47 të infektuar dhe 202 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


47 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 202 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 2 mijë e 183 mostrave me metodën RT-PCR.

19 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 19 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Mitrovicë 6 raste, Ferizaj 3 raste, Gjilan 3 raste, Podujevë 3 raste, Gjakovë 2 raste, Kaçanik 2 raste, Obiliq 2 raste dhe […]

97 të infektuar dhe 291 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


97 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 271 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 2 mijë e 112 mostrave me metodën RT-PCR.

30 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 30 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Ferizaj 9 raste, Podujevë 9 raste, Pejë 7 raste, Deçan 6 raste, Gjakovë 6 raste, Istog 6 raste, Drenas 5 raste, Fushë-Kosovë […]

Në ShSKUK po trajtohen 409 pacientë me koronavirus


Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në repartet e spitaleve e përgjithshme, vazhdojnë të trajtohen pacientë nga Sars-Cov-2. Nga raportimet e datës 9 maj 2021 nga të gjitha njësitë që trajtojnë pacientë në COVID në kuadër të Shërbimit Spitalor Klinik dhe Universitar të Kosovës, në trajtim janë 409 pacientë, 318 pacientë […]

Studimi, doza përforcuese e Modernës forcon imunitetin ndaj varianteve të COVID-it


Kompania Moderna tha të mërkurën se të dhënat e hershme të siguruara nga disa prova të kryera në njerëz tregojnë se një dozë e tretë e vaksinës aktuale kundër COVID-19-s apo një vaksinë e re eksperimentale forcojnë imunitetin ndaj varianteve të virusit, që u ndeshën për herë të parë në Brazil dhe Afrikën e Jugut. […]

202 të infektuar dhe 646 të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit


202 persona kanë dalë pozitivë me koronavirus, ndërsa 646 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit. Këto rezultate kanë dalë pas testimit të 2 mijë e 810 mostrave me metodën RT-PCR. /familjajone

52 raste me koronavirus në Prishtinë


52 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në Prishtinë. Kryeqyteti sërish shënon numrin më të lartë të të infektuarve në nivel komunash në Kosovë. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komunat tjera, si: Podujevë 14 raste, Skenderaj 14 raste, Mitrovicë 12 raste, Ferizaj 11 raste, Gjilan 11 raste, Prizren 9 raste, Fushë-Kosovë 8 […]

14 pacientë me COVID-19 në gjendje të rëndë në Spitalin e Pejës


tretmani i pacientëve me koronavirus është duke vazhduar të bëhet në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë. Sipas njoftimit nga ky spital aktualisht të shtrirë janë 81 pacientë me COVID-19. Prej tyre, 58 pacientë janë në oksigjenoterapi, 3 janë në CPAP dhe 14 të tjerë në gjendje më të rëndë. Gjatë 24 orëve të fundit nga […]

Shqipëri, 3 të vdekur dhe 118 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale në Shqipëri ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 2079 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 118 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 33 raste në Tiranë, 10 raste në Shkodër, 6 raste në Vlorë, Gjirokastër, 5 raste në Fier, Kukës, […]

9 mijë e 296 persona aktivë me koronavirus në Kosovë


9 mijë e 296 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka filluar të ulet, për shkak të uljes së infektimeve kohëve të  fundit. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 296 të infektuar me COVID-19, ndërsa nëntë të tjerë vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

296 të infektuar dhe 449 të shëruar nga koronavirusi në Kosovë


296 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 449 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit. Këto rezultate dolën pas testimit të 3 mijë e 262 mostrave me metodën RT-PCR. /familjajone

Pse ka mungesë të oksigjenit mjekësor?


Vështirësia në frymëmarrje është një nga simptomat më të rënda të sëmundjes COVID-19. Po të shikojmë fotografitë nga spitalet në Indi dhe anembanë botës, ku shihen njerëz që presin në radhë të gjata për të siguruar bombola të oksigjenit, atëherë kuptohet se furnizimet me oksigjen mjekësor s’ janë aspak të lehta kudo në botë. Pamjet […]

Vdekja e dy vëllezërve për herët a vonë nga koronavirusi në Malishevë, flasin familjarët


Dy vëllezër nga Malisheva kanë humbur jetën brenda një dite si pasojë e infektimit me koronavirus. Armend Mazreku, familjar i tyre tha se babi dhe xhaxhai i tij kanë qenë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit pas infektimit me virusin Covid-19. Ai në emisionin “Frontal”, në T7, ka thënë se tretmani në spital nga […]

Afro 11 mijë raste aktive me Covid-19 në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, janë testuar gjithsej 3 mijë e 252 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilave, 335 kanë rezultuar pozitive Numri total i rasteve pozitive me koronavirus në vend ka shkuar në 103 […]

55 persona të infektuar me koronavirus në Prishtinë


55 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në Prishtinë. Kryeqyteti sërish prin për nga numri i të infektuarve në nivel komunash, anipse ka një rënie të lehtë të numrit të të infektuarve. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komunat e tjera, si: Ferizaj 32 raste, Mitrovicë 31 raste, Pejë 25 raste, Gjakovë 21 […]

s’ e keni rifituar akoma nuhatjen pas Covid-19? Disa këshilla për ta rikthyer


Humbja e nuhatjes është një nga simptomat kryesore pas infektimit me koronavirus, shpesh e shoqëruar me ethe dhe një kollë të vazhdueshme. Në shumicën e rasteve, humbja e nuhatjes kthehet relativisht shpejt pasi qytetarët shërohen nga sëmundja. Por sipas studimeve, rreth një në pesë persona raportojnë se vuajnë akoma nga probleme me nuhatjen tetë javë […]

82 të infektuar me COVID-19 në Prishtinë


82 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Kryeqyteti sërish ka shënuar numrin më të lartë të të infektuarve në nivel komunash në Kosovë. Përvec në kryeqytet, të infektuar ka edhe në komunat tjera, si: Mitrovicë 39 raste, Ferizaj 34 raste, Podujevë 29 raste, Gjilan 23 raste, Gjakovë 18 […]

11 mijë e 366 raste aktive me koronavirus në Kosovë


11 mijë e 366 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka filluar të ulet ditëve të fundit, pas uljes së infektimeve këto kohë. 382 persona rezultuan pozitivë me koronavirus sot, ndërsa pesë persona vdiqën nga kjo sëmundje. Numri i përgjithshëm i viktimave nga koronavirusi në vendin tone,që prej fillimit […]

442 të infektuar dhe 957 të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 ortëve të fundit


442 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 957 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate erdhën pas testimit të 3 mijë e 90 mostrave me metodën RT-PCR. /familjajone

86 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 86 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Vushtrri 81 raste, Skenderaj 31 raste, Ferizaj 29 raste, Fushë-Kosovë 22 raste, Pejë 21 raste, Leposaviq 19 raste, Lipjan 17 raste, Klinë […]

770 pacientë të shtrirë në klinikat e QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme


Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës ka njoftuar se aktualisht, nëpër klinikat COVID të  QKUK-së dhe spitalet e përgjithshme, janë të shtrirë 770 pacientë. Sipas njoftimit të tyre, 630 persona janë të konfirmuar me koronavirus, ku 33 pacientë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. “Në QKUK janë të shtrirë 321 pacientë: 250 […]

277 të infektuar dhe 411 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


277 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 411 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 2 mijë e 047 mostrave me metodën RT-PCR.

12,433 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 101.517 raste nga 500.112 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.072 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 87.012 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 12.433. ndonjë ditë […]

12 mijë e 609 raste aktive me koronavirus në Kosovë


12 mijë e 609 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Rastet aktive janë akoma të shumta në numër, pas shtimit të rasteve të infektimeve kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme u regjistruan 498 persona të infektuar në 2 mijë e 835 teste të bëra, ndërsa tetë persona vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

104 të infektuar me COVID-19 në Prishtinë gjatë 24 orëve të fundit


104 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve të fundit. Kryeqyteti sërish shënon numrin më të lartë të të infektuarve në nivel komunash në Kosovë. Përvec në kryeqytet, të infektuar ka edhe në komuna tjera si: Gjilan 40 raste, Pejë 35 raste, Ferizaj 33 raste, Mitrovicë 32 raste, Vushtrri 31 raste, […]

Vazhdon puna e palodhshme e mjekëve me pacientët me COVID-19, ndër të angazhuarat edhe endokrinolgia Merita Emini- Sadiku


Në një kohë kur pandemisë akoma s’ po i shihet fundi, klinikat e QKUK-së akoma janë të mbushura me pacientë me koronavirus. Numri i madh i rasteve ditore ka bërë që edhe rastet aktive të rriten, e po ashtu edhe të shtruarit nëpër spitale. Në këto kohë jo të lehta, janë mjekët ata që po […]

126 raste me koronavirus në Prishtinë


126 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në Prishtinë. Kryeqyteti sërish ka numrin më të lartë të të infektuarve në nivel komunash në raportin 24-orësh. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komuna të tjera, si: jilan 61 raste, Pejë 43 raste, Gjakovë 35 raste, Ferizaj 34 raste, Mitrovicë 30 raste, Prizren 26 raste, […]

21 policë humbën betejën me COVID-19, të infektuar janë 227


Kohën e fundit dukshëm kemi rënie të të infektuarve me COVID-19, në vendin tonë. COVID-19, s’ ka lënë pa prekur edhe pjesëtarët e Policisë së Kosovës. Zëdhënësi i policisë së Kosovës, Baki Kelani, thotë se deri më tani betejen me koronavirus e kanë humbur 21 pjesëtarë të policisë së Kosovës. “Deri më datën 12.04.2021 aktiv […]

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 207 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit janë kryer 2,698 testime nga të cilat 207 persona kanë rezultuar pozitivë me Covid-19. Gjatë kësaj periudhe kohore kanë humbur jetën edhe 5 persona që ishin të prekur me koronavirus, ndërsa 538 kanë arritur të fitojnë betejën me virusin. Aktualisht […]

13 mijë e 186 raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 186 persona janë akoma të infektuar me koronavirus në Kosovë. Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është akoma i lartë, për shkak të infektimeve të shumta këto kohë. 701 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 14 persona vdiqën nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit. /familjajone

Zgjerohet studimi i vaksinave të përziera për koronavirus dhe reagimit të sistemit imunitar të njerëzve


Një studim që shikon Po qe se njerëzit mund të marrin doza nga dy vaksina të ndryshme kundër COVID-19 është zgjeruar për të përfshirë vaksinat e zhvilluara nga Moderna dhe Novavax. Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, testi Com-COV nga studiuesit nga Universiteti i Oksfordit kishte përfshirë deri tani vetëm vaksinat e zhvilluara nga Pfizer/BioNTech […]

Shqipëri, 5 të vdekur dhe 234 raste të reja me koronavirus


Ministria e Shëndetësisë në Shqipëri ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë kryer 2,862 testime nga të cilat 234 persona kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, duke pësuar rritje krahasuar me në të ardhmen më parë kur u raportuan vetëm 125 raste. Ndërkohë, në 24 orët e fundit kanë humbur jetën të prekur me […]

151 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 151 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjakovë 42 raste, Gjilan 30 raste, Pejë 23 raste, Vushtrri 23 raste, Fushë-Kosovë 22 raste, Mitrovicë 22 raste, Ferizaj 21 raste, Malishevë […]

Gjilani ka 748 raste aktive me koronavirus


Komiteti për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19 në Gjilan ka mbajtur takimin për vlerësimin e situatës për dy ditët e fundit, ndërsa u bë e ditur se aktualisht 101 qytetarë janë duke u trajtuar në Spitalin e Përgjithshëm, 76 prej të cilëve me oksigjeno-terapi, derisa 748 raste janë aktive. Nënkryetari i Gjilanit, Arbër […]

13,944 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 97.996 raste nga 475.417 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.988 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 82.064 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 13.944. Ndryshe, […]

Ismajli: Vetëm 360 mjekë e teknikë janë vaksinuar në Gjilan, pjesa tjetër s’ka shprehur gatishmëri


Nënkryetari i Komunës së Gjilanit, Arbër Ismajli, ka thënë se aktualisht në këtë komuna janë 750 raste aktive me koronavirus. Sipas tij, 100 janë të hospitalizuar në spitalin rajonal të Gjilanit, ndërsa pjesa tjetër po trajtohet në shtëpi. Ai në KTV  ka thënë se gjendja është akoma e renduar për shkak të numrit të madh […]

13 mijë e 930 raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 930 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive është akoma i lartë, pas infektimeve të shumta që u regjistruan javëve të fundit në Kosovë. Sot pati një numër më të vogël të të infektuarve se zakonisht. Brenda 24 orëve u regjistruan 571 të infektuar me koronavirus, nëntë […]

571 të infektuar dhe727 të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit


571 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 727 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit. Numri i të infektuarve gjatë 24 orëve të fundit është më i ulët sesa herëve të kaluara. Këto rezultate dolën pas testimit të 4 mijë e 351 mostrave me metodën RT-PCR. /familjajone

195 të infektuar me COVID-19 në Prishtinë gjatë 24 orëve të fundit


195 persona kanë dalë pozitivë me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve të fundit. Kryeqyteti sërish ka shënuar numrin më të lartë të të infektuarve ne nivel komunash. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komuna të tjera, si: Prishtinë 195 raste, Ferizaj 60 raste, Gjilan 51 raste, Gjakovë 37 raste, Pejë 30 raste, […]

217 të infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve në Prishtinë


217 persona kanë dalë pozitivë me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve të fundit. Kryeqyteti sërish ka shënuar numrin më të lartë të të infektuarve në nivel komunash në Kosovë. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komunat tjera, si: , Pejë 52 raste, Gjakovë 46 raste, Mitrovicë 44 raste, Gjilan 43 raste, Podujevë […]

14 mijë e 120 raste aktive me koronavirus në Kosovë


14 mijë e 120 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është akoma duke u rritur, pas numrit të madh të infektimeve që është duke u raportuar këto kohë. Gjatë ditës së sotme janë shënuar 871 persona të infektuar me COVID-19 dhe 12 të vdekur nga kjo sëmundje. […]

249 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 249 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Prizren 93 raste, Ferizaj 89 raste, Gjilan 69 raste, Mitrovicë 59 raste, Gjakovë 44 raste, Pejë 44 raste, Podujevë 32 raste, Vushtrri […]

Shqipëri, 8 të vdekur dhe 256 raste të reja me koronavirus


Gjatë 24 orëve të fundit në Shqipëri janë shënuar 256 raste të reja me COVID-19 në 2538 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë bëri me dije se 8 persona humbën jetën për shkak të virusit. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 256 pacientë, 18 në terapi intensive, nga të […]

AstraZeneca ndal provat klinike të vaksinës tek fëmijët


Studiuesit e universitetit të Oksfordit kanë ndërprerë provat klinike me vaksinën e Oxford-AstraZenecas që përfshin fëmijë dhe adoleshentë ndërsa entet rregullatore britanike të barnave po kryejnë një rishikim mbi sigurinë e vaksinës. Agjencia Rregullatore e Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor po shqyrton një lidhje të mundshme mes rasteve të vaksinës dhe mpiksjes së gjakut […]

Shqipëri, 9 të vdekur dhe 141 raste të reja me koronavirus


Nëntë persona kanë humbur jetën nga coronavirusi në Shqipëri në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë njofton se nga 2334 testime të kryera, janë konfirmuar 141 raste të reja, ndërsa raportohet se janë shëruar 604 persona. Statistika (06 Prill 2021) Raste të reja ditore        141Të shëruar në 24 orë     604Të shtruar në spitale      256Humbje […]

14 mijë e 80 raste aktive me koronavirus në Kosovë


14 mijë e 80 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive është akoma i lartë, pas numrit të madh të të infektuarve të shfaqur kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme, 489 raste dolën pozitivë me koronavirus dhe vdiqën tetë persona nga kjo sëmundje. /familjajone

512 të infektuar dhe 524 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


512 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 524 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 4 mijë e 718 mostrave me metodën RT-PCR. /FamiljaJone/

177 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 177 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 58 raste, Ferizaj 51 raste, Gjakovë 51 raste, Mitrovicë 46 raste, Pejë 39 raste, Podujevë 32 raste, Vushtrri 28 raste, Fushë-Kosovë […]

680 të infektuar dhe 465 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


680 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 465 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 1 mijë e 915 mostrave me metodën RT-PCR.

Mbi 14 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë


14 mijë e 101 persona janë akoma aktivë me koronavirus. Numri i rasteve aktive është rritur ndjeshëm kohëve të fundit, pas shtimit të infektimeve. Gjatë ditës së sotme, 777 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 12 pacientë vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

777 të infektuar dhe 566 të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit


777 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 566 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Këto rezultate u arritën pas testimit të 4 mijë e 143 mostrave me metodën  RT-PCR. /familjajone

238 të infektuar nga koronavirusi në Prishtinë


238 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus gjatë 24 orëve të fundit në Prishtinë. Kryeqyteti sërish ka shënuar numrin më të lartë të të infektuarve në nivel komunash gjatë 24 orëve të fundit. Përvec në Prishtinë, të infektuar edhe në qytetet tjera, si: Gjilan 67 raste, Gjakovë 61 raste, Ferizaj 50 raste, Mitrovicë 45 raste, […]

727 pacientë me koronavirus po trajtohen nëpër spitalet e Kosovës


Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njofton se në klinikat dhe spitalet rajonale të Kosovës, po trajtohen 856 pacientë, prej tyre  727 janë të konfirmuar me sëmundjen COVID-19, ndërsa 129 persona janë të dyshuar, në pritje të rezultateve. Sipas SHSKUK, me gjendje të rënduar shëndetësore janë 33 pacientë, ndërsa 682 pacientë po trajtohen […]

793 të infektuar dhe 755 ttë shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit


793 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 755 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit. Këto rezultate u arritën pas testimit të 4 mijë e 33 mostrave me metodën RT-PCR. /familjajone

Mjeku shpjegon efektin e aspirinës tek personat e infektuar me Covid-19


Mjeku i njohur epidemiolog, Ilir Alimehmeti duke folur për rëndësinë e përdorimit të aspirinës nga personat që janë diagnostikuar me koronavirus, për të shmangur krijimin e trombeve, tha se është mirë që si në momentin e konfimimit se je infektuar me Covid, s’ bën asnjë dëm nisja e një aspirine 100 mliligramëshe në ditë. “Aspirina […]

Loci: Peja është e gatshme për ta filluar vaksinimin kundër Covid-19


Drejtori i Shëndetësisë në Pejë, Petrit Loci, ka thënë se i kanë bërë të gjitha përgatitjet për të filluar vaksinimin kundër COVID-19 nga dita e nesërme. Ai në Info Magazine ka theksuar se ata i kanë pranuar 1,000 doza të vaksinës “AstraZeneca”. “Vaksinimi do të vazhdojë çdo ditë, në ditët e vikendit si dhe në […]

13 mijë e 874 persona aktivë me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 874 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje kohëve të fundit, pas shtimit të infektimeve këto kohë. Gjatë ditës së sotme, 975 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 12 vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

328 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 328 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Ferizaj 120 raste, Gjilan 78 raste, Mitrovicë 66 raste, Prizren 44 raste, Podujevë 42 raste, Gjakovë 37 raste, Pejë 37 raste, Fushë-Kosovë […]

Në Shqipëri rriten sërish infektimet me Covid-19, 8 të vdekur


Në 24 orët e fundit në Shqipëri janë regjistruar 434 infektime të reja me koronavirus duke shënuar një rritje në krahasim me ndonjë ditë më parë. Ndërkohë po gjatë 24 orëve të fundit në të gjithë vendin kanë humbur jetë 8 persona. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 116 raste në Tiranë, […]

13 mijë e 804 raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 804 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është në rritje, pas numrit të madh të infektimeve të raportuar kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme 923 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe14 të tjerë vdiqën nga kjo sëmundje. /familjajone

Çka duhet të dini rreth vaksinës AstraZeneca?


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Tashmë kur kanë mbërritur dozat e para të vaksinës AstraZeneca në Kosovë, hezitimet për marrjen e saj nga qytetarët janë evidente. Disa frikën e tyre arsyetojnë me efektet e theksuara anësore që, sipas tyre, shkakton vaksina, duke i marrë parasysh disa të dhëna që tregonin që kjo llojë vaksine shkakton mpiksje […]

Në Spitalin e Pejës 83 pacientë me koronavirus, 11 në gjendje më të rëndë


Në Spitalin e Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 83 pacientë me koronavirus, ndërsa prej tyre 53 janë në oksigjeno-terapi, ndërsa nga këta 11 në gjendje më të rëndë. Në raportin e Spitalit të Pejës thuhet se pesë pacientë janë shëruar gjatë 24 orëve të fundit. Në këtë spital janë kryer gjithsej 438 vizita specialistike, […]

Edhe ndonjë ditë luftë kundër COVID-19 – Dita Botërore e Mjekëve në kushte pandemie


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Në një periudhë kur pandemia gëlon së përhapuri nëpër botë, mjekët janë orientimi i vetëm që mund të ofrojë ndihmë përballë kësaj sëmundjeje. Ndonëse gjithnjë janë konsideruar si një ndër kategoritë më të besuara të shoqërisë, bashkëpunimi pacientë-mjekë, prej kohës që është shfaqur virusi, është rritur ndjeshëm. Edhe në ndonjë ditë […]

Albin Kurti merr vaksinën antiCOVID: Ftoj të gjithë qytetarët të vaksinohen


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar për media pasi ka marrë vaksinën kundër koronavirusit. Kurti ka ftuar qytetarët që të vaksinohen, “Si kryeministër i Kosovës, s’ jam këtu që të shfrytëzojë privilegjin për të marrë vaksinën i pari, por që t’i inkurajojë të gjithë qytetarët që të vaksinohen, meqenëse mbrëmë kanë ardhur kontingjenti i […]

774 të infektuar dhe 903 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


774 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 903 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 3 mijë e 586 mostrave me metodën RT-PCR.

Naser Ramadani infektohet me koronavirus


Drejtori i IKShPK-së, Naser Ramadani, sot ka rezultuar pozitiv me COVID-19. Këtë e ka bërë vetë të ditur ai, me anë të një postimi në Facebook. Duke thënë se virusi është prezent gjithkund, e numri  i rasteve pozitive dhe vdekjeve nga COVID-19 vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës, ndërsa bën apel për zbatimin e […]

13,726 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 87.981 raste nga 414.902 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.840 raste të vdekjes. IKSHPK njofton se gjatë 24 orëve të fundit janë shëruar 602 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 72.415 […]

IKSHPK: Numri i lartë i të infektuarve me COVID-19, pasojë e neglizhimit të masave mbrojtëse


Me 914 raste të reja me COVID-19, Kosova sot ka regjistruar numrin me të madh të personave të infektuar me këtë virus gjatë këtij viti. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës vlerëson se numri i rasteve pozitive dhe vdekjeve nga COVID-19 vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës si pasojë e drejtpërdrejtë e neglizhimit […]

914 të infektuar dhe 602 të shëruar nga COVID-19 në Kosovë gjatë 24 orëve


914 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus, ndërsa 602 janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate vijnë pas testimit të 4 mijë e 733 mostrave me metodën RT-PCR.

302 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 302 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjakovë 77 raste, Prizren 65 raste, Gjilan 64 raste, Mitrovicë 60 raste, Lipjan 46 raste, Ferizaj 38 raste, Pejë 31 raste, Podujevë […]

OBSh: Kosova po përballet me një valë të re të COVID-19


Edhe këtë javë pasojat nga përhapja e coronavorisit në vend ishin alarmante – për gjashtë ditë u regjistruan 70 të vdekur dhe 4882 të infektuar. Në Organizatën Botërore t ë Shëndetësisë në Kosovë thonë se vendi ynë po ballafaqohet me një fazë të re të Covid-19. Këto ditë Kosova po përballet me rritje të hovshme […]

873 të infektuar dhe 544 të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit


873 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 544 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve në Kosovë. Këto rezultate u arritën pas testimit të 4 mijë e 371 mostrave me metodën RT-PCR. /familjajone

Mbi 13 mijë raste aktive me koronavirus në Kosovë


13 mijë e 424 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë. Numri i rasteve aktive ka pësuar rritje, pas shtimit të infektimeve muajin e fundit. Gjatë ditës së sotme 873 persona rezultuan pozitivë me koronavirus dhe 11 persona vdiqën nga e njëjta sëmundje. /familjajone

372 persona të infektuar me koronavirus në Prishtinë


372 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus gjatë 24 orëve në Kosovë. Kryeqyteti sërish shënon numrin më të lartë të të infektuarve në nivel komunash në Kosovë. Përvec në Prishtinë, të infektuar ka edhe në komunat tjera, si: Gjilan 83 raste, Fushë-Kosovë 60 raste, Gjakovë 53 raste, Mitrovicë 51 raste, Vushtrri 42 raste, Podujevë 37 […]

Fatmir Sejdiu i infektuar me COVID-19, shtrihet në Infektivë


Nga Covid-19 është infektuar edhe ish-presidenti i Kosovës Fatmir Sejdiu. Ai gjendet i shtrirë në Klinikën Infektive të QKUK-së, në repartin B të kësaj Klinike. E infektuar me koronavirus është edhe gruaja e Sejdiut. Sipas mjekëve, jozyrtarisht, për IndeksOnline është konfirmuar se gjendja shendetesore e Sejdiut dhe gruas së tij për momentin është stabile dhe se […]

Pandemia në Kosovë, mjekët kundër mbylljes totale


Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, ka thënë se tashmë vendi ka hyrë në valën e tretë të pandemisë ku numri i rasteve me koronavirus është duke u rritur në mënyrë drastike. Tutje, ai tha se Qeveria duhet të bëjë një balancë ndërmjet shtrëngimit të masave dhe dëmit sa më të vogël […]

287 persona të infektuar me COVID-19 në Prishtinë gjatë 24 orëve të fundit


287 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus në komunën e Prishtinës gjatë 24 orëve të fundit. Kryeqyteti sërish ka regjistruar numrin më të lartë të të infektuarve me koronavirus në nivel komunash. Përvec në kryeqytet, të infektuar ka edhe në komuna të tjera, si: Gjilan 69 raste, Gjakovë 63 raste, Mitrovicë 57 raste, Pejë 52 […]

Më shumë se një vit pandemi – Sfidat e specialistëve shëndetësorë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Spitalet e mbushura me pacientë, si shkas i infektimeve të shumta me koronavirus, e vendosnin Kosovën përballë një situatë krejt të re dhe të papërjetuar më parë. Ndihma ndaj të infektuarve me COVID-19 s’duhej të ishte kurrë e munguar dhe për këtë kërkohej veprim konkret dhe vetëmohim nga i gjithë stafi […]

69 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, tetë nga ta në gjendje më të rëndë shëndetësore


69 pacientë janë duke u trajtuar në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku tetë nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Një pacient është në respiratorë dhe 49 të tjerë janë në oksigjeno-terapi. Gjatë 24 orëve të fundit, në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë, 316 pacientë kanë kryer vizita Specialistike dhe nga këta […]

Danimarka shtyn me tre javë të tjera pezullimin për vaksinën AstraZeneca


Zyrtarët e shëndetësisë së Danimarkës njoftuan të enjten se po zgjasin afatin e pezullimit të vaksinës AstraZeneca për COVID-19 edhe për tre javë për të lejuar më shumë kohë për prova sigurie në lidhje me një mpiksje gjaku që rezultoi vdekjeprurëse tek një person që kishte bërë këtë vaksinë. Vendimi vjen ndërsa rregullatori evropian i […]

12 mijë e 934 raste aktive me koronavirus në Kosovë


12 mijë e 934 persona janë akoma aktivë me koronavirus në Kosovë Numri i përgjithshëm i rasteve aktive është duke u rritur pas shtimit të infektimeve kohëve të fundit. Gjatë ditës së sotme 836 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe kanë humbur jetën 10 persona. /familjajone

279 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 279 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Gjilan 74 raste, Gjakovë 60 raste, Podujevë 54 raste, Ferizaj 49 raste, Fushë-Kosovë 42 raste, Mitrovicë 38 raste, Vushtrri 37 raste, Pejë […]

SHBA tejkalon 30 milion raste me koronavirus


Shtetet e Bashkuara kanë tejkaluar 30 milionë raste të coronavirusit që nga fillimi i pandemisë, sipas vlerësimeve të Universitetit Johns Hopkins. Që nga ora 3 e mëngjesit, sipas kohës sonë lokale, të paktën 30,009,773 persona janë infektuar me coronavirus dhe 545,237 kanë ndërruar jetë në SHBA. Në total përfshihen raste nga të 50 shtetet, Distrikti […]

Nga 22 marsi testimet për Covid-19 janë duke u bërë vetëm tek personat me simptoma


Laboratori i Mikrobiologjisë në QKUK është duke bërë testime për koronavirus vetëm për personat të cilët kanë simptoma të virusit. Kjo është konfirmuar nga drejtori i këtij institucioni, Xhevat Jakupi, i cili është shprehur se teste për qëllime të udhëtimit s’ janë duke u bërë, transmeton KlanKosova.tv. “Që nga 22 marsi 2021 e deri në […]

781 të infektuar dhe 764 të shëruar nga koronavirusi gjatë 24 orëve në Kosovë


781 persona kanë rezultuar pozitivë me koronavirus dhe 761 të tjerë janë shëruar nga kjo sëmundje gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Këto rezultate u arritën pas testimit të 3 mijë e 634 mostrave me metodën RT-PCR. /familjajone

243 raste me koronavirus në Prishtinë gjatë 24 orëve


Prishtina prin për nga numri i rasteve me koronavirus në Kosovë gjatë 24 orëve. 243 raste janë regjistruar në kryeqytet gjatë një dite. Të infektuar ka pasur edhe në komuna të tjera si: Ferizaj 76 raste, Gjilan 68 raste, Gjakovë 60 raste, Mitrovicë 44 raste, Pejë 40 raste, Fushë-Kosovë 38 raste, Podujevë 37 raste, Vushtrri […]

“S’di ku e gjen atë fuqi, durim e përkushtim për pacientët. Je e vecantë”, fjalët falënderuese të vajzës së një pacientje për Dr. Rukije Mehmeti


Aksioma “Puna e palodhshme shpërblehet” ka gjithnjë bazë reale. Kështu del të jetë edhe për ish-drejtoreshën e Klinikës së Pulmologjisë, Dr. Rukije Mehmetin, e cila merr shpesh falënderime për punën dhe përkushtimin që ajo tregon, vecanërisht me pacientët me koronavirus. Vajza e një të infektuare me virus shpreh falënderimet për të gjithë stafin e Klinikës […]

79 pacientë me koronavirus në Spitalin e Pejës, 16 nga ta në gjendje më të rëndë shëndetësore


79 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 16 nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Tre pacientë janë në respiratorë dhe 62 të tjerë në oksigjeno-terapi. Sipas raportit 24-orësh të spitalit, 210 pacientë kanë marrë trajtim emergjent shëndetësor dhe janë kryer gjashtë lindje. /familjajone