Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të […]

Rama: Do të vaksinojmë mësuesit e Kosovës


[ad_1] Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, gjatë një takimi në Rogozhinë konfirmoi se mësuesit e Kosovës do të vaksinohen në Shqipëri, pas kërkesës së kryeministrit Albin Kurti. Rama shprehet se është krenarë që po ndihmohet Kosova dhe pas vaksinimit të mjekëve, do të nisë tashmë edhe vaksinimi i mësuesve. “Ne jemi shumë krenarë që po […]

Qytetarët të dëshpëruar që s’ u vaksinuan


[ad_1] Shumë qytetarë të moshuar kanë shpresuar se do të vaksinohen kundër koronavirusit të martën, më 30 mars, në sallën “1 Tetori” në Prishtinë. Por, ata u detyruan të kthehen mbrapsht. Në mesin e tyre ishin edhe Zorka Shala, 68 vjeçe dhe bashkëshorti i saj Sahiti, 72 vjeç. “Mezi kemi pritur. Një vit unë kam […]

Fillon vaksinimi i personelit shëndetësor në Klinikën Infektive


[ad_1] Ka filluar vaksinimi i mjekëve dhe infermierëve në Klinikën Infektive në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK). Pasi dje filloi vaksinimi në sallën “1 tetori”, tashmë ka nisur vaksinimi edhe i personelit shëndetësor në Klinikën Infektive me vaksinën AstraZeneca e cila ka arritur të dielën në Kosovë. Profesionistët shëndetësor të kësaj klinike kanë qenë […]

Albin Kurti merr vaksinën antiCOVID: Ftoj të gjithë qytetarët të vaksinohen


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti është deklaruar për media pasi ka marrë vaksinën kundër koronavirusit. Kurti ka ftuar qytetarët që të vaksinohen, “Si kryeministër i Kosovës, s’ jam këtu që të shfrytëzojë privilegjin për të marrë vaksinën i pari, por që t’i inkurajojë të gjithë qytetarët që të vaksinohen, meqenëse mbrëmë kanë ardhur kontingjenti […]

Hoti: Sot takohem me profesionistët shëndetësorë për masat e reja


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se janë takuar me Odat Ekonomike të Kosovës në mënyrë që të diskutojnë para marrjes së masave të reja anti-COVID. Ai gjatë konferencës për medie ka thënë se gjendja s’ pritet të përmirësohet gjatë javëve të ardhshme, ndërsa përmendi si shembull shtetet në Evropë të cilat kanë […]

Hoti tregon se po përgatisin masat për festat e fundvitit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës duke folur për gjendjen aktuale në vendin tonë, ka thënë se në dy javët e fundit, si rezultat i masave të vendosura është arritur që të ketë ulje të rasteve pozitvime me COVID-19. ndërsa ka shtuar se do të monitorojnë situatën dhe mbikëqyrin zbatimin e masave. Sipas tij, institucionet shëndetësore do […]

Një gjysmëvjetor i lënë në gjysmë


[ad_1] “Planprogramet shkollore s’ arrinin të realizoheshin edhe në ato orë të shkurtuara që mbanin fëmijët, e lërë tani që do të përfundojnë më herët”, thotë për Radion Evropa e Lirë, Ardiana Thaçi, nënë e tre fëmijëve, dy prej tyre nxënës në shkollë fillore. Qeveria e Kosovës, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, ka marrë […]

VV këmbëngul për zgjedhje të reja: Të formohet Kuvendi i ri dhe të zgjidhet presidenti – S’kemi nevojë për presidentë përçarës


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ do të merr pjesë në tryezën e thirrur nga kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti për të biseduar për çështjen e presidentit, shkruan GazetaBlic. Partia e Albin Kurtit fillimisht ka kërkuar që të ketë zgjedhje të reja nacionale, e më pas nga Kuvendi i ri të zgjidhet edhe i pari i shtetit. […]

Hoti uron ditën e Vullnetarizmit: Ata s’ njohin sfidë dhe kauza e tyre s’ ka çmim material


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka uruar ditën e Vullnetarizmit, ku tha se kjo ditë ju dedikohet të gjithë atyre që sakrifikojnë dhe punojnë në interes të shoqërisë dhe të atyre që më së shumti kanë nevojë. Hoti me anë të një postimi në Facebook tha se vullnetarizmi është forma më e lartë e […]

Projektligji për rimëkëmbje ekonomike, shpresë për bizneset kosovare


[ad_1] Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


[ad_1] Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në […]

Shpresa e bizneseve te Projektligji për rimëkëmbje ekonomike


[ad_1] Bashkim Osmani, pronar i kompanisë “Laberion”, që merret me prodhimin e lëngjeve në Kosovë, thotë se miratimi i Projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, edhe pse shumë i vonuar, pritet të ndihmojë në rimëkëmbjen e bizneseve që kanë pësuar humbje nga pandemia e shkaktuar nga koronavirusi. Kompania “Laberion”, për shkak të masave kufizuese për parandalimin e […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Hoti: Në Bruksel s’ shkojmë për t’i bërë favore Serbisë, kemi mbështetjen e SHBA


[ad_1] Javën e ardhshme më 10 dhjetor pritet të rifillojnë takimet ndërmjet shefave të delegacioneve të Kosovës dhe të Serbisë për dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Europian. Këtë e konfirmoi të premten zëdhënësi Peter Stano. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, deklaroi se delegacioni i Prishtinës s’ shkon në Bruksel për t’i bërë favore Serbisë. “Ne […]

Dita kur mund të tërhiqen paratë e Trustit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë që 212 milionë euro mund të tërhiqen nga qytetarët. Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike u përmend si moti. Por hapa konkretë për jetësimin e tij, u morën këtë të premte kur edhe u votua në Kuvendin e Kosovës. E menjëherë pas kësaj në një konferencë për media, kryeministri […]

Humbën në Podujevë, Hoti kërkon reflektimin e LDK-së


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës ka humbur në zgjedhje një prej bastioneve të saj Podujevën. Hoti ka thënë se LDK ka kaluar shumë sfida në këto 30 vite si parti, ku sipas tij ka pasur barrë më të madhe në punën për ndërtimin e shtetit kosovar. Kryeministri ka vijuar duke thënë se ata respektojnë fjalën […]

Hoti: Vetëvendosja janë të dhunshëm edhe verbalisht edhe me veprime


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje ka një qëndrim ekstremist të skajshëm për sa i përket interesave politike. Ai është shprehur se duhet respektuar edhe qëndrimi i partive të tjera. “VV shkon në ektreme të ndjekjes së interesave politike. Janë të dhunshëm edhe verbalisht edhe me veprime. Kemi pasur situata […]

Hoti flet për mënyrën si do ndahen paratë nga Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur konferencë për media pas kalimit të Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike. Hoti ka thënë se ky ligj ka qenë pjesë e planit të tyre qeverisës që brenda këtij viti dhe viti të ardhshëm të futen 1.2 miliardë euro në ekonomi. “Falënderoj të gjithë deputetet pa përjashtim për mbështetjen […]

Hoti falënderon deputetët për votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka falënderuar deputetët e Kuvendit për votimin e Ligjit për Rimëkëmbjen Ekonomike të Qeverisë së Kosovës. Hoti ka deklaruar se nga ky ligj, qytetarët dhe bizneset do ta ndjejnë përkrahjen direkte të Qeverisë, pas pasojave të shkaktuar nga pandemia COVID-19. “U jam mirënjohës dhe u falenderohem të gjithë deputetëve […]

Hoti dhe Cakaj biseduan për procesin e dialogut Kosovë –Serbi


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka pritur në takim ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj. Sipas njoftimit të Zyrës së Kryeministrit, Hoti dhe Cakaj biseduan për aktualitetin politik në Kosovë, Shqipëri dhe në rajon, për procesin e dialogut të Kosovës – Serbi dhe të tjera gjëra në […]

Propozimet e PDK-së e kanë pasuruar Ligjin për rimëkëmbjen


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se amendamentet e propozuara nga PDK-ja, e kanë pasuruar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Ligji i sotëm shpresoj që të marr mbështetjen e të gjithë deputetëve pa përjashtim. Besoj që këto katër amendamente e kanë propozuar këtë projektligj”, tha Hoti. Kryeministri shtoi se e falënderon publikisht PDK-në për […]

Kryeministri Hoti takon përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve – i njofton për pakon mbështetëse


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka takuar sot përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve, me c’rast u shpjegoi për pakon e re mbështetëse për këto biznese. Hoti ndër të tjera tregoi se pakoja e re mbështetëse do të ketë vlerë prej 200-220 milionë euro për tremujorin e parë të vitit 2021, si dhe do të […]

Situata me pandeminë, Hoti takon përfaqësuesit e gastronomëve dhe shitësve me pakicë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se sot ka takuar përfaqësuesit e Shoqatës së Gastronomëve dhe të Rrjetit të shitësve me pakicë. Hoti ka deklaruar se të njëjtit i ka siguruar për përkushtimin e Qeverisë në vazhdimin e mbështetjes dhe thellimin e bashkëpunimit përballë situatës së krijuar nga pandemia Covid-19, me […]

AAK vazhdon të këmbëngul: Ramush Haradinaj – President i vendit


[ad_1] Rasim Selmanaj nga AAK thotë se s’ ka përgjigjie tani për tani se a do merr pjesë partia e tij në tryezën për presidentin. Por se kjo parti është e gatshme të marrë pjesë në konsulta, jo vetëm për këtë temë. “Në pyetjen konkrete s’ kam ndonjë përgjigjie meqenëqë s’ e kam taku kryetarin […]

AAK dhe NISMA të gatshme të marrin pjesë në tryezën për çështjen e presidentit


[ad_1] Zëvendës Kryeministri i Kosovës nga rradhët e AAK-së, Besnik Tahiri thotë se AAK do marrë pjesë në tryezën e diskutimit për çështjen e presidentit. Për Gazeta Blic, Tahiri thotë historikisht edhe nga pozita edhe nga opozita AAK ka pasur qëndrim unifikues. “Secila iniciativë politike që vjen prej liderëvë politikë në pozitë dhe opozitë, që […]

Kryeministri Hoti: s’ është bërë mjaftueshëm për personat me nevoja të veçanta, Qeveria do iu dalë në ndihmë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj kanë nënshkruar në panon për gjithëpërfshirje, e cila i dedikohet personave me nevoja të veçanta. Hoti me këtë rast është zotuar se Qeveria do t’i dal në ndihmë kësaj kategorie. “Humanizimin në shoqëri e tregon me anë të kujdesit të kësaj kategorie. Janë […]

Hoti kërkon mbikëqyrje rigoroze të zbatimit të masave anti-Covid-19


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka kërkuar nga inspektorati, policia dhe shtabet komunale shtimin e angazhimit të përgjithshëm dhe zbatimin rigoroz të masave për parandalimin dhe menaxhimin e situatës epidemiologjike me Covid-19. Siç njofton ZKM-ja, kryeministri kaq qenë në takim me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemaj, atë Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ministrin e […]

Gjykata Kushtetuese mbanë seancë për votën e deputetit Arifi për Qeverinë Hoti


[ad_1] Gjykata Kushtetuese sot pritet të mbajë seancë publike online për trajtimin e kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje që Qeveria Hotit të shpallet antikushtetuese për shkak të votës së deputetit Etem Arifit, i dënuar për korrupsion. Arifi ishte njëri prej 61 deputetëve që votoi pro zgjedhjes së Qeverisë Hoti, pas shkarkimit të Qeverisë së Albin Kurtit […]

S’ka premtim për liberalizim të vizave


[ad_1] Franca dhe Holanda mbesin shtetet, të cilat e pamundësuan liberalizimin e vizave për Kosovën gjatë presidencës gjermane të Bashkimit Evropian, e cila mbaron më 31 dhjetor. Më 1 janar, presidencën e BE-së e merr Portugalia. Presidenca gjermane s’ u është përgjigjur pyetjeve të Radios Evropa e Lirë lidhur me atë se a ka plane […]

Do të ketë masa të veçanta për festat e fundvitit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha sot se masat e vendosura për mbrojtje nga coronavirusi do të përfundojnë kur të përmbyllet pandemia. atëherë, Hoti shtoi se masat për të menaxhuar me situatën do të mund të ndryshohen varësisht nga situata. “Këto masa do të vazhdojnë por do të ketë masa te veçanta për festat […]

A do të rrëzohet Qeveria Po qe se s’ miratohet Ligji për rimëkëmbje ekonomike, flet kryeministri


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është deklaruar rreth mundësisë së rënies të Qeverisë Vetëm po të s’ mund të miratohet Projektligji për rimëkëmbjen ekonomike këtë javë në Kuvend. Hoti tha se ky Projektligj do të votohet ditët e ardhshme. “Ligji për rimëkëmbje ekonomike do të votohet në ditët e ardhshme. s’ mund të them […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Avdullah Hoti deklarohet për humbjen e LDK-së në Podujevë


[ad_1] I pyetur Nëse humbjen në Podujevë e sheh si ndëshkim ndaj tyre për shkak të prishjes së koalicionit mes LDK-së dhe LVV-së në nivel qendror, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se mediat mund të kenë interpretime të ndryshme. “Është një rezultat të cilin të gjithë e kemi pranuar mbasi kanë folur qytetarët e […]

Hoti:Priten masa të reja kufizuese para festave të fundvitit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë konferencës për media ka thënë se masat që i kanë ndërmarrë për kufizim të lëvizjes dhe të tjera mbesin në fuqi, pasi ato kanë dhënë rezultate. Hoti ka thënë se situata vazhdon të jetë alarmante, ndërsa pritet që gjatë javës së ardhshme të merren masa të reja për […]

Paralajmërojnë gastronomët: Mund të ketë veprime për të mos i njohur masat anti-covid


[ad_1] Kryetari i Odës së Hotelierëve të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka thënë se vazhdimi i masave anti-covid nga Qereria e Kosovës, sipas tij, do t’i vendos buzë falimentimit shumë biznese të gastronomisë, raporton GazetaBlic. Në një bisedë për GazetaBlic, Sogojeva ka thënë se është duke u shqyrtuar mundësia që nga ta të mos i njohin […]

Masat që janë në fuqi do të vazhdojnë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës,  Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se sugjerimi i institucioneve shëndetësore, përkatësisht IKSHPK-së, është që masat aktuale ndaj pandemisë të mbahen edhe më tej. “Ne sot kemi bërë një vlerësim të detajuar të situatës. Konstatimi i përbashkët është që gjendja është mjaft serioze por është nën kontroll. Sugjerimi i instituti ëhstë […]

Hoti paralajmëron masa të reja nga java e ardhshme


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur takim me ministrin e Shëndetësisë, Armend Zemajn për të diskutuar për menaxhimin e pandemisë në vend. Hoti në një konferencë për media tha se do të ketë masa të reja për festat e fund vitit, shkruan Gazeta Blic. “Ne do të shkojmë me zbatim rigoroz të masave […]

Gjysmëvjetori i parë shkollor përfundon më 18 dhjetor


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se pas bisedimeve që ka pasur me ministrin e Arsimit, Ramë Likaj, janë dakorduar që gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor të përfundojë më 18 dhjetor dhe gjysmëvjetori i dytë të fillojë më 18 janar. Këtë deklaratë kryeministri e bëri në një konferencë për media ku foli për […]

Bashkimi Evropian s’ mund të jetë aktor global Nëse s’ i zgjidh problemet në Ballkan


[ad_1] Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell ka thënë të martën se zgjidhja e problemeve në Ballkan është një përgjegjësi e Bashkimit Evropian, dhe se nga kjo varet edhe roli global i BE-së. “Nëse s’ mund të zgjidhim problemet në Ballkan atëherë si mund të jemi aktor i rëndësishëm global”, ka thënë Borell. […]

Hoti paralajmëron konferencë, Qeveria tregon se a do të ketë shtrëngim të masave


[ad_1] Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka thirrur sot një konferencë për media për të diskutuar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 në vend. Me thirrjen e kësaj konference është menduar se do të shtohen masat mbrojtëse ndaj COVID-19. Megjithatë, nga Qeveria e Kosovës kanë thënë për Express, se s’ do të ketë shtrëngim […]

Ndahen 2 milionë euro për 156 biznese nga programi për rimëkëmbje ekonomike


[ad_1] Në kuadër të programit për rimëkëmbje ekonomike, përkatësisht masa 8, u ndanë 2 milionë euro, ndërsa përfitues janë 156 biznese, me rreth 500 punëtorë në kuadër të këtyre bizneseve. Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka marrë pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të kontratave për financimin e projektit në kuadër të skemës së granteve. Zyra […]

Kryeministri i përgjigjet deputetes Musliu: Është shënuar 28 Nëntori


[ad_1] Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, i ka dhënë përgjigje deputetes së PDK-së Ganimete Musliu, lidhur me shënimin e 28 Nëntorit. Hoti tha se aktivitetet që janë shënuar për 28 Nëntorin janë aktivitete standarde zyrtare të qeverisë. “Deputetes Musliu po i them Nëse ke ndonjë barometër për nivelin e patriotizmit që e ka secili këtu […]

Hetimi policor nga ana belge akoma s’ është përmbyllur


[ad_1] Ariana Musliu Shoshi nga PDK-ja ka kërkuar sqarim nga kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, për vjedhjen e çantës së specialistit Muhamet Mustafa, në Bruksel, në të cilën sipas saj kishte dokumentacion zyrtar, i cili do të përdorej në bisedimet Kosovë Serbi. “Muhamet Mustafa në cilësinë e specialistit në bisedimet me Serbinë gjatë drekës në […]

Kosova s’ është para kolapsit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e Kuvendit të Kosovës tha se Qeveria e Kosovës është duke punuar që të sigurojë sa më shumë vaksina për COVID-19. Hoti po ashtu theksoi se vendi s’ është para kolapsit, por është në emergjencë shëndetësore. “s’ jemi para kolapsit, jemi në gjende emergjente shëndetësore, kjo është […]

Hoti: Kosova s’ është në kolaps por në emergjencë shëndetësore


[ad_1] Kryeministri I Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se lidhur me festën e 28 Nëntorit ka zbatuar një agjendë zyrtare që është që dy dekada. Ai ka thënë se dita e hënë është vendosur të jetë ditë pune në solidarizim me sektorët të cilat s’ janë duke pushuar që nga fillimi i pandemisë. Ai ka […]

Kryeministri Hoti i përgjigjet Ganimete Musliut për 28 Nëntorin


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në seancën e Kuvendit të Kosovës i është përgjigjur deputetes së PDK-së, Ganimete Musliu e cila e kritikoi për vendimin e tij që e hëna të jetë ditë pune dhe të mos ketë pushim për shkak të festës së 28 Nëntorit. Hoti u arsyetua në atë se deputetët e […]

Liburn Aliu: Deklaratat e Rakiqit në kundërshtim me Kushtetutën e vendit, Hoti s’ reagoi


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu ka folur për deklarimet e djeshme të zëvendëskryeministrit të Kosovës, Goran Rakiq i cili derisa u ka bërë thirrje qytetarëve në veri të Mitrovicës të votojnë kandidatin e Listës Serbe, ka thënë se presidenti i Serbisë e përkrah këtë subjekt. Aliu në seancën e sotme të Kuvendit të […]

Grumbull i njerëzve pas fitore së Vetëvendosjes, Albin Kurti i kërkon shpërndarjen pasi përfundojnë fjalimet


[ad_1] Vendi është duke u ballafaqur me numër të lartë të rasteve me COVID-19 si dhe me dhjetra të vdekur brenda 24 orëve nga infeksioni me coronavirus, por sot në Podujevë u ‘harrua’ virusi. Me qindra qytetarë u mblodhën udhëve dhe shesheve për të festuar fitoren e kryetarit më të ri të Llapit, Shpejtim Bulliqi […]

​Hoti e Dumoshi vlerësojnë punën e Ansamblit Kombëtar “Shota”


[ad_1] Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi, kanë pritur sot në takim për festën e 28 Nëntorit Ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Shota”. Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka uruar ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Shota” për përvjetorin e themelimit, derisa ka uruar edhe festën e Flamurit. […]

Këto janë të gjitha aktivitetet që institucionet e Kosovës do t’i mbajnë për Ditën e Flamurit


[ad_1] dukuritë për ditën e sotme: Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën homazhe te monumenti i heroit kombëtar Gjegj Kastrioti- Skënderbeu. (Vendi: Sheshi ‘’Skënderbeu’’- Prishtinë, 09:00) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te shtatorja e Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Vendi: Sheshi ‘’Ibrahim Rugova’’- Prishtinë, 09:10) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te kompleksi memorial i familjes Jashari […]

Kryeministri Hoti në Suharekë, në realizimin e eksportit të verës ‘Made in Kosova’ për në Serbi


[ad_1] Në kuadër të javës së Biznesit Kosovar 2020, Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti vizitoi verarinë “Agro Kosova Holgind” në Suharekë e që lidhet me marrëveshjen në Shtëpinë e Bardhë në Washington. Duke përgëzuar për investimet e bëra në pronarin e kompanisë Hoti foli për mbështetje ndaj biznesit. “Bashkë me anëtarët e kabineti jemi këtu […]

Njofton Hoti: Dita e hënë, 30 nëntor, do të jetë ditë pune


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka bërë të ditur se dita e hënë, 30 nëntor 2020, s’ do të jetë pushim, por do të jetë ditë e rregullt e punës. Këtë njoftim Hoti e bëri me anë të një postimi në Facebook, ku tha se ky vendim vjen si solidarizim me të gjithë ata […]

FSK’ja i bën bashkë Anton Qunin e Daut Haradinajn


[ad_1] Në Ditën e Forcës, deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj dhe ministri i Mbrotjes nga radhët e LDK-së, Anton Quni janë bërë bashkë, shkruan Gazeta Express. Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti në fjalimin para ushtarëve të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), tha se krejt kjo do të arrihet duke blerë e pajisje moderne që […]

Liburn Aliu tregon se a do të kundërshtojë LVV praninë e Driton Selmanajt në Kuvend


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje beson që Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj s’ do të marrë pjesë sot në seancën e Kuvendit të Kosovës. Ushtruesi i detyrës së shefit të deputetëve të LVV-së, Liburn Aliu ka thënë për KALLXO.com, se akoma s’ e dinë se çfarë masa do të ndërmarrin, pasi javën e kaluar kanë paralajmëruar se refuzojnë të […]

Lajçaku informon Budestagun gjerman rreth dialogut Kosovë-Serbi


[ad_1] Emisari special i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak ka informuar sot anëtarët e Bundestagut dhe anëtarët gjermanë të Parlamentit Evropian mbi gjendjen aktuale dhe hapat e ardhshëm në procesin e dialogut Beograd-Prishtinë. Ai në një postim në Twitter ka shkruar se e vlerëson shumë interesin dhe mbështetjen e tyre mbi procesin e udhëhequr […]

Promovohet kompleti i veprave të Anton Çettës


[ad_1] Instituti Albanologjik i Prishtinës ka promovuar sot kompletin e veprave të Anton Çetës, në 13-të vëllime. Promovimi është hapur me një këngë për Anton Çettën, të interpretuar nga këngëtari Liridon Sadriu. Promovimi është mbajtur në Bibliotekën Kombëtar të Kosovës, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, në kuadër të aktiviteteve për “Muajin e Anton Çettës”. Kompleti i […]

Përplasje e re, mospajtime të vazhdueshme


[ad_1] Mospajtimet publike të partnerëve të koalicionit qeverisës në Kosovë vazhdojnë të jenë evidente, e që sipas analistit politik, Artan Muhaxhiri, ato janë pasojë e mungesës së një programi të harmonizuar qeveritar. “Kjo qeveri është krijuar si rrufe, pa ndonjë harmonizim apo koordinim të programeve, andaj aleatët s’ kanë homogjenitet”, tha Muhaxhiri për Radion Evropa […]

Lajçak ndërhyn në kërkesën e Vuçiqit për vizitë në Kosovë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka deklaruar se ka pranuar letër nga emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak. Letra ndërlidhet me vendimin e Kosovës që t’ia ndalojë presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq vizitën në Kosovë. në këto fjalë e sipër, në një paraqitje para gazetarëve të enjten, kryeministri Avdullah Hoti tha se […]

Anëtarë të Komisionit për Punë të Jashtme e konsiderojnë si pazar politik emërimin e djalit të Haxhi Shalës si Konsull


[ad_1] Gjatë ditës së djeshme u publikua në media se djali i Haxhi Shalës, Flakroni, me dekretin e ish Presidentit Hashim Thaçi është emëruar si Konsull i Përgjithshëm në Pragë të Çekisë. Pas këtij lajmi, emërimi i tij u komentua shumë, duke u kritikuar mjaft  një emërim i tillë. Në anën tjetër, anëtarë të Komisionit […]

Aprovohet politika kundër ngacmimit seksual në organet e administratës publike


[ad_1] Qendra Kosovare për Studime Gjinore (QKSGj), në bashkëpunim me Zyrën për Qeverisje të Mirë (ZQM), e ka përpiluar Politikën kundër ngacmimit seksual në administratën publike në Kosovë, e cila sot u nënshkrua nga Kryeministri I Kosovës, z. Avdullah Hoti. Politika kundër ngacmimit seksual në vendin e punës në Kosovë kontribon fundamentalisht në mbrojtjen e […]

Konsulli i emëruar “tinëz”, Hoti thotë se për emërimin e djalit të Haxhi Shalës u njoftua nga mediat


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se s’ ka qenë në dijeni për emërimin e djalit të Haxhi Shalës si Konsull në Çeki. me anë të një postimi në ‘Facebook’, Hoti ka thënë se për këtë është njoftuar nga mediat. “Për emërimin e Konsullit të  Përgjithshëm të Republikës Kosovës në Pragë të Çekisë, […]

Në mungesë kuorumi, Projektligji për Buxhetin 2021 mbetet për mbledhjen tjetër


[ad_1] Në mungesë të kuorumit në Komisionin për Buxhet dhe Transfere, votimi i Projektligjit mbi ndarjet buxhetore për buxhetin e vitit 2021 dhe raporti me rekomandime për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike ka mbetur për një mbledhje tjetër. Deputeti i LDK-së, Shkelzen Hajdini, ka kërkuar që votimi për këto dy pika të shtyhet për një mbledhje […]

Emërimi i djalit të Haxhi Shalës Konsull, flasin në telefon Hoti dhe Osmani


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se së shpejti do të përmbyllet një analizë e cila do t’i rishikoj rrjetin e misioneve diplomatike të Kosovës. Për këtë, ai tha se ka njoftuar edhe Ushtruesen e Detyrës së Presidentes, Vjosa Osmanin. “Sot, në një bisedë telefonike, i kam uruar shërim të shpejtë kryetares së […]

BE-ja mohon të jetë bllokuar dialogu, takimi i radhës “porsa të lejojnë kushtet”


[ad_1] Kosova dhe Serbia zyrtarisht janë të përfshira në procesin e dialogut për normalizimin e raporteve, të ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian, porse një takim në nivel liderësh, i parashikuar të mbahet në fund të shtatorit, është shtyrë vazhdimisht, nën arsyetimin e “bllokimit nga pandemia”. Por, pandemia e koronavirusit s’ ka penguar takimin e datës 29 […]

Kryeministri Hoti flet për dilemat politike rreth zgjedhjes së Presidentit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se akoma s’ ka emër për Presidentin e ardhshëm të vendit duke thënë se s’ e kanë akoma opinionin e shumicës së partive politike. Hoti tha se pret takim me subjektet politike parlamentare për të parë disponimin e tyre për zgjedhjen e Presidentit. “Është vështirë të thuhet […]

Hoti kërkon falje por i quan “të shtrembëruara” deklaratat e Driton Selmanajt


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur para gazetarëve në lidhje me deklarimin e zëvendëskryeministrit Driton Selmanaj, në lidhje me personat e pagjetur nga lufta fundit në Kosovë. Hoti ka thënë se ato deklarata janë shtrembëru nga persona të caktuar. “Në qoftë se do të kishte një element më të vogël në bindje ose […]

Aplikimi për Kartonin e Gjelbër, vetëm pas shtatorit 2021


[ad_1] Numri i madh i veturave të paregjistruara është vetëm një nga problemet që Kosova duhet të zgjidhë para se të bëhet aplikimi për anëtarësim në Këshillin e Byrosë Evropiane që siguron Kartonin e Gjelbër, thotë Sami Mazreku ushtrues i detyrës së drejtorit ekzekutiv të Byrosë Kosovare të Sigurimit. Për të pakësuar numrin e veturave […]

LVV kërkon nga kryeministri ta shkarkojë Driton Selmanajn


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka kërkuar nga kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti që ta shkarkojë nga detyra e zëvendëskryeministrit Driton Selmanajn. Aliu tha se kjo kërkesë për shkarkimin e tij, vjen pas deklarimeve dhe qëndrimeve të fundit të Driton Selmanaj që i bëri në televizione të Kosovës lidhur me çështjen e diskutimeve […]

Be-ja: Asociacioni s’mund të shmanget, duhet të merret parasysh ndryshimi i kushtetutës


[ad_1] Bashkimi Evropian vazhdon të insistojë se Kosova mund ta konsiderojë ndryshimin e kushtetutës së saj për t’i bërë vend Asociacionit të komunave me shumicë serbe. Ndonëse kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti e ka cilësuar të mbyllur diskutimin me Serbinë për Asociacionin e komunave me shumicë serbe, shefi i Zyrës së BE-së në Kosovë, Tomáš […]

Edhe pas nëntë muajsh, Kosova s’ ka marrë hapat e parë për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Që nga marsi kur në Kosovë është lajmëruar rasti i parë me koronavirus, shteti ka bërë shumë pak për t’i riparuar dëmet ekonomike të shkaktuara nga pandemia e virusit COVID-19. Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti s’ po arrin kurrësesi t’i sigurojë votat e nevojshme për ta votuar Ligjin e Rimëkëmbjes […]

Shpërfillin qytetet tjera, por ndalja e rrymës në Prishtinë mobilizon Qeverinë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka reaguar pasi lagjja “Bregu i Diellit” në Prishtinë ka më shumë se 15 orë pa energji elektrike. Hoti përmes një postimi në Facebook tha se Ekipet nga KOSTT-i dhe KEDS-i jane duke punuar për të rregulluar prishjen në rrjet që ka shkaktuar mungesën e energjisë elektrike. “Ekipet nga […]

9 muaj pandemi dhe masa kufizuese, Kosova akoma s’e ka bërë hapin e parë drejt Rimëkëmbjes Ekonomike


[ad_1] Që nga marsi kur në Kosovë është lajmëruar rasti i parë me koronavirus, shteti ka bërë shumë pak për t’i riparuar dëmet ekonomike të shkaktuara nga pandemia e virusit COVID-19. Qeveria e Kosovës e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti s’ po arrin kurrësesi t’i sigurojë votat e nevojshme për ta votuar Ligjin e Rimëkëmbjes […]

Mini-Shengeni për eliminimin e barrierave të CEFTA-s


[ad_1]   Krijimi i tregut të përbashkët rajonal apo si njihet ndryshe me emrin mini–Shengen, është më i avancuar dhe më përfitues sesa Marrëveshja për tregti të lirë, CEFTA, thotë Arian Zeka, kryeshef ekzekutiv në Odën Ekonomike Amerikane në Prishtinë. Udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor, më 10 nëntor kanë nënshkruar një deklaratë të përbashkët për tregun […]

Rrëfehet familjarja e Saranda Bogujevcit: Kështu i mbijetoi deputetja masakrës nga ushtria serbe


[ad_1] E mbijetuara e masakrës ka folur për ngjarjen më të rëndë në jetën e saj, thotë se është fyer shumë nga zv. kryeministri i Kosovës. Gjurmët e plumbave janë nëpër muret e shtëpisë. Ato ruhen akoma, ndonëse është kujtimi më i keq për familjen Bogujevci nga Podujeva. Por anëtarët e kësaj familje që humbi […]

Qeveria e Kosovës dhe BE-ja nënshkruajnë sot kontratën 26.5 milionë euro


[ad_1]   Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti dhe shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian, Tomas Szunyog, nënshkruajnë sot një kontratë me vlerë prej 26.5 milionë euro. Kontrata është e dizajnuar për t’i përkrahur përpjekjet e Qeverisë në adresimin e pasojave ekonomike të pandemisë COVID-19. Pagesa e parë prej 20.5 milionë pritet të realizohet para fundit […]

Dialogu me Serbinë ka ngecur, ka qenë në binarë të gabuar


[ad_1] Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje (LVV), Albin Kurti në një intervistë për KALLXO.com, ka thënë se dialogu me Serbinë ka ngecur. Ish-kryeministri ka theksuar se procesi i negociatave Kosovë-Serbi për disa vjet ka qenë në binarë të gabuar. Ushtruesja e detyrës e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka kërkuar të ndërpritet dialogu për një kohë […]

Rrahjet dhe përplasjet më të famshme në Kuvendin e Kosovës


[ad_1] Kuvendi i Kosovës është vendi ku përfaqësuesit e qytetarëve duhet të shqyrtojnë e miratojnë ligje të ndryshme në të mirën e tyre. Por, ky institucion shumë herë është shndërruar në arenë përplasjesh verbale e fizike mes ligjvënësve. E njëjta gjë dukuri edhe në seancën e sotme të Kuvendit, ku pati një përplasje mes deputetëve […]

Është më i ligu që kam dëgjuar ndonjëherë në Kuvend


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti është përplasur verbalisht me nënkryetaren e Kuvendit nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, pasi kjo e fundit gjatë fjalimit të saj tha se të pagjeturit i barazuan me të zhvendosurit brenda territorit në zotimet e 4 shtatorit në Uashington. Ndaj deklaratave të Nagavcit, Hoti në foltore deklaroi se […]

Hoti përplaset me Nagavcin: Ky është fjalimi më i ligë që kam dëgjuar në këtë Kuvend


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se fjalimi i nënkryetares, Arbërie Nagavci, e cila tha që të pagjeturit i barazuan me të zhvendosurit brenda territorit në Marrëveshjen e Washingtonit, ishte më i ligi që ka dëgjuar në Kuvend. “Ky është ndër fjalimet më të liga që kam dëgjuar në këtë Kuvend prej se jam […]

Guardia di Finanza s’ heton vjedhjen e dy milionëshit në Thesarin e Shtetit


[ad_1] Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Po qe se do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të […]

‘Guardia di Finanza’ s’ heton vjedhjen e dy milionëshit nga Thesari i Shtetit


[ad_1] Agjencia italiane për zbatimin e ligjit, Guardia di Finanza, s’ e ka konfirmuar Vetëm po të do të marrë pjesë në hetimin e vjedhjes së më shumë se dy milionë eurove nga Thesari i Kosovës. Në një përgjigje për Radion Evropa e Lirë, Guardia di Finanza ka thënë se pas kërkesës së institucioneve të […]

Hoti për djegien e billboardit ‘Liria ka emër’: Të tregohemi të qetë, jemi në periudhë të ndjeshme


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka komentuar djegien e billboardit ‘Liria ka emër’, në Graçanicë.   Ai tha se këtye zhvillimeve duhet t’u qasemi me qetësi derisa jemi duke kaluar një periudhë të ndjeshme si shtet. “Djegia e billboardit “Liria ka emër” në Graçanicë, është një dukuri që s’ duhet të ndodhte. duhet t’u […]

Djegia e billboardit ‘Liria ka emër’, vjen reagimi i kryeministrit Hoti: duhet të tregohemi të qetë


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka komentuar djegien e billboardit ‘Liria ka emër’, në Graçanicë. Ai tha se këtye zhvillimeve duhet t’u qasemi me qetësi pasi jemi duke kaluar një periudhë të ndjeshme si shtet. “Djegia e billboardit “Liria ka emër” në Graçanicë, është një dukuri që s’ duhet të ndodhte. duhet t’u qasemi […]

Anulohet seanca në rastin “Veteranët”


[ad_1] Ka dështuar të mbahet seanca gjyqësorë në rastin e njohur si “Veteranët”, me të cilën ish kryeministri i Kosovës, Agim Çeku, ish-ministri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, deputeti Shkumbin Demalijaj, si dhe nëntë persona të tjerë, akuzohen për keqpërdorim të pozitës apo autoritetit zyrtar. Lajmin për KALLXO.com e ka konfirmuar stafi mbështetës i gjyqtares Nushe […]

Këndim live në studio, përleshje me protestues: Besnik Tahiri kopjon shefin e tij


[ad_1] Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, duket se po kopjon shefin e tij, liderin e AAK-së, Ramush Haradinaj. Ngjashëm sikur Haradinaj, edhe Tahiri përveç që është përleshur sot me protestuesit ashtu siç bënte shefi i tij sa ishte në krye të ekzekutivit, ia ka thënë edhe këngës në një emision televiziv. Tahiri, gjatë ditës së […]

Integrimi i tregut, hapi i parë drejtë pajtimit politik të rajonit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka marrëpjesë në Forumin Ekonomik të Vjenës, ‘’Vjena dialogu për të ardhmen 2020’’ me moton  “Ekonomia takon politikën në botën digjitale’’. Qeveria e Kosovës në një komunikatë, bën të ditur se në këtë forum, u diskutua kryesisht për nevojën për mobilizim të ri në botën digjitale, sfidat dhe mundësitë […]

Këshilltari i Pacollit, Qeverisë: Mbrojtja e pjesëtarëve të UÇK-së s’ është ndërhyrje në drejtësi


[ad_1] Jetlir Zyberaj, këshilltari i Behgjet Pacollit, kryetarit të AKR-së, ka thënë se Qeveria dhe kryeministri i Kosovës s’ është duke ndërhyrë në procesin e gjykimit të ish-pjesëtarëve të UÇK-së në Gjykatën Speciale të Hagës. Zyberaj me anë të një postimi në rrjetin social Facebook, ka deklaruar se është shumë e drejtë qasja e Albin […]

Hoti sërish flet për fondin për rimëkëmbje – premton miliona euro për bizneset, tregon kur do t’i marrin


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se ekzekutivi që ai drejton ka ndërmarrë të gjitha veprimiet e nevojshme për tu përballur me Covid-19. Ai ka thënë se ndër masat e ndërmarra janë edhe ngritja e nivelit të lartë mobolizimit të stafit shëndetësor, rritja e kapaciteteve me shtretër, furnizimit me oksigjen të lëngshëm dhe […]

Kemi ndërmarrë veprimet e nevojshme për t’u përballur me COVID-19


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, thotë se Qeveria e Kosovës ka ndërmarrë të gjitha veprimet e nevojshme për të luftuar sëmundjen COVID-19. Sipas tij, në QKUK dhe në spitale rajonale është ngritur në nivelin më të lartë mobilizimi i stafit shëndetësor, gjithashtu ai thotë se janë bërë planet operacionale në klinikat e QKUK-së në […]

Hoti: Të prekurit me Covid-19 s’ janë vet, bizneset do ndihmohen nga rimëkëmbja ekonomike


[ad_1] Kryeministri i Kosovës thot se Qeveria e tij ka marrë të gjitha veprimet e nevojshme për tu përballur me Covid-19. Hoti tregon se në QKUK dhe spitalet rajonale janë ngritur në nivelin më të lartë mobilizimi i stafit shëndetësor, përcjellë Gazeta Blic. Ai thotë se IKSHPK po bënë një punë kolosale, kjo duke rritur […]

“Kërcënimi” me konflikt, llogaritë e Vuçiqit në sytë e analistëve kosovarë


[ad_1] Krahasimi i raporteve të Kosovës me Serbinë me konfliktin në Nagorno Karabak nga ana e presidentit të Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka nxitur reagime në vend. Menjëherë pas kësaj deklarate, pala kosovare kërkoi që bashkësia ndërkombëtare të reagojë, ndërsa sipas analistëve, presidenti serb ka qëllim që të mos arrihet një marrëveshje dhe të krijohet një […]

Kryeministri Hoti arsyeton shuarjen e Task-forcës kundër korrupsionit


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, në interpelancën në Kuvend ka thënë se vendimi për shuarjen e Task-forcës antikorrupsion është bërë që të luftohet korrupsioni dhe të qartësohet funksionimi i departamentit përkatës. “Ky vendim i joni eliminon mundësinë  e bartjes së përgjegjësisë nga një sektor në sektorin tjetër dhe rritë përgjegjësinë e të gjitha institucioneve […]

Hoti: Së shpejti do të merremi vesh për president të ri ose për zgjedhje


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka thënë se në një periudhë jo të largët kohore partitë duhet të vendosin Vetëm po të duan zgjedhje të reja, apo do të pajtohen për një emër të ri për postin e presidentit. Në një konferencë për media të premten, Hoti ka thënë se pas dorëheqjes së presidentit […]

Qeveria do të ndajë 1.1 milion euro për Trepçën


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka njoftuar që Qeveria do të ndajë 1.1 milion euro për ndërmarrjen publike Trepça. “Tash na duhet një prerje e gjendjes dhe çfarë mbështetje do të ofrojë Qeveria. Bordi do të dorëzojë shumë shpejt një plan biznesi për të përmirësuar likuiditetin e kompanisë dhe një plan më afatgjatë që […]

AAK pas deklaratës së Vuçiqit: Na kërcënoi me luftë njeriu që ia kishte puthur dorën vrastare Millosheviqit – Lista Serbe s’e ka vendin më në Qeveri


[ad_1] Deputeti i Aleancës ëArdhmërinë e Kosovës (AAK), Gazmend Syla, pas deklaratës së presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçic për luftë, ka thënë se serbët, sipas tij, kanë akoma pretendime për Kosovën, shkruan GazetaBlic. Për GazetaBlic, Syla ka potencuar se kërcënimi për luftë ka ardhur nga një njeri, i cili siç ka deklaruar Syla, ia ka […]

Sot do të publikohen edhe të dhënat e infektimeve me COVID-19 në komunat me shumicë serbe


[ad_1] Kryeministri i Kosovës në një konferencë për media ka thënë se gjatë ditës së sotme Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Shëndetësisë Publike do t’i publikojnë të dhënat e infektimeve me COVID-19 për të gjitha komunat e Kosovës, duke i përfshirë edhe komunat me shumicë serbe. Sipas Hotit, këto të dhëna do të jenë […]

Pak shtretër e shumë të infektuar, ‘Spitali COVID-19’ s’ është gati


[ad_1] Mbi 9 mijë e 400 raste aktive me coronavirus janë aktualisht në Kosovë dhe klinikat e Qendrës Klinike Universitare të Kosovës (QKUK), janë mbushur me pacientë. Një spital i veçantë për këta pacientë, është i domosdoshëm në këtë kohë kur numrat e të infektuarve po rriten çdo ditë, thonë në Klinikën Infektive në QKUK. […]

Hoti sot në interpelancë lidhur me shfuqizimin e Task-Forcës antikorrupsion


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është thirrur sot edhe në një tjetër interpelancë në Kuvendin e Kosovës. Interpelanca është planifikuar që të mbahet në orën 15:00. Thirrja për interpelancën e Hotit është bërë me kërkesë të tetë deputetëve të grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, në lidhje me shfuqizimin e Task-Forcës antikorrupsion në Policinë e […]