Mbjellën 21 fidane në Gjilan për Ditën Ndërkombëtare të personave me sindromën down


[ad_1] Komuna e Gjilanit bashkë me qendrën e kujdesit ditor “Pema”, kanë mbjellë sot 21 fidane në lagjen “Iliria” në shënim të 21 marsit, Ditës ndërkombëtare të personave me sindromën down. Selami Xhemaili, drejtor i Shëndetësisë, ka thënë se Komuna e Gjilanit me të gjitha kapacitetet buxhetore e kanë mbështetur qendrën “Pema” dhe të gjitha […]

Gjilani fton qytetarët mbi moshën 75-vjeçare që të regjistrohen për marrjen e vaksinës anti-COVID-19​


[ad_1] Komuna e Gjilanit fton qytetarët e moshës mbi 75 vjeçare që të lajmërohen për evidencë në Qendrat më të afërta të mjekësisë familjare, në qytet e fshatra, për marrjen e vaksinës antiCOVID-19. Drejtoresha e Qendrës së Mjekësisë Familjare, njëherësh anëtare e Komitetit të Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, Dr. Arbenita […]

Vdes zv/ministri i bujqësisë, ishte i infektuar me COVID-19


[ad_1] Njëri nga zëvendësministrat e Ministrisë së Bujqësisë së Kosovës ka humbur jetën si pasojë e koronavirusit. Bëhet fjalë për Nehat Ramadanin nga komuna e Gjilanit. Ramadani më parë mbante disa poste me rëndësi, e njëri prej tyre ishte edhe ai në Drejtorinë e Bujqësisë në Gjilan, të cilin e ushtronte së fundi. [ad_2]

Gjilani pranon 5 respiratorë, 42 karroca dhe 36 shtretër hidraulik nga bashkatdhetarët nga Gjermania


[ad_1] Komuna e Gjilanit ka pranuar të hënën pesë respiratorë të oksigjenit, 30 karroca, 36 shtretër hidraulik dhe 12 karroca shëtitëse, nga bashkatdhetarët nga Gjermania, Bahri Tahiri, Deli Nitaj dhe Arian Sfarqa. Në emër të kryetarit Lutfi Haziri, donacionin e ka pranuar nënkryetari Arbër Ismajli, i cili i ka falënderuar bashkatdhetarët nga Gjermania, sikurse edhe […]

Haziri: Ka pasur vështirësi në furnizimin me oksigjen në Spitalin e Gjilanit


[ad_1] Kryetari i komunës së Gjilanit, Lufti Haziri, ka udhëhequr mbledhjen e mbajtur me Komitetin e menaxhimit dhe parandalimit të përhapjes së pandemisë. Pas kësaj mbledhje, Haziri iu drejtua mediave për t’i sqaruatr zërat e fundit se në Spitalin e Gjilanit ka pasur mungesë të sasisë së oksigjenit. Ai e pranoi se ka pasur vështirësi […]

Këto janë të gjitha aktivitetet që institucionet e Kosovës do t’i mbajnë për Ditën e Flamurit


[ad_1] dukuritë për ditën e sotme: Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën homazhe te monumenti i heroit kombëtar Gjegj Kastrioti- Skënderbeu. (Vendi: Sheshi ‘’Skënderbeu’’- Prishtinë, 09:00) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te shtatorja e Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Vendi: Sheshi ‘’Ibrahim Rugova’’- Prishtinë, 09:10) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te kompleksi memorial i familjes Jashari […]

​Gjilani pranon 175 laptopë nga organizata gjermane GIZ për nxënësit në nevojë


[ad_1] Komuna e Gjilanit ka filluar sot me shpërndarjen e 175 laptopëve për nxënësit e shkollës fillore “Thimi Mitko”, të cilët kanë nevojë për ndjekjen e programeve online. Kreu i Gjilanit, Lutfi Haziri, i cili ishte i pranishëm në këtë gjë, tha se organizata GIZ është njëri nga partnerët më të mëdhenj të Gjilanit në […]

Komuna e Gjilanit ankohet për vonesa të rezultateve të COVID-19


[ad_1] Selami Xhemajli, drejtor i Shëndetësisë në Gjilan, ka thënë se Instituti i Shëndetit Publik që nga fillimi i dhjetorit do të fillojë të testojë mostrat në njësinë e tyre në Gjilan. Xhemajli po ashtu është ankuar për vonesa të rezultateve të mostrave të testuara gjë që sipas tij po e pamundëson monitorimin e rasteve […]

Prishtina prin me raste pozitive me coronavirus, për 24 orë 312 raste


[ad_1] Nga gjithsej 1 mijë e 794 mostra të dyshuara të cilat janë testuar për COVID-19, 730 kanë rezultuar pozitive. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik në Kosovë ka njoftuar se Komuna e Prishtinë prin me numrin e të infektuarve me coronavirus. Gjithsej 312 raste janë regjistruar vetëm në Prishtinë. Për nga numri i madh i […]

271 raste aktive me COVID-19 në Gjilan


[ad_1] Komiteti komunal i Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, nën udhëheqjen e drejtorit të Shëndetësisë, Selami Xhemaili, ka mbajtur të premten mbledhjen e radhës për vlerësimin e situatës së përballjes me virusin. Xhemaili ka bërë të ditur se aktualisht Gjilani ka 271 raste aktive, teksa në emër të Komitetit ka apeluar […]

Lutfi Haziri: Mbani maskat, 237 raste aktive e 48 të vdekur në Gjilan


[ad_1] Komuna e Gjilanit i ka bërë të gjitha përgatitjet sipas planit kontingjent për furnizim me ushqim dhe barëra për familjet me gjendje të rëndë sociale, në kuadër të kujdesit për përballimin e fazës së dytë të COVID-19. Kështu ka thënë me anë të një postimi i pari i Gjilanit, Lutfi Haziri, derisa ka treguar […]

COVID-19 arriti të infektojë rreth 1.1% të njerëzve në Kosovë, çdo i katërti qytetar i testuar doli pozitiv


[ad_1] Në bazë të dhënave të publikuara, COVID-19 ka arritur ta infektojë rreth 1.1 për qind të popullatës së Kosovës nga fillimi i pandemisë e këndej, ku çdo i katërti qytetar i testuar rezultoi me virus. Sikurse të gjitha vendet e botës edhe Kosova po ballafaqohet me pandeminë e coronavirusit . Të dhënat e Worldometers.info […]

Gjilani me 192 raste aktive me COVID-19


[ad_1] Komuna e Gjilanit sot regjistroi 27 raste të reja me coronavirus. Numri total i rasteve aktive me coronavirus në Gjilan sipas Drejtorit të Shëndetësisë Selami Xhemajli, është 192. Xhemajli gjithashtu tregoi edhe se të gjithë nxënësit të cilët kanë qenë të infektuar me coronavirus në shkollën fillore “Selami Hallaqi” janë shëruar. “Me rezultatet e […]

16 mësimdhënës të infektuar me COVID-19 në Gjilan


[ad_1] Në komunën e Gjilanit janë të infektuar 16 mësimdhënës me virusin COVID-19. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, drejtori i Arsimit në këtë komunë Nazim Gagica. “Tani për tani i kemi të infektuar 16 mësimdhënës në shkollat publike me COVID-19, bile shumica priten të kthehen këtë javë”, ka thënë Gagica përmes telefonit. Ai ka […]

Komuna e Gjilanit hap konkurs për ndarjen e bursave për studentë


[ad_1] Drejtoria e Arsimit në Komunën e Gjilanit ka hapur konkurs për ndarjen e 200 bursave për studentët e kësaj komune. Sipas njoftimit të Komunës 100 bursa me vlerë 600 euro (për 10 muaj nga 60 euro) do jenë për studentë të Komunës së Gjilanit që studiojnë jashtë Gjilanit dhe 100 bursa me vlerë 400 […]

Lutfi Haziri para problemeve me ujë dhe politizim të arsimit


[ad_1] Mungesa e vazhdueshme e ujit të pijes, kutërbimi i lumit të kontaminuar me ujëra të zeza dhe përfshirja e thellë e drejtorëve të shkollave në politikë janë disa nga problemet kryesore që po e sfidojnë Gjilanin. Pasi numëron katër mandate të ndryshme në krye të Gjilanit, Lutfi Haziri erdhi në debatin “Jeta në Komunë” […]

Lutfi Haziri flet për koalicionin me PDK-në, ambiciet për kryetar të LDK-së dhe zgjedhjen e presidentit


[ad_1] Ne debatin “Jeta në Komunë” përballë Jeta Xharrës, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri është deklaruar për koalicionin e mundshëm të LDK-së me PDK-në, ambieciet e tij për të parin e LDK-së dhe preferencat e tij për zgjedhjen e presidentit të Kosovës. I pari i Gjilanit ka thënë se s’ është politikë e […]

Stadiumi është vonuar për një vit


[ad_1] Qyteti i Gjilanit e ka derbin më të zjarrtë në futboll, mes Dritës dhe Gjilanit, që janë kampioni dhe nënkamioni aktual i Kosovës, por stadiumi modern i premtuar akoma s’ është finalizuar. Në vitin 2017, në “Debat Pernime”, kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri kishte premtuar se pas tri viteve (2020) do të […]

Haziri e quan ‘dietë buxhetore’ shpenzimin e 20 mijë eurove për drekat zyrtare në vitin 2018


[ad_1] Në vitin 2018 e gjithë Komuna e Gjilanit kishte shpenzuar 26 mijë euro për dreka zyrtare përderisa vetëm Zyra e kryetarit të Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka shpenzuar 20 mijë euro. Sipas llogaritjes del që në vitin 2018, janë shpenzuar 1,668 euro në muaj për dreka zyrtare nga Zyra e Kryetarit. Këto të […]

Haziri e konsideron ‘për keqardhje’ pagesën e qirasë prej 21,600 euro për çerdhen ‘Ardhmëria 1’


[ad_1] Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në fushatën zgjedhore për të parin e Gjilanit në vitin 2017 kishte premtuar që do t’i ndërtonte dy çerdhe të reja në vitin e parë të qeverisjes, çerdhen “Ardhmëria 1” dhe çerdhen “Arbëria”. Por, kur jemi rreth një vit nga përfundimi i mandatit të Hazirit, asnjëra nga […]

Lutfi Haziri e quan të përfunduar ‘Legjendën e Mirushës’, qytetarët mbyllin dritaret nga era e kanalizimit


[ad_1] Në zgjedhjet e vitit 2017, kur Lutfi Haziri kandidonte për të marrë pozitën e të parit të Gjilanit për herë të dytë me radhë, ai kishte premtuar që projekti i lumit Mirusha do të përfundonte në vitin 2018. Por edhe pse kanë kaluar rreth 2 vjet prej kur Haziri kishte thënë se ky projekt […]

Kur do të largohet era e kanalizimit në fshatrat e Gjilanit?


[ad_1] Kur Lutfi Haziri e kishte marrë mandatin si kryetar i Gjilanit në vitin 2013, ai kishte premtuar që gjatë mandatit të tij do të realizohet projekti për ujëra të zeza. Por jemi gati në vitin 2020 dhe banorët në qendër të qytetit dhe në fshatrat e Gjilanit akoma përballen me kutërbimin e lumenjëve nga […]

Shkolla ‘Mehmet Isai’ në Gjilan pa kulm që nga muaji gusht


[ad_1] Më 18 gusht një stuhi shiu ka rrëzuar një pjesë të kulmit të shkollës së mesme teknike “Mehmet Isai” në Gjilan. Që nga muaji gusht, kjo shkollë akoma është pa kulm. Asamblisti i Lëvizjes Vetëvendosje në Gjilan, Nevzad Isufi në debatin “Jeta në Komunë” ka thënë se përveç që shkolla është pa kulm ajo […]

Ndihmat e komunave gjatë pandemisë për familjet e rikthyera nga Siria e Iraku


[ad_1] Për më shumë se një vit, gratë të cilat janë rikthyer  nga Siria e Iraku për në Kosovë po mundohen të bëhen pjesë e aktiviteteve të ndryshme në mënyrë që të ri-socializohen dhe ri-integrohen në shoqëri. Pandemia e cila kaploi të gjithë botën edhe në Kosovë krijoi vështirësi në gjendjen ekonomike të familjeve ndërsa […]

Në këto komuna janë rastet pozitive me COVID-19 në 24 orët e fundit


[ad_1] Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 49 raste pozitive me COVID-19 nga 680 testime që janë bërë. Brenda 24 orëve janë raportuar dy raste të vdekjes nga COVID-19 (një rast në Spitalin e Përgjithshëm në Gjakovë dhe një rast te Spitali i Përgjithshëm në Pejë). Numri total i rasteve pozitive në […]

Gjilan – Një pjesë e udhës në qendër do të bllokohet për 10 orë


[ad_1] Komuna e Gjilanit ka njoftuar qytetarët se për shkak të punimeve, të hënën, një nga udhët më të frekuentuara të qytetit do të jetë e mbyllur për  rreth 10 orë. Bëhet fjalë për udhën nga semaforët e qytetit e deri te kazerma e FSK-së. “Komuna e Gjilanit njofton qytetarët se të hënën (12 tetor) […]

UNICEF dhe USAID shpërndajnë 200 pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19  në shkollën ‘Selami Hallaqi’ në Gjilan


[ad_1] Organizatat UNICEF dhe USAID kanë shpërndarë 200 pako me pajisje mbrojtëse kundër COVID-19, në shkollën “Selami Hallaqi” në Gjilan. Përfitues nga donacioni janë nxënësit e klasave të para dhe mësimdhënësit e kësaj shkolle, njofton komuna e Gjilanit. Në ceremoninë e dorëzimit të 200 pakove, ka marrë pjesë kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, drejtori i […]

Tenderët, njolla e zezë në raportin e Auditorit të Komunës së Gjilanit


[ad_1] 7 prej 17 rekomandimeve që i ka marrë Komuna e Gjilanit nga Auditori në vitin 2019 kanë të bëjnë me fushën e prokurimit publik. Numri i gjetjeve dhe rekomandimeve në këtë fushë është përkeqësuar edhe në krahasim me vitin 2018, kur kjo komunë kishte marrë vetëm 5 rekomandime. Një prej problemeve i cili s’ […]

Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!


Fari dhe Elemedina Xheladini, janë një çift i ri më banim në Fribourg të Zvicrës, por me prejardhje nga Kumanova, të cilët kishin probleme për të pasur fëmijë. “Fari Xheladini dhe bashkëshortja ime Elemedina Xheladini jemi një çift i ri me banim në Fribourg të Zvicres. “Përndryshe ne jemi me prejardhje nga Kumanova. Ne si […]