1 Maji – Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve


[ad_1] 1 Maji njihet si Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve. Ky manifestim lindi nga lufta e punëtorëve për të kërkuar dhe siguruar të drejtat, liritë dhe kushtet e punës e të jetesës. “Do të vijë një kohë kur heshtja jonë do të jetë më e fuqishme, se zëri që ju po mbytni sot”. Ishin këto fjalët […]

Përmirësimi i bërë në trajtimin te rasteve me COVID-19


[ad_1] Një vit më parë, asnjë trajtim për COVID-19 s’ ishte provuar të ishte i sigurt dhe i efektshëm, por situata sot ka ndryshuar. Ilaçet që forcojnë organizmin me antitrupa bllokues të virusit po i mbajnë njerëzit e infektuar tani larg spitaleve. Ilaçe të tjera po ndihmojnë pacientët më të sëmurë të mbijetojnë. Vaksinat kanë […]

Ditari i një(farë) deputeti (III) – Fitim Uka


[ad_1] Kur u anëtarsova në Lëvizjen Vetëvendosje, përveç urimeve (aty-këtu ndonjë fyerje a sharje pa/me pagesë), kishte edhe pyetje. Jo të rralla ishin ato të tipit, “çfarë kërkove?”, “çfarë të ofruan?”, “çfarë more?” apo “me cilat kushte u anëtarësove?”. Të rrallë, krejt të rrallë ishin ata që e besuan të vërtetën (e besojnë edhe sot), […]

Covid-19: Aktiviteti fizik dhe lëvizja parandalojnë rrjedhën e rëndë të sëmundjes


[ad_1] Një mënyrë jetese pasive dhe sedentare shton rrezikun që në rast infektimi me Covid-19 të sëmurët ta kalojnë sëmundjen rëndë e madje të vdesin prej saj. Sipas një studimi të botuar në Revistën Britanike të Mjekësisë Sportive, për të cilin studiuesit ekzaminuan rastet e pothuajse 50,000 pacientëve të infektuarve me korona në SHBA, një […]

Kërkohet sigurimi i vaksinave antiCOVID dhe rishikimi i Ligjit për Pandeminë


[ad_1] Është mbajtur mbledhja konstituive e Komisionit për Shëndetësi. Në këtë mbledhje u tha se prioritet duhet të jetë menaxhimi i pandemisë dhe sigurimi i vaksinës anti-COVID. Madje anëtarët e Komisionit për shëndetësi i pajtuan që duhet të rishikohet Ligji për luftimin e pandemisë COVID-19. Kryetarja e këtij Komisioni, Fatmire Kollçaku nga Lëvizja Vetëvendosje tha […]

meqë bashkë, zemra e nanës, do të ja dalim!


[ad_1] Shkruar nga: Mire Jakupi Salihu Jeta është gjë që perëndia i cakton çdo njeriu. Njerëzit gjatë jetës kanë ëndrra dhe dëshira të ndryshme, por ndonjëherë edhe jeta i ofron pengesa të ndryshme, ndonjëherë shumë më të mëdha saqë njeriu i humbë të gjitha shpresat dhe forcat e tij për të jetuar, duke menduar se […]

Qeveria miraton masat e reja anti-Covid, kufizohet lëvizja e qytetarëve pezullohet puna e gastronomisë


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka miratuar masat e reja anti-Covid, te propozuara nga ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia , raporton Ekonomia Online. Në mesin e tyre është ndalimi i qarkullimit të qytetarëve nga ora 22:00 deri në 05:00, përveç në rasteve urgjente. Gjithashtu, institucionet publike dhe private të arsimit parauniversitar do kalojnë në online nga […]

Shenjat që tregojnë se fëmija ka nevojë për një vizitë te mjeku


[ad_1] Sëmundja e një fëmije është një përvojë e vështirë për çdo prind. Shumë probleme mund të shmangen Po qe se simptomat vërehen në kohë. Gjeni më poshtë shtatë shenjat më të rëndësishme të shëndetit të dobët të një fëmije që s’ duhet t’i injoroni. Rritja e nishaneve Po qe se në trup shfaqet një […]

Cilat janë shenjat e para të autizmit dhe a mund të evitohet ai? Shpjegon terapistja e fëmijëve me nevoja të vecanta, Blerta Gashi


Shkruar nga Fisnik Dajakaj Crregullimi i spektrit të autizmit përbën një temë jo shumë të njohur për njerëzit në përgjithësi. Ndonëse dëgjojmë jo rrallë për këtë crregullim neurobiologjik, të kuptuarit e këtij problemi është i vështirë për njerëzit që s’ i përkasin kësaj fushe. Vëzhgimi i kujdesshëm  sjelljeve të fëmijës padyshim që është një element […]

Pse duhet konsumuar çdo ditë farat Chia?


[ad_1] Farat Chia shpesh referohen si një superushqim pasi ato ofrojnë shumë lëndë ushqyese për kaloritë minimale. Pavarësisht se ato duhet të konsumohen shpesh, ekziston një efekt i madh anësor për të cilin duhet të jeni të vëmendshëm, para se t’i hidhni farat Chia në ushqim. Janë disa arsye pse kjo mund të ndodhë. Për […]

VIDEO/ Me qeleshe dhe këngë labe, kështu s’ e keni parë kurrë Jozefina Topallin


[ad_1] Partia “Lëvizja për Ndryshim” ka çelur dje fushatën elektorale për 25 prillin, nga Vlora ku ka prezantuar dhe 12 kandidatët e kësaj force politike. Të ftuar në takimin me qytetarët ka qenë edhe grupi polifonik i Sarandës, të cilët kanë kënduar për kryetaren e kësaj partie, Jozefina Topalli. o.j/dita [ad_2]

Këto Ushqime duhet T’i Shmangni posaqë Shkaktojnë Konstipacion


[ad_1] Konstipacioni është një problem shëndetësor që shkaktohet nga lëvizja e kufizuar e zorrëve. Sipas specialistëve, të cilëve u referohet AgroWeb.org konstipacioni ndodh kur zorrët vihen në lëvizje më pak se tre herë në javë, ndërkohë që njeriu duhet të dalë jashtë dy herë në ditë. Një nga shkaqet kryesore të këtij problemi është ushqyerja. […]

“Kallzona diçka…” event i organizuar nga Shoqata e Informatikës


[ad_1] Shoqata e Informatikës, e cila ka për synim ngritjen dhe avancimin e kapaciteteve ekzistuese për përfshirjen e informatikës në arsim në të gjitha nivelet parauniversitare në Kosovë, tashmë ka filluar me aktivitetet e saj. “Kallzona diçka…” është eventi i organizuar nga Shoqata e Informatikës, në këtë event folësit tregojnë diçka interesante nga përvoja dhe […]

Në prill mbahet testi pilot për PISA, njohësit e arsimit s’ presin rezultate të mira


[ad_1] Dy mijë e 240 nxënës nga 40 shkolla në nivel vendi janë përzgjedhur për të marrë pjesë në testin pilot për PISA 2022, i cili testim pilot do të organizohet nga 20 prilli i këtij viti. Ndonëse testi final do të mbahet një vit më vonë, njohës të arsimit thonë se s’ presin rezultate […]

A ka argumente të mirëqena pas dyshimeve për vaksinën e AstraZeneca?


[ad_1] Danimarka dhe Norvegjia kanë pezulluar përdorimin e AstraZeneca, vaksinës së prodhuar nga Universiteti i Oksfordit, pas disa raportimeve se personat që kanë marrë vaksinën kanë pësuar mpiksje gjaku. Sipas autoriteteve shëndetësore ky hap është ndërmarrë si një “masë paraprake” pa një lidhje të drejtpërdrejt midis raportimeve të mpiksjes së gjakut dhe vaksinës. Megjithatë kjo […]

VIDEO: Futi 12 ballokume por nxorri 6, Kryemadhi sqaron ndjekësit: I hoqi nikoqirja, ja ku janë


[ad_1] Kryetarja e Partisë Lëvizja Socialiste për Integrim Monika Kryemadhi, ka reguar pas videos, e cila u bë virale, ku shihej se në furrë futi 12 ballokume dhe nxorri të pjekura vetëm 6 copë. Në një postim që ka bërë në rrjetet shoqërore, Kryemadhi ka nxjerrë edhe 6 copët e tjera, duke thënë se nga […]

A është shenjë e autizmit përdredhja e flokëve?


Përdredhja e flokëve tek fëmijët mund të fillojnë si një mekanizëm përballues për stresin ose lodhjen gjatë viteve të fëmijërisë, transmeton Gazeta Sinjali përcjell Gazeta Shëndeti. Meqenëse është e vështirë të shprehësh emocione të komplikuara ose të kontrollosh emocionet kur je fëmijë, ndonjëherë trupi merr përsipër dhe krijon një mekanizëm fizik përballimi, shkruan WebMD. Përdredhja […]

Çfarë mund të zbulojnë duart për shëndetin tuaj?


[ad_1] Duart flasin shumë për shëndetin, veçanërisht kur atyre u ndodh diçka e pazakontë. Forma, funksioni dhe pamja e tyre mund të zbulojnë shenja të ndryshme që do të lehtësojnë diagnozën. Kur ekzaminohet nga neurologët, kardiologët dhe dermatologët, janë duart që do të zbulojnë disa nga simptomat e mëposhtme të sëmundjes. Simptoma: Gunga ose flluska […]

Shtëpia e Bardhë: Të tria vaksinat e miratuara, të efektshme, të padëmshme


[ad_1] Ekipi i Shtëpisë së Bardhë për reagimin ndaj COVID-it tha të premten se të gjitha vaksinat e miratuara kundër coronavirusit janë të efektshme dhe të parrezikshme dhe u bëri thirrje amerikanëve të bëjnë cilëndo vaksinë që u ofrohet në klinikën e tyre. Reagimi pason komentin e kryebashkiakut të Detroitit i cili u shpreh se […]

Zbuloni Shenjat Kur Trurit i Mungon Oksigjeni


[ad_1] Një nga ironitë më të mëdha në këtë botë është se ndonëse oksigjeni është një elementët më të bollshëm të kësaj toke, miliona njerëz vuajnë nga mungesa e ajrit. Trupi ka nevojë për një sasi të caktuar oksigjeni. Oksigjeni ushqen qelizat, indet dhe organet. Kur nivelet e oksigjenit në gjak bien atëherë trupi përballet […]

Masat anti-COVID në Evropë, ashpërsim në Çeki dhe Finlandë, lehtësim në Gjermani e Danimarkë


[ad_1] Forcat policore dhe ushtarake në Republikën Çeke ngritën 500 pika kontrolli në mbarë vendin, ndër më të prekurit nga coronavirusi në BE, duke shënuar me masa kufizuese 1-vjetorin e rënies së pandemisë. Rreth 30 mijë efektivë u përfshinë në operacionin e paprecedent për të siguruar zbatimin e masave. Në Finlandë, kryeministrja Sanna Marin njoftoi […]

Sa Zgjat dhimbja E Kokës Nga migrena apo hemicrania?


[ad_1] dhimbja e kokës nga migrena apo hemicrania s’ është shaka dhe shpesh duket sikur zgjat përgjithmonë. Ashtu si çdo person është unik, ashtu është edhe çdo fazë e migrenës apo hemicranisë. AgroWeb.org bazuar në studimet dhe në fjalën e specialistëve ju njeh më shumë me fazat e migrenës apo hemicranisë dhe disa këshilla se […]

Kur Të Zë Makina – Zgjidhjet dhe Metodat Natyrale


[ad_1] Të gjithë njohim apo kemi një të afërm të cilët sa herë që nevojitet të udhëtojnë i zë makina, siç njihet fenomeni i marrjes së mendve dhe të përzierat gjatë udhëtimit. Ky problem kthehet në një shqetësim si për personat që vuan, edhe për ata që udhëtojnë me ta. Me nisjen e sezonit të […]

Problemet Më Të Përhapura Shëndetësore Në Moshën 60 Vjeçare


[ad_1] Me kalimin e moshës, thonë që njeriu bëhet më i mençur, ndërkohë që sa i përket shëndetit, specialistët konfirmojnë se ai bëhet më i ngatërruar. Në moshën e tretë ose në dekadën e tetë të jetës, njerëzit përballen me sëmundje nga më të ndryshmet. Hipertensioni Hipertensioni njihet si vrasësi i heshtur posaqë shfaqet pa […]

Merreni me qetësi: Gjashtë gjëra që do t’ju ndryshojnë humorin si me magji


[ad_1] Me situatën aktuale, oraret e kufizuara dhe orët e gjata brenda në shtëpi, mërzia është aspak e kuptueshme Luhatjet e humorit janë të shpeshta dhe me të ftohtin që bën jashtë zor se mund të gjesh gjëra interesante për të kënaqur veten. Gjithsesi, pa panik- ka mënyra të tjera për t’ju motivuar gjatë ditës […]

Faktet e Reja: Variantet e reja të virusit prekin më shumë të rinjtë


[ad_1] Rektori i Universitetit të Mjekësisë, Arben Gjata, tha se rritja e të infektuarve ishte e pritshme dhe se ky mund të ishte tregues për praninë e varianteve të reja të COVID. Ai theksoi se mutacionet e reja të virusit, kanë më shumë përhapje, prekin të rinjtë dhe lënë më shumë pasoja, gjë që aktualisht […]

Kundër Shëndoshjes Së Fytyrës – Çfarë duhet Të Bëni


[ad_1] Humbja në peshë mund të jetë sfiduese, sidomos Po qe se bëhet fjalë për zona specifike të trupit. Humbja e dhjamit në zonën e fytyrës në veçanti bëhet shumë frustruese. Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni për 7 mënyra efikase se si të dobësoheni në fytyrë. Ushtrime Për Fytyrën Ushtrime të tilla […]

Rastet e infektimit për herë të dytë me COVID-19, aktualisht në Klinikën Infektive s’ ka të hospitalizuar


[ad_1] Përkundër faktit që në Kosovë janë paraqitur raste të infektimit për herë të dytë me COVID-19, në Klinikën Infektive të QKUK-së, s’ është asnjë pacientë që është për herë të dytë i hospitalizuar. Kështu ka bërë të ditur për Telegrafin, Drejtoresha e Klinikës Infektive në QKUK, Lindita Ajazaj-Berisha. “Për momentin në Klinikën Infektive i […]

Eksportet Shqiptare Drejt 75 Vendeve Të Botës – Produktet Më Të Kërkuara


[ad_1] Bujqësia është një nga sektorët më të rëndësishëm të ekonomisë e cila jep një kontribut prej 18-20 % në Prodhimin e Brendshëm Bruto, ndërsa angazhon gati 37 % të fuqisë punëtore me punë. Ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Milva Ekonomi gjatë konferencës së përjavshme “Ekonomia në fokus”, ku i pranishëm ishte edhe Kryeministri […]

Shenjat dhe simptomat pas traumës së kokës


[ad_1] Në qoftë se dikush sapo ka pësuar një aksident dhe dyshoni se e ka dëmtuar kokën, qafën ose shtyllën kurrizore, është thelbësore që gjithmonë të telefononi menjëherë 911. Për sa kohë që viktima e lëndimit s’ rrezikon menjëherë nga dëmtimi i mëtejshëm, mos tentoni ta lëvizni  derisa mund t’i bëni dëmtime edhe më të […]

Lëvizja e foshnjës në barkun tuaj përgjatë rrugëtimit nëntë mujor


[ad_1] Pyesin veten se si do të ndjehet lëvizja e parë e dukshme e foshnjës tuaj në mitër dhe kur mund ta prisni? “Foshnjet lëvizin që nga fillimi i shtatzënisë”, thotë Dr. Raul Artal, kryetar i departamentit të obstetrikës dhe gjinekologjisë dhe shëndetit të grave shkruan WebMD. “Me marrjen e ultrazërit, ne mund të shohim […]

Këto janë tre shenja e horoskopit që s’ e ndajnë mendjen kurrë


[ad_1] Disa njerëz e kanë shumë të vështirë të marrin vendime të qarta. Kjo lloj pavendosmërie e tyre u kushtëzon jetën edhe të tjerëve ngaqë si rrjedhojë bllokohen projekte, iniciativa, udhëtime, ëndrra, histori dashurie, apo ide për të ardhmen profesionale. Por, le të shohim cilat janë shenjat që shfaqin më shumë këtë karakteristikë, duke pasur […]

Zgjatet orari i lëvizjes për qytetarët, për gastronominë dhe qendrat tregtare


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka miratuar propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCovid. Në vendimin e marrë nga Qeveria e Kosovës thuhet se te komunat me rrezik të ulët dhe të mesëm, operatorëve ekonomikë u lejohet puna deri në orën 22:00, ndërsa pas saj me shërbimin “merre me vete”, dhe se s’ […]

Zyrtare, lehtësohen masat antiCOVID-19


[ad_1] Qeveria e Kosovës ka miratuar sot propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë për lehtësimin e masave antiCOVID-19. Masat janë lehtësuar për disa sektorë, duke vënë në theks edhe zgjatjen e orarit të qarkullimit në bazë të masave nëpër komuna me rrezik të ulët, të mesëm e të lartë. “Duke vepruar sipas propozimit të Ministrisë së […]

Lehtësimi i masave antiCovid – Zemaj thërret konferencë për media


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë pritet të prezantojë sot lehtësimin e masave antiCovid. MSH me anë të një komunikatë për media bën të ditur se ministri në detyrë, Armend Zemaj do të mbajë konferencë për media, ku edhe do të njofton për lehtësimin e masave. Gjatë ditës së djeshme është bërë e ditur se do të […]

5.401 raste aktive me koronavirus, pritet të lehtësohen masat


[ad_1] Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive është 54.839 raste nga 203.693 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.392 raste të vdekjes. Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 441 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 48.046 raste, ndërsa […]

Ministria e Shëndetësisë propozon masat e reja kundër COVID-19


[ad_1] Ministria e Shëndetësisë i ka propozuar Qeverisë së Kosovës masat e reja kufizuese kundër COVID-19. MSH ka propozuar që masat të lehtësohen për disa sektorë, duke vënë në theks edhe zgjatjen e orarit të qarkullimit në bazë të masave nëpër komuna me rrezik të ulët, të mesëm e të lartë, transmeton Telegrafi. Në propozimin […]

Skuqja e Veshit – Shkaqet dhe tretmani me Metoda Natyrale


[ad_1] Skuqja e veshit është një fenomen i shpeshtë tek të gjithë njerëzit. Në terma popullore thuhet se kur njëri nga veshët të skuqet atëherë dikush është duke folur për ju. Por në të vërtetë, ky fenomen lidhet drejtpërdrejtë me të tjera shkaqe. Në shumë raste, personat përjetojnë jo vetëm skuqje të veshit por edhe […]

“Ekuacioni me tre elemente”, mund ta bëjë trurin tuaj më të mprehtë dhe më të shëndetshëm


[ad_1] Kërkimet mbi jetëgjatësinë e trurit janë të pafundme Korrespondenti kryesor mjekësor i CNN, Sanjay Gupta, ia ka kushtuar pjesën më të madhe të karrierës së tij të studimit, çdo gjëje që e mban trurin “të shëndetshëm e të ri”, edhe në moshë të thyer. Pas ditëlindjes së tij të 51-të, Dr. Gupta shkroi se […]

Zbuloni Shtatë Arsyet pse Zgjoheni të Lodhur nga Gjumi i Natës


[ad_1] Gjumi është një proçes që ndihmon automatikisht çlodhjen e trupit dhe trupit. Ky proçes rigjenerimi mendor dhe fizik zgjat mesatarisht nga 7 deri në 8 orë. Pas një gjumi të gjatë ju sigurisht prisni të zgjoheni të rifreskuar dhe energjik, por jo gjithnjë ndodh kështu. Me siguri i mbani mend rastet kur jeni zgjuar […]

Ju lodhen sytë? Ja ç’ duhet të bëni patjetër për shëndetin e tyre


[ad_1] Shikimi është një proces shumë i rëndësishëm që kërkon të paktën 50% të funksioneve të trurit. Shikimi vështirësohet dhe dobësohet me kalimin e viteve por, edhe qëndrimit me orë të tëra përpara kompjuterit ose televizorit. Megjithatë, ai mund të forcohet me anë të disa ushtrimeve të thjeshta të cilat duhen bërë patjetër Në qoftë […]

Shqipëria në izolim, nga kjo e premte


[ad_1] Shqipëria, nga kjo e premte do të hyjë në një fazë tjetër të masave antiCOVID, ku do të ndalohet lëvizja prej orës 20:30 – 06:00. Ky vendim u mor nga Komitetit Teknik i specialistëve tri ditë më parë ku thanë se masat e reja, do të qëndrojnë aktive deri më 4 janar, me qëllim […]

Ushqimet Që Ndihmojnë Të Digjni Më Shumë Kalori


[ad_1] Lëvizja dhe aktiviteti fizik përbëjnë një nga mënyrat më të mira për djegien e kalorive dhe dobësimin. Megjithatë, djegia e kalorive s’ është ekskluzivitet vetëm i aktivitetit fizik. Të dhënat e  AgroWeb.org tregojnë se ka ushqime të caktuara që ndihmojnë në djegien e kalorive dhe rënien nga pesha. Fundja, ku ka më mirë se […]

Qeveria miraton masat e reja, zgjatet orari i lëvizjes për një orë


[ad_1] Qeveria në detyrë ka miratuar masat e reja anti-COVID. Që nga nesër zgjatet orari i lëvizjes për një orë. MË POSHTË GJENI TË GJITHA MASAT E REJA ANTI COVID-19: MASAT PËR TËRË TERRITORIN E REPUBLIKËS SË KOSOVËS Hyrjet e qytetarëve të huaj dhe vendorë në Kosovë Qytetarët e huaj që hyjnë në Kosovë, përfshirë […]

Ekskluzive: Gjykata Kushtetuese e çon Kosovën në zgjedhje brenda 40 ditësh?


[ad_1] Gjykata Kushtetuese e Republikës së Kosovës sipas burimeve të Gazetes Express ka nxjerrë aktgjykimin për ankesën e Lëvizjes Vetëvendosje lidhur me votën e deputetit, Etem Arifi, e cila ishte vendimtare për krijimin e Qeverisë së drejtuar nga Avdullah Hoti. Vendi pritet të shkojë në zgjedhje brenda 40 ditësh, meqë Gjykata Kushtetuese ka kontstatuar që […]

Rekomandohen masa të reja për festat e fundvitit


[ad_1] Bordi Këshilldhënës për menaxhimin e pandemisë COVID-19 nesër pritet t’i rekomandojë Qeverisë së Kosovës masat e reja ndaj koronavirusit. Një burim brenda këtij bordi i tha Klan Kosovës, se nga data 23 dhjetor deri më datën 3 janar s’ do të ketë renditje të komunave në zona. Sipas kësaj lëvizja e lirë pritet të […]

Vdes aktivisti i Lëvizjes Vetëvendosje Ardian Ferati


[ad_1] ka humbur jetë njëri ndër aktivistët e Lëvizjes Vetëvendosje në moshën 30 vjeçare. Këtë e ka bërë të ditur edhe vetë partia Lëvizja Vetëvendosje me anë të një postimi në facebook, Postimi i plotë: “Sot morëm lajmin e kobshëm për vdekjen e shokut dhe aktivistit të pandalshëm, Ardian Ferati. Ardiani ishte një aktivist i […]

Arrestohet polici në Shqipëri, pasi vrau Klodian Rasha


[ad_1] Klodian Rasha, u qëllua për vdekje nga një efektiv i forcave “Shqiponja” pak pas mesnate, në zonën e Laprakës në Tiranë. Ishte ora 01:45 minuta, kur një patrullë e policisë me dy efektivë, i kërkoi të ndalonte, pasi, siç thotë policia, kishte parë disa veprime të dyshimta të tij në një orar ku lëvizja […]

VV këmbëngul për zgjedhje të reja: Të formohet Kuvendi i ri dhe të zgjidhet presidenti – S’kemi nevojë për presidentë përçarës


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ do të merr pjesë në tryezën e thirrur nga kreu i ekzekutivit, Avdullah Hoti për të biseduar për çështjen e presidentit, shkruan GazetaBlic. Partia e Albin Kurtit fillimisht ka kërkuar që të ketë zgjedhje të reja nacionale, e më pas nga Kuvendi i ri të zgjidhet edhe i pari i shtetit. […]

`Në garë` për presidentin


[ad_1] Partitë politike në Kosovë kanë shprehur qëndrimet e tyre sa i përket zgjedhjes së presidentit të ri të vendit. Pas dorëheqjes së ish-presidentit Hashim Thaçi, nga 5 nëntori detyrën e presidentes është duke e ushtruar kryeparlamentarja Vjosa Osmani, e cila s’ mund të qëndrojë në këtë pozitë më shumë se gjashtë muaj. Ndërkohë, partitë […]

Haradinaj i apasionuar pas ngjitjeve në mal, kështu po e kalon të shtunen


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alija, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht mbi votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike nga ana e PDK-së. Ai ka theksuar se, votimi pro i këtij subjekti politik dje në seancë,  mund të shihet në dy forma, një me anë të hyrjes në qeveri dhe […]

Alija: Dy opsionet pse PDK-ja votoi pro Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike!


[ad_1] Njohësi i çështjeve politike, Rasim Alija, në një prononcim për “Gazeta Blic” ka folur më gjerësisht mbi votimin e Ligjit për Rimëkëmbje Ekonomike nga ana e PDK-së. Ai ka theksuar se, votimi pro i këtij subjekti politik dje në seancë,  mund të shihet në dy forma, një me anë të hyrjes në qeveri dhe […]

Me ardhjen e vaksinës për COVID-19, pason lufta kundër dezinformimit rreth imunizimit


[ad_1] Vaksinat për COVID-19 pritet që së shpejti të arrijnë te qytetarët, por ky proces pritet të shoqërohet edhe me një bum të dezinformatave në lidhje me këtë vaksinë, që mund të dëmtojnë besimin e publikut dhe përpjekjet për të ndaluar përhapjen e koronavirusit. Qeveritë kanë një rol të veçantë në luftën kundër keqinformimit. Edhe […]

VV-ja ngre padi për hidrocentralet në Deçan


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka ngritur padi për hidrocentralet në Deçan. përmes një njoftimi për media, thotë se koordinatori i qendrës së kësaj partie në Deçan, Faton Selmanaj, i shoqëruar nga avokati e aktivisti Getoar Mjeku dhe deputetët Fitore Pacolli e Salih Zyba, dorëzoi sot në gjykatë padi kundër Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit dhe Zyrës […]

Hoti: Vetëvendosja janë të dhunshëm edhe verbalisht edhe me veprime


[ad_1] Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje ka një qëndrim ekstremist të skajshëm për sa i përket interesave politike. Ai është shprehur se duhet respektuar edhe qëndrimi i partive të tjera. “VV shkon në ektreme të ndjekjes së interesave politike. Janë të dhunshëm edhe verbalisht edhe me veprime. Kemi pasur situata […]

Në qendrën e votimit të Nexhmi Rudarit, shumicën e votave i mori Shpejtim Bulliqi


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Kandidati i LDK-së, Nexhmi Rudari, i cili votoi në shkollën “Naim Frashëri” ku të hapura ishin nëntë kuti votimi, arriti të sigurojë 1,251 vota, ndërsa Shpejtim Bulliqi nga LVV mori 1,851 […]

Në fshatin e tij, Shpejtim Bulliqi merr 67% të votave


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar tabelat me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Në fshatin Llugë prej nga është kandidati i Vetëvendosjes dhe fituesi i këtyre zgjedhjeve, Shpejtim Bulliqi, ishin të hapura dy vendvotime. Bulliqi mori 386 vota, ndërsa Nexhmi Rudari nga LDK mori 133 […]

Votat në Bradash, bashkëfshatarët e Agim Veliut mbështetën Nexhmi Rudarin


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhje ka publikuar listën me statistika të vendvotimeve nga zgjedhjet e jashtëzakonshme të mbajtura të dielën për kryetar të Podujevës. Këto zgjedhje e nxorrën fitues Shpejtim Bulliqin nga Lëvizja Vetëvendosje, për herë të parë pas 20 viteve që LDK po mbante pushtet në këtë komunë. Në fshatin Bradash, vend prej të […]

Mbrojtësja e lumenjve të Deçanit, Shpresa Loshaj, fituese e Çmimit për Guxim Qytetar 2020


[ad_1] Lëvizja FOL këtë vit çmimin për Guxim Qytetar për vitin 2020, e ka ndarë për Shpresa Loshaj nga Deçani. Mexhide Demolli-Nimani, drejtore e Lëvizjes FOL tha se këtë çmim, FOL e ndanë për herë të 12-të, në shenjë vlerësimi për personalitetet më të angazhuara në mbrojtjen e interesit publik dhe të drejtave të njeriut […]

Zafir Berisha: Lista Serbe dhe Vetëvendosje s’votuan për Rimëkëmbjen


[ad_1] Koordinatori për Siguri Kibernetike, Zafir Berisha, me anë të një shkrimi në llogarinë e tij në facebook ka thënë se përveç Listës Serbe, ligjin e Rimëkëmbjes Ekonomike s’ e votoi as Lëvizja Vetëvendosje. Berisha filloi shkrimin duke thënë se “Lëvizja VV dhe Lista Serbska s’ e votuan Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike”. Tutje, ai tha […]

Opozita akuzon qeverinë, thotë se Pakoja e Rimekëmbjes i dedikohet vetëm një oligarku


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka thënë se Pakoja e Rimekëmbjes Ekonomike i dedikohet një oligarku, duke aluduar në biznesmenin nga Shqipëria, Samir Mane. Sipas partisë më të madhe opozitare, Projektligji i miratuar sot favorizon oligarkët dhe të pasurit, ndërsa dëmton taksapaguesit e varfër. “E pamë që u dëshmua ajo që kemi thënë që nga fillimi që […]

Selmanaj: Partnerët tanë të koalicionit votuan për Vetëvendosjen në Podujevë


[ad_1] Zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, është shprehur se Lëvizja Vetëvendosje është duke i vjel frutet e pakënaqësisë së akumuluar ndaj subjekteve të tjera politike. “Rritja e Vetëvendosjes është aksidentale sesa e organizuar. Është refleksion i akumulimit të pakënaqësive me të gjitha partitë politike. Rritja artificiale do të ndodhë derisa të bindet elektorati”. Selmanaj ka thënë se […]

Në javën e 38 të shtatzanisë u prek nga Covid/ Rrëfimi i infermieres shqiptare në Itali: Ishte ferr, në intubim dëgjoja gjithçka


[ad_1] Silvana Rudaj, infermiere shqiptare që jeton në Milano, s’ është një nga ata njerëzit që e kaluan lehtë infektimin me koronavirus. 29 vjeçarja ishte në javën e 38 të shtatzanisë kur u prek nga sëmundja. Gjendja e saj u përkeqësua ndjeshëm, aq sa i detyroi mjekët ta vendosnin në intubim. Ishte një makth të […]

“Vetëvendosje është shndërruar në organizatë për lustrimin e kriminelëve”


[ad_1] Driton Selmanaj nga LDK vlerëson se Lëvizja Vetëvendosje përdorë standarde të dyfishta sa i përket individëve të ndryshëm të cilët janë pjesë e politikës. Sipas tij një person është i mirë për Vetëvendosjen vetëm kur është pjesë e tyre. “Cilido nga njerëzit e LDK-së si të del diku tjetër bëhet i ndryshëm. s’ bëhet […]

A ka shpresë Kosova t’i kthejë 2 milionë eurot e vjedhura?


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura nga Thesari i Shtetit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga Thesari që ka ndodhur javë […]

Buxheti i vitit të ardhshëm, 204 milionë për Ministrinë e Infrastrukturës


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com  sonte po debatohet për aferën e 2 milionëshit dhe buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me buxhetin e vitit 2021. Krasniqi ka bërë të ditur se nga 660 milionë euro shpenzime kapitale të buxhetit, 204 milionë […]

Zëvendësministri Krasniqi tregon a do të kthehen 2 milionë eurot e vjedhura nga Thesari


[ad_1] Në debatin e KALLXO.com sonte po debatohet për aferën e 2 milionë eurove të vjedhura dhe për buxhetin e shkurtuar për vitin 2021. I ftuar në këtë debat zëvendësministri i Financave, Agim Krasniqi, ka folur në lidhje me aferën e vjedhjes së 2 milionë eurove nga kjo Ministri, që ka ndodhur javë më parë. […]

Deputeti Arifi me pagë, edhe pse në burg


[ad_1] Në fund të nëntorit, Etem Arifi ka pranuar në llogarinë e tij pagën nga Kuvendi i Kosovës, pasi akoma vazhdon të jetë në listën e deputetëve, pavarësisht se aktualisht po vuan dënimin në burgim që nga 29 shtatori, në kohëzgjatje prej 1 viti e 3 muajsh. Nga Zyra e kryetares së Kuvendit, s’ iu […]

Zëdhënësi i VV-së: Presidenti s’ është pronë e askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjitha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre. me anë të një postimi në Facebook, Kryeziu ka thënë se Lëvizja Vetëvendosje insiston që presidenti s’ i takon […]

Kryeziu: Presidenti s’ i takon askujt, ai zgjidhjet pas zgjedhjeve


[ad_1] Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu ka thënë se me përjashtim nga LVV-ja, të gjtiha subjektet tjera politike unitetin për presidentin e radhës po e kushtëzojnë më kandidatin e tyre dhe për interesat e tyre, ndërsa shtoi se zgjidhja e vetme për çështjen e presidentit janë zgjedhjet. me anë të një postimi në Facebook, […]

Ndalohen udhëtimet për festa, Italia merr masa kundër përhapjes së Covid


[ad_1] Italia të enjten njoftoi kufizime të udhëtimeve në shkallë kombëtare për festat e fundvitit me qëllim kufizimin e përhapjes së covid 19, në vendin evropian që është goditur i pari nga pandemia. Rregullat e reja, bashkë me ndalim qarkullimin dhe masat e tjera në fuqi, synojnë të reduktojnë qarkullimin në vend gjatë periudhës së […]

Vetëvendosje reagon për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka protestuar simbolikisht për mungesën e oksigjenit në Spitalet Regjionale në Kosovë. Sipas VV, fshehtësia dhe papërgjegjësia e qeverisë, ministrit dhe SHSKUK e Agjencioneve përgjegjëse po i kushtojnë vendit me jetë të humbura. ndërsa kanë thënë se institucionet përgjegjëse duhet të ndërmarrin veprimet për të garantuar furnizim të rregullt e mbi të […]

Shërbimet për personat me nevoja të veçanta s’ ofrohen nga shteti


[ad_1] Arbërie Nagavci, nënkryetare e Kuvendit të Kosovës nga Lëvizja Vetëvendosje, gjatë debatit parlamentar për gjendjen e të drejtave të personave me nevoja të veçanta në Republikën e Kosovës, tha se ka probleme në disa fusha. Sipas Nagavcit mungon qendra për diagnostikimin e personave me nevoja të veçanta gjë që sipas saj shumë fëmijë që […]

Përpjekja për ‘marrëveshje’ për presidentin ka synim zgjatjen e mandatit për qeverinë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje s’ pritet të marrë pjesë në takimin e javës së ardhshme të  paralajmëruar nga kreu i LDK-së për çështjen e presidentit. Zëdhënësi i Lëvizjes Vetëvendosje, Përparim Kryeziu në një prononcim për KALLXO.com ka thënë që një përpjekje e tillë është vetëm për t’ia vazhduar mandatin qeverisë Hoti. “Pozita e presidentit s’ është […]

Histori korrupsioni rugoviane, LDK e trajton bastionin si principatë


[ad_1] Visar Duriqi & Vranina Kelmendi Komuna e presidentit historik të Ibrahim Rugovës tashmë është kthyer në vendin më korruptiv në vend. Kjo fal anëtarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Haki Rugova dhe njerëzve që e rrethojnë. Rugova u arrestua gjatë kohës sa ishte duke e ushtruar postin e Kryetarit të Istogut. Arrestimi i […]

KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të mëtejme të hidrocentraleve në Ballkan


[ad_1] OJQ austriake: KelKos duhet të braktis çdo plan për projekte të hidrocentraleve në Ballkan Aktivistë mjedisorë nga Kosova dhe Bosnja dhe Hercegovina, janë mbledhur në konferencën e organizuar nga organizata austriake “Riverëatch” për të diskutuar për dëmet që kompania KelKos Energy ka shkaktuar në grykën e Deçanit me tri hidrocentralet e saj. Megjithë kundërshtimet […]

Driton Selmanaj shkon në Kuvend, i reagon Saranda Bogujevci


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar pasi zëvendëskryeministri Driton Selmanaj, ka marrë pjesë në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës. Është deputetja e VV-së, Saranda Bogujevci, ajo që ka reaguar dhe e ka quajtur Selmanajn njeri të pa fytyrë dhe dinjitet. “Ky njeri s’ ka as fytyre e as dinjitet. Shfrytëzon seancën ku po diskutohet […]

Kandidati i Listës Serbe fiton në Mitrovicë të Veriut me rreth 90%


[ad_1] Në zgjedhjet e parakohshme për kryetar të Komunës së Mitrovicës së Veriut të mbajtura më 29 nëntor, kandidati partisë Lista Serbe, Milan Radojeviq, ka fituar bindshëm me 7 mijë e 916 vota, apo 89.5%. I dyti në këtë garë doli kandidati për kryetar komune nga Lëvizja Vetëvendosje, Erden Atiq. Atiq në garën e 29 […]

Spanja me masa kufizuese për festat e fundvitit


[ad_1] Qeveria e Spanjës është pajtuar me autoritetet rajonale të mërkurën që do të lejohen maksimalisht të mblidhen dhjetë persona nga një familje për festat e Krishtlindjes dhe Vitit të Ri, për të evituar përhapjen e koronavirusit, ka thënë ministri i Shëndetësisë, Salvador Illa, raporton Reuters. Marrëveshja, që vlen për festimet e natës së Krishtlindjes, […]

Shpejtim Bulliqi, fajtori kryesor për mosliberalizim të vizave


[ad_1] Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Isa Mustafa, ka fajësuar kryetarin e sapozgjedhur të Komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqin, për mosliberalizim të vizave, pasi që në kohën kur ky i fundit ishte deputet i LDK-së s’ e votoi demarkacionin me Malin e Zi. “Edhe Bulliqi edhe disa që janë akoma në LDK edhe […]

Ish-gjyqtari i Kushtetueses thotë se Kurti mund të kthehet kryeministër në detyrë


[ad_1] Kadri Kryeziu, ish-gjyqtar në Gjykatën Kushtetuese, ka thënë se seanca e sotme dëgjimore ndikon në vendimin përfundimtar të Gjykatës Kushtetuese për votën e deputetit Etem Arifi, për Qeverinë Hoti. I ftuar në emisionin “Frontal” në T7, Kryeziu tha se derisa kolegji i gjyqtarëve e konsideron se ka nevojë për seancë dëgjimore, atëherë duhet të […]

Zgjedhjet në Podujevë, zero vota për PDK-në nga mërgata – Kaq mori VV dhe LDK


[ad_1] Kandidati i VV-së për kryetar të Komuëns së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, ka arritur të triumfojë në zgjedhjet e 29 nëntorit. Bulliqi, arriti të mposhtë LDK-në që ka qeverisur me Podujevën përgjatë 20 vjetëve, duke marrë kështu “timonin” me të parën, pa balotazh. Edhe mërgimtarët nga vendet e ndryshme kanë votuar bindshëm për VV-në. Sipas […]

Bulliqi i gatshëm si sot ta merr detyrën, kjo është puna e parë që do ta bëj


[ad_1] Pas 20 vitesh qeverisjeje, Lidhja Demokratike e Kosovës, humbi një nga bastionet më të fuqishme, Llapin. Në zgjedhjet lokale të jashtëzakonshme që u mbajtën më 29 nëntor, Lëvizja Vetëvendosje mori komunën e Podujevës, me kandidat Shpejtim Bulliqin. Kryetari i ri i llapjanëve, ka thënë për IndeksOnline se është i gatshëm ta merr si sot […]

KQZ-ja nesër publikon rezultatet përfundimtare për Podujevën dhe Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nesër do t’i publikojë rezultatet përfundimtare për zgjedhjet e jashtëzakonshme për kryetarë të komunave në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut. Këtë e ka konfirmuar për KALLXO.com, zëdhënësi i KQZ-së Valmir Elezi. Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Podujevës, Shpejtim Bulliqi, sipas rezultateve preliminare ka fituar zgjedhjet në këtë komunë […]

Fillon seanca në Kushtetuese – sot dihet për fatin e Qeverisë Hoti


[ad_1] Ka nisur seanca publike në Gjykatë Kushtetuese ku do të diskutohet për ligjshmërinë e votës së deputetit Etem Arifi në seancën ku u votua Qeveria në krye me Avdullah Hotin. Gjashtë muaj më parë, partia që udhëhiqet nga Albin Kurti ishte ankuar në Kushtetuese duke deklaruar se Qeveria është jolegjitime, pasi që vota e […]

Deputeti i VV-së ka një thirrje urgjente për ministrin Zemaj


[ad_1] Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha ka kërkuar nga Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj që urgjentisht të lejohet lëvizja e lirë. me anë të një postimi në llogarinë e tij në Facebook, Basha ka shkruar se fëmijët duhet t’i gëzohen festave të fundit vit dhe zbukurimet e shesheve të Vitit të Ri, raporton Gazeta […]

Sot është ​datëlindja e ish-presidentit Ibrahim Rugova


[ad_1] Liburn Aliu nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur rreth çështjes së Behajdin Allaqit, duke pohuar se ka ndërtuar respekt për figurën e tij në bazë të tregimeve që i kanë rrëfyer. Megjithatë ai në Rubikon të Klan Kosovës, deklaroi se rastet siç janë të Behajdin Allaqit, s’mund të zgjidhen në Gjykatën Speciale, meqë ky institucion […]

Deputeti i VV-së, Zemajt: Të lejohet lëvizja e lirë, le të shijojnë fëmijët zbukurimin e shesheve


[ad_1] Deputeti nga radhët e LVV-së, Dimal Basha ka kërkuar nga ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, që të lejohet lëvizja e lirë dhe fëmijët të mund të shijojnë zbukurimin e shesheve për festat e fundvitit. Basha, në llogarinë e tij në “Facebook”, theksoi se është jashtë çdo logjike vendimi që qytetarët të mbyllen e mos […]

Liburn Aliu për Behajdin Allaqin: Hashim Thaçi duhet të sqarojë – duam ta dimë ku e kemi heroin


[ad_1] Liburn Aliu nga Lëvizja Vetëvendosje ka folur rreth çështjes së Behajdin Allaqit, duke pohuar se ka ndërtuar respekt për figurën e tij në bazë të tregimeve që i kanë rrëfyer. Megjithatë ai në Rubikon të Klan Kosovës, deklaroi se rastet siç janë të Behajdin Allaqit, s’mund të zgjidhen në Gjykatën Speciale, meqë ky institucion […]

VV: Mund të ketë bashkëpunim në të ardhmen me PDK-në, duhet rrëzimi i Qeverisë Hoti


[ad_1] Lëvizja Vetëvendosje po thotë së dëshiron bashkëpunim me Partinë Demokratike të Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Hoti. Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se oferta për Partinë Demokratike të Kosovës për t’u bërë bashkë për mocionin e rrëzimit të Qeverisë Hoti është e hapur. “Tekstin e mocionit mund ta dakordojmë, ata s’ […]

Deputeti i VV-së: Të hiqet kufizimi i lëvizjes që qytetarët të shijojnë zbukurimin e shesheve


[ad_1] Deputeti i Vetëvendosjes, Dimal Basha ka kërkuar që të hiqet kufizimi i lëvizjes së lirë në mënyrë që qytetarët t’i shijojnë zbukurimet e shesheve për festat e fundvitit, përcjell Ekonomia Online. “Në shumë komuna është bërë zbukurimi i shesheve për festat e fundvitit, mirëpo këtë ndriçim s’ po e shijojnë fëmijët, ata që më […]

Zëvendëskryeministri nga AAK: Kosova do shkojë drejt zgjedhjeve të parakohshme


[ad_1] Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës nga radhët e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Besnik Tahiri, komentoi situatën dhe zhvillimet politike. Ai u shpreh se ish-kryeministri Albin Kurti dhe Lëvizja Vetëvendosje gjejnë të përbashkëta duke thënë, që vendi në këtë situatë, siç e cilësojnë ata kaotike, ka nevojë për një zgjidhje dhe zgjidhja është tek […]

Liburn Aliu tregon Po qe se Vetëvendosje i ka bërë ofertë Vjosa Osmanit


[ad_1] Deputeti i LVV-së në Kuvend të Kosovës, Liburn Aliu, ka sqaruar se partia e tij e respekton u.d-në e presidentit, Vjosa Osmanin, për shkak të numrit të votave. Megjithatë, ai e ka mohuar idenë se VV-ja mund t’i ketë bërë ofertë Osmanit. “Lëvizja Vetëvendosje gjithmonë e ka pasur derën hapur për çdokënd. Për më […]

Ministria e Shëndetësisë kishte shpenzuar vetëm 64 për qind të buxhetit në vitin 2019


[ad_1] Vetëm 64 për qind e buxhetit të Ministrisë e Shëndetësisë (MSH), ishin shpenzuar gjatë vitit 2019. Raporti i Auditorit e kishte konsideruar si jo të kënaqshëm realizimin e këtij buxheti, derisa ka nënvizuar se si rezultat i mos pagesave me kohë, të operatorëve ekonomikë, të njëjtit me anë të procedurave gjyqësore i kishin realizuar […]

Ja si mund të punësoheni në Britani të Madhe


[ad_1] Rregullat e reja për imigrim në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë “të thjeshta dhe fleksibile”, kanë premtuar ministrat e këtij shteti, teksa pritet të nisë së zbatuari sistemi i ri i bazuar në pikë. Nga dita e martë, të gjithë shtetasit e huaj, përfshirë ata nga Bashkimi Evropian, që dëshirojnë të punojnë në […]

Enver Hasani tregon Po qe se është legjitime vota e Etem Arifit për qeverinë Hoti


[ad_1] Gjykata Kushtetuese akoma s’ ka marrë vendim lidhur me kushtetutshmërinë e themelimit të Qeverisë Hoti. Lëvizja Vetëvendosje ka deponuar në qershor kontestimin e votës të deputetit tashmë të arrestuar, Etem Arifi. Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese Enver Hasani ka folur në emisionin “DPT te Fidani” rreth kësaj çështje. A e konsideron Hasani legjitime votën e […]

A e uruan Shpejtim Bulliqin për fitoren Agim Veliu, Nexhmi Rudari e Naim Fetahu?


[ad_1] Dje, më 29 nëntor, në komunën e Podujevës u mbajtën zgjedhjet e parakohshme për kryetar Komune. Nga tre kandidatët për të parin e kësaj Komune, Shpejtim Bulliqi nga Lëvizja Vetëvendosje doli i pari. Madje, Bulliqi e fitoi garën përballë Nexhmi Rudarit të LDK dhe Naim Fetahut të PDK-së, pa balotazh. E, ndonjë ditë pasi […]

Vjosa Osmani vlerëson zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut


[ad_1] Ushtruesja e detyrës së presidentes dhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani pas zgjedhjeve në Podujevë dhe Mitrovicë të Veriut ka thënë se realizmi i të drejtës në votë është bazament i demokracisë. “ Republika e Kosovës dëshmoi se është e aftë të organizojë zgjedhje të lira, fer e demokratike, përmes të cilave […]

Për zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut s’ u dorëzua asnjë ankesë në PZAP


[ad_1] Të dielën janë mbajtur zgjedhjet lokale në Komunën e Podujevës dhe atë të Mitrovicës së Veriut. Kandidatë për kryetar të komunës në Podujevë ishin Naim Fetahu i PDK-së, Nexhmi Rudari i LDK-së dhe Shpejtim Bulliqi i LVV-së. Sipas rezultateve preliminare të KQZ-së, Lëvizja Vetëvendosje e ka fituar Podujevën me 51.64 për qind. ndërsa në […]

QAnon flet hapur për “rrëfimet misterioze” në Ballkanin Perëndimor


[ad_1] Faqja e internetit akoma aktive quhet “BalkAnon” dhe në logon e saj ka shkronjë Q me të kuqe. Ajo është krijuar më 3 tetor dhe administrohet diku nga Serbia. Në momentin që shkruhet ky tekst, kjo faqe ka pak më shumë se 500 përcjellës. Ne postimin e publikuar më 3 tetor, thuhet se “BalkAnon”, […]