Fauci FINALLY says fully vaccinated people can ditch masks outside 


Dr Anthony Fauci has finally said that fully vaccinated Americans can ditch their masks outdoors – more than two weeks after the Centers for Disease Control and Prevention (CDC) said it was safe. ‘If you are vaccinated, you don’t have to wear a mask outside,’ the top U.S. infectious disease expert told CBS This Morning […]

Gene therapy restores immune function in children with rare immunodeficiency — ScienceDaily


An investigational gene therapy can safely restore the immune systems of infants and children who have a rare, life-threatening inherited immunodeficiency disorder, according to research supported in part by the National Institutes of Health. The researchers found that 48 of 50 children who received the gene therapy retained their replenished immune system function two to […]

Avocado discovery may point to leukemia treatment — ScienceDaily


A compound in avocados may ultimately offer a route to better leukemia treatment, says a new University of Guelph study. The compound targets an enzyme that scientists have identified for the first time as being critical to cancer cell growth, said Dr. Paul Spagnuolo, Department of Food Science. Published recently in the journal Blood, the […]

I had a mole removed out of vanity, only to be told I had a rare blood cancer


‘I am so grateful that I got that silly little cyst removed — it saved my life,’ says Laura, 28, a chartered legal executive from Long Eaton, Derbyshire Laura Windsor thanks her lucky stars that a moment’s vanity helped save her life. It was only after she decided to get an unsightly cyst on her […]

‘Information theory’ recruited to help scientists find cancer genes — ScienceDaily


Using a widely known field of mathematics designed mainly to study how digital and other forms of information are measured, stored and shared, scientists at Johns Hopkins Medicine and Johns Hopkins Kimmel Cancer Center say they have uncovered a likely key genetic culprit in the development of acute lymphoblastic leukemia (ALL). ALL is the most […]

Some hand sanitizers made amid COVID pandemic have high levels of cancer-causing chemical benzene


Some hand sanitizers that popped up during the coronavirus pandemic to help meet the demand, contain high levels of a cancer-causing chemical, a new analysis finds. Valisure, an online pharmacy based in New Haven, Connecticut, said it has detected benzene in several batches across multiple brands of hand sanitizer. The product is considered as dangerous […]

Scientists discover ‘jumping’ genes that can protect against blood cancers — ScienceDaily


New research has uncovered a surprising role for so-called “jumping” genes that are a source of genetic mutations responsible for a number of human diseases. In the new study from Children’s Medical Center Research Institute at UT Southwestern (CRI), scientists made the unexpected discovery that these DNA sequences, also known as transposons, can protect against […]

Vdes nga leukemia i riu kosovar


ka humbur jetë nga sëmundja e Leukemisë Akute i riu kosovar, Mirsad Leku, kanë njoftuar të afërm të tij, shkruan Gazeta Imazhi. Leku që një kohë vuante nga sëmundja e rëndë ndërsa së fundmi ishte kërkuar një ndihmë prej 80 mijë eurosh për shërimin e tij. Për vdekjen e të riut kanë njoftuar familjarët e […]

Social media rallies thousands to sign up for bone marrow in effort to help a mother and son team beat cancer


For California mom Kimberly Crompton, the painful realization “hit like a ton of bricks.” Breathless, shocked, and overwhelmed, Crompton tells CNN she could not believe what doctors were saying on the other side of the phone. For over a year, this mom of three has been in a fierce race against time to save her […]

I riu nga Drenasi vuan nga leukemia akute, kërkon ndihmë financiare për shërim


I riu nga Drenasi, M.L., 20 vjeç, vuan nga leukemia akute dhe për shërimin e tij jashtë vendit nevojiten 80 mijë euro. Motra e të riut, në një pronocim për Telegrafin është shprehur se vëllai i saj është dërguar në emergjencë në Turqi, por për operim i nevojitet një shifër e madh parash. “Mirsadi vuan […]

Zymrie Dakaj nga Caraviku i Klinës vuan nga leukemia akute, familjarët kërkojnë ndihmë për shërimin e saj


Zymrie Dakaj nga Caraviku i Klinës, është diagnostikuar me Leukemi Akute dhe shërimi i saj është i pamundur në Kosovë. Ajo tashmë është dërguar në Turqi për shërim por shuma e kërkuar nga spitali atje prej 200 mijë eurove është e pa përballueshme për familjen. prandaj kërkohet ndihma e secilit që ka mundësi të kontribuojë […]

This 29-year-old cancer survivor is set to be the youngest American ever in space


“I remember laughing,” Arceneaux told CNN Business. “And then, I just said — ‘Yes! Yes, like, put my name down.’” Arceneaux will be one of four crew members on Inspiration 4, the first spaceflight to take a group composed entirely of civilians — not professional astronauts — on a multi-day journey to orbit the Earth. […]

Leukemia, shkaqet dhe tretmani


Leukemia është një formë e kancerit të gjakut që pengon prodhimin normal të qelizave të bardha të gjakut në palcën e kockave.Në leukemi, qelizat anormale grumbullojnë qeliza të shëndetshme, duke ndikuar në aftësinë e tyre për të luftuar infeksionin. Ekzistojnë katër lloje kryesore të sëmundjes. Leukemitë e verdha janë kanceri më i zakonshëm tek fëmijët, […]

Përfitimet e shëndetit Nëse pini ujë sapo të zgjoheni


Sipas shkencëtarëve japonezë është e rëndësishme që në mëngjes me stomakun bosh duhet të konsumojmë 600 ml ujë. Uji do të pastrojë barkun tuaj, por edhe zvogëlon rrezikun e zhvillimit të një numri të sëmundjeve. Është e rëndësishme që ju sa të zgjoheni para se të pastroni dhëmbët dhe të lani fytyrën tuaj, duket të […]

Anemia, shkaqet dhe tretmani


Anemia është një gjendje në të cilën, varësisht nga lloji, numri i qelizave të kuqe të gjakut (RBC) tuaj është më i ulët se normalja ose ekziston një problem me proteinën e hemoglobinës brenda atyre qelizave. Hemoglobina është përgjegjëse për bartjen e oksigjenit në indet tuaja, kështu që anemia mund të ju bëjë të ndiheni […]

Si Të Dalloni Shenjat Paralajmëruese të Sëmundjeve të Gjakut


Leukemia është një lloj kanceri që prek qelizat e bardha të gjakut. Qelizat e bardha janë mburoja e organizmit kundër çdo infeksioni apo sëmundjeje. Personat që vuajnë nga leukemia, preken dhe nga shumë sëmundje të tjera. Por cilat janë simptomat e kësaj sëmundje serioze, dhe si t’i evidentoni ato? Vini Re Po qe se Keni […]

Labinot Tahiri kërkon ndihmë financiare për shërimin e Floriana Musliut


Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës, Labinot Tahiri ka kërkuar nga qytetarët ndihmë financiare për shërimin e Floriana Musliut nga Ferizaji. Tahiri me anë të një postimi në Facebook, ka thënë se 28-vjeçarja është prekur nga kanceri, dhe kostoja për shërimin e saj arrin deri në 160 mijë euro, transmeton Telegrafi. “Të dashur qytetarë, ndoshta ka […]

Djali 30-vjeçar i vdiq nga leukemia, babai i jep 20 mijë euro donacion për policen nga Peja


Një burrë nga Kosova ka dhënë 20 mijë euro donacion për personat e sëmurë, një muaj pasi djali i tij 30-vjecar ka humbur jetë. Lajmin e ka bërë të ditur ish-ushtari i UÇK-së, Adnan Hyseni, me anë të një shkrimi në Facebook. Ai ka thënë se i njëjti ka dashur që të mbetet anonim, e […]

Kërkohet ndihmë financiare për shërimin e polices Visare Hyseni, shoqata “Jetimat e Ballkanit” ofrojnë dy mijë euro


Familjarët e polices, Visare Hyseni, kanë kërkuar ndihmë finanicare për shërimin e saj, pasi kjo e fundit vuan nga leukemia akute. përmes donatorëve, shoqata “Jetimat e Ballkanit” ka ndihmuar me 2 mijë euro, transmeton Telegrafi. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kryetari i kësaj shoqate, Halil Kastrati, duke apeluar te njerëzit e vullnetit të […]

CAR T-cell therapy found highly effective in patients with high-risk non-Hodgkin lymphoma


Credit: Min Yu (Eli and Edythe Broad Center for Regenerative Medicine and Stem Cell Research at USC),USC Norris Comprehensive Cancer Center A CAR T-cell therapy known as axicabtagene ciloleucel (axi-cel) drove cancer cells to undetectable levels in nearly 80% of patients with advanced non-Hodgkin lymphoma (NHL) in a phase 2 clinical trial, Dana-Farber Cancer Institute […]

Shenjat e para të leukemisë


Shumica e qelizave të kuqe prodhohen nga palca e kockave – një substancë dhjamore që gjendet në sasi të lartë te mbështjellësi i eshtrave. Te personat që vuajnë nga leukemia, një nga këto qeliza të reja të gjakut pëson “transformim” malinj si pasojë e mutacioneve gjenetike të ndryshme që ndodhin në AND-në e saj. Më […]

Big data powers design of ‘smart’ cell therapies for cancer


Credit: CC0 Public Domain Finding medicines that can kill cancer cells while leaving normal tissue unscathed is a Holy Grail of oncology research. In two new papers, scientists at UC San Francisco and Princeton University present complementary strategies to crack this problem with “smart” cell therapies—living medicines that remain inert unless triggered by combinations of […]

Rates of VTE, major bleeding high in primary CNS lymphoma


(HealthDay)—For patients with primary central nervous system lymphoma (PCNSL), the incidence of venous thromboembolism (VTE) and major bleeding is high, according to a study published in the November issue of Leukemia & Lymphoma. Anjlee Mahajan, M.D., from the University of California Davis School of Medicine in Sacramento, and colleagues determined the cumulative incidence of VTE […]

I jepet lamtumira e fundit Valentina Gashit, Labi rrëqeth me fjalët


Sot i është dhënë lamtumira e fundit 24 vjeçares nga Ferizaj, Valentina Ibrahimi, e cila humbin jetën nga leukemia akute. Në varrimin e saj mori pjesë edhe këngëtari Labi i cili u angazhua të mblidhte para pë shërimin e saj. Ai u ka shprehur ngushëllime familjarë dhe ka falenderuar të gjithë ata që kontribuan për […]

Deputetja e LVV-së pas vdekjes së 24-vjeçares: s’ shkon kështu më, kur sëmuren ministrat e ish-ministrat, shteti ka para për ta


Deputetja e Lëvizjes Vetëvendosje, Fitore Pacolli ka reaguar pas vdekjes së 24-vjecares nga Ferizaj, pasi e njëjta vuante nga leukemia, shkruan GazetaBlic. Pacolli, në një postim në Facebook, ka thënë se miliona euro po investohen në autostrada e projekte, që sipas saj, janë të destinuara të dështojnë, ndërkohë që sic thotë ajo, Kosovës i duhen […]

Vdes vajza nga Ferizaj që vuante nga leukemia


Vdes vajza nga Ferizaj që vuante nga leukemia ka humbur jetë vajza nga Ferizaj, Valentina Ibrahimi. Këtë gjë e ka konfirmuar Kryetari i Ferizaj, Agim Aliu, me anë të Facebook-ut meqë rast i ka shprehur ngushëllime familjes së saj, ‘TELEGRAM NGUSHËLLIMI Një yll iu bashkua qiellit sonte. Shpirti i bardhë i Valentina Ibrahimit, s’ arriti […]

Does an Autoimmune Disorder Affect My Covid-19 Risks?


Q. I have an autoimmune condition, a variant of rheumatoid arthritis, and recently started medications to suppress my immune response. Am I at increased risk of getting sick and dying from Covid-19? A. Autoimmune conditions such as rheumatoid arthritis or lupus occur when the immune system mistakenly attacks normal body tissues. Treatments that suppress the […]

Is It Possible to Outgrow A.D.H.D.?


When my 15-year-old son was given a diagnosis of attention deficit hyperactivity disorder at age 7, I was told that it was a lifelong chronic condition. So I felt a little bit hopeful when a study published last winter in the Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics said that “an estimated 30 percent to 60 […]

Covid Threatens People With Intellectual and Developmental Challenges


Over all, the death rate among all patients with Covid-19 was 0.6 percent. By contrast, 1.22 percent of those with developmental disorders and Covid-19 died, as did 3.37 percent of those with intellectual disabilities. In addition to the high risk to people with developmental disorders, lung cancer and intellectual disabilities, people with spina bifida and […]

Covid-19: Pacientja me kancer, ishte asimptomatike me koronavirus ngjitës për 70 ditë


Një 71-vjeçare doli pozitive për SARS-CoV-2, virusi i të cilës ishte i pranishëm në traktin e sipërm të frymëmarrjes. Ajo s’ tregoi asnjë shenjë të virusit koronavirus, përveç rezultatit pozitv të testit shkruan Express.co.uk. s’ kishte simptomat si kollë të vazhdueshme, temperaturë të lartë, humbje ose ndryshim të shqisës së saj të shijes ose erë. […]

Down syndrome-associated gene suppresses age-related corneal clouding


Credit: CC0 Public Domain An analysis of aging in Down syndrome and hypercholesterolemia mouse models has suggested that a Down syndrome-associated gene, DSCR-1, protects against abnormal vascularization of the cornea and associated corneal opacity (blindness) by suppressing oxidized LDL cholesterol production and new downstream angiogenic signaling in patients with chronic high cholesterol. Epidemiological data suggests […]

Von der Blockade zum Treibstoff: Milchsäure als Angriffspunkt für die Blutkrebs-Behandlung


Manche Tumorzellen schwächen mit Milchsäure den Stoffwechsel von Immunzellen / Therapeutische Neutralisierung ermöglicht effektive Krebsbekämpfung Die akute myeloische Leukämie (AML) ist die häufigste Blutkrebsform bei Erwachsenen – und schwer zu therapieren. Selbst nach einer Stammzelltransplantation kehrt die Erkrankung bei der Hälfte aller Betroffenen zurück. Nun konnten Forscher des Universitätsklinikums Freiburg in Zusammenarbeit mit dem Max-Planck-Institut […]

Dr. Joyce Wallace, Pioneering AIDS Physician, Dies at 79


Dr. Joyce Wallace, a Manhattan internist who treated prostitutes for AIDS, occasionally brought streetwalkers home with her when they had nowhere else to go. Once, when her son, Ari Kahn, was about 12, Dr. Wallace, who had to get to the hospital to see her patients, left him at home with a prostitute who was […]

New blood cancer treatment works by selectively interfering with cancer cell signalling


Credit: Pixabay/CC0 Public Domain University of Alberta scientists have identified the mechanism of action behind a new type of precision cancer drug for blood cancers that is set for human trials, according to research published today in Nature Communications. The research team led by Luc Berthiaume, cell biology professor in the Faculty of Medicine & […]

Shkencëtarët kinezë zhvillojnë vaksinën kundër kancerit të gjakut


Ashtu si çdo formë tjetër e kancerit, leukemia – një grup kanceresh që gjenden në qelizat e gjakut dhe palcën e kockave – është e vështirë të trajtohet ndërsa ndërhyrjet mjekësore ekzistojnë për të trajtuar sëmundjen, varianti dhe përparimi i kancerit luajnë një rol vendimtar në rezultatin e trajtimeve. Duke ofruar disa shpresa, një studim […]

Scientists develop new precise therapeutic leukemia vaccine


High expression of Eps8 and PD-1/PD-L1 in acute leukemia and construction of microcapsule vaccine loading with new epitope Eps8 and PD-1 antibody Credit: WEI Wei Exploration of new leukemia antigens and construction of appropriate delivery systems using FDA-approved material are important strategies for developing leukemia vaccines for clinic use. Researchers from the Institute of Process […]

Does Cancer Chemotherapy Increase My Covid Risks?


Q. I have cancer and am being treated with chemotherapy. Am I at increased risk of getting sick and dying from Covid-19? A. People with cancer, and particularly those with leukemia, seem to have a higher death rate from Covid-19 than the general population, though cancer chemotherapy does not appear to further increase the risk […]

Timothy Ray Brown, First Patient Cured of H.I.V., Dies at 54


Next, to accommodate the donor’s immune cells, they had to wipe out Mr. Brown’s own immune system by bombarding him with chemotherapy and radiation. Next came the transplant procedure itself. On that same February day, Mr. Brown stopped taking his antiretroviral medication. Three months later, after a grueling recovery in which he almost died, he […]

Internationale Initiative: Alle Kinder mit Leukämien heilen


Um möglichst vielen Kindern mit akuter myeloischer Leukämie (AML) helfen zu können, hat sich eine internationale Initiative gegründet. Direktor der Pediatric Acute Leukemia (PedAL)/European Pediatric Acute Leukemia (EuPAL) ist Prof. Dirk. Reinhardt, Direktor der Klinik für Kinderheilkunde III der Universitätsmedizin Essen. Erklärtes Ziel der neu gegründeten Initiative ist es, betroffene Kinder zu heilen und ihnen […]

Fenomeni Raynaud


Shkruar nga Dr. Besim Demolli Fenomeni Raynaud manifestohet si vazospazëm i përsëritur i arterieve të gishtërinjve të duarve, gishtërinjëve të këmbëve, majës së hundës, lobuleve të laprave të veshëve Pika kyçe në lidhje me fenomenin e Raynaud • Fenomeni i Raynaud është një çrregullim që shkakton ulje të rrjedhjes së gjakut në gishta. Në disa […]

Leukämiebehandlung älterer Patienten: VIALE-A- Studie zeigt große Erfolge


Die internationale Studie „VIALE-A“ mit Beteiligung der Ulmer Universitätsmedizin zeigt , dass die Kombination aus Venetoclax und Azacitidin zu einem signifikant verbesserten Therapieansprechen und einer Verlängerung des Überlebens älterer Patienten mit akuter myeloischer Leukämie (AML) führt. Co-Autor der NEJM-Studie ist Prof. Dr. Hartmut Döhner vom Universitätsklinikum Ulm. An der VIALE-A Studie nahmen zwischen 2017 und […]

Neue effektive Behandlungsform bei akuter Leukämie


Über zehn Jahre lang erforschte das Team um Prof. Andreas Burchert, wie man die Behandlung der FLT3-ITD-positiven akuten myeloischen Leukämie (AML) verbessern kann. Die vielversprechenden Ergebnisse könnten die Therapiepraxis für eine spezielle Hochrisiko-AML-Patientengruppe grundlegend verändern: das Rückfall- und Sterberisiko sank bei diesen Personen um 75 Prozent, wenn sie mit Sorafenib behandelt wurden. „In unserer Studie […]

Research team illuminates potential new treatment in acute myeloid leukemia


Bone marrow aspirate showing acute myeloid leukemia. Several blasts have Auer rods. Credit: Wikipedia Tyrosine kinases are protein enzymes that have many functions within cells, including cell signaling, growth, and division. Sometimes these enzymes can be overactive, which helps cancer cells survive and multiply. A tyrosine kinase inhibitor (TKI) is a medication given to certain […]

Leukemia drug shows the potential to treat aggressive pediatric brain cancer


Credit: CC0 Public Domain Researchers affiliated with the University of São Paulo’s Ribeirão Preto Medical School (FMRP-USP) in Brazil have demonstrated the potential of a leukemia drug, arsenic trioxide, to treat medulloblastoma, a type of brain cancer most common in children. When they tested arsenic trioxide on cells taken from one of the most aggressive […]

Invisible defence against adenoviruses


Dr. Sabrina Schreiner in her laboratory at the Institute of Virology at Helmholtz Zentrum Muenchen. Credit: Andreas Heddergott / TUM An adenovirus infection can be potentially life-threatening, especially for children after a stem cell transplant. Virologists at the Technical University of Munich (TUM) and the German Research Center for Environmental Health Helmholtz Zentrum München have […]

Cancer drug cures COVID-19 patient with acute respiratory distress


Marburg oncologist Professor Dr. Andreas Neubauer initiated the use of a cancer drug in a COVID-19 patient. Credit: Torsten Fricke/German José Carreras Leukemia Foundation Although the spreading SARS-CoV-2 coronavirus usually causes only mild respiratory symptoms, the COVID-19 disease progresses so severely in around five percent of those affected that acute respiratory distress can occur. “The […]

Çka është anemia? Shkaqet, simptomat dhe trajtimi i anemisë


Shkruan: Dr. Besa Vranovci Ju mund të gjeni të gjitha detajet rreth anemisë të shkaktuar nga mungesa qelizave të kuqe ose mungesa e hemoglobinës në gjak.   Çfarë është anemia? Shkaqet, simptomat dhe trajtimi i anemisë … Mungesa e hekurit është lloji më i zakonshëm i anemisë në botë. Sidomos në vendet e pazhvilluara por  […]

A është historia e shëndetit familjar faktor rreziku për leukemi? A trashëgohet Leukemia?


Historia e shëndetit familjar është gjithashtu faktor rreziku për leukemi. P.sh., nëse një binjak identik diagnostikohet me një lloj të caktuar të leukemisë, mundësitë janë 20 për qind që edhe binjaku tjetër të diagnostikohet brenda një viti me leukemi. Lexo më shumë: Leukemia/” title=”Leukemia“>Leukemia Fjalët kyçe: Leukemia, Binjakët, Anamneza, Trashëgimia,  

Çka është leukemia?


  Cilat mosha i prek më shumë leukemia? Ku paraqitet më shumë leukemia te meshkujt te femrat? Leukemia  apo kanceri i gjakut shumëherë mendohet si sëmundje vetëm e fëmijëve, por në fakt leukemia prek më shumë të rriturit, kurse zakonisht paraqitet më shumë te meshkujt sesa te femrat. A mund të parandalohet leukemia? A ka […]

Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale?


Pasqyra e gjakut: Cilat janë vlerat normale? Pavarësisht nëse keni frikë nga gjilpërat ose dhënia e gjakut, vizita në laborator është e domosdoshme për diagnostikimin e cilësdo sëmundje. Analizat e gjakut tregojnë nëse organizmi është i shëndoshë, nëse ekziston ndonjë proces inflamator, apo ekziston ndonjë sëmundje… Që të mos pyetni se çfarë kuptimi kanë shkurtesat […]