FDA e autorizon Pfizer për përdorim tek adoleshentët


SHBA ka autorizuar vaksinën Pfizer për përdorim tek 12 deri në 15 vjeçarët. Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha se ishte “një hap i rëndësishëm në luftën kundër pandemisë Covid-19”, transmeton Indeksonline. Komisionerja e FDA, Dr.Janet Woodcock, tha se kjo ka për qëllim të na kthejë pranë normalitetit dhe t’i japë fund pandemisë. Rreth […]

FDA pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës Pfizer për fëmijët e moshës 12-15 vjeç


WASHINGTON (AP) – Administrata amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës COVID-19 të Pfizer-it për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç deri javën e ardhshme. Kjo sipas një zyrtari federal dhe një personi që ka njohuri për procesin, të cilët folën në kushtet e anonimitetit. Veprimi i agjencisë […]

Lajmëroni menjëherë policinë Nëse shihni këta persona


Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, bazuar në ligjin për publikimin e fotografive me shënime të tjera të personave të kërkuar me urdhëresë të Prokurorisë Themelore në Gjakovë, ka lëshuar një  kërkesa për bashkëpunim me qytetarët, me qëllim identifikimin, lokalizimin dhe arrestimin e personave të dyshuar për kryerjen e veprave të ndryshme penale. Kërkesë për […]

Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë filluar […]

Punëtorët shëndetësorë hezitojnë, por qytetarët kërkojnë të vaksinohen kundër COVID-19


Përderisa interesimi i punëtorëve shëndetësorë për t’u vaksinuar kundër COVID-19 thuhet se s’ është i madh, drejtorë të shëndetësisë në komuna tregojnë se qytetarët po shprehin interesim për ta marrë këtë vaksinë. Ata presin që me ardhjen e vaksinave shtesë, do të vaksinojnë një numër të madh të qytetarëve, raporton Gazeta Express. Ndonëse Kosova gjatë […]

Përgatitet padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që nuk kanë marrë shtesa, raporton Gazeta Express përcjell Gazeta Shëndeti. […]

Oda e Mjekëve po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë


Oda e Mjekëve të Kosovës po përgatit padi ndaj Ministrisë së Shëndetësisë për mospagimin e shtesave në paga për të gjithë punëtorët shëndetësorë, ashtu siç ishte premtuar. Nga kjo Odë kanë treguar se janë rreth 400 punëtorë shëndetësorë që kanë punuar gjatë pandemisë por që s’ kanë marrë shtesa. Ministria e Shëndetësisë pritet të paditet […]

Nxënësit iu rikthehen bankave, sërish kërkohet vaksinimi i mësimdhënësve


Nga sot nxënësit në të tërë vendin janë kthyer në bankat shkollore. Javën e kaluar arsimi i ulët fillor (I-V) ka vijuar mësimin në objektet shkollore, ndërsa pjesa tjetër pati vazhduar mësimin online sipas skenarit C. Ministria e Arsimit konfirmoi se mësimi ka nisur në të gjitha shkollat e vendit, përjashtim bëjnë vetëm shkolla “Meto […]

Protestojnë mjekët në Podujevë për doktorin që se trajtoi pacientin, kërkojnë lirimin e tij


Mantelbardhët e Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF) në Podujevë ditën e premte e kanë nisur me protestë. Të njëjtët kërkojnë lirimin e pulmologut Ibrahim Hoti, pasi ai është arrestuar mbrëmë pas raportimit se kishte refuzuar të trajtoi një pacient duke përdorur edhe gjuhë të vrazhdë. “Deri në lirimin e dr. Ibrahim Hoti. s’ lëvizim […]

Pse ka rënë numri i testimeve ditore për Covid-19?


Ditëve të fundit është vërejtur se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka pakësuar testimet. Vetëm gjatë shtatë ditëve të fundit, 8 prilli është dita kur u kryen më së shumti testime, mbi 5 mijë sosh. Mirëpo, dy ditëve të fundit shifra e mostrave të përpunuara arrin mbi 3 mijë. Shoqata për të drejtat e pacientëve […]

Në sallën “1 Tetori” ka filluar vaksinimi i personave nga 80-84 vjeç, gjithsej 668 të moshuar janë vaksinuar


Në Sallën “1 Tetori” në Prishtinë, të dielën ka filluar vaksinimi i grupmoshave 80-84 vjeç, kundër Covid-19, raporton Ekonomia Online. Deri në mesditë sipas menaxherit të qendrës së vaksinimit në këtë sallë, Bardh Nimani, janë vaksinuar 100 persona të kësaj grupmoshe. Më 8 prill kishte filluar vaksinimi i personave mbi 85 vjeç. ndërsa, sipas tij […]

tretmani me antitrupa i pacientëve me COVID-19 po tregohet i efektshëm


Në luftën kundër Covid-19, disa qendra mjekësore po ofrojnë terapi me antitrupa si një mënyrë për të shpëtuar pacientët nga zhvillimi i simptomave më të rënda të sëmundjes. Korrespondentja e Zërit të Amerikës, Anush Avetisyan vizitoi një qendër mjekësore në Merilend për të mësuar më shumë për këtë lloj tretmani. Diana Gumas bëri gjithçka që […]

Për dy ditë u vaksinuan 313 të moshuar në Prishtinë


Të enjten dhe të premten në sallën “1 tetori” janë vaksinuar 313 të persona mbi moshën 85 vjeçare. Niman Bardhi koordinator në Qendrën e Vaksinimit në sallën “1 Tetori”, ka treguar se 109 të moshuar janë vaksinuar vetëm të premten. “Po vazhdon dita e dytë me radhë e vaksinimit për të moshuarit mbi 85 vjeç […]

Farat dhe Ushqyesit e Duhur të Misrit – Ku t’i Gjeni


Një nga problemet e fermerëve Shqiptarë sot padyshim është garancia për produkte cilësore. E sidomos për farat e të mbjellave dhe ushqyesit e duhur për prodhime cilësore të cilat shpesh kërkojnë shumë punë dhe kohë për të dhënë frytet e tyre të para. Të korrat e mira kërkojnë të mbjella të mira dhe kujdesin e […]

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), kundër përdorimit të cigareve elektronike


Shkruar nga: Dr. Valbone Blaku, Specialiste e Mjekësisë Familjare, Olive Medical & Laborataory staf. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) kanë këshilluar kundër përdorimit të cigareve elektronike (cigareve elektronike) ose produkteve të avullimit të marra nga burime joformale ose të paligjshme (p.sh. miq, tregtarë në rrugë) ose që janë modifikuar në mënyra që […]

Nesër nis vaksinimi i personelit shëndetësor në Komunën e Pejës


Në mëngjesin e ditës së nesërme do të nisë vaksinimi i personelit shëndetësor në Pejë, ku tashmë në këtë komunë kanë arritur 1 mijë vaksina. Komuna e Pejës ka bërë të gjitha përgatitjet për të vaksinuar personelin shëndetësor, e që kjo komunë ka rreth 1 mijë profesionistë shëndetësorë. Drejtori i Shëndetësisë Petrit Loci, tha se […]

5 shenja që tregojnë se vuani nga rraskapitja emocionale


Shpesh ka situata në jetën tonë që dalin jashtë kontrolli. Ato kërkojnë shumë forcë emocionale, por në disa raste ndihemi të mundura nga stresi i të qenit gjithnjë i forte, gjë që mund të na bëjë të shpërthejmë. Të kujdesesh për jetën tënde emocionale ka rëndësi të madhe dhe gjithmonë duhet të jetë një nga […]

Vaksinimi antiCOVID-19 fillon nesër, stafi shëndetësor dhe të moshuarit do ta marrin të parët


Me kërkesë të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, është mbajtur një takim online me Këshillin e Kryetarëve të Komunave në lidhje me koordinimin dhe procesin e fillimit të vaksinimit pas arritjes së kontingjentit të parë të vaksinave anti-COVID-19, ndërsa procesi i vaksinimit do të filloj të martën në Klinikën Infektive dhe sallën “1 Tetor”, ndërsa […]

Specializimi lë pa mjekë ambulancat


Ambulancat e Mjekësisë Familjare në Drenas dhe Suharekë kanë mbetur pa mjekë, pasi ata kanë fituar të drejtën e specializimit. Shkëlqim Hajdaraj nga fshati Abri, në Komunën e Drenasit, tha se mungesa e mjekëve në ambulancat më të afërta, po paraqet problem për ta. Ai tregon se familjarët e tij dhe bashkëfshatarët, po detyrohen që […]

Mjekët që u vaksinuan në Shqipëri tregojnë reaksionet pas dozës së parë


Këtë javë pritet të përfundojë cikli i parë i vaksinimit të punëtorëve shëndetësorë kosovarë në Shqipëri. akoma pa përfunduar vaksinimi i rreth 500 mantelbardhëve, Federata Sindikale e Shëndetësisë ka pranuar qindra kërkesa të tjera të personave që kanë kërkuar të vaksinohen. Ndërkohë, disa prej të vaksinuarve patën reaksione të lehta pas marrjes së dozës së […]

Receta me Mjaltë Për Rregullimin e Fluksit të Oksigjenit Në Mushkëri


Njerëzimi po përjeton një kohë kur kujdesi për shëndetin, sot më shumë se kurrë është pjesa kryesore e rutinës së përditshme në shtëpi. Sot kur të gjithë qendrojmë të izoluar për të mbrojtjen veten dhe familjen nga prekja e virusit Covid 19 fokusi kryesor i të gjithëve është forcimi i imunitetit. Në një artikull të […]

Më shumë se një vit pandemi – Sfidat e specialistëve shëndetësorë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Spitalet e mbushura me pacientë, si shkas i infektimeve të shumta me koronavirus, e vendosnin Kosovën përballë një situatë krejt të re dhe të papërjetuar më parë. Ndihma ndaj të infektuarve me COVID-19 s’duhej të ishte kurrë e munguar dhe për këtë kërkohej veprim konkret dhe vetëmohim nga i gjithë stafi […]

Deri tani rreth 300 punonjës shëndetësorë të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri


Rreth 300 punonjës shëndetësor të Kosovës kanë marrë vaksinat antiCOVID në Shqipëri. Procesi i vaksinimit pritet të përfundojë këtë të shtunë. Kështu ka konfirmuar për Telegrafin, kryetari i Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës, Blerim Syla. “Procesi i vaksinimit të punëtorëve shëndetësorë është duke shkuar mirë. 300 punonjës janë vaksinuar deri sot dhe të shtunën do […]

Qytetarët kërkojnë trajtim psikologjik online, pandemia po shkakton trauma e depresion


Pasojat e pandemisë janë alarmante për psikologen Afërdita Hoxhaj, duke shtuar se trauma dhe depresioni janë evidente te qytetarët. Hoxhaj në një intervistë për Ekonomia Online theksoi që edhe numri i vrasjeve është rritur pas shfaqjes së pandemisë. Po qe se ndodh një mbyllje tjetër totale, ajo thotë që pasojat do jenë akoma më të […]

Mobilizim i madh i qytetarëve, 130 prej tyre plotësuan kushtet për të dhuruar plazmë konvaleshente


Qytetarët po dhurojnë gjak për t’i ndihmuar të sëmurët rëndë me COVID-19. “E kemi parë që ka kërkesa të mëdha për plazmën e gjakut të personave që kanë kaluar coronavirusin. Unë jam nga ata që e kam kaluar coronavirusin dhe kësaj radhe kam pasur një motiv më shumë për të dhuruar gjak”, thotë për RTV […]

Zemaj paralajmëron taksë për të gjithë ata që kërkojnë teste PCR për të udhëtuar jashtë vendit për dëshirë ose komercializëm


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka folur për ankesat e bashkatdhetarëve për testet PCR, për të cilat kanë nevojë ata për të hyrë në shtetet e perëndimit. Zemaj në një lidhje direket për Kanal10, ka paralajmëruar edhe për vendosjen e një takse për ata që kërkojnë teste PCR për udhëtime jashtë vendit për […]

Përgatisni Bukën Masive Në Shtëpi – Njësoj Siç e Bënin Furrat Dikur


Në këtë periudhë kujdesi ndaj ushqimeve duhet të jetë i shtuar. NJë nga produktet që konsumohet më shumë në vendin tonë është pikërisht buka. AgroWeb.org me kërkesë të lexuesve të tij ka publikuar recetë të ndryshme të përgatitjes së bukës në shtëpi. Këtë herë kërkesa ishte për bukën massive, pas disa këshillash nga bukëpjekësit arritëm […]

Qehaja për kërkesën e SBAShK-ut për vaksinim: Prioritet i caktojnë IKShPK-ja dhe MSh-ja


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër COVID-19. Mirëpo, specialisti i arsimit Rinor Qehaja në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kërkesa e SBAShK-ut […]

SBAShK-u kërkon që mësimdhënësit të jenë prioritet për vaksinim kundër Covid-19


Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër Covid-19. Nga SBAShK-u thuhet se në periudhën e parë të këtij viti shkollor sektori i arsimit ishte nga më […]

Arnika e Alpeve të Shqipërisë – Vlerat Befasuese të Një Bime të Rrallë


Arnika e Malit është një nga bimët më të vlefshme që na ka dhuruar natyra. Ajo ka fuqinë të shërojë dhe kurojë shumë dhembje trupore, lëndime dhe plagë të organizmit. Përdorimet kryesore të arnikës së malit vërehen kundër të nxirave, enjtjeve, dhembjeve, artritit dhe plagëve Arnika e Malit, që ndryshe njihet si Duhani i Malit, […]

A po përkeqëson maska belbëzimin tek fëmijët, si nevojitet të sillen prindërit përballë kësaj situate?


Belbëzimi është një çrregullim i rrjedhshmërisë së të folurës, që sipas specialistëve, prek 3 përqind të fëmijëve në moshën parashkollore dhe prek djemtë më shumë se vajzat. Me kalimin e kohës, defekti tenton të zvogëlohet, ngase disa forma janë të lidhura me evolucionin e gjuhës, por në 1 përqind të rasteve problemi vazhdon deri në […]

Pse Buka Që Blini Në Furrë s’ duhet e Prerë


Të gjithë tashmë po zbatojnë rregulla të reja jetese me qëllim frenimin e përhapjes së koronavirusit. Një problem që është diskutuar shpesh është edhe prerja e bukës në furrat e vendit. Kështu, Shoqata e Bukes, Pastiçerise dhe Brumrave sugjeron që për arsye sigurie, buka s’ duhet të pritet më. Kjo pasi sipas tyre, prerja rrezikon […]

BSH: Pasiguria prej pandemisë dhe rënia e të ardhurave po ulin konsumin e ushqimeve


Alberti, i cili prej vitesh tregton në një njësi pakice të ushqimeve në Tiranën e Re, pohon se ky vit ka qenë negativ sa i takon xhiros ditore. Në 20 vite përvojë, tre muajt e fundit kanë qenë të pashembullt, sidomos që nga nëntori 2020 e deri tani, shitjet kanë rënë me mbi 50% në […]

Eksporti i bimëve medicinale – Pandemia e COVID -19 rrit kërkesat nga tregjet evropiane


COVID-19 ka rritur ndjeshëm kërkesën për bimë medicinale nga Shqipëria drejt vendeve të tjera të Evropës. Si kurrë më parë, eksporti ka vazhduar me ritme të larta edhe gjatë dimrit, kryesisht drejt Greqisë, Gjermanisë, Italisë etj . “Bimët medicinale po kërkohen shumë këtë vit jo vetëm nga jashtë, por edhe nga tregu i brendshëm ngaqë kanë […]

Riola Susuri, ylli në ngritje në piano


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tash e sa vite prej që jemi shtet i pavarur, ambasadorët më të mirë nga vendi ynë në botë kanë qenë kultura dhe sporti. Sukseset e njerëzve që vijnë nga këto sfera padyshim se na gëzojnë të gjithë neve dhe na bëjnë krenarë. Një tjetër talente nga Kosova, që duket se […]

Debati në Bundestag: Largimi i mjekëve nga Kosova e ka çuar shëndetësinë në një gjendje alarmante


Partia Alternativa për Gjermaninë kërkon anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor për shkak të pandemisë. Por kjo kundërshtohet nga shumica. Partia djathtiste në Bundestag, Alternativa për Gjermaninë, AfD, ka kërkuar të mërkurën me anë të një mocioni në parlamentin gjerman anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor. Argumenti kryesor është kriza ekonomike dhe papunësia e shkaktuar […]

Çertifikimi GLOBALG.A.P në Grup. Bileta e Eksportuesve të Fruta – Perimeve Drejt Tregjeve të BE


Sektori i fruta-perimeve po përjeton një bum prodhimi dhe eksportesh prej disa vitesh tashmë. Nxitja e prodhimit me anë të shtimit të sipërfaqeve të kultivuara dhe investimet në ngritjen e pikave moderne të grumbullimit të produkteve të cilat janë të destinuara për eksport kanë ndikuar në një rritje eksponenciale të eksporteve në vitet e fundit. […]

Si të qëndroni të qetë kur fëmijët kanë shumë kërkesa


Kur bëhet fjalë për kërkesat e fëmijëve, qielli është kufiri. Pyetje të panumërta, rrëmuje pa ndërprerje, bezdisje e vazhdueshme dhe nevoja të pafundme. Sigurisht, pandemia vetëm i ka rritur të gjitha këto. Ne jemi të stresuar për gjithçka, nga gjendja e botës te statusi ynë i punës. Ka shumë gjëra të dobishme që mund të […]

Kompania “Johnson dhe Johnson”, kërkon të miratohet vaksina e saj


Kompania farmaceutike “Johnson dhe Johnson” i kërkoi Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave të miratojë vaksinën e saj për përdorim urgjent në formën e një doze të vetme. Kërkesa e kompanisë pasoi një raport më 29 janar, i cili thotë se testimi global klinik ka treguar se efektiviteti i kësaj vaksine në parandalimin e infeksionit […]

Shkencëtarët thonë se distancimi social do të mbetet në fuqi deri në vitin 2022


Rregulla e distancimit social do të jetë në fuqi deri në vitin 2022. Shkencëtarët kanë paralajmëruar se kërkesa për distancim social do të vazhdojë të qëndrojë derisa vaksinimi të japë efekt të madh në reduktimin e koronavirusit. Sipas tyre, vaksinimi duhet të jetë të paktën 85 për qind efektiv në pengimin e shpërndarjes së COVID-19. […]

Shqipëria e 9-ta Në Botë Për Eksportin e Gështenjës


Kërkesa në rritje për konsumin e arrorëve dhe kushtet e përshtatshme klimatike për prodhimin e tyre në veri të vendit krijojnë mundësi për fitime në banorët e këtyre zonave. Një studim i profesorëve Drini Imami dhe Engjëll Shkreli, i financuar nga BERZH, vërteton se arroret (dhe veçanërisht gështenja) përbëjnë një burim të rëndësishëm të ardhurash […]

Mbi 904 persona morën statusin e viktimës së dhunës seksuale


Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, deri tash ka pranuar mbi 1,389 aplikacione për pension, ku 50 për qind e lëndëve janë trajtuar mbi tri herë. Kryetarja e këtij komisionit, Minire Begaj-Balaj, tha se prej aplikacioneve që kanë pranuar, 31 janë burra të […]

Mëllaga Shqiptare – Si Ta Përdorni Për Pastrimin Rrënjësor Të Organizmit


Gjuetia për barishtet, perimet dhe frutat e egra duket se është kthyer në një trend në qytetet urbane të Shqipërisë, por në zonat rurale, kjo traditë ka zanafillën prej qindra vitesh. Banorët e këtyre zonave kanë zbuluar me kohë çdo gjë të ushqyeshme që ofron natyra bujare e Shqipërisë. Një nga këto produkte të mrekullueshme […]

KOMF reagon ndaj mediave për mënyrën e raportimit të zhdukjes së 15-vjecares nga Prizreni


Komisioni i Oranizatave joqeveritare për Mbrojtjen e Fëmijëve ka reaguar ndaj mediave për mënyrën e raportimit të këtyreve të fundit për zhdukjen e 15-vjecares N.N. nga Prizreni. Sipas tyre, kjo mënyrë e raportimit është në kundërshtim me parimet etike, legjislacionin në fuqi dhe, mbi të gjitha, cenon rëndë privatësinë e fëmijës në fjalë. “Mediat duhet […]

Shqipëria para mundësisë për t’u bërë aktor botëror në eksportin e bostanorëve


Eksportet e bostanorëve janë rritur ndjeshëm vitet e fundit nga vetëm 28 mijë dollarë në vitin 2000 në rreth 5 milionë euro në vitin 2018. Një studim i nismës për Mbështetjen e Agrobiznesit në Shqipëri i mbështetur nga BERZH, tregon se prodhimi i bostanorëve për eksport ka akoma potencial të pashfrytëzuar dhe është një kulturat […]

Viti Nis Me Rritjen e Çmimeve të Miellit dhe Vajit


Viti i ri 2021 nisi me rritjen e çmimeve të cigareve, miellit dhe vajit në pikat e pakicës në vend. Çmimet e paketave të cigareve u shtrenjtuan me 10 lekë si rrjedhoje e rritjes së akcizës nga 1 janari me 5 lekë. Çmimi mesatar për paketë shkoi në 260 lekë ose 4 për qind më […]

Mandarinat një Ndër Kultivarët më Fitimprurës në Bujqësi


Mbjellja e agrumeve dhe posaçërisht mandarinave është një aktivitet bujqësor fitimprurës, sipas vlerësimeve të specialistëve. Duke marrë në konsideratë një rendiment në vit normal në 50 tonë për hektarë dhe një çmim me shumicë 35-45 lekë për kilogram, të ardhurat bruto për hektarë janë 2.2 milionë lekë, duke e renditur atë në aktivitet me fitimprurëse […]

Sindikata e Infermierëve i reagon Hotit, kërkojnë plotësimin e kërkesave të tyre


Sindikata e Infermierëve të Kosovës kanë reaguar pas premtimit që ka bërë sot kryeministri në detyrë Avdullah Hoti, i cili ka thënë se do të ndajë paga shtesë për punëtorët e arsimit. Sipas një statusi të tyre në rrjetin social në Facebook thuhet se kjo sindikatë ka bërë kërkesë të vazhdueshme që të takohet me […]

Komiteti i Sindikatave të Arsimit të Evropës mbështet kërkesat e Sindikatës së Arsimit në Kosovë


Në komunikimin e rregullt nga larg me stafin qendror të Komitetit të Sindikatave të Arsimit të Evropës (ETUCE), SBASHK ka prezantuar situatën aktuale në arsimin e Kosovës dhe vendimin e Këshillit Drejtues që Po qe se s’ përfillën kërkesat legjitime të anëtarësisë lidhur me nënshkrimin e Kontratës së re Kolektive dhe angazhimit të Qeverisë Hoti […]

81 Ferma në Shqipëri Prodhojnë Produkte Tërësisht Bio


Fermerët shqiptarë do të kishin fitime më të larta po të kishin orientuar prodhimin drejt produkteve, Bio. Copëzimi i lartë i tokës, organizimi me ferma të vogla, klima e favorshme dhe diversiteti i kulturave bujqësore janë të përshtatshme për sasi të vogla prodhimi. Por këto sasi, Po qe se do të ishin Bio do të […]

Pas vërshimeve, 70 banorë po qëndrojnë në Aeroportin e Gjakovës


Rreth 70 persona janë akomoduar në Aeroportin e Gjakovës si pasojë e përmbytjeve që ndodhen në këtë qytet. Banorët thonë se lumi që kishte dalë nga shtrati iu ka përmbytur gjithçka që kanë pasur dhe që më s’ ishin të sigurt të qëndrojnë në shtëpitë e tyre. “Uji na ka marrë dhe na ka përmbytur […]

U bllokua nga rrjetet e njohura, kërkesa e djalit të Trump: Elon Musk të krijojë një rrjet social për babain tim


Donald Trump Jr. i ka kërkuar Elon Musk të krijojë një rrjet social në mënyrë që babai i tij, Presidenti në largim Donald Trump, të mund të bashkohet me të. Në një video në Instagram të titulluar “Ja se si Elon Musk mund të kursejë fjalën e lirë”, djali i madh i Trump bëri thirrje […]

Klinika e Radiologjisë shërbeu mbi 11 mijë pacientë me COVID-19


Klinika e Radiologjisë mbetet ndër klinikat më të ngarkuara në Kosovë. Vitin që lamë pas asaj iu shumëfishua puna, duke pranuar edhe pacientët me COVID-19. Klinika e Radiologjisë së bashku me Infektivën, Intensivën dhe Anestezionin, s’ i ndalën shërbimet për pacientët e prekur me virusin SARS-COV-2. Gjatë vitit të kaluar kjo klinikë ia doli që […]

Kërkesa të shumta për teste rapide – Metolli: 30% e të testuarve rezultojnë pozitiv


Numër i madh i qytetarëve të kryeqytetit kanë kërkuar që të kryejnë testet rapide në Qendrën e Mjekësisë Familjare në lagjen “Emshir”, raporton Ekonomia Online. Doktori Nezir Metolli tha se procesi i testimeve të shpejta përkundër kërkesave të mëdha po shkon mirë. “Në përgjithësi procesi i testimit rapid po shkon shumë mirë dhe në rregull. […]

Vazhdon largimi i mjekëve nga Kosova, shkak shihet politizimi i shëndetësisë


Edhe në vitin që kamë pas ka vazhduar trendi i kërkesave të mjekëve për marrjen e vërtetimeve për t’u larguar nga Kosova. Numri ishte më i vogël vitin e kaluar, sesa vitet e mëhershme, por arsye për këtë shihet pandemia. “Gjatë vitit 2020 kemi pasur 92 kolegë që kanë kërkuar vërtetimin që u duhet për […]

Flet drejtori i Klinikës Intensive: Presim konfirmimin e autoriteteve turke për dërgimin edhe të dy pacientëve tjerë


Dy pacientët të cilët morën lëndime të rënda trupore (djegie të sipërfaqes trupore) nga shpërthimi i bombolës së gazit në Ferizaj, mëngjesin e hershëm të së mërkurës janë dërguar për trajtim të mëtutjeshëm në Turqi, ndërsa pritet konfirmimi i autoriteteve turke për dërgimin edhe të dy pacientëve të tjerë, në mesin e tyre është edhe […]

SBASHK-u paralajmëron shtyrje të gjysmëvjetorit të dytë, Vetëm po të s’ plotësohen kërkesat e tyre


Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë të procesit mësimor është paraparë të fillojë më 18 janar 2021. Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, në një prononcim për Telegrafin, tha se që nga fillimi kishin mbështetur vendimin e  MASH-it për përfundimin para kohe të periudhës së parë të procesit mësimor dhe për fillimin e periudhës së dytë më […]

Bujqësia Rritet Në Kulmin e Krizës Së Shkaktuar Nga Pandemia Covid-19


Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia Covid-19 ka rezultuar fatale për një pjesë të madhe të aktiviteteve ekonomike në vend, por për disa sektorë ka sjellë mundësi dhe fitime. Frenimi i shpenzimeve për disa mallra dhe shërbime jo jetike e ka çuar cash-in në industrinë ushqimore dhe gjithë zinxhirit të saj. Përkundër zhvillimeve të përgjithshme […]

IN MEMORIAM- Veli Ahmetaj,ekonomisti që s’ do të shlyhet gjatë nga kujtesa- E përkujton;Liman Asallani, kryetar i Klubit të Afaristëve në Prizren


Që nga viti i parë i studimeve, 1977/78, pata rastin ta njihja Veli Ahmetajn që ishte atëherë në prag të diplomimit në Fakultetin Ekonomik në Prishtinë. Kontaktet tona dekadave të shkuara ishin me shumë profesionale ne asociacionet e Biznesit që vepronin në Kosove dhe në qytet. Përafrimi shoqëror e profesional dukuri  pas luftes kur fillimisht […]

Sindikata e Policisë akoma s’ka marrë përgjigje nga Qeveria për shtesat prej 100 euro


Nënkryetari i Sindikatës së Policisë, Shaban Tasholli, në një intervistë për Ekonomia Online ka kërkuar që çdo punonjës i Policisë të përfshihet në pakon prej 100 euro. Tutje, ai tha se policët që s’ kanë qenë në plan operativ u është kërkuar që mos të përfshihen në këtë pako. Megjithatë, Tasholli shtoi se akoma s’ […]

Vit jo i lehtë për infermierët në Kosovë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Viti 2020 u karakterizua më shumë të papritura të cilat lindën si pasojë e shfaqjes së koronavirusit. Pa dyshim se e tërë kjo ka qenë e vështirë për infermierët të cilët, ndonëse në vijën e parë të frontit së bashku me pjesën tjerët të stafit mjekësor, s’ i merrnin pagesat që […]

​Zjarrfikësit kundër Buxhetit 2021, letër publike institucioneve shtetërore


Zjarrfikësit e Kosovës kanë reaguar pasi konsiderojnë se janë anashkaluar nga planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021. Sindikata e Zjarrfikësve me këtë rast i është drejtuar me një letër publike të gjitha institucioneve shtetërore, përmes së cilës kërkon që të reflektojnë pozitivisht dhe zjarrfikësve t’ju epet prioritet ashtu siç e kanë edhe […]

Përfundon greva e Enlirat Durakut, arrihet marrëveshja për rritjen e pagesave


Pas 20 ditëve grevë, infermieri Enlirat Duraku ia ka arritur qëllimit për rritjen e pagesave. Ish-sekretari i Shoqatës së Infermierëve realizoi një grevë 20-ditore me qëllim të rritjes së pagesave ndaj punonjësve shëndetësor. Duraku, me anë të një postimi në Facebook, ka njoftuar se tashmë është arritur që njëra nga këto kërkesa të realizohet, e […]

Sipas psikologëve,COVID-19 po shihet si një kërcënim serioz për shëndetin mendor


Pandemia COVID-19 po përbën kërcënimin më të madh për shëndetin mendor që prej përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Sipas Dr. Adrian James, drejtor në Kolegjin e Psikiatërve në Mbretërinë e Bashkuar, një kombinim i sëmundjes me pasojat që ajo ka sjellë në ekonomi dhe shoqëri kanë një ndikim shumë të madh në rëndimin e […]

Dimri i Madh – specialistët kanë paralajmëruar se janari do të jetë muaji më i vështirë


Dimri, ndonëse erdhi me vonesë, po rezulton i ashpër, si për të kompensuar kohën që ia mori moti me diell. Po aq shpejt po përkeqësohen edhe zhvillimet në vend, duke paralajmëruar për muaj “të acartë”, deri sa dielli të fillojë të ngrohë sërish, për shqiptaret të mbyllur brenda kufijve e të izoluar si kurrë më […]

Infermierët anulojnë grevën me kushtin që t’iu dyfishohen pagesat


Infermierët, mamitë dhe profesionistët e tjerë shëndetësor kanë marrë vendim që ta pezullojnë grevën me kushtin që t’iu dyfishohen pagesat. Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti, u ka kërkuar grevistëve ta ndërpresin grevën pasi do të iu plotësohen kushtet. Tashmë kur është e sigurt se vendi do të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditëve, greva është […]

Sindikata e Policisë paralajmëron masa Po qe se Qeveria s’ i merr parasysh kërkesat e tyre


Sindikata e Policisë së Kosovës ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës realizimin e të drejtave për zyrtarët policorë të cilët kanë punuar dhe punojnë në kohë pandemie për parandalimin e COVID-19. Sipas një njoftimi për media, ata thonë se Po qe se pagesat e tyre s’ kryhen në këtë fund vit do të shikojnë mundësinë […]

Transporti i vaksinës që duhet të ruhet në temperaturë ultra të ftohtë


Transporti i vaksinës së parë kundër koronavirusit ka sjellë disa sfida të veçanta përderisa ajo duhet të ruhet në kushte ultra të ftohta. Transporti i vaksinës së kompanisë Pfizer ka bërë që të shtohet në masë të madhe kërkesa për akull të thatë. Akulli i thatë është formë e ngurtë e dioksidit të karbonit dhe […]

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj. Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të vitit […]

Në Shqipëri shumëfishohet kërkesa për qumështin e gomaricës, litri kushton 50 euro – në vendin ku paga mesatare është 400


Agjencia e lajmeve Associated Press, i ka kushtuar një artikull qumështit të gomaricës që shitet nga një femër në Shqipëri. Duke marrë parasysh vitaminat e shumtë që i ka dhe ndihmon në forcimin e sistemit imunitar të njeriut, çdo ditë e më shumë po rriten kërkesat për qumësht të gomaricës, transmeton Telegrafi. E një gjë […]

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara


Shkruan: Hisen Berisha PANDERSHMËRI MEDIALE Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra. Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e […]

QKUK lidhur me mungesën e oksigjenit nëpër spitale: Furnizimi po bëhet me kohë


Ovëve të fundit është raportuar për mungesë oksigjeni në disa spitale të Kosovës, për pacientët që po trajtohen me COVID-19. Përkundër kërkesave për oksigjen, Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës shprehet se furnizimi me oksigjen po bëhet me kohë, anipse numri i pacientëve po rritet. “Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës, njofton se për […]

Efekti Covid – Importet e Barnave Arrijnë Rekord, Po Përdoren Shumë Antibiotikë


Importet e barnave shënuan rritje të ndjeshme në tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin 2014. Sipas të dhënave të INSTAT, importi i produkteve farmaceutike në tetor arriti në vlerën e 2.7 miliardë lekëve, ose 22 milionë euro. Kjo shifër është 42% më e lartë sesa mesatarja mujore e […]

`Në garë` për presidentin


Partitë politike në Kosovë kanë shprehur qëndrimet e tyre sa i përket zgjedhjes së presidentit të ri të vendit. Pas dorëheqjes së ish-presidentit Hashim Thaçi, nga 5 nëntori detyrën e presidentes është duke e ushtruar kryeparlamentarja Vjosa Osmani, e cila s’ mund të qëndrojë në këtë pozitë më shumë se gjashtë muaj. Ndërkohë, partitë e […]

Hoti: Në Bruksel s’ shkojmë për t’i bërë favore Serbisë, kemi mbështetjen e SHBA


Javën e ardhshme më 10 dhjetor pritet të rifillojnë takimet ndërmjet shefave të delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë për dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. Këtë e konfirmoi të premten zëdhënësi Peter Stano. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, deklaroi se delegacioni i Prishtinës s’ shkon në Bruksel për t’i bërë favore Serbisë. “Ne dialogun […]

Britanisë po i mungojnë 50 miliardë funta në kartmonedha, askush s’ ka shpjegim


Një grup ligjvënësish në Britaninë e Madhe thanë të premten se deri në 50 miliardë funta, në para të gatshme “po mungonin” dhe kërkoi hetim nga banka e Anglisë, raporton CNN. Paratë janë “mbledhur diku, por Banka e Anglisë s’ e di se ku, nga kush ose për çfarë dhe s’ duket se është shumë […]

Shtohen kërkesat për qasje në dokumente zyrtare në Prizren, Haskuka i quan e pakuptimtë dhe sheh se “zgjedhjet janë pranë”


Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur e pakuptimtë kërkesat e shumta për qasje në dokumente publike të bëra së fundi. Sipas tij, një gjë e tillë ndodhë kur zgjedhjet janë pranë. “Si po duket zgjedhjet janë pranë! Vitin e kaluar, para shpalljes së zgjedhjeve në nivelin qendror, si qeverisje lokale u […]

Vajza e Gani Gecit e quan kriminel Kadri Veselin në Kuvend, e akuzon për vrasjet e pasluftës


Deputetja e LDK-së, Marigona Geci, në seancën për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike ka theksuar se s’ e voton ligjin, pasi ish-kreret e PDK-së janë të akuzuar per vrasjen e anëtarëve të LDK-së. Gecit pas kësaj deklarate i’u ndërpre fjala nga Arbërie Nagavci . “Dje me datën 3 dhjetor 2020 më erdhi në gmail kërkesa pë […]

Vajza deputete e Gani Gecit tërheq nënshkrimin për seancën e ‘rimëkëmbjes’


Deputetja nga radhët e LDK-së, Marigona Geci ka njoftuar se e ka tërhequr nënshkrimin e saj për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Deputetja Geci i ka dërguar letër kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani, sipas ë cilës ajo e tërheq nënshkrimin nga kërkesa për thirrjen e seancës së sotme pasi s’ […]

Gjykata bllokon konkursin e Policisë së Kosovës ndërsa refuzon kërkesën e ish-kryeshefes së IPK-së për masë të sigurisë


Gjykata e Prishtinës ka vendosur që të aprovojë njërën nga dy kërkesat të cilat kishte pranuar nga ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe nga ish-kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradie Kelmendi. Qalaj dhe Kelmendi kishin kërkuar nga Gjykata e Prishtinës që të ndalohen dy proceset e rekrutimit për drejtor të ri të […]

Gjykata bllokon konkursin e Policisë së Kosovës ndërsa refuzon padinë e ish-kryeshefes së IPK-së


Gjykata e Prishtinës ka vendosur që të aprovojë njërën nga dy kërkesat të cilat kishte pranuar nga ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj dhe nga ish-kryeshefja e Inspektoratit Policor të Kosovës, Miradie Kelmendi. Qalaj dhe Kelmendi kishin kërkuar nga Gjykata e Prishtinës që të ndalohen dy proceset e rekrutimit për drejtor të ri të […]

Gjykata pezullon konkursin për drejtor të Përgjithshëm të Policisë, thotë se vendimi i Qeverisë për shkarkimin e Qalajt është në kundërshtim me Ligjin e Punës (Foto)


Gjykata Themelore në Prishtinë ka marr vendim me të cilin ia ka ndaluar Qeverisë së Kosovës të vazhdoj ecuritë për zgjedhjen e drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Kosovës. Një vendim të tillë, gjykata e ka marrë pasi që ka aprovuar si të bazuar propozimin për caktim të masës së sigurisë që ishte propozuar nga […]

Berisha- Huduti, sërish para gjykatës nën akuzat për shtytje në veprat terroriste


Ikballe Berisha- Huduti, ka dalë sot para gjykatës për t`u përballur me aktakuzën e Prokurorisë Speciale, e cila e ngarkon atë me veprën penale shtytje në veprat terroriste. Prokurori i çështjes, Afrim Shefkiu tha se kërkesa për hudhjen e aktakuzës duhet të refuzohet. “Kërkesa për hudhjen e aktakuzës, duhet të refuzohet mbasi vet veprimet e […]

A ka mungesë të oksigjenit nëpër spitale? Flet ministri Zemaj


Spitali i Gjilanit dje me anë të një njoftimi ka bërë me dije se ky spital ka mungesë furnizimi me oksigjen, duke i bërë thirrje Ministrisë së Shëndetësisë për zgjidhjen e këtij problem. “Spitali i Përgjithshëm ka nevojë emergjente të furnizimit me oksigjen, duke shtuar se po bëhet përpjekje maksimale me Ministrinë e Shëndetësisë për […]

Arsyeja pse Britania u bë shteti i parë që e aprovoi vaksinën kundër COVID-19


Britania e Madhe u bë vendi i parë perëndimor që autorizoi një vaksinë kundër COVID-19, duke shënuar një moment kryesor në luftën globale kundër coronavirusit. Vaksinës Pfizer/BioNTech i është dhënë autorizimi emergjent nga rregullatorët britanikë dhe dozat e para pritet të arrijnë nga fillimi i javës së ardhshme. Britania ka qenë një nga vendet më […]

Në Prishtinë lejet ndërtimore po jepen pa rend


Faton Hoxha nga Shoqata e Ndërtimtarëve ka treguar se si po shkojnë ecuritë në Komunën e Prishtinës për pajisjen me lejet ndërtimore. Sipas tij ka raste kur lejet ndërtimore jepen pa rend. “Komuna e Prishtinës vitin e kaluar i ka lëshuar 1 milion e 63 metra katror leje ndërtimore. Më 2018 janë lëshuar leje për […]

Venecia kritikon socialistët për ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë


Një draft-opinion i Komisionit të Venecias i rrjedhur në median shqiptare mbrëmjen e të mërkurës mbart kritika të ashpra ndaj lëvizjes së socialistëve të kryeministrit Edi Rama në korrik për ndryshimin e kushtetutës dhe të kodit zgjedhor, një lëvizje për të cilën kritikët thonë se i jep Ramës një avantazh arithmetikor në zgjedhje. Komisioni i […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë valide […]

Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave


Në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë po raporton Gezime Pllana, drejtoreshë e Barnatores Qendrore në SHSKUK-së. Pllana para anëtarëve të komisionit, tha se kanë filluar përgatitjet pas muajit shkurt për furnizim me material, dhe se aprovimet i marrin nga bordi i ShSKUK-së. “Kërkesa ka qenë shumë e madhe edhe sot vazhdon […]

Ne s’ kemi vota për asnjë President tjetër Po qe se s’ është nga PDK-ja


Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj tha në një konferencë për media se tashmë kanë diskutuar për pozitën e presidentit të Kosovës. Hoxaj ka thënë s e pozita e presidentit t’i takojë Partisë Demokratike të Kosovës Po qe se kërkohen votat e kësaj partie. Më tej, ai ka thënë se s’ kanë […]

Prishtinë, linjat e Trafikut Urban me të cilat mund të udhëtoni falas


Komuna e Prishtinës më 30 nëntor doli me njoftimin se Trafiku Urban do jetë falas për muajin dhjetor, kjo si masë për të ndalur trafikun e madh dhe ndotjen e madhe të ajrit gjatë dimrit. Kërkesa që Trafiku Urban të jetë falas erdhi nga PDK, e cila kërkoi që këto linja të jenë falas për […]

​Infermierët kërkojnë nga Zemaj plotësimin e kërkesave të tyre


Sindikata e Infermierëve të Kosovës, vazhdon të kërkojë rritjen e pagesës së ndërrimeve të natës, pagesë të orëve shtesë dhe punës gjatë vikendeve, si dhe pagesë të rrezikshmërisë në punë. Këto kërkesa kjo sindikatë i adresoi përsëri te ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, nga i cili u pritën në takim mëngjesin e së mërkurës. Kryetari […]

Kushtetuesja sot pritet të vendos për Qeverinë Hoti


  Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me […]

Kushtetuesja sot pitet të vendos për Qeverinë Hoti


  Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me […]

Maqedonia e Veriut do të zgjasë për gjashtë muaj gjendjen e krizës


Qeveria e Maqedonisë së Veriut i ka kërkuar Kuvendit vazhdimin e gjendjes së krizës në këtë shtet edhe për gjashtë muaj, me qëllim të siç thuhet “përballjes sa më efikase me pandeminë dhe mbrojtjen e shëndetit të popullatës”. Qeveria vendimin e miratoi me kërkesë Komitetit Drejtues të Krizave, organ ky që po menaxhon me situatën […]

TENDERI 35 milionë/ 3 kompani s’ plotësuan kriteret e Bashkisë Sarandë për ndërtimin e tualeteve të Tregut Industrial


.Bashkia Sarandë ka zhvilluar tenderin për ndërtimin e tualeteve në Tregun Industrial, mungesa e të cilave ka qenë kërkesa e vetme e tregëtarëve në çdo fushatë elektorale.Në tenderin me fond limit 35 milionë lekë të vjetra janë paraqitir 4 kompani me këto oferta:1.ILIRIA/D me 33.702.000 lekë2.SAVRIKAL me 33.3782.000 lekë3.ASI-2A CO me 30.530.000 lekë4.2Z KONSTRUKSION me […]

Dënim me burg e gjobë ndaj ish-drejtorit të Gjimnazit në Malishevë 


  Izet Hoti, ish drejtori i gjimnazit “Hamdi Berisha” në Malishevë, u dënua me 8 muaj burgim dhe 1 mijë euro gjobë. Edhe herën e parë, i njëjti ishte dënuar me tetë muaj burg dhe 1 mijë euro gjobë për marrje ryshfeti. Sot, trupi gjykues i përbërë nga kryetari Shaqir Zika, bashkë me anëtarët Nikollë […]

Kontrata me Contour Global për termocentralin “Kosova e Re” shkon në Arbitrazh


Ministria e Ekonomisë ka njoftuar se ka pranuar njoftim nga ana nga Gjykata e Arbitrazhit Ndërkombëtar (International Centre for Settlement of Investment Disputes) dhe janë njoftuar për hapjen e kontestit me investitorin Contour Global. “Më datë 24.05.2020 ka qenë e paraparë që të bëhet Mbyllja Financiare e projektit Termocentrali “Kosova e Re”. Kjo s’ është […]

​Limaj: Pa Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin s’ do të kishte UÇK


Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka folur për procesin e tij gjyqësor në Hagë, para 15 vjetësh dhe proceset gjyqësore të EULEX-it, si dhe për zhvillimet në vend. “Pa këta njerëz, Thaçin, Krasniqin, Veselin, Selimin e të tjerët s’ do të kishte UÇK dhe pa UÇK s’ do të kishte liri”, ka thënë Limaj […]

Castropignano, një tjetër fshat italian që shet shtëpi me 1 euro |Revista Monitor


Bruno Sardella Ju prisni pak kohë për një shtëpi që thuajse ju jepet falas, dhe pastaj, ja tek ju shfaqen tre menjëherë. Po, rikthehen shtëpitë italiane që kushtojnë 1 euro – dhe këtë herë bëhet fjalë për një numër të madh shtëpish në rajonin jugor të Molise. Castropignano, një fshat, me një kështjellë të shkatërruar, […]

error: Content is protected !!