OBSh paralajmëron Evropën: Një situatë e ngjashme me atë në Indi mund të ndodhë kudo Me kusht që relaksohemi


Organizata Botërore e Shëndetësisë paralajmëroi sot Evropën të ndalojë relaksimin e masave kufizuese kundër pandemisë së koronavirusit, pasi “një situatë e ngjashme me atë në Indi mund të shfaqet kudo.” Mediet e huaja shkruajnë se OBSH vlerëson se kriza e madhe shëndetësore që po kalon India mund të jetë për shkak të llojit të mutuar të koronavirusit, […]

Afrim Blyta: Gabimet katastrofale të mjekëve në privat, i mbulon QKUK-ja


Neuropsikiatri Afrim Blyta ka folur për raportin e mjekëve në mes të sistemit publik dhe privat në Kosovë. Blyta ka deklaruar se kur mjekët i referojnë pacientët nga publiku në privat për të përfituar nga ta, ndërsa kur bëjnë ndonjë gabim i kthejnë pacientët në QKUK për të mbuluar gabimin. “Fatkeqësisht mjeku punon edhe në […]

“Jo, zoti Xhonson! s’ do jetë kapitalizmi ai që do na shpëtojë nga Covid”


Nga Mariana Mazzucato Boris Xhonson ia atribuoi “kapitalizmit dhe lakmisë” suksesin e fushatës së vaksinimit në Britani. Këto janë komente të natyrës emocionale; s’ është hera e parë që Xhonson nxjerr leksione të gabuara ekonomike nga kriza e Covid-19. Disa muaj më parë, nën të njëjtën frymë ai iu drejtua të majtëve, duke u thënë […]

OBSh: akoma larg fundi i pandemisë


Në vitin e dytë të pandemisë së koronavirusit pavarësisht fushatës së vaksinimeve në shumë vende, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) kriza shëndetërose akoma s’ është kapërcyer. “Fundi i pandemisë është akoma larg”, paralajmëroi drejtori i përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus në Gjenevë. Megjithatë me anë të masave tashmë të sprovuara pandemia po mbahet nën kontroll, […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Komuna e Prishtinës ndan 50 mijë euro për trajtimin e qenve endacakë


Komuna e Prishtinës para dy ditësh ka hapur një tender për trajtimin e qenve endacakë. Për këtë janë planifikuar të shpenzohen 50 mijë euro, shkruan IndeksOnline. Sipas njoftimit në faqen zyrtare, afati kohor për dorëzimin e aplikacioneve do të jetë deri më 15 prill 2021. Kujtojmë se, qentë endacakë në kryeqytet mbesin një nga shqetësimet […]

Hipoglicemia – A mund të vuani nga sheqeri i ulët në gjak pa pasur diabet (sëmundja e sheqerit)?


Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, posaqë truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i duhet për të funksionuar rregullisht. Injorimi i simptomave të hipoglicemisë për një kohë të gjatë gjithashtu mund të rezultojë në kriza, humbje të vetëdijes, lëndime dhe ndoshta vdekje. Ju […]

OBSh: Pak gjasa që kriza e koronavirusit të përfundojë në fund të vitit


Drejtori ekzekutiv për shërbime emergjente në Organizatën Botërore të Shëndetësisë, Michael Ryan, tha se pavarësisht ngadalësimit të përhapjes së koronavirusit në disa shtete falë masave izoluese dhe programeve të vaksinimit, është joreale dhe e parakohshme të mendohet se pandemia do të përfundoj në fund të këtij viti. Duke folur në një konferencë për gazetarë në […]

s’ është Covid-i dhe as një asteroid, ekspertja ngre shqetësimin: Njerëzimi po kërcënohet nga…!


Rënia e numrit të spermatozoideve dhe ndryshimet në zhvillimin seksual janë “kërcënuese për mbijetesën njerëzore” dhe po çojnë në një krizë pjellorie, ka paralajmëruar studiuesja. Shanna Swan, një epidemiologe mjedisore dhe riprodhuese në Shkollën e Mjekësisë të Icahn në Mount Sinai në New York, paralajmëron se kriza e pjellorisë përbën një kërcënim global të pakrahasueshëm […]

Hipoglicemia – A Mund Të Vuani Nga Sheqeri I Ulët Në Gjak Pa Patur diabet (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit)?


AgroWeb.org duke u bazuar në njohuritë e specialistëve të mjekësisë, ju informon më tepër rreth lidhjes midis hipoglicemisë dhe diabetit (sëmundja e sheqerit) (sëmundja e sheqerit). Hipoglicemia ose sheqeri i ulët në gjak është diçka serioze, ngase truri dhe trupi juaj, varen nga sheqeri në gjak për të prodhuar energjinë që i nevojitet për të […]

s’ kishte udhëtuar asnjëherë me avion, përpara se të bëhej stjuardesë, më pas… Njihni Boranën, një pogradecare në Arabinë Saudite


Entela Resuli Borana Korça, fluturoi për herë të parë në një avion kur ishte stjuardesë. Paçka se e ëndërronte këtë punë, s’ i ishte dhënë mundësia të udhëtonte më herët. Kështu, pasionin e ktheu në punë dhe nisi një jetë krejt tjetër nga ajo ç’ka ishte duke bërë në Tiranë deri në atë kohë. Pas […]

Si duhet të rriten eksportet/ specialistët: Duhen sa më shumë produkte, sytë drejt Europës Qendrore


Tregtia e jashtme duket se ka kaluar gropën e thellë për shkak të goditjes së pandemisë dhe po ndjek një trend pozitiv këtë fillim viti. specialisti për ekonominë, Gent Beqiri, shpjegon se kriza ka ndryshuar tërësisht marrëdhëniet tregtare duke shpërbërë edhe një pjesë të mirë të arritjeve në tregti deri para pandemisë. Diversifikimi shton ai, […]

VIDEO/ “Dashuron ndonjë mashkull… Je impotent”, degjeneron debati në studio


Një debat i ashpër është zhvilluar mbrëmjen e djeshme ne nje studio televizive midis Julian Zylës dhe analistit, Arjan Çuri. Sherri ka degjeneruar në fyerje personale midis njëri-tjetrit. Zyla: Dua t’i bëj një ndjesë publike Çurit se herën e dytë që e takova s’ e mbajta mend. Ishte hera e fundit, se më pas e […]

Kërcitja e Dhëmbëve – Shkaqet e Rrezikshme Dhe Zgjidhjet Natyrale Që Mund T’i Provoni


Kërcitja e dhëmbëve kur jeni në gjumë, ose siç e quajnë mjekët: bruksizmi, nënkupton një sinjal të emocioneve të ndrydhura. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të gjeni arsyet përse shumë njerëz vuajnë nga bruksizmi dhe cilat janë zgjidhjet natyrale. Çfarë është kërcitja e dhëmbëve gjatë gjumit? Sipas të dhënave të AgroWeb.org, ky është një […]

Debati në Bundestag: Largimi i mjekëve nga Kosova e ka çuar shëndetësinë në një gjendje alarmante


Partia Alternativa për Gjermaninë kërkon anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor për shkak të pandemisë. Por kjo kundërshtohet nga shumica. Partia djathtiste në Bundestag, Alternativa për Gjermaninë, AfD, ka kërkuar të mërkurën me anë të një mocioni në parlamentin gjerman anulimin e Rregullores së Ballkanit Perëndimor. Argumenti kryesor është kriza ekonomike dhe papunësia e shkaktuar […]

Raporti i OKB: Situata Me Menaxhimin e Varfërisë Në Vitin e Dytë Të Pandemisë


Kriza e Covid-19 ka sjellë varfëri në shumë qytetarë evropianë. Njerëzit në situata ekonomike të vështira kanë kaluar edhe në vështirësi më të mëdha. Ky është rasti i Raymond Jacquet. Më parë ai ishte librashitës dhe tani merr një pension të vogël. Në mënyrë që të plotësonte nevojat e tij, shkonte në tregjet e përkohshme […]

Si ndikon COVID-19 në çrregullimet neurologjike


Dr. Sokrat XHAXHO*   Për të trajtuar një sëmundje, në veçanti COVID-19, një sfidë e madhe është informimi mbi këtë sëmundje. Sa më tepër të njohim virusin COVID 19 aq më të sigurtë do të jemi, ne mjekët, vetë të sëmurët si edhe familjarët e tyre në përballimin e sëmundjes dhe të ndërlikimeve që ajo […]

Çka e shkakton mpirjen e këmbëve?


Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore. Njohja e simptomave dhe sëmundjeve që i shkaktojnë ato është shumë e rëndësishme për të marrë më pas kujdesin në duhur në kurimin e tyre. Është e rëndësishme që ju të këshilloheni me mjekun tuaj menjëherë pasi të vini re që keni […]

Mpirja e Këmbëve – Zbuloni Arsyet dhe Problemet Shëndetësore që e Shkaktojnë


Mpirja e pjesëve të trupit shumë shpesh lidhet me simptoma të problemeve shëndetësore. Njohja e simptomave dhe sëmundjeve që i shkaktojnë ato është shumë e rëndësishme për të marrë më pas kujdesin në duhur në kurimin e tyre. AgroWeb.org në këtë artikull ju tregon disa nga shkaqet që lidhen drejtperdrejtë me mpirjen e vazhdueshme të […]

Nga çka shkaktohet epilepsia


Epilepsia është një gjendje neurologjike e shkaktuar nga çrregullimet elektrike në tru. Gjendja rezulton në kriza, të cilat mund të shkaktojnë sjellje, lëvizje ose përvoja të pazakonta dhe ndonjëherë mungesë të vetëdijes ose humbje të vetëdijes. ndërsa shkaku i saktë i epilepsisë është i panjohur në rreth gjysmën e rasteve, ajo ndonjëherë ndodh si shkak […]

Pandemia rrit papunësinë – Ndikimi i kufizimeve mbi bizneset dhe jetës publike


Organizata e Kombeve të Bashkuara për punësimin, ILO, botoi raportin e saj të shtatë për krizën e coronavirusit që nga marsi i vitit të kaluar. Sipas këtij raporti, gjatë vitit të fundit në rang botëror u mbyllën katër herë më shumë pozicione punësimi sesa gjatë krizës financiare globale të vitit 2009. Sipas vlerësimeve të Organizatës […]

Shenjat që tregojnë se vuani nga ankthi


Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente te çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës apo jetës. Problemet e jetës së përditshme arrijnë të krijojnë luhatje dhe përmbysje të mëdha humori ndaj përjetimi i këtyre ndjenjave është i shpeshtë. Zakonisht stresi apo ankthi largohet në kohë të shkurtra […]

Shenjat që Tregojnë se Vuani nga Ankthi – Kujdesi që Ju duhet


Përjetimi i ndjenjave negative, stresit, mërzisë apo ankthit pa dyshim që janë prezente tek çdo njeri në pjesë të caktuara të ditës apo jetës. Problemet e jetës së përditshme arrijnë të krijojnë luhatje dhe përmbysje të mëdha humori ndaj përjetimi i këtyre ndjenjave është i shpeshtë. Zakonisht stresi apo ankthi largohet në kohë të shkurtra […]

“Korona-somnia”, fenomeni i pagjumësisë që e shkakton jeta me Covid-19


Ky fenomen i ka goditur njerëzit në të gjithë botën. Janë shfaqur përherë e më shumë raste të pagjumësisë të ndërlidhura me stresin e jetës gjatë pandemisë. Vetëm në Mbretërinë e Bashkuar, një studim i gushtit të 2020-s nga Universiteti i Southamptonit ka treguar se numri i personave që kanë shfaqur probleme me gjumin është […]

Lushnja dhe Fieri Prodhojnë 34% të Perimeve


Shqipëria e rriti prodhimin e perimeve me 8 për qind në vitin 2019, duke e çuar totalin në 1,2 milionë tonë, 34% e të cilave prodhohen në Fier dhe në Lushnjë raporton INSTAT. Divjaka është bashkia me prodhimin më të lartë të perimeve në rang vendi me 14.4 për qind të totalit. Në vitin 2019 […]

Angazhimi i njësiteve të FSK-së në operacionet e shpëtimit pas vërshimeve në Kosovë


Forca e Sigurisë së Kosovës (FSK), pas reshjeve të vazhdueshme ditëve të fundit dhe vërshimeve në gjithë territorin e Kosovës, me njësitet e specializuara për reagim në kriza, ekipet e kërkim-shpëtimit dhe të xhenios, u doli në ndihmë qytetarëve dhe institucioneve shtetërore në përballimin e situatës, me fokus të veçantë në shpëtimin e jetës së […]

Bujqësia Jashtë Krizës – Pandemia Nxiti Eksportet e Fruta-Perimeve Dhe Bimëve Mjekësore


Shitjet dhe konsumi i prodhimeve të tokës kanë pësuar rritje gjatë vitit 2020, duke e bërë bujqësinë një ndër të paktët sektorë që s’ u prek nga kriza e pandemisë. Viti që lamë pas, sipas të dhënave që raporton Instituti i Statistikave, shënon rritje me ritme dyshifrore të eksporit të produkteve bujqësore. Gjatë 10-mujorit, eksportet […]

Organizata Ndërkombëtare e Punës: 56.7% e të punësuarve në Shqipëri janë në të zezë


56.7% e të punësuarve në vendin tonë për vitin 2019 janë informal. Të dhënat janë publikuar nga Organizata Ndërkombëtare e Punës. Vetëm 43.3 për qind paguajnë sigurime shoqërore, ndërsa pjesa tjetër dhe pjesa tjetër prej 56.7% është në të zezë. Nga totali i punonjësve informal 63,9 për qind i përkasin sektorit të bujqësisë, 12.6 për […]

Bujqësia Rritet Në Kulmin e Krizës Së Shkaktuar Nga Pandemia Covid-19


Kriza ekonomike e shkaktuar nga pandemia Covid-19 ka rezultuar fatale për një pjesë të madhe të aktiviteteve ekonomike në vend, por për disa sektorë ka sjellë mundësi dhe fitime. Frenimi i shpenzimeve për disa mallra dhe shërbime jo jetike e ka çuar cash-in në industrinë ushqimore dhe gjithë zinxhirit të saj. Përkundër zhvillimeve të përgjithshme […]

Çfarë duhet dhe s’duhet të bëni Vetëm po të dikush po kalon një krizë epilepsie


Vetëm po të bëhet fjalë për një mik, një të afërm apo për një të huaj që rastësisht po kalon një krizë epileptike para syve tanë, s’ duhet të përfshihemi në panik. Edhe pse është një gjendje që mund të gjenerojë frikë të fortë, sidomos Vetëm po të ju ndodh për herë të parë, kriza […]

Britania fillon vakinimin e pupullësisë me vaksinën Oxford/Astrazeneca


Britania filloi sot vaksinimin e popullsisë së saj me vaksinën e prodhuar nga Universiteti i Oksfordit dhe kompania AstraZeneca, duke filluar me të moshuarit dhe personat më në rrezik, ndërsa një rritje e re e rasteve me Covid-19 kërcënon të mbingarkojë spitalet. Britania e quajti një “triumf” shkencor administrimin e vaksinës së AstraZeneca-s sot tek […]

Studimi/ Pasojat më të zakonshme neurologjike të Covid: Goditje në tru dhe humbje kujtese


Dihet mirë se Sars-CoV-2 jo vetëm që prek mushkëritë, por edhe zemrën, trurin e veshkat. Por, sa serioze mund të jenë ndërlikimet neurologjike në planin afatgjatë? Gjatë muajve, janë raportuar fenomene serioze si goditje në tru (madje edhe tek të rrinjtë), encefalit, lodhje muskulore, vështirësi në lëvizje. Është parë që të prekurit me Covid-19, edhe […]

Këto llamba shkaktojnë migrenë apo hemicrani dhe kancer? – Gazeta Tribuna


Në mënyrë që të kursejnë para dhe energji shumë njerëz kanë zëvendësuar llambat e zakonshme me llambat të cilat janë ekologjike. Por e vërteta është se llambat ekologjike ose ato që kursejnë energji janë ekstremisht toksike. Si rezultat, Agjencia e Mbrojtjes në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka nxjerrë një plan emergjence që njerëzit duhet […]

Britanisë po i mungojnë 50 miliardë funta në kartmonedha, askush s’ ka shpjegim


Një grup ligjvënësish në Britaninë e Madhe thanë të premten se deri në 50 miliardë funta, në para të gatshme “po mungonin” dhe kërkoi hetim nga banka e Anglisë, raporton CNN. Paratë janë “mbledhur diku, por Banka e Anglisë s’ e di se ku, nga kush ose për çfarë dhe s’ duket se është shumë […]

Hoxhaj pas votimit të Projektligjit: Ne jemi opozitë e qeverisë, por jo e shtetit


Kryetari në detyrë i PDK-së, Enver Hoxhaj ka thënë se votimi i projektligjit për rimëkëmbjen ekonomike është vendimi më i rëndësishëm i vitit 2020. me anë të një statusi në facebook, ka thënë se PDK-ja u rreshtua me interesat e popullit, familjeve, punëtorëve që humbën vendet e punës nga pandemia dhe me bizneset që u […]

Fëmijët me nevoja të veçanta pritet të mbështeten me 800 tabletë


UNICEF në bashkëpunim me Ambasadën Amerikane pritet që të ndajnë 800 tabletë për fëmijët me nevoja të veçanta. Sipas të dhënave nga UNICEF, rreth 345 mijë fëmijë në nivelet parashkollore, fillore dhe të mesme s’ e kanë vijuar mësimin në shkolla gjatë bllokimit, duke rezultuar kështu në një numër të fëmijëve që s’ mund ta […]

Rezultati i Podujevës “rimëkëmb” raportet LDK- PDK


Pas shumë kundërshtimesh për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike, ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, sot tha se partia e tij do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për miratimin e këtij Projektligji. “Sot kemi debatuar si ta ndihmojmë vendin. PDK do të iniciojë një seance të jashtëzakonshme sa i takon Projektligjit […]

Biden iu thotë amerikanëve: Ndihma po vjen


Presidenti i zgjedhur i SHBA-së, Joe Biden u ka premtuar ndihmë të gjithë amerikanëve të shtypur nga kriza ekonomike që Sekretari i tij i ardhshëm i Thesarit, Janet Yellen e quajti një tragjedi amerikane. ndërsa pandemia e COVID-19 në pranverë shkaktoi krizën më të keqe që nga viti 1929 dhe ndërsa rimëkëmbja ngadalësoi një valë […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka mbetur […]

Nga dëmtimi i organeve deri te lodhja kronike: Pasojat e mundshme të post-Covidit


Ndonëse COVID-19 shihet si një sëmundje që prek kryesisht mushkëritë, nga ana tjetër mund të dëmtojë edhe shumë organe të tjera Ky dëmtim i organit mund të rrisë rrezikun e problemeve shëndetësore afatgjata. Organet që mund të preken nga COVID-19 përfshijnë: Zemra: Testet e imazheve të marra muaj pas rikuperimit nga Covid-19 kanë treguar dëmtime […]

Qeveria kineze publikon versionin e saj për origjinën e koronavirusit


Kina që nga fillimi është konsideruar si origjina e koronavirusit dhe jo rrallëherë është akuzuar nga shumë vende, përfshirë SHBA-në, se po i fsheh të dhënat e filleve të virusit që shpejt u bë pandemi globale. specialistët e vendit aziatik e kanë mohuar gjithmonë këtë, ndonëse i kanë ndaluar mjekët e Ëuhanit, qytetit ku nisi […]

Kriza me pandeminë, edhe 182 milionë euro për bizneset!


Mbi 182 milionë euro ka paraparë Qeveria e Kosovës në Projektbuxhetin për vitin 2021, në Programin për rimëkëmbje ekonomike, që ka për qëllim përkrahjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi, tha zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi. Nga vlera e përgjithshme prej 182 milionë eurove, pjesa më e madhe, sipas […]

Disa dëmtime që i shkakton sëmundja e pankreasit


Sëmundja e pankreasit është një nga sëmundjet më të vështira për t’u kuruar. Vështirësia në kurimin e kësaj sëmundjeje vjen për shkak të vendosjes së thellë të pankreasit. Si pasojë e kësaj vendosjeje, pankreasi kapet me vështirësi nga vëzhgimet e mjekëve, andaj sëmundjet e tij janë në përgjithësi të rënda dhe të vështira. Por çfarë […]

Konsulli i shkarkuar thotë se s’ e pranon vendimin e Vjosa Osmanit


Lindon Kqira, konsulli i Kosovës në Shkup, është shprehur se s’ e njeh vendimin “arbitrar dhe politik” të u.d presidentes Vjosa Osmani për shkarkimin e tij nga kjo pozitë. Kqira në një komunikatë për media e ka quajtur këtë vendim tendencioz, arbitrar, vendim politik dhe përçarës e mbi të gjitha është antikushtetues dhe i pa […]

Maqedonia e Veriut synon dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës


Në Maqedoninë e Veriut ka nisur debati për dekriminalizimin dhe legalizimin e marihuanës, pas deklaratës së kryeministrit, Zoran Zaev, se Ohri dhe qendrat e tjera turistike në vend duhet të mendojnë seriozisht të ndjekin shembullin e Amsterdamit, kur bëhet fjalë për përdorimin e marihuanës, në mënyrë që të zhvillohen dhe ngritet turizmi në nivelin evropian. […]

Refuzohet vendimi i Vjosa Osmanit: Një nga konsujt e shkarkuar s’ e njeh këtë vendim


Lindin Kqira, konsull në Maqedoni, të cilin dje e shkarkoi u.d e Presidentit, Vjosa Osmani, thotë se s’ e njeh vendimin e saj Kqira, që u shkarkua bashkë me tre konsuj të tjerë që kishin lidhje politike, në një përgjigje me shkrim dërguan Gazetës Express thotë se vendimi i Osmanit është tendencioz, arbitrar dhe përçarës. […]

Pronarët e bizneseve s’ lejuan testimin e puntorëve për COVID-19


Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat, Jusuf Azemi ka thënë se gjendja në këtë sektor është e rëndë pas situatës së krijuar nga pandemia COVID-19. me anë të një konference për media, Azemi ka shprehur shqetësimin në lidhje me kushtet më të cilat po ballafaqohet puntorët e sektorit privat. Ai ka thënë se […]

Në mes të mungesës së ilaçeve për COVID-19 dhe çmimeve n‘hava


Përveç mungesës së barnave në spitalet e Kosovës për tu shëruar nga Covid-19, rritja astronomike e çmimeve të disa prej ilaçeve të Covid-19 ka rënduar edhe më tej gjendjen e pacientëve të shtrirë.   Vërehej lodhje në sytë Adem Shalës i cili po qëndronte ulur në ulëset e oborrit të Klinikës Infektive të QKUK-së. Ai […]

Pandemia ndërpret fluksin e punëtorëve nga Europa Juglindore drejt BE-së


Pandemia e koronavirusit po ndërpret fluksin e punëtorëve të Europës Juglindore në vendet e BE-së, duke kërcënuar ekonominë e rajonit dhe duke dëmtuar ndjeshëm standardet e jetesës. Elvir Tosiç, një punëtor ndërtimi 40-vjeçar nga kryeqyteti malazez i Podgoricës, është një nga qindra mijëra punëtorë të huaj nga Europa Juglindore që kanë humbur vendet e tyre […]

10 mjekë dhe 12 infermierë janë të infektuar me COVID-19 në Spitalin e Pejës


Vija e parë e frontit kundër COVID-19 janë duke u infektuar nga pandemia e coronavirusit duke vënë në rrezik shërbimet shëndetësore në vend. Në Spitalin Rajonal të Pejës aktualisht janë të infektuar 10 mjekë, 12 infermierë dhe shtatë punëtorë të shërbimit administrativ dhe teknik. Në anën tjetër, Oda e Mjekëve të Kosovës ka njoftuar se […]

Përveç Blinken si Sekretar Shteti, këta janë katër të emëruarit e tjerë në Aministratën Biden


Presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden pritet të emërojë të martën anëtarët e parë të kabinetit të tij, që sipas njoftimeve përfshijnë ish-zëvendës sekretarin e shtetit Antony Blinken në krye të Departamentit të Shtetit. Zoti Blinken ka lidhje të ngushta me Presidentin e zgjedhur Biden. Ai ka shërbyer në role të nivelit të lartë të […]

Telekomi në krizë – probleme edhe me rrjetin e telekomunikimit


  Telekomi i Kosovës ka probleme të mëdha me rrjetin e telekomunikimit mbasi ka vite që s’ është bërë asnjë investim në mirëmbajte apo investime tjera, thotë për Radion Evropa e Lirë, Menduh Abazi, drejtor i departamentit për marrëdhënie me publikun në Telekomin e Kosovës. “Rrjeti i Telekomit është duke funksionuar me shumë telashe. Që […]

Likaj injoroi kriteret e AKA-së për rritjen e numrit të studentëve të Mjekësisë


Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka reaguar pas vendimit të ministrit të Arsimit, Ramë Likaj për rritjen e numrit të studentëve të pranuar në Fakultetin e Mjekësisë. Zyra e BE-së në një përgjigje për KALLXO.com ka bërë të ditur se Likaj s’ i ka përfillur kriteret e Agjencisë së Akreditimit. “BE e kupton që […]

Vetëvendosje akuzon Qeverinë për mos votimin e Rimëkëmbjes: S’është e interesuar t’i sigurojë votat


Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar qeverinë Hoti për keqmenaxhimin me pandeminë në vend si dhe për masat të cilat i ka marr së fundi dhe të cilat s’ po ndikojnë në rënien e numrit të të infektuarve në vend. Deputetja e kësaj partie Fitore Pacolli tha se kjo Qeveri s’ ka qenë e përgatitur për këtë […]

‘Gjermani’ i UÇK-së: Politikanët në Kosovë janë të korruptuar, asgjë s’ ndryshon me njerëzit e njëjtë


Ish-ushtari gjerman i UÇK-së, Roland Bartetzko, ka folur edhe për situatën politike në Kosovë. Sipas tij, që nga paslufta s’ ka ndryshuar asgjë pasi që të gjithë janë të korruptuar. Teksa e ka krahasuar menaxhimin e pandemisë Covid-19 në Kosovë me Gjermaninë, ai ka thënë se po të vdisnin kaq shumë njerëz për kokë banori, […]

Aviokompanitë kanë nevojë për 70 deri 80 miliardë ndihmë shtesë


Aviokompanitë do të kenë nevojë për ndihmë shtesë, në vlerën ndërmjet 70 – 80 miliardë dollarësh nga qeveritë, për t’i mbijetuar krizës për shkak të pandemisë COVID-19, e cila po i shterron arkat e tyre, tha Alexander de Juinak, drejtori i përgjithshëm i Shoqatës Ndërkombëtare të Transportit Ajror (IATA). Ky sektor, tashmë ka marrë ndihmë […]

Qeveria e Maqedonisë Veriore shpall gjendjen e krizës për 30 ditë


Qeveria e Maqedonisë Veriore në mbledhjen e sotme solli vendim për shpalljen e gjendjes së krizës për 30 ditë. Vendimi pritet të hyjë në fuqi nga dita e nesërme. Ky vendim vjen pas propozimit të Komitetit për menaxhim me kriza. Rekomandimi i këtij trupi erdhi pas mbledhjes së këshillit për siguri tek presidenti Pendarovsski. Gjendja […]

Kriza pas pandemisë, BE i jep Kosovës edhe 26,5 milionë euro


Bashkimi Europian dhe Qeveria e Kosovës kanë nënshkruar sot një kontratë me vlerë 26,5 milionë euro që do t’i ndihmojnë Kosovës të adresojë pasojat e pandemisë COVID-19. Pagesa e parë prej 20.5 milionësh pritet që përpara fundit të këtij viti. Kjo mbështetje e re e BE-së do t’i sigurojë buxhetit të Kosovës fonde shumë të […]

Kriza e COVID-19: BE ndan 26.5 milionë euro për Kosovën


Bashkimi Evropian dhe Qeveria e Kosovës kanë nënshkruar një kontratë, sipas së cilës Kosova do të përfitojë 26.5 milionë euro si ndihmë për zbutjen e krizës që po shkakton koronavirusi. Pagesa  20.5 milionë do të bëhet në fund të këtij viti. Në vecanti këto fonde do të përdoren për t’u ndihmuar ndërmarrjeve të vogla, për […]

Pas zgjedhjeve të ardhshme, situata do të ndryshojë radikalisht


Në një intervistë të gjatë, Albin Kurti flet rreth aktakuzës së Gjykatës Speciale, pasojave politike, zgjedhjeve të reja dhe synimin e tij për t’u rikthyer në pushtet me 50 përqind të votave.   Brenda 41 muajve të fundit, Vetëvendosje ka arritur të dalë si partia më e votuar në Kosovë, me liderin e saj Albin […]

“Shkatërrohet për 30 sekonda”, zbulimi shkencor që mund të na shpëtojë nga COVID-19


Sars COV2 ka shkaktuar shumë probleme që kur u shfaq, por tashmë e gjithë bota është përfshirë nga kriza e shkaktuar prej tij. Shumë studime tregojnë se virusi qëndron mbi sipërfaqe të ndryshme për orë të tëra. Studimet e fundit tregojnë se në ajër virusi mbijeton pak orë, por në sipërfaqet prej kartoni dhe në […]

Kriza në Telekom, punëtorët protestojnë para Qeverisë


  Sindikata e Punëtorëve të Telekomit të Kosovës ka paralajmëruar për sot një protestë nga ora 13:00 para objektit të Qeverisë së Kosovës, për shkak të gjendjes së krijuar në Telekomin e Kosovës. Punëtorët e Telekomit akoma s’ i kanë marrë pagat e muajit tetor, ndërsa thonë se tashmë po rrezikohet seriozisht edhe funksionimi i […]

Kriza vazhdon, humbim përsëri – tani ndaj Sllovenisë!


Kombëtarja e Kosovës ka humbur ndaj Sllovenisë në udhëtim me rezultatin 1-2. Sllovenia ka mposhtur Kosovë në “Stozice Stadium” – në ndeshjen e pestë të Ligës C të Ligës së Kombeve, shkruan GazetaBlic Sport. Kombëtarja e Kosovës kaloi në epërsi pas 60 minutave lojë, me anë të qendër sulmuesit nga Prizreni, Vedat Muriqi. Megjithatë, festa […]

Shpërthen koronavirusi te Shërbimi Sekret në SHBA, rezultojnë pozitivë mbi 130 oficerë


Më shumë se 130 oficerë të Shërbimit Sekret të Shteteve të Bashkuara kanë rezultuar pozitivë me koronavirusin ose kanë qenë në kontakt të ngushtë me kolegët e infektuar, njoftoi gazeta “The Washington Post”. Raporti, i botuar të premten, iu atribua tre personave “me njohuri për stafin e agjencisë”. Oficerët e Shërbimit Sekret, të cilët, ndër […]

E ardhmja e Turizmit dhe Problemi i terrorizmit, Shkaqet – Efektet dhe Mjetet e Përballjes


Çështja e terrorizmit është bërë një krizë dhe sfidë serioze nga e cila vuan bashkësia ndërkombëtare,  kjo ka shkaqet e saj dhe pasojat negative në mënyrën e jetës në të gjitha aspektet e saj politike, ekonomike, sociale dhe mjedisore për popujt e botës, dhe përfshin individë, institucione dhe qeveri. Pjesa e turizmit në terrorizëm është […]

Vera e vonuar e diasporës kosovare


Një rrëfim i ilustruar me pamje nga udhëtimi me aeroplan në relacionin Cyrih – Prishtinë, pak ditë pas heqjes së Kosovës nga “Lista e karantinës” e Zvicrës E Premte, 13 Nëntor 2020 – 17:55 Bekim Dalipi Jo shumë kohë më parë njerëzit me maska s’ janë parë me simpati. Sot kemi një situatë krejtësisht të […]

A po e fsheh Basha “kasetën” e masakrës së Krushës – flet kreu i PD-së


Kryetari i PD-së Lulzim Basha, u balafaqua me dëshminë e një qytetari, që thotë se ia ka dhënë një kasetë-dëshmi Lulzim Bashës si hetues për Masakrën e Krushës. Basha u shpreh se s’ e njeh personin që bën këtë deklaratë. Basha tha se e gjitha është përpjekje e kryeministrit Rama, për të hequr vëmendjen nga […]

Dialogu i Brukselit nën hijen e zhvillimeve të Gjykatës Speciale


Bashkimi Evropian ka deklaruar se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë s’ ka alternativë dhe që të dyja palët duhet të jenë të gatshme për vazhdimin e tij. Por, njohësit e zhvillimeve politike, Donika Emini dhe Fisnik Halimi, kanë pikëpamje të ndryshme Vetëm po të Kosova duhet të vazhdojë apo për një periudhë ta pezullojë pjesëmarrjen […]

Kapacitetet e institucioneve shëndetësore në Kosovë për të luftuar COVID-19


Kosova është duke u përballuar me pandeminë COVID-19 tash e tetë muaj, deri më tani janë infektuar 25,388 qytetarë. Javëve të fundit numri i të infektuarve është rritur, brenda 24 orëve po infektohen mbi 700 qytetarë. Aktualisht nëpër institucionet e shëndetësore në vend janë 838 shtretër, përderisa 626 pacientë janë të shtrirë nëpër Klinikat e […]

Zgjedhjet s’ po shihen si opsion për të dalur nga kriza politike


Analistët kanë diskutuar për zhvillimet e fundit politike. Analisti Imer Mushkolaj thotë se zgjidhja me e lehtë e momentit do të ishte shkuarja në zgjedhje. “Haradinaj po e synon postin e Presidentit pasi futja e PDK-së në qeveri do t’ia humbiste rolin AAK-së. Marrja e njërës prej tri pozitave do ta fuqizonte edhe AAK-në”, deklaroi […]

Tahir Batatina flet pas fitores ndaj Trepçës ‘89


Llapi ka shënuar fitore me rezultat të thellë 5-0, ndaj Trepçës ’89, ndeshje e vlefshme për xhiron e 12-të në Superligën e Kosovës. Pas fitores së Llapit, ka folur trajneri i kësaj skuadre Tahir Batatina, duke thënë se kanë qenë në krizë të rezultateve e jo në krizë loje, duke bërë lojë të bukur. “Mendoj […]

Demokracia Studentore: Në kohë të pandemisë studentët s’kanë para për semestër, ndërsa Qeveria blen vetura


Demokracia Studentore ka reaguar pas blerjeve së veturave të reja nga Qeveria e Kosovës. Në reagimin e Demokracisë Studentore thuhet se në këtë kohë pandemie studentët s’ kanë para për semestra, ndërsa Qeveria në kohe krize blenë vetura me vlerë 130 mijë euro. “Si organizatë studentore jemi të shqetësuar për gjendjen aktuale të studentëve të […]

KMDLNj: Mbyllja e bizneseve pa kompensim nga Qeveria, hap drejt falimentimit


Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka kundërshtuar çfarëdo kufizimi të bizneseve, pa asnjë dallim, Po qe se Qeveria e Kosovës s’ ofron kompensim të arsyeshëm për humbjet që i pëson biznesi gjatë mbylljes apo kufizimit. KMDLNj thotë se deri më tani Qeveria e Kosovës s’ e ka bërë këtë […]

Ylli shqiptar e konfirmon se do të luajë në ‘vëllazëroren’ Shqipëri – Kosovë


Ministria e Sportit me anë të një qarkoreje po i udhëzon federatat sportive që më së largu deri më 28 mars t’i mbajnë Kuvendet e Rregullta Zgjedhore për ciklin olimpik 2021-2023. Sipas këtij dikasteri qeveritar, këtij udhëzimi duhet t’i përmbahen të gjitha organizatat sportive dhe klubet, pa asnjë përjashtim. Ministria e Sportit thotë se mandatet […]

Shteti kërkon zgjedhje në të gjitha federatat, përfshirë FFK-në


Ministria e Sportit përmes një qarkoreje po i udhëzon federatat sportive që më së largu deri më 28 mars t’i mbajnë Kuvendet e Rregullta Zgjedhore për ciklin olimpik 2021-2023. Sipas këtij dikasteri qeveritar, këtij udhëzimi duhet t’i përmbahen të gjitha organizatat sportive dhe klubet, pa asnjë përjashtim. Ministria e Sportit thotë se mandatet s’ mund […]

“Krejt çka ndieja ishte urrejtja”-Rrëfimi rrënqethës i gruas kosovare, tregon se si e mbyti burrin me sëpatë


“s’ e kam imagjinuar kurrë se do të përjetoja diçka të tillë…Sikur ta kishte bërë ndonjë njeri i huaj ndoshta do të mund ta pranoja disi. Por ta bëjë njeriu me të cilin unë lidha jetën, i bëra dy fëmijë, sakrifikova aq shumë që t’i ndihmoja edhe kur familja e tij hoqën dorë prej tij…Krejt […]

Ju s’ do të mbeteni pa pakon e diasporës


Pakoja shtetërore në këtë kohë pandemie në Kosovë mund t`i lërë qytetarët në lloç, por jo edhe “paketa e diasporës” E Shtunë, 7 Nëntor 2020 – 14:00 Bekim Dalipi, redaktor Sa të keni gjeneratën e parë dhe të dytën, Kosovës s’ do t`i ndalen paketat e diasporës. Ata do të vazhdojnë me kuleta të trasha […]

KE: Rënia ekonomike këtë vit në Maqedoni, 4.9 për qind


Kriza ekonomike në Maqedoni të Veriut do të thellohet. Komisioni Evropian ka korrigjuar shkallën e rënies së PBV-së nga parashikimi i pranverës i cili parashikoi një rënie prej -3.9 për qind të PBV-së, tani rënia e për këtë vit është parashikuar në -4.9 për qind. Sipas raportit, rimëkëmbja e ekonomisë do të jetë e ngadaltë […]

Opozita maqedonase kritikon pakon e re të ndihmës financiare


Për shkak të krizës ekonomike të shkaktuar nga pandemia me koronavirusin, shumë kompani vendore, por edhe të huaja si dhe kategori të ndryshme të qytetarëve do të ndihmohen nga shtetit me anë të subvencionimit të pagave, uljes së tatimit mbi fitimin dhe kamatave, uljen e doganave për prodhime të caktuara si dhe për lëndët e […]

Kriza me Covid-19, Italia pritet të shpallë të hënën masa të reja


Kryeministri italian, Giuseppe Conte pritet të njoftoj disa masa të reja shtrënguese ditën e hënë për shkak të përkeqësimit të shifrave me të infektuar si pasojë e koronavirusit. Burime nga qeveria italiane bëjnë me dije se në fillim të javës që vjen Conte pritet të prezantojë masat e reja ku mes të cilave janë rikthimi […]

‘Racizmi është si një virus’


Prishtina Insight ka biseduar me Visar Morinën, regjisorin e filmit Exil, duke sjellur detaje e skena nga filmit dhe ndërlidhjen e tyre me realitetin, mbi të gjitha për emigrantët dhe format e ‘‘racizmin të fshehur’’ karshi tyre.  Kur Visar Morina nisi të angazhohej në skenarin e filmit të tij të ri, në vitin 2016, kriza […]

Rama, Vuçiq dhe Zaev, pa Hotin arrijnë disa ujdi në kuadër të ‘Mini-Shengenit’


Shqipëria, Maqedonia e Veriut dhe Serbia kanë rënë dakord të lëshojnë leje të përbashkëta të punës, të lehtësojnë shërbimet doganore si dhe të ofrojnë ndihmë të ndërsjellë në rast të katastrofave humanitare. Kështu bëri të ditur presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq i cili bisedoi me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama dhe atë të Maqedonisë së […]

Kriza e COVID-19, në Lipjan ndërpritet mësimi në dy klasë


Klasa e dhjetë e Gjimanzit ‘Ulpiana’ në Gadime dhe klasa e nëntë në Shkollën e Fillore të Mesme të Lartë ‘ Hasan Zyko Kamberi’ në Sllovi të komunë së Lipjanit janë duke punuar sipas skenarit C, vijimi i mësimit online, për shkak të nxënësve të cilët kanë rezutluar pozitivë me COVID-19. “s’ kemi ndonjë shkollë […]

Kriza e COVID-19 mbyllet gjimnazi në Prishtinë


Numri i shkollave që po kalojnë në skenarin C (online) po vjen duke u rritur që nga fillimi i këtij viti të ri shkollor. Drejtoresha e arsimit në Komunën e Prishtinës, Shpresa Shala për Kallxo.com ka treguar se gjimnazi “Ahmet Gashi” kalon në skenarin C pasi këtu rezultuan me virus 17 nxënës dhe 5 mësimdhënës. […]

Hernia Diskale – Simptomat dhe Trajtimet Natyrale


Hernia diskale ndodh si pasojë e rrëshqitjes e një disku ndërvertebror që ndodhet mes rruazave të shtyllës kurrizore dhe që mundësojnë lëvizjen dhe përkuljen e shpinës. Hernia diskale shkakton vështirësi në lëvizje dhe dhimbje të forta. Disku i rrëshqitur shtyp një nga nervat e shpinës dhe këtu është edhe burimi i dhembjes dhe mpirjes. Cilat […]

Ndikimi shkatërrues i COVID-19 te fëmijët


Kriza COVID-19 ka një ndikim negativ potencialisht të gjerë, afatgjatë mbi fëmijët në të tërë botën, tha Human Rights Watch. Ndikimi ka të ngjarë të jetë shkatërrues, edhe pse fëmijët që infektohen me COVID-19 duket se kanë simptoma më pak të rënda dhe shkallë më të ulët të vdekshmërisë sesa grupmoshat e tjera. Më shumë […]

Shqetësim largimi i fëmijëve dhe të rinjve si azilkërkues në BE


Në Shqipëri vijon të mbetet shqetësim fenomeni i azilkërkuesve në vendet e BE. Studiuesit shqiptarë, duke iu referuar të dhënave të Eurostatit, shohin me alarm largimin e të rinjve dhe të miturve. Analistët rendisin si shkaqe kushtet ekonomike dhe mungesën e së ardhmes për fëmijët. Autoritetet zyrtare thonë se e kanë të pamundur të ndalojnë […]

Situata me qentë endacak është alarmante në çdo Komunë


Kryetari i Komunës së Prishtinës Shpend Ahmeti, ka thënë se situata me qentë endacak është alarmante në çdo Komunë të Republikës së Kosovës. Ahmeti ka kërkuar që komunave tu ipet përgjegjësia e pltë për trajtimin e tyre ose të shpallet gjendje emergjente për trajtim të situatës. Ahmeti përme një postimi në facebook tha se javën […]

Shefi i UNMIK-ut u bën thirrje Kosovës dhe Serbisë për dialog konstruktiv


Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të Organizatës […]

Do ta përcjellim me kujdes zbatimin e marrëveshjes së 4 shtatorit


Shefi i misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Zahir Tanin, ka përshëndetur vazhdimin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel dhe u ka bërë thirrje të dyja palëve që me bisedime konstruktive të zgjidhin të gjitha çështjet e hapura. Në një sesion me anë të videos të Këshillit të Sigurimit të Organizatës […]

Reali po turpërohet nga Shakhtari (VIDEO)


Maqedonia e Veriut të mërkurën ka regjistruar 641 raste të reja me coronavirus, 12 të vdekur dhe 233 të shëruar. Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë deri tani të diagnostikuar me sëmundjen COVID-19, që shkakton coronavurusi janë 24,836 persona. Prej tyre, 862 kanë ndërruar jetë, 17,905 janë shëruar dhe 6,069 raste janë aktive. Në Maqedoninë […]

12 të vdekur e 641 raste të reja me coronavirus në Maqedoni të Veriut


Maqedonia e Veriut të mërkurën ka regjistruar 641 raste të reja me coronavirus, 12 të vdekur dhe 233 të shëruar. Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë deri tani të diagnostikuar me sëmundjen COVID-19, që shkakton coronavurusi janë 24,836 persona. Prej tyre, 862 kanë ndërruar jetë, 17,905 janë shëruar dhe 6,069 raste janë aktive. Në Maqedoninë […]

Maqedonia e Veriut me masa të reja kundër COVID-19


Në Maqedoninë e Veriut, të mërkurën, kanë hyrë në fuqi masat e reja kufizuese për mbrojtje nga koronavirusi, e që kryesisht kanë të bëjnë me transportin publik, punën e objekteve të gastronomisë dhe administratën publike. Vendimi i qeverisë parasheh që të gjitha lokalet dhe restorantet të punojnë deri në orën 23:00, transporti publik ta reduktojë […]

Macron dëshiron “të lajë hesape” me myslimanët


Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, kritikoi masat e presidentit të Francës, Emmanuel Macron, për të luftuar aktivizmin islamik, duke pretenduar se ato, në të vërtetë, kanë qëllim “për të larë hesape” me myslimanët. “Ata që janë të shqetësuar nga rritja e Islamit, e sulmojnë fenë tonë duke nxjerrë kriza të shkaktuara nga vetë ata”, […]

s’ ka shtesa për të gjithë fëmijët


Kosova është i vetmi vend në rajon i cili s’ aplikon shtesat për fëmijë. Një rezolutë e Kuvendit të Kosovës e vitit 2018, e cila kërkon nga qeveria të hartojë legjislacionin për ndarjen e këtyre mjeteve finaciare për fëmijët, s’ është realizuar deri më tani. Ndarja e shtesave për fëmijë ishte kërkuar të fillojë gjatë […]

Shtetet më të varfra të Evropës – ku renditet Kosova?


Të ardhurat për frymë të shqiptarëve në vitin 2020 pritet të ulen me 425 dollarë, ose me gati 8% në krahasim me vitin e mëparshëm, sipas tabelave të përditësuara të Fondit Monetar Ndërkombëtar. Në terma nominalë, të ardhurat për frymë të çdo individi, me çmimet aktuale (në dollarë për frymë) pritet që në vitin 2020 […]

OBSH për Koronavirusin: Mund ta Kenë Pasur 1 në 10 Persona


Një në 10 persona anekënd globit mund ta ketë pasur koronavirusin, deklaroi OBSH. Në një takim të posacëm të liderëve të organizatës, një zyrtar i lartë doli në përfundimin se një pjesë e madhe e popullsisë së botës mbetet e rrezikuara nga kjo sëmundje. Deri tani, 35 milionë vetë janë konfirmuar sit ë prekur me […]

Rreth 40% e ndërmarrjeve janë mbyllur në pandemi


Oda e Afarizmit të Kosovës (OAK) ka ngritur shqetësimin për gjendjen e vështirë të krijuar në vend si pasojë e mungesës së ndihmës së shtetit dhe mostrajtimin e barabartë të punëtorëve në sektorin privat dhe publik. Kështu është thënë në konferencën për media të Odës së Afarizmit të Kosovës me temën “Shkelja e të drejtave […]

Parashikim i Zymtë për Ekonominë dhe Varfërinë në Shqipëri


Fondi Monetar Ndërkombëtar ka rishikuar në ulje vlerësimet e tij për rritjen ekonomike të Shqipërisë për vitin 2020, duke marrë parasysh efektet e shtrira të pandemisë por dhe ato të tërmetit që tronditi vendin nëntorin e kaluar. Në një deklaratë të tij, një mision i Fondit Monetar, i organizuar në distancë, përmes takimeve virtuale me […]

Lufta politike po “vret” bizneset


Vonesa e miratimit të Ligjit për rimëkëmbje ekonomike COVID -19, po vështirëson aktivitetin e bizneseve private, thotë Shpejtim Kuqi, drejtor i kompanisë “Solid”, sipas të cilit, bizneset po punojnë me humbje. Ky projektligj, pas gjashtë dështimeve, do të paraqitet të hënën, më 12 shtator, në seancën e jashtëzakonshme të Kuvendit të Kosovës, për t’u votuar në […]