Shkencëtarët në ndjekje të varianteve të reja të COVID-19 që mund të depërtojnë vaksinën


Një numër i vogël njerëzish preken me COVID-19 pasi janë vaksinuar. “Asgjë s’ është 100% e sigurtë në këtë botë”, thotë Gigi Gronvall, një studiuese në Qendrën Johns Hopkins për Sigurinë Shëndetësore. ndërsa variante të reja shfaqen në të tërë botën, shkencëtarët thonë se është e rëndësishme të vëzhgohen këto raste të rralla. Ato mund […]

Sulmohen me armë zjarri një grup i qytetarëve që kishin dalë për të ecur në malet e Zubin Potokut


Një grup i atletëve nga “Kosova Mountain Club”, janë sulmuar sot me armë zjarri në zonën e Zubin Potokut pasi që kishin organizuar ecje në malet e kësaj pjese saktësisht mbi liqenin e Ujmanit. Nga ky incident s’ është lënduar asnjë person, kështu kanë njoftuar vetë zyrtarët e këtij grupi përmes një postimi në Facebook. […]

Lajmëroni menjëherë policinë Nëse shihni këta persona


Drejtoria Rajonale e Policisë në Gjakovë, bazuar në ligjin për publikimin e fotografive me shënime të tjera të personave të kërkuar me urdhëresë të Prokurorisë Themelore në Gjakovë, ka lëshuar një  kërkesa për bashkëpunim me qytetarët, me qëllim identifikimin, lokalizimin dhe arrestimin e personave të dyshuar për kryerjen e veprave të ndryshme penale. Kërkesë për […]

Kurti: Nga java e ardhshme do të vijë një pjesë e kontigjentit me vaksina të premtuara nga BE për Kosovën


Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka bërë të ditur se një pjesë prej 95 mijë vaksinave të premtuara nga BE do të vijnë javën e parë të muajit maj. Kurti ka thënë se kontingjenti i parë i vaksinave që erdhën si ndihma është shpenzuar dhe Kosova s’ ka vaksina anti-Covid për momentin për të vaksinuar […]

SHBA: 19 vjeçari i vret me thikë dy vajza shqiptare


Një 19 vjeçari dyshohet t’i ketë vrarë me thikë dy vajza shqiptare. ngjarja tragjike sipas raportimeve të mediave amerikane ka ndodhur në Largo të Floridas. Sage Gayle Curry, po përballet me akuzën e vrasjes së dy vajzave të cilat mendohet se janë nga Shqipëria, të cilat i përndoqi dhe i vrau me thikë brenda shtëpisë […]

Efekti anësor më i zakonshëm i vaksinës antiCOVID-19


Me miliona njerëz në të tërë botën që po vaksinohen kundër COVID-19 çdo ditë, ka shumë mundësi për t’u ndjerë optimist për atë që do të vij më pas. Mirëpo, pas vaksinimit disa persona kanë treguar se kanë përjetuar disa efekte anësore. Cili është efekti anësor më i zakonshëm i vaksinës antiCOVID? Rreth gjysma e […]

Cilat janë dobitë shëndetësore që vijnë nga agjërimi?


Dr. Besim Demolli, reumatolog   Përfitimet nga gjërimi gjatë muajit të madhërishëm të Ramazanit janë të jashtëzakonshme, disa prej të cilave janë: shpirtërore, shoqërore dhe shëndetësore. Përfitimet shpirtërore përfshijnë praktikimin dhe forcimin e durimit të dikujt, kontrolli i vetëvetes mund të ndihmojë në përmirësimin e devotshmërisë së tyre. Përfitimet shoqërore inkurajojnë dhembshurinë, ndjeshmërinë, mëshirën, barazinë […]

Vaksinimi kundër COVID-19 – Kur mund ta hiqni maskën tuaj?


Vetëm po të jeni vaksinuar kundër COVID-19, është akoma e rëndësishme të mbani një maskë dhe të ruani distancën shoqërore në publik, thonë specialistët e shëndetit. Duke këshilluar që njerëzit mund të heqin maskën Vetëm po të janë vaksinuar plotësisht dhe po qëndrojnë me njerëz të tjerë plotësisht të vaksinuar. Gjithashtu edhe Vetëm po të […]

Avokado ushqimi i preferuar i të rinjve


Një mollë në ditë mund ta mbajë mjekun larg, por një konsumimi i një avokadoje në ditë mund t’i ulë nivelet e kolesterinës së keqe. Kështu bënë të ditur një studim i ri nga Universiteti Shtetëror i Pennsylvanias. Ky lajm është mirëpritur sidomos nga gjeneratat e reja duke ua lejuar ta arsyetojnë konsumimin e tepruar […]

BE-ja i dhuron Kosovës 95 mijë doza të vaksinës


Presidentja e Komisionit Evropian, Ursulua Von Der Leyen, ka njoftuar se 95 mijë doza të vaksinave do të ndahen për Kosovën nga BE-ja duke filluar nga muaji maj. përmes një postimi në Twitter, ajo tha se këtë lajm ia ka konfirmuar edhe kryeministrit, Albin Kurti. “Qëndrojmë përkrah partnerëve tanë në Ballkanin Perëndimor, siç i thashë […]

Nxënësit iu rikthehen bankave, sërish kërkohet vaksinimi i mësimdhënësve


Nga sot nxënësit në të tërë vendin janë kthyer në bankat shkollore. Javën e kaluar arsimi i ulët fillor (I-V) ka vijuar mësimin në objektet shkollore, ndërsa pjesa tjetër pati vazhduar mësimin online sipas skenarit C. Ministria e Arsimit konfirmoi se mësimi ka nisur në të gjitha shkollat e vendit, përjashtim bëjnë vetëm shkolla “Meto […]

Ahmeti për ditëlindje gjobitet për mosrespektim të masave anti-COVID, dikush e lajmëroi policinë se ka “dasmë”


Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, është gjobitur gjatë ditës së djeshme nga policia dhe inspektorët për mosrespektim të masave kundër COVID-19. Thotë se është çuditurs se si “pa nisur akoma një mbledhi familjare në hapësirë private, dikush paska lajmëruar ‘dasëm’”. Ahmeti, me anë të një postim në rrjetin social Facebook, ka thënë se […]

“Johnson & Johnson” nis dozat e para të vaksinës për në Evropë


Vaksina njëdozëshe amerikane kundër COVID-19, “Johnson & Johnson” ka nisur të hënën dërgesat e para të saj për në shtetet e Bashkimit Evropian, kanë bërë të ditur kompania e prodhimit dhe zyrtarë të BE-së. Kompania në fillim kishte planifikuar të niste dërgesat për në Evropë në fillim të prillit mirëpo kjo ishte shtyrë pak për shkak të disa […]

Cila është ‘vaksina’ për dezinformatat ndaj pandemisë COVID-19?


“S’ka virus”, “Maskat s’ të mbrojnë nga Coronavirusi”, “Masat e izolimit janë të kota” dhe “Vaksinat janë të rrezikshme”. Këto janë vetëm disa nga dezinformatat, që kanë qarkulluar nëpër rrjetet shoqërore, prej kur ka shpërthyer pandemia COVID-19. Pretendime të tilla janë raportuar në shumicën e vendeve të botës, edhe për faktin se COVID-19 ka qenë […]

Vaksinohen 176 qytetarë në Viti


Me vaksinën antiCovid deri më tani janë vaksinuar 176 qytetarë në komunën e Vitisë. Sot ka filluar vaksinim i qytetarëve të moshës 80-84 vjeç, njofton drejtoresha e QKMF-së Vjollca Kadolli. Postimi i saj i plotë: Edhe sot po vazhdon vaksinimi i qytetarëve vitias në QKMF-Viti me vaksinën anticovid. Deri më sot janë vaksinuar 176 qytetarë. […]

Protesta e restorantit në Prishtinë bëhet lajm në gjithë botën


Një protestë e zhvilluar nga një restorant në Prishtinë u bë lajm në të gjithë botën. Mënyra e veçantë e kësaj proteste, tërheku vëmendjen edhe të mediave botërore. Rrjeti evropian i televizionit, EuroNews, ka shkruar një artikull për këtë protestë, dukë thënë se pronari kosovar i restorantit, Petrit Kllokoqi po mban protestën e heshtur në […]

Këshillat e Virologut Gjerman: Vaksinimi Dhe Dyshimet Rreth Vaksinave


Varianti B.1.1.7 e bën virusin Corona më të rrezikshëm dhe më infektues, paralajmëron virologu i njohur gjerman, Christian Drosten. Ai thekson se vaksinimet nevojiten shumë këto kohë. Christian Drosten, virologu i njohur gjerman nga Klinika Universitare në Berlin, Charité ka shprehur keqardhje për zhvillimet e fundit që sollën pezullimin e vaksinimit me vaksinën AstraZeneca. Sipas […]

A duhet të vaksinohen kundër COVID-19 gratë shtatzëna dhe ato që planifikojnë shtatzani? Shpjegon gjinekologia Samire Lutolli


Arritja e vaksinës kundër COVID-19 pa dyshim se ka ngjallur tone optimizmi te të gjithë ne, meqenëse një lajm i tillë paralajmëron se koronavirusit po i shihet fundi. Megjithatë, një cështje që ka qenë e diskutueshme lidhur me vaksinat ka qenë ajo se a rrezikohen gratë shtatzëna dhe ato që planifikojnë shtatzani në rast të […]

Vitia: Kontingjenti i dytë me vaksina arrin maksimumi në fillim të majit


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, tha se kontingjenti i dytë i vaksinave kundër Covid-19 pritet të vijë në Kosovë në fund të prillit ose në fillim të majit, raporton Ekonomia Online. Vitia tha se asnjë rast i efektit anësor s’ është paraqitur tek asnjë i vaksinuar deri tani në qendrën e vaksinimit në sallën “1 Tetori” […]

Vitia: Vaksina AstraZeneca s’ ka pasur efekte anësore tek asnjë i vaksinuar në Kosovë


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se të vaksinuarit në Kosovë s’ kanë pasur asnjë efekt anësor deri më tani. Gjatë konferencën për medie në Qendrën e Vaksinimit, në sallën “1 Tetori”, Vitia tha se deri më tani ekipa emergjente s’ kanë pasur raste të ankesave nga personat të cilët janë vaksinuar. “Të gjithë […]

Vitia: Situata në institucionet shëndetësore është shumë e rëndë, masat i ndihmojnë procesit të vaksinimit


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka thënë se situata me Covid-19 është shumë e rëndë, sidomos në institucionet shëndetësore, raporton Ekonomia Online. Ai ka thënë vendimi për masa të reja ka qenë i domosdoshëm. Vitia në një konferencë të përbashkët me ministrin e Financave ka thënë se varianti britanik është duke u përhapur më të […]

Në tri komuna të Kosovës sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor


Sot ka filluar vaksinimi i personelit shëndetësor kundër virusit COVID-19, edhe në tri komuna të Kosovës. Kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi, sot e ka vizituar Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Obiliq, ku edhe po jepen vaksinat anti-COVID. Siç thuhet në njoftim për media,  aktualisht në dispozicion QKMF-Obiliq i ka 70 vaksina për […]

Telefoni shkaktar i sëmundjeve psiqike dhe fiziologjike


Shkruan: Prof.Dr.Halil Krasniqi Shumë njerëz s’ paramendojnë një jetë pa celular. Mbi pesë miliardë njerëz në të tërë botën kanë një celular, i cili përbën dy të tretat e popullsisë së botës. Në Gjermani, norma është edhe më e lartë me 93 për qind. Numri i kontratave aktive të telefonisë mobile madje tejkalon qartë numrin […]

Punëtorët shëndetësorë që u vaksinuan me AstraZeneca tregojnë çfarë efektesh anësore kanë pasur


Efektet e zakonshme anësore pas marrjes së vaksinës AstraZeneca janë paraqitur te një pjesë e punëtorëve shëndetësorë në vend. Temperaturë, lodhje e reaksione tjera janë paraqitur në ditët e para pas vaksinimit te punëtorët shëndetësorë. Ata tregojnë se gjendja e tyre tani është e mirë. Temperaturë, ethe, lodhje e simptoma tjera, iu shfaqën punëtorëve shëndetësorë […]

Vaksinohet kundër COVID-19 kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri


Kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, ka qenë i pari në këtë komunë që e ka marrë vaksinën anti-COVID-19, në shenjë sensibilizimi për vaksinim të të gjithëve, “Unë i jam paraqitur thirrjes për vaksinim anti-COVID-19 për të filluar sensibilizimin. Me dëshirën time personale do t’ia lejoja një personi më të moshur për t’u vaksinuar, por këtë […]

Paralajmërohen masa të reja, ministri Vitia flet edhe për planin e vaksinimit antiCOVID-19


Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia tha sot para deputetëve të Kuvendit të Kosovës se janë duke punuar me intensitet në sigurimin e kontingjenteve tjera me vaksina antiCOVID-19, ndërsa tha se përveç vaksinave me rëndësi janë masat në fuqi dhe ato të cilat do të ndërmerren në ditët në vazhdim në raport me situatën në terren […]

Zemaj thotë se ka marrë konfirmimin për blerjen e vaksinave nga Pfizer-BioNTech


Ish-ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka thënë se ka marrë konfirmimin për  blerjen e  vaksinave  atni covid nga Pfizer-BioNTech. Ai këtë e ka bërë të ditur me anë të një postimi në Facebook. Postimi i plotë: Edhe një lajm i gëzueshëm për mua, dhe qytetarët e Kosovës, që pas shumë negociatash dhe shkëmbim të shkresave, […]

Studimi – Vaksinat Pfizer-BioNtech dhe Moderna, mjaft të efektshme


Vaksinat për COVID-19n të krijuara nga kompanitë Pfizer – BioNTech dhe Moderna e ulin rrezikun e infektimit me 80% dy javë ose më shumë pas dozës së parë, sipas të dhënave të një studimi të publikuar të hënën me rreth 4 mijë persona të vaksinuar që punojnë në kujdesin shëndetësor ose në vijën e parë […]

Studimi/ Vaksinat Pfizer-BioNtech dhe Moderna, mjaft të efektshme


Vaksinat për COVID-19n të krijuara nga kompanitë Pfizer – BioNTech dhe Moderna e ulin rrezikun e infektimit me 80% dy javë ose më shumë pas dozës së parë, sipas të dhënave të një studimi të publikuar të hënën me rreth 4 mijë persona të vaksinuar që punojnë në kujdesin shëndetësor ose në vijën e parë […]

651 mijë vaksina Pfizer pritet të vijnë shumë shpejt në rajon


651 mijë doza të vaksinës Pfizer do të vijnë shumë shpejt në rajon nga Bashkimi Evropian. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, me anë të një postimi në faqen e tij në Facebook. Rama theksoi se, pas një bisede me presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, kjo e […]

Rastet Shëndetësore Kur s’ duhet Të Hani Xhenxhefil


Xhenxhefili është një zhardhok i mrekullueshëm për shëndetin. Ai është përdorur për tu dhënë shije gatimeve  por edhe për të përmirësuar shëndetin për mijëra vite me rradhë. Megjithatë, fuqitë shëruese të xhenxhefilit duhen përdorur me kujdes derisa ato s’ janë të përshtatshme për të gjithë njerëzit. Në këtë artikull, lexuesit e AgroWeb.org do të mësojnë […]

Profesori universitar Rifat Hoxha vdes pas infektimit me COVID-19


Rifat Hoxha, profesor i Universitetit të Prizrenit, ka humbur jetë në orët e hershme të mëngjesit pas përballjes me COVID-19. Lajmin për vdekjen e profesorit Hoxha e ka dhënë familjari i tij Valdet Hoxha. “Me dhimbje e pikëllim të thellë lajmërojmë farefisin, miqtë dhe dashamirët se më datë 26/03/2021 ka humbur jetë djali, bashkëshorti, babai, […]

Imuniteti larg tufës, kur pritet të arrihet ai në Shqipëri


Pandemia e Covid-19 ka hyrë në një fazë intensive në vendin tonë, por duket se deri tani, është bërë më pak se gjysma e udhës në drejtim të imunizimit. Projeksionet e specialistëve vendas dhe instituteve të specializuara ndërkombëtare tregojnë se, popullsia e Shqipërisë do të jetë nën presionin e pandemisë gjatë gjithë verës së këtij […]

Vdes nga koronavirusi një 21 vjecare në Kosovë


Një 21-vjecare ka humbur betejën me koronavirusin, ku për disa ditë ishte duke u trajtuar në Klinikën Infektive. Një lajm të tillë e ka dhënë gazetarja e shëndetësisë, Jehona Zhitia. Ajo ka thënë se po trajtohej tash e disa ditë për sëmundjen që ia shkaktoi infeksioni COVID-19, por që s’ arriti të mbijetojë. Valbona ishte […]

FOTO: Postimi i çuditshëm në Twitter, Berisha, vargje tallëse për Covid dhe Lulzim Bashën (!?) Por më pas zbulohet se…


Ish lideri 76 vjeçar i Partisë Demokratike, Sali Berisha, njëkohësisht kandidat për deputet në listat e 25 prillit, ka publikuar mbrëmë vonë në Twitter një fotografi të pasardhësit të tij me të paktën 15 persona të shfaqura në të. Fotografia mund të shërbejë edhe si provë për t’u gjobitur të gjithë të pranishmit për mosrespektim […]

Zbuloni si të pastroni ujin nga klori me metoda natyrale


Uji në Shqipëri, sipas autoriteteve është i trajtuar me klor dhe antibakterialë të tjerë dhe është i sigurtë për t’u pirë. Në depot e grumbullimit të ujit që furnizojnë rrjetin e tubacioneve drejt çdo banese prania e mikrobeve rritet. Për rrjedhojë, autoritet përkatëse kujdesen që të rrisin sasinë e klorit në mënyrë që të dezinfektojnë […]

Pas një jave në kujdes intensiv, vdes kosovarja e cila dyshohet se u rrah nga burri në Zvicër


Kosovarja F.B ka humbur jetën në Zvicër, pas një jave në kujdesin intensiv, shkruan media zvicerane ’20 minuten’. Më 12 mars, dyshohet se gjë një konfilikt mes çiftit N.B dhe F.B që përfundoi me dhunë fizike. Gjithçka gjë në shtëpinë e tyre në Schafisheim. Çifti kishte tre fëmijë nga lidhja bashkëshortore, ndërsa njëra nga vajzat […]

Mësoni të pastroni ujin nga klori me metoda natyrale


Uji rëndom është i trajtuar me klor dhe antibakterialë të tjerë dhe konsiderohet i sigurtë për t’u pirë. Për shkak të rritjes së pranisë së mikrobeve gjatë rrjedhës së uji, shtohet sasia e klorit, në mënyrë që të dezinfektojnë ujin që rrjedh në rubinetin e çdo familjeje. Por, s’ duhet harruar se klori është një […]

Uji i orizit, një nga sekretet e bukurisë


Përveç përparësive ushqyese dhe shëndetësore, orizi ka edhe anën kozmetike, kështu që është pjesë përbërëse e shumë preparateve kozmetike. Orizi ndihmon flokët që të jenë sa më të shëndetshëm dhe të fortë. Shplajini flokët tuaj me ujë orizi dhe në vetëm pak kohë do të shikoni mrekulli.   Gjithashtu nëj rol të rëndësishëm uji i orizit […]

Rrëfimi i vajzës së mitur, e cila u trafikua nga “i dashuri”


Flutura [emër i vendosur nga redaksia] në moshën 17-vjeçare ishte keqtrajtuar, rrahur dhe shfrytëzuar seksualisht. Ajo tregon se si ishte detyruar të shkonte në motele të ndryshme në Kosovë, që të kryente marrëdhënie seksuale. E për këtë, e detyronte personi për të cilin fillimisht ajo mendonte se e kishte të dashur dhe besonte se do të […]

Si Të Pastroni Ujin nga Klori me Metoda Natyrale


Uji në Shqipëri, sipas autoriteteve është i trajtuar me klor dhe antibakterialë të tjerë dhe është i sigurtë për t’u pirë. Në depot e grumbullimit të ujit që furnizojnë rrjetin e tubacioneve drejt çdo banese prania e mikrobeve rritet. Për rrjedhojë, autoritet përkatëse kujdesen që të rrisin sasinë e klorit në mënyrë që të dezinfektojnë […]

Problemet me stomakun shkaktojnë stres dhe ankth – Çfarë duhet të përdorni


Studimet e fundit, të cilave u referohet AgroWeb.org i çelin udhën disa trajtimeve të rëndësishme të bazuara në probiotikë të cilat funksionojnë kundër stresit, ankthit, apo traumave të ndryshme. Roli i probiotikëve, apo baktereve të mira në mirëqenien mendore është analizuar prej vitesh në shumë studime shkencore. Një prej tyre shprehej se mungesa e një […]

Një vit me pandeminë COVID-19, infermieri i QKUK-së kujton rastet e para të infektimit në vend


Një vit më parë, më 13 mars qytetarët e vendit tonë u përballën me një sfidë të madhe, atë të një virusi të panjohur, COVID-19, ku edhe u paraqitën dy rastet e para të infektimit me këtë virus. “Stresi, panika, ngarkesa psiqike ishin pothuajse jashtë çdo norme, si për stafin shëndetësor po ashtu për qytetarët […]

Dhjetë gjërat që i ndodhin trupit tuaj pas të 30-tave


Pas moshës 30 vjeç trupi ynë fillon të kalojë ndryshime të ndryshme dhe disa prej tyre mund të jenë të habitshme për ne. Për shembull, përkundër faktit se ne jemi më me përvojë truri ynë në të vërtetë bëhet më i vogël. Nëse keni vërejtur që djersisni më pak pas të 30-tave, kjo është gjithashtu […]

Pacientes me vjellje dhimbje barku i zbulohet një formacion tumoral në bisht të pankreasit


Gastroenterologu i njohur, Dr. Visar Zekaj, në faqen e tij në Facebook, ka treguar për një rast mjaft të rrallë të një pacientës së tij. Kjo e fundit është paraqitur në ordinancën e tij me të vjella dhe dhimbje barku, ku pas ekzaminimit me ekografi i është gjetur një formacion tumorial në bisht të pankreasit […]

​Sot pritet të mbërrijnë në Shqipëri dozat e para të vaksinës AstraZeneca


Sot do të mbërrijnë në Shqipëri 38 mijë e 400 dozat e para të vaksinës antiCOVID-19 AstraZeneca. Lajmin për ardhjen e mbi 38 mijë dozave të vaksinës AstraZeneca e ka bërë të ditur dy ditë më parë kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Rama këtë e ka quajtur lajm të mirë duke thënë se menjëherë do […]

Humoristi Cima në gjendje jo të mirë nga COVID-19, vajza e tij, Adelina, kërkon gjak për të


Humoristi i njohur Kosovar, Rasim Thaci, i njohur për publikun e gjerë si Cima, është duke u përballur me koronavirusin. Këtë lajm e ka bërë të ditur vetë vajza e tij, Adelina, e cila, me anë të një postimi në rrjetin social, Facebook, ka kërkuar gjak për babanë e saj nga personat që sapo e […]

A duhet mbajtur më maska pasi bën vaksinën anti-Covid?


Autoritetet shëndetësore duan që njerëzit të mbajnë maska dhe distancimin social, edhe pasi të marrin vaksinën anti-Covid. Kjo mund të duket kundër-intuitive. Tek e fundit, a s’ është i mbrojtur nga koronavirusi ai që është vaksinuar kundër tij? Përgjigja është e komplikuar. Pjesa dërrmuese e atyre që vaksinohen do të mbrohen nga Covid-19, sëmundja e […]

Qendra për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve: Njerëzit e vaksinuar mund të vizitojnë familjen dhe miqtë në ambiente të mbyllura pa maska


Ka qenë një vit i vështirë për të gjithë ne, por ka një lajm të mirë në frontin e vaksinave anti-COVID! Njerëzit të cilët janë plotësisht të vaksinuar më në fund mund të fillojnë të kthehen në një ‘normalitetit’ pas një viti me maska, karantinë dhe distancim shoqëror. Është e drejtë: Ne mund ta shohim […]

A mjafton vetëm një dozë e Pfizer kundër COVID-19?


Një dozë e vaksinës Pfizer arrin efikasitet pothuajse të plotë rreth 11 ditë pas marrjes së saj, kështu që mund të dalë se doza e dytë s’ është e nevojshme, tregoi një studim i kryer nga shkencëtarë nga Universiteti Barnett në Melburn, shkruan B92 . “Ky është një lajm që mund të sjellë optimizëm. Efektiviteti i vaksinave […]

“Shkoja te ajo për të parë RAI-n”. Rama në Pulja rrëfen historinë me gjyshen


Kryeminsitri Edi Rama ndodhet në Itali për të kujtuar eksodin e emigrimit të shqiptarëve. Kreu i qeverisë ka mbajtur fjalën e tij në ceremoninë kujtimore në Pulja me prezencë të ministrit të jashtëm italianë Luigi di Maio. Rama u shpreh se Itali ishte dikur ëndërr për shqiptarët, ndërsa ndau edhe historinë e tij me gjyshen, […]

Cilat janë shenjat e para të kancerit të gjirit? Shpjegon patologu Fisnik Kurshumliu


Gjatë emisionit “Takim virtual me Shëndritin”  ishte i ftuar patologu Fisnik Kurshumliu, me të cilin u diskutua për diagnostifikimin dhe identifikimin e kancerit. Njëri ndër problemet që përballen gratë dhe vajzat, e që u diskutua dhe në këtë emision, ishte identifikimi i kancerit të gjirit, saktësisht shenjat e para të shfaqjes së tij. Sipas Kurshumliut, […]

A mund të ketë fëmijë një grua me hipotiroidizëm?


Pyetje që më bëhet shpesh: A mund të ketë fëmijë një grua me hipotiroidizëm? 🔸️Gratë më shpesh se burrat kanë probleme me gjëndrën tiroide.🔸️Nëse sëmundja nuk trajtohet mund të shkaktojë vështirësi që ajo grua të mbetet shtatzënë dhe mund të shkaktojë abort.🔸️Hormonet e gjëndrës tiroide, poashtu janë të rëndësishme për zhvillimin e bebes.🔸️Lajm i mirë […]

Mënyra Perfekte e Përgatitjes së Preshit Për Byrekun Më Të Shijshëm


Byreku me presh është padyshim një ndër recetat më të shijshme dhe natyrisht ndër kombinimet më perfekte në përgatitjen e byrekut. Sidomos tani kur është edhe stina e preshit dhe përgatitjet e recetave të ndryshme gjellë, supa por edhe gatime të tjera. AgroWeb.org ju sjell më poshtë një mënyrë të veçantë të përgatitjes së mbushjes […]

Sulmi në zemër – simptomat më të shpeshta


Shumica e njerëzve përjetojnë një sulm në zemër ose goditje në tru rreth orës 6:30 të mëngjesit, raporton Daily Mail, dhe arsyeja është niveli i proteinave në qarkullimin e gjakut. Shkencëtarët analizuan frenuesin e aktivizuesit të plazma-gjenit, i cili ngadalëson metabolizmin e mpiksjes së gjakut. Arrin kulmin herët në mëngjes, duke rritur rrezikun e goditjes […]

Shurup Me Lule Manushaqe Dhe Mjaltë Kundër Kollës Së Thatë – Si Ta Përgatisni


Kolla dhe e ftohura janë zakonisht probleme shëndetësore që i atribuohen stinës së dimrit, por në shumë raste, kolla e thatë vazhdon edhe në pranverë apo në verë. Kolla e thatë ka të bëjë me një irritim të fytit, shkaktarët e të cilit janë të ndryshëm. Këtu përfshihen: alergjitë nga poleni, ajri i kondicionuar, urthi […]

Si ndodh shtatzënia me IVF, simptomat që mund të zhvillohet pas procesit të konceptimit


Shumë gra që luftojnë me infertilitet zgjedhin fekondimin in vitro (IVF) si një metodë të konceptimit të asistuar. Procedura përfshin nxjerrjen e vezëve nga vezoret e një gruaje, përzierjen e tyre me spermën, dhe futjen e tyre drejtpërdrejt në mitër. Duke pasur parasysh metodën unike të konceptimit, gratë mund të pyesin se si shtatzënia IVF […]

Gjermania dhe Suedia miratojnë vaksinën e AstraZeneca, edhe për ata mbi 65 vjeç


Komisioni i vaksinave të Gjermanisë tani ka rekomanduar vaksinën e AstraZeneca/Oxford për Covid-19, edhe për njerëzit mbi moshën 65 vjeç. “Komisioni i vaksinave tani rekomandon vaksinën AstraZeneca edhe për njerëzit mbi 65 vjeç. Ky është një lajm i mirë për të moshuarit që po presin të marrin vaksinën”, tha ministri i shëndetësisë, Jens Spahn, përcjell […]

Një Mollë Në Ditë Kundër Peshës Së Tepërt


specialistët i kanë klasifikuar mollët si një prej frutave më të mira kundër mbipeshës. Sipas tyre, mollët përmbajnë shumë fibër që nxit ndjesinë e ngopjes. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, në veçanti, pektina e cila gjendet tek mollët të mban të ngopur për shumë kohë. Kjo do të thotë se sa më i ngopur të […]

Sa kohë duhet të prisni që të vizitoni familjen pasi të keni marrë vaksinën anti-COVID?


Pas një viti të gjatë, të çuditshëm, të gjithë po presim arritjen e vaksinave anti-COVID. Por, sa kohë duhet që vaksina të hyjë në fuqi dhe të krijojë imunitet? Dhe a do të thotë kjo se është në rregull të fillosh të vizitosh të dashurit e tu pa maskë? Ne e dimë se sa të […]

Stilistët e grimit kanë vendosur njëzëri: Këto tri ngjyra buzëkuqi do të jenë hit këtë pranverë!


Asnjë grim s’ është i plotë pa buzëkuq të mirë Ndonjëherë është shumë e vështirë të gjesh nuancën ideale, mirëpo lajm i mirë është që në pranverë do të jenë në trend ngjyrat të cilat i rrinë mirë çdo nuance të lëkurës. Si edhe në modë, po ashtu edhe në grim, theksi do të jetë […]

Këshillat e mjekut: Çfarë ndodh me alergjikët në këtë periudhë?!


Entela Resuli Jemi në prag të pranverës dhe kjo stinë, bashkë me lulet sjell edhe problemet me alergjitë e ndryshme. Ka pacient të cilët s’ e mirëpresim mirë këtë stinë për shkak të problemeve që kanë nga polenat. Në kushte normale kjo kohë, për mjekët alergolog, do të ishte sezoni më me shumë pacientë të […]

Asnjë rast i gripit të shpezëve në Kosovë, institucionet po monitorojnë situatën


Në Kosovë s’ është raportuar asnjë rast i gripit të shpezëve H5N8, ka konfirmuar në një intervistë për Ekonomia Online, Lamir Thaçi nga Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë (AUV). Sipas tij, që nga muaji dhjetor i vitit të kaluar kur janë paraqitur rastet e para në botë në vazhdimësi janë duke monitoruar situatën. Ai tha […]

Vdes doktori Iskender Çitaku


Gjatë së sotme është lajmëruar se ka humbur jetën mjeku, Iskender Çitaku. Lajmin e ka bërë të ditur Oda e Mjekëve të Kosovës. “Dr. Çitaku ka qenë specialist i oftalmologjisë. Diplomoi në Fakultetin e Mjekësisë në Beograd më 1968-n. Pas diplomimit punësohet si mjek i përgjithshëm në Spitalin dhe Shtëpinë e Shëndetit në Prishtinë. Pastaj […]

Rrëmbehet një vajzë në Istog


Një vajzë është rrëmbyer të enjten rreth orës 17:30 nga dy persona me një veturë me targa kosovare. Këtë lajm e ka bërë të ditur Policia e Kosovës duke njoftuar se në lidhje me rastin është njoftuar prokurori i shtetit. “Ankuesi mashkull kosovar ka raportuar se dy të dyshuar meshkuj kosovarë me një veturë me […]

Rrëfimi i nënës “Dashuria me emrin Mjalta”


Shkruar nga nëna Leonora Shabani Bajraktari 17.05.1999  Durrës U zgjova në mëngjes, të shkoj të gjejë spitalin e Gjinekologjisë që kur t’i kem dhembjet e lindjes me e  ditë kah me u drejtu, pasi që ishim refugjatë dhe s’ e njihja mire qytetin e Durrësit. Mezi e prisja ditën që kam me e lind Mjaltën, […]

BSH: Pasiguria prej pandemisë dhe rënia e të ardhurave po ulin konsumin e ushqimeve


Alberti, i cili prej vitesh tregton në një njësi pakice të ushqimeve në Tiranën e Re, pohon se ky vit ka qenë negativ sa i takon xhiros ditore. Në 20 vite përvojë, tre muajt e fundit kanë qenë të pashembullt, sidomos që nga nëntori 2020 e deri tani, shitjet kanë rënë me mbi 50% në […]

Organizata “Njëri për Tjetrin” lanson platformën për ndihmë për personat me nevojë


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Organizata “Njëri për Tjetrin” tashmë e ka lansuar platformën e saj “Drejt.org” për t’i ndihmuar familjet pa të ardhura financiare. Platforma në fjalë ka gjetur përkrahjen e komunës së Prishtinës, me c’rast ndihma për familjet pa të ardhura financiare bëhet shumë më e lehtë. E pyetur për idenë e inicimit të […]

Spinaqi ndihmon diabetikët në menaxhim të sëmundjes


Spinaqi është ndër ushqimet më të shëndetshme në planet dhe përmbajta e tij është lajm i mirë edhe për personat me diabetë. Spinaqi përmban një antioksidant të njohur si acid alfa-lipoik, i cili është treguar se ul nivelin e glukozës, rrit ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe parandalon ndryshimet oksiduese, të shkaktuara nga stresi në pacientët me […]

OBSH sheh 17% rënie të rasteve, por specialistët thonë se variantet e COVID-19 shfaqin kërcënim të ri


Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) njoftoi të enjten një rënie prej 17 për qind të rasteve të reja me COVID-19 në të gjithë botën, një trend i regjistruar në të gjashtë rajonet që monitoron. Por, siç shkruan Euronews, kjo statistikë shpresëdhënëse mund të maskojë të dhëna jo të plota nga vendet më të vogla dhe […]

Fauci: Vaksina Covid-19 është më e mirë në mbrojtjen nga riinfektimi sesa një infeksion i mëparshëm natyror


Anthony Fauci, drejtor i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive, tha të dielën se ndërsa njerëzit janë ri-infektuar me variantin e coronavirusit të identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut, duket sikur vaksina është më e mirë në parandalimin e ri-infektimit sesa një infeksioni të mëparshëm natyral. Varianti i parë i identifikuar […]

Imuniteti i tufës pa vaksinë zbeh shpresat për rimëkëmbje ekonomike në vend


Shqipëria, aktualisht, duhet të vaksinojë 500 mijë persona që të krijojë imunitetin e tufës, me qëllim që të rrisë, ndër të tjera, përfitimet të cilat i vijnë ekonomisë nga sezoni turistik, por oferta e kufizuar e vaksinës zbeh shpresat tek imunizimi i shpejtë. specialistët e shëndetit publik lajmërojnë periudhë të vështirë deri në fillim të […]

Njihuni me shenjat që lajmërojnë probleme të mushkërive


Mushkëritë luajnë një rol kyç në rregullimin e funksioneve të organeve të tjera në trupin e njeriut. Ato janë në punë çdo sekondë të ditës që njeriu merr frymë, ndaj rëndësia e shëndetit të tyre s’ mund të nënvizohet mjaftueshëm. Kur merrni frymë, mushkëritë marrin oksigjenin dhe e transferojnë atë në rrjedhën e gjakut, nga […]

duhet Zgjedhur Peshku Apo Vaji i Peshkut – Cili Është Më i Mirë Për Shëndetin


Trupi i njeriut ka nevojë të madhe për acidet yndyrore. Këto acide janë thelbësore prejse trupi s’ arrin t’i prodhojë dhe i merr përmes ushqimeve ose suplementëve. Sipas të dhënave të AgroWeb.org, acidet më thelbësore për organizmin janë të ndara në dy grupime: omega-3 dhe omega-6. Megjithatë, në pjesën e acideve omega-3 bien në sy […]

Gjilani fton qytetarët mbi moshën 75-vjeçare që të regjistrohen për marrjen e vaksinës anti-COVID-19​


Komuna e Gjilanit fton qytetarët e moshës mbi 75 vjeçare që të lajmërohen për evidencë në Qendrat më të afërta të mjekësisë familjare, në qytet e fshatra, për marrjen e vaksinës antiCOVID-19. Drejtoresha e Qendrës së Mjekësisë Familjare, njëherësh anëtare e Komitetit të Gjilanit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19, Dr. Arbenita Hajdari, […]

Katër arsye për të pirë çaj shafrani të Indisë çdo ditë


Shafran i Indisë është përdorur prej kohësh në kuzhinën dhe mjekësinë aziatike, por gjithnjë e më shumë po gjen udhën në kuzhinat evropiane dhe raftet e erëzave. Kjo bimë njihet më së miri si erëz për shumë gatime, por është shumë më tepër se kaq. Jo vetëm që shton një aromë interesante kudo që të […]

Brazili thotë se “varianti Amazon” i COVID-19 është tri herë më ngjitës


Një variant i coronavirusit i identifikuar në Amazon-in brazilian mund të jetë tre herë më ngjitës, por analiza e hershme sugjeron që vaksinat janë akoma efektive kundër tij, tha të enjten ministri i shëndetësisë i vendit, pa siguruar prova për pretendimet. Sipas Al Jazeera, përcjell Telegrafi, i gjendur nën presion ndërsa varianti godet qytetin që […]

Shenjat Që Lajmërojnë Probleme Të Mushkërive


Mushkëritë luajnë një rol kyç në rregullimin e funksioneve të organeve të tjera në trupin e njeriut. Ato janë në punë çdo sekondë të ditës që njeriu merr frymë, ndaj rëndësia e shëndetit të tyre s’ mund të nënvizohet mjaftueshëm. Kur merrni frymë, mushkëritë marrin oksigjenin dhe e transferojnë atë në rrjedhën e gjakut, nga […]

Studimi për vaksinën e “AstraZeneca”: Ul transmetimin e Covid-19 me dy të tretat


Ndërkohë që Shqipëria pritet që të marrë 141.600 doza nga kompania AstraZeneca, studimi i fundit i Universitetit të Oksfordit thotë se kjo vaksinë ul transmetimin e virusit me dy të tretat. Edhe pse studimi s’ është analizuar më tej nga ekspertë të fushës, për sekretarin britanik të shëndetësisë, Matt Hancock, gjetjet konsiderohen një “lajm i mirë”. “Kjo […]

Debatet mbi vaksinat – Plani si do përdoren në Shqipëri “AstraZeneca” dhe “Pfizer”


Fundi i këtij muaji pritet ta gjejë vendin tonë me 180 mijë doza vaksinash të premtuara, nga të cilat 40 mijë nga “Pfizer”-i gjerman dhe 140 mijë të tjera nga “AstraZeneca”, e prodhuar në Korenë e Jugut. Për këtë të fundit ka rezerva pasi disa shtete europiane ia mbyllën derën dhe kufizuan përdorimin e saj […]

Çaji i Luledeles Kundër Kollës Dhe Bronkitit – Si Ta Përdorni Për Shëndetin


Luledelet sjellin shumë buzëqeshje tek të rritur e fëmijë. Prania e tyre në lëndina lajmëron ardhjen e pranverës, ndërkohë që çdo petale fluturon në ajër bashkë me dëshirat e rrëfyera në fshehtësi. Luledelet s’ janë të  bukura vetëm për sytë apo për kurorat më të bukura. Ato mund të përgatiten edhe si çaj freskues dhe […]

Si uji i pijshëm mund të ndihmojë në largimin e ankthit të fëmijës suaj


Është e vështirë të besosh se diçka aq e thjeshtë sa pirja e mjaftueshme e ujit mund të ndihmojë në menaxhimin e ankthit. Uji luan një rol kaq të rëndësishëm në mënyrën se si funksionon trupi ynë. Të gjithë organet tona, përfshirë trurin tonë, kanë nevojë për ujë për të punuar si duhet. Nëse jemi […]

Pesë arsyet pse duhet konsumuar çokollatë çdo ditë


Sipas Abbie Gellman shef kuzhine në Institutin e Edukimit Kulinar, çokollata ka përfitime shëndetësore, si antioksidantë dhe aminoacide, që — kur konsumohen me moderim — ndihmojnë në mbrojtjen e sistemit tuaj kardiovaskular, zvogëlimin e inflamacionit etj. Çokollata është e pasur me antioksidantë “Çokollata është e mbushur me një larmi flavonoidesh; një katror çokollatë e zezë […]

Dita Botërore e Kancerit- Pandemia ul numrin e të prekurve me këtë sëmundje në Kosovë


Altina Marmullaku Në Ditën Botërore të Sëmundjes së Kancerit, Drejtori i Klinikës së Onkologjisë Ilir Kurtishi, për portalin Famila Jonë tregoi llojet e kancerit të cilat janë më të shfaqura si dhe cilat mosha preken nga sëmundja e kancerit. Përveç këtyre, ai gjatë intervistës tregoi se pandemia ka ulur numrin e të prekurve me sëmundjen […]

Tipi i Gjakut më Rezitues ndaj Sëmundjeve Tumoriale


Sëmundjet tumoriale janë kërcënuese për shëndetin dhe jetën e njeriut. Në këtë lajm do të mësoni se cilat janë grupet e gjakut më rezistente ndaj tipeve të ndryshme të sëmundjeve tumoriale. Sëmundja Tumoriale e Stomakut Njerëzit me 0 lloj gjaku, pavarësisht Po qe se faktori Rh është negativ ose pozitiv, ka më pak të ngjarë […]

Sipas një studimi, vaksina AstraZeneca mund të frenojë transmetimin e koronavirusit


Vaksina e kompanisë AstraZeneca kundër coronavirusit shfaq shenja se përveç mbrojtjes nga virusi, mund të ulë shkallën e transmetimit të tij, thanë studiuesit të mërkurën në një zhvillim inkurajues në fushatën e parandalimit të përhapjes. Gjetjet paraprake nga Universiteti i Oksfordit, një nga zhvilluesit e vaksinës në fjalë, mund të konfirmojnë strategjinë e debatueshme të […]

Vaksina AstraZeneca mund të frenojë transmetimin e koronavirusit


Vaksina e kompanisë AstraZeneca kundër koronavirusit shfaq shenja se përveç mbrojtjes nga virusi, mund të ulë shkallën e transmetimit të tij, thanë studiuesit të mërkurën në një zhvillim inkurajues në fushatën e parandalimit të përhapjes. Gjetjet paraprake nga Universiteti i Oksfordit, një nga zhvilluesit e vaksinës në fjalë, mund të konfirmojnë strategjinë e debatueshme të […]

Sëmundja e Parkinsonit


Sëmundja Parkinson është një çrregullim progresiv neurodegjenerues që zhvillohet kur qelizat e trurit që prodhojnë dopaminë vdesin. Dopamina është një lajmëtar kimik jetësor (neurotransmetues) që ndihmon në rregullimin e lëvizjes. Kur dopamina shterohet, simptomat klasike të Parkinsonit si ngadalësia e lëvizjes, lëkundja, ngurtësia dhe vështirësitë në ecje mund të ndodhin. Doktorët e konsideronin sëmundjen e […]

Pandemia rrit papunësinë – Ndikimi i kufizimeve mbi bizneset dhe jetës publike


Organizata e Kombeve të Bashkuara për punësimin, ILO, botoi raportin e saj të shtatë për krizën e coronavirusit që nga marsi i vitit të kaluar. Sipas këtij raporti, gjatë vitit të fundit në rang botëror u mbyllën katër herë më shumë pozicione punësimi sesa gjatë krizës financiare globale të vitit 2009. Sipas vlerësimeve të Organizatës […]

VIDEO: “Belshi ka 700 liqene…”, Rudina Hajdari bën gafën e radhës


Deputetja Rudina Hajdari ka bërë gafën e radhës mbrëmjen  e djeshme. E ftuar në emisionin ‘EXPULS’, duke folur për kandidaturën e saj në Elbasan, Hajdari u shpreh se Belshi ka 700 liqene, më pas e korigjoi. “Unë isha sot në Belsh, dhe Belshi ka 700 liqene. Më fal…. 70! Bëjëni, priteni dhe bëjeni lajm këtë”, […]

Shenjat blu ne lekure, cfare jane dhe si t’i largoni


Këto shenja shkaktojnë një pigmentim mbi vlerat normale në lëkurën e bebes dhe kanë një ngjyrë kryesisht gri në blu dhe në më të shumtën e rasteve shfaqen në zonën e kofshëve, në zonën fundore të shpinës por mund të shfaqen edhe në zonën e krahëve apo këmbëve. Mund të gjenden në lëkurë që në […]

Varianti i ri i koronavirusit: Regjistrohet viktima e parë në Maqedoninë e Veriut


Nga varianti i ri i virusit britanik është shënuar viktima e parë në Maqedoninë e Veriut pasi u konfirmua para ca ditësh, se ai ka depërtuar edhe brenda kufijve të shtetit fqinj, njofton Insajderi. atëherë, janë shtuar edhe dy raste të reja, duke bërë që për momentin në këtë vend të jenë tre raste me […]

Si të Pastroni dhe Qëroni Preshin – Hapat që duhet të Dini


Një nga gjërat kryesore që të gjithë bëjmë kur kemi blerë perime apo fruta, është t’i lajmë. Shpesh mjaftohemi me larjen e tyre në ujë të bollshëm e më pas në vendosjen e tyre në frigorifer. Por ka disa perime të cilat kërkojnë një tjetër metodë pastrimi. Diçka e tillë vlen për preshin. Duke qene […]

Ushqimet që Nxisin Metabolizmin dhe Uljen në Peshë


Shpesh flitet për metabolizëm aktiv dhe jo aktiv dhe rolin e rëndësishëm që luan në përcaktimin e peshës trupore. Metabolizmi është çdo proces i trupit që përdor energji, këtu përfshihet tretja, frymëmarrja, qarkullimi i gjakut apo funksionimi i trurit. Pra, në fjalë më të thjeshta është çdo proces jetësor që kryen organizmi për të funksionuar rregullisht. […]

Vjosa së Shpejti Zonë e Mbrojtur nga Kufiri me Greqinë Deri në Derdhjen me Adriatikun


Qeveria Shqiptare së shpejti do të shpallë zonë të mbrojtur të gjithë pjesën e lumit Vjosa nga kufiri me Greqinë deri në derdhjen e Adriatikut. Ndërkohë që është parashikuar të zgjerohet zona e mbrojtur edhe për Alpet e Shqipërisë. Vendimi për Vjosën Ky lajmërim u bë i ditur nga ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Z.Blendi […]

Glikoja e Lehtë e Portokallit – Perfekte Për Çdo Rast


*Nga Valbona Furrari Lasku Kjo recetë të cilën ma keni kërkuar shumë prej jush, besoj do jetë dhe e fundit për 2019, një vit i cili në aspektin profesional, familjar, të miqësive dhe te ndjekësve ka qenë i mbarë. Vasilopita ka qenë receta me të cilën kam hapur blogun në 8 Janar 2019 dhe Gliko […]

Lajm i mirë, faturat e energjisë elektrike deri në maj do t’ju vijnë më lirë


Ligji për Rimëkëmbje Ekonomike parasheh edhe subvencionimin e konsumatorëve të energjisë elektrike. Pjesa e energjisë elektrike që ata paguajnë për energjinë elektrike që e marrin nga prodhuesit e energjisë nga burimet e ripërtëritshme do të subvencionohet. Kjo, pasi qeveria në bazë të ligjit ka ndarë një shumë deri në 16 milionë euro, e cila do […]

“Lamtumirë ma!”, ish-ministrja humb nënën: Model që s’di a do ta arrijë dot


Ditën e sotme është ndarë nga jeta nëna e ish-ministres së Kultures, Mirela Kumbaro dhe këtë lajm e ka bërë të ditur vetë ish-ministrja në rrjetet shoqërore. Ajo i ka dedikuar disa fjalë tepër prekëse, teksa se e ëma, zysh Azbija e matematikës, ka shërbyer si një model, të cilin Kumbaro s’ do ta arrijë […]

Niseni mëngjesin me nje smoothie me karrota


Niseni mëngjesin shëndetshëm dhe plot energji me një smoothie me karrota. Ka shumë pak përbërës dhe ju merr vetëm disa minuta për ta bërë. Përbërësit2 karrota1 nektarinë2 feta pjepër (ngjyrë portokalli)1 kivi3 lugë kos PërgatitjaNë fillim lajmë karrotat mirë dhe i ziejmë. Nga ana tjetër qerojmë dhe presim në feta të holla pjeprin, kivin dhe […]

Tahiri: Dy nga të lënduarit e shpërthimit në Ferizaj janë zgjuar nga koma


Ish deputeti i Republikës së Kosovës, Labinot Tahiri, me anë të një postimi në Facebook, ka bërë të ditur se dy prej të lënduarve nga shpëtrthimi që ndodhi në Ferizaj tashmë janë zgjuar nga gjendja e komës. Këtë lajm, Tahiri e ka marrë nga familjarët e të lënduarve. “E dashur diasporë dhe ju shqiptarë nga […]