Kontrabandim me barna dhe mito, arrestohet një oficer doganor dhe një person i dyshuar


[ad_1] Dogana e Kosovës ka bërë të ditur se është arrestuar një oficer doganor dhe një person tjetër me dyshimin për dhënie të mitos dhe kontrabandim të barnave. Në njoftim thuhet se njësit e Doganës kanë gjetur sasi të barnave në një veturë në afërsi të pikë kalimi kufitar dhe në bazë të dyshimit të […]

ShKK parandalon futjen e substancës së dyshuar narkotike në Qendrën e Paraburgimit në Prishtinë


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës në vazhdën e luftimit të dukurive negative brenda institucioneve korrektuese, sot rreth orës 11:40 në bazë të informacioneve paraprake ka arritur të parandaloi futjen e substancës së dyshuar narkotike në Qendrën e Paraburgimit Prishtinë. “Me të pranuar informatat se një zyrtar korrektues dyshohet për shpërndarje të lendeve të dyshuara narkotike […]

​Fitoi mbi 20 miliardë në vit: 10 gjëra që s’ i dini për Pablo Escobar


[ad_1] Në këtë datë të vitit 1993, vetëm herët a vonë pas datëlindjes 44-të, krimineli më i fuqishëm në histori, mbreti kolumbian i kokainës Pablo Escobar, u vra. Janë të paktë ata që s’ dinë për historinë e Escobar, pasi ajo është treguar në disa raste me anë të librave të shumtë, filmave, serialeve… Megjithatë, […]

Vërmicë – Konfiskohen 28 kg marihuanë


[ad_1] Policia e Kosovës njofton se dje në fshatin Vërmicë dje rreth orës 18:30 njësiti policor gjatë vëzhgimit ka vërejtur dy të dyshuar  duke hyrë nga territori i Shqipërisë në drejtim të Kosovës të cilët kishin nga një çante në krahë me përmasa të mëdha. Sipas policisë dy të dyshuarit pasi i kane vërejtur policinë […]

Bastisen disa barnatore e banesa, konfiskohen ilaçe


[ad_1] Policia e Kosovës njofton se në Ranillukë të Kamenicës dje rreth orës 06:30 njësitë policore gjatë realizimit të urdhëresës kanë bërë bastisjen e disa lokacioneve si barnatore, banesa në pronësi të 4 personave të dyshuar. Sipas policisë gjatë bastisjes në këto lokacione janë gjetur dhe konfiskuar 330 medikamente të ndryshme dhe 199 injeksione. Tutje […]

Asnjë bujk s’ ka ardhur me fakte për keqpërdorim të granteve


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës ka folur për akuzat që vijnë nga bujqit për keqpërdorim të granteve. Mustafa tha se gjatë kohës në terren më së shumti merr akuza për keqpërdorim në serra. “Ata i kanë lidhjet me politikën, një akuzë që përmendet për çdo send. Që […]

E fshehin në rrobat për të burgosurin, familjarët përpiqen të fusin drogë në Burgun e Dubravës


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se ka arritur të parandalojë futjen e drogës në burgun e Dubravës. Sipas njoftimit, rasti ka ndodhur sot rreth orës ‪‪15:45. Oficerët korrektues kanë gjetur një sasi narkotikësh që familjarët kanë tentuar ta fusin në ambientet e burgut ku ndodhet një i afërm i tyre. “Oficerët korrektues gjatë […]

Ministrja Bajrami takon specialistët italianë: Kundër hajnave edhe me Guardia di Finanzia


[ad_1] Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, me anë të një postimi në FB ka bërë të ditur se sot ka pritur Guardia di Finanza bashkë me Ambasadorin Italian, Nicola Orlando. Ajo thotë se në këtë takim kanë biseduar për një projekt të përbashkët, i cili do të financohet nga BE, e që ka për qëllim […]

“Heqje e transplatim organesh”- A kishte kushte Shtëpia e Verdhë për akuzat e Dik Martit?


[ad_1] Dick Marty ishte shprehur i sigurt: Shtëpia e verdhë në Burrel i ka shërbyer UÇK-së si sallë operimi për të zhvilluar kontrabandën e saj me organe njerëzish. Viktimat kanë qenë serbë dhe romë. Në fillim të Raportit të tij (Pikat 1-20, Faqe 1-4) ai përsërit të njëjtat akuza si në raportin e tij të […]

Kosovari kapet në kufi duke kontrabanduar 25 krerë gjedhe


[ad_1] Policia e Kosovës e ka ndaluar një person nën dyshimin për kontrabandë me kafshë. Sipas policisë rasti ka ndodhur në fshatin Kabash në pikë kufitare të Kosovës, dje rreth orës 12:07. PK-ja njofton se gjatë kontrollimit të kamionit të tij, i dyshuari kishte të ngarkuar 25 krerë gjedhe, për të cilat s’ posedonte dokumentacion […]

Deputetja turke e Bundestagut gjerman me akuza për UÇK-në: Specialja të sigurojë që dëshmitarët të mos vriten si në rastin e Haradinajt


[ad_1] Deputeteja në Bundestsgun gjerman por me origjine turke, Sevim Dagdelen, ka lëshuar akuza të forta ndaj UÇK’së duke i quajtur krerët e saj “kriminelë”. Ajo përmes një postimi në Facebook ka thënë se Tribunali Special në Hagë më në fund ka ngritur akuza kundër ish-komandantit të Kosovës Hashim Thaçi për krime lufte dhe krime […]

Mbrojtja e gjyqtarit të pezulluar nga Peja propozon prokuroren për dëshmitare në gjykim


Prokurori në Prishtinë e ka kundërshtuar kërkesën për hedhje të aktakuzës ndaj gjyqtarit të pezulluar të gjykatës së Pejës, Sali Berisha, i cili akuzohet për marrje të ryshfetit. Në seancën e sotme është paraqitur, përgjigjja e Prokurorisë Speciale lidhur me kërkesat për hedhje të aktakuzës dhe kundërshtim të provave, ndaj të akuzuarit Sali Berisha. Sipas […]

Sekuestrohen telefonë, printerë e laptopë nga Prokuroria Speciale


[ad_1] Prokuroria Speciale e Kosovës ka marrë vendim që të sekuestrojë pesë printer, dy laptopë, hardisk dhe dy telefona si rezultat i hetimeve për krim të organizuar ndaj dy personave. Të dy personat dyshohen për pjesëmarrje në grup kriminal, kontrabandë me migrantë dhe falsifikim të dokumenteve. Prokuroria ka treguar që sendet t që janë sekuestruar […]

Trafikonte drogë me vlerë 6 milionë euro/ Flet shqiptari i arrestuar në Greqi: E dija se po transportoja cigare


[ad_1] Një nga personat që u arrestua në mëngjesin e 8 tetorit teksa është përpjekur për të tranportuar drogë vlera e të cilës shkonte vlerë 6 milion euro nga Greqia në Turqi ka mohuar se është përfshirë në trafikimin e lëndës narkotike. Ai është shprehur se s’ e dinte se çfarë kishte brenda pakove, sakaq […]

Kërkohet vazhdimi i paraburgimit për njërin nga pronarët e kazinove në Karaçevë, lirohen 9 të tjerë


[ad_1] Ndaj njërit prej pronarëve të kazinove ilegale në fshatin Karaçevë prokurorja Rozelida Manastiri ka kërkuar vazhdimin e masës së paraburgimit. ndërsa nga arrestimet për rastin e Karaçevës, me vendim të prokurorisë në Gjilan janë liruar edhe nëntë persona. Kjo pasi që të njëjtit kanë pranuar fajësinë dhe të njëjtit kanë pranuar të bashkëpunojnë me […]

Pamje – Specialët ndërhyjnë nga malet e Karaçevës


[ad_1] Një aksion i gjerë ku cak ishin dhjetëra qytetarë të Komunës së Kamenicës e mbi dhjetë zyrtarë policorë u zhvillua orët e mbrëmjes së 18 shtatorit në fshatin Karaçevë të Kamenicës. Gjysma e ndërrimit të policisë në Kamenicë u arrestuan nga hetuesit e Inspektoratit Policor të Kosovës. “Kemi një urdhëresë nga Gjykata e Gjilanit, […]

Zubin Potok, arrestohet për kontrabandë me mallra


[ad_1] Në person, që ishte duke drejtuar një automjet me targa të huaja është arrestuar nga Polciia e Kosovës pasi që i njëjti përmes udhëve ilegale kishte hyrë ne territorin e Kosovës me mall komercial të padeklaruar. “Është ndaluar automjeti me targa të huaja që drejtohej nga i dyshuari mashkull  kosovar pasi që i njëjti […]

Viti, arrestohet për kontrabandë


[ad_1]   Nga Skocia në Stamboll, me anë të qytetit italian të Pizas   Në verën e vitit 1968, një grup shokwsh e modifikuan një autobus dykatësh (dykuvertësh) dhe u nisën për një udhëtim për në Evropën Lindore. Të sponsorizuar nga dy prodhues skocezë të uiskit, ata hasën në tanke sovjetike, në mungesë birre rumune […]

Një turne me autobus prapa Perdes së Hekurt


[ad_1]   Nga Skocia në Stamboll, përmes qytetit italian të Pizas   Në verën e vitit 1968, një grup shokwsh e modifikuan një autobus dykatësh (dykuvertësh) dhe u nisën për një udhëtim për në Evropën Lindore. Të sponsorizuar nga dy prodhues skocezë të uiskit, ata hasën në tanke sovjetike, në mungesë birre rumune dhe në […]

Kush e vendosi datën për ndërhyrjen në Karaçevë


[ad_1] Mbi një vit hetim intensiv, masa të shumta të fshehta të vëzhgimit, identifikimi i personave të dyshuar për bixhoz e kontrabandë, do të përfundonte me një aksion të gjerë të Prokurorisë Themelore në Gjilan dhe Inspektoratit Policor të Kosovës së bashku me njësitë speciale të cilat ishin përgatitur për ndërhyrje. Pamje ekskluzive të zhvillimit […]

VIDEO- Masat e fshehta që u përdorën për të hetuar grupin e Karaçevës


[ad_1] Një hetim i gjatë më shumë se një vit rezultoi me dhjetëra të arrestuar, më shumë se dhjetë objekte të rrënuara në Karaçevë që shërbyen si kazino ilegale dhe 12 zyrtarë policor të arrestuar Në emisionin e sotëm në “Drejtësia në Kosovë”, u transmetuan pamjet ekskluzive të një hetimi të gjerë në zonën për […]

Pamjet ekskluzive brenda kazinove në Karaçevë


[ad_1] Në emisionin e sotëm në “Drejtësia në Kosovë” u transmetua pjesa e parë e aksionit të ndërmarrë në fshatin Karaçevë në Komunën e Kamenicës për shkatërrimin e rrjetit të kazinove Sonte u transmetuan pamjet se si kishte nisur i gjithë hetimi në zonën e njohur si të ‘paprekur’ që përfundoi me rrënimin e 13 […]

Gjyqtarja Flora Hajredinaj përballet me probleme në arsyetimin e pasurisë


[ad_1] Gjyqtarja Flora Hajredinaj e Gjykatës së Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar u përball të mërkurën më 7 tetor në Komisionin e Pavarur të Kualifikimit me gjetjet e të tre kritereve të rivlerësimit. Procesi i vetingut për Hajredinajn po kryhet nga Brunilda Bekteshi kryesuese, Olsi Komici relator dhe Firdes Shuli anëtare. Në cilësinë […]

(FOTO) Konfiskohen tre kallashnikovë në Vërmicë, arrestohen dy shtetas të Shqipërisë


[ad_1] Tre kallashnikovë të fshehur në njërën nga ulëset e një veture janë gjetur dhe konfiskuar sot  nga Dogana e Kosovës. Kallashnikovët e konfiskuar nga Dogana e Kosovës, Foto: Dogana e Kosovës/ Facebook Sipas njoftimit të Doganës, njësitet e anti-kontrabandës kanë gjetur tre kallashnikovë të cilat dy shtetasit e Shqipërisë i kishin fshehur brenda automjetit […]

Konfiskohet arsenal armësh, arrestohen 11 persona


[ad_1] Tre armë të gjata gjysmë- automatike, gjashtë armë të vogla, dy karikator, një palë dylbi, 180 fishekë, 2 mijë euro, dy vetura e 12 telefona janë konfiskuar në një aksion të gjerë policor të shtrirë në dhjetë lokacione të ndryshme në rajonin e Pejës. Policia e Kosovës ka njoftuar se në lidhje me këtë […]

Raportimi i shefit të IPK-së për aksionin në Karaçevë mbahet me dyer të mbyllura


[ad_1] Aksioni në fshatin Karaçevë i 18 shtatorit dhe detajet e hetimit dhe zhvillimit të aksionit mbetën të diskutohen pa praninë e mediave në objektin e Kuvendit të Kosovës. Kjo për shkak të ndjeshmërisë së informacioneve dhe masave të përdorura në rast. Kërkesën që mediat të mos marrin pjesë në raportimin e Ushtruesit të Detyrës […]

Aksion policor kundër kontrabandës së armëve në Pejë


[ad_1] Disa armë janë konfiskuar në një aksion policor i cili ka nisur mëngjesin e sotëm në rajonin e Pejës. Grupe të organizuara kriminale të cilët dyshohen se po kontrabandojnë armë kanë qenë cak i një aksioni të gjerë policor të ditës së sotme në rajonin e Pejës. Burime të KALLXO.com kanë thënë se aksioni […]

Tentojnë të fusin në burg telefon, e fshehin në papuçe


[ad_1] Shërbimi Korrektues i Kosovës ka njoftuar se sot rreth orës ‪13:05 në Qendrën e Paraburgimit në Prizren oficerët korrektues kanë arritur të parandalojnë një kontrabandë. Sipas komunikatës, familjarët e njërit nga të paraburgosurit kishin tentuar që në Qendër të fusnin një telefon. “Oficerët korrektues gjatë kontrollit të rrobave të sjella nga familjarët, më saktësisht […]

Policët e arrestuar në Karaçevë ishin dënuar më parë


[ad_1] Një rrjet i dyshuar kriminal ku bëjnë pjesë 12 Polici të Kosovës janë duke u hetuar për kontrabandë dhe pjesë e grupit të kazinove të Karaçevës. Pjesëtarë të grupit të cilët u arrestuan të premten e kaluar janë të njohur edhe më parë për vepra penale. KALLXO.com ka gjurmuar në dosje të gjykatës ku […]

Policia shkatërron bimë narkotike në Koshare


[ad_1] Policia e Kosovës në vazhdën e implementimit të planit operativ “Parandalimi i kultivimit të narkotikëve dhe kontrabandës” ka bërë identifikimin dhe shkatërrimin e disa bimëve narkotike. Policia ka bërë të ditur se sot në Koshare gjatë zbatimit të plani operativ, në orët e para të mëngjesit ka zbuluar edhe një plantacion me të mbjella […]

Shqipëri, importi i cigareve bie në nivelin më të ulët në pesë vjet


[ad_1] Shqipëria importoi gjatë periudhës janar-gusht 2020 1685 tonë cigare, me një rënie prej 13% në krahasim me 1944 tonë cigare të importuara në të njëjtën periudhë të një viti më parë. Të dhënat e publikuara nga Ministria e Financave në raportin mujor për të ardhurat dhe shpenzimet buxhetore, tregojnë se importi i cigareve këtë […]

Vetëdorëzohet në Polici edhe një i dyshuar për kontrabandë në Karaçevë


[ad_1] I dyshuari L. S. për kontrabandim të mallrave në Karaçevë të Kamenicës  është vetëdorëzuar në Policinë e Kosovës. Prokuroria Themelore në Gjilan, Inspektorati Policor i Kosovës dhe Policia kanë njoftuar se si rrjedhojë e aksionit të përbashkët në fshatin Karaçevë, sot në Polici në Sektorin për Hetimin e Krimeve Ekonomike dhe Korrupsionit është vetëdorëzuar […]

Në kazinonë e zyrtarit policor u zhvilluan lojërat e fatit


[ad_1] I arratisur të premten për t’u dorëzuar menjëherë ndonjë ditë më pas para organeve të rendit, zyrtari policor, F.L, po dyshohet për dy vepra penale, atë të ndihmës në kontrabandim të kafshëve me anë të udhëve ilegale në Kamenicë si dhe për organizim të lojërave të fatit. E dosja e Prokurorisë së Gjilanit, të […]

Përfundon seanca ndaj të dyshuarve të arrestuar për kazinotë në Karaçevë


[ad_1] Në Gjykatën e Gjilanit ka përfunduar seanca gjyqësore ndaj 30 prej 35 të arrestuarve të premten në mbrëmje në Karaçevë të Kamenicës. Në mesin e 30 të arrestuarve që sot kanë dalë para gjyqtarit të procedurës paraprake janë edhe disa policë. Prokurorja e rastit, Rozelida Manastiri, ka kërkuar nga Gjykata që të arrestuarit për […]

error: Content is protected !!