📍Mesazh nga një mjek italian🇮🇹💚🇦🇱 “Nuk më pëlqejnë selfiet. Megjithatë, dje, unë bëra këtë foto. Pas 13 orësh në terapinë intensive, pasi hoqa të gjitha pajisjet mbrojtëse, bëra një selfie. Unë nuk jam hero dhe nuk ndjehem si i tillë . Unë jam një person normal, i cili e do […]

Mbi 2.000 punonjës mjekësorë, mjekë dhe infermiere, janë infektuar me koronavirus, ka bërë të ditur Carlo Palermo, përfaqësuesi i sindikatës më të madhe të shëndetësisë në Itali, raporton Ansa të hënën. “Është një numër i frikshëm dhe kjo situatë na vë në vështirësi të mëtejshme”, ka thënë Palermo. Italia, aktualisht […]

Kosova tani po përballet me një “vrasës” të padukshëm që quhet Coronavirus. Megjithëse ky virus ka ngjallur panikë mjaft të madhe tek populli, një pjesë tjetër e Shëndetësisë  mund t’a konsiderojnë veten me mjaft fat sepse gjendja aktuale e krijuar nga Coronavirusi ka bërë një zhvendosje të lehtë kohore të […]

Janë shënuar dy rastet e para me koronavirus në Kosovë, raporton Express përcjell Gazeta Shëndeti. Lajmi është bërë i ditur nga Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, në një konferencë të jashtëzakonshme.  Sipas ministrit Arben Vitia bëhet fjalë për një vajzë të moshës 20 vjeçare, shtetase e Italisë dhe një burrë […]

Një doktor gjatë ditës së djeshme është sulmuar fizikisht nga një person tjetër. Policia ka njoftuar se arrestimi ka ndodhur në Klinë ndërsa doktori është sulmuar deri sa ishte në detyrë. Lexo edhe: Sulm ndaj personit zyrtar Në lidhje me rastin është njoftuar edhe prokurori i shtetit. I dyshuari pas […]

Përballë përhapjes së coronavirusit (COVD-19), nga i cili janë prekur qytetarë në pothuajse të gjitha vendet e botës, përfshirë edhe ato të rajonit, autoritetet e Kosovës janë përkujdesur që të sigurojnë pajisje mbrojtëse për personelin shëndetësor. Për këtë arsye, përmes platformës elektronike ”e-prokurimi”, Ministria e Shëndetësisë më 5 mars ka […]

Vaksina e parë e koronavirusit mund të prodhohet nga një ekip shkencëtarësh izraelitë. Lajmi  u bë i ditur nga Ministri i Shkencës dhe Teknologjisë të Izraelit, Ofir Akunis. Sipas raporteve nga Jerusalem Post, në rast se nuk do kishte ngjarje të papritura, vaksina kundër Covid-19 (për të cilën Shtetet e Bashkuara […]

Institucione të shquara shëndetësore gjermane kanë krijuar mundësinë për t’i punësuar mbi 150 studentë të Fakultetit të Infermierisë në UBT, për siç thuhet, ngaqë institucioni ka përgatitur profesionalisht këta studentë në aspektin teorik dhe praktik. Studentët përfituan kontrata pune 5 vjeçare falë marrëveshjes që UBT ka me kompaninë “TG Personalconsulting”, […]

Nga Ilir Allkja I gjithë sistemi i kujdesit shëndetësor parësor prej 5 vjetësh është në shërbim të konçensionit Check-Up, në shërbim të parave të Vilma Nushit. Në nenin 1 të kontratës 2019 të mjekut të familjes me drejtoritë rajonale të fondit të sigurimit të detyrueshëm të kujdesit shëndetësor në të […]

Ka përfunduar mbledhja e kabinetit qeveritar që sot është mbajtur në Prevallë. Pas mbledhjes kanë folur dy zëvendëskryeministrat Avdullah Hoti e Haki Abazi. Ata kanë thënë se mbledhja e sotme ishte jashtëzakonisht produktive. Zëvendëskryeministri Abazi ka thënë se kanë përfunduar procesin e planit qeverisës dhe se programi do të jetë […]

Dr.Luljeta Hetemi-Biokimiste, është shumë e njohur për qasjen e saj profesionale në fushën e biokimisë dhe në hulumtimet shkencore mbi Autizmin, përvojën si doktoreshë edhe jashtë vendit dhe standardet, protokollet e reja në fushën e biokimisë. Dr.Hetemi, e vlerësuar nga bota akademike, shpesh ftohet edhe nëpër intervista e panele për […]

Në Klinikën “Nënë Tereza” në Shkup mjekët kanë konstatuar rastin e parë të koronavirusit në Maqedoni, raporton A1on.mk. Lajmin pritet së shpejti t’a bëjë të ditur edhe ministri i shëndetësisë, Venko Filipçe në ora 16 e 30 minuta. Sipas informacioneve të para, bëhet fjalë për një person që ka ardhur […]

Gjykata Kushtetuese ka bërë me dije se ka marrë vendim për pezullimin deri më 28 prill të Ligjit nr. 06/L-114 për Zyrtarët Publikë. Njoftimi i plotë i Gjykatës Kushtetuese: Vendim për vazhdimin e masës së përkohshme Lënda: KO 203/19Parashtrues: Avokati i Popullit Objekt i çështjes së kërkesës ishte vlerësimi i kushtetutshmërisë […]

Mesazhi i një infermiereje italiane po bën xhiron e rrjeteve sociale, pas përhapjes së koronavirusit në shtetin fqinj. Ky mesazh kuptimplotë është përkthyer nga Noa.al dhe shpërndarë nga Sindikata e Infermierëve të Shqipërisë transmeton Gazeta Shëndeti. “Frikë të shkoni në supermarket? Të merrni turnin apo autobusin? Të shkoni në teatër, […]

Raste të reja të të infektuarve me koronavirus, i njohur si COVID-19, kanë filluar të raportohen çdo ditë në mbarë botën. Në Kinë kanë vdekur 2,592, përderisa më shumë se 77,000 të infektuar janë konfirmuar, raporton Al Jazeera. Mijëra raste janë konfirmuar edhe në të paktën 30 vende. Përderisa, sot, në […]

Shkruan:Drenushë Ramadani Drejtori i Shërbimit Spitalor Klinik Universitar të Kosovës (ShSKUK), Basri Sejdiu, u ka kërkuar drejtorëve të klinikave që t’ua ndalojnë punëtorëve shëndetësorë të klinikave të tyre të kërkojnë pagat jubilare. Këtë kërkesë Sejdiu e ka bërë përmes e-mailit dhe arsyetimi është se ShSKUK nuk mund t’i paguajë dhe […]

𝗙𝗦𝗦𝗛 𝘇𝗼𝘁𝗼𝗻 𝟯𝟬,𝟬𝟬𝟬 𝗘𝘂𝗿𝗼 𝗽𝗲̈𝗿 𝘁𝗿𝗮𝗷𝘁𝗶𝗺𝗶𝗻 𝗺𝗷𝗲𝗸𝗲̈𝘀𝗼𝗿 𝘁𝗲̈ 𝗘𝗿𝗶𝗼𝗻 𝗛𝗮𝘅𝗵𝗻𝗶𝗸𝗮𝗷𝘁 Fondi i Sigurimeve Shëndetësore (FSSH) sot ka lëshuar fletëzotimin për mbulimin e shpenzimeve të trajtimit mjekësor të Erion Haxhnikaj jashtë institucioneve shëndetësore publike (Turqi, Koç University Hospital) në vlerën prej 30.000 Eurove. Vendimi i Fondit të Sigurimeve Shëndetësore është bazuar […]

Një person që po dyshohet se është i prekur me coronavirus është pranuar sot në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës (QKUK) shkruan Kallxo.com Lajmin e ka konfirmuar ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia dhe drejtori i Institutit të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani. Rezultatet e analizave të këtij rasti pritet të dalin […]

Shënohet viktima e katërt në Itali për koronavirus: ai është një 84 vjeçar i shtruar në spital në Bergamo përcjell Gazeta Shëndeti. Pothuajse në të gjithë Italinë veriore ndalesa për shkollat fillon sot. Duomo dhe Scala në Milano janë gjithashtu të mbyllura. Viktima e tretë ishte në Lombardi. Por me […]

Shkruan: Enver Robelli Nuk e frikësoni as Avdullah Hotin, as Kosovën! Deri më tani gjuha komunikuese mes zyrtarëve më të lartë të shtetit ka qenë kjo: «Hajde pak në zyrë, çelmi sytë» (kryeministri – i dikurshëm – gjatë një telefonate me një komandant), «Kali, qysh je, a fjete, a pushove?» […]

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), Tedros Adhanom Ghebreyesus i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar për 675 milionë dollarë ndihmë për një luftë më efektive kundër epidemisë Covid-19. Në një deklaratë nga llogaria e OBSH-së në «Twitter», Ghebreyesus rikujtoi se pak kohë më parë kanë postuar “planin strategjik […]

Partia Demokratike po organizon ditën e sotme një tryezë me temë “Sfida dhe vizione në shëndetësi”, ku foli edhe ish-kryeministri Sali Berisha. Ish-kryeministri deklaroi se mjeku në Shqipëri merr 50% të rrogës që merr mjeku në Kosovë kur Shqipëria linte mbrapa shtatë vende të BE. Po ashtu Berisha kujtoi edhe […]

Mjekët shqiptarë çdo ditë e më shumë po synojnë vendet e Evropës, ku vendin e parë duket se e mban Gjermania. Ikja e mjekëve nis që me liberalizimin e vizave dhe tanimë ata kanë ngritur Federatën e mjekëve shqiptarë në Evropë, e cila ka bërë një studim se cilat janë […]

Shkruan: Blerim Latifi Sot është 75 vjetori i rënies së Shaban Polluzhës, njeriut që udhëhoqi kryengritjen e parë antikomuniste në Europën Juglindore. Kam dëgjuar sa e sa rrëfime për atë kryengritje. Kam lexuar libra të shumta ku flitet për të. Por asnjë rrëfim nuk më ka prekur më shumë se […]

Shkruan: Berat Dakaj përcjell Gazeta Shëndeti Vakitë në QKUK Sot, sipas rekomandimit të mjekut të QKUK-së të para një jave, bëra një kontroll të këmbës në Ambulancën e re Specialistike në kompleksin e QKUK-së. Por, për ta bërë këtë kontroll, fillimisht u dashtë, sa për sy e faqe, të paraqitem […]

Shkruan: Donjeta Elshani    Burimi: Familja dhe Shëndeti Çka asht’ bullizmi ? Emni jem asht’ Donjeta. Jam në klasë të gjashtë, nxanëse në një shkollë fillore të Fushë Kosovës. Kam dy javë që kam mësu për me u pytë në tri landë sot, kam mësu shumë, jam përgaditë shumë mirë, […]

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës që udhëhiqet nga Glauk Konjufca ka njoftuar për shkarkimin e 14 konsullëve në disa shtete të ndryshme. Në njoftimin e MPJD-së thuhet se vendimi është marrë konform ligjeve në fuqi. “Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, z. Glauk Konjufca duke u mbështetur […]

Qeveria Kurti sot ka shkarkuar Bordin e Telekomit të Kosovës. Shkarkimi i këtij Bordi ka ndodhur  pas skandaleve të shumta me punësime familjare e politike si dhe gjendjes së tejrënduar financiare të Postës dhe Telekomit. Por shtrohet pyetja se a do t’a ketë fatin e njëjtë edhe Bordi Drejtues i […]

Imri Zabeli, Specialist i Psikologjisë Klinike dhe Psikoterapisë, ka alarmuar për nevojën e shërbimeve psikologjike nëpër institucione. Ai ka reaguar përmes rrjetit të tij social facebook, ku ka shprehur nevojën që punojësit në sektorin e sigurisë dhe emergjencave duhet që spaku dy herë në vit të bejnë konsultime psikologjike, për […]