Qumësht të ngrohtë para se të flini


Qumështi është natyralisht i pasur me kalcium, vitaminë D dhe kalium.

Ai është shumë i rëndësishëm për organizmin e njeriut në një sërë nivelesh. Kalciumi dhe vitamina D që gjëndet tek qumështi ju ndihmon të keni kocka dhe dhëmbë të fortë, njofton Klan Kosova.

Kaliumi nga ana tjetër mirëmban tensionin e gjakut.

Megjithatë, Po qe se e pini të ngrohtë përpara gjumit, qumështi do t’ju qetësojë dhe do t’ju ndihmojë të flini mirë. Kur është i ngrohtë, qumështi ka një ndikim të menjëhershëm dhe ju ndihmon të flini si qengj. Kjo s’ do të thotë se duke pirë një gotë me qumësht të ngrohtë, do ju zërë gjumi menjëherë.

Qumështi, i ngrohtë apo i ftohtë s’ konsiderohet një eliksir i gjumit, por disa substanca që formohen gjatë ngrohjes, e ndihmojnë trupin të jetë më i qetë. Jo pa shkak, qumështi i ngrohtë rekomandohet për njerëzit që kanë kaluar herët a vonë të lodhshme.

Si ndikon qumështi i ngrohtë në organizëm?

Një gotë me qumësht të ngrohtë është e rëndësishme për organizmin.

Qumështi përmban shumë triptopan.

Sipas të dhënave ky amino acid metabolizohet në serotoninë dhe melatoninë, dy përbërës që kanë aftësinë të qetësojnë organizmin dhe nxisin një gjumë të mirë e të qetë.

Fatkeqësisht, në një gotë me qumësht s’ gjendet mjaftueshëm triptopan që të qetësoheni menjëherë, ndaj shumë ekspertë mendojnë se ndikimi i qumështit në tru është më shumë psikologjik. Pas një dite të lodhshme, ju mund të pini një gotë qumësht të ngrohtë, duke e shoqëruar me disa ushqime të shëndetshme që kanë aftësinë të nxisin gjumin.

Kombinime të shëndetshme me qumësht 

Më poshtë do të gjeni sugjerime për disa ushqime të shëndetshme që mund t’i kombinoni me qumështin.

Biskotat me drithëra të plota dhe djathi shkojnë shumë mirë me një gotë me qumësht të ngrohtë. Për më shumë shije, qumështin mund ta pasuroni me çokollatë të shkrirë ose ta shoqëroni me disa feta mollë.

Banania me gjalpin e kikirikut janë një ide e shkëlqyer për të pasur një mbrëmje të qetë dhe relaksuese. Përveç këtyre këshillave, AgroWeb.org ju rekomandon që të krijoni një orar gjumi për gjithë javën dhe t’i përmbaheni në mënyrë rigoroze.

Nga ana tjetër, sigurohuni që të pini mjaftueshëm ujë dhe mos neglizhoni gotën me qumësht të ngrohtë.

Related posts

Zemaj u ndan mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, u ka ndarë mirënjohje anëtarëve të bordit këshillëdhënës për menaxhimin e pandemisë, raport Ekonomia Online.

Ai ka thënë se bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm.

“Krahas trupave të tjerë,  bordi këshillëdhënës ka luajtur rol të rëndësishëm. Idetë e juaja përkushtimi përcjellja e rekomandimeve tregon që ky bashkëpunim ka sjellë frytet e veta. Unë jam shumë i kënaqur pjesa që ndërlidhet është menaxhimi i lejimit të aspekteve shoqërore si arsimi”, tha Zemaj.

Zemaj ka thënë se mësimi do të fillojë me 18 janar.

Tash po fillojmë me datën 18 mësimin. Dhe do të shohim a do të ecim me të njëjtën dinamikë sa i përket fillimit të mësimit”. Ai tha se e kanë ndarë këtë ditë të veçantë që për këtë periudhë të ndajmë mirënjohje për punën që nënkupton shërbim të mirëqenies së qytetarëve.

Ai po ashtu theksoi se sot në ora tre do të dalim me masa të reja.

Mikrobiologu ,Lul Raka, i cili ka qenë anëtarë i këtij bordi ka  falënderoi të gjithë anëtarët e bordit. Ai tha së gjatë punës  janë munduar t’i japim rezultatet e fundit që duhet të jenë udhërrëfyes për shtetin.

“Ç’farë do vendimi që kemi marrë ka qenë në interes të ruajtjes së shëndetit të qytetarëve. Rezultatet e fundit tregojnë se numri i rasteve në tri katër javët e fundit ka rënë,  Kosova qëndron më së miri në rajon”, tha Raka.

Related posts

Aksident tragjik në udhën e Kombit në Shqipëri, dyshohet për katër viktima nga Kosova


Një aksident i rëndë ka ndodhur në Rubik të Shqipërisë mbrëmjen e sotme. Dyshohet se në këtë aksident kanë mbetur viktima 4 persona dhe një i plagosur.

Mësohet se viktimat janë anëtarë të së njëjtës familje që po udhëtonin nga Kosova.

Siç shihet në pamjet e siguruara nga Top Channel në këtë aksident janë përfshirë një makinë tip “Citroën” dhe një kamion.

Sipas të dhënave paraprake dyshohet se makinat janë përplasur kokë më kokë. në këtë pjesë të udhës së Kombit mungon ndriçimi dhe dyshohet se ka ndikuar në shkaqet e aksidentit, si dhe lagështia në rrugë.

Në vendin e dukurisë kanë shkuar forca të shumta policie, ambulanca dhe zjarrfikësit.

Njoftimi paraprak i policisë:

Në Aksin Rrugor Rrëshen Rubik, udha e Kombit, te karburant “Toma”, ka ndodhur një aksident rrugor midis mjeteve Citroen dhe mjeti kamjon ku si pasojë e aksidentit dyshohet per 4 viktima. Grupi hetimor dhe Shërbimi Zjarrfikës ndodhen në vendngjarje.

Related posts

Nesër masat e reja kundër COVID-19, pritet lehtësim i masave për gastronomët


Nga nesër, në Kosovë pritet të ketë ndryshim të masave kundër COVID-19.

Sipas asaj që shkruan Indeksonline, pritet të ketë lehtësim për sektorin e gastronomisë, pasi do të lejohet zgjatja e orarit të punës.

Ministri Zemaj, ditë më parë, shkroi në Facebook se Kosova është ndër vendet e fundit sa i përket rrezikshmërisë së përhapjes së COVID-19, andaj, sic thotë, masatlehtësuese do të jenë vlerësim për respektimin e masave nga qytetarët.

Related posts

Sa Të Ardhura Gjenerojnë Fermat Në Shqipëri? – Studimi i Organizatës Botërore të Ushqimit


Sipas një studimi të Organizatës Botërore të Ushqimit FAO, vetëm 25% e fermave gjenerojnë më shumë se 3000 euro dhe 5500 euro të ardhura në vit nga aktivitetet bujqësore më 2018. Më shumë se një e katërta (27%) nxjerrin më pak se 750 euro të ardhura dhe pothuajse gjysma e fermave siguron 750 deri në 3 000 euro, me një mesatare prej gati 1 700 euro për familje, ose rreth 500 euro për person në moshë pune (mbi 16 vjeç).

Kështu, tre të katërtat e familjeve gjenerojnë të ardhura shumë të ulëta nga bujqësia dhe shumë më poshtë se kufiri i fermës ekonomikisht e qëndrueshme. Kjo e bën të domosdoshme që fermat familjare të zhvillojnë strategji të reja të mbijetesës, duke zhvilluar diversifikimin e të ardhurave

Studimi i FAO-s ka vendosur disa standarde, se kur një fermë mund të jetë vizibël për të siguruar të ardhurat për një familje me dy anëtarë dhe gjithashtu për të siguruar investime themelore që kërkon mirëmbajtja e fermës. Në Shqipëri, sipas statistikave, numërohen rreth 350 mijë ferma, nga të cilat 159,856 janë më pak se 1 hektar, 142,084 janë deri në 2 hektarë dhe vetëm 49 mijë janë mbi 2,1 hektarë.

Sipas FAO-s, që një fermë të sigurojë të ardhura për pagën minimale të dy personave dhe teprica për pak investime duhet të gjenerojë 5 mijë euro në vit, që nga viti i parë i investimit. Ne analizën e FAO-s, në skenarin normal, një fermë me 1 ha tokë mund të sigurojë këtë të ardhur Po qe se përzgjidhet me kujdes produkti që ka shitje të siguruar.

ndërsa një fermë me 2 ha tokë ka potenciale për të qenë fitimprurëse Po qe se është serë dhe janë mbjellë perimet kryesore të konsumit. Një fermë bagëtish është fizibël me jo më pak se 7 lopë dhe me një hektar tokë për lopë dhe një fermë me të imta s’ është fizibël në më pak se 100 krerë. Këto sipërfaqe fermash dhe numri i krerëve është llogaritur të mbulojë me të ardhura vetëpunësimin e familjes që i zotëron.

Por sipas FAO-s, fermat nën 1 ha janë shumë të vogla dhe jo fizibël në vijimësi, fermat midis 1 dhe 2 ha janë disi fizibël, por me shumë vështirësi, ndërsa fermat mbi 2 ha kanë një potencial të caktuar tregu. Duke qenë të vogla, fermat mund të përshtaten me kërkesën e tregut, por nën 1 hektar ato s’ janë fizibël as për pemishte e as për perime.

Bujqësia dominon ekonominë, por s’ ka produktivitet

Bujqësia është sektori me peshën më të lartë në ekonomi dhe në punësim, teksa prodhimet bujqësore plotësojnë vetëm 50% të kërkesës së brendshme. Sipas të dhënave zyrtare nga INSTAT, bujqësia, gjuetia, pyjet dhe peshkimi zunë 18,63% të PBB-së më 2019. Sektori u rrit me 1,35% në terma realë vitin e kaluar.

Sektori bujqësor dhe sektori i shërbimeve kanë përqindjen më të lartë të të punësuarve me përkatësisht 36,4% dhe 43,5%. Sektori bujqësor kontribuon në një të pestën e ekonomisë dhe punëson gati gjysmën e personave që raportohen në punë, por ka produktivitet shumë më të ulët se në vendet e tjera të rajonit ku ky sektor, edhe pse ka një peshë më të ulët në ekonomi, ka produktivitet më të lartë në fitimet fermave dhe në eksporte.

Sipas të dhënave nga databaza e Bankës Botërore që i përkasin vitit 2018, bujqësia zuri 19% të PBB-së, me një diferencë prej 10 pikë përqindje me Kosovën, si vendi i dytë me peshën më të lartë të bujqësisë në Europë. Pesha e bujqësisë në ekonominë shqiptare është së të paktën 6 herë më e lartë se mesatarja e Europës dhe trefishi i mesatares rajonale.

Në Maqedoni, bujqësia zuri 7.9% të PBB-së, në Malin e Zi 6.8%, në Turqi 6.1%, në Serbi 6%, në Bosnjë 5.6% dhe në Kosovë 9.1%. Pesha e sektorit vjen gjithnjë e në ulje në vendet e Europës ku pesha e bujqësisë luhatet mes 0.5 deri në 3% të PBB-së.

Shqipëria u rendit 36-ta në botë për peshën e lartë të bujqësisë në ekonomi, në krah të vendeve afrikane. Sipas statistikave të Bankës Botërore, struktura e ekonomisë së rajonit ku përfshihen Shqipëria, Bosnja, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi dhe Serbia dominohen nga shërbimet, të cilat zënë nga 51-71% të ekonomisë në varësi të vendeve.

Ndryshe nga rajoni, bujqësia paraqitet dominuese në strukturën ekonomisë shqiptare. Edhe pse vendi ynë është një importues neto i prodhimeve bujqësore, ka copëzimin më të lartë të tokës në krahasim me rajonin dhe me një zhvillim spontan të paorganizuar, pesha e bujqësisë në strukturën e ekonomisë është gati sa trefishi i rajonit./Burimi:Monitor

Related posts

Lajm i mirë nga moti/ Bie intensiteti i reshjeve dhe ulen ndjeshëm temperaturat


Sot moti do të jetë e alternuar me kthjellime dhe vranësira duke sjellë mot të paqëndrueshëm i shoqëruar me reshje në të tërë territorin. Në krahasim me ditët e mëparshme reshjet do të kenë intensitet më të ulët. Ndërkohë në zonat e thella malore reshje do jenë në formën e dëborës.

Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rënie të ndjeshme, ku do të variojnë: në zonat malore, nga -6°C në 02°C, në zonat e ulëta nga 01ºC në 08°C dhe në zonat bregdetare nga 04°C në 10°C.

Era do të fryej në drejtim Veriperëndimor ndërsa forca e valëzimit në det do të jetë 3 ballë.

Kosova sot do të mbizotërohet nga alternime vranësirash dhe kthjellimesh të cilat do të sjellin mot të paqëndrueshëm i shoqëruar me reshje në të tërë territorin. Temperaturat do të pësojnë një rënie të lehtë ku do të variojnë: në zonat malore nga -4°C në 01°C dhe në zonat e ulëta nga -1°C në 04°C.

Në fotot e mëposhtme do gjeni parashikimin e motit për qytetet kryesore të vendit, Kosovës dhe botës:

Related posts

Ministri Zemaj: Kosova vazhdon të ketë situatë të mirë me menaxhimin me pandeminë


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, po e cilëson si të mirë menaxhimin me pandeminë COVID-19.

përmes një postimi në faqën e tij zyrtare në Facebook, ai shprehet se Kosova radhitet te vendet e fundit sa i përket shtrirjes së infeksionit të COVID-19 si dhe vdekshmërisë nga ai, bazuar në statistikat e ECDC.

Postimi i plotë i Zemajt:

Kosova, krahasuar me shtetet tjera, vazhdon të ketë situatë të mirë të menaxhimit të Covid 19.

Statistikat nga ECDC, Kosovën e radhitin të fundit në rajon sa i përket shtrirjes së infeksionit si dhe vdekshmërisë nga Covid 19.

Në takimin e sotëm me Bordin Këshillëdhënës, kemi diskutuar për situatën epidemiologjike, duke parë mundësinë e lehtësimit të disa masave që janë në fuqi. Masat lehtësuese, do të jenë vlerësim për respektimin e masave nga qytetarët.

Qytetarët me disiplinën e tyre si dhe të gjithë akterët relevantë që përballen me Covid 19, kanë dëshmuar se meritojnë falënderim dhe respekt.

Edhe sot u bëjë thirrje për zbatimin e rekomandimeve dhe respektimin e masave anti covid për aktivitetet publike, grumbullimin e qytetarëve dhe tubimeve publike.

Bashkë ia dalim!

Related posts

Probleme me energji elektrike në Bogë,reagon njëri nga pronarët e bizneseve atje


Boga tash e sa ditë ka mungesë të energjisë elektrike. Ndonëse është njëri ndër vendet më të vizituara gjatë dimrit, problemet me furnizim të energjisë elektrike s’ janë një problem i ri për bizneset atje.

E njëri nga pronarët e bizneseve atje ka reaguar ndaj këtij fenomeni. Bëhet fjalë për Skënder Thacin, pronar i Hotel “Magra Austria” në Bogë, si dhe nënkryetar i Odës së Hotelerisë së Turizmit të Kosovës.

“E thatë, e dogjët, e ngritë, e varrosët të gjallë Bogen ju KEDS! Boga ka tri javë pa drita! E morët vesh o shtet? O gazetarë? O media që mbushni portalet me telenovela? Boga destinacioni më i bukur dimëror i Kosoves, qyshse ra bora e parë, i ndërpreu lidhjet me civilizimin dhe po jeton nën pushtetin e akullit, pa drita . Çdo vit e njëjta histori; vjen bora ikin dritat, si armiq të përjetshëm, që s’duan t’ia shohin fytyrën njëri-tjetrit. Sa kohë u dashka të rregullohet një defekt teknik? Të ndërrohet një transformator? Të shtrohen ca metra kabllo? Sa energji duhet për të ndriçuar Bogen Rugoven? Me siguri jo më shumë se sheshi për festa. Po pse pra, pse lihet një krahinë e tërë në terr? Pse e urreni kaq shumë Bogen Rugoven përlen e Kosovës?Jemi bere molle per kusuritje nga injorantet dhe birokratet politik te cilet as qe dine çka deshirojne! Ne jemi HERONJET e se ardhmes….! Kosova ka nevoj per neve dhe te tjeret, qe te ardhmen individuale e familjare ja falem kesaj toke per te krijuar dhe hapur nje horizont te Ri per gjeneratat qe vine!”, reagoi ai, shkruan Familja jonë.

Pasojat e mosfurnizimit me energji elektrike në Bogë po i vuajnë edhe shumë biznese të tjera atje. /familjajone

Related posts

Zemaj: Kemi siguruar 1 milion e 220 mijë vaksina antiCOVID


Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka bërë të ditur se Kosova ka arritur të sigurojë 1 milion e 220 mijë vaksina antiCOVID.

Këtë Zemaj e bëri të ditur me anë të një postimi në Facebook.

“Edhe një herë ju siguroj qytetarë të vendit tim që tashmë kemi siguruar 1,220,000 vaksina anti Covid”, ka shkruar Zemaj.

Ministri në detyrë ka kërkuar nga qytetarët që të vazhdojnë me respektimin e masave antiCOVID.

“Deri në arritjen e vaksinave anti Covid, të vazhdojmë t’i respektojmë masat, të mos i ngarkojmë institucionet shëndetësore dhe të gjithë të hospitalizuarit  jo vetëm me Covid por edhe për nevojat dhe shërbimet tjera shëndetësore”, ka shkruar Zemaj.

Postimi i plotë:

Qytetarë të nderuar, respektoni masat anti Covid!

Përderisa të gjitha shtetet evropiane janë duke u përballur me numër të madh të pacientëve të infektuar me Covid 19, vendi ynë suksesshëm po vazhdon ta menaxhojë situatën epidemiologjike në vend.

Nga 1586 mostra të marra brenda 24 orëve, 253 kanë rezultuar pozitive, 646 kanë fituar betejën me Covid 19, ndërsa kemi dy vdekje.

Qytetarë të nderuar,

Duke ju falënderuar për bashkëpunimin e deritanishëm që keni pasur me institucionet e vendit, për respektim të masave anti Covid, ju ftoj që edhe më tej të vazhdojmë bashkë luftën kundër Covid 19.

Jam përpjekur maksimalisht që kuadrit profesional dhe shumë të përkushtuar, t’i shtohen 1.500 specializantë, punësimin e të gjithë mjekëve të papunë, si dhe shtimin e personelit shëndetësor për 608 punonjës.

Kuadri profesional, ka gjetur angazhim të plotë në sistemin shëndetësor të vendit dhe largimi i mjekëve nga Kosova është zvogëluar shumë duke gjetur këtu perspektivën.

Edhe një herë ju siguroj qytetarë të vendit tim që tashmë kemi siguruar 1,220,000 vaksina anti Covid.

Deri në arritjen e vaksinave anti Covid, të vazhdojmë t’i respektojmë masat, të mos i ngarkojmë institucionet shëndetësore dhe të gjithë të hospitalizuarit  jo vetëm me Covid por edhe për nevojat dhe shërbimet tjera shëndetësore.

Related posts

Vazhdon largimi i mjekëve nga Kosova, shkak shihet politizimi i shëndetësisë

Edhe në vitin që kamë pas ka vazhduar trendi i kërkesave të mjekëve për marrjen e vërtetimeve për t’u larguar nga Kosova.

Numri ishte më i vogël vitin e kaluar, sesa vitet e mëhershme, por arsye për këtë shihet pandemia.

“Gjatë vitit 2020 kemi pasur 92 kolegë që kanë kërkuar vërtetimin që u duhet për regjistrim në shtetet ku drejtohen dhe është trend si i viteve të kaluara. Vitin 2020 numri ka qenë më i vogël, për shkak të barrikadës së qasjes së tregut gjerman. Mundësia e qarkullimit ka qenë më e pakët për shkak të pandemisë dhe kjo neve na brengos, sepse janë mjekë të rinj”, ka thënë kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu, për Ekonomia Online. “Një pjesë e madhe e tyre veçse janë akomoduar në shtete të ndryshme, por shumica prej tyre janë në Gjermani”.

Kryetari i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla, ka thënë se arsyeja e ikjes së mjekëve nga Kosova është politizimi i shëndetësisë.

“Edhe në këtë kohë pandemie ka kërkesa të mjaftueshme të cilët kërkojnë ato vërtetime që të dalin nga Kosova. Tashmë shkaqet janë ka dihen pse po ikin mjekët. Ata po ikin për një jetë më të mirë dhe një zhvillim dhe edukim të vazhdueshëm dhe specializim më të mirë dhe janë të lodhur me politizimin e shëndetësisë. Kërkesat tona i kemi shtesa në pagë bazuar në Ligjin e pandemisë të vazhdojë deri në ligjin e ri të pagave dhe në shëndetësi të rritet buxheti. Duhet të kenë kujdes të gjithë politikanët që buxheti të rritet dhe të ndalohen të gjitha investimet kapitale për këtë kohë sepse nuk ka më të rëndësishme se shëndeti. Të furnizohemi me barna, të krijohen kushte dhe siguri në punë për të gjithë punëtorët shëndetësor, të pajisen me mjete mbrojtëse dhe të kemi një investim të vazhdueshëm. Punëtorët shëndetësor jo që janë të stërlodhur por kam frikë se do të ketë edhe pasoja psikike në të ardhmen”, ka deklaruar Syla.

E Pleurat Sejdiu thotë se profesionistët shëndetësor po përballen me një situatë të vështirë pandemike, duke shtuar se përkushtimi i profesionistëve shëndetësor nuk është shpaguar dhe se në mungesë të mjeteve mbrojtëse po atakohen çdo ditë nga virusi. Mbi 20 punonjës shëndetësorë raportohet se kanë vdekur gjatë betejës me pandeminë COVID-19 dhe mbi 2000 e kanë kaluar virusin.

Sejdiu ka shtuar se gjasat janë që nga qershori të vijë fundi i pandemisë.

“Kjo është vështirë të thuhet sidomos projeksionet më të mira janë maji eventualisht qershori. Shtetet më të avancuara flasim për nivelin e hulumtimeve nuk kanë një projeksion të qartë se kur mund të kemi një çlirim prej kësaj pandemie. Shpresojmë se çështja e vaksinimit do të jetë një numër sa më i madh e cila do të bënte zbritjen e lakores së përhapjes së virusit”, shtoi Sejdiu.

Related posts

Dhjetë muaj përballje me pandeminë COVID-19, në Kosovë raste aktive janë 6 mijë e 535


Janë bërë dhjetë muaj që Kosova është duke u përballur me pandeminë COVID-19.

Që nga 13 marsi 2020 kur u paraqit rasti i parë e deri më tani, në vend janë shënuar 53 mijë e 523 raste me coronavirus nga 195 mijë e 475 persona sa janë testuar si të dyshimtë.

Përveç numrit të lartë të rasteve, deri më sot në Kosovë janë shënuar edhe një numër i madh i rasteve të vdekjes nga ky virus.

Deri më sot nga virusi SARS-CoV-2 kanë humbur jetën 1 mijë e 375 persona.

Megjithatë edhe numri i personave që po arrijnë të shërohen nga ky virus është i lartë. Brenda këtyre dhjetë muajve, numri i personave të shëruar ka arritur në 45 mijë e 613, ndërsa raste aktive mbeten 6 mijë e 535.

Të shtunën në vend u konfirmuan 259 raste të reja, dhe shtatë raste të vdekjes. Komuna me më së shumti raste pozitive në vend vazhdon të mbetet Prishtina.

Për parandalimin e përhapjes së coronavirusit, Qeveria e Kosovës që nga fillimi i pandemisë ka marrë një sërë masash.

Aktualisht në fuqi janë masat të cilat kufizojnë lëvizjen e qytetarëve dhe punën e lokaleve të gastronomisë, varësisht zonës që gjenden qytetet, sipas numrit të të infektuarve gjatë një jave, transmeton Telegrafi.

Prishtina, Fushë-Kosova, Obiliqi, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Zubin Potoku dhe Leposaviqi, janë në zonën e kuqe, apo të rrezikut të lartë të përhapjes së virusit.

Në zonën e verdhë, atë të rrezikut mesatar për përhapje të virusit, janë Mitrovica e Jugut, Ferizaj, Lipjani, Podujeva. Vushtrria, Parteshi dhe Juniku.

Në zonën e gjelbër, apo të rrezikut të ulët të përhapjes së virusit, janë Gjakova, Kllokoti, Kamenica, Peja, Drenasi, Skenderaj, Istogu, Deçani, Shtëprca, Klina, Shtimja, Novobërda, Vitia, Prizreni, Suhareka, Kaçaniku, Rahoveci, Malisheva, Hani i Elezit, Dragashi, Mamusha, Gjilani, Ranillugu dhe Graçanica.

Related posts

Lul Raka: “Personat alergjikë në Penicilinë, dhe alergji me simptoma të rënda, s’ bënë të marrin vaksinën kundër COVID-19”


Në “Takim virtual me Shëndrit Lumin” në portalin “Familja Jonë”, këtë të premte i ftuar ishte Prof. Dr. Lul Raka me të cilin u bisedua rreth vaksinës kundër COVID-19, mutacionit të ri të virusit, rëndësinë e antitrupave, shtatzënat dhe COVID-19, personat alergjik në Penicilin dhe rrezikun e vaksionimit  e shumë pika tjera që kanë të bëjnë me pandeminë  me të  cilën bota po lufton tash e 12 muaj.

I pyetur fillimisht se sa i rrezikshëm është mutacioni  ri i virusit COVID-19, i cili ka përfshirë tashmë dhjetëra shtete në botë, ai tha: “Mutacionet  në përgjithësi janë fenomen natyror që ndodhin te viruset, dhe te mikrobet tjera.  Deri me tani i kemi diku rreth 4000 mutacione që kanë ndodhur me koronavirusët në përgjithësi.Disa prej këtyre mutacioneve s’ kanë asnjë rëndësi klinike  mirëpo në disa raste mund të shkaktojnë ndryshime të rëndësishme. Një prej këtyre ndryshimeve ka ndodhur në Britaninë e madhe vitin e kaluar”.

Mutacioni i virusit i cili u përhapë deri  70% më shpejtë në 3 muajt e fundit të 2020-tës në Britaninë e Madhe, ndikojë që ai të përhapet edhe në shtete tjera me po atë shpejtësi.

Sipas Prof. Lul Rakës  në aspektin klinik s’ ka ndonjë ndryshim prej varianteve tjera, por arsyeja pse përhapja e shpejtë është lajm i keq, është derisa zvogëlohen kapacitetet e trajtimit të rasteve të shumta dhe kemi më shumë vdekje si pasojë e kësaj por jo si pasojë e variantit më të vështirë.

ndërsa gjatë intervistës Raka u pyet edhe  për imunitetin e tufës, Po qe se Kosova e ka arritur që mbi 60% të popullatës me e përfundu virusin, ai tha “ jo s’ e kemi kaluar këtë përqindje, megjithëse s’ e di numrin e saktë, por ne s’ e kemi arritur imunitetin e tufës, derisa ajo nënkupton 2/3, madje sipas studimeve ky numër duhet të jetë edhe më i madh se 2/3, dmth diku 60-70%.

Festat e fundvitit, ardhja e bashkatdhetarëve, vizitat e shumta pa masa mbrojtëse, dhe fushata politike në të cilën gjendemi do të ndikojë që Janari të ketë një rritje të rasteve.

Ndër shumë pyetje që iu drejtuan doktorit gjatë 50 minutave në intervistën për portalin “Familja Jonë” më te shumtat fokus kishin  vaksinën kundër COVID-19.

Një fakt interesant që Raka e ka ndarë me lexuesit e portalit “Familja Jonë” është se personat që janë alergji në Penicilinë s’ bënë me e marr vaksinën anti-COVID.

“Ka pas raste të reaksioneve anësore të rënda te disa pacient të cilët ma herët kanë pasur reaksione të rënda alergjike, andaj në këto raste kur kemi alergji në Penicilinë, ose alergji tjera me simptomatologji të rëndë si vështirësi në frymëmarrje, paraqitje e akneve reaktive, s’ preferohet të merret kjo vaksinë”.

I pyetur se sa është e sigurt vaksina që doli në treg dhe u testua, e tashmë  ka hyrë edhe në përdorim profesori Raka tha që në historinë e njerëzimit, vaksinat janë një prej zbulimeve më të rëndësishme, të cilat kanë luajtur rol të jashtëzakonshëm në parandalimin e shumë sëmundjeve.

Momentalisht i kemi mbi 20 sëmundje të cilat parandalohen me vaksina, dhe brenda një viti në botë shpëtohet jeta e mbi 3 milionë njerëzve nga vaksinat tha ai, duke shtuar se rastet e sëmundjeve dhe vdekjeve në botë kanë rënë ndër vite si rezultat i imunizimit.

ndërsa për vaksinën e fundit kundër COVID-19 mikrobiologu Raka për “Familja Jonë” tha: “ Rezultatet e efikasitetit të kësaj vaksine janë të jashtëzakonshme. Askush s’ ka  pritur që 95% do të jetë efikasiteti i saj. Optimistët më të mëdhenj kanë thënë 60-70, ndërsa 95% është i jashtëzakonshëm”.

Ai ka shtuar që kjo vaksinë është realizua me shpjetsinë e frymës pandemike, derisa teknologjia i ka ndihmuar, derisa Po qe se dikur janë dashur mbi 18 muaj për testim deri të prodhimi, tani është realizuar më shpejtë derisa COVID-19 ka përfshirë botën.

Për këto dhe shumë informata tjera rreth pandemisë mund të i gjeni në linkun e intervistës më poshtë.

https://fb.watch/2UC11FnwYN/

Related posts

Pfizer s’ e ka konfirmuar marrëveshjen me Kosovën për vaksina


Kompania farmaceutike, Pfizer, s’ e ka konfirmuar akoma se është arritur marrëveshje me Kosovën për sigurimin e vaksinave kundër koronavirusit.

“Jemi në diskutime me Qeverinë e Kosovës për t’i ofruar qasje në vaksinë. Diskutimet me qeverinë janë konfidenciale dhe ne s’ kemi asnjë njoftim të ri për të bërë në këto momente”, thanë nga kompania Pfizer.

Megjithatë, Ministria e Shëndetësisë së Kosovës thotë se ka marrë rikonfirmimin nga kompania amerikane, Pfizer për sigurimin e 535,000 vaksinave kundër koronavirusit.

“Ministria e Shëndetësisë ka nënshkruar me Pfizer marrëveshjen për konfidencialitet lidhur me vaksinat dhe hollësitë teknike për sigurimin e vaksinave janë duke u zhvilluar sipas parimeve të përcaktuara në këtë marrëveshje”, thuhet në njoftimin e MSH-së, shkruan Gazeta Shneta

Ministria e Shëndetësisë vazhdon të këmbëngulë se ka marrëveshje në mes të dy palëve dhe vaksinat do të vijnë gjatë muajit shkurt.

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, së bashku me kryeministrin në detyrë, Avdullah Hoti, paraqitën para disa ditësh strategjinë e imunizimit, ku prioritet në vaksinim do të kenë të moshuarit mbi 65 vjet dhe persona me sëmundje kronike.

Kosova po ashtu pritet të marrë 720 mijë doza falas nga programi COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, program që ka për synim shpërndarjen e vaksinave për vendet e varfra.

Related posts

Ministria e Shëndetësisë kategorizon sërish komunat: Shtatë në zonën e kuqe


Ministria e Shëndetësisë ka vazhduar me kategorizimin e përjavshëm të komunave, në varësi të numrit të rasteve të shënuara brenda javës.

Shtatë komuna janë në zonën e kuqe, shtatë në të verdhën dhe 24 në të gjelbrën.

Në zonën e kuqe, janë vetëm 7 komuna: Prishtina, Fushë-Kosova, Mitrovica e Veriut, Zveçani, Obiliqi, Zubin Potoku dhe Leposaviqi.

Në të verdhën janë:  Mitrovica e Jugut, Ferizaji, Lipjani, Podujeva, Vushtrria, Parteshi, dhe Juniku.

ndërsa, në zonën e gjelbër, janë 24 komuna: Kllokoti, Gjakova, Kamenica, Peja, Drenasi, Skenderaj, Istogu, Deçani, Shtërpca, Klina, Shtimja, Novobërda, Vitia, Prizreni, Suhareka, Kaçaniku, Rahoveci, Malisheva, Hani i Elezit, Dragashi, Mamusha, Gjilani, Ranillugu dhe Graçanica.

Ky kategorizim do të vlejë deri më datë 15 janar.

Related posts

Tentuan të kalojnë në Portin e Durrësit me dokumente false, arrestohen dy qytetarë nga Kosova


Policia ka vënë në pranga dy shtetas të Kosovës, të cilët kanë tentuar të kalojnë kufirin me anë të Portit të Durrësit, me dokumente të falsifikuara.

Mësohet se në pranga kanë rënë një 31-vjeçar dhe një 59-vjeçar, shkruan Telegrafi.

“Specialistët për Hetimin e Trafikut të Paligjshëm Durrës arrestuan në flagrancë shtetasit Sh. E., 31-vjeç dhe H. S., 59-vjeç, banues në Ferizaj, Kosovë, pasi në PKK Port, Durrës, kanë tentuar të kalojnë kufirin me dokumente të dyshuara si të falsifikuara“, njofton Policia.

Sakaq hetimet në lidhje me ngjarjen vijojnë akoma. /Ora News/

Related posts

SBASHK-u paralajmëron shtyrje të gjysmëvjetorit të dytë, Vetëm po të s’ plotësohen kërkesat e tyre


Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë të procesit mësimor është paraparë të fillojë më 18 janar 2021.

Kryetari i SBASHK-ut, Rrahman Jasharaj, në një prononcim për Telegrafin, tha se që nga fillimi kishin mbështetur vendimin e  MASH-it për përfundimin para kohe të periudhës së parë të procesit mësimor dhe për fillimin e periudhës së dytë më 18 janar 2021, duke u bazuar në faktin se kjo është bërë edhe me rekomandimin e Institutit Kombëtar të Shëndet Publik dhe të Ministrisë së Shëndetësisë për arsye të situatës së rënduar nga pandemia dhe shtimit të vazhdueshëm të numrit të të prekurve të nxënësve dhe punëtorëve arsimor nga COVID-19.

Por, Jasharaj e la të hapur mundësinë e shtyrjes së fillimit të procesit mësimorë, Vetëm po të s’ gjejnë përkrahje kërkesat e tyre.

Jasharaj ka treguar se kërkesë e tyre është një pagesë shtesë prej 100 eurove për çdo muaj deri sa zgjat pandemia.

“Në komunikim më anëtarësinë e SBASHK-ut nga e tërë Kosova e duke u bazuar në faktin se të punësuarit në sektorin e arsimit duke kryer detyrën e tyre janë në rrezik të vazhdueshëm nga prekja me COVID kemi përcjellë kërkesën e tyre që edhe të gjithë të punësuarit në sektorin e arsimit të kenë shtesë në pagë në vlerën prej 100 euro për çdo muaj deri sa zgjat pandemia, gjegjësisht deri sa s’ përmirësohen pikat e goditura nga Kushtetuesja në Ligjin pagave dhe ky Ligj të fillon së implementuari”, ka thënë Jasharaj për Telegrafin.

Ai ka shtuar se këtë kërkesë të punëtorëve të arsimit e kanë prezantuar në takimin e 30 dhjetorit me ministrin Ramë Likaj dhe zëvendësministrin Xhavit Rexhaj.

“SBASHK-u është i përkushtuar për bashkëpunim dhe mobilizim për të filluar me periudhën e re të procesit mësimor më 18 janar, por Vetëm po të s’ gjejnë zgjidhje këto dy kërkesa të punëtorëve arsimor do të kemi situatë të tensionuar dhe duke respektuar zërin e punëtorëve të arsimit Këshilli Drejtues mund të kërkojë veprime sindikale. Për këtë kemi njoftuar me shkresë zyrtare ministrin Likaj dhe do ta njoftojmë edhe kryeministrin Hotin në takimin që presim ta kemi me të, pasi i kemi dërguar edhe kërkesë zyrtare për takim”, u shpreh Jasharaj.

Ai më tej shtoi se janë në pritje të nënshkrimit të Kontratës së re Kolektive të Arsimit pasi Komisioni i përbashkët me përfaqësues të MASH-it dhe SBASHK-ut kanë zhvilluar disa takime dhe kanë arritur pajtueshmëri për përmbajtjen e tekstit final të Kontratës Kolektive të Arsimit, duke u shpreh i bindur se do të nënshkruhet në fillim të javës së ardhshme në mes MASH-it dhe SBASHK-ut.

Related posts

Hoti: Vaksinat antiCOVID presim të arrijnë në shkurt, brenda dite do të vaksinohen 20 mijë qytetarë


Hoti ka thënë se është përgatitur strategjia e imunizimit në bazë të cilit përcaktohen qartë prioritetet e vaksinimit të qytetarëve me vaksinën antiCOVID.

“Ashtu si na vijnë sasitë e vaksinave do të kryhet vaksinimi i qytetarëve. Fillimisht mjekë dhe stafi tjetër shëndetësor, personat mbi moshën 65 vjeç, personat që kanë rrezikshmëri të lartë e cila përcaktohet nga lista e sëmundjeve”, tha Hoti.

Ai shtoi se në të gjitha komunat, dhe në bazë të kësaj strategjie komunat me qendrat e mjekësisë familjare udhëzohen të përgatisin listat e qytetarëve sipas këtyre kritereve.

Hoti shtoi se synojnë që brenda dite të vaksinohen 20 mijë qytetarë.

“Kapaciteti ditor i institucioneve shëndetësore është ta vaksinohen rreth 20 mijë qytetarë brenda dite”, tha Hoti.

Kryeministri u shpreh se presin që vaksinat e para të arrijnë në shkurt dhe pastaj të shpërndahen sipas strategjisë së imunizimit.

Hoti përmendi edhe sasinë e vaksinave që Kosova pritet të marrë.

“Dje janë konkretizuar marrëveshjet me Pfizer për 535 mijë vaksina, edhe me Austrinë për 600 mijë vaksina, si dhe me COVAX më herët janë kryer proceduar për 720 mijë vaksina”, tha Hoti.

Related posts

Kosova siguron 500 000 vaksina kundër COVID-19 nga Pfizer


Kosova ka siguruar 500 000 mijë vaksina kundër COVID-19 nga Pfizer.

Lajmin e ka bërë të ditur vetë ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, me anë të një postimi në rrjetin social Facebook.

Postimi i plotë i Zemajt:

Kosova siguron 500 000 vaksina anti COVID nga Pfizer.

Në kuadër të angazhimeve konkrete për sigurimin e vaksinave kundër COVID-19, dëshiroj të ndaj me qytetarët informatën se kemi siguruar 500 000 vaksina kundër kësaj sëmundje nga kompania Pfizer.

Konfirmimin për sigurimin e këtyre vaksinave na e kanë dhënë përfaqësuesit e Pfizer gjatë një takimi virtual të mbajtur sot me ta.

Siç e kemi bërë të ditur edhe më herët, MSh ka qenë e angazhuar prej muajsh në shumë drejtime për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19, me qëllim të përmbushjes së obligimeve që kemi ndaj qytetarëve dhe ruajtjes së shëndetit publik të tyre.

Qeveria e Kosovës dhe Ministria e Shëndetësisë mbesin të përkushtuara që qytetarëve tanë t’u sigurojmë mbrojtje me anë të vaksinimit gjithëpërfshirës kundër Covid-19.

Krahas kësaj, Kosova do të marr nga mekanizimi Covax edhe 360 000 vaksina falas për 20 për qind të popullatës.

Vaksina do të sigurohen për të gjitha grupet e popullatës që duhet të mbulohen me vaksinim sipas projeksioneve të IKSHPK-së.

Vaksina kundër COVID-19, do t’u jepet falas qytetarëve të vendit tonë.

Related posts

Jasharaj: Fillimi i gjysmëvjetorit të dytë varet nga situata me pandeminë


Kryetari i SBAShK-ut, Rrahman Jasharaj ka thënë se fillimi i gjysmë vjetorit të dytë, do të varet nga situata e pandemisë. Ai për Ekonomia Online, shprehet se ata janë të gatshëm për fillimin e procesit mësimorë, Vetëm po të s’ka ndonjë vendim ndryshe nga institucionet përgjegjëse.

Vetëm po të mbyllen shkollat Jasharaj thotë se do të mobilizohen që mësimi online të jetë sa më  i suksesshëm.

“Se si do ta kemi gjysmë vjetorin e dytë varet nga situata që do ta ketë Kosova dhe shtetet tjera nga pandemia dhe varet nga institucioni i cili sjellë vendime në këto raste pra IKSHPK-ja. Ne jemi të përgatitur për të filluar në shkolla, mirëpo Vetëm po të IKSHPK-ja vendos ndryshe atëherë do të përpiqemi të mobilizojmë mësimdhënësit që të jemi sa më të suksesshëm sa i përket mësimin online edhe pse do të ketë telashe ngase edhe kësaj radhe mësimdhënësit janë pajisur me mjete të teknologjisë dhe mos të flasim për një numër të nxënësve të cilët kanë mbetur jashtë procesit mësimor ngase mungonin mjetet për të inkuadruar në mësim”, është shprehur ai.

Ai thotë se viti shkollor 2020-2021 është më i vështiri, sidomos për nxënësit që kanë ndjekur mësimin online.

“Ky vit shkollor është nga më të vështirët dhe këto vështirësi do të na përcjellin edhe në gjysmë vjetorin e dytë . mësimdhënësit do të bëjnë të pamundurën që të realizojnë procesin mësimor aq sa munden. Por do të ketë telashe dhe do të shtohen Vetëm po të do të jemi të detyruar të kalojmë në mësimin online. Do të jetë shumë e vështirë për atë pjesën e nxënësve që ishin më shumë se 9 mijë që kanë pasur telashe në mësimin online” ka thënë ai.

Jasharaj tregon se për vitin 2021 synojnë trajnimin e mësimdhënësve dhe zbatimin e plotë të kontratës së punës.

“Uroj që me ndryshimet që do të bëhen në buxhet një pjesë e zgjerueshme të mjeteve do ti dedikojë arsimit për të krijuar kushte në shkollat tona. Njëri prej prioriteteve në vitin 2021 do të jetë se do të vazhdojmë me trajnimet ngase mësimdhënësit e Kosovës do arrijnë njohuri të reja, do të angazhohemi që kontrata me ligjin e punës e cila pritet të nënshkruhet do të realizohet në tërësi. Uroj që institucionet që të planifikojnë mjete me kohë në mënyrë që të mos shkojmë në gjykata”, tha ai.

Related posts

Kolona të gjata në Merdar, deri në 90 minuta janë pritjet e mërgimtarëve për të dalë nga Kosova


Mërgimtarët vecse kanë filluar të kthehen në vendet e tyre të punës, pasi i pritën festat e fundvitit në Kosovë.

Mirëpo edhe sot kolonat në Merdar kanë qenë të pranishme. Këtë e ka bërë të ditur vetë Qendra Kombëtare për Menaxhimin Kufitar.

Aty theksohet se kolonat janë të gjata deri në 400 metra me pritje deri në 90 minuta.

ndërsa në pikën tjetër kufitare, atë te Dheu i Bardhë, pritjet janë deri në 25-30 minuta, me gjatësi të kolonave deri në 100 metra.

Related posts

Aksident me të lënduar në udhën Klinë-Pejë, përfshihen nga flakët vetura dhe kombi


Një aksident trafiku me të lënduar ka ndodhur pak më parë në udhën Klinë-Pejë, konkretisht në fshatin Dollc.

Nga ky aksident është djegur vetura dhe gjysma e kombit, njofton Klan Kosova

Rastin për KlanKosova.tv e ka konfirmuar Zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Pejës, Fadil Gashi.

“Sot rreth orës 12:19, Policia është njoftuar për një aksident në fshatin Dollc ka ndodhur një aksident trafiku. Në aksident kanë qenë të përfshira dy automjete – një kombi dhe një veturë. Vetura është djegur ndërsa kombi gjysma e tij është përfshirë nga flakët”, tha Gashi.

Gashi mes tjerash konfirmoi se ka të lënduar veçse akoma s’ dihet numri i saktë i të lënduarve dhe çfarë lëndime kanë.

Related posts

Lul Raka thirrje qytetarëve për vaksinat: Leni anash teoritë konspirative


Mikrobiologu Lul Raka thotë se viti që lamë pas ishte i rëndë për shkak të pandemisë Covid-19. Pavarësisht uljes së numrit të të infektuarve ditëve të fundit, ai bën thirrje për vazhdim të aplikimit të rekomandimeve parandaluese të Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik.

“Një pjesë e madhe e familjeve në Kosovë s’ kanë pasur Vit të Ri. s’ kanë festuar meqenëse kanë pasur dhimbje, pikëllim. I kanë humbur më të dashurit e tyre. Mbi 1 mijë familje s’ kanë festuar, në mesin e tyre edhe shumë punonjës shëndetësorë”, tha Raka.

“Në muajin dhjetor ka pasur ulje të rasteve të raportuara, të infektuara mirëpo kjo aspak s’ duhet të na krijojë vetëkënaqësi. Edhe Po qe se krahasohet me disa shtete të rajonit por edhe të Evropës në këtë kohë Kosova është më mirë, edhe me numër të raportuar mirëpo edhe me kritere të tjera siç është vdekshmëria në 100 mijë banorë meqenëse standardet duhet të jenë të përafërta kur e marrim krahasimin, jo vetëm më numra absolut”, shtoi ai.

shqetësues për Rakën janë muajt në vazhdim, sidomos në vendin tonë, kjo për shkak të zgjedhjeve të reja në vend.

“Element tjetër shqetësues është fakti, edhe pse zyrtarisht akoma s’ka filluar fushata zgjedhore partitë kanë filluar me tubime dhe kemi parë që s’po respektohen masat parandaluese nga të gjitha partitë pa dallim. Qarkullimi i madh i njerëzve, qëndrimi në hapësira të mbyllura të gjithë këto janë faktorë të cilët e kërcënojnë sistemin shëndetësor të Kosovës me ngarkesë ashtu siç ka qenë gjatë disa periudhave të vitit të kaluar”, tha Raka për RTV Dukagjini.

Ai tha se masat aktuale kufizuese duhet të vazhdojnë.

Ndërkohë ai thotë se situata do të ndryshojë për shkak të vaksinës. Ai thotë se s’duhet hezituar për tu vaksionuar.

“Efekte anësore të lehta, secila vaksinë që kemi marrë deri tash kemi pasur. Teoritë konspirative duhet lënë anash dhe treguar popullit se zbulim më të rëndësishëm për njerëzimin dhe luftimin e sëmundjeve ngjitëse sesa vaksina dhe uji i pastër për konsumim s’ ka. Sot kur e kemi vaksinën, rreziku më i madh është me pas vaksinën e mos me u vaksinu”, tha Raka.

Related posts

ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020

ARRITJET NË NEUROLOGJINË KOSOVARE NË 2020

1. SKLEROZA MULTIPLE TRAJTOHET NË KOSOVË

Kryefjala jo vetëm e shëndetësisë (qoftë kosovare, qoftë asaj ndërkombëtare), por edhe e të gjitha sferave të jetës në vitin 2020 ka qenë pandemia e shkaktuar nga koronavirusi i ri, SARS-CoV-2 dhe sëmundja e shkaktuar prej tij, Covid-19. Me gjithë vështirësitë e punës, ndërprerjet e shpeshta të shërbimeve dhe një kohë edhe të orientimit të profileve të tjera në trajtimin e Covid-19, në neurologjinë kosovare janë shënuar zhvillime domethënëse me ndikim të drejtpërdrejtë në cilësinë e jetës së pacientëve.

Në fillim të vitit të kaluar Klinika e Neurologjisë e QKUK-së (QKUK- Shskuk info) është pajisur me disa barna për terapinë e sëmundjes së sklerozës multiple. Gjatë dy dekadave të kaluar vetëm një numër i kufizuar pacientësh (për shkak të buxhetit të kufizuar) kanë qenë në gjendje që të trajtoheshin dhe ta merrnin terapinë e rekomanduar. Por, në saje të lobimit intensiv të komunitetit neurologjik dhe angazhimit të Klinikës së Neurologjisë dhe të Shoqatës së Neurologëve të Kosovës, është arritur që në saje të zgjerimit të buxhetit, të gjithë pacientët me sklerozë multiple të jenë në gjendje që të trajtohen në mënyrë të duhur.

Për këtë qëllim, nën udhëheqjen e drejtorit të Klinikës së Neurologjisë, Prof. Nexhmedin Shala, është krijuar në kuadër të Klinikës Kolegjiumi Profesional për Sklerozë Multiple (i përbërë nga Dr. @Shpresa Beqiri, Dr. @Melihate Pushka, Dr. Bashkim Sheholli, Dr. Edmond Komoni, Dr. Halime Behluli, Dr. Adnan Biqku, Dr. Syzana Aliçkaj , Dr. Valbona Rrahmani-spanca, Dr. Dren Boshnjaku, Dr. Fisnik Jashari dhe Dr. Blerim Myftiu) i cili që prej shkurtit të 2020-s e bën vlerësimin e të gjithë pacientëve me sklerozë multiple dhe në bazë të kritereve të paracaktuara, bën shpërndarjen e terapisë përkatëse varësisht nga veçoritë e sëmundjes së tyre. Në këtë drejtim është krijuar baza e të dhënave për të gjithë pacientët përmes së cilës tash e tutje bëhet përcjellja e vazhdueshme e pacientëve.

Kësisoj, numrit prej 100 pacientëve të cilët kanë pasur mundësinë të trajtohen deri në fund të vitit 2019, gjatë vitit 2020 i janë shtuar edhe 86 pacientë në trajtim me Interferon beta-1a (Rebif), 24 pacientë me Interferon beta-1b (Betaferon), 29 pacientë me Ocrelizumab (Ocrevus) dhe 1 pacient me Fingolimod (Gilenya). Puna në ngritjen e kapaciteteve të punës me pacientët me sklerozë multiple dhe në përfshirjen e edhe shumë të tjerëve në terapi do të vazhdojë edhe gjatë vitit vijues.

Të gjithë pacientët me sklerozë multiple tani e tutje do të përcillen në mënyrë të rregullt dhe të gjithë të diagnostikuarit rishtas do ta kenë mundësinë të përfshihen në njërën prej skemave të trajtimit të sëmundjes së tyre.

2. TERAPIA TROMBOLITIKE INTRAVENOZE APLIKOHET NË KOSOVË

Spitali Amerikan – American Hospital Kosova mbetet pionieri i trajtimit të infarktit akut në mënyrën më bashkëkohore – me terapinë trombolitike intravenoze. Gjatë vitit pandemik, 4 pacientë të tjerë kanë mbërritur me kohë që të paraqiten në emergjencë për të përfituar nga aplikimi i Alteplazës, që për ta u bë një fije shprese që jetën e mëtejme të vazhdojnë me sa më pak pasoja neurologjike. Numri i prej 12 pacientësh të trajtuar me këtë terapi është shumë i vogël krahasuar numrin e popullatës së Kosovës, kur për çdo ditë zhvillohen së paku 15-20 sulme iskemike trunore në tërë territorin e Kosovës. Duke marrë parasysh se një numër i tyre paraqiten brenda shumë pak minutash apo një ore në emergjencat përkatëse, numri i atyre që do të përfitonin nga terapia trombolitike do të mund të ishte shumë më i madh.

Mungesa e Alteplazës në institucionet pulbike shëndetësore, në radhë të parë në Klinikën e Neurologjisë që QKUK-së, përjashton shumë njerëz që ta përfitojnë rastin që pjesën e mbetur të jetës së tyre të mos e kalojnë në karrocë invalidore apo të lidhur për shtrat.
Bashkë me kolegun neurolog, Dr. Ideal Hoxhajn dhe tërë ekipin mbështetës, Spitali Amerikan në Prishtinë mbetet momentalisht qendra e vetme për ofrimin e trajtimit trombolitik intravenoz në infarktet akute trunore.

3. TROMBEKTOMIA MEKANIKE OFROHET NË QKUK

Në pranverën e vitit 2020, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, në drejtimin e Dr. Bujar Gjikolli, në saje të bashkëpunimit të Klinikave Neurologjike dhe asaj Radiologjike, është realizuar për herë të parë trombektomia mekanike, e cila ka kontribuuar në pakësimin apo eliminimin e pasojave të rënda të infarkteve akute trunore. Trombektomia mekanike është intervenimi endovaskular që synon depërtimin në arteriet e trurit dhe thithjen e trombit që e ka bllokuar ndonjë arterie të madhe trunore, gjë që kontribuon në rivendosjen e qarkullimit të gjakut në atë pjesë të trurit dhe kësisoj synon zbutjen e pasojave përndryshe të mëdha të infarktit trunor.

Janë realizuar disa intervenime të suksesshme gjatë vitit që po lihet pas dhe me pajisjen e Klinikës së Neurologjisë edhe me Alteplazë, besohet që viti 2021 do të jetë edhe më efikas dhe më i artë për neurologjinë kosovare.

Një falënderim i madh për të gjithë mjekët, infermierët dhe stafin mbështetës në Klinikën e Neurologjisë që QKUK-së dhe në Spitalin Amerikan në Prishtinë! Pa bashkëveprimin dhe qëllimin e mirë të të gjithëve, asnjëra prej këtyre zhvillimeve nuk do të realizohej!

Gëzuar 2021!

#NeurologjiaKosovare #Neurologjia #Neurology #KosovaNeurology #MS #MultipleSclerosis #SklerozaMultiple #Alteplaza #tPA #stroke #InfarktiAkut #SulmiNëTru #TIMEisBRAIN #KOHAështëTRU #TerapiaTrombolitike #TrombektomiaMekanike #MechanicThrombectomy #ThrombolyticTreatment #QKUK #KlinikaNeurologjisë #SpitaliAmerikan #BlerimMyftiu

Related posts

Në Merdare, bashkatdhetarët po presin deri në 30 minuta për të dalë nga Kosova


Mërgimtarët, të cilët erdhën për festat e fundvitit në Kosovë, tanimë kanë përfunduar pushimet e tyre dhe po kthehen në shtetet ku jetojnë dhe punojnë.

Të gjithë ata bashkatdhetarë që erdhën na Kosovë për festat e fundvitit u përballen me pritje të gjata nëpër kufij. ndërsa, tani kur po kthehen në vendet e Evropës Perëndimore, pritjet në vendkalimet kufitare janë më të shkurtra.

Mëngjesin e sotëm në dy vendkalimet më të frekuentuara të Kosovës me Serbinë, në Merdare dhe te Dheu i Bardhë, bashkatdhetarët po presin deri në 30 minuta, për ta kaluar kufirin, raporton Telegrafi.

Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, kolona në dalje në pikën kufitare Merdare është deri në 250 metra dhe pritje nga 20 deri në 30 minuta.

ndërsa në hyrje të kësaj pike kufitare pritjet janë në 3 deri në 5 minuta.

Kolona raportohet të ketë edhe në piken e kalimit kufitar te Dheu i Bardhë, ku kolonat janë 100 deri në 130 metra të gjata dhe pritet 15 deri në 20 minuta, për ta kaluar kufirin.

Related posts

Këto janë gjashtë komunat që mbesin me orë policore


Vetëm gjashtë komuna kanë mbetur në zonën e kuqe, aty ku ka akoma orë policore. Që nga dje, komunat që gjenden jashtë kësaj liste s’ do të kenë orë policore, por që natyrisht do të kenë kufizime të tjera, shkruan lajmi.net. Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj dje me anë të një postimi në Facebook ka bërë të ditur se Prishtina, Fushë Kosova dhe komunat e veriut vazhdojnë të mbesin në zonën e kuqe.

Komunat e tjera janë të kategorizuara në ngjyrën e gjelbër dhe të verdhë.

Njoftimi i Zemajt:

Edhe këtë javë kemi ndryshim në kategorizim të zonave, kemi trend të uljes së infeksionit dhe jemi bashkë të përkushtuar që në vazhdimësi të punojmë.

Nga sot e deri më 8 janar, në zonën e kuqe, janë vetëm 6 komuna: Prishtinë, Fushë Kosovë, Mitrovicë e Veriut, Zveçan, Zubin Potok dhe Leposaviq.

Në zonën e verdhë, janë po ashtu 6 komuna: Mitrovicë e Jugut, Graçanicë, Obiliq, Podujevë, Junik dhe Gjilan. ndërsa, në zonën e gjelbër, janë 26 komuna: Kllokot, Lipjan, Gjakovë, Kamenicë, Ferizaj, Vushtrri, Pejë, Drenas, Skënderaj, Istog, Deçan, Shtërpcë, Klinë, Shtime, Novobërdë, Viti, Prizren, Suharekë, Kaçanik, Rahovec, Malishevë, Hani i Elezit, Dragash, Mamushë, Partesh dhe Ranillug.

Lakorja e infeksionit është në rënie, andaj të vazhdojmë edhe më tej me respektim të masave dhe mbikëqyrje nga institucionet relevante. Qoftë një vit i mbarë për juve dhe familjet Tuaja, vetëm bashkë mund t’ia dalim!.

Related posts

Ja kur sistemi shëndetësor në Kosovë do të jetë mirë

Shkruan: Dr.Florim Cuculi

Sistemi shendetesore në Kosovë (publik dhe privat) do jete mire kur ne Sistina dhe Filipi 2 ne Shkup do shohish shume rralle paciente nga Kosova. Deri kur te ndodhi kjo, as 1 sekonde mos zhytemi ne vetekenaqesi dhe lavdata. Kemi shume, shume pune per te bere. #tepunojme #nemundemi

Related posts

Ankohet femra nga Fushë Kosova, po e kërcënon ish-bashkëshorti me telefonata e mesazhe


Një grua është ankuar në Policinë e Kosovës se ish-bashkëshorti i saj po e alarmon me mesazhe dhe telefonata kërcënuese.

Me vendim të prokurorit, I dyshuari pas intervistimit është liruar dhe rasti shkon në procedurë të rregullt. /familjajone

Related posts

Krasniqi: Pandeminë e menaxhuam suksesshëm, pesë klinika i shndërruam për COVID-19


Organizimi i shtretërve nëpër klinika, riorganizimi i stafit shëndetësor, si dhe sigurimi i barnave dhe oksigjenit ishin disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaqua sistemi i brishtë shëndetësor i Kosovës. Si pasojë e pandemisë u rrit numri i pacientëve nëpër klinikat dhe spitalet e Kosovës, por përkundër kësaj, ushtruesi i detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës, Valbon Krasniqi thotë se asnjë pacientë s’ ka mbetur pa shërbime mjekësore.

Krasniqi madje nga java e ardhshme ka paralajmëruar edhe rikthim të shërbimeve në ambulancat specialistike dhe shërbimet elektive në klinikat e QKUK-së, shërbime këto të cilat ishin pezulluar për shkak të pandemisë.

Për të përballuar fluksin e qytetarëve që ishin të prekur me COVID-19, Shërbimi Spitalor Klinik Universitar i Kosovës u detyrua të rris kapacitetet e shtretërve.

U.d të drejtorit të këtij institucioni shëndetësor, Valbon Krasniqi në një intervistë për KosovaPress tregon se nga Klinika Infektive ku ishte paraparë të bëhej tretmani i pacientëve me COVID, u detyruar t’i destinojnë edhe katër klinika tjera spitalore.

“Për shkak të numrit të madh të pacientëve dhe fluksit shumë më të madh, tani ne u detyruam që hapësirat me shtretër t’i shtojmë shumë më shumë në QKUK dhe tani kemi pesë klinika të cilat janë duke trajtuar pacientët e infektuar me COVID. Kliniken e sëmundjeve Infektive, Klinikën e Pulmologjisë, Klinikat Internistike, objektin tek Mjekësia Sportive dhe kemi Mjekimin Intensiv Qendror. Krahas këtyre klinikave kemi edhe një repart për të sëmurët e moshës fëmijërore në Klinikën e Pediatrisë dhe po ashtu një repart tjetër për gratë shtatzëna në Gjinekologji. Ndërkohë, të gjitha spitalet tashmë repartet infektive dhe të Pulmologjisë i kanë shndërruar në reparte ku trajtohen pacientët e prekur nga COVID-i”, tha ai.

Krasniqi i ka listuar disa nga sfidat kryesore me të cilat u ballafaquan për menaxhimin e pandemisë COVID-19. U.d. të drejtorit të QKUK-së, thotë se duke e parë nevojën për shtretër të lidhur me oksigjen, kanë arritur që të rrisin kapacitetet në këtë drejtim dhe aktualisht vetëm në QKUK, kanë 200 shtretër të kujdesit intensiv.

“Mendoj se tri kanë qenë sfidat gjatë kësaj pandemie. Në një sigurimi i barnave dhe produkteve medicinale dhe oksigjeni, sidomos për pacientët e prekur nga COVID-i, riorganizimi i tërësishëm i resurseve humane dhe riorganizimi i hapësirave me shtretër shtesë. Pra, këto kanë qenë tri fushat kryesore që ne i kemi prioritizuar dhe jemi marrë në vazhdimësi për të arritur ta përballojmë fluksin e madh të pacientëve dhe e them pa modesti se ia kemi dal me sukses të plotë asnjë pacientë që ka pasur nevojë për të marrë shërbime spitalore dhe për t’u shtrirë në spitale s’ ka mbetur pa u shtrirë në spital… Në korrik e gusht kishim vetëm 12 shtretër të lirë kujdesit intensive. Kemi bërë përforcime të shpejta të sistemit të oksigjenit dhe nëntorin dhe dhjetorin ne tani kishim në shfrytëzim 25-26 shtretër në kujdesin intensive. Ne kishim në dispozicion të gjithë respiratorët po flas vetëm për QKUK-në, ndërkohë që edhe spitalet e përgjithshme kanë numër të kufizuar të këtyre shtretërve të kujdesit intensive. Gjatë muajit shtator dhe tetor, arritëm të shtojmë deri në 200 shtretër shtesë vetëm në QKUK”, tha Krasniqi.

Krahas mungesave dhe sfidave të shumta, si sfidë për sistemin shëndetësor ishte raportuar edhe mungesa e oksigjenit për pacientët me koronavirus. E, për këtë drejtori në detyrë, Valbon Krasniqi thotë se klinikat dhe spitalet e Kosovës për asnjë ditë s’ kanë mbetur pa oksigjen. Madje ai thotë se janë lidhur me sistem të oksigjenit të lëngshëm edhe disa spitale dhe klinika në QKUK.

“Ne qëndrojmë aktualisht mjaftë mirë, kemi arritur ta stabilizojmë furnizimin me oksigjen për shkak të punëve që i kemi kryer dhe jemi duke i vazhduar….në të gjitha spitalet do kemi rezervar të oksigjenit të lëngshëm dhe do zgjidhet njëherë e përgjithmonë çështja e furnizimit me oksigjen. Ky është një vendim i imi me grupin tim që kemi punuar kur e kemi parë nevojën për të kaluar nga furnizimi i oksigjenit me bombola të gazta, në atë me sistem të lëngshëm. Për tri arsye oksigjeni i lëngshëm është më i qasshëm në tregun rajonal, mund të arrihet më shpejt dhe më lehtë. Është shumë më i lirë sesa oksigjeni me bombola të gazta dhe kërkon fuqi punëtore shumë më pak… QKUK asnjë ditë të vetme s’ ka mbetur pa kontrata të oksigjenit pra në gjithë kohën kemi pasur kontrata me operatorë të licencuar ato kontrata janë rinovuar tash kohëve të fundit akoma pa përfunduar për shkak të kontratave të tilla dhe ne jemi furnizuar me oksigjen medicinal”, tha ai, shkruan Telegrafi.

E për shkak të situatës epidemiologjike në vend, shumë shërbime që s’ ishin urgjente dhe në veçanti shërbime në Ambulancat Specialistike ishin ndërprerë. Për këtë Krasniqi thotë se nga java e parë e janarit do rikthehen këto shërbime.

“Jemi të vetëdijshëm që është cenuar në njëfarë mënyre marrja e atyre shërbimeve, por jemi detyruar ta bëjmë një gjë të tillë. Ju e dini që edhe në fillim të pandemisë janë suspenduar shërbimet në ambulancat specialistike po ashtu edhe intervenimet apo operacionet kirurgjike elektive, më pastaj pas situatës më të mirë u rikthyen ato shërbime për t’u pezulluar sërish gjatë muajve nëntor-dhjetor kur kishim numër të madh të rasteve. Ne këtë javë me komitetin e menaxhimit të pandemisë në nivel të SHSKUK-së e kemi analizuar situatën epidemiologjike në nivel vendi dhe jemi duke e përcjell me vëmendje numri e pacientëve nëpër spitalet tona dhe kemi planifikuar që si javën e parë menjëherë pas festave të fundvitit , të rikthejmë shërbime specialisitike dhe po ashtu me një plan gradual edhe rikthimin e operacioneve elektive”, tha ai.

Për mungesën e barnave nëpër klinikat ku trajtoheshin pacientët me koronavirus, Krasniqi tha se ka pasur mungesa të herë pas hershme. Ai tha se prej ilaçeve antivirale që klinicitët ua përshkruan pacientëve, kurrë në klinika s’ ka pasur Remisivir, ndërsa Favipiraviri ka qenë i pranishëm

“Sa i përket barnave anti-COVID ato të cilat janë në udhërrëfyesin klinik që përdoren unë i ndaj në tri grupe: barnat mbështetëse siç janë tretjen infuzive, vitamina, analgjetik, antiperetik të cilat kanë qenë në vazhdimësi prezent dhe kanë qenë në dispozicion të klinikave. Barnat antibiotik ku prej antibiotikëve shumica prej tyre i kemi pasur ka pasur mungesa të herë pas hershme të ndonjë antibiotiku të caktuar, megjithatë, ka qenë zëvendësimi i atij antibiotiku së fundmi tash jemi furnizuar me doza të mëdha edhe të cefriaksonit dhe na mungon të them të drejtën vetëm Imipermeni por që përdoret shumë rrallë dhe vetëm në raste specifike. Dhe grupi i tretë janë këto barnat antivirale si Favipiraviri dhe Remdesivir. Favipiravirin e kemi pasur në dispozicion gjatë gjithë kohës pasi kemi marr donacion ndërkohë që Remdesivirin s’ e kemi pasur kurrë në dispozicion pasi ministria e Shëndetësisë s’ ka arritur t’i përmbyll ecuritë e blerjes ” , theksoi ai.

Rrugëtimin e tij në luftën e pandemisë COVID-19, Valbon Krasniqi e kishte nisur si infektolog në Klinikën Infektive, e më pas ai mori detyrën si ushtrues detyre i drejtorit të SHKSUK-së, pasi nga ky post tashmë ishte shkarkuar, Basri Sejdiu.

E për këtë, ai tha se është ndjejnë shumë e mirë kur je në shërbim të pacientëve. Krasniqi madje e kujton edhe momentin kur kishte trajtuar pacientin e parë të dyshuar për COVID në muajin shkurt. Por shton se posti i drejtorit i jep mundësinë që të avancojë shërbimet spitalore në të mirë të pacientëve.

“si në janar dhe shkurt filluam me përgatitjet, trajnimet e nevojshme për stafin, për t’u mbrojtur për të veshur uniformat, për të hequr uniformat, maskat, syzet, të themi atë arsenal të pajisjeve mbrojtëse ndaj COVID-it, në shkurt e caktuam një dhomë të triazhimit dhe më kujtohet më 12 shkurt kur kisha rastin e parë të dyshimtë dhe që mora mostrën e parë të një qytetari që u kthye nga Italia… Deri në javën e parë të korrikut për asnjë moment s’ jam larguar nga Klinika Infektive dhe kemi punuar me gjithë stafin natë e ditë për t’u trajtuar pacientët… Është shumë më lehtë dhe ndjehesh shumë më mirë kur trajton pacientët direkt me COVID, edhe tash trajtoj një numër të madh të pacientëve… Edhe të qenit drejtor i përgjithshëm të jep mundësinë që t’i të bësh shumë më shumë për një numër më të madh të pacientëve. Pra, për të siguruar se po ofrohen shërbime për të gjithë pacientët e prekur nga COVID por edhe shërbimet tjera”, u shpreh Krasniqi.

Kosova rastet e para me COVID-19, i ka regjistruar më 13 mars, nga ajo kohë e deri tani pozitiv kanë rezultuar mbi 50 mijë qytetarë, ndërsa betejën me koronavirus e kanë humbur mbi 1300 person, ndërsa janë shëruar mbi 40 mijë qytetarë.

Related posts

Kthimi i mërgimtarëve, kjo është gjendja në vendkalimet kufitare me Serbinë


Mërgimtarët që erdhën në Kosovë për t’i festuar festat e fundvitit, kanë filluar të kthehen në shtetet ku jetojnë dhe punojnë.

Mëngjesin e sotëm në pikën kufitare në Merdarë ka pasur kolona të gjata të veturave.

Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, mërgimtarët duhet të presin 20-50 minuta në vendkalimin kufitar në Merdare,  për të dalë nga Kosova,  ndërsa kolona është 300 metra, transmeton Telegrafi.

ndërsa te Dheu i Bardhë për të dalë nga Kosova, pritet deri në 30 minura, ndërsa për të hyrë 3 deri në 5 minuta. /familjajone

Related posts

Flasin të infektuarit me COVID-19 që vitin e ri e pritën në Klinikën Infektive


Pothuajse në cdo familje, nata e mbrëmshme ishte e tëra festive dhe e hareshme. Por, atmosferë festive s’ kishte edhe në Klinikën Infektive ku ishin të shtrirë pacientët e prekur me COVID-19.

Për ta ishte një natë krejtësisht ndryshe, pasi iu duhej ta prisnin Vitin e Ri ambientet e spitalit.

Të pyetur nga Klan Kosova Vetëm po të e kishin menduar se do iu ndodhte kështu, ata u përgjigjën se jo.

“Se kisha menduar kurrë që do të ndodhë kështu, sëmundjen e kam pas të rëndë, tani jam më mirë”, tregon Zejnie Maliqi e prekur nga COVID-19.

“Jo për nder se kisha menduar një gjë të tillë…, në fakt s’ kam besuar që virusi mundet me qenë kaq i rëndë”, thotë një pacient tjetër.

Mungesa e familjes

Për dikë ngrohtësinë e familjes në këto ditë feste e ka zëvendësuar me personelin e këtushëm.

“Është normale të të mungojë familja, na mungon, por familjen e dytë unë e kam gjetur këtu….Nga drejtoria, mjekë, infermierë deri te pastruesit, na kanë dhënë buzëqeshje që na kanë shëruar”, thotë Gani Morina i infektuar.

Dëshira e pacientëve të prekur për Vitin e Ri!

Të gjithë luten dhe duan që virusi të mos ekzistojë dhe të kenë shëndet.

Edhe për profesionistët shëndetësorë kjo ditë është e zakonshme, por jo e lehtë për familjarët e tyre.

Related posts

Uran Ismaili me videomesazh për profesionistët shëndetësorë – i quan heronjtë e vitit 2020


Sekretari i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka publikuar një videomesazh emocionues për fundvit.

Gjatë kësaj video, Ismaili ka thënë se viti 2020 ishte viti i heronjve që luftuan pandeminë – posaçërisht profesionistëve shëndetësorë.

“2020 ishte vit i heronjve që luftuan pandeminë. I mjekëve, infermierëve, farmacistëve, teknikëve dhe të gjithë punëtorëve në qendrat e mjekësisë familjare dhe spitalet tona. Gëzuar për ta, dhe për secilin nga ju! “, ka shkruar Ismaili në Facebook.

Në përmbajtjen e kësaj video, Ismaili flet edhe për sfidat tjera me të cilat u ballafaqua Kosova, vendet e humbura të punës dhe ekonominë e gjymtuar.

Në fund, ai bën thirrje për shpresë dhe vullnet që të gjithë të dalim më të fortë nga ky vit.

Related posts

Komandantja e ‘Jugut’ Majore Vjollca Hoti bashkë me Dr. Krasniqin vizitojnë Klinikën Infektive


Komandantja e stacionit të jugut në Prishtinë Majore Vjollca Hoti së bashku me kolegë të saj dhe doktoreshën Dafina Krasniqi, kanë vizituar sot Klinikën Infektive në QKUK.

Gjatë natës së ndërrimit të moteve në Klinikën Infektive do të kujdestarojë drejtoresha Dr. Lindita Ajazi-Berisha, shkruan Gazeta Shneta.

Për kujdesin ndaj pacientëve dhe larg familjes në këtë ditë feste, është falënderuar nga vizitorët Hoti dhe Krasniqi.

Lexoni postimin e plotë të Dr. Dafina Krasniqit:

Sot se bashku me komandanten e stacionit jugu Majore Vjollca Hoti ishim ne vizitë tek klinika infektive perkatsisht te drejtoresha e klinikes dr.Lindita Berisha e cila sonte eshte kujdestare

Faliminderit drejtoreshë

Dr.Linda

Faliminderit heroinë,faliminderit qe edhe sot je pranë atyre pacientve ne kete kohë pandemie qe nderrimin e viteve e bejne ne shtretërit e spitalit te infektives.Sonte ti je kujdestare dhe je larg familjes per te qene ne krye te deryres,larg bashkeshortit dr.Muratit dhe femijeve Rites dhe Andit

Pa trokitjen e gotave në tryezën e festës, pa buzëqeshjen në familje duke shijuar fishekzjarrët që e bëjnë natën ditë, por gjithsesi në praninë kolegeve ju te cilet po jepni qdo gje nga vetja ne keta muaj pandemie e ky vit plot sfida, e di është shumë e vështirë duke marrë parasysh që e gjithë familja ka shtruar darkën dhe ti je e detyruar që të largohesh në punë.Perveq Andit dhe Rites qe janë krenare me ty si nënë.Lindë me ty krenar gjithë Kosova,

Faliminderit perjetsisht per punen tende fisnike. /Familjajone/

Related posts

Kosova ndihmon me 100 mijë euro Kroacinë pas tërmetit


Qeveria e Republikës së Kosovës ka marrë vendim për ndarjen e një ndihme për shtetit e Kroacisë pas tërmetit që e goditi ditë më parë.

“Sot, Qeveria Republikës së Kosovës, ka miratuar edhe kërkesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, për ndarje të mjeteve financiare në shumën prej 100 mijë euro, për mbështetjen e Republikës së Kroacisë, pas tërmetit që ka goditur këtë vend”, është shprehur Kryeministri në deytrë, Avdullah Hoti.

“Qeveria e Republikës së Kosovës edhe në këtë rast shpreh zotimin dhe gatishmërinë që të ndihmojë qytetarët dhe institucionet e Republikës së Kroacisë, në tejkalimin e situatës së rëndë me të cilën po përballen, pas tërmetit i cili ditë më parë goditi këtë vend”.

Related posts

Kosova ndihmon Kroacinë me 100 mijë euro


Qeveria e Republikës së Kosovës ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Diasporës për ndarje të mjeteve financiare për Kroacinë, si pasojë e tërmeteve që ndodhën atje.

100 mijë euro ka dhuruar shteti ynë për Kroacinë, duke u renditur kështu përkrah shteteve të tjera që ndihmuan Kroacinë pas tërmetit.

Related posts

Hoti në shoqatën Down Syndrome Kosova: Viti 2020 ka qenë një vit i vështirë për të gjithë


Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, gjatë ditës së sotme ka vizituar shoqatën “Down Syndrome Kosova”.

Hoti gjatë vizitës ka thënë se viti 2020 ka qenë vit i vështirë.

“Viti që po lëmë pas ka qenë një vit i vështirë për të gjithë pa përjashtim, por për disa grupe të shoqërisë që kërkojnë shërbime të veçanta ka qenë një vit edhe më i vështirë. Le të lutemi që ta tejkalojmë këtë situatë. Do të shfrytëzoj mundësinë që t’ju uroj Vitin e Ri, shëndet dhe gëzime për vitin e ardhshëm së bashku me familjet e juaja dhe të gjithë ju që po ofroni kujdes për këta fëmijë”, shkroi ai në Facebook.

Kryeministri Hoti shprehu keqardhje që iniciativa për trajtimin në aspektin ligjor të grupeve me nevoja të veçanta s’ ka mundur të finalizohet për shkak të zhvillimeve politike, por i siguroi ata se do të kenë mbështetjen e tij të plotë për të realizuar këtë nismë. 

Related posts

Hoti viziton sot organizatën Down Syndrome Kosova


Kryeministri në detyrë i Kosovës, Avdullah Hoti, sot do ta vizitojë organizatën Down Syndrome Kosova.

Mësohet se vizita do të fillojë nga ora 10:00.

Gjatë ditës së djeshme, Hoti vizitoi edhe Shtëpinë e Pleqve në Prishtinë, së bashku me Skender Reçicën, për t’i parë kushtet të cilat i kanë të moshuarit.

Related posts

​Zjarrfikësit kundër Buxhetit 2021, letër publike institucioneve shtetërore


Zjarrfikësit e Kosovës kanë reaguar pasi konsiderojnë se janë anashkaluar nga planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021.

Sindikata e Zjarrfikësve me këtë rast i është drejtuar me një letër publike të gjitha institucioneve shtetërore, përmes së cilës kërkon që të reflektojnë pozitivisht dhe zjarrfikësve t’ju epet prioritet ashtu siç e kanë edhe profesionin e shenjtë, misionin, shpëtimin e jetës së njeriut dhe të mirave materiale.

Ky është reagimi i plotë pa ndërhyrje e Sindikatës së Zjarrfikësve:

Dje Kuvendi i Kosovës mbajti seancën ku në rend të ditës ishte edhe planifikimi i Buxhetit dhe ndarjet buxhetore për vitin 2021, Zjarrfikësit e Kosovës me kureshtje e përcollën punën e Kuvendit, se ndoshta institucionet e vendit më në fund do të reflektojnë pozitivisht dhe Zjarrfikësve do t’ju ipet prioritet ashtu siç e kanë edhe profesionin e shenjtë, misionin, shpëtimin e jetës së njeriut dhe të mirave materiale.

Pritja ishte pasi që Sindikata edhe ketë here ju drejtua me shkresë që zjarrfikësit mos të anashkalohen, kemi kërkuar që fillimisht të ndërpriten Diskriminimet dhe shkeljet ligjore qe rëndojnë mbi supet e zjarrfikësve vite me radhë me dekada

Kërkesa drejtuar Qeverisë se Kosovës Ministrive përkatëse, Kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani, Kryetarëve të gjitha Grupeve Parlamentare, Komisionit për Siguri në Kuvend, s’ ju tërhoqi vëmendjen dhe u bënë të shurdhër thuaja se çdo gjë është në rregull me ketë Shërbim, s’ mjaftoi as letra e hapur publike të gjitha Ministrive relevante vendimmarrëse, MPB-es, Ministrisë se Financave dhe Transfereve, Komisionit për Siguri ne Kuvend qe ju drejtuam, ku kërkuam me urgjencë të diskutohet çështja e pazgjidhur e pa zgjidhur e zjarrfikësve te Kosovës.

Ne vazhdimësi takuam dhe kontaktuam me te gjitha Qeveritë pa dallim , me secilin Kryeministër, vite me radhë, se fundi kishim takim edhe me Kryeministrin Hoti dhe Zv. Kryeminstrat, Tahiri dhe Selmanajn, të cilët i njoftuam gjithashtu për gjendjen e rëndë dhe te papranueshme qe ka kapluar Zjarrfikësit e Kosovës.

Mirëpo si çdo here asgjë konkrete asnjë përgjigje dhe qasje serioze per te zgjidhur problemet e akumuluara vite me radhë jemi te befasuar me institucionet relevante Qeveritare, ministrive përkatëse te befasuar me qëndrimet e deputetëve dhe te gjithë atyre qe ju drejtuam, qe së paku tek institucionet përgjegjëse te ngritët çeshtja e pa zgjidhur, ose të diskutohet si problem i paraqitur në shërbenin Emergjent te domosdoshëm për siguri, por zjarrfikësit edhe një here u dëshpëruan dhe u anashkaluan si çdo here deri me tani pa drejtësisht dhe ne mënyre te turpshme.

Kërkesat tona janë të drejta, të bazuara në ligje, kemi kërkuar kushte për punë, pajisje të sigurta që ofrojnë siguri për shëndetin dhe jetën tonë, kemi kërkuar të zgjidhet statusi juridik, te definohen kompetencat menaxhuese, të dihet se kush është punëdhënësi dhe kush duhet të përkujdeset për krijimin e kushteve për punë dhe obligimeve që kanë karshi zjarrfikësve.

Deputetet dhe institucionet tona s’ e dinë se si veprojnë Zjarrfikësit, si është me rreziku jetën për të shpëtuar të tjerët, s’ e dinë sa zjarrfikës janë ne Vendin tonë, ose ne Komunat prej nga kanë ardhë dhe i përfaqësojnë, s’ e dinë se zjarrfikësit s’ kanë as Pajisje personale, me automjete te stervjetruara, të cilat nganjëherë duhet për ti shtyrë për ti ndezë, pa sigurime shëndetësore, pa përkujdesje institucionale, pa kontrollime sistematike mjekësore, të pa mbrojtur edhe sa i përket shpenzimeve të lëndimeve në punë, mosha mesatare e zjarrfikësve 48 vjeçar, me pagat me të ulëta ne nivel vendi, Zjarrfikësit janë i vetmi shërbim qe s’ kompensohen për ndërrime të natës, festat dhe orët jashtë orarit të punës, të përbuzur, te injoruar të denigruar edhe profesionalisht, duke i detyruar të punojnë edhe punë jashtë domenit dhe përshkrimit të vendit të punës, kjo gjendje e krijuar e papranueshme dhe e papërballueshme.

Kjo ndodhë se kurrë Përfaqësuesit institucional s’ zbritën në teren dhe për se afërmi të interesohen se si është te jesh Zjarrfikës edhe pse qe nga viti 2010 në vazhdimësi kemi kërkuar dhe kemi pasqyruar gjendjen reale dhe kemi kërkuar që të behët zgjidhje, që të ngritën kapacitet, që zjarrfikësit te jenë të gatshëm te ballafaqohen dhe të ofrojnë ndihmë kurë do që qytetarët e kërkojnë ne çfarë do situate emergjente.

Heshtja sot ne kuvendin e Kosovës nga përfaqësuesit e zgjedhur karshi problemeve të shërbimit të zjarrfikëseve është e turpshme dhe fyese, injorimi që ju behet zjarrfikësve është i pa pranueshëm, s’ e meritojnë këtë trajtim, sot në sallë kishte Deputet qe me parë kanë pasë poste Ministrash dhe shumë mirë e njohin problemin e krijuar dhe premtimet qe i kanë dhënë dhe kur s’ i realizuan, zhgënjyese dhe papërgjegjësi totale, si është e mundur që asnjë hap para të mos bëhet qe sa vite, si s’ju vjen turp, a e kuptojnë se çfarë force për mbrojtje dhe shpëtim ka Kosova dhe a e kuptojnë se edhe familjet e tyre dhe pasuria e tyre mund te jenë të rrezikuara dhe ndihmë pikërisht ju duhet te kërkohet nga zjarrfikësit Shpëtimtarë te nëpërkëmbur dhe te pa mbështetur.

Zjarrfikësit edhe gjatë pandemisë u diskriminuan dhe u anashkaluan, askush s’ u interesua për ketë kategori te punësuarve, përse zjarrfikësit e Kosovës s’ kanë përkujdesje institucionale, s’ kanë punëdhënës dhe as buxhet për te zhvilluar kapacitetet dhe për tu përgatitur për tu ballafaquar me sfidat e mundshme për çka edhe janë të thirrur.

Ne fund një pyetje për te gjitha institucionet, a e dinë sa ka investime ne shërbimin e zjarrfikësve, sa ka investime ne shërbimin e zjarrfikësve? dhe sa është buxheti për zjarrfikës? s’ e dinë, përse s’ kanë interes dhe numri i zjarrfikësve është i vogël dhe s’ e kanë interesin e votave, ndryshe s’ mundemi ta kuptojmë ketë heshtje te turpshme te institucioneve tona.

Ne do te angazhohemi dhe do te jemi këmbëngulës ne te drejtat tona, do te ndjekim te gjitha udhët dhe format e mundshme qe me ne fund ti bindim dhe ti detyrojmë institucionet qe te kryen obligimet ligjore qe kanë ndaj Zjarrfikësve Shpëtimtarë.

Related posts

Haziri: 96 gjilanas e kanë humbur betejën me COVID-19, por janë shpëtuar mijëra jetë


Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri tha sot se viti 2020 ishte i rëndë për shkak të pandemisë COIVD-19.

Haziri bëri të ditur se 96 qytetarë të kësaj komune e kanë humbur betejën me virusin, por tha se janë shpëtuar mijëra jetë.

“96 qytetarë e kanë humb betejën me COVID-19 dhe shfrytëzoj rastin që familjeve t’ju shpreh ngushëllimet më të sinqerta. Por, mund të them se janë shpëtuar mijëra jetë nga mantel-bardhët në shëndetësinë primare dhe sekondare dhe nga menaxhimi i emergjencave civile. I falënderoj shumë profesionistët shëndetësorë, të cilët me orar të tej zgjatur të punës, kanë bërë punë të jashtëzakonshme gjatë pandemisë”, tha Haziri.

Ai tha se sot është ditëlindja e Agon Musliut, i cili e humbi jetën tragjikisht në fillim të pandemisë.

“Kosova ka dështuar me zbardhë rastin dhe kjo mbetet njolla më e madhe e kësaj pandemie. Sot, për nder të tij, sot e përurojmë sallën e lexuesve ‘Agon Musliu’ në Bibliotekën e qytetit”, ka thënë Haziri.

Në këtë takim, po ashtu, u tha se pandemia ka shkaktuar një gjendje të rëndë për bizneset,  gastronominë e industrinë, për t’u theksuar se me programet komunale, sidomos lirimi nga të gjitha qiratë për të gjithë ata kanë pasur marrëveshje kontraktuale me Komunën.

Haziri ka njoftuar se janë bërë përgatitjet e mëhershme për të filluar menjëherë zbatimin e programeve në vitin vijues derisa ka shfaqur shpresën se në tremujorin e parë do të bëhet përgatitjet për vaksinim kolektiv anti-COVID-19. 

Related posts

Hasjani nga Kosova shpërndan bukë falas për të prekurit nga tërmeti në Kroaci


Një tërmet i fuqishëm, prej 6.2 shkallë të Rihterit ka goditur Kroacinë Jugore mesditën e sotme, e si pasojë e kësaj kanë humbur jetën pesë persona.

Tërmeti u ndje në kryeqytetin kroat Zagreb, në Bosnjën dhe Serbinë fqinje dhe deri në Itali.

Menjëherë kanë nisur ndihmat për personat e prekur nga tërmeti, qoftë për ushqim apo strehim.

Edhe një kosovar nga Hasi i ka dalë në ndihmë personave që u prekën nga tërmeti duke iu ofruar bukë falas.

Alban Morina përmes profilit të tij në rrjetin social Facebook u ka bërë thirrje të gjithë atyre që kanë nevojë për bukë të shkojnë të marrin bukë falas në shesh të Zagrebit.

“E di që s’ është koha e postimeve, por duhet, kush s’ ka bukë le të del në shesh. Kush s’ ka ushqim për sonte dhe nesër në shesh”, ka thënë ai.

Related posts

Komuna e Podujevës organizoi takim falënderues me bashkatdhetarët


Komuna e Podujevës ka organizuar takim me bashkatdhetarët, të cilët po qëndrojnë në vendlindje për festat e fundvitit.

Në takimin e organizuar nga kryetari i Podujevës, Shpejtim Bulliqi dhe Drejtoria për Planifikim dhe Zhvillim Ekonomik e Komunës së Podujevës, ishin të pranishëm një numër i madh i bashkatdhetarëve, njofton Klan Kosova.

Bulliqi i ka falënderuar mërgimtarët për kontributin dhe gjithë atë që po bëjnë për të ndihmuar familjet e tyre dhe investimet në atdhe.

Me këtë rast Bulliqi tha se duke kujtuar mërgatën që dha gjithçka për lirinë e Kosovës, “kujtojmë me krenari sakrificën tuaj të djeshme, por ne ju falënderojmë edhe sot për kontributin tuaj. Ju i jepni stabilitet edhe zhvillimit tonë të sotëm dhe kontribuoni për mirëqenien e familjeve tuaja. Ju falënderoj sinqerisht, meqenëse ju jeni burim i çmueshëm i zhvillimit të Podujevës”.

“Pandemia ka shkaktuar shumë dëme, përveç shëndetit të popullatës ka rënduar shumë edhe gjendjen ekonomike në vend e në familjet tona. Ju gjithmonë na keni qëndruar pranë në secilën fushë, tash është koha që ne të qëndrojmë pranë si institucione për t’ju krijuar hapësirën e nevojshme për investimet tuaja. Komuna jonë ka potencial të madh për zhvillim ekonomik. Ka burime të mjaftueshme njerëzore dhe natyrore. Çfarë ka munguar deri më tani, ka qenë vullneti politik për ta zhvilluar këtë vend”, tha kryetari Bulliqi.

Kryetari Bulliqi tha se “të gjithë ata që duan të punojnë dhe zhvillojnë biznese me veprimtari të ndryshme, e veçanërisht mërgata jonë, do të na kenë në krah, me të gjitha mundësitë tona, për të krijuar sa me shume lehtësira”.

“Ne do të sigurojmë transparencë të plotë dhe trajtim të barabartë në shfrytëzimin e pronave komunale. Ato do të jenë në shërbim të investitorëve me ide për zhvillim. Do të shohim mundësitë, që bashkë me mërgatën tonë, të gjejmë mënyra për subvencionim të ideve kreative të të rinjve për ndërmarrësi. Komuna jonë do të krijojë një zonë të veçantë ekonomike, që ta kthej Llapin në brend prodhimi e përpunimi. Ne do të krijojmë një Qendër biznesi, për konsultim e projektim të ideve e iniciativave për zhvillim”, tha kryetari Bulliqi.

“Ju falënderoj nga zemra për gjithë kontributin tuaj dhe për pjesëmarrjen tuaj në këtë takim, si dhe shfrytëzoj rastin t’ju uroj festën e Vitit të Ri, qoftë një vit i mbarë e suksesshëm për ju dhe familjet tuaja”, tha kryetari Bulliqi.

Drejtori i Drejtorisë për Planifikim dhe Zhvillim Ekonomik, Pajtim Balaj, duke përshëndetur bashkatdhetarët tha se si qytetarë, si bashkëkombës dhe përfaqësues të institucioneve lokale, u jemi falënderues për gjithë çfarë keni bërë dhe vazhdoni të bëni për ne.

Related posts

Sllovenia vendos rregulla të reja për qytetarët që duan të vijnë në Kosovë


Ambasada e Kosovës në Slloveni ka njoftuar për rregullat e reja që janë vendosur nga qeveria sllovene për qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Kosovës.

Në njoftimin e bërë për media, thuhet se Sllovenia ka të vendosur në listë të kuqe edhe Kosovën, dhe se një person që vjen nga një vend në listën e kuqe urdhërohet që të karantinohet për dhjetë ditë për shkak të infeksionit të mundshëm me virusin SARS-CoV-2.

Njoftimi i plotë i ambasadës së Kosovës në Slloveni:

“Sipas Dekretit të Qeverisë së Republikës së Sllovenisë që ka hyrë në fuqi më 25 dhjetor 2020, janë bërë disa ndryshime të rëndësishme sa i takon kushteve të hyrjes në Republikën e Sllovenisë, në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes së Covid-19.

Ndër të tjera ka më pak përjashtime gjatë hyrjes pa karantinë ose pa test negativ, vlefshmëria e një testi negativ zvogëlohet në 24 orë, vlejnë vetëm testet PCR të kryera në shtetet anëtare të BE-së ose në Zonën Schengen.

Vendet me rrezik të lartë të infektimit me SARS-CoV-2 janë të listuara në listën e kuqe. Në ketë listë gjendet edhe Kosova.

Një person që vjen nga një vend në listën e kuqe urdhërohet që të karantinohet për dhjetë (10) ditë për shkak të infeksionit të mundshëm me virusin SARS-CoV-2.

Përjashtim nga hyrja në karantinë mbetet Vetëm po të personi paraqet një test negativ PCR në kohën e kalimit të kufirit, i cili s’ është më i vjetër se 24 orë nga data e lëshimit të testit dhe është kryer në një shtet anëtar të BE-së ose një shtet anëtar të Zonës Schengen nga një laborator që Instituti i Mikrobiologjisë dhe Imunologjisë dhe Laboratori Kombëtar për Shëndetin, Mjedisin dhe Ushqimin e ka identifikuar si të përshtatshëm dhe të besueshëm dhe janë renditur në faqen e internetit të Laboratorit Kombëtar për Shëndetin, Mjedisin dhe Ushqimin të Sllovenisë.

Konsiderohen / pranohen vetëm testet e kryera me metodën PCR.

Përjashtimi pa karantinë dhe test negativ PCR vlen për personat që udhëtojnë transit me anë të Republikës së Sllovenisë dhe duke e lëshuar territorin e Republikës së Sllovenisë jo më vonë se 6 orë pas hyrjes.

Përfundimi i karantinës;

Shtetasi i Republikës së Sllovenisë, të cilit i është urdhëruar të karantinohet në kohën e hyrjes në Slloveni mund të bëj testin në ditën e pestë (5) pasi që është dërguar në karantinë në shtëpi. Personi s’ ka nevojë të informojë askënd për këtë, por në rast të një kontrolli të mundshëm (Policia, ZIRS ose NIJZ) ai duhet të ketë si provë një vërtetim (që tregon datën e dërgimit në karantinë) dhe një provë për një test negativ për SARS-CoV -2 (ku data e testit dhe rezultati duhet të jenë të qarta).

Për të gjitha hollësitë tjera ju lutemi t’i referoheni Faqes Zyrtare të Qeverisë së Republikës së Sllovenisë”, thuhet në njoftim.

Related posts

Kosova mbulohet nga bora


Në vise të caktuara të territorit të vendit tashmë ka filluar bora e parë për këtë sezon dimëror.

Njëjtë ka ndodhur edhe në Dragash, Prizren, Lipjan, Prishtinë, Malishevë, e në vende të tjera.

Në disa pamje të publikuara nga Meteo Ballkan, shihet se si tanimë në këto komuna po bien reshje të dendura të borës.

Reshjet e borës rëndom shkaktojnë vështirësi në qarkullimin rrugor, mirëpo që ministria ka njoftuar se aktualisht gjendja e udhëve është e mirë dhe s’ka ndonjë komplikim.

Related posts

Kategorizimi i komunave sipas numrit të të infektuarve- vetëm tetë komuna në zonën e kuqe


Vetëm tetë komuna kanë mbetur në zonën ne kuqe në kategorizimin e ri të komunave në bazë të numrit të të infektuarve gjatë një javë.

Në zonën e kuqe janë komunat si: Prishtina, Fushë Kosova, Obiliqi, Mitrovica e Jugut, Mitrovica e Veriut, Podujeva, Zveçani dhe Zubin Potoku.

Në zonën e verdhë janë 11 komuna: Kamenica , Gjakova, Gjilani, Peja, Vushtrria, Ferizaji, Shtërpca, Leposaviqi, Lipjani, Graçanica dhe Novobërda.

ndërsa në zonën e gjelbër janë 19 komuna: Drenasi, Klina, Hani i Elezit, Shtimja, Suhareka, Skënderaji, Malisheva, Parteshi, Rahoveci, Prizreni, Deçani, Kaçaniku, Juniku, Dragashi, Mamusha, Kllokoti, Vitia, Istogu dhe Ranillugu.

Related posts

Në Spitalin e Gjakovës 47 pacientë me COVID-19, 30 pacientë në oksigjeno-terapi


Në spitalin rajonal të Gjakovës aktualisht janë të hospitalizuar 47 pacientë, prej tyre 30 janë me oksigjeno-terapi. Tre pacientë janë në gjendje të rëndë dhe tretmani i tyre po bëhet me CPAP maskë.

Nga ky spital thonë se janë të furnizuar edhe me oksigjen por edhe me terapi të nevojshme.

Drejtori i këtij spitali, Hilmi Shala ka thënë se në pritje të rezultateve për coronavirus janë gjashtë qytetarë.

“Ne i kemi 47 pacientë të cilët janë të dyshuar apo janë trajtuar me COVID-19. Nga këta 28 janë pozitiv dhe pjesa tjetër janë negativ si dhe një pjesë presin të testohen…30 pacientë janë me oksigjeno-terapi, tri janë në CPAP maskë. Gjendja e tyre është stabile e mirë në përjashtim tek këta tre që janë me CPAP maskë që gjendja e tyre është pak më e vështirë”, tha ai.

Meqenëse në nivel vendi është zvogëluar numri i qytetarëve të infektuar, Shala thotë se edhe në Spitalin e Gjakovës ka rënie të pacientëve që po kërkojnë trajtim mjekësor, por shton se menaxhimi i pacientëve në valën e fundit ka qenë sfidues.

“Ka qenë shumë sfiduese ngase s’ e kemi pritur këtë fluks të madh. Pikun e kemi pasur me 115 pacientë të cilët kanë qenë të hospitalizuar për COVID-19, ne i kemi pasur në dispozicion rreth 30 për qind të shtretërve, kemi qenë të përgatitur që Po qe se ka nevojë të hapim prapë hapësira të reja por fatmirësisht në javën e fundit vetëm ka rënie të pacientëve që janë me COVID”, u shpreh Shala.

Drejtori i Spitalit të Gjakovës, Hilmi Shala ka folur edhe rreth furnizimit me oksigjen.

Ai deklaroi se kanë pasur vështirësi si spital në këtë aspekt, por që kurrë s’ kanë pasur mungesa.

Shala u shpreh se furnizimi me oksigjen bëhet në bazë të nevojave ditore të pacientëve.

“I kemi edhe aparaturat me rrymë. Rreth 40 aparatura Po qe se s’ ka oksigjen i kemi përdor këto aparatura, por fatmirësisht s’ ka ardhur deri tek ajo gjendje. Dihet se Kosova s’ prodhon oksigjen, jemi të varur nga shtetet tjera, ka qenë problem madhor jo vetëm tek ne por në të gjitha anët, por fatmirësisht s’ kemi pasur mungesë të oksigjenit, kemi pasur vështirësi por jo mungesë”, deklaroi ai.

Shala thotë se spitali që ai drejton ka qenë mirë i pajisur me medikamente mjekësore.

Ai tha se dy ditë ka pasur mungesë të barit, fraksiparinë por që tashmë janë furnizuar dhe gjendja është stabile.

“Sa i përket terapisë barna dhe material shpenzues ka pasur raste kur janë shpenzuar deri në furnizimin e radhës i kanë blerë edhe vetë pacientët. Ne jemi të obliguar që si institucione shëndetësore me ligj ta mbulojmë listën thelbësore, ndërsa ato që s’ janë në listën thelbësore s’ është në kompetencën tonë që t’i blejmë…javën e fundit e kemi pasur fraksiparinën një bari antigoagulues që ka qenë problem në gjithë Kosovën por kjo vetëm dy ditë dhe tash jemi furnizuar dhe po vazhdon tretmani i pacientëve”, deklaroi drejtori i Spitalit të Gjakovës.

Sipas tij, rreth 21 për qind e personelit shëndetësor janë infektuar me COVID-19.

Krahas shërbimeve për pacientët me coronavirus, Hilmi Shala thotë se përveç shërbimeve që kanë mundur të presin të gjitha shërbimet tjera në Spitalin e Gjakovës ofruar pa ndërprerë.

Vetëm në 24 orëshin e fundit në qytetin e Gjakovës kanë rezultuar 11 qytetar pozitiv me koronavirus. /KP/

Related posts

Familja kosovare në Francë kërcënohet me largim nga shtëpia, pavarësisht se i biri është me aftësi të kufizuara


Një familje me origjinë nga Kosova që jetojnë në Lyon të Francës, po kërcënohet me dëbim nga shtëpia nga autoritetet atje. Ndonëse janë prindër të një fëmije me aftësi të kufizuara, kjo s’ e ka penguar aspak marrjen e vendimit, shkruan Express.

Familja Demaj, që janë azilantë për më shumë se katër vite, s’ dinë c’do të bëjnë Po qe se largohen nga shtëpia.

Ky vendim është i pakuptueshëm në sytë e Eloïse Cadoux, avokate e familjes.

“Ne kemi shumë certifikata mjekësore, specialistë nga Instituti Mjekësor-Arsimor të cilët janë shumë të shqetësuar për situatën”, tha avokatja e familjes Demaj.

Pediatri i ngarkuar me monitorimin e djalit “shumë qartë i tregoi Gjykatës Administrative se lënia në rrugë nënkuptonte shumë qartë një dënim me vdekje” për të.

Djali i tyre, i cili vuan nga epilepsia, ka pasur nevojë për kujdes të vazhdueshëm për vëmendje mjekësore të përshtatur për situatën e tij, që nga ardhja e tij në moshën dy vjeçe.

Avokatja e familjes tashmë ka dërguar një kërkesë për strehim urgjent në shërbimet prefekturore. Ajo gjithashtu rezervon të drejtën për t’u ankuar në Këshillin e Shtetit.

Related posts

Vazhdon ardhja e mërgimtarëve, sot shumë aeroplanë pritet të aterojnë në Prishtinë


Kosova ka marrë një pamje tjetër, atmosferë e gëzim me ardhjen e bashkatdhetarëve. Kohët e fundit, diaspora u nis drejt vendlindjes, për t’i kaluar festat e fundvitit, e ardhja e tyre po vazhdon edhe sot.

Vetëm sot, sipas të dhënave në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, pritet të aterrojnë 37 aeroplanë nga vende të ndryshme, ndërsa presin të zbresin mbi 3 mijë udhëtarë, shkruan Indeksonline.

Kështu mbi qiellin e Kosovës, shihen edhe aeroplanët, të cilët janë në afërsi të njëri-tjetrit, për shkak të numrit të madh dhe linjave të shpeshta.

Njësoj po ndodh edhe me kufijtë tokësorë. Pritje të gjata ka pasur edhe mbrëmjen e kaluar, teksa më e ngarkuara ishte pika kufitare Hungari – Serbi, dyndje të madhe veturash nga bashkatdhetarët kishte edhe në pikën kufitare Slloveni – Kroaci.

Kujtojmë se Ministria e Shëndetësisë e Kosovës, me anë të një njoftimi ka bërë të ditur që bashkatdhetarëve s’ do t’u kërkohet testi negativ PCR.

Related posts

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID.

Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë.

MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19:

 1. MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS

Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë

 1. Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë edhe ata me leje qëndrim të përkohshëm ose përhershëm në Kosovë, që vijnë nga vendet me risk të lartë sipas listës zyrtare të ECDC-së, duhet të kenë test RT-PCR negativ për Covid-19 të bërë në 72 orët e fundit.
 2. Përjashtim nga pika 1 më lartë bëjnë:

2.1.   Po qe se qytetari i huaj hynë në Kosovë me anë të aeroportit apo me anë të pikave kufitare tokësoredhe largohet nga Kosova brenda 3 ore me anë të aeroportit ose pikave kufitare tokësore,me kusht që në hyrje të nënshkruajnë deklaratën se do ta lëshojë Kosovën brenda 3 ore;

2.2.   Qytetarët e huaj që punojnë si transportuesi profesionistë (vozitësit), me kusht që të respektojnë protokollin për transport ndërkombëtarë për mbrojtje nga Covid-19;

2.3.   Qytetarët e huaj që kalojnë nëpër Kosovë me anë të transportit të organizuar me autobus ose me linjë të rregullt ndërkombëtare tranzite, me kusht që të nënshkruhet deklarata se do ta lëshojnë territorin e Kosovës brenda 5 orësh;

2.4.   Diplomatët e huaj të akredituar në Kosovë si dhe familjarët e tyre;

 1. Të gjithë qytetarët e Kosovës (përfshirë edhe ata me vendbanim në një shtet tjetër), gjatë hyrjes në Kosovëduhet të shfaqin vërtetim për test RT-PCR negativ të bërë më së largu 72 orë para hyrjes në Kosovë, në të kundërtën duhet të vetë-izolohen për 7 ditë.
 2. Përjashtim nga pika 3 më lartë bëjnë qytetarët e Kosovës (përfshirë edhe ata me vendbanim në një shtet tjetër) që kanë dalë jashtë Kosovës në 24 orët e fundit.
 3. Komunave iu kërkohet që të ofrojnë ekipet teknike mjekësore të QKMF-ve (Qendrave Kryesore të Mjekësisë Familjare), që me mbështetjen e Policisë së Kosovës, të bëjnë kontrollin e udhëtarëve që hyjnë në pikat kufitare: Merdar, Vermicë, Kullë, Hani i Elezit, Jarinjë, Dheu i Bardhë dhe ANP “Adem Jashari”, përfshirë para se gjithash matjen e temperaturës.

Organizimi i punës së institucioneve publike dhe organizatave/bizneseve private

 1. Institucionet publike dhe organizatat/bizneset private pa përjashtim obligohen të mbikëqyrin në baza ditore shëndetin e stafit në përputhje me “Manualin për mbrojte nga përhapja e Covid-19”, përfshirë matjen e detyrueshme të temperaturës për të gjithë gjatë hyrjes në objekte.
 2. Për aq sa s’ ndikon në kryerjen e shërbimeve dhe detyrave të institucioneve, institucionet publike udhëzohen të punojnë vetëm me staf thelbësor.
 3. Punëtorët me sëmundje kronike (sipas qarkores zyrtare të lëshuar nga Ministria e Shëndetësisë e përgatitur për këtë qëllim), gratë shtatzëna dhe gratë gjidhënëse lirohen nga paraqitja në punë, si në institucionet publike ashtu edhe në ato private, në këto e sipër punëdhënësit udhëzohen, për aq sa është e mundshme, të krijojnë kushtet për angazhimin e tyre në punë nga shtëpia.
 4. Obligohen institucionet publike dhe private të mbajnë dezinfektues për duar dhe maska për fytyrë në vende të qasshme në hyrje të objektit, të cilat mund të shfrytëzohen nga punëtorët e institucioneve dhe vizitorët.
 5. Obligohen institucionet publike dhe private që në hyrje të çdo objekti të vendosin shenja të dukshme të rregullave të sjelljes për mbrojtje nga Covid-19 (përfshirë shenjën e ndalimit të hyrjes në objekt pa maska, respektim e distancës etj.) në përputhje me “Manualin për mbrojtje nga përhapja e Covid-19”.
 6. Obligohen përgjegjësit e institucioneve publike, ndërmarrjeve private dhe të çfarëdo subjekti tjetër, të ndërmarrin masa të rrepta për parandalimin e përhapjes së infeksionit brenda institucioneve të tyre, duke bërë dezinfektim të vazhdueshëm dhe duke ndërmarrë të gjitha masat e nevojshme në përputhje me “Manualin për mbrojtje nga përhapja e Covid-19”.
 7. Të gjitha institucioneve publike (qëndrore dhe lokale) si dhe organizatave, bizneseve dhe subjekteve private pa asnjë përjashtim, iu ndalohet organizimi i çfarëdo ceremonie festive për fundvit.

Organizimi i procesit arsimor

 1. Procesi arsimor në institucionet parauniversitare, publike dhe private, për gjysmë-vjetorin e dytë fillon më datë 18 janar 2021 dhe organizohet sipas planit të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës.
 2. Procesi arsimor në të gjitha institucionet e arsimit të lartë, publik dhe privat, organizohet sipas plan-programit të institucioneve përkatëse në formën online, përveç provimeve, punës praktike dhe laboratorike që duhet të organizohet në përputhje me rekomandimet e IKShPK-së dhe MSh-së.
 3. Veprimtaria e çerdheve publike dhe private vazhdon sipas vlerësimit dhe mbikëqyrjes nga autoritetet komunale, bazuar në “Manualin për mbrojte nga përhapja e Covid-19”, përfshirë matjen e temperaturës së fëmijëve dhe stafit në baza ditore gjatë hyrjes në objekte.
 4. Konviktet dhe menzat punojnë duke respektuar manualin për mbrojtje dhe përhapjen nga Covid-19.
 5. Të gjitha institucioneve arsimore në të gjitha nivelet e arsimit, publik dhe privat, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor dhe nxënësve-studentëve dhe të ngjashme.

Organizimi i shtabeve emergjente komunale dhe shërbimeve shëndetësore komunale

 1. Komunave iu kërkohet të mbajnë të aktivizuar plotësisht shtabet emergjente komunale për të mbikëqyrë zbatimin e masave, gjendjen shëndetësore të qytetarëve të infektuar me Covid-19 dhe çështje të tjera, si dhe të koordinohen me nivelin qëndror përkatës.
 2. Shtabeve emergjente komunale, drejtorive për shëndetësi dhe QKMF-ve ju krkohet të mbikëqyrin dhe ofrojnë shërbimet e nevojshme shëndetësore për së paku 2 javë për personat e infektuar me Covid-19 dhe do të raportojnë në baza ditore në QRSHP-IKSHPK.
 3. Komunave iu kërkohet të ofrojnë shërbimet shëndetësore shtëpiake për të gjithë sëmurët kronikë dhe për personat mbi moshën 65 vjeç.
 4. Komunave iu kërkohet që, në bashkëpunim me Policinë e Kosovës, të ofrojnë ekipet mjekësore teknike për të bërë kontrollin rutinor të qytetarëve të huaj dhe vendorë që hyjnë në territorin e Kosovës siç specifikohet në pikën 4 më lartë në këtë vendim.

Masat për personat mbi moshën 65 vjeç

 1. Personave mbi moshën 65 vjeç iu lejohet dalja jashtë shtëpisë vetëm gjatë orarit 6:00-10:00 dhe 16:00-19:00, në këto e sipër jashtë këtij orari mund të dalin vetëm për nevoja emergjente dhe shëndetësore duke e dëshmuar me dokument përkatës nevojën për dalje jashtë këtij orari tek organi kompetent kontrollues.
 2. Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, në përputhje me situatën e krijuar dhe sipas rekomandimeve të IKSHPK-së dhe MSH-së, udhëzohet të lirojë të gjithë përfituesit e skemave sociale dhe pensionale që menaxhohen nga MPMS-ja nga paraqitja e rregullt në zyrat përkatëse për qëllime të evidentimit siç kërkohet me ligjet përkatëse.
 3. Qytetarëve që qëndrojnë në shtëpitë për të moshuar u ofrohen të gjitha shërbimet shëndetësore, sociale dhe kontrolla të rregullta shëndetësore nga QKMF-të.

Masat për aktivitetet publike

 1. Ndalohet grumbullimi i qytetarëve në numër prej më shumë se 4 personave në sheshe publike, parqe, vende publike, qendra rekreative dimërore dhe të ngjashme, me përjashtim rasteve të lejuara me këtë vendim.
 2. Ndalohen të gjitha tubimet publike në hapësira publike të të gjitha formave, me përjashtim të rasteve të lejuara me këtë vendim.
 3. Ndalohen seminaret dhe punëtoritë e të gjitha institucioneve publike dhe private.
 4. Ndalohet organizimi i dasmave dhe ahengjeve familjare.
 5. Ndalohen ceremonitë dhe veprimtaritë fetare, përveç me pjesëmarrjen e familjes së ngushtë.
 6. Përjashtim nga pika 29 më lartë bëjnë ceremonitë e veçanta fetare që organizohet me leje të veçantë të Ministrisë së Shëndetësisë bazuar në rekomandimet e IKSHP-së.

Masat për aktivitetet biznesore

 1. Ndalohet veprimtaria e tregjeve publike të automjeteve dhe kafshëve.
 2. Therja e kafshëve lejohet vetëm në ambientet e autorizuara për këtë qëllim.
 3. Lejohet ushtrimi vetëm i veprimtarive si në vijim (sipas kodeve NACE të përcaktuara nga ARBK – Ministria e Tregtisë dhe Industrisë):

33.1.   Sektori shëndetësisë,

33.2.   Sektori i sigurisë dhe drejtësisë,

33.3.   Sektori publik (administratë qendrore dhe komunale),

33.4.   Sektori i prodhimit,

33.5.   Sektori i bujqësisë dhe blegtorisë,

33.6.   Sektori i ndërtimit,

33.7.   Transporti i mallrave,

33.8.   Sektori i produkteve ushqimore,

33.9.   Sektori i shërbimit/distribuimit.

 1. MASAT SPECIFIKE SIPAS KOMUNAVE
 2. Komunat kategorizohen në tri grupe bazuar në rrezikun nga përhapja e infeksionit:

34.1.   Komunat me rrezik të ultë – deri në 75 persona të infektuar për 100,000 banorë brenda një jave (me ngjyrë të gjelbër),

34.2.   Komunat me rrezik të mesëm –  nga 76-150 persona të infektuar për 100,000 banorë brenda një jave (me ngjyrë të verdhë),

34.3.   Komunat me rrezik të lartë – mbi 150 persona të infektuar për 100,000 banorë brenda një jave (me ngjyrë të kuqe).

 1. Në baza javore, çdo të premte, IKSHP-ja dhe MSH-ja publikojnë shifrat e të infektuarve sipas komunave dhe bëjnë kategorizimin e komunave sipas nivelit të rrezikut të përshkruar në pikën më lartë.
 2. Masat për komunat me rrezik të ulët (deri në 75 persona të infektuar për 100,000 banorë brenda javës):

36.1.   Operatorët ekonomik lejohen të punojnë nga 05:00-20:00,

36.2.   Qendrat tregtare lejohen të punojnë nga 05:00-20:00,

36.3.   Shërbimet e hotelerisë dhe gastronomisë lejohen të punojnë nga 05:00-20:00, në këto e sipër pas orës 20:00 punojnë me shërbim “merr me vete” dhe “porosi me dërgesë”,

36.4.   Transporti publik lejohet të punoj duke shfrytëzuar deri në 50% të kapaciteteve, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

36.5.   Taksitë lejohen të punojnë me një (1) pasagjer prapa ose deri në tre (3) Po qe se janë anëtarë të familjes, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

36.6.   Institucioneve vartëse të MKRS dhe komunave (siç janë teatrot, bibliotekat, filarmonia, galeritë, ansamblet, baleti, kinematë, qendrat rinore, muzetë, qendrat e kulturës me grupe dhe të ngjashme), lejohet të punojnë vetëm deri në orën 20:00 duke shfrytëzuar deri në 30% të hapësirës/sipërfaqeve të objekteve përkatëse për të gjitha aktivitet (si në shfaqje ashtu edhe në ushtrime), duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

36.7.   Lejohen aktivitetet sportive në hapësira të mbyllura dhe të hapura, ku gjatë stërvitjeve në hapësirat e mbyllura mund të marrin pjesë deri në 20 persona, ndërsa gjatë garave deri ne 50 persona, gjithmonë bazuar në protokolle vendore dhe ndërkombëtare sportive, si dhe duke u bazuar në “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

36.8.   Lejohen fitneset dhe pishinat e mbyllura për aktivitete individuale rekreative duke shfrytëzuar deri në 40% të hapësirave/sipërfaqeve, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

36.9.   Pavarësisht pikave 36.6, 36.7 dhe 36.8 më lartë, autorizohet Ministria e Shëndetësisë që bazuar në rekomandimet e IKSHP-së të nxjerrë vendime operacionale të ndalojë këto aktivitete.

Masat për komunat me rrezik të mesëm (prej 76-150 persona të infektuar për 100,000 banorë brenda javës):

37.1.   Operatoret ekonomik lejohen të punojnë nga 05:00-20:00.

37.2.   Qendrat tregtare lejohen të punojnë nga 05:00-20:00.

37.3.   Shërbimet e hotelerisë dhe gastronomisë lejohen të punojnë nga ora 05:00 deri në ora 20:00, në këto e sipër pas orës 20:00 punojnë me shërbim “merr me vete” dhe “porosi me dërgesë”.

37.4.   Të gjitha institucionet publike dhe private këshillohet të reduktojnë stafin bazuar në specifikat e tyre dhe “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”;

37.5.   Transporti publik lejohet të punojë duke shfrytëzuar deri në 50% të kapaciteteve, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”;

37.6.   Taksitë lejohen të punojnë me një (1) pasagjer prapa ose tre (3) Po qe se janë anëtarë të familjes, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”;

37.7.   Institucioneve vartëse të MKRS dhe komunave (siç janë teatrot, bibliotekat, filarmonia, galeritë, ansamblet, baleti, kinematë, qendrat rinore, muzetë, qendrat e kulturës me grupe dhe të ngjashme), lejohet të punojnë vetëm deri në orën 20:00 duke shfrytëzuar deri në 30% të hapësirës/sipërfaqeve të objekteve përkatëse për të gjitha aktivitet (si në shfaqje ashtu edhe në ushtrime), duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

37.8.   Lejohen aktivitetet sportive në hapësira të mbyllura dhe të hapura, ku gjatë stërvitjeve në hapësirat e mbyllura mund të marrin pjesë deri në 20 persona, ndërsa gjatë garave deri ne 50 persona, gjithmonë bazuar në protokolle vendore dhe ndërkombëtare sportive, si dhe duke u bazuar në “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

37.9.   Lejohen fitneset dhe pishinat e mbyllura për aktivitete individuale rekreative duke shfrytëzuar deri në 40% të hapësirave/sipërfaqeve, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”.

37.10.               Pavarësisht pikave 37.7, 37.8 dhe 37.9 më lartë, autorizohet Ministria e Shëndetësisë që bazuar në rekomandimet e IKSHP-së të nxjerrë vendime operacionale të ndalojë këto aktivitete.

 1. Masat për komunat me rrezik të lartë (mbi 150 persona të infektuar për 100,000 banorë brenda javës:

38.1.   Ndalohet lëvizja e qytetarëve jashtë shtëpive/banesave të tyre nga ora 20:00 deri në orën 05:00, përveç për nevoja emergjente dhe shëndetësore të dokumentuar në mënyrë të përshtatshme, duke përjashtuar nga kjo masë personelin shëndetësorë, të sigurisë, të drejtësisë dhe të ngjashme, dhe punëtorët e operatorëve ekonomik që paisen me leje të veçanta për qarkullim;

38.2.   Ndalohen hyrje-daljet e qytetarëve dhe automjeteve në territorin e komunës përkatëse nga ora 20:00 deri në orën 05:00, përveç:

38.2.1.   Personelit shëndetësor, të sigurisë, drejtësisë dhe të ngjashme,

38.2.2.   Qytetarëve për nevoja mjekësore, prodhim, furnizim, dhe shitje të mallrave thelbësore (ushqim, barna për njerëz dhe kafshë e shpezë),

38.2.3.   Operatorëve ekonomik dhe transportit të mallrave/shërbimeve për të siguruar funksionimin e zinxhirit të furnizimit,

38.2.4.   Kompanive ndërtimore,

38.2.5.   Operatorëve që kryejnë punë publike.

38.3.   Operatoret ekonomik lejohen të punojnë nga 05:00-20:00.

38.4.   Qendrat tregtare lejohen të punojnë nga 05:00-20:00.

38.5.   Shërbimet e hotelerisë dhe gastronomisë lejohen të punojnë nga 05:00-20:00, në këto e sipër pas orës 20:00 punojnë vetëm me shërbim “porosi me dërgesë”.

38.6.   Institucionet publike dhe private obligohen të punojnë vetëm me staf thelbësor, i cili staf përcaktohet me vendim të secilit institucion në veçanti;

38.7.   Transporti publik lejohet të punojë duke shfrytëzuar deri në 50% të kapaciteteve, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”;

38.8.   Taksitë lejohen të punojnë me një (1) pasagjer prapa ose tre (3) Po qe se janë anëtarë të familjes, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”;

38.9.   Institucioneve vartëse të MKRS dhe komunave (siç janë teatrot, bibliotekat, filarmonia, galeritë, ansamblet, baleti, kinematë, qendrat rinore, muzetë, qendrat e kulturës me grupe dhe të ngjashme), lejohet të punojnë vetëm deri në orën 20:00 duke shfrytëzuar deri në 30% të hapësirës/sipërfaqeve të objekteve përkatëse për të gjitha aktivitet (si në shfaqje ashtu edhe në ushtrime), duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

38.10.               Lejohen aktivitetet sportive në hapësira të mbyllura dhe të hapura, ku gjatë stërvitjeve në hapësirat e mbyllura mund të marrin pjesë deri në 20 persona, ndërsa gjatë garave deri ne 50 persona, gjithmonë bazuar në protokolle vendore dhe ndërkombëtare sportive, si dhe duke u bazuar në “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”,

38.11.               Lejohen fitneset dhe pishinat e mbyllura për aktivitete individuale rekreative duke shfrytëzuar deri në 40% të hapësirave/sipërfaqeve, duke respektuar “Manualin për mbrojtjen nga përhapja e Covid-19”.

38.12.               Pavarësisht pikave 38.9, 38.10 dhe 38.11 më lartë, autorizohet Ministria e Shëndetësisë që bazuar në rekomandimet e IKSHP-së të nxjerrë vendime operacionale të ndalojë këto aktivitete.

III.             OBLIGIMET E INSTITUCIONEVE PËR ZBATIMIN E MASAVE

 1. Obligohet Ministri i Shëndetësisë që në rast nevojë të nxjerrë udhëzime për sqarimin e pikave të këtij vendimi.
 2. Obligohet Ministri i Shëndetësisë, AUVK dhe Policia e Kosovës, që në bashkëpunim me shtabet emergjente komunave, të mbikëqyrë zbatimin e këtij vendimi dhe të dorëzojnë në Zyrën e Kryeministrit raport javor (çdo të premte deri në orën 16:00).
 3. Obligohet Ministri i Shëndetësisë, SHSKUK dhe IKSHP të dorëzojnë në Zyrën e Kryeministrit raportin javor (çdo të premte deri në orën 16:00) për zbatimin e masave, gjendjen në institucionet shëndetësore, gjendjen epidemiologjike si dhe parashikimet për dy javët në vijim.
 4. Obligohet Ministri i Shëndetësisë që, bazuar në Ligjin për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19, të nxjerrë vendime operacionale varësisht prej situatës epidemiologjike dhe rekomandimeve të IKSHP-së.
 5.  Obligohet Policia e Kosovës dhe inspektoratet përgjegjëse të mbikëqyrin zbatimin e masave dhe vendimeve të tjera në zbatimit të Ligjit për parandalimin dhe luftimin e pandemisë në territorin e Republikës së Kosovës.
 6. Për shkelësit e masave, organet kompetente obligohen të shqiptojnë masat ndëshkimore sipas Ligjit për parandalimin dhe luftimin e pandemisë Covid-19 në territorin e Republikës së Kosovës dhe ligjeve të tjera në fuqi.
 7. I vetmi autoritet që mund të interpretojë këtë vendim është Ministria e Shëndetësisë, në këto e sipër çdo institucion tjetër mund të ofrojë sqarime për grupet respektive që preken nga ky vendim vetëm pas miratimit të atij sqarimi nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë.
 8. Ministria e Shëndetësisë obligohet të publikojë në faqen zyrtare të saj Qarkoren lidhur me sëmundjet kronike, për të cilat sëmundje personat sipas pikës 8 të këtij vendimi lirohen nga paraqitja në punë.
 9. Shfuqizohet Vendimi i Qeverisë nr.01/42 i datës 11.11.2020.
 10. Vendimi hyn në fuqi më 23.12.2020, në orën 05:00 dhe vlen deri në një vendim tjetër.

Related posts

Shtime: Të shtëna me armë zjarri, plagoset një person


Një person është plagosur pas të shtënave me armë zjarri që ka ndodhur në Shtime.

Rasti ka ndodhur rreth orës 18:40.

Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Ferizaj.

“Rreth orës 18 e 40 minuta, Policia në Shtime ka marrë një informatë për një gjuajte me armë të zjarrit, që ka ndodhë në një lokal afarist-studio. Policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe nga dëshmitarët ka kuptuar nga fqinjët se personi është i lënduar”.

“Dyshohet se i njëjti ka marrë plagë nga arma e zjarrit. Sipas mjekut gjendja e tij është jashtë rrezikut për jetë. Ai ka marrë plagë në këmbë. Policia është vënë në drejtim të të dyshuarit, dhe brenda një periudhe të shkurtë, është arrestuar një i dyshimtë. Është gjetur dhe konfiskuar një armë e zjarrit, që dyshohet se është përdorë. Gjithashtu policia ka vërejtur se i dyshuari ka një lëndim në dorë që është dërgu për trajtim mjekësor”.

Në vend të ngjarjes kanë dalë njësitet përkatëse dhe po merren me hetimet dhe zbardhjen e rrethaneve.

Related posts

Kelani: Mbi 56 mijë mërgimtarë kanë ardhur në Kosovë vetëm gjatë vikendit


Një numër i madh i bashkatdhetarëve kosovarë, që jetojnë dhe punojnë në vendet e ndryshme të Europës, ia kanë mësyer Kosovës ku do t’i kalojnë festat e fundvitit.

Vetëm gjatë vikendit nga pikat kufitare kanë hyrë mbi 56 mijë mërgimtarë.

Kështu tha zëdhënësi i Policisë së Kosovës Baki Kelani, në një lidhje të drejtpërdrejtë telefonike në emisionin Info Magazine në Klan Kosova.

“Bazuar në informacionet që i kemi nga pikat kuftare mund të them se numri i personave të kontrolluar që kanë hyrë me mjete të ndryshme gjatë kanë qenë 56 mijë e 655 persona, përderisa në dalje kanë qenë diku 1 mijë e 23 persona. Mirëpo edhe numri i qytetarëve që kanë hyrë nga pikat kufitare në cilësi të këmbësoreve kanë qenë 2 mijë e 300 persona në hyrje, përderisa në dalje 1 mijë e 555 persona”.

Por, disa nga ta ishin cak i vjedhjeve.

Ndaj Policia e Kosovës, në funksion të sigurimit të një ambienti më të qetë për mërgimtarët dhe që ata të mos jenë më cak i hajnave, ka bërë thirrje që mos të lihen gjërat në veturë në pjesët e dukshme.

“Bashkëatdhetarët tanë të kenë një vigjilencë dhe kujdes më të shtuar gjatë parkimit të automjeteve të tyre që mos ti lënë në vende të errësuara dhe hapësira ku s’ janë të sigurta, dhe njëkohësisht mos të lënë gjësendet e tyre brenda veturave apo në pjesët e dukshme. Qoftë rroba apo çanta”.

Kelani theksoi se Policia e Kosovës është duke ndërmarr aktivitete për të parandaluar vjedhjet ndaj bashkëatdhetarëve dhe sigurimin të një ambienti sa më të sigurtë për të gjithë qytetarët e vendit.

Related posts

Personalite të rëndësishme në vend mbështesin ligjin për mbrojtjen e fëmijëve (FOTO)


E ardhmja jonë janë fëmijët tanë, andaj është shumë e rëndësishme të luftojmë për të drejtat e tyre!

Më 17 Korrik të vitit 2020 është miratuar njëri ndër ligjet më të rëndësishme, Ligji për Mbrojtjen e Fëmijës.

Që nga ajo datë, çdo fëmijë në Kosovë është dhe do të vazhdojë të mbrohet dhe të gëzojnë të drejtat e tyre.

Në shenjë të promovimit të këtij Ligji, Syri i Vizionit në bashkëpunim me Save the Children kanë përgatitur një video me disa prej fytyrave të njohura publike, të cilët kanë dhënë zotimin e tyre që përgjatë karrierës së tyre do e mbështesin dhe do ta respektojnë atë.

Falenderojmë për zotimet e tyre:

Vjosa Osmani – Ushtruese e detyrës si Presidentit

Alaudin Hamiti – Moderator në emisionin ‘NIN’ në Klan Kosova

Saranda Bujupi Rama – Kanal10

Ermal Fejzullahu – Këngëtar

Anisa Ismaili – Aktore

https://www.facebook.com/SyriiVizionit/posts/3565745470173193

Related posts

Lëndohen rëndë dy persona në aksidentin në Gllarevë, pesë të tjerë në afërsi të Zllakuqanit


Dy aksidente të ndara kanë ndodhur në dy fshatra të Klinës, brenda një ore, njëri në Gllarevë e tjetri në afërsi të Zllakuqanit.

Pas aksidentit në Gllarevë ku janë lënduar rëndë dy persona, në aksidentin tjetër që ka ndodhur në fshatin Zllakuqan pesë persona kanë mbetur të lënduar.

Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar zëdhënësi i policisë për rajonin e Pejës, Fadil Gashi.

“Ka ndodhur një aksident në mes të dy veturave. Pesë persona kanë pësuar lëndime të lehta trupore. Ata janë dërguar për trajtim në Qendrën e Mjekësisë Familjare”, tha Gashi.

Policia e Kosovës vazhdimisht po bën thirrje për kujdes në komunikacion. /Familjajonë/

Related posts

Pikëkalimet kufitare, pritje më të gjata te Dheu i Bardhë për të hyrë në Kosovë


Mërgimtarët të cilët po vijnë në Kosovë për festat e fundviti gjatë tri ditëve të fundit janë përballur me prije të gjata në pikëkalimet kufitare të shteteve nëpër, të cilat po kalojnë, siç janë Sllovenia, Hungaria, Kroacia dhe Serbia. Kësaj radhe s’ ka pritje disa orëshe në pikëkalimet mes Kosovës dhe Serbisë.

Në pikëkalimet me të frekuentuara, Merdare dhe Dheu i Bardhë, mëngjesin e sotëm s’ ka kolona të gjata të automjetev, ndonëse te Dheu i Bardhë për të hyrë në Kosovë po pritet deri në një orë e gjysmë, shkruan Telegrafi.

ndërsa në Merdare s’ pritet më shumë se 30 minuta për të kaluar kufirin nga Serbia në Kosovë.

Një numër i madh i mërgimtarëve tanë, për t’iu shmangur pritjeve të gjata nëpër kufij, po vijnë në Kosovë me anë të linjës ajrore.

Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi ka njoftuar se gjatë të shtunës me anë të aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, në Kosova kanë ardhur 9 mijë bashkatdhetarë. 

Related posts

Prishtina më së shumti raste me COVID-19 gjatë 24 orëve


Prishtina sërish ka shënuar më së shumti të infektuar me koronavirusi në nivel komunash në Kosovë.

Në kryeqytet janë regjistruar 117 raste të infektimeve. Pas Prishtinës vijnë komunat e tjera si: Mitrovica 39 raste, Podujeva 20 raste, Ferizaji 19 raste, Prizreni 18 raste, Skenderaji 16 raste, Gjilani 14 raste, Vushtrria 14 raste, Lipjani 12 raste, Fushë Kosova 10 raste, Obiliqi 10 raste, Peja 8 raste, Suhareka 8 raste, Gjakova 7 raste, Drenasi 6 raste, Kamenica 6 raste, Shtimja 4 raste, Deçani 3 raste, Vitia 3 raste, Kaçaniku 2 raste, Novobërda 2 raste, Rahoveci 2 raste dhe me nga 1 rast komunat Istog, Klinë, Leposaviq, Malishevë dhe Zubin Potok.

Related posts

Shoqata e pacientëve, letër Hotit: 18% e popullatës për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak


Shoqata e pacientëve i ka dërguar letër kryeministrit Avdullah Hoti, ku theksojnë se mbulimi universal shëndetësor është një prej Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, ndërsa sipas tyre Kosova është larg realizimit të këtyre objektivave dhe larg mbrojtjes së secilit qytetar të saj.

Siç thuhet në letër, e ku i referohen Raportit të Progresit të vitit 2018, 1/3 e popullatës s’ i merr shërbimet e nevojshme shëndetësore, ndërsa 18% e popullatës, për shkak të vështirësive financiare s’ marrin shërbime shëndetësore aspak.

Kjo shtresë e popullatës në kushte ‘normale’ të Kosovës kanë humbur jetën në heshtje pa u hetuar aspak nga sistemi, sot në kushte pandemie, armata e këtyre fatkeqëve vetëm sa është shtuar dhe mjerimi i tyre vetëm sa është thelluar”, thuhet në letër.

Sipas Shoqatës së Pacientëve, rasti i pandemisë COVID-19, ka treguar më së miri që sektori i shëndetësisë nënkupton më shumë se shëndet dhe se investimi në shëndetësi është investim edhe në ekonomi, edukim, etj.

Kanë kaluar dy dekada nga lufta dhe Kosova po vazhdon ta ketë një sistem shëndetësor të emergjencës së pasluftës. Me gjithë nismat për reformim të sistemit, po bëhen tetë vite nga miratimi i Ligjit për Shëndetësi dhe reforma s’ po fillon. Pacienti ynë s’ e ka të përzgjedhur mjekun e vet sipas ligjit; s’ është implementuar koncepti i mjekësisë familjare, etj. Po bëhen shtatë vite të Ligjit për Sigurime Shëndetësore dhe akoma mbulimi me sigurime s’ shihet në horizont”, thuhet më tej.

Duke u nisur nga këto dhe shumë fakte të tjera, shoqëria civile ka ardhur në konkludim se Kosova duhet të kalojë nga “sistemi shëndetësor i orientuar në sëmundje” në “sistem shëndetësor të orientuar në pacientë ”.

Në këtë letër, ku janë të nënshkruar disa organizata, kërkohet që të fillohet pa vonesë reforma në sistemin shëndetësor; të krijohet një sistem që prodhon të dhëna shëndetësore të krahasueshme ndërkombëtarisht, me fokus të veçantë në Sistem të Integruar të Informimit Shëndetësorë (SIISh), Kontabilitet Shëndetësor Kombëtarë (KoSh) dhe Raporte të standardizuara të punës për të gjitha institucionet shëndetësore; të hartohet strategjia kombëtare për shëndetësi (Të themelohet Komiteti Kombëtar për Shëndetësi i cili do të përbëhet nga të gjitha grupet e interesit, përfshi edhe shoqërinë civile).

Po ashtu është kërkuar të përgatiten institucionet shëndetësore dhe Fondi i Sigurimeve Shëndetësore për kontraktim të shërbimeve dhe implementim të Ligjit për sigurime shëndetësore; të fillohet me kontraktim të shërbimeve dhe jo mbledhje të premiumeve, etj.

Zoti Kryeministër. Jo rastësisht fjalën ‘shnosh’ populli ynë e përdorë shumë shpesh. Pa shëndet s’ i duhet as ekonomia, as kultura, as asfalti, as… as….!  Të gjitha të tjerat, pa shëndet, e humbin kuptimin.

Jemi të vetëdijshëm që Ju keni edhe shumë obligime të tjera shtetërore. Por, këto kërkesa, s’ janë kërkesa se ne i duam. Këto janë nevoja të domosdoshme që sistemi shëndetësor të marr një kahje të mbarë. Në të kundërtën, një vend që të zhytë në varfëri vetëm se ti kërkon shërim aty, ai vend bëhet i pajetueshëm. Lutem qe fëmijët e mij të mos i zë viti në këtë vend !”.

Ata përmes letrës drejtuar kryeministrit Hoti kanë kërkuar edhe takim për të diskutuar rreth gjendjes shëndetësore në vend.

Related posts

Shqipëria dhe vendet e varfra rrezikojnë të mbesin pa vaksinë deri më 2024


Skema globale për shpërndarje të vaksinës kundër koronavirusit në shtetet e varfra, përballet me rrezik “shumë të madh” të dështimit, duke lënë vendet me miliarda njerëz pa qasje në vaksina deri të paktën më 2024, është thënë në një dokument të brendshëm, transmeton agjencia e lajmeve, Reuters.

Programi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, COVAX, përbën skemën kryesore globale të vaksinimit kundër koronavirusit në shtetet me të ardhura të ulëta apo të mesme në gjithë botën.

Ky program synon të shpërndajë të paktën 2 miliardë doza të vaksinës deri në fund të vitit 2021, për të mbuluar 20 për qind të njerëzve më të brishtë në 91 shtete me të ardhura të ulëta apo të mesme, kryesisht në Afrikë, Azi dhe Amerikë Latine.

Edhe vendet e Ballkanit Perëndimor, përfshirë Kosovën, synojnë të furnizohen me vaksinën kundër sëmundjes, COVID-19 – që shkakton ky virus – me anë të këtij programi.

Sipas Faik Hotit nga Ministria e Shëndetësisë, Kosova është futur në listën e shteteve të cilave ky program do t’ua sigurojë nga 20 për qind të vaksinave kundër COVID-19 falas, apo 360 mijë doza. Pjesa tjetër pritet të blihet nga buxheti i shtetit, ku Kosova ka paraqitur shprehjen e interesit në këtë aleancë me anë të marrëveshjeve që aleanca kryen me prodhuesit e vaksinave.

Mirëpo në një dokument të brendshëm, të cilin e ka parë Reuters, promovuesit e kësaj skeme kanë thënë se programi është duke u përballur me mungesë të fondeve, me rreziqe të furnizimit dhe kontrata komplekse, të cilat mund ta bëjnë të pamundshme arritjen e këtyre synimeve.

“Rreziku i dështimit për të ndërtuar një skemë të suksesshme COVAX është shumë i madh”, është thënë në dokumentin e brendshëm për bordin e Gavi-t, një aleancë qeverish, për kompanitë e ilaçeve, shoqatat e bamirësisë dhe organizatat ndërkombëtare që merren me fushata e vaksinimit global.

Aleanca Globale për Vaksinat dhe Imunizimin Gavi udhëheq COVAX-in bashkë me OBSH-në.

Ky raport dhe dokumente tjera të përgatitura nga Gavi, janë duke u diskutuar në takimin e bordit të Gavit nga 15 deri më 17 dhjetor.

Dështimi i krijimit të një skeme të suksesshme mund të lë njerëzit në vendet e varfra pa qasje në vaksina për COVID-19, deri më 2024, tregojnë dokumentet.

Rreziku i dështimit është më i madh pasi skema është krijuar shumë shpejt duke vepruar në “territor të panjohur”, është thënë në raport.

Gavi ka angazhuar muajin e kaluar kompaninë Citigroup, për të ofruar këshilla rreth asaj se si të përballen me rreziqet e financimit.

Në një dokument të 25 nëntorit, që është përfshirë në dokumentet e dorëzuara te bordi i Gavit, këshilltarët e kompanisë Citi kanë thënë se rreziku më i madh i programit qëndron në një pikë të kontratës, që u mundëson shteteve të mos blejnë vaksinat e porositura me anë të skemës COVAX.

Një mospërputhje në mes të furnizimit me vaksina dhe kërkesës “s’ është një rrezik tregtar i pakësuar në mënyrë efikase nga tregu ose MDB”, kanë thënë këshilltarët e kompanisë Citi, duke iu referuar bankave shumëpalëshe të zhvillimit, sikurse si Banka Botërore.

“andaj, një gjë e tillë duhet pakësuar me anë të negociimit të kontratave apo me anë të absorbimit të rrezikut nga Gavi që menaxhohet me kujdes nga struktura qeverisëse”.

Të pyetur për këto dokumente, një zëdhënës i Gavit, ka thënë se ky trup vazhdon të jetë i bindur se mund të arrijë synimet.

“Do të ishte e papërgjegjshme që të mos analizohen rreziqet për një mision kaq të madh dhe kompleks, dhe të krijohen politika dhe instrumente që zbusin këto rreziqe”, ka shtuar ai.

Organizata Botërore e Shëndetësisë s’ është përgjigjur për të komentuar këtë çështje. Në të kaluarën OBSH-ja ka lënë Gavin që të komentojë publikisht për programin COVAX.

Zyrtarët e Citibank kanë thënë me anë të një deklarate: “Si këshilltarë financiarë, ne jemi përgjegjës për t’i ndihmuar Gavit që të planifikojë një varg skenarësh lidhur me objektin COVAX dhe për mbështetje të përpjekjeve të tyre për të zbutur rreziqet potenciale”.

Marrëveshjet për furnizime

Planet e COVAX-it varen në vaksina të lira që deri më tani s’ janë miratuar, dhe jo në vaksina nga kompanitë Pfizer/BioNTech dhe Moderna, që përdorin teknologji më të shtrenjtë.

Vaksina e kompanisë Pfizer veçse është miratuar për përdorim emergjent në disa shtete dhe vaksinimi ka nisur në Britani dhe Shtetet e Bashkuara.

Vaksina e kompanisë Moderne pritet të miratohet shpejt.

Programi COVAX deri më tani ka krijuar marrëveshje furnizimi jodetyruese me kompanitë, AstraZeneca, Novavax dhe Sanofi për një total të rreth 400 milionë vaksinave, me mundësi të porositjes së qindra miliona dozave shtesë, është thënë në një dokument të Gavit.

Mirëpo të tria kompanitë janë përballur me vonesa në testimet e tyre, çka mund të shtyjë procesin e miratimit të vaksinave nga rregullatorët deri në gjysmën e dytë të vitit 2021 apo edhe më gjatë.

Një gjë e tillë mund të rrisë edhe nevojat financiare të COVAX-it. Parashikimet e saja financiare bazohen në një çmim mestar prej 5.20 dollarësh për një dozë vaksine, është thënë në një dokument.

Vaksinat e kompanisë Pfizer kushtojnë rreth 18.40-19.50 dollarë derisa ato të kompanisë Moderna 25-37 dollarë.

COVAX s’ ka marrëveshje me asnjërën prej tyre kompanive. Dhe ajo as s’ është në listë të prioriteteve, meqë vaksina e Pfizerit kërkon kushte të veçanta për ruajtje në temperatura shumë të ulëta, është thënë në një nga dokumentet e Gavit.

Të martën një zyrtar i lartë i OBSH-së ka thënë se agjencia është duke biseduar me kompanitë Pfizer dhe Moderna për të përfshirë vaksinat e tyre për koronavirus, në listën e shpërndarjes në vendet më të varfra, mirëpo me një çmim më të ulët dhe më të përballueshëm sesa ai që tani është në treg.

Meqë disa vaksina janë duke u zhvilluar në botë, COVAX dëshiron të zgjerojë listën e mundësive, për të përfshirë vaksina edhe nga shtetet tjera.

Shtetet e pasura, që kanë porositur shumicën e dozave të vaksinave për COVID-19, janë duke planifikuar që të bëjnë donacione në vendet e varfra, ndonëse s’ është e qartë Po qe se një gjë e tillë do të bëhet me anë të skemës COVAX.

Presioni financiar

Për të arritur synimin e vaksinimit të të paktën 20 për qind të njerëzve në shtetet e varfra vitin e ardhshëm, COVAX ka thënë se i duhen 4.9 miliardë dollarë shtesë, për dallim nga 2.1 miliardë dollarë sa ka mbledhur tani.

Po qe se çmimet e vaksinave janë më të larta sesa është parashikuar, furnizimi do të shtyhet dhe fondet shtesë s’ do të mund të sigurohen plotësisht andaj skema përballet me dështim”, ka thënë dokumenti.

deri më tani, Britania dhe Bashkimi Evropian kanë dhënë më së shumti donacione për COVAX, derisa Shtetet e Bashkuara dhe Kina s’ kanë bërë përkushtime financiare.

Banka Botërore dhe institucione tjera multilaterale janë duke ofruar kredi të lira për shtetet e varfra për t’iu ndihmuar që të blejnë dhe të sigurojnë vaksina me anë të skemës COVAX.

Mirëpo edhe në rast të kushteve më të mira financiare, COVAX ka akoma mundësi që të përballet me dështim, për shkak të rreziqeve jopropocionale për shkak të procesit kompleks të arritjes së marrëveshjeve.

COVAX nënshkruan kontrata paraprake me kompani për furnizim me vaksina, të cilat duhet të paguhen nga donatorët apo shtetet që i pranojnë ato, dhe mund t’i përballojnë të njëjtat.

Mirëpo sipas marrëveshjeve aktuale, shtetet mund të refuzojnë të blejnë vaksinat e porositura Po qe se preferojnë vaksina tjera, apo arrijnë t’i sigurojnë vaksinat me anë të skemave tjera, më shpejtë apo më lirë.

Skema COVAX synon të përballet me humbje edhe Po qe se shtetet s’ janë të gjendje të paguajnë për porosi apo Po qe se imuniteti i tufës arrihet shpejt, duke i bërë vaksinat të panevojshme, është thënë në raporton e kompanisë Citigroup.

andaj ajo ka propozuar një strategji për të pakësuar këto rreziqe duke përfshirë ndryshime në kushte të kontratës./ REL

Related posts

Onkologjia bëhet me shërbimin e Brahiterapisë


Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, bashkë me ushtruesin e detyrës së drejtorit të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), Valbon Krasniqi, si dhe drejtori i Klinikës së Onkologjisë, Ilir Kurtishti kanë bërë përurimin e shërbimit të Brahiterapisë në Klinikën e Onkologjisë së QKUK-së.

Nga aty ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë kjo ministri ka në fokus avancimin e shërbimeve shëndetësore, dhe sjellja e kësaj aparature në Onkologji do të kontribuoj në interes të qytetarëve për ruajtjen e shëndetit, por edhe në interes të profesionistëve që punojnë në këtë repart.

Interesimi dhe angazhimi jonë për avancimin e shërbimeve shëndetësore, krahas menaxhimit të situatës pandemike është në fokus të veçantë. Onkologjia mbi të gjitha dhe ju po e shihni që këtu marrin shërbime më shumë se 150 persona në ditë, me ritmin e njëjtë, dinamikën e njëjtë por duke ofruar shërbime profesionale të njëjta. Edhe kjo aparatura sot e promovuar i cili do të filloj në interes të ruajtjes së shëndetit të qytetarëve, sidomos femrave… një projekt i munguar por i cili mungon edhe në shumë vende të rajonit është i mirë për qytetarët e Kosovës, për institucionet por mbi të gjitha për profesionistët që punojnë”, ka thënë Zemaj.

Drejtori i Klinikes Onkologjike, Ilir Kurtishi ka thënë se këtë shërbim i cili është në kuadër të rrezatimit, Kosova s’ e ka pasur dhe synohet të fillohet në fillim të vitit të ardhshëm, dhe se më pacientët s’ kanë nevojë të shkojnë jashtë vendit për të.

Është shërbimi i Brahiterapisë në kuadër të shërbimit të rrezatimit, radioterapisë, shërbim të cilin Kosova s’ e ka pasur deri sot, dhe këtë shërbim ne synojmë ta fillojmë nga viti i ardhshëm, nga mesi i janarit për pacientët tanë të cilët kanë pasur nevojë për këtë shërbim, të cilët është dashtë të shkojnë jashtë Kosovës, tash do ta marrin këtu tek ne. Numri i rasteve që kanë nevojë ta marrin këtë shërbim, në vit është diku 50 persona të sëmurë. Është fjala për sëmundjet e organeve gjenitale të femrës në radhë të parë … por mund të përdoret edhe për trajtimin e tumoreve të organeve tjera në raste të veçanta”, ka thënë Kurtishi.

ndërsa, ushtruesi i detyrës së drejtorit të ShSKUK, Valbon Krasniqi hapjen e këtij shërbimi e ka cilësuar si ditë të rëndësishme për shëndetësinë kosovare, pasi që të sëmurët me sëmundje kancerogjene do të kenë trajtim me të lehtë.

Krasniqi ka thënë nga viti i ardhshëm do të instalohet edhe aparatura e parë e cila do të shërbejë për radioterapi.

Është një moment i rëndësishëm për shëndetësinë kosovare sot, ne sapo përuruam fillimin e shërbimeve te brahiterapisë, për të sëmurët me sëmundje kancerogjene …ndërkohë qe brenda tre mujorit të parë planifikojmë të instalojmë edhe aparaturën e re parë për radioterapi… Ky investim është në kuadër të investimeve të përgjithshme për të ofruar shërbime të integruara në veçanti për femrat”, ka thënë Krasniqi.

Related posts

Djali 30-vjeçar i vdiq nga leukemia, babai i jep 20 mijë euro donacion për policen nga Peja


Një burrë nga Kosova ka dhënë 20 mijë euro donacion për personat e sëmurë, një muaj pasi djali i tij 30-vjecar ka humbur jetë.

Lajmin e ka bërë të ditur ish-ushtari i UÇK-së, Adnan Hyseni, me anë të një shkrimi në Facebook.

Ai ka thënë se i njëjti ka dashur që të mbetet anonim, e se kjo shumë që ai ka dhuruar do të jepet për t’i ndihmuar polices nga Peja, Visare Hysenit, që ka kërkuar ndihmë pasi që është prekur nga leukemia akute.

Hyseni në Facebook ka shkruar se prindi që ka kërkuar të mbetet anononim e kishte humbur djalin një muaj më parë po nga kjo sëmundje.

Related posts

Shtetet që Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë dhe bashkatdhetarët që vijnë duhet ta kenë testin PCR negativ


Që nga 13 nëntori, në Kosovë kanë hyrë në fuqi masat e reja për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Në këto masa janë edhe disa rregulla që duhet t’i  respektojnë bashkatdhetarët.

Cdo qytetar që niset në Kosovë nga zonat e rrezikshme, që kanë shifra të larta të infektimeve me COVID-19, duhet ta ketë testin PCR negativ.

Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar ka njoftuar se shtetet të cilat aktualisht Kosova i konsideron me rrezikshmëri të lartë të infektimit me coronavirus janë: Gjermani, Danimarka, Qipro, Sllovakia, Spanja, Franca, Italia, Britania e Madhe, Holanda, Rumania, Belgjika, Çekia, Austria, Irlanda, Hungaria, Luksemburgu, Islanda, Sllovenia, Malta, Polonia, Kroacia, Lihtenshtajni, Polonia dhe Bullgaria.

Më poshtë mund t’i gjeni masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës të cilat kanë hyrë në fuqi gjatë muajit nëntor:

– Të gjithë qytetarët e huaj të cilët hyjnë në Republikën e Kosovës (RKS), e që vijnë nga vendet me risk të lartë, sipas listës zyrtare të ECDC-së, duhet të dëshmojnë me anë të testit RT-PCR në Sars COV-2 që janë me rezultat negativ me COVID-19, në bazë të parimit të reciprocitetit, me përjashtimet si në vijim

1.1. Gjatë hyrjes me anë të Aeroportit Ndërkombëtar “Adem Jashari” s’ kanë nevojë të kenë vërtetim për test RT-PCR negativ, duke marrë parasysh që shtetasit e huaj vetëm do të kalojnë nëpër territorin e RKS-së, dhe me kusht që në hyrje do të nënshkruajnë një deklaratë që në afat prej 3 orësh do ta lëshojnë territorin e RKS-së;

1.2. Gjatë hyrjes në pikat kufitare tokësore, me qëllim të daljes nëpër pikat ajrore, nga Aeroporti Ndërkombëtar “Adem Jashari” dhe pikat tokësore, s’ ka nevojë për vërtetim për test RT- PCR negativ, shtetasit e huaj janë të obliguar të shfaqin biletën e aeroplanit dhe të nënshkruajnë deklaratën që brenda 3 orësh do ta lëshojnë territorin e RKS-së;

1.3. Transportuesit profesionistë (vozitësit) s’ është e nevojshme të kenë vërtetim për testin PCR negativ, me kusht që të respektohet protokolli për transport ndërkombëtar;

1.4. Për transport të organizuar me autobus ose linjë të rregullt ndërkombëtare tranzite, s’ duhet testi RT-PCR negativ, me kusht që të nënshkruhet deklarata se do ta lëshojnë territorin e RKS-së brenda 5 orësh;

1.5. Shtetasit e huaj të cilët e kanë të rregulluar leje qëndrimin e përkohshëm ose përhershëm në RKS, gjatë hyrjes në RKS duhet të shfaqin vërtetim për test RT-PCR negativ, të bërë më së largu 72 orë para hyrjes në RKS;

1.6. Në rast të mos paraqitjes së dëshmisë së testit negativ, shtetasit e huaj obligohen të vetë -izolohen për 7 ditë;

1.7. Diplomatët e huaj në RKS si dhe familjarët e tyre, s’ është e nevojshme të kenë vërtetim për test RT-PCR negativ;

 1.8. Shtetasit e huaj të cilët kanë caktuar termin për mjekim në institucione shëndetësore në RKS-së, mund të hyjnë Me kusht që shfaqin vërtetim për test TR-PCR negativ, të bërë më së largu 72 orë para hyrjes në RKS si dhe vërtetimin për termin të caktuar të lëshuar nga spitali;1.9. Bartësit e dokumenteve personale të lëshuara nga RKS mirëpo me adresë vendbanimi në një shtet tjetër, gjatë hyrjes në RKS, duhet të shfaqin vërtetim për test RT-PCR negativ, të bërë më së largu 72 orë para hyrjes në RKS ose të vetë-izolohen për 7 ditë në mungesë të testit RT-PCR. /familjajone

Related posts

Tri qytetet aktualisht vatra të COVID-19 në Kosovë


Bazuar në të dhënat e fundit të publikuara nga Ministria e Shëndetësisë rezulton që Prishtina, Fushë-Kosova dhe Obiliqi janë tri komunat me më së shumti raste aktive për 100 mijë banorë.

Vetëm kryeqyteti aktualisht ka 4901 raste aktive, ndërsa në raportin për 100 mijë banorë llogaritet të ketë 2260 raste aktive.

Fushë-Kosova është e dyta me 634 raste aktive, por në përllogaritje për 100 mijë banorë ajo do të kishte 1627 raste aktive.

Pas tyre vjen Obliqi që ka 180 raste aktive, por në raportin me 100 mijë banorë përllogaritet të ketë 1006 raste aktive.

Në ndërkohë në nivel vendi janë 11 mijë e 346 raste aktive. Në total janë testuar 165 mijë e 583 persona, nga fillimi i pandemisë. Prej tyre 47 mijë e 203 kanë rezultuar pozitivë. 1 mijë e 220 persona kanë humbur betejën me virusin, ndërsa janë shëruar 34 mijë e 637 persona.

Nga fotografia e publikuar nga zëdhënësi i MSH-së, Faik Hoti,  17 komuna janë në zonën e kuqe, 8 janë në zonë të verdhë dhe 13 në zonë të gjelbër.

Në zonën e gjelbër futen komunat në të cilat brenda një jave regjistrohen deri në 75 të infektuar për 100 mijë banorë. Në të verdhën hyjnë komunat të cilat regjistrojnë nga 76 deri 150 të infektuar në javë për 100 mijë banorë. Te e kuqja hyjnë ato me më shumë se 151 të infektuar në javë për 100 mijë banorë.

Related posts

Filmi i parë horror në Kosovë është në përfundime të xhirimeve


Kosova së shpejti do ta ketë edhe projektin e parë filmik të zhanrit të frikshëm (horror), nga qyteti i Pejës.

Ky film është i pari i këtij zhanri që do të realizohet në vendin tonë, teksa është në përfundim e sipër.

Regjisor i këtij filmi është Liridon Beqiri.

Realizimi i këtij filmi ka vonuar thuajse katër vite për shkak të mungesës së fondeve monetare teksa regjisori ka deklaruar se ata po përpiqen të përfundojnë filmin me kushtet e tyre.

ndërsa ata shpresojnë se së shpejti do të pranojnë ndihma për realizimin sa më të shpejtë të tij.

Tashmë në YouTube është publikuar edhe traileri i këtij filmi, që do të mbajë titullin “Ditari”.

Related posts

Konfirmohet vrasja e dyfishtë në Prizren, bëhet fjalë për babë e bijë


Policia ka konfirmuar vrasjen e dyfishtë në Prizren.

ngjarja ka ndodhur në udhën “Durmish Asllani” ku janë dëgjuar të shtëna me armë zjarri, njofton Klan Kosova

Rastin për KlanKosova.tv e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

“Me 15.12.2020, pak pas orës 19:00, Policia ka pranuar një informacion se në udhën “Durmish Asllani” në Prizren, janë dëgjuar të shtëna nga arma e zjarrit”.

“Njësitet kompetente policore, menjëherë i janë përgjigjur vendit të dukurisë, dhe bazuar në informacionet e para, në një shtëpi banimi janë gjetur dy trupa të pa jetë, një M/Kosovar zyrtar policor dhe një F/Kosovare, vdekjen e të cilëve e kanë konfirmuar mjekët kompetent”.

“Në vendin e dukurisë janë dalur të gjitha njësitet policore përfshirë forenzikën, ekipet mjekësore dhe prokurorin, të cilët janë duke ekzaminuar vendin e dukurisë si dhe duke kryer hetime intensive, lidhur me rastin”, deklaroi Kelani.

ndërsa zëdhënësi i Policisë për Rajonin e Prizrenit, Shaban Osmanollaj, ka konfirmuar se bëhet fjalë për babë e bijë.

Related posts

Rekomandohen masa të reja për festat e fundvitit


Bordi Këshilldhënës për menaxhimin e pandemisë COVID-19 nesër pritet t’i rekomandojë Qeverisë së Kosovës masat e reja ndaj koronavirusit.

Një burim brenda këtij bordi i tha Klan Kosovës, se nga data 23 dhjetor deri më datën 3 janar s’ do të ketë renditje të komunave në zona.

Sipas kësaj lëvizja e lirë pritet të zgjatet deri në orën 22:00.

Meshat nëpër kisha do të ndalohen për Krishtlindje.

Po ashtu s’ do të lejohet grumbullimi i më shumë se pesë personave në sheshe.

Nesër ato pritet për t’u vendosur dhe për t’u votuar në Qeverinë e Kosovës.

Bordi vlerëson se situata epidemiologjike në Kosovë mbetet më e mirë, njofton Klan Kosova.

Related posts

A do të mbyllet Kosova për festat e fundvitit, flasin nga Qeveria


Rritja e rasteve me COVID-19 në javët e fundit ka bërë që shumë prej vendeve evropiane të marrin vendim për mbyllje totale për festat e fundvitit. Por, a po planifikon edhe Kosova që të marrë një vendim të tillë?

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, thotë se masat që janë aktualisht në fuqi kanë parandaluar rritjen e rasteve dhe se kjo është dëshmuar edhe me lëvizjen që ka pasur nëpër komuna sa i përket kategorizimeve që bëhen në bazë të shtrirjes së infeksionit.

“Që nga e premtja kemi kategorizim të ri të komunave dhe fatmirësisht kemi lëvizje për të mirë ku 5 komuna nga zona e kuqe kanë kaluar në zonën e verdhë dhe 7 komuna janë nga zona e verdhë në zonën e gjelbër”, ka deklaruar Zemaj.

E Në qoftë se vazhdohet me trendin e tanishëm të rasteve, Zemaj thotë se do të vazhdojnë të jenë në fuqi masat që janë ndërmarrë në nëntor.

“Situata epidemiologjike analizohet në baza të rregullta dhe në varësi të asaj se sa është numri i të infektuarve, sa është numri i të shtrirëve në spital dhe cilat janë projeksionet, edhe mund të propozohen masa të reja. Por për momentin, do të vazhdohet me këto që janë në fuqi dhe është akoma herët të dihet se si do të veprohet në mënyrë specifike me secilin sektor apo veprimtari në fund të vitit”, ka deklaruar Zemaj për Express.

Për situatën epidemiologjike në vend është deklaruar dje edhe zëvendëskryeministri Besnik Tahiri.

Ai tha se, po ashtu, kanë diskutuar që të analizohet shtyrja e orarit të mbylljes.

“Me ministrin Armend Zemaj bashkëbiseduam me kryetarët e komunave dhe Asociacionin e Komunave të Kosovës për situatën me Pandemi dhe respektimin e masave. U dakorduam të rrisim vigjilencën institucionale si dhe respektimin rigoroz të masave të rekomanduara. Në këtë takim, u dakorduam se mbyllja e tërësishme s’ është e nevojshme në këtë fazë, sikurse që duhet të analizohet zonimi dhe të shtyhet orari i mbylljes”, ka shkruar Tahiri.

Kryetarët e komunave kërkojnë të vazhdohen masat, lirimi i tyre s’ është opsion.

Ndërkohë, drejtori i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi, ka deklaruar për Express se kryetarët e komunave kanë kërkuar që të vazhdohen masat anti-Covid.

“Kryetarët kanë kërkuar që masat të vazhdohen. Masat do të shqyrtohen varësisht numrit të  të infektuarve, Në qoftë se ndryshohen masat do të ketë kujdes që të mos dëmtohet ekonomia. Lirimi i masave s’ është opsion, pasi situate është akoma e rënduar”, ka deklaruar Ibrahimi.

Ibrahimi tha se kategorizimi i komunave sipas zonave të rrezikshmërisë së përhapjes së virusit, ka pasur efekt pozitiv në uljen e numrit të rasteve pozitive.

“Në takim u diskutua edhe ndarja e komunave sipas zonave, si konkludim i përbashkët ishte se ky kategorizim është treguar i suksesshëm. Kjo ndarje e ka pasur efektin pozitiv në uljen e numrit të rasteve pozitive”, ka deklaruar Ibrahimi.

Ai shtoi se niveli lokal ka kërkuar nga ai qendror që t’i kushtohet vëmendje edhe ardhjes së mërgatës.

“U vlerësua puna e përbashkët e nivelit lokal dhe qendror. U kërkua nga niveli qendror që t’i kushtohet vëmendje e veçantë ardhjes së mërgatës, pasi kanë kontribuuar vazhdimisht”, ka thënë Ibrahimi.

Related posts

hollësitë dhe rrëfimi i fqinjit rreth dukurisë, pasi shqiptari nga Kosova vrau kunatën dhe plagosi vëllanë në Gjermani


Pasi një grua (33) u qëllua në Löhne-Gohfeld, një komision i vrasjeve në Bielefeld të Gjermanisë filloi hetimin e tij të shtunën në mbrëmje vonë.

Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të cilave, autori i krimit (48) ka qenë i plagosur rëndë, si dhe një tjetër është plagosur rëndë gjithashtu.

Sipas informacioneve të medieve gjermane, përcjell Telegrafi, gjashtë të rinj midis moshave 13 dhe 18 vjeç e përjetuan krimin dhe u duhej të kishin mbështetje psikologjike.

Po sipas mediave gjermane, mosmarrëveshja në një apartament në një ndërtesë apartamentesh në Theodor-Körner-Straße në Löhne u zhvillua rreth orës 21:15.

Në mbrëmje, autori i krimit, për të cilin mediat në Kosovë kishin raportuar se ishte nga Ferizaj, shkoi në ish-banesën e familjes së tij.

Vëllai (38), i cili po vizitonte gruan dhe tre fëmijët e saj, e informoi atë se ai s’ dëshironte të fliste me të.

Sidoqoftë, burri, i cili kishte një armë zjarri dhe një shkop me vete, mundi të hynte në apartament pak më vonë dhe, sipas policisë, papritmas filloi me të shtëna armësh në drejtim të anëtarëve të familjes, të pranishëm.

Sipas policisë, 33-vjeçarja u plagos për vdekje dhe vëllai 38-vjeçar u plagos rëndë nga të shtënat.

Ndërkohë, një fqinj ka rrëfyer ngjarjen.

“Dëgjova dy të shtëna dhe gati sa s’ rashë nga karrigia ime. Fëmijët bërtisnin me të madhe. Në atë moment unë thjesht reagova dhe thirra punëtorët e shpëtimit. Kur zbrita në korridor, fëmijët erdhën duke bërtitur drejt meje. Burri me prejardhje shqiptare u çmend plotësisht. Fëmijët duhet ta kenë mposhtur atë dhe e kanë hedhur armën në një livadh para shtëpisë”, ka thënë ai, përcjell Telegrafi.

“Unë isha i frikësuar dhe dridhesha i gjithi”, ka shtuar më tej ai.

Mediat gjermane më tej tregojnë se disa mjekë të urgjencës dhe punëtorë të shpëtimit u kujdesën për të plagosurit ndërsa gruaja me sa duket vdiq gjatë udhës për në spital – vëllai gjithashtu pësoi një plagë me armë zjarri dhe në mbrëmje u tha se jeta e tij s’ ishte në rrezik.

Të gjashtë fëmijët u morën nën kujdesin e autoriteteve ndërsa burri që sulmoi banesën pësoi lëndime kërcënuese për jetën.

Në veturën e tij VW Passat të tij, që ishte e parkuar para shtëpisë, detektivët zbuluan gjithashtu një armë tjetër.

Related posts

Kur do të ketë vaksina ndaj COVID-19 për vendet e Ballkanit Perëndimor – përfshirë edhe Kosovën?


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen dhe presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel, kanë premtuar se BE-ja do të ketë si prioritet që t’u ndihmojë vendeve të Ballkanit Perëndimor me vaksinën kundër COVID-19.

“Ne kujdesemi edhe për fqinjët tanë. Bashkimi Evropian do të koordinojë donacionet e vaksinës nga shtetet anëtare, posaçërisht për mbrojtjen e punëtorëve shëndetësorë në Ballkanin Perëndimore dhe fqinjësi”, ka thënë Von der Leyen, duke folur pas samitit të fundit të BE-së, ku përgatitjet për vaksinim ishin ndër temat kryesore.

Burimet nga takimi i shefave të shteteve apo qeverive të vendeve anëtare të BE-së kanë thënë se në takim, Von der Leyen ka njoftuar se Komisioni Evropian tashmë ka porositur doza të mjaftueshme për vaksinimin e më shumë se 750 milionë qytetarëve.

Pasi BE-ja ka rreth 450 milionë banorë, nga ky kontingjent i vaksinave, do tu ndahen edhe vendeve të Ballkanit Perëndimor si prioritet, por edhe vendeve tjera të botës që kanë të ardhura të ulëta apo të mesme, transmeton Radio Evropa e Lirë.

Në BE s’ ka përgjigje të prerë se a do të ketë menjëherë donacione të vaksinave për vendet e Ballkanit Perëndimor, në të njëjtën kohë kur u dorëzohen edhe vendeve anëtare, apo kjo do të bëhet më vonë.

Burimet nga BE-ja kanë sqaruar se vaksinat për vendet e Ballkanit do të sigurohen paralelisht nga dy kanale.

Më i rëndësishmi është furnizimi përmes koalicionit ndërkombëtare COVAX ku BE -ja po ashtu ka rolin kryesor dhe tashmë ka dhënë si donacion 500 milionë euro.

Në këtë koalicion ndërkombëtarë për sigurimin e vaksinës janë 184 shtetet të botës.

Prodhuesit e vaksinave janë zotuar se deri në fund të vitit do të sigurojnë 2 miliardë doza të vaksinave përmes kësaj nisme, nga të cilat 1 miliardë do të shkojnë për vendet më të varfra.

Vaksinat përmes COVAX do të jenë me çmim të favorshëm ndërsa për disa vende me të ardhura më të vogla do të sigurohen edhe falas.

Burimet e BE-së vlerësojnë se nga vendet e Ballkanit, Kosova do të kualifikohet për të marrë vaksinat falas përmes COVAX-it, posaqë është vendi më i varfër i rajonit bazuar nga të ardhurat për kokë banori.

Vaksinat që do të sigurohen përmes COVAX-it do të distribuohen përmes UNICEF-it.

Por, shpejtësia e distribuimit të vaksinave nga ky kontingjent duket se s’ do të jetë e njëjtë me ato që tashmë pitet të shpërndahen tek shtetet anëtare. andaj, Komisioni Evropian është duke shqyrtuar që një pjesë e dozave për vendet anëtare të dërgohet edhe tek vendet e Ballkanit Perëndimor.

“Nisma COVAX, ku BE-ja është kontribuesi kryesor, do të jetë kyç për të siguruar vaksinat për Ballkanin Perëndimor. Paralelisht, në mënyrë që vaksinimi të nis sa më shpejtë, BE-ja është duke shqyrtuar mundësitë se si të siguroj vaksinat për Ballkanin Perëndimor edhe përmes donacioneve apo ndonjë sistemi të ngjashëm. Kjo do të siguroj një mbështetje për të siguruar një vaksinim relativisht të shpejtë për grupet me prioritet”, ka thënë Ana Pisonero, zëdhënëse për çështje të zgjerimit dhe fqinjësisë në Komisionin Evropian.

Sipas specialistëve të BE-së tashmë janë duke u bërë koordinimet mes Komisionit Evropian, vendeve anëtare të BE-së dhe shteteve të rajonit të Ballkanit Perëndimor për të siguruar dozat e para të vaksinave. Ideja është që, sapo të marrin dozat e para të vaksinave, që do të jetë një numër i kufizuar, shtetet anëtare, një pjesë ta vendosin në dispozicion të vendeve të rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Në mënyrë që të mos ndodhë që disa shtete të BE-së t’u japin të njëjtit shtet në rajon, dhe për të siguruar një shpërndarje të barabartë të vaksinave, është duke vazhduar bashkëpunimi mes Komisionit, vendeve anëtare dhe shteteve të rajonit.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian ka thënë po ashtu se nga shtetet e rajonit të Ballkanit Perëndimor kërkohet që strategjinë e tyre të vaksinimit ta zhvillojnë në përputhje me udhëzimet që ka dhënë Komisioni Evropian për vendet anëtare. Kjo do ta bënte më të lehtë ndihmën e BE-së dhe koordinimin me shteteve anëtare.

Sipas strategjisë së BE-së vaksinat do të shpërndahen në të njëjtën kohë për të gjitha shtetet anëtare, me të njëjtat kushte, ndërsa numri do të caktohet në bazë të numrit të banorëve. Grupet me prioritet për vaksinim do të jenë punëtorët në sistemin e shëndetësisë, grupet e rrezikuara, të moshuarit e kështu me radhë. E njëjta strategji pritet të respektohet edhe nga vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

Vaksinimi në vendet e BE-së pritet të nis në fillim të janarit. Belgjika dhe Holanda tashmë e kanë caktuar 5 janarin si ditë kur do të nis vaksinimi i grupeve të para.

Vaksina e parë e cila pritet të marrë lejen nga Autoriteti rregullativ i BE-së, dhe atë para fundit të këtij viti, do të jetë vaksina e prodhuar nga BioNTech/Pfizer.

Sipas Komisionit Evropian nga mesi i janarit pritet të jepet leja edhe për vaksinën e kompanisë Moderna. Pastaj, gjatë pranverës, do të pasojnë edhe lejet për vaksinat e AstraZeneca dhe Johnson & Johnson, varësisht se si shkon procesi i analizave të rezultateve dhe efekteve anësore të tyre.

“Ne duam të jemi të sigurt se vaksinat janë të efektive dhe të parrezikshme për qytetarët. Ky është prioriteti ynë andaj edhe s’ jemi nxituar”, ka thënë Komisioni Evropian.

Por, burimet e BE-së pohojnë se vendet e rajonit të Ballkanit duhet të përshpejtojnë edhe përgatitjen logjistike për vaksinim. Në këtë drejtim thonë se ka pengesa pasi vaksinat e para, ato të BioNTech/Pfizer, duhet të transportohen dhe ruhen në temperaturë nën -70 gradë celsius, që është sfidë jo vëtëm për vendet e rajonit të Ballkanit por edhe për vetë vendet e zhvilluara të BE-së. Edhe në këtë drejtim BE-ja thuhet se është duke u ndihmuar vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Bashkëbiseduesit e Radios Evropa e Lirë në Bruksel kanë thënë se BE-ja ka interes t’i ndihmoj si prioritet vendeve të Ballkanit edhe nga aspekti shëndetësorë dhe s’ dëshiron të bëj “diplomaci vaksinash” për të fituar popullaritet.

Vaksinimi dhe imunizimi në Ballkan ka rëndësi për shtetet e BE-së edhe për shkak të lidhjeve të ngushta që kanë me këto shtete.

Dhe, s’ mund të jenë të sigurt qytetarët e BE-së nga infektimi më coronavirus Po qe se vaksinimi i suksesshëm s’ është bërë edhe në vendet e rajonit të Ballkanit Perëndimor.

andaj në BE pohojnë se, edhe pse s’ mund të garantohen datat dhe afatet kohore, pasi kjo varet edhe nga kapacitetet prodhuese, për të gjithë qytetarët e Ballkanit Perëndimor do të sigurohen dozat e mjaftueshme të vaksinave. /REL/

Related posts

Restorani në Kamenicë dhuron ushqim falas për punëtorët shëndetësorë


Ka më shumë se dy muaj që kur restoranti “Prive” në Kamenicë dhuron ushqim falas për punëtorët shëndetësorë atje.

Pronari Fitim Gagica i dërgon vetë nga dy shujta në ditë, të shoqëruara me pije, në Qendrën e Mjekësisë Familjare të këtij qyteti.

“Duke e parë situatën në të cilën gjendemi, ne e kemi pa të nevojshme bashkë me stafin që t’i dalim në ndihmë Qendrës Mjekësore këtu në Kamenicë duke dërguar afro 60 shujta në ditë”, tha Gagica.

Për ushqimet falas, që marrin çdo ditë, janë falënderues punëtorët shëndetësorë të kësaj qendre.

“Në këtë mënyrë kemi bërë kursimin e kohës, si dhe janë shkurtuar edhe pauzat. Edhe efektiviteti i punës së mjekësisë familjare në këtë rast është rritur”, tha Getoar Dermaku, doktor në këtë qendër spitalore, raporton Klan Kosova.

Gagica, i cili njihet si humanist i madh në këtë anë, tha se ndihmën për punëtorët shëndetësorë s’ do ta ndalë deri në përfundim të pandemisë.

Related posts

Prishtina sërish prin për nga numri i rasteve me COVID-19 brenda ditës


Komuna e Prishtinës sërish ka shënuar numra më të lartë të infektimeve me koronavirus sesa komunat tjera.

Në kryeqytet gjatë 24 orëve janë shënuar 198 raste, ku pas saj vijnë komunat tjera si: Peja 38 raste, Podujeva 37 raste, Fushë Kosova 36 raste, Ferizaj 26 raste, Lipjani 21 raste, Drenasi 20 raste, Mitrovica 18 raste, Gjilani 15 raste, Obiliqi 15 raste, Vushtrria 15 raste, Istogu 12 raste, Vitia 11 raste, Klina 8 raste, Gjakova 6 raste, Kamenica 6 raste, Prizreni 6 raste, Rahoveci 6 raste, Deçani 5 raste, Malisheva 5 raste, Shtimja 5 raste, Skenderaj 5 raste, Dragashi 2 raste, Hani i Elezit 2 raste, Shtërpca 2 raste, Suhareka 2 raste dhe me nga nje rast komunat Novobërdë dhe Ranillug.

Related posts

Pandershmëria mediale e gazetares Jeta Xhara

Shkruan: Hisen Berisha

PANDERSHMËRI MEDIALE

Në rrjetet sociale e pashë një storie që kishte realizuar gazetarja kontraverse Hanmi Jeta Xharra.
Ju kishte bashkuar ushtarëve të facebook-ut që këto ditë janë pjesë e lufte speciale kibernetike përmes rrjeteve sociale për të goditur sa më shumë personelin shëndetësor dhe luftën e tyre heroike anticovid që po e bëjnë mbrojtje/shërim të pacienteve.

Unë po të reagoj nga Reparti i infektives, (pacient në dhomën nr 3, ku ke gënjyer se ka familjar), i prekur me COVID, pikërisht ku ju e keni keqpërdorur situatën dhe standardet e vendosura, për të bërë një dezinformim të tillë Hanëm Xharra.
Kam pritur se do të dalë ndonjë media elektronike a po e shkruar dhe të prezantoj punën heroike të stafit mjekësor të doktorëve, infermierëve por edhe mirëmbajtësve teknik të të gjitha niveleve, për ta lehtësuar zbatimin e protokollit terapeutik të trajtimit të pacientëve të infektuar me covid që lëngojnë edhe nga një mori sëmundjesh tjera njëkohësisht.
Kam pritur se një media do të vij dhe të pasqyroj nevojat logjistike që iu duhen ti vënë në dispozicion në një nivel më të lartë se aktualisht i kanë, për të lehtësuar punën e mjekëve dhe stafit mbështetës si dhe vet pacientëve.
Por, jo, se ju hanëm Xharra, nuk e keni mision mirësinë ndaj pacientëve, familjareve të tyre e qytetarëve, por tendencën e realizimit të luftës speciale që në forma të ndryshme po zhvillohet ndaj Kosovës në të gjitha fushat e mundshme jo vetëm ne shëndetësi edhe ashtu të dobët siç e kemi, por edhe në arsim, ekonomi, zhvillim, bujqësi, infrastrukturë dhe planifikim hapësinor, ambient e kudo.
Kjo nga akter të të gjitha kategorive të brendshme dhe të jashtme nga të rinjë e qytetarë të manipuluar pa vetëdije deri te kategoris gazetarëve si ju që çdo gjë e bëni me program e me plan.
Jeni vënë keq në shërbim të qarqeve armiqësore antishqiptare e kosovare prej brenda Kosovës nëpër Serbi e deri në Rusi e Kinë. Ju jeni argatët e tyre me këto tendenca dhe do të duhej të ishit subjekt hetimi i inteligjencës apo njësive të mbrojtjes kibernetike.

Ju hanëm Xharra, pandeminë si dukuri në Kosovë e keni parë vetëm nga ekranet. Nuk keni raportuar për situatën pandemike asnjëherë.
Këtë e paskeni bërë për të prodhuar lajm sepse nuk keni më me se ta mbushni programin tuaj të agjensionit Sllavoballkanik BIRN dhe ndonjë televizioni të dështuar që ju japë hapësire televizive.
Apo, ju raportoni nga nivelet e kurtuazisë ministrore dhe keni marr fjalë të kualifikuara dhe tendencioze me konotacion politik në këto nivele.
Por, pse nuk provuat të lëshoheni në nivel operativ e teknik të shërbimit shëndetësor në reparte.
Pse nuk provuat të flisni me pacientë e me staf punëtoresh mjekësor e teknik këtu në repart.
Ju menduat se keni bërë shpikje të madhe duke shkelur rregullat e standardet e vendosura nga stafi i brendshëm i shërbimit shëndetësor në klinikë dhe që respektohen nga pacientët e qytetarët, thjeshtë vetëm pse na është thënë.
Ne të gjithëve na është thënë se nuk bën të kalojmë nëpër ambientet e brendshme të spitalit për shkaqet që po dihen.
Ne e respektuam këtë standard. Edhe qytetarët në hyrje e kuptojnë se ekziston ky standard, sepse me të hyrë në repart e vërejnë se nuk ka qarkullim as lëvizje në ato ambiente dhe nuk futen.
Po ashtu, qytetaret kanë kulturë dhe nëse kanë nevojë të kontaktojnë pacientet e afërm të tyre, komunikojnë sëpari dhe e dine saktë se nga ç’drejtim t’iu qasen sa për t’u informuar.
Pra, ju keqpërdoret një hapësirë dhe një rregull të vendosur që zbatohet heshtimisht nga të gjithë mjekët, stafi i infermierëve dhe ai i mirëmbajtjes por dhe më strikt nga ne pacientët.
Askush nuk krijon qasje në ato ambiente.
Ndaj dhe ju i keni gjetur zbrazëta dhe keni qarkulluar pa vërejtur për veç nga kamerat e sigurisë, nga askush.
Në ambiente të tilla ku ka një rregull të heshtur në mënyrën siç keni hyrë ju, veprojnë vetëm qeniet që udhëhiqen nga instikti!
Prej jush dhe çdo medie në Kosove është e ndershme dhe do të prisja një reportazh për heronjtë e repartit të infektivës.
Po, hanëm Xharra, nëse ka heronj ka në këtë repart.
Asnjëri s’mund të ndahet nga tjetri, të gjithë funksionojnë si një sistem që nga kryeheroi i tyre Dr. Sali Ahmeti, drejtoresha Linda Berisha dhe deri te mjeku i fundit edhe specializanti/ja më i ri apo e re; që nga kryeinfermierja Gjejrane Shala deri të infermieri/ja e fundit i/e punësuar enkas për këtë sakrificë humane.
Mos harro se janë dhe kontingjenti prej afër 70 vullnetarëve në çdo repart ku trajtohen të infektuarit me Covid. Nuk i pyete se sa paguhet, apo me keq a paguhen fare. Se a përfituan nga pakoja mbështetëse e qeverisë për ta. E pra përkundër kësaj, punën e bëjnë me shumë përkushtim, përgjegjësi dhe duke u përballë me shkallë të lartë rrezikshmërie që të infektohen vet dhe ta bartin virusin nëpër familjet e tyre, ( të tilla raste ka tashme që është dashur të kthehen nga staf në pacient).
Punëtorët e mirëmbajtjes teknike, të ngrohjes, ujit të ngrohtë për pastrim, ndriçimit, punëtorëve të pastrimit dhe higjienës që mundohen ta mbajnë çdo gjë, çdo ditë, disa herë në ditë të pastër.
Pra, këtu ka hapësirë për të bërë shumë tema heronjsh dhe sakrificash heroike, sepse puna e secilit është heroizëm.

COVID ESHTE SINONIM I VDEKJES

Ju nuk e ndjeni mrekullinë kur doktorët e nxjerrin njeriun nga vdekja dhe kthejnë në jetë.
Pse nuk i pyete ata pacientë, që i keqpërdore tek i filmoje fshehtas (jam në dhomën fqinjë me të), se përse dhe si ju rrinë edhe familjaret afër në situatën e rëndë që kanë. A e dini se në perceptimin agonik të tyre ata infeksionin me Covid e kanë si sinonim të vdekjes dhe nga paranoja duan ta kenë një familjarë 24/7 afër që vdekja mos t’i gjej të vetmuar.
Pikërisht të moshuarin që ke filmuar ti, ka këtë problem perceptim se përndryshe falë Zotit dhe stafit mjekësor që ju po mundoheni ta devalvoni për punën e tyre heroike, është në përmirësim, por të pesë fëmijët e tij duhet me turne të rrinë me të, 24h.
Ti pyesje dhe atë vetëm një pyetje, kush është heroi juaj?. Një përgjigje kanë të gjithë. Zoti e ka jetën e vdekjen në dorë, por doktorët janë shpëtimtaret, në gojën e çdo pacienti e ke të mësuar përmendësh emrin e Dr. Sali Ahmetit.

Po, ju i keni parë familjarët në afërsi. Kjo është një taktizim i menqur për t’iu demantuar pikërisht sojin e propagandës tuaj mediale dhe kibernetike nëpër rrjetet sociale, që gjoja pacientët po lihen të vdesin në mungesë të oksigjenit, siç po propagohet rrejshëm për Spitalin e Gjakovës apo edhe më keq se gjoja Klinika infektive po i vret pacientët. Unë jamë pacient në dhomën tre dhe e përjetova këtë udhëzim nga një dashamirës mjeran, “…mire koke mos rri deri në fund të terapisë, se sa po bahen mirë po ua fusin kaj barë e mbrenda nate po thonë vdiç…”
Kjo është rezultati i kontigjentit tuaj “ushtarë të facebook-ut.
Ndaj është mirë që edhe familjarët po janë afër me pacientët si deshmitarë kur sherohen apo kur sia dalin dot.
Vetëm kështu demantoheni ju.
Por, ju jeni rast për hetime nga njesitë e krimeve kibernetike.
Kur mi tha një mjeran dashamirës këto konspiracione të errëta mendjen e kisha tek stafi mjeksor, teknik, mbështetës e mirëmbajtës, te Dr. Sali Ahmeti që në çdo kohë, kur ka orar pune, edhe kur i takon pak pushim, e ke aty edhe në mes të natës edhe rreth mëngjesit, me tërë ekipin e tij të heronjve dhe heroinave.
Pse nuk pyetet, se sa infermierë e shpërndajnë terapinë nëpër dhoma të pacientëve. Sikur të kishte nga një infermierë për dhomë do ta kishin ma të lehtë mbikëqyrjen dhe përkujdesin më të lehtë shumë dhe më shumë komoditet për vete dhe për pacientët.
Por, janë vetëm dy infermiere që shpërndajnë terapinë dhe një që administron dosjet e protokollit të terapisë sipas pacienteve. Ky është kontingjenti që e bëjnë shpërndarjen në tërë repartin për të gjithë pacientët.
Besoj mund ta imagjinoni se çfarë kategorie pacientësh jemi këtu. Të shqetësuar nga sëmundja, të traumatizuar nga ju, që nuk i përmbahemi asnjë rregulli gjatë marrjes së terapisë, me kërkesa e ankesa specifike dhe të gjitha këto i përballon stafi duke na u buzëqeshur dhe trajtuar me kujdes.
Shpesh i pyes disa mjek të rinj e infermierë nëse kanë kaluar ato/ata Covid-in?!
Po më thonë, kështu e kemi marr nga pacientët dhe duke i trajtuar pacientët e kemi kaluar edhe vet.
Po a rrezikoni t’ua bartni familjes?
Po, thonë por së pari dezinfektohemi këtu, pastaj edhe në shtëpi ndërrojmë rrobat dhe dezinfektohemi edhe atje pas çdo orari pune, se po rrezikojmë t’ua bartim edhe familjeve tona në shtëpi.
Por, që do kjo është puna jonë. Për paga nuk i pyes se e di se vullnetaret paguhen nga Banka botërore dhe mbase e marrin shpërblimin nga Qeveria prej 150 eurosh. Deri me tani nuk janë paguar nga asnjë burim.
Pra këto janë akte të heroizmit në përkufizimin filozofik, kur vë në rrezik jetën tënde dhe të familjes tënde për të shpëtuar e ndihmuar në shërim, tjetrin.
Vërtetë këta janë punësuar dhe jetojnë nga kjo punë por edhe janë heronj të punës së vet.
Pra trajtojeni hanëm Xharra, këtë temë në nivele kurtuazie politike, se përse nuk rritet numri i stafit dhe të kemi komoditetin që një infermierë/e të përcjelle një dhomë me dy pacientë, e jo dy infermier të gjithë pacientët e repartit. Kjo doemos sjelle stres e rrezik.
Pyet sa është paga për ta, sa është pagesa mjekut dhe stafit tjetër mbështetës.
Apo këso emisione shantazhuese ju vlejnë për të goditur ndoj ministër a drejtor prokurimi që të mund të interferoni për ndonjë tender furnizimi me oksigjen apo çkado material mjëksorë në këto rrethana pandemie, ku të gjithë e me theks ju biznesmediat po vraponi të përfitoni mbi fatkeqësinë e qytetarëve dhe të vet shëndetësisë në nivele operative dhe teknike.
Pse nuk u brengose ta zëmë për emërimin e drejtorëve e shefave, sekserët e Klodit të Spitalit amerikan, në repartin që me shumë sakrifica u krijua i fundit nga profesionist të shquar që erdhën të përkushtohen në QKU, siç është ai i kirurgjisë kardiovaskulare, që për herë të parë e konsolidoj Kosova dhe tani po vrapojnë sekserët, që ta shkatërrojnë se ua ka ndale pacientët me këtë edhe përfitimet në trajtime private.
Pse nuk të brengosi qendra emergjencës në ndërtim, ku janë derdhë miliona euro dhe ende kemi veç mure.
Shuma që përflitet se u investua, do të ishte bërë një qendër moderne me e forta në rajon. Pse këtu nuk bëni tema hanëm Xhara apo keni ndonjë konflikt interesi, se helbete njerëz jemi.
Pse nuk e ngritni si çështje se furnizimi me oksigjen në repartet tona dhe krejt QKU, duhet të jetë i centralizuar , e jo të furnizohen me bombola oksigjeni, të cilat duan prokurim të veçant, kosto dyfish, pasiguri, nevojë për ti testuar e mirëmbajte 24h, etj.
Pse nuk të interesoj se si është investuar në repartin e Kirurgjisë së përgjithshme dhe të shihni dyert e dhomave për hospitalizim të pacientëve se si hapen nga jashtë dhe godasin personat e rastit në korridore. Ka edhe me qindra përse tema që do të mund ti hapnit dhe të kontribuoni në ngritjen e nivelit të shërbimit shëndetësor e jo në rrënimin e tij.
Nuk zbehet puna e tyre me një kalërim tëndin histeriko, patetiko patriotik nëpër korridore e ballkone të spitaleve.
Ndalu e reflekto për diçka më njerëzore.
Pra mos u mundoni ta zbehni punën heroike të doktorëve te repartit të infektives , me çështje të logjistikes dhe tema të niveleve kurtuazie ministrore e menaxheriale.
Këtu është niveli operativ taktik dhe teknik, pra këtu veprojnë heronjtë.
EJA E BËJE NDNONJË HOSTORI PËR HERONJ DHE HEROIZMA.

Related posts

Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave

Mjekëve nuk iu paguhen shtesat ndërsa Bordi i postës vendosë për rritje enorme të pagave

Bordi i Postës vendosë për rritje enorme pagash – Kryeshefi i ri 2500 euro, këto janë rrogat e zyrtarëve të tjerë

Teksa Kosova po përballet me gjendje të rëndë ekonomike të krijuar nga pandemia COVID-19 dhe ku nuk po paguhen shtesat e mjekëve përkundër që mjekët po përballen vazhdimisht me pandeminë Covid-19 përsëri disa zyrtarë të postës kanë vendosur të rehatojnë vetën në postë me rritje enorme pagash. Më 3 dhjetor 2020, në mbledhjen e Bordit të Përkohshëm të Drejtorëve të Postës së Kosovës është vendosur të rritet paga për 30% për zyrtarët të saj të lartë. Si duket zyrtarët e lartë nuk e kanë hallin e punëtorëve të tyre që nuk kanë marrë ende pagat e muajit të kaluar e kjo për shkak të gjendjes aspak të mirë financiare të kësaj ndërmarrjeje.

Ndonëse Bordi i kaluar i Postës për shkak të gjendjes së keqe financiare i kishte zbritur pagën zyrtarëve të lartë të kësaj ndërmarrje publike, lajmi.net merr vesh se bordi i ri ka marr vendim t’i rehatojë zyrtarët e lartë paga të majme. Se nga kush ka ardh ky propozim nuk thuhet në dokument.

Në dokumentin e siguruar nga lajmi.net Kryeshefit të Postës (19 nëntor), Xhevdet Smakiqi, do të marr pagë hiç më pak se 2 mijë e 500 euro. Paga enorme kanë edhe zyrtarë të tjerë: Zëvendës i Kryeshefit Ekzekutiv, 2100 euro, zyrtar kryesor i Financave dhe Thesarit 2100 euro, këshilltar i Përgjithshëm/Sekretar i Korporatës 2100 euro, zyrtar i Auditimit të Brendshëm 2100 euro.

Smakiqi ka vendosur të mos jetë i kujdesshëm sikurse ish-U.D. i Kryeshefit Ekzekutiv, Salih Morina, i cili kishte vendosur për uljen e pagave 30 % për zyrtarët e lartë të kësaj ndërmarrje publike, për shkak të gjendjes së rëndë financiare të saj.