Komisioneri Varhelyi vjen të mërkurën në Kosovë për vaksinat


[ad_1] Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi do të udhëtojë për në Ballkanin Perëndimor javën e ardhshme ndërsa vaksinat e para COVID-19, të ndara dhe të financuara nga Bashkimi Evropian, mbërrijnë në rajon. Siç është njoftuar nga Komisioni Evropian dhe Austria në 20 Prill, në total 651,000 doza Pfizer/BioNTech do të dorëzohen në rajon […]

BE do të dërgojë mbi 600 mijë doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, burime në selinë e institucioneve të BE-së në Bruksel. Sipas këtyre burimeve, bëhet fjalë për rreth 651 mijë doza të vaksinave Pfizer/BionTech, të cilat do të shpërndahen në […]

DW: Vaksina kundër COVID-19 – a ka më shumë përfitime apo rreziqe?


[ad_1] Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) po verifikon një lidhje të mundshme mes vaksinës kundër Coronavirusit të prodhuesit amerikan, Johnson & Johnson dhe sëmundjeve të trombozës. Tre nga katër raste janë regjistruar në Shtetet e Bashkuara në kuadër të një studimi klinik. Një rast thuhet se përfundoi me vdekje. Vaksina e Johnson & Johnson u […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


[ad_1] Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta […]

BE-ja blen edhe katër milionë doza shtesë të vaksinës kundër COVID-19


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Layen deklaroi se u arrit një marrëveshje me laboratorët e Pfizer/BionTech për shpërndarjen e katër milionë dozave të tjera të vaksinave. Sipas saj, dërgesë duhet të arrijë në shtetet e BE-së në fund të muajit mars. Këto doza do të jenë në dispozicion “para fundit të muajit” përveç […]

Nis grumbullimi i plazmës së gjakut për trajtimin e COVID-19


[ad_1] Kosova ka filluar grumbullimin e plazmës konvalescente nga personat të cilët e kanë kaluar sëmundjen COVID-19. Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, infektologu në Klinikën Infektive në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës, Sali Ahmeti. Institucionet shëndetësore, me anë të një udhëzuesi kanë vendosur që të fillojë tretmani i pacientëve të infektuar me coronavirus […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


[ad_1] BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


[ad_1] Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve […]

KE: Shqipëria 3.7% rritje ekonomike këtë vit


[ad_1] Komisioni Europian projekton një rritje prej 3.7% për Shqipërinë gjatë vitit 2021, dhe 4.6% gjatë vitit 2022, në raportin lidhur me zhvillimet ekonomike në vendet kandidate përgjatë tremujorit të katërt të vitit që lamë pas. Në raport, Shqipëria renditet mes vendeve të goditura nga pandemia për shkak të dëmit të shkaktuar në turizëm, ndërsa […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke […]

Efikasiteti i trajtimit të COVID-19 me plazmë konvalescente


[ad_1] Infektologu Sali Ahmeti thotë se tretmani i pacientëve me COVID -19 me plazmë konvalescente mund të rezultojë me efekte të mira te pacientët që e marrin këtë trajtim në kohën e duhur. Pas nënshkrimit të udhëzuesit për trajtim me plazmë konvalescente të pacientëve me sëmundjen COVID-19 si terapi mbështetëse, nga ana e ministrit në […]

Moderna thotë se vaksina e saj anti-COVID siguron mbrojtje për disa vjet


[ad_1] Moderna ka thënë se vaksina e saj anti-COVID me shumë gjasë do të ofrojë mbrojtje nga koronavirusi për disa vjet, ka thënë shefi-ekzekutiv i kompanisë sot, raporton agjencia Reuters. Ndonëse duhet më tepër të dhëna për të një vlerësim definitiv. Kompania amerikane, që ka befasuar botën vitin e kaluar duke dal me një vaksinë […]

Shpërndarja e vaksinave në Europë do vazhdojë deri në shtator


[ad_1] Shpërndarja e 200 milionë dozave të vaksinës së koronavirusit, është planifikuar të bëhet në Europë deri në shtator të vitit 2021. Në nëntor Komisioni Evropian ka përfunduar kontratën me Pfizer për 300 milionë doza. Dërgesat e para të kësaj vaksine janë dorëzuar në shtetet evropiane më 26 dhjetor. “Shpërndarja do të fillojë në mënyrë […]

Italia dhe Spanja fillojnë me vaksinimet kundër koronavirusit


[ad_1] Pothuajse 10 muaj pasi u raportua rasti i parë i coronavirusit në Itali, vendi filloi të dielën vaksinimet e para kundër kësaj sëmundjeje. Sipas Reuters, tre punonjës shëndetësorë në spitalin Spallanzani të Romës u vaksinuan pak para orës 07:00 (GMT) me vaksinën e Pfizer-BioNTech, tha në një deklaratë komisioneri për epideminë, Domenico Arcuri. “Vaksina […]

‘Dita e fitores’ kundër COVID-19 – Evropa nis vaksinimin masiv


[ad_1] Programi i imunizimit masiv kundër coronavirusit është në zhvillim e sipër në të gjithë Evropën, pasi shumica e vendeve të BE-së nisën vaksinimin e grupeve më të cenueshme. Data 27 dhjetor është duke u cilësuar si Dita V, ose Dita e Fitores, në të gjithë Evropën. Në Republikën Çeke, kryeministri Andrej Babis ishte i […]

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


[ad_1] Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për […]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


[ad_1] Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar […]

Arsyeja pse Britania u bë shteti i parë që e aprovoi vaksinën kundër COVID-19


[ad_1] Britania e Madhe u bë vendi i parë perëndimor që autorizoi një vaksinë kundër COVID-19, duke shënuar një moment kryesor në luftën globale kundër coronavirusit. Vaksinës Pfizer/BioNTech i është dhënë autorizimi emergjent nga rregullatorët britanikë dhe dozat e para pritet të arrijnë nga fillimi i javës së ardhshme. Britania ka qenë një nga vendet […]

Venecia kritikon socialistët për ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë


[ad_1] Një draft-opinion i Komisionit të Venecias i rrjedhur në median shqiptare mbrëmjen e të mërkurës mbart kritika të ashpra ndaj lëvizjes së socialistëve të kryeministrit Edi Rama në korrik për ndryshimin e kushtetutës dhe të kodit zgjedhor, një lëvizje për të cilën kritikët thonë se i jep Ramës një avantazh arithmetikor në zgjedhje. Komisioni […]

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në


[ad_1] Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror […]

Strategjia e BE për raportet me SHBA-në përfshin bashkëpunimin në Ballkan


[ad_1] Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


[ad_1] Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane […]

Nga Kosova kërkohet rritje të përpjekjeve për sundim të ligjit, për liberalizmin e vizave s’ ka të reja


[ad_1] Këshilli i Bashkimit Evropian edhe këtë vit do të miratojë konkluzat për procesin e zgjerimit dhe procesin e stabilizim-asocimit me vendet e Ballkanit Perëndimor, me anë të së cilave do të bëjë ftesë për nevojë urgjente për reforma dhe për luftë kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Drafti i Konkluzave tashmë është përgatitur dhe […]

BE-ja do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin


[ad_1] Bashkimi Evropian (BE) do të marrë rreth dy miliardë doza të vaksinës së koronavirusit, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Gjatë një bisede përmes videos me kancelarin austriak, Sebastian Kurz, ajo tha se kjo sasi e vaksinave mundëson vaksinimin e 700 milionë njerëzve, përfshirë qytetarë të Ballkanit Perëndimor dhe Afrikës. Ajo […]

Brukseli paralajmëron Francën për “lirinë e mediave”


[ad_1] Gazetarët francezë dhe organizatat për lirinë e mediave janë duke e kundërshtuar një projektligj të sigurisë në Francë, në bazë të të cilit do të kufizohej e drejta për të filmuar ose fotografuar pjesëtarët e policisë që janë në detyrë. Komisioni Evropian në një përgjigje për agjencinë AFP ka thënë se mediat duhet të […]

Një tjetër shans i humbur, çka duhet të bëjë Kosova që ta fitojë liberalizimin e vizave – Flasin analistët politikë


[ad_1] Kosovarët po vazhdojnë të mos e gëzojnë udhëtimin nëpër zonën Shengen. Një gjë e tillë s’ pritet të ndodhë as përgjatë këtij viti, ani pse pati shpresa të mëdha në presidencën gjermane në Këshillin e BE-së, shkruan GazetaBlic. Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka thënë se liberalizimi i vizave për […]

BE-ja do ta ndihmojnë Ballkanin Perëndimor me vaksina kundër COVID-19


[ad_1] Vendet e Bashkimit Evropian do të mund t’iu sigurojnë vaksinat edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor nga sasia të cilën do ta ndajë Komisioni Evropian. Këtë e kanë thënë të enjten në mbrëmje presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe presidentja e Komisionit Evropian, Ursula van der Leyen pas përfundimit të samitit të BE-së, të […]

​Miratimi i vaksinës antiCOVID-19 është pranë, megjithatë ka akoma pyetje pa përgjigje


[ad_1] Kompanitë farmaceutike Pfizer dhe BioNTech pohojnë se vaksina e tyre eksperimentale është 90 për qind efektive në parandalimin e infeksionit COVID-19. Sidoqoftë, ky është vetëm një vlerësim fillestar. Të dhënat e performancës brenda grupeve specifike demografike s’ janë akoma të disponueshme. Leif Erik Sander nga Spitali Charite në Berlin thotë se niveli i efektivitetit […]

Serbia porosit pranë dy milionë doza vaksinash ndaj COVID-19


[ad_1] Serbia ka blerë 1.8 milion doza të një vaksine të ardhshme COVID-19, tha të enjten presidenti serb Aleksandar Vuçiq, shkruan Balkan Insight. “deri më tani, ne kemi prokuruar 1 milionë e 800 mijë doza për fundin e këtij viti  dhe të gjithë vitit të ardhshëm përmes Sistemit COVAX. Aktualisht duket se do të jetë […]

KE: Rënia ekonomike këtë vit në Maqedoni, 4.9 për qind


[ad_1] Kriza ekonomike në Maqedoni të Veriut do të thellohet. Komisioni Evropian ka korrigjuar shkallën e rënies së PBV-së nga parashikimi i pranverës i cili parashikoi një rënie prej -3.9 për qind të PBV-së, tani rënia e për këtë vit është parashikuar në -4.9 për qind. Sipas raportit, rimëkëmbja e ekonomisë do të jetë e […]

Qeveria: Situata me COVID-19 në Kosovë është serioze


[ad_1] Situata epidemiologjike me COVID-19 në Kosovë është serioze, me tendencë përkeqsimi. Kështu thuhet në njoftimin e Qeversië së Kosovës. Në takimin e rregullt javor midis përfaqësuesit  të Zyrës së Kryeministrit të Kosovës, Ministrit të Shëndetësisë, Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës dhe Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, me partnerët ndërkombëtar (Misionet diplomatike, […]

BE-ja merr masa kundër Hungarisë për ecuritë e reja të azilit


[ad_1] Komisioni Evropian ka nisur procedura nga Hungarisë për shkeljet e ligjeve të Bashkimit Evropian sa i përket azilit. BE-ja i ka dërguar njoftim zyrtar Hungarisë më 30 tetor, duke e paralajmërar Budapestin se ecuritë e reja të azilit, si përgjigje ndaj pandemisë së koronavirusit, përbëjnë “zbatim të pasaktë të legjislacionit të BE-së sa i […]

Rrjeti i shpëlarjes së parave që shpëtoi me dënime me kusht


[ad_1] Prokuroria e Shtetit dhe organet e ndjekjes në Kosovë në vazhdimësi kanë dështuar në hulumtimin dhe zbulimin e prejardhjes së pasurisë së përfituar nga aktiviteti kriminal. Raportet e Prokurorisë së Shtetit tregojnë se në mes viteve 2013 dhe 2020 për shpërlarje të parave janë hetuar vetëm 482 persona, ndërsa vetmë 8 persona janë dënuar […]

Dita e mesazheve nga distanca Hoti-Haradinaj


[ad_1] Dy zyrtarët e partive politike të cilët njëherësh janë edhe partnerë të koalicionit qeverisës, këtë fundjavë janë përfshirë në  “përplasje” virtuale. Bëhet fjalë për kryeministrin e Kosovës, Avdullah Hoti që vjen nga radhët e LDK-së, dhe kreun e AAK-së, Ramush Haradinajt. Shuarja e  Departamentit Special Anti-Korrupsion nga ana e Qeverisë së Kosovës ditë më […]

Hoti e Haradinaj s’ ndalen, vazhdojnë përplasjet nga distanca


[ad_1] Edhe në orët e mbrëmjes të së shtunës, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe kreu i AAK-së, partia e të cilit është në qeveri, Ramush Haradinaj kanë vazhduar replikat sa i përket shuarjes së task-forcës kundër korrupsionit, nga ana e ekzekutivit. Hoti në Facebook ka deklaruar se  puna e zyrtarëve që kanë qenë në […]

Haradinaj dhe Hoti vazhdojnë ‘përplasjen’ nga distanca


[ad_1] Kreu i AAK-së, Ramush Haradinaj i është kundërpërgjigjur sërish kryeministrit të Kosovës, Avdullah Hoti, pasi ky i fundit ia ktheu atij një qëndrim, pasi Haradinaj e ka kundërshtuar shuarjen e task-forcës kundër korrupsionit, nga ana e Qeverisë, ndërsa, Haradinaj së fundi në Facebook ka shkruar se “Gjatë jetëgjatësisë së demokracisë së vendit tonë, sa […]

Politika s’ duhet të përzihet në drejtësi


[ad_1] Kryeministrit i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se politika s’ duhet të përzihet në drejtësi. Ky reagim i Hotit, ka ardhur pasi ish-kryeministri dhe kreu i AAK-ë, Ramush Haradinaj është deklaruar të shtunën kundër vendimit të qeverisë për zhbërjen e task-forcës kundër korrupsionit. “Politika s’ duhet të përzihet në drejtësi. Këtë e kemi bërë […]

Komisioni Evropian e quan shqetësues shuarjen e Departamentit Special Anti-Korrupsion nga Qeveria Hoti


[ad_1] Zëdhënësja në Komision Evropian, Ana Pisonero, e ka quajtur shqetësues faktin për shuarjen e Departamentit Special Anti-Korrupsion nga ana e Qeverisë së Kosovës. Pisonero ka deklaruar se ky departament luan një rol kryesor në luftën kundër korrupsion. “Vendimi i Qeverisë së Kosovës për të shfuqizuar departamentin e posaçëm anti-korrupsion me Policinë e Kosovës ngre […]

Policia për nëntë muaj ka identifikuar 11 viktima të trafikimit me qenie njerëzore


[ad_1] Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu, tha se Policia në periudhën janar-shtator të këtij viti ka identifikuar 11 viktima të trafikimit dhe ka arrestuar 59 të dyshuar për këtë vepër penale. Veliu sot në shënimin e Ditës Ndërkombëtare kundër Trafikimit me Qenie Njerëzore tha se janë paraqitur 18 kallëzime penale në Prokuroritë përkatës […]

Kufizimet e ashpra janë plotësisht të nevojshme


[ad_1] Kufizimet e ashpra janë “plotësisht të nevojshme” për të ruajtur jetët e njerëzve, ka thënë Organizata Botërore e Shëndetësisë, ndërkohë që Evropa përballet me valën e dytë të përhapjes së koronavirusit. Kjo deklaratë vjen ndërkohë që miliona njerëz në kryeqytetet evropiane janë udhëzuar që të jetojnë në masa tejet të ashpra. Nga e shtuna, […]

Komisioni Evropian miraton strategjinë e vaksinimit kundër COVID-19


[ad_1] Komisioni Evropian ka miratuar të enjten strategjinë për vaksinimin masiv në BE kundër COVID-19, në pritje të konfirmimit të vaksinave të para që do të marrin lejen e përdorimit nga autoritetet përkatëse. Me këtë strategji, Komisioni Evropian, dëshiron që të gjitha vendet anëtare të kenë koordinim në procesin e vaksinimit, që ai të jetë […]

Fondet e arsimit shkojnë për sallon të floktarisë


[ad_1] Në Maqedoninë e Veriut kanë nisur hetimet, për shkak të dyshimeve se një agjenci për arsim, ka ndarë 270 mijë euro për një sallon të floktarisë dhe ondulimit. Ndryshe, këto para janë fonde të Bashkimit Evropian të dedikuara për arsim. Lidija Dimova si drejtoreshë e Agjencisë Kombëtare për Programe Arsimore Evropiane dhe Lëvizshmëri, është […]

Objekti i Teatrit Kombëtar përfshihet në rrjetin e Termokosit


[ad_1] Ngrohtorja e Qytetit të Prishtinës, Termokos këtë vit do të ngrohë edhe objektin e Teatrit Kombëtar të Kosovës. Zyrtarë të “Temokosit” dhe të TKK-së kanë konfirmuar për KALLXO.com lidhjen e objektit me ngrohtoren e qytetit. Afërdita Uka-Fejzullahu, zëdhënëse e “Termokosit”, ka thënë për KALLXO.com se të gjitha pajisjet e nevojshme në nënstacionin e ngrohjes […]

Kosova me 3 prokurorë heton Krimet e Luftës


[ad_1]   Gjetjet e Komisionit Evropian në Raportin për Kosovën 2020, kanë theksuar se zbatimi i Strategjisë për Krimet e Luftës në Kosovë po pengohet rëndë nga çështjet politike, mungesa e burimeve dhe bashkëpunimit ndërkombëtar dhe rajonal. Komisioni ka vlerësuar se nga miratimi i Strategjisë për Krimet e Luftës në shkurt të 2018, Policia e […]

Kosova me 66 raste të shënjestruara për liberalizim të vizave  


[ad_1] Gjetjet e Komisionit Evropian në Raportin për Kosovën 2020 theksojnë se standardi që duhet plotësuar nga fusha e drejtësisë për t’u arritur liberalizimi i vizave është përfshirja e të gjitha rasteve kriminale të profilit të lartë të korrupsionit dhe krimit të organizuar. Komisioni ka vlerësuar se mekanizmi i historisë së rasteve të trajtuara për […]

Përplasje mes LDK-së dhe Nismës, ministri Veseli e lëshon mbledhjen e Qeverisë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, para fillimit të mbledhjes se qeverise ka komentuar raportin e BE-së për Kosovën. Ai tha se në shumicën e fushave është bërë progres. “Në shumicën e fushave është bërë progres në procesin e integrimeve evropiane. Atë që e shoh pozitive që komisioni evropian nxjerr në pah se Kosova vazhdon […]

Prokuroria mbetet hallka më e dobët për konfiskimin e pasurisë në Kosovë 


[ad_1] Gjetjet e Komisionit Evropian në Raportin për Kosovën 2020, kanë theksuar se gatishmëria për të konfiskuar pasuritë e paligjshme janë të ulëta nga organet shtetërore të Kosovës. Komisioni ka vlerësuar se instituti i konfiskimit në Kosovë akoma vazhdon të shihet vetëm si një aspekt ndihmës i procesit penal. Edhe pse instituti i konfiskimit ka […]

Komisioni Evropian i pakënaqur me vlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Kosovë


[ad_1] Komisioni Evropian në Raportin për Kosovën 2020 ka ngritur shqetësimin për mënyrën e vlerësimit të performancës së gjyqtarëve dhe prokurorëve ne Kosovë. Në raport thuhet se “vlerësimi i nivelit të profesionalizmit veçanërisht të prokurorëve mbetet një çështje alarmante”. Kjo për faktin se Komisioni Evropian ka gjetur se “disa nga prokurorët janë të trajnuar në […]

Çfarë do të financojë BE-ja në Ballkanin Perëndimor?


[ad_1] Bazuar në draft-planin për investime në Ballkanin Perëndimor, Komisioni Evropian synon të investojë deri në 20 miliardë euro gjatë dekadës së ardhshme në këtë rajon. Në një dokument të ndarë, Komisioni ka prezantuar projektet në të cilat synon të investojë deri në fund të mandatit më 2024. Për këto projekte janë ndarë nëntë miliardë euro. Investimet […]

Komisioni Evropian ekzekuton 50 milionë euro ndihmë për Kosovën


[ad_1] Komisioni Evropian, në emër të BE-së, ka ekzekutuar 50 milionë euro të programit të Asistencës Makro-Financiare (AMF) për Kosovën. Kështu ka bërë të ditur zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë me anë të një komunikate për media. “Asistenca Makro-Financiare (AMF) është pjesë e angazhimit më të gjerë të BE-së me vendet fqinje dhe ato […]

Raporti i Progresit e sheh Kosovën si vend të origjinës së trafikimit me qenie njerëzore


[ad_1] Komisioni Evropian në Raportin e Progresit  e ka paraparë Kosovën si vend të origjinës, tranzitit dhe destinacionit të viktimave të trafikimit me qenie njerëzore. Sipas raportit Kosova mbetet veçanërisht vend i shfrytëzimit seksual. Në raport thuhet se në vitin 2019 u identifikuan 23 viktima gra/vajza dhe tre viktima burra/djem. Prej 23 viktimave të trafikimit […]

RTK mbetet e ndikuar nga politika


[ad_1] Në Raportin e Progresit nga Komisioni Evropian thuhet se transmetuesi publik i Kosovës, RTK, është i ndikuar nga politika dhe se duhet të gjendet një zgjidhje e qëndrueshme për financimin e tij. “Transmetuesi publik mbetet i prekshëm nga ndikimi politik dhe se duhet gjetur një zgjidhje e qëndrueshme për financimin e  tij” thuhet në […]

KE rekomandon fillimin e bisedimeve për anëtarësim me Shqipërinë


[ad_1] Komisioni Europian vlerësoi si të realizuara shumicën e kushteve të vendosura në mars nga Këshilli i Bashkimit Europian për Shqipërinë dhe rekomandoi hapjen e bisedimeve në raportin e saj vjetor të progresit të publikuar të martën. Raporti u prezantua nga Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi në një takim të jashtëzakonshëm në Komitetin e Politikës […]

Gratë në Kosovë mbeten të nën-përfaqësuara në vendimmarrje


[ad_1] Në Raportin e Progresit nga Komisioni Evropian thuhet se gratë në Kosovë mbetën të nën-përfaqësuara në të gjitha nivelet e pjesëmarrjes dhe vendimmarrjes në politikë, parti politike, administrata elektorale dhe asambletë qendrore dhe lokale. Sipas raportit ka akoma mospërputhje midis kornizës ligjore zgjedhore, e cila mandaton një kuotë gjinore prej 30% për Kuvendin me  […]

Komisioni Evropian kritikon PZAP-në për kalimin e pragut nga NISMA-AKR-PD


[ad_1] Në Raportin e Progresit të publikuar nga Komisioni Evropian është kritikuar PZAP për kalimin e pragut zgjedhor nga koalicioni NISMA-AKR-PD në zgjedhjet e fundit të mbajtura me 6 tetor 2019. Në raport thuhet se besueshmëria e procesit të numërimit dhe përpilimit të ditës pas zgjedhjeve u ndikua negativisht nga tretmani joefikas i ankesave nga […]

BE pritet t`i investojë 20 miliardë euro në dekadën e ardhshme në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Komisioni Evropian ka miratuar sot një plan gjithëpërfshirës Ekonomik të Investimeve për Ballkanin Perëndimor, i cili synon të stimulojë rimëkëmbjen afatgjatë ekonomike të rajonit, të mbështesë tranzicionin e gjelbër dhe digjital, si dhe të nxisë integrimin rajonal dhe konvergjencën me Bashkimin Evropian. Sipas këtij njoftimit Bashkimi Evropian ka paraparë të investojë rreth 20 miliardë […]

Bashkimi Evropian s’ sheh vullnet politik në Kosovë për luftimin e korrupsionit


[ad_1] Kosova ka pasur progres të kufizuar në reformat e lidhura me Bashkimin Evropian, kryesisht për shkak të situatës jostabile politike, me zgjedhje të jashtëzakonshme dhe dy ndërrime të qeverisë, si dhe nevojës për përballje me pandeminë. Kështu thuhet në Raportin e Progresit të Komisionit Evropian për shtetet e Ballkanit Perëndimor, që pritet të miratohet […]

BE reagon ndaj deklaratave të Daçiqit për “serbët që po tregojnë varrezat masive në Serbi”


[ad_1] Bashkimi Evropian pret nga liderët në Ballkanit Perëndimor që të përmbahen nga deklaratat të cilat mund të jenë në dëm të fqinjësisë së mirë dhe pajtimit. Kështu deklaroi të hënën, zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, kur është pyetur lidhur me deklaratat e ministrit të Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq, ndaj serbëve që tregojnë se […]

Vendet e Vishegradit kundërshtojnë sërish politikën e BE-së ndaj migrimit


[ad_1] Disa shtete në lindje të Evropës kanë kundërshtuar planin e ri për migrim të Komisionit Evropian, duke thënë se duhet të jetë më i ashpër. Ky Komision – trupi ekzekutiv i Bashkimit Evropian – ka propozuar më 24 shtator, kontrolle më të rrepta kufitare dhe ka prezantuar ecuritë për dëbim të personave, të cilëve […]

Komisioni Evropian miraton asistencën financiare mbi 138 milionë euro për Kosovën


[ad_1] Komisioni Evropian ka njoftuar se ka miratuar ndarjen e rreth 138 milionë eurove si asistencë për Kosovën me anë të programeve IPA 2019 dhe 2020. 50 milionë euro nga shuma totale janë ndarë për të trajtuar pasojat socale dhe ekonomike të krizës nga pandemia COVID-19. “Nga kjo shumë, 50 miliona Euro janë ri-programuar për […]

Rritet bilanci/ Raportohet viktima e 6-të nga koronavirusi në Itali, 230 të prekur


Ka shkuar në 6 numri i viktimave në Itali si pasojë e koronavirusit. Mësohet se personi i infektuar që ka humbur jetën është një 80-vjeçar nga Castiglione D’Adda. Aktualisht, numri i të prekurve nga virusi me origjinë nga Kina ka arritur në 230. Lombardia është rajoni me numrin më të madh të rasteve, për të […]