40 kuriozitete për trurin që do ju habisin!


  1. Truri është i përbërë nga 73% ujë. 2. Megjithëse truri përbën vetëm 2% të masës trupore, ai konsumon rreth 20% të oksigjenit të gjithë trupit. 3. Truri i një të sapolinduri peshon 375 g, por deri në ditëlindjen e parë ai trefishon madhësinë dhe peshën për të arritur afërsisht në 1 kg. 4. […]

10 kuriozitete që ndoshta s’ i dini mbi makinat. Ka diçka dhe për Shqipërinë…


Megjithëse u bënë mbi dy shekuj që kur është shpikur makina e parë, sërish njerëzit s’ dinë shumë informacione rreth tyre. Ndër më surprizueset janë: 1) Semafori i parë i ka nisur në Angli më 1927. 2) Aksidenti i parë automobilistik ka ndodhur më 1769 dhe kjo makinë akoma rezervohet në po të njëjtin vend […]

Kur ka “lindur” dhimbja e shpinës?


Kur ka “lindur” dhimbja e shpinës? Përse neandertalët s’ vuanin nga ajo? A kemi të gjithë të njëjtin numër vertebrash? Më poshtë do të gjeni të parashtruara disa kuriozitete e fakte mbi shtyllën kurrizore dhe shpinën dhimbja e shpinës? Trashëgimia e evoluar dhimbja e shpinës e cila ka prekur pjesën më të madhe të popullsisë […]

10 kuriozitete të veçanta që ndoshta iu sjellin pak buzëqeshje


Në këto kohë krize, stresesh, problemesh, lajmesh të hidhura duhet një dozë e vogël lumturie apo jo! Ja 10 kuriozitete që ndoshta do t’ju sjellin pak buzëqeshjen! 10- Lundërzat, kur flenë në ujë, mbahen për dore që të mos humbin! A e dinit se lundërzat, shpesh në mënyrë të pavetëdijshme, i zë gjumi duke mbajtur […]

Çfarë Ndodh Me Organizmin Po Të Hash Çdo Ditë Oriz


Orizi është ndër ushqimet bazë të njeriut. Studimet e reja të cilave u referohet AgroWeb.org thonë se ngrënia çdo ditë e orizit i ndihmon njerëzit të kujdesen më shumë për peshën e tyre. Sipas studimeve, orizi shërben si një udhërrëfyes për ushqyerjen e shëndetshme dhe mirëmbajtjen e peshës. Njerëzit që hanë oriz rregullisht ose edhe […]

Horoskopi ditor, e enjte 26 nëntor 2020


Dashi Edhe pse do të mundoheni të ndërveproni me disa persona njëkohësisht për të harruar një gjë të kohëve të fundit, do ta keni të kot pasi s’ do të mund t’ia arrini qëllimit. Do të shuani disa kuriozitete mbi disa persona gjatë kësaj dite, por këshilla më e mirë është të përjetoni çdo moment […]

Përzgjidhet Ngjyra Vitit 2020 – Simbolika Qetësi dhe Paqe


Ka nisur si një traditë të paktën 20 vite më parë dhe vazhdon edhe ne ditët e sotëme. Përzgjedhja e ngjyrës së vitit është një ndodhi e shumëpritur për të gjithë ata që duan të ideojnë shtëpinë ata që ndjekin trendet e fundit të modës apo të apasionuarit pas ngjyrave. Kompania Pantone, një autoritet global […]

Ja sa mish pule konsumojnë shqiptarët në vit!


Ja sa mish pule konsumojnë shqiptarët në vit! Të dhënat më të fundit të Eurostat tregojnë se thertoret dhe pularitë në vendin tonë kanë nxjerrë në treg 4.8 mijë tonelata mish pule përgjatë vitit 2018, pra rreth 5 mijë ton. Ky është niveli i tretë më i ulët në Europë pas Maltës dhe Malit të […]

Ja 100 medikamentet që trajtojnë shumicën e sëmundjeve


Për çdo shqetësim që ndjejmë në organizmin tonë, i drejtohemi menjëherë mjekut. E prej andej dalim me një sërë këshillash mjekësore, e me një recetë ilaçesh në dorë. I drejtohemi menjëherë farmacisë më të afërt për të filluar kurën. Por sa i njohim medikamentet që përdorim, s’i duhet t’i përdorim ato në mënyrë që të […]

Ja çka janë ata që shkruajnë me dorë të majtë!


Ka shumë thashetheme të përhapura për mëngjarashët – pra, për ata që dorë dominuese e kanë të majtën. Disa studime sugjerojnë se mëngjarashët vdesin më të rinj, disa hulumtime thonë se janë më agresivë, e madje disa tjera sugjerojnë se mëngjarashët konsumojnë më shumë alkool. Ndonëse këto pohime kundërshtohen dhe nuk kanë mbështetje të fortë […]

Ja pse njerëzit që ushtrohen rregullisht nuk kanë gjasa të preken nga sëmundjet mendore


Shkencëtarët deklarojnë se ushtrimet fizike ulin rrezikun për zhvillimin e sëmundjes Alzheimer dhe për këtë deklarim kanë gjetur një lidhje mes shëndetit të dobësuar të zemrës dhe problemeve me kujtesën transmeton Gazeta Shëndeti. Studim i ri nga Vanderbilt University Medical Center tregon që personat, zemra e te cilëve pompon më pak gjak, kanë qarkullim më […]

Ja pse duhet të flini menjëherë pas punës!


Duke u bazuar në të dhënat e prezantuara në konferencën vjetore të Shoqërisë Evropiane të Kardiologjisë në Londër, pjesa tjetër e pasdites është e lidhur ngushtë me zvogëlimin e shtypjes së gjakut dhe ndikon në zvogëlimin e rrezikut të sulmeve të zemrës dhe sëmundjeve tjera kardiovaskulare transmeton Gazeta Shëndeti. Në këtë  studim vëzhgues janë analizuar […]

Ja pse themi ‘shëndet’ kur teshtijmë!


Çdo herë kur ne teshtijmë, dikush iu thotë menjëherë “shëndet”, pra është një zakon tashmë që secili prej nesh e ka.  Në fakt, ky është një zakon në të gjitha vendet e botës, për shembull në Britaninë e Madhe, kur dikush tështin, thuhet “bless you”, që do të thotë “bekime” transmeton Gazeta Shëndeti. Por, pse […]

error: Content is protected !!