100 milionë amerikanë plotësisht të vaksinuar


[ad_1] Shtëpia e Bardhë tha të premten se 100 milionë amerikanë tani janë plotësisht të vaksinuar kundër COVID-19, gati dyfishi i 55 milionë vaksinimeve që ishin realizuar deri një muaj më parë. Koordinatori i Shtëpisë së Bardhë për pandeminë e COVID-19, Jeff Zients e quajti “moment historik” arritjen e këtij numri në një konferencë shtypi […]

Kreu i OBSh-së: Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda disa muajve


[ad_1] Bota mund të vendosë nën kontroll pandeminë globale COVID-19 në muajt e ardhshëm, me kusht që të shpërndajë burimet e nevojshme në mënyrë të drejtë, tha kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) në një konferencë shtypi të hënën. “Ne kemi mjetet për ta sjellë këtë pandemi nën kontroll brenda disa muajsh, Vetëm po […]

Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda pak muajsh


[ad_1] Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetëtisë tha të hënën në një konferencë shtypi se bota mund të vërë nën kontroll pandeminë COVID-19 gjatë muajve të ardhshëm Nëse shpërndahen në mënyrë të drejtë mjetet e domosdoshme për ta luftuar sëmundjen. Aktivistja për ndryshimet klimatike Greta Thunberg, iu bashkua konferencës virtuale nga Suedia. Ajo theksoi “nacionalizmin […]

COVID-i, shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në SHBA për vitin 2020


[ad_1] Qendrat amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) njoftuan të mërkurën se COVID-19 ishte shkaku i tretë kryesor i vdekjeve në Shtetet e Bashkuara gjatë vitit 2020, duke rritur numrin e përgjithshëm të vdekjeve në vend me gati 16%, krahasuar me vitin e kaluar. Gjatë një konference për shtyp të ekipit të Shtëpisë […]

Shkencëtarët shqyrtojnë 4 teori të ndryshme për origjinën e virusit COVID-19


[ad_1] Një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë është gati të raportojë për kërkimin e tij të përbashkët për origjinën e koronavirusit që shkaktoi një pandemi pasi u zbulua për herë të parë në Kinë, para një viti. Më këtë specialistët kanë hulumtuar katër teori që po merren me origjinën e virusit, e do të dalin […]

BE ngre tonet ndaj AstraZenecas, i kërkon të zbatojë kontratën


[ad_1] Prodhuesi i vaksinave AstraZeneca duhet të “arrijë” në dërgesat e premtuara në BE përpara se të eksportojë doza diku tjetër, ka thënë shefi i bllokut. “Kompania duhet të respektojë kontratën që ka me vendet anëtare,” tha të enjten në mbrëmje Presidentja e Komisionit Evropian ,Ursula von der Leyen. Ajo foli pasi udhëheqësit e BE mbajtën […]

Danimarka shtyn me tre javë të tjera pezullimin për vaksinën AstraZeneca


[ad_1] Zyrtarët e shëndetësisë së Danimarkës njoftuan të enjten se po zgjasin afatin e pezullimit të vaksinës AstraZeneca për COVID-19 edhe për tre javë për të lejuar më shumë kohë për prova sigurie në lidhje me një mpiksje gjaku që rezultoi vdekjeprurëse tek një person që kishte bërë këtë vaksinë. Vendimi vjen ndërsa rregullatori evropian […]

Eksporti i vaksinave do të kontrollohet rreptësisht


[ad_1] Bashkimi Evropian po vëndos kontrolle më të rrepta ndaj eksportit të vaksinave kundër koronavirusit, në përpjekje për të siguruar sa më shumë doza për fushatën e vaksinimit të popullsisë së bllokut ndërsa shtohen rastet e infektimeve. Organi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha në prag të takimit të udhëheqësve të 27 vendeve anëtare të bllokut […]

Vaksinat s’ shkaktojnë mpiksje të gjakut, por gratë nën 55 vjeç janë më të rrezikuara


[ad_1] Pas një rishikimi paraprak të të dhënave të vaksinave AstraZeneca kundër COVID-19, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) konkludoi javën e kaluar se vaksinimi s’ shoqërohej me një rrezik në rritje të mpiksjes së gjakut. Numri i mpiksjeve të raportuara pas vaksinimit ishte në të vërtetë më i ulët sesa pritej në popullatën e përgjithshme, […]

Personat e vaksinuar mund të qëndrojnë pa maskë dhe të grumbullohen – specialistët kritika ndaj udhëzimeve të reja


[ad_1] Rekomandimet e para federale për njerëzit që kanë bërë vaksinën kundër COVID-19 lejojnë ndërmarrjen e hapave të kujdesshëm drejt jetës normale. Por, kritikët thonë se këto janë hapa tejet të kujdesshëm. Udhëzimet që Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) publikoi të hënën se ata që kanë bërë vaksinën mund të mblidhen […]

ShBA-ja do të blejë 100 milionë doza të vaksinës nga kompania “Johnson & Johnson”


[ad_1] Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA), Joe Biden, ka njoftuar se ka udhëzuar Departamentin amerikan të Shëndetit dhe shërbimeve njerëzore për blerjen e 100 milionë dozave të vaksinës “Johnson & Johnson” në kuadër të luftës kundër pandemisë së COVIDIt-19. Bideni, zhvilloi një konferencë shtypi në Shtëpinë e Bardhë, pas takimit të tij […]

OBSH: akoma s’është koha për relaks, valët e treta dhe të katërta janë të mundshme


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) u bëri thirrje të gjithëve dje të mos abuzojnë me shpresat e sjella nga vaksina duke lehtësuar përpjekjet për të luftuar epideminë ndërsa koronavirusi vazhdon të mundojë shumë vende. Ky paralajmërim vjen në një kohë kur programi COVAX, i vendosur për shpërndarjen më të drejtë të vaksinave për COVID-19, […]

Rrëfimi i britanikut i cili ka “simptoma të COVID-19”, gati një vit pasi u sëmur për herë të parë


[ad_1] Richard Roels u infektua për herë të parë me COVID-19 në muajin mars të vitit të kaluar. Gati një vit më pas, ai ende po vuan simptomat e sëmundjes. Kjo, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, u tregua edhe fundjavën e kaluar kur Roels u përpoq të shkonte për një shëtitje, por këmbët e […]

Covid-19 s’ ka gjasa të ketë rrjedhur nga laboratori kinez


[ad_1] Koronavirusi ka shumë të ngjarë të jetë shfaqur për herë të parë pas kalimit nga një kafshë tek njeriu, tha një ekip shkencëtarësh ndërkombëtarë dhe kinezë që po hetonin origjinën e Covid-19. Ata thanë se s’ ka gjasa që të jetë e vërtetë teoria alternative se virusi e ka origjinën në një laborator kinez. […]

BE-ja autorizon përdorimin e vaksinës AstraZeneca për të gjithë të rriturit


[ad_1] BERLIN (AP) — Rregullatorët autorizuan të premten përdorimin e vaksinës së kompanisë AstraZeneca për koronavirusin tek të rriturit në të tërë Bashkimin Evropian, mes kritikave se blloku s’ po lëviz aq shpejt sa duhet për të vaksinuar popullatën e tij. Komisioni i specialistëve të Agjencisë Evropiane të Barnave rekomandoi njëzëri që vaksina të përdoret […]

Rastet e reja të koronavirusit rriten në Francë, frikë për mbyllje të tretë kombëtare


[ad_1] Numri ditor i infeksioneve të reja të coronavirusit në Francë qëndroi mbi 20 mijë mesatarisht për të katërtën ditë radhazi ndërsa shtrimet në spital arritën një lartësi prej tetë javësh prej 27,041, duke rritur frikën e një bllokimi të tretë kombëtar. Presidenti Emmanuel Macron akoma shpreson se bllokimet e vendosura 11 ditë më parë […]

Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


[ad_1] Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi të martën një ceremoni përkujtimore kombëtare në prag të inaugurimit të tij të mërkurën, për të nderuar 400,000 amerikanët që kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve që kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë në Shtetet e Bashkuara. Ceremonia që u mbajt në të perënduar të diellit, u […]

Kina lejon një ekip kërkimor të hetojë origjinën e COVID-19


Zyrtarë të Organizatës Botërore të Shëndetësisë thanë të enjten se Kina do të lejojë një ekip ekspertësh ndërkombëtar të kësaj organizate të hetojnë origjinën e COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi. Në një konferencë shtypi në Manila, Drejtori Rajonal i Emergjencave për OBSH-në, Babatunde Olowokure tha për gazetarët se kjo agjenci ka komunikuar me Kinën […]

OBSH: s’ Parashikojmë Që Vendet Të Kenë Vaksinim Të Detyrueshëm


[ad_1] Organizata Botërore e Shëndetësisë s’ parashikon që vendet do të futin vaksinimin e detyrueshëm kundër COVID-19, tha sot zyrtarja e kësaj organizate Kate O’Brien. “Unë s’ mendoj se ne parashikojmë që ndonjë vend të ketë vaksinim të detyrueshëm,” tha O’Brien, drejtoreshë e OBSH-së për vaksinat e imunizimit dhe produkteve biologjike, në një konferencë shtypi. […]

OBSH për vaksinën: Duhen vlerësime të sakta


[ad_1] Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht njoftime shtypi. Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë se akoma s’ është e qartë […]

Ekspertja e OBSH-së bën thirrje për më shumë të dhëna për vaksinat e COVID-19


[ad_1] Ekspertja kryesore e vaksinave e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se agjencia duhet të vlerësojë vaksinat e koronavirusit dhe reagimet e tyre për imunitetin bazuar në më shumë sesa thjesht në njoftime shtypi. Kate O’Brien, drejtoresha e OBSH-së për imunizimin dhe vaksinat tha në një konferencë shtypi në Gjenevë të premten se akoma s’ […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


[ad_1] Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i […]

Milani kërkon “hakmarrjen” në Francë, Bonera flet për mungesën e Ibrahimovic


[ad_1] Daniele Bonera ka insistuar që Zlatan Ibrahimovic dëshiron të kthehet sa më shpejt të jetë e mundur dhe thotë se barazimi ndaj Lille s’ do të jetë i mjaftueshëm. Ish-mbrojtësi do të ulet edhe njëherë në stolin e Milanit nesër pasi të dy Stefano Pioli dhe ndihmësi i tij janë pozitivë për COVID. “duhet […]

​Bullgaria planifikon mbylljen për shkak të koronavirusit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë i Bullgarisë Kostadin Angelov tha sot se ai i ka propozuar qeverisë të vendosë një bllokim në mënyrë që të ngadalësojë përhapjen e koronavirusit, ndërsa spitalet po përpiqen të merren me situatën dhe s’ mund të trajtojnë të gjithë pacientët. Vendi renditet i pari sa i përket përqindjes së njerëzve që […]

Bullgaria planifikon izolimin për shkak të koronavirusit


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë i Bullgarisë Kostadin Angelov tha sot se ai i ka propozuar qeverisë të vendosë një bllokim në mënyrë që të ngadalësojë përhapjen e koronavirusit, ndërsa spitalet po përpiqen të merren me situatën dhe s’ mund të trajtojnë të gjithë pacientët. Vendi renditet i pari sa i përket përqindjes së njerëzve që […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Përpjekje të dëshpëruara nga Trump dhe aleatët për të përmbysur fitoren e Biden


[ad_1] Presidenti Donald Trump dhe aleatët e tij po ndërmarrin hapa gjithnjë e më të dëshpëruara për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve të vitit 2020, përfshirë thirrjen e legjislatorëve të shtetit të Miçiganit në Shtëpinë e Bardhë si pjesë e një përpjekjeje me pak gjasa për sukses për të përmbysur fitoren e Joe Bidenit. Ndër […]

Biden: s’ do të vendos bllokim total mbarëkombëtar


[ad_1] Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden tha sot se s’ do të detyrojë bllokim kombëtar, pavarësisht ringjalljes së pandemisë së COVID-19 në vend në javët e fundit. “Asnjë rrethanë s’ mund të justifikojë në sytë e mi një bllokim total kombëtar. Unë mendoj se do të ishte kundërproduktiv”, tha demokrati në një konferencë […]

BE me sanksione të reja për Bjellorusinë, përfshihen edhe bizneset


[ad_1] Ministrat e jashtëm të Bashkimit Evropian kanë rënë dakord që të zgjerojnë sanksionet ndaj Bjellorusisë duke përfshirë këtu edhe bizneset në përgjigje të “brutalitetit të autoriteteve” kundër protestave pro-demokratike që filluan pas zgjedhjeve të kontestuara presidenciale që u mbajtën në muajin gusht. Duke parë se sanksionet e mëparshme ndaj Alyaksandr Lukashenka dhe dhjetëra zyrtarëve […]

Naftëtarët kërkojnë shfuqizimin e udhëzuezimeve të ministrisë, thonë se po dëmtohen me miliona euro


[ad_1] Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës (OEK), Berat Rukiqi, së bashku me kryetarin e Shoqatës së Naftëtarëve të Kosovës, Fadil Berjani, kanë mbajtur konferencë shtypi lidhur me udhëzimet e MTI-së, që po konsiderohen të padrejta nga kjo shoqatë. Rukiqi ka thënë se udhëzimet që kanë ardhur në kohë të pandemisë kanë krijuar efekt financiar […]

Zgjedhjet në Bosnje: Dodiku humbi Banja Llukën ndërsa Izetbegoviqi Sarajavën


[ad_1] Partia e Veprimit Demokratik (SDA), presidenti i së cilës është Bakir Izetbegoviq dhe Unioni i Social Demokratëve të Pavarur (SNSD) i Millorad Dodikut, kanë humbur pushtetin në qytetet më të mëdha të Bosnje dhe Herzegovinës: Sarajevë dhe Banja Llukë. “SDA ka humbur tre komuna të rëndësishme në kantonin e Sarajevës. Dhe ishte vështirë për […]

Izetbegoviq humb Sarajavën ndërsa Dodiku Banja Llukën


[ad_1]   Partia e Veprimit Demokratik (SDA), presidenti i së cilës është Bakir Izetbegoviq dhe Unioni i Social Demokratëve të Pavarur (SNSD) i Millorad Dodikut, kanë humbur pushtetin në qytetet më të mëdha të Bosnje dhe Herzegovinës: Sarajevë dhe Banja Llukë. “SDA ka humbur tre komuna të rëndësishme në kantonin e Sarajevës. Dhe ishte vështirë […]

Këto ndodhi pritet të ndodhin sot në Kosovë


[ad_1] Këto janë ngjarjet që pritet të ndodhin sot në Kosovë. 09:00: Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, dhe rektori i Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, Naser Sahiti, do të nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi, për mbrojtjen e mjedisit dhe faunës, mbrojtjen e natyrës, ekspertizë dhe kërkim shkencor për projekte mjedisore. (Objekti i MEA-së, kati nr.4, […]

Pse mediat në SHBA shpallin fituesin e zgjedhjeve?


[ad_1] Pesëdhjetenjë zgjedhje të ndryshme – një në secilin shtet dhe një tjetër në Uashington DC. Secili shtet me rregulla dhe rregullore të ndryshme dhe pa një komision zgjedhor kombëtar për t’i treguar botës se kush fiton. Atëherë, si mund të përcaktohet shpejt dhe saktë se kush fiton postin më të lartë në Shtetet e […]

Serbia porosit pranë dy milionë doza vaksinash ndaj COVID-19


[ad_1] Serbia ka blerë 1.8 milion doza të një vaksine të ardhshme COVID-19, tha të enjten presidenti serb Aleksandar Vuçiq, shkruan Balkan Insight. “deri më tani, ne kemi prokuruar 1 milionë e 800 mijë doza për fundin e këtij viti  dhe të gjithë vitit të ardhshëm përmes Sistemit COVAX. Aktualisht duket se do të jetë […]

Zgjdhjet në SHBA: Vendoset të rinumërohen votat në Georgia


[ad_1] Në shtetin amerikan Georgia me 16 delegatë zgjedhorë, ku rezultatet akoma s’ janë definuar që nga mbajtja e zgjedhjeve presidenciale më 3 nëntor, është vendosur që të rinumërohen votat. Edhe pse sipas rezultateve jozyrtare në zgjedhjet presidenciale në SHBA kandidati demokrat Joe Biden fitoi zgjedhjet duke arritur 279 delegatë, rezultatet s’ janë definuar akoma […]

Tensione në Miçigan lidhur me numërimin e votave


[ad_1] Miçigani, një shtet vendimtar që do të ndihmojë në përcaktimin e fituesit në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara, po vazhdon numërimin e “dhjetra mijëra” votave, sipas një zyrtareje të lartë të këtij shteti. Në Detroit, ku vëzhgues të votimeve u ndaluan të hynën në sallën e numërimit të mërkurën pasdite, situata ishte a […]

Guvernatori i Pensilvanisë: Ne mund të mos e dimë rezultatin as sot


[ad_1] Numërimi i votave është akoma duke u zhvilluar në Pensilvani dhe guvernatori Tom Wolf thotë se ka rreth 3 milion fletëvotime me postë për t’u numëruar. Kjo mund të vonojë rezultatin sa që s’ mund t’i dimë rezultatet as sot, tha ai, përcjell GazetaBlic. “Gjëja më e rëndësishme është që të kemi rezultate të […]

​Nehammer: Sulmi terrorist në Vjenë me motive islamike


[ad_1] Sulmi terrorist në qendër të Vjenës kishte motive islamike, kështu deklaroi sot në mëngjes ministri i brendshëm i Austrisë, Karl Nehammer. Policia tha se tre kalimtarë të rastit u vranë dy burra dhe një grua si dhe një sulmues i cili u qëllua për vdekje nga policia. ”Sulmuesi ishte simpatizant i grupit të milicisë […]

Trajneri i Atalantas: Do të jetë historike Po qe se marrim pikë ndaj Liverpoolit!


[ad_1] Trajneri i Atalanta, Gian Piero Gasperini tha se ndeshja ndaj Liverpoolit është kyçe për ta kuptuar fuqinë e vërtetë të ekipit të tij. Atalanta ka marrë katër pikë nga dy ndeshje në Ligën e Kampionëve dhe trajneri theksoi se do të jetë jetësore të marrësh pikë kundër kampionëve të Premier League, përcjell GazetaBlic Sport. […]

Boris Johnson: Vdekjet nga Covid-19 do të jenë dy herë më të larta se në valën e parë


[ad_1] Sipas kryeministrit , Boris Johnson vdekjet nga Covid-19 mund të jenë dy herë më të larta gjatë dimrit sesa ishin në valën e parë të pandemisë. Në një deklaratë parlamentare ai pitet të thotë se s’ ka “asnjë alternativë” tjetër përveç bllokimit katër javor të gjithë Anglisë. Por Z. Johnson do të shpjegojë se […]

Rikufizim dhe shtetrrethim për të frenuar COVID-19


[ad_1] Qeveria austriake njoftoi sot një kufizim të ri, me vendosjen e një shtetrrethimi dhe mbylljen e restoranteve, hoteleve, institucioneve kulturore e sportive, në përpjekje për të frenuar valën e dytë të pandemisë së COVID-19. “Një kufizim i dytë u vendos duke filluar nga e marta dhe deri në fund të nëntorit”, deklaroi kancelari konservator, […]

Belgjika në prag të katastrofës së infeksioneve me Covid-19


[ad_1] Belgjika është në prag të një katastrofe së infeksioneve me koronavirus, pasi një zyrtar i lartë i shëndetësisë paralajmëroi se vendit mund të mbarojnë shtretërit në kujdesin intensiv brenda nëpër spitale brenda dy javësh, shkruan CNN News. Belgjika me më shumë se 11.5 milion banorë ka raportuar rreth 13.000 raste të reja infeksionesh në […]

Stoltenberg: Të ulet tensioni në Mesdheun Lindor


[ad_1] Të gjithë aleatët e NATO-s janë të shqetësuar për situatën në Mesdheun Lindor, deklaroi sot sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. “Ne duhet të përqendrohemi tashmë mbi mënyrën si të shmangim një rritje të tensioneve në rajon”, deklaroi Stoltenberg. ”Për këtë arsye ne po punojmë mbi mënyrën se si të forcojmë mekanizmin për […]

OBSH e shqetësuar: Shtrimet në spital me pacientë COVID po rriten


[ad_1] Numri në rritje i rasteve të COVID-19 në të gjithë Evropën shumë shpejt mund t’i çojë spitalet në limitet e tyre të kapacitetit, paralajmëroi sot OBSH-ja. “Javën e kaluar, numri i rasteve të raportuara në Evropë ishte pothuajse tri herë më i lartë se gjatë kulmit të parë në mars”, tha drejtori i përgjithshëm […]

Evropa përballë valës së dytë të Covid-19


[ad_1] Duke pasur parasysh numrin në rritje të infeksioneve të reja gjithnjë e më shumë shtete evropiane po marrin masa më të forta për të penguar pandeminë. Një prej vendeve rrezikon të vendosë sërish kufizime të përgjithshme. Në Irlandë jeta publike mund të vendoset sërish nën kufizimet totale. Sipas një njoftimi të mediave, shtabi i […]

Shtytja për subvencione etnike për punësim shkakton tensione në Maqedoninë e Veriut


[ad_1] Kërkesa nga partia e vogël politike në qeveri për subvencione shtetërore për punësim etnik në sektorin privat po shpërfaq tension brenda koalicionit qeverisës – dhe po i shqetëson disa punëdhënës.   Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut, me përbërje – sikurse ajo e vjetra – nga Social Demokratët dhe Bashkimi Demokratik Shqiptar etnik […]

Evropa në alarm nga COVID-19


[ad_1] Zyrtarët evropianë të shëndetësisë u kërkuan të enjten në Bruksel vendeve anëtare të ndërmarrin hapa për të kontrolluar përhapjen e koronavirusit në vendet e tyre për të parandaluar rikthimin e masave të izolimit, të cilat ata i konsideruan shkatërruese për ekonominë. Ata thanë se me afrimin e motit të ftohtë është e nevojshme të […]