Infektologu Tolaj: Mbyllja për dy javë kishte efekt të vogël në uljen e rasteve me COVID-19, masat ishin të panevojshme


Qeveria e Kosovës mbrëmë (e diel) mori vendim për lehtësim të masave antiCOVID-19, pas dy javë mbyllje.

Por pavarësisht dy javëve të mbylljes, numri i rasteve të infektimeve me COVID-19 dhe vdekjeve ishte i lartë, madje këto masa thuhet se kanë pasur efekt minimal në uljen e këtyre rasteve.

Kështu ka vlerësuar infektologu Ilir Tolaj. Ai në një prononcim për Telegrafin ka thënë se trendi i rënies së numrit të rasteve të reja me COVID-19 ka qenë në rënie edhe para aplikimit të masave të fundit.

Ai ka theksuar se këto masa ishin të panevojshme dhe se efekti i tyre ishte i dëmshëm.https://www.riddle.com/a/310935?

“Masat e fundit mund të kenë pasur një efekt minimal në ecurinë e pandemisë. Trendi i rënies së numrit të rasteve të reja me COVID-19 ka qenë në rënie edhe para aplikimit të masave të fundit. Jam shumë i bindur se ky trend do të vazhdonte edhe pa masat e ndërmarra. andaj, e përsërisë se masat ishin plotësisht të panevojshme dhe efekti i tyre ishte i dëmshëm në të gjitha aspektet tjera të jetës, ndërsa ndikimi në uljen e shkallës së përcjelljes së infeksionit ishte minimal”, ka thënë Tolaj.

Ilir Tolaj-Infektolog

Infektologu Tolaj më tej ka deklaruar se masat e ndërmarra pa arsyeshmëri bindëse epidemiologjike dhe mjekësore, në fakt treguan se autoritet shëndetësore aktuale si dhe ato parapraket, janë të prira më shumë për veprime rastësore sesa që kanë kapacitete dhe njohuri për analizë të mirëfilltë të situatës epidemiologjike, e cila sipas Tolajt do të prodhonte vendime të logjikshme e të bazuara në ekspertizë, shkruan Telegrafi.

Duke komentuar vendimin e ri të Qeverisë, për lehtësim të masave, doktori Ilir Tolaj tha se çdo mbyllje e cila pasohet domosdoshmërish me hapje do të rezultojë në një aktivitet social shumë më të dendur të popullatës, sesa në kushtet kur jeta zhvillohet normalisht.

“s’ do të çuditesha Po qe se pas disa javësh do të kishim një ngritje të lehtë të numrit të rasteve të reja, që do të ishte pasojë direket e mbylljes së panevojshme dhe hapjes pasueses. Masat e reja janë një vazhdimësi e rekomandimeve anakronike dhe të dobëta e keq të kopjuara të mëhershme. Shumë prej tyre s’ mund të realizohen e as të mbikëqyren. Esenca e masave të mirëfillta duhet të jetën që të jenë të thjeshta, lehtë të aplikueshme, minimalisht bezdisëse dhe lehtë të mbikëqyrura. Vetëm të tilla mund të pranohen nga qytetarët dhe të kenë efektin e tyre pozitiv, në të kundërtën s’ do të respektohen siç ka ndodhur edhe deri më tani”, u shpreh Tolaj.

Sipas vendimit të ri të Qeverisë, kufizimi i lëvizjes do të vazhdojë të jetë nga ora 22:30 deri në 05:00. Gastronomia do të lejohet të punojë deri në orën 22:00 në atë kohë shërbimi “dërgesë me porosi” lejohet të funksionojë edhe pas orës 22:30, pas pajisjes me leje të veçantë nga sistemi EDI (ATK).

Po ashtu, institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit vazhdojnë mësimin sipas udhëzuesit përkatës për sektorin e arsimit.

Këto masa kanë hyrë në fuqi sot dhe vlejnë për 14 ditë, ku pastaj Qeveria do të bëjë rishikim të tyre dhe në bazë të situatës epidemiologjike do të vendosë për masa të reja. 

Postime të ngjashme

Mjetet e premtuara për punëtorët teknik në Spitale e QMF pritet të dalin brenda tre ditëve


Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se brenda tre ditëve pritet të dalin mjetet për punëtorët teknik të spitaleve, QMF-ve e ambulantave.

Afati tre ditor është i fundit që Sindikata e Sektorit Privat i ka dhënë Ministrisë së Shëndetësisë për këto pagesa të premtuara.

“Ju njoftojmë se mjetet për punëtorët teknik në Spitale, QMF dhe Ambulanta, nga Qeveria e Kosovës për rundin e dytë që është dashur të paguhen gjer me 4 Prill, pas diskutimeve me Ministrinë e Shëndetësisë ato mund të dalin më së largu edhe 3 ditë, ne u pajtuam se do të presim edhe 3 ditë e Po qe se ato s’ paguhen ne automatikisht do ta ndërpremë punën, mirëpo Ministria e Shëndetësisë garanton se deri te kjo s’ do te vijë” shkruan Azemi në njoftim.

Postime të ngjashme

COVID-19 në Ballkanin Perëndimor, dallime të mëdha në fushatat e vaksinimit


Ka mungesë vaksinash, sistemet shëndetësore që lëngojnë janë të mbingarkuara, të dhënat ekonomike janë të këqija për shkak të papunësisë së lartë.

Sipas Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare (wiiw) me shpejtësinë aktuale do të duhen vite për të vaksinuar popullsinë në Ballkanin Perëndimor.

Në të njëjtën kohë, sipas wiiw, varet nga nivelet e vaksinimit se sa shpejt rimëkëmbet ekonomia: Serbia është në udhën e duhur, ndërsa Bosnja dhe Hercegovina s’ do të jetë rikuperuar ekonomikisht nga pandemia deri në vitin 2022, ndërsa Mali i Zi madje as deri në vitin 2023, shkruan DW.

Bosnjë dhe Hercegovinë: Pak vaksinime, shumë protesta

“Çfarë poshtërimi për të gjithë qytetarët e Bosnjës dhe Hercegovinës!” Kështu e përshkruan në Beograd ndjenjën e saj një grua nga Sarajeva. Në Beograd ajo ishte vaksinuar kundër COVID-19, meqenëse qeveria e vendit të saj s’ arriti ta marrë vaksinën. Njerëzit e Bosnjës dhe Hercegovinës janë të zemëruar me politikanët e tyre. Akuza: ata preferojnë të merren me grindjet politike të brendshme, në vend që të gjejnë vaksinat.

Në mars, incidenca shtatë ditore nganjëherë ishte mbi 1000. Ndërkohë, pas ashpërsimit të kufizimeve, situata në Bosnjë dhe Hercegovinë është përmirësuar, por ka pasur më shumë se 7700 vdekje që nga fillimi i pandemisë. Me 3.3 milionë banorë, kjo është e barabartë me shumë se 225 vdekje prej coronës për 100.000 banorë. Herë pas here, të afërmit madje duhej të prisnin për funeralet, meqenëse sipërmarrësit ishin të mbingarkuar. Prej mungesës së vaksinës, ka pasur protesta që ka të ngjarë të vazhdojnë.

Serbia: Shpresa e vaksinimit për Ballkanin Perëndimor

Edhe në Serbi shifrat e infektimeve me coronavirus vazhdojnë të jenë alarmante të larta. Megjithatë, ky vend ka tërhequr së fundmi vëmendjen me vaksinimin. Në parim, pavarësisht nga kombësia, atje mund të regjistrohen të gjithë për vaksinim.

Fakti që Serbia vaksinon me bujari Ballkanin Perëndimor ka të bëjë gjithashtu për shkak të interesave politike të Presidentit Aleksandar Vuçiç: si vend kandidat për në BE – i cili gjithashtu mban lidhje të ngushta me Rusinë dhe Kinën. Që nga kjo javë, Serbia është bërë vendi i parë evropian që e prodhoi vetë vaksinën ruse Sputnik V, në bashkëpunim me Rusinë. Dozat e para për vaksinimin pritet të jenë gati në fillim të qershorit.

Shkalla e vaksinimit në Serbi është 8.5 për qind, që e vendosë Serbinë në vendin e dytë në Evropë, menjëherë pas Britanisë së Madhe.

Kosovë: Mjekët druhen se po vjen triazhi

Kosova gjithashtu zë vendet e fundit, për sa i përket vaksinimit. Deri tani, në Kosovë janë vaksinuar mbi 10.000 vetë  – mjekë dhe persona në moshën mbi 80 vjeç. Ndërkohë, edhe më shumë njerëz janë infektuar dhe kanë ndërruar jetë javët e fundit.

Kohët e fundit, në Kosovën me më pak se dy milionë banorë ka pasur 700 të infektuar dhe 14 të vdekur. Mjekët kanë frikë se po vjen një situatë në të cilën jo të gjithë pacientët mund të marrin mjekim. Në mënyrë që të zvogëlohej numri i infektimeve, restorantet dhe qendrat tregtare në Kosovë u mbyllën për dy javë.

Në mënyrë që t’i shpëtonin kësaj, pothuajse 30.000 vetë bënë një udhëtim të shkurtër në Shqipëri fundjavën e kaluar, sipas informacionit të qeverisë. s’ kërkohet asnjë test negativ i COVID-19 për të hyrë në vendin fqinj.

Shqipëria: Situatë më e shtensionuar rreth COVID-19 para zgjedhjeve parlamentare

Gjendja e infektimeve me corona është përmirësuar kohët e fundit në Shqipëri. Numri i infektimeve dhe vdekjeve nga korona dy javët e fundit ka rënë. Në ditët e fundit ka pasur rreth 170 infektime të reja dhe katër vdekje. Deri tani, janë vaksinuar më shumë se 280.000 nga gati tre milionë banorët. Sipas Ministres së Shëndetësisë, deri në fund të majit numri i të vaksinuarve do të jetë më shumë se 500.000. Para zgjedhjeve parlamentare në 25 prill, ekziston një shqetësim në rritje se më shumë njerëz do të infektohen në manifestime.

Mali i Zi: Sistemi shëndetësor s’ është më i mbingarkuar

Shteti më i vogël ballkanik, Mali i Zi, i vaksinon 620.000 banorët e tij që nga fundi i shkurtit. Sipas të dhënave zyrtare, deri tani janë injektuar gati 50.000 doza vaksine dhe pothuajse dy herë më shumë njerëz janë regjistruar për vaksinimin. Sistemi shëndetësor s’ është më në kufirin e kapacitetit të tij. Kohët e fundit, Mali i Zi raportoi rreth 180 raste të reja me infektime dhe shtatë vdekje nga COVID-19. /DW/

Postime të ngjashme

Policia dënoi 703 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19


Policia e Kosovës edhe gjatë 24 orëve të fundit ka vazhduar me patrullimet në të gjithë territorin e vendit, për të parë nga pranë se sa po zbatohen masat antiCOVID-19.

Gjatë ditës së diele policia ka gjobitur 703 qytetarë të cilët kanë shkelur këto masa.

Ndryshe kujtojmë se mbrëmë Qeveria e Kosovës ka marrë vendim për masat e reja të cilat kanë hyrë në fuqi sot dhe do të zgjasin për 14 ditë.

Sipas vendimit të ri, gastronomia do të punojë deri në orën 22:00, ndërsa kufizimi i lëvizjes së qytetarëve do të nis në orën 22:30 deri në orën 05:00 të mëngjesit.

Postime të ngjashme

Masat lehtësuese – nga sot hapen qendrat tregtare dhe gastronomia


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur ndonjë ditë më parë ka vendosur masat e reja anti-COVID.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, ka njoftuar se në bazë të analizave të fundit, kanë ardhur me propozim vendim për masat e reja që kanë të bëjnë me heqjen e disa kufizimeve të pjesshme.

Sipas vendimit, kufizimi i lëvizjes do të vazhdojë të jetë nga ora 22:30 deri në 05:00.

Gastronomia do të lejohet të punojë deri në orën 22:00 ndërkohë shërbimi “dërgesë me porosi” lejohet të funksionojë edhe pas orës 22:30, pas pajisjes me leje të veçantë nga sistemi EDI (ATK).

Po ashtu, institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit vazhdojnë mësimin sipas udhëzuesit përkatës për sektorin e arsimit.

Konviktet lejohet të punojnë sipas rregullit një student në një dhomë.

Të gjitha institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit, iu lejohet ta vazhdojnë aktivitetin e tyre në mënyrë të rregullt duke respektuar masat për parandalimin  e përhapjes së pandemisë.

Të gjitha institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskurzionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve – studentëve.

ndërkohë, përjashtim nga kufizimi i lëvizjes, bëjnë:

Rastet e natyrës urgjente (për të kërkuar ndihmë mjekësore, blerje të barnave, për të ofruar kujdes ose ndihmë mjekësore, për të shmangur dëmtimin ose për t’i shpëtuar një rreziku lëndimi).

Qarkullimit për personelin shëndetësor, të sigurisë, dhe operatorët që kryejnë punë dhe shërbime publike.

Operatorëve ekonomikë që sigurojnë funksionimin e zinxhirit të furnizimit (përfshirë transportin e mallrave/shërbimeve), por me kusht që të pajisen me leje të veçantë nga sistemi EDI i Administratës Tatimore të Kosovës.

Postime të ngjashme

12,433 raste aktive me koronavirus në Kosovë


Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 101.517 raste nga 500.112 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.072 raste të vdekjes.

IKSHPK njofton se numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 87.012 raste, ndërsa numri i rasteve aktive është 12.433.

ndonjë ditë më parë Qeveria e Kosovës ka vendosur masat e reja anti-COVID.

Postime të ngjashme

Procesi mësimor nga sot në objekte shkollore, kërkohet respektimi i masave


Qeveria e Kosovës ka vendosur që 19 prilli në të gjitha institucionet publike dhe private, procesi arsimor në të gjitha nivelet e arsimit, të vazhdojë sipas udhëzuesit të përgjithshëm të MASHTI-t për organizimin e mësimit në kushtet e pandemisë COVID-19.

Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë thirrje për respektim të masave në mënyrë që ta ruajmë shëndetin tonë dhe të tjerëve. Ju lutem mbajeni distancën, dezinfektoni duart dhe vendoseni maskën sipas rekomandimeve.

Ai ka njoftuar se konviktet do të lejohen të punojnë sipas rregullit, një dhomë një student.

Në bazë të këtij vendimi, të gjitha institucioneve publike dhe private në të gjitha nivelet e arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet  e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve e studentëve. 

Postime të ngjashme

Qeveria publikon në detaje vendimin për masat e reja anti-COVID


Qeveria e Republikës së Kosovës, e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti, ka mbajtur mbledhjen e saj të rregullt, të shtatën me radhë, në të cilën ka marrë vendim për miratimin e masave të përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID–19, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës si dhe ka miratuar disa vendime nga fushat e përgjegjësive të saj kushtetuese dhe ligjore.

Vendimi i parë që mori miratimin në mbledhjen e sotme të Qeverisë ishte ai për masat e përgjithshme dhe të veçanta për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e  pandemisë COVID-19.

Vendimi i miratuar në mbledhjen e sotme të Qeverisë së Kosovës përfshinë masat si në vijim:

1.    Ky vendim zbatohet në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës.

2.    Qytetari i huaj që hyn në Republikën e Kosovës, përfshirë edhe ata me leje qëndrim të përkohshëm ose përhershëm në Kosovë, që vijnë nga vendet me risk të lartë sipas listës zyrtare të ECDC-së, duhet­ të kenë test RT-PCR negativ për COVID-19 të bërë në 72 orët e fundit, në bazë të parimit të reciprocitetit.

3.  Përjashtim nga pika 2 bëjnë:

3.1. Po qe se qytetari i huaj hyn në Kosovë me anë të aeroportit apo me anë të pikave kufitare tokësore dhe largohet nga Kosova brenda 3 ore me anë të aeroportit ose pikave kufitare tokësore, me kusht që në hyrje të nënshkruaj deklaratën se do ta lëshojë Kosovën brenda 3 ore;

3.2. Qytetari i huaj që punon si transportues profesionist (vozitës), me kusht që të respektojnë protokollin për transport ndërkombëtarë për mbrojtje nga Covid-19;

3.3. Qytetari i  huaj që kalon nëpër Kosovë me anë të transportit të organizuar me autobus ose me linjë të rregullt ndërkombëtare, transit, me kusht që të nënshkruhet deklarata se do ta lëshoj territorin e Kosovës brenda 5 orësh;

3.4. Diplomatët e huaj të akredituar në Kosovë si dhe familjarët e tyre.

3.5. Personi që ka dëshmi për marrjen e vaksinës kundër COVID-19.

4.   Në institucionet publike e private dhe në subjektet e tjera, të paraqiten në punë vetëm stafi thelbësor. Staf thelbësor konsiderohen punëtorët prezenca fizike e të cilëve në vendin e punës është e domosdoshme për kryerjen e detyrave të punës.

5.   Obligohen përgjegjësit përkatës në institucionet publike e private dhe në subjektet e tjera, që në bashkëpunim me punëtorët të definojnë stafin thelbësor.

  6.   Punëdhënësit publikë dhe privatë udhëzohen të krijojnë kushtet për kryerjen e detyrave të punës nga shtëpia për punëtorët që s’ janë staf thelbësor për nevojat e punëdhënësit.

7.  Të gjitha punëtoret shtatzëna duhet të lirohen nga obligimi për t’u paraqitur në punë duke iu krijuar mundësinë që të punojnë nga shtëpia.

8.   Obligohen institucionet publike e private dhe në subjektet e tjera të mbajnë dezinfektues për duar dhe maska për fytyrë në vende të qasshme në hyrje të objektit dhe në ambientet e brendshme.

9.   Obligohen institucionet publike e private dhe në subjektet e tjera që në hyrje të çdo objekti të vendosin shenja të dukshme të rregullave të sjelljes për mbrojtje nga Covid-19 (përfshirë shenjën e ndalimit të hyrjes në objekt pa maska, respektimin e distancës).

10.  Obligohen përgjegjësit e institucioneve publike e private dhe në subjektet e tjera që të kryejnë dezinfektimin dhe ajrosjet e hapësirave të mbyllura.

11.  Bartja e maskës duke mbuluar hundën dhe gojën është obligative, në të gjitha rastet përveç:
11.1.Gjatë ngasjes së automjetit vetëm apo me anëtarët e ngushtë të familjes;
11.2. Gjatë vrapit dhe çiklimit;
11.3 Gjatë ecjeve jashtë zonave të banuara dhe jo në grupe me më shumë se 4 persona të  të njëjtës familje.

12.  Kufizohet qarkullimi i qytetarëve nga ora 22:30 deri në 05:00, përveç:
12.1. Rasteve të natyrës urgjente (për të kërkuar ndihmë mjekësore, blerje të barnave, për të ofruar kujdes ose ndihmë mjekësore, për të shmangur dëmtimin ose për t’i shpëtuar një rreziku lëndimi).
12.2. Qarkullimit për personelin shëndetësor, të sigurisë, dhe operatorët që kryejnë punë dhe shërbime publike.
12.3. Operatorëve ekonomikë që sigurojnë funksionimin e zinxhirit të furnizimit (përfshirë transportin e mallrave/shërbimeve), por me kusht që të pajisen me leje të veçantë nga sistemi EDI i Administratës Tatimore të Kosovës.

13.  Obligohen punëdhënësit të sigurojnë që punëtoret e tyre që i nënshtrohen kufizimit nga pika 12 kanë kohë të mjaftueshme për të udhëtuar nga dhe në banesat e tyre.

14.    Institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit vazhdojnë mësimin sipas udhëzuesit përkatës për sektorin e arsimit.

15.    Konviktet lejohet të punojnë sipas rregullit një student në një dhomë.

16.    Të gjitha institucionet publike dhe private të të gjitha niveleve të arsimit, iu ndalohet organizimi i aktiviteteve jashtë mësimore, siç janë ekskursionet, shëtitjet grupore, ahengjet e ndryshme të stafit mësimor apo të nxënësve – studentëve.

17.    Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve udhëzohet të lirojë të gjithë përfituesit e skemave sociale dhe pensionale që menaxhohen nga MFPT-ja nga paraqitja e rregullt në zyrat përkatëse për qëllime të evidentimit siç kërkohet me ligjet përkatëse.

18.    Ndalohen të gjitha grumbullimet me rrezikshmëri të lartë të shpërndarjes së infeksionit, me më shumë se 30 persona (mbledhjet, seminaret, trajnimet). Pavarësisht numrit të personave, mbajtja e pritjes për ngushëllim/krye shëndoshë dhe organizimi i dasmave ndalohet.

19.    Përjashtim nga pika 18, bëjnë mbledhjet e Kuvendit të Kosovës, mbledhjet e Qeverisë, apo mbledhjet me interes të veçantë publik, të cilat lejohen pavarësisht numrit të personave.

20.    Lejohen funeralet vetëm me pjesëmarrje të familjes së ngushtë, jo më shumë se 30 persona.

21.    Lejohet veprimtaria e qendrave tregtare sipas udhëzuesit përkatës.

22.    Obligohen të gjithë operatorët të cilët për veprimtari ekonomike kanë tregtinë me shumicë dhe pakicë që të përcaktojnë numrin maksimal të klientëve në lokal në të njëjtën kohë sipas rregullit – 1 person për 8 m2. Këta operatorë obligohen të shënojnë në hyrje numrin maksimal të klientëve të lejuar në të njëjtën kohë. Sipërfaqja llogaritet për zonën ku lejohen të qëndrojnë klientët.

23.    Personi përgjegjës i institucionit publik apo privat dhe i operatorëve ekonomik, obligohet që të ndalojë rreshtimin apo tubimin brenda dhe jashtë ambientit të punës/biznesit, përveç Po qe se ata mbajnë distancë fizike prej të paktën dy metra nga grupet e tjera të personave.

24.    Shërbimet e gastronomisë lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre në përputhje me udhëzuesin përkatës. Lejohen deri në 40 klient për 100m2 (4 persona për 10 m2). Sipërfaqja llogaritet për zonën ku shërbehet ushqimi dhe pijet.

25.    Ambienti duhet të konfigurohet në mënyrë që klientët e ulur në tavolina të ndryshme të ndahen duke u përmbushur distanca prej të paktën 1 metri në mes karrigeve/ulëseve.

26.    Klientët duhet të qëndrojnë ulur në çdo kohë në çdo ambient të operatorit ekonomik në të cilin lejohet shërbimi i ushqimit apo pijeve përveç:
26.1. Gjatë hyrjes apo daljes nga ambienti i operatorit ekonomik;
26.2. ndërsa paguan porosinë;
26.3. Gjatë shkuarjes ose kthimit nga tualeti;
26.4. Kur është e nevojshme për qëllime të shëndetit dhe sigurisë.

27.    Po qe se një zonë në ambient të jashtëm ku shërbehet ushqimi dhe pijet, është e mbuluar nga një çati, tendë, ose element tjetër statik, të paktën dy anët e plota të të gjithë zonës duhet të jenë të hapura për jashtë dhe s’ duhet të bllokohen në mënyrë të konsiderueshme nga asnjë mur ose pengesa të tjera fizike të padepërtueshme.

28.    Po qe se zona në ambient të jashtëm ku shërbehet ushqimi dhe pijet  është e pajisur me një çati të lëvizshme dhe çatia tërhiqet,  çatia dhe të paktën njëra anë e plotë e zonës së ngrënies në natyrë duhet të qëndrojë e hapur.

29.    Shërbimi “dërgesë me porosi” lejohet të funksionojë edhe pas orës 22:30, pas pajisjes me leje të veçantë nga sistemi EDI (ATK).

30.    Në hotele, pas orës 22:30, shërbimi i pijeve dhe ushqimeve lejohet edhe në zonën e përcaktuar për ngrënie dhe pije, vetëm për mysafirët e këtyre subjekteve, të cilët verifikohen me anë të listës që tregon personat që qëndrojnë për fjetje dhe që ofrohet nga subjekti përkatës.

31.    Lejohet veprimtaria e tregjeve publike të automjeteve, kafshëve dhe shpezëve deri në 40 për qind të kapacitetit.

32.    Therja e kafshëve lejohet vetëm në ambientet e autorizuara për këtë qëllim.

33.    Transporti publik lejohet të punojë duke shfrytëzuar deri 50 për qind të kapacitetit dhe sipas udhëzuesit përkatës.

34.    Taksitë lejohen të punojnë me 1 udhëtar prapa ose 3 udhëtarë prapa Po qe se janë anëtarë të së njëjtës familje.

35.    Institucionet vartëse të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe komunave (siç janë teatrot, bibliotekat, filarmonitë, galeritë, ansamblet, baleti, kinematë, qendrat rinore, muzetë, qendrat e kulturës me grupe dhe të ngjashme) lejohet të punojnë duke shfrytëzuar 30 për qind të hapësirës/sipërfaqeve të objekteve përkatëse për të gjitha aktivitetet (si në shfaqje ashtu edhe në ushtrime).

36.    Lejohen aktivitetet sportive pa prezencë të publikut, të cilat duhet të realizohen në përputhje me protokollet vendore dhe ndërkombëtare sportive.

37.    Lejohet  shfrytëzimi i fitneseve, palestrave dhe të ngjashme për aktivitete individuale rekreative sipas udhëzuesit përkatës.

38.    Shfrytëzimi i fitneseve, palestrave dhe të ngjashme bëhet në proporcion 1 klient në 8m2.

39.    Aty ku është e mundur në software të fitnesit/palestrës të përcaktohet numri maksimal i klientëve që mund të kenë qasje në hapësirat e fitnesit.

40.    Obligohet që personi përgjegjës i fitnesit/palestrës të ketë kujdes të veçantë në pikun e vizitës së klientëve, e që llogaritet koha nga ora 17:00 – 20:00, që të respektohet distanca e përcaktuar në udhëzues.

41.    Obligohet vendosja e shenjave informuese dhe dezinfektuesve (apo mjeteve të tjera për pastrimit) në secilën pajisje të fitnesit me qëllimit të vetëdijesimit dhe dezinfektimit të tyre nga secili klient pas përdorimit.

42.    Obligohet Ministria e Shëndetësisë që të nxjerrë udhëzuesit e përkohshëm, të përgjithshëm dhe të veçantë për parandalimin dhe luftimin e COVID-19, si në vijim:

42.1. Udhëzues i Përkohshëm për aplikimin e masave të përgjithshme për parandalimin dhe luftimin e Covid-19;
42.2. Udhëzues i Përkohshëm  për sektorin e shërbimeve personale dhe bizneseve,   industrisë, administratës publike dhe OJQ-ve;

42.3. Udhëzues i Përkohshëm  për institucionet arsimore të të gjitha niveleve;
42.4. Udhëzues i Përkohshëm  për gastronomi, hoteleri, sektorin e shitjes dhe qendra tregtare;
42.5. Udhëzues i Përkohshëm  për tubimet  fetare, varrime, punëtori dhe aktivitete kulturore;
42.6. Udhëzues i Përkohshëm për fitnese, palestra dhe aktivitete tjera rekreative  dhe sportive;
42.7. Udhëzues i Përkohshëm  për transportin publik;
42.8.Udhëzues i Përkohshëm  për institucionet e kujdesit shëndetësor;
42.9. Udhëzues i Përkohshëm  për aviacionin civil;
42.10. Udhëzues i Përkohshëm  për institucionet korrektuese, qendra të azilit dhe të mbajtjes për të huaj.

43.    Udhëzuesit nga pika 42 janë të detyrueshëm për të gjithë personat dhe sektorët ndaj të cilëve zbatohen.

44.    Obligohet Ministria e Shëndetësisë që në rast nevoje të nxjerr sqarime për pikat e këtij vendimi.

45.    Obligohet Ministri i Shëndetësisë, AUVK dhe Policia e Kosovës, që në bashkëpunim me shtabet emergjente komunave, të mbikëqyrë zbatimin e këtij vendimi dhe të dorëzojnë në Zyrën e Kryeministrit raport javor (çdo të premte deri në orën l6:00).

46.    Obligohet Ministria e Shëndetësisë, ShSKUK dhe IKShPK të dorëzojnë në Zyrën e Kryeministrit raportin javor (çdo të premte deri në orën 16:00) për zbatimin   e   masave, gjendjen në institucionet shëndetësore, gjendjen epidemiologjike si dhe parashikimet për dy  javët në vijim.

47.    Obligohet Ministria e Shëndetësisë që, bazuar në Ligjin Nr.  07/L-006 për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë Covid-19, në territorin e Republikës së Kosovës të nxjerrë vendime operacionale varësisht prej situatës epidemiologjike dhe rekomandimeve të IKShP-së.

48.    Obligohet Policia e Kosovës dhe inspektoratet përgjegjëse të mbikëqyrin zbatimin e masave, vendimeve të tjera dhe udhëzuesve përkatës në zbatim të Ligjit Nr.  07/L-006 për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë në territorin e Republikës së Kosovës.

49.    Për shkelësit e masave, organet kompetente obligohen të shqiptojnë masat   ndëshkimore sipas Ligjit Nr. 07/L-006 për Parandalimin dhe Luftimin e Pandemisë   Covid-19 në territorin e Republikës së Kosovës dhe ligjeve të tjera në fuqi.

50.    I vetmi autoritet që mund të interpretojë këtë vendim   është   Ministria e Shëndetësisë, ndër­kaq çdo institucion tjetër mund të ofrojë sqarime për kategoritë respektive për të cilat apli­kohet ky vendim, vetëm pas miratimit të atij sqarimi nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë.

51.    Shfuqizohet Vendimi i Qeverisë Nr. 01/05 i datës 05.04.2021.

52.    Vendimi hyn në fuqi ditën e publikimit në Gazetën Zyrtare të Republikës së Kosovës dhe vlen deri në një vendim tjetër.

Masat e ndërmarra sipas këtij vendimi janë mbështetur në arsyetimin se:

Referuar raportit të fundit të Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, nga 13 marsi 2020 deri më 16 prill 2021, numri rasteve të konfirmuara me COVID-19 është: –  pozitive: 101.153

–  vdekje:  2.061

Në një situatë të tillë të cenimit të shëndetit publik, janë të domosdoshme masa për kon­t­ro­llin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19 sipas rekomandimeve të IKShPK-së dhe të specialistëve. Duke e përcjellë me kujdes situatën epidemiologjike, me vëmendje të veçantë numrin e infektimeve të reja, rastet e vdekjes, kapacitetet infra­struk­tu­rore dhe të burimeve njerëzore në shëndetësi, Qeveria cakton masat që një­kohë­sisht synojnë para­ndalimin dhe kontrollin e përhapjes së infeksionit dhe minimizimin e dëmit ndaj ekonomisë.

Ministria e Shëndetësisë ka bashkërenduar vendimmarrjen me palët e inte­resit, të cilat kanë qenë të ndikuara drejtpërdrejt apo tërthorazi nga pandemia. Qeveria vëren se këto palë kanë ushtruar të drejtën e tyre për ndikim demokratik në vendimmarrje, në përputhje me nenin 45.3 të Kushtetutës.

Marrja e masave është bërë duke u kushtuar rëndësi tri objektivave:

– Parandalimi i përhapjes së sëmundjes dhe moscenimi i kapaciteteve spitalore;
– Për aq sa është e mundur, moscenimi i aktiviteteve ekonomike, por duke pasur prioritet ruajtjen e jetës dhe shëndetit të popullatës;
-Ruajtja e shëndetit mendor dhe fizik të qytetarëve.Masat e përcaktuar në këtë vendim si dhe afatet kohore shërbejnë që situata epidemiologjike të mba­het nën kontroll. Ndryshimi i situatës epidemiologjike s’ përjashton vendime dhe masa të reja konform situatës së re.

Rrjedhimisht, në bazë të rekomandimeve të dhëna nga IKShPK, ministritë e linjës, palët e inte­re­sit dhe specialistët përkatës, u vendos si në dispozitiv të këtij vendimi.

Po ashtu kabineti qeveritar ka miratuar vendimin për Autorizimin e  Ministrit të  Shëndetësisë për plotësim – ndryshimin e Udhëzimit Administrativ (Shëndetësi) Nr.01/2015 Autorizimi për Marketing për Produkte Medicinale duke evituar ecuritë që përcaktohen me Rregulloren nr. 09/2011 të Punës së Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Rregulloren nr.13/2013 për Shërbimin Ligjor Qeveritar. Miratimi i këtij propozim Vendimi do t’i hap rrugë negocimit të produkteve të imunizimit me prodhuesit e ndryshëm ndërkombëtarë.

Gjatë kësaj mbledhjeje, kabineti qeveritar ka shqyrtuar dhe miratuar Projekt-udhëzimin Administrativ për ndryshimin dhe plotësimin e Udhëzimit Administrativ Nr.03/2016 për masat e veçanta për regjistrimin e pronës së paluajtshme të përbashkët në emër të dy bashkëshortëve. Qëllimi i këtij udhëzimi administrativ është ndryshimi i nenit 9 të udhëzimit administrativ bazik NR.03/2016 për stimulimin e regjistrimit të pronës së paluajtshme të përbashkët në emër të dy bashkëshortëve, në regjistrat publikë, si masë afirmative, që promovon barazinë gjinore. Në këtë kuptim udhëzimit administrativ NR.03/2016 do t’i vazhdohet afati i zbatimit edhe për vitin 2021.

Kabineti qeveritar po sot ka miratuar vendimin me anë të së cilit konfirmohet vullneti i Qeverisë së Republikës së Kosovës për procedim të mëtutjeshëm për shqyrtim në Kuvendin e Republikës së Kosovës të disa vendimeve të Qeverisë.

Në këtë mbledhje, kabineti qeveritar ka miratuar vendimin për ndryshimin dhe plotësimin e Vendimit të Qeverisë nr. 01/69 të datës 15 mars 2021, me anë të të cilit ndryshohet pika 1 e vendimit nr. 01/69, e datës 15 mars 2021, ashtu që emërtimi “ Për Gardianët”, zëvendësohet me emërtimin: “ Për Personelin e Shërbimit Korrektues të Kosovës”.

Postime të ngjashme

Nga e hëna hapet gastronomia, ndërsa ora policore fillon në orën 22:30


Qeveria e Kosovës do të mbajë mbledhje sot në orën 19:00, të cilën do të shqyrtohen masat e reja anti-COVID.

Burime të Telegrafit bëjnë të ditur se njëri nga vendimet që do të marrë Qeveria ka të bëjë me lejimin e punës së gastronomisë, objekteve hoteliere, restoranteve dhe kafiterive, të cilat nga e hëna do të punojnë deri në orën 22:00. Gjithashtu do të hapen edhe qendrat tregtare.

ndërsa, kufizimi i lëvizjes do të vazhdojë, por tani nga ora 22:30 deri në 05:00, shkruan Telegrafi.

Gastronomia dhe qendrat tregtare do të lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre në përputhje me udhëzuesin e përkohshëm për aplikimin a masave për parandalimin dhe luftimin e COVID-19.

Masat e reja kufizuese do të vlejnë për 14 ditët e ardhshme.

Më 5 prill Qeveria miratoi masat antiCOVID-19 e të cilat kanë hyrë në zbatim më 7 prill, e që të njëjtat u morë vendim që të jenë në fuqi deri më 18 prill.

Postime të ngjashme

Shoqata e Pacientëve bën thirrje të sigurohen më shumë vaksina kundër Covid-19


Shoqata e të Drejtave të Pacientëve të Kosovës (PRAK) ka thënë se në Dita e të Drejtave të Pacientëve e gjen Kosovën më shumë se kurrë tjetër të ekspozuar ndaj një rreziku të madh shëndetësor siç është pandemia COVID-19.

“Menaxhimi i pandemisë që nga fillimi u shoqërua me shumë probleme, gjë që ndikoj në shkelje masive të të drejtave të pacientëve. Ndër problemet kryesore ishin, politizimi i pandemisë që nga fillimi, mungesa e testeve, mungesa e oksigjenit, masat preventive jo adekuate, mosrespektimi i masave, fushata e shfrenuar e partive politike, hapja e specializimeve që e la kujdesin parësor në mungesa të mëdha të mjekëve, ulja e buxhetit për barna, ndaljen e shërbimeve seletive shëndetësore, e krejt në fund edhe mungesën e vaksinave për qytetarët tanë”.

“Në kohën kur gjitha vendet evropiane dhe të rajonit kanë vaksinuar një numër të madh të qytetarëve të tyre, Kosova akoma s’ ka siguruar asnjë dozë të vetme, të blerë nga buxheti vetanak. 24,000 të cilat erdhën si donacion akoma s’ janë administruar pasi që procesi po ecën me hapa të ngadaltë”.

“Në këtë ditë të shënuar, PRAK u bënë thirrje institucioneve që në afat sa më të shkurtër kohor të sigurojnë qasje të qytetarëve në vaksinim, skenës politike të jetë e unifikuar rreth mbrojtjes së shëndetit publik të qytetarëve (përkatësisht votuesve të tyre), qytetarëve të respektojnë masat, në mënyrë që të kemi sa më pak persona të vdekur”, thuhet në njoftimin e PRAK-ut.

Postime të ngjashme

Ahmeti për ditëlindje gjobitet për mosrespektim të masave anti-COVID, dikush e lajmëroi policinë se ka “dasmë”


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, është gjobitur gjatë ditës së djeshme nga policia dhe inspektorët për mosrespektim të masave kundër COVID-19. Thotë se është çuditurs se si “pa nisur akoma një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar ‘dasëm’”.

Ahmeti, me anë të një postim në rrjetin social Facebook, ka thënë se ka festuar ditëlindjen me familjen e tij në një hapësirë private ndërsa më pas aty kishin shkuar Policia dhe inspektorët e AVUK-ut.

“Mbrëmë kam festuar ditëlindjen me familje në një hapësirë private – jo biznes – ku kemi qenë rreth 15 persona prej të cilëve gjysma familjarë (në mes tyre bashkëshortja dhe fëmijët). akoma pa filluar dhe rreth orës 20 (dy orë para orës policore) kanë ardh tre kerre të policisë dhe 2 të AVUK të cilët më kanë thënë se dikush ka lajmëruar dasëm…”, ka shkruar Ahmeti.

Postimi i plotë i Ahmetit:

“Mbrëmë kam festuar ditelindjen me familje në një hapësirë private – jo biznis – ku kemi qenë rreth 15 persona prej të cilëve gjysma familjarë (në mes tyre bashkëshortja dhe fëmijët). akoma pa filluar dhe rreth orës 20 (dy orë para orës policore) kanë ardh tre kerre të policisë dhe 2 të Avuk të cilët më kanë thënë se dikush ka lajmëruar dasëm…🤷🏻‍♂️

U çudita se si pa nisur akoma një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar “dasëm”.

Unë kërkova që të gjobitemi sipas ligjit. Unë dhe mysafirët u dënuam me gjoba për mosmbajtje të distancës dhe maskave. Nga 35 euro.

Në këso rrethanash dhe pa hyrë në konspiracione, me sinqeritetin më të madh e falënderoj Policinë e Kosovës dhe AVUK për sjellje profesionale gjatë vizitës.

Mua mbledhia private më kushtoi më shtrenjtë, por rregullat vlejnë edhe për kryetarin pa marr parasysh se a pajtohem me masat apo jo.

P.s. Kjo ishte mënyrë e mirë me tregu se sot kam ditëlindjen”, ka shkruar Ahmeti.

Postime të ngjashme

Në spitalet e Kosovës 662 pacientë të shtrirë me COVID-19, prej tyre 43 në gjendje të rëndë


Në Qendrën Klinike Universitare të Kosovë dhe në spitalet e përgjithshme rajonale janë duke u trajtuar 762 pacientë me COVID, prej tyre 662 të konfirmuar me këtë virus, ndërsa 43 janë në gjendje të rëndë.

Sipas Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (SHSKUK) nga 762 pacientë që po trajtohen, 662 raste janë të konfirmuar me Sars-Cov-2, 43 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësor si dhe 590 të tjerë janë nën asistim të oksigjeno-terapisë.

QKUK ka të shtrirë 319 pacientë, ndërsa spitalet e përgjithshme kanë 443 persona që trajtohen për COVID-19.

Rporti për Klinikat e QKUK-së dhe për spitalet e përgjithshme:

Në QKUK janë të shtrirë 319 pacientë:
270 të konfirmuar me Sars Cov-2
23 në gjendje të rënduar
256 me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:
Klinika Infektive, 117 pacientë
Klinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 64 pacientë
Klinika Infektive III ( Interno), 34 pacientë
Klinika e Pulmologjisë, 71 pacientë
Klinika e Gjinekologjisë, 4 pacientë
Mjekimi Intensiv -COVID, 23 pacientë + 5 në intensiven e Klinikës Infektive
Klinika e Pediatrisë, 4 pacientë

Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 443 pacientë:
392 të konfirmuar pozitivë
20 në gjendje të rënduar shëndetësore
334- me oksigjeno-terapi

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:
Spitali i Prizrenit, 66 pacientë
Spitali i Gjakovës, 70 pacientë
Spitali i Pejës, 101 pacientë
Spitali i Gjilanit, 80 pacientë
Spitali i Ferizajt, 63 pacientë
Spitali i Mitrovicës, 44 pacientë
Spitali i Vushtrrisë, 19 pacientë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka regjistruar të shtunën në Kosovë tetë viktima me coronavirus, ndërsa në 24 orët e fundit janë regjistruar 498 raste të infektimit me këtë virus, pas testimit të 2,835 mostrave.

Prej 13 marsit, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 101,153 pacientë me këtë virus.

Prej tyre 2,061 kanë humbur jetën.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit kundër coronavirusit më 29 mars, pas sigurimit të 24,000 dozave të vaksinës AstraZeneca, me anë të programit COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra.

Është thënë se Kosova do të pranojë edhe 76,800 doza tjera të vaksinës së AstraZeneca nga ky program në periudhën prill-qershor, ashtu sikurse mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit.

Postime të ngjashme

ShSKUK dënon sulmin fizik ndaj stafit të Klinikës së Pulmologjisë

ShSKUK dënon sulmin fizik ndaj stafit të Klinikës së Pulmologjisë

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës është njoftuar nga Klinika e Pulmologjisë se, dje, derisa po ofronin kujdesin shëndetësor për pacientët, rreth orës 16:00, në vendin e tyre të punës, nga ana e një familjari, janë sulmuar fizikisht mjeku G.H dhe infermierja T.N.

ShSKUK dënon ashpër sulmin ndaj stafi shëndetësor, i cili ishte duke trajtuar rastet me Covid-19, në Klinikën e Pulmologjisë, duke kërkuar nga organet kompetente që sulmuesit të marrin dënimin e merituar./Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës

Postime të ngjashme

Këto janë masat që pritet t’i miratojë sot Qeveria


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme do të diskutojë rreth masave të reja COVID-19. Nga masat aktuale do të mbetet kufizimi i lëvizjes, ndërkohë do të hapen gastronomia dhe qendrat tregtare.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, sot do të ia propozojë kabinetit qeveritar masat e reja anti-Covid.

Sipas këtij propozimi, shërbimet e gastronomisë do të lejohen të zhvillojnë aktivitetin e tyre në përputhje me udhëzuesin e përkohshëm për aplikimin a masave për parandalimin dhe luftimin e COVID – 19 në sektorin e gastronomisë, përmes së cilit vendosen masa për respektimin e distancës në mes të tavolinave dhe përcaktimit të numrit maksimal të personave të lejuar për metër katror.

Qendrat tregtare do të jenë të obliguara të zhvillojnë veprimtarinë duke respektuar me përpikëri masat sipas udhëzuesit të veçantë për qendrat tregtare.

Po ashtu, propozohet që institucionet publike dhe private të arsimit të vazhdojnë aktivitetin e tyre në mënyrë të rregullt sipas udhëzuesit të përkohshëm për aplikimin a masave për parandalimin dhe luftimin e COVID – 19 në institucionet e arsimit të të gjitha niveleve.

ndërkohë kufizimi i orarit të lëvizjes propozohet të mbetet në fuqi sipas rekomandimit të IKSHPK-së.

Ndryshe, më 5 prill Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e propozuara nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të cilat kanë hyrë në fuqi nga data 7 prill.

Me këto masa të cilat janë të vlefshme deri më 18 prill, është ndaluar pjesërisht gastronomia, duke u lejuar vetëm shërbimet “merr me vete” dhe me dërgesë.

Po ashtu, qendrat tregtare dhe fitneset kanë qëndruar të mbyllura për 12 ditë.

Postime të ngjashme

Duani mjekët e mrekullueshëm në gjithë trojet shqiptare.Për punën fisnike humanitare!

Duani mjekët e mrekullueshëm në gjithë trojet shqiptare.Për punën fisnike humanitare!
E përgëzoi ekipin mjeksor për dhënien e vaksinave pranë,”QMFK ” ” Dr.Hafir Shala” Drenas, të udhëhequr nga mjekja dr.Afërdita Podrimqaku dhe motra medicionale Feride Heta.
Një organizim me rregull e qetësi i paparë që ta bënë zemrën mal për kujdesin,respektin e afersinë, punën profesionale ndaj të moshuarve :
– Kudes për moshën e shtyer,
– Kujdes e respekt për kontributdhënje.Këto janë vlera më thonë punonjësit në këtë ekip!

” Ju do të mësoni çfarë është fisnike prej njerzve fisnikë” ( e huazuar) .
Ky ekip profesionist i jep vlera fisnike profesionit mjekësorë,në plotësim të betimit të “Hipokratit”.
* * *
Në të dalë nga QMFK, në oborr shoh se ishin vendosur themelet për ngritjen e përmendores së dr.Hafir Shalës, që me nder e mban këte emër ky institucion që dha aq shumë për banorët e Drenasit e të gjithë Kosovës.
Nuk munda ti përmbaj emocionet në kujtime të kaluares :
– Mbaj mend kur dikur, në kohët e mëparshme nuk kishte asnjë mjek shqiptar!
– Mbaj mend mjekët e parë shqiptar, tani veteran të mjeksisë;dr.Selim Krasniqin,dr.Jusuf Telakun, dr.Bujar Bukoshin, dr. Xhemë Xhemen atdhetar i përbetuar tani i ndjeri në SHBA, dr.Nazif Sejdën tani i ndjerë .E shumë e shumë të tjerë.
* * *
Në kohën e Okupimit klasik të dhunshëm kjo qendër mjekësore e mbajti me krenari flamurin e sukseseve.Duke hapur repartin e lindjeve në sherbim të popullatës shqiptare anë e mbanë Kosovës.
-Gjatë luftës personeli mjekësor nuk hezitoi ti përgjigjet thirrjes së SHP.UÇK për mobilizim në ndihmë të ushtarëve e qytetarëve të plagosur.Të gjithë mjekë e motra ja mësyn maleve të Drenicës.Të prierë nga dr.Lec Gradica , tani hero i kombit, dr.Sami Gjoka, tani i ndjerë, dr.Gani Halilaj më kolegët tjerë.
Në këtë moment nuk mundem të kaloj pa ju dhënë nderë me dorë në zemër e respekt mjekëve të rënë për atdhe: dr.Hafir Shalës, dr.Fatmir Krasniqit, dr.Lec Gradicës e të tjerëve. LAVDI E PËRJETSHME !
* * *
Më përfundimin e luftës-ardhjen e lirisë, kisha nderin ta udhëheqja DSHMS. në Drenas / Qeverinë e përkohshme/ QMF si dhe të gjitha ambulantat në teritorin e komunës tonë ishin të shkatërruara deri në fund.
Një ditë më trokiti në derë të zyrës së punës; Mandela i Kosovës Adem Demaqi.
Më tha shkurt; unë dua të më shoqëroni në vizitë falenderimi që do i bëjë përsonelit mjeksor e teknik të Shtepisë së shëndetit në komunën tuaj/Drenas/ .Të ju shprehi kënaqsinë dhe mburrjen time mirënjohese për kontributdhënje gjatë luftës çlirimtare, këtij kolektivi të mrekullueshëm në zemer të Drenicës. Për tua bërë me dije, e për të ju dhënë moral punë e krenari kontributdhënëse në shërbim të popullit ; nuk harrohet asnjëherë po gjithmonë do të vlersohet e vlersohet! / Murtez Zogu

Postime të ngjashme

Hetime e akuza për vaksinat kur Kosovës po i harxhohen dozat


Prokuroria e Shtetit ka nisur hetime pas konferencës të së premtes mbrëma të ministrit të Shëndetësisë, Arben Vitia, ku mohoi raportimet në media për mosnënshkrim të kontratës për sigurimin e vaksinave dozave “Pfizerit”. Njoftimi i Prokurorisë ka nxitur reagimin e partive opozitare të cilat nisjen e hetimeve “për zbulim të fshehtësisë zyrtare” e kanë vlerësuar si sulm ndaj demokracisë. Por, Prokuroria më vonë sqaroi se hetimet s’ kanë nisur ndaj mediave, por ndaj personave zyrtarë

Me pak doza vaksinash në stok derisa vdekshmëria nga COVID-19 në Kosovë vazhdon të jetë e lartë po aq sa numri i rasteve të reja të infektimit, diskutimeve u janë shtuar pajtime e mospajtime për sigurimin e dozave shtesë. Prokuroria Themelore e Prishtinës njoftoi të shtunën se ka nisur hetime për veprën penale “zbulim të fshehtësisë zyrtare” pasi në media u publikuan dokumenteve të negocimit të kontratës midis Kosovës dhe kompanisë “Pfizer” e cila prodhon vaksina kundër koronavirusit.

Njoftimi për nisjen e hetimeve erdhi ndonjë ditë pasi këtë e kërkoi ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i cili në një konferencë për media të premten mbrëma raportimet se ai ka neglizhuar kontratën për sjelljen e vaksinave të “Pfizerit”.

“Pas konferencës së mbajtur mbrëmë, nga Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, lidhur me demantimin e lajmeve për sigurimin e vaksinave kundër COVID-19, Prokurori i Shtetit ka autorizuar Policinë e Kosovës, në ndërmarrjen e të gjitha veprimeve të nevojshme hetimore në pajtim me Kodin e procedurës Penale të Republikës së Kosovës, duke iniciuar rast në drejtim të veprës penale ‘Zbulimi i fshehtësisë zyrtare’, nga neni 426 të KPRK-së”, thuhet në njoftimin e prokurorisë.

Por pak orë pas këtij njoftimi Prokuroria publikoi një tjetër komunikatë ku sqaroi se hetimet po zhvillohen ndaj personave zyrtarë dhe jo ndaj mediave e gazetarëve. “…për këtë çështje është hapur rast në drejtim të veprës penale ‘Zbulim i fshehtësisë zyrtare’, nga neni 426 të KPRK-së dhe se veprimet hetimore do të ndërmerren ndaj personave zyrtarë, e jo ndaj mediave dhe gazetarëve, ashtu siç është raportuar nga portali në fjalë”, thuhet në njoftimin e dytë.

Mirëpo, Parim Olluri, drejtor mediumit “Insajderi” që ka publikuar artikullin për këtë çështje, ka njoftuar se të shtunën është intervistuar nga policia.

Nisja e këtyre hetimeve ka nxitur reagime në opinionin publik, duke përfshirë edhe partitë opozitare. Në një konferencë për media, kryetar i grupit parlamentar të Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Abelard Tahiri, ka thënë se dënojnë sulmet që mund t’u bëhen mediave, derisa ka ftuar Qeverinë që të sqarojë kontratën për vaksinat.

“Kërkojmë nga Prokuroria e Shtetit që mos të bjerë nën ndikimin e kryeministrit Kurti. Pra, sulmi ndaj mediave të lira në republikën tonë është i papranueshëm. Nxjerrja në pah e dështimeve të Qeverisë së Kosovës, nxjerrja në pah e abuzimeve që mund të ndodhin nga Qeveria dhe ministrat e kësaj qeverie janë tepër të rëndësishme”, ka thënë Tahiri.

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka thënë se dështimi në sigurimin e vaksinave s’ guxon të zëvendësohet me sulm e kërcënim ndaj mediave.

“E vërteta është interesi i vetëm publik. Mediat kanë për detyrë të nxjerrin këtë të vërtetë; pushteti – që i ka krejt – ka për obligim t’i gjejë vaksinat. Fjalë e arsyetime kemi pasur plot. Punë s’po shohim dot. Kërcënimi s’është punë; e as që bën punë. Dobët, dobët shumë”, ka shkruar Abdixhiku në Facebook. Mbrëmjen e së premtes, ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, s’ dha informacione rreth negociatave për sigurimin e vaksinave, me arsyetimin se kjo çështje është konfidenciale./KOHA.net

Postime të ngjashme

Në Spitalin e Mitrovicës tregojnë për gjendjen e të plagosurve në tregun e gjelbër


Një person ka ndërruar jetë dhe dy të tjerë kanë marrë lëndime trupore (njëri në regjionin e veshkës ndërsa tjetri në këmbë), pas të shtënave me armë zjarri nga një person sot rreth orës 11:00 në tregun e gjelbër në Mitrovicë.

Të plagosurit po trajtohen në Spitalin e Mitrovicës, ku edhe kanë treguar për gjendjen e tyre shëndetësore.

Zëdhënësja e Spitalit të Mitrovicës, Nita Mustafa në një prononcim për Telegrafin ka thënë se sot në Spitalin e Përgjithshëm të Mitrovicës janë sjellë tre pacientë në repartin e Emergjencës.

Sipas saj, njëri prej tyre i lindur në vitin 1993 është sjell pa shenja jetë, ndërsa, dy të tjerët pasi kanë marrë trjtimin në Emergjencë janë pranuar në repartin e Urologjisë dhe të Ortopedisë.

“Rreth orës 11:22 janë sjell tre pacientë në Spitalin e Përgjithshëm në Mitrovicë, në repartin e Emergjencës, ku njëri prej tyre i lindur në vitin 1993 është sjell pa shenja jete, ndërsa, 2 të tjerët pasi kanë marr trajtimin në Emergjencë janë pranuar në reparte. Njëri në repartin e urologjisë mbasi plagën e lehtë në formë të gërvishjeve i ka  në regjionin e veshkëve ndërsa tjetri në Repartin e Ortopedisë ku menjëherë  kanë intervenuar në sallën operative për të hequr pjesën e mbetur të plumbit, që e në këmbë”, ka thënë Mustafa.

Ndryshe, sot një person është vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur nga të shtënat me armë zjarri rreth orës 11:27 në Tregun e Gjelbër, në Mitrovicë.Lexo po ashtu:Një i vrarë dhe dy të plagosur me armë zjarri në Mitrovicë

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Mitrovicës, Avni Zahiti.

“Rreth orës 11:27, policia në Mitrovicë është njoftuar për një rast në Tregun e Gjelbër në Mitrovicë ku është përdorur arma e zjarrit. Njësitë policore i janë përgjigjur menjëherë rastit dhe kanë shkuar në vendin e ngjarjes. Policia ka kuptuar se një person mashkull kosovar, ka shtënë në drejtim të tre personave të cilët janë të plagosur, të njëjtit janë dërguar për trajtim mjekësor në Spitalin Rajonal në Mitrovicë. Gjithashtu edhe i dyshuari është i lënduar, i njëjti është arrestuar nga njësite policore dhe është dërguar për trajtim mjekësor”, ka thënë Zahiti.

Zahiti tha se njëri nga të plagosurit ka ndërruar jetë.

“Njësitet policore po vazhdojnë ta trajtojnë rastin”, ka thënë ndër të tjera Zahiti. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Aksidenti tragjik në Raçë të Gjakovës – 2 viktima janë kosovarë, 1 nga Shqipëria


Një aksident i rëndë komunikacioni ka ndodhur sot në orët e mëngjesit në fshatin Raçë të Gjakovës. Në këtë aksident kanë humbur jetën tre persona.

Komandanti i Trafikut për rajonin e Gjakovës ka konfirmuar se dy prej viktimave janë kosovarë dhe një nga Shqipëria.

Deri te aksidenti dyshohet se ka ardhur si pasojë e mospërshtatjes së kushteve të udhës dhe është përplasur në urë. Mjekët kanë ardhë në vendin e dukurisë. Dy persona janë kosovarë, derisa një person tjetër është nga Shqipëria”, ka thënë ai për Syri Vision.

Lidhur me aksidentin për Indeksonline ka folur edhe zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjakovës, Nusret Gjurkaj.

“Ju njoftojme se sot rreth ores 07:40 policia është njoftuar per një aksident ne Fshatin Raçë .Patrullat policore kane dalur ne vendin e dukurisë ku kane verejtur se brenda veturës e cila kishte dalur jashte rruges kane qenë 3 persona. Ne vendin e dukurisë kane dalur ambulanta , zjarrëfiksat , njësia e trafikut si dhe prokurori kujdestar.Nga ana e personelit mjeksorë ne vendin e dukurisë eshte konstatuar se personat qe gjindeshin brenda veturës ishin pa shenja jete. Ju mbajmë te informuar”, ka thënë Gjurkaj.

Postime të ngjashme

Gjendet i vdekur një person në Malishevë, pranë tij një revole


Një person është gjetur pa shenje jete në Malishevë, teksa pranë tij është gjetur një pistoletë me një gëzhojë.

Sipas raportit të policisë, rasti ka ndodhur të premten rreth orës 15:00, në Malishevë.

Siç thuhet në raport, njësit relevante dhe ekipi mjekësor kanë dalë në vendin e gjë ku është konfirmuar vdekja e viktimës.

Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për obduksion. Rasti vazhdon të hetohet.

“Është raportuar se është gjetur pa shenja jete viktima mashkull kosovar. pranë tij është gjetur edhe një pistoletë me një gëzhojë. Njësit relevante dhe ekipi mjekësor kanë dalë në vendin e gjë ku është konfirmuar vdekja e viktimës. Me vendim të prokurorit trupi i pajetë është dërguar në IML për obduksion. Rasti vazhdon të hetohet”, thuhet në raportin e Policisë së Kosovës.

Postime të ngjashme

Sonte në “Takim virtual me Shëndritin” hematologu, Dr. Fitim Gashi


Sonte në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” do të jetë i ftuar hematologu, Dr. Fitim Gashi.

Gashi, pas diplomimit në Fakultetin e Mjekësisë, ka vazhduar edhe më tej ngritjen akademike, duke u specializuar në lëmin e hematologjisë. Aktualisht punon në Klinikën e Hematologjisë në Qendrën Klinike Univeristare të Kosovës, pozitë të cilën e mban që prej vitit 2016.

Me të ftuarin në këtë lidhje virtuale do të diskutohet për anemitë, diagnostifikimin dhe menaxhimin e tyre.

Ndërkohë, shikuesit që kanë ndonjë pyetje në lidhje me temën, këtë mund ta bëjnë duke u orientuar në faqen “Familja Jonë” në Instagram dhe Facebook, si dhe gjatë kohës kur intervista është duke u zhvilluar, në hapësirën për komente.

Cka është anemia? Si ta dimë Po qe se kemi të bëjmë me anemi? Sa zgjasin trajtimet dhe cilat janë mënyrat e trajtimit? Janë vetëm disa nga pyetjet që do t’u jepen përgjigje gjatë emisionit.

Për shumcka në lidhje me anemitë, trajtimin dhe diagnostifikimin e tyre, ndiqeni emisionin “Takim virtual me Shëndritin” më fillim nga ora 20:00, vetëm në faqen “Familja Jonë” në Facebook. /familjajone

Postime të ngjashme

21 policë humbën betejën me COVID-19, të infektuar janë 227


Kohën e fundit dukshëm kemi rënie të të infektuarve me COVID-19, në vendin tonë.

COVID-19, s’ ka lënë pa prekur edhe pjesëtarët e Policisë së Kosovës.

Zëdhënësi i policisë së Kosovës, Baki Kelani, thotë se deri më tani betejen me koronavirus e kanë humbur 21 pjesëtarë të policisë së Kosovës.

“Deri më datën 12.04.2021 aktiv me Covid19 janë 227 punonjës të policisë së Kosovës. ndërsa që kanë humbur jetën deri më po të njëjtën datë janë 21 persona”, ka thënë Kelani për IndeksOnline.

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar gjithësej 595 raste positive, dhe 17 persona të vdekur.

Postime të ngjashme

Për tri javë mbi 12 mijë vaksinime – Procesi vlerësohet i ngadalshëm, por MSh thotë se gjithçka po shkon sipas planit


Afërsisht janë bërë 3 javë prej kur ka nisur vaksinimi kundër COVID-19 në Kosovë, e me 24 mijë doza të vaksinës AstraZeneca që kanë qenë në dispozicion deri më tani janë vaksinuar vetëm 12 mijë persona.

Përkundër që Ministria e Shëndetësisë po vlerëson që ky proces po shkon jashtëzakonisht mirë, ka të tjerë që ndajnë mendim tjetër, madje konsiderojnë që procesi i vaksinimit anit-COVID në Kosovë po shkon ngadalë.

Në një përgjigje për KosovaPress nga Ministria e Shëndetësisë kanë deklaruar se vaksinimi po shkon sipas Planit Shtetëror për Vaksinim. Sipas tyre s’ ka nevojë për nguti.

“Procesi i vaksinimit po shkon krejtësisht sipas Planit Shtetëror të Vaksinimit dhe jashtëzakonisht mirë. Ata që e konsiderojnë të ngadalshëm, janë krejt në periferi të ngjarjes dhe sigurisht s’ janë të familjarizuar në detaje me planin e vaksinimit dhe komentojnë sikur Kosova t’i kishte në dispozicion 240 000 doza, e jo 24 000 sa i ka.

s’ ka asnjë nguti që procesi të shkojë keq, përderisa administrimi i dozave po bëhet në bashkëpunim me këto grupe. Mbi 12.000 persona janë vaksinuar, ndërsa brenda pak ditësh kryhet kjo fazë…”, thuhet në një përgjigjet e Ministrisë së Shëndetësisë.

Vetëm në qendrën kryesore të vaksinimit në sallën “1 Tetori” në Prishtinë prej 30 marsit kur nisi vaksinimi i profesionistëve shëndetësorë e më pas edhe i personave mbi moshën 80-vjeç e tani kur po ndodh edhe vaksinimi i pacientëve me dializë në total janë vaksinuar mbi 4 mijë persona.

Kështu ka njoftuar koordinatori i kësaj qendre, Niman Bardhi i cili për KosovaPress tha se plani ka qenë që shpërndarja e dozave të vaksinës anit-COVID në këtë qendër të përfundojë për rreth 1 javë.

Sipas tij, kjo qendër ka kapacitet për të vaksinuar deri në 1 mijë persona në ditë pasi thotë se aktualisht ekipet mjekësore po presin për të vaksinuar kategoritë që janë thirrur për vaksinim.

“Në total në qendrën 1 Tetori ka kaluar 4 mijë persona të vaksinuar pavarësisht profileve dhe profesioneve që kanë pasur ata. Plani i punës ka qenë shumë dinamik dhe duke marrë parasysh siç po e shihni këtë hapësirë që ne e kemi në dispozicion ne kemi qenë të përgatitur gjithmonë për fluksin e njerëzve nga 750 deri në 1 mijë persona në ditë dhe aq ekipe i kemi pasur të gatshme, edhe sikur ta kishim atë fluks brenda një orari zyrtar nga ora 08:00 e deri në 19:30 padyshim që do e përballonim shumë suksesshëm.

Sa i përket pjesës së qendrës ku po flasim ka qenë e paraparë që shumë shpejt të përmbyllet si proces, brenda 5 ose 6 ditësh por ja që s’ na gjë ashtu pa fajin tonë pasi e keni parë që çdo ditë kemi qenë këtu pasi ekipet mjekësore kanë qëndruar duke pritur këtu se kush do vijë të vaksinohet dhe po shohim dhe po shpresojmë që ndoshta vetëdijesohemi dhe ndoshta e përmbyllim sa më shpejt procesin e vaksinimit”, theksoi Bardhi.

Të gjithë procesin e vaksinimit kundër coronavirusit i cili tash e gati tri javë ka nisur në Kosovë po e konsideron të ngadalshëm, Besim Kodra nga Shoqata e Pacientëve. Ai thotë se përgatitjet e ekipeve mjekësore s’ kanë munguar.

“E kemi përcjell procesin e vaksinimit dhe kemi vaksina pak, mirëpo vaksinimi është duke shkuar tepër ngadalë, që rrjedhimisht edhe po të kishim më tepër vaksina me këtë trend s’ do mund të vaksinonim më shumë qytetarë. Ka një mobilizim mjaftë të madh të ekipeve për vaksinim, s’ e di pse ka një trend kaq të ngadalshëm, por ato arsye duhet të dalin në pah dhe të zgjidhen”, theksoi Kodra.

Edhe për specialisten për hulumtime të politikave globale shëndetësore, Hana Xhemajli procesi i vaksinimit është pak i ngadalshëm. Ajo këtë e arsyeton me faktin se prioritet në këtë fazën e parë të vaksinimit kanë pasur profesionistët shëndetësorë, dhe bartja e tyre ka kaluar me disa ngecje.

Xhemajli thotë se duhet të nisë sa më parë një fushatë vetëdijësuese për vaksinimin, madje kërkon mobilizim më të madh me ardhjen e kontingjenteve të tjera të vaksinave.

“Procesi po shkon pak më ngadalë sesa që është planifikuar, mirëpo sepse raundi i parë i vaksinimit është tek stafi mjekësor ardhja e tyre dhe bartja e tyre në sallën ‘1 Tetori’, ka pasur disa ngecje, por në përgjithësi janë duke u vaksinuar njerëzit edhe Po qe se duhen edhe një javë më shumë se sa që është planifikuar, unë besoj që është në rregull. Apeloj tek të gjithë njerëzit që të vaksinohen pasi rreziku është tejet minimal krahas me benefitet që vijnë nga vaksinimi. Sa më shumë vaksina që vijnë aq më shumë duhet me pas grupe, si mobile, si nëpër lokacione të ndryshme, që duhet të merren me vaksinim besoj që këtë gjë e kanë marrë parasysh pasi me ardhjen e kontingjentit të ri duhet të vaksinohen edhe gjeneratat e tjera të popullsisë”, theksoi ajo.

ndërsa, Shemsedin Dreshaj anëtar i Komisionit Parlamentar për Shëndetësi, thotë se Po qe se vazhdohet me këtë ritëm të vaksinimit problem do jetë shpërndarja e vaksinës kur do kemi doza të mëdha

“Ka shumë çka për të dëshiruar aty pasi që vërtet na është prolonguar procesi i vaksinimit. Jemi duke punuar me doza të vogla të vaksinimit, kur të na vijnë ato 100 mijë doza si do të veprojmë? Po qe se do të vazhdojmë me një tepmo të tillë të shpërndarjes dhe marrjes së vaksinës vërtetë do kemi probleme në distribuimin e saj. Mendoj që Kosova ka kapacitete të rrisë kapacitetin e vaksinimit në vend dhe që të jemi më efikas në mbrojtje të qytetarëve. Është e hartuar strategjia lidhur me numrin e ekipeve të cilat do të punojnë në terren qoftë në nivel të kryeqytetit apo në nivel të shtetëror, ka shumëçka që mund të përshpejtohet aty ne procesin e marrjes së vaksinës”, tha Dreshaj.

Më 28 mars Kosova i ka pranuar 24 mijë dozat e para të vaksinës kundër COVID-19. Këto doza të vaksinës AstraZenenca u dhuruan si donacion për qytetarët e Kosovës nga COVAX-i. E ata që kishin prioritet për t’u vaksinuar ishin profesionistët shëndetësorë, më pas qytetarët mbi moshën 80-vjeç dhe ata me sëmundje kronike.

Postime të ngjashme

Reagon Oda e Mjekëve të Kosovës për suspendimin dhe arrestimin e mjekut në Podujevë: Iu bë padrejtësi


Gjatë mbrëmjes së djeshme, nëpër rrjetet shoqërore, ka qarkulluar një video ku shihet doktori Ibrahim Hoti duke mos pranuar t’i japë shërbime mjekësore një qytetari, me arsyetimin se ai tashmë e ka përfunduar orarin e punës.

Pas kësaj sjelljeje të mjekut të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Podujevë, është marrë vendimi që mjeku në fjalë të suspendohet nga puna dhe të arrestohet.

Këtë vendim në raport me Hotin po e sheh si të padrejtë Oda e Mjekëve të Kosovës e cila thotë se atij s’ i është dhënë kurrfarë mundësie sqarimi për situatën dhe s’ janë zhvilluar hetime paraprake për të.

Ata më tutje kërkojnë nga autoritetet e hetuesisë në komunën e Podujevës që ta lirojnë Hotin derisa të verifikohet rasti, në të kundërt s’ përjashtohet edhe ndërmarrja e masave sipas legjislacionit në fuqi nga ta.

Postimi i tyre i plotë:

Reagim ndaj suspendimit dhe arrestimit të Dr. Ibrahim Hotit, mjek pranë QKMF-Podujevë

Oda e Mjekëve të Kosovës e ka ndjekur me shqetësim ngjarjen e ndodhur ditën e djeshme në Qendrën e Mjekësisë Familjare në qytetin e Podujevës. Me këtë rast, OMK vlerëson se anëtarit të saj, Dr. Ibrahim Hotit, i është bërë padrejtësi duke e suspenduar nga vendi i punës dhe duke e arrestuar pa iu dhënë mundësia e sqarimit dhe pa u zhvilluar hetime paraprake dhe të nevojshme dhe vërtetuar se a janë respektuar protokolet mjekësore gjatë trajtimit të pacientit në fjalë.

Ky veprim i padrejtë i institucioneve të sundimit të ligjit ka bërë që me qindra pacientë të mbesin në kohë pandemie pa marrë shërbime dhe trajtim specifik në këtë kohë pandemie.

OMK i bën thirrje autoriteteve të hetuesisë dhe nivelit komunal të Komunës së Podujevës që para se të ndërmarrin veprime spektakolare duke arrestuar një mjekë pa respektuar ecuritë verifikuese mbi respektimin e protokoleve mjekësore të bëjë lirimin e menjëhershëm të Dr. Hotit deri në verifikimin e rastit, përndryshe neve si përfaqësues të komunitetit të mjekëve, edhe në kushte pandemie, do të detyrohemi për ndërmarrjen e masave sipas legjislacionit në fuqi.

OMK qëndron fort prapa zbatimit të ligjeve dhe Kodit të deontologjisë mjekësore por edhe në ngritjen e zërit dhe ndërmarrjen e veprimeve në mbrojtjen e komunitettit në rast të ndërmarrjes së masave arbitrare dhe denigruese ndaj kolegëve tonë.

Oda e Mjekëve të Kosovës

Ibrahim Hoti punonte si pulmolog në QKMF të Podujevës

Postime të ngjashme

Gjendet pa shenja jete një 28 vjeçar te stacioni i trenit në Fushë Kosovë, dyshohet se kreu vetëvrasje


Një 28 vjeçar me inicialet A.T, dyshohet se ka vrarë veten në parking të stacionit të trenit në Fushë Kosovë.

Lajmin për Telegrafin e ka konfirmuar zëdhënësja e policisë, Flora Ahmeti.

Ahmeti ka thënë se policia është duke e hetuar rastin si “vdekje e dyshimtë”, përkundër që ka elemente që sugjerojnë për një vetëvrasje të mundshme.

“Sot rreth orës 01:00, në stacionin policor të Fushë Kosovës është hap një rast vdekje e dyshimtë. Rasti ka ndodhë mbrëmë rreth orës 23:30, në parking të stacionit të trenit në Fushë Kosovë.

Mbështetur në të dhënat fillestare të këqyrjes së vendit të dukurisë përkundër që ka elemente që sugjerojnë për një vetëvrasje të mundshme, policia me kujdes të shtuar po heton rastin si vdekje të dyshimtë dhe po ndërmerr të gjitha veprimet e duhura hetimore dhe ato forenzike – te ekzaminimit që do ti ndihmonin hetimit të dukurisë dhe sqarimit e ndriçimit të plotë të rastit.

Trupi i pajetë i viktimës A.T (mashkull) 28 vjeç, është dërguar për obduksion në Institutin e Mjekësisë Ligjore”, ka thënë Ahmeti. 

Postime të ngjashme

Për 1 muaj, 1236 Rezonanca Magnetike në Klinikën e Radiologjisë


Klinika e Radiologjisë veprimtarinë shëndetsorë e realizon në kuadër të SHSKUK-së dhe merret me Radiologjinë Diagnostike, Radiologjinë Invazive dhe me Radiologjinë Intervente në kuadër të së cilave bënë: triazhim, monitorim, ekzaminim, observim, diagnostikim radiologjik, intervenim radiologjik dhe konsulenca specialistike.

Klinika e Radiologjisë ka shënuar shifra rekorde, duke realizuar 1 mijë e 236 Rezonanca Magnetike për një muaj, ndonëse Qendra Klinike Universitare e Kosovës po përballet me Pandeminë COVID-19.

Në raportin e punës për muajin mars, stafi i klinikës ka kryer, gjithashtu, 10 mijë e 142 radiografi dhe 1707 procedura diagnostikuese me anë të ultratingullit. Gjatë kësaj periudhe, në këtë klinikë janë realizuar edhe 2246 Tomografi të Kompjuterizuar dhe 87 Radiologji Intervente.

Kujtojmë se në muajin Mars në Klinikën e Radiologjisë është realizuar për herë të parë biopsia kockore e brinjës së parë, te një pacient i moshës 51 vjeçare. Klikoni këtu për të lexuar më shumë.

Klinika e Radiologjisë është e organizuar në profile si:

Diagnostika e neuroradiologjisë me radiologji intervente
Diagnostika torakale me radiologji intervente
Diagnostika abdominale me radiologji intervente
Diagnostika e gjiut me radiologji intervente
Diagnostika osteomuskulare me radiologji intervente
Diagnostika pediatrike me radiologji intervente
Diagnostika me radiofarmak

Drejtori i Klinikës së Radiologjisë
Mr.sci. Dr. Bujar Gjikolli – radiolog

Postime të ngjashme

Rritet numri i viktimave, kritikohet procesi i imunizimit


Kosova të enjten shënoi 17 vdekje të reja nga koronavirusi në 24 orët e fundit, ndërsa specialistët shëndetësorë shprehin pakënaqësi lidhur me ritmin e imunizimit të popullatës.

Ata madje thonë se me shpejtësinë aktuale të imunizimit, Kosovës do të duhen tri deri katër vjet që të imunizojë gjithë popullatën.

Për 16 ditë nga fillimi i imunizimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë arritur të vaksinojnë vetëm 12,000 persona. Prioritet në imunizim u është dhënë punonjësve shëndetësorë, të moshuarve dhe atyre me sëmundje kronike. Ky imunizim po bëhet me vaksinën e AstraZenecas, ku Kosova, në fund të marsit pranoi 24,000 doza të kësaj vaksine. Aktualisht imunizimi është duke u bërë në sallën “1 Tetori” në Prishtinë si dhe në qendrat e mjekësisë familjare në disa komuna.

“Në mënyrë që vaksinimi të ketë ndikim në ecurinë e pandemisë është e nevojshme që një numër i madh i qytetarëve të vaksinohet brenda një periudhe shumë të shkurtër kohore. Dhe kur them një numër i madh, mendoj në deri gjysmë milion njerëz të vaksinohen për më pak se tre muaj”, thotë infektologu Ilir Tolaj.

Me procesin e ngadaltë të vaksinimit pajtohet edhe vetë koordinatori për vaksinim në sallën ‘1 Tetori’, Niman Bardhi.

“Ne jemi deklaruar që kemi kapacitete. Vetëm në qendrën ‘1 Tetori’ nga 750 deri në 1,000 persona mund të vaksinohen në ditë, shto pastaj edhe qendrat tjera që kanë qenë të përfshira në këtë proces. Kjo punë ka mundur të kryhet për 4-5 ditë. Ne ishim në dispozicion nga ora 08:00 deri në ora 19:30. Por, s’ e di si rrodhi kjo që të mos ta kemi të përmbyllur më shpejtë këtë proces sesa që jemi në kohën aktuale”, thotë Bardhi.

Ai shton se kapacitetet në sallën ‘1 Tetori’ mundësojnë vaksinimin brenda ditë të 2,000 personave.

atëherë, kritikat se vaksinimi po ecë ngadalë, sipas Ministrisë së Shëndetësisë, s’ qëndrojnë.

Në një përgjigje me shkrim dërguar Radios Evropa e Lirë, nga kjo ministri thonë se kapacitetet për imunizim janë te mjaftueshme dhe mund të shtohen. Por, sipas tyre, meqë në dispozicion për fillim janë vetëm 24,000 doza, administrimi ka shkuar më me kujdes.

“Me që ka pak doza në dispozicion, u është dhënë grupeve prioritare mundësia që të vaksinohen, por nga dita e nesërme kur fillon vaksinimi i grupmoshës 75-79 vjeç, dozat do të administrohen që të gjitha dhe shumë shpejt”, thuhet në përgjigjen e kësaj ministrie.

Ata thonë se Kosova ka kapacitete edhe për vaksinim masiv, por fatkeqësisht deri tash s’ ka pasur shumë doza të vaksinës kundër koronavirusit.

Imunizimin e ngadalësoi hezitimi i mjekëve

Në anën tjetër, Hana Xhemajli, specialiste për hulumtime të politikave globale shëndetësore, tha për Radion Evropa e Lirë se në ngecjen e këtij procesi ka ndikuar hezitimi i stafit mjekësor për t’u vaksinuar.

“Procesi ka ecur në mënyrë siç është planifikuar, mirëpo s’ janë planifikuar se do të ketë kaq shumë hezitim nga stafi profesional për mos ta marrë vaksinën, që është një habi në vete dhe është një rrezik meqenëse ata dërgojnë një mesazh të gabuar te popullata, e cila s’ ka shumë informata për vaksinimin”, thotë Xhemajli.

Ky hezitim i mjekëve për të mos e marrë vaksinën, thotë Xhemajli, është rrezik, pasi që Nëse ata s’ janë të vaksinuar dhe të mbrojtur, ekziston rrezikun që stafi mjekësor të mos mund të punojë.

Gjatë javës së parë të imunizimit, nga 15,000 punonjës shëndetësorë në sektorin publik dhe atë privat, janë vaksinuar pak më shumë se 3,000.

Kosova ka nisur procesin e vaksinimit kundër koronavirusit më 29 mars, pas sigurimit të 24,000 dozave të vaksinës AstraZeneca, me anë të programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra.

Autoritetet kanë thënë se do të pranohen edhe 76,800 doza tjera të vaksinës së AstraZeneca në periudhën prill-qershor, ashtu sikurse mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit. 

Postime të ngjashme

Vdes në QKUK edhe babai i 15-vjeçarit të vrarë në Gradicë të Drenasit


Bekim Muja, babai i 15 vjeçarit A. Muja, i cili u vra në fshatin Gradicë të Drenasit, ka ndërruar jetë pasi s’ ka arritur t’i mbijetojë plumbave që kishte marrë javë më parë.

Ai qëndronte që disa ditë i plagosur në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, (QKUK).

Lajmin e ka bërë të ditur edhe miku i tij, Burim Klinaku me anë të një postimi në Facebook.

“Sap morra lajmin si paska vdekë Bekim Muja ishall allhu e ka dergu në lule të xhenetit do të na mungon”, shkroi ai.

Po ashtu shefi i Intensivës, Shaqir Uka tha shkurt se ai ka humbur jetë në orën 16:30.

“S’ka mundur t’i përballojë plagët e marra nga arma e zjarrit”, u shpreh Uka.

ngjarja e rëndë kishte ndodhur më 5 prill në fshatin Gradicë të Drenasit ku në vend kishte mbetur i vdekur 15 vjeçari A.M, derisa i plagosur kishte mbetur babai i tij B.M. (që ndërroi jetë sot).

Të njëjtit dyshohet se janë plagosur nga fqinjtë e tyre (po ashtu babë dhe bir) pas një mosmarrëveshje lidhur me malin e fshatit, por motivi i saktë i dukurisë s’ dihet akoma.

Dy të dyshuarit për vrasjen dhe plagosjen në fshatin Gradicë të Drenasit gjendjen në paraburgim.

në këtë kohë Gjykata e Prishtinës ka njoftuar se u është caktuar masa e paraburgimit të pandehurve Xh. B.  dhe A. B, të cilët nga Prokuroria dyshohen se kanë kryer veprën penale të vrasjes së rëndë dhe ndihma për kryerjen e vrasjes së rëndë.

Postime të ngjashme

Atomistja Era Syla fiton Medaljen e Argjendtë në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza


Kjo është hera e dytë që Era Syla fiton medalje në Olimpiadën Matematike Evropiane për Vajza (EGMO).

EGMO (European Girls’ Mathematical Olympiad) është garë e formatit të ngjashëm me Olimpiadën Ndërkombëtare të Matematikës dhe konsiderohet gara më e rëndësishme evropiane e matematikës për vajza, në të cilën marrin pjesë pothuajse të gjitha shtetet e Evropës, të përfaqësuara nga nxënëset më të mira të matematikës.

Për Kosovën kjo ishte pjesëmarrja e dytë me radhë, pas asaj të vitit të kaluar kur po e njëjta atomistë, Era Syla fitoi Medalje të Bronztë.

Ky sukses i jashtëzakonshëm i Erës para së gjithash është rezultat i potencialit të saj intelektual, i talentit të saj për matematikë dhe i punës së saj të palodhshme. Veç këtyre, ky sukses i Erës do të ishte shumë më i vështirë pa përkrahjen dhe investimin e vazhdueshëm të familjes, shkollës, mësimdhënësve, individëve e organizatave të ndryshme profesionale.

Instituti ATOMI me këtë rast iu ka shprehur mirënjohje dhe falënderim të gjithë atyre që kanë kontribuuar në realizimin e potencialit të Erës dhe në arritjen e këtij suksesi të jashtëzakonshëm nga ana e saj!

Përgatitja e ekipit garues të EGMO-s, është përkrahur financiarisht e jofinanciarisht nga Instituti ATOMI, me anë të sponsorizimit nga kompania Alb Architect.

Postime të ngjashme

2,673 lindje gjatë muajit shkurt 2021, 1,509 raste të vdekjeve


Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK) ka publikuar të dhënat preliminare  në baza mujore për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet për muajin shkurt 2021.

Sipas dispozitave ligjore mbi udhëheqjen e regjistrave themeltarë për Lindjet, Vdekjet, Kurorëzimet dhe Shkurorëzimet, rastet regjistrohen në mënyrë të obliguar në regjistrat e lartë-cekur, në vendin e dukurisë, pa marrë parasysh se personat me të cilët lidhet ngjarja, vendbanimin e përhershëm/të zakonshëm e kanë në atë vend, ose në ndonjë vend tjetër.

Në muajin shkurt 2021 janë regjistruar gjithsej 2,673 lindje (brenda dhe jashtë Kosovës), ku krahasuar me muajin janar 2021 është një rritje për 0.3%. Prej këtyre lindjeve të regjistruara në muajin shkurt, 1,382 lindje janë meshkuj dhe 1,291 lindje janë femra.

ndërsa, janë regjistruar gjithsej 1,509 raste të vdekjeve (brenda dhe jashtë Kosovës), ku krahasuar muajin shkurt me muajin janar 2021 është një rënie për (-11.96%). Prej vdekjeve të regjistruara 840 raste janë meshkuj dhe 669 raste janë femra.

Në muajin shkurt 2021 janë regjistruar gjithsej 1,593 kurorëzime (brenda dhe jashtë Kosovës), ku krahasuar me muajin janar ka një rënie të numrit të qifteve të kurorëzuara për (-17.3%).

ndërsa, krahasuar numrin e shkurorëzimeve të muajit shkurt me muajin janar 2021, del se ka një rënie për (-23.6%). Gjithsej janë regjistruar 123 raste të qifteve të shkurorëzuara

ASK-ja do të vazhdojë me grumbullimin e të dhënave me anë të pyetësorëve të veçantë statistikorë, për Lindjet DEM-1, Vdekjet DEM-2 , Kurorëzimet DEM-3 dhe Shkurorëzimet SHK-1, gjatë këtij viti kalendarik, sikurse deri më tani. Grumbullimi i të dhënave vazhdon të bëhet çdo muaj dhe do të shërbej për krijimin e bazës së të dhënave, si dhe krahasimin me të dhënat administrative.

Burimi i të dhënave të këtij Buletini është Agjencia e Regjistrit Civil të Kosovës (ARC).

Postime të ngjashme

ShSKUK-ja: 684 pacient me Covid-19 po trajtohen, 41 në gjendje të rëndë


Duke u bazuar në raportin e punës për ditën e sotme, 15 prill 2021, në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe në spitalet e përgjitshme po trajtohen 829 pacientë.

684 raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2, 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore 656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë.

Në QKUK janë të shtrirë 348 pacientë:295, të konfirmuar me Sars Cov-219, në gjendje të rënduar297, me oksigjeno-terapiNumri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave:

Klinika Infektive, 114 pacientëKlinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 66 pacientë Klinika Infektive III ( Interno), 51 pacientë Klinika e Pulmologjisë, 81 pacientë Klinika e Gjinekologjisë, 3 pacientë Mjekimi Intensiv -COVID, 21 pacientë Klinika e Pediatrisë, 12 pacientë. Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 481 pacientë:389- të konfirmuar pozitivë22- në gjendje të rënduar shëndetësore359- me oksigjeno-terapi.

Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme:Spitali i Prizrenit, 109 pacientë Spitali i Gjakovës, 67 pacientëSpitali i Pejës, 93 pacientëSpitali i Gjilanit, 81 pacientëSpitali i Ferizajt, 64 pacientë Spitali i Mitrovicës, 46 pacientë Spitali i Vushtrrisë, 21 pacientë.

Postime të ngjashme

Masat do të rishikohen, nga e hëna fillon puna e sektorit të gastronomisë dhe qendrave tregtare


Sot u zhvillua takimi i radhës koordinues i organizuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal – MAPL, Ministrisë së Shëndetësisë dhe kryetarëve të komunave të Kosovës në lidhje me situatën e krijuar nga pandemia COVID – 19.

Ministri i Ministrisë së Shëndetësisë, Arben Vitia që në fillimi të takimit theksojë se qëllimi i këtij takimi është bashkërendimi i veprimeve në mes institucioneve të nivelit qendror dhe atij lokal në parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID – 19. Ai falënderojë kryetarët dhe përfaqësuesit e komunave duke njohur dhe vlerësuar punën dhe angazhimin e tyre për përballjen me situatën pandemike.

Postime të ngjashme

829 pacientë po trajtohen për COVID-19, 41 pacientë në gjendje të rëndë në ShSKUK


Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) dhe në spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 829 pacientë.

Sipas ShSKUK, 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore, 656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë.

“684raste janë të konfirmuara me Sars-Cov-2. 41 pacientë janë në gjendje të rënduar shëndetësore.  656 janë nën asistim të oksigjeno-terapisë. Në QKUK janë të shtrirë 348 pacientë: 295, të konfirmuar me Sars Cov-2. 19, në gjendje të rënduar. 297, me oksigjeno-terapi. Numri i pacientëve të shtrirë, sipas klinikave: Klinika Infektive, 114 pacientë, Klinika Infektive II ( Mjekësia Sportive), 66 pacientë, Klinika Infektive III ( Interno), 51 pacientë, Klinika e Pulmologjisë, 81 pacientë, Klinika e Gjinekologjisë, 3 pacientë, Mjekimi Intensiv -COVID, 21 pacientë, Klinika e Pediatrisë, 12 pacientë. Në spitalet e përgjithshme janë të shtrirë 481 pacientë: 389- të konfirmuar pozitivë, 22- në gjendje të rënduar shëndetësore, 359- me oksigjeno-terapi. Numri i pacientëve të shtrirë, sipas spitaleve të përgjithshme: Spitali i Prizrenit, 109 pacientë, Spitali i Gjakovës, 67 pacientë, Spitali i Pejës, 93 pacientë, Spitali i Gjilanit, 81 pacientë, Spitali i Ferizajt, 64 pacientë, Spitali i Mitrovicës, 46 pacientë, Spitali i Vushtrrisë, 21 pacientë”, thuhet në njoftim. 

Postime të ngjashme

Policia për 24 orë gjobiti 844 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19


Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 844 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19.

Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka 29 nene, ndërsa rregullon çështjen e parandalimit, menaxhimit dhe kontrollit të pandemisë COVID-19.

Në nenin 24 pika 5 të këtij Ligji, të gjithë ata të cilët s’ mbajnë maskë do të dënohen me 35 euro

Postime të ngjashme

Nagavci: Nga shtatori fillojmë punësimin e psikologëve, pedegogëve dhe logopedëve

Arbërie Nagavci, ministrja e Arsimit dhe Shkencës ka bërë të ditur se që nga shtatori shkollat e Kosovës do të kenë asistentë për fëmijët me nevoja të veçanta.

Ajo tha se këtë çështje e kanë planifikuar edhe në buxhet.

“Që nga shtatori do të fillojë punësimi i asistentëve për fëmijët me nevoja të veçanta, duke përfshirë psikologë, pedagogë dhe logopedë. Tashmë e kemi planifikuar dhe e kemi buxhetuar sa do të kushtojë dhe është një prej politikave tona”, tha Nagavci në emisionin “Kallxo Pernime”.

Postime të ngjashme

Kryetarët e komunave kërkojnë heqjen e orës policore dhe hapjen e gastronomisë


Këshilli i Kryetarëve në kuadër të Asociacionit të Komunave të Kosovës ka mbajtur sot takimin online lidhur me situatën me COVID-19 nëpër komuna, ndërsa kanë kërkuar heqjen e kufizimit për qarkullim dhe hapjen e gastronomisë.

Kryetarët e Komunave në këtë takim kanë diskutuar edhe për masat e tashme, zbatimin e tyre, efektin dhe për situatën pas datës 18 prill kur skadojnë këto masat e reja.

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Imri Ahmeti i njoftoi kryetarët e komunave se ka munguar komunikimi i mirëfilltë para këtyre masave mes nivelit qendror dhe lokal.

Ai tha se qëllimi i këtij takimi është vlerësimi i komunave për masat, efektet e tyre dhe hapat e ardhshëm në këtë drejtim.

Kryetarët e Komunave janë dakorduar për rekomandimet e pushtetit lokal ndaj pushtetit qendror lidhur me situatën pandemike dhe masat e reja në këtë drejtim dhe në anën tjetër respektimin e masave nga ana e qytetarëve.

Rekomandimet e komunave:

Qeveria të ketë prioritet vaksinimin e popullatës.

Komunat kërkojnë dhe rekomandojnë heqjen e orës policore.

Komunat rekomandojnë dhe kërkojnë që masat ndaj gastronomisë të tërhiqen dhe kërkojnë që gastronomia të zbatojë udhëzimet për distancën fizike edhe me anë të tavolinave.

Komunat kërkojnë që të amandamentohet Ligji mbi Pandeminë.

Kërkohet nga Qeveria zbatimi i pakos së fundit të përkrahjes ekonomike dhe që të fillohet me një pako të re përkrahëse.

Të ketë bashkëpunim dhe bashkërendim të aktiviteteve në mes nivelit qendror dhe lokal në ruajtjen e shëndetit publik dhe ekonomik.

Bashkëpunimi në mes inspektoratit qendror dhe atij lokal s’ është në nivelin e duhur. Ky bashkëpunim duhet të fuqizohet në zbatim të masave në mënyrë që të ruhet shëndeti publik.

Postime të ngjashme

Dënohen 868 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19


Policia e Kosovës është duke vazhduar me kontrollet e zakonshme për respektim të masave antiCOVID-19.

Gjatë 24 orëve të fundit, policia ka shqiptuar 868 tiketa për të gjithë ata që kanë shkelur këto masa.

Kujtojmë se dje në vendin tonë janë konfirmuar 494 raste të reja me coronavirus dhe janë raportuar 12 raste të vdekjes. 

Postime të ngjashme

Norvegjia i dhuron 300 respiratorë Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Moldavisë


Qeveria norvegjeze do t’iu dhurojë 300 respiratorë Kosovës, Maqedonisë së Veriut dhe Moldavisë.

Më 31 mars të vitit të kaluar, Norvegjia kishte vendos për mbyllje totale shkaku i pandemisë. Atëbotë, kryeministrja Erna Solberg kishte njoftuar se kanë porositur 1000 respirator të urgjencës që të prodhoheshin në Norvegji. Kjo e fundit, fatmirësisht s’ ka pasur nevojë që t’i shfrytëzojë.

Tani qeveria norvegjeze ka vendosur t’i dhurojë aparatet për frymëmarrje disa shteteve, raporton vg.

“Në Norvegji, për fat të mirë, ne arritëm të vendosnim infeksionin nën kontroll në pranverën e vitit 2020 dhe kurrë s’ kishim nevojë për aparatet për frymëmarrje. andaj jemi në një situatë të mirë që mund t’iu ofrojmë aparatet për frymëmarrje Moldavisë, Kosovës dhe Maqedonisë Veriore, të cilat janë goditur rëndë nga COVID-19 dhe s’ kanë të njëjtën qasje në pajisjet mjekësore si Norvegjia”, tha Ministri i Shëndetësisë dhe Shërbimeve të Kujdesit, Bent Hoie.

Të martën, Norvegjia ka nënshkruar një marrëveshje që bën të mundur dërgimin e aparateve të frymëmarrjes në këto te vendet.

Respiratorët e urgjencës duhet të jenë të aprovuar nga CE-ja, që është një shenjë e cilësisë. Sipas prodhuesit Laerdal Medical, ky proces zgjat 18 deri në 24 muaj.

Postime të ngjashme

Mbi 300 të vaksinuar në Mitrovicë deri tash, në dispozicion edhe 400 vaksina të tjera


Drejtoresha e shëndetësisë në Komunën e Mitrovicës, Erseka Hasanaj-Berani, ka thënë se në këtë komuna janë furnizuar me mbi 700 vaksina për COVID-19 dhe se janë vaksinuar deri tash mbi 170 punonjës shëndetësorë.

“Personeli shëndetësorë ka filluar të vaksinohet si nga informatat e para nga MSH-ja, me instruksionet e tyre deri sot janë vaksinuar 177 nga personeli shëndetësorë dhe 128 persona të moshuar në Mitrovicë. Ne jemi furnizuar me 750 vaksina ndërsa momentalisht i kemi edhe 400 vaksina”, tha ajo në Express Intervistë.

Hasanaj-Erseka ka thënë se situata me koronavirusin është pothuajse njëjtë nëpër komuna, porse ka shtuar se vetëdijesimi i qytetarëve dhe kontrolli i shtuar i Policisë së Kosovës ka qenë faktor që në Mitrovicë të mos jetë gjendja e rënduar.

“Sa i përket gjendjes aktuale, s’ ndryshon shumë nga komunat tjera përderisa natyra e virusit është asisoj. Falë vetëdijesimit të qytetarëve, angazhimit të madh të Policisë së Kosovës dhe inspektorëve, është ngritur vetëdijesimi dhe secili po mundohet të ndikoj në ruajtjen e shëndetit publik”.

Ajo e quajti fat të mirë që tashmë mostrat e testimi kryhet në Mitrovicë pa pasur nevojë të dërgohen në Prishtinë, IKSHPK.

“Zhvillohet rreth 250-300 teste në ditë. Këto teste kryhen nga IKSHPK, mostra merret në Mitrovicë dhe testet kryhen në Mitrovicë, pra s’ shkojnë në Prishtinë përderisa është një qendër këtu. Shumë shpejt QKMF-ja do fillojë edhe me teste rapide që do jenë në shërbim të qytetarëve”, tha ajo.

Hasanaj-Erseka ka treguar se nëpër qendrat e mjekësisë familjare në komunë po mungojnë mjekët familjarë dhe se për këtë po tentojnë të zhvillojnë konkurse të reja për rekrutim.

“Në kujdesin parësor problem që është paraqitë tash është mungesa e mjekëve familjarë për shkak të specializimeve të mjekëve. Jemi në mungesë dhe në dy muaj 22 mjejë familjarë kanë shkëputur kontratat me QMF-të. Si kujdes parësor kemi 24 qendra që i menaxhojmë dhe japim shërbime shëndetësore, kështu që është bërë problem mbulimi me mjekë familjarë”, tha ajo.

Postime të ngjashme

Vendos Qeveria, 60 milionë euro kredi për blerjen e vaksinave antiCOVID-19


Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot ka miratuar nismën për negocimin e marrëveshjes kornizë së kredisë së datës 14 gusht të vitit 2020 ndërmjet Kosovës dhe Bankës Zhvillimore të
Këshillit të Evropës për financimin e projektit “Reagim Emergjent ndaj Covid-19”.

Ministri i Financave, Hekuran Murati tha se nevojiten 25 milionë euro shtesë, nga 60 milionë sa ka kosto i tërë projekti.

“Tërë projekti kap vlerën prej 60 milionë euro, kemi 35 milion euro tashmë të negociuara, të nënshkruara dhe ratifikuara në Kuvend dhe po bëhet fjalë për një shtesë 25 milionë eurove që sigurohen me këtë amendamentim”, tha Murati.

Ai shtoi se kjo do të ndihmojë në blerjen e vaksinave anti-COVID-19, sipas marrëveshjeve që negociohen nga Ministria e Shëndetësisë.

Postime të ngjashme

Rojtari i një fabrike në Rahovec gjendet i vdekur, policia jep detaje


Rojtari i Fabrikës “Fatmir Comerc”, është gjendur pa shenja jete.

Sot rreth orës 08:00 të mëngjesit, pronari i fabrikës në fjalë ka njoftuar policinë e Kosovës, se viktimen e kishte gjetur në një barakë.

“Datë 13.04.2021 rreth orës 08:00, nga pronari I fabrikës ,,Fatmir Commerc’’ që gjendet në fshatin Hoçë e Madhe, KK. Rahovec, është pranuar njoftim, se rojtari që kryen shërbim – sigurim në këtë fabrikë është gjetë I vdekur në një barakë. Vendit të ngjarrjës I është përgjigjur fillimishtë patrulla policore nga Stacioni policer – Rahovec, si dhe hetuesit Rajonal, po ashtu dhe emergjenca mjekësore, e cila ka konstatuar vdekjën e personit. Më urdhëresë të prokurorit kujdestar trupi I pajetë dergohet në IML-e për obduksion”, ka njoftuar Nysret Gjurkaj nga Policia e Kosovës.

Postime të ngjashme

Tërnava uron myslimanët për muajin e Ramazanit, fton qytetarët t’i respektojnë masat antiCOVID-19


Kryetari i Bashkësisë Islame të Kosovës, myftiu Naim Tërnava, ka uruar qytetarët myslimanë me rastin e fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, ndërsa ka ftuar të gjithë që të respektojnë masat antiCOVID-19.

Tërnava në një konferencë për media tha se tha se ky muaj është i veçantë për myslimanët, muaj i paqes dhe mirësisë.

“Është muaj që dallohet me ibadet, agjërim e që bëhet vetëm për Krijuesin e Gjithësisë… Agjërimi është njëra ndër pesë shtyllat e besimit tonë”, tha ai.

Kreu i BIK-ut tha se dimension tjetër i rëndësishëm i Ramazanit është edhe aspekti social, pasi shton përgjegjësinë ndaj shoqërisë, e bën besimtarin më të afërt e solidar.

Duke folur për muajin e Ramazanit në kohë pandemia, Tërnava ftoi qytetarët t’i respektojnë masat antiCOVID-19.

“Është obligim ynë ta ruajmë veten, familjen e shoqërinë nga infektimi. Ju ftoj t’i respektoni masat antiCOVID-19 me shpresë në të madhin Zot që shumë shpejt ta kemi vaksinimin e popullatës dhe ta kalojmë këtë sfidë të kohës…”, tha Tërnava.

Ai po ashtu ftoi qytetarët që gjatë muajit Ramazan ta bëjnë më të mirën e mundshme, me lutje, sadaka e solidaritet.

Ndryshe, muaji i Ramazanit fillon të martën më 13 prill dhe përfundon më 12 maj. Më 13 maj është dita e Fitër Bajramit.

Postime të ngjashme

Dënohen 835 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19


Masat antiCOVID-19 po vazhdojnë të mos gjejnë zbatim në Kosovë. Policia e Kosovës vetëm gjatë së dielës policia ka shqiptuar 835 gjoba për mosrespektim të masave antiCOVID-19.

Kështu njofton Policia e Kosovës në raportin 24 orësh.

Ndërkohë që Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) ka njoftuar për 12 vdekje dhe 529 raste të reja me COVID-19.

Postime të ngjashme

Të hënën rifillon mësimi në të gjithë komunat e Kosovës


Pas një jave pushim pranveror, nesër fillon periudha e tretë e vitit shkollor. Por për shkak të pandemisë COVID-19 në klasat nga 6 deri 12 do të zhvillojnë mësimin online, ndërsa nga 1 deri 5 do të rikthehen në bankat shkollore.

Kryetari i Asociacionit të Komunave të Kosovës, Sazan Ibrahimi thotë se ky vendim ka dalë nga takimi i kolegjiumit të AKS-së me ministren e Arsimit, Arbërie Nagavci.

“Në takimet e rregullta, kolegjiumi jonë profesional i drejtorëve të arsimit ka pasur me ministren Nagavci, njëherë janë pajtuar që të ketë një javë pushim në mënyrë që objektet shkollore të dezinfektohen dhe të jenë gati për nxënësit në mënyrë që në javën në vijim të fillojë mësimi. Mirëpo në një takim tjetër që kanë pasur kolegjiumi i arsimit i Asociacionit të Komunave të Kosovës, me ministren Nagavci janë pajtuar që nxënësit nga klasa e 6 deri në të 9-tën dhe nga e 10-ta deri të 12-tën të kenë mësim online, ndërsa në bankat shkollorë të kthehen nxënësit nga klasa e 1 në klasën e 5. Do të thotë ky ka qenë vendim i përbashkët i nivelit lokal, përkatësisht i drejtorëve komunalë të arsimit me ministren e Arsimit”, thotë Ibrahimi për KosovaPress.

Kreu i AKK-së thotë se komunat kanë bërë të gjitha përgatitjet e duhura për procesin e mësimit online.

“Sa i përket a janë të gatshme komunat, gjithmonë kanë qenë të gatshme, s’ është duke ndodhur hera e parë që të kemi mësim online nëpër komunat e Republikës së Kosovës, komunat kanë bërë të pamundurën që fëmijëve në komunat përkatëse t’u sigurohen edhe pajisjet elektronike në mënyrë që të mos kenë mungesë sa i përket përcjelljes së mësimit online”, thotë ai.

Edhe nga Ministria e Arsimit kanë konfirmuar për KosovaPress se nesër do të rifillojë procesi mësimor, ashtu siç u cek më lart.

“Procesi mësimor do të rifillojë ashtu siç është paraparë me vendim të Qeverisë”, ka thënë Besa Bytyqi, zyrtare për informim në MASHTI.

Pavarësisht se komunat s’ janë konsultuar nga Qeveria për masat e reja kundër COVID-19, Ibrahimi thotë se të gjitha janë duke i respektuar në përpikëri.

“Komunat sa i përket respektimit të masave anti-COVID do të thotë masave të fundit të cilat u vendosen nga qeveria e Republikës së Kosovës, i kanë respektua plotësisht, edhe pse këtë herë, për herë të parë ka ndodhur të mos konsultohen por disa nga ato vetëm të informohen. Në takimet apo bisedat të cilat i kemi pasur edhe në Bordin e Asociacionit, por edhe me kryetarët e komunave ata kanë shprehur pakënaqësi sa i përket vendimeve të ndërmarra nga qeveria e Republikës së Kosovës pa konsulta me komuna. Ne shpresojmë që javën e ardhshme Asociacioni i Komunave të Kosovës do të thërras takimin e këshillit të kryetarëve në të cilin do të diskutohen rekomandimet, sugjerimet se çka do të ndodh pas 18 prillit”, thotë ai.

Ibrahimi shtoi se komunat në vazhdimësi po i ndihmojnë dhe përkrahin bizneset e prekura nga pandemia Covid-19, duke u falur gjoba e liruar nga taksat.

“Komunat e Republikës së Kosovës edhe në të kaluarën i kanë përkrahur bizneset lokale e në veçanti sektorin e gastronomisë, duke i liruar gastronomet nga pagesa e qerasë në hapësirën që menaxhohen nga Komunat e Republikës së Kosovës apo hapësirat publike. Gjithashtu ia kanë falur gjobat nga taksat por gjithashtu i kanë eliminuar edhe disa taksa komunale në mënyrë që të u lehtësojnë bizneseve lokale operimin”, pohoi ai.

Ibrahimi në fund njoftoi se së bashku me Odën Ekonomike të Kosovës, kanë përpiluar një pyetësor për ndikimin e pandemisë në bizneset lokale, e që më pas do t’ia dorëzojnë Qeverisë gjatë rishqyrtimit të buxhetit për vitin 2020 edhe hartimit të buxhetit të 2021.

“Asociacioni së bashku me Odën Ekonomike të Kosovës jemi duke e përgatitur një pyetësor në të cilën do të vendosen disa pyetje sa i përket ndikimit të COVID-it në bizneset lokale në mënyrë që komunat e Republikës së Kosovës gjatë rishqyrtimit të buxhetit për vitin 2020 edhe hartimit të buxhetit të 2021 t’i vënë në pah nevojat e sektorit i cili ka ndikim të jashtëzakonshëm në zhvillimin ekonomik lokal e këtu, e këtu s’ përfshihet vetëm sektori i gastronomisë por edhe sektori i bizneseve të tjera”, përfundon ai.

Postime të ngjashme

Prizren: Grumbull i qytetarëve pa distancë (FOTO)


Një numër i madh i qytetarëve në Prizren kanë dalë për ta kaluar kohën e tyre të lirë.

Në mungesë të qëndrimit në kafiteri dhe lokale të tjera, ata janë po qëndrojnë në hapësirat e qendres së qytetit pa distancë.

Lexues të Klan Kosovës kanë dërguar fotografi nga ky qytet ku shihet edhe një numër i qytetarëve edhe pa maska.

Postime të ngjashme

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”.

Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19.

Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë problematikë e re për të gjithë.

Megjithatë, njohësit e fushës së medieve dhe politikave botërore shëndetësore vlerësojnë se vazhdimësia e përsëritjes së supozimeve të tilla, edhe pas më shumë se 13 muajve të përballjes me pandeminë, flet për mungesë të informimit të saktë në Kosovë.

Ata shprehen të shqetësuar nga mungesa e vetëdijes për rreziqet që ngërthen brenda vetes pandemia dhe mendojnë se ide të tilla mund ta vonojnë procesin e ecjes përpara sikurse vendet tjera, në disa prej të cilave, shkalla e vaksinimit kundër Coronavirusit po rritet relativisht shpejt.

Dren Gërguri, ligjërues në Departamentin e Gazetarisë në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, ka përcjellë përhapjen e informacioneve të rreme për pandeminë prej shpërthimit të saj.

Ai tregon për Radion Evropa e Lirë se si në fillim është diskutuar shumë për zanafillën e Coronavirusit dhe janë përhapur informacione të rreme se ky virus është krijuar në laborator nga shtete e fuqishme.

“Pastaj me kalimin e ditëve, javëve, dezinformatat filluan të kalonin nga zanafilla e virusit, gjoja se te këshillat mjekësore, se si të mbrohen njerëzit nga Coronavirusi”, thotë Gërguri.

Në një hulumtim që ka kryer Gërguri rreth kësaj çështjeje, në qershor të vitit të kaluar, ka rezultuar se limoni ka qenë produkti i dytë më i shitur në Kosovë.

“Arsyeja është mbasi gjatë atyre muajve paraprakë kishte dezinformata se limoni të mbron nga virusi dhe përdorimi i limonit me ujë të nxehtë është diçka që duhet ta bëjë secili. andaj pas miellit, doli që limoni ishte produkti më i blerë nga qytetarët”, thotë ai.

Përgjatë analizimit të dezinformatave që kanë qarkulluar më së shumti në rrjetet shoqërore në mesin e shqipfolësve, Gërguri ka treguar se cilat janë renditur si pesë të parat në listë:
– Doktori amerikan shkund botën, tregon të vërtetën për Coronavirusin
– Diçka po ndodh! 40 mijë trupa speciale amerikane kanë zbarkuar në vendet e Bashkimit Evropian përreth Ballkanit
– Një mjek japonez tregon si ta kuptoni Nëse jeni infektuar me COVID-19
– Coronavirusi është mashtrim, masonët duan ta kontrollojnë botën
– Ilaçi për Coronavirus dhe mënyra si ta eliminojmë atë

Ai tregon se disa prej këtyre dezinformatave i ka pranuar edhe vetë në llogaritë e tij në rrjete shoqërore.

“Këtë me mjekun japonez e kam pranuar në Viber nga një shok i imi, i cili më shkroi dhe tha, ‘provoje mbasi një mjek japonez po e thotë’. Unë pastaj e pyeta se ku hasi në këtë informacion dhe ai më tregoi se e ka parë në një faqe në Facebook. Pra, çfarë ka ndodhur është se këto dezinformata, prej Facebookut janë shpërndarë gjithmonë edhe në Viber dhe Whatspp, pasi Nëse kthehemi një vit mbrapa ishte ajo ndjenja e panikut, frikës dhe në situata të tilla, njerëzit edhe nga dëshira për ta ndihmuar tjetrin, kanë shpërndarë dezinformata”, ka thënë Gërguri.

Hana Xhemajli, eksperte për hulumtime të politikave botërore shëndetësore, ka thënë për Radion Evropa e Lirë, se akoma vazhdon të dëgjojë dezinformata të tipit se virusi s’ ekziston.

Mirëpo tani për të përbën më shumë shqetësim kur njerëzit janë gjysmë të informuar dhe se aktualisht, sipas saj, dezinformata më e madhe lidhet me vaksinim.

“Ka mungesë të informatave rreth vaksinës dhe në atë hapësirë krijohen dezinformata të ndryshme. Nëse një herë kemi thënë se s’ka virus, atëherë shumë thjeshtë mund të themi se vaksinat janë të dëmshme. Në momentin që s’ flasin profesionistët, atëherë lindin konspiracione të ndryshme”, thotë Xhemajli.

Pas rritjes së dilemave për këtë vaksinë, më 8 prill ka reaguar edhe ministri i Shëndetësisë në Kosovë, Arben Vitia.

Ai ka thënë para medieve se vaksina kundër Coronavirusit është e sigurt dhe asnjë person që ka marrë vaksinën deri më tani në Kosovë, s’ ka pasur efekte anësore nga ajo.

Kosova ka nisur fushatën e vaksinimit më 29 mars, pas pranimit të 24.000 dozave të vaksinave të kompanisë AstraZeneca, me anë të COVAX-it, skemës së Organizatës Botërore të Shëndetësisë për shpërndarje të vaksinave në vendet e varfra.

Vaksina e kompanisë AstraZeneca ka qenë temë diskutimi edhe në shumë vende tjera të botës, pasi disa vende përkohësisht patën pezulluar vaksinimin, meqë raportoheshin raste me trashje gjaku.

Megjithatë, në rishikimin e fundit të kësaj vaksine të kryer nga rregullatorët e Bashkimit Evropian dhe ata të Mbretërisë së Bashkuar, është thënë se përfitimet e kësaj vaksine i tejkalojnë rreziqet.

“Rastet e raportuara të trashjeve jo të zakonshme të gjakut, pas vaksinimit me vaksinën e AstraZenecas, duhet të renditen si efekte të mundshme anësore të vaksinës”, ka thënë shefja ekzekutive e agjencisë, Emer Cooke më 7 prill.

Çfarë shkoi keq?

Xhemajli beson se hapësirë për dezinformata kanë lënë edhe institucionet që janë të thirrura për menaxhim të pandemisë.

“Nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK), që ka një staf prej rreth 150 personave, qe një vit e pak, akoma s’ e kam parë ndonjë hulumtim të mirëfilltë rreth pandemisë. Puna e tyre e vetme është ajo. Ky institucion duhet të merret me hulumtime të numrave rreth pandemisë, të vijë me statistika, të na tregojë informata aktuale, dhe të informojë popullatën tash rreth vaksinimit”, thotë ajo.

Edhe Arian Lumezi, gazetar me profesion, beson se shkalla e dezinformatave mund të jetë më rrezikshme tani, mbasi tani ka kaluar kohë që jetojmë me këtë virus dhe pak a shumë dihet se cilat masa mbrojtëse funksionojnë.

Ai ka reaguar edhe me anë të llogarisë së tij në Facebook lidhur me këtë çështje, duke thënë se shpërndarja e lajmeve të rreme duhet të ndëshkohet si vepër penale.

Lumezi ka folur me tone kritike edhe ndaj disa emisioneve televizive ku tregon se ka dëgjuar informacion të pavërtetë.

“Diskursi i përgjithshëm, debati publik ka degraduar shumë dhe është i bazuar kryesisht në dezinformata. Diçka që dëgjova në një emision ishte se maska s’ mbron nga koronavirusi. Me një kërkim të thjeshtë në internet mund ta kuptojmë se kjo gjë s’ është aspak e vërtetë. Unë e konsideroj përhapjen e këtyre dezinformatave, dembeli intelektuale në rastin më të mirë, në rastin më të keq dezinformim dehumanizues, që burimin e ka më shumë te padituria”, thotë Lumezi.

“Kriza institucionale e shtroi udhën për më shumë dezinformata”

Si Xhemajli, ashtu edhe Lumezi besojnë se krizat institucionale kanë ndikuar që vëmendja e qytetarëve të bartet diku tjetër dhe jo në rreziqet e pandemisë.

Lumezi beson se pikërisht për këtë gjë, bindja e përgjithshme e qytetarëve tani është më e ulët.

“Prej argumenteve kryesore që mund t’i dëgjosh nga njerëzit, të cilët e kundërshtojnë vendimin e qeverisë për mbyllje, është që politikanët vetë kanë marrë pjesë nëpër fushata. Ata duhet të japin shembuj praktikë, të udhëheqin sipas shembullit”, shton ai.

Xhemajli ka thënë se ndryshimet e mëdha të zyrtarëve të krye të institucioneve, ka nënkuptuar se s’ ka pasur stabilitet as në shpërndarje të informatave siç duhet.

“Kosova, gjatë këtyre 13 muajve të pandemisë, në shumicën e rasteve, s’ e ka menaxhuar pandeminë, por ka reaguar ndaj pandemisë. Kemi pasur shumë peripeci me rrëzim të qeverive, zgjedhje, me rregulla të ndryshme varësisht prej qeverive, andaj gjithë këtë periudhë unë kam parë përzierje të politikave shëndetësore, të cilat në shumicën e kohës s’ janë artikuluar në mënyrën më të duhur”, ka thënë Xhemajli.

Çfarë duhet bërë?

Me qëllim të luftimit të këtyre informacioneve të rreme, Hana Xhemajli beson se Qeveria e re e Kosovës duhet të nisë sa më parë një fushatë sensibilizuese rreth vaksinimit në Kosovë.

“Çfarë pres konkretisht nga IKSHKP-ja dhe Ministria e Shëndetësisë është një fushatë solide rreth pyetjeve dhe përgjigjjeve që i ka popullata, e cila mund të plasohet në secilin rrjet social, në secilin televizion, që Nëse s’ e marrin vaksinën, e cila është e testuar dhe është e sigurt, atëherë ne do të kemi probleme që të dalim prej këtyre masave kufizuese”, thotë ajo.

ndërsa, Lumezi beson se edhe mediet duhet ta luajnë rolin e tyre në këtë mes.

“Përveç qeverisë, edhe mediat kanë jashtëzakonisht shumë përgjegjësi në vetëdijesim. s’ po them që mediat të kthehen në mjet të ndërgjegjësimit të njerëzve, por së paku të mos bëhen mjet në dezinformim”, thotë ai.

Dren Gërguri vlerëson se secili qytetar duhet të përpiqet të verifikojë edhe vetë çdo informacion.

“Në epokën në të cilën ne jetojmë, secili qytetar duhet ta ketë sensin e gazetarit. Pra, që çdo informacion që e merr ta verifikojë së pari”, vlerëson Gërguri.

Për verifikim, ai propozon ngritjen e tri pyetjeve:
– A është i besueshëm burimi i informacionit?
– A është raportuar ky lajm edhe në ndonjë media tjetër?
– A mbështetet në burime zyrtare?

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka bërë bashkë 132 vende anëtare në nënshkrimin e deklaratës rreth rreziqeve të infodemisë për Coronavirusin.

Në të thuhet se prej shpërthimit të koronavirusit dhe shpallës së pandemisë, sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, zyrtarë të lartë në Kombet e Bashkuara dhe institucionet e saj, kanë tërhequr vërejtjen për sfidën e infodemisë apo keqinformimit dhe dezinformimit për pandeminë.

Guterres madje ka thënë se “me përhapjen të COVID-19, është nisur një cunami i keqinformimit, urrejtjes, skandaleve dhe frikësimit”. /REL/

Postime të ngjashme

Nevoja për sigurime shëndetësore gjatë pandemisë në Kosovë


Pandemia Covid-19 ka shpërfaqur akoma më shumë mungesën e sigurimeve shëndetësore, ligj ky që u miratua në Kuvendin e Kosovës më shumë se 14 vjet më parë Kosova, por që nga atëherë ky ligj s’ ka gjetur zbatim.

Kuvendi arriti ta miratojë këtë ligj në vitin 2014 mirëpo, por kurrë s’ hyri në fuqi.

E mungesën e sigurimeve shëndetësore po e vuajnë më së shumti qytetarët tash në kohën e pandemisë Covid-19.

Pasi qytetarët vazhdojnë t’i paguajnë vetë shërbimet shëndetësore që s’ ofrohen në institucione publike shëndetësore.

tretmani i sëmundjes Covid-19, që shkakton koronavirusi, zgjat dy deri në tri javë, e në disa raste edhe më gjatë. Derisa çmimi i barnave që pacientët i përdorin për virus, sillen nga 0.50 euro deri në 50 euro për një ilaç.

Një familje që ka dy deri në katër persona me Covid-19, i harxhojnë rreth 2 mijë deri në 3 mijë euro për terapi, thotë kryetar i Federatës Sindikale të Shëndetësisë, Blerim Syla.

Ai thotë se pandemia ka treguar tyren e vërtetë të politikanëve në Kosovë.

“Po një ndër pengesat kryesore është Ligji i Sigurimeve Shëndetësore që akoma s’ ka arritur as fondi. Kjo është një tragjedi për qytetarë e Kosovës, për popullit tonë. Unë mënoj që kjo pandemi e ka treguar fytyrën e vërtet të të gjithë politikanëve tanë dhe si duke s’ ke asnjë shancë të kemi një ligj të tillë. Ajo çka mund të themi është tmerre, ngase një familje që ka 2, deri 4 persona me Covid i harxhojnë 2 mijë deri në 3 mijë euro”, ka thënë Syla për lajmi.net.

Syla tutje ka thënë se qeveria e re ka dhënë disa premtime, por që ky ligj s’ mund të qohet përpara brenda dy ose tre muajve.

“s’ e di, deri tash s’ ka pas transparencë, kjo qeveri i ka dhënë disa premtime, mirëpo duhet ditur se ligji s’ mund të qohet për para për një muaj ose dy, pasi ka shumë për të bërë. Është sistemi informative, lista e shërbimeve, lista e sëmundjeve etj”, ka thënë Syla.

Kujtojmë se Kosova s’ ka sigurime shëndetësore, ani pse në vitin 2007, ishte miratuar Ligji për këtë çështje, por, që kurrë s’ ka hyrë në fuqi, pasi shefi i UNMIK-ut në atë kohë, s’ e kishte nënshkruar këtë Ligj.

Pas pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, ishin qeveritë që e tërhoqën ligjin për shkak të implikimeve buxhetore.

Ndërkohë, Kuvendi i Kosovës arriti ta miratojë Ligjin e ri për sigurime shëndetësore në vitin 2014. Zbatimit të këtij ligji ishte parashikuar se do t’i paraprinte një periudhë prej gjashtë muajve, gjatë së cilës do të mblidheshin premiumet (fondet).

Mbledhja e fondeve, ishte paralajmëruar të nisë që nga 1 korriku i vitit 2017. Atë kohë ishin ndarë nga Qeveria e Kosovës 17 milionë euro, derisa më pas ishin tërhequr për t’u orientuar në një destinacion tjetër, përkatësisht për pagesat e pensioneve për veteranët e luftës.

Prej atëherë çështja e sigurimeve shëndetësore ka mbetur pezull dhe qytetarët vazhdojnë të mbesin pa sigurime shëndetësore.

Postime të ngjashme

s’ respektuan masat kundër COVID-19, brenda një dite gjobiten 775 qytetarë


Gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës, ka shqiptuar 775 gjoba për shkelësit e Ligjit për menaxhimin e pandemisë COVID-19.

Kështu bëhet e ditur në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës.

Po ashtu, gjatë 24 orëve të fundit Policia ka shqiptuar rreth 1 mijë tiketa të trafikut, ndërsa për vepra të ndryshme penale ka arrestuar 18 persona.

Brenda një dite kanë ndodhur 10 aksidente me të lënduar dhe 21 me dëme materiale. 

Postime të ngjashme

Sulmohet fizikisht zyrtari policor në Prishtinë


Një person në Prishtinë është arrestuar pasi i njëjti ka fyer dhe sulmuar fizikisht një zyrtar policor gjatë intervistimit në stacionin policor.

Gjatë arrestimit të dyshuarit, lëndime kanë pësuar zyrtari policor si dhe i dyshuari.

Me aktvendim të prokurorit kujdestar, te dyshuarit i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull kosovar pasi që i njëjti gjatë kërkimit të dokumenteve nga zyrtarët policorë s’ ka pranuar që të legjitimohet, po ashtu edhe është sjell në mënyrë arrogante duke i ofenduar me fjalë të ndryshme. Gjatë intervistimit në stacion policor, i dyshuari i lartcekur për veç ofendimeve ka sulmuar zyrtarin policor duke e goditur me grusht. Gjatë arrestimit të dyshuarit, lëndime kanë pësuar zyrtari policor si dhe i dyshuari. Me aktvendim të prokurorit kujdestar, te dyshuarit i është caktuar masa e ndalimit për 48 orë”, thuhet në raportin 24 orësh të Policisë së Kosovës.

Postime të ngjashme

FOTO: Pronari i restorantit në Prishtinë protestë të pazakontë kundër masave, zëvendëson klientët me manekinë


Një pronar restoranti në Prishtinë ka protestuar kundër masave të reja të qeverisë, kundër përhapjes së COVID-19, të cilat kanë mbyllur vendet e ngrënies,  duke zëvendësuar klientët e vërtetë me manekinat e dyqaneve.

Zakonisht në kohën e drekës, restorantet në Prishtinë janë plot me klientë, por këto ditë është heshtja që vihet re më thellë nga kalimtarët.

Për të ndaluar përhapjen e koronavirusit, qeveria e Kosovës ka vendosur një seri të re masash dhe pronarët e restoranteve ankohen se preken më shumë.

Petrit Kllokoqi, pronari i restorantit Bagolina në Prishtinë, ka gjetur një mënyrë origjinale për të protestuar kundër masave.

Në vend të darkave aktuale, Kllokoqi të Enjten instaloi një duzinë manekinësh dyqanesh të ulur në karriget e restorantit.

“Ne vendosëm për një formë proteste që s’ përhap virusin. Ne s’ jemi të kënaqur me vendimin e fundit të qeverisë për të ndaluar aktivitetin e gastronomisë”, tha Kllokoqi, gjithashtu kreu i Shoqatës së Gastronomëve të Kosovës, për BIRN.

“Kukullat do të qëndrojnë këtu në 11 ditët e ardhshme”, shtoi Kllokoqi, duke iu referuar gjatësisë së masave të reja të qeverisë.

Dy ditë më parë, Shoqata e gastronomëve paralajmëroi protesta pasi qeveria vendosi një bllokim të ri 12-ditor të hënën. Bazuar në këtë vendim, restorantet dhe kafenetë do të mbyllen deri më 18 prill, megjithëse atyre u lejohet të ofrojnë shërbime të ngritjes dhe “kalimit nëpër”.

Vendimi erdhi pasi Kosova pa një rritje të infeksioneve COVID në fillim të Prillit.

j.l./ dita

Postime të ngjashme

Pas vaksinimit anti-COVID, mbetjet mjekësore (shiringat dhe ampulat) mund ta përhapin virusin


Infektologë dhe përfaqësues të organizatave joqeveritare që merren me mbrojtjen e mjedisit, shprehin shqetësimet e tyre rreth menaxhimit dhe trajtimit të mbeturinave nga procesi i vaksinimit kundër COVID-19, siç janë shiringat, ampulat e qelqit, por edhe pajisjet tjera mbrojtëse personale.

Procesi i vaksinimit kundër COVID-19, në Kosovë ka filluar më 29 mars, me vaksinat e kompanisë britanike, AstraZeneca. deri më tani janë vaksinuar punëtorët shëndetësorë, ndërsa nga dita e premte ka nisur vaksinimi i personave mbi moshën 85-vjeçare.

Ramadani: Mbetjet mjekësore mund ta përhapin virusin

Infektologu Hamdi Ramadani thotë se administrimi i mbetjeve nga vaksinimi duhet të trajtohet në mënyrë profesionale, në të kundërtën, sipas tij, ekziston mundësia e përhapjes së coronavirusit.

“Menjëherë ai material duhet të eliminohet posaqë shiringat mund të jenë të kontaminuara, të rrezikshme për qytetarët dhe ambientin. Përkundër faktit që COVID-19 bartet në mënyrë ajrore, por edhe në shiringa virusi mund të qëndrojë për një kohë të caktuar dhe kontakti me to krijon mundësinë e përhapjes së virusit”, thekson Ramadani.

në këto fjalë e sipër, Luan Hasanaj nga organizata “Ta pastrojmë Kosovën”, e cila merret me ruajtjen dhe mbrojtjen e mjedisit, thotë se tretmani i sigurt i mbetjeve infektive, është problem shqetësues.

Ai shprehet se disa nga mbetjet mjekësore mund të shkatërrohen në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës(QKUK), por në komunat e tjera, të gjitha këto mbetje përfundojnë në deponi rajonale të mbeturinave.

“Pra, hidhen pa asnjë kontroll, s’ ka ndonjë sistem i cili i trajton këto mbetje gjithandej vendit. Tanimë, kur ka filluar vaksinimi dhe kur rritet numri i të vaksinuarave, do jenë qindra-mijëra mbetje dhe duke parë që mungon një sistem i trajtimit të tyre, kjo do të bëhet një problem i madh. Kjo rrezikon shumë qytetarët”, tha Hasanaj.

Përveç mbetjeve mjekësore në hapësirat e qendrave shëndetësore, Hasanaj thekson se në Kosovë është një ndotje enorme e mjedisit nga përdorimi i maskave, dorezave, shisheve të dezinfektueseve dhe pajisjeve tjera mbrojtëse personale, që hidhen nga qytetarët e pandërgjegjshëm.

Bektashi: Materialet mjekësore, të asgjësohen

Edhe Agron Bektashi, ish-drejtor në Qendrën Rajonale të Mjedisit (REC),  tha se mbetjet e produkteve mjekësore dhe materialeve të përdorura gjatë procesit të vaksinimit duhet të trajtohen dhe asgjësohen me kujdes të shtuar, në mënyrë që të ruhet shëndeti i qytetarëve.

“duhet të kenë metoda të caktuara se si duhet të asgjësohen se si të ruhet shëndeti i qytetarëve. Praktikat më të mira deri më tani, të cilat kanë qenë për shkatërrimin e mbeturinave apo mbetjeve medicinale, janë impiantet e vogla të cilat ndërtohen në kuadër të spitaleve ose jashtë tyre, ku bëhet asgjësimi i tyre në temperatura të larta dhe me një ndikim të vogël në ajër”, tha Bektashi.

Institucionet, të papërgatitura për trajtimin e mbeturinave

Institucionet shëndetësore s’ janë të përgatitur në mënyrë adekuate për administrimin e këtyre mbetjeve, thotë Hasanaj nga organizata “Ta pastrojmë Kosovën”.

“s’ janë të përgatitur. s’ ka ndonjë impiant që duhet të asgjësohen këto mjete. Krahas vaksinimit, në çdo lokacion që realizohet ky proces do të duhej patjetër të pajisen me impiant që merret me asgjësimin e mbetjeve. Dhe informatat janë që kjo s’ qëndron për momentin. Asnjë spital rajonal s’ posedon një impiant të tillë. Jo vetëm shiringat, ampulat, por secila mbetje medicinale është e rrezikshme për shëndetin e qytetarëve dhe s’ trajtohet aspak”, thekson ai.

Krasniqi: QKUK-ja bën trajtimin në mënyrë profesionale

Por, në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) pohojnë se të gjitha mbetjet medicinale, trajtohen në impiantin për trajtimin e mbetjeve medicinale, impiant ky që ekziston në kuadër të QKUK-së.

Mehdi Krasniqi, shef i sektorit të shërbimeve teknike në QKUK, tregon se kjo çështje është jashtëzakonisht mirë e organizuar. Këto mbetje, ai thotë se trajtohen me anë të aparaturës përkatëse, pastaj me anë të avullit deri në 180 gradë celsius bëhet sterilizimi i tyre.

“Çka ka material mjekësor trajtohet, me përjashtim të barnave. Ne kemi një impiant dhe në kuadër të tij, janë dy sterelizatorë që bëjnë trajtimin e mbetjeve. Përveç kësaj, kemi edhe një depo, ku ekziston frigoriferi special, ku deponohen këto lloje të materialeve, brenda ditës apo javës dhe kohë pas kohe edhe ato futen në trajtim. Pra, kushtet për trajtimin e këtyre mbetjeve plotësojnë çdo standard. Në QKUK, nga 900 deri 1200 kilogramë mbetje medicinale trajtohen brenda ditës”, thekson Krasniqi.

Mbetjet infektive riciklohen

Menaxhimi i mbeturinave nga vaksinimi kundër sëmundjes COVID-19, është i rregulluar në bazë të Planit shtetëror të vaksinimit kundër COVID-19. Nga përqindja e përgjithshme e mbeturinave, nga 10-15 për qind, thuhet se janë mbetje infektive, që kërkojnë vëmendje të veçantë për riciklimin ose asgjësimin përfundimtar të tyre.

Bilanci i mbetjeve jo-infektive mund të hidhet në depozitë komunale Nëse menaxhohet siç duhet. ndërsa për trajtimin e sigurt të mbetjeve infektive dhe asgjësimi e tyre, në Plan thuhet se Kosova ka planifikuar dhe buxhetuar për hedhje të mbeturinave, për ndërtim të kapaciteteve kombëtare, për ndarjen, trajtimin, transportimin dhe asgjësimin ose riciklimin e duhur të mbeturinave.

Në plan thuhet se Kosova do t’i eksplorojë mundësitë për hedhjen e mbeturinave infektive në repartet industriale për prodhimin e çimentos apo për t’i shndërruar mbeturinat në energji etj. /rel/

Postime të ngjashme

Blindimi i spitaleve me forca të Policisë, ky është personi që dyshohet se kërcënoi


Mëngjesin e 6 prillit, Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ishte duke siguruar rreptë oborrin e QKUK-së, pas një kërcënimi për sulm që ishte paralajmëruar. Përpos Prishtinës, masa të rrepta u zbatuan edhe në spitalet e tjera të vendit.

Por cili është kërcënimi që shqetësoi Policinë e Kosovës?

Gazeta Sinjali mëson se Ajan Kongjeli është personi që po kërkohet nën dyshimin se dërgoi e-mail duke kërcënuar se do t’i sulmojë disa spitale në vend.

Sinjali po ashtu ka siguruar emailin ku ai kishte paralajmëruar se “do të ther sa më shumë njerëz” në spitalet ku do të shkonte.

“Përshëndetje emri im Ajan Kongjeli & Unë jetoj në Prishtinë Kosovë. Këtë të martë ose nesër në 1PM EST unë do të hyj në spitalet e mia lokale me një thikë dhe do të ther sa më shumë njerëz që mund të spitalet ku do të shkoj janë Qendra Klinike Universitare e Kosovës, Spitali i Mijëvjeçarit, EUROMED, Ndërkombëtare Spitali, Spitali Amerikn, Sante Plus Spitali i Përgjithshëm i Kosovës, Ars Medica, Qendra laserike e Syrit “KUBATI”, Spitali Rajonal i Mitrovicës dhe Spitali i përgjithshëm. Askush s’ mund të më ndalojë!”

Gazeta Sinjali/Express

Postime të ngjashme

Protesta e restorantit në Prishtinë bëhet lajm në gjithë botën


Një protestë e zhvilluar nga një restorant në Prishtinë u bë lajm në të gjithë botën.

Mënyra e veçantë e kësaj proteste, tërheku vëmendjen edhe të mediave botërore.

Rrjeti evropian i televizionit, EuroNews, ka shkruar një artikull për këtë protestë, dukë thënë se pronari kosovar i restorantit, Petrit Kllokoqi po mban protestën e heshtur në emër të të gjitha restoranteve, për shkak të masave antiCOVID që ka marrë Qeveria e Kosovës.

“Petrit Kllokoqi, pronari i restorantit Bagolina në kryeqytetin e Prishtinës ka mbushur karriget e tij me manekina të veshura, ku duken se janë duke ngrënë mëngjes dhe drekë, të kompletuar me menu dhe shishe verë. Kllokoqi, i cili është kryetari i Shoqatës Kosovare të Gastronomisë, thotë se ai po mban protestën e heshtur në emër të të gjitha restoranteve”, thuhet në artikullin e tyre.

Kujtojmë se Qeveria e Kosovës që nga data 7 prill ka mbyllur gastronominë dhe të gjitha qendrat tregtare për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

Postime të ngjashme

Për 11 orë mbi 5 mijë qytetarë nga Kosova shkuan në Shqipëri


Qeveria e Kosovës këtë javë nxori masat e reja për mbrojtje nga COVID-19, e një nga masat ishte edhe mbyllja e gastronomisë si dhe e qendrave tregtare.

Në vendimin e Qeverisë po ashtu është bërë e ditur edhe kufizimi i lëvizjes nga ora 22:00 deri në orën 05:00 të mëngjesit, mirëpo në vendim s’ është marr ndonjë masë ndaluese apo kërkesë për të pajisur me test negativ PCR për qytetarët që udhëtojnë në drejtim të Shqipërisë dhe anasjelltas.

E për këtë që nga mbrëmja e së enjtes, mbi pesë qytetarë nga Kosova ia kanë mësy Shqipërisë, pasi sot në vend është edhe ditë pushimi, shënohet 13 vjetori i Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Bajram Krasniqi, në një prononcim për Telegrafin ka thënë se që nga dita e mërkurë kanë kaluar kufirin 1,475 qytetarë, më 8 prill kanë kaluar kufirin 1,845 qytetarë dhe më 9 prill nga ora 00:00 deri në orën 11:00 kanë kaluar kufirin 5,498 qytetarë.

“Po ua përcjellë të dhënat, numrin e personave që kanë kaluar kufirin, më 7,8 dhe 9 prill nga ora 00:00 deri në ora 11:00. Datë 07.04.2021 duke filluar nga ora 00:00 deri ne ora 11:00, kanë dal nga territori i Kosovës në drejtim të Shqipërisë me anë të PKK Vërmicë dhe PKK Morinë 1475 persona, datë 08.04.2021 duke filluar nga ora 00:00 deri ne ora 11:00, kanë dal nga territori i Kosovës në drejtim të Shqipërisë me anë të PKK Vërmicë dhe PKK Morinë 1845 persona, datë 09.04.2021 duke filluar nga ora 00:00 deri ne ora 11:00, kanë dal nga territori i Kosovës në drejtim të Shqipërisë me anë të PKK Vërmicë dhe PKK Morinë 5498 persona”, ka thënë Krasniqi.

Ndryshe, ditë më parë Qeveria e udhëhequr nga kryeministri Albin Kurti mori vendim për masa të reja antiCOVID-19, ku ndër masat ishte edhe mbyllja totale e gastronomisë dhe qendrave tregtare.

Postime të ngjashme

Grabitje e armatosur në Prishtinë, hajnat vjedhin 500 euro në një pompë të derivateve


Policia e Kosovës ka njoftuar për një rast grabitje të armatosur në një pompë të derivateve në Prishtinë.

Rasti ka ndodhur mbrëmë rreth orës 22:18 në udhën “Asllan Pireva” në kryeqytet.

“Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se derisa ishte duke punuar në një pikë të derivateve, dy persona të panjohur dhe nën kërcënimin e armës i kanë grabitur në shumë parash prej 400-500€ dhe janë larguar në drejtim të panjohur”, thuhet në raportin e policisë.

Rasti vazhdon të hetohet.

Postime të ngjashme

Vdekja e lehonës 24 vjeçare, drejtori i Klinikës së Neonatologjisë thotë se gjendja e foshnjës është stabile


Një 24 vjeçare lehonë e infektuar me COVID-19 ka ndërruar jetë të enjten në Mjekimin Intensiv të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), pasi për shkak të gjendjes jo të mirë shëndetësore me frymëmarrjen, mjekët ishin detyruar ta operojnë.

Mirëpo sa i përket gjendjes shëndetësore të foshnjës, drejtori i Klinikës së Neonatologjisë, Xhevdet Gojnovci në një prononcim për Telegrafin ka thënë se foshnja aktualisht është në gjendje stabile.

Ai tha se foshnja është dërguar menjëherë në kujdesin intensiv, pasi ka pasur nevojë për përkrahje për shkak të problemeve me frymëmarrje.

“Foshnja ka lind në orën 23:00, me peshën 2.360 gramë. Ka lind para kohe, 36 javësh por menjëherë është dërguar në kujdesin intensiv në hapësirën e veçantë ku trajtohen foshnjat në Klinikën e Neonatologjisë, që ka pasur nevojë për përkrahje për shkak të problemeve me frymëmarrje dhe në antibioterapi. Për momentin foshnja është në gjendje stabile në Klinikën e Neonatologjisë”, ka thënë Gojnovci.

ndërkohë, më datë 23 mars, një lehonë kishte vdekur si pasojë e coronavirusit, ndërkohë më herët është raportuar edhe për disa të tjera.

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka njoftuar të enjten se janë regjistruar edhe 12 viktima nga coronavirusi.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Vushtrri 3 raste, Gjakovë 2, Podujevë 2, Lipjan 1, Prishtinë 1, Prizren 1, Skenderaj 1 dhe Suharekë 1 rast“, thuhet në njoftim.

Sipas raportit të IKSHPK-së, gjatë 24 orëve të fundit është bërë testimi i 5.502 mostrave dhe në bazë të rezultateve janë shënuar edhe 871 raste të reja me COVID-19.

Elfije Boletini, Telegrafi

Postime të ngjashme

Vdes një femër në Deçan, familjarët thonë se s’ mori trajtimin e duhur në QKMF


Policia e Kosovës me anë të raportit 24 orësh ka njoftuar për një rast të vdekjes së një femre në Deçan.

Sipas raportit thuhet se viktima femër kosovare është dërguar pa shenja jete në QKMF, vdekjen e të cilës e ka konstatuar ekipi mjekësor.

“Sipas familjarëve e njëjta s’ e ka pranuar trajtimin e duhur mjekësor nga e njëjta qendër. Me vendim të prokurorit, trupi i pajetë është dërguar në IML për obduksion ndërsa rasti vazhdon të hetohet”, thuhet në raportin e policisë.

Postime të ngjashme

Sot Dita e Kushtetutës


Sot bëhen 13 vite që nga miratimi i Kushtetutës së Republikës së Kosovës.

Ajo u ratifikua më 9 prill të vitit 2008 dhe hyri në fuqi më 15 qershor të po atij viti. Kushtetuta është akti më i lartë juridik, që garanton të drejtat dhe liritë themelore të të gjithë qytetarëve të vendit.

Pjesa më e madhe e kësaj kushtetute rrjedh nga Plani i ish-presidentit Martti Ahtisaarit, duke i dhënë kështu të drejta specifike grupeve minoritare dhe një ambient më të sigurt për të gjithë qytetarët e Kosovës.

Kushtetuta e definon Kosovën si një shtet me pikëpamje neutrale ndaj fesë – neni 8. Ajo ka 14 kapituj dhe 162 nene.

9 Prilli është zyrtarisht festë shtetërore në Kosovë që do të thotë se institucionet sot e kanë ditë pushimi.

Postime të ngjashme

Policia e Kosovës sqarohet: s’ ka pasur hyrje të xhandarmerisë serbe dje në Kosovë


Pas disa shkrimeve të publikuara dje, ku thuhej se xhandarmëria serbe është futur në territorin e Republikës së Kosovës, saktësisht në Karaqevë, vjen edhe reagimi i Policisë së Kosovës.

përmes një njoftimi për media, Policia e Kosovës demanton këto lajme duke thënë se, në bazë të informacioneve zyrtare që ata kanë, s’ bëhet fjalë për futje të xhandarmërisë serbe në Kosovë, por, sic thanë,  kemi të bëjmë me realizim të një takimi zyrtar në cilësi të takimeve të rregullta.

“SQARIM PËR MEDIA

Prishtinë, 08 prill 2021

Policia e Kosovës (PK) me qëllim, informimin e drejt të opinionit publik lidhur me disa shkrime të publikuara me 07.04.2021 në disa media ku potencohej se, xhandarmëria serbe në të ardhmen më parë ka hyrë në territorin e Republikës së Kosovës në zonën e Karaçevës, ju informon dhe njëherit sqaron se;

Policia e Kosovës si institucion i zbatimit të ligjit në të gjitha rastet ndërmerr të gjitha veprimet konform Kushtetutës së Kosovës, ligjeve në fuqi dhe konform autorizimeve ligjore që ka, për të garantuar rendin dhe qetësinë publike, përfshirë edhe mbikëqyrjen dhe patrullimet kufitare sipas mandatit të saj.

Shkrimet e publikuara s’ qëndrojnë dhe s’ i përkasin ndonjë informacioni zyrtar, pasi në datën 06.04.2021, është mbajtur një takim zyrtar në mes të përfaqësuesve të KFOR-it, në përbërje prej KFOR-it Amerikan, Turk dhe palës serbe.

Referuar informacioneve zyrtare lidhur me zhvillimet e realizuara në terren vlerësohet se s’ kemi të bëjmë me hyrje të xhandarmerisë serbe në territorin e Republikës së Kosovës, por kemi të bëjmë me realizim të një takimi zyrtar në cilësi të takimeve të rregullta.

andaj konsiderojmë se opinioni publik duhet të informohet drejt dhe korrekt, Policia e Kosovës do të vazhdoj të jetë e përkushtuar në realizimin e detyrave dhe përgjegjësive të saja ligjore ndaj qytetarëve dhe vendit, si dhe informimin e drejt të opinionit publik”, ishte reagimi i Policisë së Kosovës.

Postime të ngjashme

KPM, ABGj dhe QKSGj i kanë dërguar letër të hapur mediave për ndalimin e gjuhës së urrejtjes


Komisioni i Pavarur i Mediave, Agjencia për Barazi Gjinore dhe Qendra Kosovare për Studime Gjinore i kanë dërguar letër të hapur mediave vizuele për ndalimin e promovimin e gjuhës së urrejtjes.

me anë të kësaj letre të hapur, kërkohet që gjatë transmetimit të përmbajtjeve programore të evitohet gjuha e urrejtjes, gjuha vulgare dhe ofenduese, si dhe nxitja apo promovimi i çfarëdo formë të diskriminimit dhe jo tolerancës.

“Përqindja e lartë e grave të cilat jetojnë nën dhunë fizike, psikologjike dhe ekonomike, paraqet një problem strukturor i cili ndër të tjerash është çështje mendësie. Dhe kjo mendësi e cila e ka të normalizuar dhunën ndaj grupeve të ndjeshme shoqërore, sidomos grave, s’ duhet lejuar assesi nga asnjë televizion qoftë ai publik apo privat. andaj, për ne është jashtëzakonisht shqetësues fakti që televizionet, në emër të lirisë së shprehjes, janë duke i kontribuar nxitjes së urrejtjes dhe normalizimit të dhunës me anë të debateve televizive, duke dëmtuar kështu përpjekjet tona për barazi gjinore dhe mbrojtjen e të drejtave të grave në veçanti dhe të drejtave të njeriut në përgjithësi. Përmbajtje të tilla përveç që nga aspekti etik janë të papranueshme dhe të dëmshme, janë në kundërshtim të plotë me Kushtetutën e Kosovës, Konventën për Eliminimin e Diskriminimit ndaj Grave, Konventën e Stambollit, Kodin Penal, Ligjin për Barazi Gjinore, Ligjin për Mbrojtje nga Diskriminimi dhe akte të tjera ligjore që garantojnë të drejtat e njeriut”, thuhet në letrën drejtuar mediave.

Vetëm po të kjo këto rekomandime s’ merren parasysh KPM, ABGj dhe QKSGj janë të vendosura që t’i ndjekin të gjitha udhët ligjore për denoncimin dhe luftimin e praktikave të tilla.

Letra e plotë:

http://kgscenter.net/site/assets/files/1777/leter_e_hapur_drejtuar_mediave_06_04_2021-1.pdf?fbclid=IwAR1ZssCusoacCQIdq1hZpPMPhjOc9Krf9v7115FTARe7Qc1M9MAWtI1-P-c

Postime të ngjashme

Në Infektivë s’ka më vende të lira, 110 pacientë po trajtohen me oksigjenoterapi


Në Klinikë Infektivë të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), janë duke u trajtuar 120 pacientë, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, u.d i drejtorit të kësaj Klinike, Izet Sadiku.

Ai më tej ka sqaruar 90% e pacientëve ose 110 janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi dhe sa kjo klinikë është stërmbushur dhe s’ ka më vende të lira.

“Numri i pacientëve me Coronavirus në Klinikën Infektive është 120 ku ka disa javë që vazhdon të jetë me kapacitete të mbushura që i bie 120 pacientë për arsye ka kaq kapacitete klinika Infektive, por dhe s’ ka vende të lira”.

“Në Klinikën prej 120 janë 110 që i bie 90% dhe në të vërtetë klinika jonë me paraqitjen e rasteve të fundit është shndërruar në klinikë gjysmë intensive përse një numër i madh me oksigjenoterapi duhet trajtim paraintenziv”.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4 742 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 685 raste pozitive.

Postime të ngjashme

Mbrëmja tragjike në Drenas, Bekim Muja vazhdon të jetë në gjendje të rëndë


Gjendja e Bekim Mujës, që mbeti i plagosur në mbrëmjen e së hënës, në pyllin e fshatit Gradicë të Drenasit, vazhdon të jetë e rëndë, shkruan Indeksonline.

Kështu tha për Indeksonline shefi i Klinikës Intensive në QKUK, Shaqir Uka, aty ku i plagosuri edhe po merr trajtim mjekësor.

Gjendja e tij është e rëndë edhe më tutje. Po e merr trajtimin intensiv. Gjendja shumë e rëndë. Gjendja s’ është e mirë. akoma është lidhur për aparatë të frymarrjes“, tha ai.

Kujtojmë që në mbrëmjen tragjike të 5 prillit, përveç plagosjes së Bekim Mujës, u vra edhe djali i tij 15-vjeçar, Arbnor Muja.

Arbnori u varros dje mes lotësh, në varrezat e fshatit Gradicë.

Motivet e vrasjes s’ dihen akoma, as nga organet e rendit, e as nga familjarët e viktimës.

Dy të dyshuarit në këtë rast, A.Bardiqi, 19-vjeç dhe Xhafer Bardiqi, 54-vjeç janë vetdorëzuar në Policinë e Kosovës.

Hetuesit policorë në koordinim me Prokurorinë po vazhdojnë punën hetimore për zbardhjen e plotë të motiveve dhe rrethanave të kësaj ngjarjeje.

Postime të ngjashme

MSH-ja njofton se mbi 4,200 nëpunës shëndetësorë janë vaksinuar kundër virusit COVID-19


Vaksinimi kundër COVID-19 është duke sot me vaksinimin e qytetarëve të grup-moshës mbi 80 vjeçe, fillimisht me personat mbi 85 vjeç, për të vazhduar pastaj me ata 80-84 vjeç.

Kështu thuhet në një njoftim me anë të rrjetit social në Facebook në faqen e Ministrisë së Shëndetësisë.

Sipas njoftimit, deri dje, mbi 4200 nëpunës të institucioneve shëndetësore kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19.

“Nga sot, procesi është shtrirë edhe te grupet e tjera prioritare sipas Planit Shtetëror të Vaksinimit kundër COVID-19, përfshirë këtu të moshuarit dhe personat e vendosur në shtëpitë e kujdesit për të moshuar. Ekipi menaxhues i procesit të vaksinimit në Prishtinë, përkrahur nga Komiteti për vaksinim kundër COVID-19, bashkë edhe me ekipet e njësive të vaksinimit anekënd Kosovës, vullnetarët,  dhe  kontribues të tjerë janë përfshirë në administrimin e këtij procesi shumë të rëndësishëm në luftën e përbashkët kundër COVID-19”, thuhet në njoftim.

Postime të ngjashme

Infektologu Ramadani: Gabim profesional dhënia e vaksinës antiCOVID-19 pa test paraprak


Vaksinimi i qytetarëve të Kosovës ka filluar javën e kaluar me personelin shëndetësor, ndërsa nga sot vaksinimi antiCOVID-19 ka filluar edhe personat mbi 85 vjeç, për të vazhduar më pas edhe me grup-moshat tjera.

Mirëpo, vaksinat janë duke iu dhënë qytetarëve pa iu bërë testi për COVID-19 dhe pa verifikuar Vetëm po të kanë apo jo imunitet që ta përballojnë këtë vaksinë. 

Këtë shqetësim e ngriti infektologu, Hamdi Ramadani në një prononcim për Telegrafin, i cili tha se është problem dhënia e vaksinës në këtë mënyrë pasi paraqet rrezik për shëndetin e atyre personave.

Ramadani theksoi se dhënia e vaksinës pa teste paraprake COVID-19, personave të caktuar mund t’ju shkaktojë komplikime shëndetësore.

“s’ po bëhen testimet paraprake COVID-19 dhe veç po vaksinohen njerëzit. s’ e di pse po ndodh kjo te ne, pasi në botën perëndimore kjo bëhet. duhet të bëhet testi për të pa Vetëm po të personi ka imunitet apo jo, mos rastësisht akoma është virusi në organizëm dhe personi s’ e dinë që e ka pasi s’ ka simptoma. Mund të ndodh që virusi COVID-19 të jetë në organizëm dhe ta bësh vaksinën, atëherë është një rrezik shumë i madh dhe të lindin komplikimet e ndryshme”, tha Ramadani.

Ai po ashtu u shpreh se mos bërja e testeve paraprake te personat që marrin vaksinat antiCOVID-19 nga ana e personelit shëndetësor është gabim profesional.

“Mendoj që kjo është një gabim profesional, pasi paraprakisht çdo person që bën vaksinë duhet të testohet për antigjen COVID dhe për imunitetin e tij. Ai që është pozitiv me COVID s’ guxon me marr, pasi rreziku është shumë i madh. Është rrezik pasi futen dy viruse paralel. Askujt s’duhet t’i japin vaksina antiCOVID Vetëm po të s’ bëhen testime paraprake në këtë drejtim. Ata që e bartin virusin s’ kanë shenja dhe simptoma dhe Vetëm po të e marrin edhe vaksinën ka rrezik shumë të madh”, tha infektologu Ramadani

ndërsa, i pyetur se a lejohen gratë shtatzëna që ta marrin vaksinën antiCOVID-19, ai tha: “s’ i kanë përjashtuar nga programi gratë shtatzënë. Shumë vaksina kanë edhe ndryshim nga njëra dhe tjetra. Kjo AstraZeneca s’ iu ka rekomanduar moshës më pak se 65 vjeç, e tash po thonë që duhet të merret, d.m.th. ka lëvizje të vazhdueshme në kuptimin se ku duhet të jepet. s’ është përjashtuar mundësia e dhënies së vaksinës tek gratë shtatzëna. Tek rastet e shtatzënive është mirë një konsultim te gjinekologu para se ta marrin vaksinën”.

Ndryshe, sot ka filluar vaksinimi i personave të moshuar mbi 85 vjeç në Qendrat e Mjekësisë Familjare në komunat e Kosovës, ndërsa nga 11 prilli pritet që të fillojë vaksinimi antiCOVID-19 edhe i grup-moshave nga 80-84 vjeç. /Telegrafi/

Postime të ngjashme

Shkelën masat antiCOVID-19, dënohen 575 qytetarë për 24 orë


Policia e Kosovës në 24 orët e fundit ka shqiptuar 575 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19, në ditën kur ka filluar edhe zbatimi i masave të reja kundër përhapjes dhe luftimit të pandemisë.

Policia e Kosovës në vazhdimësi po apelon për respektimin e masave antiCOVID, në të kundërtën do të ketë dënime.

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani bëri të ditur se janë shqiptuar një numër i madh i dënimeve për qytetarët të cilët s’ e kanë respektuar Ligjin për Pandeminë anti-COVID-19.

“Për këtë arsye apelojmë tek të gjithë qytetarët që të respektojnë masat pasi është interes i shëndetit publik, ndaj tyre që s’ i respektojnë këto masa do të shqiptojmë dënime. Është një numër i madh i gjobave që janë shqiptuar, por përveç saj kemi aplikuar edhe masat e dhënies së vërejtjes”, ka thënë ai, transmeton Telegrafi.

Zëdhënësi i Policisë, Kelani po ashtu tha se përveç policisë janë dhe disa akterë të tjerë të cilat janë duke sensibilizuar opinionin që të ndikojnë në ruajtjen e shëndetit publik.

“Përveç policisë janë dhe akterët tjerët në sensibilizimin e opinionit. Kemi bërë shumë apele që bashkërisht të ndikojmë në ruajtjen e shëndetit publik”, tha Kelani.

E sa i përket planit të policisë, ai tha se i kanë ndërmarr të gjitha masat si në nivelin qendror, po ashtu edhe në drejtoritë rajonale që të ndikojnë në ruajtjen e shëndetit te qytetarët.

“Plani i policisë i ka paraparë të gjitha masat, si në nivelin qendror dhe të drejtorive rajonale. Varësisht ku kërkohet nevoja jemi të gatshëm të veprojmë. Do të vazhdojmë që planin ta zbatojmë siç parashihet edhe me vendimin e qeverisë”, ka thënë ndër të tjera për RTV Dukagjinin, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

Postime të ngjashme

Personi që goditi për vdekje 7 vjeçarin nga Lipjani, ishte një mërgimtar nga Suedia


Dje është raportuar për vdekjen e një 7-vjeçari në Lipjan, i cili ishte goditur nga një makinë e cila ishte në lëvizje.

Lidhur me rastin në fjalë, detaje shtesë kanë dhënë sot nga policia e Kosovës në raportin 24 orësh.

“Fsh. Rusinoc, Lipjan 07.04.2021 – 16:33. Është arrestuar i dyshuari mashkull Shqiptar shtetas i Suedisë, pasi që i njëjti duke drejtuar automjetin e tij, dyshohet se e ka goditur këmbësorin viktimë mashkull kosovar (të mitur) duke i shkaktuar lëndime vdekje prurës. Vdekjen e tij e ka konstatuar ekipi mjekësor në QKUK, ndërsa i dyshuari me vendim të prokurort është dërguar në mbajtje”, thuhet në raportin e PK-së.

Ndërkohë që trupi i viktimës është dërguar në Institutin e Mjekësisë Ligjore për obduksion.

Postime të ngjashme

Nis vaksinimi antiCOVID-19 i personave mbi 85 vjeç


Sot ka filluar vaksinimi i personave mbi 85 vjeç në Qendrat e Mjekësisë Familjare nëpër komunat e Kosovës, kundër virusit COVID-19.

atëherë, për Telegrafin të mërkurën fillimin e vaksinimit për këta persona e bëri të ditur edhe këshilltari politik i ministrit Arben Vitia, Sami Uka.

Sipas një njoftimi të Ministrisë së Shëndetësisë, pas vaksinimi i kësaj grup-moshe do të bëhet fillimisht në Prishtinë (Salla “1 Tetori”) dhe në komunat: Pejë, Gjakovë, Prizren, Ferizaj, Gjilan, Mitrovicë dhe Vushtrri dhe në të gjitha komunat e tjera ku ka filluar vaksinimi kundër COVID-19

“Vaksinimi bëhet në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare (Njësia e vaksinimit) në komunat e lartpërmendura, me përjashtim të Prishtinës, ku vaksinimi bëhet në sallën ‘1Tetori’ “, thuhet në njoftim.

MSh po ashtu ka theksuar se për grup-moshën nga 80-84 vjeçe, vaksinimi nis me datën 11 prill 2021, në të njëjtat vende të vaksinimit dhe në të gjitha QKMF-të e komunave të tjera ku do të fillojë vaksinimi kundër COVID-19.

“Personat e këtyre grup-moshave, do të kontaktohen për vaksinim me anë të telefonit, bazuar në të dhënat e plotësuara me anë të aplikimit në ekosova.rks-gov.net, ku mundësia e aplikimit është akoma e hapur”, thuhej në njoftim.

Ndryshe,  vaksinimi kundër COVID-19 ka filluar javën e kaluar, ku janë vaksinuar mbi 3 mijë persona nga personeli shëndetësor.

Postime të ngjashme

Policia e Kosovës apel qytetarëve për respektimin e masave antiCOVID-19, në të kundërtën do të ketë dënime


Policia e Kosovës vazhdimisht është duke bërë apel qytetarëve të Kosovës që t’i respektojnë masat e ndërmarra nga Qeveria e Kosovës për ruajtjen e shëndetit të tyre dhe parandalimin dhe luftimin e coronavirusit. 

Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani, bëri të ditur se janë shqiptuar një numër i madh i dënimeve për qytetarët të cilët s’ e kanë respektuar Ligjin për Pandeminë anti-COVID-19.

“Për këtë arsye apelojmë tek të gjithë qytetarët që të respektojnë masat pasi është interes i shëndetit publik, ndaj tyre që s’ i respektojnë këto masa do të shqiptojmë dënime. Është një numër i madh i gjobave që janë shqiptuar, por përveç saj kemi aplikuar edhe masat e dhënies së vërejtjes”, ka thënë ai.

Zëdhënësi i Policisë, Kelani po ashtu tha se përveç policisë janë dhe disa akterë të tjerë të cilat janë duke sensibilizuar opinionin që të ndikojnë në ruajtjen e shëndetit publik.

“Përveç policisë janë dhe akterët tjerët në sensibilizimin e opinionit. Kemi bërë shumë apele që bashkërisht të ndikojmë në ruajtjen e shëndetit publik”, tha Kelani.

E sa i përket planit të policisë, ai tha se i kanë ndërmarr të gjitha masat si në nivelin qendror, po ashtu edhe në drejtoritë rajonale që të ndikojnë në ruajtjen e shëndetit te qytetarët.

“Plani i policisë i ka paraparë të gjitha masat, si në nivelin qendror dhe të drejtorive rajonale. Varësisht ku kërkohet nevoja jemi të gatshëm të veprojmë. Do të vazhdojmë që planin ta zbatojmë siç parashihet edhe me vendimin e qeverisë”, ka thënë ndër të tjera për RTV Dukagjinin, zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Baki Kelani.

Postime të ngjashme

Dita Botërore e Shëndetësisë: Profesionistët shëndetësor, të përgatitur për t’u ballafaquar në fazat e pandemisë


Altina Marmullaku

Dita Botërore e Shëndetësisë, për herë të dytë e gjen vendin tonë në luftën kundër pandemisë COVID-19. Mirëpo, kësaj radhe, vendi ynë përveç masave parandaluese të cilat po shihen si parandalim i virusit COVID-19, vaksinimi po shikohet si njëri ndër proceset më të rëndësishme në luftën e pandemisë së koronavirusit.

Më 28 mars, në Kosovë arriti kontingjenti i parë me 24.000 doza të vaksinës së AstraZenecas. Këto vaksina, Kosova i mori falas me anë të programit COVAX të Organizatës Botërore të Shëndetësis

Në Kosovë, në javën e parë të fillimit të imunizimit kundër koronavirusit, pak më shumë se 3.000 punëtorë shëndetësorë janë vaksinuar. Sipas të dhënave të Ministrisë së Shëndetësisë janë 15.000 punonjës shëndetësorë në sektorin publik dhe atë privat. Po ashtu, rreth 500 mjekë nga Kosova, në fund të marsit u vaksinuan kundër COVID-19 në Kukës të Shqipërisë me vaksinën e AstraZenecas.

Zëdhënësi i Ministrisë së Shëndetësisë, Faik Hoti, në një intervistë për portalin Familja Jonë, thotë se interesimi për vaksinim është i mirë, por Ministria e Shëndetësisë do të dëshirontë të shihte interesim edhe më të lartë, ngase është shumë e rëndësishme që profesionistët shëndetësor që shfaqin vijën e parë mbrojtëse kundër COVID-19 të jenë të mbrojtur nga infeksioni.

ndërsa, tutje shton se vaksinimi kundër COVID-19, do të vazhdoj nga data 8 prill me të moshuarit mbi 85 vjeç, për të vijuar nga fundjava me moshën prej 80-84 vjeç, pastaj të vendosurit në shtëpitë e kujdesit për të moshuar dhe nëpunësit socialë në këto shtëpi, dhe varësisht nga numri i dozave në dispozicion, edhe personat me sëmundje kronike si pacientët në dializë, të prekurit nga diabeti (sëmundja e sheqerit) dhe me sëmundje të tjera kronike më të theksuara.

Hoti gjatë intervistës për portalin Familja Jonë, tregon edhe për numrin e punëtorëve shëndetësor që janë vaksinuar deri tani dhe sa pritet që të vaksinohen këto ditë.

Intervista e plotë:

Familja Jonë: Sa është numri i punëtorëve shëndetësor që janë vaksinuar deri tani?

Faik Hoti: deri më tani, mbi 4000 të punësuar në institucione shëndetësore publike e private, kryesisht mjekë, infermierë e teknikë, por edhe nëpunës të shërbimeve tjera që punojnë brenda këtyre institucioneve, kanë marrë dozën e parë të vaksinës kundër COVID-19, AstraZeneca. 

Familja Jonë: Edhe sa punëtorë shëndetësor pritet që të vaksinohen këto ditë?

Faik Hoti: Në të dy sektorët punojnë rreth 15 mijë profesionistë shëndetësor, dhe nga kontigjenti i parë i vaksinave kundër COVID-19,  të siguruara me anë të mekanizmit COVAX, dozën e parë mund ta marrin që të gjithë. Është çështje tjetër Nëse këtë mundësi do ta shfrytëzojnë shumica apo jo.

Familja Jonë: A ka aplikim të mjaftueshëm nga punëtorët shëndetësor që të vaksinohen?

Faik Hoti: Interesimi për vaksinimi është i mirë, por Ministria e Shëndetësisë do të dëshirontë të shihte interesim edhe më të lartë, ngase është shumë e rëndësishme që profesionistët shëndetësor që shfaqin vijën e parë mbrojtëse kundër COVID-19 të jenë të mbrojtur nga infeksioni.

Familja Jonë: Pas punëtorëve shëndetësorë kush pritet të vaksinohet?

Faik Hoti: Sipas Planit Shtetëror të vaksinimit kundër COVID-19, vazhdohet nga data 8 prill me të moshuarit mbi 85 vjeç, për të vijuar nga fundjava me moshën prej 80-84 vjeç, pastaj të vendosurit në shtëpitë e kujdesit për të moshuar dhe nëpunësit socialë në këto shtëpi, dhe varësisht nga numri i dozave në dispozicion, edhe personat me sëmundje kronike si pacientët në dializë, të prekurit nga diabeti (sëmundja e sheqerit) dhe me sëmundje të tjera kronike më të theksuara.

Familja Jonë: Sot është Dita Botërore e Shëndetit, cili është mesazhi juaj që dëshironi të përcjellni tek të tjerët në periudhën e pandemisë COVID-19?

Faik Hoti: Pandemia COVID-19 ka sfiduar botën, ndërsa pasojat e saj janë të mëdha si në në rrafshin shëndetësor, ashtu edhe në atë social e ekonomik. Përtej anës së vështirë të kësaj sfide, Kosovën kjo ditë e gjen me profesionistë shëndetësor më të përgatitur për t’u ballafaquar në fazat  e mëtejmë të pandemisë, me kapacitete të fuqizuara si në aspektin e gjurmimit, zbulimit dhe diagnostikimit të rasteve të COVID-19, ashtu edhe në atë të trajtimit klinik të tyre.  Përfundimisht, edhe me një fillim të procesit të vaksinimit kundër COVID-19, me gjithë vonesat, që shihet si shpresë për t’u kthyer gradualisht në një “normalitet” tjetër, Nëse krahas vaksinimit, zbatohen edhe masat thelbësore kundër COVID-19 si bartja e drejtë e maskës, distanca fizike e sociale dhe mbajtja e higjienës.

COVID-19, ka sjellë komplikime edhe në mirëmbajtjen e shërbimeve të tjera shëndetësore, por falë përkushtimit institucional, profesionistëve shëndetësor dhe partnerëve lokalë e ndërkombëtarë, Kosova ja ka dalë deri më tani, dhe duhet të qëndrojmë të bashkuar e solidarë deri në fund për të luftuar për ta ruajtur e përmirësuar shëndetin publik të gjithë popullatë. /FamiljaJonë/

Postime të ngjashme

Mjekët që kanë kaluar COVID-in, të shqetësuar për efektet që mund të ju shkaktohen nga vaksinimi


Punëtorët shëndetësorë të cilët kanë qenë të infektuar me COVID-19, shprehen të painformuar për efektet anësore që mund të ju shkaktohen nga marrja e vaksinës kundër COVID-19. Ndonëse shprehin interesimin për t’u vaksinuar, ata shprehen të shqetësuar se pasi kanë antitrupa, vaksinimi mund të kenë ndonjë problem shëndetësorë.

Punëtorët shëndetësorë të cilët kanë kaluar virusin COVID-19 janë shprehur të shqetësuar për vaksinimin kundër COVID-19.

Ata thonë se për shkak të infektimit me këtë virus kanë fituar mjaftueshëm antitrupa, dhe se s’ janë të informuar mjaftueshëm Nëse vaksinimi i tyre gjatë kësaj kohe kur kanë shumë antitrupa mund të ju shkaktojë ndonjë problem shëndetësorë.

Kryetari i Odës së Mjekëve të Kosovës, Pleurat Sejdiu ka thënë për Express se u janë bërë shumë pyetje nga punëtorët shëndetësorë në lidhje me që kanë kryer virusin dhe janë vaksinuar.

Ai ka thënë se punëtorët shëndetësorë kanë dashur të dinë se për cilin nivel të antitrupave s’ është i nevojshëm vaksinimi, e cilat mund të jenë reagimet Nëse ata kanë antitrupa dhe marrin vaksinën.

“Pse kryeministri Kurti s’ del me një sqarim për këtë çështje se shumë pyetje na janë bërë nga kolegët tanë të cilët kanë dashur të dinë se cili është niveli i antitrupave që s’ ka nevojë për vaksinim, apo cilat mund të jenë reagimet Nëse kemi antitrupa dhe vaksinohemi. Këto pyetje po na vinë dhe duhet sqarohen”, ka thënë ai.

Sejdiu ka thënë se s’ ka ndonjë kriter për vaksinim dhe se Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik duhet të dalin me sqarime për këtë çështje.

 “IKSHPK duhet të dal me sqarim për këtë. Për shembull në Austri për ata që kanë kaluar COVID-19 dhe kanë pasur një numër të vogël të antitrupave, s’ është parë e nevojshme marrja e dozës së dytë të vaksinës. Te ne s’ ka diçka të tillë nga IKSHPK. Ministria e Shëndetësisë dhe IKSHPK duhet të dalin me shpjegime shtesë që të mos ketë keqinformime”, ka shtuar ai.

ndërsa, infektologu Ilir Tolaj ka thënë se pasi sasia e vaksinave në dispozicion s’ është e mjaftueshme për t’u vaksinuar të gjithë, atëherë ata që e kanë kaluar infeksionin mund të prisnin për vaksinim në një fazë të mëvonshme të imunizimit, kur do të ketë vaksina të mjaftueshme për të gjithë.

Përndryshe, ai ka thënë se vaksina s’ ka efekte anësore më shumë te personat që e kanë kaluar virusin.

“Vaksina s’ ka efekte anësore më shume apo me pak, varësisht nga niveli i antitrupave. Reaksionet anësore të vaksinave Anti-Covid janë të ndryshme tek personat e ndryshëm por në përgjithësi s’ janë serioze dhe janë kohëshkurtra. Jam shume i bindur se punëtorët shëndetësorë janë tashmë të informuar për këtë aspekt në mënyrë të mjaftueshme. Po jetojmë  në një kohë ku qasja në informatat lidhur me të gjitha aspektet e Covid-19, kështu që informimi për çdo aspekt të kësaj sëmundje është jashtëzakonisht i lehtë”, ka shtuar ai.

Mirëpo, nga Ministria e Shëndetësisë, kanë thënë se punëtorët shëndetësorë janë kategoria më e informuar rreth vaksinës, efekteve anësore dhe rreth virusit COVID-19 në përgjithësi.

Zyrtarë për informim në këtë ministri kanë thënë se kushdo që shkon në qendrën e vaksinimit, para se të vendos që të vaksinohet ose jo, merr një material të detajuar për vaksinën e AstraZenecës.

 “s’ është  e vërtetë as që s’ ka kritere e prioritete, kush mund të vaksinohet e kush jo, ngase këto janë përcaktuar edhe në Planin e vaksinimit kundër COVID-19, madje secili që shkon në qendrën e vaksinimit, para se të vendos apo jo për ta marre vaksinën, e merr një material të detajuar të shkruar me informacione shumë të dobishme për vaksinën AstraZeneca, për të ditur çdo gjë rreth vaksinimit me këtë vaksinë”, është thënë nga MSH.

Sipas kësaj ministre, vaksinat mund të kenë efekte anësore, por bazuar në dëshmitë e deritanishme dhe në ato që janë bërë publike nga EMA si agjension rregullator i barnave në Evropë, efektet anësore tek vaksina që po përdoret në Kosovë kane qenë pothuajse të papërfillshme

“s’ ka asnjë rregull shkencor dhe këtë profesionistët shëndetësor e dinë më mirë se kushdo tjetër, që dikush  që e ka kaluar COVID-in s’ bën të vaksinohet. Vaksinat mund të kenë efekte anësore, por bazuar në dëshmitë e deritanishme dhe në ato që janë bërë publike nga EMA si agjension rregullator i barnave në Evropë, efektet anësore tek vaksina që po përdoret në Kosovë kane qenë pothuajse të papërfillshme dhe në numër simbolik, krahasuar me numrin e dozave te injektuara”, është thënë tutje nga MSH.

Kujtojmë që deri tani në vend janë vaksinuar mbi 3 mijë e 500 persona, me 24 mijë doza të vaksinës që ka pasur në dispozicion vendi.

Postime të ngjashme

Vitia: Në fund të prillit apo fillim të majit vjen donacioni tjetër i vaksinave prej 76 mijë dozave


Ministri i Shëndetësisë Arben Vitia në një konferencë për media ka thënë se Kosova pret ardhjen e kontingjentit të ri të vaksinave prej 76 mijë dozave në fund të prillit apo fillim të majit.

“Presim edhe kontingjentin tjetër prej 76 mijë dozave si donacion nga COVAX në fund të prillit ose në fillim të majit. Për çdo datë të saktë do të njoftojmë”, tha ai.

Vitia ka thënë se qeveria ka ndarë buxhet të mjaftueshëm për blerjen e vaksinave por sipas tij procesi i negocimit me kompanitë e vaksinave është i komplikuar.

“Këto kompani kanë disa kritere mes të cilave se ato kompani është dashur të kontaktohen shumë më herët. Tani ne jemi në kontakt. Kemi intensifikuar përpjekjet për bisedime me ta dhe mund të them se së shpejti mund të kemi lajme të mira në raport me këto kompani që do të na mundësojnë të blejmë nga ta vaksina”.

Ministri i Shëndetësisë ka thënë se së paku Ministria e Shëndetësisë s’ ka informacion se Kosovës i janë ofruar vaksina me çmim prej 15 euro për një dozë.

“Ne jemi në kontakte të përditshme dhe s’ e kemi informacionin për një ofertë të tillë. Së paku Ministria e Shëndetësisë s’ e ka”, ka deklaruar ndër të tjera Vitia.

Postime të ngjashme

Pandemia vështirësoi jetën e komuniteteve Romë, Ashkali dhe Egjiptianë


Komunitetet romët, ashkalinjtë dhe egjiptianët, janë përballur në vazhdimësi me probleme të natyrave të ndryshme, por pandemia ka përkeqësuar edhe më shumë gjendjen tek ata.

Organizata “Amnesty International” në raportin e saj për Kosovën ka theksuar se këto komunitete janë të diskriminuara, ndërkohë që në një hulumtim të organizatës “Admovere”, i kryer në korrikun e vitit 2020, vë në pah problemet që janë shfaqur tash në pandemi.

Aulona Mehmeti, një nga autoret e këtij hulumtimi, thotë se këto komunitete kanë pësuar nga të gjitha anët, ndër të tjera edhe nga mosinformimi, përkatësisht s’ ishin në dijeni të të drejtave që gëzojnë.

Mehmeti në Express Intervistën në KTV, tha se pandemia ka shpërfaqur shumë probleme te ky komunitet, por edhe te institucionet për t’u marrë me problemet e RAE-s.

“Pandemia ka treguar se ne s’ merremi në mënyrë konsistente për të përmirësuar gjendjen, por më shumë punojnë ad-hoc, për ndonjë pako ushqimore e të tjera. Komunitetet RAE përballen me shumë sfida historikisht dhe preken nga pandemitë më shumë. Tash që janë përballur me COVID është rënduar së tepërmi gjendja e tyre”, ka thënë Mehmeti.

Ajo ka vënë sidomos theksin te procesi mësimor, përkatësisht mësimi në distancë.

Sipas të dhënave që ka prezantuar ajo për dy qytete, Ferizaj e Lipjan, deri në 51 për qind e nxënësve s’ kanë ndjekur mësimet.

“Si me marrë pjesë në proces mësimor kur e kanë problem për të siguruar ushqimin, e lëre më pajisjet teknologjike. Në Ferizaj 51 për qind e nxënësve nga këto komunitete s’ kanë ndjekur mësimet në distancë, në Lipjan 26 për qind, ndërkohë që nga Fushë-Kosova s’ kemi të dhëna, gjë që është edhe kjo keq”, shtoi ajo.

Ka folur edhe për masat që ka marrë qeveria për t’u dalë në ndihmë qytetarëve në kohë pandemie. Sipas saj, nga 27 masa vetëm një, pika 9, është për këto komunitete.

“Edhe ajo ka dështuar, kjo masë s’ është realizuar”.

Postime të ngjashme

AAK-ja kërkon nga Qeveria Ligjin e Pagave, i premton mbështetje

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka kërkuar nga Qeveria Kurti që të kthejë procedurën në Qeveri për amendamentimin e Ligjit të Pagave, teksa i ka premtuar se do ta mbështesë.

“Ligji i Pagave është një ligj me të cilin është punuar mbi 10 vjet. Për me u arrit deri te ky ligj është dashur punë mjaft voluminoze. Kërkojmë prej Qeverisë që ta kthen procedurën në Qeveri, ta amendamentojë e ta kthejë në Kuvend që t’i japim përkrahje për këtë ligj”, ka thënë kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj.

Në anën tjetër, shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, që ishte zëvendëskryeministër në kohën kur ishte iniciuar ky ligj, por që dështoi për shkak të pabarazive që u konstatuan në të, ka sugjeruar Qeverinë që të vazhdojë me një listë të “koeficienteve të zbuluar, e të mos i mbyllë ato”.

“Qeveria do ta ketë mbështetjen e AAK-së dhe njëherë e përgjithmonë do të vendosim një rregull në sistemin e pagave”, ka thënë ai.

AAK-ja ka thënë se nuk po bën opozitarizëm, por “po bën ndihma”.

Postime të ngjashme

Policia e Kosovës në aksion për zbatimin e masave anti-COVID


Në zbatim të vendimeve të institucioneve të Republikës së Kosovës për masat e reja anti-COVID, policia e Kosovës ka zhvilluar aksione kontrolli nëpër qytete të ndryshme të Kosovës.

Policia e Kosovës, me anë të një komunikate bën të ditur se referuar planifikimeve operacionale policore, të gjitha aktivitetet dhe masat e deritanishme po i ndërmerr në koordinim të plotë me të gjitha institucionet kompetente në fushën e shëndetësisë dhe institucionet e tjera relevante, konform angazhimeve dhe detyrave sipas planit për gatishmëri dhe reagim.

“Planifikimet operacionale kanë për qëllim bashkëpunimin dhe koordinimin e aktiviteteve me institucionet qendrore dhe lokale që janë kompetent për luftimin dhe parandalimin e rreziqeve nga virusi në fjalë si dhe përballjen me situatat e këtij lloji, në drejtim të koordinimit dhe reagimit me kohë”, thuhet në njoftimin e Policisë, transmeton Telegrafi.

“Me qëllim të respektimit të masave mbrojtëse, parandalimit të përhapjes së pandemisë duke vënë në pah interesin e shëndetit publik, Policia e Kosovës është duke realizuar detyra konkrete në gjithë territorin e Kosovës, duke aplikuar kontrolle të përbashkëta në trafik, në transportin e udhëtarëve, në qendra tregtare, lokale afariste etj., përfshirë edhe shqiptimin e gjobave ndaj atyre që s’ zbatojnë këto masa”.

Policia e Kosovës apelon tek të gjithë qytetarët që t’u përmbahen rregullave dhe t’i respektojnë masat anti-COVID, të mbajnë distancën, të vendosin maskën dhe të pastrojnë duart.

Komunikatës, Policia ia ka bashkangjitur, fotografitë gjatë realizimit të detyrave policore në terren nga të gjitha drejtoritë rajonale policore.

Postime të ngjashme

Javën e ardhshme nxënësit nga klasa e parë deri në të pestën fizikisht në shkolla, të tjerët mësim online


Për të diskutuar gjendjen aktuale në arsim dhe hapat që do të ndërmerren është mbajtur sot një takim virtual, ku kanë marrë pjesë ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci, zyrtarë të Ministrisë dhe drejtorët komunal të arsimit.

Në njoftim thuhet se Nagavci i ka njoftuar drejtorët e arsimit për mbarëvajtjen e mëtutjeshme të procesit mësimor, referuar vendimit të Qeverisë së Republikës së Kosovës për masat e reja anti COVID-19, sipas të cilit prej datës 12-16 prill 2021, mësimi me praninë fizike të fëmijëve në institucionet edukative arsimore do të organizohet për edukimin e hershëm dhe arsimin fillor, që përfshinë:

Niveli zero (çerdhet dhe kopshtet), klasa përgatitore që mbajnë mësim në shkolla fillore, si dhe klasat 1 deri 5, duke respektuar rekomandimet e institucioneve përgjegjëse për mbrojtjen nga COVID-19.

atëherë, për klasat 6 deri 9 nga shkollimi i mesëm i ulët, si dhe klasat 10 deri 12 nga shkollimi i mesëm i lartë, mësimi do të mbahet me platformat online, ku edhe duhet të realizohen përgatitjet e duhura për periudhën e tretë të vitit shkollor 2020/2021.

Komunat kërkuan që të shqyrtohet mundësia e organizimit të mësimit sipas specifikave dhe rekomandimeve të Task Forcave Komunale.

Komunat shprehën edhe shqetësimin për tërheqjen e mjeteve nga buxheti i komunave prej përmbaruesve privat, duke u thirr në obligime të Kontratës Kolektive.

Në njoftim thuhet se shqetësim tjetër është që DKA-të, s’ po arrijnë të kryejnë obligimet e parapara sipas Master Planit për zhvillimin e mësimit në kushte pandemie, ku ndër të tjera përfshihet edhe mirëmbajtja, dezinfektimi dhe pastërtia,  pasi buxhetin prej 5 milionë euro, qeveria e kaluar e ka shfrytëzuar për pagesën shtesë të mësimdhënësve.

Postime të ngjashme

Lajmi i fundit: Hiqen testet dhe karantimi për shtetasit e Kosovës dhe të Shqipërisë


Qytetarët e Kosovës që shkojnë në Shqipëri s’ kanë nevojë që kur të kthehen t’i shfaqin testet PCR e as të karantinohen për një javë. Një vendim të tillë e ka marrë edhe Qeveria e Shqipërisë, raporton portali Front Online.

Lajmin e ka konfirmuar për Front Online ambasadori i Shqipërisë në Kosovë, Qemal Minxhozi.
“Jo, as qytetarëve nga Republika e Shqipërisë e as qytetarëve nga Republika e Kosovës s’ do t’u kërkohet test në kufi”, ka thënë Minxhozi për Front Online.

Sipas Minxhozit, shtetasit e Kosovës që shkojnë në Shqipëri s’ obligohen për teste në kufi. “Çdo shtetas i Republikës së Shqipërisë apo i Republikës së Kosovës që kthehet në Kosovë s’ bënë test e as të karantinohet”, ka bërë të ditur ai.

Përndryshe, prej sot në Kosovë janë në fuqi masat e reja për t’u mbrojtur nga COVID-19.

/Front Online/

Postime të ngjashme

Në tri komuna të Kosovës sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor


Sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor kundër virusit COVID-19, edhe në tri komuna të Kosovës.

Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, sot e ka vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Obiliq, ku edhe po jepen vaksinat anti-COVID.

Siç thuhet në njoftim për media,  aktualisht në dispozicion QKMF-Obiliq i ka 70 vaksina për stafin mjekësorë, ndërkohë në total janë 105 profesionistë shëndetësorë.

Edhe në Komunën e Kamenicës sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor, të cilin lajm e bëri të ditur me anë të rrjetit social në Facebook, kryetari i kësaj komune, Qëndron Kastrati.

Kastrati gjatë vizitës që ia bëri Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare tha se uron që sa më parë të sigurojnë edhe doza tjera të vaksinës anti-COVID.

“Bashkë me drejtoreshën e Shëndetësisë Suna Zajmi-Krasniqi, sot vizituam Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare, ku edhe nisi vaksinimi kundër virusit SARS-CoV-2. Uroj e shpresoj që sa më parë të sigurojmë doza tjera të vaksinës, meqenëse nevoja është e madhe. Faleminderit ekipit të vaksinimit dhe gjithë stafit shëndetësor për punën e jashtëzakonshme që kanë bërë gjatë ballafaqimit me pandeminë”, ka shkruar Kastrati.

Postime të ngjashme

Mblidhen paratë për shërimin e Gent Nikçit nga Peja