Vdes Esad Dauti, njëri nga themeluesit e LDK-së


[ad_1] Profesori Esad Dauti, pjesëtar dhe njëri ndër themeluesit e Lidhjes Demokratike të Kosovës ka humbur jetën.  Lajmi është bërë i ditur nga LDK-ja, ndërsa kryetari i kësaj partie, Isa Mustafa, ka dërguar një telegram ngushëllimi. Mustafa ka thënë se Dauti do të jetë shembull për gjeneratat e reja. “Esad Dauti ishte një ndër themeluesit […]

Valon Syla: Po të ishte ky vend normal, Gani Geci do të duhej të ishte në burg – krejt Kosova e di kush je, veç s’guxojnë me të thënë publikisht


[ad_1] Gazetari Valon Syla i ka reaguar sërish ish-deputetit të LDK-së, Gani Geci, derisa ka thënë se ky i fundit është i akuzuar për dy vrasje në Kosovë. Në një postim në Facebook, Syla ka thënë se “Po të ishte ky vend normal, Gani Geci do të duhej të ishte në burg”. Postimi i plotë: […]

Isa Mustafa raportin e BE-së e quan manipulim


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa ka reaguar pas studimit të publikuar nga e Parlamentit Evropian (PE), që kishte vlerësuar se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. Mustafa me anë të një postimi në Facebook e ka quajtur këtë studim manipulim. […]

Valon Syla: Gani Geci krejt Kosova e di kush je, veç s’guxojnë me të thënë publikisht


[ad_1] Një shoqëri ruhet prej Gani Gecit, e i bëjnë muhabet, prejse i tuten duke mos dashtë me hi telasheve, nga tuta që i vranë. prejse Gani Geci i ka dy vrajse që mbetet i dyshuar i përhershëm… Mantilli i Karrigave të LDK’së dhe dhunës në politikë që krejt ja lëshojnē udhën… me paska akuzuar […]

`Në garë` për presidentin


[ad_1] Partitë politike në Kosovë kanë shprehur qëndrimet e tyre sa i përket zgjedhjes së presidentit të ri të vendit. Pas dorëheqjes së ish-presidentit Hashim Thaçi, nga 5 nëntori detyrën e presidentes është duke e ushtruar kryeparlamentarja Vjosa Osmani, e cila s’ mund të qëndrojë në këtë pozitë më shumë se gjashtë muaj. Ndërkohë, partitë […]

Raporti i BE-së e vlerëson punën e KALLXO.com në verifikimin e fakteve


[ad_1] Një studim voluminoz i Komitetit për Politikë të Jashtme të Bashkimit Evropian i publikuar në këtë muaj lidhur me rolin dhe ndikimin e lajmeve të rreme në Ballkanin Përendimor gjatë viteve 2018 – 2020, zbulon modelet dezinformuese dhe anti-dezinformuese mediale në raport me opinionin publik të cilat kanë ndikuar në masë të madhe në […]

Pejë, burri rrahë gruan e tij


[ad_1] Më shumë se një dekadë, asnjë qeveri s’ e ka përfunduar mandatin e plotë, mes krizash të cilat e vënë në pikëpytje funksionimin e sistemit politik në Kosovë.   Zgjedhjet e parakohshme në Komunën e Podujevës të dielën e kaluar dëshmuan edhe një herë që bastionet politike nëpër komuna janë koncepte të tejkaluara: votuesit […]

A është koha ta rishikojmë sistemin qeverisës në Kosovë?


[ad_1] Më shumë se një dekadë, asnjë qeveri s’ e ka përfunduar mandatin e plotë, mes krizash të cilat e vënë në pikëpytje funksionimin e sistemit politik në Kosovë.   Zgjedhjet e parakohshme në Komunën e Podujevës të dielën e kaluar dëshmuan edhe një herë që bastionet politike nëpër komuna janë koncepte të tejkaluara: votuesit […]

Studimi i bërë për Parlamentin Evropian: Dezinformata rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin […]

Dezinformatat rrëzuan qeverinë e Albin Kurtit


[ad_1] Një studim mbi rolin e lajmeve të rreme në Ballkanin Perëndimor, i prezantuar në Parlamentin Evropian (PE) thotë se fenomeni i dezinformimit në Kosovë ka pasur implikime të drejtpërdrejta politike që shkaktuan edhe rënien e qeverisë së Albin Kurtit. “Vetë koalicioni ishte jetëshkurtër dhe u rrezua nga një operacioni dezinformues amerikan”, thuhet në studimin e […]

Bulliqi: Pa Vjosa Osmanin LDK do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


[ad_1] Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një […]

Humbën në Podujevë, Hoti kërkon reflektimin e LDK-së


[ad_1] Lidhja Demokratike e Kosovës ka humbur në zgjedhje një prej bastioneve të saj Podujevën. Hoti ka thënë se LDK ka kaluar shumë sfida në këto 30 vite si parti, ku sipas tij ka pasur barrë më të madhe në punën për ndërtimin e shtetit kosovar. Kryeministri ka vijuar duke thënë se ata respektojnë fjalën […]

Prognoza e Shpejtim Bulliqit: Pa Vjosa Osmanin LDK’ja do të ishte pas AAK-së në zgjedhje


[ad_1] Kryetari i zgjedhur i Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka folur për ish-partinë e tij, Lidhjen Demokratike të Kosovës. Thotë se kjo parti po gabon që po largon njerëz si Vjosa Osmani. Sipas tij, pa Vjosa Osmanin, LDK’ja sdo të dilte e dyta në zgjedhje ashtu siç ka ndodhur. “Vjosa Osmani, ju e dini, është një […]

Fjalimi në Kuvend për “vrasjet politike” ngjall polemika mes Gani Gecit dhe Ismet Kryeziut


[ad_1] Ismet Kyreziu, nga Instituti Demokratik i Kosovës, me anë të një postimi në fFcebook ka thënë se deputetëve të Kosovës duhet t’u ndalohet të flasin për vrasje, duke i reaguar deputetes së Kuvendit të Kosovës nga LDK, Marigona Geci. Deputetja sot në seancën e votimit të Ligjit për Rimëkëmbje doli në foltore për ta […]

Hoti: Vetëvendosja janë të dhunshëm edhe verbalisht edhe me veprime


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje ka një qëndrim ekstremist të skajshëm për sa i përket interesave politike. Ai është shprehur se duhet respektuar edhe qëndrimi i partive të tjera. “VV shkon në ektreme të ndjekjes së interesave politike. Janë të dhunshëm edhe verbalisht edhe me veprime. Kemi pasur situata […]

Në qendrën e votimit të Nexhmi Rudarit, shumicën e votave i mori Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili votoi në shkollën “Naim Frashëri” ku të hapura ishin nëntë kuti votimi, arriti të sigurojë 1,251 vota, ndërsa Shpejtim Bulliqi nga LVV mori 1,851 […]

Në fshatin e tij, Shpejtim Bulliqi merr 67% të votave


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar tabelat me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Në fshatin Llugë prej nga është kandidati i Vetëvendosjes dhe fituesi i këtyre zgjedhjeve, Shpejtim Bulliqi, ishin të hapura dy vendvotime. Bulliqi mori 386 vota, ndërsa Nexhmi Rudari nga LDK mori 133 […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të […]

Arben Ahmeti: LDK ka hyrë në një rënie të lirë, duhet të pranohet rezultati i zgjedhjeve në Podujevë


[ad_1] Analisti Arben Ahemti për “Expose” – prodhim i GazetaBlic ka komentuar humbjen e LDK-së pas 20 vjetëve në bastonin më të madh, në Podujevë. Ahmeti ka thënë se ky rezultat duhet pranuar, pasi që sipas tij, Lidhja Demokratike e Kosovës ka hyrë në një rënie të lirë. “LDK ka hyrë në një rënie të […]

Shefi i kabinetit të Agim Veliut: VV dhe PDK janë një trung


[ad_1] Bajram Gecaj, shef i kabinetit të ministrit të Punëve të Brendshme, Agim Veliu, ka thënë se LDK-ja s’ pranon të bashkëpunojë me Vetëvendosjen, pasi që, sipas tij, anëtarë të kësaj partie janë të dalë nga PDK-ja. Gecaj me anë të një postimi në Facebook, ka shpërndarë një fotografi, ku ka rrumbullaksuar personat për të […]

“Rënia e lirë e LDK-së”, tema e radhës e dokumentarit “Expose”


[ad_1] Dokumentari “Expose”, prodhim i portalit GazetaBlic, sonte vjen me episodin e radhës. “Rënia e lirë e LDK-së”, titullohet kjo pjesë, që vë në pah rrugëtimin tatëpjetë të dikur partisë më të madhe në vend, përcjell GazetaBlic. Humbja në zgjedhjet lokale në Podujevë, që tash e dy dekada ishte bastion kryesor i LDK-së, ka krijuar […]

Jo vetëm Projekligji për Rimëkëmbje, në Kuvend sot u votua edhe një Rezolutë e shumëpritur


[ad_1] Kuvendi i Kosovës sot ka votuar Rezolutën për të drejtat e personave me aftësi të kufizuara. Kjo rezolutë është propozuar nga deputeti i LDK-së, Fetah Rudi. Rezoluta përmbanë tri pika kryesore, të cilat i ka publikuar deputeti Rudi. “I lumtur që sot Kuvendi i Kosovës, bashkë me Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike, votoi edhe Rezolutën […]

Kalon rezoluta e deputetit Fetah Rudi


[ad_1] Kuvendi i Kosovës me shumicë apsolute ka kaluar rezoluta e propozuar nga deputeti i LDK-së Ftah Rudi, gjatë debatit parlamentar për personat me nevoja të veçanta. Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës Arbërie Nagavci tha se me 94 vota për ka kaluar rezoluta e deputetit Fetah Rudit. Dje pas debatit parlamentar kishte dështuar votimi i […]

Deputetja Kusari Lila dhe deputeti Hamza, përplasen për pakon e rimëkëmbjes


[ad_1] Mimoza Kusari Lila deputete e LVV-së tha se amendamenti për tërheqjen e mjeteve të trustit është amendament me të cilin LDK-ja ka deklaruar se shkel Kushtetutën dhe është antikushtetuese. “Amendamenti që ka të bëjë me përkrahjen e bizneseve për shpenzime operative në vlerë 200 milionë euro. Kjo vlerë s’ është projektuar në projektbuxhetin që […]

Marigona Geci tregon pse e tërhoqi nënshkrimin, akuzon ashpër Kadri Veselin


[ad_1] Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e LDK-së, Marigona Geci ka treguar se pse ka tërhequr nënshkrimin për mbajtjen e seancës së jashtëzakonshme për miratimin e Projektligjit për Rimëkëmbje ekonomike, të iniciuar nga PDK. Geci ka thënë se nënshkrimin e ka tërhequr për shkak të konfirmimit të aktakuzës ndaj ish-kreut të PDK-së, Kadri […]

Pas fjalimit të ashpër të Marigona Gecit, reagon Bedri Hamza


[ad_1] Kryetari i Grupit Parlamentar të PDK-së, Bedri Hamza, ka reaguar pas fjalimit të deputes së LDK-së, Marigona Geci, ku e njëjta theksoi se s’ mund ta votojë Ligjin për Rimëkëmbjke Ekonomike, pasi po përkrahet nga PDK-ja, ku ish-krerët e saj janë të akuzuar për vrasjen e njerëzve të LDK-së. Hamza i ka kërkua Nagavcit […]

Vajza e Gani Gecit e quan kriminel Kadri Veselin në Kuvend, e akuzon për vrasjet e pasluftës


[ad_1] Deputetja e LDK-së, Marigona Geci, në seancën për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike ka theksuar se s’ e voton ligjin, pasi ish-kreret e PDK-së janë të akuzuar per vrasjen e anëtarëve të LDK-së. Gecit pas kësaj deklarate i’u ndërpre fjala nga Arbërie Nagavci . “Dje me datën 3 dhjetor 2020 më erdhi në gmail kërkesa […]

Vajza deputete e Gani Gecit tërheq nënshkrimin për seancën e ‘rimëkëmbjes’


[ad_1] Deputetja nga radhët e LDK-së, Marigona Geci ka njoftuar se e ka tërhequr nënshkrimin e saj për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme për Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Deputetja Geci i ka dërguar letër kryetares së Kuvendit, Vjosa Osmani, sipas ë cilës ajo e tërheq nënshkrimin nga kërkesa për thirrjen e seancës së sotme pasi […]

Liburn Aliu LDK-së dhe PDK-së: Bashkë të gjithëve kemi me i’u mundë


[ad_1] UD i Shefit të grupit Parlamentar të LVV-së, Liburn Aliu, ka hedhur kritika në drejtim të LDK-së dhe PDK-së, raporton Gazeta Blic. Aliu ka theksuar se të njëjtit që nga fillimi kanë qenë bashkë, por edhe ashtu do t’i mundin. “Sot kemi ardh në situatën ku përditë qytetari jeton ma keq se dita paraprake. […]

Selmanaj: Partnerët tanë të koalicionit votuan për Vetëvendosjen në Podujevë


[ad_1] Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, është shprehur se Lëvizja Vetëvendosje është duke i vjel frutet e pakënaqësisë së akumuluar ndaj subjekteve të tjera politike. “Rritja e Vetëvendosjes është aksidentale sesa e organizuar. Është refleksion i akumulimit të pakënaqësive me të gjitha partitë politike. Rritja artificiale do të ndodhë derisa të bindet elektorati”. Selmanaj ka thënë se […]

A do të jetë Uran Ismaili kandidat i PDK-së për komunën e Prishtinës?


[ad_1] Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës, Uran Ismaili, ka folur edhe për mundësinë që të garojë për të parin e Prishtinës. Ai ka thënë se Prishtina ka nevojë për një menaxhim më të mirë dhe si garancë për këtë ka dhënë punën e tij të madhe që kishte bërë në Ministrinë e […]

“Vetëvendosje është shndërruar në organizatë për lustrimin e kriminelëve”


[ad_1] Driton Selmanaj nga LDK vlerëson se Lëvizja Vetëvendosje përdorë standarde të dyfishta sa i përket individëve të ndryshëm të cilët janë pjesë e politikës. Sipas tij një person është i mirë për Vetëvendosjen vetëm kur është pjesë e tyre. “Cilido nga njerëzit e LDK-së si të del diku tjetër bëhet i ndryshëm. s’ bëhet […]

Haxhiu sfidon VV’në: Ofroni program për rimëkëmbjen ekonomike, le të shtyhemi me ide


[ad_1] Deputeti i Kuvendit të Kosovës Bekim Haxhiu, ka thënë se do të ishte mirë që edhe VV’ja të sillte një program për rimëkëmbjen ekonomike dhe të krahasohej me atë që s’ po e votojnë. “Përtej acarimeve politike që kanë ndodhur në parlament, unë mendoj që s’ i shërben interesit të vendit. Ka nevojë që […]

LDK i “vardiset” PDK-së, Bislimi: Jemi mirënjohës ndaj PDK-së për përkrahje të Ligjit për Rimëkëmbje


[ad_1] Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Faton Bislimi është shprehur se votimi i Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike, sipas tij, është në interes të qytetarëve kosovarë në këtë kohë pandemie, shkruan GazetaBlic. Në Kanal10, Bislimi ka shtuar se ndryshimi i qëndrimit të Partisë Demokratike të Kosovës për të votuar këtë ligj është për t’iu […]

Në mungesë kuorumi dështon votimi i rezolutës për personat me nevoja të veçanta


[ad_1] Ka dështuar votimi i rezolutës në Kuvendin e Kosovës për personat me nevoja të veçanta. Kjo rezolutë ishte propozuar nga deputeti i LDK-së, Fetah Rudi. Në momentin kur duhej të hidhej për votim, të pranishëm në sallën e Kuvendit ishin vetëm 30 deputetë. Deputeti Fetah Rudi falënderoj deputetët që kontribuan për këtë temë, ndërsa […]

Përpjekja për ‘marrëveshje’ për presidentin ka synim zgjatjen e mandatit për qeverinë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ pritet të marrë pjesë në takimin e javës së ardhshme të  paralajmëruar nga kreu i LDK-së për çështjen e presidentit. Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu në një prononcim për KALLXO.com ka thënë që një përpjekje e tillë është vetëm për t’ia vazhduar mandatin qeverisë Hoti. “Pozita e presidentit s’ është […]

Kë po e presin në Kuvend, Nagavci dhe Bajqinovci?


[ad_1] Deputeti i VV-së, Mefail Bajqinovci ka publikuar një fotografi para hyrjes së Kuvendit të Kosovës, shkruan GazetaBlic. “Bashkë me nënkryetaren e kuvendit znj.Arbërie Nagavci në pritje të deputetëve dhe…”, ka shkruar ai në Facebook. Ndonëse s’ ka specifikuar, LVV-ja ka paralajmëruar veprime kundër hyrjes në sallën e Kuvendit të zv/kryeministrit, Driton Selmanaj. Pikërisht cështja […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

Isa Mustafa tallet me Haxhi Avdylin, e fut në një vend me Haki Abazin


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, në një deklaratë i është kundërpërgjigjur ashpër deputetit të partisë së tij, Haxhi Avdylit, i cili dje e quante kreun e partisë si “komunist të fundit nga Ish-Jugosllavia deri tek ish-BRSS”. Mustafa e ka krahasuar Avdylin me Haki Abazin e Vetëvendosjes, duke thënë se të merresh me ato se […]

Votat me postë për Podujevën, Vetëvendosje bindshëm para LDK-së


[ad_1] Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Komunës së Podujevës ka marrë shumicën dërmuese të votave me postë për zgjedhjet e 29 nëntorit në Podujevë. Sipas rezultateve përfundimtare të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, me postë votuan 221 votues. 199 prej tyre shkuan për, tashmë, kryetarin e ri të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi nga […]

Iu bashkuan Grupit Parlamentar të NISMA-s, Duda Balje thotë se do punojnë për të krijuar sërish Grupin 6+


[ad_1] Deputetja nga radhët e Grupit Parlamentar 6+, Duda Balje, ka treguar arsyet se pse ajo dhe një pjesë tjetër e deputetëve të këtij grupi i janë bashkuar në Kuvend, NISMA-së dhe AKR-së. “Ne në Grupin Parlamentar 6+ kemi pasë shumë probleme, kjo pasi deputeti Adem Hoxha ka shkuar në Listën Serbe dhe Shefi i […]

Bajram Gecaj i quan të pabesë Vjosa Osmani e Haxhi Avdyli


[ad_1] Shefi i kabinetit të MPB-së, Bajram Gecaj, i ka quajtur të pabesë anëtarët e LDK-së, Vjosa Osmani dhe Haxhi Avdyli. “Institucioni ynë kombëtar i BESËS SHQIPËTARE është ndërtuar mu për shkak të pabesëve si Vjosa Osmani e Haxhi Avdyli!”, ka shkruar ai në rrjetin social Facebook. Osmani është përjashtuar nga të gjitha pozitat brenda […]

Isa Mustafa: Pres që Specialja t’i trajtojë edhe vrasjet ndaj zyrtarëve të LDK-së


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka deklaruar se marrëveshja e nënshkruar nga Avdullah Hoti në Washington duhet të zbatohet, pavarësisht se tani po ndërrohet administrata në SHBA. Në Rubikon të Klan Kosovës ai tha se do të ishte gabim fatal Vetëm po të sillemi ndryshe. “Jam i bindur që marrëveshja e nënshkruar në Washington […]

Me kusht që partitë pranojnë, javën e ardhshme mbahet takimi për postin e presidentit


[ad_1] Lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, është shprehur i gatshëm që t’u bëjë ftesë subjekteve politike për të diskutuar për postin e presidentit. Mustafa në TV Klan Kosova deklaroi se takimi për çështjen e presidentit mund të ndodhë javën e ardhshme, Me kusht që, sipas tij, partitë politike shprehin gatishmërinë për […]

Shpejtim Bulliqi, fajtori kryesor për mosliberalizim të vizave


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka fajësuar kryetarin e sapozgjedhur të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për mosliberalizim të vizave, pasi që në kohën kur ky i fundit ishte deputet i LDK-së s’ e votoi demarkacionin me Malin e Zi. “Edhe Bulliqi edhe disa që janë akoma në LDK edhe […]

“Haradinaj më së shumti ka gjasa të bëhet president”


[ad_1] Analisti politik, Nexhmedin Spahiu në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se janë amerikanët ata që në fund do të vendosin se kush duhet të jetë president i ri i Kosovës. “Po qe se zoti Haradinaj ka mbështetjen e amerikanëve ai do të bëhet president, por Po qe se s’ e ka dhe ata […]

Hamiti i LDK-së tregon se e kanë dërguar materiale në Gjykatën Speciale për vrasjet e zyrtarëve të saj


[ad_1] Anëtari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Muhamet Hamiti, ka thënë se Dhomat e Specializuara, siç ka thënë Hamiti, janë aty për të gjetur të vërtetën, shkruan GazetaBlic. Hamiti, në Debat Plus, ka thënë se Lidhja Demokratike e Kosovës s’ka dorëzuar dosje në Gjykatën Spciale për vrasjet e kryera politike. “Dhomat e Specialiozuara janë aty […]

A e ka përkrahjen e koalicionit kandidatura e Ramush Haradinajt për president?


[ad_1] Endrit Shala nga Nisma Socialdemokrate ka thënë se koalicioni qeverisës akoma s’ është dakorduar për një emër të përveçëm për pozitën e President. Në emisionin Info Magazine, Shala ka deklaruar se emri i propozuar duhet të jetë i pranushëm për shumicën e deputetëve. “Ne si Nismë s’ kemi diskutuar si emra e as koalicioni […]

Rezultati i Podujevës “rimëkëmb” raportet LDK- PDK


[ad_1] Pas shumë kundërshtimesh për Projektligjin për rimëkëmbje ekonomike, ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, sot tha se partia e tij do të thërrasë seancë të jashtëzakonshme të Kuvendit për miratimin e këtij Projektligji. “Sot kemi debatuar si ta ndihmojmë vendin. PDK do të iniciojë një seance të jashtëzakonshme sa i takon […]

Zgjedhjet në Podujevë, zero vota për PDK-në nga mërgata – Kaq mori VV dhe LDK


[ad_1] Kandidati i VV-së për kryetar të Komuëns së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka arritur të triumfojë në zgjedhjet e 29 nëntorit. Bulliqi, arriti të mposhtë LDK-në që ka qeverisur me Podujevën përgjatë 20 vjetëve, duke marrë kështu “timonin” me të parën, pa balotazh. Edhe mërgimtarët nga vendet e ndryshme kanë votuar bindshëm për VV-në. Sipas […]

A do ta pranojë LDK-ja “kushtin” e PDK-së për postin e presidentit, flet për GazetaBlic Agim Veliu


[ad_1] Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Agim Veliu ka komentuar deklaratën e ushtruesit të detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, i cili ka thënë se ky subjekt politik s’ i jep vota askujt tjetër që vjen nga partitë në pushtet, shkruan GazetaBlic. Veliu, në një prononcim për GazetaBlic se të gjitha çështjet […]

Çeku: Rritja e Lëvizjes Vetëvendosje po i bënë bashkë partitë e vjetra, bëjnë pazare për hise në Qeveri


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Hajrulla Çeku vendimin e PDK-së për ta mbështetur ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike e konsideron i pazar të gardës së vjetër për ndarjen e hiseve në Qeveri. Çeku për Gazeta Blic thotë se kjo po bëhet nën petkun e kinse brengës për qytetarët. Sipas tij, partitë e vjetra po i bënë […]

Inaugurohet shtatorja e Ibrahim Rugovës në Istog


[ad_1] Shtatorja e ish- Presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova është inauguruar sot në Istog. Kjo shtatore u inaugurua në ditën e ditëlindjes së ish- Presidentit dhe u vendos në memorialin e emëruar në emrin e tij. Në inaugurimin e kësaj shtatore mori pjesë edhe kryeministri i vendit Avdullah Hoti. Ai bashkë me Kryetarin e Komunës, […]

Ekzkluzive: Të premten seancë e jashtëzakonshme për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike e thirrur nga PDK-ja


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës ka thirrur të premten seancë të jashtëzakonshme për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. Kështu merr vesh “Gazeta Blic” nga burime brenda këtij subjekti politik. “Të premten do të thirret seancë e jashtëzakonshme nga PDK-ja për Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike” thuhet nga ky burim brenda partisë. Kujtojmë se sot ka kaluar në […]

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese s’ e lejon deputetin e LDK-së të dalë nga seanca


[ad_1] Kryetari i Komisionit Parlamentar për Legjislacion, Shkamb Manaj, (deputet i LDK-së) s’ është lejuar që të lë në gjysmë dëgjimin fillestar i cili po ndodh në këto momente nga Gjykata Kushtetuese për rastin e votës së Etem Arifit. “Kryetare a ka mundësi 20 minuta me më lirua prej takimit që kam një agjendë”, ka […]

Ishte i varfër andaj u regjistrua në klasën e parë në moshën 9 vjeçare, fakte interesante që s’ i dinit për Ibrahim Rugovën


[ad_1] Shumë mite dhe fjalë janë thënë e publikuar për Presidentin e ndjerë Ibrahim Rugova. Por të paktë janë ata që i dinë mirë faktet rreth tij. Media, është kujdesur dhe ka biseduar me të afërmit e Rugovës, këshilltarë të tij, shokë të klasës fillore e të studimeve, për të sjellë fakte interesante që s’ […]

KQZ-ja nesër publikon rezultatet përfundimtare për Podujevën dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nesër do t’i publikojë rezultatet përfundimtare për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të komunave në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi. Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi, sipas rezultateve preliminare ka fituar zgjedhjet në këtë komunë […]

Zhvillime të papritura: PDK mban mbledhjen e Kryesisë në ora 11:00, këto janë temat që do të diskutohen


[ad_1] Partia Demokratike e Kosovës sot në orën 11:00 pritet të mbajë mbledhjen e Kryesisë, ku pritet të diskutohet për situatën aktuale politike në vend, raporton Gazeta Blic. Lajmin e ka konfirmaur për “Gazeta Blic” edhe deputetja e PDK-së njëherësh anëtare e Kryesisë, Blerta Deliu. “Po është mbledhje e rregullt e Kryesisë, do të flitet […]

Mustafa: Me emrin e Ibrahim Rugovës janë identifikuar të gjitha proceset historike të Kosovës, liria, demokracia dhe shtet-ndërtimi


[ad_1] Kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka kujtuar në 76 vjetorin e lindjes, liderin historik të kësaj partie, Ibrahim Rugovën, raporton Gazeta Blic. Në shkrimin e tij Mustafa shprehet se Rugova ishte një politikan i rralë që me vizionin, dijen dhe përkushtimin e tij u rreshtua kah perëndimi . “Sot, është nder për secilin ta […]

Gjykata Kushtetuese mbanë seancë për votën e deputetit Arifi për Qeverinë Hoti


[ad_1] Gjykata Kushtetuese sot pritet të mbajë seancë publike online për trajtimin e kërkesës së Lëvizjes Vetëvendosje që Qeveria Hotit të shpallet antikushtetuese për shkak të votës së deputetit Etem Arifit, i dënuar për korrupsion. Arifi ishte njëri prej 61 deputetëve që votoi pro zgjedhjes së Qeverisë Hoti, pas shkarkimit të Qeverisë së Albin Kurtit […]

VV: Mund të ketë bashkëpunim në të ardhmen me PDK-në, duhet rrëzimi i Qeverisë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje po thotë së dëshiron bashkëpunim me Partinë Demokratike të Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Hoti. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se oferta për Partinë Demokratike të Kosovës për t’u bërë bashkë për mocionin e rrëzimit të Qeverisë Hoti është e hapur. “Tekstin e mocionit mund ta dakordojmë, ata s’ […]

“PDK duhet ta propozojë kandidatin për president”


[ad_1] Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së Enver Hoxhaj ka deklaruar se Me kusht që dikush dëshiron t’i ketë votat e kësaj partie për presidentin, atëherë paraprakisht duhet të llogarisin që kandidati për këtë post duhet të jetë i propozuar nga PDK. Ai në Debat të RTK-së ka theksuar se PDK s’ ka vota […]

Deputeti Aliu i bën thirrje publike PDK’së për rrëzim të qeverisë


[ad_1] Liburn Aliu, deputet i Kuvendit të Kosovës nga radhët e VV’së, ka kërkuar publikisht që të përkrahet teksti i mocionit të mosbesimit nga PDK’ja. Aliu, i ftuar në emisionin ‘Rubikon’ ka thënë se partia tjetër opozitare, përveç votimit të mocionit të mosbesimit, po kërkojnë marrëveshje të së ardhmes. “Tekstin e mocionit s’ mund ta […]

Qeveria s’ ka hezituar t’i dalë përballë Kuvendit


[ad_1] Në diskutimin e organizuar nga Instituti Demokratik i Kosovës lidhur me punën e Kuvendit gjatë këtij viti si dhe përballjen e tij në dialogun me Serbinë, deputeti i LDK-së, Faton Bislimi, theksoi që Qeveria s’ ka hezituar t’i dalë përballë Kuvendit. “Ky kuvend dhe kjo Qeveri s’ ka hezituar t’i dalë përballë Kuvendit, Po […]

PDK e voton vetëm me një kusht Projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike


[ad_1] Pesë muaj nga miratimi i projektligjit për rimëkëmbje ekonomike në Qeverinë e Kosovës, i njëjti akoma s’ ka arritur të marrë miratim përfundimtar në Kuvendin e Kosovës. Pas gjashtë dështimeve, ky projektligj në tetor ka arritur të miratohet në lexim të parë. Eugen Cakolli nga Instituti Demokratik i Kosovës, thotë se ky projektligjit ka […]

Gani Geci: Vjosa Osmani iu gëzua fitores së VV-së në Podujevë më shumë sesa vetë ata


[ad_1] Ish deputeti i LDK-së dhe anëtari i këtij subjekti politik, Gani Geci, vlerëson se ka pasë anëtarë të kësaj partie që i janë gëzuar disfatës në zgjedhjet për Kryetar të Komunës së Podujevës. Në mesin e këtyre personave, ka thënë se është edhe Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani. “Fenomeni Vjosa ka ndikuar […]

Avdullah Hoti deklarohet për humbjen e LDK-së në Podujevë


[ad_1] I pyetur Nëse humbjen në Podujevë e sheh si ndëshkim ndaj tyre për shkak të prishjes së koalicionit mes LDK-së dhe LVV-së në nivel qendror, kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, tha se mediat mund të kenë interpretime të ndryshme. “Është një rezultat të cilin të gjithë e kemi pranuar mbasi kanë folur qytetarët e […]

“Edhe në Shqipëri ka ardhur koha për rrotacion, sikurse ndodhi në Podujevë”


[ad_1] Ish-drejtuesja e dialogut Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ishte e ftuar në Ditarin e mesditës, në A2, ku solli një këndvështrim ndryshe të zhvillimeve të fundit politike në Prishtinë. ndërsa komentoi zgjedhjet e fundit lokale që u mbajtën në Podujevë dhe Mitrovicën e Veriut, Tahiri përmendi se tashmë ka ardhur koha për rrotacion të pushtetit dhe […]

Hoti sërish mban mbledhje me deputetët e LDK-së – Të gjithë kundër zgjedhjeve të reja, përveç Arben Gashit


[ad_1] Edhe gjatë të martës, kryeministri Avdullah Hoti, ka mbajtur takim me deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, për të diskutuar rreth zhvillimeve të fundit në vend, shkruan Gazeta Blic. Siç mëson Gazeta Blic, ky takim mes Hotit dhe deputetëve të LDK-së, është marrë vendim që në mënyrë kategorike, të evitohen zgjedhjet e parakohshme. I […]

AGK e dënon sjelljen e Melihate Tërmkollit ndaj gazetarit të T7


[ad_1] Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës e ka quajtur të papranueshme gjuhën dhe kërcënimin e gazetarit të televizionit T7, Arsim Lani, nga e anëtarja e LDK-së, Melihate Tërmkolli. Sipas njoftimit të AGK-së, Tërmkolli kishte qenë e ftuar në emisionin “Frontal” por që e njejta s’ ishte në dijeni për një të ftuar tjetër. Duke marrë […]

“Qeveria Hoti s’ po funksionon si duhet, vendi duhet të shkojë në zgjedhje të përgjithshme”


[ad_1] Njohët e çështjeve politike në vend po e shohin si të domosdoshme mbajtjen e zgjedhjeve në Kosovë, raporton Gazeta Blic. Çështja e Presidentit, mungesa e votave për kalimin e ligjeve në Kuvend dhe sistemi shëndetësor i brishtë në këtë kohë Covidi, janë vetëm disa nga arsyet, që ata rënditin, pse vendi duhet të shkojë […]

Specialja edhe në dokumentin e fundit thotë se katolikët konsideroheshin kundërshtarë të UÇK-së


[ad_1] Gjykata Speciale beson se gjatë luftës në Kosovë, ish-udhëheqësit politikë e ushtarakë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) i kanë konsideruar si kundërshtarë të tyre katolikët në Kosovë. Në vendimin për konfirmimin e aktakuzës kundër Hashim Thaçit, Kadri Veselit, Jakup Krasniqit e Rexhep Selimit të publikuar të hënën, pretendohet se katolikët në Kosovë ishin […]

“Befasohem që Avdullah Hoti s’ ka dhënë dorëheqje, duhet që shpejt të shkojmë në zgjedhje”


[ad_1] Analistja politike, Luljeta Aliu, e ka kritikuar nënshkrimin e Marrëveshjes së Washingtonit duke thënë se jo që s’ është diçka historike, por është humoristike. “s’ ka ndonjë risi dhe s’ mund të ketë risi pa një ndryshim rrënjësor në sistemin tonë politik dhe konstalacionin politik. Ndryshim rrënjësor është qasja e politkbërësve tanë ndaj çështjeve […]

Ahmeti: Pamjet nga Podujeva janë brengosëse edhe për Prishtinën


[ad_1] Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti ka reaguar ndaj turmës së madhe të njerëzve që u mblodhën në Podujevë pas fitores së VV-së. Ahmeti thotë se ai grumbullim paraqet rrezik edhe për Prishtinën duke e marrë parasysh se këto dy komuna janë shumë pranë me njëra-tjetrën dhe qarkullimi i qytetarëve është i përditshëm […]

‘Godet’ Eqrem Kryeziu: Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët


[ad_1] Ish-nënkryetari i LDK-së, Eqrem Kryeziu, ka kritikuar kryetarin Isa Mustafa për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. “Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët, ndërsa njeriu fisnik fajëson veten. E ka thënë Konfuci, jo unë.”, ka shkruar ai në rrjetin social Facebook. LDK humbi zgjedhjet e parakohshme lokale në Podujevë pa balotazh. Ishte […]

Humbja në Llap – Eqrem Kryeziu e quan laper Isa Mustafën, këtë porosi i dërgon


[ad_1] Ish-nënkryetari i LDK-së, Eqrem Kryeziu, ka kritikuar kryetarin Isa Mustafa për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. “Për humbjen e vet laperi fajëson të tjerët, ndërsa njeriu fisnik fajëson veten. E ka thënë Konfuci, jo unë.”, ka shkruar ai në rrjetin social Facebook. LDK humbi zgjedhjet e parakohshme lokale në Podujevë pa balotazh. Ishte […]

Bulliqi komenton shtrimin e udhëve në fshatin e tij në ditën e zgjedhjeve


[ad_1] Dje, edhe pse e diel dhe ditë e zgjedhjeve, në Podujevë kompania e kontraktuar nga pushtetit lokal doli në terren për të shtruar disa rrugë me zhavorr. KALLXO.com raportoi drejtpërdrejt derisa ekskavatorët shtronin zhavorrin në udhët e fshatit Lluga. Nga ky fshat vjen edhe fituesi i zgjedhjeve për kryetar të Komunës së Podujevës, Shpejtim […]

Pse gjë ndërrimi i pushtetit në Podujevë sipas Shemsi Jasharit?


[ad_1] Komuna e Podujevës ka e ndërruar pushtetin pas 2 dekadave. LDK, e konsideronte bastion Llapin, por njëjtë s’ është pas 29 nëntorit. Shpejtim Bulliqi, një ish-anëtar i LDK-së, arriti t’i fitojë zgjedhjet, pa balotazh, nën ngjyrat e Vetëvendosjes. Ai rivalë kishte Nexhmi Rudarin nga LDK e Naim Fetahun nga PDK. Shemsi Jashari nga organizata […]

A e uruan Shpejtim Bulliqin për fitoren Agim Veliu, Nexhmi Rudari e Naim Fetahu?


[ad_1] Dje, më 29 nëntor, në komunën e Podujevës u mbajtën zgjedhjet e parakohshme për kryetar Komune. Nga tre kandidatët për të parin e kësaj Komune, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje doli i pari. Madje, Bulliqi e fitoi garën përballë Nexhmi Rudarit të LDK dhe Naim Fetahut të PDK-së, pa balotazh. E, ndonjë ditë pasi […]

“Driton Selmanaj s’ e meriton të jetë në krye të shtetit: LDK do ta ketë vështirë të kalojë pragun”


[ad_1] Anëtarja e LDK’së, Melihate Tërmkolli, ka kritikuar zëvendëskryeministrin Driton Selmanaj duke thënë se Vetëm po të qëndrojnë persona të tillë në krye LDK do ta ketë të vështirë ta kalojë pragun. “Njeri kryesor në Qeveri me t’u bo Driton Selmanaj, është goxha problem i madh. Është djalë shumë i mirë, veç me ta qitë […]

“A je i fortë, a do me m’rreh a çka?”, debat i ashpër mes Gjinovcit e Haraqisë


[ad_1] Debat i ashpër është zhvilluar në mes të anëtarit të LDK’së Astrit Haraqija dhe aktivistit Rron Gjinovci në emisionin ‘Pressing’ në T7. Haraqija dhe Gjinovci s’ janë pajtuar për shumë çështje. “Ti as s’je në LDK. Ke hy ke dalë, Lista Rugova diçka.. poshtë e përpjetë’, tha Gjinovci. “Unë jam Lista Serbska”, ia ktheu […]

Mushkolaj: Partitë tjera s’ do të kenë “shpëtim” nga Vetëvendosje


[ad_1] Analisti Imer Mushkolaj thotë se LDK s’ është e gatshme për zgjedhje të reja parlamentare. Mushkolaj në “Debat Plus” ka thënë se pas humbjes në Podujevë LDK aspak s’ është e gatshme për zgjedhje të reja. “Nga kjo humbje e madhe, LDK është e vështirë të këndellet. Podujeva tashmë është ndër pesë komunat më […]

Latifi: Podujeva ishte garë për jetë a vdekje mes Kurtit e Veliut


[ad_1] Profesori universitar, Blerim Latifi ka thënë se Podujeva ishte një garë tepër e rëndësishme për LDK-në dhe LVV-në. “Podujeva ka qenë garë për jetë a vdekje mes VV-së dhe LDK-së”, ka thënë ai. “Në njërën anë ka qenë Albin Kurti që shkonte në çdo vend në Podujevë dhe pas tij qëndronte Shpejtim Bulliqi. Në […]

Haraqija s’e pranon humbjen e LDK’së në Podujevë: Figurat e VV’së janë të LDK’së


[ad_1] Anëtari i LDK’së Astrit Haraqija s’ mendon se Lidhja Demokratike e Kosovës humbi dje zgjedhjet në komunën e Podujevës. Shpejtim Bulliqi i VV’së u zgjodh dje kryetar komune me mbi 50 për qind të votave. “LDK’ja e ka mujt veç LDK’në sepse njoh të gjitha strukturat…Të gjitha këto figura që kanë aderuar në Vetëvendosje […]

“Trazohet” LDK


[ad_1] Policia e Kosovës ka sekuestruar një revole dhe gjashtë fishekë nga një person i dyshuar në fshatin Shalë të Lipjanit. Sot rreth orës 16:00 në fshatin Shalë të komunës së Lipjanit, Policia e Kosovës ka sekuestruar një armë dhe ka identifikuar të dyshuarin që e ka përdorur atë. Këtë e ka konfirmuar për lajmi.net, […]

Kusari-Lila: Kjo është forma e vetme që Ramush Haradinaj të bëhet President


[ad_1] Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, po vlerëson se kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, kandidaturën për president po e bënë si një “kart” në momentin kur dëshiron të marr më tepër pushtet, shkruan Gazetablic. Ajo në një intervistë për GazetaBlic, ka theksuar se Haradinaj s’ është […]

Rudari: Zgjedhjet s’ i ka fituar Bulliqi, i fitoi Albini


[ad_1] Kandidati i LDK-së për kryetar të Podujevës, Nexhmi Rudari ka thënë se zgjedhjet e djeshme i ka fituar Albin Kurti dhe jo Shpejtim Bulliqi. Ai u shprehë se në zgjedhjet e vitit 2021, LDK do të fitoj bindshëm në Podujevë. “Zgjedhjet s’ i ftoi Shpejtimi, por Albini. Do të rrijmë në zyrë aq sa […]

Kusari-Lila tregon për Gazeta Blic se kur presin ta rrëzojnë Qeverinë Hoti


[ad_1] Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, thotë se Gjykata Kushtetuese, shumë shpejtë duhet të dalë me vendim për të na treguar se a është shkelur Kushtetuta, kur është votuar Qeveria Hoti. Kusari-Lila për Gazeta Blic, thotë se PDK është duke hezituar t’i japë nënshkrimet e saj […]

Fitorja e VV-së në Podujevë – Kusari – Lila: Ju dërgua një mesazh i fortë LDK-së


[ad_1] Kryetarja e partisë Alternativa, njëherësh deputetja e Grupit Parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, konsideron se fitorja e LVV-së në Podujevë, ka përcjellur një mesazh të fort te LDK-ja, për të cilin thotë se është një frymë e cila më shumë se kurrë e tregon gatishmërinë e qytetarëve për të qenë pjesëmarrës në vendimmarrje […]

Syla: Ndryshimi s’ vjen me një hajduk dhe uzurpator si Bulliqi


[ad_1] Analisti i njohur kosovar, Valon Syla, ka sulmuar ashpër kryetarin e ri të Podujevës, Shpejtim Bulliqin – dhe idenë se përmes tij do të ndryshojë qeverisja komunale në Llap dhe në mbarë Kosovën. Për shkak të kohës së gjatë sa Bulliqi ka bërë pjesë në strukturat e LDK-së, madje duke iu përmendur edhe disa […]

Rezultati që la shenjë


[ad_1] “Shenjë s’ma ka lanë”. Kështu kishte deklaruar Agim Veliu më 18 mars të këtij viti, herët a vonë pasi që ishte shkarkuar nga Albin Kurti. Veliu dhe Kurti ishin kolegë qeverie në fillim të këtij viti, por bashkëpunimi i tyre s’ zgjati më shumë se 1 muaj e gjysmë. Kryeministër në atë kohë, Albin […]

Propaganda kundër meje dhe LDK-së ka qenë e fabrikuar dhe false


[ad_1] Nënkryetari I LDK-së, dhe Ministri i Punëve të Brendshme, Agim Veliu ka reaguar pas humbjes së LDK-së në Komunën e Podujevës. “Llapjanët folën dje. Kur flet sovrani të gjithë duhet të heshtin. Dega e LDK-së në Podujevë, që nga themelimi i partisë prej 31 vitesh, e pësoi humbjen e parë në zgjedhje. Është e […]

​Gashi: Isa Mustafa e ka për obligim të gjejë zgjidhje për presidentin


[ad_1] Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, pjesë e së cilës ishte edhe kryeministri Hoti, Arben Gashi ka thënë se temë e diskutimet ka qenë projektligji për rimëkëmbje ekonomike që sipas Gashit do të kalojë në Kuvendin e Kosovës. VIDEO: ndërsa lidhur me postin e presidentit, shefi i deputetëve të LDK-së ka thënë se Isa […]

Rezultati i Podujevës i pakënaqshëm, duhet bërë analiza për t`i parë problemet


[ad_1] Pas mbledhjes së kryesisë së LDK-së, shefi i grupit parlamentar të kësaj partie ka thënë që në këtë mbledhje kanë diskutuar Ligjin për Rimëkëmbjen Ekonomike. “Temë e diskutimit ishte çështja e ligjit për rimëkëmbje ekonomike, po shpresojmë që brenda javës ky ligj do të kaloj”, tha Gashi. I pyetur Me kusht që është diskutuar […]

Pas humbjes së zgjedhjeve “lajmërohet” Agim Veliu: Është koha për të reflektuar, por s’e përmend askund dorëheqjen


[ad_1] Kryetari i Degës së LDK-së në Podujevë, Agim Veliu ka folur pas humbjes së zgjedhjeve në Podujevë, raporton Gazeta Blic. Ndonëse s’ka përmendur dorëheqjen, ai ka shkruar se është koha për reflektim. “ Sot është në të ardhmen reflektimi për neve. Do ta analizojmë me kujdes humbjen në zgjedhjet lokale, do të identifikojmë dhe […]

LVV është dashur të menaxhojë më mirë festimin e fitores në Podujevë për shkak të pandemisë


[ad_1] Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njeriut (KMDLNj) ka dalë me një vlerësim të procesit zgjedhor që u mbajt të dielën në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Sipas KMDLNj-së, procesi zgjedhor ka shkuar mirë e që s’ e vë nën dyshim integritetin e zgjedhjeve, por theksojnë se është një lëshim për […]

Hoti dhe Selmanaj dalin nga takimi me Mustafën dhe deputetët e LDK-së


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti dhe zv.kryeministri, Driton Selmanaj, kanë dalur nga takimi me kryetarin e LDK-së, Isa Mustafa dhe deputetët e kësaj partie, shkruan Gazeta Blic. Gazeta Blic sjell pamje nga dalja nga takimi e Hotit dhe Selmanajt. Brenda takimit, janë duke vazhduar të qëndrojnë kryetari i LDK-së, Isa Mustafa dhe deputetët e kësaj partie. […]

Mblidhet LDK-ja, diskutojnë për postin e Presidentit


[ad_1] Grupi Parlamentar i Lidhjes Demokratike të Kosovës sapo është mbledhur në selinë e kësaj partie. Në këtë mbledhje i pranishëm është edhe kryeministri, Avdullah Hoti, dhe kreu i kësaj partie, Isa Mustafa. RTV21 raporton se në këtë mbledhje pritet të diskutojnë për humbjen e zgjedhjeve lokale në Podujevë. Prapa kamerave RTV21 iu është thënë […]

Vazhdon mbledhja e Isa Mustafës dhe Avdullah Hotit me deputetët e LDK-së, ja çka po diskutohet aktualisht


[ad_1] Aktualisht është duke u mbajtur mbledhja e Grupit Parlamentar të Lidhjes Demokratike të Kosovës, ku prezent është edhe Isa Mustafa. Gazeta Blic merr vesh që tema e parë që është duke u diskutuar në këtë mbledhje, është kalimi i ligjit për rimëkëmbje ekonomike. Siç merr vesh Gazeta Blic, Mustafa ka kërkuar nga deputetët e […]

Mbledhja urgjente në LDK, Avdullah Hoti shkon në seli të partisë


[ad_1] Kryeministri Avdullah Hoti është parë duke hyrë në zyrat e LDK-së në Prishtinë, aty ku për pak pritet të fillojë mbledhja e kryesisë së këtij subjekti. Kjo mbledhje vjen herët a vonë pas rezultatit të zgjedhjeve në Podujevë. Mustafa ka thirrur mbledhje urgjente të partisë në ora 14:00, derisa, në të do të marrin […]