Konfiskohen rreth dy gramë kokainë në Mitrovicë – arrestohen dy persona


[ad_1] Policia e Kosovës, pas një hetimi disamujor, ka bastisur një shtëpi në Mitrovicën e Jugut, me c’rast kanë gjetur një sasi afro dygramëshe të kokainës dhe armë. Gjatë këtij aksioni janë arrestuar katër persona, ku tre prej tyre janë dërguar në mbajtje dhe një është liruar me procedurë të rregullt. Policia njofton se gjatë […]

​Fitoi mbi 20 miliardë në vit: 10 gjëra që s’ i dini për Pablo Escobar


[ad_1] Në këtë datë të vitit 1993, vetëm herët a vonë pas datëlindjes 44-të, krimineli më i fuqishëm në histori, mbreti kolumbian i kokainës Pablo Escobar, u vra. Janë të paktë ata që s’ dinë për historinë e Escobar, pasi ajo është treguar në disa raste me anë të librave të shumtë, filmave, serialeve… Megjithatë, […]

Arrestohet në Athinë ylli i muzikës greke, Notis Sfakianakis. Këngëtari i hitit kundër drogës, kapet me kokainë në makinë. Me vete, edhe një armë pistoletë


[ad_1] Arrestohet me kokainë dhe armë zjarri pistoletë me vete, këngëtari i njohur grek, Nikos Skafakaniakis. Këngëtari u ndalua në periferi të Athinës, pasi iu gjet me vete 2 gramë kokainë dhe 1 pistoletë. Policia e ndaloi automjetin luksoz ku po lëvizte këngëtari, pa e ditur se kush ndodhej brenda, në kuadër të planit të […]

Pse lordët e kokainës kolumbiane investuan në ndërtim dhe cili ishte ndikimi i tyre në politikë


[ad_1] meqë ndodhej gjithnjë e më shumë nën presionin e bastisjeve të policisë, në vitin 1982, Carlos Rivas Lehder largohet nga ishulli Norman dhe kthehet në Kolumbi, ku edhe themeloi partinë e re politike neo-naziste, të njohur me emrin; Lëvizja Kombëtare Latine. Lehder ndërtoi resortin me stilin bavarez në Posada Alemana, dhe në hyrje të […]

Momenti kur policia arreston dy palestinezë në Prishtinë, dyshohet se vodhën një veturë


[ad_1] Raporti i Entit Federal të Kriminalistikës tregon se edhe në vitin 2019 shqiptarët i kanë preokupuar prokuroritë dhe gjykatat gjermane. Në fillim të javës përfundoi në Neu-Ulm, një qytet në Bavari, një gjyq kundër një grupi shqiptarësh. Akuza ishte për ndihmë në tregtinë ilegale të lëndëve narkotike në sasi jo të vogla. Të akuzuarit […]

Të shtënat në Kolumbi që ndriçuan lidhjet e drogës me Ballkanin


[ad_1] BIRN i përafron orët e fundit të një serbi në shtëpinë një trafikanti të dyshuar të drogës në Kolumbi, duke ofruar një pasqyrë të shkurtër në thellimin e lidhjeve midis bandave ballkanike të drogës dhe shtetit të Amerikës së Jugut.   Shtatëdhjetë e në të ardhmen pasi Dejan Stanimiroviç u gjet në një rrugë […]

Konfiskohen aparate të lojërave të fatit, armë, drogë e para në aksionin e policisë në Prishtinë e Drenas


[ad_1] Tre persona janë arrestuar për organizim të lojërave të fatit dhe për mbajtje të armëve pa leje. Policia e Kosovës ka njoftuar se 35 vjeçari D.E., 34 vjeçari A.E. dhe 22 vjeçari me inicialet A.F., janë arrestuar pas një operacioni të zhvilluar gjatë ditës së djeshme në pesë lokacione të ndryshme në rajonet Prishtinë […]

Arrestohen dy vëllezër shqiptarë që shpërndanin kokainë në Itali


[ad_1] Dy vëllezër shqiptarë në Itali kanë rënë në prangat e policisë pasi kishin krijuar një biznes të konsoliduar të kokainës në zonën e Scandiano. Ata janë një 37 vjeçar dhe një 33 vjeçar, që momentalisht po i nënshtrohen masës paraprake të arrestit shtëpiak. Ata kishin të paktën 5 vite që e drejtonin biznesin dhe […]

Debati i parë Trump-Biden, dominuan ofendimet dhe akuzat


[ad_1] Presidenti Donald Trump ktheu debatin e parë me rivalin demokrat Joe Biden në një katastrofë kaotike. Të dy kandidatët për president të SHBA-së disktuan për 90 minuta lidhur me tema të ndryshme nga ekonomia, shëndetësia e deri te grupet supremaciste. Presidenti Trump s’ priti shumë dhe sa filloi debati i kërkoi Bidenit të ‘mbyllte […]

10 drogat më të rrezikshme në botë


Droga nuk është diçka e re apo e panjohur për njeriun. Ajo është përdorur prej shekujsh për efektet e saj që sjellin kënaqësi në tru dhe gjithashtu disa janë përdorur si medikament. Sidoqoftë njeriu ka filluar të ndergjegjësohet për efektet negative të saj siç janë varësia dhe një sërë problemesh që të çcojne shumë herë […]