Vitia akuzon Zemajn për zbulimin e konfidencialitetit lidhur me marrëveshjen për furnizim me vaksina


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, gjatë seancës së Kuvendit të Kosovës iu drejtua ish-ministrit Armend Zemaj, duke i thënë se ka folur për marrëveshjen e konfidencialitetit për furnizim me vaksina anti-COVID, megjithëse vet e kishte nënshkruar atë, duke qenë i vetëdijshëm se ishte konfidenciale. Vitia tha se ai e ka respektuar marrëveshjen më shumë sesa […]

RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19


RREZIKU PËR TROMBOZË NGA VAKSINA ËSHTË SHUMËFISH MË E ULËT SE RREZIKU PËR TROMBOZË NGA COVID-19 Rreziku për zhvillimin e trombozës cerebrale venoze nga Covid-19 po tregohet të jetë shumëfish më i lartë se sa rreziku për trombozë që shkaktohet nga vaksina e Oksford/AstraZenecas, Pfizerit apo Modernas. Studimi i papublikuar ende nga Universiteti i Oksfordit […]

Halli i mjekëve


Halli i mjekëve Mjekët njëherë e një kohë, kur ishin më të rrallë në këto anët tona (edhe tjera kah sigurisht) çmoheshin sikur të ishin ndonjë perëndi antike dhe trajtoheshin me shumë adhurim e rrespekt. Ky fakt historik edhe sot e kësaj dite ndikon që shumë të rinjë t’ja mësyjnë zanatit fisnik por të rëndë […]

Sipas studimit: Në Kosovë mbi 40 % e popullatës janë me çrregullime mendore


Një studim i madh epidemiologjik i kryer në Ballkan gjeti një përfshirje në çrregullimet të ndjenjave dhe ankthit përkatësisht prej 47.6% dhe 41.8%, në 648 të rritur Kosovarë (Priebe et al., 2010) Shkruan: Kushtrim Islami A mund të kenë shkaktuar traumat e konfliktit të para 20 viteve efekte serioze në Kosovë, sa i kushtojnë shoqërisë? […]

Cilat janë ditët fertile te gratë ?


Shumica e femrave nuk e dijnë se çka është ovulacioni gjegjësisht cilat janë ditët fertile kur ato mund të ngelin shtatzënë. E kjo ka rëndësi të jashtëzakonshme për planifikimin e familjes, meqë, duke qenë gruaja e njoftuar për kohën brenda muajit kur ka mundësi që të ngelë shtatzënë, ajo e planifikon shtatzëninë atëherë kur dëshiron, […]

Studimi/ Në qoftë se dikush ju flet ndërkohë që jeni duke fjetur, a përgjigjeni?!


kurse pushojmë trupin, mendja jonë s’ është plotësisht e larguar nga bota reale (dhe vazhdon të punojë për ne): sipas hulumtimit të botuar në Biology aktuale, gjatë fazës REM një individ është në gjendje të perceptojë stimujt që vijnë nga realiteti dhe të reagojë në përputhje me rrethanat. “Kushdo që ëndërron i kupton pyetjet e […]

Si të Masni në Mënyrën e Duhur Përbërësit e Recetave


Pavarësisht sa herë që nevojitet të përgatisni një recetë, qoftë një byrek apo kek, përbërësit nevojitet të maten. Shumë herë s’ i kushtohet vëmendja e duhur dhe pasojat janë një recetë jo ashtu siç nevojitet. Zakoni që amvisat shqiptare kanë ndjekur është që përbërësit shpesh i masin ‘me sy’. Një traditë e vjetër e cila […]

Pispili Me Hithra Të Njoma – Nga Recetat e Mrekullueshme të Traditës


Pispilia është padyshim ndër gatimet më speciale në kuzhinën shqiptare. E përgatitur me kombinime të ndryshme mbushjesh, me djathë a me gjizë, me kos, qumësht e vezë, spinaq e hithra, apo kunguj e qepë domate, shija e saj në të tëra variantet mbetet e papërshkrueshme. Një recetë që mahnit çdo turist të huaj që provon […]

Bukë Të Vogla me Miell Misri dhe Miell Gruri


Buka e përgatitur vetë në shtëpi s’ ka të paguar, dhe ky është një fakt i ditur nga të gjithë. AgroWeb.org është munduar që të sjellë sa më shumë receta për lexuesit e tij, në mënyrë që të përgatisin ushqime të shëndetshme. Të tilla janë edhe bukët e vogla të cilat kërkojnë dy lloje meilli, […]

s’ respektuan masat antiCOVID, dënohen 701 qytetarë


Në 24-orët e fundit në Kosovë kanë ndodhur 40 aksidente trafiku, 15 prej tyre me persona të lënduar kurse 25 tjerë vetëm me dëme materiale. Policia njofton se gjatë të ditës së enjte kanë shqiptuar 1 mijë e 327 tiketa trafiku për shoferët që s’ kanë respektuar rregullat në komunikacion, kurse 701 tiketa për qytetarët […]

Briosh Të Shpejtë në Vetëm 10 Minuta – Receta më e Thjeshtë


Brioshët janë një nga kënaqësitë e shumta të kafes së mëngjesit. Ata janë perfekt për të rriturit por edhe për të vegjlit sa herë që dëshirojnë diçka të shpejtë për të konsumuar. Por brioshët janë fantastik edhe në formën e ëmbëlsirës për të gjithë ata që kërkojne diçka të shpejtë. AgroWeb.org ju tregon mënyrën më […]

53 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Pejës, 12 nga ta në gjendje të rëndë shëndetësore


53 pacientë me koronavirus janë duke u trajtuar aktualisht në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës, ku 12 nga ta janë në gjendje më të rëndë shëndetësore. Pesë pacientë janë respiratorë dhe 42 të tjerë në oksigjeno-terapi. Siç thuhet në njoftim, gjatë 24 orëve janë shëruar dy pacientë me COVID-19. “Aktualisht 53 pacientë janë duke u […]

50 pacientë me COVID-19 në Spitalin e Gjakovës, pesë nga ta pjesë e stafit mjekësor


Në Spitalin e Përgjithshëm të Gjakovës, 72 pacientë janë të hospitalizuar për COVID-19, prej të cilëve 50 pacientë janë të konfirmuar pozitiv me këtë virus, 16 negativ kurse gjashtë të tjerë ende të pakonfirmuar. Në njoftimin e tyre thuhet se 35 pacientë janë me oksigjeno terapi, një është në CPAP maskë, dy pacientë në respirator. […]

Moshat e reja tashmë përbëjnë kontingjentin më të madh të të infektuarve


Drejtori i spitalit “Shefqet Ndroqi”, Perlat Kapisyzi në një intervistë televizive, apeloi sot qytetarët që të mos neglizhojnë shenjat e COVID-19 dhe të trajtohen që me shfaqjen e shenjave të para. Ai shpjegon se si bëhet ndarja e urgjencave në bazë të kodeve mjekësore. “Kodi blu, ndihma jepet menjëherë, në kodin e kuq jepet për […]

Shefi i UNICEF-it në Kosovë: Sonte vijnë shiringat që do përdoren për vaksinat anti-COVID-19


Shefi i Zyrës së UNICEF-it në Kosovë, Murat Sahin, ka thënë se në fluturimin e sotëm, do të arrijnë në Kosovë shiringat që do të përdoren për vaksinat anti-COVID. me anë të Twitter-it, Sahin tha se së shpejti edhe detaje të tjera për arritjen e vaksinës do të bëhen të ditura. “Me fluturimin e sotëm […]

Mbytet në afërsi të portit të Durrësit një marinar


Një gjë e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme në zonën e portit në Durrës, ku një person është mbytur. Dyshimet janë që personi i mbytur të jetë një marinar, kurse vijojnë kërkimet për nxjerrjen e trupit të tij. Për nxjerrjen e tij nga deti po punojnë si forcat e Policisë ashtu edhe ato të […]

Si Të Përgatisni Makarona Të Freskëta Në Shtëpi


Askush s’ mund tu rezistojë makaronave, që krah orizit është ndër karbohidratet më të dashura, më mëkatare e më të shijshme. Makaronat, ndryshe nga orizi, mund të përgatiten shumë lehtë madje kanë nevojë për vetëm dy përbërës: vezë dhe miell. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të zbuloni mënyrën më të thjeshtë për të përgatitur […]

Kikirikët, Si t’i Rrisni Krejt Lehtë në Shtëpi


Kikirikët mund të rriten lehtësisht në kushtet e shtëpisë, Po qe se plotësoni kushtet që kjo bimë arrore kërkon. Kikirikët kanë nevojë për 8 orë ndriçim dielli, tokë të pasuruar dhe të shkrifët dhe një sistem të mirë kullimi. Dheu që do të përdorni për rritjen e kikirikëve nevojitet të jetë i pasuruar me pleh. […]

Përse na qeshet gjatë momenteve serioze?


Të gjithëve na ka ndodhur të kemi pasur të qeshura gjatë momenteve serioze dhe padyshim që s’ është një gjest i bukur, kështu që për t’ju kursyer nga përvoja e çuditshme po ju japim disa këshilla. Në rast se qeshni gjatë një situate të papërshtatshme, s’ do të thotë se jeni një person i keq, […]

OBSH-ja, thirrje autoriteteve t’u kushtojnë vëmendje vuajtësve me pasoja afatgjata të COVID-it


Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të enjten se një në 10 pacientë me COVID-19 përjetojnë probleme shëndetësore edhe 12 javë pasi kanë patur virusin dhe u bëri thirrje autoriteteve shëndetësore ta shqyrtojnë me seriozitet situatën e tyre. Në një konferencë virtuale për shtyp të enjten, dega e OBSH-së për Evropën publikoi një raport që dokumenton […]

Studimi: Antitrupat ndaj COVID-19 mund të mbrojnë nga ri-infektimi më vonë


Ka prova të reja që lidhin testimin pozitiv për antitrupat ndaj COVID-19 nga një infeksion paraprak me një rrezik dukshëm më të ulët të infektimit përsëri në të ardhmen. Një studim, i botuar në revistën JAMA Internal Medicine dje (e mërkurë), zbuloi se njerëzit që rezultuan pozitivë për antitrupa ndaj COVID-19 ishin në një rrezik të […]

Rrëfimi i britanikut i cili ka “simptoma të COVID-19”, gati një vit pasi u sëmur për herë të parë


Richard Roels u infektua për herë të parë me COVID-19 në muajin mars të vitit të kaluar. Gati një vit më pas, ai ende po vuan simptomat e sëmundjes. Kjo, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, u tregua edhe fundjavën e kaluar kur Roels u përpoq të shkonte për një shëtitje, por këmbët e tij […]

Po Vjen Pranvera? – Sot Pritet Rritje e Temperaturave Deri Në 26 Gradë


Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash duke sjellë një mot të qëndrueshëm në gjithë territorin.  Sipas Meteoalb, sot temperaturat do të pësojnë një rritje të lehtë, ku do të variojnë: në zonat malore, nga 3°C në 20°C, në zonat e ulëta nga 08ºC në 25°C dhe në zonat bregdetare nga […]

Për 24 orë policia gjobiti 814 persona për mosrespektim të masave të Ligjit të Pandemisë


Qytetarët të cilët s’ janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e shtetërore për parandalimin e përhapjes së COVID-19, në vazhdimësi janë duke marrë gjoba nga Policia e Kosovës. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit Policia e Kosovës ka shqiptuar 814 gjoba për mosrespektim të masave anti-COVID-19. Ndryshe, Ligji për Pandeminë ka […]

Në Spitalin e Pejës po trajtohen 53 pacientë me COVID-19, 11 në gjendje të rëndë


Në Spitalin e Përgjithshëm të Pejës aktualisht janë duke u trajtuar 53 pacientë me COVID-19. Në një njoftim, sa i përket gjendjes së pacientëve gjashtë pacientë janë në respirator (CPAP), 38 pacientë janë në oksigjeno terapi kurse nga këta 11 pacientë janë në gjendje më të rëndë. në ato e sipër, tre pacientë janë shëruar […]

Një mjek dhe dy infermierë të Spitalit të Gjakovës të infektuar me koronavirus


Spitali i Gjakovës ka bërë të ditur se në 24 orët e fundit 68 pacientë janë të hospitalizuar për COVID-19. Në raport thuhet se 68 pacientë të hospitalizuar janë trajtuar për COVID-19, kurse prej tyre 45 janë të konfirmuar pozitivë. Spitali i Gjakovës po ashtu njofton se 32 pacientë me oksigjeno terapi, një pacientë në […]

Vaksina Pfizer, efektive në testimin e parë me përmasa të gjëra në botë


Një testim i vaksinës COVID-19 të kompanisë Pfizer tek më shumë se gjysmë milioni njerëz konfirmon se ajo është shumë efektive në parandalimin e rasteve serioze ose vdekjes, edhe vetëm pas një doze. Rezultatet e botuara të mërkurën, nga një fushatë vaksinimi masive në Izrael, japin siguri të fortë se përfitimet e vërejtura në testime […]

Mali i Zi shtrëngon masat pasi numri i rasteve të reja me COVID-19 s’ zvogëlohet


Autoritetet shëndetësore në Mal të Zi shtrënguan masat epidemiologjike të mërkurën pasi numri i rasteve të reja ishte mesatarisht 500 në ditë për javë, që do të thotë se pothuajse 0,1 për qind e popullsisë totale është e infektuar me koronavirus në baza ditore. Masat e reja futën mbylljen në Herceg Novi dhe të njëjtat […]

Videoja e frikshme tregon sesi e folura mund të përhapë COVID-19


Floktarët, estetistët dhe profesionistët mjekësorë që janë të infektuar me COVID-19 mund të përhapin virusin tek pacientët dhe klientët e tyre vetëm duke biseduar, një studim ka zbuluar. Pamjet tregojnë se si grimcat e dala nga goja e një personi kurse flasin mund të vërtiten dhe të përhapen në afërsinë e njerëzve të tjerë, edhe […]

OBSH: Rënia e rasteve të reja po ngadalësohet


Numri global i rasteve të reja Covid-19 ra me 11% në 2,4 milion javën e kaluar, një normë më e ulët se katër javët e mëparshme, sipas një raporti të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH). Rënia nga java në javë është ngadalësuar ndjeshëm në Evropë, Afrikë dhe rajonin e Azi-Paqësorit, kurse numrat javorë u rritën […]

Njihuni me 17-vjeçarin Bennet Nura, i pari banor shqiptar i planetit Mars!


Bennet Nura 17 vjeç, është shqiptari i parë që tashmë i ka arritur emri në planetin Mars. Në vitin 2020 para se raketa Atlas V të niset për në planetin Mars, NASA ka hapur konkurs për të gjithë banorët e botës në rast të vërtetimit se aty do të mund të zhvillohet jeta. Benneti ka […]

Palestra vret fuqinë e mashkullit dhe redukton imunitetin gjatë këtij numri të orëve


Aktiviteti i rregullt fizik ndihmon të jeni në top-formë dhe të dukeni bukur, mirëpo Në rast se e teproni mund të rrezikojë shëndetin, madje të bëheni edhe të varur. Ushtrimi i tepërt intensiv te meshkujt çon edhe drejt rënies së libidosë, për shkak të lodhjes fizike ose nivelit të ulët të testosteroneve. Gjithashtu, ndikon edhe […]

Si nevojitet të veproni Vetëm po të keni tension të lartë gjaku


Në Amerikë, pothuajse një në tre të rritur po jeton me presion të lartë të gjakut, prandaj tema e rekomandimeve dietike për presionin e lartë të gjakut po bëhet gjithnjë e më shumë popullore këto ditë. Çfarë shkakton presionin e lartë të gjakut? Zakonisht mos-konsumimi i perimeve dhe frutave të mjaftueshme mund të rezultojë në […]

Mbi 500 operacione në Urologji gjatë vitit 2020


Mjekët e Klinikës së Urologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës, gjatë vitit 2020 kanë kryer 541 operacione, pavarësisht situatës së krijuar me COVID-19. Në saje të raportit vjetor të punës, prej tyre janë 140 intervenime të hapura dhe 361 intervenime endourologjike (ndërhyrje me anë të kanalit të traktit urinar). Gjatë kësaj periudhe kohore, mjekët […]

Vaksina me një dozë e J&J parandalon COVID-in; së shpejti vendimi përfundimtar


Vaksina e kompanisë Johnson & Johnson e cila merret me një dozë të vetme mbron nga COVID-19. Kjo thuhet në një analizë të enteve rregullatore amerikanë të bërë publike të mërkurën, e cila hedh bazat për një vendim përfundimtar për miratimin e një vaksine të re edhe më të lehtë për t’u përdorur, e cila […]

Studiuesit gjejnë nivele të dëmshme të metaleve të rënda në kripën e Himalajeve


Një studimi ka zbuluar se kripa e Himalajeve s’ është aq e shëndetshme në krahasim me popullaritetin e saj. Studimi i Ushqimit në Australi (NRAUS) zbuloi se ajo ka nivele të ulëta të lëndëve ushqyese esenciale dhe gjithashtu përmban një sërë metalesh të rënda të dëmshme. Pas kryerjes së testeve në 31 mostra të markave […]

Cka është hemicrania apo hemicrania dhe si trajtohet?


hemicrania apo hemicrania, që iu referohet zakonisht  dhembjeve të kokës, është  një gjendje neurologjike që prek më shpesh gratë, por edhe burrat e fëmijët. Shumica e njerëzve që përjetojnë migrenë apo hemicrani apo hemicrani  dhimbjet i ndiejnë një deri në katër herë në muaj, por këto dhembje koke mund të ndodhin më shpesh. Ekzistojnë një […]

Cilat Janë Vitaminat E Duhura Për Të Luftuar Lëkurën E Thatë?


Askush s’ preferon një lëkurë të thatë të plasaritur apo të skuqur dhe kjo s’ ka diskutim. Ajo çfarë kërkon vëmendjen e duhur janë mënyrat se si njerëzit zgjedhin të përballen me këtë problem. Shpesh me kremra, kura natyrale apo duke u mbrojtur nga kushtet atmosferike. Porn ë të vërtetë kurimi i vërtetë i problemit […]

Lëkura e portokallit, shtatë veti pozitive që s’ ia keni njohur


Portokalli është i pasur me vitaminë C, kalium i cili ndihmon në eleminimin e toksinave nga trupi, por edhe kalcium, esencial për shëndetin e kockave. Për shkak të përmbajtjes së antioksidantëve, konsumimi i tyre shoqërohet me një ulje të rrezikut të kancerit të laringut dhe stomakut deri në 50 përqind. Gjithashtu ndihmon në uljen e […]

Agonia e humbjes së shijes dhe nuhatjes pas COVID-19


Gabriella Forgione ka qenë e infektuar me COVID-19 në nëntor të vitit të kaluar, kurse pas kaq muajsh, ajo ende s’ ndjen shijen e ushqimeve e as erën e tyre apo të çdo gjëje tjetër. Ajo është dërguar në një spital në Nice të Francës për të kryer kontrolle dhe për të kuptuar pse i […]

Këtë javë pritet të konfirmohet data e ardhjes së vaksinave anti-COVID në Kosovë


Plani i vaksinimit të qytetarëve të Republikës së Kosovës me vaksinën anti-COVID tashmë është miratuar. Ministria e Shëndetësisë (MSh) në një përgjigje për Telegrafin ka thënë se presin përgjigje nga COVAX  që gjatë kësaj jave të dihet data kur këto vaksina do të arrijnë në Kosovë. Sipas MSH-së vetëm konfirmimi nga COVAX pritet që të […]

Katër mite të shëndetit mendor që janë seriozisht të rrezikshme


Vetëm po të filloni të kërkoni për termat e shëndetit mendor në Google, do të kuptoni se ka shumë informacion konfuzes. Vetëm po të të gjithë mendojnë se jam i lumtur, a s’ jam në depresion? A vdesin adoleshentët vetëm nga vetëvrasja për shkak të ngacmimit? Vetëm po të keni disa pyetje që ndiheni pa […]

Gjermania po hyn në valën e tretë të COVID-19, paralajmëron specialisti i shëndetit


specialisti i shëndetit Karl Lauterbach, nga Social Demokratët e Gjermanisë, thotë se Gjermania është në fillim të valës së tretë për shkak të përhapjes së mutacioneve të coronavirusit. Pas një faze të rënies së rasteve, shkalla e infeksionit me coronavirus është rritur në Gjermani. Sipas mediave, përcjell Telegrafi, të martën numri i rasteve për 100,000 […]

Infermiere në këmbim të vaksinave kundër COVID-19, Filipinet i ofrojnë Britanisë dhe Gjermanisë


Filipinet do të lënë mijëra punonjës të saj të kujdesit shëndetësor, kryesisht infermierë, të punësohen në Britani dhe Gjermani Po qe se të dy vendet bien dakord të dhurojnë vaksinat shumë të nevojshme të coronavirusit. Filipinet, e cila ka ndër numrin më të lartë të rasteve të coronavirusit në Azi, ka kufizuar numrin e profesionistëve […]

FDA lehtëson procesin e miratimit të vaksinave për variantet e reja të COVID-19


kurse Shtetet e Bashkuara po punojnë intensivisht për të vaksinuar më shumë se 300 milion njerëz ndaj COVID-19, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka lëshuar një sërë udhëzimesh të reja, që heqin një kusht kryesor për miratimin e vaksinave. FDA njoftoi të hënën se prodhuesit e ilaçeve s’ do të kishin nevojë të […]

Mënyra Më e Mirë Për Të Nisur Ditën – Proteinat s’ nevojitet Të Mungojnë


Mëngjesi është një prej vakteve më të rëndësishme të ditës, por në pjesën më të madhe të kohës nis me vrull, me nxitim teksa njerëzit kërkojnë të bëhen gati sa më shpejt për të mbërritur në punë.Mjekja psikiatre Arjana Rreli ka folur në “Wake Up” për disa prej problemeve që bëjnë njerëzit në mëngjes, duke […]

Tregtia e Jashtme Me Shifra Pozitive Këtë Janar Pavarësisht Kufizimeve Të Pandemisë


Tregtia e jashtme i është kthyer trendit pozitiv këtë fillimvit, pavarësisht kufizimeve që kanë ndërmarrë partnerët tanë tregtarë për shkak të pandemisë. 24 miliardë lekë është vlera e mallrave të tregtuara nga Shqipëria drejt vendeve të huaja, duke shënuar një rritje prej 3.1% krahasuar me janarin 2020, dhe me 2.8% në raport me dhjetorin e vitit të shkuar. Edhe importet krahasuar me janarin […]

Unë jam një nënë dhe po kërkoj mënyrë si t’i bëj brenda 24 orëve të gjitha gjërat që më kërkohen


Unë jam nënë. Kam 3 fëmijë. Kam shkuar tek mjeku i familjes posa kam probleme me kujtesën dhe kam vështirësi të përqendrohem. Mjeku i familjes më thotë që nevojitet të fle 8 orë në ditë. Kam dhembje shpine. Më nevojitet të ushtroj 2-3 herë në javë. Mësuesi i djalit tim të madh thotë se fëmija ka nevojë për mbikëqyrje kurse kryen detyra shtëpie. Alergologu i fëmijës tim […]

Si Rendtiet Shqipëria Në Lidhje Me Procesin E Vaksinimit Të Popullsisë?


Shqipëria rezulton një nga shtetet e Europës që ka avancuar më pak me vaksinimin e popullsisë. Sipas të dhënave të “The Our World in Data”, që gjurmon ecurinë e vaksinimit në shumë vende të botës, në Shqipëri deri në datën 14 shkurt, ishin administruar 0.04 doza vaksinash për 100 banorë. Mesatarja e Europës deri në […]

Koliti Ulçeroz – Ushqimet Që nevojitet Të Konsumoni Për Lehtësimin e Simptomave


Sipas specialistëve të mjekësisë, koliti ulçeroz vjen si rezultati i gjenetikës, mjedisit dhe ndoshta edhe si një përgjigje imune tepër aktive në traktin gastrointestinal. Edhe pse s’ ekziston ende një kurë për kolitin ulçeroz, regjimi i duhur ushqimor mund t’ju ndihmojë në lehtësimin e simptomave të tilla si diarreja e shoqëruar me gjak, ngërçet, dhimbjet […]

Lëngu i Qepës për Rritjen e Flokëve – A Funksionon Vërtetë?


Jo vetëm për gatim, qepët mund t’i përdorni aspak mirë edhe jashtë kuzhinës. Megjithëse kanë një erë karakteristike që për disa edhe s’ preferohet duket se me anë të vlerave te tyre kanë gjetur vend edhe në trajtimet e bukurisë. Shpesh përdoret si një kurë natyrale për të rritur flokët e për t’i bërë ata […]

A po përkeqëson maska belbëzimin tek fëmijët, si nevojitet të sillen prindërit përballë kësaj situate?


Belbëzimi është një çrregullim i rrjedhshmërisë së të folurës, që sipas specialistëve, prek 3 përqind të fëmijëve në moshën parashkollore dhe prek djemtë më shumë se vajzat. Me kalimin e kohës, defekti tenton të zvogëlohet, ngase disa forma janë të lidhura me evolucionin e gjuhës, por në 1 përqind të rasteve problemi vazhdon deri në […]

– Astma dhe Covid-19 –


Sipas ekspertëve të MRCGP-së dhe NICE protokolit, personat me astmë të rëndë janë futur në listën mburojë, që nënkupton rrezikshmërinë e lartë për t’u përballur me Covid-19. Publikimet e tyre definojnë astmën e rëndë dhe paraqesin përvojat e tyre me këta pacientë gjatë pandemisë. Çfarë impakti ka astma te Covid-19? Çka duhet të dimë? ● […]

KREJT ҪKA DUHET TË DINI PËR CIKLIN MENSTRUAL


KREJT ҪKA DUHET TË DINI PËR CIKLIN MENSTRUAL     Cikli menstrual është një ndryshim i rregullt natyror që ndodh nësistemin riprodhues femëror dhe nënkupton zhveshjen e endometriumit apo shtresës së brendshme të mitrës, e cila nëformë të gjakderdhjes del jashtë organizmit përmes vaginës. Ndërsa shkak që mitra ta hedhë shtresën e brendshme të saj […]

KUSH ËSHTË FAJTOR PËR INFERTILITET, GRUAJA APO BURRI?


KUSH ËSHTË FAJTOR PËR INFERTILITET, GRUAJA APO BURRI? Një kohë të gjatë është besuar se vetëm gruaja është përgjegjëse për infertilitet apo për sterilitet. E veçanërisht në kohërat e shkuara, por edhe në shoqëritë e sotme primitive, gruaja është konsiderua si fajtorja e vetme pse një çift nuk ka pasur fëmijë. Madje, në praktikën time […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, kanë […]

Kurti vs Veliu – Gara e ashpër mes dy prej rivalëve politikë më të ashpër në Kosovë


E diela e 29 Nëntorit, pritet të nxjerrë emrin e kryetarit të ardhshëm të Komunës së Podujevës. Në garë për kreun e Komunës së Podujevës, janë tre kandidatë. Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës, po garojnë për të qenë prijës të […]

22 të vdekur dhe mbi 1,100 të infektuar me coronavirus në Maqedoninë e Veriut


22 të vdekur nga koronavirusi, 1,192 të infektuar dhe 359 të shëruar është bilanci i 24 orëve të fundit në Maqedoninë e Veriut, bazuar në të dhënat e Ministrisë së Shëndetësisë. Rastet e reja, sipas këtyre të dhënave, rezultojnë nga testimi i 3,211 mostrave. Numri i testeve thuhet të jetë rekord, sikurse është edhe numri […]

Rexha do të dalë i pafajshëm


Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka komentuar aktakuzën e konfirmuar ndaj anëtarit deputetit të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi, nga Gjykata Speciale. Selimi ka qenë komandant dhe anëtar i  Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së. Haradinaj ka shkruar se Rexhep Selimi do të dalë i pafajshëm dhe se s’ ka gjykatë që mund ta […]

​KEDS dhe Komuna e Pejës investojnë miliona euro në Rugovë


KEDS-i dhe Komuna e Pejës kanë bashkuar forcat të mërkurën që të investojnë mbi 2 milionë euro në rrjetin elektrik të Rugovës. Kjo është arritur pas marrëveshjes që nënshkruan Kryeshefi Ekzekutiv i KEDS-it, Alper Erbas dhe kryetari i Pejës, Gazmend Muhaxheri. Kjo u bë e ditur me anë të një komunikate të lëshuar nga KEDS-i. […]

47 milion raste me COVID-19 në shkallë botërore


Shtetet e Bashkuara kanë numrin më të madh të rasteve me COVID-19, me rreth 9.3 milionë të infektuar, sipas të dhënave të fundit të ditës së martë. specialistët thonë se problemi do të përkeqësohet Po qe se amerikanët s’ bëjnë më shumë për të përmbajtur virusin, kryesisht me fillimin e motit të ftohtë. Dr. Robert […]

Isa Mustafa flet për arrestimin e Jakup Krasniqit dhe dërgimin e tij në Hagë


Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka komentuar arrestimin e sotëm të anëtarit të Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi. Krasniqi u arrestua sot dhe është dërguar në Hagë pas ngritjes së aktakuzës nga ana e Gjykatës Speciale. Sipas Mustafës, ngritja e aktakuzave dhe arrestimi i njerëzve te UÇK-së, s’ duhet të […]

Ese për Dimrin – Ditë dimri në fshatin tim


Ese për Dimrin Ese për Dimrin. Pas ditëve të ftohta e me shi, erdhën ditët me acar të dimrit, i cili e ka shtrirë pushtetin e vet deri në pranverë. Por bardhësisë së borës i gëzohen më së shumti fëmijët. Këtë stinë ata e pritën me padurim. Një mëngjes më zgjoi një e trokitur e […]

40% E PUNËTORËVE SHËNDETËSORË ME COVID-19 JANË PA SIMPTOMA


40% E PUNËTORËVE SHËNDETËSORË ME COVID-19 JANË PA SIMPTOMA Analiza e prezantuar rishtas tregon se rreth 40% e punëtorëve shëndetësorë që kanë qenë të konfirmuar me infeksionin me koronavirusin e ri (SARS-CoV-2) nuk kanë treguar simptoma objektive, gjë që e shton rrezikun për bartje të qetë të infeksionit në institucionet shëndetësore. Analizimi i të dhënave […]

Kërkesë e madhe: Air Prishtina gjatë tetorit, 3 fluturime Cyrih-Prishtinë në ditë


Për sa u përket çmimeve, ato janë në nivel normal si në kohërat para Koronës, pavarësisht kërkesës së rritur, sqaron zonja Ibrahimi, CEO e Airprishtina E Premte, 2 Tetor 2020 – 16:35 albinfo.ch Pasi Zyra Federale e Shëndetit Publik (BAG) e hoqi pak ditë më parë Kosovën nga lista e vendeve me rrezik në rritje të infektimit […]

Çka të bëjmë me serbët që po tregojnë ku janë varrosur shqiptarët në Serbi?


Shefi i diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, në një intervistë ka folur për shumë tema, por edhe për marrëdhëniet dhe bisedimet Kosovë – Serbi. Daçiq që nga koha kur mban detyrën e Ministrit, ka pasur një fushatë aktive dhe intensive duke lobuar tek shumë shtete të botës për të mos njohur pavarësinë  Kosovës. Në një intervistë […]

Dosja e prokurorisë, si u kontrabanduan lopët dhe u shit mishi nga kompanitë e Kosovës?


24 persona janë arrestuar në një operacion të gjerë dje, operacion ky që nisi që nga orët e hershme të mëngjesit dhe vazhdoi deri në orët e pasdites. Ky operacion i cili u zhvillua dje në Gjilan, Ferizaj, Prizren, Podujevë, Pejë, Suharekë dhe Viti, pati cak të dyshuarit për kontrabandë. Në askionin e Prokurorisë së […]

Si merrte inspektori i ATK-së para dhe karriga nga zdrukthtari i Rahovecit?


Prokuroria e Gjakovës ka ngritur aktakuzë ndaj ish-inspektorit të Administratës Tatimore të Kosovës, Driton Fetahu nga Prizreni, për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe marrje ryshfeti. Ai ishte arrestuar dhe prangosur në muajin prill bashkë me Bledar Haskun nga komuna e Rahoveci. KALLXO.com ka siguruar aktakuzën ndaj dy të dyshuarve, të cilët priten që me 9 […]

42 raste të reja me COVID-19 në Kosovë


Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar 42 raste të reja me COVID-19. Lajmin e ka bërë të ditur, ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj me anë të një postimi në Facebook. “Sot, lakorja e situatës së pandemisë për 24 orët e fundit, është e kënaqshme. s’ ka asnjë rast të vdekjes së pacientëve […]

Votohet një prorektore në UP, katër të tjerë mbesin për javën e ardhshme


Dje, senati i Universitetit të Prishtinës ia ka propozuar 5 kandidatë për prorektorë të UP-së Këshillit Drejtues të këtij universiteti. Rektori i UP-së Naser Sahiti, informoi para senatorëve se kandidatët e propozuar për prorektorë janë: Mimoza Ibrani për mësimdhënie dhe çështje me studentë; Albulena Blakaj për bashkëpunim ndërkombëtar; Mihane Berisha për buxhet dhe financa; Kurtesh […]

Komunat që sot u prekën me rastet e reja me COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 645 mostra të marra prej të cilëve rezultojnë 42 raste pozitive. Rastet pozitive janë nga komuna Prishtinë 13 raste, komuna Fushë Kosovë 6 raste, komuna Gjilan 3 raste, komuna Lipjan 3 raste, komuna Podujevë 3 raste, komuna […]

Sot asnjë vdekje nga COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 645 mostra të marra prej të cilëve rezultojnë 42 raste pozitive. Brenda 24 orëve s’ është raportuar asnjë rast i vdekjes me coronavirus. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 54 pacientë derisa numri i përgjithshëm i […]

Në luftimet për Nagorno-Karabakun, raketa të prodhuara nga Serbia dhe lidhje me tregtarë në listën e zezë


Në shpërthimin e fundit të luftimeve rreth Nago-Karabakut, forcat armene kanë qëlluar me raketa të prodhuara në Serbi , një lloj armatimi ky i blerë më parë nga një kompani e ndërlidhur me Slobodan Tesic, një tregtar armësh i cili figuron në listën e zezë të SHBA. Armë të prodhuara në Serbi, një lloj armësh […]

Infektohen me Covid 114 punëtorë të një fabrike konservimi


Një tjetër qendër masive me të infektuar nga Covid-19 është regjistruar mëngjesin e sotëm në Skidra, në qytezë afër Selanikut. Nga testet e kryera janë regjistruar 114 raste pozitive, punëtorë të një fabrike konservimi të frutave. Fabrika është mbyllur përkohësisht, duke zbatuar protokollin përkatës.  Ashtu si ditën e mërkurë edhe ditën e djeshme janë regjistruar […]

Role e Mbushur me Krem – Receta e Ëmbëlsirës me Shije Delikate


Kjo ëmbëlsirë është shumë e thjeshtë për t’u përgatitur. Keku i ëmbëlsirës krijon një shtresë të plotë butësie e kurse mbushja kremoze i jep delikatesën e duhur. Mjafton të mësoni recetën klasike dhe më pas mund të lini imagjinatën tuaj të lirë për të krijuar mbushje nga më të ndryshmet. Duke nisur nga reçeli, mjalti […]

Sërish para gjykatës i akuzuari se pa vlerësim shiti për hekur automjetet e kompanisë


Senad Rama, ish-anëtar i Bordit të Drejtorëve të kompanisë “Eco Hixhiena”, ka dalë sot sërish para gjykatës nën akuzën për keqpërdorim detyre. Rama, sipas prokurorisë ka shitur për mbeturina hekuri shtatë automjete dhe kontejnerë, pronë e kësaj kompanie, në shumën prej 16 mijë e 249 euro. Aktakuza thotë se këto asete janë shitur pa i […]

Sekretet e Gatimit Perfekt të Sarmës Me Lakër Të Bardhë


Sarma është një specialitet fantastik dhe i hershëm i amvisave shqiptare dhe atyre të Ballkanit që trashëgohet dhe pasurohet brez pas brezi. Sarma me lakër është padyshim një gatim që ndez të gjitha shqisat e shijes dhe dëshirës. Gatimi i saj tingëllon shumë i lehtë. Fundja, çfarë mund të ketë kaq të vështirë se të […]

Krehëri – Dëmet Në Flokë Dhe Përdorimet e Duhura


Përgjigjia e kësaj pyetjeje është disi e komplikuar meqë realisht, si furça ashtu edhe krëhëri mund të shkaktojnë dëme tek floku. Çelësi i sekretit e dini ku qëndron? Kombinimi dhe përshtatja sipas flokut! Si Furça Dhe Krehëri Dëmtojnë Flokun Tënd? Të gjitha furçat dhe pothuajse të gjithë krehërit kanë qime (sintetike ose jo) individuale. Kur […]

Trump inkurajon Shqipërinë të zhvendosë ambasadën e saj në Jerusalem


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump i ka bërë thirrje Shqipërisë të zhvendosë ambasadën e saj në Izrael, nga Tel Avivi në Jerusalem. “Ju inkurajoj që t’u bashkoheni Shteteve të Bashkuara dhe të tjera kombeve evropiane në zhvendosjen e ambasadës suaj në Jerusalem”, thuhet në letrën të cilën presidenti Trump i ka dërguar kryeministrit […]

QKMF në Kaçanik bëhet me autoambulancë të re


Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Kaçanik është bërë me autoambulancë të re me anë të  një investimi të Komunës. Drejtori i QKMF-së, Sinan Zeneli ka thënë se ky automjet do të plotësojë nevojat që ka ky institucion pas shtimit të fluksit të punëve si shkak i COVID-19. ” Kjo autoambulancë do të plotësojë nevojën […]

5 vende evropiane i dërgojnë letër OKB-së për helmimin e Navalnit


Helmimi i kritikut të Kremlinit Alexei Navalny “përbën një kërcënim për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”, thuhet në një letër dërguar Këshillit të Sigurimit të OKB-së nga Britania, Franca, Gjermania, Estonia dhe Belgjika të enjten, njofton agjencia e lajmeve Reuters. “Ne i bëjmë thirrje Federatës Ruse të zbulojë, urgjentisht, plotësisht dhe në mënyrë transparente, rrethanat e këtij sulmi […]

Mediat dhe shoqëria civile të bashkohen në luftë kundër korrupsionit


Organizata Joqeveritare “Horizonti i Ri” në bashkëpunim me gazetën “Koha javore” organizuan gjatë fundjavës në Ulqin, trajnimin “Qeverisja e mirë dhe antikorrupsioni”, në të cilin morën pjesë përfaqësues të mediave në gjuhën shqipe në Mal të Zi dhe aktivistë të shoqërisë civile. Koordinatori i OJQ “Horizonti i Ri”, Nazif Veliqi, ka treguar se synimi i […]

Prishtinë, sulmohet fizikisht një person


Një i dyshuar dyshohet se ka sulmuar një person duke i shkaktuar lëndime trupore. Sipas Policisë i dyshuari pas sulmit ka ikur nga vendi i ngjarjes. kurse,  viktimës i është ofruar trajtimi mjekësor. ndodhia ka ndodhur të mërkurën pak para mesnatës në Prishtinë. Për të dyshuarin është hapur lënda është hapur si “vrasje në tentativë”.

Dhjetë pacientë me COVID-19 po trajtohen në Spitalin e Pejës


Në Spitalin e Përgjithshëm në Pejë po trajtohen 10 pacientë të infektuar me COVID-19. Sipas njoftimit, në  këtë spital, asnjë nga pacientët me COVID-19 s’ është në gjendje të rëndë. Spitali po ashtu ka njoftuar se 8 nga 10 pacientët me COVID-19 po trajtohen me oksigjeno-terapi. Deri më sot në Kosovë janë infektuar 15.663 persona, […]

Donald e Melania Trump infektohen me COVID-19


Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha se ai dhe Zonja e Parë, Melania, kanë dalë pozitivë në testin për koronavirus. “Sonte, unë dhe Zonja e Parë kemi dalë pozitivë me COVID-19 [v.j. sëmundjen që e shkakton koronavirusi]. Do të nisim karantinën dhe procesin e shërimit menjëherë. Do t’ia dalim bashkë”, shkroi Trump në […]

Milani kualifikohet në fazën e grupeve në Ligën e Europës vetëm pas penalltive


Milani është kualifikuar në fazën e grupeve të Ligës së Kampionëve, pas penalltive ndaj Rio Aves. Ndeshje e rregullt u mbyll me rezultatin 1-1. Portugezët kaluan në epërsi në minutën e 91’ duke shënuar Gelson për 2-1. Hakan Calhanoglu e barazoi rezultatin në fundin e takimit nga penalltia. Në penallti më të saktë u treguan […]

Mediat serbe shkruajnë se një shqiptar sonte është vrarë në Novi Pazar


Mediumi serb Kurir, shkruan se një person i nacionalitetit shqiptar është vrarë sonte në qytetin e Novi Pazarit, në Serbi. Sipas këtij mediumi, personi me inicialet S. J., nga Prishtina është vrarë nga disa persona deri më tash të panjohur. “Rezultatet e para të hetimit tregojnë se para vrasjes, vrasësi ka gjuajtur me armë një […]

Çmimi i ujit rritet vazhdimisht, cilësia e furnizimit mbetet njësoj


Enti Rregullator i Ujit, institucioni përgjegjës për mbikëqyrjen e sektorit të ujësjellësve dhe kanalizimeve, i cili përcakton çmimet e shitjes së këtyre shërbimeve dhe monitoron cilësinë e shërbimeve, bëri të ditur në raportin e vet vjetor se gjatë vitit 2019, furnizimi me ujë dhe kanalizime i popullsisë mbeti në nivele pothuajse të pandryshuara. Kohëzgjatja e […]

Arsenali e eliminon Liverpoolin nga Carabao Cup pas penalltive


Arsenali e ka eliminuar Liverpolin nga Carabao Cup, pas ekzekutimit të penalltive me rezultat 5-4. Kjo ndeshje ishte e vlefshme për 1/8 e finales në Carbao Cup. Loja e rregullt përfundoi me rezultat 0-0, duke e përcaktuar fituesin nga penalltitë. Për Liverpoolin gabuan Origi dhe Wilson. kurse për Arsenalin, Elneny. Through to the quarter-final stage! […]

Prokuroria Speciale e Kosovës 20 vjet pas lufte s’ ka regjistër se sa njerëz janë vrarë


Autori i emisionit ‘Drejtësia në Kosovë’, Kreshnik Gashi, në ‘Debat Plus’ të RTV Dukagjinit ka folur në lidhje me Gjykatën Speciale dhe krimet e luftës në luftën e vitit 1999 në Kosovë. Gashi tha se Prokuroria Speciale e Kosovës s’ ka regjistër se sa njerëz janë vrarë në luftën e Kosovës. “Ne s’ kemi regjistër […]

Ky është NJERIU!


Një qenie, që nga natyra e tij, është i ngutshëm! Një qenie, që nga pakujdesia e tij doli nga parajsa, nga një vend “i lartë” në një vend të ulët, “në botë”. prandaj, është e vetëkuptueshme që njeriu piret të kërkojë problemet dhe pastaj, për pasojë, të lutet për rrugëdalje. Ai në tersin e tij, […]

Po punojmë për liberalizimin e vizave për Kosovën


Gjermania po punon intensivisht si për hapjen e konferencave ndërqeveritare ashtu edhe për liberalizimin e vizave me Kosovën, por deri tani s’ dihet ende Po qe se këto do të realizohen brenda këtij viti. Kjo javë ishte java e takimeve në Berlin, qofshin ato virtualë, qofshin fizike. E në qendër të vëmendjes ishte tematika e […]

Fshatrat dhe qytetet ku nesër rrymë s’ do të ketë ndërmjet 8 dhe 12 orë


Kompania për distribuimin e energjisë elektrike, KEDS, ka njoftuar se edhe nesër për shkak të punimeve në projekte investive do të ndalë rrymën në lokacione dhe në kohëzgjatje të ndryshme. Koha më e gjatë e ndërprerjes së rrymës do të jetë 12 orë, kurse në lokalitete të tjera do të ketë ndërprerje për 8 orë. […]

Përfaqësuesi nga kompania angleze e rekrutimit flet për mënyrën si u vlerësuan kandidatët


Gordon Ryan nga Kompania angleze e rekrutimit BDO, që ka mbikëqyrur procesin e rekrutimit të komisionerit për informim dhe privatësi ka folur lidhur me mënyrën si janë vlerësuar kandidatët. Sipas tij personat zgjidhen në bazë të kompetencave të sjelljes dhe eksperiencës së kaluar. “Ajo që ne nënkuptojmë më të ‘emërueshëm’ është se një person ka […]

Kryediplomatët e Kosovës dhe Izraelit zhvillojnë bisedë telefonike


Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Kosovë, Meliza Haradinaj-Stublla, tha se ka zhvilluar një “bisedë historike” me ministrin e Punëve të Jashtme të Izraelit, Gabriel Ashkenazi. Kjo bisedë, sipas saj, shënon një hap të rëndësishëm përpara në vendosjen e marrëdhënieve diplomatike midis Kosovës dhe Izraelit. “Së bashku ramë dakord për të zyrtarizuar marrëdhëniet […]

Hulumtim: Burrat mund të humbasin dëshirën për seks pasi COVID-19 ul nivelet e testosteronit


kurse koronavirusi vazhdon të përhapet në tërë botën, shkencëtarët dhe studiuesit po njohin gjëra të reja në lidhje me sëmundjen vdekjeprurëse. Tani, një studim ka sugjeruar që burrat preken më shumë nga sëmundja pasi sulmon hormonin seksual mashkullor. Testet kanë treguar se infeksioni zbraz rreth 30 për qind të niveleve të testosteronit mashkullor, sipas studimit. […]

Tienmu Ma u dëbua pasi MPB-ja pretendonte se s’ kishte dëshmuar qarkullimin vjetor të pagës


Departamenti për Shtetësi, Azil dhe Migrim – Divizoni për të Huajt kishte marr vendim për dëbimin nga Kosova të shtetasit amerikan Tienmu Ma, ish këshilltartit të ish-kryeministrit Albin Kurti. Vendimi ishte marrë pasi i ishte refuzuar kërkesa për vazhdimin e lejes së qëndrimit në Kosovë. Divizionet përkatëse të MPB-së, në refuzimin e kërkesës së tij […]

Avokati i Popullit kërkon anulimin vendimit për dëbimin e ish-këshilltarit të Albin Kurtit


Departamenti për Shtetësi, Azil dhe Migrim – Divizoni për të Huajt kishte marr vendim për dëbimin nga Kosova të shtetasit amerikan Tienmu Ma, këshilltarit amerikan të ish-kryeministrit Albin Kurti. Vendimi ishte marrë pasi i ishte refuzuar kërkesa për vazhdimin e lejes së qëndrimit në Kosovë. Sipas dokumenteve që ka siguruar KALLXO.com, refuzimi i lejes së […]

Kanceri i gjirit: Një milion gra në Mbretërinë e Bashkuar mund të kenë humbur kontrollet


Pothuajse një milion gra në Mbretërinë e Bashkuar kanë humbur kontrollin jetësor të gjirit për shkak të coronavirusit. Programet e kontrollit të gjirit u ndërprenë në mars, kurse shërbimi shëndetësor kombëtar përqendroi burimet në tretmanin e pandemisë. “Breast Cancer Now”, me seli në Londër, llogarit që rreth 8,600 gra s’ kanë bërë një skanim kanë […]

Arrestim për vjedhje në lagjen ‘Dardania’ në Prishtinë


Njësitet policore të stacionit Jugu në Prishtinë, sot rreth orës 17:30 kanë arrestuar në flagrancë një person të dyshuar, që dyshohet të jetë i përfshirë në një rast të vjedhjes. Florie Ahmeti-Haziraj, zëdhënësja e Policisë për rajonin e Prishtinës për KALLXO.com ka thënë se rasti ka ndodhur në lagjen ‘Dardania’ në Prishtinë, ku nga persona […]