Moderna synon prodhimin e tri miliardë dozave vaksina më 2022


[ad_1] Kompania farmaceutike amerikane Moderna tha se pret të rrisë prodhimin e vaksinave kundër koronavirusit deri në tri miliardë doza, në vitin 2022. Kompania tha se prodhimi do të dyfishohet në objektet e saj në Zvicër dhe Spanjë, ndërsa do të rritet për 50 për qind edhe në fabrikat në SHBA. Moderna po ashtu rriti […]

Moderna teston vaksinën tek fëmijët


[ad_1] Kompania farmaceutike amerikane Moderna ka filluar testimin e vaksinës së saj me dy doza tek fëmijët, për të përcaktuar Nëse vaksinimet duhet të përfshijnë edhe personat e moshës nën 18 vjeç. Kompania do të vaksinojë rreth 6,750 fëmijë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada midis moshave nga gjashtë muaj deri në 12 vjeç. Dozat […]

Shefi i OBSH-së thotë se vaksina e vetme s’ do t’i japë fund pandemisë


[ad_1] Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë Tedros Adhanom Ghebreyesus tha të hënën se pandemia e koronavirusit s’ do të marrë fund vetëm nga një vaksinë e efektshme, por duhet që komunitetet dhe individët të vazhdojnë të angazhohen në luftën kundër virusit. Komentet vijnë ndërsa kompania farmaceutike amerikane Moderna njoftoi se vaksina e […]