Panik në mes të qytetit, ndërtesa gjigande nis të lëkundet pa arsye


[ad_1] Moti ishte i bukur dhe toka e qetë… ndaj dhe lëkundja e një gradaçele në zemër të një qyteti në Kinë, shkaktoi panik tek mijëra persona që ndodheshin brenda e jashtë saj. ngjarja e pazakontë dukuri në qytetin e Shenzhen, në jug të Kinës. Sipas asaj që shkruan CNN, gadaçela 291 metra e lartë, […]

Pse ka mungesë të oksigjenit mjekësor?


[ad_1] Vështirësia në frymëmarrje është një nga simptomat më të rënda të sëmundjes COVID-19. Po të shikojmë fotografitë nga spitalet në Indi dhe anembanë botës, ku shihen njerëz që presin në radhë të gjata për të siguruar bombola të oksigjenit, atëherë kuptohet se furnizimet me oksigjen mjekësor s’ janë aspak të lehta kudo në botë. […]

Pse Covid-19 rriti makthet te njerëzit


[ad_1] Në kulmin e pandemisë, një fenomen i çuditshëm dukuri – njerëzit filluan të kenë ëndrra të çuditshme. Efekti duket të ketë qenë më i theksuar tek të prekurit nga virusi dhe në shtetet të cilat morën masa të rrepta të izolimit. Shqetësimet lidhur me izolimet, të dashurit dhe shëndetin personal, u ngatërruan me mendimet […]

Mikrobiologu Lul Raka “COVID 19: LUFTA E PADUKSHME”


[ad_1] PANDEMITË JANË RREGULL – JO PËRJASHTIMMikrobet janë pjesë e pandarë e jetës sonë. Në trupin tonë kemi 10 herë më shumë mikrobe sesa qeliza tonat. Nga certifikatat e tyre të lindjes, bakteret kanë moshë miliardëshe, ndërsa viruset nja 300 milionëshe. Janë këtu denbabaden shumë para nesh duke na rikujtuar se pandemitë kanë qenë dhe […]

Autoritetet shëndetësore të Kosovës pa fokus ndaj variantit të ri të COVID-19


[ad_1] Kosova s’ po arrin të mbikëqyrë apo të monitorojë raste të mundshme me variantin britanik të koronavirusit. Autoritetet shëndetësore në janar të këtij viti, kanë konfirmuar se varianti i ri është prezent në Kosovë. Sali Ahmeti, infektolog në Klinikën Infektive të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK), tha se testimet për rastet e […]

Mashtrimi i madh i kinezëve, fituan rreth tre milionë dollarë duke shitur ujë e kripë si vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Kina ka arrestuar drejtuesin e një bande që fitoi gati tre milionë dollarë duke shitur vaksina të rreme kundër coronavirusit, raportojnë mediat kineze. në të vërtetë dozat ishin të mbushura me ujë. Zyra e prokurorit të lartë të Kinës tha se Kong Mou dhe bashkëpunëtorët kanë mbushur 58 miijë shiringa me kripë dhe ujë […]

Kryeministri birtanik bën thirrje për traktat global për pandeminë


[ad_1] Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur […]

Ilaçi i prodhuar nga kjo bimë mund të jetë kura e ardhshme për trajtimin e Koronavirusit


[ad_1] Një ilaç antiviral me prejardhje nga bima e quajtur Thaspia mund të jetë shumë i efektshëm në trajtimin e koronavirusit – dhe gjithashtu mund të ndihmojë në luftën kundër pandemive të ardhshme, sipas studimit të ri në Mbretërinë e Bashkuar. Studiuesit në Universitetin e Nottinghamzbuluan se spektri i gjerë i antiviralit thapsigargin s’ është […]

Ekipi i OBSH-së në Wuhan thotë se kanë ‘gjetur prova’ se si filloi pandemia e koronavirusit


[ad_1] Një ekipi të specialistëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që hetojnë origjinën e coronavirusit në Wuhan u është dhënë qasje e pakufizuar në kërkimin e tyre për të zbuluar se si filloi pandemia. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ekipi duke u përpjekur të zbulojë se çfarë e shkaktoi coronavirusin – i cili […]

Ekipi i specialistëve të OBSH-së futen në laboratorin kryesor të viruseve në Wuhan, kërkojnë prejardhjen e koronavirusit


[ad_1] Ekipi i specialistëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë që kanë arritur në Wuhan për të hulumtuar prejardhjen e coronavirusit, kanë vizituar laboratorin kryesor për viruse në Wuhan, në kërkim të burimit të COVID-19. specialistët e OBSH-së i kaluan tri orë në Institutin e mirë ruajtur për virologji në Wuhan, që ishte qendra e teorive […]

Pse në Kinë ka mbi 1.2 miliard njerëz por ndajnë vetëm 100 mbiemra


[ad_1] Po qe se ndalon një person udhës në Kinë, ka shumë gjasa që mbiemri i tij të jetë Wang, Li, Zhang, Liu ose Chen. Kjo pasi këta janë pesë mbiemrat më të zakonshëm në Kinë – të përdorur nga më shumë se 433 milionë njerëz ose 30 për qind e popullsisë, bazuar në shifrat […]

Ekipi i OBSH-së fillon punën për hetimin e origjinës së koronavirusit në Wuhan


[ad_1] Një hetim i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) për sa i përket origjinës së COVID-19 po fillon sot me takime virtuale midis një ekipi shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe nikoqirëve të tyre kinezë në qytetin e Wuhan. Sipas BBC, përcjell Telegrafi, virusi u zbulua për herë të parë në Wuhan në fund të vitit […]

81 Ferma në Shqipëri Prodhojnë Produkte Tërësisht Bio


[ad_1] Fermerët shqiptarë do të kishin fitime më të larta po të kishin orientuar prodhimin drejt produkteve, Bio. Copëzimi i lartë i tokës, organizimi me ferma të vogla, klima e favorshme dhe diversiteti i kulturave bujqësore janë të përshtatshme për sasi të vogla prodhimi. Por këto sasi, Po qe se do të ishin Bio do […]

Ekipi i OBSH-së arrin në Wuhan të Kinës për të hetuar origjinën e COVID-19


[ad_1] Një ekip ndërkombëtar i shkencëtarëve i udhëhequr nga Organizata Botërore e Shëndetësisë mbërriti të enjten në qytetin qendror të Kinës, Wuhan për të hetuar origjinën e coronavirusit të ri që shkaktoi pandeminë, tha televizioni shtetëror. Sipas Reuters, përcjell Telegrafi, ekipi arriti vonë në mëngjes me një kompani ajrore nga Singapori dhe pritej të kalonte […]

Çfarë është kultura “996”, praktika shokuese e punës që dominon Kinën


[ad_1] Manualet më të pasura të Kinës në internet mendojnë se punonjësit e tyre duhet të punojnë më shumë. Jack Ma, biznesmeni i fuqishëm dhe së fundmi “i zhdukur” nga sytë mediatik, citon se orët e gjata të punës janë “një bekim i madh”. Mirëpo, çfarë është ajo që njihet masivisht si kultura e punës […]

Ekipi i OBSH-së pritet të shkojë në Kinë më 14 janar për të kryer hetime për origjinën e COVID-19


[ad_1] Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) mund të shkojë këtë javë në Kinë për ta hetuar origjinën e pandemisë COVID-19, njoftoi Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë. “Grupi i specialistëve të OBSH-së do të vizitojë Kinën më 14 janar për të kryer kërkime të përbashkëta shkencore me shkencëtarët kinezë për sa i përket […]

Qyteti kinez me 11 milionë banorë mbyllet në tentim për të parandaluar përhapjen e COVID-19


[ad_1] Kryeqendra dhe qyteti më i madh i provincës veriore të Kinës, Hebei, u ka ndaluar qytetarëve që të largohen nga sot, në tentim për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri, pasi që rastet ditore të infeksionit kanë arritur pikën më të lartë në pesë muaj, njofton Reuters. Hebei ka regjistruar 51 nga 52 […]

2020 nëpër fotografi, s’ ishte vetëm koronavirusi që shënoi këtë vit


[ad_1] Viti që lamë pas kishte filluar me zjarre të tmerrshme në Australi, që më pas filluan të përhapen në vende të ndryshme të botës, janë bërë gara të ashpra politike, por ishte pandemia e coronavirusit ajo që ndaloi të gjitha dukuritë tjera. Fillimisht shpërtheu në Wuhan të Kinës për t’u përhapur më pas në […]

Çfarë Dimë Për Variantin e Ri të Koronavirusit? – Faktet e Reja


[ad_1] Pak ditë pasi ka nisur vaksinimi kundër koronavirusit Sars-CoV-2, një variant i ri i tij, edhe më përhapës, ka shkaktuar alarm. Mbretëria e Bashkuar, ku edhe është zbuluar varianti i ri, ka vendosur masa të ashpra izolimi dhe ka lëshuar urdhra për qëndrim në shtëpi, ndërsa shumë vende të tjera i kanë ndaluar fluturimet prej atje. “Kur […]

Mbi 76 milionë raste me Covid-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i rasteve me coronavirusin e ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 76 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar 76 […]

Një ekip prej 10 shkencëtarëve do të udhëtojë në Wuhan, për të hetuar origjinën e koronavirusit


[ad_1] Një ekip prej 10 shkencëtarëve ndërkombëtarë do të udhëtojë në qytetin kinez, Wuhan muajin e ardhshëm, për të hetuar origjinën e coronavirusit, ka njoftuar Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Pekini ka hezituar që të pajtohet për një hetim të pavarur andaj kanë kaluar shumë muaj negociata me OBSH-në për të fituar qasje në qytet. […]

Prodhimi i vaksinës- rrëfimi i themeluesit të BioNtech


[ad_1] Agjencia e Ushqimit dhe Barnave në Shtetet e Bashkuara, ka dhënë autorizimin për përdorimin emergjent të vaksinës së Pfizer dhe BioNtech gjatë ditës së sotme, shkruan Business Insider. Dy dozat e vaksinës fillimisht kanë marrë autorizimin nga Shtetet e Bashkuara, edhe pse edhe vaksina e Moderna kundër coronavirusit sipas të gjitha gjasave do të […]

“Zgjatet” Mali Everest, kjo është shifra e re zyrtare e majës më të lartë në botë


[ad_1] Mali Everest, më i larti në botë, nga dita e sotme ka një lartësi të re zyrtare: 8848,46 m. Shifra e re u bë me dije pas matjeve të përbashkëta të qeverive të Nepalit dhe Kinës. Në këtë mënyrë, i jepet fund debateve mes dy vendeve, pasi Nepali thoshte se lartësia e Everestit është […]

Sonda kineze mbledh mostra në sipërfaqen e Hënës


[ad_1] Sonda kineze që ka marrë mostra nga sipërfaqja e Hënës është ankoruar me sukses në anijen kozmike që po bën rrotullime rreth Hënës, raportoi media shtetërore. Kapsula që barte gurë hënorë i është bashkuar anijes kozmike më 6 dhjetor, tha agjencia e lajmeve Xinhua, duke cituar Administratën Kombëtare të Kinës për Hapësirë. Sonda që […]

Kina përgatitet të fillojë një fushatë të gjerë vaksinimi


[ad_1] Kina po përgatitet të fillojë një fushatë të gjerë vaksinimi kundër koronavirusit. Agjencia e lajmeve Associated Press njoftoi se qeveritë provinciale në të tërë vendin po bëjnë kërkesat për vaksinat eksperimentale të koronavirusit, të prodhuara në vend, megjithëse zyrtarët shëndetësorë akoma s’ kanë thënë se sa të efektshme janë vaksinat dhe se si do […]

Alarmi i specialistit: Kina po mbledh ADN-në e botës për një arsye të tmerrshme!


[ad_1] Republika Popullore e Kinës po mbledh prej vitesh AND-në e njerëzve nëpër botë për një arsye të tmerrshme, thotë publicisti Gordon Chang. Me mbi 80 milionë profile shëndetësore të krijuara tashmë, Kina ka sipas tij, bazën më të madhe të të dhënave të ADN-së në mbarë globin dhe po vazhdon ta zgjerojë atë. Në […]

Kina bëhet vendi i dytë që vendos flamurin në Hënë


[ad_1] Kina ka vendosur flamurin e saj në Hënë, më shumë se 50 vjet pasi Shtetet e Bashkuara kanë bërë një gjë të tillë me flamurin e tyre. Fotografia nga Administrata e Kinës për Hapësirë ka shfaqur flamurin e kuq me pjesë yje në sipërfaqen hënore. Pamjet janë krijuar nga një kamerë pas përfundimit të […]

Isa Mustafa: Pres që Specialja t’i trajtojë edhe vrasjet ndaj zyrtarëve të LDK-së


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se marrëveshja e nënshkruar nga Avdullah Hoti në Washington duhet të zbatohet, pavarësisht se tani po ndërrohet administrata në SHBA. Në Rubikon të Klan Kosovës ai tha se do të ishte gabim fatal Vetëm po të sillemi ndryshe. “Jam i bindur që marrëveshja e nënshkruar në Washington […]

Bordi Mbikëqyrës i Facebook-ut merr në shqyrtim gjashtë rastet e para


[ad_1] Bordi mbikëqyrës i kompanisë Facebook ka njoftuar rastet e para që do të shqyrtojë për të përcaktuar Po qe se do të rrëzojë apo do të mbajë në fuqi vendimet e gjigantit të mediave sociale për të hequr postime të caktuara. Roli i bordit të krijuar në tetor, do të jetë vlerësimi i rasteve […]

Hipoteza e re: COVID u shfaq në verën e 2019, ja shteti që infektoi botën


[ad_1] Origjina e koronavirusit që po merr jetë çdo ditë në të gjithë botën ka thelluar edhe më tej marrëdhëniet e tensionuara mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kinës. Deri tani, Wuhan-i në Kinë është komentuar si origjina e Covid-19. Megjithatë, së fundmi, një grup studiuesish kinezë pretendojnë se koronavirusi e ka origjinën në […]

Shpërthen një virus tjetër në Kinë, infektohen mbi 50 mijë fëmijë


[ad_1] Një shpërthim i ri i norovirusit ka goditur provincën jugperëndimore Sichuan të Kinës, duke infektuar mbi 50 fëmijë. Siç raportoi Global Times, shpërthimi i fundit goditi një kopsht fëmijësh në qytetin Zigong në provincën Sichuan, ku fëmijët pësuan të vjella të shkaktuar nga një norovirus. Norovirusi është një virus shumë ngjitës që shkakton të […]

Kina thyen akullin: Xi Jinping uron Biden për fitoren, mesazhi i drejtpërdrejt ndaj SHBA


[ad_1] Presidenti kinez Xi Jinping i dërgoi një mesazh Presidentit të zgjedhur Biden të Mërkurën duke e uruar atë për fitoren e tij në zgjedhje. Lajmi konfirmohet nga agjencisë shtetërore të lajmeve Xinhua. Një urim i tillë shihet si i rëndësishëm. Ministria e Jashtme e Kinës i ofroi Biden një urim të vonuar dhe të […]

Qytetari i Prishtinës: Mungesa e kolektorëve – rrezik për shëndetin


[ad_1] Në një libër të ri, Papa Françesku për herë të parë i quan ujgurët myslimanë të Kinës një popull “të përndjekur”. Aktivistët e të drejtave të njeriut, për vite me rradhë kanë kërkuar që Papa të bëj një cilësim të tillë. “Unë shpesh mendoj për popujt e persekutuar: Rohingya, Ujgurët dhe Jazidët”, tha ai […]

Papa thotë se ujgurët në Kinë janë “të persekutuar”


[ad_1] Në një libër të ri, Papa Françesku për herë të parë i quan ujgurët myslimanë të Kinës një popull “të përndjekur”. Aktivistët e të drejtave të njeriut, për vite me rradhë kanë kërkuar që Papa të bëj një cilësim të tillë. “Unë shpesh mendoj për popujt e persekutuar: Rohingya, Ujgurët dhe Jazidët”, tha ai […]

Ekipi i Bidenit shpall emrat e të emëruarve për udhëheqjen e politikës së jashtme dhe të sigurisë kombëtare


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi […]

Ky është ekipi i Biden për politikën e jashtme dhe sigurinë kombëtare


[ad_1] Presidenti i zgjedhur në Shtetet e Bashkuara, Joe Biden, do të emërojë këshilltarin e tij të vjetër dhe diplomatin veteran, Anthony Blinken, si Sekretar të Shtetit, njoftoi ekipi i tranzicionit, më 23 nëntor. Në njoftim janë bërë të ditur edhe emra tjerë që do të zënë vend në administratën e ardhshme amerikane. Njoftimi konfirmoi […]

Numri i të prekurve nga COVID-19 në mbarë botën ka shkuar në mbi 59 milionë


[ad_1] Gjithsej 59.027.330 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqës së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Numri më i madh i të infektuarve është regjistruar në SHBA, me gjithsej 12.589.088 raste deri më tani, transmeton Anadolu Agency.Pas SHBA-së radhiten India (9.140.312) Brazili (6.071.401), […]

Antony Blinken pritet të emërohet Sekretar i Shtetit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden pritet të zgjedhë këshilltarin e tij dhe diplomatin veteran, Antony Blinken si Sekretar Shteti, kanë raportuar një mori mediash amerikane më 22 nëntor. Po qe se nominohet dhe konfirmohet nga Senati, Blinken do të ketë detyrë krijimin e një qasje të re të diplomacisë amerikane dhe bashkëpunimit global, […]

shtypja e lartë e gjakut Dhe Koronavirusi – Çfarë duhet të Dini


[ad_1] Njerëzit që vuajnë nga shtypja e lartë e gjakut, duhet të tregojnë shumë kujdes gjatë pandemisë së Koronvirusit. Këtë e kanë treguar shembujt e shumtë që vijnë nga Kina dhe Italia, dy prej vendeve më të goditura nga pandemia. Në rastin e Kinës, 25-50 përqind e njerëzve që shkuan në spital me simptoma të […]

Senatori republikan: SHBA dhe BE duhet të bashkëpunojnë për t’i bërë ballë Kinës


[ad_1] Kryetari i Komitetit për Marrëdhëniet me Jashtë të Senatit u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Evropës të rrisin bashkëpunimin për të trajtuar kërcënimet e paraqitura nga Kina. Senatori Jim Risch (republikan nga Idaho) shpalli një raport në të cilin përshkroi praktikat kineze që minojnë rendin ndërkombëtar pas Luftës së Dytë Botërore të vendosur […]

SHBA dhe BE duhet të bashkëpunojnë për t’i bërë ballë Kinës, thotë senatori amerikan


[ad_1] Kryetari i Komitetit të Senatit për Marrëdhëniet me Jashtë u bëri thirrje Shteteve të Bashkuara dhe Evropës të rrisin bashkëpunimin për të trajtuar kërcënimet e paraqitura nga Kina. Senatori Jim Risch (republikan nga Idaho) shpalli një raport në të cilin përshkroi praktikat kineze që minojnë rendin ndërkombëtar pas Luftës së Dytë Botërore të vendosur […]

Kina ndërton ashensorin më të lartë në botë


[ad_1] I ngritur më shumë se 300 metra lart në faqen e shkëmbit që frymëzoi peizazhin e filmit ‘Avatar’, ashensori më i lartë në botë në natyrë u bën turistëve të guximshëm të mbajnë frymën. Tre ashensorët në Parkun Pyjor Zhangjiajie të Kinës qendrore ngjiten në shkëmb në vetëm 88 sekonda, një ngritje e shpejtë […]

Macron: Amerika do ta kuptojë, Europa duhet të jetë e pavarur në mbrojtjen e vet


[ad_1] Presidenti francez Emmanuel Macron ka kritikuar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara dhe u ka bërë thirrje kombeve eropiane që të marrin përgjegjësi sovranisht për mbrojtjen e tyre, ashtu si Shtetet e Bashkuara dhe Kina. “duhet të them se Këshilli i Sigurimit s’ merr më vendime të dobishme”, tha ai në një intervistë […]

Armenia dhe Azerbejxhani i japin fund konfliktit 30-vjeçar, çfarë parasheh marrëveshja


[ad_1] Armenia, Azerbajxhani dhe Rusia nënshkruan një marrëveshje të martën e kaluar për t’i dhënë fund gjashtë javëve të luftimeve të ashpra në Nagorno-Karabakh, marrëveshje kjo të cilën kryeministri Armen Nikol Pashinyan, me anë të një postimi emocional në llogarinë e tij në Facebook, e përshkroi si “të padëshirueshme dhe të dhimbshme” Më 7 nëntor, […]

15 shtete formojnë bllokun më të madh tregtar në botë


[ad_1] Pesëmbëdhjetë vende kanë formuar bllokun më të madh tregtar në botë, duke mbuluar gati një të tretën e ekonomisë globale. Partneriteti Ekonomik Gjithëpërfshirës Rajonal (RCEP) përbëhet nga 10 vende të Azisë Juglindore, si dhe Koreja e Jugut, Kina, Japonia, Australia dhe Zelanda e Re. Pakti shihet si një zgjerim i ndikimit të Kinës në […]

Votuesit e Trump të dëshpëruar dhe revoltuar përballë fitores së Biden


[ad_1] Kur Joan Martin mësoi se Joe Biden ishte shpallur fitues i zgjedhjeve presidenciale, kjo infermiere në pension dhe mbështetëse e presidentit Donald Trump ishte thellësisht e tronditur. Për t’i dhënë vetes forcë, ajo mendoi se si shtëpia e saj e kaloi uraganin Katrina kur ai goditi qytetin e saj të lindjes Pikajni në Misisipi, […]

Joe Biden thellon fitoren, siguron edhe Arizonën


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i ShBA-së, Joe Biden e thelloi rezultatin e fitores dhe siguroi edhe shtetin e Arizonës, i cili ka 11 vota elektorale, pothuajse një javë pas 3 nëntorit. Me fitoren në Arizona, Biden siguron 290 vota elektorale, ndërsa presidenti Donald Trump 217. Sipas rregullave të ShBA-së, që një kandidat të zgjidhet president, […]

Rekord i ri ditor i të infektuarve nga koronavirusi në ShBA


[ad_1] Shtetet e Bashkuara arritën të mërkurën një rekord të ri të rasteve të infektimit me COVID-19 brenda një dite. Të dhënat e përpiluara nga “Projekti për Gjurmimin e COVID-it” tregojnë se mbi 144 mijë raste të reja u njoftuan në mbarë Shtetet e Bashkuara, duke ia kaluar rekordit prej 136 mijë personash, të regjistruar […]

Filozofia e Kafes Shqiptare – Një Histori që Vjen nga Kultura


[ad_1] Shqiptarët e dashurojnë kafenë. Meqë vij nga Rusia, e cila njihet për obsesionin ndaj çajit, (Rusia renditet e dyta pas Kinës në sasinë e çajit të konsumuar për person, madje ne rusët pijmë çaj, në kuptimin e plotë të fjalës, 10 herë në ditë.) Duke parë shqiptarët që shijojnë çdo gllënkë të ekspresit apo […]

Rezervat e uraniumit të pasuruar në Iran, 12 herë më të mëdha sesa është përcaktuar


[ad_1] Irani vazhdon të rrisë rezervat e uraniumit pak të pasuruar përtej kufizimeve të përcaktuara në marrëveshjen bërthamore, që ka nënshkruar Teherani me fuqitë botërorë, si dhe vazhdon ta pasurojë atë më shumë sesa i lejohet, ka thënë Agjencia Ndërkombëtare për Energji Atomike më 11 nëntor. Ky trup ka thënë se në raportin e tij […]

Abrëria shënon fitore minimale ndaj Besës


[ad_1] Shkencëtarët Ugur Shahin dhe Ozlem Tureç jetën e tyre e kanë dedikuar në fushën e onkologjisë dhe sëmundjeve infektive, si dhe kaluan shumë vite duke bërë kërkime të trajtimit të kancerit me imunoterapi. Por si shkak i pandemisë së coronavirusit, kërkimet  e kaluara të çiftit në fushën e kodit të modifikuar gjenetik në syrin […]

Rrugëtimi i çiftit turko-gjerman që zhvilloi vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Shkencëtarët Ugur Shahin dhe Ozlem Tureç jetën e tyre e kanë dedikuar në fushën e onkologjisë dhe sëmundjeve infektive, si dhe kaluan shumë vite duke bërë kërkime të trajtimit të kancerit me imunoterapi. Por si shkak i pandemisë së coronavirusit, kërkimet  e kaluara të çiftit në fushën e kodit të modifikuar gjenetik në syrin […]

Hong Kongu përjashton katër ligjvënës pro-demokracisë


[ad_1] Katër ligjvënës pro-demokracisë në Hong Kong janë përjashtuar pak kohë pasi organi vendimmarrës i Kinës miratoi një rezolutë që lejonte skualifikimin e ligjvënësve të cilët kishin mbështetur pavarësinë e qytetit. Masa po shihet si një përpjekje tjetër nga Kina për të kufizuar liritë e Hong Kongut. Ligjvënës të tjerë pro-demokracisë pritet të japin dorëheqje […]

“Izolim” shpallet fjala e vitit


[ad_1] “Izolim” është shpallur fjala e vitit 2020 nga Fjalori Collins, pasi rritjes së madhe të përdorimit të saj gjatë pandemisë. Kjo fjalë “përmbledh përvojën e përbashkët të miliarda personave”, ka thënë Collins. Leksikografët kanë regjistruar më shumë se 250,000 përdorime të fjalës “izolim” më 2020, për dallim nga vetëm 4,000 një vit më parë. […]

Shefi i OKB-së uron presidentin e zgjedhur të SHBA-së, Joe Biden


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, të hënën uroi, Joe Biden, për fitoren e presidencës së SHBA-së dhe popullin amerikan për një “ushtrim të demokracisë”. Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden dhe zëvëndëspresidentja e zgjedhur, Kamala Harris po vazhdojnë të marrin urime nga liderë të ndryshëm botërorë pavarësisht faktit se presidenti […]

Joe Biden dhe marrëdhëniet SHBA-Rusi


[ad_1] Presidentët amerikanë George W. Bush dhe Barack Obama, kur u zgjodhën për herë të parë, të dy menduan se mund të krijonin marrëdhënie pune me udhëheqësin rus Vladimir Putin dhe të përmirësonin në mënyrë dramatike marrëdhëniet SHBA-Rusi. Por vlerësimi i tyre për Presidentin Putin ndryshoi shpejt. Kur u pyet mbi përshtypjen e tij për […]

Ujë me Kanellë në Mëngjes për Shëndetin e Mirë të Organizmit


[ad_1] Me aromën dhe delikatesën e saj, kanella është një erëz fisnike me një rol të pazëvendësueshëm në kuzhinë dhe në trajtimet mjekësore apo ato të bukurisë. Kjo erëz në formën e pluhurit është përdorur gjerësisht në trajtimet kundër problemeve të udhëve të frymëmarrjes, organeve riprodhuese dhe tretjen. Uji me kanellë mund t’ju shoqërojë mjaft […]

Si do t’i duket botës, SHBA-ja e presidentit Joe Biden?


[ad_1] Nga Timothy Garton Ash Çfarë është më e mira, që mund të shpresojë bota nga Shtetet e Bashkuara, nën presidentin e ri Xho Bajden? Përgjigja ime:që SHBA do të jetë një nga vendet udhëheqëse në një rrjet post-hegjemonik të demokracive. Por jo udhëheqësja kryesore, dhe në kontrast të plotë me fillimin e këtij shekulli, […]

Emrat që mund të drejtojnë politikën e jashtme të Bidenit


[ad_1] Po kërkoni ndonjë shenjë se çfarë drejtimi mund të marrë politika e jashtme e presidentit të zgjedhur amerikan, Joe Biden? Provoni ta kujtoni kohën e katër vjetëve më parë, kur Biden ka punuar në Shtëpinë e Bardhë si nënpresident. Janë rreth 4,000 emërime politike që çdo administratë e re duhet t’i bëjë, në politikën […]

Si mund të duket presidenca e Bidenit?


[ad_1] Si kandidat për president, Joe Biden ka thënë se do të ndryshonte shumë nisma në politikën e jashtme të administratës Trump, të tilla si tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshje ndërkombëtare dhe ka thënë se do të punonte në riparimin e marrëdhënieve transatlantike, që sipas Biden, kanë qenë çelësi i stabilitetit në Evropë […]

Prezantuesi i CNN i gëzohet fitores së Biden, shpëthen në lot


[ad_1] Udhëheqës evropianë dhe ata të NATO-s përgëzuan kandidatin demokrat Joe Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale. Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e cilësoi ditë të shkëlqyeshme për Shtetet e Bashkuara dhe Evropën. ” Pjesëmarrja në numër rekord e votuesve, shprehu vullnetin e popullit amerikan për ndryshim. Ditë e shkëlqyeshme […]

Liderët evropian urojnë Presidentin e ri Biden


[ad_1] Udhëheqës evropianë dhe ata të NATO-s përgëzuan kandidatin demokrat Joe Biden për fitoren në zgjedhjet presidenciale. Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, e cilësoi ditë të shkëlqyeshme për Shtetet e Bashkuara dhe Evropën. ” Pjesëmarrja në numër rekord e votuesve, shprehu vullnetin e popullit amerikan për ndryshim. Ditë e shkëlqyeshme […]

Zgjedhjet presidenciale në Amerikë ndajnë Europën Qendrore


[ad_1] Donald Trump i ka kaluar katër vitet e fundit duke mbjellë përçarje në të gjithë globin. Njeriu që shpreson ta zëvendësojë atë si president i SHBA-së mund të sjellë pak a shumë të njëjtën gjë në Europën Qendrore. Një botë e shkatërruar nga virusi s’ mund ta largojë vëmendjen ndërsa SHBA-ja po i drejtohet […]

Mbi 46 milionë raste me COVID-19 në mbarë botën


[ad_1] Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka arritur në mbi 46 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë. Gjithsej 46 000 951 raste me virusin janë regjistruar deri më tani në mbarë botën, sipas faqes së internetit “Worldometer”, raporton ATSh. […]

Biden llogarit në histori si ndihmë për t’i fituar votat e shqiptaro-amerikanëve


[ad_1] Për një kohë të gjatë kauzat shqiptare e kanë gëzuar mbështetjen e dy partive në Shtetet e Bashkuara. Por, a mundet Biden të llogarisë në më shumë vota shqiptare sesa Trump falë historisë së demokratëve për Kosovën?   Kur Dua Lipa e bëri paraqitjen e saj si mysafire këtë muaj në një tubim online […]

Kina zgjeron flotën detare – GazetaBlic


[ad_1] Kina ka bërë të ditur se aeroplanmbajtësja e saj e dytë, Shandong, tashmë është bërë pjesë e flotës së saj detare. Televizioni shtetëror i Kinës publikoi një video, e cila tregon anijen luftarake, rreth 50 mijë tonë, duke lëshuar raketa. Ky zhvillim në ushtrinë e Kinës vjen në një moment shtimi […]

Tensionet me SHBA e Tajvanin, Kina sapo e mori këtë vendim


[ad_1] Kina ka bërë të ditur se aeroplanmbajtësja e saj e dytë, Shandong, tashmë është bërë pjesë e flotës së saj detare. Televizioni shtetëror i Kinës publikoi një video, e cila tregon anijen luftarake, rreth 50 mijë tonë, duke lëshuar raketa. Ky zhvillim në ushtrinë e Kinës vjen në një moment shtimi tensioni me Shtetet […]

O’Brien: Bota po ndahet midis shteteve demokratike dhe atyre autoritare


[ad_1] Këshilltari për Siguri Kombëtare i Shtëpisë së Bardhë, Robert O’Brien, thotë se gjeopolitika në botë po riformësohet me një ndarje midis shteteve demokratike dhe autoritare, ndërsa më shumë vende e kuptojnë kërcënimin e paraqitur nga Kina. “Unë mendoj se ajo që ne do të fillojmë të kemi është një ndarje në botë midis demokracive…dhe […]

Pompeo e quan qeverinë kineze “grabitqare”


[ad_1] Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, e quajti qeverinë komuniste të Kinës një “grabitqare”. Ai i bëri komentet në Shri Lankë ku autoriteteve u bëri thirrje për të qëndruar larg ndikimit të Kinës. Pompeo u angazhua edhe për fuqizimin e pranisë diplomatike amerikane në Maldive për t’iu kundërvënë superfuqisë aziatike – Kinës. Shri Lanka […]

Lajmet jo të vërteta për COVID-19


[ad_1] Çdo ditë e më shumë jemi duke u ekspozuar  ndaj një sasie të madhe informacionesh rreth COVID-19 në baza ditore. Jo të gjitha informacionet që ne i pranojmë janë të besueshme. Lajme të publikuara në media shfaqin pretendime se personat që kanë viatminë D në sasi të mjaftueshme në organizmin e tyre kanë më […]

​Pse Mossadi solli vaksinat kineze për koronavirus në Izrael?


[ad_1] ndërsa disa vende dhe kompani në të gjithë botën garojnë për të zhvilluar një vaksinë efektive antiCOVID-19, agjencia e inteligjencës e Izraelit, Mossad ka sjellë vaksinën koronavirus të zhvilluar nga Kina në vendin e Lindjes së Mesme javët e fundit për studim. Gara për vaksinën koronavirus ka filluar disa muaj më parë, por gjithsesi […]

Pompeo në Indi për bisedime mbi “kërcënimet” e Kinës


[ad_1] Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, mbërriti në Nju Delhi të hënën, si pjesë e një turneu në katër vende aziatike. Diskutimet e Pompeos do të përqendrohen në “kërcënimet” e paraqitura nga Kina. Pompeo do të zhvillojë takime të nivelit të lartë, pas një rritjeje të tensioneve midis Indisë dhe Kinës. Dy demokracitë më […]

Trump dhe Biden përplasen për COVID-19, racën, taksat…


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, dhe ish-zëvendëspresidenti Joe Biden mbajtën debatin e fundit, në më pak se dy javë përpara zgjedhjeve të 3 nëntorit. Trump, i cili qëndron prapa në shumicën e sondazheve të opinionit, e mbrojti trajtimin e tij të pandemisë së koronavirusit, e cila ishte tema kryesore e debatit. Trump […]

Debati i dytë presidencial, beteja për votuesit e pavendosur


[ad_1] Presidenti republikan Donald Trump dhe rivali i tij demokrat Joe Biden përballen në debatin e dytë të enjten, 12 ditë para zgjedhjeve të 3 nëntorit. Dy kandidatët, të dy në të 70-tat, ndërprenë disa herë njeri-tjetrin gjatë debatit të parë në fund të shtatorit që u cilësua si debati më i keq në historinë […]

6 media kineze në Amerikë do të përcaktohen si “misione të huaja”


[ad_1] Sekretari i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Departamenti i Shtetit do t’i përcaktojë operacionet e gjashtë kompanive kineze të medias në SHBA si “misione të huaja”. Zoti Pompeo tha gjithashtu gjatë një konference shtypi në Departamentin e Shtetit se të premten Shtetet e Bashkuara do të fillojnë një dialog mbi Kinën me […]

“Gjërat do ndryshojnë 3 ditë para Krishtlindjes”, parashikoi koronavirusin dhe infektimin e Trump, britanikja Adams thotë se çfarë na pret në fundvit


[ad_1] Në muajin shkurt të këtij viti, Jessica Adams e transformoi krejtësisht mënyrën e vet të të jetuarit. Fshiu gjithë çfarë kishte në agjendë, braktisi shtëpinë në Londër dhe u zhvendos në Tazmani ku jeton sot me dy qentë e saj. “E dija se çfarë po vinte”, thotë ajo. “Ndoqa këshillën që i dhashë vetes […]

Kina zëvendëson Rusinë si investitori më i madh në Mal të Zi


[ad_1] Banka Qendrore e Malit të Zi njoftoi se Kina investoi 70 milionë euro në vend në gjysmën e parë të vitit 2020, kryesisht në kompani malazeze dhe pasuri të paluajtshme.   Kina është bërë investitori më i madh në Malin e Zi me 70 milionë euro në investime të drejtpërdrejta në gjysmën e parë […]

Numri i të infektuarve me COVID-19 në botë kalon 40 milionë


[ad_1] Numri global i rasteve të konfirmuara me koronavirus kaloi të hënën 40 milionë. Të dhënat e Universitetit Johns Hopkins bazohen në raportimin zyrtar të vendeve veç e veç. Sipas tyre, numri i përgjithshëm i viktimave është mbi 1.1 milion, ndërsa i të shëruave mbi 27.5 milionë. specialistët, megjithatë, besojnë se numri i vërtetë i […]

Evropa drejt euros digjitale


[ad_1] Derisa pandemia e koronavirusit po ndikon me shpejtësi te njerëzit që gjithnjë e më pak të përdorin para të gatshme, por edhe qeveritë me nervozizëm po vëzhgojnë rritjen e kriptovalutave, siç është Bitcoin ose Libra e paralajmëruar nga Facebook-u, edhe bankat qendrore në të gjithë botën po zhvillojnë versione virtuale të parave të tyre. […]

Qyteza e pasur me njerëz të varfër


[ad_1] Qyteti i Ballshit u ndërtua në funksion të Uzinës së Përpunimit të Thelluar të Naftës. Punimet për këtë uzinë nisën në vitin 1971 dhe u deshën plot 7 vite për t’i përfunduar dhe për të nisur puna për përpunimin e naftës. “Rreth 800 punonjës të kësaj uzine, s’ kanë marrë pagat e gati dy […]

Mbi 8 milionë infektime nga koronavirusi


[ad_1] Rastet e përditshme të COVID-19 kanë arritur nivele rekord në të tërë botën, veçanërisht në Evropë dhe kontinentin amerikan, tha Organizata Botërore e Shëndetësisë të premten. Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha gjatë një konference për shtyp në Gjenevë se një numër rekord rastesh u raportuan në secilën prej katër ditëve […]

Arritja e imunitetit të turmës me anë të ekspozimit ndaj COVID-19, “joetike”


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë po paralajmëron kundër ndjekjes së një strategjie të imunitetit të turmës për të ndaluar pandeminë e koronavirusit, duke e quajtur idenë joetike. Në një konferencë për shtyp në Gjenevë të hënën, Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se zyrtarët shëndetësorë duhet të përpiqen ta realizojnë […]

Nëntë Mitet mbi Covid-19, që Vështirë se do Zhduken Ndonjëherë


[ad_1] ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj tjetër epidemie: dezinformacioni. Kjo “infodemi” është po aq e dëmshme sa vetë Covid-19, pasi i ka nxitur njerëzit të minimizojnë egërsinë e sëmundjes, dhe të injorojnë këshillat e autoriteteve, në favor të trajtimeve apo […]

Trump: E munda virusin


[ad_1] Më shumë se një javë pasi rezultoi pozitiv me koronavirus, Presidenti i amerikan Donald Trump tha të dielën se ishte “në gjendje shumë të mirë” dhe tha se s’ po merrte më asnjë ilaç. “Unë e munda këtë virus të çmendur dhe të tmerrshëm të Kinës”, tha zoti Trump në një intervistë telefonike në […]

Ky vend bllokon aplikacionin TikTok


[ad_1] Pakistani njoftoi se ka bllokuar aplikacionin TikTok, i cili është në pronësi të Kinës, për shkak të dështimit në filtrimin e përmbajtjes “jo të moralshme dhe të turpshme”. Ndalimi vjen pas “ankesave nga segmente të ndryshme të shoqërisë”, tha Autoriteti i Telekomunikacionit në Pakistan (PTA) më 9 tetor. TikTok ishte paralajmëruar më parë që […]

“Mutacioni i koronavirusit s’ do të ndikojë mbi vaksinën e mundshme”


[ad_1] “Studiuesit tanë kanë kryer një eksperiment që tregon se vaksinat e zhvilluara me një lloj më të vjetër të virusit duhet të funksionojnë akoma kundër llojit G”, tha studimi i agjencinë australiane të shkencës. Ankara- Studiuesit në Australi njoftuan sot se çdo mutacion i mëtejshëm i koronavirusit të ri (COVID-19) në forma të reja s’ […]

A do të ndikojë mutacioni i koronavirusit te vaksina?


[ad_1] Studiuesit në Australi njoftuan sot se çdo mutacion i mëtejshëm i koronavirusit të ri (COVID-19) në forma të reja s’ do të ndikojë në vaksinën e mundshme për trajtimin e tij. Studimi i bërë nga Organizata e Kërkimit Shkencor dhe Industrial e Komonuelthit (CSIRO) thotë se “lloji G” i SARS-CoV-2 është aktualisht lloji më […]

Mbi 36 milionë raste me Coivd-19 në botë


[ad_1] Numri i të prekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në mbarë botën ka tejkaluar shifrën 36 milionë, sipas faqes së internetit “Worldometer”. Sipas faqes së internetit “Worldometer”, e cila përpilon të dhënat në lidhje me pandeminë, deri më tani në mbarë botën janë regjistruar gjithsej 36.052.573 raste me Covid-19. Numri më i madh i […]

10% e popullsisë globale mund të jetë infektuar me coronavirus


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë vlerësoi se rreth 10 për qind e popullsisë globale është infektuar me coronavirus, ndërsa shumica e njerëzve mbeten të cenueshëm ndaj sëmundjes që e shkakton ai, COVID-19. Mike Ryan, i cili udhëheq ekipin e emergjencave pranë OBSH-së, tha se pandemia “s’ po shuhet”. Shpërthimet e sëmundjes janë në rritje sidomos […]

Kryeministrja e Finlandës përfaqëson Suedinë në Samitin e BE-së


[ad_1] Kryeministrja e Finlandës Sanna Marin do të përfaqësojë Suedinë në Samitin e BE-së, ngaqë homologu i saj nga Suedia Stefan Löfven s’ mund të marrë pjesë për shkak të varrimit të nënës së tij. Kryeministri suedez Stefan Löfven do të humbasë takimin e Këshillit Evropian të kësaj jave për të marrë pjesë në varrimin […]

Debati i parë Trump-Biden, dominuan ofendimet dhe akuzat


[ad_1] Presidenti Donald Trump ktheu debatin e parë me rivalin demokrat Joe Biden në një katastrofë kaotike. Të dy kandidatët për president të SHBA-së disktuan për 90 minuta lidhur me tema të ndryshme nga ekonomia, shëndetësia e deri te grupet supremaciste. Presidenti Trump s’ priti shumë dhe sa filloi debati i kërkoi Bidenit të ‘mbyllte […]

Trump dhe Biden do të mbajnë debatin e parë presidencial


[ad_1] Kandidatët presidencial në Shtetet e Bashkuara, demokrati Joe Biden dhe presidenti, Donald Trump, do të zhvillojnë debatin e parë televiziv, nga tre debatet sa pritet të mbahen deri në mbajtjen e zgjedhjeve më 3 nëntor. Debati 90-minutësh televiziv Trump-Biden, i cili fillon në 3:00 të mëngjesit, më 30 shtator, dhe do të moderohet nga […]

1 milionë vdekje – OBSH: Virusi mund të goditet!


[ad_1] Tashmë është zyrtare: pandemia e koronavirusit ka marrë mbi një milionë jetë njerëzish nëpër botë, e konfirmuar kjo nga universiteti prestigjioz John Hopkins. Sipas të njëjtit institucion, vdekjet në SHBA, Indi e Brazil përbëjnë gati gjysmën e totalit. Per me teper, ekspertë theksojnë se ndonëse kjo shifër mund të duket frikësuese, të dhënat e […]

Ëndrrat e Agim Bahtirit për Mitrovicën e zhvilluar


[ad_1] Nga diaspora Agim Bahtiri erdhi me premtimin që Mitrovicën do ta bënte një komunë ku do lulëzonte ekonomia dhe do të ulej papunësia. Njeriu që pakkush e besonte që do kishte sukses arriti që në zgjedhjet e vitit 2013 të mundte pushtetin e PDK-së dhe të vinte në krye me një frymë tjetër të […]

Përplasje SHBA-Kinë-Rusi në Kombet e Bashkuara


[ad_1] Përplasjet në rritje midis Shteteve të Bashkuara nga njëra anë dhe Kinës e Rusisë nga ana tjetër u shfaqën hapur të enjten në periferitë e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, duke kërcënuar të hedhin hije mbi bashkëpunimin ndërkombëtar lidhur me koronavirusin. Asambleja e këtij viti është mbajtur në internet për shkak të pandemisë dhe […]

Prodhues të makinave padisin Qeverinë e SHBA-së për taksat ndaj Kinës


[ad_1] Prodhues të mëdhenj makinash janë duke paditur Qeverinë e Shteteve të Bashkuara për taksat e importit që ka vendosur mbi pjesët kineze. Tesla është bërë firma e fundit e automjeteve që i kundërshton detyrimet doganore, të paraqitura nga administrata e presidentit Donald Trump, dhe kërkon rimbursime. SHBA-ja dhe Kina kanë vendosur taksa kufitare mbi […]

Në OKB, Donald Trump fajëson Kinën për coronavirusin


[ad_1] ndërsa përballet me pandeminë brenda vendit, Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump u bëri thirrje Kombeve të Bashkuara “të vënë Kinën para përgjegjësisë për veprimet e saj”, duke fajësuar Pekinin për përhapjen globale të COVID-19-ës. Në një fjalim para Asamblesë së 75-të OKB-së, President Trump u bëri jehonë shumë prej temave të fushatës […]

Kina dënon me 18 vjet burgim manjatin që kritikoi presidentin Xi


[ad_1] Kina ka dënuar manjatin e patundshmërisë, Ren Zhiqian, njëherësh kritikun e presidentit kinez, Xi Jinping, me 18 vjet burgim për korrupsion. Ren, ish-udhëheqës i grupit shtetëror të patundshmërisë, Huayuan, është gjobitur edhe me 618,000 dollarë, sipas vendimit të Gjykatës së Pekinit. Gjykata ka shpallur Ren fajtor për “korrupsion, ryshfet, përvetësim të fondeve publike dhe […]

SHBA-të në prag të regjistrimit të 200,000 viktimave nga COVID-19


[ad_1] Shtetet e Bashkuara i janë afruar regjistrimit të 200,000 vdekjeve me koronavirus, ndërkohë që presidenti amerikan, Donald Trump ka pretenduar se më e keqja ka kaluar për amerikanët. Mesatarisht rreth 800 amerikanë janë duke vdekur brenda një dite si pasojë e këtij virusi, ndonëse kjo shifër ka rënë nga 2,800 vdekje sa regjistroheshin në […]

Lulekina Shqiptare dhe Surprizat e Fuqisë Medicinale


[ad_1] Ka një emër të çuditshëm. Njihet si kokoçeli, ose si lule ciani ose gjerësisht si lulekine. Lulekina është shumë e njohur edhe në Shqipëri, madje kohët e fundit ka nisur të kultivohet edhe nga ago-përpunues, të cilët operojnë në tregun e bimëve medicinale. Zakonisht në fusha shoqëron thekrën, tërshërën dhe grurin. Gjendet në zonat […]

error: Content is protected !!