Maqedoni e Veriut: 31 viktima dhe 657 raste të reja me koronavirus, kurohen 920 persona


[ad_1] Në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut920 qytetarë u kuruan nga koronavirusi, 31 humbën jetën dhe 657 të tjerë rezultuan pozitivë në testet për COVID-19. Nga 920 të shëruarit, pjesa më e madhe janë nga Shkupi 349, nga Prilepi 70, nga Struga 60, nga Gostivari 45, nga Kumanova 37 dhe po aq […]

Maqedoni e Veriut: 26 viktima dhe 213 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 741 testime të dyshuara për koronavirus dhe prej tyre 213 kanë rezultuar pozitivë. Më shumë raste janë paraqitur në Shkup, e ndjekur nga Kumanova, Tetova dhe Kavadari. Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit nga COVID-19 e kanë […]

Në këto vende nesër s’ do të ketë rrymë


[ad_1] KEDS ka njoftuar se për shkak të punimeve në rrjet, do të ketë ndërprere të energjisë elektrike në disa lokacione në Kosovë. Me anë të një komunikate për media, janë bërë të ditura lokacionet dhe orari i ndërprerjeve.  Më poshtë keni komunikatën e plotë:  Prishtinë 1. TS 35/10 kV Fushë- Kosovë do të ndërprehet: […]

Maqedoni e Veriut, 22 viktima dhe 1 mijë e 342 raste të reja me koronavirus


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut njofton se në 24 orët e fundit, 22 pacientë kanë ndërruar jetë nga koronavirusi dhe janë regjistruar 1.342 raste të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus. Rastet e reja dalin pas testimit të 3.399 mostrave. Raste e reja janë regjistruar në: Shkup-479, Kumanovë-52, Dibër-20, […]

Punime të planifikuara nga KEDS, nesër deri në 12 orë pa rrymë disa qytete e fshatra


[ad_1] Kompania për distribuimin e energjisë elektrike në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se edhe gjatë ditës së nesërme ka paraparë të kryejë disa punë në sistemin energjetik. Me këtë rast do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa fshatra dhe qytete të Kosovës. Koha më e gjatë e ndërprerjes do të jetë 12 orë. […]

Armend Alimi humb anëtarin më të dashur të familjes


[ad_1] Një lajm pikëllues na vjen nga Kumanova, e që ka të bëjë me mesfushorin e Shkëndijës, Armend Alimi. Mesfushori “kuqezi” ka humbur babain e tij, i cili ndërroi jetë gjatë pas ditës së sotme. I ndjeri Sabri Alimi për disa vite me rradhë kishte punuar në Agjencionin për Rini dhe Sport, ndërsa njëjtë sikurse […]

Vdes ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës


[ad_1] ka humbur jetën, Sefedin Zogaj, ish-luftëtar i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, shkruan Gazeta Blic. Lajmi është bërë i ditur nga deputeti i AAK-së, Haxhi Shala. Shala ka vlerësuar lartë kontributin e Sefedin Zogajt, për çlirimin e Kosovës. “Sot është ndarë nga ne, bashkëluftëtari ynë Sefedin Zogaj. Ai dha shembull në luftë e paqe. Ishte […]

21 të vdekur dhe mbi 1 mijë raste me koronavirus në Maqedoninë e Veriut


Maqedonia e Veriut sot ka regjistruar numrin me të lartë të të infektuarve me COVID-19 që nga fillimi i pandemisë. Nga 3 mijë e 398 teste të kryera gjatë 24 orëve të fundit, 1 mijë e 406 pacientë kanë rezultuar pozitivë, apo 41 për qind e të testuarve. Ministria e Shëndetësisë regjistron edhe 21 viktima, […]

Brenda 24 orësh 40 të vdekur në Maqedoninë e Veriut


[ad_1] Shifra të frikshme të vdekjeve në Maqedoninë e Veriut, 40 të vdekur për 24 orëMinistria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka bërë të ditur se 40 qytetarë kanë ndërruar jetë nga koronavirusi vetëm në 24 orët e fundit. Dhjetë nga viktimat janë nga kryeqyteti, në Prilep janë regjistruar pesë viktima. Nga tre viktima […]

Maqedonia e Veriut, mbi 1 mijë të infektuar dhe 25 të vdekur me COVID-19


[ad_1] Maqedonia e Veriut të premten ka regjistruar 25 persona të vdekur nga COVID-19, ndërsa 1.064 të infektuar dhe 507 të shëruar, bazuar në raportin e Institutit të Shëndetit Publik që i referohet 3.096 testeve të bëra në 24 orët e fundit. Viktimat janë: pesë në Kumanovë, katër në Veles, nga tre në Shkup dhe […]

Maqedoni e Veriut – rajonet e banuara me shqiptarë, me standard më të ulët jetësor


[ad_1] Rajonet e banuara me popullsi kryesisht shqiptare në Maqedoninë e Veriut, kanë standard më të ulët jetësor, thuhet në të dhënat e reja të publikuara nga Enti Shtetëror i Statistikave. Sipas raportit “Rajonet në Maqedoninë e Veriut” të publikuar nga Enti i Statistikave, del se paga mesatare e qytetarëve në Shkup është për 150 […]

Maqedonia në krizë të thellë nga COVID, numër rekord vdekjesh


[ad_1] Nga Ministria e Shëndetësisë njoftojnë se gjatë 24 orëve të fundit nga Covid-19 kanë ndërruar jetë gjithsej 30 persona, numri më i lartë i vdekjeve që nga fillimi i pandemisë. në këto fjalë e sipër, nga gjithsej 3042 testime, 947 persona kanë rezultuar pozitiv me virusin korona, shkruan Portalb.mk. 30 persona kanë ndërruar jetë, […]

Situatë alarmante në Maqedoninë Veriore, 13 të vdekur dhe 1 mijë e 275 raste të reja


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë së Maqedonisë së Veriut ka publikuar bilancin ditor të viktimave dhe rasteve të reja ditore me koronavirus. Ministria e Shëndetësisë njofton se në 24 orët e fundit janë kryer 3 331 teste të dyshuara për COVID-19 dhe prej tyre 1 mijë e 275 kanë rezultuar pozitivë. Kryeson Shkupi me 519, Tetova […]

22 të vdekur dhe mbi 1,100 të infektuar me coronavirus në Maqedoninë e Veriut


[ad_1] 22 të vdekur nga koronavirusi, 1,192 të infektuar dhe 359 të shëruar është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut, bazuar në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë. Rastet e reja, sipas këtyre të dhënave, rezultojnë nga testimi i 3,211 mostrave. Numri i testeve thuhet të jetë rekord, sikurse është edhe […]

Si e komenton Naim Ismajli faktin që Komuna e Shtimes ia dha 54 tenderë një kompanie të vetme?


[ad_1] Komuna e Shtimes vetëm në vitin 2020 i ka dhënë kompanisë ‘Ardhmëria’, pronë e Dashnim Jasharit, 10 tenderë, katër prej të cilëve janë për punë shtesë. Në total kjo kompani që nga viti 2016 e deri më sot ka marrë 54 tenderë nga e njëjta Komunë. Në lidhje me këtë çështje, kryetari Naim Ismajli […]

Goditet rëndë Maqedonia e Veriut: 21 viktima dhe 565 raste të reja me COVID-19


[ad_1] Gjatë 24 orëve të fundit në Maqendoninë e Veriut 21 persona kanë humbur jetën teksa janë regjistruar 565 raste të reja me COVID-19. Po ashtu gjatë 24 orëve të fundit 154 pacientë kanë fituar betejën me virusin korona. Rastet e reja janë regjistruar në Shkup-230, Kumanovë-35, Stip-13, Prilep-65, Tetovë-39, Strugë-1, Veles-27, Manastir-15, Ohër-3, Kavadar-10, […]

Punime të planifikuara nga KEDS, në këto lokalitete do të ketë ndërprerje të rrymës


[ad_1] Kompania për distribuimin e rrymës në Kosovë, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve në projekte investuese dhe për sigurinë në rrjetin energjetik në disa lokalitete të vendit nesër do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: […]

KEDS njofton se do të ketë ndërprerje të energjisë elekrike në disa qytete


[ad_1] KEDS ka njoftuar se nesër do të ketë ndërpreje të energjise elektrike në disa qytet në Kosovë. Rajoni i Prishtinës, Pejës, Ferizajt, Gjilanit dhe Prizrenit nesër do të kenë ndërprerje të energjisë elektrike, këtë e ka bërë të ditur KEDS. KEDS do të kryej disa punime për këtë arsyej do të ndërpresë energjinë elektrike. […]

Ky është parashikimi i motit për sot


[ad_1] Qeveria e Kosovës mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:30) Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka së bashku me drejtoreshën e Drejtorisë së Shëndetësisë, Narqize Arënliu Hoxhaj, do të bëjnë vënien e gurthemelit të Qendrës së Mjekësisë Familjare në Arbanë. (Ora 09:00, transporti në ora 08:30 nga Shtëpia e Bardhë) Ministri […]

10 të vdekur nga coronavirusi në Maqedoni të Veriut


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut, të dielën ka njoftuar për dhjetë të vdekur dhe 428 të infektuar me coronavirusin e ri, ndërkohë që 128 persona janë shëruar. Të dhënat i referohen 1,853 testeve të kryera në 24 orët e fundit. Viktimat janë: nga dy në Shkup, Tetovë dhe Prilep ndërsa nga një […]

Punime nga KEDS, nesër pa rrymë 8 deri 12 orë do të mbesin këto fshatra e qytete


[ad_1] Kompania e shpërndarjes së rrymës, KEDS, ka njoftuar se për shkak të punimeve nesër do të ketë ndërprerje në disa lokalitete të vendit. Koha më e gjatë që ndonjë lokalitet do të mbetet pa rrymë është 12 orë. Ky është plani i paraparë nga KEDS-I sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime të […]

KEDS njofton ku do ketë ndërprerje të energjisë për shkak të punimeve


[ad_1] Punime të domosdoshme për sigurinë e sistemit. Prishtina 1. Në NS 110/10 kV Prishtina 1 do të ndërprehet: NS 10/0.4 kV Qagllavica 2 (Kodi: 19000034033) prej orës 10:00-15:00 Vendet: Nje pjese e Qagllavices. Arsyeja: Promontimi I shtyllave Peja 1. Në NS 35/10 kV Peja II do të ndërprehet: Dalja 10kV Rugova  (kodi:50051006 ) prej […]

6 të vdekur e 535 të infektuar me coronavirus në Maqedoni të Veriut


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut ka njoftuar të enjten për 535 raste të reja me koronavirus dhe gjashtë viktima nga testimi i 2,445 mostrave në 24 orët e fundit. Këto janë shifrat më të larta me të infektuar brenda një dite që nga përhapja e virusit në këtë vend. Qyteti me numrin […]

Shifra të larta infektimesh me COVID-19 në Maqedoni


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2.441 teste, ndërsa janë regjistruar 445 raste të reja me COVID-19, njofton Telegrafi Maqedoni. Sipas qyteteve në: Shkup-249, Kumanovë-12, Shtip-13, Prilep-25, Tetovë-16, Strugë-7, Veles-7, Manastir-14, Ohër-12, Kavadar-3, Gostivar-12, Gjevgjeli-2, Strumicë-36, Kriva Pallankë-5, Radovish-7, Koçan-6, Probishtip-1, Berovë-2, Vinicë -3, Dellçevë-2, Sveti Nikollë-4, Kërçovë-6, […]

Katër viktima dhe 393 raste të reja me COVID-19 në Maqedoni


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit janë kryer 2.464 teste, ndërsa janë regjistruar 393 raste të reja me COVID-19. Sipas qyteteve: Shkup-189, Kumanovë-14, Dibër-2, Shtip-13, Prilep-19, Tetovë-27, Strugë-7, Veles-12, Manastir-9, Ohër-5, Kavadarc-8, Gostivar-6, Gjevgjeli-15, Strumicë-15, Kriva Pallankë-4, Radovish-10, Krushevë-1, Koçan-13, Probishtip -3, Makedonski Brod-2, Pehçevë-2, Berovë-3, Vallandovë-1, Dellçevë-3, Kratovë-1, Sveti […]

Gjenden 28 emigrantë në dy lokacione në Kumanovë


[ad_1] Ministria e Punëve të Brendshme e Maqedonisë së Veriut informoi se sot herët në mëngjes, në aksione të ndara në fshatrat Vaksincë dhe Llojan të Kumanovës kanë gjetur 28 ​e​migrantë nga Bangladeshi, Pakistani dhe Afganistani. “Në orët e hershme të mëngjesit, Qendra Rajonale për Çështjet e Kufirit në Veri dhe oficerët e policisë nga […]

Gjinekologu shqiptar që bëri mrekulli me çiftin nga Kumanova!


Fari dhe Elemedina Xheladini, janë një çift i ri më banim në Fribourg të Zvicrës, por me prejardhje nga Kumanova, të cilët kishin probleme për të pasur fëmijë. “Fari Xheladini dhe bashkëshortja ime Elemedina Xheladini jemi një çift i ri me banim në Fribourg të Zvicres. “Përndryshe ne jemi me prejardhje nga Kumanova. Ne si […]