Përse rrobat kirurgjike janë me ngjyrë të gjelbër ose të kaltër?


Ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit të vet, mund të dekoncentrojë kirurgët të cilët përqendrohen te pacienti në të vërtetë, ngjyra e bardhë, për shkak të intensitetit që ka, mund të shpërqendrojë kirurgët të cilët pikërisht përqendrohen në ngjyrën e kuqe të gjakut, transmeton Telegrafi. Efekt i ngjashëm shfaqet me rastin e ekspozimit të […]

7 punët me nivelet më të larta stresuese


Presioni kohor, aksionet e kujdesit të lartë shëndetësor ose sfidat e tjera ndërvepruese mund të shtojnë stres në përgjegjësitë ndaj punës. Kirurgët kanë profesionin pothuajse më të vështirë për shkak të lëvizjeve të gjata dhe orëve të paparashikueshme të cilat e bëjnë këtë punë mjaft stresuese, ndërkohë që presioni rritet te ta derisa duhet menduar […]

Shpërthimi në Ferizaj, tre të lënduar në mjekim intensiv


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani ka bërë të ditur se deri më tani kanë pranuar 15 të lënduar nga shpërthimi që dukuri në Ferizaj. Lenjani gjatë konferencës së përbashkët për medie me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj njoftoi se tre persona janë në kujdesin intensiv, ndërsa edhe 10 të […]

Kirurgët plastikë tregojnë Vetëm po të mbajtja e maskës i deformon veshët


Pas shumë pyetjeve Vetëm po të mbajtja e vazhdueshme e maskës do të bëjë që veshët të riformohen me kalimin e kohës, një grup kirurgësh plastikë izraelitë vendosën të e qartësojnë këtë çështje. Ndonëse maska mund t’i irritojë veshët dhe të shkaktojë shqetësime, ajo s’ do të shkaktojë një ndryshim të përhershëm të pozicionit të […]

Operacioni që sfidoi mjekësinë, si duken pas 16 vitesh binjaket siameze (Foto)


Në Dhjetor 2001, u zhvillua një operacion i rrezikshëm në Birmingham për të ndarë binjakët siamez tre muajsh, Sanchia dhe Eman Moëatt. Ata e filluan jetën në fokusin e plotë të mediave botërore, por çfarë bëjnë sot motrat 19-vjeçare që sfiduan shanset mjekësore? Në fund të procedurës së përpiktë prej 16 orësh, dy vajzat e […]

Klinika Digjitale ju mundëson të konsultoheni online me kirurgun e njohur shqiptar për sëmundje të zemrës


Klinika Digjitale i mundëson Dr. Kristo Papës, mjekut të njohur nga Anglia, t’u shërbejë pacientëve në vendlindje dhe ta plotësojë mungesën e krijuar pas largimit të tij nga atdheu. Dr. Kristo Papa jeton dhe vepron në Londër, Angli. Duke iu falënderuar Klinikës Digjitale, ai ka mundësi të shërbej pacientët edhe në Kosovë, Shqipëri, Maqedoni dhe […]

Masat mbrojtëse të COVID-19 gjithashtu do t’ju mbrojnë nga ftohjet, gripi


Të njëjtat masa paraprake të marra për të shmangur COVID-19 gjithashtu do të ndihmojnë në mbrojtjen nga ftohjet dhe gripi. ndërsa autoritetet shëndetësore përgatiten për një sezon të ftohtë dhe gripin që do të përkojë me COVID-19, specialistët po inkurajojnë publikun që të vazhdojë të praktikojë higjienë të mirë të duarve, distancim fizik dhe vendosjen […]

Britania e Madhe shton një simptomë të re në listën zyrtare të COVID-19


Britania e Madhe ka shtuar edhe një simptomë të re në listën e COVID-19. Humbja e ndjenjës së erës ose shijes i është shtuar listës zyrtare të simptomave të koronavirusit në Mbretërinë e Bashkuar, tha të hënën Departamenti i Shëndetit dhe Kujdesit Social, raporton Cnn. Një deklaratë e qeverisë thoshte “nga sot të gjithë individët nevojitet […]

Dr. Safet Beqiri – 1955-2020 – Biografia


Përshtati: Dr.Salih Krasniqi Lindi më 22 Maj 1955 në Koshare-Ferizaj. Shkollën fillore dhe gjimnazin e përfundoi në Koshare dhe Ferizaj. Diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Prishtinë më 1978. Punësohet në SHSH në Ferizaj. Specializimin nga lëmi i Kirurgjisë Torakale e përfundoi në Beograd në vitin 1984. Prej vitit 1984 deri më 1988 punoi në […]

Dr.Gani Bajraktari: Të lumtë (bravo) Dr.Arbër Morina për futjen e kësaj metode për herë të parë në Kosovë


Shkruan: Dr.Gani Bajraktari – Kardiolog OPINION DY FJALE PER KIRURGJINE METABOLIKE TEK DIABETIKET Të nderuar kolegë dhe studentë, Të dashur pacientë, Duke qenë se sot më janë drejtuar në rrjetet sociale dhe në telefonata shumë kolegë, studentë dhe pacientë, të hutuar lidhur me publikimin e risisë shkencore të aplikuar në Kosovë (kirurgjisë metabolike tek diabetikët) […]

Ligji (problematik) i Pagave vazhdon edhe në 2020


Burimi: Gazeta Blic Kuvendi i Republikës së Kosovës më 2 shkurt 2019 kishte miratuar Ligjin për Paga, i cili u mundësonte rritjen e pagave të mbi 70 për qind të punonjësve në sektorin publik, por ky Ligj nuk po e gjen dot rehatinë, e 2020 do të përballet përsëri me ligjin problematik, shkruan GazetaBlic. Ky […]

Kirurgët vazhdojnë t’a braktisin QKUK-në – kësaj here dy përnjëherë


Burimi: Gazeta Shneta Dy kardiokirurgë kanë dhënë dorëheqje nga Klinika e Kardiokirurgjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Kardiokirurgët Dr. Raif Çavolli dhe Dr. Arbër Kutllovci, kanë dhënë dorëheqje përfundimisht nga klinika më 27 dhjetor, shkruan Gazeta Shneta. Gazeta Shneta ka mësuar nga burime brenda klinikës se Çavolli dhe Kutllovci kanë lënë punën për shkak […]

Zyra Qendrore e FSSHK-së vërteton përmes fotove grevën por jo plotësisht


Në një email që ka arritur në emailin e Gazetës Shëndeti nga Zyra Qendrore e FSSHK-së argumentohet përmes fotografive greva e mbajtur në QKUK, Spitalin Rajonal të Gjakovës, QKMF Mitrovicë, Spitalin Rajonal të Vushtrrisë, QKMF-Gjakovë. Mirëpo kundër kësaj shumë portale në Kosovë njoftuan se Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës.  Nga shumë mjekë […]

Kirurgët, mamitë dhe infermierët nuk i bashkohen grevës


Mëdyshje për grevën tetorëshe, madje refuzim të saj pati edhe në shëndetësi. Jo të gjitha klinikat e Qendrës Klinike, Universitare të Kosovës (QKUK) i janë përgjigjur grevës së thirrur nga Federata e Shëndetësisë e Kosovës. Kirurgët, Sindikata e Mamive dhe e Infermierëve dolën kategorikisht kundër grevës së thirrur nga Federata, shkruan sot gazeta “Zëri” përcjell […]

A është respektuar greva, flet kryetari i Sindikatës


Nga sot sektori i shëndetësisë dhe ai i arsimit kanë filluar grevën në shenjë pakënaqësie për pezullimin e Ligjit për Pagat nga Gjykata Kushtetuese e Kosovës. Edhe pse Federata e Sindikatave të Shëndetësisë së Kosovës ka njoftuar se sektori i shëndetësisë do të hyjë sot në grevë 8 orëshe, por kirurgët kosovar nuk  po e […]

Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë


Dr.Arbër Morina: Kirurgët nuk janë në grevë Kirurgu dr.Arbër Morina përmes një postimi në profilin e tij në Facebook ka njoftuar se Kolegjiumi Profesional i Kirurgëve ka marrur vendim të njëzëshëm që Kirurgët nuk janë në grevë! Ai e përfundon postimin e tij reagues se puna vazhdohet normalisht! Shih edhe: Kirurgët ishin të parët që e […]

Kirurgët ishin të parët që e kuptuan mashtrimin e madh që po bëhej me ligjin e pagave


Kirurgët mbajtën grevë 2 muaj, pikërisht sepse e kuptuan mashtrimin që po bëhej dhe paralajmëruan qysh atëherë se pagat nuk do të rriten por fatkeqësisht nuk e kishin përkrahjen e kolegëve tjerë mjek, poashtu edhe sindikata nuk e përkrahte grevën e tyre përkundrazi kundër kirurgëve përdoreshin të gjitha mekanizmat e mundshëm shtetëror dhe institucional por të […]

Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti!


Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti Kirurgët jamë mbreti dhe mbretresha e mjekësisë.  Kirurgët janë pasuri kombëtare e një shteti. Me punën e tyre që e realizojnë, Kirurgët ia kursejnë shtetit me miliona euro.  Çdo operacion ka rëndësinë e vet dhe normalisht çdo Kirurg është i përgatitur maksimalisht që t’a kryejë çdo operacion me […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

Ja kush ishte njëri nga kirurgët e parë torakal në Kosovë


Burimi: Profili në FB i Dr.Salih Krasniqit VAZHDIM 4. PLEJADA E KIRURGËVE TË PËRGJITHSHËM –ABDOMINAL TË KLINIKËS SË KIRURGJISË QË NGA THEMELIMI I FAKULTETIT TË MJEKËSISË 1969 DERI MË SOT Lista e kirurgeve te kirurgjise se pergjithshme sipas moshes qe nga themelimi i Fakultetit te Mjekesise 1969 e deri me sot. Vazhojmë me kirurgun e […]

Ja kush ishte Kirurgu i parë shqiptar në Prizren


Burimi: Profili në FB i Dr.Salih Krasniqit PLEJADA E KIRURGËVE TË PËRGJITHSHËM –ABDOMINAL TË KLINIKËS SË KIRURGJISË QË NGA THEMELIMI I FAKULTETIT TË MJEKËSISË 1969 DERI MË SOT Lista e kirurgeve te kirurgjise se pergjithshme sipas moshes qe nga themelimi i Fakultetit te Mjekesise 1969 e deri me sot. Vazhojmë me kirurgun e tretë shqiptar […]

Alarmante: Kirurgët po e braktisin QKUK-në


Në emailin e Gazetës Shëndeti kanë arritur disa emaile ku disa pacientë ankohen se janë detyruar që të largohen nga Klinika sepse Kirurgu Dr.Besnik Bicaj që e realizon procedurën (Gazeta ka mësuar se procedura quhet ERCP) ka dhënë dorëheqje.  Në letër tutje thuhet se jemi në gjendje shumë të rëndë shëndetësore dhe jemi zverdhur tërësisht […]

Riza Binishi – Biografia


Riza Binishi lindi në Gjakovë me 26 tetor 1938, shkollën fillore e kreu ne vendlindje kurse Gjimnazin në Prishtinë. Riza Binishi ishte njëri nga Kirurget e parë të Kosovës dhe doktor i shkencave të mjekësisë. Pas kryerjes së fakultetit, filloi punën në Spitalin Rajonal ‘’Isa Grezda’’ të Gjakovës. Magjistraturën e kreu më 1976, ndërsa doktoraturën […]

Kirurgu ferizajas Imri Vishi me sukses kryen një operacion të veçantë në kushtet që ofron Spitali i Ferizajt


Ditë më parë një ekip mjekësor nga Spitali i Ferizajt, i kryesuar nga kirurgu dr. Imri Vishi, ka kryer me sukses një intervenim kirurgjikal në regjionin e abdomenit.Bazuar në praktikat mjekësore të deritanishme dhe kushtet që ofron Spitali i Ferizajt, ky intervenim po vlerësohet si tepër i veçantë.Suksesi i tij, është vlerësuar sot edhe nga […]

Akademiku me 400 punime, kumtesa dhe ligjërime shkencore në të gjitha revistat me renome botërore


Më datën 17 09.2007 morëm lajmin e hidhur se në Ohio të Amerikës, pushoi së rrahuri zemra e të ndriturit, shkencëtarit, fisnikut dhe atdhetarit të devotshëm Akademik Prof. dr. Musa A. Haxhiu. Musa Haxhiu u lind me 15 mars 1939 në Pejë. Shkollën fillore dhe gjimnazin i kreu në vendlindje. Diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë […]

Grupi i Kirurgëve kryejnë operacionin e parë të ndarë në disa faza


Ky rast është i pari në botë. Bëhet një operacion i cili ndahet në disa faza. Ndodhi në Padova që një pjesë e mëlçisë e dhuruar nga dikush u rigjenerua vetëm për 17 ditë, pasi u transplantua së bashku me mëlçinë e sëmurë, e cila pastaj u hoq nga videolaparoskopia raporton Gazeta Shëndeti. Protagonisti i […]

Dr.Besnik Bicaj: Kanceri i zorrëve dhe trajtimi në Kosovë


  Kanceri është sëmundje që prek organe të ndryshme të trupit. Kirurgu abdominal është mjeku që është i thirrur për të trajtuar në mënyrë kirurgjikale llojet e kancereve që përfshijnë zonën e barkut. Në këtë zonë kanceret më të shpeshta janë kanceri i lukthit, kanceri i zorrës së trashë dhe zorrës dymbëdhjetëgishtore, kanceri i pankreasit […]

Duda Balje: do të doja të bëhesha Kirurge


Deputetja e Parlamentit të Kosovës, Duda Balje, ka shprehur një prej dëshirave të saj të hershme. E pyetur në një emision në TopChannel se çfarë do të ndryshonte nëse do të kthehej pas në kohë, ajo është përgjigjur se do të donte të bëhej kirurge. Ky është edhe një pasion i hershëm, me sa duket, […]

10 profesionet më të paguara në botë


1.Mjekët, kirurgët, Dentistët Mjekët janë më të paguarit në këtë listë. Mjekët anestezist kanë një pagë mesatare vjetore prej 235,070 dollaësh, të ndjekur nga kirurgët, të cilët fitojnë 233.150 dollarë. Obstetërit dhe gjinekologët janë mjekët e tretë me pagat më të lartë me një mesatare vjetore rreth 212,570 dollarë dhe ortodontët fitojnë 196,270 dollarë viti. […]

Doktor Hatim Baxhaku, kirurgu më i kërkuar në rajon!


Shkruan: Muharrem Qafleshi Ndonjë herë nuk janë ilaçet që shërojnë. Një fjalë e ngrohtë, një buzëqeshje, një shtrëngim duarsh, një përqafim i japin pacientit fuqinë dhe dëshirën për ta përballuar sëmundjen. Por mbi të gjitha besimi dhe bindja e pacientit në profesionalizmin e mjekut. I tillë është dr. Hatim Baxhaku, kirurg tani më i njohur […]

Ja cili Kirurg u pensionua!


Me anë të një postimi në Facebook Dr.Arta Zeka shihet me kolegët e saj në një fotografi ku kanë dalur së bashku me rastin e pensionimit të Kirurgut Dr. Sadik Llullaku.  Dr.Arta ndër të tjera e falenderon Dr.Sadikun për këshillat profesionale të cilat thotë se gjithmonë do të jenë të mirëseardhura. Për fund i uron […]

Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë


Profesionet më të ndërlikuara dhe më të vështira në botë sipas një studimi të Universitetit amerikan Miami (University of Miami), janë: 1.KIRURGËT 2.PILOTËT 3.REPORTERËT E LUFTËS dhe GAZETARËT …… 9.USHTARAKËT 10.PUNONJËSIT E ARSIMIT (mësuesit, arsimtarët, profesorët…) …… 15.PROKURORËT, GJYQËTARËT, HETUESIT, POLICËT,… ….. 19.POLITIKANËT Burimi: Asllan Bajrami

Kirurgët: Grevë deri në fund


Dr. Morina: Nuk arritëm ndonjë marrëveshje me ministrin. Janë bërë 7 javë të grevës së  kirurgëve të  Qendrës Klinike Univeristare të Kosovës.  Dje u zhvillua një takim midis  përfaqësuesve të grevistëve  dhe ministrit të  Shëndetësisë, Uran Ismaili, mirëpo nuk u arrit ndonjë marrëveshje.  Në një intervistë për RTV21 kirurgu Arbër Morina , thotë se nuk […]

Burnout Sindromi te Kirurgët e Përgjithshëm të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës


Shkruan: Dr. Preveza Abrashi – Kirurge Fragmente nga nje punim I imi I prezentuar per pasojat e renda ne shendet te kirurgeve te cilet jane te obliguar ne orare te stergjata te punes dhe stress kontinual BURNOUT  SINDROMI  TE  KIRURGET e PERGJITHSHEM të  QENDRES KLINIKE  UNIVERSITARE  të KOSOVES Ky është një studim inicial për Burnout […]

Sa është i rrezikuar Kirurgu nga sëmundjet vdekjeprurëse gjatë punës së tij?


Kirurgu gjatë punës së tij përballet me shumë rreziqe të ndryshme. Nëse një Kirurg realizon 4 operacione në ditë 3% e ka rrezikun për çdo operacion të merr Hepatitin B ose C që është vdekjeprurës  Kur kjo përqindje shumëzohet 4×3=12 atëherë del  se përqindja e mundësisë për infektim është 12% nga Hepatiti B ose C, […]

Greva e Kirurgëve vazhdon


Gazeta Shneta sot dha edhe një lajm të rremë kinse është ndërprerë Greva e Kirurgëve. Gazeta Shëndeti përmes burimeve të saj ka mësuar se Greva e Kirurgëve vazhdon edhe përkundër dezinformatave të Gazetës Shneta. Këto burime thanë për Gazetën Shëndeti se Kirurgët janë më të fortë se kurrë dhe nuk e kanë ndërmend t’a ndalin grevën deri në […]

Kirurgët konfirmojnë largimin kolektiv nga Sindikata


Gazeta Shëndeti përmes burimeve të saj ka mësuar se Kirurgët përmes një deklarate publike kanë konfirmuar largimin kolektiv nga Sindikata. Ata përmes kësaj deklarate kanë shprehur publikisht pakënaqësitë e tyre ndaj Sindikatës përkatësisht ndaj përfaqësuesit të Sindikatës Blerim Syla duke shprehur mosbesimin e tyre ndaj tij dhe Sindikatës në tërësi që siq shkruhet në deklaratë, […]

Pacientja e falenderon publikisht Kirurgun Dr.Enver Fekaj


Pacientja Remzije Bajrami e falenderon publikisht përmes profilit të saj në Facebook me një shkrim të saj ku tregon për suksesin e operacionit dhe ndihmën e madhe para, gjatë dhe pas operacionit që e ka bërë Kirurgu Dr.Enver Fekaj.  Ajo në shkrimin e saj thotë se nga duart e arta të doktor Enverit unë u […]

Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës


Kirurgët meritojnë përkrahje të plotë në realizimin e kërkesës së tyre për rritje të rrogës Çdokush nga ju ose nga familjarët e juaj një ditë do të keni nevojë për Kirurg. Kirurgu sot është thellësisht i nënvlerësuar me pagën jodinjitoze që e merr. Puna e një Kirurgu nuk krahasohet me asnjë profesion tjetër. Respekt për […]

Deputetët s’mund t’i bindin kirurgët për ndërprerjen e grevës


Edhe pas tri orë diskutimesh në një takim të mbajtur ndërmjet Këshillit Grevist dhe deputetëve të Komisionit për Shëndetësi, nuk është arritur ujdia për ndërprerjen e grevës nga kirurgët Deputetët e Komisionit për Shëndetësi të Kuvendit të Kosovës, Besa Baftiu, Haxhi Avdyli, Fatmire Mulhaxha-Kollqaku dhe Bekim Haxhiu, kanë diskutuar me kirurgët grevist për kërkesat e […]

Përse nuk duhet vlerësuar Kirurgët vetëm për nga numri i operacioneve?


Shkruan : Dr.Enver Fekaj 1. Rrallehere kirurget kane pasur hapesire mediatike per te shpjeguar ne menyre kompetente punen e tyre, veshtiresite, brengat dhe aspektin e sofistikuar te asaj qe quhet kirurgji  2. Puna e kirurgut nuk eshte vetem operacioni. Ajo shtrihet ne shume dimensione tjera: pergatitja e pacientit ne fazen preoperatore, faze kjo qe mund […]

Mbi 20 orë në sallën e operacionit


  Kjo foto e cila po bën bujë në rrjetet sociale, është e një kirurgu kinez të cilin e kishte zënë gjumi në sallën e operacionit. Emri i tij është Shan Bjing, ai brenda kësaj dite i kishte bërë gjashtë ndërhyrje kirurgjike pa ndërprerë duke i kaluar mbi 20 orë në sallën e operacionit, në […]

Greva e Kirurgëve nuk ka të bëj aspak me politikë


Greva e Kirurgëve nuk ka të bëj aspak me politikë. Kirurgët janë të interesuar për dinjitetin e tyre. Kirurgët kërkojnë vlerësim ashtu si e meritojnë.  Gazeta Shëndeti ka mësuar nga disa burime që Greva e Kirurgëve nuk e ka as edhe një nuancë të vetme politike.  Qëllimet dhe kërkesat e tyre janë të drejta dhe […]

Ekskluzive: Një pjesë e Kirurgjisë Vaskulare i bashkangjiten Grevës së Kirurgëve


Mbështetja për Grevën e Kirurgëve po zgjerohet çdo ditë e më shumë. Gazeta Shëndeti nga burimet e saj ka siguruar një dokument përmes të cilit konfirmohet se një pjesë e Kirurgëve Vaskularë iu kanë bashkangjitur Grevës. Greva e Kirurgëve po vazhdon dhe po zgjerohet e cila është duke u mbajtur që nga 17 dhjetori i […]

Video:Kirurgu sakrifikon dhembjen e tij për dhembjen tuaj


Puna e Kirurgut është punë e cila duhet të vlerësohet maksimalisht.  Nuk ka pagë që është e barasvlefshme me punën e Kirurgut.  Kirurgu shpëton jetë, ndërkohë që jeta nuk ka çmim.  Paga e Kirurgut duhet të jetë e dinjitetshme në mënyrë që Kirurgu t’a kryej punën e tij pa brengën e një njeriu të thyer […]

Video: Ja çfarë pune madhështore bëjnë Kirurgët!


  Çfarë i motivon këta dy Kirurgë që në  pamjet e videos shihen që janë larë e stërlarë nga gjaku i pacientit. Asgjë tjetër pos pasionit për të shpëtuar një jetë.  Ky është profesioni fisnik dhe i rëndësishëm i të qenurit Mjek ose Kirurg. Kjo është mënyra se si mund të ju shpëtojnë edhe juve […]

Kirurgu Shqiptar kryen ndërhyrjen e rrallë kirurgjike


“Kemi dëgjuar për transplantin e organeve të brendshme, por jo për transplant kockash”. Kështu shkruanin gazetat gjermane kur doktori me origjinë shqiptare, Arjan Mullahi, kreu për herë të parë këtë ndërhyrje në Spitalin e Shën Jozefit, në Gjermani. Së fundmi ai ka kryer transplantin e kockës tek një zonjë shqiptare, Resmije Senka, nga Kuçova, operacion […]

Kirurgu Shqiptar që bëri 13 mijë operacione në Gjermani


  Me një përvojë prej 18 vjetësh, me 13 mijë operacione të kryera, doktori kosovar Halil Krasniqi po shpëton jetët e pacientëve me sëmundje vaskulare në Gjermani. Djaloshi nga Peja që në moshën tetëvjeçare ëndërronte të bëhej human, andaj zgjodhi profesionin e mjekut dhe arriti që në një shtet të huaj si Gjermania të vendoset […]

Dr. Shiroka, Kirurg me përmasa europiane dhe botërore


  Eshte kenaqesi i madhe qe sot ne te kujtojme disa nga intelektualet e shquar te kombit tone, te cilet studiuan, punuan ne Austri dhe u kthyen ne vendin e tyre ne Shqiperi. Keta njerez te shquar preferuan varferine dhe kushtet e keqija ne pune qe tashme dihen ne vendin e tyre dhe qe moren […]

Dr. Osman JONUZI, babai i Kirurgjisë dhe Gjinekologjisë Shqiptare, themeluesi i spitalit të Tiranës 1920


Prof. Dr. Flamur TARTARI Duke marrë shkas nga përurimi i spitalit të ri kirurgjikal, në Tiranë, nga ana e kryeministrit të Shqipërisë, zotit Edi Rama, unë si kirurg i vjetër prej 52-vitesh, e kam të drejtën morale të them disa fjalë, për historikun e spitalit të Tiranës, të cilët i kam shkruar në disa libra […]

“Jeta si Kirurg i trurit”, Petrela sjell në shqip rrëfimet e Henri Marsh


Nuk e gjen aspak vështire që të shkruajë për dështimet, mëdyshjet, frikën e gjithfarë ndjesish të tjera që ka provuar sa herë është gjendur në sallën e operacionit. Madje, nuk përpiqet dhe as tenton t’i mbulojë ato me sa e sa raste suksesi që ka shënuar ndër vite. Me stilin e tij narrativ, etik, realistë […]

Dr.Arbër Morina:Kirurgët kërkojnë që të vlerësohet pozita e tyre e të ketë rregullim të koeficientit


Kirurgu i përgjithshëm në QKUK, Arbër Morina, ka folur për rastin që ndodhi në Emergjencë, ku një i moshuar i cili kishte shkuar për të kërkuar ndihmë mjekësore ka mbetur duke u përpëlitur në karriget e korridorit. Sot SHSKUK-ja përmes një njoftimi për media ka treguar se atij i është ofruar ndihma, këtë e konfirmoi […]

Vazhdon greva e Kirurgëve në QKUK


    Ende është duke vazhduar greva e kirurgëve në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Përfaqësuesi i Kolegjiumit të kirurgëve, Arbër Morina në një prononcim për Telegrafin ka thënë se greva do të vazhdojë dhe nuk do të ndërpritet deri sa institucionet vendimmarrëse të Kosovës t’i plotësojnë kërkesat e tyre raporton Gazeta Shëndeti. Morina […]

Video: Sakrifica mbinjerëzore e Kirurgut gjatë luftës


Se Kirurgu është dhe mbetet shtyllë e fuqishme e profesionit mjekësor para, gjatë dhe pas luftës e dëshmon edhe video e mëposhtme ku shihet Kirurgu Fadil Beka i cili jep kontributin e tij madhështor gjatë luftës, duke i ndihmuar popullit dhe Ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.  Ai në këtë video shihet edhe duke e […]

Pacientja falenderon pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare


Pacientja Abetare Sylejmani-Musliu përmes një postimi në profilin e saj në Facebook ka falenderuar pa masë Kirurgun Naser Plakollin dhe ekipën kujdestare. Ajo në postimin e saj shkruan se Dr.Naser Plakolli dhe ekipa kujdestare më ndihmuan që të kapërcej një sfidë shumë të rëndësishme që m’a bënë dhe me këtë të filloj një faqe të […]

Kirurgu shqiptar zbulon instrumentin e veçantë i cili do të përdoret në tërë botën


Dr. Halil Krasniqi Ky zbulim mundeson trajtimin e semundjeve te damarëve të gjakut në tërë trupin drejtim të zemrës dhe të këmbës pa prerje apo punktim te dyfisht Emri Dr. Dr. Halil Krasniqi është i njohur në shkencën dhe mjekësi internacionale. Me 15000 Operacione në lami të kirurgjis dhe intevencionit, është nder mjekët me pervoj […]

Zyrtarizohet Kolegji i Kirurgëve të Kosovës


Që nga dita e sotme Kolegji i Kirurgëve të Kosovës është zyrtarizuar duke u regjistruar dhe certifikuar. Udhëheqës i këtij Kolegji të Kirurgëve është zgjedhur Prof.Dr.Rifat Latifi. Kështu ka shkruar dhe postuar në profilin e tij në Facebook,  dokumentin përkatës Kirurgu Skender Zatriqi. Për më shumë shikoni postimin e tij  Postimi i Dr.Skender Zatriqit Prej […]

Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës


  Kirurgu shqiptar ndër 100 Kirurgët më të mirë të botës Shefi i Neurokirurgjisë në qendrën spitalore universitare “Nënë Tereza”, profesor Mentor Petrela, zgjidhet ndër 100 kirurgët më të mirë të botës. Revista shkencore, vite më parë, ka njoftuar profesor Petrelën se vendin bosh në akademinë e ekselencës do ta zinte neurokirurgu shqiptar, pas vdekjes […]

Manipulimi me shifra i Blerim Sylës


Manipulimi me shifra i Blerim Sylës i cili aktualisht është Kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë duket se nuk është asgjë tjetër pos një “tentativë përpëlitëse” për t’i “dëmtuar” Kirurgët të cilët po qëndrojnë stoikisht ndaj kërkesës për rritje të pagës përkundër presioneve, kërcënimeve dhe veprimeve tjera dashakeqe të personave të ndryshëm që sipas Kirurgëve […]

24 vite shkollim për t’u bërë Kirurg por paga më e vogël se e një pastruesi


Arbër Morinës, iu deshën rreth 24 vjet për ta arritur gradën e kirurgut të përgjithshëm. Shumë mund e sakrifica thotë t’i ketë bërë për të zënë një vend pune në nivelin terciar të shëndetësisë në QKUK, ku, me gjithë mëditje, rroga e tij arrin pak mbi 600 euro. Por, të punësuarit e një institucioni tjetër […]

Kërkesat minimaliste të Kirurgëve!


Shkruan: Isa  Haxhiu,  urolog,  QKUK Kërkesat  minimaliste  të Kirurgëve ! “Kirurgët kanë jetën tonë në duart e tyre, por shumica prej nesh  dinë më shumë për njerëzit që ua  prejnë  flokët, sesa  për  mjekët që i prejnë trupat tanë.”Michelle  Crouch ( gazetar) Por, çfarë  është  një  kirurg? Kirurgun e  definojnë  si   një  mjek  i […]