Jo vetëm fytyrën dhe trupin; 4 vendet e tjera që kanë nevojë për krem kundër diellit


Vera është pranë, dhe ne mezi po presim çdo ditë. Në këtë stinë vendosim krem dielli në krahë, shpinë, qafë dhe fytyrat tona, megjithatë ka disa vende që dëshirojnë të njëjtën mbrojtje edhe pse do t’ju befasojnë. Njollat e mëposhtme shpesh neglizhohen kur bëhet fjalë për kremin kundër diellit, por ato në të vërtetë janë […]

Rekomandime dietike për muajin e Ramazanit nga Valon Faiku


Jeta shoqërore gjatë muajit të Ramazanit është veçanërisht aktive: besimtarët presin miq ose priten nga të afërm, miq e të njohur. Ndërkohë, këto vizita janë të përqendruara kryesisht përgjatë kohës së vaktit që ndërpret agjërimin, i cili është një vakt mjaft i bollshëm dhe festiv, ku shërbehen ushqimet më të mira. Besimtarët agjërojnë gjatë ditës, […]

Ka arsye për shqetësim Po qe se gjatë shtatzënisë vjen deri te kollitja e shpeshtë


Shtatzënia ka një mori simptomash të zakonshme: dhimbje shpine, dëshirë për ushqim, sëmundje në mëngjes, por ndonjëherë keni simptoma që s’ i dini se shkaktohen nga shtatzënia. Kolla kronike është një prej tyre. Po qe se kolliteni gjatë gjithë shtatzënisë, edhe pse s’ jeni të sëmurë, mund të keni një kollë kronike të lidhur me […]

Bukë Misri e Skuqur me Kos dhe Turshi – Receta e Shijshme e Shtëpisë


Buka e misrit është një ndër ushqimet që thuajse s’ mungon kurrë në tavolinë. Përveçse me një shije të veçantë buka e misrit është një burim vlerash ushqyese. Ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit dhe luan një rol kryesor në prodhimin e energjisë në trup. Buka e misrit konsumohet në mënyrën e saj tradicionale […]

Si të Përgatisni Peshk të Thatë – Tradita e Lashtë e Peshkatarëve


Nëse kjo është hera e parë që e dëgjoni, ju themi se peshku i thatë është një traditë shekullore e vendeve bregdetare. Kjo lloj përgatitje e peshkut, ka më shumë se 500 vite që shoqëron gatimet e shumë kulturave Evropiane dhe më gjerë. Në fakt njihet si një nga mënyrat më të vjetra të ruajtjes […]

Ngrënia e këtij fruti të ëmbël mund të ul presionin e gjakut


Shumica e njerëzve s’ e pëlqejnë pjeprin jeshil, siç zbuloi New York Times. Kjo është ngaqë frutat shpesh vilen para se të piqen, dhe nganjëherë rriten jashtë stinës. Meqenëse fruti s’ piqet pasi është prerë nga hardhia, s’ ka mundësi të presësh që pjepri të përmirësohet me kalimin e kohës. Për të gjetur një pjepër […]

Peshk i Pjekur në Kripë të Ashpër – Shije Perfekte


Një recetë fantastike, e cila mbetet një nga specialitet e restoranteve të peshkut por që shumë thjeshtë dhe lehtë mund të përgatitet në shtëpi. Peshku i pjekur në kripë të ashpër është një gatim fantastik me një shije shumë të veçantë, e cila do t’ju përfshijë tërësisht sapo ta provoni. E veçanta e kësaj recete […]

FOTO: Kur takon gratë, kryeministri bën këtë veprim që mediat po e quajnë seksist dhe joetik. Politikë ballkanike apo tradita bullgare e mikpritjes?


Pedagogu Ilir Kalemaj ka publikuar një foto të kryeministrit bullgar duke futur në gojën e një gruaje ushqim në një foto që është interpretuar si diskriminuese dhe seksiste. “Si të kuptosh politikën ballkanike…, në foto kryeministri bullgar Borissov” – shkruan pedagogu. s’ kanë munguar komentet e shumta, në të cilat një nga ndjekësit shkruan: “Kjo […]

Magnezi – Disa Nga Mënyrat Më Të Mira Për Të Përfituar Të Gjitha Vlerat


Magnezi është një mineral i cili s’ mund të mungojë në organizmin tuaj. Ai është një element thelbësor për funksionimin e muskujve, funksionin nervor, kontrollon sheqerin në gjak dhe rregullon presionin e gjakut. Gjithashtu ai ndihmon në ndërtimin e proteinave, kockave dhe ADN-së tuaj. Çështja është se shumë njerëz s’ marrin mjaftueshëm magnez përmes regjimit […]

Situata e udhëve nga moti i keq – Ja akset ku qarkullohet me zinxhirë


Autoriteti Rrugor Shqiptar informoi sot mbi gjendjen e akseve kombëtare, ndërkohë që në rajonin verior dhe qendror reshjet kanë pushuar por në rajonin jugor kanë vijuar deri në orët e para të mëngjesit. Sipas ARRSH-së, në rajonin verior qarkullohet me zinxhirë në akset: Kukës-Bushtricë, Bicaj-Bushtricë, Domaj-Daj Reç, Trebisht –Doganë, Ura e Cerenecit–Klenjë. Në rajonin qendror qarkullohet me zinxhirë […]

Si mund të ndihmojnë banjat alkaline në ngadalësimin e plakjes dhe forcimin e imunitetit


A e keni ditur që banjat alkaline jo vetëm që mbështesin sekretimin e acideve dhe toksinave në trup, por gjithashtu promovojnë mbrojtjen aktive të qelizave? Baza për larje është e përshtatshme madje edhe për lëkurë të ndjeshme dhe mund të përdoret sa më shpesh që të jetë e mundshme. Për fillim, fjala e tmerrshme “alkaline” […]

Mënyra e Shpejtë e Marinimit të Mishit në Shtëpi për Një Shije Perfekte


Marinimi përdoret për ta zbutur dhe për t’i dhënë akoma dhe më shumë shije mishit. Për më tepër kur e gatuani, mishi ruan një butësi dhe ka një aromë perfekte. AgroWeb.org ju sugjeron që të ndiqni këto këshilla për të përgatitur kurdoherë mishin me shijen dhe butësinë më të mirë. Masa e marinimit përgatitet shumë […]

Si Të Mbroni Rrënjët e Bimëve që Keni në Shtëpi nga Kalbja


Vraga ngjyrë kafe, kërcej ngjyrë kafe, degë që kalben, rritje e penguar dhe erë e keqe: Po qe se bima juaj shfaq një nga këto simptoma, ajo mund të vuajë nga kalbja e rrënjëve.  Kalbja e rrënjëve shkaktohet nga sëmundjet. Megjithatë, ka aq shumë sëmundje saqë është e vështirë të zbulohet se cili po e […]

Si të përballoni viruset në sezonin e ftohtë, si ndihmon ‘terapia e dritës’


Kur mbërrin dimri, dita shkurtohet në mënyrë drastike, me efekte negative për shëndetin dhe humorin. Shkurtimi i dritës mund të rëndojë situatën emocionale për ata që vuajnë nga melankolia dhe trishtimi, çrregullime emocionale të stinës duke, rritur nervozizmin, ankthin, depresionin Ja si të shfrytëzoni në maksimum orët me diell edhe gjatë stinës gri të dimrit, […]

Hiqni Lagështirën nga Shtëpia me Këto Metoda Natyrale


Problemet me lagështirën mund të kthehen në një mankth të vërtetë sidomos Me kusht që formohen në zona të ndryshme të shtëpisë. Lagështira nga jashtë futet brenda duke ndikuar të gjithë ambjentin brenda shtëpisë dhe shëndetin tuaj. Si fillim gjatë periudhave kur ka diell sigurohuni të hapni dritaret apo dyert që rrezet e diellit të […]

Të mirat dhe dëmet që vijnë nga konsumimi i turshive


Tashmë kur jemi në sezonin e turshive, është me rëndësi t’i njohim të mirat dhe dëmet që vijnë nga konsumimi i tyre. Padyshim që turshitë në këtë kohë përdoren shumë, por ngrënia e tepërt e tyre mund të na bëjë dëm në organizëm, pasi përmbajnë një sasi shumë të lartë kripe dhe kjo e përbën […]

Fryrja e Organizmit nga Grumbullimi i Lëngjeve – Si të Humbni Peshën e Tepërt


Trupi i njeriut përbëhet nga 55 deri në 75 përqind ujë. Por akumulimi i tepërt i ujit në trup mund të shkaktojë fryrje, dhimbje dhe shtim në peshë. Akumulimi i ujit është vetëm një nga shkaktarët e shtimit në peshë, megjithatë ai kontributon për shtimin në peshë me të paktën 2 deri në 5 kilogramë. […]

A Ka Një Lidhje Mes Kripës Dhe Stresit – Çfarë duhet Të Keni Kujdes


Gjuha e njeriut është shumë e ndjeshme ndaj shijeve të cilat përcaktojnë edhe nepsin ndaj ushqimeve të caktuara. Shija e kripur mund të mos ketë përfitime të mëdha por nxit dëshira dhe neps të paparë. E gjithë kjo dëshirë për të kripurat ka nxitur shumë pikëpyetje në mesin e specialistëve sipas të cilëve ka një […]

Swiss Albania Event organizon festë të përbashkët dedikuar artit


E Enjte, 24 Shtator 2020 – 12:20 albinfo.ch Pavarësisht pandemisë, shoqata “Swiss Albania Event” s’ ka rreshtur së organizuari aktivitete të njëpasnjëshme, të cilat kanë përçuar emocion pozitiv te shumë njerëz, me theks të veçantë te fëmijët, shkruan albinfo.ch. Edhe pse disa muaj e gjithë Zvicra ishte e mbyllur nga shkaku i pandemisë, shoqata “Swiss […]

Çfarë i Ndodh Trupit Nëse s’ Hani Fruta Dhe Perime


Rregulli artë i ushqyerjes së shëndetshme është që vaktet tona duhet të jenë të ylberta, në sensin e ngjyrave dhe larmishmërisë së ushqyesve që ofrojnë perimet dhe frutat. Sipas specialistëve, njerëzit duhet të hanë ccdo ditë pesë racione frutash dhe perimesh. Nëse organizmi s’ merr sasinë e nevojshme të ushqyesve që ofrohen nga frutat dhe […]

Cilët Janë Përbërësit e Salçiçeve – Faktet dhe Të Vërtetat e Pathëna Më Parë


Salçiçet janë ndër produktet që konsumohen masivisht nga tryeza e shtëpisë tek fast food-et dhe restorantet. Por shumë pak konsumatorë dinë se cilët janë përbërësit e vërtetë të salçiçeve apo produkteve të tjera të mishit të përpunuar. Vërtet salçiçet që blejmë në dyqane, markete e supermarkete janë të paketuara dhe kanë një etiketë në të […]

error: Content is protected !!