EMA: Vaksinat Pfizer/BioNTech dhe Moderna janë efektive kundër llojit të ri indian


Vaksinat COVID-19 të prodhuara nga Pfizer/BioNTech dhe Moderna duket se janë efektive kundër llojit të ri indian, tha të mërkurën Agjencia Evropiane e Barnave (EMA). “Të dhënat e rishikuara nga rregullatori evropian mbi efikasitetin e vaksinave Pfizer/ BioNTech dhe Moderna kundër variantit të zbuluar në Indi janë inkurajuese”, tha menaxheri i strategjisë së vaksinave, Marco […]

Dalin pagesat e para për punëtorët e gastronomisë


Ministri i Financave dhe Transfereve, Hekuran Murati ka njoftuar se janë ekzekutuar pagesat për grupin e parë të punëtorëve që përfitojnë nga subvencionimi i pagave. Këtë e ka bërë të ditur, vet ministri Murati me anë të një postimi në profilin e tij në rrjetin social Facebook. Murati, ka bërë të ditur se Komisioni është […]

Bashkimi Evropian vendos të mos rinovojë kontratën e vaksinave me AstraZeneca


Bashkimi Evropian ka vendosur të mos rinovojë një vendim sipas të cilit AstraZeneca të furnizojë me vaksinën e saj të coronavirusit pas qershorit. Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, vendimi vjen ndërsa presidenti francez Emmanuel Macron tha se blloku do të përqendrohet në vaksina nga kompani të tjera farmaceutike në të ardhmen. Ai ndjek një […]

SHBA, shtohen udhëtimet ajrore, BE zbut kufizimet për COVID-in


Udhëtimet ajrore në SHBA arritën nivelin më të lartë që nga fillimi i pandemisë mëse 13 muaj më parë, ndërsa zyrtarët e Bashkimit Evropian po propozojnë të lehtësojnë kufizimet për vizitorët në kontinent tani që shpërndarja e vaksinave po e ul numrin e infeksioneve dhe vdekjeve në vendet më të pasura. Por kjo tablo përmirësimi […]

FDA pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës Pfizer për fëmijët e moshës 12-15 vjeç


WASHINGTON (AP) – Administrata amerikane e Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) pritet të autorizojë përdorimin e vaksinës COVID-19 të Pfizer-it për fëmijët e moshës 12 deri në 15 vjeç deri javën e ardhshme. Kjo sipas një zyrtari federal dhe një personi që ka njohuri për procesin, të cilët folën në kushtet e anonimitetit. Veprimi i agjencisë […]

Infermieri Enlirat Duraku, në ditën e dymbëdhjetë të grevës


Infermieri Enlirat Duraku tash e dymbëdhjetë ditë ka hyrë në grevë urie për shkak të mosrritjes së pagesës për ndërrimet e natës për infermierët, për mospagesën e punës gjatë vikendit dhe orëve shtesë. Ai ka ftuar përseri kolegët e tij që të I bashkohen në këtë grevë. Duke ju drejtuar qeverisë për ndarjen e buxhetit […]

Komisioneri Varhelyi vjen të mërkurën në Kosovë për vaksinat


Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi do të udhëtojë për në Ballkanin Perëndimor javën e ardhshme ndërsa vaksinat e para COVID-19, të ndara dhe të financuara nga Bashkimi Evropian, mbërrijnë në rajon. Siç është njoftuar nga Komisioni Evropian dhe Austria në 20 Prill, në total 651,000 doza Pfizer/BioNTech do të dorëzohen në rajon brenda […]

BE do të dërgojë mbi 600 mijë doza vaksinash në Ballkanin Perëndimor


Bashkimi Evropian (BE) po angazhohet në mënyrë intensive që të mundësojë dërgimin e vaksinave kundër COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, kanë thënë për Radion Evropa e Lirë, burime në selinë e institucioneve të BE-së në Bruksel. Sipas këtyre burimeve, bëhet fjalë për rreth 651 mijë doza të vaksinave Pfizer/BionTech, të cilat do të shpërndahen në vendet […]

Kërkohet sigurimi i vaksinave antiCOVID dhe rishikimi i Ligjit për Pandeminë


Është mbajtur mbledhja konstituive e Komisionit për Shëndetësi. Në këtë mbledhje u tha se prioritet duhet të jetë menaxhimi i pandemisë dhe sigurimi i vaksinës anti-COVID. Madje anëtarët e Komisionit për shëndetësi i pajtuan që duhet të rishikohet Ligji për luftimin e pandemisë COVID-19. Kryetarja e këtij Komisioni, Fatmire Kollçaku nga Lëvizja Vetëvendosje tha se […]

DW: Vaksina kundër COVID-19 – a ka më shumë përfitime apo rreziqe?


Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) po verifikon një lidhje të mundshme mes vaksinës kundër Coronavirusit të prodhuesit amerikan, Johnson & Johnson dhe sëmundjeve të trombozës. Tre nga katër raste janë regjistruar në Shtetet e Bashkuara në kuadër të një studimi klinik. Një rast thuhet se përfundoi me vdekje. Vaksina e Johnson & Johnson u lejua […]

KPM, ABGj dhe QKSGj i kanë dërguar letër të hapur mediave për ndalimin e gjuhës së urrejtjes


Komisioni i Pavarur i Mediave, Agjencia për Barazi Gjinore dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore i kanë dërguar letër të hapur mediave vizuele për ndalimin e promovimin e gjuhës së urrejtjes. me anë të kësaj letre të hapur, kërkohet që gjatë transmetimit të përmbajtjeve programore të evitohet gjuha e urrejtjes, gjuha vulgare dhe ofenduese, si […]

Mpiksja e gjakut, OBSH: Lidhja është e mundshme, por s’ është konfirmuar


Komisioni këshillimor për sigurinë e vaksinave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë tha sot se lidhja midis vaksinës AstraZeneca kundërCOVID-19 dhe rasteve të rralla të mpiksjes së gjakut me trombocitet është “konsideruar e mundshme, por s’ është konfirmuar”. Në një deklaratë të lëshuar pas shqyrtimit të të dhënave më të fundit globale, specialistët e pavarur thanë […]

Shtrati i foshnjës; Rregullat e sigurisë që duhet të dijë çdo prind


Meqenëse foshnja e porsalindur do ta kalojë gjysmën e kohës duke fjetur, vendi ku do ta vendosni s’ duhet shpërfillur. Me kusht që shtrati s’ është i sigurt, mund të ndodhin aksidente. Kur të blini apo të merrni hua një të tillë, sigurohuni që ai të përmbushë udhëzimet e sigurisë së përcaktuara nga Komisioni i […]

Mos zgjidhni mes vaksinave, merrni cilëndo që u jepet


specialistët thonë se në garën globale kundër varianteve të reja të koronavirusit, është e domosdoshme të arrihet me shpejtësi imuniteti i tufës, duke vaksinuar sa më shumë njerëz që të jetë e mundur. Ju njohim me gamën e vaksinave që përdoren në SHBA dhe në vendet e tjera. Korrespondetja e Zërit të Amerikës Mariama Diallo […]

Merkel mbron vendimin e BE-së, për të blerë vaksinat AstraZeneca


Kancelarja gjermane, Angela Merkel. ka mbrojtur vendimin e BE-së për të blerë vaksinat e koronavirusit së bashku. Udhëheqësit e BE-së do të zhvillojnë bisedime virtuale së shpejti për të diskutuar mënyrat e rritjes së furnizimeve të vaksinave dhe përmirësimin e shpërndarjes nëpër 27 kombet, shkruan BBC-i, transmeton Indeksonline. Presioni është në rritje mbi ta për […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut se […]

OBSh kërkon vijimin e vaksinimit me AstraZeneca


Pasi një numër i madh vendesh të Bashkimit Evropian pezulluan përdorimin e vaksinës së AstraZeneca-s, Organizata Botërore e Shëndetit deklaroi se benefitet që vijnë nga kjo vaksinë janë më të mëdha se rreziqet. Po ashtu, OBSH këshilloi që vaksinimet të vijojnë, raporton CNN. Deklarata e agjencisë së OKB-së, vjen pas disa raportimeve për mpiksje të […]

BE-ja blen edhe katër milionë doza shtesë të vaksinës kundër COVID-19


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Layen deklaroi se u arrit një marrëveshje me laboratorët e Pfizer/BionTech për shpërndarjen e katër milionë dozave të tjera të vaksinave. Sipas saj, dërgesë duhet të arrijë në shtetet e BE-së në fund të muajit mars. Këto doza do të jenë në dispozicion “para fundit të muajit” përveç dërgesave […]

Çfarë duhet të dini për vaksinën e AstraZenecas, të cilën e pret Kosova?


Vaksinën e AstraZenecas dhe Oxfordit kundër coronavirusit, Kosova pritet ta marrë falas përmes programit të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, që ka për qëllim të shpërndajë vaksina në vende të varfra. Sipas një raporti të publikuar më herët gjatë muajit shkurt,Kosova do të marrë nga COVAX-i 100,800 doza të kësaj vaksine. Kryeministri në detyrë i […]

Gjermania dhe Suedia miratojnë vaksinën e AstraZeneca, edhe për ata mbi 65 vjeç


Komisioni i vaksinave të Gjermanisë tani ka rekomanduar vaksinën e AstraZeneca/Oxford për Covid-19, edhe për njerëzit mbi moshën 65 vjeç. “Komisioni i vaksinave tani rekomandon vaksinën AstraZeneca edhe për njerëzit mbi 65 vjeç. Ky është një lajm i mirë për të moshuarit që po presin të marrin vaksinën”, tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn, përcjell […]

Mblidhet Komiteti – A do të ketë masa të reja antiCovid në Kosovë?


Komiteti për koordinim dhe vlerësim të situatës me pandeminë do të mblidhet sot për të diskutuar lidhur me situatën epidemiologjike në vend. Ndonëse u parashikua që në këtë mbledhje të propozohet ashpërsimi i masave kundër COVID-19 (duke aluduar kështu në kufizimin e lëvizjes), anëtarë të këtij komisioni thonë se kjo gjë s’ do të ndodhë. […]

Gjermania reagon ndaj kritikave dhe ndryshon radhën e vaksinimit


Me miliona doza të vaksinave AstraZeneca janë grumbulluar në frigoriferët e Gjermanisë dhe s’ përdoren. Shkaku është një përzierje mes mosbesimit ndaj vaksinës britaniko suedeze dhe politikës së ngurtë të vaksinimit. Use it or lose it… kështu titullonte të hënën gazeta britanike “Metro” një artikull për politikën e vaksinimit në Gjermani. Shkak ishte lajmi që […]

Elementet e sigurisë që nevojitet të zbatoni patjetër kur zgjidhni shtratin e bebes suaj


Meqenëse foshnja e porsalindur do ta kalojë gjysmën e kohës duke fjetur, vendi ku do ta vendosni s’ nevojitet shpërfillur. Nëse shtrati s’ është i sigurt, mund të ndodhin aksidente. Kur të blini apo të merrni hua një të tillë, sigurohuni që ai të përmbushë udhëzimet e sigurisë së përcaktuara nga Komisioni i Sigurisë për […]

Vaksina e katërt kërkon autorizimin për t’u përdorur në Europë


Komisioni Europian njofton në faqen e tij në Twitter se një tjetër prodhuese vaksinash ka aplikuar pranë Agjencisë Europiane të Barnave për të marrë autorizimin për përdorimin e vaksinës saj në vendet e Europës. Bëhet fjalë për prodhuesit e Janssen/Johnson & Johnson të cilët kërkojnë që vaksina e tyre të përdoret kundër koronavirusit në Kontinentin […]

KE prezanton një program dedikuar mutacioneve të COVID-19


Komisioni Europian do të prezantojë një program për të studiuar mutacionet e COVID-19, theksoi presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen në një intervistë për Echos, publikuar sot. “I quajtur “Hera inkubator”, programi i ri do të përfshijë laboratorët, autoritetet shëndetësore, shkencëtarë dhe Komisionin Europian, me fonde të konsiderueshme të dedikuara”, konfirmoi ajo, pa […]

KQZ: Sipas të dhënave preliminare kanë votuar 46.90 për qind


“Jam e lumtur të deklaroj se sot Kosova tregoi shembull se si duhet të organizohen zgjedhjet pavarësisht sfidave të shumta”. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ) ka mbajtur konferencë për medie, lidhur me daljen e qytetarëve në zgjedhje deri në ora 19:00. Sipas të dhënave preliminare nga 98.3% numri i qytetarëve të cilët kanë votuar është […]

Në shkollën “Meto Bajraktari” në Prishtinë s’po respektohen masat anti-Covid


Numër i madh i qytetarëve më të drejtë vote mesditën e së dielës ia kanë mësyrë shkollës “Meto Bajraktari” në Prishtinë, raporton Ekonomia Online. Masat anti-Covid s’ respektoheshin, duke u krijuar radhë të gjata. Xhelal Rrmoku ka thënë se distanca dhe masat e tjera anti-Covid s’ janë respektuar. Ai ka thënë se nga këto zgjedhje […]

Nis grumbullimi i plazmës së gjakut për trajtimin e COVID-19


Kosova ka filluar grumbullimin e plazmës konvalescente nga personat të cilët e kanë kaluar sëmundjen COVID-19. Kështu thotë për Radion Evropa e Lirë, infektologu në Klinikën Infektive në Qendrën Klinikë Universitare të Kosovës, Sali Ahmeti. Institucionet shëndetësore, me anë të një udhëzuesi kanë vendosur që të fillojë tretmani i pacientëve të infektuar me coronavirus me […]

Isme Humolli: AstraZeneca, vaksina e parë e COVAX-it në Kosovë


Isme Humolli, zyrtare profesionale e emergjencave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në Kosovë, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë thotë se në mesin e muajit shkurt, eventualisht në javën e tretë, në Kosovë do të vijë kontingjenti i parë i vaksinave kundër COVID-19, me anë të skemës së njohur si COVAX. Ajo […]

Mbi 904 persona morën statusin e viktimës së dhunës seksuale


Komisioni qeveritar për njohjen dhe verifikimin e statusit të personave të dhunuar gjatë luftës së fundit në Kosovë, deri tash ka pranuar mbi 1,389 aplikacione për pension, ku 50 për qind e lëndëve janë trajtuar mbi tri herë. Kryetarja e këtij komisionit, Minire Begaj-Balaj, tha se prej aplikacioneve që kanë pranuar, 31 janë burra të […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret tek […]

Vaksina e AstraZeneca s’ iu rekomandohet personave mbi 65 vjeç në Gjermani


Komisioni i Përhershëm i Vaksinimit i qeverisë gjermane ka vendosur se vaksina AstraZeneca s’ mund të përdoret tek njerëzit mbi moshën 65 vjeçare. Sipas rekomandimit të Komisionit Gjerman të Vaksinimit, ndryshe nga vaksinat Pfizer, vaksinat AstraZeneca duhet të përdoren vetëm tek njerëzit nën moshën 65 vjeçare. Më herët, informacioni doli nga disa burime se vaksina […]

KOMF reagon ndaj mediave për mënyrën e raportimit të zhdukjes së 15-vjecares nga Prizreni


Komisioni i Oranizatave joqeveritare për Mbrojtjen e Fëmijëve ka reaguar ndaj mediave për mënyrën e raportimit të këtyreve të fundit për zhdukjen e 15-vjecares N.N. nga Prizreni. Sipas tyre, kjo mënyrë e raportimit është në kundërshtim me parimet etike, legjislacionin në fuqi dhe, mbi të gjitha, cenon rëndë privatësinë e fëmijës në fjalë. “Mediat duhet […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve me […]

KE: Shqipëria 3.7% rritje ekonomike këtë vit


Komisioni Europian projekton një rritje prej 3.7% për Shqipërinë gjatë vitit 2021, dhe 4.6% gjatë vitit 2022, në raportin lidhur me zhvillimet ekonomike në vendet kandidate përgjatë tremujorit të katërt të vitit që lamë pas. Në raport, Shqipëria renditet mes vendeve të goditura nga pandemia për shkak të dëmit të shkaktuar në turizëm, ndërsa theksohet […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke u […]

Zemaj kërkoi shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së pas heqjes së këshilltarit të tij nga Komisioni vlerësues për drejtor


Kryeministri Avdullah Hoti ka refuzuar kërkesën e ministrit Zemaj për shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së. Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka synuar të shkarkojë Bordin Drejtues të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, ka mësuar nga burime Gazeta Shneta. Këtë kërkesë Zemaj e ka bërë në kohën kur po pritet të zgjidhet drejtori i përgjithshëm i SHSKUK-së, […]

“Dëshmia e Puçit”, Sokol Balla sjell librin për “21 Janarin”


Në 10-vjetorin e ngjarjeve të 21 janarit, ku u vranë 4 protestues para godinës së kryeministrisë nga oficerët e Gardës së Republikës, botohet libri i Sokol Ballës “Dëshmia e puçit”, botim i UET press. Gazetari i njohur sjell fakte të panjohura të një prej personave që u akuzua nga ish-kryeministri Sali Berisha si organizator i […]

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve që kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shtetet e Bashkuara. Ceremonia që u mbajt në të perënduar të diellit, u mbajt […]

Efikasiteti i trajtimit të COVID-19 me plazmë konvalescente


Infektologu Sali Ahmeti thotë se tretmani i pacientëve me COVID -19 me plazmë konvalescente mund të rezultojë me efekte të mira te pacientët që e marrin këtë trajtim në kohën e duhur. Pas nënshkrimit të udhëzuesit për trajtim me plazmë konvalescente të pacientëve me sëmundjen COVID-19 si terapi mbështetëse, nga ana e ministrit në detyrë […]

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinat


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19. Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë dhe […]

Ekipi i OBSH-së pritet të shkojë në Kinë më 14 janar për të kryer hetime për origjinën e COVID-19


Ekipi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) mund të shkojë këtë javë në Kinë për ta hetuar origjinën e pandemisë COVID-19, njoftoi Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë. “Grupi i specialistëve të OBSH-së do të vizitojë Kinën më 14 janar për të kryer kërkime të përbashkëta shkencore me shkencëtarët kinezë për sa i përket gjurmimit […]

Qyteti kinez me 11 milionë banorë mbyllet në tentim për të parandaluar përhapjen e COVID-19


Kryeqendra dhe qyteti më i madh i provincës veriore të Kinës, Hebei, u ka ndaluar qytetarëve që të largohen nga sot, në tentim për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri, pasi që rastet ditore të infeksionit kanë arritur pikën më të lartë në pesë muaj, njofton Reuters. Hebei ka regjistruar 51 nga 52 rastet […]

Moderna thotë se vaksina e saj anti-COVID siguron mbrojtje për disa vjet


Moderna ka thënë se vaksina e saj anti-COVID me shumë gjasë do të ofrojë mbrojtje nga koronavirusi për disa vjet, ka thënë shefi-ekzekutiv i kompanisë sot, raporton agjencia Reuters. Ndonëse duhet më tepër të dhëna për të një vlerësim definitiv. Kompania amerikane, që ka befasuar botën vitin e kaluar duke dal me një vaksinë që […]

SBASHK-u paralajmëron shtyrje të gjysmëvjetorit të dytë, Vetëm po të s’ plotësohen kërkesat e tyre


Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë të procesit mësimor është paraparë të fillojë më 18 janar 2021. Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, në një prononcim për Telegrafin, tha se që nga fillimi kishin mbështetur vendimin e  MASH-it për përfundimin para kohe të periudhës së parë të procesit mësimor dhe për fillimin e periudhës së dytë më […]

Vëllai i gruas së ministrit Armend Zemaj u kap duke marrë ryshfet për teste PCR në IKShPK


Personi që u kap në flagrancë nga Policia e Kosovës duke marr ryshfet në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik është Betim Selimi, vëllai i gruas së ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj. Selimi ishte punësuar nga Ministria e Shëndetësisë me anë të projektit të financuar nga Banka Botërore për shëndetësinë kosovare në shtator 2020. Komisioni i […]

Komisioni për Shëndetësi aprovon amandamentet për përkrahjen e specializantëve, specialistëve dhe infemierëve


Kryetarja e Komisionit të Shëndetësisë, Albena Reshitaj, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka bërë të ditur se janë aprovuar amendamentet që kishin të bëjë me përkrahjen e specializantëve, specialistëve dhe infermierëve, të cilët ishin privuar nga e drejta për paga. Gjithashtu në këtë mbledhje u diskutua edhe për kategorinë e invalidëve […]

Shpërndarja e vaksinave në Europë do vazhdojë deri në shtator


Shpërndarja e 200 milionë dozave të vaksinës së koronavirusit, është planifikuar të bëhet në Europë deri në shtator të vitit 2021. Në nëntor Komisioni Evropian ka përfunduar kontratën me Pfizer për 300 milionë doza. Dërgesat e para të kësaj vaksine janë dorëzuar në shtetet evropiane më 26 dhjetor. “Shpërndarja do të fillojë në mënyrë progresive. […]

Italia dhe Spanja fillojnë me vaksinimet kundër koronavirusit


Pothuajse 10 muaj pasi u raportua rasti i parë i coronavirusit në Itali, vendi filloi të dielën vaksinimet e para kundër kësaj sëmundjeje. Sipas Reuters, tre punonjës shëndetësorë në spitalin Spallanzani të Romës u vaksinuan pak para orës 07:00 (GMT) me vaksinën e Pfizer-BioNTech, tha në një deklaratë komisioneri për epideminë, Domenico Arcuri. “Vaksina shkoi […]

‘Dita e fitores’ kundër COVID-19 – Evropa nis vaksinimin masiv


Programi i imunizimit masiv kundër coronavirusit është në zhvillim e sipër në të gjithë Evropën, pasi shumica e vendeve të BE-së nisën vaksinimin e grupeve më të cenueshme. Data 27 dhjetor është duke u cilësuar si Dita V, ose Dita e Fitores, në të gjithë Evropën. Në Republikën Çeke, kryeministri Andrej Babis ishte i pari […]

Zemaj sot raporton për menaxhimin e pandemisë


Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale do të mblidhet sot. Para anëtarëve të këtij komisioni do të raportojë Armend Zemaj. Zemaj do të flasë para këtij komisioni lidhur me menaxhimin e pandemisë gjatë kësaj kohe. Ky komision mblidhet në orën 13:00. /familjajone

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19. “Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për mbrojtjen […]

Shtëpia e Bardhë nxit FDA-në të miratojë vaksinën të premten


Agjencia e lajmeve Reuters dhe disa media amerikane kanë bërë të ditur se shefi i stafit i Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows i ka kërkuar kreut të Administratës së Ushqimit dhe Barnave Stephen Hahn të japë autorizimin për përdorimin e vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë Pfizer brenda ditës të premte, duke shtuar se Po qe […]

SHBA autorizon vaksinën Pfizer, i hap rrugë vaksinimit në masë


Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur udhën vaksinimit të miliona njerëzve. Autorizimi i vaksinës shënon një pikë kthese në Shtetet e Bashkuara, ku pandemia ka shkaktuar vdekjen e më shumë se 292 mijë njerëzve. Vaksinimet pritet të fillojnë së […]

SHBA pranë miratimit të vaksinës së parë kundër COVID-19-s


Amerikanët janë shumë pranë fillimit të vaksinimit të sigurtë dhe efektiv kundër COVID-19-s ndërsa shifra totale e infeksioneve në të tërë vendin llogaritet tashmë në më shumë se 15.3 milionë që prej fillimit të pandemisë. Një grup i posaçëm ekspertësh të jashtëm të Administratës së Ushqimit dhe Barnave (FDA) mblidhen sot (të enjten) në orën […]

Priten pak pasoja nevgative dhe efekte anësore nga vaksina anti-Covid


Britania e Madhe ka miratuar vaksinën antiCOVID-19 dhe vaksinimi do të fillojë javën e ardhshme, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian do të duhet të presin. Agjencia Evropiane e Barnave do të marrë një vendim më 29 dhjetor Në qoftë se do të japë ‘dritën jeshile’ për vaksinat e para, pasi kërkohet një konfirmim zyrtar nga […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, shpresë për bizneset kosovare


Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e pandemisë, […]

Shpresa e bizneseve te Projektligji për rimëkëmbje ekonomike


Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e pandemisë, […]

Në vitin 2017, Simmons kërkoi të raportojnë në Kuvend për shkeljet në EULEX


Çështja e ish kryetarit të Asamblesë së gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons, këto ditë është shumë aktuale pas kërkesës së tij që të raportojë në Kuvendin e Kosovës për shkeljet që ai pretendon se janë bërë nga gjyqtarë dhe prokurorë të EULEX-it gjatë proceseve gjyqësore. Mirëpo, detaje të reja janë publikuar sonte në emisionin “udhëve” […]

Ka filluar testi gjithë popullor falas në Austri


Vetëm në 32 orët e fundit janë regjistruar për të bërë testin mbi 100 mijë persona. E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 21:30 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Ariel Schalit) Austria është akoma duke u përballur me valën e re të koronavirusit. Ndonëse nga dita e hënë parashihet të zbuten një pjesë e masave, megjithatë situata me […]

Në qendrën e votimit të Nexhmi Rudarit, shumicën e votave i mori Shpejtim Bulliqi


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili votoi në shkollën “Naim Frashëri” ku të hapura ishin nëntë kuti votimi, arriti të sigurojë 1,251 vota, ndërsa Shpejtim Bulliqi nga LVV mori 1,851 vota. […]

Në fshatin e tij, Shpejtim Bulliqi merr 67% të votave


Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar tabelat me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Në fshatin Llugë prej nga është kandidati i Vetëvendosjes dhe fituesi i këtyre zgjedhjeve, Shpejtim Bulliqi, ishin të hapura dy vendvotime. Bulliqi mori 386 vota, ndërsa Nexhmi Rudari nga LDK mori 133 vota. […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të cilit […]

Dështon takimi i specialistëve maqedono-bullgar për kontestet mes dy vendeve


specialistët e historisë të Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë kanë zhvilluar të premten një takim online lidhur me kontestet për personalitetet nga e kaluara, dhe për çështje që lidhen me historinë, por takimi ka përfunduar pa asnjë marrëveshje konkrete. Pala bullgare, sipas anëtarëve maqedonas të komisionit, ka refuzuar të nënshkruajë konkluzionet edhe të mbledhjeve të […]

Mendojmë se në Serbi ka akoma varreza masive


“Në këtë lokacion gjenden eshtrat e njerëzve të vrarë gjatë konfliktit në Kosovë, të cilët janë transferuar këtu për të mbuluar krimin”, deklaroi të premten Ibrahim Makolli, kreu i Grupit punues të delegacionit të Kosovës për Personat e Zhdukur, gjatë një vizite të vendit ku po bëhen gërmime të mbetjeve mortore në varrezën masive në […]

Makolli nga Kizhevaku: Dyshohet se në Serbi ka disa varreza masive të civilëve të vrarë


Tash e pesë vjet, në Kizhevak të Serbisë janë kërkuar mbetjet mortore të atyre personave që u vranë e u zhdukën gjatë luftës. Nga aty delegacioni i Kosovës, të premten ka bërë thirrje për mos-politizim, duke shtuar se ekzistojnë dyshime se ka edhe shumë varreza masive në territorin e Serbisë. Komisioni për Persona të Zhdukur […]

​Makolli nga Kizhevaku: Dyshojmë se në Serbi ka disa varreza masive me trupa civilë të vrarë e të zhdukur


Tash e pesë vjet, në Kizhevak të Serbisë janë kërkuar mbetjet mortore të atyre personave që u vranë e u zhdukën gjatë luftës. Një muaj më parë, prej kur është zbuluar kjo varrezë masive, me ndihmën e fotografimeve të Kryqit të Kuq, atje po qëndrojnë ekspertë nga Kosova të cilat kanë marrë pjesë gjatë procesit […]

Të hënën, Shpejtim Bulliqi merr detyrën e Kryetarit të Podujevës


Komisionit Qendror i Zgjedhjeve ka certifikuar rezultatet e zgjedhjeve të 29 nëntor që u mbajtën për kryetar të komunave të Podujevës dhe Mitrovicës së Veriut. Në një njoftim të KQZ-së thuhet se ndaj rezultateve s’ kishte asnjë ankesë. “Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shpalli rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të jashtëzakonshme për Kryetar të Komunës së Podujevës […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për punësimin e dhjetëra konsulentëve të fushave të ndryshme 


Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka shpallur konkurs për pranimin e dhjetëra konsulentëve për fusha të ndryshme, për nevoja të MKRS-së dhe institucioneve të saja vartëse. Deri në fund të këtij viti kjo ministri planifikon të punësojë punëtorë me kontrata për Shërbime të Veçanta. Sipas njoftimit të njoftimin e MKRS-së, “Shërbime Konsulente me anë […]

KPM s’ di që në Kosovë ka IPTV ilegale


Komisioni i Pavarur për Media ka thënë se s’ është në dijeni që në Kosovë janë duke operuar IPTV ilegale, por vetëm ato të licencuarat, që janë nëntë. “Sipas të dhënave të cilat i posedon aktualisht Komisioni i Pavarur i Mediave (KPM), deri me tani në Kosovë operojnë nëntë subjekte IPTV të licencuara në KPM. […]

KE kërkon ashpërsimin e luftës kundër dezinformimit


Brukseli kërkon të ashpërsojë luftën kundër dezinformimit, në një kohë kur antivaksinat janë në ofensivë, në një plan të gjerë veprimi për të mbrojtur demokracinë, prezantuar sot, që parashikon gjithashtu të inkuadrojë reklamat politike dhe të mbrojë më mirë gazetarët. Komisioni Europian synon të riforcojë kodin e tij të praktikave të mira kundër dezinformimit të […]

Ligji për Rimëkëmbjen ekonomike pritet të votohet sot


  Ligji për Rimëkëmbjen ekonomike, pritet të votohet sot në Kuvendin e Kosovës, pas shumë përpjekjesh e dështimesh. Kjo seancë pritet të fillojë sot në orën 11:00 dhe ka në rend dite vetëm në pikë, atë të Shqyrtimit të dytë të Projektligjit nr. 07/L-016 për Rimëkëmbjen Ekonomike – COVID-19. Kujtomë që vetë gjatë kësaj jave […]

Deputeti Arifi me pagë, edhe pse në burg


Në fund të nëntorit, Etem Arifi ka pranuar në llogarinë e tij pagën nga Kuvendi i Kosovës, pasi akoma vazhdon të jetë në listën e deputetëve, pavarësisht se aktualisht po vuan dënimin në burgim që nga 29 shtatori, në kohëzgjatje prej 1 viti e 3 muajsh. Nga Zyra e kryetares së Kuvendit, s’ iu përgjigjën […]

Vetëvendosje reagon për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale


Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar simbolikisht për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale në Kosovë. Sipas VV, fshehtësia dhe papërgjegjësia e qeverisë, ministrit dhe SHSKUK e Agjencioneve përgjegjëse po i kushtojnë vendit me jetë të humbura. ndërsa kanë thënë se institucionet përgjegjëse duhet të ndërmarrin veprimet për të garantuar furnizim të rregullt e mbi të gjithë […]

Dy orë protestë të hënën


Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Vetëm po të kërkesat e tyre s’ merren parasysh. Në një konferencë për media, kryetari […]

“Termokos” fal borxhet për muajt mars dhe prill të këtij viti për bizneset


Me qëllim për t’iu dalë në ndihmë bizneseve të kryeqytetit, ndërmarrja publike “Termokos” ka bërë të ditur se ka vendosur të fal borxhet e shërbimit të ngrohjes për periudhën mars – prill 2020 të gjitha subjekteve afariste që me vendim qeveritar s’ kanë pasur leje të punojnë. Kjo ndërmarrje në një njoftim ka theksuar se […]

​Punëtorët teknikë dhe sigurimi fizik i qendrave spitalore nga e hëna në protestë


Sindikata e Pavarur e Sektorit Privat të Kosovës ka paralajmëruar protesta për javën e ardhshme në shenjë pakënaqësie për mos përfshirjen e punëtorëve teknikë dhe sigurimit fizik të qendrave spitalore në pagat shtesë, duke mos përjashtuar edhe hyrjen në grevë Po qe se kërkesat e tyre s’ merren parasysh. Në një konferencë për media, kryetari […]

Rimëkëmbja Ekonomike kalon edhe në Komisionin për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve


Komisioni për të Drejtat dhe Interesat e Komuniteteve dhe Kthim ka miratuar Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike me  katër amendamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Transfere. Ky Projektligj u miratua me 7 votë për dhe 2 kundër. Kundër votuan anëtarët e Komisionit nga Vetëvendosje dhe Nisma.

“Vota e Etem Arifit ishte legjitime, Kurti s’mund të kthehet kryeministër”


Analisti Ramush Tahiri ka folur për vendimin që do ta merr Gjykata Kushtetuese në lidhje me rastin e votës së deputetit Etem Arifi për Qeverinë Hoti. Ai ka thënë se Kushtetuesja s’do të merr vendim që votën e Arifit ta shpallë të pavlefshme dhe se këtij të fundit s’ mund t’i merret mandati pasi që […]

Arsyeja pse Britania u bë shteti i parë që e aprovoi vaksinën kundër COVID-19


Britania e Madhe u bë vendi i parë perëndimor që autorizoi një vaksinë kundër COVID-19, duke shënuar një moment kryesor në luftën globale kundër coronavirusit. Vaksinës Pfizer/BioNTech i është dhënë autorizimi emergjent nga rregullatorët britanikë dhe dozat e para pritet të arrijnë nga fillimi i javës së ardhshme. Britania ka qenë një nga vendet më […]

Tahiri: Albin Kurti s’ mund të kthehet më në postin e kryeministrit


Analisti i njohur kosovar, Ramush Tahiri, në emisionin “Debat” të RTK-së e ka sqaruar mënyrën se si zgjedhet presidenti i ri i vendit. Ai ka thënë se deri më tani asnjë kandidat s’ është zyrtarisht i certifikuar për garën e presidentit dhe se deri më tani kemi vetëm nominim nga një parti, siç është rasti […]

Venecia kritikon socialistët për ndryshimet e njëanshme në Kushtetutë


Një draft-opinion i Komisionit të Venecias i rrjedhur në median shqiptare mbrëmjen e të mërkurës mbart kritika të ashpra ndaj lëvizjes së socialistëve të kryeministrit Edi Rama në korrik për ndryshimin e kushtetutës dhe të kodit zgjedhor, një lëvizje për të cilën kritikët thonë se i jep Ramës një avantazh arithmetikor në zgjedhje. Komisioni i […]

Trump kërcënon me veto ndaj ligjit mbi shpenzimet ushtarake


Presidenti Donald Trump ka kërcënuan se të vendosë veton ndaj projektligjit të rëndësishëm mbi shpenzimet e mbrojtjes Po qe se Kongresi s’ shfuqizon një prej neneve të përfshira në të, që mbron kompanitë e medias sociale nga përgjegjësia ligjore mbi materialet që përdoruesit postojnë në platformat e tyre. Kërcënimi i Presidentit Trump ndaj Aktit të […]

Dialogu Kosovë-Serbi pjesë e strategjisë së BE-së për raportet me SHBA-në


Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror dhe […]

Strategjia e BE për raportet me SHBA-në përfshin bashkëpunimin në Ballkan


Komisioni Evropian ka miratuar në takimin e së mërkurës (02 nëntor) të kolegjit të Komisionarëve, një strategji për agjendën e re të raporteve transatlantike, më saktësisht raporteve mes Bashkimit Evropian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Komisioni, në këtë dokument, nënvizon nevojën për bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara për të forcuar rendin multilateral botëror dhe […]

Hoxhaj: PDK do inicojë të premten seancë të jashtëzakonshme për ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


Kryetari në detyrë i PDK-së, thotë se partia e tij do inicojë të premten seancë të jashtëzakonshme për ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Ai ka treguar edhe për katër ndryshimet që PDK i ka bërë këtij ligji, përcjellë Gazeta Blic. “PDK do inicojë një seancë të jashtëzakonshme për ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike, të premten. Presim që […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike kalon në Komisionin për Buxhet


Komisioni për Buxhet dhe Transfere me 6 për dhe 3 kundër, ka votuar raportin me rekomandime për Projektligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike-COVID-19. E votimi i këtij raporti i ka paraprirë miratimi i 4 amendamenteve të propozuara nga Partia Demokratike e Kosovës. Deputeti i PDK-së Bedri Hamza ka propozuar 4 amendamentet. Amemdamenti i parë është që mjetet […]

Etem Arifit i humb mandati i deputetit “edhe disa ditë”


Vetëm edhe disa ditë i kanë mbetur që, edhe zyrtarisht t’i humbë mandati deputetit Etem Arifi. Kështu ka thënë Shkamb Manaj, kryetar i Komisionit për Legjislacion në Kuvendin e Kosovës. “Mund të konfirmoj që deputeti në fjalë tashmë pothuajse është pranë përcaktimit të kohës prej gjashtë muajsh  në vuajtje të dënimit, janë edhe disa ditë […]

Merdare – Arrestohet për dhënie të ryshfetit


Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shpallur konkurs për 6 ekspertë. Kjo ministri po planifikon të punësojë 2 ekspertë juridikë, një specialist për marrëdhënie me publikun, një specialist për diplomaci ekonomike dhe 2 ekspertë për menaxhim dhe administrim. Ministria ka planifikuar 120 mijë euro për këto kontrata ndërsa kohëzgjatja e kontratave të këtyre […]

Ministria e Punëve të Jashtme shpall konkurs për 6 ekpsertë


Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shpallur konkurs për 6 ekspertë. Kjo ministri po planifikon të punësojë 2 ekspertë juridikë, një specialist për marrëdhënie me publikun, një specialist për diplomaci ekonomike dhe 2 ekspertë për menaxhim dhe administrim. Ministria ka planifikuar 120 mijë euro për këto kontrata ndërsa kohëzgjatja e kontratave të këtyre […]

KQZ-ja nesër publikon rezultatet përfundimtare për Podujevën dhe Mitrovicë të Veriut


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nesër do t’i publikojë rezultatet përfundimtare për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të komunave në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi. Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi, sipas rezultateve preliminare ka fituar zgjedhjet në këtë komunë në […]

Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK raporton sot para Komisionit për menaxhimin e pandemisë COVID-19


Sot mblidhet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë COVID-19. Para anëtarëve deputetë të këtij komisioni do të flasë drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK, Gëzime Pllana. Po ashtu në rënd dite do të jetë edhe miratimi i procesverbalit të mbledhjeve të datës 26.10.2020 dhe 22.10.2020. /familjajone

“Në Kizhevak janë mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave”


Në bazë të vlerësimeve, mbetjet mortore të 7 deri në 20 personave janë gjetur në një lokacion në Kizhevak pranë Rashkës në Serbi, thotë shefi i Programit për Ballkanin Perëndimor i Komisionit Ndërkombëtar për Personat e Pagjetur (ICMP), Matthew Holliday, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë. Zyra për media e Qeverisë së Serbisë […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane që […]

Cilët do të vaksinohen të parët? Mblidhet grupi i specialistëve të CDC-së


Anëtarët e një komisioni këshillimor të Qendrave amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve u takuan të martën për të përcaktuar se cilat kategori duhet të vaksinohet fillimisht kundër koronavirusit, me miratimin përfundimtar të vaksinës nga autoritetet. Komisioni Këshillimor i CDC-së për Praktikat e Imunizimit dëshiron të informojë publikun në lidhje me rekomandimin e tij […]

Cilët do të vaksinohen të parët? – Mblidhet grupi i specialistëve të CDC-së


Anëtarët e një komisioni këshillimor të Qendrave amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve u takuan të martën për të përcaktuar se cilat kategori duhet të vaksinohet fillimisht kundër koronavirusit, me miratimin përfundimtar të vaksinës nga autoritetet. Komisioni Këshillimor i CDC-së për Praktikat e Imunizimit dëshiron të informojë publikun në lidhje me rekomandimin e tij […]

Qeveria s’ ka hezituar t’i dalë përballë Kuvendit


Në diskutimin e organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës lidhur me punën e Kuvendit gjatë këtij viti si dhe përballjen e tij në dialogun me Serbinë, deputeti i LDK-së, Faton Bislimi, theksoi që Qeveria s’ ka hezituar t’i dalë përballë Kuvendit. “Ky kuvend dhe kjo Qeveri s’ ka hezituar t’i dalë përballë Kuvendit, Po qe […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka mbetur […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar ato […]

error: Content is protected !!