Pse fëmijët nuk duhet të pijnë kola?

Pse fëmijët nuk duhet të pijnë kola? Gjatë 10 minutave të para, sheqeri që ndodhet në këtë pije (rreth 11 lugë sheqer në një pije) e sulmon organizmin, por nuk shkakton vjellje, sepse acidi fosforik ia lehtëson shijen e ëmbël. Pas 20 minutave pankreasi prodhon insulinën me shumicë dhe mëlqia sheqerin e shëndron në yndyrë.… Continue reading Pse fëmijët nuk duhet të pijnë kola?

Ese për jetën shkruar nga Anton Marku

Ese për jetën shkruar nga Anton Marku Mundohesh të bindësh veten se dita më e bukur nuk ka ardhur ende. Jeton me këtë ndjenjë për muaj e vite të tëra. Sa më shumë që kalon koha aq më tepër e kupton se mbase ajo as që do të vij më. Heshturazi diçka të shtyn të… Continue reading Ese për jetën shkruar nga Anton Marku

Si duhet ta veshni beben kur është vapë?

Si duhet ta veshni beben kur është vapë? Tek të rriturit pa marrë parasysh sa është vapë apo acar, qendra e termorregullimit e mundëson që temperatura trupore të jetë stabile. Tek bebet qendra e termorregullimit akoma nuk është e zhvilluar, prandaj bebeve iu duhet më shumë kohë që ta adaptojnê temperaturën trupore me temperaturën e… Continue reading Si duhet ta veshni beben kur është vapë?

Çka ju ndodh Po qe se hiqni dorë nga kafeina?

[ad_1] Kur vjen puna tek kafeja, në botë ashtu si edhe në Shqipëri identifikohen lehtë tre kategori njerëzish: ata që s’ e imagjinojnë jetën pa kafe, ata që s’ e pinë kurrë kafenë dhe ata që duan të heqin dorë prej saj, por s’ e marrin guximin. Po ti ku e gjen veten? Cilitdo grup… Continue reading Çka ju ndodh Po qe se hiqni dorë nga kafeina?

Bebe me hundë të bllokuara; Si t’i ndihmojmë?

[ad_1] Shkaktari më i shpeshtë i bllokimit të hundëve te bebet janë infeksionet e ndryshme virale, përkatësisht nëntipat e viruseve Faktor rëndues është gjithsesi mungesa e imunitetit të bebes, veçanërisht Me kusht që bebja pjesërisht apo aspak s’ ushqehet me qumësht gjiri (imunitetin e vetëm bebja e merr nga qumështi i nënës). Cilat mund të… Continue reading Bebe me hundë të bllokuara; Si t’i ndihmojmë?

Fëmijët inteligjencën e marrin nga nëna

[ad_1] Nëse po mendoni se kujt i ngjan fëmija, tashmë pikëpyetjet e kanë një përgjigje. Dhe pa dyshim s’ do të ketë edhe më zënka, pasi një studim I fundit nënvizon se është pikërisht gjenetika e nënës ajo që përcakton sesa të zgjuar janë fëmijët. Nënat kanë më shumë gjasa të transmetojnë gjenet e inteligjencës… Continue reading Fëmijët inteligjencën e marrin nga nëna

Kur fëmija ka nevojë për jastëkun e parë për të fjetur gjumë?

[ad_1] Prindërit shpesh mendojnë që jastëku do t’i ofrojë ngushëllim fëmijës, por s’ e kuptojnë që fëmija do të ndihet më mirë pa të Në vitin e parë bebet duhet të flenë pa jastëk, si edhe pa mbulesa dhe lodra, për shkak të rrezikut nga ngufatja, mirëpo specialistët konstatojnë që as fëmijët më të mëdhenj… Continue reading Kur fëmija ka nevojë për jastëkun e parë për të fjetur gjumë?

Këto janë shenjat e depresionit, mos i injoroni

A je përfshirë nga pakënaqësia dhe dëshpërimi? Shumë vuajnë në heshtje, ngase s’e kuptojnë me të vërtetë se çfarë është depresioni dhe si ju bën të ndiheni. Një situatë që juve mund t’ju duket shumë dëshpëruese mund të jetë një problem krejtësisht i zakonshëm për miliona njerëz të tjerë. Vetëm po të keni hetuar ndryshime… Continue reading Këto janë shenjat e depresionit, mos i injoroni

A ftoheni me të vërtetë, Me kusht që dilni pasi jeni larë?

[ad_1] Ideja se ftoheni Me kusht që dilni menjëherë pas larjes është ngulitur thellë në mendjet e shumë njerëzve. Paralajmërimet janë dhënë që në fëmijëri nga nënat ose gjyshet, sa herë që keni dalë duke nxituar nga shtëpia me flokë të lagura. Këto paralajmërime, sipas mjekëve janë të paqena. Sipas tyre, Me kusht që dalim… Continue reading A ftoheni me të vërtetë, Me kusht që dilni pasi jeni larë?

Pesë truke si t’i eliminojmë njollat e ngjyrës së flokëve nga lëkura

[ad_1] Këto janë kryevepra të bëra vetë! Është një opsion efektiv dhe ekonomik me rezultate kryesisht të mira, përveç kur një pjesë e ngjyrës së flokëve përfundon në fytyrën tonë. Ose në veshët. Ose kudo. Interneti është plot me këshilla pak a shumë të dobishme se çfarë të bëni në këtë situatë dhe ne kemi… Continue reading Pesë truke si t’i eliminojmë njollat e ngjyrës së flokëve nga lëkura

Ngjyra e dashurisë: Shkëlqe në këto pjesë rrobash të kuqe

[ad_1] E kuqja është ngjyra e dashurisë, dhe Dita e Shën Valentinit është dita kur festohet dashuria dhe vishet e kuqja s’ ka gjasa ta teprosh, madje edhe Nëse vishesh në këtë ngjyrë nga “koka deri te thembrat”. Ndoshta s’ është aq keq që, për shkak të pandemisë, dhe që ju jeni të “dënuar” me… Continue reading Ngjyra e dashurisë: Shkëlqe në këto pjesë rrobash të kuqe

Vitamina C nuk i krijon, por i shpërbën gurët në veshka

Vitamina C nuk i krijon, por i shpërbën gurët në veshka Prof. Andrew Saul Është e zakonshme që gurët fosfat kalciumi të krijohen në një trakt urinar që nuk është acid. Acidi Askorbik (forma më e zakonshme e vitaminës C) acidifikon urinën, duke shpërbërë gurët fosfat. Urina acide do të shkrijë edhe gurët me përbërje… Continue reading Vitamina C nuk i krijon, por i shpërbën gurët në veshka

Çfarë i Ndodh Organizmit Me kusht që Hani 2 Kivi në Ditë

[ad_1] Kivi është një super frut dhe kjo i atribuohet përmbajtjes së lartë të vitaminës C, kaliumit dhe bakrit, të cilat janë të dobishme dhe të pazëvëndësueshme për shëndetin tonë. Ai rekomandohet të konsumohet çdo ditë në të mirë të shëndetit nga koka tek këmbët. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni përfitimet që… Continue reading Çfarë i Ndodh Organizmit Me kusht që Hani 2 Kivi në Ditë

Pse iu dhemb koka kur s’ pini kafe në mëngjes

[ad_1] Pothuajse të gjithë ata që konsumojnë kafe rregullisht janë të varur prej saj. Është zakoni i secilit prej nesh sapo ngrihemi në mëngjes. Mund të shmangim me siguri vaktin e mëngjesit por kurrsesi kafen, shkruan “AgroWeb”. Pothuajse të gjithë ata që konsumojnë kafe rregullisht janë të varur prej saj. Sigurisht, ajo është e shijshme.… Continue reading Pse iu dhemb koka kur s’ pini kafe në mëngjes

Në cilat raste kryhet lindja e asistuar me forceps dhe vakum

[ad_1] Në qoftë se dhembjet e lindjes zgjatin më shumë se ç’duhet ose shfaqen komplikacione, mund të kërkoni ndihmë mjekësore. Për të ndihmuar lindjen, në rastet kur qafa e mitrës është hapur plotësisht dhe fetusi ka zbritur në pozicionin e duhur, por e ka të vështirë të dalë jashtë, mund të përdoren pajisje si forcepsi… Continue reading Në cilat raste kryhet lindja e asistuar me forceps dhe vakum

8 shenja se trupit juaj ka nevojë për Vitaminë D

Vitamina D është një vitaminë e tretshme që ndikon shumë në sistemet e trupit tonë nga sigurimi i furnizimit me kalcium ndaj eshtrave tona deri tek forcimi i sistemit tonë imunitar. Ne normalisht e marrim këtë vitaminë nga ushqimet, suplementet dhe rrezet e diellit, por kur diçka shkon keq dhe ne përballemi me mungesën e… Continue reading 8 shenja se trupit juaj ka nevojë për Vitaminë D

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?

𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ? Çfarë duhet të bëjnë prindërit nëse një fëmijë bie nga shtrati ose ndonjë lartësi tjetër? Në vijim mund të lexoni këshillat e pediatrit se si të veproni në një rast të tillë. Foshnjat dinë të befasojnë prindërit e tyre me rënie nga lartësia,… Continue reading 𝗦𝗶 𝘁𝗲̈ 𝘃𝗲𝗽𝗿𝗼𝗻𝗶 𝗸𝘂𝗿 𝗯𝗲𝗯𝗶 𝗷𝘂𝗮𝗷 𝗯𝗶𝗲 𝗻𝗴𝗮 𝘀𝗵𝘁𝗿𝗮𝘁𝗶 𝗻𝗲̈ 𝘁𝗼𝗸𝗲̈ ?

Çfarë Tregon dhimbja e Kokës Në Mëngjes

[ad_1] Zgjimi në mëngjes me dhimbje koke, është mënyra më e keqe për të nisur ditën. dhembjet e kokës në mëngjes shpesh tingëllojnë të pakuptimta, për vetë faktin se trupi supozohet të ketë pushuar gjatë natës. Atëherë, çfarë e shkakton dhimbjen e kokës në mëngjes? Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për shkaktarët… Continue reading Çfarë Tregon dhimbja e Kokës Në Mëngjes

Kruarja e Kokës – Pse Ndodh, Arsyet Shëndetësore

[ad_1] I ndodh të gjithëve të përballen me episode intensive të kruarjes së kokës. Dëshira e fortë për kruarjen e kokës mund të nxitet nga shumë faktorë të njohur por edhe të padëgjuar të cilat do t’i zbuloni në këtë artikull të AgroWeb.org. Zbokthi Kruarja e kokës është një tregues i zbokthit, grimcave të bardha… Continue reading Kruarja e Kokës – Pse Ndodh, Arsyet Shëndetësore

Lëkura e Ashpër Nga i Ftohti – Kur Është e Rrezikshme Dhe Si Ta Trajtoni

[ad_1] Dimri është ulur këmbëkryq dhe s’ po ikën, duke u shoqëruar me temperatura të ftohta dhe ngrica. Me këto temperatura, është e udhës që çdo njeri të informohet për simptomat e morthit, një problem që prek shumë njerëz që ekspozohen ndaj temperaturave të ulëta. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për identifikimin… Continue reading Lëkura e Ashpër Nga i Ftohti – Kur Është e Rrezikshme Dhe Si Ta Trajtoni

Po qe se Vuani Nga Zemra – Çfarë Të Bëni Kujdes Kur Eshtë Ftohtë

[ad_1] I ftohti përbën një sfidë të madhe për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e zemrës. Në rastin e sëmundjeve koronare, temperaturat e ftohta mund të nxisin ishemi kardiake, gjë që mund të shkaktojë edhe atak në zemër. Ndikimi i Temperaturave të Ulëta tek Shëndeti i Zemrës Kur trupi gjendet në një ambient të ftohtë,… Continue reading Po qe se Vuani Nga Zemra – Çfarë Të Bëni Kujdes Kur Eshtë Ftohtë

Si të Trajtoni Rrudhat Thjeshtë me Metodën e Kanellës dhe Mjaltit

[ad_1] Kanella është një nga erëzat më të shëndetshme të të gjitha kohrave. Ajo ofron një sërë përfitimesh për shëndetin e organizmit nga koka tek këmbët. Kjo erëz rekomandohet gjërësisht për shëndetin e lëkurës meqenëqë i rikthen asaj gjallërinë dhe shkëlqimin rinor. AgroWeb.org ju sjell më poshtë trajtimin natyral me kanellë dhe mjaltë për të… Continue reading Si të Trajtoni Rrudhat Thjeshtë me Metodën e Kanellës dhe Mjaltit

Një gotë me lëng shege/ Për shëndet, fuqi dhe energji menjëherë

[ad_1] Këtë e konfirmojnë shkencëtarët sipas të cilëve, burrat dhe gratë që pijnë një gotë me lëng shege çdo ditë për 2 javë, përjetojnë një rritje të hormoneve që nxisin energjinë dhe qarkullimin e vrullshëm të gjakut. Një studim i Universitetit Queen Margaret të Edinburgut, konfirmoi se lëngu i shegës funksionon si një pije energjike… Continue reading Një gotë me lëng shege/ Për shëndet, fuqi dhe energji menjëherë

Një Gotë Me Lëng Shege – Për Shëndet, Fuqi Dhe Energji Menjëherë

[ad_1] Shega njihet si fruti i parajsës plot vlera fantastike dhe mbetet mbretëresha e sezonit. Këtë e konfirmojnë shkencëtarët sipas të cilëve, burrat dhe gratë që pijnë një gotë me lëng shege çdo ditë për 2 javë, përjetojnë një rritje të hormoneve që nxisin energjinë dhe qarkullimin e vrullshëm të gjakut. Një studim i Universitetit… Continue reading Një Gotë Me Lëng Shege – Për Shëndet, Fuqi Dhe Energji Menjëherë

Shamponët pa sulfate zvogëlojnë humbjen e hidratimit të flokëve

[ad_1] Zvogëloni tharjen e flokëve me ritual siç janë zgjedhja e formulës për kurim të flokëve, siç janë regjeneratorët për hidratim dhe shamponët me emoleinte për butësi më të mire të qimeve Sulfatet, të cilët përfshijnë natrium lauril sulfat dhe natrium laureth sulfat, janë ato që japin teksturë shkumore me shamponët tradicionalë. Mirëpo, ato njëherësh… Continue reading Shamponët pa sulfate zvogëlojnë humbjen e hidratimit të flokëve

Arsyet Përse Qumështi s’ duhet Kombinuar Me Fruta

[ad_1] Roli i qumështit në shëndetin e njeriut është shumë i rëndësishëm. Këtë e kemi mësuar që në fëmijëri dhe shkenca e ka provuar. Ai është plot vlerë për imunitetin dhe për të gjithë trupin nga koka tek këmbët. Pirja çdo ditë e qumështit ofron këto përfitime: Ndihmon për rënien nga pesha, Ofron shumë proteina… Continue reading Arsyet Përse Qumështi s’ duhet Kombinuar Me Fruta

Keni kujdes nga ushqimet e kriposura, ju sjellin efekte anësore

[ad_1] Po qe se jeni adhurues i ushqimeve të kripura dhe i hani rregullisht ato, ndoshta s’ jeni plotësisht i vetëdijshëm për atë çfarë i ndodh trupit tuaj. Shoqata Amerikane e Zemrës në të vërtetë rekomandon të rriturit të mos konsumojnë me shumë se 2,300 miligramë në ditë, ndërkohë që kufiri ideal sipas tyre është… Continue reading Keni kujdes nga ushqimet e kriposura, ju sjellin efekte anësore

Pozicionet e Fjetjes – Si Ndikojnë Tek Rrudhat Dhe Shëndeti i Lëkurës

[ad_1] Gjumi është shumë i rëndësishëm për shëndetin por edhe për bukurinë. Kur njeriu s’ fle mjaftueshëm ose siç duhet, pasqyra do të tregojë pasojat e frikshme që shpalosen në fytyrë. specialistët dermatologë thonë se mënyra se si fle njeriu dhe aspekte të tjera të rutinës së gjumit lënë ndikim të fortë në lëkurë. Fjetja… Continue reading Pozicionet e Fjetjes – Si Ndikojnë Tek Rrudhat Dhe Shëndeti i Lëkurës

Tipat e dhembjeve të kokës mund të tregojnë se çfarë problemesh shëndetësore kemi

[ad_1] dhimbja e kokës shpesh konsiderohet si diçka normale dhe pa ndonjë rrezik të madh për shëndetin tonë. Sa herë që na dhemb koka, si justifikim për veten e gjejmë pagjumësinë apo lodhjen e tepërt. Sigurisht, dhimbja e kokës s’ pasqyron gjithnjë probleme serioze në organizëm, por ka raste kur ajo paraqitet vazhdimisht dhe mund… Continue reading Tipat e dhembjeve të kokës mund të tregojnë se çfarë problemesh shëndetësore kemi

Si të ushtrohemi që të flemë në shpinë?

[ad_1] Të fjeturit në shpinë nga shumëkush konsiderohet si forma më e përshtatshme për të bërë një gjumë rehat në shtrat. Sidoqoftë, varet edhe nga gjendja në të cilën njerëzit janë për të zgjedhur pozicionin ideal të të fjeturit. Për shembull gratë shtatëzëna e kanë të vështirë të flenë në krah posa kjo formë e… Continue reading Si të ushtrohemi që të flemë në shpinë?

Pse e mbajmë gishtin te koka kur s’ na kujtohet diçka?

[ad_1] Shpesh, kur s’ na kujtohet diçka, e shohim veten teksa e kemi vendosur gishtin tregues apo tërë dorën te koka. Është e vërtetë se po te na pyeste dikush se pse ndodh kjo do të ishim përgjigjur që është një veprim kot, pa ndonjë arsye. Përkundër kësaj, psikologët kanë gjetur një lidhshmëri logjike dhe… Continue reading Pse e mbajmë gishtin te koka kur s’ na kujtohet diçka?

Turmeriku tretmani Natyral për Shëndetin e Mirë të Flokëve

[ad_1] Turmeriku është një erëzë aromatike që zakonisht e gjeni në formën e pluhurit me ngjyrë të verdhë. Shumë e përdorshme në kuzhinë, por edhe në botën e bukurisë, konkretisht ndihmon që flokët tuaj të ruajnë shëndetin dhe fortësinë e tyre. Turmeriku përmban kurkuminoide si kurkumina, demetoksikurkumina dhe bisdemetoksikurkumina. Gjithashtu përmban vajra të ndryshëm të… Continue reading Turmeriku tretmani Natyral për Shëndetin e Mirë të Flokëve

Çka është psoriaza?

Psoriaza është një gjendje autoimune, ku sistemi imunitar shkakton mbiprodhimin e qelizave të lëkurës. Personat që kanë psoriazë mund të kenë në lëkurë njolla të kuqe që ndryshe quhen pllaka. Këto njolla të kuqe shfaqen në bërylla, gjynjë dhe koka, por mund të shfaqen kudo në trup. Janë disa ilace shtëpiake që mund të ndihmojnë… Continue reading Çka është psoriaza?

Shenjat Kronike që Tregojnë se Jeni të Dehidratuar Dhe Keni Nevojë Për Më Shumë Ujë

Dehidratimi është një simptomë e thjeshtë e njerëzve të cilët s’marrin mjaftueshëm lëngje për të ushqyer trupin e tyre. Uji përbën 60-80% të të gjithë organizmit ndaj kjo substancë është shumë e rëndësishme për të mbajtur një balancë të shëndetshme të organizmit. specialistët porosisin të konusmoni të paktën 8 gota ujë në ditë, por lëngjet… Continue reading Shenjat Kronike që Tregojnë se Jeni të Dehidratuar Dhe Keni Nevojë Për Më Shumë Ujë

Si Të Luftoni Lodhjen Që Shkaktohet Nga Anemia – Ushqimet Që Ju Duhen

Lodhja është një nga simptomat më të zakonshme të anemisë. Ajo ndodh derisa organet jetësore s’marrin mjaftueshëm oksigjen në mungesë të rruazave të kuqe të gjakut. Anemia që vjen si pasojë e mungesës së hekurit është një nga format më të përhapura të sëmundjes. Përveç mungesës së oksigjenit, sipas të dhënave të AgroWeb.org, trupit i duhet… Continue reading Si Të Luftoni Lodhjen Që Shkaktohet Nga Anemia – Ushqimet Që Ju Duhen

Një Mënyrë e Veçantë e Përgatitjes së Recetës së Paçes më të Shijshme

[ad_1] Kjo është një mënyrë shumë e thjeshtë dhe e shijshme e përgatitjes së paçes së kokës me mish qingji. PËRBËRËSIT  1 kokë qingji vaj ulliri 5 lugë gjelle me miell gruri 1 lugë gjelle me miell misri 4 hudhra piper të kuq, të zi PËRGATITJA Ziejm kokën e qingjit rreth 1 orë, më pas… Continue reading Një Mënyrë e Veçantë e Përgatitjes së Recetës së Paçes më të Shijshme

Djersitja e Skalpit – Dëmet tek Floku dhe Zgjidhjet e Shpejta

[ad_1] Djersa është e nevojshme për organizmin. s’ është aspak shenjë e keqe, përkundrazi, është e domosdoshme për të rregulluar balancat që organizmi ka nevojë të ketë gjithë kohës. Por kur djersitja bëhet në majë të kokës, ajo mund të jetë shumë e bezdisshme dhe të shërbejë si vatër bakteresh në flokë. Vajrat natyralë dhe… Continue reading Djersitja e Skalpit – Dëmet tek Floku dhe Zgjidhjet e Shpejta

6 Farat Më Të Mira Për Shëndetin e Gjithë Organizmit

[ad_1] Farat janë një prej thesareve më të mëdha të njerëzimit. Ato ofrojnë shumë proteina, acide yndyrore, minerale dhe vitamina të cilat plotësojnë shumë prej nevojave të organizmit. Ato mund të përdoren në gatime të ndryshme jo vetëm për të pasuruar shijen por edhe për të përmirësuar shëndetin. specialistët e AgroWeb.org kanë përpiluar listën e… Continue reading 6 Farat Më Të Mira Për Shëndetin e Gjithë Organizmit

Rasti i djersës si një problem shëndetësor, ja disa këshilla si ta shmangni

[ad_1] Një nga funksionet primare të djersës është të ulë temperaturën e trupit. Në trupin e njeriut mund të numërohen nga 2 deri në 5 milion gjendra djerse të cilat janë të shpërndara kudo. Pjesa më e madhe e këtyre gjendrave gjendet në shputën e këmbëve dhe në pjesën e shpinës. Shpesh djersitja mund të… Continue reading Rasti i djersës si një problem shëndetësor, ja disa këshilla si ta shmangni

Rasti i Djersës Si Një Problem Shëndetësor – Disa Këshilla Si Ta Shmangni

[ad_1] Një nga funksionet primare të djersës është të ulë temperaturën e trupit. Në trupin e njeriut mund të numërohen nga 2 deri në 5 milion gjendra djerse të cilat janë të shpërndara kudo. Pjesa më e madhe e këtyre gjendrave gjendet në shputën e këmbëve dhe në pjesën e shpinës. Shpesh djersitja mund të… Continue reading Rasti i Djersës Si Një Problem Shëndetësor – Disa Këshilla Si Ta Shmangni

Roli i Jastëkut Tek dhimbjet e Qafës – Kujdesi që nevojitet të Tregoni

[ad_1] Cilësia e jastëkut është e një rëndësie esenciale për gjumin. Ai mund të na ndihmojë të kemi një gjumë të mirë ose mund të na lërë gjithë natën të trazuar. Të shumtë janë ata që jastëkun, kur e kanë të mirë, e marrin me vete edhe në udhëtime apo në pushime, pikërisht për të… Continue reading Roli i Jastëkut Tek dhimbjet e Qafës – Kujdesi që nevojitet të Tregoni

Si të Eleminoni Stresin – Çfarë Sëmundjesh i Shkakton Trupit Dhe Si Ta Trajtoni

[ad_1] Stresi përkeqëson cilësinë e jetës dhe Po qe se vazhdon gjatë, mund të nxisë sëmundje si hipertensioni, ulçera apo dhembje kornike të kokës. Në ditët e sotme çdo gjë lëviz me një dinamikë më të shpejtë dhe kjo shkakton që energjia jonë të shterohet me ritme edhe më të shpejta. Sa më shumë kritikë… Continue reading Si të Eleminoni Stresin – Çfarë Sëmundjesh i Shkakton Trupit Dhe Si Ta Trajtoni

6 sinjalet e trupit të cilat s’ nevojitet t’i injoroni asnjëherë

[ad_1] Angazhimet e përditshme dhe shqetësimet e shpeshta janë të tilla që të humbasin mendjen edhe në rastet kur bëhet fjalë për shëndetin. dhimbjet e përsëritura të kokës anashkalohen duke pirë nga një paracetamol dhe dhimbjet e mesit i atribuohen ndryshimit të temperaturës. Ndoshta të paktë janë njerëzit që e kuptojnë nevojën urgjente për të… Continue reading 6 sinjalet e trupit të cilat s’ nevojitet t’i injoroni asnjëherë

A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk?

[ad_1] s’ është për t’u habitur që dysheku i duhur mund të transformojë përvojën tuaj të gjumit, por a e dini se jastëku juaj ka shumë lidhje me cilësinë tuaj të gjumit gjithashtu? Po qe se ndonjëherë zgjoheni me një qafë të dhimbshme, një dhembje koke të tmerrshme ose përjetoni rrahje të shpejta të zemrës… Continue reading A është më mirë për qafën dhe shpinë që të flini me ose pa jastëk?

Çka janë venat? – Struktura, llojet dhe ngjyra

Në sistemin e qarkullimit të gjakut, venat (nga gjuha Latine vena) janë enët e gjakut që bartin gjakun në drejtim të zemrës. Shumica e venave bartin gjakun e papastër nga indet deri në zemër; përjashtime kanë venat pulmonare dhe të kërthizës, dy nga të cilat bartin gjakun e oksigjenuar në zemër. Në kundërshtim me venat,… Continue reading Çka janë venat? – Struktura, llojet dhe ngjyra

Çka është Ankthi dhe si manifestohet?

Ankthi dhe manifestimi i tij Ankthi është një emocion i karakterizuar nga një gjendje e pakëndshme trazimi të brendshëm, shpesh i shoqëruar nga sjellje nervoze, të tilla si ecja poshtë e lart, ankesa somatike, dhe ripërtypje.[1] Janë ndjesitë subjektivisht të pakëndshme të lemeritjes ndaj ndodhive që priten, të tilla si ndjenja e vdekjes së afërt.[2] Ankthi… Continue reading Çka është Ankthi dhe si manifestohet?

Nga

NGA I. ndajf.Përdoret për të pyetur: 1. Për vendin prej ku vjen dikush a diçka, ku është ose nëpër të cilin kalon dikush a diçka; prej ku. Nga erdhën? Nga u nisët? Nga kaluat? Nga dolët (hytë)? Nuk e di se nga. 2. Për vendin ku drejtohet dikush a diçka; ku. Nga veni kështu? Nga… Continue reading Nga

QË I. përem. Përdoret në vend të një emri a të një përemri tjetër njësoj në të gjitha gjinitë në njëjës e në shumës për të lidhur një fjali të varur përcaktore, duke treguar frymorin a sendin që është përmendur, i shënuar nga një emër a përemër në fjalinë e mëparshme, i cili. Ai që… Continue reading