OKB: Në prill u realizua furnizimi i dytë me vaksina nga COVAX në Shqipëri


Sipas të dhënave nga OKB, Shqipëria ka marrë nga COVAX këtë muaj furnizimin e dytë me vaksina. “Më shumë se 430 mijë vetë janë vaksinuar në Shqipëri që nga janari e deri tani”, tha  të enjten Fahran Haq, zëvendës-zëdhënësi i Sekretarit të Përgjithshëm. Shqipëria do të marrë sasinë e mjaftueshme nga COVAX-i për të vaksinuar […]

Situata me COVID-19 në Gjilan është me qetë


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, ka mbajtur sot takimin e radhës të udhëhequr nga nënkryetari, Arbër Ismajli, për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Në konferencën për media, nënkryetari Ismajli ka thënë se situata me COVID-19 në dhjetëditëshin e fundit është më e qetë. “Kanë filluar dukshëm […]

Bota mund ta vërë nën kontroll pandeminë brenda pak muajsh


Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetëtisë tha të hënën në një konferencë shtypi se bota mund të vërë nën kontroll pandeminë COVID-19 gjatë muajve të ardhshëm Nëse shpërndahen në mënyrë të drejtë mjetet e domosdoshme për ta luftuar sëmundjen. Aktivistja për ndryshimet klimatike Greta Thunberg, iu bashkua konferencës virtuale nga Suedia. Ajo theksoi “nacionalizmin e […]

Ditari i një(farë) deputeti (III) – Fitim Uka


Kur u anëtarsova në Lëvizjen Vetëvendosje, përveç urimeve (aty-këtu ndonjë fyerje a sharje pa/me pagesë), kishte edhe pyetje. Jo të rralla ishin ato të tipit, “çfarë kërkove?”, “çfarë të ofruan?”, “çfarë more?” apo “me cilat kushte u anëtarësove?”. Të rrallë, krejt të rrallë ishin ata që e besuan të vërtetën (e besojnë edhe sot), që […]

Dita Ndërkombëtare e Monumenteve Kulturore, Ambasada e SHBA: Kemi investuar 1.2 mln dollarë për kulturën e pasur shqiptare


Në Ditën Ndërkombëtare të monumenteve kulturore, Ambasada Amerikane thekson nevojën e ruajtjes së tyre dhe investimeve që SHBA ka bënë në Shqipëri për të mbrojtur kulturën e saj të pasur. Ambasada Amerikane thekson se janë investuar 1.2 milionë dollarë në mbrojtjen e trashëgimisë kulturore dhe rindërtimin e disa nga monumentet që u dëmtuan nga tërmeti […]

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë vlerësuar […]

Vitia: Vaksina AstraZeneca s’ ka pasur efekte anësore tek asnjë i vaksinuar në Kosovë


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se të vaksinuarit në Kosovë s’ kanë pasur asnjë efekt anësor deri më tani. Gjatë konferencën për medie në Qendrën e Vaksinimit, në sallën “1 Tetori”, Vitia tha se deri më tani ekipa emergjente s’ kanë pasur raste të ankesave nga personat të cilët janë vaksinuar. “Të gjithë […]

Vaksinohen kundër koronavirusit 2,419 punëtorë shëndetësorë


Që nga e marta e javës që lamë pas e deri në orët e para të paradites së të dielës janë vaksinuar me vaksinë antiCOVID-19, 2 mijë e 419 punëtorë shëndetësorë në gjithë Kosovën. Kështu ka bërë të ditur koordinatori i qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë, Niman Bardhi. Në konferencën për […]

Javën e ardhshme dihet se kur do të fillojë vaksinimi anti-COVID i të moshuarve


Në orët e paradites të së shtunës në Sallën “1 Tetori” në Prishtinë kundër coronavirusit janë vaksinuar 1, 566 punëtorë shëndetësorë. Koordinatori i Qendrës së vaksinimit, Niman Bardhi ka treguar edhe se si është duke shkuar vaksinimi nëpër komuna. “Procesi i vaksinimit sot është shumë i qetë dhe shumë më me rend se ditëve të […]

CDC thotë se të vaksinuarit plotësisht mund të udhëtojnë në mënyrë të sigurt


Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thanë të premten se personat e vaksinuar plotësisht mund të udhëtojnë në mënyrë të sigurt brenda Shteteve të Bashkuara pa u testuar para ose pas udhëtimit. Drejtorja e CDC-së, Rochelle Walensky i bëri të ditura udhëzimet e reja gjatë konferencës për shtyp të ekipit të Shtëpisë […]

Vaksinat s’ shkaktojnë mpiksje të gjakut, por gratë nën 55 vjeç janë më të rrezikuara


Pas një rishikimi paraprak të të dhënave të vaksinave AstraZeneca kundër COVID-19, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) konkludoi javën e kaluar se vaksinimi s’ shoqërohej me një rrezik në rritje të mpiksjes së gjakut. Numri i mpiksjeve të raportuara pas vaksinimit ishte në të vërtetë më i ulët sesa pritej në popullatën e përgjithshme, tha […]

Në Spitalin e Gjilanit po trajtohen 89 pacientë me COVID-19, apelohen për respektim të masave


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan, nën udhëheqjen e nënkryetarit, Arbër Ismajli, ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit. Pas takimit, në konferencën për gazetarë ka folur dr. Ajhane Sefiu, drejtoreshë e Qendrës Rajonale të Shëndetit Publik, dr. Ukshin Ismaili, drejtor klinik në Spitalin e […]

HANDIKOS dhe The Balkan Forum prezantojnë strajcat e punuara nga persona me aftësi të kufizuara, me synim mbrojtjen e ambientit


HANDIKOS dhe The Balkan Forum sot në mënyrë ceremoniale bënë prezantimin e strajcave shumë-përdorimëshe, të punuara nga 10 persona me aftësi të kufizuara, tashmë të punësuar në punëtorinë e rrobaqepësisë që funksionon në kuadër të projektit “Përfshirja e personave me aftësi të kufizuara në tregun e punës përmes prodhimit të strajcave të ri-përdorshme si mbrojtje […]

Historia e trishtë e 8 Marsit, kur 129 gra u dogjën për së gjalli


Një legjendë shumë e famshme tregon se Festa e Gruas është vendosur si datë në vitin 1908, në kujtim të 129 punëtoreve të vdekura në zjarrin që ra në një fabrikë në Nju Jork, fabrika “Cotton”. Në këtë kohë punëtoret kërkonin kushte më të mira pune dhe me 8 mars pronari i fabrikës bllokoi të gjitha daljet e stabilimentit, në të […]

Shtëpia e Bardhë: Të tria vaksinat e miratuara, të efektshme, të padëmshme


Ekipi i Shtëpisë së Bardhë për reagimin ndaj COVID-it tha të premten se të gjitha vaksinat e miratuara kundër coronavirusit janë të efektshme dhe të parrezikshme dhe u bëri thirrje amerikanëve të bëjnë cilëndo vaksinë që u ofrohet në klinikën e tyre. Reagimi pason komentin e kryebashkiakut të Detroitit i cili u shpreh se s’ […]

Haziri: Gjilani në javën e fundit shënon rritje drastike të infeksionit me COVID-19


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, në konferencën për media të mërkurën, është shprehur se në këtë komunë në javën e fundit ka rritje drastike të infeksionit me COVID-19. Ai tha se burimi i infeksionit në Gjilan janë vizitat për ngushëllime dhe ahengjet e vogla familjare, por jo edhe institucionet shkollore e ato publike. […]

COVID 19, Shqipëria mund të shohë për vaksina kineze apo ruse


Në përpjekje për të siguruar një mbrojtje masive të popullatës ndaj koronavirusit, Shqipëria mund të shohë edhe për përdorimin e vaksinave kineze apo ruse. Të paktën këtë la të kuptohej dje kryeministri Edi Rama gjatë një deklarate në Bruksel kur tha se vendi i tij po sheh përtej burimeve tashmë të dëshirueshme të vaksinave, ndërsa […]

“Ça ka nai gjo anej?” Rama publikon foton i ulur në trotuar në Bruksel


Kryeministri Edi Rama fluturoi këtë të hënë drejt Brukselit, ku po zhvillon takime me zyrtarë të lartë të BE për integrimin e Shqipërisë dhe krizën e pandemisë së koronavirusit. Pas konferencës për media me dy zyrtarët e lartë të BE, Josep Borrell dhe Oliver Varhelyi, kryeministri Rama ka publikuar një foto në “Instagram”, ku shfaqet […]

Rrëfimi i britanikut i cili ka “simptoma të COVID-19”, gati një vit pasi u sëmur për herë të parë


Richard Roels u infektua për herë të parë me COVID-19 në muajin mars të vitit të kaluar. Gati një vit më pas, ai ende po vuan simptomat e sëmundjes. Kjo, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, u tregua edhe fundjavën e kaluar kur Roels u përpoq të shkonte për një shëtitje, por këmbët e tij […]

Të premten në “Takim virtual me Shëndritin” logopedi Miran Xhelili


Të premtën në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar logopedi Miran Xhelili. Mirani ka përfunduar studimet për logopedi në vitin 2016. Karrierën e tij e ka fokusuar në fushën klinike dhe në ofrimin e shërbimeve të terapisë së gjuhës dhe të folurit në kuadër të intervenimit të hershëm. Ai profesionin e […]

Kryeministri britanik bën thirrje për traktat global mbi pandeminë


Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur me […]

Kryeministri birtanik bën thirrje për traktat global për pandeminë


Kryeministri britank Boris Johnson sugjeroi të hënën se ai do të mbështeste një traktat global mbi pandeminë që do të vendoste standarde për ndarjen e të dhënave dhe transparencën. Zoti Johnson i bëri komentet gjatë konferencës së tij të radhës për shtypin mbi koronavirusin nga zyra e tij në Londër, ndërsa u pyet lidhur me […]

Si e ndryshojnë pandemitë, shoqërinë njerëzore


Murtaja, Gripi Spanjoll, dhe sëmundje të tjera epidemike e kanë transformuar rrënjësisht mënyrën se si jetojnë njerëzit A do ta ndryshojë botën Covid-19? Po, Po qe se ajo është e ngjashme me pandemitë e dikurshme. Epidemitë dhe sëmundjet virale, kanë diktuar rregullisht rrjedhën e civilizimit njerëzor, duke vrarë miliona njerëz, dhe duke shkatërruar ekonominë. Por […]

Eksportet Shqiptare Drejt 75 Vendeve Të Botës – Produktet Më Të Kërkuara


Bujqësia është një nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë e cila jep një kontribut prej 18-20 % në Prodhimin e Brendshëm Bruto, ndërsa angazhon gati 37 % të fuqisë punëtore me punë. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi gjatë konferencës së përjavshme “Ekonomia në fokus”, ku i pranishëm ishte edhe Kryeministri Edi […]

Çdo gjë që është e mirë për zemrën tuaj, është gjithashtu e mirë edhe për trurin tuaj


Ndër faktorët kryesorë të rrezikut për zhvillimin e demencias janë: mungesa e arsimimit, humbja e shqisave, pirja e duhanit dhe pasiviteti fizik janë theksuar në artikull Vlerësohet që 47 milionë njerëz në gjithë botën vuajnë nga demencia. Hulumtimi u prezantua në konferencën e Shoqatës Ndërkombëtare “Alzheimer” në Londër, raporton BBC, përcjell Telegrafi. Në raportin të […]

Shpërthimi në Ferizaj, tre të lënduar në mjekim intensiv


Drejtori i Emergjencës në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, Basri Lenjani ka bërë të ditur se deri më tani kanë pranuar 15 të lënduar nga shpërthimi që dukuri në Ferizaj. Lenjani gjatë konferencës së përbashkët për medie me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj njoftoi se tre persona janë në kujdesin intensiv, ndërsa edhe 10 të […]

Zemaj viziton të lënduarit nga shpërthimi në Ferizaj, thotë se po marrin trajtimin e duhur në QKUK


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka vizituar të lënduarit nga shpërthimi në Ferizaj të cilët janë duke u trajtuar në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Zemaj gjatë konferencës për medie ka thënë se gjatë vizitës së tij ai ka parë për së afërmi se pacientët janë duke marrë trajtimin e duhur. “Fati i mirë është […]

Hoti: Sot takohem me profesionistët shëndetësorë për masat e reja


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se janë takuar me Odat Ekonomike të Kosovës në mënyrë që të diskutojnë para marrjes së masave të reja anti-COVID. Ai gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja s’ pritet të përmirësohet gjatë javëve të ardhshme, ndërsa përmendi si shembull shtetet në Evropë të cilat kanë ashpërsuar […]

Një Pedagog i mirë, është më i mirë se libri i tij


Jo vetëm unë që pata fatin ta njohë, por edhe ish studentët e tij, shoqëria, miqësia, familjarët dhe rrethi ku jeton, mund të vërejnë këtë njeri të urtë, ligjërues dhe edukator i veçantë, intelektual i matur me virtyte të çmuara njerëzore, kombëtare e ndërkombëtare. Njeri punëtor, energjik dhe i gjithanshëm Nga: Rexhep Kryeziu, Zvicër I […]

Andrea Pirlo: Jemi gati për derbi, synojmë një kampionat serioz


Trajneri i Juventusit, Andrea Pirlo, ka folur në vigjilie të derbit të qytetit të Torinos, Juventus – Torino. Ai, në konferencën për shtyp ka thënë se s’ kanë pasur shumë kohë për t’u përgatitur, duke aluduar në angazhimin e mesjavës përballë Dynamo Kievit në Champions, përcjell GazetaBlic. Gjithsesi, tekniku i kritikuar së fundi për shkak […]

Dorëzohet padi ndaj Ministrisë dhe ZRRE-së për lejet e Hidrocentraleve në Grykën e Deçanit


  Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike (CSL), platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS) organizon konferencën për media me rastin e dorëzimit të padisë për konflikt administrativ kundër vendimeve të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës së Rregullatorit për Energji. Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike do të dërgojë padi për […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet ndaj […]

Kuvendi sot me seancë të veçantë


  Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me nevoja të veçanta, e cila ditë u vendos me rezolutën 47/3 në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. E që qëllimi i kësaj dite është promovimi i të drejtave, mirëqenies si dhe rritja e ndërgjegjësimit. E me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me nevoja të […]

Ne s’ kemi vota për asnjë President tjetër Po qe se s’ është nga PDK-ja


Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj tha në një konferencë për media se tashmë kanë diskutuar për pozitën e presidentit të Kosovës. Hoxaj ka thënë s e pozita e presidentit t’i takojë Partisë Demokratike të Kosovës Po qe se kërkohen votat e kësaj partie. Më tej, ai ka thënë se s’ kanë […]

Kushtetuesja sot pritet të vendos për Qeverinë Hoti


  Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me […]

Kushtetuesja sot pitet të vendos për Qeverinë Hoti


  Gjykata Kushtetuese e Kosovës gjatë ditës së sotme pritet të mbajë seancë dëgjimore publike duke filluar nga ora 10:00, në të cilën do të shqyrtohet kërkesa KO95/20, që për objekt të shqyrtimit ka: “Vlerësimin e kushtetutshmërisë së Vendimit të Kuvendit të Republikës së Kosovës Nr. 07/V-15, të miratuar më 3 qershor 2020, përkitazi me […]

Sulmi në Gjermani, të paktën katër të vdekur


Një fëmijë dhe tre njerëz të tjerë janë vrarë ndërsa 15 janë plagosur nga masakra me makinë që la sot një “hendek të gjatë shkatërrimi” në qendrën e qytetit gjerman të Trier. Dëshmitarët thonë se panë familjarë dhe një karrocë bebeje që “fluturuan në ajër” teksa një makinë tip Range Rover vërshoi në një rrugë […]

Sulmi në Gjermani: Të paktën 4 të vdekur nga makina që goditi këmbësorët, karrocën e bebes në Trier


Një fëmijë dhe tre njerëz të tjerë janë vrarë ndërsa 15 janë plagosur nga masakra me makinë që la sot një “hendek të gjatë shkatërrimi” në qendrën e qytetit gjerman të Trier. Dëshmitarët thonë se panë familjarë dhe një karrocë bebeje që “fluturuan në ajër” teksa një makinë tip Range Rover vërshoi në një rrugë […]

Hoti:Priten masa të reja kufizuese para festave të fundvitit


Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për media ka thënë se masat që i kanë ndërmarrë për kufizim të lëvizjes dhe të tjera mbesin në fuqi, pasi ato kanë dhënë rezultate. Hoti ka thënë se situata vazhdon të jetë alarmante, ndërsa pritet që gjatë javës së ardhshme të merren masa të reja për tu […]

Gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor përfundon më 18 dhjetor


Qeveria morri vendim, se gjysëmvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundoj më 18 dhjetor. Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja sa i përket përballjes me COVID-19 në Kosovë është mjaft serioze, por sipas tij është nën kontroll, ndërsa njoftoi se gjysmëvjetori i këtij viti […]

Kuvendi s’ po funksionon, të shkohet në zgjedhje të reja


Deputetja nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli, në panelin e diskutimit për Kuvendin e Kosovës përball dialogut me Serbinë tha se Kuvendi s’ është funksional dhe për këtë shkak duhet të shkohet në zgjedhje të reja parlamentare. Ajo në konferencën e organizuar nga KDI tha se kjo qeveri s’ është transparente dhe s’ i […]

Ylli i Real Madridit: s’ e ndërrojë Real Madridin me asnjë klub tjetër


Nacho Fernandez, mbrojtësi i Real Madrid, shoqëroi trajnerin Zinedine Zidane në konferencën për shtyp para ndeshjes së Champions League të planifikuar për nesër në Shakhtar. Këto janë deklaratat e tij midis të tashmes, së kaluarës dhe së ardhmes, përcjell GazetaBlic Sport. “Personalisht unë jam ndjerë gjithmonë i rëndësishëm për këtë ekip. Ndoshta s’ i luaj […]

Rezultati që la shenjë


“Shenjë s’ma ka lanë”. Kështu kishte deklaruar Agim Veliu më 18 mars të këtij viti, herët a vonë pasi që ishte shkarkuar nga Albin Kurti. Veliu dhe Kurti ishin kolegë qeverie në fillim të këtij viti, por bashkëpunimi i tyre s’ zgjati më shumë se 1 muaj e gjysmë. Kryeministër në atë kohë, Albin Kurti […]

BE i bën thirrje Malit të Zi ta revokojë vendimin për dëbimin e ambasadorit serb


Komisioneri i Bashkimit Evropian për Zgjerim i ka bërë thirrje Mali të Zi që ta revokojë vendimin e saj për përjashtimin e Ambasadorit Serb – i cili u morr ditë para se një qeveri, më pro-serbe, ta marrë qeverisjen e vendit.   Komisioneri Evropian për Fqinjësi dhe Zgjerimin, Oliver Varhely, i ka bërë thirrje Malit […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, ndër […]

Përplasje mes LDK-së e VV-së në zyrat e KQZ-së


Anëtarët e KQZ-së nga radhët e LDK-së dhe Vetëvendosjes janë përplasur verbalisht në konferencën për media në lidhje me zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Podujevës. Shkas për këtë ishte procesi i votimit në zgjedhjet e sotme për të parin e kësaj komune në të cilën garë e ngushtë pritet të zhvillohet ndërmjet […]

Tensione në konferencën e KQZ-së


Një situatë tensionuese ka qenë sot në konferencën për media të KQZ-së, në të cilën u tregua për mbarëvajtjen në zgjedhje në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Në fund të konferencës, kryetarja e KQZ-së, Valdete Daka, pyeti gazetarët nëse kanë ndonjë pyetje, por fjalën deshi ta marrë anëtari i KQZ-së nga radhët e LVV-së, […]

Kjo është dalja në zgjedhje deri në ora 11:00, KQZ thotë se s’ ka pasur parregullësi deri tani


KQZ në konferencën për media të orës 11:30 ka treguar daljen në zgjedhje deri në orë 11:00 në komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Kryesuesja e KQZ, Valdete Daka ka thënë se s’ është raportuar për parregullësi deri tani, përcjellë Gazeta Blic. Daka fton qytetarët të dalin në zgjedhje por edhe të […]

KQZ njofton për procesin zgjedhor, kërkon të respektohen masat anti-Covid gjatë votimit


Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot ka mbajtur konferencën e parë për të treguar rreth procesit zgjedhor në Komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Zëdhënësi i KQZ’së, Valmir Elezi, ka deklaruar se në të dy komunat janë hapur me kohë vendvotimet. “Sot në dy komunat e Republikës së Kosovës, Podujevë dhe Mitrovicë të […]

Të gjitha qendrat e votimit janë hapur me kohë


Zëdhënësi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valmir Elezi në konferencën e parë për media për sot, ka bërë të ditur se të gjitha qendrat e votimit janë hapur në kohë, në Podujevë dhe në Mitrovicë të Veriut. Elezi tha se kërkojnë mirëkuptimin e qytetarëve në respektimin e masave sipas rekomandimeve të institucioneve për shkak […]

108 vite që nga shpallja e pavarësisë së Shqipërisë


Sot, 108 vite më parë, përfaqësues të Vilajeteve shqiptare shpallën pavarësinë e shtetit shqiptar. Kuvendi i Vlorës u mbajt saktësisht në këtë ditë të vitit 1912, me c’rast u shpall shteti shqiptar i pavarur, duke u shkëputur kështu nga Perandoria Osmane. Ndonëse një akt i tillë ishte një kurorëzim i përpjekjeve shumëshekullore, Qeveria që e […]

Transmetoi konferencën e PDK-së në faqen e Kuvendit, kompanisë i ndërpritet kontrata


Zyra e Sekretarit të Kuvendit ka njoftuar se kanë pezulluar kontratën me operatorin ekonomik “Ekonomia Online”, pasi që në faqen e Kuvendit të Kosovës u transmetua konferenca e Partisë Demokratike të Kosovës në Podujevë. Në lidhje me këtë kishte reaguar kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, e cila kishte kërkuar të merren masa ndaj atyre që […]

Serbia emëron aktivistin francez që ndihmon serbët në Kosovë në zyrën qendrore të diasporës


Serbia ka bërë Arnaud Gouillon-një shtetas francez i ekstremit të djathtë, i famshëm në Serbi për ndihmën ndaj serbëve të Kosovës- drejtor të ri për zyrën për bashkëpunim me diasporën dhe serbët në rajon. Arnaud Gouillon është kryetar i organizatës ‘Solidarite Kosovo’- i njohur për pikëpamje ekstreme djathtiste dhe aktivitetin humanitar për minoritetin serb në […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, në fokus rindërtimi


Shqipëria kujtoi sot një vjetorin e tërmetit shkatërrimtar të 26 Nëntorit, i cili shkaktoi 51 viktima dhe mbi 900 të plagosur, ndërsa la pas mijëra godina, pallate dhe banesa private banimi, të dëmtuara. ndërsa qeveria shprehet e entuziaste me ecurinë e rindërtimit, opozita flet për një proces abuziv dhe më tepër propagandistik sipas saj. Tërmeti […]

COVID-19 në Gjilan, Haziri: Bie numri i të infektuarve, por jo rreziku


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se ditëve të fundit kjo komunë ka numër më të vogël të të infektuarve me COVID-19, por ka apeluar qytetarët që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të profesionistëve shëndetësorë. “Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 po angazhohet cdo ditë në vlerësim ditor dhe […]

Bie numri i të infektuarve në komunën e Gjilanit


Kryetari i komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka thënë se numri i të infektuarve me COVID-19 në Gjilan ka rënë paksa, por u bëri apel qytetarëve që t’u përmbahen rekomandimeve nga profesionistët shëndetësorë. Ai theksoi se komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e pandemisë po angazhohet cdo ditë në vlerësimin ditor dhe parandalimin e pandemisë. “Këtë […]

Çfarë duhet përmirësuar për tërheqjen e investimeve nga diaspora


E Enjte, 26 Nëntor 2020 – 11:20 albinfo.ch Duke qenë se Germin organizoi edhe këtë vit konferencën Diaspora Flet, e cila për shkak të pandemisë u zhvillua online përmes një platforme teknologjike, u diskutuan shumë tema në lidhje me investimet strategjike lidhur me Kosovën dhe Shqipërinë, transmeton albinfo.ch. Konferenca synoi të lidhë profesionistë të industrisë, […]

Ofendimet e njollosin Konferencën e OKB-së në përvjetorin e marrëveshjes së paqes në Bosnjë


Një takim për Bosnjën i mbajtur në Kombet e Bashkuara, OKB, për të shënuar çerekshekullin e arritjes së marrëveshjes së Dejtonit është përshkallëzuar në një zënkë ndërmjet lideri serb të Bosnjës Milorad Dodik dhe Përfaqësuesit të Lartë të Bashkësisë Ndërkombëtare, Valentin Inzko.    Një tryezë e rrumbullakët e KB për të ardhmen e Bosnje dhe […]

Dita për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave, e gjeti Kosovën me gjashtë gra të vrara vetëm në 2020-ën


Dënimet e gjykatave të Kosovës ndaj të akuzuarve për vrasje të grave, thirrjet për të drejtat e njeriut, protestat e marshimet, s’ po mjaftojnë që njerëzit të vetëdijesohen për të drejtat themelore njerëzore. ‘Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave’ e gjen Kosovën me shumë gra e vajza viktima të dhunës e të vrasjes. […]

Basti i humbur i Aleksandar Vuçiqit në Donald Trumpin. Çfarë më tutje?


Pasojat nga zgjedhjet në SHBA të 8 nëntorit 2016, ishin kruciale dhe shumë reagime emocionale në të gjithë globin luhateshin midis zemërimit dhe mohimit. Mirëpo, kur Donald Trump e pati mundur Hillary Clinton në garën për president të Sh.B.A-ve vite më parë, elita politike në Beograd s’ ndjehej e pikëlluar. Atëherë kishin ishin ndjenja gëzimi, […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre […]

Publikohen detaje për sulmin terrorist që tronditi Zvicrën: Akti makabër u krye nga një 28-vjeçare, simpatizante e ISIS’it


Gruaja 28 vjeçare me shtetësi zvicerane që ka bërë sulmin në Lugano, ishte e njohur për organet e rendit si simpatizante e organizatës terroriste të Shtetit islamik (ISIS). Policia ka prova se gruaja kishte shprehur simpati për milicinë terroriste IS, ka thënë Cathy Maret nga fedpol (Policia federale) për televizionin e Zvicrës […]

Rama: Vaksinën kundër COVID-19 e blejmë me çdo çmim


Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, thotë se qeveria s’ do të kursehet në blerjen e vaksinës antiCOVID në tregjet ndërkombëtare, pavarësisht çmimit. Në konferencën për shtyp Rama kritikoi ashpër pjesëmarrjen në ditëlindjen e një aktori, të presidentit Meta dhe shefes së LSI Kryemadhi. “Shembull skandaloz presidenti, zonja e parë dhe ceta e tyre. Është e […]

Prokurori i Hagës kërkon që gjykimi i Thaçit, Veselit, Selimit e Krasniqit të mos vonohet më shumë se deri në shtator 2021


Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, mbrojtja e Kadri Veselit, avokati Ben Emerson i kishte propozuar Gjykatës Speciale që gjykimi ndaj eprorëve të UÇK-së të filloj në qershor të 2022-ës. Madje ai kishte deklaruar se pasi që “gjërat kanë zakon të mos ecin ashtu siç planifikohen”, gjykimi do të mund […]

S’lejojmë mbajtjen e seancave Nëse Selmanaj është prezent


Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjes, Enver Haliti, në emisionin “Imazh” të RTK-së ka thënë se deputetët e kësaj partie s’ do të lejojnë mbajtjen e seancave të Kuvendit të Kosovës Nëse aty prezent do të jetë zëvendëskryeministri, Driton Selmanaj. Ky reagim i LVV-së vjen pasi që ata pretendojnë se Selmanaj e ka fyer deputeten Saranda Bogujevci […]

Osmani: Mohimi i qasjes në drejtësi për qytetarët e Kosovës, është shkelje e të drejtave të njeriut


Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani thotë se mohimi i qasjes në drejtësi për qytetarët e Kosovës, është shkelje e të drejtave të njeriut. Osmani thotë se është fatkeqësi që Kosovës s’ i është lejuar deri tani anëtarësimi në Këshillin e Evropës, përcjellë Gazeta Blic. Me këtë anëtarësim Kosova do kishte qasje në gjykatën […]

Shesheli kërkon që ushtria serbe të futet në Kosovë


Kryetari i Partisë Radikale Serbe (SRS), krimineli Vojislav Sheshel ka kërkuar që ushtria serbe të futet në Kosovë. Sheshel në televizionin serb “TV Happy” ka folur për ndalimin e hyrjes në Kosovë të nënkryetarit të Beogradit, Goran Vesiq, duke thënë se ushtria serbe duhet të hyjë në Kosovë, transmeton Gazeta Express. “Që kur Metropoliti Amfilohije […]

Rrëfimi për amerikanin i cili pas 118 ditësh në spital me COVID-19, më në fund është kthyer në shtëpi


Askush s’ e priste atë në shtëpi për festat e fundvitit – por pas 118 ditësh në spital me COVID-19, Darell Slater do të kalojë Ditën e Falënderimeve me familjen e tij. Bëhet fjalë për Slater, 71 vjeç, i cili u diagnostikua për herë të parë me COVID-19 më 13 korrik së bashku me gruan […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte administrimin […]

Për këta dy zyrtarë të vrarë të LDK-së kishte qajtur Ibrahim Rugova


Atentatet ndaj bashkëpunëtorëve të tij e kishin mërzitur shumë ish-presidentin historik të vendit Ibrahim Rugovën. Njerëzit e afërt të Rugovës thonë se në momentet kur i kishte marrë lajmet për vrasjet e zyrtarëve të LDK-së, ishin herët e vetme kur ish-presidenti u pa me lot në sy. Skender Hyseni, që ishte bashkëpunëtor i ngushtë i […]

COVID/ Komiteti i specialistëve në konferencë për shtyp: Situata është përkeqësuar, por e kemi në kontroll!


Komiteti Teknik i specialistëve për luftën kundër COVID ka dalë sot në një deklaratë për mediat.Drejtoresha e ISHP-së, Albana Fico, ka deklaruar se situata është përkeqësuar.Sa i përket shifrave mund të themi se kemi 301 persona për 100. 000. 2.1 përqind është raporti i vdekjeve në raport me infektimet. Numri i testimeve për persona është […]

Ç’do të ndodhë me shkollat në këtë moment të rritjes së infektimeve me COVID?


Gjatë konferencës për shtyp të Komitetit Teknik të specialistëve, drejtuesja e këtij komiteti, zv. ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli u pyet edhe në lidhje me ndonjë vendim të mundshëm për mbylljen e shkollave duke qenë se situata me shifrat e epidemisë në vend po përkeqësohet.“Sa i përket shkollave Komiteti e ka vëmendjen tek mirëqenie e […]

Vetëvendosje kërkon shkarkimin e Driton Selmanajt


Ushtruesi i detyrës së shefit të Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklaratave të tij javën e kaluar. Në një konferencë për media, Aliu tha se zëvendëskryeministri Driton Selmanaj s’ është i mirëseardhur në Kuvendin e Kosovës, pas deklaratës së tij në lidhje me të pagjeturit […]

Vetëvendosje kërkon shkarkimin e Driton Selmanajt nga pozita e zëvendëskryeministrit


Lëvizja Vetëvendosje ka kërkuar shkarkimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, pas deklarimeve të tij të fundit lidhur me çështjen e të pagjeturve. Deputeti i këtij subjekti, Liburn Aliu në një konferencë për media, tha se deklarimet e Selmanajt janë të papranueshme. “Deklarimet dhe qëndrimet e muajve të fundit të Driton Selmanajt, kulmuan me një deklaratë të […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në diasporë […]

Zgjedhjet në Podujevë, Albin Kurti mban sot konferencë


Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, bashkë me kandidatin e kësaj partie për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqin, sot do të mbajnë një konferencë për media, shkruan Gazeta Blic. Konferenca do të mbahet në sheshin “Ali Ajeti” në Podujevë, është bërë e ditur në një njoftim për media.“Kandidati i Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpejtim […]

Rita Ora: Do t’iu bëj krenarë gjithmonë


E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 21:20 albinfo.ch Këngëtarja me prejardhje nga Kosova, Rita Ora e cila tashmë ka një famë ndërkombëtare ka qenë pjesë e konferencës “Diaspora 2020” duke përmbyllur kështu këtë konferencë me një bashkëbisedim me kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj. Ora ka rikthyer në kujtësë koncertin e saj në Tiranë ku theksoi […]

Haxhi Robin Krasniqi rrëfen sfidat deri tek titulli i kampionit


E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 19:46 albinfo.ch Në kuadër të konferencës ‘Diaspora 2020’ është duke u zhvilluar një bisedë e drejtpërdrejtë mes dy sportistëve të njohur ndërkombëtarë me prejardhje nga Kosova. Lorik Caka dhe Haxhi Krasniqi po debatojnë për sukseset dhe sfidat e tyre gjatë ndërtimit të karrierës larg vendlindjes, shkruan Albinfo.ch. “Do të […]

Rita Ora dhe Erion Veliaj do ta përmbyllin sot konferencën “Diaspora Flet 2020”


E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 15:00 albinfo.ch Duke qenë se “Diaspora flet 2020” është konferenca kryesore globale e Diasporës Shqiptare, e cila ka filluar virtualisht më 19 nëntor, është bërë e ditur se do të përfundojë sot (21 nëntor), transmeton albinfo.ch. duhet theksuar se kjo konferencë synon të lidhë profesionistë të industrisë, biznese, komunitete, […]

Ja çfarë u bisedua në takimin e dytë “Diaspora Flet 2020”


Takmi i dytë pati përplasje në mes ideve nga diaspora dhe realitetit në vendin amë E Shtunë, 21 Nëntor 2020 – 10:40 albinfo.ch Në ditën e dytë të konferencës “Diaspora Flet 2020” u diskutua mbi angazhimin e diasporës në 20 vjetët e fundit dhe sfidat e reja që e presin koordinimin e bashkëpunimit mes vendit […]

Specialja përmend si prova për arrestin udhëtimet e Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit në Shqipëri


Zyra e Prokurorit të specializuar ka publikuar pikat për urdhërarrestin nga ish krerëve të UÇK-së. në to flitet për ndikimin që tentuan të ushtrojnë tek dëshmitarët si dhe rreziku që të dyshuarit të ikin nga përballja me drejtësinë. Në mesin e pikave që përmenden në këtë urdhër është edhe rreziku që të akuzuarit të ikin […]

Si mund të rikanalizojmë remitencat dhe të tërheqim investime nga diaspora?


Mes shqiptarëve, gatishmëria për të dhuruar para, kohë dhe ekspertizë për vendet e origjinës dhe të tjerët s’ ka munguar kurrë. Por, me kalimin e viteve edhe dinamika e komuniteve të diasporës ka ndryshuar. Për të reflektuar mbi angazhimin ekonomik e filantropik të diasporës shqiptare në 20 vitet e fundit do të diskutohet në ditën […]

Më 26 dhe 27 nëntor mbahen takimet për liberalizimin e vizave


Qeveria e Kosovës njofton se më 26 dhe 27 nëntor 2020 do të mbahet takimi virtual i delegacioneve teknike nga Ministria e Punëve të Brendshme e Republikës së Kosovës dhe ajo e Republikës Franceze, lidhur me bashkëpunim bilateral në fushën e sigurisë dhe me fokus në çështje që lidhen me liberalizimin e vizave. “Aranzhimi i […]

Ambasadori amerikan i Kosovës dhe ai i Shqipërisë, në hapjen e konferencës “Diaspora Flet”


Ish-presidentaj e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka biseduar me ambasadorët amerikanë rreth rëndësisë së diasporës shqiptare. E Premte, 20 Nëntor 2020 – 11:50 albinfo.ch Ish-presidentja Atifete Jahjaga ka hapur konferencën “Diaspora Flet 2020”, ku pjesëmarrës ishin edhe dy ambasadorët amerikanë të Kosovës dhe Shqipërisë, Philip Kosnett dhe Yuri Kim, transmeton albinfo.ch. Aty u zhvillua një maratonë […]

Kryeministri Hoti: Qeveria e përkushtuar për respektimin e të drejtave të fëmijëve


Kryeministri Avdullah Hoti ka thënë se Qeveria është e përkushtuar për për respektimin e të drejtave të fëmijëve. Një deklaratë të tillë, Hoti e ka bërë ne konferencën për lansimin e rezultateve të Anketës Globale të Treguesve të Shumëfishtë 2020. “Qeveria e Republikës së Kosovës është e përkushtuar që me tërë potencialin e vet të […]

SHBA-ja kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy ambasadorëve amerikanë në Kosovë dhe […]

Kosnett: Amerika kurrë s’ do të heqë dorë nga Kosova


Maratonë diskutimesh, propozime dhe reflektime mbi angazhimin e diasporës nga profesionistë shqiptarë kudo në botë përmbyllën ditën e parë të konferencës Diaspora Flet 2020. Hapja zyrtare u zhvillua me një bisedim të përqendruar nga ish-Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga dhe u përmbyll me një debat interaktiv, në mes të dy Ambasadorëve amerikanë në Kosovë dhe […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj Albin […]

Çfarë thuhet në fletë-arrestin e Speciales në të cilin përmendet edhe Shkelzen Gashi


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se ish-këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Shkëlzen Gashi kishte […]

Vaksinat Pfizer gati për shpërndarje pas disa javësh në SHBA


Vaksinat e kompanive Pfizer dhe Moderna për koronavirusin mund të jenë gati për autorizim dhe shpërndarje në SHBA brenda disa javësh, duke krijuar kushtet që vaksinimi të fillojë sa më shpejt këtë vit, tha të mërkurën Sekretari amerikan i Shëndetësisë Alex Azar. Shtetet dhe territoret janë gati të fillojnë shpërndarjen e vaksinave brenda 24 orëve […]

Provat që Prokurori i Specializuar i përdori për urdhër-arrestin ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur reagimet në Kosovë ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, deklaroi se individë brenda […]

Prokurori i Specializuar përdori reagimet ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur reagimet në Kosovë ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, deklaroi se individë brenda […]

Prokurori i Specializuar e përdori deklaratën e Shkëlzen Gashit për urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda UÇK-së […]

Deklarata e Shkëlzen Gashit është përdorur si pretendim i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda UÇK-së […]

E rëndë: 11 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë, në mesin e tyre një 31 vjeçar


Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj, ka reguar sot pas konferencës së radhës të prokurorisë ndaj ish presidentit Thaçi, kryetarit Veseli, ish-kryeparlamentarit Krasniqi dhe deputetit Selimi. Hoxhaj ka thënë se në ditën kur në Serbi po zhvarrosen eshtrat e shqiptarëve, viktimave të ndërmarrjes së përbashkët kriminale, në Hagë po gjykohen ushtarët e lirisë së […]

Virtualisht, nesër fillon konferenca “Diaspora Flet”


Nesër pritet të fillojë konferenca virtuale “Diaspora Flet 2020”, organizuar nga GERMIN, organizata lidere për angazhimin e diasporës me vendet amë. Gjatë datave 19, 20 dhe 21 nëntor 2020, nën moton GlobAL:2020, Lidhu, Krijo dhe Bashkëpuno, shumë emra me renome dhe yje të Diasporës Shqiptare do të jenë folës dhe pjesëmarrës të kësaj ngjarjeje […]

Pengesa të reja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, s’ka konsensus mes vendeve të BE-së


Përfaqësuesit e vendeve të Bashkimit Europian s’ arritën sërish të gjejnë të martën konsensus mes tyre për kornizën e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, gjë e cila do t’i hapte udhën Konferencës së parë Ndërqeveritare mes dy vendeve dhe BE-së, që shënon dhe fillimin zyrtar të bisedimeve për anëtarësim. Në përfundim të mbledhjes […]

Procesi ndaj Hashim Thaqit dhe të tjerëve, Prokuroria tregon numrin e dëshmitarëve


Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria ka theksuar se janë 153 dëshmitarë dhe 1844 zëra që janë elemente të dosjes. Poashtu prokuroria theksoi se janë edhe 50 dëshmitarë shtesë. Aktakuza ndaj katër krerëve të UÇK-së ishte konfirmuar me datë 26 tetor 2020. Sipas kësaj aktakuze pjesëtarë të UÇK-së, gjatë […]

Prokuroria në Gjykatën Speciale përmend 10 mijë prova shfajësuese për të akuzuarit


  Në konferencën për ecurinë e çështjes lidhur me ish-eprorët e UÇK, Prokuroria përmendi 10,000 prova shfajësuese që do ia dorëzojë mbrojtjes. David Young avokat i Rexhep Selimit, kërkoi se në çfarë baza është shënuar ai material si shfajësues. “Kërkojmë të dimë se në çfarë baza është nxjerrë ai material si shfajësues”, tha avokati Young. […]

573 raste aktive me COVID-19 në Gjilan, Haziri bënë thirrje për kujdes të shtuar


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, pas takimit të Komitetit të Emergjencave, ka thënë se takojmë ditët më të vështira të përballjes me pandeminë e pamëshirshme. “Fatkeqësisht, brenda 24 orëve e kemi humbur edhe një basshkëqytetar dhe i shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjes. Kufizimi i lëvizjes po respektohet sikurse edhe nga ana e […]