Lenjani: Efektet anësore të vaksinës mund të zgjasin deri në 12 orë, të sëmurët të konsultohen para vaksinimit


Drejtori i Klinikës Emergjente, Basri Lenjani, tha se pandemia e ka penguar shërbimin emergjent, posaqë aty trajton pacientët me lëndime nga më të ndryshmet. Ai në një intervistë për Ekonomia Online tha se Klinika Emergjente iu ka dhënë prioritet të gjitha rasteve, si: goditjet në tru, zemër, gjendjeve aksidentale etj. Mes tjerash, Lenjani shtoi se […]

Lenjani: Emergjenca e ngarkuar, mbi 70% e rasteve mund të trajtohen në nivelin parësor e dytësor


Klinika Emergjente në QKUK është e ngarkuar pasi përveç rasteve emergjente që pranohen, trajtohet pacientë që vijnë edhe nga klinikat tjera duke përfshirë edhe ata me Covid-19, raporton Ekonomia Online. Drejtori i kësaj klinike, Basri Lenjani tha se brenda 24 orëve kërkojnë ndihmë emergjente deri në 300 raste, ndërsa që kanë vetëm 22 shtretër më […]

Katër vdekje në 24 orët e fundit nga COVID-19


Brenda 24 orëve në Kosovë kanë ndërruar jetë katër persona si pasojë e infeksionit me COVID-19, thuhet në raportin e Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike. Në nivel vendi janë regjistruar edhe 281 raste të reja të infektimit me SARS-CoV-2, përderisa janë shëruar 97 persona të tjerë. “Brenda 24 orëve janë raportuar katër raste të vdekjes […]

Rritet numri i viktimave nga koronavirusi, katër të vdekur në 24 orët e fundit


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike, ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve te fundit, kanë humbur jetën katër persona të prekur me COVID-19, shkruan Gazeta Blic. Në njoftimin e IKSHPK-së, thuhet se 281 persona të rinj janë infektuar me COVID-19, teksa 97 pacientë kanë gjetur shërimin. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 150 raste, […]

Drejtori i Emergjencës kërkon vëmendje edhe për sëmundjet akute, thotë se po shkaktojnë më shumë vdekje se COVID-19


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani, në takimin e sotëm në ShSKUK, kërkoi nga krerët e shtetit por edhe nga ushtrues – drejtori i ShSKUK-së, Valbon Kraniqi, që të mos merren vetëm me raste me COVID-19 por edhe me sëmundjet akute. Sipas tij, statistikat tregojnë se më shumë të vdekur […]

Skenderaj, komuna ku dënohesh Po qe se hedh bërllok


Dikur ndër komunat më të varfra të vendit, Skenderaj ka nisur rrugëtimin për t’u shndërruar një qytet ku jeta e njerëzve lehtësohet nga qeverisja dhe investimet komunale. Komuna e Skenderajt është e para që i ka bërë gati dokumentet për planifikim hapësinor (siç është plani zhvillimor komunal dhe harta zonale) dhe komuna e vetme të […]

Deputeti i VV-së shërohet nga COVID-19


Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të përhapjes […]

Në kohë pandemie, qytetarët po përballen edhe me gripin sezonal


Në kohën e pandemisë së koronavirusit të ri, që shkakton sëmundjen COVID-19, tashmë kanë filluar të shpërfaqen edhe simptoma të infektimeve me virusin sezonal, të cilat janë të ngjashme me koronavirusin. Dallimi mes këtyre viruseve, sipas profesionistëve shëndetësorë, është se koronavirusi i ri është më i ashpër se viruset sezonale, pikërisht për shkak të përhapjes […]

Skandaloze: Në Klinikën Emergjente po paraqiten pacientë pa udhëzim dhe atë kohë pa kohë


Burimi: Gazeta Skandal Klinika Emergjente po mbingarkohen çdo ditë nga pacientë të cilët nuk kanë udhëzim për Emergjencë. Këta pacientë madje kërcënojnë infermierët dhe mjekët dhe sillen në mënyrë tepër të keqe. Shumë ankesa kanë arritur në inboxin tonë për këto raste dhe këto janë mjaftë shqetësuese sepse mjekët dhe infermierët po keqtrajtohen nga pacientët […]

Skandaloze: Pacientët me infeksione urinare po udhëzohen në Emergjencë (te Urologu ose Kirurgu)


Faqja në Facebook “Udhëzime pa kritere” ka postuar sot një shkrim të gjatë për një dukuri të çuditshme në të cilën tregohet hollësisht për pacientët me infeksione urinare që po udhëzohen në Emergjencë. Për më shumë lexoni postimin e plotë të faqes “Udhëzime pa kritere”. Postimi i plotë i faqes “Udhëzime pa kritere” Skandaloze: Pacientët […]

Skandaloze: Nëse të dhemb barku(kolikë abdominale) mjekët në Kosovë të udhëzojnë menjëherë te Kirurgu Abdominal për operacion


Shkruan: Guxim Maloku Burimi:MedicusOnline A e dini se në Kosovë kohët e fundit është bërë praktikë tepër e gabuar nga ana e Mjekut të Përgjithshëm dhe Familjar(pjesa më e madhe e tyre) për kolikën abdominale (dhimbjes së barkut)  rreth trajtimit të saj dhe udhëzimit te Gastroenterologu apo Kirurgu Abdominal.  Në shumicën e herave mjekët e përgjithshëm […]

Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente nuk i triazhojnë rastet e dhomës Ortopedike dhe Kirurgjike


Mbi 30 ankesa kanë arritur në emailin e Gazetës Shëndeti nga dërgues dhe dërguese të ndryshëm/ndryshme ku tregohet mjaftë qartë që edhe pse Mjekët Emergjentë paguhen nga buxheti i Kosovës për triazhimin e rasteve Ortopedike dhe Kirurgjike ata në fakt nuk e kryejnë fare këtë punë por këtë punë ua ngarkojnë padrejtësisht Ortopedëve dhe Kirurgëve […]

Skandaloze: Mjekët e Klinikës Emergjente kujdestarojnë 12 orë por paguhen për 24 orë


Skandalet nuk kanë të ndalur në Klinikën Emergjente. Në redaksinë tonë kanë arritur informacione të cilat paraqesin skandalin e rradhës në këtë klinikë ku mjekët kujdestarojnë 12 orë por në fletore të kujdestarive e shkruajnë 24 orë pra 12 orë paguhen më shumë edhe pse nuk punojnë fare 12 orë tjera por marrin pare duke […]

Skandaloze: Në Emergjencën e QKUK-së hapen raporte për kontrollë pa udhëzimin e mjekut


Në emailën e Gazetës Shëndeti kanë arritur shumë emaile nga dërgues të ndryshëm ku shumë persona ankohen se në Emergjencën e QKUK-së po hapen raporte për kontrollë dhe ekzaminime pa udhëzimin e mjekut. Kjo gjë sipas tyre bie ndesh fuqishëm me ligjin duke ditur se Klinika Emergjente hyn në kategorinë e institucioneve shëndetësore terciare dhe […]

Mbingarkohet Klinika Emergjente


Mbingarkohet Klinika Emergjente, 260 raste për 24 orë Klinika Emergjente e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) ka qenë e mbingarkuar në 24 orët e fundit.  Sipas statistikave  të kësaj klinike, 260 pacientë kanë kërkuar ndihmë mjekësore. 56 raste kanë marrë shërbime mjekësore në dhomën e reanimimit (dhoma e kujdesit të avancuar emergjent). 58 raste […]

Historia e një foto që ndryshoi botën


Në vitin 1987 National Geographic  e cilësoi këtë foto si një ndër fotot e shekullit. Këtu shihet Dr. Zbigniew Religa pas një operacioni 23 orësh dhe në këndin në të djathtë është infermierja të cilën e kishte zënë gjumi. Gjate periudhës Janar-Dhjetor 2018 Klinika Emergjente ka kryer afro 60,000 shërbime. Mjekët dhe infermierët heronjët tonë […]

Lenjani: Pacienti i moshuar është trajtuar denjësisht


    Lidhur me rastin e mbrëmshëm në QKUK, ku u publikua videoja e një të moshuari që rënkonte në hapësirat e kësaj klinike, ka folur drejtori i Klinikës Emergjente Basri Lenjani. Basri Lenjani ka thënë se pacienti në fjalë që është pranuar në këtë klinikë, ka marrë trajtimet e nevojshme.   Ai po ashtu […]

451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni


451 raste për tri ditë në Emergjencë, 20 të lënduar në aksidente komunikacioni Në Klinikën Emergjente të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës, për tri ditë janë trajtuar 451 persona. 74 pacientë kanë marrë shërbime mjekësore në dhomën e reanimimit, 98 raste ishin të karakterik kirurgjik, kishte 161 pacientë internistikë dhe 95 ortopedikë. Në këtë kohë, […]