 2 milionësh


[ad_1] Gjykata e Prishtinës ka caktuar masën e paraburgimit për 1 muaj ndaj zyrtarit të Ministrisë së Financave L.G pasi  mbajti  seancën me dyer të mbyllura. Paraburgimi  është caktuar për shkak të veprës penale keqpërdorim i detyrës zyrtare. Të pandehurit L.G i është caktuar masa e paraburgimit, pasi sipas gjykatës  i njëjti mund të arratiset […]

Si bëhen transfere nga Thesari i Kosovës?


[ad_1] Kosova është trazuar nga lajmi se një punëtor i Thesarit të Kosovës me iniciale L.G. dyshohet se, me anë të katër transaksioneve të ndryshme, ka bërë transferimin e mbi 2 milionë eurove të buxhetit në llogari të një kompanie private, LDA Group Shpk. Lidhur më këtë rast, Policia e Kosvës ka arrestuar punëtorin e Thesarit, derisa […]

Skandali me avullimin e 2 milionëve, PDK distancohet nga i arrestuari


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës ka reaguar në lidhje me skandalin për “avullimin” e 2 milionë eurove nga Thesari i shtetit. Raportimet e mediave e kanë lidhur zyrtarin e arrestuar të Ministrisë së Financave si person të lidhur me PDK-në. Mirëpo me anë të një komunikate për media, PDK e ka përgënjeshtruar duke thënë se […]

Në këtë kompani dyshohet se u ekzekutuan 2 milionë euro nga Thesari


[ad_1] Në kompaninë “LDA Group” dyshohet se transferuan mbi 2 milionë eurot e marra ilegalisht nga Thesari i Shtetit, ka mësuar Gazeta Insajderi. Burime të Insajderit brenda autoriteteve të drejtësisë, kanë bërë të ditur se 2.077.995.90 euro nga Thesari i Shtetit kanë kaluar në llogarinë e kompanisë private “LDA Group”. Sipas të njëjtave burime, gazeta […]

Ministrja Bajrami flet për zhdukjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Shtetit


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami në një konferencë të jashtëzakonshme ka dhënë detaje për zhdukjen e 2 milionë eurove nga Thesari i Buxhetit të Kosovës. Bajrami tha se bëhet fjalë për 4 transaksione të dyshimta nga Thesari, me vlerë rreth 2.1 milionë eurove që kanë shku tek një Operator Ekonomik. “deri më tani janë […]

Policia jep detaje për arrestimin e të dyshuarit për keqpërdorim të 2 milionë eurove të thesarit shtetëror


[ad_1] Gjatë një aksioni i cili është zhvilluar mbrëmë në Prishtinë një person është dërguar në mbajtje, pasi që i njëjti dyshohet se ka keqpërdorur detyrën zyrtare duke përdorur thesarin shtetëror të Republikës së Kosovës duke transferuar para në vlerë 2,077,995.90 milionë euro. Pas hetimeve të policisë dy persona të tjerë gjenden në arrati. “Është […]

Prokuroria Speciale shënjestron edhe dy raste të reja


[ad_1] Prokuroria Speciale njofton se ekipi i përbashkët për përzgjedhjen dhe shënjestrimin e krimeve të rënda në takimin e sotëm ka zgjedhur dy raste të reja për shënjestrim. Rasti i parë që është përzgjedhur për shënjestrim ka të bëjë me veprën penale shpërlarje e parave. ndërsa rasti i dytë i shënjestruar ka të bëjë me […]

Nis nga fillimi gjykimi i zyrtarëve të Novobërdës të akuzuar për keqpërdorim të detyrës


[ad_1] Goran Maksimoviq, Drejtor i Urbanizmit në Novobërdë dhe Selatin Beqiri, zyrtar i kësaj Drejtorie, janë ulur në bankën e të akuzuarve për t’u ballafaquar me akuzën e Prokurorisë e cila i akuzon se kanë keqpërdorur pozitën zyrtare. Shqyrtimi i sotëm nisi nga fillimi pasi që për shkak të pandemisë, nga seanca e parë kishin […]