Mikrobiologia Donjeta Pllana për vaksinimin e mjekëve kosovarë në Shqipëri: Gjithcka shkoi në rregull dhe në mënyrë të organizuar


[ad_1] Shkruar nga Fisnik Dajakaj Meqenëse Kosova akoma s’ e ka siguruar vaksinën kundër koronavirusit dhe kontrata e blerjes së vaksinës nga Shqipëria s’ e lejon dhënien e saj si donacion, mjekët kosovarë po vaksinohen në Qendrën Rajonale të Mjekësisë në Kukës. Gjatë ditës së sotme u vaksinuan edhe 250 mjekë kosovarë vaksinën Astra Zeneca […]

Ja çfarë thotë mjeku kosovar që mori vaksinën e AstraZeneca në Kukës


Në Qendrën Rajonale të Telemjekësisë në Kukës të hënën ka filluar vaksinimi kundër korona virusit me kurën e Astra Zeneca. Sipas kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, të gjithë mjekët kosovarë duhet të shkojnë në Kukës për t’u vaksinuar meqë kontrata e blerjes së vaksinës nuk lejon dhurimin e saj si donacion për Kosovë. Mjeku kosovar […]

Vaksinohen mjekët e parë të Kosovës në Kukës


[ad_1] Në Qendrën Rajonale të Telemjekësisë në Kukës të hënën ka filluar vaksinimi kundër coronavirusit me dozat e AstraZeneca. Sipas kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama, të gjithë mjekët kosovarë duhet të shkojnë në Kukës për t’u vaksinuar meqë kontrata e blerjes së vaksinës s’ lejon dhurimin e saj si donacion për Kosovë. Mjeku kosovar Blerim […]

Shqipëria do të pranojë mbi 15 mijë doza të vaksinës së Pfizerit


[ad_1] Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Orgeta Manastirliu njofton se të hënën në mbrëmje do të pranojnë mbi 15 mijë doza të vaksinës kundër COVID-19, të kompanisë amerikane Pfizer. Manastirliu njoftoi se me këtë kontingjent të ri do të përfundojë vaksinimi i stafit mjekësor dhe do të vazhdojë vaksinimi i personave mbi 80 vjeç. […]

Pemtë dhe perimet QKUK-së i kushtojnë mbi 117 mijë euro, tenderin e fiton ‘Beni Dona’


[ad_1] Qendra Klinike Universitare e Kosovës e ka shpërblyer kompaninë ‘Beni Dona’ me tender mbi 117 mijë euro për furnizim me pemë dhe prime. QKUK muajin e kaluar ka hapur tender për furnizim me pemë dhe perime në vlerë 140 mijë euro, shkruan Gazeta Shneta. Para tre ditësh ky institucion ka publikuar edhe njoftimin për […]

​Shqipëria nxjerr “pasaportën e vaksinimit”


[ad_1] Shqipëria ka bërë gati “pasaportën” për personat që janë vaksinuar kundër COVID dhe ajo mund të merret me anë të e-Albania. Të gjithë mund të futen te e-Albania duke u identifikuar si qytetar, më pas do të zgjidhni shërbimin “Pasaportë vaksinimi Covid-19” duke klikuar mbi dokumentin. Shërbimi elektronik “Pasaportë vaksinimi Covid-19” ju mundëson të […]

Pfizeri pret shitje 15 miliardë dollarë të vaksinës anti-Covid këtë vit


[ad_1] Gjiganti farmaceutik Pfizer ka thënë se pret shitje deri 15 miliardë dollarë këtë vit të vaksinës anti-COVID të cilën e ka zhvilluar me firmën gjermane BioNTech, bën të ditur BBC. Vaksina ishte një nga të parat që u autorizua për përdorim nga shtetet, përfshirë edhe nga shtetet e BE-së, Britania e Madhe e SHBA-ja. […]

Vaksina e AstraZeneca s’ iu rekomandohet personave mbi 65 vjeç në Gjermani


[ad_1] Komisioni i Përhershëm i Vaksinimit i qeverisë gjermane ka vendosur se vaksina AstraZeneca s’ mund të përdoret tek njerëzit mbi moshën 65 vjeçare. Sipas rekomandimit të Komisionit Gjerman të Vaksinimit, ndryshe nga vaksinat Pfizer, vaksinat AstraZeneca duhet të përdoren vetëm tek njerëzit nën moshën 65 vjeçare. Më herët, informacioni doli nga disa burime se […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke […]

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


[ad_1] Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse. Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se […]

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


[ad_1] Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së […]

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


[ad_1] Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters. Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, […]

Valbon Krasniqi:Kemi marr të gjitha masat që të ketë furnizim me oksigjen


[ad_1] U.d i drejtorit të ShSKUK-së, Valbon Krasniqi në Komisionin për Shëndetësi është përgjigjur për interesimin e deputetëve për furnizimin me oksigjen, duke thënë se muajin korrik kanë arritur të sigurojnë 20 mijë litra me oksigjen të lëngshëm nga kompania e kontraktuar. “Gjatë muajit shtator kemi marr donacione me oksigjen. Kemi vizituar dhe bërë evidentim […]

Përfundojnë ecuritë, pritet që të fillojnë punimet për ashensorin e ri në Shtëpinë e të Moshuarve në Prishtinë


[ad_1] Para disa muajve është raportuar për mungesë të hapësirës së mjaftueshme të ashensorit në Shtëpinë e të Moshuarve në Prishtinë. Ministria e Punës  dhe Mirëqenies Sociale kishte premtuar se gjatë muajit nëntor do të ndërtohet ashensori i ri për të ju mundësuar dalja më e lehtë jashtë objektit personave me aftësi të kufizuar, sepse […]

Shtohen kërkesat për qasje në dokumente zyrtare në Prizren, Haskuka i quan e pakuptimtë dhe sheh se “zgjedhjet janë pranë”


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur e pakuptimtë kërkesat e shumta për qasje në dokumente publike të bëra së fundi. Sipas tij, një gjë e tillë ndodhë kur zgjedhjet janë pranë. “Si po duket zgjedhjet janë pranë! Vitin e kaluar, para shpalljes së zgjedhjeve në nivelin qendror, si qeverisje lokale […]

Lirohen nga akuza për mashtrim të kosovarëve me bileta të rreme


[ad_1] Për më tepër, duke qenë se ata ishin mbajtur në paraburgim për shkak të dyshimit fillestar urgjent në atë kohë, ata kanë të drejtë për kompensim E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 15:15 albinfo.ch Që nga e hëna, tre persona janë gjykuar nga Gjykata Penale e Bazelit për përfshirjen e tyre në shitjen e […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për punësimin e dhjetëra konsulentëve të fushave të ndryshme 


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka shpallur konkurs për pranimin e dhjetëra konsulentëve për fusha të ndryshme, për nevoja të MKRS-së dhe institucioneve të saja vartëse. Deri në fund të këtij viti kjo ministri planifikon të punësojë punëtorë me kontrata për Shërbime të Veçanta. Sipas njoftimit të njoftimin e MKRS-së, “Shërbime Konsulente me […]

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës nis hetime ndaj KEDS-it dhe KESCO-s


[ad_1] Autoriteti Kosovar i Konkurrencës sot zyrtarisht ka filluar procedurën hetimore ndaj ndërmarrjeve KEDS dhe KESCO, të cilat operojnë në tregun e energjisë elektrike. Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi tha se pas shqyrtimit paraprak kanë vërejtur që këto ndërmarrje kanë shkelur nenet  4 dhe 11 të Ligjit për Mbrojtjen e Konkurrencës duke […]

“Ligji për Rimëkëmje Ekonomike favorizon më shumë sektorin publik”


[ad_1] Projektligji për rimëkëmbje ekonomike që pritet të votohet në lexim të dytë gjatë ditës së sotme, s’ pritet të ndihmojë shumë punëtorët e sektorit privat. Kështu po vlerësonkryetari i Sindikatës së punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, i cili në një intervistë për KP, thotë se janë mbi 100 mijë punëtorë të cilët do […]

Kush bleu toka për t’i shpronësuar përgjatë trasesë së autostradës Prishtinë- Gjilan?


[ad_1] I ftuar në debat në KALLXO.com zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka premtuar se do t’i japë qasje në dokumente organizatës ‘FOL’ se kush bleu toka përgjatë autostradës Prishtinë – Gjilan. Mexhide Demolli – Nimani nga kjo organizatë u ‘ankua’ se 3 ministrat e fundit të Financave s’ kanë ofruar qasje në dokumentet e […]

Buxheti i vitit të ardhshëm, 204 milionë për Ministrinë e Infrastrukturës


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com  sonte po debatohet për aferën e 2 milionëshit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me buxhetin e vitit 2021. Krasniqi ka bërë të ditur se nga 660 milionë euro shpenzime kapitale të buxhetit, 204 milionë […]

Paguaja deri në moshën 16-vjeçare për të luajtur, por kurrë s’ u dorëzova


[ad_1] Sulmuesi portugez Diego Jota është duke bërë një sezon fantastik në këtë sezon me skuadrën e Liverpoolit. 23 vjeçari i ka shënuar 9 gola nga 15 paraqitje në të gjitha garat, duke qenë një opsion i mirë për Jurgen Kloppin në fazën e sulmit. Portugezi në një intervistë për “The Athletic”, ka zbuluar se […]

Barcelona duhej ta shiste Messin


[ad_1] Presidenti i përkohshëm i Barcelonës, Carlos Tusquets, ka deklaruar se klubi duhej ta shiste Messin në afatin kalimtar që ta mbushte arkën. Lionel Messi ishte i lidhur ngusht me një transferim të tij në Manchester City, në afatin kalimtar të verës, por vendosi që  të qëndroj deri në përfundimin e kontratës. Ish-presidenti i Barcelonës, […]

Pritet t’i sigurojë afro 200 milionë euro, Anthony Davis pranë marrëveshjes 5 vjeçare me LA Lakers


[ad_1] Ylli i LA Lakers, Anthony Davis, pritet të nënshkruajë kontratë të re me klubin aktual. Të paktën kështu thonë burimet e tabloidit ESPN, që konfirmojnë se të enjtën 27 vjeçari do të nënshkruajë kontratën që do t’i sigurojë atij plotë 190 milionë euro për pesë vitet e ardhshme, përcjell GazetaBlic. Gjithashtu, ai do të […]

Puna Nga Shtëpia Apo Zyra, Çfarë Preferojnë Punonjësit Shqiptarë Pas Covid-19


[ad_1] Puna nga shtëpia, që nisi si një opsion i detyruar nga karantina, tani është kthyer në një normalitet për disa kompani dhe profesione kyçe. Korporatat e mëdha po aplikojnë rotacionin, ku deri në 50% e stafit, në departamente të caktuara, punojnë nga shtëpia, ndërkohë që paralelisht kryejnë investime në sisteme. Kompanitë e Teknologjisë së […]

Balaj: Një profil i rrejshëm në “Facebook” po shantazhon në emër tim, drejtësia ta tregojë të vërtetën për dëmet që ia kanë shkaktuar Telekomit


[ad_1] Kryetari i Federatës Sindikale të punëtorëve të PTK-së, Lamih Balaj, ka reaguar me anë një postimi në FB, pasi që siç ka thënë ai, një profil i rrejshëm në Facebook “po shpërndan shantazhe në emër të tij. Balaj thotë se këtë rast e ka paraqitur sot në Policinë e Kosovës, derisa i ka bërë […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


[ad_1] Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë […]

Pllana: Gjatë pandemisë ndryshuan çmimet e barnave


[ad_1] Në Komisionin Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë po raporton Gezime Pllana, drejtoreshë e Barnatores Qendrore në SHSKUK-së. Pllana para anëtarëve të komisionit, tha se kanë filluar përgatitjet pas muajit shkurt për furnizim me material, dhe se aprovimet i marrin nga bordi i ShSKUK-së. “Kërkesa ka qenë shumë e madhe edhe sot […]

Merdare – Arrestohet për dhënie të ryshfetit


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shpallur konkurs për 6 ekspertë. Kjo ministri po planifikon të punësojë 2 ekspertë juridikë, një specialist për marrëdhënie me publikun, një specialist për diplomaci ekonomike dhe 2 ekspertë për menaxhim dhe administrim. Ministria ka planifikuar 120 mijë euro për këto kontrata ndërsa kohëzgjatja e kontratave të […]

Spitali ka nevojë emergjente për furnizim me oksigjen


[ad_1] Nën udhëheqjen e nënkryetarit Arbër Ismajli, është mbajtur sot mbledhja e Komitetit të Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. Në këtë takim, nenkryetari Ismajli bëri të ditur se Spitali i Përgjithshëm ka nevojë emergjente të furnizimit me oksigjen, duke shtuar se po bëhet përpjekje maksimale me Ministrinë e Shëndetësisë për ta […]

Ministria e Punëve të Jashtme shpall konkurs për 6 ekpsertë


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës ka shpallur konkurs për 6 ekspertë. Kjo ministri po planifikon të punësojë 2 ekspertë juridikë, një specialist për marrëdhënie me publikun, një specialist për diplomaci ekonomike dhe 2 ekspertë për menaxhim dhe administrim. Ministria ka planifikuar 120 mijë euro për këto kontrata ndërsa kohëzgjatja e kontratave të […]

Gjykata në Gjilan dënon ish-kryetarin e Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, është gjetur fajtor dhe është dënuar nga Gjykata në akuzën e cila atë e ngarkonte me veprën penale të keqpërdorimit të detyrës zyrtare. Mirkoviq nga Gjykata e Gjilanit është dënuar me dënim burgimi prej 180 ditësh, të cilin do ta vuajë pasi aktgjykimi të merr […]

Gjykohen për mashtrim të kosovarëve: Kanë marrë 150.000 sfr. për bileta false


[ad_1] Ata të tre akuzohen se në vitin 2015 kanë shitur bileta fiktive të fluturimit në Kosovë me anë të agjencisë së udhëtimit Alba Reisen GmbH në Bazel E Martë, 1 Dhjetor 2020 – 12:00 albinfo.ch KEYSTONE Që nga e hëna, tre të dyshuar po përgjigjen për mashtrim komercial, falsifikim dokumentesh dhe pastrim parash, para […]

Aksion kontrolli i ATK-së në bizneset e lojërave online në Prishtinë


[ad_1] Dyqane me video-lojëra kanë qenë target i një kontrolli nga Administrata Tatimore e Kosovës. Në platformën KALLXO.com është raportuar se ka parregullsi tatimore në disa prej këtyre dyqaneve. Një qytetar ka raportuar se ndonëse qindra herë i kishte frekuentuar këto lojëra kurrë s’ i ishte ofruar kupon fiskal. Informacioni pretendonte edhe se në këto […]

ATK aksion në bizneset e lojërave online në Prishtinë


[ad_1] Dyqane me video-lojëra kanë qenë target i një kontrolli nga Administrata Tatimore e Kosovës. Në platformën KALLXO.com është raportuar se ka parregullsi tatimore në disa prej këtyre dyqaneve. Një qytetar ka raportuar se ndonëse qindra herë i kishte frekuentuar këto lojëra kurrë s’ i kishte rastisur që të pajisej me kupon fiskal. Informacioni pretendonte […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

Prodhuesit vendor iu kërkua nga Trepça t’i pranonte disa vjedhje të cilat s’ i kishte bërë


[ad_1] Pronari i Kompanisë “ELFA” Elbasan Maliqi dhe disa punëtor të kësaj kompanie rrëfyen për KALLXO.com një skemë të cilën pretendohet se u është montuar nga zyrtarë të menaxhmentit të Ndërmarrjes Trepça. Dyshimet  e menaxhmentit të Trepçës së Kompania “EL-FA” ka vjedhur në ndërmarrje mjete në vlerë të 15 mijë eurove, do të raportohej në […]

Universiteti i Gjakovës blen materiale kundër COVID-19 dhe materiale mësimore


[ad_1] Universiteti i Gjakovës “Fehmi Agani” ka blerë materiale higjienike kundër COVID-19 dhe materiale të tjera edukative-arsimore në vlerë 2,758 euro. Në mesin e katër kompanive që ishin shpallur të përgjegjshme, fituese e tenderit është shpallur kompania “Viva Fly Sh.P.K”. Kontrata është nënshkruar më 18 nëntor, më pak se një muaj që nga publikimi i […]

Transmetoi konferencën e PDK-së në faqen e Kuvendit, kompanisë i ndërpritet kontrata


[ad_1] Zyra e Sekretarit të Kuvendit ka njoftuar se kanë pezulluar kontratën me operatorin ekonomik “Ekonomia Online”, pasi që në faqen e Kuvendit të Kosovës u transmetua konferenca e Partisë Demokratike të Kosovës në Podujevë. Në lidhje me këtë kishte reaguar kryetarja e Kuvendit, Vjosa Osmani, e cila kishte kërkuar të merren masa ndaj atyre […]

BE-ja do të marrë dy miliardë doza të vaksinës kundër COVID-19, një pjesë edhe për Ballkanin


[ad_1] Bashkimi Evropian (BE) do të marrë rreth dy miliardë doza të vaksinës së koronavirusit, njoftoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Gjatë një bisede përmes videos me kancelarin austriak, Sebastian Kurz, ajo tha se kjo sasi e vaksinave mundëson vaksinimin e 700 milionë njerëzve, përfshirë qytetarë të Ballkanit Perëndimor dhe Afrikës. Ajo […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

Rigjykimi i ish-kryetarit të akuzuar të Kllokotit drejt fundit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq, janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare. Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Seanca e sotme […]

Në 14 procese të rekrutimit, Institucionet publike injoruan rekomandimet e britanikëve


[ad_1] Instituti GAP sot ka publikuar raportin “Rekrutimet jomeritore në institucionet publike”, i cili analizon ndikimin e projektit britanik në emërimin e profesionistëve në pozita të larta udhëheqëse. Në raport theksohet se institucionet e Kosovës në shumë raste kanë anashkaluar rekomandimet e britanikëve për të zgjedhur në pozitat kyçe njerëz meritorë. “Në 14 procese rekrutimi, […]

Prishtinë, komuna nënshkruan kontratë për kifle, por pandemia pamundëson shërbimin në shkolla


[ad_1] Komuna e Prishtinës që nga fillimi i pandemisë COVID-19 s’ ka shpërndarë kifle për nxënës të ciklit të ulët nëpër shkolla fillore. E arsyeja kryesore nga komuna është se tani bartja e tyre mund të paraqes rrezik si dhe oraret e ndryshuara me skenarët e rinj. Gjithashtu edhe në maunalin e Ministrisë së Arsimit […]

​Drejtori i Prokurimit në ShSKUK: s’ jam i informuar për kontratat e nënshkruara nga Ministria e Shëndetësisë


[ad_1] Drejtori i Prokurimit në ShSKUK, Selami Krasniqi ka thënë se në këtë institucion aktualisht është vetëm një operator për oksigjen. Ai ka njoftuar se kontrata e parë për furnizim është bërë në prill, ndërsa kontrata e rregullt është nënshkruar në fillim të qershorit. Krasniqi ka theksuar se s’ është i informuar për kontratat e […]

Podujevë, qytetarëve iu shtrua edhe oborri i shtëpive me asfalt


[ad_1] Në fshatin Bellopjë të Podujevës së fundmi asfaltimi i udhëve përfundoi deri brenda oborreve të shtëpive. Fotografitë nga Bellopja pasqyrojnë asfaltimin e rrugicave në kohën kur Komuna e Podujevës është në fushatë parazgjedhore. Ndërkohë, kjo komunë së fundmi hapi edhe një tender për shtrimin e udhëve me zhavorr. Kontrata e dhënë nga ekzekutivi lokal […]

Austria planifikon të nisë vaksinimin kundër COVID-19 në janar


[ad_1] Austria planifikon të nisë fushatën e vaksinimit kundër koronavirusit në muajin janar, ka thënë Ministri i Shëndetësisë në këtë vend, Rudolf Anschober. Sipas tij, më të moshuarit, grupet e rrezikuara dhe profesionistët shëndetësorë, do të vaksinohen të parët, transmeton AFP. Ky shtet do të sigurojë më shumë se 16 milionë doza të vaksinës me […]

SHBA-të, Gjermania dhe Britania mund të fillojnë vaksinimet për COVID-19 që nga dhjetori


[ad_1] ndërsa udhëheqësit e G20 u zotuan të sigurojnë shpërndarjen e drejtë të vaksinave, ilaçeve dhe testeve për COVID-19 në mënyrë që vendet e varfra të mos mbeten jashtë, SHBA, Mbretëria e Bashkuar dhe Gjermania secila njoftoi planet për të filluar vaksinimet në vendet e tyre në dhjetor, ndërsa Spanja tha se do të fillonte […]

Skandaloze – Armend Zemaj i dha urdhër kompanisë së pa licencuar për t’i mbushur me oksigjen spitalet


[ad_1] Kompania “Lindi Gas” ka mbushur bombolat e oksigjenit të Spitalit të Prizrenit ani pse s’ është i licensuar për oksigjen medicional, pastërtia e cilësia e të cilit duhet të jetë mbi 99.5%. Emisioni i plotë: Përfaqësuesi i kësaj kompanie, Arianit Hoxha, në një përgjigje për InDoks ka pranuar publikisht se s’ kanë licencë për […]

Kompani pa-licencë, mungesë oksigjeni, vdekje pas hyrjes në oksigjeno-terapi – Pse Ministria e ShSKUK-ja s’ pranojnë që të japin të dhëna?


[ad_1] Si pasojë e mos menaxhimit për furnizim nga kompanitë të licensuara, disa nga Spitalet Publike janë furnizuara nga kompanitë të cilat s’ as licencë për oksigjen medicional. Njëra prej tyre ka treguar edhe sa herë e ka furnizuar Spitalin e Prizrenit më oksigjen. Emisioni i plotë: Arianit Hoxha nga “Lindi Gas” ka thënë për […]

Interi refuzoi ofertën e jashtëzakonshme të Manchester Cityt për Bastonin gjatë kësaj vere


[ad_1] Inter thuhet se refuzoi ofertën prej 50 milion € të Manchester City për të nënshkruar me Alessandro Bastoni verën e kaluar dhe tani janë të gatshëm t’i ofrojnë mbrojtësit një zgjatje të kontratës. Sipas Il Corriere dello Sport, Manchester City donte të ofronte 50 milion € për të nënshkruar mbrojtësin premtues në verë, por […]

AKP ka bërë një proces të gabuar në vitin 2014, uzurpatorëve iu dha mundësia për lidhje të kontratave


[ad_1] Autori i emisionit “Drejtësia në Kosovë” Kreshnik Gashi ka thënë se Agjencia Kosovare e Privatizimit ka bërë një proces të gabuar me uzurpatorët e pronave. Ai në debatin “Jeta në Komunë” tha se me anë të këtij procesi uzurpatorëve i është dhënë mundësia për të lidhur kontrata për qira pa proces të prokurimit. “s’ […]

Pep Guardiola nënshkruan kontratë të re me Manchester Cityn


[ad_1] Pep Guardiola do të jetë trajner i Manchester Cityt deri në vitin 2023. Trajneri spanjoll ka nënshkruar kontratë dy vjeçare me Cityn, pasi kontrata e tij i skadonte në vitin 2021. Guardiola iu ishte bashkuar Cityt në vitin 2016, duke fituar dy tituj të Premierligës, Kupën FA dhe tre tituj të Ligës. Spanjolli ka […]

Komuna e Prishtinës akoma s’ ka vendosur Me kusht që do stoliset qyteti për festat e fundvitit


[ad_1] Tash e disa ditë është duke u diskutuar Me kusht që duhet të stolisen qytetet këtë vit për festat e fundvitit. Kjo për shkak se shumë qytetarë konsiderojnë që këto mjete do ishte më mirë të ndahen diku tjetër pasi jemi në një kohë të krizës ekonomike. Por, ka edhe të tillë që konsiderojnë […]

Shumica e komunave japin aneks-kontrata


[ad_1] Emisioni i sotëm “Jeta në Komunë” po trajton adresimin e rekomandimeve të Auditorit të Përgjithshëm për komunat e Kosovës. Si temë e diskutimit në këtë emision është edhe dhënia e kontratave, mos përfundimi i punëve nga ana e kompanive dhe dhënia e ankes-kontratave nga komunat për përfundimin e projekteve të planifikuara. Visar Prebreza, redaktor […]

Hoti dhe Dumoshi nënshkruajnë 38 kontrata me federatat sportive për mbështetje financiare


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, dhe ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi, kanë nënshkruar 38 kontrata me federatat sportive të Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare nga fondi për mbështetjen e sportit në kohën e pandemisë. Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi ka falënderuar qeverinë për mbështetjen e dhënë për sportin në kohën e pandemisë. “Sot […]

Situata për rinovimin te Napoli, në Itali zbulojnë të ardhmen e Hysajt


[ad_1] E ardhmja e Elseid Hysajt vazhdon të mbetet akoma një mister. Kontrata e mbrojtësit shkodran me Napolin përfundon në fund të sezonit dhe ai mund të firmosi me një skuadër të re në janar duke parë që një gjë e tillë lejohet nga rregullorja e FIFA-s. Mediat italiane kanë bërë një pasqyrim të situatës […]

Hoteli Grand sërish në privatizim


[ad_1] Ministria e Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë ka filluar me ecuritë për t’iu ofruar ndërmarrjen shoqërore “Hotel Grand” në Prishtinë, investitorëve privat. Kjo po bëhet me anë të Ligjit për Investime Strategjike. Megjithatë, një nismë e tillë po kundërshtohet nga ish-blerësi i këtij hoteli. Ministri i Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë, Vesel Krasniqi, i […]

“Deri në vit të ri do të ketë mbi 100 mijë vende të punës të humbura”


[ad_1] Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se faturën kryesore të pandemisë po e paguajnë punëtorët e këtij sektori. Azemi ka theksuar se deri në fundvit do të ketë mbi 100 mijë persona do ta humbin vendin e punës. “Është një çështje shumë e rëndë që do të na […]

VV-Pejë krahason çmimet për tenderin që Komuna e Pejës ia dha Ramiz Kelmendit


[ad_1] Në prill të këtij viti, Komuna e Pejës dha një tender në vlerë prej afro 100 mijë euro për blerjen e ushqimeve për familjet në nevojë. Një hulumtim i KALLXO.com zbuloi se komuna që drejtohet nga Gazmend Muhaxheri i LDK-së, me anë të procedurës së negociuar kishte ftuar vetëm tri kompani që të ofertojnë. […]

Gjetjet e Auditorit për Ministrinë e Bujqësisë: 88 punonjës me kontrata mbi vepër


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit në  Kosovë, nga COVID-19 kanë ndërruar jetë 11 pacientë. IKSHPK-ja ka njoftuar se për 24 orë janë shënuar 765 raste të reja pozitive me COVID-19, nga 1,791 testime. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 290 raste, Gjilan […]

Të hënën vendoset e ardhmja e kapitenit, Sergio Ramos


[ad_1] Tash e 15 vite është pjesë e padiskutueshme e kapitenit të Real Madridit. Sergio Ramos, përgjatë kësaj kohe ka qenë një nga më të mirët, duke shtuar shumë trofe në karrierën e tij, andaj edhe ka vendosur që karrierën ta mbyllë në kryeqytetin spanjoll, përcjell GazetaBlic. Megjithatë, kjo pritet të vendoset nga Florentino Perez. […]

Rita Ora, imazh i rrjetit 5G në Britaninë e Madhe


[ad_1] E Premte, 13 Nëntor 2020 – 12:20 albinfo.ch Tashmë fal suksesit në karrierën muzikore, Rita Ora ka lidhur edhe kontrata me kompani të ndryshme për të qenë imazh i tyre, përcjell albinfo.ch. Këngëtarja shqiptare me famë botërore së fundi është bërë imazh i rrjetit 5G në Britaninë e Madhe. Rita ka ndarë promon me […]

BE dëshiron të shkëputet nga OBSH – Planifikon krijimin e një institucioni për pandemitë


[ad_1] Evropa dëshiron të bëhet e pavarur nga Organizata Botërore e Shëndetësisë. Komisioni i BE kërkon të krijojë një organ të vetin për medikamentet, vaksinat dhe rastet emergjente. Kur shpërtheu pandemia e koronës në pranverë të këtij viti dhe COVID u përhap në gjithë Europën, një nga pyetjet e shtruara më shumë ishte: Çfarë po […]

Interi s’ dorëzohet për Milik, kjo është udha e re për transferimin e tij


[ad_1] Interi thuhet se është i gatshëm të nënshkruajë Arek Milik ose në janar ose në fund të sezonit dhe i ka vënë sytë për Nikola Maksimovic i cili gjithashtu mund të largohet nga Napoli si agjent i lirë. Kontrata e të dy lojtarëve të Napolit skadon në fund të sezonit dhe […]

ZRrE i jep leje 40 vjeçare KELKOS-it për prodhim të energjisë me dy hidrocentrale


[ad_1] Zyra e Rregullatorit të Energjisë në mbledhjen e mbajtur sot ka marrë vendim që kompanisë KEKLOs t’i japë leje për prodhim të energjisë për 40 vjet me kushtin që ta ripërtërijë lejen mjedisore në kohëzgjatje brenda pesë viteve. Me tri vota për dhe një kundër ky propozim i ZRrE ka kaluar duke i dhënë […]

Lionel Messi te PSG, vjen përgjigja e ashpër nga babai i tij


[ad_1] Babai i Leo Messi u është përgjigjur thashethemeve që lidhnin djalin e tij me një transferim në Paris Saint-Germain vitin e ardhshëm. Dëshira e argjentinasit për të lënë Barcelonën në verë bëri tituj në të gjithë botën, me Messin duke thënë hapur se ai dëshironte një aventurë tjetër pas mosmarrëveshjeve me bordin e Josep […]

Vetëvendosja kërkon sqarime për dokumentet e prokurimit brenda Policisë


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje kërkon sqarim për pretendimet se janë fshirë dokumente të prokurimit nga sistemi elektronik i Policisë. Ata e shohin si shqetësues faktin që kjo gjë ka ndodhur në Polici, përcjellë Gazeta Blic. Vetëvendosja në kërkesën e tyre kanë pyetur se a janë fshirë dokumentet? Për çfarë dokumente konkretisht bëhet fjalë dhe me çfarë […]

8 muaj pas fillimit të COVID-19, ShSKUK me tender për hartimin e projektit për sistem të oksigjenit


[ad_1] Tetë muaj nga fillimi i pandemisë COVID-19 në Kosovë, ShSKUK do të harojë projekt për mungesat e sistemit të Oksigjenit në Spitalet Rajonale. Shërbimi Spitalor Universitar i Kosovës ka nënshkruar kontratë për “Hartimin i projektit për Gazra Medicinale nëpër Spitalet Rajonale në Kosovë”. Sipas njoftimit në e-prokurim, ShSKUK ka planifikuar të shpenzojë 9 mijë […]

BMW-të janë blerë në kohën kur Ministria udhëhiqej nga Behgjet Pacolli


[ad_1] Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës (MPJD) ka thënë se kontrata për blerjen e tri veturave BMW është nënshkruar më 14 qershor të vitit 2019 ndërmjet BMW AG Munchen dhe Ambasadës së Kosovës në Berlin, kur Ministria drejtohej nga ish-ministri Behgjet Pacolli. Sipas njoftimit të Ministrisë, veturat janë sjellë në Kosovë në dhjetor […]

Zyra e Kryeministrit shpenzon rreth 7 mijë euro për larje të veturave


[ad_1] Zyra e Kryeministrit të Kosovës ka nënshkruar kontratë në vlerë 7,206 euro për larje të veturave zyrtare. Për 12 muajt e ardhshëm, veturat e Zyrës së Kryeministrit do t’i pastrojë kompania “Ajani & Adami”. Kontrata është nënshkruar me anë të procedurës së kuotimit më 6 nëntor dhe do të skadojë më 5 nëntor 2021. […]

Deklarohet rreth fajësisë ish-drejtori i Muzeut të Kosovës


[ad_1] Ish- drejtoi i Muzeut të Kosovës, Skender Boshtrakaj, cili po akuzohet për keqpërdorime të detyrën zyrtare, në seancën fillestarë është deklaruar i pa fajshëm. Sipas aktakuzës, Boshtrakaj akuzohet se ka nënshkruar kontrata për furnizim, me ç’rast buxhetit të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit i ka shkaktuar dëm në shumë totale prej 269,444.00 euro. […]

Laramani çmimesh në tenderët për dezinfektim


[ad_1] Në tenderët për dezinfektim, që s’ pati transparencë dhe konkurrencë, pati laramani çmimesh. Përderisa komunat si Dragashi e Graqanica dezinfektuan një metër katror me 0.10 centë, në komunën e Junikut metri katror kushtoi 0.39 centë apo 0.29 centë më shumë se në këto dy komuna. Në Obiliq, dezinfektimi i një metri katror kushtoi 0.57 […]

Ministria e Bujqësisë dha tender mbi 176 mijë euro për analizat e tokës të cilat mund t’i kryente vetë


[ad_1] Në raportin e Auditorit për Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, thuhet se kjo ministri kishte angazhuar kompani private për t’i kryer analizat e tokës, duke kursyer kështu Institutin Bujqësorë të Kosovës (IBK), i cili do të mund t’i kryente këto analiza. Auditori në raport thotë se Ligji për prokurim publik Nr. 04/L-042 […]

Qëndron Kastrati tregon gjendjen e shkollave, pasi gjykata vendosi të pezullojë ‘riorganizimin’


[ad_1] Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, javë më parë pati kërkuar që të bëhet ‘riorganizimi’ e shkollave në komunën e udhëhequr nga ai, por një gjë e tillë është pezulluar nga Gjykata pasi që prindërit s’ ishin të kënaqur me kërkesë për ‘riorganizim’ të shkollave. Kastrati ka publikuar disa fotografi të shkollave në Kamenicë, sipas […]

Udhëtimi i Trump në politikën shqiptare


[ad_1] Nëse Trump do të marrë një mandat të dytë, ka gjasa që politika e tij e tërheqjes së Amerikës nga bota do të nënkuptojë më pak aktivitet diplomatik amerikan në Tiranë ndërsa Nëse fiton Biden, gjërat mund të ndryshojnë në drejtim tjetër. Ishin orët e para të mëngjesit të datës 9 nëntor 2016, në […]

Rezultate Pozitive nga Vaksina e Oksfordit – Kur Mund të Ketë Doza për të Gjithë


[ad_1] Vaksina kundër Covid-19 e zhvilluar nga Universiteti i Oksfordit, në bashkëpunim me kompaninë farmaceutike AstraZeneca, gjeneron një përgjigje të fortë imune tek të moshuarit, grupmosha më e prekur dhe e rrezikuar nga virusi. Kjo është ajo çfarë shkruan Financial Times, duke folur për “shpresat” e gjeneruara nga provat e realizuara. Provat klinike të kësaj […]

Problemet e Shtimes në mandatin e tretë të Naim Ismajlit


[ad_1] Një komunë me 27 mijë e 324 banorë tash e 13 vite udhëhiqet nga një kryetar. Naim Ismajli nga radhët e Partisë Demokratike të Kosovës arriti që të udhëhiqte për tre mandate Komunën e Shtimes. Për të folur lidhur me premtimet e tij për shtimjanët dhe punët që ka kryer për gjithë këto vite, […]

Sindikata e Pavarur e RTK-së ankohet në Inspektoratin e Punës ndaj Drejtorit dhe Bordit


[ad_1] Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK) ka dorëzuar në Inspektoratin e Punës ankesë kundër Drejtorit të Përgjithshëm, Ngadhnjim Kastrati dhe Bordit të transmetuesit publik për, siç kanë thënë, shkeljen e kontratës kolektive gjatë procedimit të konkursit për pozitat e drejtorëve dhe zëvendës drejtorëve të njësive në RTK. Sipas, SPRTK-së kjo ankesë është bërë për […]

Tenderi për inventar e ul sërish në bankën e të akuzuarit ish-kryetarin e Komunës së Kllokotit


[ad_1] Sasha Mirkoviq, ish-kryetar i Komunës së Kllokotit, tani nënkryetar, dhe Elbasan Alidema, Beqir Selimi, Nebahate Pira dhe Strahinja Steviq janë ulur në bankën e të akuzuarve për t`u ballafaquar me aktakuzën për keqpërdorim të detyrës zyrtare, Aktakuza ka të bëjë me një tender për pajisjen me inventar të Komunës së Kllokotit. Shqyrtimi i sotëm […]

Gastronomët kërkojnë formimin e Komitetit për COVID-19, për fushën e ekonomisë


[ad_1] Masat e reja kufizuese të marra nga autoritetet e Kosovës, me qëllim të frenimit të koronavirusit, kanë prekur edhe sektorin e gastronomisë, duke ia ndaluar aktivitetin nga ora 21:00 deri në 05:00 të mëngjesit. Duke komentuar këto masa, Petrit Kllokoqi, nga Shoqata e Gastronomëve të Kosovës, ka kërkuar nga Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami […]

Zbatimi i rekomandimeve të Auditorit në komunën e Shtimes


[ad_1] Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) së bashku me Zyrën Kombëtare të Auditimit dhe Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar kanë organizuar debatin për mbështetjen e shoqërisë civile për të rritur mbikëqyrjen publike dhe llogaridhënien në institucionet publike. Redaktori përgjegjës i BIRN-it, Visar Prebreza prezantoi gjetjet e Auditorit komunën e Shtimes, duke thënë se ka […]

Si u njoftuan kompanitë përfituese të 2.1 milionë eurove me Kadri Shalën, flet pronari i kompanisë “Euroasphlt”


[ad_1] Fatos Deva, drejtori dhe bashkëpronari i kompanisë “Euroasphalt”, në një intervistë për InDoks ka dhënë detaje mbi përfshirjen e kësaj kompanie në skemën e përfitimeve nga 2.1 milionë euro të vjedhura nga thesari shtetëror. Kompania “Euroasphalt”, që në hetimet fillestare të autoriteteve kishte dalë që ka përfituar para nga xhirollogaria e kompanisë së Kadri […]

Punëtorët të pambrojtur gjatë pandemisë, mbi 57% paguhen me kesh


[ad_1] Së fundi është realizuar një hulumtim me 80 kompani në sektorin privat për të matur nivelin e monitorimit të ligjit të punës dhe ligjit të sigurisë dhe shëndetit. Brikena Hoxha, drejtoreshë e Iniciativës Kosovare për Stabilitet (IKS), ka thënë se të gjeturat janë tejet alarmante, derisa shumica e punëtorëve kanë mbetur të pambrojtur prej […]

“pranë 25% e pronave shoqërore ishin të uzurpuara”


[ad_1] 630 uzurpatorë të pronave shoqërore në vitin 2014 janë larguar me përkrahje të ish-kryetari të Kuvendit, Kadri Veseli dhe ish-kryeministrit, Isa Mustafa. Prej 1250 kontratave të shitjes rreth 25 për qind kanë qenë të uzurpuara në atë kohë. E disa prej tyre janë shitur me gjithë uzurpator. Kështu ka deklaruar zëvendës Drejtori Menaxhues në […]

Kryetari dhe opozita debatojnë për hallet e Rahovecit


[ad_1] Qyteti i Rahovecit është një ndër qytetet më të vjetra të Kosovës. Ky qytet që nga paslufta është udhëhequr nga LDK, PDK dhe AAK. Por, qyteti i rrushit edhe pse ka dalur komuna e tretë më e mira në raportin e performancës komunale nga Ministria e Pushtetit Lokal, vazhdon të ballafaqohet me problemet elementare. […]

Polemika mes asamblistit të LVV-së dhe Smajl Latifit për arsimin


[ad_1] Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi, është i ftuari i radhës në emisionin “Jeta në Komunë”. Latifi u pyet nga Jeta Xharra se pse i është shpallur konkursi mësimdhënësit të Gjeografisë në shkollën “Isa Boletini”, Gazmend Hajdës. Por, ai tha se ai s’ është larguar, por se Hajdës i ka skaduar kontrata. “Ky […]

Në Rahovec një komplet me vezë është tenderuar 4 euro


[ad_1] Në emisionin e sotëm “Jeta në Komunë” i ftuar është kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi. Përballë Latifit nga ana e opozitës është vetëm asamblisti nga LVV, Ali Zhuniqi, i cili tha se personat të afërt me AAK-në fitojnë tenderë në Rahovec. “Për sa i përket gjelbërimit, kryetari tha se 18 deri 25% […]

pranë përfundimi i afatit për ndërtimin e Zonës Ekonomike në Rahovec, punimet askund


[ad_1] Komuna e Rahovecit në vitin 2018 i është bashkuar komunave që do të mund të krijojnë Zonë Ekonomike. Vendimi për krijimin e Zonës Ekonomike në Opterushë ishte marrë në qershor të vitit 2018, kur në krye të Qeverisë ishte Ramush Haradinaj nga AAK. Tenderi për ndërtimin e kësaj Zone Ekonomike ishte dhënë më 28 […]

Komuna me potencial turizmi por me halle të varrezave e stacionit të autobusëve


[ad_1] Komuna e Junikut është një nga komunat me potencialin më të madh në Kosovë për të zhvilluar turizmin. Falë pozitës gjeografike, peisazheve natyrore si dhe kullave të vjetra historike kjo komunë mund të tërheq vizitorë e investime. Megjithatë, Juniku  akoma përballet me probleme infrastrukturore, përfshirë edhe mungesën e një stacioni modern për autobusët ndërurban. […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


[ad_1] Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania […]

Hoti takoi menaxhmentin e Trepçës dhe Sindikatën e Telekomit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi kanë takuar Bordin dhe Menaxhmentin e Trepçës, të cilës i është bllokuar llogaria për shkak të borxheve ndaj kreditorëve. Sipas komunikatës së Zyrës së Kryeministrit, pavarësisht performancës së mirë dhe rritjes së prodhimit për 28% gjatë këtij viti, rënia e çmimeve në […]

“Trepça” e “Telekomi” takojnë Hotin, kërkojnë zhbllokimin e llogarive


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, bashkë me ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, ka takuar Bordin dhe Menaxhmentin e Trepçës, të cilës i është bllokuar llogaria për shkak të borxheve ndaj kreditorëve, bëhet e ditur me anë të një komunikate për media. “Pavarësisht performancës së mirë dhe rritjes së prodhimit për 28% gjatë […]

Skandalet në arsimin prizrenas, ish-zv.drejtorët e shkollave marrin paga pa punuar


[ad_1] Disa ish-zëvendësdrejtorë dhe një ish-drejtor shkolle në Prizren janë paguar për një kohë për këto pozita, përkundër që kontratat e tyre kishin skaduar apo ndërprerë nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka, ndërsa njëri prej tyre në këtë formë është paguar së paku 6 muaj, shkruan “Gazeta e Prizrenit”. Premtimet për ndryshime në […]

Kastrati i painformuar Po qe se nxënësit në Roganë janë duke marrë shujtën ushqimore


[ad_1] Kryetari i Komunës së Kamenicës, Qëndron Kastrati ka thënë që s’ është i informuar që nxënësit të fshatin Roganë s’ janë duke e marrë shujtën ushqimore ashtu siç i ka premtuar. Në debatin ‘Jeta në Komunë’ Kastrati tha se do të kërkoj përgjegjësi pasi që sipas tij ai s’ e ka një informacion të […]

Fabrika në Dibër, Kontrata me 200 Fermerë për Grumbullimin e Qumështit


[ad_1] Fabrika e përpunimit të qumështit “Ngota 2010” është një tjetër shembull domethënës i sipërmarrjeve private të njerëzve të zakonshëm që rritet dhe zhvillohet falë mbështetjes së shtetit, e cila ka lidhur kontrata për blerjen e qumështit me rreth 200 fermerë të Dibrës, të cilëve do t’u ofrojë një perspektivë të re zhvillimi, edhe përfundimi […]

Dështon të mbahet seanca ndaj ish-drejtorit të Muzeut të Kosovës


[ad_1] Mospajisja me shkresat e lëndës së të pandehurit Skender Boshtrakaj ka bërë që të dështojë mbajtja e seancës ndaj tij. Gjykimi ndaj Boshtrakajt, i akuzuar për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar ishte caktuar të mbahej sot në gjykatën e Prishtinës. I pandehuri Boshtrakaj akuzohet se në cilësinë e personit zyrtar, Drejtor i Muzeut […]

A po e mbron Isa Mustafa Haki Rugovën pasi që edhe nga zyra e tij iu shpërblye djali me tender?


[ad_1] Pas arrestimit të Haki Rugovës, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar duke bërë presion mbi drejtësinë kosovare se arrestimi i Haki Rugovës është bërë pa asnjë bazë ligjore dhe se ky arrest është kryer në ditën kur është raportuar për 100 ditëshin e Qeverisë, që sipas tij, ka pasur për qëllim njollosjen e […]

Krasniqi: Sistemin shëndetësor në kohë pandemie do ta ndihmojë pranimi i dy mijë profesionistëve


[ad_1] Ndërtesa e dedikuar për Klinikën Emergjente shumë shpejt do të shndërrohet në Klinikë për trajtimin e pacientëve me COVID-19. Pos kësaj, ndihmë sistemit shëndetësor do t’i japin edhe pranimi i më shumë se dy mijë profesionistëve shëndetësor. Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës (SHSKUK), Valbon Krasniqi, duke folur edhe për kapacitetet […]

Premtimet për Klinën dhe e vërteta në teren


[ad_1] Me premtime për qytetarët e Klinës, Zenun Elezaj i kishte hyrë garës për ta rrëzuar Sokol Bashotën, i cili kishte qëndruar një dekadë në krye të komunës së Klinës. Ai arriti që me anë të balotazhit ta përmbysë rezultatin dhe të marrë drejtimin e Komunës së Klinës. Dy vite pasi i fitoi zgjedhjet, hulumtuesit […]

error: Content is protected !!