Murati: Janë ngrirë 1 milion euro që kanë të bëjnë me shpërlarjen e parave dhe financim të terrorizmit


Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka deklaruar sot se janë ngrirë rreth 1 milion euro, të cilat dyshohet se kanë të bëjnë me financim të terrorizmit dhe shpërlajrjen e parave. Këtë deklaratë Murati e tha në një konferencë për media, ku deklaroi se paratë e ngrira dyshohet se kanë të bëjnë edhe […]

Vjosa në Parlamentin Europian, shoqatat kërkesë për mbrojten e lumit të fundit të “egër” në rajon


[ad_1] “Vjosa të shpallet Park Kombëtar”, kjo kërkesë e viteve të fundit i ka dhënë edhe më shumë bujë Shqipërisë por edhe lumit Vjosa i cili po rrezikohet nga ndërtimi i hidrocentraleve. Në qershor 2018 Ministria e Infastrukturës dhe Energjisë  njoftoi firmosjen e kontratës me “Bashkimin e përkohshëm të shoqërive ‘Ayen Enerji’ dhe ‘Fusha Shpk’ […]

Furnizimi Me Vaksina Anti-COVID: Evropa Parashikon Rritje Të Kontrollit Për Eksport


[ad_1] Bashkimi Evropian ka paralajmëruar se do të ashpërsojë rregullat për eksportet e vaksinave për koronavirus, të cilat janë të prodhuara në bllokun evropian, pas mospajtimeve me kompaninë AstraZeneca, e cila planifikon të ulë furnizimin. Javën e kaluar, AstraZeneca ka njoftuar BE-në se s’ do të mund të përmbushë synimet për furnizim, për shkak të problemeve […]

A mund të përzihen dozat e vaksinave për COVID-19?


[ad_1] Zyrtarët shëndetësorë, thonë se të dyja dozat duhet të jenë të një vaksine. Vaksinat kundër sëmundjes COVID-19, që shkakton coronavirusi, të cilat janë duke u dhënë në Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar dhe disa pjesë të botës, duhen të jepen në dy doza me disa javë në mes. Në SHBA, ku janë duke […]

Italia do ta padisë Pfizerin, kompania ka ngadalësuar prodhimin e vaksinave


[ad_1] Një vendim nga Pfizer dhe BioNTech për të zvogëluar numrin e dozave të vaksinave që ata dërgojnë në vendet evropiane ka detyruar zyrtarët shëndetësorë të ngadalësojnë planet e vaksinimit, me të paktën një shtet anëtar të BE-së që ka kërcënuar me veprime ligjore ndërsa tensionet mbi furnizimet e kufizuara rriten. Kontratat e Pfizer dhe […]

Shtohen kërkesat për qasje në dokumente zyrtare në Prizren, Haskuka i quan e pakuptimtë dhe sheh se “zgjedhjet janë pranë”


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur e pakuptimtë kërkesat e shumta për qasje në dokumente publike të bëra së fundi. Sipas tij, një gjë e tillë ndodhë kur zgjedhjet janë pranë. “Si po duket zgjedhjet janë pranë! Vitin e kaluar, para shpalljes së zgjedhjeve në nivelin qendror, si qeverisje lokale […]

Puna Nga Shtëpia Apo Zyra, Çfarë Preferojnë Punonjësit Shqiptarë Pas Covid-19


[ad_1] Puna nga shtëpia, që nisi si një opsion i detyruar nga karantina, tani është kthyer në një normalitet për disa kompani dhe profesione kyçe. Korporatat e mëdha po aplikojnë rotacionin, ku deri në 50% e stafit, në departamente të caktuara, punojnë nga shtëpia, ndërkohë që paralelisht kryejnë investime në sisteme. Kompanitë e Teknologjisë së […]

​Drejtoresha e Barnatores së ShSKUK: Ka kërkesa tepër të mëdha për materiale medicinale


[ad_1] Drejtoresha e Barnatores Qendrore në ShSKUK ka pranuar se gjatë pandemisë ka pasur ndryshim të çmimeve, këtë e arsyetoi me kërkesat dhe nevojat e mëdha gjatë kësaj kohe. Veç tjerash, ajo ka njoftuar se qeset për kufoma s’ kanë qenë kurrë të përfshira në listën thelbësore, ndërsa për maskat dhe dorezat ka pasur kontratë […]

Deputetët “të painteresuar” t’i kryejnë obligimet që ua ka ngarkuar Kuvendi


[ad_1] Aktualisht në Kuvendin e Kosovës janë funksionale tri Komisione hetimore: Komisioni Hetimor në lidhje me menaxhimin e pandemisë; Komisioni Hetimor lidhur me procesin e privatizimit dhe Hetimor mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve. Deputetët, anëtarë të këtyre Komisioneve kanë mendime të ndryshme sa i përket rezultateve që mund […]

s’ fitojmë fonde për bujqësi nga BE-ja pasi s’ kemi akreditim


[ad_1] Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa, përballë Jeta Xharrës ka folur lidhur me mungesën e akreditimit që i ka përjashtuar nga marrrja e fondeve prej BE-së. Mustafa tha se përkundër kësaj, Ministria që udhëheq ai, ndjek standarde të BE-së. “Pavarësisht që s’ jemi në BE i aplikojmë standardet, këto standarde kanë […]

Skandal në ATK, shteti ia hoqi mbi 7 milionë euro borxhe oligarkut Mane


[ad_1] Një hetim i gjatë i ATK-së e ka ngarkuar me mbi shtatë milionë euro borxhe tatimore NewCo Ferronikelin, kompaninë në pronësi të Saimir Manes. Por një proces i dyshimtë, pjesë e të cilit ishte hetuesi që kishte zbuluar skemën e mashtrimit financiar, ia ka fshirë ato. Buxheti i Kosovës do të ishte për shtatë […]

​Drejtori i Prokurimit në ShSKUK: s’ jam i informuar për kontratat e nënshkruara nga Ministria e Shëndetësisë


[ad_1] Drejtori i Prokurimit në ShSKUK, Selami Krasniqi ka thënë se në këtë institucion aktualisht është vetëm një operator për oksigjen. Ai ka njoftuar se kontrata e parë për furnizim është bërë në prill, ndërsa kontrata e rregullt është nënshkruar në fillim të qershorit. Krasniqi ka theksuar se s’ është i informuar për kontratat e […]

Drejtori i ShSKUK nis raportimin para Komisionit për hetimin e menaxhimit të pandemisë


[ad_1] Drejtori i ShSKUK, Selami Krasniqi, ka nisur raportimin para Komisionit hetimor për menaxhimin e pandemisë. Krasniqi në këtë komision është pyetur për kontratat e nënshkruara nga Ministria e Shëndetësisë, në kohën kur këtë dikaster e udhëhiqte Arben Vitia. Krasnqi është përgjigjur se s’ ka informacion lidhur me këtë cështje. Ai ndër të tjera foli […]

Drejtuesit e televizionit publik po tentojnë të zgjedhin në krye të financave një menaxher restauranti


[ad_1] Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK) thotë se drejtuesit e televizionit publik të Kosovës po tentojnë ta zgjedhin në krye të financave dhe administratës së RTK-së një menaxher restauranti. SPRTK-ja me anë të një njoftimi e ka quajtur skandaloz këtë veprim, ka kërkuar të anulohet ky konkurs dhe të hetohet nga Prokuroria. “Nëse kjo […]

Komuna e Prishtinës akoma s’ ka vendosur Me kusht që do stoliset qyteti për festat e fundvitit


[ad_1] Tash e disa ditë është duke u diskutuar Me kusht që duhet të stolisen qytetet këtë vit për festat e fundvitit. Kjo për shkak se shumë qytetarë konsiderojnë që këto mjete do ishte më mirë të ndahen diku tjetër pasi jemi në një kohë të krizës ekonomike. Por, ka edhe të tillë që konsiderojnë […]

Rahoveci nis punën për rregullimin e shtratit të lumit Rimnik në Rahovec


[ad_1] Në emisionin “Jeta në Komunë”, kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi u ballafaqua me gjendjen e Lumit Rimnik në Frotesë. Në pamjet nga droni ishte parë se lumi ishte i mbushur me bërllog dhe se në të derdheshin ujërat e zeza. Për këtë më 30 tetor në debat, Latifi tha se janë në proces të […]

MSh vazhdon nënshkrimin e kontratave për specializantët e rinj


[ad_1] Nga sot e deri më 19 nëntor 494 specializantë do të nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Kjo është bërë e ditur në uebfaqen e Ministrisë së Shëndetësisë. Kandidatët të cilët do të marrin kontratën duhet të marrin me vete kopjen e letërnjoftimit dhe të xhirollogarisë bankare. Kontratën do të marrin specializantët e Onkologjisë, […]

Publikohet lista e specializantëve që do të fillojnë punën në QKUK


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e ka publikuar listen e specializantëve që do ia fillojnë punën në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Më shumë se 490 specializantë do iu bashkangjiten stafit të QKUK, të cilët do t’i nënshkruajnë kontratat më 16, 17, 18 dhe 19 nëntor. [ad_2]

140 mijë euro kushtoi studimi, 250 mijë euro ndahen për efektet e pandemisë


[ad_1] KALLXO.com gjatë muajit shtator ka raportuar se Komuna e Vushtrrisë ka planifikuar të shpenzojë 140 mijë euro për të bërë një studimin mbi ndikimin e pandemisë COVID-19 në këtë qytet. Komuna që udhëhiqet nga Xhafer Tahiri e ka nënshkruar kontratën me kompaninë “M Holding” për të kryer një studim në lidhje me ndikimin që […]

210 specializantët të rinj nënshkruajnë kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë


[ad_1] Rreth 210 specializantë të rinj të pranuar në konkursin e fundit kanë nënshkruar sot kontratat me Ministrinë e Shëndetësisë. Me këtë rast ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka mbajtur një konferencë për media ku iu ka kërkuar atyre që të shërbejnë në mënyrë profesionale, duke premtuar se konkursi do të shpallet sërish vitin e […]

Si e komenton Naim Ismajli faktin që Komuna e Shtimes ia dha 54 tenderë një kompanie të vetme?


[ad_1] Komuna e Shtimes vetëm në vitin 2020 i ka dhënë kompanisë ‘Ardhmëria’, pronë e Dashnim Jasharit, 10 tenderë, katër prej të cilëve janë për punë shtesë. Në total kjo kompani që nga viti 2016 e deri më sot ka marrë 54 tenderë nga e njëjta Komunë. Në lidhje me këtë çështje, kryetari Naim Ismajli […]

Zbatimi i rekomandimeve të Auditorit në komunën e Shtimes


[ad_1] Rrjeti Ballkanik për Gazetari Hulumtuese (BIRN) së bashku me Zyrën Kombëtare të Auditimit dhe Ambasadën e Mbretërisë së Bashkuar kanë organizuar debatin për mbështetjen e shoqërisë civile për të rritur mbikëqyrjen publike dhe llogaridhënien në institucionet publike. Redaktori përgjegjës i BIRN-it, Visar Prebreza prezantoi gjetjet e Auditorit komunën e Shtimes, duke thënë se ka […]

Kajtazi pyet Kuçin: Si e fituan tenderin 140 mijë eurosh këshilltari yt dhe Lorik Muçaj i AAK-së?


[ad_1] Ministri Blerim Kuçi ka thënë se s’ dëshiron të përzihet në punët biznesore të këshilltarit të tij, Muhamet Spahiut, i cili ka fituar tender në vlerë prej 140 mijë eurove nga Komuna e Vushtrrisë. I pyetur nga kryeredaktori i Insajderi, Vehbi Kajtazi, në lidhje me përfitimet e këshilltarit të tij nga kontratat e prokurimit […]

Premtimet dhe të vërtetat e qeverisjes në Kamenicë


[ad_1] Mungesa e ujit të pijshëm, mungesa e ndriçimit, kanalizimit, asfaltit si dhe deponitë ilegale të mbeturinave janë disa nga problemet të cilat e kanë shoqëruar Komunën e Kamenicës edhe në tri vitet e qeverisjes së Qëndron Kastratit Sipas të dhënave të komunës, në vetëm 22 prej 58 vendbanimeve bëhet grumbullimi i mbeturinave nga kompania […]

Skandalet në arsimin prizrenas, ish-zv.drejtorët e shkollave marrin paga pa punuar


[ad_1] Disa ish-zëvendësdrejtorë dhe një ish-drejtor shkolle në Prizren janë paguar për një kohë për këto pozita, përkundër që kontratat e tyre kishin skaduar apo ndërprerë nga ana e kryetarit të Komunës Mytaher Haskuka, ndërsa njëri prej tyre në këtë formë është paguar së paku 6 muaj, shkruan “Gazeta e Prizrenit”. Premtimet për ndryshime në […]

Kamenica me objekt të gjinekologjisë, por pa gjinekolog


[ad_1] Pak muaj më parë në Kamenicë është përuruar objekti i ri i gjinekologjisë por që në këtë objekt qytetarët s’ po mund të marrin shërbime, kjo për shkak që Kamenica s’ ka gjinekolog. Kryetari i Kamenicës, Qëndron Kastrati, në debatin “Jeta në Komunë, ka thënë se është bërë zgjidhje për të ofruar kontrolla tri […]

Lutfi Haziri e quan të përfunduar ‘Legjendën e Mirushës’, qytetarët mbyllin dritaret nga era e kanalizimit


[ad_1] Në zgjedhjet e vitit 2017, kur Lutfi Haziri kandidonte për të marrë pozitën e të parit të Gjilanit për herë të dytë me radhë, ai kishte premtuar që projekti i lumit Mirusha do të përfundonte në vitin 2018. Por edhe pse kanë kaluar rreth 2 vjet prej kur Haziri kishte thënë se ky projekt […]

Lladrovci arsyetohet për fotografinë e tij me biznesmenin që i fitoi 20 tenderë në Drenas


[ad_1] Kryetari i Komunës së Drenasit, Ramiz Lladrovci është i ftuari i radhës në debatin ‘Jeta në Komunë’, përballë gazetares Jeta Xharra. Lladrovci në fillim të debatit është pyetur për tenderët e shumtë që kjo komunë ia dha dy kompanive për një periudhe të shkurtë. Përveç kësaj, Lladrovci u pyet edhe për fotografinë e tij […]

Deputeti i PDK-së kundër martesave mes gjinisë së njëjtë


[ad_1] Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Mërgim Lushtaku, ka thënë se do të votojë kundër Kodit Civil i cili parasheh martesën mes gjinisë së njëjtë. “Legalizimi i martesës mes gjinisë të njëjtë do të çonte në efekt katastrofik shoqëror dhe familjar. Martesat mes gjinisë së njëjtë s’ kanë nevojë për nëna dhe baballarë dhe […]

Kompania që fitoi 29 kontrata në komunën e Drenasit 


[ad_1] Kompania “N.N.T Milazim Shala” ka fituar të paktën 29 kontrata e aneks-kontrata nga Komuna e Drenasit në vlerë prej 1,7 milionë euro. Kjo kompani i ka fituar këta tenderë nga komuna që udhëhiqet nga Ramiz Lladrovci që nga viti 2018. Tenderët e fituar nga kjo kompani kishin të bëjnë me asfaltimin e udhëve, grumbullimin […]

Po përgatitemi për ditët dhe muajt në vijim


[ad_1] Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, është takuar me ushtruesin e detyrës të drejtorisë së Shërbimit Spitalor Klinikë Universitarë të Kosovës, Valbon Krasniqi, me drejtoreshën e Klinikës Infektive, Lindita Ajazaj-Berisha, si dhe me stafin menaxhues. Gjatë këtij takimi kanë biseduar për menaxhimin e pademisë së COVID-19 në mënyrë që ‘vala e dytë’ të mos i […]

Përballja e Haskukës me hulumtimet për tenderët e Prizrenit


[ad_1] Shfrytëzimi kontravers i buxhetit publik të Komunës së Prizrenit ishte kryefjala e debatit mbi performancën e komunës që udhëhiqet për herë të parë nga Vetëvendosja. Mytaher Haskuka, në vitin e tretë të udhëheqjes së komunës që ishte tradicionalisht e PDK-së, u përball me pasqyrën e punës së tij pak para përfundimit të mandatit. Haskukës […]

Këngëtarët gjatë pandemisë: Humbje financiare dhe një pushim i papandehur


[ad_1] Si e bllokoi Pandemia me Covid 19 estradën. Sa i dëmtoi financiarisht dhe si i anuluan mbrëmjet muzikore, flasin këngëtarët E Enjte, 8 Tetor 2020 – 15:20 Blerand Rexhepi Pandemia me virusin Covid 19 paralizoi thuajse gjithë botën, të gjitha veprimtaritë përfshirë këtu edhe koncertet, mbrëmjet muzikore e ahengjet familjare aty ku shumë emra […]

Kontrolli i ATK-së në institucionin e Arkivës së Shtetit


[ad_1] Emisioni i sotëm në “Drejtësia në Kosovë” transmetoi disa kontrolle të inspektorëve tatimor të Kosovës në disa biznese e institucione ku dyshoheshin se kishte parregullsi.   Në Agjencinë e Arkivës së Shtetit, sipas raportimit që kishte marrë fillimisht KALLXO.com, thuhej se s’ po paguheshin tatimet në paga dhe kontributet pensionale të punëtorëve. “Sot do […]

Aktorët dhe stafi i Teatrit “Adriana” në Ferizaj bëhen me kontrata të rregullta


[ad_1] Tetë aktorë dhe 11 persona të stafit të Teatrit “Adriana” në Ferizaj sot kanë nënshkruar kontratat e rregullta të punës. “Moment historik, kur dihet se deri më tash s’ ishte e zgjidhur çështja e angazhimit të përhershëm të aktorëve, e për herë të parë me kontrata të rregullta po formohet trupa rezidente e aktorëve […]

Ëndrrat e Agim Bahtirit për Mitrovicën e zhvilluar


[ad_1] Nga diaspora Agim Bahtiri erdhi me premtimin që Mitrovicën do ta bënte një komunë ku do lulëzonte ekonomia dhe do të ulej papunësia. Njeriu që pakkush e besonte që do kishte sukses arriti që në zgjedhjet e vitit 2013 të mundte pushtetin e PDK-së dhe të vinte në krye me një frymë tjetër të […]

Tenderët, njolla e zezë në raportin e Auditorit të Komunës së Gjilanit


[ad_1] 7 prej 17 rekomandimeve që i ka marrë Komuna e Gjilanit nga Auditori në vitin 2019 kanë të bëjnë me fushën e prokurimit publik. Numri i gjetjeve dhe rekomandimeve në këtë fushë është përkeqësuar edhe në krahasim me vitin 2018, kur kjo komunë kishte marrë vetëm 5 rekomandime. Një prej problemeve i cili s’ […]

Komuna me asfalt të “gjelbër bio” 


[ad_1] Ambientalistët nga e mbarë bota do ta kishin lakmi zhvillimin interesant në komunën e Klinës. Në asfaltin e shtruar në këtë komunë mund të rriten edhe barishtet e asfalti të duket i gjelbër. Përbërja kimike i pamundëson çdo bime të rritet në asfalt por kur ai është i cilësisë jo të mirë si në […]

error: Content is protected !!