Reshje dhe ulje e ndjeshme temperaturash, njihuni me parashikimin e motit


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash të cilat do të sjellin mot me reshje në të tërë territorin. Gjatë pasdites dhe natës vranësirat do t’i lënë vendin kthjellimeve.  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të kenë njē rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga -3°C në […]

Parashikimi i motit/ Muaji prill nis me mot të qëndrueshëm, ndryshime gjatë fundjavës


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash që do të sjellin mot të kthjellët në të tërë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 02°C në 16°C, në zonat e ulëta nga 09ºC në 23°C dhe në […]

IKSHPK: Numri i lartë i të infektuarve me COVID-19, pasojë e neglizhimit të masave mbrojtëse


[ad_1] Me 914 raste të reja me COVID-19, Kosova sot ka regjistruar numrin me të madh të personave të infektuar me këtë virus gjatë këtij viti. Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës vlerëson se numri i rasteve pozitive dhe vdekjeve nga COVID-19 vazhdon të jetë i lartë dhe brengosës si pasojë e drejtpërdrejtë e […]

Dita nis me mot të kthjellët por mbrëmja vjen me rebeshe shiu, njihuni me parashikimin e motit


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot të të qëndrueshëm me ndonjë reshje të izoluar. Gjatë natës vranësirat do të intesifikohen duke sjellë rebeshe shiu fillimisht në veri dhe pastaj në të gjithë territorin. Në lartësitë mbi 800 metra reshjet do të jenë në formën e […]

Po Vjen Pranvera? – Sot Pritet Rritje e Temperaturave Deri Në 26 Gradë


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot të qëndrueshëm në gjithë territorin.  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 3°C në 20°C, në zonat e ulëta nga 08ºC në 25°C dhe në zonat bregdetare […]

Fillon rritja e temperaturave, njihuni me parashikimin e motit


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot të qëndrueshëm por shumë të ftohtë. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të ndjeshme, ku do të variojnë: në zonat malore, nga -11°C në -1°C, në zonat e ulëta nga 02ºC në 07°C dhe në zonat […]

Parashikimi i motit/ Java nis me reshje, rrezik për përmbytje në disa zona


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot me diell me reshje në të gjithë territorin. Në zonat veri-perëndimore reshjet do kenë intensitet më të lartë duke rrezikuar përmbytje. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, […]

Diell dhe rritje temperaturash, njihuni me parashikimin e motit


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot me diell në të tërë territorin.  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga -1°C në 06°C, në zonat e ulëta nga 08ºC në 13°C dhe në zonat […]

Parashikimi i motit/ Java nis me reshje në të tërë territorin, në disa zona rrezik për përmbytje


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash. Gjatë pasdites vranësirat do të jenë më të dendura duke sjellë reshje shiu në të tërë territorin. Në zonat perëndimore reshjet do të kenë intensitet të lartë, ndërsa në zonat e thella malore reshjet do jenë në formën e borës. Në zonat poshtë […]

Diell por ulen sërish temperaturat, njihuni me parashikimin e motit


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot me diell në të tërë territorin. Në zonat e thella malore pritet edhe reshje të izoluara dëbore.  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga -8°C në 00°C, […]

Java nis e acartë, temperatura deri në -12 gradë Celsius


[ad_1] Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë mot me diell por që herë pas here do të ketë dhe zhvillim të vranësirave.  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga -12°C në -3°C, në zonat e ulëta […]

Lajm i mirë nga moti/ Bie intensiteti i reshjeve dhe ulen ndjeshëm temperaturat


[ad_1] Sot moti do të jetë e alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot të paqëndrueshëm i shoqëruar me reshje në të tërë territorin. Në krahasim me ditët e mëparshme reshjet do të kenë intensitet më të ulët. Ndërkohë në zonat e thella malore reshje do jenë në formën e dëborës. Sipas Meteoalb, sot […]

Belul Beqaj jep dy skenarë për situatën politike: Po qe se vendi shkon në zgjedhje, Vetëvendosje del fituese


[ad_1] Analisti politik, Belul Beqaj konsideron se ekzistojnë dy skenare që mund të ndiqen nga skena politike në situatën që ndodhet Kosova sot. Sipas Beqajt skenari i parë është ai i mentalitetit të shtetit të kapur. Kjo do të thoshte marrëveshje koalicioni për mbijetesë dhe zhvatje të pushtetit. “Mund të ndodhin dy skenarë. Skenari i […]

Festa shpirtërore e shqiptarëve, pa festë zyrtare në Kosovë


[ad_1] Për Betim Sopin nga Prishtina, 28 Nëntori përfaqëson historinë e vuajtjeve dhe sakrificave të popullit shqiptar. Si e tillë, kjo festë për të do të mbetet gjithmonë simbol i identitetit kombëtar. “Është festë më vete 17 Shkurti, por 28 Nëntori është festë gjithëkombëtare. Kjo festë e ka vendin e vet dhe s’ zbehet nga […]

IKSHPK me apel për qytetarët: Bartni maskat kudo që jeni


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka apeluar qytetarët që të mbajnë maskat si në ambiente të hapura, ashtu edhe në të mbyllura. E gjithë kjo ka pasuar pas numrit të lartë të vdekjeve të lidhura me koronavirusin. IKSHPK, përmes një postimi në ‘Facebook’, ka kërkuar kujdes të shtuar nga qytetarët e Kosovës, duke ruajtur […]

Daut Haradinaj reagon për deklaratën e Vuçiqit, thotë se duhet të forcojmë institucionet


[ad_1] Shefi i Grupit parlamentar të AAK-së, Daut Haradinaj ka thënë se pas kërcënimit për luftë të presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, por edhe ngritjes së aktakuzave nga Specialja, duhet institucione stabile për vazhdimin e dialogut. Haradinaj situatën në Kosovë e ka vlerësuar si serioze dhe se për këtë gjë duhet një unitet kombëtar dhe […]

BIRN dhe Internews Kosova sot publikojnë raportin e monitorimit të gjykatave


[ad_1] Kallxo.com Platforma online www.kallxo.com është projekt i përbashkët i organizatave Internews Kosova, Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Hulumtuese dhe Agjensionit Kundër Korrupsion, i mbështetur financiarisht nga Programi i Kombeve të Bashkuarapër Zhvillim UNDP. Platforma ofron mundësinë përtë gjithë qytetarët e Kosovës që të raportojnë rastet e korrupsionit, krimit të organizuar, mashtrimit, konfliktit të interesit si […]

Lojtarët e Kosovës rezultojnë negativ në testet për COVID-19


[ad_1] Lojtarët e Kombëtares së Kosovës, janë testuar për COVID-19, para ndeshjes ndaj Sllovenisë, e cila luhet në kuadër të Ligës C, të Grupit 3 në Ligën e Kombeve. Djelmoshat e udhëhequr nga Bernard Challandes, kanë dalë negativ në testet për coronavirus dhe janë të gatshëm për ndeshjen ndaj Sllovenisë. Kosova sot e ka zhvilluar […]

12 orë pa rrymë nesër do të mbesin këto fshatra e qytete


[ad_1] KEDS ka njoftuar se nesër për shkak të punimeve në projekte investuese do të ketë ndërprerje të rrymës në disa fshatra e qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndaljes së rrymës do të jetë 8 orë. Ky është njoftimi i KEDS-it: Punime në projekte investive Data e punimit: 01-10-2020 1. NS 220/35/10(20)kV […]

Gjermania miraton ligjin për imigrim të punëtorëve, interesohen kosovarët


Gjermania miraton ligjin për punësim, infermieria, ndërtimtaria e sektori i IT-së më të kërkuarit. Parlamenti gjerman ka miratuar ligjin rreth imigrimit të fuqisë punëtorë të kualifikuar. Ky ligj do të hyjë në fuqi në muajin mars. E miratimi i tij ka zgjuar shpresën edhe për kosovarët të cilët e shohin mundësi punësimi Gjermaninë. Bedri Xhafa, […]

Portali Kosova Sot plason një lajm të rremë kundër Mjekëve dhe kundër QKUK-së


   Gazeta Shëndeti do të shkruan të vërtetën dhe vetëm të vërtetën dhe do ta sqaroj në hollësi këtë lajm. Ky lajm (Kosova Sot: Ndërron jetë pacienti, i cili zvarritej ne korridor dhe nuk iu ofrua ndihma nga QKUK-ja) se gjoja pacientit në fjalë nuk iu është dhënë ndihma mjekësore, nuk është aspak i vërtetë. […]