Victoria’s Secret is closing up to 50 more stores this year


[ad_1] The reduction comes after it closed 241 stores in 2020, leaving it with 848 stores across the two countries. This time a year ago, it had more than 1,100 locations. L Brands warned last year that it would close more Victoria’s Secret locations, leaving the beleaguered lingerie retailer’s future murky after plans to spin […]

Premarket stocks: Investors are betting on a Macy’s revival. Should they be?


[ad_1] But stock in Macy’s (M) is now trading close to where it was before Covid-19 rattled markets, while Kohl’s (KSS) has recovered all its losses. That raises the question: Are these stores on the brink of a comeback, or have investors gotten ahead of themselves?There are clear signs that the outlook for retailers is […]

FSK-së i bashkohen 3 oficerë që kanë kryer akademinë ushtarake në Gjermani


[ad_1] Kryeministrit i vendit, Avdullah Hoti, ka bërë të ditur se Forcës së Sigurisë së Kosovës iu shtuan edhe tre oficerë të rinj. “Falënderime për Bundeswehrin. Nëntoger Albestrim Rexhepin, Nëntoger Nuhi Pronaj dhe Nëntoger Rinor Hamiti, kanë kryer me sukses Akademinë Ushtarake në Qendrën Gjermane të Kadetëve dhe nga data 15 Dhjetori i këtij viti […]

17 të vdekur dhe 795 raste të reja me COVID 19 për 24 orë në Shqipëri


[ad_1] Sot në Shqipëri është shënuar numër rekord viktimash. COVID ua mori jetën 17 personave, ndërsa numri i infektimeve arriti në 795 raste të reja brenda 24 orëve nga 2 mijë e 352 testime. Rastet janë nga: Durrësi, tre qytetarë, Tirana, dy qytetarë nga Fieri, dy qytetar nga Korça, një qytetar nga Skrapari, një qytetar […]

Bashkia Sarandë tender 80 milionë për pemë, në garë 1 kompani me ofertë 98% të fondit limit


[ad_1] Bashkia Sarandë ka përmbyllur një tjetër tender, tender i cili nga Openprocurement Albania është vlerësuar me flamur të kuq.Bëhet fjalë për tenderin për “Blerje pemësh me qëllim shtimin e hapësirave të gjelbra”, tender për të cilin Bashkia Sarandë kishte akorduar nga taksat e taksapaguesve sarandjotë një shumë prej 80 milionë lekë të vjetra me […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 23 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 2.352 testime, 388 të shëruar, 795 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orët e fundit   Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel të shmangni lëvizjet e panevojshme dhe të kufizohen kontaktet, për të parandaluar përhapjen e COVID19. Të gjithë qytetarët duhet të respektojnë me […]

Panorama më e bukur në Gjermani e cila shihet nga kjo urë… |Revista Monitor


[ad_1] Në Gjermani ndodhet një vend me të vërtetë fantastik, ku natyra dhe vepra e njeriut ndërthuren duke krijuar një kryevepër, e cila do t’ju dhurojë emocione të forta. Po flasim për Urën Bastei, një strukturë përrallore që qëndron pezull mes shkëmbinjve, prej së cilës mund të shikoni një panoramë të pabesueshme. Ndodhemi në Zvicrën […]

Lidhja e Shkrimtarëve njofton për mbajtjen e festivalit ‘Drini poetik’


[ad_1] Festivali Ndërkombëtar i Poezisë “Drini poetik” do të mbahet më 30.11.2020, nga ora 12:00, në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë. Lidhja e Shkrimtarëve të Kosovës e cila organizon këtë festival, me anë të një njoftimi në Facebook, bën të ditur se këtë vit ky manifestimi mbahet vetëm në Prishtinë, për shkak të kushteve […]

Pirja e duhanit bën që tri herë më shumë qeliza të infektohen me coronavirus, sugjeron studimi laboratorik


[ad_1] Pirja e duhanit rrit rrezikun e infeksionit të rëndë me coronavirus duke lagur reagimin imunitar të trupit, sugjeron një studim i ri. Studimet laboratorike në modelet e udhëve të frymëmarrjes të bëra nga qelizat burimore njerëzore zbulojnë se pirja e duhanit ndalon molekulat kryesore të sistemit imunitar, të quajtura interferone, të funksionojnë si duhet. […]

Sa shtetas të Kosovës jetojnë në Gjermani


[ad_1] Në këto të dhëna s’ përfshihen personat që kanë nënshtetësi gjermane, por vetëm ata me nënshtetësi të vendeve të prejardhjes E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 14:00 albinfo.ch Keystone – @acalmelor Sipas statistikave të fundit, të vitit 2020, në Gjermani aktualisht jetojnë 921,419 shtetas të vendeve nga shtetet e Ballkanit, transmeton albinfo.ch. Këto të […]

Kurti: Interpretimet muzikore të Ismet Pejës ruanin pjesë të rrënjeve tona


[ad_1] Kryetari i Lëvizjës Vetëvendosje, Albin Kurti, i ka shprehur ngushëllime familjarëve të Ismet Pejës, për ndarjen e tij nga jeta. Kurti përmes një statusi në Facebook, ka theksuar se interpremtimet muzikore të Ismet Pejës ruanin pjesë të rrënjeve tona. Ja postimi i plotë i Kurtit:   [ad_2]

Efektet Shëndetësore të Muçmollave Shqiptare


[ad_1] Muçmolla është vogëlushja e familjes së trëndafilit. Kjo pemë e vogël çel fruta të vogla në ngjyrë të kafenjtë deri tek ngjyrë ndryshku. Këto fruta janë të ngjashme me ato të trëndafilit të egër, por më të mëdha në përmasë. Ato përbëhen nga bërthama të forta. Muçmolla është një frut me reputacion prej kohësh […]

Shqipe Sylejmani me romanin e saj në gjermanishte, në kërkim të rrënjëve


[ad_1] Është kjo një fjali në faqen e fundit të romanit „Bürde&Segen” („Barrë dhe Bekim“), të botuar muajin e kaluar nga autorja e re, Shqipe Sylejmani E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 12:41 Alban Hamza Shumë nga mërgimtarët shqiptarë në vendet perëndimore, të cilët kanë emigruar për arsye të ndryshme, si ato politike e ekonomike, […]

COVID/ Komiteti i specialistëve në konferencë për shtyp: Situata është përkeqësuar, por e kemi në kontroll!


[ad_1] Komiteti Teknik i specialistëve për luftën kundër COVID ka dalë sot në një deklaratë për mediat.Drejtoresha e ISHP-së, Albana Fico, ka deklaruar se situata është përkeqësuar.Sa i përket shifrave mund të themi se kemi 301 persona për 100. 000. 2.1 përqind është raporti i vdekjeve në raport me infektimet. Numri i testimeve për persona […]

Kurti vs Veliu – Gara e ashpër mes dy prej rivalëve politikë më të ashpër në Kosovë


[ad_1] E diela e 29 Nëntorit, pritet të nxjerrë emrin e kryetarit të ardhshëm të Komunës së Podujevës. Në garë për kreun e Komunës së Podujevës, janë tre kandidatë. Nexhmi Rudari nga Lidhja Demokratike e Kosovës, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje dhe Naim Fetahu nga Partia Demokratike e Kosovës, po garojnë për të qenë prijës […]

“Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte temë e diskutimit në “Diaspora Flet”


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 9:10 albinfo.ch Keystone (AP Photo/Visar Kryeziu) “Gjuha Shqipe dhe Trashëgimia”, ishte tema e diskutimit në ditën e tretë të konferencës “Diaspora Flet”, moderuar nga gazetarja Rudina Xhunga. Roli i gjuhës shqipe në mirëmbajtjen e identitetit kulturor dhe etnik të shqiptarëve në diasporë, sfidat që përballet tashmë mësimdhënia në […]

Këshilli i mësimit shqip për Diasporën video edukative për Ditën e Alfabetit


[ad_1] E Hënë, 23 Nëntor 2020 – 8:30 albinfo.ch Këshilli i mësimit shqip për Diasporën për nder të 22 nëntorit, Ditës së Alfabetit, Kongresit të Manastirit përgatiti një video, ngaqë amaneti i delegatëve të Kongresit të Manastirit ishte dhe është ta ruajmë gjuhën shqipe, ngaqë ajo iu duhet fëmijëve tanë. A mund t`i lëmë fëmijët […]

Vlora Dumoshi për vdekjen Ismet Pejës: Kemi humbur një njeri e një artist të papërsëritshëm


[ad_1] Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Vlora Dumoshi ka shkruar telegram ngushëllimi për vdekjen e ikonës së muzikës shqipe Ismet Peja. Dumoshi shkruan se me dhimbje ka pranuar lajmin për vdekjen e Ismet Pejës. “Me dhimbje të madhe mora lajmin për ndarjen nga jeta të familjarit tuaj, doajenit të muzikës, këngëtarit me muzikën […]

Ish-drejtori i ShSKUK’së raporton sot para Komisionit Parlamentar Hetimor për Menaxhimin e Pandemisë


[ad_1] Ish-drejtori i ShSKUK’së, Basri Sejdiu, sot do të raportojë para Komisionit Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19. “Ish-drejtori i SHSKUK-së Basri Sejdiu raporton në Komisionin hetimor parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë COVID-19 nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, salla N-302, ora 14:00)”, bëhet e ditur në […]

Reagim i Këshillit të Shoqatave Shqiptare për sulmin terrorist në Vjenë: “Terroristët s’ përfaqësojnë asnjë grup etnik. Ata janë simbol i së keqes”


[ad_1] Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri dënon aktin terrorist në Vjenë. E Mërkurë, 4 Nëntor 2020 – 23:20 albinfo.at Këshilli Koordinues i Shoqatave Shqiptare në Austri (KKShShA) dënon aktin terrorist të ndodhur ditën e hënë në Vjenë, kryeqytetin botëror të paqes, tolerancës dhe bashkëjetesës, në të cilin pati dhe viktima […]

Komunikimi i përditshëm për koronavirusin/ 04 Nëntor 2020 – Instituti i Shëndetit Publik


[ad_1] COVID19/ Ministria e Shëndetësisë: 1725 testime, 105 të shëruar, 396 raste të reja dhe 4 humbje jete në 24 orët e fundit   Ju informojme për situatën në 24 orët e fundit të përhapjes së virusit Sars Cov2, rastet e reja dhe situatën në spitalet Covid. Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 1725 […]

Punime të planifikuara, KEDS njofton për ndërprerje të rrymës gjatë ditës së nesërme


[ad_1] KEDS ka planifikuar punime edhe nesër në sistemin energjetik të Kosovës, qoftë për projekte investuese qoftë për sigurinë e rrjetit. Për këtë arsye në disa lokalitete do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike për disa orë. Ky është orari sipas rajoneve të vendit: Rajoni i Prishtinës Punime në projekte investive Data e punimit: 05-11-2020 […]

Avdullah Hoti takohet me kryeministrin italian, Giuseppe Conte


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, është takuar sot në Romë me homologun e tij italian, Giuseppe Conte. Zyra e Kryeministrit ka njoftuar se Hoti ka shprehur mirënjohje për mbështetjen e Italisë për avancimin e agjendës euro-atlantike të Kosovës, duke kërkuar nga kryeministri Conte mbështetjen e Qeverisë së tij për ta shtyrë këtë proces përpara, […]

COVID/ 8 raste të reja në Sarandë, 2 raste edhe në Delvinë


[ad_1] Vazhdon të shënohen shifra të larta infektimesh me Covid-19 në vend.Sipas njoftimi të ministrisë së Shëndetësisë në 24 orët e fundit janë shënuar 396 raste të reja.Ndërkohë, kanë humbur jetën 4 persona.Gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar pozitivë 396 qytetarë të prekur nga virusi SARS-COV2. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e […]

Asamblisti i LB-së e quan “llafazan” kryetarin e Vushtrrisë


[ad_1] Sonte në emisionin “Jeta në Komunë” i ftuar është kryetari i Vushtrrisë, Xhafer Tahiri. Së bashku më të edhe asamblistë nga opozita dhe anëtarë të shoqërisë civile. Nezir Klinaku nga Lëvizja për Bashkim e ka quajtur llafazan kryetarin Tahiri duke thënë se s’ po e lë të flasë dhe ka vazhduar me kritikat ndaj […]

error: Content is protected !!