A mund të kthehet dioptria përmes intervenimit laserik në sy? Shpjegon oftamologu, dr. Afrim Shabani


[ad_1] Një çështje për të cilën u diskutua në emisionin “Takim virtual me Shëndritin” me oftamologun, dr. Afrim Shabani, ishte edhe ajo se a mund të kthehet dioptria pas intervenimit laserik në sy. Sipas Shabanit, s’ mund të ketë kthim të dioptrisë, derisa laseri do të veprojë në korne dhe do të bëjë shkrirje të […]

Udhëzimi i ndryshuar nga Zemaj për vaksinat, lejonte barna pa certifikatë të kualitetit dhe pa udhëzues në gjuhën shqipe


[ad_1] Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, kishte nënshkruar plotësim ndryshimin e Udhëzimit Administrativ 01/2015 për Autorizim Marketing për Produktet Medicinale më datën 22 mars. Në kuadër të ndryshimeve për mundësimin e blerjes së vaksinave nga kompania Pfizer, në këtë udhëzim kishin pësuar ndryshime edhe për tregun e barnave në Kosovë, shkruan Gazeta Shneta. Në dokumentin […]

“Gjuetarët e Vaksinave” ndihmojnë komunitetin e tyre të vaksinohet


[ad_1] Thuajse rastësisht, një grup prej tetë mësuesesh të shkollave të mesme krijuan një plan për të përdorur aftësitë teknologjike e organizatore për të ndihmuar të tjerët të vaksinohen. Korrespondentja e Zërit të Amerikës Cristina Caicedo Smit njofton: Ulur në stolat përreth fushës së futbollit të shkollës, ku disa prej tyre bënin orën e spanjishtes, […]

Nisin sot aplikimet e shpërndarjes së fondeve për fermat, bizneset e bimëve medicinale, qumështit, agroturizmit dhe bujtinave


[ad_1] Nis më 24 mars aplikimi online për shpërndarjen e fondeve nga buxheti i shtetit në mbështetje të fermerëve, bizneseve eksportuese të bimëve medicinale, prodhuesve të qumështit, subjekteve të agroturizmit, turizmit rural, rritësve të bletëve dhe serrat. Aplikimet mbyllen më 15 prill dhe do të bëhen përmes portalit e-Albania. Udhëzimi i Ministrisë të Bujqësisë me […]

Rrëmujë me specializantët e rinj, probleme të shumta për t’u ambientuar në sistemin shëndetësor


Mungesa e mentorëve, hapësirave të punës dhe mossistemimi i duhur e me kohë, janë disa prej problemeve që po përballen specializantët e rinj, që në muajt e fundit, u futën në sistemin shëndetësor të Kosovës. Problemi ka filluar që në vitin 2016, kur qeveria ndaloi së hapuri konkurset për specializantë. Në mënyrë që ta plotësojë numrin […]

Dorëzohet në MSH lista e mjekëve të Kosovës për vaksinim në Shqipëri


[ad_1] Shërbimi Spitalor Klinik e Universitar i Kosovës i ka dërguar Ministrisë së Shëndetësisë listën e mjekëve që kanë shprehur vullnetin që të vaksinohet me vaksinën antiCOVID në Shqipëri. Kështu ka thënë drejtori i SHSKUK-së, Valbon Krasniqi, i cili tha se në bazë të kërkesës ata kanë bërë kriteret për vaksinim dhe kjo listë tashmë […]

Zhvillo Agrobiznesin Tënd!


[ad_1] Mbështet dhe zhvillo agrobiznesin tënd me grante direkte dhe investime kapitale me anë të Fondit Shtetëror të Programit për Bujqësinë dhe Zhvillimin, për vitin 2021. Rreth 800 milion lekë (6.5 milionë Euro) do të shpërndahen nga kjo skemë publike në formën e mbështetjes direkte dhe granteve për investime kapitale, për agrobizneset që kërkojnë të […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME


ME SHKAS: PËR ATA QË NA SULMOJNË NË VENDIN E PUNËS DHE ATA QË ME APO PA VETËDIJE I KONTRIBUOJNË KËSAJ KLIME Shkruan: Dr. Sami Uka Jemi të veçantë, madje të përqudshëm apo si na thanë ‘sui generis’. Për shumçka. Covidi na ka përçudnuar edhe më shumë.Del burri i botës pa asnjë masë mbrojtëse bredh […]

Vonesat e arritjes së vaksinave antiCOVID, MSH: Po presim konfirmimin final nga COVAX për marrjen e dozave të para


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Republikës së Kosovës, me anë të një komunikate për media ka bërë publike disa informacionet të cilat kanë të bëjnë lidhur me angazhimet për sigurimin e vaksinës kundër COVID-19. Ministria e Shëndetësisë në komunikatën e bërë thotë se ka kryer të gjitha kriteret e kërkuara për sigurimin e vaksinave, dhe […]

Problemet e vaksinimit në Shtetet e Bashkuara


[ad_1] ndërsa shumica e popullatës me rrezik të lartë pret të marrë vaksinën kundër koronavirusit, banori i kryeqytetit amerikan Mark Sussman ndërkohë ka marrë të dy dozat e vaksinës Moderna. “Shfrytëzova rastin nga sistemi jofunksional.” Ai është 36 vjeç, pa probleme shëndetësore, dhe s’ i plotëson kriteret e vaksinimit. “I telefonova farmacisë që është pranë […]

Rreth 20 pacientë me COVID-19 në Klinikën Infektive kanë marr plazmën konvalescente, infektologët në pritje të efekteve


[ad_1] Kosova akoma s’ ka siguruar asnjë dozë të vaksinës kundër coronavirusit, por tashmë pacientët e shtrirë në Klinikën Infektive kanë nisur të marrin si terapi mbështetëse, trajtimin me plazmën konvalescente. Rreth 20 pacientë kanë marr këtë përbërës të gjakut, por infektologët thonë se akoma është herët të flitet për efektet e këtij tretmani. ndërsa, […]

Mbi 30 plazma gjaku të dhuruara deri më tani nga pacientët të cilët kanë kaluar Covid-19


[ad_1] Në Qendrën Kombëtare të Transfuzionit të Gjakut, deri më tani janë mbledhur 30-40 plazma gjaku të cilat i kanë përmbushur kushtet për përdorim terapeutik për pacientët të infektuar me Covid-19. Këtë e ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, Drejtoresha e kësaj qendre, Bukurije Zhubi. Ajo ka përmendur se duhet plotësuar disa kritere […]

Studimi: Shqipëria do të arrijë të vaksinojë 60-70% të popullsisë deri në fund të vitit 2022


[ad_1] Shqipëria pritet të vaksinojë 60-70% të popullsisë së rritur deri në fund të vitit 2022, sipas përllogaritjeve që bëri “Njësia e Inteligjentes e The Economist” (shih hartën në fund). Shumica e vendeve dhe ato të zhvilluara pritet ta krijojnë imunitetin e tufës në fund të këtij viti. Economist Inteligjence Unit (EIU) e bëri përllogaritjen […]

Fermerët Afat Deri Më 25 Shkurt Për Aplikimin E Naftës Pa Akcizë


[ad_1] Fermerët në të tërë vendin nga 15 janari mund të nisin të aplikojnë online nga e-Albania për të përfituar naftën falas (pa përfshirë taksën e karbonit, qarkullimit, akcizën dhe TVSH-në me çmim 63,8 lekë/litër). Afati i aplikimit përfundon më 25 shkurt 2021. Aplikimi online është i mundshëm përgjatë 24-orëve, nga ora 00:01 e datës […]

Zemaj kërkoi shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së pas heqjes së këshilltarit të tij nga Komisioni vlerësues për drejtor


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti ka refuzuar kërkesën e ministrit Zemaj për shkarkimin e Bordit të SHSKUK-së. Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj ka synuar të shkarkojë Bordin Drejtues të Shërbimit Spitalor Klinik Universitar, ka mësuar nga burime Gazeta Shneta. Këtë kërkesë Zemaj e ka bërë në kohën kur po pritet të zgjidhet drejtori i përgjithshëm i […]

Psikologët paralajmërojnë “Varësia ndaj rrjeteve sociale është dhunë ndaj vetes”


[ad_1] MSC. SONILA LUZI PSIKOLOGE Sot, në një epokë të globalizuar, e karakterizuar nga konsumizmi i shfrenuar dhe suksesi me çdo kusht, s’ ka më rëndësi se kush jemi në të vërtetë, vlera e mendimeve dhe ndjenjave tona s’ ka rëndësi, por gjithçka bazohet në mënyrën se si ne e shfaqemi atë në mediat sociale. […]

specialistët e CBS Po Ndihmojnë Agrobizneset të Përfitojnë nga Grantet e IPARD II


[ad_1] Fondet IPARD të ofruara nga Bashkimi Europian janë mbështetja më e madhe për financimin e sektorit të bujqësisë në Shqipëri. Këtë vit, nga grantet IPARD ofrohen 29.1 milion euro mundësi financimi dhe fermerët mund të aplikojnë duke nisur nga sot, data 10 Dhjetor 2020 deri më 25 Janar 2021. Por pavarësisht kësaj mbështetjeje, shumë […]

Një gjysmëvjetor i lënë në gjysmë


[ad_1] “Planprogramet shkollore s’ arrinin të realizoheshin edhe në ato orë të shkurtuara që mbanin fëmijët, e lërë tani që do të përfundojnë më herët”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Ardiana Thaçi, nënë e tre fëmijëve, dy prej tyre nxënës në shkollë fillore. Qeveria e Kosovës, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ka marrë […]

Deputetja Kusari Lila dhe deputeti Hamza, përplasen për pakon e rimëkëmbjes


[ad_1] Mimoza Kusari Lila deputete e LVV-së tha se amendamenti për tërheqjen e mjeteve të trustit është amendament me të cilin LDK-ja ka deklaruar se shkel Kushtetutën dhe është antikushtetuese. “Amendamenti që ka të bëjë me përkrahjen e bizneseve për shpenzime operative në vlerë 200 milionë euro. Kjo vlerë s’ është projektuar në projektbuxhetin që […]

Vetëvendosje reagon për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar simbolikisht për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale në Kosovë. Sipas VV, fshehtësia dhe papërgjegjësia e qeverisë, ministrit dhe SHSKUK e Agjencioneve përgjegjëse po i kushtojnë vendit me jetë të humbura. ndërsa kanë thënë se institucionet përgjegjëse duhet të ndërmarrin veprimet për të garantuar furnizim të rregullt e mbi të […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


[ad_1] OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet […]

Ligji për punësimin e personave me nevoja të veçanta s’ zbatohet në Kosovë


[ad_1] Arbër Tolaj, deputeti i AAK-PSD, tha se në Kosovë ekziston Ligji për aftësimin dhe riaftësimin profesional dhe punësimin e personave me nevoja të veçanta por sipas tij, ky ligj s’ po zbatohet as nga institucionet private e as publike edhe pse ky ligj sipas tij i obligon që të punësojnë një person me nevoja […]

akoma s’ janë regjistruar studentët e Mjekësisë për të cilët mori vendim Likaj


[ad_1] Edhe pse ministri i Arsimit, Ramë Likaj ditë më parë mori vendim që të rritet numri i studentëve të Fakultetit të Mjekësisë për 50 studentë, Universiteti i Prishtinës “Hasan Prishtina”, s’ është duke e zbatuar këtë vendim. Rektori i Universitetit të Prishtinës, Naser Sahiti ka bërë të ditur për KALLXO.com se i kanë njoftuar […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


[ad_1] Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane […]

Vaksina mund të bëhet përpara fundit të vitit


[ad_1] Vaksinimet e para për koronavirusin mund të kryhen përpara fundit të vitit Nëse gjithçka shkon sipas programit. Kompania bioteknologjike Moderna njoftoi të hënën se Administrata e Shteteve të Bashkuara për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) pritet të shqyrtojë Nëse do të japë autorizimin rreth datës 17 dhjetor. Kompania Moderna pason kompanitë e tjera të barnave, […]

TENDERI 35 milionë/ 3 kompani s’ plotësuan kriteret e Bashkisë Sarandë për ndërtimin e tualeteve të Tregut Industrial


[ad_1] .Bashkia Sarandë ka zhvilluar tenderin për ndërtimin e tualeteve në Tregun Industrial, mungesa e të cilave ka qenë kërkesa e vetme e tregëtarëve në çdo fushatë elektorale.Në tenderin me fond limit 35 milionë lekë të vjetra janë paraqitir 4 kompani me këto oferta:1.ILIRIA/D me 33.702.000 lekë2.SAVRIKAL me 33.3782.000 lekë3.ASI-2A CO me 30.530.000 lekë4.2Z KONSTRUKSION […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Bulliqi fton gratë e Podujevës të konkurrojnë për drejtoresha të shkollave


[ad_1] Kryetari i ri i Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka premtuar barazi gjinore në Komunën që do ta udhëheqë, të paktën edhe nëntë muaj. Në emisionin “Jeta në Komunë” ai ka inkurajuar gratë që të aplikojnë në konkursin për drejtorë shkollash. “Aktualisht, sipas informacioneve që i kam, 25 drejtorë shkollash janë si ushtrues detyre. […]

Konkursi për drejtor të shërbimeve të përbashkëta po procedohet në mënyrë të kundërligjshme.


[ad_1] Kryesia e Sindikatës së RTK-së me anë të një komunikate ka reaguar lidhur me pozitën si drejtor i Financave, Administratës dhe zyrës ligjore në RTK. Në komunikatë thuhet se në këtë pozitë po tentohet të punësohet një person i cili në kohën sa Uran Ismaili kishte qenë ministër i Shëndetësisë, atij në QKUK i […]

15 vite jashtë ringut, ky është reagimi qesharak nga Mike Tyson pas meçit


[ad_1] Pesëmbëdhjetë vjet pas pensionit, ish-kampioni i peshave të rënda, Mike Tyson u ndesh me legjendën tjetër të boksit Jones Jr, në një meç që përfundoi me barazim. Këshilli Botëror i Boksit (WBC) mbështeti, përkujtoi dhe shënoi ngjarjen drejtpërdrejtë katër orëshe në Staples Center në Los Anxhelos.GazetaBlic. Mike Tyson pavarëssisht që kishte 15 vite pa […]

Deputetët “të painteresuar” t’i kryejnë obligimet që ua ka ngarkuar Kuvendi


[ad_1] Aktualisht në Kuvendin e Kosovës janë funksionale tri Komisione hetimore: Komisioni Hetimor në lidhje me menaxhimin e pandemisë; Komisioni Hetimor lidhur me procesin e privatizimit dhe Hetimor mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve. Deputetët, anëtarë të këtyre Komisioneve kanë mendime të ndryshme sa i përket rezultateve që mund […]

Mbi 200 milionë euro mbështetje dhe risi fiskale për bizneset në vitin 2021


[ad_1] Në vitin që vjen, pritet të ketë mbështetje milionëshe për biznese në Kosovë ndërsa ekzekutivi pritet të hartojë brenda këtij viti bazën ligjore. Zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, tha se bizneset pritet të mbështeten me mbi 200 milionë euro në vitin 2021 ndërsa foli edhe për risitë fiskale “Pakoja për mbështetje për sektorin privat […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për pozitën që s’ parashihet me ligjin për teatrot 


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporti ka shpallur konkurs për Drejtor Artistik të Teatrit Kombëtar të Kosovës.  Pozita ‘Drejtor Artistik’ s’ parashihet në Ligjin për teatrot, as me Statutin e Teatrit Kombëtar.  MKR-së është arsyetuar se konkursi për këtë pozitë është hapur duke u bazuar në Rregulloren (QRK) Nr.15/2018, për Gradimin dhe Pagat e Krijuesve dhe Performuesve të Kulturës dhe të Punonjësve Professional të  Trashëgimisë Kulturore, edhe pse në preambulën e konkursit thuhet se konkursi shpallet duke u bazuar edhe në Ligjin për teatrot dhe në Statutin e TKK-së.  Sipas Ligjit për teatrot (miratuar më 2011 dhe publikuar në fletoren zyrtare nga 2012), drejtuesit e Teatrove janë Drejtori […]

Pas raportimit të KALLXO.com, Komuna e Prishtinës i përfshinë edhe mediat e shkruara në subvencionim


[ad_1] Pas raportimit të KALLXO.com për diskriminimin e mediave në kriteret e vendosura për ndarjen e subvencioneve nga Komuna e Prishtinës, sot janë ndërruar kriteret dhe përfitues pritet të jenë edhe mediat e shkruara dhe ato online. Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti dje njoftoi se si komunë kanë vendosur t’i ndajnë 100 mijë euro për […]

Ministria e Kulturës hap konkurset për drejtorë në tri institucionet kulturore


[ad_1] Ministria e Kulturës ka hapur konkurset për drejtorë në tri institucioneve kulturore; në Teatrit Kombëtar, drejtor të Baletit Kombëtar dhe drejtor të Galerisë Kombëtare të  Kosovës. Aktualisht këto tri institucione janë duke u udhëhequr me udhëtuese të detyrës së drejtorit. Njoftimi për shpalljen e konkurseve për drejtorë të institucioneve kulturore përmban edhe kriteret që […]

Ahmeti ndan grante për mediat e Prishtinës, kriteret diskriminojnë mediat online


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se ka vendosur që mediat që janë në kryeqytet të ndihmohen me një fond prej 100 mijë eurosh. Por, kriteret që Ahmeti i ka paraqitur përjashton portalet dhe mediat online, pasi që ato s’ janë anëtare të Komisionit të Pavarur për Media. Si media të […]

Në 14 procese të rekrutimit, Institucionet publike injoruan rekomandimet e britanikëve


[ad_1] Instituti GAP sot ka publikuar raportin “Rekrutimet jomeritore në institucionet publike”, i cili analizon ndikimin e projektit britanik në emërimin e profesionistëve në pozita të larta udhëheqëse. Në raport theksohet se institucionet e Kosovës në shumë raste kanë anashkaluar rekomandimet e britanikëve për të zgjedhur në pozitat kyçe njerëz meritorë. “Në 14 procese rekrutimi, […]

Shqipëri, një vit pas tërmetit, mbi 50 të arrestuarit janë të lirë


[ad_1] Në Shqipëri, një vit pas tërmetit të fortë që goditi vendin, hetimet e nisura për shkatërrimet e shumta që ndodhën, me pasojë dhe vdekjen e dhjetra qytetarëve, s’ janë mbyllur akoma, me përjashtim të Durrësit. Nga mbi 50 të arrestuarit thuajse të gjithë kanë lënë qelitë, ndërsa ka patur dhe raste, si ai i […]

Licencat për ‘Kelkos’-in, Komisioni Hetimor mblidhet prapë


[ad_1]   Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës do të mblidhet sot. Anëtarët e këtij komisioni do të intervistojnë dëshmitarët lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. Në këtë komision i cili do të mblidhet […]

Komisoni Hetimor mblidhet prap për shkak të licencimit të hidrocentraleve “Kelkos”


[ad_1] Komisioni Hetimor Parlamentar mbi procesin e licencimit, operimit, mbikëqyrjes dhe aplikimit për lejet e hidrocentraleve në Republikën e Kosovës do të mblidhet sot. Anëtarët e këtij komisioni do të intervistojnë dëshmitarët lidhur me lejet e lëshuara për operimin e dy hidrocentraleve nga kompania “Kelkos Energy”. Në këtë komision i cili do të mblidhet në […]

“PDK e AAK kanë ardhur në situatën që njëra duhet të lëshoj pe për presidentin”


[ad_1] Analisti politik, Rasim Alija thotë se PDK e AAK me deklaratat se votojnë vetëm kandidatët e tyre, kanë ardhur në situatë që njëra të lëshojë pe. Sipas Alijajt Po qe se Haradinaj heq dorë nga kjo pozitë atëherë mund të shohim rritje të pazareve politike, ndoshta edhe ndonjë ministri t’i shtohet AAK-së. Pa marrëveshje […]

Komuna e Prishtinës do të ndihmojë me nga 80 euro këto kategori qytetarësh


[ad_1] Komuna e Prishtinës do të ndajë 80 euro subvencion për secilën familje me asistencë sociale dhe për personat me aftësi të veçanta. Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti ka njoftuar me anë të Facebook-ut që pagesat do të bëhen në dhjetor. “Kategoritë e radhës për ndihma: Me propozim të Drejtorisë së Mirëqenies Sociale dhe drejtorit […]

Kryeministri Hoti flet për dilemat politike rreth zgjedhjes së Presidentit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se akoma s’ ka emër për Presidentin e ardhshëm të vendit duke thënë se s’ e kanë akoma opinionin e shumicës së partive politike. Hoti tha se pret takim me subjektet politike parlamentare për të parë disponimin e tyre për zgjedhjen e Presidentit. “Është vështirë të thuhet […]

s’ ka kuorum për votimin e Raportit Vjetor të “gjykatës së tenderëve” për vitin 2019


[ad_1] Kuvendi i Kosovës s’ ka pasur kuorum që ta votoj Raportin Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit për vitin 2019. Hekuran Murati, deputet i Lëvizjes Vetëvendosje, tha se s’ e mbështesin një raport të tillë. “Vlen të theksohet edhe tenderi 5 milionësh i përfolur i cili i është dhënë (kompanisë së) ministrit të po […]

Deputeti i LVV-së kritikon ministrin e Arsimit për vendimin që të rritet numri i studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Deputeti nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Enver Haliti, e ka kritikuar ministrin e Arsimit dhe Shkencës, Ramë Likaj për vendimin e tij që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë. Këtë kritikë ai e dha në Kuvendin e Kosovës, ku po bëhet shqyrtimi i rekomandimeve të Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike, […]

Këto janë vendime që u morën në mbledhjen e sotme të Qeverisë


[ad_1] Qeveria e Republikës së Kosovës, e drejtuar nga Kryeministri Avdullah Hoti, ka zhvilluar mbledhjen e saj të rregullt, të 45-tën me radhë, ku ka shqyrtuar dhe miratuar vendime dhe dokumente të përgjegjësive të saj kushtetuese dhe ligjore. Në mbledhjen e sotme, vendimi i parë i miratuar ishte për ndryshimin dhe plotësimin e vendimit për […]

Një tjetër shans i humbur, çka duhet të bëjë Kosova që ta fitojë liberalizimin e vizave – Flasin analistët politikë


[ad_1] Kosovarët po vazhdojnë të mos e gëzojnë udhëtimin nëpër zonën Shengen. Një gjë e tillë s’ pritet të ndodhë as përgjatë këtij viti, ani pse pati shpresa të mëdha në presidencën gjermane në Këshillin e BE-së, shkruan GazetaBlic. Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon ka thënë se liberalizimi i vizave për […]

Likaj injoroi kriteret e AKA-së për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka reaguar pas vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve të pranuar në Fakultetin e Mjekësisë. Zyra e BE-së në një përgjigje për KALLXO.com ka bërë të ditur se Likaj s’ i ka përfillur kriteret e Agjencisë së Akreditimit. “BE e kupton […]

Liberalizimi i vizave për Kosovën shtyhet edhe për një vit


[ad_1] Liberalizimi i vizave për qytetarët e Kosovës s’ do të ndodh këtë vit. Megjithëse pritjet kanë qenë të larta që gjatë presidencës gjermane të Këshillit të BE-së të arrihet një gjë e tillë dhe pavarësisht plotësimit të të gjitha kritereve e takimit që pritet të mbahet gjatë javës së ardhshme në […]

Specialja përmend si prova për arrestin udhëtimet e Rexhep Selimit e Jakup Krasniqit në Shqipëri


[ad_1] Zyra e Prokurorit të specializuar ka publikuar pikat për urdhërarrestin nga ish krerëve të UÇK-së. në to flitet për ndikimin që tentuan të ushtrojnë tek dëshmitarët si dhe rreziku që të dyshuarit të ikin nga përballja me drejtësinë. Në mesin e pikave që përmenden në këtë urdhër është edhe rreziku që të akuzuarit të […]

Këto janë komunat që janë futur në zonën e kuqe të rrezikshmërisë


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë ka ndryshuar kriteret lidhur me futjen e zonave në bazë të rrezikshmërisë. Nga ky ndryshim ka pësuar Mitrovica, Leposaviqi, Zubin Potoku, Lipjani, Kamenica, Novobërda dhe Zveçani duke u futur zyrtarisht në zonën e kuqe. Në këtë zonë, tash e tutje do të përfshihen komunat me mbi 151 të infetkuar në 100 […]

Komuna e Prishtinës kryen edhe hapin e radhës për pagesat prej 50 eurosh për të infektuarit me koronavirus


[ad_1] Komuna e Prishtinës tashmë ka kryer edhe hapin e radhës të nevojshëm për pagesën prej 50 eurosh për të infektuarit me koronavirus. Këtë e ka bërë të ditur vetë kreu i kryeqytetit, Shpend Ahmeti, me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, përcjell GazetaBlic. Mes tjerash, ai ka shpalosur edhe kronologjinë sesi duhet […]

Shpend Ahmeti tregon kur merret vendimi për ndarjen e 50 eurove për të prekurit nga COVID-19


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka njoftuar se vendimi për dhënie nga 50 euro si ndihmë për personat e prekur me COVID-19 do merret në javën e ardhshme. Ahmeti ka thënë se do bisedohet akoma për kriteret, ndërsa për pensionistë do japim 100 euro ndihmë. “Sot, në takim me partitë politike në […]

Ish-kryegjykatësi i Kosovës, rival i Haradinajt për President


[ad_1] Ish-kryesuesi i Këshillit Gjyqësor të Kosovës (KGJK), Nehat Idrizi, ka konfirmuar për KALLXO.COM se do të kandidojë për President të vendit. “Po është e vërtetë se do të kandidoj për president të vendit”, tha Idrizi për KALLXO.com. Gjykatësi nga Gjilani, në shkurt të vitit 2016 ishte zgjedhur kryesues i Këshillit Gjyqësor të Kosovës. Kriteret […]

Drejtuesit e televizionit publik po tentojnë të zgjedhin në krye të financave një menaxher restauranti


[ad_1] Sindikata e Pavarur e RTK-së (SPRTK) thotë se drejtuesit e televizionit publik të Kosovës po tentojnë ta zgjedhin në krye të financave dhe administratës së RTK-së një menaxher restauranti. SPRTK-ja me anë të një njoftimi e ka quajtur skandaloz këtë veprim, ka kërkuar të anulohet ky konkurs dhe të hetohet nga Prokuroria. “Nëse kjo […]

Kemi 15 raste në gjykatë ku komunat s’ e kanë respektuar vendimin e Ministrisë


[ad_1] Venera Çerkini, drejtoreshë e Departamentit ligjor në Ministrinë e Pushtetit Lokal ka folur lidhur me vendimet për shfrytëzim të pronave nga Ministria e Pushtetit Lokal. Ajo në emisionin “Jeta në Komunë” tha se kanë 15 raste në gjykatë ku komuna s’ ka respektuar vendimin e MPL-së. “Asnjë akt i komunës s’ mund të miratohet […]

Specialja ngre dyshime për fondet që u ndanë për mbrojtjen e të akuzuarve në Hagë


[ad_1] Dhomat e Specializuara të Kosovës kanë publikuar në mbrëmjen e së mërkurës kërkesën për arrest dhe pretendimet për arrestimin e ish- Presidentit Hashim Thaçi, deputetin e LVV-së, Rexhep Selimin, ish-kryetarin e PDK-së, Kadri Veselin dhe ish- zëdhënësin e UÇK-së, Jakup Krasniqin. Në këtë kërkesë përshkruhen pretendimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar.  Në këtë […]

Nesër gjatë ditës punëtorët e Trepçës pritet të marrin rrogat, greva s’ është ndërprerë akoma


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka njoftuar se janë ekzekutuar 1 milion euro për Ndërmarrjen Publike “Trepça”. ndërsa ditë më parë, pas një takimi me Bordin e Trepçës, Qeveria e Kosovës kishte premtuar se do t’i ndajë 1.1 milion euro. Punëtorët e Trepçës vazhdojnë të jenë akoma pa rroga, ndërkohë që nga […]

“Përtej lajmeve të këqija- tejkalimi  i besimit duke raportuar mbi zgjidhjet” – trajnim për gazetarët


[ad_1] Organi Shqyrtues i Prokurimit Publik e ka kthyer në rivlerësim tenderin e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës për blerjen e 5,000  tabletëve, furnizim për digjitalizimin e shkollave me pajisje të shërbimeve online për shkollat e të verbërve. Gjykata e tenderëve vendimin e marrë më 21 tetor, e ka marrë si pjesërisht të bazuar ankesën […]

Ekzekutohen 1 milion euro për Trepçën


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, njofton se sot është ekzekutuar ndihma financiare për Trepçën, në vlerë prej 1 milion eurosh. “duhet të sqarohet që pjesa prej 100,000.00 eurosh, që e kompleton ndihmën prej 1.1 milionë euro, do të ndahet gjatë javës tjetër për shkak se këto alokime nga buxheti i pakos së […]

Transferohen 1 milion euro për ‘Trepçën’, 100 mijë të tjera më vonë


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi ka njoftuar se janë ekzekutuar 1 milion euro për Ndërmarrjen Publike “Trepça”. Ditë më parë, pas një takimi me Bordin e Trepçës, Qeveria e Kosovës kishte premtuar se do t’i ndajë 1.1 milion euro. Ndërkohë që, që nga dita e djeshme, rreth 100 minatorë në Stan Tërg […]

Çfarë thuhet në fletë-arrestin e Speciales në të cilin përmendet edhe Shkelzen Gashi


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimet e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se ish-këshilltari politik i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, Shkëlzen Gashi […]

Blerim Kuçi tregon se përse ia dhanë lejen kompanisë KELKOS


[ad_1] Ministri i Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi, gjatë emisionit “Jeta në Komunë” ka treguar se përse Zyra e Rregullatorit të Energjisë mori vendim që kompanisë KelKos t’i japë leje për prodhim të energjisë për 40 vjet. Sipas Kuçit, në disa kritere ku s’ janë plotësuar s’ ishte dhënë leja. “Lejet ujore në vitin 2012 […]

Provat që Prokurori i Specializuar i përdori për urdhër-arrestin ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur reagimet në Kosovë ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, deklaroi se individë […]

Prokurori i Specializuar përdori reagimet ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Thaçit, Veselit, Krasniqit e Selimit


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur reagimet në Kosovë ndaj deklaratës së Shkëlzen Gashit për UÇK-në për urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik i ish-kryeministrit Albin Kurti, Shkëlzen Gashi, deklaroi se individë […]

Prokurori i Specializuar e përdori deklaratën e Shkëlzen Gashit për urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda […]

Deklarata e Shkëlzen Gashit është përdorur si pretendim i Zyrës së Prokurorit të Specializuar në urdhër-arrestin ndaj ish-drejtuesve të UÇK-së


[ad_1] Zyra e Prokurorit të Specializuar ka përdorur si pretendim në urdhër-arrestin ndaj Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit deklaratën e Shkëlzen Gashi, ish-këshilltar i  ish-kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit. Në pretendimin e Zyrës së Prokurorit të Specializuar për urdhër-arrest thuhet se  së fundmi, (ish-)këshilltari politik Shkëlzen Gashi deklaroi se individë brenda […]

Ambasadat mbrojnë Ministrinë e Pushtetit Lokal pas sulmeve për raportin e performancës


[ad_1] Ambasadat e Zvicrës, Suedisë dhe Norvegjisë i kanë dalë në mbrojtje Ministrisë së Pushtetit Lokal në procesin e vlerësimit të performancës pasi kjo Ministri është duke u përballur me një fushatë kritikash për shkak të vlerësimeve negative për performancën e disa komunave të Kosovës. Në një reagim publik ambasadat e kanë quajtur punën në […]

50 euro për çdo qytetar të Prishtinës të infektuar me COVID-19


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka propozuar që çdo qytetari të Prishtinës të konfirmuar me COVID-19, bazuar në listat e IKSHPK-së, të subvencionohet me 50 euro. Sipas Ahmetit, kjo shumë do të jetë në emër të shpenzimeve shëndetësore, jashta shërbimeve të ofruara nga sistemi shëndetësor. Këtë propozim thotë se do ta dërgojnë […]

Gjykata merr vendim për personin i cili ushtroi dhunë fizike dhe psikike ndaj nënës dhe motrës së tij


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë ka aprovuar kërkesën e Prokurorisë Themelore të Prishtinës për caktimin e masës së paraburgimit kundër të pandehurit M.Z për shkak të kryerjes së veprës penale “Dhunë në familje”. Sipas njoftimit të gjykatës të pandehurit M.Z i është caktuar masa e paraburgimit prej një muaj ku do të mbahet në Institutin […]

Këtë vit pranohen në konvikte vetëm 1600 studentë, shkak Covid-19


[ad_1] Për shkak të koronavirusit, Qendra e Studentëve këtë vit ka pranuar 1 600 studentë nga 4 300 sa kishin aplikuar. Kjo ka ardhur si rezultat i rekomandimeve të IKShPK-së, ku vetëm një student do të vendoset në një dhomë. Kështu ka thënë , drejtori i Qendrës së Studentëve, Fatmir Sfishta. “Ka përfunduar edhe vlerësimi […]

Studentët pritet të vendosen në konvikte javën tjetër, 1 student në 1 dhomë


[ad_1] Drejtori i Qendrës së Studentëve, Fatmir Sfishta, ka bërë të ditur se javën e ardhshme do të fillojë sistemimi i studentëve në konvikte. Sfishta për KALLXO.com bëri të ditur se Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka rekomanduar që në çdo dhomë të vendoset një student. “Janë dalë listat për studentët e pranuar dhe pritet […]

Edhe ORCA kundër kërkesës së Zemajt për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


[ad_1] Drejtori i ORCA-s, Rron Gjinovci s’ e ka përkrahur kërkesën e ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve të Fakultetit të Mjekësisë. Sipas Gjinovcit, kuota e studentëve të Fakultetit të Mjekësisë është caktuar nga ana e Agjencisë së Akreditimit të Kosovës. “ORCA edhe më herët kur ka pasur tentativa për […]

Kërkesat për rritjen e numrit të studentëve të mjekësisë, Dekanja e Fakultetit i përgjigjet Zemajt


[ad_1] Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për […]

Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë i përgjigjet Zemajt për rritjen e numrit të studentëve


[ad_1] Dekanja e Fakultetit të Mjekësisë, Suzana Manxhuka- Kërliu në një letër publike dërguar KALLXO.com, i është përgjigjur ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj për rritjen e numrit të studentëve në këtë Fakultet. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka kërkuar që të rritet numri i studentëve në Fakultetin e Mjekësisë për vitin akademik 2020/2021, për […]

Pafuqia e shtetit ndaj degradimit mjedisor


[ad_1] Të enjten, me datën 12 nëntor, Zyra e Rregullatorit të Energjisë së Kosovës, ZRRE, i dha kompanisë austriake KelKos një licencë 40-vjeçare për të prodhuar energji elektrike nga dy hidrocentrale të saj, “Belaja” dhe “Deçani”, të cilat kanë qenë objekt i protestave prej vitesh nga aktivistët e mjedisit. Më 14 tetor, ZRRE-ja refuzoi t’i jepte një […]

Në Prishtinë mbi 10 mijë testime për COVID-19, komunat e tjera me mesatare prej 100 në ditë


[ad_1] Prishtina është komuna që ka pasur më së shumti raste pozitive gjatë asaj që po cilësohet si vala e dytë e Covidit. Kryeqyteti ka kryesuar për nga numri i rasteve pozitive, por edhe me testime të bëra. Vetëm gjatë dy javëve të fundit më shumë se 12 mijë persona janë testuar, ku mbi 2 […]

Vullnetarët nga kompania Pfizer dhe BioNTech flasin rreth efekteve anësore të vaksinës antiCOVID


[ad_1] Vaksina antiCOVID nga kompania Pfizer dhe BioNTech tregoi efektivitetin e saj me 90% të rasteve shkruan Express.co.uk. Vullnetarët e parë që e testuan për vaksinën anti-covid treguan më shumë rreth efekteve të saj. Më shumë se 43 mijë pjesëmarrës që u testuan treguan se vaksina ka një lidhje të përafërt me vaksinën kundër gripit. […]

Mali i Zi nga nesër me masa të reja, këto janë rregullat për kosovarët që duan të shkojnë atje


[ad_1] Shteti i Malit të Zi nga nesër do të ketë masa të reja kundër koronavirusit. Mali i Zi e ka vendosur Kosovën në “Listën e Verdhë”, shtet me rrezik mesatar. Kosovarët që duan të shkojnë për qëndrim në Mal të Zi duhet të kenë test PCR Negativ jo më të vjetër se 72 orë […]

Këto janë ecuritë deri tek bërja e testit PCR


[ad_1] Qytetarët që dëshirojnë të testohen me metodën PCR, në Institutin Kombëtar të Shëndetit Publik, për të vërtetuar Me kusht që janë të infektuar me coronavirusin e ri, e që e shkakton sëmundjen e COVID-19, duhet marrin fillimisht një udhëzim nga mjeku familjar. Por, kushti kryesor është temperatura më e lartë se 38.5 si dhe saturimi i […]

Kuçi publikon lejet që iu dhanë “Kelkosit”


[ad_1] Ministri i Ekonomisë, Blerim Kuçi, ka publikuar lejet mjedisore që i janë dhënë “Kelkos Energy” për të prodhuar energji për 40 vjet në dy hidrocentrale, “Deçani” dhe “Belaja”. Në një përgjigje për shoqërinë civile, Kuçi krahas dy lejeve për “Kelkosin” ka publikuar edhe sqarimin nga Komisioni për Leje Mjedisore. Duke komentuar deklaratën e tij […]

Një muaj paraburgim ndaj të dyshuarit për shkaktim të lëndimit të rëndë trupor


[ad_1] Gjykata Themelore në Prishtinë e ka miratuar kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e paraburgimit të të pandehurit E.I. i cili akuzohet për veprën penale “Lëndim i rëndë trupor”. “Të pandehurit E.I iu është caktuar masa e paraburgimit në kohëzgjatje prej 1 (një) muaji,  pasi që Gjykata ka konstatuar se janë përmbushur […]

Hidrocentralet në Deçan kanë padi të ngritura


[ad_1] Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka reaguar lidhur me lejen që iu dha kompanisë KELKOS për prodhim të rrymës me dy hidrocentralet ‘Belaja’ dhe ‘Deçani’. Cramon tha se këto lloj hidrocentralesh po dëmtojnë mjedisin, ndërsa për impiantin tha se ka edhe padi të ngritura. Cramon tutje tha se si është […]

Pasi KELKOS merr leje 40 vjeçare për prodhim të energjisë, Ministria e Ambientit arsyetohet


[ad_1] Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit me anë të një e-maili ka dhënë sqarime në lidhje me lejet mjedisore që i ka marrë kompania KELKOS për operim të energjisë elektrike për dy hidrocentrale në Deçan, HC– Belaja” dhe “HC– Deçani”. Në komunikatë thuhet se në mëngjesin e sotme ministri Kuçi s’ ka pasur informacion se […]

Porosia e Isa Mustafës për Vjosa Osmanin dhe Ramush Haradinajn rreth Presidentit: Po trokitni në derë të hapur


[ad_1] Aktakuzat e fundit nga Gjykata Speciale e kanë shkundur skenën politike të Kosovës. Presidenti Thaçi dha dorëheqje, pozitën e tij e mori kryekuvendarja Vjosa Osmani – ndërsa partia e Ramush Haradinajt kërkon që ta bëj Ramush Haradinajn president. Veç kësaj, kjo parti, ashtu si Vjosa Osmani – kanë kërkuar ndërprerjen e dialogut me Serbinë. […]

Anëtari i shoqërisë civile s’ mori pjesë në vendimin për faljen e të dënuarve nga Thaçi


[ad_1] Gjatë ditës së sotme KALLXO.com raportoi se si ish-presidenti Hashim Thaçi herët a vonë para se të jepte dorëheqje nga pozita që mbante për shkak të konfirmimit të aktakuzës nga Gjykata Speciale, fali persona të dënuar në rastin “Bllaca” e madje fali persona të cilët sipas Rregullores për kriteret dhe procedurën e faljes së […]

Kundërshton masat e reja antiCovid, Ahmeti: Shumë prej nesh sonte s’ i zë gjumi


[ad_1] Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka reaguar sërish ndaj masave të paralajmëruara nga kreu i Qeverisë së Kosovës, Avdullah Hoti, për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19. Ahmeti, përmes një postimi në Facebook, ka thënë se është kundër masave të reja anti-COVID, sipas të cilave Prishtina bashkë me pesë komuna të tjera futen në […]

Ish-Presidenti Thaçi theu rregulloren, fali të dënuar që më parë u ishte refuzuar kërkesa për lirim me kusht


[ad_1] Nga 28 kërkesa që ishin shqyrtuar nga ana e Komisionit për shqyrtimin dhe vlerësimin e kërkesave për faljen e të dënuarve, ish-Presidenti Hashim Thaçi ka falur pesë persona, ku në një rast një të dënuarit i ishte refuzuar kërkesa për lirim me kusht, ndërsa për të tjerët më herët s’ kishte pasur kërkesa për […]

Reagon ashpër Shpend Ahmeti: Ne shkojmë rehat në shtëpi se i kemi pagat e sigurta po shumë prej punëtorëve sot s’ i zë gjumi!


[ad_1] Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka reaguar për të disatën herë në Facebook pas vendosjes së masave të reja anti Covid, shkruan Gazeta Blic. Ahmeti në shkrimin e tij sqaron se s’ është kundër masave në këtë situatë të vështirë pandemike por është kundër kritereve koti që e vecojnë Prishtinën me […]

​Zyrtarët policorë të dyshuar për mashtrim, vazhdojnë të marrin pensionin e invalidit të luftës


[ad_1] Inspektorati Policor i Kosovës, në korrik të këtij viti ka ngritur kallëzim penal ndaj 141 zyrtarëve policorë, për dyshimet për mashtrim. 94 prej tyre po vazhdojnë të marrin pensionet për çrregullim mendor, përkundër që në vitin 2018 janë ekzaminuar dhe të njëjtit kanë rezultuar që s’ kanë tashmë probleme. Kjo është bërë e ditur […]

Kompania e afërt me LDK-në fitoi tenderë në vlerë mbi 2 milionë euro nga Komuna e Pejës


[ad_1] Një kompani e afërt me Lidhjen Demokratike të Kosovës (LDK) i ka fituar shtatë tenderë në vlerë të përgjithshme prej 2 milionë e 422 mijë euro në Komunën e Pejës. Të gjithë tenderët kompania “Lugjet e Verdha” i fitoi brenda një periudhe kohore prej dy vitesh. LDK udhëheq me Komunën e Pejës që nga […]

Konkurs për punë në BIRN


[ad_1] BIRN shpall konkurs për pozitën e lirë: 1 Monitorues/e për rajonin e Prizrenit Kriteret për Aplikim: Për të aplikuar dhe për të përmbushur pozitën, duhet të keni: Të përfunduara studimet juridike në Fakultetin Juridik, niveli Bachelor, ose minimum të jeni student të vitit të fundit të studimeve; kandidatët që kanë të përfunduara studimet Master […]

Laramani çmimesh në tenderët për dezinfektim


[ad_1] Në tenderët për dezinfektim, që s’ pati transparencë dhe konkurrencë, pati laramani çmimesh. Përderisa komunat si Dragashi e Graqanica dezinfektuan një metër katror me 0.10 centë, në komunën e Junikut metri katror kushtoi 0.39 centë apo 0.29 centë më shumë se në këto dy komuna. Në Obiliq, dezinfektimi i një metri katror kushtoi 0.57 […]

Shtatorja e Kadri Zekës, Komisioni zgjidhi fitues kolegun e tyre


[ad_1] Skulptori Agon Qosa, një nga kandidatët konkurues për ndërtimin e skulpturës së Kadri Zekës, e cila do të vendoset në Gjilan, pretendon se Komisioni vlerësues është gjendur në konflikt interesi kur ka bërë përzgjedhjen e fituesit. Kompania fituese për ndërtimin e skulpturës së Kadri Zekës është “Onix” Sh.p.k me skulptor Sabri Shaqiri me ofertën […]

Cilat janë arsyet që e fusin në karantinë një komunë?


[ad_1] Institucionet qendrore ua ka lënë topin në duar qytetarëve të komunave Nëse duan të mbesin të hapur, megjithë rastet me COVID-19 që po rriten. Të premten hynë në karantinë shtatë komuna të Kosovës për dy ditët e fundjavës, në këto fjalë e sipër ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj paralajmëroi edhe për karantinim të komunave […]

ORCA dhe UP-ja zotohen për bashkëpunim


[ad_1] Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim dhe rektori i Universitetit të Prishtinës ‘Hasan Prishtina’, Naser Sahiti janë zotuar për bashkëpunim në mes dy palëve. ORCA ka bërë të ditur se do të bëjnë promovimin e çdo arritje  pozitive dhe do të adresoj kritikat për dukuritë negative të cilat kanë të bëjnë më cilësinë […]

Ministrja Dumoshi takoi Këshilli Drejtues të Teatrit Kombëtar


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka takuar sot Këshillin e ri Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës. Në përbërje të KD-së ri të TKK-së janë: Agron Shala, Besim Rexhaj, Ismet Azemi, Munish Hyseni, Mustafë Halili, Samka ferri dhe Feim Maliqaj, si përfaqësues i MKRS-së. Gjatë këtij takimi, sipas komunikatë së MKRS, […]

Kërkohet urdhër arrest ndërkombëtar kundër dy personave për krime lufte në Kosovë


[ad_1] Prokuroria Speciale e Republikës së Kosovës ka bërë kërkesë për lëshimin e urdhër arrestit ndërkombëtar kundër dy personave që akuzohen për Krime lufte në Kosovë. Sipas njoftimit të Prokurorisë Speciale të Kosovës ata kërkohen për  krime të luftës kundër popullatës civile apo krime kundër njerëzimit. Fillimi i lëshimit të urdhër arresteve ndërkombëtare nënkupton faktin […]

Dumoshi: Teatri Kombëtar i Kosovës, ndër institucionet më të rëndësishme të kulturës


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka zhvilluar një takim me Këshillin Drejtues të Teatrit Kombëtar të Kosovës, pas konsolidimit të këshillit të ri, në përbërje të: Agron Shala, Besim Rexhaj, Ismet Azemi, Munish Hyseni, Mustafë Halili Samka ferri dhe Feim Maliqaj – përfaqësues i MKRS-së. Me anëtarët e Këshillit të Teatrit, […]