Infermieri grevist nderohet me titullin “Ambasador i paqes”


[ad_1] Infermieri Enlirat Duraku është nderuar me titullin “Ambasador i paqes” nga Federata Universale e Paqes. “UPF-ja mbështet punën e Kombeve të Bashkuara (UN), veçanërisht në fushat e ndërtimit të paqes. Një falënderim i veçantë shkon për z. Tahir Shabanin, ambasador i Paqes në Francë, përfaqësues i kulturës dhe traditave tona edhe jashtë kufijve dhe […]

UNICEF: Edhe një rast i vetëm është tepër, çdo fëmijë duhet të ndihet i sigurt dhe i mbrojtur në çdo kohë


[ad_1] UNICEF-i, ka shprehur shqetësim për rastin e fundit të abuzimit të fëmijës që raportohet të ketë ndodhur në mjediset shkollore në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur përmes një komunikate për media. “Një shpërdorim i tillë ndaj një fëmije është i papranueshëm dhe përbën një shkelje të rëndë të të drejtave themelore të […]

Farat dhe Ushqyesit e Duhur të Misrit – Ku t’i Gjeni


[ad_1] Një nga problemet e fermerëve Shqiptarë sot padyshim është garancia për produkte cilësore. E sidomos për farat e të mbjellave dhe ushqyesit e duhur për prodhime cilësore të cilat shpesh kërkojnë shumë punë dhe kohë për të dhënë frytet e tyre të para. Të korrat e mira kërkojnë të mbjella të mira dhe kujdesin […]

7 rregullat për rritjen e fëmijëve, sipas psikiatrit italian


[ad_1] Giovanni Bollea, klasa e diplomës e vitit 1913, ka qenë një psikiatër italian i rëndësishëm: e cili e ka përqendruar avancimin e tij profesional në zhvillimin e fëmijës, duke sjellë një revolucion të vërtetë në fushën e neuropsikiatrisë pediatrike italiane: në fakt, ai ka qënë nismëtari i psikoanalizës dhe psikoterapisë së grupit në klinika universitare romake. […]

Maska me ujë orizi që largon rrudhat


[ad_1] Për shekuj me radhë femrat japoneze kanë përfituar nga vetitë mrekullibërëse të orizit. Duke qenë se është i pasur me antioksidantë, orizi është një ndër përbërësit kryesor të maskave të fytyrës në lindjen e largët. Orizi është i pasur me antioksidantë të cilët parandalojnë shfaqjen e rrudhave dhe ngadalësojnë procesin e plakjes. Ai është […]

Qehaja për kërkesën e SBAShK-ut për vaksinim: Prioritet i caktojnë IKShPK-ja dhe MSh-ja


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër COVID-19. Mirëpo, specialisti i arsimit Rinor Qehaja në një intervistë për Ekonomia Online ka thënë se kërkesa e […]

SBAShK-u kërkon që mësimdhënësit të jenë prioritet për vaksinim kundër Covid-19


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës e Kosovës, ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik që punëtorët e arsimit t’i kenë si prioritet për t’i vaksinuar me vaksinat kundër Covid-19. Nga SBAShK-u thuhet se në periudhën e parë të këtij viti shkollor sektori i arsimit ishte nga […]

s’ kishte udhëtuar asnjëherë me avion, përpara se të bëhej stjuardesë, më pas… Njihni Boranën, një pogradecare në Arabinë Saudite


[ad_1] Entela Resuli Borana Korça, fluturoi për herë të parë në një avion kur ishte stjuardesë. Paçka se e ëndërronte këtë punë, s’ i ishte dhënë mundësia të udhëtonte më herët. Kështu, pasionin e ktheu në punë dhe nisi një jetë krejt tjetër nga ajo ç’ka ishte duke bërë në Tiranë deri në atë kohë. […]

Kosova shënon 13 vjetorin e shpalljes së pavarësisë


[ad_1] Republika e Kosovës sot shënon trembëdhjetë vjetorin e shpalljes së pavarësisë. Për nder të këtij përvjetori janë organizuar një sërë aktivitete nga institucionet e vendit. Fillimisht aktivitetet nisin me ceremoninë e ngritjes së Flamurit shtetëror nga Garda Ceremoniale e Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK). Me pas në bazë të agjendës shtetërore te aktiviteteve […]

Pas Çajit të Malit, Kërcënohet Edhe Sherebela Shqiptare


[ad_1] ndërsa është një nga bimët medicinale më me vlera shëndetësore e për të cilën Shqipëria futet në grupin e vendeve që prodhojnë masivisht këtë bimë, dora e njeriut po bën që sipërfaqet e saj të reduktohen. Sherebela shqiptare eksportohet shumë në disa kontinente, duke e lënë tregun vendas pothuajse bosh dhe duke i lënë […]

Si mund të jetë çdo ditë Shën Valentini për ju?


[ad_1] Gjithkush ka mënyrën e vet të shprehjes së dashurisë Po qe se duam t’i tregojmë partnerit tonë për Ditën e Shën Valentinit se sa është i rëndësishëm ai për ne dhe sa e duam, është mirë të dimë se me çfarë gjuhe dashurie ai flet. Ekziston një thënie mes njerëzve: “Veprimet flasin më shumë […]

Ullinjtë Shekullor Të Shqipërisë – Pema Frutore e Lashtësisë


[ad_1] Ulliri në Shqipëri është mjaft i vjetër, aq sa dhe në vendet e tjera të Mesdheut. Kjo pemë ka vendin dhe rëndësinë e saj në kulturën dhe artin popullor. Fjala ulli, në shqip rrjedh nga emri ullastër. Pema e këtij fruti paraqitet me dy forma të ndryshme: i egër  dhe i kultivuar. Në vendin […]

Si Të Përgatisni Salcën e Famshme Të Avokados


[ad_1] Njeriu ka nevojë për ushqim dhe pije për tu ushqyer, për të qenë në formë dhe për të mbijetuar. Kjo është arsyeja që ka shtyrë qytetërime të tëra të shpikin, krijojnë dhe japin jetë recetave nga më të ndryshmet që janë mes nesh që nga lashtësia. I tillë është rasti i salcës meksikane të […]

Pesë Fshatrat, nga Bënja në Razëm me Potenciale të Larta për Turizëm


[ad_1] Shqipëria është bekuar me bukuri natyrore, trashëgimi të pasur kulturore dhe kuzhinë tipike mesdhetare, arkitekture të larmishme, por së paku 5 fshatra në Shqipëri përmbajnë potenciale të larta për zhvillimin e turizmit, pasi në to kombinohen të lidhura fort të gjithë këto komponentë. Një studim i Organizatës Ndërkombëtare për Emigracionin ( IOM) ka evidentuar […]

“Lamtumirë ma!”, ish-ministrja humb nënën: Model që s’di a do ta arrijë dot


[ad_1] Ditën e sotme është ndarë nga jeta nëna e ish-ministres së Kultures, Mirela Kumbaro dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë ish-ministrja në rrjetet shoqërore. Ajo i ka dedikuar disa fjalë tepër prekëse, teksa se e ëma, zysh Azbija e matematikës, ka shërbyer si një model, të cilin Kumbaro s’ do ta […]

Pneumonia, çka është dhe cilët janë shkaktarët e saj?


[ad_1] Pneumonite sipas shkaktarit do te ndahen ne: pneumoni te shkaktuar nga bakteret, viruset ose kërpudhat.Bakteriet si Streptococcus pneumoniae, mHaemophilus influenzae tip B (Hib), Moraxella catarrhalis , Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Streptococcus agalactiae (Streptococcus agalactiae, Mycobacterium tuberculosis.Viruset si Virusi i gripit, . Citomegalovirus (CMV) -, Fruthi – i quajtur gjithashtu rubeola, .Varicella (dhenve) – shkaktuar […]

Ministria e Shëndetësisë propozon masat e reja kundër COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë i ka propozuar Qeverisë së Kosovës masat e reja kufizuese kundër COVID-19. MSH ka propozuar që masat të lehtësohen për disa sektorë, duke vënë në theks edhe zgjatjen e orarit të qarkullimit në bazë të masave nëpër komuna me rrezik të ulët, të mesëm e të lartë, transmeton Telegrafi. Në propozimin […]

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror


[ad_1] Nga  Zaria Gorvett, BBC Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga Marseja, 447 km përtej Detit Mesdhe, i cili mendohet që ishte personi që përhapi sëmundjen e murtajës në qytetin e Alghero-s. Bazuar në të dhënat zyrtare të asaj kohe, një historian i shekullit të 18-të vlerësoi […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit: Cilët ishin para ’90 dy qytetet që për dashuri ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

“Jam duke jetue me gëzimin e ditëve me ty”. Një letër e rrallë dashurie e shkruar në 1966 dhe një pohim i Dritëroit për Shkodrën dhe Korçën: Qytetet e dashurisë, ia merrnin edhe Tiranës


[ad_1] “E dashtuna jeme, Asht ora 20 e mbramjes, jam duke punu vetëm në zyrë… u lodha. Për të rimarrë forcat po pushojshe duke u ngroh mbi furnelën elektrike që kam në zyrë. Mendja me shkoi tek ti. Jam duke jetue me gëzimin e kujtimin e ditëve që kalum së bashku. Gjithë këto ditë pa […]

IN MEMORIAM- Veli Ahmetaj,ekonomisti që s’ do të shlyhet gjatë nga kujtesa- E përkujton;Liman Asallani, kryetar i Klubit të Afaristëve në Prizren


[ad_1] Që nga viti i parë i studimeve, 1977/78, pata rastin ta njihja Veli Ahmetajn që ishte atëherë në prag të diplomimit në Fakultetin Ekonomik në Prishtinë. Kontaktet tona dekadave të shkuara ishin me shumë profesionale ne asociacionet e Biznesit që vepronin në Kosove dhe në qytet. Përafrimi shoqëror e profesional dukuri  pas luftes kur […]

Menyra Speciale e Përgatitjes së Kadaifit me Petë – Receta me Ëmbëlsi Fantastike


[ad_1] Kadaifi është një ëmbëlsirë që shqiptarët e konsumojnë shumë për festa dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë me origjinë turke është përvetësuar në traditën tonë dhe pasuruar me elemëntë të kulturës shqiptare duke u bërë një ëmbëlsirë mjaft e shijshme, nga ato që të ngelet në mend Nëse ballkavaja ka nderin të serviret vetëm gjatë […]

Sot mbyllet gjysmëvjetori i parë shkollor, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar


[ad_1] Për shkak të pandemisë, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor do të përfundojë sot. Sipas vendimit të Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës, nxënësit do të pushojnë deri më 18 janar. Nga Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës është thënë se planprogrami mësimor është realizuar në një masë të konsiderueshme, në këtë kohë […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: […]

A duhet të vaksinohen ata që kanë kaluar COVID-19? Flet mjeku i njohur


[ad_1] Lajmi për vaksinen kundër COVID-19 ka ndezur shpresën tek qytetarët, të cilët presin të marrin vaksinën për t’i dhënë fund pandemisë, e cila vijon prej muajit mars të marrë jetë njerëzish në gjithë botën. Drejtori i Zhvillimit të Vaksinave në Kompaninë “GEOVAX”, Arban Domi tha në Euronews Albania se lajmi për vaksinën është i […]

Si të Përgatisni Kadaifin e Shpejtë me Sherbet dhe Arra


[ad_1] Kadaifi është një ëmbëlsirë që shqiptarët e konsumojnë shumë për festa dhe jo vetëm. Kjo ëmbëlsirë me origjinë turke është përvetsuar në traditën tonë dhe pasuruar me elemëntë të kulturës shqiptare duke u bërë një ëmbëlsirë mjaft e shijshme, nga ato që të ngelet në mend Nëse ballkavaja ka nderin të serviret vetëm gjatë […]

Reagon këshilltarja e Dumoshit, thotë se ministrja s’ mori pjesë në darkën e 452 eurove


[ad_1] Shefja e kabinetit të ministrës së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Gentiana Azemi, ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare mes Komunës së Vitisë dhe Ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. Azemi përmes një postimi në Facebook ka […]

LKSHM ndan çmimet për krijuesit në diasporë


[ad_1] E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 18:35 albinfo.ch Ditë më parë, në nderim të 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit dhe të Pavarësisë së Shqipërisë, Lidhja e Krijuesve Shqiptarë në Mërgatë ka ndarë disa çmime për krijues artistikë që veprojnë në diasporë.Lidhur me këtë ka bërë një njoftim një njoftim në facebook, kryetari i LKSHM,  […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për punësimin e dhjetëra konsulentëve të fushave të ndryshme 


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka shpallur konkurs për pranimin e dhjetëra konsulentëve për fusha të ndryshme, për nevoja të MKRS-së dhe institucioneve të saja vartëse. Deri në fund të këtij viti kjo ministri planifikon të punësojë punëtorë me kontrata për Shërbime të Veçanta. Sipas njoftimit të njoftimin e MKRS-së, “Shërbime Konsulente me […]

Shkolla “Besa” në Romë zhvillon për të tretin vit radhazi mësimin e gjuhës shqipe


[ad_1] E Premte, 4 Dhjetor 2020 – 13:20 albinfo.ch Shkolla e Gjuhës Shqipe “Besa” në Romë të Italisë zhvillon për të tretin vit radhazi mësimin e gjuhës shqipe, historisë, gjeografisë dhe kulturës shqiptare. Në këtë shkollë mësimi zhvillohet çdo të shtunë për rreth 4 orë, transmeton albinfo.ch. Shkollat shqipe në shumë qytete të Italisë zhvillojnë […]

Shpenzoi 452 euro nga buxheti i komunës në mish e raki, reagon Sokol Haliti


[ad_1] Zyra e kryetarit të Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka reaguar pas shkrimit të KALLXO.com në lidhje me shpenzimet për një drekë zyrtare me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi me vlerë prej 452 euro, në kohë pandemie. KALLXO.com ka publikuar të enjten artikullin për shpenzimet e Komunës së Vitisë në mish […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për çmimet vjetore për letërsinë


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka sot shpallur konkurs për propozimet për çmimet kombëtare letrare për 2020. me anë të kësaj shpallje, MKRS pret deri më 5 janar 2021, propozimet për çmimet Kombëtare Letrare për Vepër Jetësore “Azem Shkreli”, dhe për Çmimet e tjera për Letërsi për vitin 2020. Propozimet mund të bëhen […]

Azemi: Lajmet për shpenzimet në drekën me mbi 40 persona janë të pavërteta, ministrja Dumoshi s’abuzon me paratë e qytetarëve


[ad_1] Genatiana Azemi, këshilltare e ministres së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka thënë se lajmet për shpenzimet në dreka nga ministrja Dumoshi, siç ka thënë ajo, janë të pavërteta, shkruan GazetaBlic. “Brenda vetëm disa orëve, shfaqen lajme tendencioze për ministren Dumoshi të cilat janë plotësisht të pavërteta dhe s’ qëndrojnë. Dreka e cila […]

Miliona euro u paguan në vitin 2019 pas vendimeve të gjykatave dhe përmbaruesve


[ad_1] Zyra Kombëtare e Auditimit ka gjetur se Thesari i Kosovës ka paguar fatura me vlerë prej 1 milionë e 539 mijë euro, të cilat s’ janë paguar nga institucionet e tjera si dhe janë kryer pagesa në vlerë mbi 25 milionë euro për shkak të vendimeve gjyqësore dhe përmbaruesve. Secila pagesë që bëhet me […]

Ministria e Kulturës sqarohet për vendimin që ua ndalon punëtorëve të saj postimet në rrejtet sociale


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka lëshuar sot një Qarkore Administrative, me anë të së cilës ua ndalon punëtorëve të saj postimet dhe komentet politike në rrejtet sociale. me anë të kësaj Qarkore të brendshme, i bëhet thirrje stafit të civil MKRS që të përmbahet dhe të jetë i kujdesshëm gjatë deklarimeve në […]

Në mes të pandemisë, kryetari i Vitisë dhe Vlora Dumoshi shpenzuan mbi 450 euro në raki e mish


[ad_1] Derisa korriku ishte një prej muajve më të rëndë në luftën përballë pandemisë, ku shumë njerëz humbën familjarët dhe punët e tyre për shkak të mbylljes nga masat anti-COVID-19, kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti e priti ministren e Kulturës, Vlora Dumoshin me raki e mish. Një faturë të cilën e ka siguruar […]

Shtabi në Baselland spekulon: “70 % të të infektuarve, me prejardhje të huaj”


[ad_1] Për t`i arritur më mirë qytetarët me sfond migrimi, do të ofrohen aktivitete komunikimi në 16 gjuhë, në mesin e të cilave, sigurisht, edhe në gjuhën shqipe E Enjte, 3 Dhjetor 2020 – 13:20 albinfo.ch (KEYSTONE/Salvatore Di Nolfi) Shtabi i menaxhimit të krizave në Kantonin Bazelland përkthen informacionet rreth koronës në 16 gjuhë. 70 […]

Kosova dhe Turqia nënshkruajnë marrëveshje për bashkëprodhime në fushën e filmit


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit e Kosovës, Vlora Dumoshi dhe Ministri i Kulturës dhe Turizmit i Turqisë, Mehmet Nuri Ersoy, kanë nënshkruar sot marrëveshjen ndërshtetërore e cila do të rregullojë dhe promovojë bashkëprodhimin filmik në mes të Kosovës dhe Turqisë. MKRS njoftoi se marrëveshja e nënshkruar ka për qëllim që të përcaktojë bazat […]

Komuna e Prishtinës do shpenzojë rreth 50 mijë euro për shfaqjet teatrale për fëmijë


[ad_1] Pesë shfaqje teatrale janë përzgjedhur nga Komuna e Prishtinës për t`u inskenuar në Teatrin e Qytetit të Prishtinës, “Dodona”. Komuna e Prishtinës ka publikuar rezultatet e Thirrjes për përzgjedhjen e projekteve teatrore për repertorin e TQP, ‘”Dodona”, në skenën e fëmijëve dhe skenën e mbrëmjes. Në  “Thirrja për kulturë-T.Q.P “Dodona”, të Komunës së Prishtinës […]

Komuna e Prishtinës shpall rezultate e thirrjes për shfaqjet e ‘Dodonës’


[ad_1] Pesë shfaqje teatrale janë përzgjedhur nga Komuna e Prishtinës për t`u inskenuar në Teatrin e Qytetit të Prishtinës, “Dodona”. Komuna e Prishtinës ka publikuar rezultatet e Thirrjes për përzgjedhjen e projekteve teatrore për repertorin e TQP, ‘”Dodona”, në skenën e fëmijëve dhe skenën e mbrëmjes. Në  “Thirrja për kulturë-T.Q.P “Dodona”, të Komunës së Prishtinës […]

Vushtrri, mbahet Takimi i Poeteshave Shqiptare, ndahen çmimet


[ad_1] Poetja Valmira Sylejmani ka fituar çmimin kryesor të Takimit të Poeteshave Shqiptare që u mbajt sot në Vushtrri, për të 38-ën herë me radhë. Këtë çmim poetja Sylejmani e mori për poezinë “Kalendari i dhembjes”. Vendin e dytë e mori poetja Nurmishahe Demalilaj, me poezinë “Më lejo me të dashtë me poezi”, ndërsa Majlinda […]

Puna Nga Shtëpia Apo Zyra, Çfarë Preferojnë Punonjësit Shqiptarë Pas Covid-19


[ad_1] Puna nga shtëpia, që nisi si një opsion i detyruar nga karantina, tani është kthyer në një normalitet për disa kompani dhe profesione kyçe. Korporatat e mëdha po aplikojnë rotacionin, ku deri në 50% e stafit, në departamente të caktuara, punojnë nga shtëpia, ndërkohë që paralelisht kryejnë investime në sisteme. Kompanitë e Teknologjisë së […]

SBAShK pajtohet që të shkurtohet gjysmëvjetori i parë


[ad_1] Për shkak të situatës me pandeminë COVID-19, gjysmëvjetori i parë i vitit shkollor mund të përfundojë më herët se sa është paraparë në kalendarin e përpiluar nga ana e Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës. Dje, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka deklaruar se ekziston mundësia që të shkurtohet gjysmë vjetori i parë për shkollat […]

Ja si mund të punësoheni në Britani të Madhe


[ad_1] Rregullat e reja për imigrim në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë “të thjeshta dhe fleksibile”, kanë premtuar ministrat e këtij shteti, teksa pritet të nisë së zbatuari sistemi i ri i bazuar në pikë. Nga dita e martë, të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë ata nga Bashkimi Evropian, që dëshirojnë të punojnë në […]

SBAShK të gatshëm ta pranojnë vendimin që gjysëmvjetori  i parë të përfundojë më herët


[ad_1] Për shkak të rritjes së numrit të rasteve me COVID-19, gjysëmvjetori i parë në të gjitha shkollat në Kosovë mund të përfundojë më herët. Përfundimi i këtij gjysëmvjetori pritet të ndodhë pas dy javësh, saktësisht më 15 dhjetor. Sindikata e Bashkuar e Arsimit Shkencës dhe Kulturës janë deklaruar se cfarëdo vendimi që vjen nga […]

Avdullah Hoti s’ ka të ndalur, emëron edhe një zëvendësministër të ri


[ad_1] Jashar Qukiqi është emëruar zëvendësministër në Ministrinë e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Këtë vendim të cilin e ka siguruar Gazeta Sinjali e ka nënshkruar kryeministri i vendit, Avdullah Hoti. Qurkiqi i cili ka qenë edhe këshilltar në Ministrinë e Drejtësisë, do ta zëvendësojë Erxhan Galushin i cili ditë më parë njoftoi se ka […]

ka humbur jetën shkrimtari Hasan Hasani


[ad_1] Shkrimtari Hasan Hasani ka humbur jetën sot në moshë 73 vjeçare. Lajmi për vdekjen e shkrimtarit Hasani është konfirmuar me anë të një njoftimi për media nga Ministria e Kulturës Rinisë dhe Sportit. Ministrja e MKRS-së, Vlora Dumoshi me anë të një telegrami ka shprehur ngushëllime për vdekjen e shkrimtarit Hasan Hasani. “Me pikëllim […]

Ministrja Dumoshi priti në takim ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka pritur në takim, ambasadorin e Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, me të cilin bisedoi për bashkëpunimin ndërmjet Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Ambasadës së Gjermanisë, në vendin tonë. Ministrja Dumoshi falënderoi ambasadorin për mbështetjen e vazhdueshme, duke e vlerësuar lart ndihmën e pakursyer […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër ndërprerje të rrymës deri në 9 orë


[ad_1] Për shkak të punimeve të planifikuara në projekte investuese dhe për sigurinë e sistemit, KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërprerje të energjisë vetëm në rajonet e Prishtinës dhe të Ferizajt. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 9 orë. Ky është orari i paraparë nga KEDS: Rajoni i Prishtinës […]

Festa e Flamurit në një klasë të shkollës shqipe në Zvicër


[ad_1] E premtja e 27. 11. 2020 ishte në të ardhmen shumë e gëzuar për nxënësit Shkollës shqipe në Jura. Ata festuan tok 28 Nëntorin- Ditën e Flamurit E Shtunë, 28 Nëntor 2020 – 22:30 Nexhmije Mehmetaj Shkolla si vatër e mësimit ka detyrë parësore edukimin e nxënësve me ndenjën kombëtare. Sa luftë edhe sakrifica […]

​Hoti e Dumoshi vlerësojnë punën e Ansamblit Kombëtar “Shota”


[ad_1] Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti dhe ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi, kanë pritur sot në takim për festën e 28 Nëntorit Ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Shota”. Kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, ka uruar ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Shota” për përvjetorin e themelimit, derisa ka uruar edhe festën e Flamurit. […]

Premtimet e mëdha të Shpend Ahmetit akoma veç në letër


[ad_1] Zgjedhjet lokale të 2017 në kryeqytet ishin me rezultatin më të ngushtë ndonjëherë. Shpend Ahmeti, në atë kohë kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje e fitoi mandatin e dytë për më pak se 300 vota përballë Arban Abrashit të LVV-së. Besimin e qytetarëve të Prishtinës për një mandat të dytë, Shpend Ahmeti e fitoi duke u […]

SBAShK kundër vendimit të Qeverisë: Të hënën ditë pushimi


[ad_1] Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka sqaruar për opinionin publik se e hëna do të jetë ditë pushimi në të gjitha shkollat e Kosovës, për nder të festave të 28 Nëntorit. Kjo sindikatë i ka njoftuar të gjitha institucionet arsimore në vend që këtë të hënë të mos punohet. Sipas tyre, […]

Këto janë të gjitha aktivitetet që institucionet e Kosovës do t’i mbajnë për Ditën e Flamurit


[ad_1] dukuritë për ditën e sotme: Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti bën homazhe te monumenti i heroit kombëtar Gjegj Kastrioti- Skënderbeu. (Vendi: Sheshi ‘’Skënderbeu’’- Prishtinë, 09:00) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te shtatorja e Presidentit historik Ibrahim Rugova. (Vendi: Sheshi ‘’Ibrahim Rugova’’- Prishtinë, 09:10) Kryeministri Avdullah Hoti bën homazhe te kompleksi memorial i familjes Jashari […]

Në Finlandë shpërndahen tekste shkollore për mësimdhënien e gjuhës shqipe


[ad_1] Është bërë e ditur se në Finlandë janë shpërndarë tekste shkollore për mësimdhënien e gjuhës dhe kulturës shqiptare, të dërguara nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Shpërndarja përfundoi me anë të Bordit Kombëtar të Arsimit (Opetushallitus – OPH) pranë Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës të Finlandës, falë punës dhe bashkëpunimit të Konsulles së Nderit […]

Ambasada e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës në Berlin, me plan bashkëpunimi


[ad_1] Është bërë e ditur se Ambasada e Republikës së Shqipërisë dhe ajo e Republikës së Kosovës do të thellojnë bashkëpunimin e aktiviteteve të përbashkëta për vitin që vjen, transmeton albinfo.ch. Ambasadorët Artur Kuko dhe Beqë Cufaj me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë sot kanë nënshkruar Planin e Veprimit të Përbashkët të të […]

Finlandë, shpërndarja e teksteve shkollore për mësimdhënien e gjuhës shqipe


[ad_1] E Premte, 27 Nëntor 2020 – 17:20 albinfo.ch Është bërë e ditur se në Finlandë janë shpërndarë tekste shkollore për mësimdhënien e gjuhës dhe kulturës shqiptare, të dërguara nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Shpërndrja përfundoi me anë të Bordit Kombëtar të Arsimit (Opetushallitus – OPH) pranë Ministrisë së Arsimit dhe Kulturës të Finlandës, […]

Ambasadat e Shqipërisë dhe Kosovës në Berlin, konkretizojnë planin e bashkëpunimit për vitin 2021


[ad_1] E Premte, 27 Nëntor 2020 – 17:00 albinfo.ch Është bërë e ditur se Ambasada e Republikës së Shqipërisë dhe Republikës së Kosovës do të thellojnë bashkëpunimin e aktiviteteve të përbashkëta për vitin që vjen, transmeton albinfo.ch. Ambasadorët Artur Kuko dhe Beqë Cufaj me rastin e Festës së Pavarësisë së Shqipërisë sot kanë nënshkruar Planin […]

Dritan Abazoviq propozohet për zëvendëskryeministër të Malit të Zi


[ad_1] Mandatari për formimin e Qeverisë së re të Malit të Zi, Zdravko Krivokapiq, paraqiti propozimin përfundimtar të përbërjes së kabinetit qeveritar. Zëvendëskryeministër do të jetë Dritan Abazoviq, udhëheqësi i Aksionit të Reformës së Bashkuar (URA), dhe i koalicionit “E zeza në të bardhë”. Ministre e Mbrojtjes është propozuar Olivera Injac, profesoreshë e çështjeve të […]

Ministria e Kulturës shpall konkurs për pozitën që s’ parashihet me ligjin për teatrot 


[ad_1] Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sporti ka shpallur konkurs për Drejtor Artistik të Teatrit Kombëtar të Kosovës.  Pozita ‘Drejtor Artistik’ s’ parashihet në Ligjin për teatrot, as me Statutin e Teatrit Kombëtar.  MKR-së është arsyetuar se konkursi për këtë pozitë është hapur duke u bazuar në Rregulloren (QRK) Nr.15/2018, për Gradimin dhe Pagat e Krijuesve dhe Performuesve të Kulturës dhe të Punonjësve Professional të  Trashëgimisë Kulturore, edhe pse në preambulën e konkursit thuhet se konkursi shpallet duke u bazuar edhe në Ligjin për teatrot dhe në Statutin e TKK-së.  Sipas Ligjit për teatrot (miratuar më 2011 dhe publikuar në fletoren zyrtare nga 2012), drejtuesit e Teatrove janë Drejtori […]

Ministria e Kulturës hap konkurset për drejtorë në tri institucionet kulturore


[ad_1] Ministria e Kulturës ka hapur konkurset për drejtorë në tri institucioneve kulturore; në Teatrit Kombëtar, drejtor të Baletit Kombëtar dhe drejtor të Galerisë Kombëtare të  Kosovës. Aktualisht këto tri institucione janë duke u udhëhequr me udhëtuese të detyrës së drejtorit. Njoftimi për shpalljen e konkurseve për drejtorë të institucioneve kulturore përmban edhe kriteret që […]

Teatri i Qytetit në Vushtrri do të quhet “Adem Mikullovci”


[ad_1] Lindi para 81 vjetëve në Komunën e Vushtrrisë, derisa pjesën më të madhe të veprimtarisë e zhvilloi në Komunën e Mitrovicës. Por, edhe përkundër kësaj, vushtrriasit vendosën që ta nderojnë figurën e aktorit të ndjerë Adem Mikullovci duke e emëruar teatrin e këtij qyteti me emrin e tij. Drejtoresha për Kulturë, Rini dhe Sport […]

Qendra Kulturore nomart me maratonë të artit dhe kulturës në Bernë


[ad_1] Marrë parasysh rrethanat e shkaktuara nga pandemia, nje pjesë e aktiviteteve do të mbahen fizikisht me kufizimet e parapara, ndërsa një pjesë në mënyre virtuale E Enjte, 26 Nëntor 2020 – 20:15 albinfo.ch Në kuadër të aktiviteteve për promovimin e artit dhe kulturës së Republikës së Maqedonisë së Veriut në Zvicër, Qendra Kulturore nomart […]

Teatri i Vushtrrisë emërohet “Adem Mikullovci”


[ad_1] Teatri i Vushtrrisë  është emëruar me emrin e aktorit të mirënjohur dhe ish-deputetit nga radhët e Vetëvendosjes Adem Mikullovci. Lajmin e ka bërë të ditur Drejtoresha e Kulturës e kësaj komune Fatmire Cecelia. Për emërimin e këti teatri pati shumë “përplasje” mes partive politike në Vushtrri. Pas vdekjes së aktorit Adem Mikullovcit, LVV-Qendra në […]

Ministria e Kulturës ka hapur konkursin për çmimin ‘Anton Çetta’


[ad_1] Ministri e Kulturës, Rinisë dhe Sportit ka hapur konkursin për çmimin vjetor “Anton Çetta”. Ky çmimi është themeluar nga MKRS, me rastin e shpalljes së muajit nëntor, “Muaji i Anton Çettës”. Ky çmim ndahet për fushën e trashëgimisë kulturore shpirtërore. Sipas njoftimit të MKRS, ky çmim u jepet personaliteteve të shquara dhe profesionistëve të […]

Promovohet kompleti i veprave të Anton Çettës


[ad_1] Instituti Albanologjik i Prishtinës ka promovuar sot kompletin e veprave të Anton Çetës, në 13-të vëllime. Promovimi është hapur me një këngë për Anton Çettën, të interpretuar nga këngëtari Liridon Sadriu. Promovimi është mbajtur në Bibliotekën Kombëtar të Kosovës, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë, në kuadër të aktiviteteve për “Muajin e Anton Çettës”. Kompleti i […]

25 destinacionet më të mira për vitin 2021, sipas National Geographic |Revista Monitor


[ad_1] Në pritje që të marrim sërish pasaportën në dorë dhe të udhëtojmë pa asnjë kufizim, s’ na ndal asgjë të nisim të zgjedhim se cili do të jetë destinacioni i udhëtimit tonë të ardhshëm. Në ndihmë na vjen National Geographic që edhe këtë vit ka publikuar listën Best of World 2021, 25 vende në […]

Një Gotë me Çaj Mali Shqipërie – Pse duhet Ta Pini Para Gjumit


[ad_1] Tokat shqiptare janë të bekuara me thesarin natyral të bimës madhështore të Çajit të Malit. s’ është aspak çudi që jo vetëm vendasit, por edhe të huajt që takojnë kulturën shqiptare mbeten të mahnitur nga kura e shpirtit siç shpesh e quajnë zakonin e të pirit të çajit avullues të malit shqiptar. Diçka është […]

Shënohet 76 vjetori i themelimit të Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ‘Pjetër Bogdani’


[ad_1] Biblioteka Kombëtar e Kosovës, “Pjetër Bogdani” ka shënuar sot 76 vjetorin e themelimit të saj. Në kuadër të këtij përvjetori, përveç Ditës së Bibliotekës, është bërë edhe nënshkrimi i planit strategjik 5 vjeçar  për zhvillimin e Bibliotekës Kombëtare, shënimi i Ditës kombëtare të vetëdijesimit të bibliotekave dhe shënimi i 100 vjetori i lindjes së […]

Pas debatit “Jeta në Komunë” OJQ-të në Vushtrri rimarrin objektin e Qendrës Rinore


[ad_1] Arianit Jashari, përfaqësues i organizatës, “ Access” dhe shoqërisë civile në Vushtrri ka njoftuar se është bërë licencimi i  Qendrës Rinore e cila është e dedikuar për organizatat joqeveritare të këtij qyteti. “përmes avokimit për licencimin e objektit të Qendrës Rinore në Vushtrri, si qendër e të rinjve-për një kohë bukur të gjatë, sot […]

Tri institucionet kyçe të kulturës akoma punojnë me ligje të UNMIK-ut


[ad_1] Institucionet kyçe të kulturës dhe të trashëgimisë kulturore akoma funksionojnë me ligje të miratuara në kohën e UNMIK-ut. Ligji për Filharmoninë, Baletin dhe Operën, si dhe Ligji për Trashëgiminë Kulturore, janë akoma nga koha kur Kosova qeverisej nga Misioni i Kombeve të Bashkuara, UNMIK. Ndryshim-plotësimi i këtyre ligjeve nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe […]

Më kanë thirrë me pi kafe


[ad_1] Kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri, ditë më parë ishte parë në një ndejë private në Rugovë, në kohën kur në Pejë dhe në shumë qytete të Kosovës ishte koha e orës policore. Nën tingujt e muzikës live, alkoolit e shoqërisë, i pari i Pejës s’ respektoi masat që i vendosi bashkëpartiaku i […]

Nënshkruhet marrëveshja për emërimin e atasheve kulturorë në ambasadat e Kosovës


[ad_1] Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla, dhe Ministrja e Kulturës, Rinisë e Sporteve, Vlora Dumoshi, nënshkruan sot Marrëveshjen e Shkallës së Shërbimit midis dy ministrive përkatëse. Marrëveshja e nënshkruar parasheh përfaqësim zyrtarë diplomatik edhe në fushën e kulturës, me anë të emërimit të atasheve kulturorë. Pas nënshkrimit të marrëveshjes, dy ministret, […]

​Hapet fushata “T’i japim vendin ngjyra”, Majlinda Kelmendi shpallet ambasadore e kësaj nisme


[ad_1] Komiteti Olimpik i Kosovës në bashkëpunim me organizatën jo qeveritare “Ta Pastrojmë Kosovën”, kanë lansuar sot fushatën “T’i japim vendit ngjyra”, fushatë kjo e cila parasheh që brenda 10 viteve në të tërë Kosovën të mbillen 1.8 milion drunj. Në lansimin e fushatës, krahas drejtuesve të lartë të KOK-ut dhe ‘Ta pastrojmë Kosovën’ morën […]

Dumoshi dhe Haradinaj kanë nënshkruar memorandum të bashkëpunimit për Atashetë Kulturorë


[ad_1] Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj-Stublla dhe ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi kanë nënshkruar memorandum të bashkëpunimit për Atashetë Kulturorë. Ministrja, Haradinaj-Stublla tha se me anë të këtij memorandumi, do të ngritet shkalla e shërbimit për ngritje nivelit të diplomacisë në nivel kulturorë. në këtë […]

Simite të Ngrohta me Qumësht – Mënyra e Veçantë e Përgatitjes


[ad_1] Buka me siguri është shoqëruesja juaj besnike e çdo vakti. s’ ka rëndësi Po qe se do të konsumoni gjellë, sallatë apo thjesht bukë me djathë, ky element s’ mungon kurrë në tryezën Shqiptare. Kjo lidhet sa me kulturën e vendit aq dhe me shijen e mirë të këtij gatimi që mund të themi […]

Reagon kryetari i Pejës për djegien e balonit


[ad_1] Kryetari i Komunës së Pejës Gazmend Muhaxheri, ka reaguar pas dukurisë së djeshme ku është djegur balona “Mirë se vini në Pejë”. Muhaxheri tha se ngjarja e ditës së djeshme i trishtoi tmerrësisht. Sipas Muhaxherit balona e cila u vendos dje me mbishkrimin: “Komuna e Pejës, Mirë Se Vini” ishte një simbolikë e dhuruar […]

Xhamia e Mazhiqit në Mitrovicë, sot gërmadhë


[ad_1] Në kilometrin e trembëdhjetë në dalje të qytetit të Mitrovicës, në fshatin Mazhiq, përskaj udhës, në krahun e djathtë, mund t’i shohim rrënojat e një xhamie të vjetër, e cila quhet xhamia e Mazhiqit. Është objekt i vjetër kulti, i ndërtuar në shekullin XVI (gjashtëmbëdhjetë), konkretisht në vitin 1549, pra në fund të gjysmës […]

Lansohet fushata për mbjelljen e 1.8 milionë drunjëve, “T’i japim vendit ngjyra”


[ad_1] “Ta Pastrojmë Kosovën” dhe Komiteti Olimpik i Kosovës kanë lansuar fushatën “T’i japim vendit më shumë ngjyra”, për mbjelljen e 1.8 milionë drunjëve në të gjithë Kosovën. Ceremonia e fushatës do të realizohet në Këndin Olimpik, i cili ndodhet brenda kampusit universitar “Hasan Prishtina”. Të pranishëm në këtë ceremoni do të jenë pjesëtarë nga […]

Parashikimi i motit për ditët në vazhdim


[ad_1] Ta Pastrojmë Kosovën dhe Komiteti Olimpik i Kosovës sot do të lansojnë fushatën më të madhe në vend për mbjelljen e 1.8 milionë drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”. Ceremonia e lansimit të fushatës do të zhvillohet në “Këndin Olimpik” i cili ndodhet në Kampusin Universitar “Hasan Prishtina”. Të pranishëm në këtë ceremoni do të […]

Lansohet fushata për mbjelljen e 1.8 milion drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”


[ad_1] Ta Pastrojmë Kosovën dhe Komiteti Olimpik i Kosovës sot do të lansojnë fushatën më të madhe në vend për mbjelljen e 1.8 milionë drunjve, “T’i Japim Vendit Ngjyra”. Ceremonia e lansimit të fushatës do të zhvillohet në “Këndin Olimpik” i cili ndodhet në Kampusin Universitar “Hasan Prishtina”. Të pranishëm në këtë ceremoni do të […]

dukuritë e datës 24 nëntor 2020


[ad_1]   – Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes shqyrton të gjeturat e raportit për vendin të Komisionit Evropian për vitin 2020 në fushën e sigurisë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00) – Mbahet mbledhja e katërt e Komitetit për Komunitete në komunën e Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, […]

Dumoshi: Masakra e Krushës së Madhe është ndër masakrat më mizore të kryera nga forcat serbe


[ad_1] Ministrja e Kulturës dhe Sportit, Vlora Dumoshi thotë se Masakra e Krushës së Madhe është një nga masakrat më mizore të kryera nga forcat ushtarake serbe gjatë luftës së vitit 1999 në Kosovë Dumoshi shkruan se përmbledhja e rrëfimeve të të mbijetuarve të kësaj masakre është arritje e rëndësishme për Kujtesën e Kosovës, përcjellë […]

Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me coronavirus, sugjeron studimi laboratorik


[ad_1] Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. […]

Gjendje e rëndë në Austri: 3 mijë e 145 persona të infektuar për ndonjë ditë me COVID 19


[ad_1] 3 mijë e 145 raste të reja me COVID 19 u regjistruan të hënën në Austri. deri më tani ka pasur 250,333 rezultate pozitive me koronavirus në Austri. Deri më sot 2,459 njerëz në të tërë Austrinë kanë ndërruar jetë nga pasojat e virusit korona dhe 175,527 janë shëruar. Aktualisht, 4,548 njerëz janë në […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në […]

Ministrja Dumoshi ngushëllon vdekjen e këngëtarit, Ismet Peja


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, me anë të një telegram ka ngushëlluar për vdekjen e këngëtarit Ismet Peja. Në telegramin e saj, ministrja Dumoshi ka thënë se emri i Ismet Pejës do të jetë mbetet përjetësisht i lidhur me këngën burimore shqiptare, melosin popullor shqiptar dhe me veprimtarinë̈ muzikore të Kosovës, […]

Vlora Dumoshi për vdekjen Ismet Pejës: Kemi humbur një njeri e një artist të papërsëritshëm


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Vlora Dumoshi ka shkruar telegram ngushëllimi për vdekjen e ikonës së muzikës shqipe Ismet Peja. Dumoshi shkruan se me dhimbje ka pranuar lajmin për vdekjen e Ismet Pejës. “Me dhimbje të madhe mora lajmin për ndarjen nga jeta të familjarit tuaj, doajenit të muzikës, këngëtarit me muzikën […]

Gazmend Muhaxheri në ndejë me muzikë live në kohën kur Peja është në karantinë


[ad_1] Të premten pasdite, Ministria e Shëndetësisë njoftoi se 18 komuna të vendit kanë hyrë në zonën e kuqe apo rajone që konsiderohen me rrezik të lartë të infektimit me COVID-19. Në mes të këtyre komunave, që dy javë, vazhdon të jetë edhe ajo e Pejës. Por, herët a vonë pasi MSh-ja shqetësoi për kujdes […]

Java e filmit të grave, në kujtim të regjisores shqiptare, Xhanfise Keko


[ad_1] Edicioni i parë i festivalit, “Prishtina International Women’s Film Week” (Java Ndërkombëtare e Filmit të Grave) do të nisë të hënën e ardhshme, më 23 nëntor 2020.  Festivali do të mbledhë filma të cilët për autore kanë gratë dhe temë tretmani kanë po gratë.  Regjisorja More Raça, drejtoreshë e festivalit, në një bisedë për Kallxo.com ka thënë se kjo javë e filmit që u kushtohet grave, […]

Humb jetën nga Covid-19 aktori i mirënjohur Fatmir Xhelili 


[ad_1] Është ndarë nga jeta një nga simbolet e artit dhe kulturës fierake, aktori i estradës së Fierit, Fatmir Xhelili.   Aktori humbi jetë në moshën 69-vjeçare. Aktor në teatrin “Bylis” të Fierit, Fatmir Xhelili, për 46 vjet rresht, ai ka interpretuar përkrah emrave të mëdhenj si Fuat Boçi, Luftar Paja, Hajrie Rond,o etj.   Fatmiri e ka nisur udhën e artit […]

Fjalët ‘të lutem’ dhe ‘më fal’ i keni larguar nga fjalori


[ad_1] Deputeti i LDK-së, Frashër Demaj, ka kritikuar kolegët e tij për ofendimet dhe fyerjet që po bëhen në seanca të Kuvendit. Demaj shtoi se e ka marrë malli që në Kuvend të dëgjojë fjalët “të lutem” dhe “më fal”. “Ju lutem shumë, se më ka marr malli me dëgju fjalën ‘ju lutem’ dhe ‘më […]

Lipjan, punohet murali që promovon të drejtat e njeriut


[ad_1] Në bibliotekën e qytetit të Lipjanit sot është punuar një mural i cili përçon mesazhin për luftimin e stereotipeve dhe paragjykimeve ndaj komuniteteve Romë, Ashkali dhe Egjiptianë. Ky mural i punuar nga artistja Mimoza Rraci është punuar në kuadër të Festivalit Multikulturor, dukuri e cila ka qëllim promovimin e të drejtave të njeriut duke […]

Virtualisht, nesër fillon konferenca “Diaspora Flet”


[ad_1] Nesër pritet të fillojë konferenca virtuale “Diaspora Flet 2020”, organizuar nga GERMIN, organizata lidere për angazhimin e diasporës me vendet amë. Gjatë datave 19, 20 dhe 21 nëntor 2020, nën moton GlobAL:2020, Lidhu, Krijo dhe Bashkëpuno, shumë emra me renome dhe yje të Diasporës Shqiptare do të jenë folës dhe pjesëmarrës të kësaj ngjarjeje […]

Pengesa të reja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, s’ka konsensus mes vendeve të BE-së


[ad_1] Përfaqësuesit e vendeve të Bashkimit Europian s’ arritën sërish të gjejnë të martën konsensus mes tyre për kornizën e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, gjë e cila do t’i hapte udhën Konferencës së parë Ndërqeveritare mes dy vendeve dhe BE-së, që shënon dhe fillimin zyrtar të bisedimeve për anëtarësim. Në përfundim të […]

Dy shqiptarë, në mesin 100 njerëzve më me ndikim në Staten Island, Nju-Jork


[ad_1] Dy shqiptarë renditen në mesin e 100 personaliteteve për vitin 2020 në Staten Island E Mërkurë, 18 Nëntor 2020 – 12:00 albinfo.ch “City & State” (Shteti dhe Qyteti), e përjavshmja më e rëndësishme politike për jetën e pushtetit lokal në Nju-Jork dhe Pensilvenia për çdo fundviti bënë përzgjedhjen që quhet “Staten Island Power 100” […]

Bullgaria bllokon fillimin e negociatave të BE-së me Maqedoninë e Veriut


[ad_1] Bullgaria ka bllokuar nisjen e bisedimeve për anëtarësim të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Evropian, për shkak të mosmarrëveshjes historike gjuhësore me fqinjin e saj. Ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva tha më 17 nëntor se Bullgaria s’ do të miratojë kornizën e negociatave për Maqedoninë e Veriut pasi të dyja vendet e […]

Hoti dhe Dumoshi nënshkruajnë 38 kontrata me federatat sportive për mbështetje financiare


[ad_1] Kryeministri i vendit, Avdullah Hoti, dhe ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi, kanë nënshkruar 38 kontrata me federatat sportive të Kosovës për ndarjen e mjeteve financiare nga fondi për mbështetjen e sportit në kohën e pandemisë. Ministrja e Kulturës, Vlora Dumoshi ka falënderuar qeverinë për mbështetjen e dhënë për sportin në kohën e pandemisë. “Sot […]

Artistët shqiptaro-kanadezë, burim frymëzimi i artit dhe kulturës shqiptare


[ad_1] E Hënë, 16 Nëntor 2020 – 10:30 albinfo.ch Tashmë artistët shqiptaro-kanadezë janë burim frymëzimi dhe promovimi i artit dhe kulturës shqiptare. Së fundmi, Jani, Livia dhe Sofia Papadhimitri kanë interpretuar “Malli për atdhenë”, me rastin e përvjetorit të 108-të të Pavarësisë së Shqipërisë dhe Muajit të Trashëgimisë Shqiptare në Kanada, transmeton albinfo.ch. Ermal Muca […]

error: Content is protected !!