Në prag të inaugurimit, Presidenti i zgjedhur Biden nderon viktimat e koronavirusit


Presidenti i zgjedhur Joe Biden drejtoi martën një ceremoni përkujtimore kombëtare prag inaugurimit tij mërkurën, për nderuar 400,000 amerikanët kanë vdekur nga COVID-19 gjatë 11 muajve kur koronavirusi shkaktoi viktimën e parë Shtetet e Bashkuara.

Ceremonia u mbajt perënduar diellit, u mbajt vetëm disa orë para se Presidenti Donald Trump largohet nga Shtëpia e Bardhë duke lënë një vend krizë. Ceremonia, e drejtuar nga zoti Biden dhe nënpresidentja e zgjedhur Kamala Harris nga Memoriali i Linkolnit, shënoi pranimin për herë parë zyrtarisht të qeverisë federale numrit madh vdekjeve nga pandemia.

Duhet kujtojmë. Ndonjëherë është e dhimbshme kujtosh, por kështu rimëkëmbemi. Është e rëndësishme ta bëjmë një gjë tillë si komb,” tha zoti Biden komentet e shkurtra shënuan fillimi i ceremonive ngjashme përkujtimore qytete anembanë vendit.

Memoriali i Uashingtonit dhe dritat e ndezura për të nderuar amerikanët që kanë vdekur nga koronavirusi

Memoriali i Uashingtonit dhe dritat e ndezura për të nderuar amerikanët që kanë humbur jetën nga koronavirusi

ndërsa errësira binte mbi kryeqytetin e vendit, 400 llamba elektrike ishin vendosur dy anët e Pishinës Reflektuese u ndezën për nderuar 400,000 jetët e humbura, pasuar nga interpretimi i këngës “Hallelujah” nga këngëtarja e muzikës ungjillore Yolanda Adams, dhe më pas nga një moment heshtje kujtim vdekurve nga COVID-19.

Megjithëse mund jemi ndarë fizikisht, ne populli amerikan jemi bashkuar shpirt,” tha zonja Harris komentet e saj.

Një infermiere e një spitali Miçiganit, Lori Marie Key, këndoi “Amazing Gracepërpara se zoti Biden të dilte podium. Rreth 6.5 km nga vendi ku u shfaq zoti Biden, këmbanat e Katedrales Kombëtare u kumbuan 400 herë pasi ai foli.

Sipas dhënave agjencisë Reuters, Shtetet e Bashkuara kanë tani mbi 24 milionë infeksione me COVID-19 dhe mbi 400,000 jetë humbura nga virusi. Vendi ka regjistruar shumë se 200,000 raste reja dhe 3,220 vdekje mesatarisht gjatë shtatë ditëve fundit.

Ndër monumentet e tjera u ndriçuan për ceremoninë ishin ndërtesa Empire State qytetin e Nju Jorkut dhe Space Needle Siatëll, tha komisioni i inaugurimit i zotit Biden një deklaratë. Komisioni gjithashtu tha se po inkurajonte amerikanët ndiznin qirinj dritaret dhe kishat e tyre, një shenjë uniteti.

Empire State në Nju Jork e ndriçuar me drita të kuqe për nder të amerikanëve të vdekur nga koronavirusi

Empire State në Nju Jork e ndriçuar me drita të kuqe për nder të amerikanëve të vdekur nga koronavirusi

Zyrtarët lokalë nga qyteti i Majemit Florida deri tek San Diego në Kaliforni, thanë se ndërtesat qytetet e tyre pritej ndriçoheshin posaçërisht për këtë rast.

Katedralja e Shën Gjonit qytetin e Nju Jorkut po ftonte publikun ndizte qirinj shkallët e saj përparme martën mbrëmje para rënies një kambane solemne.

Një kapitull i ri përgjigjen ndaj pandemisë

Ceremonia shënoi fillimin e një kapitulli ri betejën e vendit kundër COVID-19 nën drejtimin e zotit Biden, i cili është zotuar ta bëjë lehtësimin e koronavirusit një përparësi kryesore kur marrë detyrën mërkurën nën masa pashembullta sigurie kryeqytetin e vendit.

Zoti Biden trashëgon një vend zi dhe përfshirë nga pandemia nga zoti Trump, për cilin kritikët thonë se ishte përgjegjës për një përgjigje pakoordinuar dhe joefektive ndaj pandemisë, duke sjellë si rezultat numrin lartë vdekjeve Shtetet e Bashkuara shkallë kombëtare nga COVID-19, krahasim me vendet e tjera.

martën, ditën e tij fundit plotë si president, zoti Trump s’ kishte planifikuar ndonjë ndodhi publike, megjithëse nënpresidenti Mike Pence po planifikonte mblidhte Grupin e Punës për koronavirusin për takimin e fundit nën drejtimin e tij.

Shumë nga planet e politikave zotit Biden janë diametralisht kundërta me qasjen e administratës Trump për luftuar pandeminë. Ato përfshijnë një përdorim detyruar maskës objektet federale, avionë dhe autobusë dhe një rikonfirmim angazhimit ndaj Organizatës Botërore Shëndetësisë pas nxjerrjes Shteteve Bashkuara nga zoti Trump nga kjo agjenci.

Zoti Biden do përballet gjithashtu me detyrën e mbikëqyrjes shpërndarjes dhe administrimit vaksinave kundër COVID-19. Shtetet e Bashkuara kanë mbetur pas me objektivin e tyre vaksinimit, me vetëm 12.3 milionë vaksina injektuara nga shumë se 31 milionë shpërndara nga 15 janari, sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve.

Shtetet, ngarkuara për përgatitur programet e tyre vaksinimit, janë ankuar për mungesën e fondeve dhe mbështetjes nga qeveria federale. Disa lokalitete thonë se s’ kanë furnizim përshtatshëm për përmbushur kërkesën.

Kryetari i bashkisë Bill de Blasio paralajmëroi martën se qyteti i Nju Jorkut do t’i mbarojë dozat e vaksinave ndoshta enjten dhe do detyrohet anulojë shumë vizita vaksinimi Po qe se s’ furnizohet shpejt.

s’ do na mbetet asgjë për dhënë nga e premtja,” tha zoti de Blasio një konferencë shtypi.

Related posts

Bota “në prag të një dështimi moral katastrofik” lidhur me vaksinatKreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë thotë se bota është “në prag të një dështimi moral katastrofik” për shpërndarjen e pabarabartë të vaksinave për COVID-19.

Duke folur në një takim të bordit ekzekutiv të OBSH-së të hënën në Gjenevë, Drejtori Ekzekutiv Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se s’ është “e drejtë që më të rinjtë dhe më të shëndetshmit në vendet e pasura të vaksinohen para punonjësve shëndetësorë dhe të moshuarve në vendet e varfëra”.

“Më shumë se 39 milion doza vaksinash janë injektuar tani në të paktën 49 vende me të ardhura më të larta. Vetëm 25 doza janë dhënë në një nga vendet me të ardhura më të ulëta, – jo 25 milion, jo 25,000 – vetëm 25,” tha ai.

Zoti Tedros tha Po qe se vendet e pasura s’ i ndajnë vaksinat COVID-19 me vendet e varfra, “ky dështim do të paguhet me jetë dhe mjete jetese.”

Ai tha që në fund të fundit, një “qasje egoiste” në shpërndarjen e vaksinave “vetëm do të zgjasë pandeminë.”

Po të hënën, Shtëpia e Bardhë konfirmoi se Presidenti amerikan Donald Trump kishte hequr ndalimet e lidhura me koronavirusin për udhëtimin për shumicën e qytetarëve joamerikanë nga pjesa më e madhe e Evropës dhe Brazilit, duke filluar nga 26 Janari.

“Ky veprim është mënyra më e mirë për të vazhduar mbrojtjen e amerikanëve nga COVID-19 ndërsa lejon udhëtimet të rifillojnë në mënyrë të sigurt”, tha zoti Trump në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë.

Sidoqoftë, sekretarja e shtypit e Presidentit të zgjedhur Joe Biden, Jen Psaki, u përgjigj disa minuta më vonë në Twitter, duke thënë: “Me këshillën e ekipit tonë mjekësor, administrata s’ ka ndërmend të heqë këto kufizime më 26 janar. Përkundrazi ne planifikojmë të forcojmë masat e shëndetit publik rreth udhëtimeve ndërkombëtare në mënyrë që të ndalim përhapjen e COVID-19-ës. “

Udhëzimet e reja nga Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, që hyjnë në fuqi më 26 janar, do të kërkojnë që të gjithë pasagjerët që hyjnë në SHBA nga ajri, të kenë një test negativ për COVID-19 përpara se të hipin në avion.

Po të hënën, një panel i pavarur që rishikon trajtimin global të pandemisë COVID-19 kritikoi si Organizatën Botërore të Shëndetësisë ashtu edhe Kinën për reagimin e tyre ndaj virusit.

Paneli i specialistëve i udhëhequr nga ish-kryeministrja e Zelandës së Re Helen Clark dhe ish-presidentja liberiane Ellen Johnson Sirleaf thanë në një raport se OBSH-ja duhet të kishte shpallur një emergjencë ndërkombëtare më shpejt sesa 30 janari.

Komisioni gjithashtu tha se Kina mund të kishte zbatuar masat e shëndetit publik më me forcë në janar. Paneli do të paraqesë raportin e tij përfundimtar në maj.

Kryeministri japonez Yoshihide Suga u zotua se do të vazhdonte me përgatitjet për të mbajtur Lojërat Olimpike të Tokios këtë verë, megjithë një rritje të infeksioneve të koronavirusit në vend.

“Ne do të vazhdojmë me përgatitjet, me vendosmërinë e marrjes së masave të sigurta kundër infeksionit dhe mbajtjen e një aktiviteti të sjellë shpresë dhe guxim në botë,” tha Suga në një fjalim në Parlament.

Një rritje e fundit e rasteve në Japoni ka detyruar qeverinë të mbyllë kufijtë për të huajt jorezidentë dhe të shpallë një gjendje të jashtëzakonshme në kryeqytetin, Tokio.

Sondazhet e fundit në media në Japoni tregojnë rreth 80% e publikut japonez mendojnë që Lojërat Olimpike s’ do të mbahen ose s’ duhet të mbahen këtë vit.

Olimpiadat e Tokios janë shtyrë një herë për shkak të pandemisë, pasi ishin planifikuar fillimisht për verën e vitit 2020.

Në Republikën Çeke, zyrtarët e shëndetësisë thonë se varianti i koronavirusit me përhapje të shpejtë i identifikuar për herë të parë në Britani është zbuluar në vend. Ministri i Shëndetësisë Jan Blatny tha se varianti përbën rreth 10% të kampionëve të testuar.

Disa variante të koronavirusit janë zbuluar në të gjithë botën, duke përfshirë ato të identifikuara për herë të parë në Britani, Afrikën e Jugut dhe Brazil.

Zyrtarët e shëndetësisë në Bruksel thonë se varianti i parë i zbuluar në Britani ka filluar të përhapet në Belgjikë pas më shumë rasteve të raportuara atje.

Në Zvicër, autoritetet kanë vendosur dy hotele në qytetin e vendpushimit të skive në St. Moritz nën karantinë dhe urdhëruan që të gjithë klientët të testohen për koronavirusin pasi një person u testua pozitiv për variantin e koronavirusit të identifikuar për herë të parë në Afrikën e Jugut.

Në Itali, zyrtarët raportuan se numri i infeksioneve ditore të vendit ra të hënën nën 10,000. Zyrtarët konfirmuan 8,825 raste të reja.

Zyrtarët francezë të shëndetësisë filluan një fushatë të hënën për të vaksinuar njerëz mbi 75 vjeç. Ata thonë se më shumë se gjysmë milioni persona janë regjistruar për të marrë të parën nga dy dozat e vaksinës deri në mes të shkurtit.

Zyrtarët kinezë të hënën regjistruan më shumë se 100 raste të reja për të gjashtën ditë radhazi. Agjencia e lajmeve Reuters njoftoi se më shumë se 29 milion kinezë tani janë nën bllokim të rreptë për të kontrolluar përhapjen e virusit.

Në Shtetet e Bashkuara, numri i të vdekurve nga COVID-19 kaloi 398,000, sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins, shifra më e lartë në botë.

Brazili dhe India pasojnë Shtetet e Bashkuara në vdekjet me COVID-19 me përkatësisht më shumë se 209,000 dhe 152,000.

Brazili miratoi dy vaksina për përdorim urgjent kundër koronavirusit të dielën ndërsa disa nga spitalet e tij u përballën me mungesë oksigjeni.

Related posts

Numri i vdekjeve nga koronavirusi në rritje në 30 shteteNumri i vdekjeve nga nga koronavirusi po rritet në pothuajse dy të tretat e shteteve në SHBA ndërsa një valë infeksionesh të stinës së dimrit e çon numrin e përgjithshëm në afro 400,000 mes paralajmërimeve për përhapjen e një variant të ri, shumë ngjitës.

ndërsa amerikanët shënonin ditën e Martin Luther Kingut të hënën, guvernatori i Nju Jorkut Andrew Cuomo u bëri thirrje autoriteteve federale të frenojnë udhëtimet nga vendet ku po përhapen variante të reja.

Duke iu referuar versioneve të reja të zbuluara në Britani, Afrikën e Jugut dhe Brazil, zoti Cuomo tha:

“Ndalojini ata njerëz të vijnë këtu. Pse po i lejoni njerëzit të hyjnë këtu derisa të jetë shumë vonë?”

Qeveria amerikane ka frenuar udhëtimet nga disa prej vendeve ku po përhapen variantet e reja – si Britania dhe Brazili – dhe së fundmi njoftoi se do të kërkonte prova të një testi negativ për COVID-19 për këdo që hynte në vend.

Por varianti i ri i ashtuquajtur britanik tashmë po përhapet në SHBA,dhe Qendrat për Kontrollin dhe Paralajmërimin e Sëmundjeve (CDC) kanë paralajmëruar se ai do të bëhet ndoshta variant mbizotërues në vend deri në mars. CDC tha se varianti është rreth 50% më ngjitës sesa virusi që po shkakton shumicën e rasteve në Shtetet e Bashkuara.

ndërsa ky variant s’ shkakton sëmundje më të rëndë, ai mund të sjellë më shumë shtrime në spital dhe vdekje thjesht meqenëqë përhapet më lehtë. Në Britani, ai e ka rënduar situatën duke mbushur spitalet dhe po konsiderohet përgjegjës për një rritje të mprehtë në raste në disa vende të tjera evropiane.

Shumë shtete të SHBA-së janë tashmë nën presion të jashtëzakonshëm. Mesatarja shtatë-ditore e vdekjeve ditore po rritet në 30 shtete dhe në kryeqytetin Uashington dhe të hënën numri i të vdekurve në Shtetet e Bashkuara tejkaloi 398,000, sipas të dhënave të mbledhura nga Universiteti Johns Hopkins – deri tani numri i vdekjeve më i lartë i regjistruar në çdo vend të botës.

Mes rritjes, një përpjekje e madhe po zhvillohet për të vaksinuar amerikanët, por ndërsa sipas të dhënave të fundit federale janë shpërndarë rreth 31.2 milion doza të vaksinës, vetëm rreth 10.6 milion persona kanë marrë të paktën një dozë.

Në Kaliforni, shteti më i populluar, distriktet po kërkojnë më shumë vaksina ndërsa shteti përpiqet të ulë shkallën e lartë të infeksionit që ka rezultuar në një numër rekord të shtrimeve në spital dhe vdekjeve.

Edhe pse shteti javën e kaluar tha se kushdo që është 65 vjeç e lart mund të fillojë të marrë vaksinën, distrikti i Los Angelesit dhe disa të tjerë kanë thënë se s’ kanë doza të mjaftueshme për të vaksinuar kaq shumë njerëz. Ata janë përqendruar në mbrojtjen e punonjësve të kujdesit shëndetësor dhe të moshuarve më të rrezikuar së pari në shtëpitë e të moshuarve.

Në zona të tjera të vendit, zyrtarët po punojnë për të siguruar që njerëzit të marrin vaksinën sapo t’u ofrohet mes shqetësimeve që shumë njerëz hezitojnë ta marrin. Guvernatori i Merilendit Larry Hogan e bëri vaksinën gjatë një aktiviteti të transmetuar drejtpërdrejt për ditën e Martin Luther King Jr. dhe u kërkoi banorëve të shtetit të bënin të njëjtën gjë.

COVID-19.” “Të gjithë po presim me padurim ditën kur mund të heqim dhe hedhim maskat. kur mund të dalim për një festë të madhe në restorantin ose lokalin tonë të preferuar me njerëz, me të gjithë familjen dhe miqtë tanë,” tha Hogan. “E vetmja mënyrë që të mund t’i kthehemi një ndjenje normaliteti është duke marrë vaksinën për

Në Nju Jork, guvernatori Cuomo tha se shteti i tij, i cili ka regjistruar më shumë se 41,000 vdekje, është “në një garë” mes ritmit të vaksinimit dhe shkallës së infeksionit. Ai tha se autoritetet federale duhet të përmirësojnë përpjekjet për shpërndarjen e shpejtë të dozave të vaksinave.

Related posts